aiMiiis Woensdag 30 Mei 1923 46ste Jaargang No. 14447 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. PST NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAB Onmisbaar voor sportman an sportwomen is, Franken's Melkbrood STADSNIEUWS. AGENDA 31 RUE! DE ZOMERTIJD. Personalia. Programma DE TEYLERZAAK. Een verbetering. Nieuwe zaak. Jubileum. Een Propagandavergadering. „Herwonnen Levenskracht." „De Nederlanden." Hinderwet. Mijnbouwkundige werken. LANGS DEN WEG. DAMÜEN. J. R.-K. Leesbibliotheek. Jubileum Franken. Kon. Nat. Ver. tot steun aan Miliciens. VAN HET KANTONGERECHT. Het verkeer in Haarlem- J. J. WEBER ZOON Opticieus - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. !De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting.: Advertentiën 35 cents per regel, Adverlentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op da le Pagina 75 ct., op andere redac-j tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke rege8 meer 15 cent, bij vooruitbetaling, Nr. 7. La loyauté est la vertu des grands carac teres*), heeft eens iemand gezegd. Ik zou deze uitspraak willen aanvullen en zeggen: la loyauté en matière de politique est une vertu des saints**) De heer van Unen, een der Vrijheidsbon- ders in onzen Gem ~n'craad, heeft in de jongste Raadsvergadering bij de behandeling van de voordracht tet aarkoop van grond voor een bijzondere "rotestantsche school aan de Adri. n Pauv laan, volgens het vei- slag in de N. H. Crt. het volgende gezegd: „De heer van Unen vindt het den tijd en de plaats om eens ir het licht te stellen de eigenaardige gevolgen, welke de onderwijs wet meebrengt voor de gemeentefinanciën De Raad noch de Gedeputeerde Staten wil den dezen nieuwen bouw van de Protestant- sche school toestaei, maar de wet dwingt tct deze uitgave. Spreker wil er echter nu voof zorgen, dat and—en, warneer zij een greep doen in de gemeentekas, dat ni»! ie diep doen." Als men dit leest, denkt rren onwillekeu rig: die meneer van Unen heeft vóór de on- derwijs-pacificatie een invita'ie aangenomen om cenige jaartjes op de maan te logeeron en, op de aarde teruggekeerd, zet hij groote oogen op, dat de oni -wijswet veranderd is en zijn neutrale school niet meer victorie kraait. De debatten in de Kamers en in de pers is hij tot zijn spijt misgelbopen en daar om vindt hij 1. ,t nu den tijd e: de plaats om de eigenaardige gevolgen welke die wet mee brengt in het licht te stellen. Ons, die op aarde gebleven zijn, komt het voor, dat de heer van Unen daar een beetje laat mee is. De pacificatie is er en de wet, die er het gevolg van was, is er ook. Napra ten is niet alleen nutteloos, het is ook niet.... loyaal. Loyaal is het evenmin ervoor te -orgen, dat anderen, wanneer zij een greep in de gemeentekas d—n, d„t niet te diep doen." Waar de wet eindelijk ik onderstreep di* woord recht laat gelden ~n gelijke kansen biedt aan allen om hun onderwijs le regelen naar hun eigen inzicht en verlangen, daar behoort men zijn tegenstanders niet alleen niet tegen te werken in het verkrijgen van hun rechtmatig deel, maar hun dat deel zelfs niet te misgunnen. De heer van Unen doet echter beide en hij wordt daarin ijverig gesteund door zijn frac tiegenoot, den heer Tates. Om le beginnen heeft de heer van Unen het Raadsbesluit tot stichting van een nieuwe R.-K. school gesaboteerd door een request aan Gedeputeerde Staten te richten om dat besluit te vernietigen, zulks op gronden van welker futiliteit hijzelf wel het meest over tuigd moet zijn. De bedoeling van dat re quest kan dus geen andere zijn -dan een schorsing van dat besluit te bewerker., welke volgens de wet een noodwendig gevolg is van dat request. Hoe de heer van Unen tegen de bijzondere Protestantsche school is opgetreden, hebben wij boven gezien. En toen op dezelfde v-t- gadering een bedrag van ongeveer 1003 gevraagd werd voor 18 schoolbanken, 1 schoolbord, 1 lessenaar voor de Zusterschool, liet de heer Tates, die de leerlingen van die school vermoedelijk op den vloer wil laten zitten, een protest hooren l :gen deze z i. on- noodige uitgave Tegenover de openbare school hun school staan de beide hccrcn geheel an ders. Dat b.v. de Ulo-school, waarvoor het Rijk niet eens subsidie geeft omdat er niet genoeg leerlingen zijn, aan de gemeente dui zenden 's jaars kost, is niet zou erg, omdat did school geen bijzondere is Dat daarop nog vervolgonderwijs gegeven wordt, waarvoor de gemeente subsidie verleent is niet meer dan recht, omdat dat onderwijs n>el bijzon der is. Dat er nog onlangs duizenden guldens zijn besteed om dezelfde sch >ol uit te brei den, is ook volkomen natuurlijk, en dat nog in de voorlaatste vergadering voor nieuwe uitbreiding een stuk grond gekocht werd voor 20 de Meter, wie zal daar aanmer kingen op kunnen maken, als de „greep in de gemeentekas"* maar met neutrale hand geschiedt, niet waar? En als de kinderen op de Zusterschool met drie klassen in één io- kaal zitten, dan bereikt zulks nimmer de ooren van den heer Tates, maar wanneer er op een openbare school abustevelijk twee klassen in één lokaal verzeilen, dan gloeit de neutrale heer Tates van lang niet neutrale verontwaardiging. Hel verschil is dan ook enorm. 4 Ik moet nog even terugkomen op de ver worpen voordracht in zake de Protestant sche School. Er is door den heer van Unen aanmerking opgemaakt, dat de grond te duur was en dat er grond van 2.50 de Meter aan de Laan van Rozenburg te krijgen was. Verder vond men de ligging niet geschikt. Een school in een villabuurt (Bosch en Hoven) zou een ontsiering zijn en hinder veroorzaken aan de bewoners. Het eerste bezwaar komt mij weinig steek houdend voor. Zeven gulden de Meter, d. i. de prijs, die voor den grond aan de Adriaan Pauwlaan gevraagd wordt, is geen over dreven cijfer voor een terrein, dat voor een schoolgebouw in aanmerking komt. Wat de strook gronds aan de Laan van Rozenburg betreft, hel moge juist zijn, dat deze. aan de gemeente 2.50 per Meter gekost heeft, ver geten is hierbij in elk geval, dat, alvorens hierop een school zou kunnen worden ge bouwd, er een ophooging dient plaats te hebben, bestrating en rioleering aangelegd enz., waardoor de eindprijs per Meter op zeker niet minder dan 7 de Meter zal komen te staan. Het terrein ligt bovendien in een uithoek van de Leidschevaart. Het tweede bezwaar is tastbaarder. Inder daad wordt een school niet altijd als een attractie voor een buurt beschouwd, maar, zooals Dr. Droog terecht opmerkt, dat be zwaar zal men op elk terrein ontmoeten en, naar mijne bescheiden meening, in een villabuurt, waar geen aaneengesloten bebou wing is, nog het minst. De leerlingen krijgen er de ruimte, en dat is ook iets waard. Wat mij in de laatste Raadsvergadering opviel, was, dat van alle Katholieke leden alleen de wethouder voor de voordracht stemde. Ik hoop, dat alleen motieven van geldelijken aard (al waren zij onjuist) en geen principieele de houding der Katholieke tegenstemmers hebben bepaald, Deze hou ding zou anders ten strengste moeten worden afgekeurd. Immers die tegenstemmers moeten zich wel en terdege ervan bewust zijn, dat medewerking tot verwerping van een voor dracht als de onderhavige de belangen raakt van het bizonder onderwijs in het algemeen en mitsdien in de toekomst ook de Katho lieke bijzondere school in gevaar kan bren gen. Bij de huidige constellatie is samenwer king met de rechtsche partijen een absoluut vereischte om te bereiken, dat de honder den rechtsche kinderen het onderwijs ver krijgen, dat hun toekomt. De heeren zullen mij misschien tegenwer pen, dat er aan de samenwerking van de andere zijde nogal wat ontbreekt. Dat b.v. bij de behandeling van de voordracht voor de nieuwe Katholieke school het Chr. Histori sche lid heeft tegengestemd, terwijl zijn fractiegenoot, de wethouder, zelfs de hulp van de Kroon inriep om te beletten, dat aan het R.-K. vervolgonderwijs subsidie door de gemeente zou worden gegeven, ofschoon het openbaar onderwijs die subsidie reeds ge noot. ^Ik geef dit toe. Voor dankbaarheid is onzerzijds geen aanleiding. Maar het gaat niet om dankbaarheid of on dankbaarheid. Het gaat om de belangen van het bizonder onderwijs en deze eischen, dat de rechtsche fracties samenwerken. Het slechte voorbeeld, boven aangeduid, moet beantwoord worden door het goede voor beeld van de Roomsche fractie. Dat is de eenige houding, die onze hoogste belangen dient en onzer waardig is. Ons oude postkantoor staal op hel punt aan zijne bestemming te worden onttrokken Er zullen er niet veel om rouwen. Ook ik niet. En toch, amice, al is de kennismaking kort geweest, het is niet zonder weemoed, dat ik afscheid neem van dit gebouwtje, waarin de onvervalschte dorpeling zich zoo volkomen thuis gevoelen moest, Een toegang, die om zijn beknoptheid de complicaties met de gezelligheden van een defecte schutsluis vereenigt; slechts twee loketten, waarvan een meestal in paisibele verlatenheid; geen slierten van wachtenden, waarvoor in het mystiek-duistere halletje ook geen plaats zou zijn; achter die loketten steeds hoofsche ambtenaren, die u groeten bij komen en gaan en niet bang zijn hun rijksambtelijk prestige te riskeeren door een praatje over 't weer of de geneugten van het nieuwe postkantoor. Dit alles, amice, is binnenkort historie. Wat blijven zal, al behoort het eveneens tot de dorpsgemoedelijkheden, dat is de regeling der kantooruren. Terwijl öp werk dagen de postkantoren in de steden geopend zijn van half acht 's morgens tot half acht 's avonds, gaan ten onzent de deuren eerst om 8 uur open, terwijl zij tusschen 1 en 2 ure namiddags eveneens 'gesloten blijven. Waarom deze verschillen, zult ge vragen. Al noemen we ons een dorp, het is een dorp van meer dan dertienduizend bedrijvige zielen. We zijn dus grooter en gewichtiger dan menige kleine stad! Waarom dan eerst om 8 uur 's morgens open? Zijn we lang slapers? Neen. Is de Directeur het soms? Evenmin, voorzoover ik weet. Wat drommel, waarom dan dat verschil met Haarlem? Ook die gaping tusschen 1 en 2 uur 's middags kan soms heel lastig zijn. Ik vermoed, dat dit uurtje dient tot versterking van den inwen- digen mensch en de bescheidenheid onzer ambtenaren noopt hen deze besogne te ver richten achter gesloten luiken en in comité generaal, maar och, voor mijn part zouden zij mij mogen te woord staan met den boter ham in de eene en de gevraagde postzegels in de andere hand. Desnoods mogen zij er bij smekken ook. Als ze ons maar binnen willen laten tusschen 1 en 2. Ik kom het nog wel eens vragen, na de in wijding van het nieuwe postkantoor, aan een van die vriendelijke dames aan 't loket. Den uitslag meld ik u, amice, en blijf in afwach ting, als steeds uw PEREGRINUS. Oprechtheid is de deugd van groote karakters. Oprechtheid in de politiek is een deugd van heiligen. Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uur Gecomb Hen gelaarsvereen. Haarlem en Omstreken 8 uur Bestuur Zuivelbereiders 8 uur Arka 8 uur Liefdebeurs 8 uur Post en Telegraaf half 9 Bestuur Grafische Bond 8 uur. Hanzegebouw R.K, Jonge Vrouwenbond half 8 Zanvereeniging „Proza" 8 uur. Groote Kerk, Groote Markt Orgelbe speling door den heer George Robert TAS'A uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe s' kelijk R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 1214. van 2- 5 en van 710 uur. behal ve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boek van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 A lie werkdagen, voorm van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van. half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Wij maken er onze lezers attent op, dat zij Donderdagavond hun uurwerken één uur vooruit moeten zetten, in verband met de invoering van den Zomertijd op Vrijdag 1 Juni a.s. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Stenografie (Praktijk diploma Inst. Pont) slaagde Mej. C. H. L. Quarles dc Quarles, alhier en voor het examen machi- neschrijven Mej. M. E. v. Kessel, alhier Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen J. A. V. Barmen 't Loo, met ingang van 1 Juli 1923, ontheven van het beheer der inspectie Haar lem, 3de afdeeling, en is hij toegevoegd aan den inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Haarlem, 2de afdeeling. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 31 Mei 1923 des avonds van half 8 tot half 9, door den heer George Robert': 1. Ciacona, Johann Pachelbel (16531706); 2. Suite (anno 1727),Theophil Muffat; Ouver ture; Fuge; Sarabande; Rigadon; 3. Eerste Sonate, F. Mendelssohn-Bartholdy. 4. Can- tabilé, Enrico Bossi. 5. Final, César Franck. In haar conclusie in de Teylerzaak over woog de rechtbank, dat volgens het mid- Hollandsche recht een vordering verjaart; dat deze verjaring plaats heeft na 30 jaar of van 'A eeuw, dus ruim 33 jaar; dat de actie van de eischers in de Teylerzaak begon te loopen in het jaar 1778, toen de door Tey- ler aangestelde beheerders der erfenis op traden, of wel in het jaar 1807, het jaar, waarin W. v, d. Vlugt is gestorven. In beide gevallen, het laatst dus rond het jaar 1840, is de vordering van eischers ver jaard. De rechtbank verklaarde eischers op grond van verjaring dan ook niet ontvanke lijk in hun cisch. .Natuurlijk gaan eischers van dit vonnis in hooger beroep. Men is thans bezig om aan de brug over den Heerensingel tegenover de Antho- niestraat te verbroeden aan de zijde van den Heerensingel. De brug wordt op dat' gedeelte ongeveer 2 M. breeder, wat voor het op en afrijden van groote voertuigen een flinke verbetering is. De firma van Eden, handelende in droge rijen, specerijen, chemicaliën enz., hoofd kantoor Spaarne 30, heeft in het Schoter kwartier aan de Gen. Cronjéstraat 49, een nieuwe zaak geopend. De winkel ziet er zeer goed uit, heeft' de beschikking over twee winkelramen «en wordt electrisch ver licht. De opening f^an dit filiaal is vooral van de bewonersvan Schoterkwartier en Schoten een groot gerief. De firma van Eden stelt n.l. alle mogelijke artikelen, welke zij in haar hoofdzaak aan het Spaarne heeft, ook in dit filiaal verkrijgbaar. 3 Juni aanstaande hoopt Zuster A. Hel lekamp, den dag te herdenken, dat zij 25 jaar als Zieken- en Kraamverpleegster werkzaam is. Vanavond 8 uur wordt in gebouw „Sint Bavo", aan de Smedcstraat, een groote pro- paganada-vergadering gehouden voor alle R.-K. werklieden. Ook hun dame zijn har telijk welkom en niet alleen georganiseerden maar ook ongeorganiseerden worden op deze vergadering uitgenoodigd en verwacht. Een tweetal sprekers zal de aanwezigen daar op aangename wijze bezig houden. Vooral het nut der organisatie zal worden uiteengezet. In dezen tijd vooral is het zeer nuttig dat eens goed doordringe hoe nuttig organisatie is. De tuberculose-vereeniging „Herwonnen Levenskracht", zal a.s. Vrijdag 1 Juni in het gebouw „Sint Bavo", haar jaarvergadering houden. Deze vergadering belooft in verband met den komenden speldjesdag zeer gewich tig te worden. De comité-leden en onze medewerkers worden dringend verzocht, op deze jaarvergadering aanwezig te zijn. Daar de agenda zeer belangrijk is, zal door een spreker, een korte inleiding gehouden wor den over den toestand en de reorganisatie van den te houden „Zonnedag". De heeren parochie-leiders worden vrien delijk verzocht, nu reeds de parochie-Comi- té's samen te stellen, opdat men op de a.s vergadering de actie beter kan bespreken. De agenda vermeldt nog: Jaarverslag van penningmeester en secretaris; bespreking „Zonnedag"; bestuursverkiezing; verkiezing kas-commissie en als belangrijkste punt: hoe komen wij, ingevolge het besluit van Z. D. H., dat schoolgaande meisjes niet meer met bloempjes mogen loopen. aan grooteren dames om te colporteeren? Het spreekt van zelf, dat waar de belangen van „H. L." zoo ernstig zijn, niemand, die mede wil werken van deze belangrijke vergadering zal weg blijven. Maakt dus propaganda voor deze vergadering. Van de Onderlinge Mij. van Verzekering „De Nederlanden" is het verslag verschenen over het boekjaar 1922. Er wordt in opgemerkt dat de resultaten over het afgeloopen jaar bevredigend mo gen gepoemd worden. De totale reserve be draagt thans ƒ21.637.44. Alle kosten, noodig voor het tot stand brengen der verzekerin gen, worden in eens en ten volle afgeschre ven. De verlies- en winsrekening sluit met een eindbedrag van 30.564,91 Vi. Het winst saldo is 9.828.12K', te bestemmen als volgt: Bijschrijving premiereserve 5.955,27; af schrijving'meubilair 150; afschrijving mate- liaal 515; afschrijving gebouwen 265; waarborgfonds 2.942.8514. Dé balans sluit in actief en passief met een eindbedrag van 53.967.6214. In de gisteren gehouden gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering van deelnemers is besloten: le het Jaarverslag, de Verlies- en Winst rekening cn Balans over het boekjaar 1922 goed te keuren en de Directie en Commissa- risen te dechargeeren voor het gevoerde be heer en het gehouden toezicht; 2e. de aftredende Commissaris, de beer D. Brouwer te Hoofddorp, opnieuw te benoe men; 3e het waarborgfonds, door oprichters bij eengebracht af te lossen; 4e aan Commissarissen op te dragen voor het nazien der Rekening en Verantwoording over het boekjaar 1923 weder eene Commis sie van vijf personen te benoemen, die in de volgende jaarvergadering, tegelijk met het jaarverslag rapport zal uitbrengen. 5e te benoemen tot Wiskundig-Adviseur der Maatschappij Dr. H. Ekama te Utrecht. Aan A. Bos is vergunning verleend lol oprichting van een inrichting voor het her stellen van automobielen en het uitvoeren van andere smidswerken in het achterge deelte van dc garage, gelegen achter het perceel aan den Kampersingel no. 42, en het daarin opstellen van enkele werktuigen, aan te drijven door drie electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 3 1/30 P.K. Aan P. A. Joustra, directeur van de N.V. „de Houtwerf" is vergunning verleend tot oprichting van eene machinale houtza gerij ni een der gebouwen van het perceel aan en toegankelijk vanaf den Kampersin gel no. 20, kad. sectie K. no 2186 ged. en 220 en het daarin bezigen van twee electromo toren, met een gezamenlijk vermogen van 30 P.K. HISTORISCHE TENTOONSTELLING. Op hét programma van de vereeniging Ko ninginnedag komt o. a. een tentoonstelling voor. De daarvoor benoemde Commissie heeft besloten, dat het een historische tentoon stelling van Haarlem zijn zal, die onder voorbehoud van de goedkeuring van B. en W. zal gehouden worden in het Frans Hals Mu seum en bestaan uit boeken, documenten, platen en portretten, betrekking hebbende op verschillende perioden van Haarlems geschie denis. De Commissie bestaat uit de heeren Dr. J. F. M. Sterck, voorzitter, J. C. Peereboom, vice-voorzitter, C. J. Connet, H. C. Knappert, G. D. Gratama, J. D. Rutgers van der Loeff, Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemaat, R D. Baart de la Faille, Joh. de Breuk en Mr. A. Enschedé. P In de alhier gehouden algemeene vergade ring van de Nederland solie Maatschappij lot hel verrichten van Mijnibouwkuivdige Werken zijn de balans en de winst- en verliesrekening o-ver 1922 goedgekeurd en is een dividend van 7 pet. op de an n deel en, zoomede eene uitkeering van 11.65 pér afgeslempld winst bewijs vastgesteid. De aan de beurl van aftreding zijnde com missaris, de heer mr. H. Tuymelaar, werd als zoodanig herkozen. Aan het jaarverslag is hel volgende ont leend De werkzaamheden hier te lande hadden gedurende het jaar 1922 een regelmatig ver loop. Doordien de Staatsmijnen en de Rijks Geologische Dienst voorloopig geen nieuwe boringen doen uitvoeren, tranren de boomvor ken in uilvoering geleidelijk af. Onze fabriek van boorwerktuigen te Jfeer- len is hei geheele boekjaar in bedrijf gewest, zoowel ten diemsle van de door ons uitge voerde boringen als lot het vervaardigen van boormateriaal voor derden. Wij ondervonden echter ook dit jaar dc nadeelige gevolgen van hel verschil in arbeidsvoorwaarden hier te lande en in hel buitenland. Wij hieven geïnteresseerd bij de Petro leum Maatschappij Orion", bij de Intreprin- derea Pelrolifera J. Koster, en bij de Alge meene Petroleum Maatschappij „Sirius". O, die modder! Moeder liep met haar drietal spruiten, afwisselend zoo ongeveer van 2 tot 5 jaar te wandelen. Het weer was wel niet erg aan genaam, maar het was tenminste droog. De straten waren wel erg modderig en smerig, de grauwe lucht hing nog wel dreigend-laag neer en beloofde nieuwe nattigheid, maar och, je kunt de kinderen toch niet geregeld thuis houden en als het gaat regenen nu dan loop je maar tusschen de druppels door. Moeder en kroost wandelden dan rustig verder. Het oudste kind liep een beetje vooruit maakte wel eens kleine danspasjes, voelde zich blijkbaar volmaakt gelukkig. Tot opeenseen struikeling en het meisje valt plat op de modderige straat. On gelukkig genoeg wipten manteltje en jurk nog op, zoodat niet alleen de bovenklee- ren vol met modder kwamen te zitten. Moeder uitte schrikgilletjes en gaf haar kind dat vergat te gaan huilen, een stand je. Omstanders lachten, waarop moeder maar vlug maakte dat zij wegkwam met haar kinderen. Laatslgemelde maatschappij zal voorslellen over het afgeloopen boekjaar 4 pCt. over hel afgeloopen boekjaar 4 pel. op de preferente aandeden en 8 pCt. op de gewone aandeeien uit le keeren. De diverse onderdeden van den post „Deelnamen in ondernemingen" zijn wederom met groote voorzichtigheid vaslge- sleld. De werkzaamheden door de Nederland'sehe Koloniale Petroleum Maatschappij op de van ons overgenomen terreinen in Nederlandseh- Indië hebben ieSeursteliemde resulaten opge leverd: in den loop van hel boekjaar heeft de Koloniale een gedeelte der desbetreffende concessies te onzer beschikking gesteld, waar na wij dezelve aan onze rych 1 svoorgangers hebben teruggegeven. Ons geheele belang in Nederlandsch-Indië is reeds eenige jaren ge leden tol op 1 afgeschreven. Balans HI Dec. 1922. Activa: Geb., ma chinerieën, ketels, enz. f 10 (als v. j.)hui zen 100,000 120,000); magazijn, bewerk te goederen en materiaal onderhanden 206,232 (f 243,707); deelnamen in onderne" mingen 1,080,000 640,000); winstbewij zen Ast. Ges. für Bengbauliche Arheiten f 1 als v. j.: winsbewijzen Petroleum mij. Orion" alls v. j.; kas en kassiers 369.893 233.153); boorwerken in uit voering f 1,342,554: (1,381,241); diverse de biteuren 68.384 174.687); belegd reserve fonds f 128, 200 127,674). Passiva: aandeelen-kapiiaal f 1.700.000 (als v. j.)reservefonds 137,897 132,408); onafgehaald dividend f 2317 f 5305)diverse crediteuren 259,950 228.449); betalingen op conlraclcn f 1.009,227(f 803,671); divi dend aandeelhouders 119.000; winstbewij zen 2832; tantièmes 10,690; dividend- en tantième-belasting 2407; saldo op nieuwe rerkening 50,953 [f 50.640). Crediel: saldo Ao. Po. f 50.640 (f 39.541); interest 3802 18,731); bedrijfssaldo 262,500 f 232,969). Debet: algemeene onkosten en hoofdndmi- nistratie 45,562 44.605). Afsohrrijvingen: buizen f 50,174, werkluigen, gereedschappen, enz. 495, diamanten 29,463. patenten en vragen f 617. totaal 80,750 (v. j. geb. en machineriërt enz. f 195,995. Saldo winst 190,630 f 50.640) waarvan aandeelhouders 7 pel. of ƒ119.000 winstbewijzen ƒ2832. reser vefonds f ƒ746, saldo op nieuwe rekening 50,953, Kampioenschap van Haarlem. Voor het kampioenschap van het district Haarlem van den Ned. R.K. Dambond wer den de volgende wedstrijden gespeeld: Th. A. Kok wint van A. F. Hoogveit. I N. v. d. Berg wint van v. Musscher. De stand is thans: 1. W. Stuifbergen 9 7 0 2 14 1.56 2, W. Hopstaken 8 5 2 1 12 1.50 3. J. v. Wees 12 5 4 3 14 1.17 4. H. Rump 12 5 3 4 13 1.08 5. N. v. d. Berg 13 4 4 5 12 0.92 6. Th. A. Kok 15 4 5 6 13 0.87 7. J. v. Musscher 13 3 5 5 11 0.85 8. D. Rump 11 4 1 6 9 0.82 9. A. F. Hoogveit 15 4 2 9 10 0.61 Gedurende dc maanden Juni, Juli en Augus tus zat de R. K. Leesbihlotheek geopend zijn des middags van 1 tol 5 uur en des avonds van 7 lol 9 uur. Bij gelegenheid van het 25-jarig beslaan der liroodbaikkerij van den heer H. Franken Jr. zal Vrijdag a.s. in de lunchroom aan de Gr: Houtstraat van 35 uur receptie gehouden worden. Donderdagmiddag half 5 vindt in een der lokalen aan de fabriek in de Lange Mar- gfirethastraal een bijeenkomst plaals. De jaarlijhsohe alg. vergadering van de afd. Haarlem cn Omstreken van bovengenoemde vereeniging werd gistermiddag gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter de Heer T. L. van Waglendonk. den over leden penningmeester, den heer M. 11. Bin- ger. Uil 'hel jaarverslag van den secrelaris bleek dal zich 8 militairen om steun hadden aange meld, waarvan 3 steun ontvangen hadden. De voorzitter werd als zoodanig herkozen, terwijl in de vacature van wijten den heer Binger gekozen werd de heer F. A. van Hall. Tot commissieleden lot nazien der boeken over 1923 werden benoemd de heeren T. L. van VVagtendonk en G. B. Cramer. (Zitting van heden.) De Arbcidsivet. Een paair staaltjes van strenge toepassing der Arbeidswet bleken heden Ier zitting van den kantonrechter. Op de eerste plaats stond terecht de motor en rijwielhersteller C. v. M., te Bloemend'aul, beschuldigd, dat hij op een Zsterdngmiiidtig in zijn ook ais werkplaats diensteloenden win kel, een knecht in wenk pink aanwezig had doen zijn. De lieer v. M. its vroeger al cem% voor een arbeidiswelovertneding beboet en hewiaJii.itg van dergelijke feiten is altijd een leelijk ding. Thans echter ontsprong bij den dans, want het O. M. en de kantonrechter namen op verklaringen van getuigen a décharge aan, dal er nooit herstellingen iin den winkel werden gedaan en dat de bewuste knecht bovendien dezen miiddag niet in werkpak gekleed was. Waarop vrijspraak volgde. Eveniwell moest de lieer v. M. daarna weder om terecht staan. Nu, omdat hij, in strijd niet de Arbeidswet, een anderen knecht op Zon dag 6 Mei een herstelling had laten verrichten aan een rijwiel. Deze knecht, die voor chauf feur leert, bedient Zondags den winl'.od, voor liefhebbers van olie en benzine. Wat was er nu gebeurd? Op dien bewuisten Zondag had er op dien Bloemendaalschen weg een aan rijding plaats. De fiets van een meisje kreeg daardoor een verbogen stuur. De vader van het meisje kwam toen vragen, df.lt stuur even recht te zetten cn de knecht deed dit. Zijn patroon, had hem echter verboden, berst el werk le doen, cn daarom bad hij er geen' geld voor gevraagd, maar de fiets zóó teruggegeven. Dc politie betrapte den knecht evenwel bij dezen „arbeid" en een verbaal volgde. Het O. M. vertelaarde de overtreding zóó gering te vinden, dat het schuldigverklaring zonder toepassing van straf zou hebben ge vraagd, indien beikl. vroeger al eenis niet ver oordeeld was voor een dergelijk feit. De cisch luidde nu 3 of 3 dagen hechtenis, waartoe de kantonrechter beklaagde ook veroordeelde. rr Ik herinner mij dat wij in Haarlem het is nog niet zoo heel lang geleden een commissie hadden, bestaande uit Haarlem mers en niet-Haarlemmers, die het verkeers- vraagstuk en de uitbreiding van Haarlem zou bestudeeren. Toen die commissie nog bestudeerde, wa ren er ook tal van klachten over onge- wenschle straat- en verkeerstoestanden in Haarlem, maar ik heb meegeholpen om ze te smoren met den dooddoener: wacht maar eens tot die commissie klaar is,dan zal je eens zien wat 'n opknapper Haarlem krijgt. Die commissie is klaar gekomen, maar ik moet tot m'n schande bekennen dat, met alle respect voor de kleinigheden die ver beterd zijn, ik niet zie dat Haarlet? er op vooruitgegaan is. Ik heb eens m'n best gedaan om het resul taat van die commissie-studie onder de oogen te krijgen, te zien dus hoe die com missie vindt dat Haarlem uitgebreid en het verkeer verbeterd en in goede banen geleid moet worden. Maar, het rapport werd tot „taboe" verklaard. Geen oningewijde mag er een sikkepit van weten en zoo weet je ook niet, of er al veel van de voorgestelde verbeteringen zijn uitgevoerd of niet. Toch wordt de toestand al ellendiger in Haarlem. Ga eens na het ontzaglijk groot aantal aan rijdingen in het centrum van de stad. En niemand overdrijft, indien hij aan de trams vooral de schuld geeft van de ongelukken. Niet dat alle aanrijdingen met de tram plaats hebben, maar dc tram, zelf of het ge vaar dat een tramwagen om den hoek van een straat uitschiet, of de tramrails veroor zaken het gevaar. De straten in het centrum van Haarlem, dc Groote Houtstraat, Koningstraat, Gier straat, zijn te smal om er een tram, laat staan een dubbele tram door te laten rijden, In een richting kan deze route wel gebruikt worden, maar voor de andere richting zal noodzakelijk een andere route moeten ge zocht worden, b.v. over Nassaulaan, Ged. Oude Gracht of zoo. Hel is mogelijk dat de commissie niet tot verlegging van de tramrails in het centrum van de stad heeft besloten, maar dat zou ik toch zeer betreuren en, met alle respect voor de deskundigheid der commissie, betwijfelen of het wel juist gezien zou zijn. Het is ook mogelijk dat verlegging der tramrails inderdaad een onderdeel van het groote werk der commissie uitmaakt, maar dan zou ik toch willen aandringen op spoe dige uitvoering van dit onderdeel om groote ongelukken te voorkomen. Barometerstand: 766. OPGAYE VAN: Stilstand. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor» gen van 30 Mei. Floogste barometerstand 770.4 m. M. te ThorShavn. Laagste barometerstand 755.1 m. M. te Munchcn Verwachting van den avond van 30 tot den avond 31 Mei: Zwakke tot matige Oostelijke tot Noorde lijke wind, meest zwaarbewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regen met kans op on weer vooral in het Zuiden, zelfde tempera tuur. Dc ambtenaar van het O. M. wees er den lieer v. M. tien slotte nog op, dat bij een vol gende herhaling niet anders daar hechtenis ikan worden opgelegd en raadde hem dus uiterst nauwgezette naleving van de wet aan. Hij gaf 1oe dat de /.aalk van den heer v. M. op een druik verkeerspunt is gevestigd, waar herank'lelijlk marfcineniben voortkomen en het is oolk wel mogelijk, datmen deze dan niet verholpen mag, maar helt mag nu eenmaal niet I 1 Een ander typisch staaltje van „overtreding" van don 8-urendag betrof o bittere ironie c blad Voor dezen L. G. H., te Beverwijk hoeft een a(beider der papierfabriek op een Zaterdagmiddag een deel der kranten, rond gebracht. Hij dleod liet voor niets, voor de propaganda, voor zijn plcizier. Toeli schijnt dit op grand der wét als „arbeid in dienis11 eencT onderneming" le moeien worden gequa- lificeerd en het geschiedde in verboden tijd. „Jelui hebt zelf zoolang voor den 8-urendag gcvoclilen," zei de ambtenaar, „en nu help je zelf jiree, een overtreding te plegen". Be ikl ragde was niet verschenen, doch de ge tuige B. meende, dal, daar hij 't ma rvoor zijn plcizier deed, hij niet omder de wet viel. Hel O. M. vroeg tegen den agent H. f 5 boste of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter zal over een week schriftelijk vonnis wijzen. Die wil er eerst nog eens ovcir slapen! en agent van bel socinal-democnaltiscli dag- lad „*Het Volk"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1