-s De opening van het nieuwe gedeelte der Cacao- en Chocoladefabriek „Union". Ingezonden Mededeeflngen. a 60 cents per regel. TANDHEELKUNDIGE POLIKLINIEK GED. OUDE GRACHT 84 Begrafenis Mgr. Th. J. A. Bosman. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD. AMSTERDAMSCHE BEURS. i-aaatiiL John. p. rockefeller. LAATSTE NIEUWS. UIT DEN OMTREK. OVERVEENr BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. VELSEN. ZAANDAM. NOORDWIJKERHOUT. IJMUIDEN. LEIDEN. KROMMENIE, Prijzen van 78; 254 t De oponing vau het nieuwe gedeelte van de Cacao- en Chocoladefabriek „Union" aan de Paul Krugerkade te Schoten, heeft giste ren met veel plechtigheid plaats gehad. Voor deze gelegenheid waren door de Di rectie de aandeelhouders uit alle deeöen des lands met hun dames ultigenoodigd en in groot aantal hadden deze aan de uitnoodi- ging gevolg gegeven. In 1901 vereenagd'e zich een combinatie van banketbakkers tol den bouw van een cacao- en chocoladefabriek, waarvan in 1902 de eerste steen werd getegd. In den zoaner van 1906 werd een vleugel bijgebouwd en tijdens den oorlog breidde de diëntele zich zoo uit, dat een nieuwe uitbreiding noodig werd. Deae is nu tot stand gekomen. De basks van de chocoladefabriek was aan* vankei ijk de coöperatie van banketbakkers, aan wie de producten uitsluitend geleverd werdien. Later is de levering vrij gegeven, i zoodat sinds 1917 aan iedereen geleverd wordt. Rond elf uur verzamelden zich in een der groote mien van bet nieuwe gedeelte de bonderden gasten om daar in een bij eenkomst oude relaties Ic 1 verrrieu/wen en Dieuwe aan te knoopen. Er werden verver- Schlogen rondgediend. Dames staken bloe men op jaslapel en in ceintuur: de zaal was met groen versierd. Er heerscbte in één woord een Teciht feestelijke stemming. Er waren ook sdhoone bloemen, o.a. van het personeel van de afd. Den Haag en Haar lem van dien Ned. Rankelbakkersbond, van de Koek- en Beschuitfabriek, naasle buur- van „Union" e.a.; telegrammen van afdeeUngen en particulieren enz. enz., alles .wat behoort bij een goede feestviering. De president-commissaris, de heer A. H. 'van Wijngaarden, uit Utrecht, riep de aan wezigen het welk om toe en sprak zijn vreug- t de uit over de groote opkomst. Het ver heugde hem dat er onder hen nog vetera nen waren, die in 1901 'het initiatief Ivdbben genomen tot oprichting der fabriek, In 1902 werd de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw. Spr. gaf een historisch overzicht van tie stichting en den groei der fabriek, een overzicht dal wel interessant, maar voor een verslag te veel in details afdaalde. Gememo reerd zij, dat de heer Overweg ongeveer 20 jaar directeur der fabriek is; dat gedurende .lie jaren op prettige wijze met het personeel der fabriek is samengewerkt. Een drietal ar beiders zijn van de oprichting der fabriek af daar werkzaam. Aan de velen, die aan de totstandkoming van het nieuwe gedeelte heb ben medegewerkt, bracht spr. dank, in 't bij zonder aan den heer Overweg, directeur, en den heer Ovenveg Jr., die zich ontpopt heeft als een technisch zeer ontwikkeld jong- memsch. Met hartelijke wenschen verklaarde de heer v. Wijngaarden de nieuwe fabriek voor geopend. i Daarna gaf de directeur, de heer Overweg, uiting aan de gevoelens, die hem op dezen dag bezielen. Aan va'en bracht hij dank voor den ondervonden steun en belangstel ling. Hij sloot zic.li aan bij de woorden van waardeering van den heer v. Wijngaarden ten opzichte van het personeel en hoopte dat ■hij blijvend op hun steun mocht rekenen. De heer v. Breda, voorzitter van de Ne der!. Banketbakkersveroeniging, voerde daarna het woord en spoorde de aanwezigen aan tot steun en medewerking. Verder werd nog het woord gevoerd door de heeren C. M. de Rooy, namens het per soneel en bracht hulde aan de bekwame lei ding van de directie. Hij zei, dat als bet per soneel medewerking blijft verleenen, de om zet zeer zeker zal toenemen. Namens het personeel wenschte de heer de Rooij directie en commissarissen met de uitbreiding geluk. De president-commissaris antwoordde dat met de medewerking van liet personeel bloei der fabriek niet zal uitblijven. Klaterend applaus, na elk der redevoerin- gen, benrees hoezeer de sprekers de gevoe lens der aanwezigen vertolkten. Dan werd een rondgang gemaakt door de 'fabriek. Zoowel het oude ais het nieuwe, zeer ruime gedeelte werden bezichtigd. Met be langstelling werd de fabricage van de cho colade en bonbons gevolgd en terecht. In een der zalen was een tentoonstelling ingericht van den rijken, zoeten en smakelijker, sin aak- *oïten voorraad der fabriek, een voorraad, die terecht bewondering afdwong en deed *ien dat onze bonbons en chocolade-fabrie ken,, zetker „Union", niet meer behoeven on der te doen voor de zoo hooggeroemde Fransche chocoladefabrieken. Ziehier in het kort de historie der fabriek. Bij den rondgang werd allereerst een kijkje genomen in de branderij der fabriek. Daar geschiedt het uitlezen der cacaoboonen, d.i. het laten gaan van de boonen door de zeef- ten waar het stof doorheen valt, waarna de boonen komen op een band zonder einde. !Aan weerszijden van dezen band zonder ein de zitten menschen, die de. slechte boonen, eventueele touwtjes enz, verwijderen. Tus- schen de zeef en den band zonder eind is een sterke magneet, waarover de boonen yallen. Eventueele in de balen aanwezige metalen deelen als spijkers, blijven aan de ze magneet hangen. In dezelfde afdeeling iwerd het „branden" van de boonen be schouwd volgens verschillend systeem, het ééne systeem is een draaiende cilinder, waarin de boonen worden gestort en waar onder een zacht vuurtje brandt; het andere systeem is een heete-lucht-verwarming. Het „kraken" van de boonen geschiedt als volgt: de gebrande boonen worden stuk gemaakt tusschen draaiende rollen, waarop scherpe punten. Deze gebroken boonen vallen in een ci lindrische zeef, waartegenaan door ventila toren lucht geblazen wordt, die de lichte stofdeeltjes en schillen verwijdert, terwijl de cacaokern in bakken valt. De molen liet zien het „malen"' van dc gebroken cacaokernen: Tusschen verhitte molenzenen worden de cacaokernen fijn gemalen waardoor de in de cacaoboonen aanwezige cacaoboter naar buiten treedt. Daar deze boter door de verhitting gesmol ten is, verkrijgt men een dun vloeibare bit tere massa. Hier heeft ook plaats het „mengen" van deze bittere massa met sui ker, wat natuurlijk noodzakelijk is om voor menschelijken sinaak voldoende produc ten te verkrijgen. Dit mengen geschiedt in mengmachines. Groote kuipen worden door stoom verwarmd, (om de boter vloeibaar en dc massa dus ock vloeibaar te houden). Groote stalen armen kneden en mengen de massa. Het „walsen" van dit mengsel is nood zakelijk, omdat noch de gemalen cacao boonen, noch de suiker voldoende fijn zijn, noch voldoende innig samengekneed. Deze iwals bestaat uit cilindrische rollen, die zeer dicht bij elkaar gesteld zijn. en waartusschen de chocolade want dat is het langzamer hand geworden hac! fijn gzdruki wordt. Het „vormen" van de chocolade geschiedt 5n de vormerij. De hierboven verkregen chocolade is een stijve massa, (door de toe gevoegde suiker), die voor de meeste verde re bewerkingen slapper moet zijn. Daardoor wodt de cacaoboter het bijproduct van de cacaopoederfabricage er mee vermengd, zoodat men een vloeibare chocolade krijgt. Deze vloeibare chocolade wordt ic een ma chine gedaan, tegelijk met de chocoladevor- pnen. De moderne techniek zorgt er voor, dat zoowaar de vormen precies tot aan het randje toe gevuld zijn, daarna gedribbeld (van de luchtbelletjes bevrijd) en behoorlijk afgekoeld aan de andere zijde de machine yerlaten. De tabletten, reepen en letters kun- SPREEKUREN 's morgens van 9-11. Maahdag- en Donderdag 's-avondsvan 7—9. Uiterst laag gestelde Ziekenfonds- tarieven voor Kunsttanden. Tand- of kies trekken kosteloos. nen dan gemakkelijk uit de vormen verwij derd worden. Ook werd de bonbon-fabricage bezich tigd. In het office werden hoofdzakelijk kleur en crêmebonbons in oogenschouw genomen. De creme wordt in kookaparaten en roer machines gemaakt en hierna gegoten in kleine holten, die door gipsvormpjes in meel gedrukt zijn. Van deze gipsvormpjes, of crêmemodel- len was een groote hoeveelheid verschillende vormen aanwezig. Is de crème hard geworden, dan verwij dert men het meel door borstels en ventila toren, zoodat men de stukjes crème over houdt. De likeurbonbons „interieurs" worden ver kregen door op speciale wijze gekookte en samengestelde vloeistof in holten zooals voor crème bonbons te gieten. Als deze vloeistof koud is, vormt zich aan de buitenzijde der lichaampjes een korstje suikerkristal, zoodat ze hard genoeg worden om verder bewerkt te kunnen worden. Deze crème en likeur-interieurs worden meestal van een chocol.-.de-omhulsel voor zien, welk geheel men dan bonbon noemt. Ook hier is de moderne techniek te hulp ge komen en heeft een machine gemaakt, waarin men aan de eene zijde de interieurs en de chocolade doet, terwijl aan de andere zijde de bonbon, d.i, het in chocolade gestoken stukje fondant of likeurlichaampje, er af ge nomen kan worden. Indien gewenscht kan dan in den loop van dit proces nog een fi guurtje op de bonbons door de werklieden aangebracht worden. De chocolade artikelen worden, hetzij per stuk, hetzij per gewicht, hetzij per doos ver kocht. De moderne techniek heeft hier wat betreft verpakking, behalve natuurlijk pa piersnijders enz. eenige zeer ingenieuse appa raten geproduceerd en wel: een reepinpak- machine, waarvan in de eene zijde de choco ladereep, het staniol en het ctiquet gaan en aan de andere zijde reepen keurig verpakt de machine verlaten en d« bonbon-stanioleer-machine, waar de zoo breekbare bonbons heel fijn en heel precies in diverse soorten staniol verpakt worden. De Union-fabriek maakt o.a.:-Tabletten, croquetten, reepen, bonbons, marsepeinfi guren, St. Nic. figuren als poppen, clowns enz, Paascheieren, vruchtenkoekjes, hopjes, flikken, oastilles, oublies enz. Alles buitengewoon fijne kwaliteiten, smaakvolle, keurige verpakking enz. enz. Alles tip top. In het nieuwe (éénverdiepingl gebouw zul len worden ondergebracht de malerij, de vormerij, de meisjesafdeeling en expeditie. In de oude fabriek blijven de andere af- deelingen, terwijl een groot gedeelte woedt in geruimd voor magazijnen. Bijzondere vermelding verdient de firma Gontnerman. die met buitengewoone welwil lendheid en hulpvaardigheid geholpen heeft de vormerij in wenking le krijgen op den dag van opening en die tevens zorgt voor de drijf- wienkinsgallaHle. ij Evenzoo de firma Keiler en Madenald, wat eiectrische aanleg betreft. Met groote bela ng stelling werd alles be zichtigd. Na den rondgang in de f abriek een welvoorzien koud buffet, dot na de ver moeienissen alle eer werd aangedaan. De geheele dag bleef hiet zeer druk en was er overgroote belangstelling. Een strijkje ver hoogde de gezelligheid. Vermelden wij nog dat drie werklieden van de oprichting der fabriek af daaraan verbon den zijn geweest. Het zijn de heeren v. d. Hoff, Eype en Jacobs. Ondertrouwd: 30 Mei. W. H. S'ltriter en M. C. de Vos. J. F. Vrenegoor en M, do Wit. J. Moerwijk en J. L. C. Vlugt. A. Botte lier en W. F. van der Wol!. H. A. C. M. Vrins en R. Bueher. Getrouwd: 30 Mei. K. Mebus en J. van Wort. H. Postma en IJ. Waitzema. W. J. Wiggers en J. C. ten Bosch. J. G. II. van Looij en H. A. Wijlkamp. Geboren: 27 Mei. 2 d. van J. Karrenbeld Langschmidt. d. van P. E. de Leeuwvan Os. d. van A. C. van OpijnenBloemzaad. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder presidium van den heer Heerk'ems "rtiijssen, loco-burgemeester. Afwezig waren de heeren Gerritsz, Hagemeijer, Kuenen, Klein, Reinolda en Roest. Voorlezing werd gedaan van de ingekomen stukken, waaromtrent eenige vragen werden gesteld en inlichtingen werden gevraagd, wel ke wij in onis volgend raadsverslag zullen mc- moreeren. Wordt vervolgd. 432e NED. STAATSLOTERIJ, Trekking van Woensdag 30 Met. 5e Klasse 11e Lijst. Hooge prijzen: 2387 3050 elk f 1000. 1605 14490 15012 16199 21158 22858 elk 400. 2490 6228 13307 16279 16645 elk f 200. 1241 6841 7638 16770 18535 18824 19348 19807 20290 20292 «Ak f 100. Dc Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 97, C pet. Indië 99 15/16. Culturen. Koloniale Barak 170, Indische Bank 120, Vorstenlanden 179, H. V. A. 470. Industrieclo waarden. Juirgenis 70. Oliewaarden. Koninklijke 372 X, Con sols 124, Orion 32. Tabakken. Deli Mij. 270, Besoeki 22, Deli Batavia 313, Senembdh 281 Rubbers. Amsterdam Rubber 160, Deli Ba tavia 80, Nederl. Rubber 79, Rolt. Tapa- noeli 32 Yj Scheepvaautwnarden. Holll. Am. Lijn 110, Hofl. Boot 24%, Kon. Holl. Lloyd 7Paiket- vnart 112, Scheepvaart Unie 1101), Marine 9 Ametrilkaanische waarden. Hide and Lea ther 50, Steel 101, Smelting 63, Anaconda 93, Cigar 88, Atchison Topeka 104}), Voting Rails 37Southern Pacific 93%, Union Pacific 142. Heb het nitsto-Uendite aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien fii| niet adverteert, De Metten, Nadat het stoffelijk overschot van den hoogeerw. heer Mgr. Th. J A, Bosman gis termiddag van de kerk van het Bagijnhof was overgebracht naar de Catharina-kerk. vonden daar gisterenavond de metten plaats, waarbij fungeerden als agens de hoogeerw. heer Mgr. A J. Holierhoek, als diaken, de zeereerw. heer B. v. Leeuwen, pastoor te Hillegom en oud-kapelaan van wijlen Mgr. Bosman, en als sub-diaken de weleerw. heer J. Mol, kapelaan van den Bagijnhof. Ccremoniarus was de weleerw, heer G. P, A, v. Zuylen, kapelaan der Catharia-kerk, terwijl cantores waren de weleerw. heeren C. A. A. Kroft, kapelaan der St, Vincenliuskerk en P. L. C. v. d. Meer, kapelaan van de Post hoorn. In het priesterkoor hadden tal van eerw. heeren geestelijken, reguliere zoowel als seculiere plaats genomen waaronder we op merkten de kanunniken, de hoogeerw. hee ren Mgr H. J. M. Taskin, praeses van het groot-seminarie te Warmond en Mgr. P. A. F. Thier, deken te Rotterdam, alsmede den eere-kanunnik den zeereerw. heer J. D. J. Aengenent prof. aan het groot-seminarie te Warmond. Een groot aantal geloovigen vulde voorts het kerkgebouw. Na afloop der metten bad de weleerw. heer W. A. G. v. kape laan der Catharinakerk een rozenhoedje met de geloovigen voor de zielerust van den overledene. De uitvaart. Hedenmorgen hadden in de Sint Cathari nakerk te Amsterdam de plechtige zieledien- sten plaats voor den overleden deken der hoofdstad en proost van het kapittel, Mgr. Th. Bosman. Het hoofdaltaar en de zij-alta ren waren in zwaren rouw gehuld. In de kerk was groote belangstelling. In het middenschip hadden vertegenwoordigers van talrijke organisaties der hoofdstad, K. S. S., R.K. Vrouwenbond, Katholieke Onderwijzers- vereenigingen, van het mirakelgilde, van den bizonderen Raad der St. Vincentiusvereeni- ging, kerkmeesters van het Bagijnhof enz. plaats genomen. Ook merkten wij onder de aanwezigen op den heer Van Dijk, lid der Tweede Kamer; Wethouder Wierdels en ver schillende R.-K. gemeenteraadsleden van Amsterdam. Van de N.V. Drukkerij de Spaamestad, waarvan de overledene president-commissa ris was, waren namens commissarissen en di rectie de heeren J. W. A. Beynes en F. H. M. van de Griendt tegenwoordig. Verder wa ren een groot aantal eerw. heeren geestelij ken uit Amsterdam en uit het overige bis dom opgekomen, om den overledene de laat ste eer te bewijzen. Te negen uur vingen de Lauden aan, ge zongen door een groote schaar priesters op het altaar, waarna de plechtige uitvaartdienst werd opgedragen. De geheele plechtigheid van het begin der Lauden af, werd door Z. D. II. den Bisschop zelf verricht, geassis teerd door Mgr. M. Möllmann, vicaris van het Bisdom, als presbyter assistens; de Hoogeerw. heeren Mgr. H. Taskin, president van het Groot-seminarie te Warmond en Th. F. Ebbinkhuijzen, president van het Klein Seminarie als troondiakens en de ZeerEerw. heeren plebaan Th. Westerwoudt en pastoor van Noort als diakens bij de H. Mis; de WelEerw. heeren J. M. v. d. Tuyn, secre taris van Z. D. H. Mgr. Callier als ceremonia- rius, J. Mol, kapelaan van het Bagijnhof, ad mitram, Pa,ter J. C. K. Wouters O. S. A., Pastoor der St. Augustinuskerk te Amster dam, ad gremiale; G. P. A. van Zuylen en W. van Rhyn, kapelaan der St. Catharina- kerek, resp. ad candelam en ad librum, H. M. Braandehof, kapelaan van de Kerk van de H.H. Petrus en Paulus als thurifarius, Pater W. v. Dijk O-S.A. ad ampullas, de Wel Eerw. heeren kapelaans C. Kroft en P. v d. Meer fungeerden als cantores. Behalve de reeds genoemde kanunniken, die bij de H. Mis assisteerden waren ook nog Mgr. G. Stoffels, deken van Haarlem en an dere leden van het kathedraal kapittel, als mede de eere-kanunnik prof. J. D. J. Aen genent op het altaar tegenwoordig. Teerzijde had Mgr. Eygeraam plaats geno men. Ook vertegenwoordigers van de Broe ders van St. Jan de Deo werden opgemerkt. Nadat Mgr. Callier de plechtige H. Mis had opgedragen, sprak de ZeerEerw, Heer L. Stolk, pastoor der Sint Catharinakerk de lijkrede uit. De lijkrede. Dat de dood, aldus de Eerw. spreker, mecdoogenloos en wreed soms te werk kan gaan, dat hij onze wenschen en verwach tingen te niet kan doen, hebben wij meer malen in ons leven ondervonden. En dezer dagen nog deden wij dat opnieuw. Voor eenige weken gingen wij. priesters der hoofdstad, naar de woning van den hooggeachten De ken, om volgens gebruik en voorschrift de geestelijke belangen van het dekenaat te be spreken. Wij dachten niet anders of wij zou den den scherpzinnigen leider onzer pas toorsvergaderingen in den besten welstand ontmoeten. En wij troffen hem lijdend aan. Toch vermoedde niemand, dat de val zulke noodlottige gevolgen zou hebben. Veertien dagen later was hij dood. Wat was het eenige weken geleden een blijde tijding voor ons vaderland, voor ons Bisdom, voor Amsterdam, dat het 27ste In tern. Encharistisch Congres hier in dc hoofdstad van Nederland zou gehouden wor den. Wij verheugden ons reeds op het ko mende succes, omdat wij in den voorzitter een man bezaten, die reeds practisch besla gen was geworden tijdens het Congres van het vorig jaar. Maar zie, hij, die de H. Eucharistie wilde eeren in. het openbaar, moest Christus in zich opnemen als het Viaticum, de teerspijze naar de eeuwigheid. Ja, wij zijn wel teleurgesteld in onze wen schen: Amsterdam, heel het Bisdom met on zen Bisschop, wenschtcn Mgr. Bosman nog lang te behouden. Maar helaas, nu ligt hij op de lijkbaar voor ons; hij is dood. Maar hoe ook teleurgesteld, wij morren niet, bui gen ons hoofd en zeggen: de Heer heeft ge geven, de Heer heeft genomen, zóó is liet goed. En deze woorden zeggen wij te ge makkelijker. omdat wij in Mgr. Bosman een priester hebben verloren vol ijver, vroom heid en godsdienstzin. Mgr. Theodorus Bosman, Geheim Kamer heer, Proost van het Kapittel, Deken van Amsterdam, hij was een priester vol een voud, een nederig man. Menigmaal hebben wij van de bewoonsters van het Bagijnhof gehoord: wat is Mgr. Bosman toch een een voudig priester. En dat was hij; hij ging eenvoudig zijn gang. Terwijl zoo menigeen langs zijwegen zijn doel weet te bereiken, ging hij eenvoudig zijn gang. Voor anderer meening had hij ontzag en volgde die gaarne. Maar wanneer de geestelijke belangen daar mee in strijd kwamen, dan stond hij pal, al moest hij pok daardoor iemand afstoot'en. Mgr. Bosman was eenvoudig, als Kamer heer cn Proost, zooals hij eenvoudig geweest was als Plebaan, rector en pastoor. Zóó was hij als theologant, hoeveel talenten hij ook had. In zijn eenvoud begreep hij niet, hoe groot een werkkracht er in hem school. En toch heeft hij grooten arbeid verricht, veel en moeilijk, niet altijd even aangenaam. Op zijn kamer aan het Bagijnhof zat hij tot het laatste oogenblik voorover gebogen voor stapels papier. Wat hij gewerkt heeft, blijkt wel uit de lange lijst van vereenigingen, waarvan hij voorzitter was. Hij heeft ge werkt voor Gods eer, voor het heil der zie len. Hij was een braaf priesler; in zijn hart brandde een heilig vuur. Voor buitenstaan ders mocht dat soms smeulend lijken; maar opgerakeld sloegen er vlammen uit. Mgr. Bosman was een vroom man. Drie minuten voor zijn dood sprak hij: wat is het heerlijk voor een priester om met zijn volle verstand te sterven. Zijn vroomheid zien wij in de oprichting van het H. Hart-beeld op het Bagijnhof, in het hart van Amsterdam. Een daad van vroomheid zien wij in de instelling van de Sacramentsprocessie over het Bagijnhof; een processie die morgen voor het eerst zonder hem zal plaats hebben, maar waarop hij uit den hemel zal neer zien. Hij zocht er naar om de menschen tot dagelijksche aanbidding van het H. Sacrt- ment te brengen. Wat eenmaal Marius Klönne deden voor de eer van het H. Sacrament, wat zij deden door geschriften, dat deed Mgr. Bos man door zijn daden. Ik moet mij, aldus spr., beperken, hoe gaar ne ik ook zou spreken over zijn zorgen voor de Bagijnen en dergelijke. Maar ik vrees reeds Mgr. Bosman te veel te hebben geprezen naar zijn eigen geest. Maar ik heb hem geprezen tot troost van zijn bloedverwanten en ook om hem als voor beeld voör anderen te stellen en vooral om te komen tot het eigenlijk doel dezer rede: het vragen van een gebed voor de ziel van den overledene. Mgr. Bosman was een eenvoudig man, maar daardoor nog niet vol maakt. Hij heeft veel gewerkt, maar kan daardoor juist onvolkomenheden hebben begaan. Zelfs de rechtvaardige valt in fouten en zonden. Daarom een hartelijk gebed voor zijn zielerust! Moge hij voortleven in onze dankbare herinnering. Moge hij vooral voort leven in onze gebeden. Heer, geef hem de eeuwige rust, dat hij ruste in vrede! Hierna werd door Mgr. Callier de absoute verricht, waarna het stoffelijk overschot van Mgr. Bosman per auto naar het Kerkhof te Schoten werd overgebracht. De begrafenis. Dezen middag had onder zeer groote be langstelling op het R.K. kerkhof „St. Barba ra" te Schoten de teraardebestelling plaats van Mgr. Th. J. A. Bosman. Te half een arriveerde het stoffelijk over schot per auto vanuit Amsterdam op het kerkhof, waar in de kerkhofkapel de Hoog- Eerw heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt de absoute verrichtte met assistentie van den Zeereerw. heer pastoor B. van Leeuwen te Hillegom, oud-kapelaan van den overle dene aan het Bagijnhof en den Weleerw. heer J. Mol, kapelaan aan het Bagijnhof. Er waren zeer vele E.E.H.H. geestelijken, onder wie verscheidene leden van het Hoog waardig Kapittel, de Z.Ecrw. Z.Gel. heer prof. J. D. J. Aengenent, van 't seminarie War mond, de Hoogeerw. heer P. Stroomer, deken van Gouda, de Zeereerw. heer L. Stolk, waarnemend deken van Amsterdam en pas- toQr der St, Catharina-kerk, aldaar. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a. Commissarissen en Directie van de N.V. Drukkerij de Spaamestad, waarvan de over ledene president-commissaris was, n.l. de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, J. W. A. Beijnes, en de dir., de heer F. H. M. van de Griendt, het Eerste Kamerlid, de heer Th. Gilissen, de Tweede Kamerleden de hee ren J. B. van Dijk uit Amsterdam en Mr. J. B. Bomans; de heer J. Steins Bisschop, als vertegenwoordiger van het R.K. Jongens weeshuis, de heeren J. A. C. Lauwerens en D. Duncker, vert, van 't Liefdewerk „Oud Pa pier" te Amsterd,, vertegenwoordigers van 't locaal bestuur van het Internationale Eucha ristische Congres, het bestuur van het plaat selijk Comité der K. S. A. te Amsterdam, en van de afd. Amsterdam van „de Hanze", een deputatie van het Genootschap van Barmhartigheid, waarvan de overledene voorzitter was, de heeren C. Elsenburg en L. v. d. Btoeke als vertegenwoordigers van het Genootschap van den Stillen Omgang, Mr, Dr. C. P. Witteman als vertegenwoordi- der van het Liefdewerk der gesloten re traites, de heeren mr. P. C. Romme, J. Erfte- rneijer en mej. Crielaers, gemeenteraads leden van Amsterdam, een deputatie van de Algemeene Propagandaclub te Amsterdam, de besturen van de afd. Amsterdam van den R.-K. Bond van Groote Gezinnen en van de R.-K. Middenstandsvereeniging uit Amster dam, de Algemeene Propagandaclub uit Am sterdam en de heer Aug. Lindner, president der St. Vincentius-vereeniging te Amsterdam. Na de beac.rdingsplechtigheden werden nog 5 Onze Vaders en eenige gebeden voor de zielerust van den overledene gestort. De politie van Schoten had voor een uit stekende orderegeling zorg dragen. ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN IN DE RUSSISCHE WATEREN, MOSKOU, 30 Mei. Gemeld wordt: 2 Engel- sche kruisers, een kanonneerboot en twee ge wapend e tra wiens vertoonden zich in de Rus sische leriritoria'le wateren. De 2 Er.gclschc 'kruisers en de 2 gewapende trawlers zijn lot op 1 mijl van de kust genaderd. In het rayon Kharlof bewaakt de Engelsche kanonneerboot onophoudelijk de vischtirawiers op eenafstand van 9 mijl uit de kust. Tot ^p heden namen dc militaire troepen geen vmudige houding aan, maar men gelooft het :Ws mogelijk, dat er mijnen gestrooid zuilen worden, evenals in de golf van Kola. Bij de verschijning van de Engelsche kanon neerboot „Covesia" in de Russische wateren, schijnen en- mijnen gestrooid. EX-KENZErtlN ZITA. WEENEN, 30 Me4. Ex-keizerin Zita heeft het aanbod van een Amerika an sche uitgevers firma om haar mémoires uit te geven, van de hand gewezen, ondanks de financiieele moeilijkheden, waarin zij verkeert. Zij ver klaarde met beslistheid geen mémoires te zul len schrijven. i DEFICIT BIJ DE HONGAARSCHE SPOOR WEGEN. BOEDAPEST, 30 Mei. Volgens een gepubli ceerde verklaring van den directeur der Honi- gaansche staatsspoorwegen bedraagt het defi cit b'j c>e spoorwegen ongeveer 20,3 milliard. TEGENSPRAAK. I I 1 DOETINCHEM, 30 Mei. Het bericht inzake een poging van Bolsjewisten om naar ons land te komen, blijkt op een misverstand te berusten. Wel is dit bericht bij den com mandant der polilielroepen le 's Heeren'berg ontvangen cn zijn onmiddellijk uitgebreide politiemaatregelen genomen, doch deze ble ken overbodig. Vaist staaf, dat een vrij talrij ke volksmenigte zich langs onze grenzen heeft bewogen. In plaats van Bolsjewisten zijn dit vermoedelijk een gezelsohap wande lende geestelijken geweest. 'Aanbesteding van de verbouwing Van het Bioeraeiïdaalsche Solioolvereenigingssgebouw. TV. Kromhonf, Vogelenzang, f 5084; Ge».. Verduyn, Bloeimenldaai, 6750; G. Eysker, Heemstede, f 5000; Boerrigter en Hout kamp, Haarlem, f 6075; Sanders en v. Kaan, Velseroord, 5279; A, N. Mulaer, Haarlem, 8077; Th. den Adel, Beverwijk, f 5383; J. Sival, Haarlem, 6560; A. J. Schellink- hout, Santpoort, f 5269; M. Edam. Haar lem, 4967; A. Versteeg, Schoten, f 5945; L. Til. G. Henkes, Haarlem, f 8535; G. Pol dermans Jr., Haarlem, f 5670; A. Baas, Haarlem, 5777.50; J. Beitsma, Bloemen- daal, 5589. Aanbesteding. Gisteren werd door B. en W. aanbesitead de verbouwing ren het ge bouw der Bloemendaaische Sdloo 1 vereeniging. Ingeschreven werd als volgt: W. Ki'ornhdut, Vogelenzang f 5684; Gebr. Verduin, Blocmendaal f 7550; G. E vak er, Heemstede f 5000; Botrrigler en Houtkamp Haarlem f 6075; Sanders van Laan, Vel seroord f 5279; B. N. Mu'laire, Haarlem f 8077; T. J. den Adel, Beverwijk 5383; J. Sival, Haarlem f 6560; A. .T. Schellinlkhoul, Santpoort f 5269; M. Edam, Haarlem f 4967; B. Versteen, Scholten 5945; L. F. G. H<*r- kes, Haarlem f 8535; G. Polder mans Jr., Haar lem f 5670; A. Baas, Haarlem f 5777.50; J. Teilsma, Blocmendaal f 5589. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij; C. Kleefstra, Eikenlaan 88. een cor set; Franken, Heerenweg, een sierspeld; R. Zomerdijk, Vredenhofstraat 19, een gummi taschje met inhoud; Leeuwenberg, Oranje plein een ceintuur; W. J. Schoenmaker, Heem- steedsche Dreef 257, een zilveren kinderarm- bandje; J. v. d. Linden, Camplaam 31, een kiisit sinaasappelen; Proper, Castenlijnslraat 2, Haarlem, een regenjas; J. P. Kuijper Jr., Bin nenweg 20, een portefeuille met inhoud; T. Prins, Bleekersvaartweg 33, spaarzegels en een gummischoen; J. W. Mulder, Havenstraat 11, een schop; Bureau van Politie, Raadhuiis: een Engelsche sleutel, een olielklep, een huissleu tel, een ring met Sleutels en een huisleutel; Bureau van PoJiide, Boekenrode straat 9, een zeemlederen heerenhandischoen en een bruine glacé daivneshandschoen. jV. V. Boerderij „Bronstee". In de jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhou ders dt. 28 Mei j.L werd de winst- en ver liesrekening over 1922 goedgekeurd en beslo ten het winstcijfer over te brengen op nieu we rekening. Tot commissaris wend herbenoemd Dr. L. C. Kersbergen te Haarlem, terwijl het aan tal commissarissen werd aangevuld door ver kiezing van den heeT W. Badon Ghijiben. De raadsverkiezingen. In de gisteren ge houden zitting van het Centraal Stembureau, is de uitslag van de stemming voor den ge meenteraad vaistgeslelld. Gekozen verklaard werden de 21 candidate!», door ons genoemd. Daar de lijsten van de S. D. A. P. niet ver bonden waren, moest worden geloot, voor welke districten de zes gekozen leden van die partij zitting zuilen nemen. De uitslag was, dat de heeren P. F. C. Roelse en W. F. Visser zitting zulten nemen voor district T, de heeren W. Landeweert en J. A. Dalmeyer voor district II en de heeren P. Schaar en D. F. G. Schilling voor district III. Kiezerslijst. De op 15 Mei van kracht ge worden kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 13425 kiezers voor de Tweede Kamer. 13145 voor de Prov. Staten en 12588 voor den gemeenteraad. Aanrijdingen. Op de stoompont werd een wielri.jdster aangereden door een motorrijder. Ook op het Stuisplein le IJmuiden kwam een wielrijder in botsing met een motorrijder. In beide gevallen werd het rijwiel beschadigd. Ongeval. Aan de Papierfabriek geraakte de arbeider B. met zijn beenen tusschen twee lorries bekneld, waardoor hij ernstige kneu zingen aan de beenien bekwam. Hij werd naar zijn woning te Velseroord vervoerd. Begeeringsjubileum. De besturen van verschil lende zangvereenigiingen in onze gemeente kwamen dezer dagen bij elkaar, om te be raadslagen over de deelneming van de zang- hulde aan H. M. de Koningin, ter gelegen heid van Haar regeeringisjufoileum, op 6 Sep tember te Amsterdam. Waarschijnlijk zuSten verschillende onzer zangvereenigiingen aan deze aubade deelne men. Staling. Bij de werken ter verbetering van het stationsemplacement is een staking uitge broken, omvattende 10 man, allen losse werkkrachten ten dienste van het sloopings- werk. Aangenomen ziinde op een loon van f 83 per week met 55 arbeidsuren, eiisohlen zij een uurloon van 80 cent en een werkweek van 48 uur. Het aanbod der werkgevers, een werkweek van 50 uur, met behoud van hel overeengekomen loon, is dóór de stakers af gewezen. Voortduring van het conflict. Het conflict aan de timmerfabriek „Doelma" duurt voorl. De Directie stond reeds toe: Uitbetaling van de buitengewone Zondagen, alsook een re geling voor uitbetaling bij ziek tg. Het lande lijk arbeidscontract blijft echler gehandhaafd en daar willen de timmerlui, meest Leidena- reit, niet aan. De politie geleidt de werkwil ligen van en naar de fabriek. Overal zijn posten uitgezet door de uilgeslolenien. Vice-consul. Ingevolge Kon. maohtiging is de heer L. Dijksen erkend cn toegelaten als vice-consul van Zweden te IJmuiden. Kantongerecht. Albert van S. te Noord- wijkerhout, had met een vierwielig motorrij tuig iemand met een handwagen in die ge meente aangereden verzuimende links uit te wijken, toen de kar voor hem uitreed. Beklaagde ontkende dat hij er schuld aan had. De jongen had niet geluisterd naar het signaal. Nadat het ventje, zekere Heemskerk, en getuige E. de Groot waren gehoord, uit welke verklaringen ook bleek, dat de schuld niet bij beklaagde lag, vroeg de Ambtenaar vrij spraak. Tegen Willem v. d. N. die in Noordwij- kerhout een hit aan een lang touw, zittende op een rijwiel had vervoerd, waardoor hij het verkeer op de openbare straat belem merde, werd na getuigenverhoor 5 subs. 5 dagen gevraagd. Th. G. van W, te Noordwijk had prikkel draad gespannen langs de openbare straat ter bescherming van zijn land aan het kerk hofpad zonder vergunning van B. en W. Beklaagde zeide, dat de Burgemeester hem had ontboden en daarop heeft hij het aangevraagd en vergunning verkregen. Eisch 2 of 2 dagen. Heel weinig, meende de Kantonrechter, hoewel het beklaagde nog te veel was. ft.-K. Volksbond. Hedenavond viert de R.-K. Volksbond zijn jaarlijksch „Rerum No- varumfeest". Niemand minder dan Pater /r'432e NED. STAATSLOTERIJ. ■"■rekking van Maandag 28 Me!. 5e Klasse 9e Lijst. Hooge prijzen; 8083 1500. y 2319 2833 11073 12399 15095 15821 elk 1000. 2557 5460 8253 12476 15164 elk ƒ400. 3390 5165 5342 8032 9228 9712 15126 1530-41 15611 elk 200. I 761 3286 3877 6185 7064 7553 8139 9158 1330S-' 14163 14619 19957 elk 100. 54 55 62 110 162 271 570. 894 963 993 1188 1560 1600 lb 17; 1669 2322 1787 1921 1923 1945 1969 2306 2512 2570 2572 2618 2782 2910 2972- 3026 3062 3353 3440 36S0 3743 3881. 3902 3959 4006 4012 4156 4211 4574 4749 4882 4933 4987 5139 5325 55111 5529 5722 5737 6054 6120 6276 6430 6441 6488 6576 6659 6781 6784 7122 7160 7629 7721 7182 7289/ .7307. 7393 7502 7530 7956 8075 8137 8162 8268 8280 8309 8452 8492 8553 8561 8681 8876 8901 9073 9188 9382 9468 9544 9565 9579 9863 9902 9903 10014 10060 10152 10154 10517 11084 11217. 11518 11706 11830 11933 11995 12487; 12004 12149 12341 12409 12410 12414 12764 12807 12849 12907 12976 13017 13188 13195 13223 13252 13418 13156 13520 13608 13636 13704 13761 14189 14202 14226 14280 14873 15036 15138 15212 15239 15243 15303 15323 15574 15707 15912 159-15 16009 160.65 16103 16171 16175 16245 16173 16522 16671 16747 16808 16928 17052 17154 17192 17268 17300 17577 17646 17665 17740 17777 17S48 17890 17935 18126 18215 18427 18473 18493 18642 18658 18711 18735 18737 18818 18921 18992 19020 19167 19318 19505 19596 19614 19660 19731 19887 19906 20170 20190 20258 20345 20364 20507 20599 20674 20806 20934 20937 21294 21487 21524 21596 21614 2173| 21820 21866 21903 21933 21971 22483 22591 22646 22700 22745 22747 22854 NIETEN •"7! 23 131 154 180 192 234 321 350 368 414 483 489 512 531 580 590 636 646 656 693 740 751 762 792 849 869 913 933 981 996 1023 1023 1035 1040 1066 1076 1109 1213 1215 1287 1331 1420 1477 1486 1511 1517 1539 1569 1642 1643 1679 1680 1726 1753 1934 1986 1993 2012 2093 2095 2102 2103 2145 2348 2407 2409 2438 2479 2486 2491 2-193 2497 2520 2543 2586 2676 2738 2749 2788 2SI3 2S91 2905 2950 3011 3095 3096 3134 3163 3191 3204 3206 3228 3,343 3362 3421 3443 3456 3469 3518 3572 3632 3643 3649 3662 3685 3729 3732 3767 3845 3857 3873 3927 3931 3986 3989 4004 4025 4038 4052 4103 4159 4189 4195 4223 4244 4394 4396 4436 4444 4446 4460 4474 4520 4589 4616 4637 4671 4675 4704 4705 4706 4710 4816 4939 4992 4994 4995 5004 5143 5148 5167 5187 5229 5316 5317 5328 5329 5332 5338 5399 5406 5461 5540 5546 5589 5652 5672 5728 5739 5755 5798 5836 5901 5906 5922 5943 5957 5965 5996 6066 6123 6175 6195 6263 6267 6283 6324 6396 *6401 6851 6442 6481 6585 6586 6656 6703 6872 6911 6918 6956 6990 7007 7027 7085 7109 7196 7210 7240 7253 7282 7337 7351 7364 7434 7436 7445 7473 7620 7718 7746 7807 7846 7855 7859 7957 7967 8011 8017 8066 8089 8166 8188 S209 8227 8269 8270 8288 8297 8301 8302 8331 8338 8392 8413 8430 8547 8557 8624 8625 8717 8751' 8781 8855 8858 8885 8909 8959 8967 8996 9032 9034 9122 9147 9148 9161 9172 9191 9196 9250 9287 9318 9350 9359 9400 9440 .9454 9457 9475 9491 9493 9502 9582 9633 9638 9659 97S5 9842 9868 9930 9931 10017 10051 11)082 10101 10128 10214 10215 10229 10230 10366 10379 10385 10403 10498 105U4: 10509 10533 10541 10564 10574 10645 10698 10710 10712 10738 10760 10777 10781 1US06 10817 10837 10865 10882 10895 10953 10973 11105 11120 11163 11232 11253 11258 112641 11279 11289 11295 11299 11305 11335 114511 11459 11475 11484 11526 11533 11583 11593 11639 11667 11704 11720 11722 11777 11798 11846 11859 11872 11913 11969 12098 12127 12176 12191 12234 12262 12273 12375 12449 12469 12479 12521 12538 12543 12625 12660, 12686 12763 12815 12823 128S1 12934 12938! 12997 12999 13023 13037 13065 13134 13204' 13214 13255 13288 13318 13347 13350 13356' 13358 13514 13518 13527 13535 13607 13613 13645 13647 13651 13656 13666 13676 13760 13773 13784 13787 13794 13795 13822 13886 13888 13902 13912 13922 13937 13963 13966! 13972 13973 14044 14075 14133 14196 142181 14237 14242 14263 14270 14316 14418 14426 14480 14493 14598 14620 14623 14681 14689 14717 14737 14762 14801 14S29 14830 14840 14871 14924 14965 14970 15003 15014 15017 15055 15066 15071 15104 15112 15137 15160 15173 15266 15282 15338 15362 15388 15391' 15392 15415 15450 15454 15474 15521 15596 15620 15623 15658 15704 15736 15794 15809 15896 15902 16004 16024 16031 16074 16134 16137 16156 16'86 16288 16334 16448 16461 16464 16476 16536 16546 16650 16672 16679 16690 16723 16739 16745 16828 16836 16852 16862 16872 16874 16943 16962 16987 16992 16994 17034 17095 17100 17118 17140 17170 17180 17190 17210 17238 17242 17276 17360 17388 17405 17406 17421 17422 17424 17466 174S3 17552 17610 17640 17724 17752 17765 17801 17803 17833 17835 17865 17877 17879 17887 17902 17913 17940 18075 18130 18154 18167 18286 18292 18305 18342 18344 18348 18396 18536 18548 18573 18585 18594 18609 18619 1S669 18691 18708 18774 1S783 18798 18806 18810 18835 18890 18917 18943 19032 19092 19100 19103 19129 19267 19323 19324 19338 19364 19367 19394 19431 19492 19498 19522 19545 19603 19633 19661 19696 19710 19730 19773 19774 19813 19861 19913 19915 19947 19953 19962 19975 19984 2001U 20067 19915 19947 19953 19962 19984 20010 20067 20075 20093 20148 20150 20155 20251 20263 20267 20343 20436 20458 20545 20546 20633 20649 20709 20731 20814 20829 20831 20883 20921 20947 20949 20999 21005 21039 21210 21234 21255 21256 21268 21272 21309 21326 21372 21404 21417 21531 21544 21628 216S0 21725 21742 21760 21762 21793 21852 21860 21929 21934 22022 22039 22056 22083 22094 22148 22189 22190 22216 22290 22329 22351 22409 22413 22450 22494 22537 22557 22573 225S8 2259.3 22595 22617 22625 22667 22696 22707 22726 22749 22767 22815 22828 22836 22921 22936 22937 22943 5e Klasse 9e Lijst 4042 m.z. 4072; 18648 m.z.l 18649. Alexander van Velseroord zal als psroker op treden, dus zullen zeker velen komen om den gewijden redenaar te hooiren spraken over do beroemde Encycliek van Z. II. Paus Leo XIII, Aanvang 's avonds half acht. Nieuwe brug. Kort geleden maakten wij in een berichje mdding van do oude brug, die toegang geeft lot ons dorp en welke zoo noodig moest opgeknapt worden. Ten zeerste verheugt het ons, da! men niet lang wnrht met de zoo gcwemschle verbetering, doch reeds begonnen is met het bouwen van een nieuwe brug. Dat zal opknappen! Tentoonstelling Kunst en Sport. Vrijdag j.l. is de genoemde tentoonstelling officicd ge opend door den burgemeester Klerlk. Boven dien voerden de heeren P. Wallig en M. Schots, resp. als eere-voorziltter en voorzitter van Kunst en Sport, het woord. Naar wij verna men, is de tentoonstelling door velen bezocht. We moeten eerlijk bekennen, dat het er ook hor) gezellig is -ingericht. Vooral de theetuin met een strijkje, ziet er aanlokkelijk uit. 2 Juni wordt al het tentoongestelde verloot. Tot dien datum is derhalve de tentopiijslelüog ge opend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2