sTooamitTumu. j 1 De Gouddelvers. BUITENLAND Tweede Blad 30 Mei 1923 Aan alle katholieke vrouwen in Nederland. Nieuwe credietaanvraag voor de Roeractie. Duitsche persstemmen over het aanbod der industrieelen. De reis van Millerand naar den Elzas. Dalend geboortecijfer in Engeland. Onder de Telegrammen: Tusschen de Duitsche regeering en politieke partijen is thans overeenstemming bereikt inzake het aanbod. Een debat in de Fransche Kamer. De Belgische Minister van Oorlog heeft een voorstel ingediend om den dienstplicht te verlengen met het oog op de Roerbezetting. VAN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. UIT HET BEZETTE GEBIED. GEB!. 3USTENL. BERICHTEN. FEUILLETON. Zooals men in „De Kath. Vrouw" d.d. 27 April mocht lezen heeft het Bestuur van den Aartsdiocesanen R.K. Vrouwenbond een schrijven gericht aan het Bestuur der Fede ratie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland met het dringend verzoek „zoo spoedig mo gelijk stappen te doen tot het ontplooien van een groote gebeds-actie, om door een alge meen en krachtig smeekgebed van alle R. K. Vrouwen, van God te verkrijgen, dat de har ten der menschen vervuld worden met ge voelens van liefde en vergevensgezindheid, welke mogen leiden tol een algemeene ver- ïoening der volkeren." De wensch werd geuit dat die Gebedsactie mocht bestaan uit: le Een novene, te begin nen 9 dagen voor het feest van Allerheiligen en eindigende op dien feestdag met een al gemeene H. Communie. Het bestuur voor noemd verzocht het bestuur der Federatie de mogelijkheid te overwegen, deze Gebeds actie te laten houden in alle landen op het zelfde tijdstip opdat het moge worden „een groote internationale novene." Aan deze Internationale Novene en ter voorbereiding daarvan zou voorafgaan een Nationale Gebedsactie, bestaande uit: een Novene te beginnen op den H. Sacraments dag 31 Mei en eindigend op het feest van het H. Hart 8 Juni. Wat nu deze Nationale No vene betreft, zij zal aldus worden gehouden: Alle katholieke vrouwen wonen gedurende 9 achtereenvolgende dagen zooveel mogelijk in haar parochiekerk de H. Mis bij en naderen op den len en 9en dag tot de H. Tafel ter eere van Maria, de Koningin des Vredes. Ka tholieke vrouwen die door omstandigheden verhinderd mochten zijn iedcren dag de H. Mis bij te wonen, zullen thuis een Rozen- Hoedic tot dezelfde intentie bidden en op een der dagen van de Novene tot de H. Tafel naderen. Op de bestuursvergadering der Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland, ge houden te Utrecht op 18 April j.l. werd met algemeene stemmen besloten, den wensch, vervat in het eerste gedeelte der motie aan het Bestuur van ,,1'Union internationale des Ligues catholiques fémipines," namens de Ne- derlandsche Katholieke vrouwen over te brengen met het verzoek, alle maatregelen te treffen om de groote internationale No vene te doen slagen. lntusschen is het tweede voorstel aan de diocesane Besturen overgebracht en inge willigd, zoodat er te beginnen op den 31 Mei (II. Sacramentsdag) en eindigend op het feest van het H. Hart (8 Juni) een Nationale Novene zal plaats hebben. Zou het nog noodig zijn, de katholieke vrouwen van Nederland aan te sporen om aan deze Gebedsactie deel te nemen? Zou het niet een vernedering beteekenen voor de geloofskracht der vrouw en haar inner lijk teer-vrouwelijk gevoel, indien wij zou den twijfelen aan haar bereidwilligheid om mee te doen - alle vrouwen zonder uitzon dering aan deze Gebedsactie, en door een gezamenlijke smeeking tot God, te trachten den vrede over de verscheurde volkeren af te roepen?. Neen, wij twijfelen niet, maar integendeel hebben wij het volste vertrouwen in de Ne- derlandsche katholieke vrouw die toch ge durende de lange, moeilijke oorlogsjaren, meer dan door woorden in daden heeft be wezen wat haar offervaardigheid en huise lijke leiding voor onze volkskracht en wat haar biddende edelmoedigheid voor de mo- reele ontwikkeling onzer natie beteekent. Wij houden ons overtuigd dat geen enkele wel denkende, katholieke vrouw zal achterblij ven, nu haar een hartelijk gebed wordt ge vraagd op de eerste plaats voor haar arme, noodlijdende zusters der ilaburige landen, (welke met haar gezinnen nog steeds de ont zettende gevolgen blijven nasieepen van den wereldoorlog) en in het algemeen voor het terugkeeren der rust onder alle natiën, voort woekert. Want deze haat sticht meer kwaad den kanker en pestbacil vermogen, die wel doodend zijn voor het lichaam, maar de ziel niet raken, terwijl de haat, zooals deze de volkeren ondmhn'5 tegen elkander opzet, de zielen doodt en alle menschelijke. goede ver houdingen ten eenenmale ontreddert. De haat heeft den mensch geslagen met een geestelij ke verblindheid, zoodat de ziel de hoogste belangen der menschheid niet meer weet te onderscheiden en den juisten weg uit den doolhof der verwarde internationale betrek kingen niet meer weet te vinden. En daar wij individueele menschen, allen onmachtig zijn en zonder Gods genade uit ons zelve niets vermogen, behoo-en wij ons gezamenlijk lot God om licht en uitkomst te wenden. Verheffen wij dan onze harten in een machtige Gebedsactie tot God, opdat Hij de van nationale ei-'p-,---t ver.ulde lei ders der verschillende Staten en volkeren moge richten en hun voeten het ware spoor mogen hervinden. De liefde is sterker dan de haat, welnu, laten wij dan toonen wat onze christelijke liefde vermag, laten wij met vertrouwen opgaan naar den tempel en het tabernakel, waar de God der liefde troont, die gezegd heeft: „wat gij den Vader in Mijnen Naam zult vragen, zal Hij u geven." Zoo toegerust met de groote belofte, ons door Christus gedaan, en door de liefde, die bergen kan verzetten, mogen wij het vaste vertrouwen koesteren, dat een zoo algemeene en met geestdrift ondernomen Gebedsactie en Vredeskruistocht bij den Vader van liefde en vrede verhooring zullen vindenl KREDIETEN VOOR DE ROER. De Fransche regeering heeft bij de com missie uit de Kamer voor financieele aange-. legenheden nog. twee voorstellen aanhangig gemaakt tot het verkenen van aanvuliings- kredieten ter bestrijding van de kosten der Roer-bezetting gedurende de maand Juni, tot een bedrag van 47 V2 millioen frank. In het geheel bedragen de kredieten voor de Roerbezetting over het eerste halve jaar van 1923 267 millioen frank. DE BRUSSELSCHE NOTA AAN POIN- CARÉ. Een verzoek to': geheim houding. Het was duidelijk, dat het bericht in de Parijsche pers, waaruit bleek, dat de Bel gische regeering aan de Fransche een nota had doen toekomen in zake de wijze, waarop van Duitschland het herstel der schade zou kunnen worden geëischt, in de Brusselsche regeeriogskringen eenige onthutsing had teweeg gebracht. Slechts schoorvoetend werd hier erkend, aldus seint de Brusselsche corr. van het „HbL," dat inderdaad door den Bel gischen ambassadeur een nota aan Poincaré werd overhandigd en slechts ook uit de Pa rijsche kranten kon Brussel vernemen, welke de technische voorstellen waren, die aan de Fransche regeering ter overweging werden aangeboden. Thans verneemt men hier (te Brussel) van bevoegde zijde, dat bij de tech nische nota een schrijven was gevoegd, waarbij op geheimhouding van het document werd aangedrongen, daar anders Duitsch land er profijt uit zou kunnen trekken. In de Brusselsche regeerings kringen betreurt men deze indiscretie tcr\ zeerste. Misschien mag er op gewezen, dat het eerste bericht over de te overhandigen nota in de „Temps" is verschenen van de hand van haar Brus- selschen correspondent, die naar algemeen bekend is, zijn licht vooral opsteekt bij de Fransche ambassade. Daar Poincaré den pre sident der republiek op zijn reis naar Elzas- Lotharingen vergezelt, zal de samenkomst van Poincaré met Theunis en Jaspar, wiens toestand zeer is verbeterd, eerst de volgende week plaats hebben. DE REIS VAN MILLERAND IN DEN ELZAS. President Millerand is gisterenmiddag in den Elzas aangekomen. In alle steden, die hij door kwam, Altkirch, Thann, enz. werd hij door een ontzaglijke menigte toegejuicht. In Mulhouse trok een stoet van duizenden geestdriftige Elzassers door de versierde stad en bracht den president een langdurige ovatie. Millerand, die het woord voerde, spoorde de Elzassers aan om den strijd (om de scha devergoeding), waartoe de deloyale houding der Duitschers Frankrijk dwingt tot het ein de vol te houden door den schuldeischer toe te staan den te kort schietenden schuldenaar bij de kraag te vatten. Het verdrag van Ver sailles aldus Millerand, heeft slechts de tra- ditioneele beginselen van het Volkenrecht bevestigd. Frankrijk maakt gebruik van zijn rechten geen enkele bijgedachte verschuilt zich achter zijn daden. Frankrijk wil het be drag dat men hem verschuldigd is het zal het krijgen, want het zal zijn panden niet prijsgeven anders dan tegen betaling, en niet eerder. Het is belachelijk van een zoo een voudige en gerechtvaardigde daad als het land heeft verricht, te zeggen dat zij met militai- ristische en veroveringsdoeleinden geschiedt. Vreest niets, besloot Millerand, het recht en de rechtvaardigheid zullen heden zege vieren, zooals zij dit altijd hebben gedaan. Venizelos gelukgewenscht. Het hoofd der revolutionairen en de mi nister-president te Athene hebben Venizelos hun gelukwenschen gezonden voor de door hem bewezen diensten teneinde het land een eervollen vrede te verzekeren. T urksch-Amerikaansche besprekingen. De Turken en Amerikanen zijn officieuse besprekingen begonnen om te geraken tot het sluiten van een conventie, welke de commer- cieele betrekkingen der beide landen regelt. Turksche protesten. Volgens berichten uit Konstantinopel pro testeert de Turksche pers tegen de over eenkomst van Lausanne, daar zij de over eenkomst wel als een moreele overwinning beschouwt, doch niet voldoende acht als compensatie voor de verwoesting van 20 ste den en 16000 dorpen. Zij spreekt de ver wachting uit, dat de geallieerden concessies zullen doen met betrekking tot de capitu laties en de betaling van de Turksche schuld. DE A.S. DUITSCHE NOTA. De regeering en de voor stellen der industrie. Een mededeeling van het W. B. verzekert, dat de regeering thans in volkomen onaf hankelijkheid zal onderzoeken, in hoever zij gebruik zal kunnen maken van de voorstel len van de industrie. Even onafhankelijk zal zij de wettelijke maatregelen voorberei den, welke noodig worden geacht voor de opvoering van het productievermogen van Duitschland. Duitsche persstemmen. Naar aanleiding van deze officieuse ver klaring schrijft hedenochtend de „Vor- warts" „Wanneer de waarborgen der in dustrie tenslotte niet langs wettelijken weg andere vormen krijgen dan in het memoran dum wordt aangegeven, zal de regeering op den beslisten tegenstand der sociaal-demo craten moeten rekenen." De D. Allg. Ztg." wijst er op, dat een blik in de verklaringen der industrie doet zien, dat het een demagogisch gepraat is van voor waarden te willen spreken, die de industrie de Duitsche „Wirtschaft" in het belang van het particulier voordeel wil opleggen. Deze voorwaarden toch bewegen zich vol komen in het kader van de nota, die het kabinet-Wirth op 14 Nov. 1922 aan de Com missie van Herstel heeft gericht en waarin deze voorwaarden noodzakelijk werden ge noemd. De verklaring van de Duitsche industrie brengt ons uit het tweeslachtige van onze dagen, dat een mengsel van socialisme en par ticularisme is, en stelt de regeéring voor de beslissende vraag, het eene of het andere. Naar de meening der „D. Allg. Ztg." heeft de verklaring bijzondere waarde door de on- derteekeningen, die zij draagt. Niets zou zoo onjuist«zijn als de bewering, dat het hier uit sluitend gaat om een actie der „Schwerin- dustrie". Het tegendeel is waar. Hier staan de namen van industrieele leiders uit de voor naamste politieke bondsstaten en uit de meest verschillende takken van industrie. Het „Berl. Tagebl." wil zich voorloopig van kritiek onthouden, daar het van meening is, dat het memorandum voorloopig slechts een grondslag is voor besprekingen tusschen de regeering, de partijen en de groote in dustrieele organisaties, een grondslag, die ook naar de meening van het „B. T." nog zeer veel veranderingen zal moeten ondergaan. Het blad verneemt, dat ook de vakvereeni- gingen het schrijven als een basis voor be sprekingen beschouwen. Bijzondere waarde schijnen de vakverenigingen te hechten aan den eisch der industrieelen omtrent grootere vrijheid bij het vaststellen der contractprij zen en het intensiever maken der productie, met behoud van den achturigen arbeidsdag. In de kringen der vakvereenigingen was men bereid, de gewenschte opheffing der demo bilisatievoorschriften goed te keuren, wan neer in de plaats daarvan een wettelijke re geling komt, die zich bij de bedrijfsomstan digheden aanpast. De overige burgerlijke bladen juichen over het algemeen het memorandum der Duitsche industrie ten zeerste toe, en noemen het een overtuigend bewijs van de offervaardigheid der industrie. De „Deutsche Tagesztg." kondigt aan, dat de meening der andere groote takken van het economisch leven, in het bijzonder van den landbouw, geheel overeenstemt met die van de industrie. In een uitvoerige polemiek met de „Voss. Ztg." en de „Vorwarts" wijst het agrarische blad er op, dat de waarborgen der Duitsche „Wirtschaft" op een niet alleen normalen, maar in elk geval reeds zeer zwaren belasting druk zullen uitloopen en dus inderdaad een zeer zwaar offer zullen beteekenen. Onnoodig te zeggen, dat de „Rote Fahne" op de voorstellen der industrieelen afgeeft. Drie vakvereenigingsbesturen hebben aan het gemeentebestuur van Essen verklaard dat de handhaving der orde in handen moet zijn van een corps, dat buiten de politieke par tijen staat, daar anders het gevaar dreigt,* dat een tegen den bestaanden staatsvorm gericht streven steun vindt bij bedoeld corps. Bochum zit op het oogenblik zonder gas 't geen zeer hinderlijk is voor de ziekenhui zen, waarin tal van gewonden liggen, die ge opereerd moeten worden. HET EERSTE OPTREDEN VAN PRE MIER BALDWIN. De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" schrijft naar aanleiding van de verklaringen, die Baldwin Maandag heeft afgelegd inzake de buitenlandsche politiek dat daarin een aanwijzing ligt, dat de politiek van Bonar Law in beginsel zal worden voort gezet. De nadruk, die Baldwin legde op de dringende noodzakelijkheid van een spoe dige regeling op een gemeenschappelijken grondslag doet vermoeden, dat hij waarschijn lijk actief zal deelnemen aan het zoeken naar een oplossing op gemeenschappelijken grond slag. Cecil's benoeming brengt mede, dat van den Volkenbond gebruik zal worden ge maakt tot reorganisatie van Europa en ver moedelijk zal diens pact voor wederzijdsche waarborgen in verband met de ontwapenings- politiek aan den Volkenbond worden voorge legd en den grondslag voor een nieuw plan tot beveiliging van West-Europa vormen. Het verdient de aandacht, dat de Belgische, Fransche en Duitsche deskundigen thans ertoe overhellen, het denkbeeld van een groote wereldleening te laten varen en zich te bepalen bij een systeem van geleidelijk opklimmende annuïteiten, welke zouden berusten op de Duitsche staatsmonopolies voor spoorwegen, alcohol, petroleum enz., waarvan de opbrengst, zoodra een stabilisatie van het Duitsche geldwezen is verkregen, gestort zou kunnen worden in de kas van de Commissie van Herstel, die deze monopolies ook verder zou kunnen exploiteeren door ze voor groote bedragen of annuïteiten in goud over te dragen aan internationale syndicaten. .landsche zaken en generaal Alexander Osins- ki als minister van militaire zaken. De DarodniListy juicht't toe, dat 'n zuiver Poolsche meerderheid gevonden is krachtig genoeg om een kabinet te vormen, dat een einde kan maken aan de binnenlandsche ver warring in Polen, dat de staatsfinanciën zal kunnen beredderen en een vaste buitenland sche politiek zal kunnen voeren, waardoor vooral aan de spanning tusschen Praag en Warschau een einde wordt gemaakt, een span ning, die, volgens het blad, enkel veroor zaakt is door de ongegronde zenuwachtig heid der vorige Poolsche regeeringen. De Venkov hoopt, dat Wites een actieve politiek zal volgen, zonder frasen en zonder experimenten, en dat hij welbewust een nationale en financieele politiek zal volgen, daarbij tevens onverwijld een begin makend met hervormingen op agrarisch gebied. DE NIEUWE NOORSCHE MINISTER. EERSTE- De Koning van Noorwegen heeft in de plaats van wijlen Halvorsen tot eerste-minis- ter Abraham Berge, minister van financiën benoemd. Deze heeft de benoeming aan vaard. Berge is 72 jaar hij heeft deel uitgemaakt van deze kabinetten. HET BANDIETENWEZEN IN CHINA. De jongste aanvallen op buitenlanders in China hebben geleid tot krachtige protesten van in dat land gevestigde buitenlanders. Het diplomatieke korps te Peking heeft zich met een nota gewend tot het Chineesche dept. van buitenlandsche zaken, waarin mede deeling wordt gedaan dat het korps een com missie heeft benoemd die naar Tsao-tsjoeang Zal vertrekken om rapport uit te brengen over den militairen toestand. Die commissie bestaat uit den Britschen militairen attaché te Peking, kolonel Orpen Palmer, den Ame- rikaanschen generaal Connor, en verder Fransche, Japansche en Italiaansche ver tegenwoordigers. Die vertegenwoordigers zijn kolonel Sau- tel (Frankrijk), kolonel Oejeno (Japan) en kapitein Jachimo (Italië). Aan de Chineesche regeering is verzocht ook een lid in de com' misSie te benoemen. In verband met de zaak-Coltman is over eenstemming bereikt. Coltman was een Ame- rikaansch koopman, die op 11 Dec. van het vorige jaar te Kalgan was overvallen en ver moord. De Chineesche regeering heeft nu een schadevergoeding betaald van 25.000 en bovendien drie plaatselijke ambtenaren ontslagen. Te Hankou de groote handelsmetropool in het hartje van China hebben de buiten landers een groote vergadering gehouden om te beraadslagen over de maatregelen, die noo dig zouden zijn met het oog op de recente aanslagen op buitenlanders in China. De vergadering wil dat er permanent groote buitenlandsche oorlogsschepen zullen lig gen voor Hankou en Kioe-Kiang, om de inwoners dier plaatsen te beschermen. Ook wilde de vergadering dat de diplo matieke vertegenwoordigers te Peking hunne regeeringen ervan zouden doordringen, dat het mogelijk, misschien zelfs noodzakelijk zal wezen, dat het in China komt tot gewa pende buitenlandsche militaire conventie op groote schaal. DE DRANKBESTRIJDING IN DE V.S. De Times verneemt uit Washington, dat de deskundigen van het dept. van financiën, door een grondig onderzoek van de interpre tatie op drankbestrijdingsgebied, gegeven door het Opperste Gerechtshof te Washington tot de overtuiging zijn gekomen dat er weinig of geen kans bestaat tegemoet te komen aan de wenschen van de buitenlandsche belang hebbenden. Minister van financiën Mellon heeft aan den Franschen gezant, de Jusserand, doen we ten, dat de beslissing van 't Hof hem, minis ter, maar weinig speling laat. FORD CANDIDAAT VOOR HET PRE SIDENTSSCHAP. Berlijn overweegt thans de invoering van zulke monopolies behalve voor de spoorwe gen en spreekt ook van internationale obli gaties, die liever dan aandeelen als waar borgen aan de geallieerden zullen worden gegeven. Berlijn is daarom niet zoo ver meer als vroeger van Parijs en Brussel verwijderd. De openbare meening in Engeland zou liever uitvoerrechten als bropnen van regelmatige inkomsten zien. HET POOLSCHE KABINET. Het kabinet Witos is officieel tot stand gekomen, onder voorzitterschap van Witos, met Margan Seydan als minister van buiten- Indien Ford de rijke automobiel-fabri kant streeft naar een verkiezing tot presi dent van de Unie in 1924, zal hij den steun hebben van den dagblad-exploitant Hearst en diens talrijke bladen. Volgens Hearst zou Ford worden gekozen indien inderdaad door een volksstemming de beslissing werd gege ven. Voorts wijst Hearst erop, dat, indien Ford candidaat mocht worden gesteld, deze enkel zou willen optreden als onafhankelijk candi daat. En daar nu Hearst veel voelt voor onaf hankelijkheid bij de candidaten, zal hij in dien het er toe komt Ford steunen. Ook heeft Hearst in een intervieuw, door hem te New-Orleans aan een dagblad-corres pondent verleend, nog gezegd „De politieke machine van de beide na tionale partijen, de Democratische en de Republikeinsche, is in de macht van de ouder- wetsche reactionairen, die de gedelegeerden en de partij onder den duim hebben, en die indien zij soms niet in staat zijn den man te candideeren dien zij wenschen tóch de candidaatstelling kunnen beletten van den man, dien zij niet wenschen. En die man is, naar ik vernam, Henry Ford. Ik geloof dat de Republikeinsche partij het bij de komende presidentsverkiezingen zal afleggen en een der beslissendste nederlagen zal lijden in haar geschiedenis. En de z.g. bui tenlandsche politiek van de Republikeinsche partij zal daarvoor aansprakelijk zijn." DALEND GEBOORTECIJFER IN ENGELAND. Volgens de opgaaf van den Registrar Ge neral is het geboortecijfer in Engeland en Wales in 1921 lager geweest dan ooit het geval is geweest sedert de invoering van de regi stratie in 1837. Het geboortecijfer was 22.4 per 1000 personen. Vroegere cijfers waren 1841—50 32.6 1871—80 35.4, 1901—10 27.2. Bij de 848,814 geboorten in 1921 was de verhouding 1051 jongens tegenover 1000 meisjes. Er waren 38,618 geboorten onwettig of 45 van elke 1000. Dit is minder dan in de voorafgegane vijf jaren, maar hooger dan in eenig jaar sedert 1839. Het aantal huwelijken was in 1921 320,852 of 59,130 minder dan in 1920 een record jaar. De leeftijd voor het aangaan van een huwelijk was voor mannen het vaakst 24, voor vrouwen 21. Zestig mannen en twaalf vrouwen trouwden nadat zij al 80 jaar waren geworden. Het geboorte-overschot dat overbleef na aftrek van het aantal sterfgevallen, was 390,185 of 10.3 op de 1000. In het geheel werden 3522 huwelijken ont bonden, een getal dat nooit overtroffen is. In 1920 was dit aantal 3090. Het onderhoud dat Krassin en Curzon Maandag hadden, duurde bijna 2 uur. Men verwacht dat het Engelsche antwoord aan Rusland, dat in dit onderhoud vermoedelijk reeds aan Krassin is meegedeeld, vandaag of morgen zal verschijnen. Wat den inhoud daarvan betreft neemt men aan, dat het den weg tot verdere onderhandelingen niet zal afsnijden en dat het zal laten uitkomen dat de kwestie der territoriale wateren een zaak is die niet alleen Engeland en Rusland be treft, maar dat dit een internationale kwestie is, zoodat een conferentie daarover tusschen Rusland en Engeland onnoodig is. Evenzoo voelt Engeland niets voor een conferentie over de propaganda in Azië. Engeland heeft zijn klachten voldoende geformuleerd, en wenscht dat Rusland de noodige maatrege len treft om daarin tegemoet te konjen. De Lord Mayor van Londen, die ver leden week voor het Mansion House door een autobus omver is gereden gaat, volgens de laatste berichten, goed vooruit. In een rede te Plymouth Maandagavond, heeft Barlow, de Engelsche minister van ar beid, gezegd, dat het aantal werkloozen in de laatste week met 40.000 verminderd was. De cijfers waren nog treurig, maar spr. had hoop in de toekomst. De nijverheid moest met rust worden gelaten. De buitenlandsche mededinging zou het land dwingen zijn eigen nijverheidsorganisatie te verbeteren. Gisteren is Lord Chaplin, 83 jaar oud, overleden. Hij is herhaaldelijk in verschil lende kabinetten minister geweest, o. a minister van landbouw (1886-92) en minister van plaatselijk bestuur (1895-1900). In land bouwzaken ging hij voor een man van gezag door. De eerste proeven met draadlooze telegrafische verbinding tusschen Zweden en Amerika zullen einde Juni plaats hebben. Het Svenskamerikansk Nyhetsbyran heeft n.I. toestemming van de directie der Zweed- sche posterijen en telegrafie verkregen om zijn nieuws direct uit Amerika te "krijgen door middel van een draadloos ontvangstation te Kungsbacka op de Westkust van Zweden. De berichten zullen worden uitgezonden door het radiostation van de Amerikaansche marine te Annapolis, daartoe welwillend door de Amerikaansche autoriteiten ter beschik king gesteld. Gedurende de zoogen. Zweedsch Amerikaansche week te Gotenburg van 29 Juni tot 4 Juli zal het genoemde bureau ten dienste der Amerikanen, die zich dan voor de tentoonstelling aldaar bevinden een bulletin uitgeven, bevattende het aldus ontvangen nieuws uit Amerika. - Men weet, dat de regeering van den staat New York een wet heeft aangenomen, waarbij aan het geheime genootschap de Ku-Klux-Klan de verplichting wordt op gelegd, zijn reglementen, ledenlijsten en vergaderingsverslagen over te leggen. Ook de tekst der door de leden af te leggen eeden en beloften moeten worden meegedeeld. Een en ander diende binnen korten termijn ge schied te zijn maar.de Ku-Klux-Klan in den staat van New York toont zich recal citrant. Tenminste, de Daily Mail-correspon dent te New York (stad) weet te melden, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag in de buurt van tal van New Yorksche steden de plaatselijke K.-K.-K. organisaties zijn bij eengekomen om tegen de nieuwe wet te protesteeren én plechtige eeden te zweren, dat zij in haar verzet ertegen zullen volharden. „Geheimzinnigheid" zoo verklaarde de plaatselijke leider van de Ku-Klux-Klan- afdeeling in New York (stad) op zoo'n nach telijke bijeenkomst „is het grondbeginsel van de Klan, en zal ten koste van alles wor den in acht genomen." Bij New York (stad) werden in de bijeen komst" 700 nieuwe leden aangenomen. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is bij de Roemeensche spoorwegen een brand- stoffencrisis ontstaan. De oorzaak hiervan is te zoeken in de houding der leveranciers en producenten van brandstoffen, die ver bitterd zijn over de maatregelen der regeering ten aanzien van in- en uitvoer, die naar hun oordeel de productie practisch onmogelijk maken. Met name het feit, dat de regeering voor ingevoerde petroleum belangrijk hoo ger prijzen betaalt dan voor binnenlandsche wekte verbittering. De producenten hebben de regeering thans den eisch gesteld, dat zij de maximumprijzen laat vervallen, of wel de hoeveelheid, waarover zij tegen dien prijs kan beschikken, verlaagt. De reegering wei_ gerde echter hierop in te gaan, en de produ centen verklaarden op hun beurt hun leve ranties aan de spoorwegen geheel te staken e- tot lijdelijk verzet tegen den staat over te gaan. De regeering dreigde met een algeheel uitvoerverbod, doch de producenten bleven op hun stuk staan. Waar het spoorwegverkeer gevaar begon te loopen, heeft de spoorwegdirectie, ten einde een beperking in den treinenloop te vermijden, thans met Polen een verdrag ge sloten dat over twee maanden loopt en waar bij de aanvoer van 60.000 ton steenkool is voorzien, te leveren in 100 wagons per dag. Onlangs is melding gemaakt van het optreden van een giftige vlieg, de Colum- bacca, in Roemenië, die onder den vees tape ware verwoestingen aanrichtte. De Roemeen! sche ministerraad heeft thans besloten, vijftien millioen lei ter beschikking van de geteisterde districten te stellen. Ook de ban ken verleenen aan deze streken een ruim crediet. De door de Columbacca veroor zaakte schade wordt op 30 millioen lei ge schat. Volgens bericht uit Belgrado hebben de wagonfabrieken in Brod aan de Save hun bedrijf thans ingericht op den bouw van vliegtuigen. Het departement van oorlog en marine, heeft hierbij zijn medewerking verleend, en belangrijke orders gegeven. Keert de winter terug? Uit Toulousej werd Zondag aan de Petit Parisien gemeld,' dat het in de Pyreneeën zwaar gesneeuwd heeft. Alle hooge dalen in de departementen van Garonne en Ariège hebben hun winter- kleed weer aangetrokken en de herders zijn overhaast terug moeten keeren van de hooge plateaux, waar de kudden reeds hun zomer/ verblijf betrokken hadden. AAGTEKERK, H. Austr. lijn, 28 Mei v. Ham«| burg te Rotterdam. ACHILLES, K.N.S.M., 26 Mei v. Messina itj Palermo. t ALUSRA, H.O.Afr. lijn, 26 Med v. Zanzibar naar Tanga. AMAZONE. K.N.S.M., 27 Mei y. Gibraltar ta Melilla. AMOR, W.I.M., 24 Mei v. Puerto Barrios a. Kingston. ARIADNE, K.N.S.M., 26 Mei v. Algiers n. Amsterdam. AURORA, W.I.M., Amsterdam-W. Indië pass, 26 Mei Dungeness. j BONDOWOSO, Java-Pacific, Java'—San Fran cisco, 23 Mei te Ceibu. BREDA, W. I. M„ 24 Mei v. MoMendo na.5 Arica. j CERES, K.N.S.M., 27 Med v. Sulina n. Galatl DEUCALION, Oceaan, 26 Mei v. R'dan naar Hamburg. DIDO. K.N.S.M., 26 Mei v. Oporto n. A'dajn. DINTELDIJK, H.A.L., 27 Mei van Rotterdam te Antwerpen. DJiEMBER, R. Lloyd, uitreis, pass. 26 Met n.m. 30 Sunlk vuurschip. DRECI-iTERLAND,, H. Lloyd, uitreis, pass. 27 Mei Dover. j EEMLAND, H, Lloyd, uitreis, 26 Mei v. Rio Janeiro. EDAM, H.A.L., Rldam-New Orleans, 26 Met van Havana. i EUTERPE, K.N.S.M., A'dam-Lissabon, pass,! 26 Mei Dungeness. GANYMEDES, K.N.S.M., 27 Mei v. A'dam t« Malaga HEEMSKERK, H.O.Afr. lijn, thuisreis, 26 Mei van Marseille n. Londen. INSULINDE, R. Lloyd, uitreis, pasa. 26 Mei Gibraltar. IRENE, K.N.S.M., 27 Mei van Beyrouth n, Smyrna. JACATRA, R. Lloyd, uitreis, 27 Mei v. Sa' bang. j JAN PIETERSZ. COEN, Neder!., thuisreis, 26 Med v. Aden. JAN VAN NASSAU, JV.I.M., 25 Mei van Valparaiso n. Corral. KANGEAN. Nederl., uitreis, 26 Med v. Suez. JOHAN DE WIT. Nederl., uitreis, 27 Mei te Southampton. JUNO, K.N.S.M., Amslerdam-Spanje, pass, 25 Mei Dungieness. KOUDEKERK, Br. Indië Lijn, thuisreis, pass. 26 Med Gibraltar. LAERTES, Java-New Yortk lijn, 26 Mei van New York n. Padang. LOGH KATRINE, H.A.L., Victoria B. C— R'dam, 26 Mej v. Vancouwer. MAASDAM, H.A.L., 26 Mei v. Netw Orleans naar Rottendam. MALANG, R. Lloyd, thuisreis, 27 Mei vj Port Said. MEERKERK, Br. Indië lijn, 27 Mei v. Ham burg n. R'dam. i MINERVA, H.W.Afr. lijn, 25 Mei v. Port Harcourt n. Calabar NEPTUNUS, K.N.S.M., 28 Mei v. Triest n. .Bari. NEREUS, K.N.S.M., AnfMerdam-Kopenhagert,1 pass. 27 Mei Brunsbuttel. ORION. K.N.S.M., 37 Mei v. Caddx n. Bar celona. PATRIA, R. Lloyd, thuisreis, 26 Mei van Colombo. PERSEUS, Ooeaan, Japan-R'dam, 23 Mei v. Penang. PLUTO, K.N.S.M., 26 Mei v. Gibraltar naar Cadix. POELDIJK, R.Z.A. lijn, thuisreis, 27 Mei la Montevideo. POLLUX, K.N.S.M., Malta-Amsterdam, pass, 27 Mei Ouessant. SPAARNDAM, H.A.L., New-Oxleam-R'dam 27, Mei van Corona. SIANTAR, R.Llovd, thursireiis p. 28 Mel SuezJ STRABO, K.N.S.M., A'dam-Bordeaux, paists. 26j Mei Dungeness. TELLUS, K.N.S.M. A'dam-Lissaban p. 26 Mei' Duingeness. 1 THESEUS, K.N.S.M., 27 Mei v. Kopenhagen! te Amsterdam. J TOSARI, R.Lloyd, uitreis p. 28 Med v.m. 8..30" u. Maas vuurschip. TYDEUS, Oceaan, 27 Mei v. Liverpool n. Java/ VAN RENSSELAER, W.I.M., 27 Med v. Ham- bung 1e Amsterdam. j VOLENDAM, H.A.L., New York-Rotterdam 33 Med v.m. 12.45 u. bij N. Voorland. j VONDEL, Ned., 26 Med v. Batavia n. Am/ sterdam. j WATERLAND, H.Lloyd, tthuistr. pass. 26 Mel Fern Noronha. WILIS, R.Lloyd, thuisr. 28 Med v.m. 8 uur te Marseille. FLANDRIA, H.Lloyd, thuisreis 26 Mei van! Montevideo, d MONTFERLAND, H.Lloyd, 28 Mei v. R'dan* to Hamburg. i VOLENDAM, H.A.L., New Yodk-Rotterdam p< 28 Mei n.m. 1.10 u. Lizard (verbetering), j 34. Dien morgen hadden ook de raadsheer en 4e assessor aan het werk willen gaan. Maar de woelingen met de Mexicanen en de be richten van gewapende Indianen waren niet zonder invloed gebleven. Ze besloten maar liever in het kamp te blijven de raadsheer stopte een nieuwe pijp» gi*1? gemakkelijk in een hoek zitten, met den rug tegen een jon gen eik, en zeide „Je kondt wel een paar stukken hout opleggen, assessor. Vandaag soep met balletjes." „Kostelijk idee," zeide de goedmoedige assessor-werksloof, terwijl hij, met gevaar zijn bril er bij in te schieten, een zwaar blok hout op het vuur wierp, zonder dat de raads heer een lid verroerde. „Perfect, vandaag het er eens van nemen, om morgen des te flin ker aan te pakken. We verliezen er toch geen cent bij." „Als je dat maar weet," antwoordde oe raadsheer, rookte toen nog een poosje door en viel in vasten slaap, terwijl de assessor als de beste keukenmeid voor het eten zorgde. Ook de andere Duitschers Lamberg, Binderhof en Hufner waren vandaag maar niet aan 't werk gegaan, óók al wegens den oorlogstoestand. Doch althans beide cerst- genoemden hadden zich nog aan de dingen laten gelegen zijn. Niet aldus de raadsheer en de assessor. Hen liet al die drukte koud. De raadsheer bleef rustig doorslapen, meende alleen te droomen van gongs en trommels en Yankee-Doodles op piccolo's; en de wakkere assessor was van meening dat hij zich wel met het eten, maar niet met het vechten had te bemoeien, dat dé ar de Regeering met haar ambtenaren voor was. Ja, ware hij hier as sessor geweest, hij had onmiddellijk het geval laten onderzoeken en protocolleeren, en de rustvferstocyders leelijk in de doos gestopt. Maar vanmiddag had hij soep te koken met een lekker stuk rundvleesch, dat de sherif mr, Hale zelf gisteren geslacht had, en hij zou zorgen dat de raadsheer over zijn kook kunst tevreden was. Wie zich ook al weinig om Amerikanen of Mexicanen bekommerde, was de heer Hufner Zijn hoofd was vol van zijn schoonmoeder. Den postbeambte zelfs, die eens in de maand brieven heen en weer San Francisco bracht, had hij in 't geheim verzocht, om, indien een dame mocht vragen hoe 't hem hier ging, te antwoorden allerellendigst. Maar toch popel den de dingen hem in het hoofd, zoodat hij 't niet langer kon uithouden en eindelijk op sprong om den raadsheer en den assessor te vragen wat hem te doen stond indien mis schien ineens zijn schoonmoeder voor hem zou staan. Gelukkig was juist de assessor over een stuk hout tegen den raadsheer aan- gestruikeld, zoodat deze in zoover wakker werd dat hij tenminste weer aan zijn pijp lurkte en, terwijl hij onder 't weer-indruilen iets hoorde van een schoonmoeder, prevelde „Goed schoonmoeder kuil graven er in zeef wasschen." „Maar verbeeld u eens," zeide Hufner, „indien ze eens werkelijk kwam." „*t Is zoo," stemde de assessor toe, terwijl hij den raadsheer een duwtje gaf, „dat zou toch verschrikkelijk zijn," en hij dacht onwillekeurig aan mevrouw Siebert. „Oude wijven," bromde de man der wet onder een paar tabakswolken, „voor mij geen kost. Balletjes goed „Ja, zoo dadelijk," zeide de assessor-keu kenpiet, die alleen last had van het beslaan van zijn bril, terwijl hij uit den dampenden ketel een balletje opvischte en proefde of het gaar was. „Mee eten?" vroeg de raadsheer die nu eerst opklaarde. „Ik dank u. Alle eetlust vergaat me als ik aan mijn schoonmoeder denk." „Nonsens," antwoordde de ander lako- nisch, „schep op, assessor," nam het tinnen bord, hetwelk zijn compagnon hem gaf, met den vork op de knie en keek vol verwachting naar den dampenden pot. De assessor wilde dien met de bloote hand van het vuur nemen, maar het dunne hengsel was te heet gewor den, zoodat hij eerst in de tent moest om een lap te halen. „Daar zijn we al, ik hoop dat het zal sma ken." Hij boog over den pot heen, om hem goed en zeker aan te pakken, toen 'dicht boven hun hoofden een wonderlijk gedruisch hoor baar werd. Alle drie keken onwillekeurig op, maar er schoot geen tijd over om uit den weg te gaan, daar klotste, door een hoekigen steen geketst en in vaart gebracht, met een fikschen boog een groot wiel vlak tegen den pot kokende soep. Panische schrik de assessor schreeuwt, de raadsheer springt op en laat vork en bord vallen, in het vuur sist de heete brei en spat vonken en rookende asch hoog in de lucht. Het rad, als 't ware blij dat het zoo goed aan gekomen was, walste nog twee, drie keer in 't rond en bleef eindelijk met een diepe bui ging rustig liggen aan den voeten van den Alcalde, die juist hier langs gekomen was. Hoewel volstrekt niet prettig gestemd, schoot hij om het komische dat er een rad zoo uit de lucht gevallen was, in een lach, maar liep nu toch een paar schreden hooger op om te zien of iemand letsel gekregen had. Hier herkende hij zijn vroegere ka juitspassagiers den raadsheer, Hufner en den assessor, beide laatsten sprakeloos van schrik naast de ruïnen van hun middagmaal, en den raadsheer in de hoogste mate van op gewondenheid, ziedende van toorn. Maar daar niemand anders in den omtrek te zien was, schreef Hetson het gebeurde meer toe aan een noodlottig ongeval dan aan persoon lijken moedwil, en deed zijn best dit den raadsheer aan 't verstand te brengen. Maar de man hoorde en zag niets hij stampvoette van woede, slingerde met zijn handen heen en weer, en uit zijn woorden viel niets anders tejverstaan dan „strafzaak" „balletjes" „schurken" „Californië" en „ophangen." Hetson gaf het dan ook op, den man tot kalmte te brengen, toen hij van het steile bergpad twee mannen zag komen, die hun lastdieren aan den toom geleidden. Hen hield hij voor de vermoedelijke daders, maar om in deze eerste furie een heftige scène tusschen partijen tegen te gaan, ging hij hun tegemoet en ontdekte in den een zijn ouden vriend Dokter Rascher, allesbehalve een „raddraai er." „Beste dokter, u komt daar als uit den •hemel tot mij ik zou niet weten wien ik op Gods aardbodem nu liever ontmoeten zou dan u." „Mijn waarde Mr. Hetson," zeide de oude heer even hartelijk „het doet mij goed, u zoo gezond voor mij te zien. Wel nog wat bleekjes, maar de berglucht zal dat wel her stellen. En hoe gaat het Mevrouw ook goed fJPcrfcct» „GoddankPermitteer me dat ik u voor stel mijn vriend Baron Mr. Lanzot, die nu wel niet in gunstigste figuur wordt geïntroduceerd, want ik zie dat een wiel, het welk hij aan 't rollen heeft gebracht, daar beneden eenige verwarring heeft gesticht. Ik hoop toch niet in uw tent „Neen, lachte Mr. Hetson, „maar bij onze! oude mede-passagiers hebt u het eten ver stoord. Daar hebt u onder anderen dien ver makelijken ouden heer met zijn eeuwige lange pijp „O, de raadsheer Nu, we zullen ons best doen hem te kalmeeren. Lanzot, ik heb het genoegen je hier Mr. Hetson voor te stellen je herinnert je wel dat we over hem en zijn lief vrouwtje spraken, toen ik haar aanraadde dat jonge Spaansche meisje voor gezelschap mee te nemen." „Mr. Hetson," zeide de jonge man met een beleefde buiging, terwijl een hoog rood zijn wangen kleurde, „het is mij bijzonder aangenaam met u kennis te maken en ik be treur in hooge mate dat juist dit ongelukkige rad „Ut vertrouw dat u dit zaakje wel met uw landsluidjes in 't reine zult brengen." Zoo kwamen ze met hun drieën bij den raadsheer. De man was echter nog zóó op gewonden, dat hij van het voorstellen van den ouden dokter en reisgenoot en van al diens kalmeerende woordjes geen letter ver stond en maar voortdurend raaskalde „Cri mineel proces" „strafzaak" „doos in." Het aanbod, de geleden schade te vergoeden, maakte hem nog boozer en eerst toen hij in het vuur van zijn verbittering een versche pijp had aangestoken, was hij bedaard. Ja, het diner was in asch gelegd, geen mogelijk heid er iets van te redden, maar de eeuwige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5