TSTE NIEUWS BINNENLAND. Tweede Kamer. VAN ONZE - rc pRAAOLOOZC TELEFOON '9 A DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. IINNENLANDS0H NIEUWS. Eerste Kamer. VERKEER EN POSTERIJEN. r'-l PARIJS, 29 Mei. De hoofden der gealli eerde delegaties en Ismet pasja hebben, het af- £e;proken onderhoud gehad nopens de rechts- bedeeling, die onderdanen van de uitnoodi- gende mogendheden in Turkije deelachtig zullen zijn. De juiste lijn is vastgesteld van de nieuwe grens van het aan Turkije afgestane grond gebied, dat 11 K.M. lang en 3 K.M. breed is. De twee belanghebbende partijen hebben de voorgestelde oplossing aanvaard, maar de afgevaardigde van Zuid-Slavië zeide, dat zijn regeering voorbehoud maakte. LAUSANNE, 29 Mei. De deskundigen zijn het eens geworden over het verdrag tot wijziging van de grenslijnen. Twee van de drie dorpen, waaruit Karagatsj en de on middellijk erbij aansluitende voorsteden be staan worden Turksch. Het derde zal dat ook worden, als er vastgesteld wordt, dat de meer derheid van de bevolking Turksch was vóór het verdrag van Moedania. De kwestie van de havens en die van het transito-verkeer door Bulgarije is op weg naar een regeling. De geallieerden hebben de Turksche eischen aanvaard. De grens volgt het midden van de Maritza. HETDUITSCHE AANBOD. BERLIJN, 29 Mei. In den Rijksdag zijn vandaag de beraadslagingen over het nieuwe aanbod van de Duitsche regeering voortgezet. Tusschen de regeering en de politieke par tijen is thans overeenstemming bereikt. Het hoofdbestuur van het verbond van de Duit sche industrie komt vandaag bijeen om het garantievoorstel van de industrie nogmaals te bespreken. De aard van de waarborgen zal waarschijnlijk nog een onderwerp van verdere onderhandelingen uitmaken. De vakvereeni- gingen zullen zich morgen eveneens met het garantieaanbod bezighouden en tusschen de vakvereenigingen en de politieke partijen zullen daarover eveneens verdere besprekin gen worden gevoerd. LONDEN, 29 Mei. In bevoegde officieele kringen verklaart men, niets te weten van de aankomst van drie gezanten van de Duitsche regeering om de Engelsche regeering te pol sen over den aard van het aanbod tot schade vergoeding, dat Duitschland moest doen. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat de houding van de regeering niets is veranderd, en dat zij blijft, zooals Curzon haar heeft om schreven, n.l.Duitschland moest een aanbod doen, dat Frankrijk in overweging kan nemen als grondslag voor de onderhandelingen. UIT DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 29 Mei. In zijn antwoord aan Tar- dieu heeft Poincaré er o. a. nog aan herinnerd, dat Degoutte verklaard heeft, dat de strijd krachten aan de Roer voldoende zijn. Hij ver klaarde, dat de beslaglegging op de voorraden toenam, zoodat de Duitsche industrieelen het vormen van voorraden niet belemmeren. Nu de ontwapening van Duitschland vrijwel zijn beslag heeft gekregen, is de versterking van de Fransche strijdkrachten, welke Tar- dieu eischt, niet noozakelijk. Aan Herriot antwoordde Poincaré, dat Frankrijk en België tot de bezetting hadden besloten, daar zij geen nieuw moratorium zonder waarborgen wilden verleenen. Naar zijn overtuiging zal Duitschland zijn verzet niet lang meer kunnen volhouden. Als wij t e middelen krijgen om het tot den winter de rekken, zien wij nu reeds hoe wij onze greep op Duitschland kunnen versterken. Duitschland moet, hoe dan ook, 't hoofd in den schoot leggen, zijn financiën op gezonden ba sis brengen en een groote internationale lee ning voorbereiden. PARIJS, 29 Mei. De credieten voor de Roerbezetting, waarbij de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld, zijn met 505 tegen 63 stemmen aangenomen. PARIJS, 29 Mei. De Kamer heeft met 505 tegen 63 stemmen de voorloopige twaalfden goedgekeurd, waarbij credieten worden ge opend van 2.707.203,865 frs. op de algemeene begrooting, 361.987,996 op de bijlagen, 1,135,866 262 op de begrooting van ver haalbare uitgaven en 42,501, 933 op de bij zondere rekening voor het onderhoud van de bezettingstroepen. PARIJS, 29 Mei. De Kamer heeft me- 420 tegen 115 stemmen het wetsontwerp aan genomen tot het verstrekken van een voor schot van 100 miljoen frank aan Roemenië Delasteyrie zette uiteen, dat het voorschot bestemd was om Roemenië in staat te stellen zijn oorlogsverliezen te herstellen en zich te wapenen ter verzekering van zijn onafhan kelijkheid en ter bescherming van zijn gren zen. TIJDELIJKE UITBREIDING VAN DEN DIENSTTIJD IN BELGIE. BRUSSEL, 29 Mei. De minister van na tionale verdediging heeft bij de Kamer een amendement ingediend op de huidige mili taire wet om den diensttijd van 10 maanden te brengen op 14 maanden, gedurende den tijd, dat de Roerbezetting duren zal. Naar aanleiding van dit amendement heeft de minister een brief ontvangen van koning Albert, waarin deze zijn overtuiging te ken nen geeft, dat het bezit van een leger als een slagboom om de zwakte van zijn aardrijks kundige ligging te corrigeeren, voor België onmisbaar is. Voorts wijst de koning in zijn brief op het belang van een goede oefening en een goede tucht in het leger en herhaalt hij, wat hij 20 November 1920 schreef aan minister Carton de Wiart, den toenmaligen premier, dat een staand en wel geoefend le ger, naar de ondervinding bewezen heeft, boven een mihtieleger gesteld moet worden. Een machtige bewapening baat niet, waar tucht ec samenhang ontbreken. De koning spreekt ten slotte de hoop uit, dat de volksvertegenwoordiging den minister zal volgen op den weg, waarop naar 's ko- nings meening het landsbelang het best ge diend wordt. DE RELLETJES TE DRESDEN. DRESDEN, 29 Mei. Volgens een politie bericht zijn bij de botsingen van gisteren in totaal drie politiemannen gewond, van wie één ernstig, door een steek in de long. De berichten, dat er dooden zouden zijn gevallen, zijn onjuist. BERLIJN, 29 Mei. De dag van vandaag is te Dresden vrij kalm voorbijgegaan. De markten en de meeste winkels waren weer geopend. Groepen betoogers vierden door de politie en door den proletarischen ordedienst, een soc.-dem. organisatie, uit elkaar gedreven. In het geheel zijn gisteren 27 personen ge arresteerd, omdat zij politieagenten hadden aangevallen of aan de plundering van een wapenwinkel hadden deelgenomen. UIT HET BEZETTE GEBIED. DARMSTADT, 29 Mei. De vorige week zijn uit het bezette gebied van Hessen 4 staatsambtenaren met hun gezin en 14 par ticuliere gezinnen gezet. WETZLAR, 29 Mei. Te Ehrenbreitstein zijn gisteren weer 21 spoorwegmannen uit gezet. Te Wipperfuehrt zijn de burgemees ter en 4 raadsleden aangehouden, omdat er dezer dagen op de markt geschoten zou zijn. Toen bleek, dat men te doen had gehad met de ontploffing van een carbidlantaarn zijn zij weer vrijgelaten. AKEN, 29 Mei. De Zaterdagochtend begonnen staking op de stoomtramwegen is alweer bijgelegd het verkeer is hervat, BOCHUM, 29 Mei. Een communistische patroelje heeft \janochtend vroeg een vormer uit Bochum bij het gietstaalstation aange houden en zonder dat er een woord gesproken was neergeschoten. ESSEN, 29 Mei. Te Bochum is het van daag rustig gebleven. Alleen vanochtend vroeg is er in de buurt van de spoorbrug ge schoten. Er is echter niemand gekwetst. DUSSELDORF, 29 Mei. Gisteravond is er een bom ontploft op de lijn Roth-Rath- lingen bij het voorbijrijden van een materieel- trein. Op dezelfde plaats zijn nog vier onont- plofte bommen ontdekt. Er is geen schade aangericht. Een Fransche schildwacht heeft, na waar schuwing, geschoten op vier Duitschers, die de mijn Bonifadus trachtten binnen te drin gen. Een Duitscher werd gedood. De ande ren schoten ruet revolvers en troffen den schildwacht in de hand. DUSSELDORF, 29 Mei. De particuliere banken hebben hun betalingen gestaakt we gens gebrek aan betaalmiddelen, ten gevolge van ae beslaglegging bij de rijksbank door de Belgische bezetting. BERLIJN, 29 Mei. Naar de bladen melden, zijn bij de bezetting van de Anilin- und Soda- fahriek te Oppau vijf chemici en ingenieurs als gijzelaars in hechtenis genomen. ESSEN, 29 Mei. Te Gelsenkirchen en Bottrop is het stakingsbevel ingetrokken. Het werk zal vermoedelijk morgenochtend hervat worden. Ook te Hoerde is op verschil lende mijnen vanmiddag het werk hervat. DUSSELDORF, 29 Mei. Haar de Dus- seldorfer Nachrichten meldt is „Oberregie- rungsrat" Lutherbeck, de plaatsvervangende regeeringspresident, gisteravond naar Sterk- rade weggevoerd. Tot dusver zijn 57 spoor wegmannen met hun gezinnen te Dussel- dorf uitgezet, waardoor in het geheel 223 lieden getroffen zijn. ENGELAND EN DE ROERBEZETTING LONDEN, 29 Mei. In het Lagerhuis werd vandaag de vraag gesteld, of de bezetting van de kleurstoffabrieken in het bezette gebied van Duitschland door de Franschen van eenigen invloed is geweest op de levering van de, volgens de overeenkomst nopens de scha devergoeding verschuldigde, kleurstoffen aan Engeland. Sir Philip Lloyd Greame, de voor zitter van het departement van koophandel, antwoordde daarop, dat de Engelsche regee ring zoodanige stappe.n, als haar wenschelijk waren gebleken, genomen had om een onder breking in de levering der kleurstoffen vol gens de schadevergoedingsovereenkomst te vermijden. Bevredigende toezeggingen waren door de Fransche regeering gedaan en de Fransche overheid ter plaatse verleent ver schillende faciliteiten. MILLERAND IN DEN ELZAS. Duitsche horden terug te dringen, heeft Mil- lerand geantwoord, dat zulks niet noodig zou zijn, daar Frankrijk's vasts wil om zich de vruchten van de overwinning niet te laten ontrukken, gesteund op Frankrijk's leger, voldoende is om Duitschland ervan te door dringen wat het te doen heeft. Weest er zeker van, zei Millerand, dat het dat doen zal ook. UIT HET LAGERHUIS. LONDEN, 29 Mei. De reeds vaak aan de orde gestelde kwestie van de gelden der vak vereenigingen en het besteden daarvan voor politieke propaganda van verschillenden aard is hedenmiddag in het Lagerhuis op nieuw ter sprake gekomen bij de indiening van een voorstel van den conservatieven afgevaardigde Remer. Zijn voorstel zou, in dien het aangenomen werd, een omwente ling in het leven der vakvereenigingen te weegbrengen, in zooverre dat leden daarvan voortaan niet meer zouden kunnen worden genoodzaakt tot het betalen van dat deel der contributie, dat voor politieke doeleinden bestemd is. Aangezien de politieke fondsen der vak vereenigingen veelal door den invloed der leiders ten goede komen aan de bedoelingen der socialisten, hetgeen, naar conservatieven als Remer meenen, niet steeds in overeen stemming is met de gevoelens van de meer' derheid der leden, zou op de aanneming van dit wetsontwerp een ingrijpende verandering en een verzwakking der politieke vakver- eenigingsactie volgen. Het Lagerhuis heeft na een debat, waarin het niet aan incidenten ontbrak, met een meerderheid van 36 stem men besloten, Renter's voorstel niet in be handeling te nemen. Bij de inleiding van zijn voorstel zeide Remer o. a., dat hem bekend was, hoe een vakvereeniging van haar leden 5000 pond bijeenbracht, waarvan circa 2000 aan een der leden der arbeiderspartij ten goede (was gekomen. Deze mededeeling ont lokte een storm van protesten, die nog toe namen, toen Remer man en paard noemde, n.l. de havenarbeidersbond. De vertegen woordiger van dien bond noemde de mede deeling een vervloekte leugen, waarvoor hij tot de orde werd geroepen. DE ENGELSCHE GEZANT IN AMERIKA. LONDEN, 29 Mei. Aan het bericht, tfat sir Auckland Geddes, de gezant te Was hington, wegens een ernstige oogziekte naar Engeland terugkeert, worden hier allerhande geruchten vastgeknoopt. Niet alleen is men ervan overtuigd, dat het ziekteverlof een ont slag-aanvraag inluidt, doch bovendien spreekt^ men reeds van zijn opvolgers. Als zoodanig worden Austen Chamberlain en Winston Churchill gedoodverfd en vooral de kansen van laatstgenoemde, die van geboorte half Amerikaan is, worden zeer hoog aangeslagen. Niettemin verklaren zoowel de omgeving van Churchill als het ministerie van buiten- landsche zaken hun volkomen onwetendheid aangaande een dergelijk aanbod, gelijk te begrijpen is, zoolang de tegenwoordige ge zant niet demissionair is. IERLAND. LONDEN, 29 Mei. Het departement van publiciteit van de Valera deelt mede, dat het bevel om niet meer te schieten en de wapens tegen 28 Mei neer te leggen, aan het republi- keinsche leger op 24 Mei is bekend gemaakt. LONDEN, 29 Mei. De correspondent te Dublin van de Manchester Guardian schrijft: De volharding en moed van de regeering van den Ierschen vrijstaat bij haar weigering om een verdrag met de rebellen te sluiten, wordt ten slotte glansrijk beloond en zij behoudt, zooals het behoort, volle vrijheid ten opzichte van de behandeling dergenen, die gewapend gijn opgetreden tegen de wettelijke vertegen woordigers van het volk en die met alle mid delen van geweld getracht hebben, hun wil op te leggen aan dfe groote massa van hun landgenooten. AARDBEVING IN PERZIfi. LONDEN, 30 Mei. Naar uit Allahabad (Engelsch-Indië) wordt gemeld, deelen de blaaen in Teheran mede, dat bij de aardbe ving die't Perzische handelscentrum Terber- Hergerig heeft geteisterd, 1000 personen om het leven gekomen zijn. Willem del vrijzmmg-democraiten in het Parlement de kat uit den boom kijken? En heeft de politieke S. D. A. P. gemeend het stuik niet De kunnen onderteékenien, om dat het wél van irttemaifkmale bewapenings- bepexlkinig, niet van internationale ontwape ning gewaagt? Maar brengt zij daardoor den heer Oude geest niet in een eendgszins zonderling par ket? En wordt hiermee de reeüas tegenstrijdiglve, den, wélke men den laatsten tijd in die tac tiele der S. D. A. P. heeft kunnen, opmer ken, nilet met één vermeerderd? Is het in ieder geval ndet merkwaardig, dat van de twee Nedarfamidtsche secre tarissen van het I.V.V. de een, Fimmen, een eenheidsfront melt die communisten propa geert tegen den zin der leiding van de S. D. A. P., en dat de ander, Oudegeest, met be- wapeningBbeperkimg in pijnarts van vodledige ontwapening genoegen neemt?" Wat moetien de leden votn de S. D. A. P. hiervan denken? COLMAR, 29 Mei. Millerand heeft zjjn reis door den Elzas voortgezet en Colmarfen Munster bezocht. In antwoord op woorden van dankbaarheid jegens hem als commissa ris van den Elzas, verzekerde Millerand de bevolking van het weergekeerde gebied de volledige zorg van de regeering, wier me dewerking hij toezegde voor een spoedige uitvoering van de nieuwe doorboring van de Vogezen. COLMAR, 29 Mei. Op de verzekering van burgemeester Turckheim, dat de El- zassers zoo noodig bereid zijn opnieuw de ALWEER EEN TEGENSTRIJDIGHEID. Een aantal Ünvloedtrijke Nederlanders, po litieke en andere, hebben een belangrijk ad vies aan de regeering uilgcbraclvt inzake een algemeen waarbotgverdlrag tegen aanvals oorlogen. Hierin komt de uitspraak voor, dat hert lot der memschheid hangt aan internationalen vrede en, internationale bewapeningsbeper king. Wie een a&rrvals-oorlog onderneemt, moet de overige leden van den Sta+en-voiken- bond aaneengesloten tegenover zich vinlden. En tegen den schuldigen staat moet econo misch of militair worden opgetreden. Hieruit volgt, dait vodrhamds van ontwape ning geen, van bewapeningsbepeikiing wel sprake is. Geheel zonder militaire maébt kan men het voor loo pig niet doen. De namen vaai de onrierteékanaors van het stuik wékken een paar vragen, zegt „De Volkskrant": „Terwijl van de rechtscho pairtijen en ook van den Vrijheidsbond leidende Kamerleden tot de onderteékenaaTs behooren, is de vrij zinnig-democratische partij niet door een par lementariër vertegenwoordigd, maar door een o ud-lid der Tweede Kamer, rar. Limburg. Ook de S. D. A. P. vindt geen mam uit de practische politiek onder de cmdértee/kenaars, maar dien heer Oudegeest, als secretaris van het Internationaal Verband van Vakveneeni- gingein Was hier een bijzondere reden, voor, een politieke? MANIFEST AAN HET NEDERLAND- SCHE VOLK. Diep doordrongen van den ernst van den tegenwoordigen toestand van Europa, heb ben ondergetee kenden zich vereenigd tot een Nederlandsch Comité ter bevordering van een vreedzame oplossing van het vraagstuk van herstel en schadevergoeding („Herstel- Europa-Comité"). Wij hebben dit gedaan in de vaste overtui ging, dat ook de verhouding der volkeren door het recht moet worden beheerscht en dat waar minnelijk overleg te kort schiet— internationale geschillen door de beslissing van onpartijdige derden moeten worden be- slecht. Meer dan ooit staat te vreezen, dat Europa bij gebrek aan een vreedzame oplossing verder en verder wegzinkthet is de plicht van alle volkeren mede te werken aan de beëindiging der geschillen, die reeds thans zoo groote mo- reele en materieele schade hebben veroor zaakt en die voor de toekomst de ernstigste bedreiging inhouden. Wij zullen voorlichting vragen aan de or ganisaties van kapitaal en arbeid en aan er kende deskundigen op economisch en vol kenrechtelijk gebied omtrent de concrete maatregelen, welke kunnen worden aanbe volen. Voor concrete plannen, niet voor een vagen wensch naar vrede moet de publieke* opinie gewonnen worden. Maar die concrete plannen zullen niet tot uitvoering kunnen komen, indien zij niet worden gedragen door den steun eener algemeene volksovertuiging. Helpt ons die vormen 1 Slechts indien een beter inzicht in deze vragen zich baan breekt en de verbittering plaats maakt voor een geest van verzoening, is een uitweg te vinden. Wij zijn er ons van bewust, dat Nederland, alleen ten deze niets kan bereiken. Daarom zijn wij niet tot u gekomen met dezen opr°«P vóór wij ons hebben overtuigd, dat hij ook in andere landen weerklank zal vinden, in de direct betrokken landen in de allereerste plaats. Daaromtrent hebben wij thans zeker heid verkregen. Wij weten, dat ook in de ove rige landen van Europa en m de Vereemgde Staten een actie zal worden gevoerd, die in hoofdzaak hetzelfde beoogt als wij ons voor stellen en die, evenals de onze, steun zoekt in de meest onderscheiden groepen van de samenleving. Een centrale commissie, waarin verschil lende landen vertegenwoordigd zijn, ^"en ten de samenwerking van allen, die ditzeltae doel nastreven, te organiseeren. Wij hebben den grootst mogelijken mo- reelen steun noodig, doch ook ov?5t§f ilT delen moeten wij kunnen beschikken om onze taak te vervullen. Die taak ligt niet alleen in het eigen land. Onontbeerlijk is ook een voortdurende intensieve samenwerking met gelijkgezinden, in de eerste plaats met de comité s in de lan- den, die rechtstreeks betrokken zijn geweest in den oorlog en wier arbeid daardoor onein dig veel moeiiijker is dan de onze. Het vraagstuk van den wederopbouw van Europa is voor de geheele Europeesche sa menleving, niet het minst voor ons land, van eminent belang. Wij vragen dan ook uwe belangstelling en steun voor uw eigen zaak. Immers naarmate de ontwrichting van het economische leven langer voorduurt, wordt de ontreddering ook ten onzent tegrooter. Moge het Nederlandsche volk, door aan ons Comité bedragen toe te zenden, klein, ons in staat stellen tot een krachtige actie. Voorzitter van het dagelijksch bestuut van het Comité is prof. dr. Kohnstamm te Am sterdam. In het dagelijksch bestuur hebben verder o.m. zitting het Kamerlid v de heeren Oudegeest, secretaris van het l. v en Serrarens secretaris van het Internatio Christelijk Verbond. Van de leden van het Comité aoepf".'"' de katholieken Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, professor Van Aken, dr. Van Beurden, De Bruyn, secretaris van het R. K. Vakbureau, de Tweede-Ka merleden dr. Deckers, Feber en Henn Her mans, het Eerste-Kamerlid mr. Janssen, m Ledeboer, advocaat-generaal bi) den Hoogen Raad, mr. L. F. W. Regout, rector Van Rey- sen, hoofdredacteur van de Maasbode, mr. G. A. van Sonsbeeck, mr. dr. F. Vonk- de Both, prof. dr. Barge en Mgr. dr. Poels. Van de niet-katholieken noemen we alleen de Eerste- en Tweede-Kamerleden dr. Die penhorst, dr. Van Embden, Idenburg, Ver- kouteren, Wibaut, Dresselhuys, Schokking, Sraeenk, Troelstra en Vliegen. Vergadering v. Dinsdag 29 Mei, (e half 9 o.» De voorzitter hersteld. De voorzitter, de heer van Voorsf lot Voorst wenscht bij den aanvang der verga dering de vrijheid te nemen een paar woor den te spreken. Het it hem een bijzondere behoefte zijn geachten medeleden zijn harte- lijkcn dank ie betuigen voor hun aller be langstelling, In zoo verschillende vormen hem betoond tijdens zijn ziekte. Behalve van zijn medeleden, heeft hij van tal van andere zijden blijken van belangstelling ontvangen. H.M. de Koningin, de regeering, de griffie, de pers, zoowel buiten de Kamer als de journa listen in de. Kamer, hadden deel in wat hem wedervoer. Hij acht het niet meer dan een klein staaltje van zijn plicht, dank te bren gen aan die allen. Tijdens zijn ziekte had hij maar één wenschj 't was misschien kinder achtig maar hij wou zoo gaarne terugkeeren in de Kartler en zich daar nog eens bewegen. Die wensch is thans in vervulling gegaan. Hij is daarvoor zeer dankbaar jegens de Voor zienigheid. Een woord van dank in het bij zonder brengt spr. aan den heer van der Does de Wiilebois. Het Reglement van Orde heeft hem aangewezen zijn taak als voorzit ter over te nemen. Van alle kanten heeft spr. vernomen dat hij zijn taak zoo uitnemend heeft vervuld. Spr. dankt den heer van der Does de Wiilebois voor hetgeen hij gedaan heeft in 's Lands belang. Met deze woorden, zoo eindigt spr., wil ik u zeggen, dat ik met opgewektheid mijn taak weder aanvaard. (Applaus). De heer VAN DER DOES DE WILLEBOIS (R.K.) dankt den voorzitter in de eerste plaats voor diens woorden. Hij gelooft de tolk van de geheele vergadering te zijn, in dien hij verklaart, dat zij met groote voldoe ning hem hier weerziet. Wij hebben, zegt spr. de zorgvolle dagen van uw ziekte met u me degemaakt, van stap tot stap, uw herstel ge volgd en waren heden in blijde verwachting u volledig hersteld fn ons midden te kunnen begroeten. Ik wensch u met uw herstel van harte geluk en eindig met den wensch, dat gij met nieuwen moed, gesteund door de Voorzienigheid, uw betrekking weder zult aanvaarden en dat de Kamer u nog lang in haar midden zal mogen zien als haar voorzit ter (applaus). Regeling van Werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat de Cen trale Afdeeling heeft besloten hedenavond, na afloop van ae openbare vergadering, on middellijk in de afdeelingen te doen onder zoeken het wetsontwerp tot wederopbouw van Oostenrijk; verder morgenochtend 11 uur verschillende wetsontwerpen, waarvan de lijst onder dagteckening van 25 dezer aan de leden is medegedeeld. Morgenmiddag 2 uur zal in openbare vergadering een aanvang worden gemaakt met de behandeling van tal van wetsontwerpen, waarvan eveneens reeds mededeeling is gedaan. Daaraan zullen nog enkele worden toegevoegd. Vergadering van Dinsdag 29 Mei, namfdd. 1 uur, REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. De VOORZITTER stelt voor a.s. Dinsdag in de afdeelingen tal van wetsontwerpen te onderzoeken w.o. dat van de wijziging der Indische Tariefwet. De heer DRESSELHUYS, V.-B., begrijpt niet dat dit laatste ontwerp zoo overhaast behandeld moet worden. Hij meent dat het de bedoeling is dit wetsontwerp vóór het reces af te doen. Hij stelt daarom voor dit afdeelingsonder- zoek uit te stellen. De VOORZITTER ontraadt dit uitstel. Het gaat niet aan dit ontwerp eenige maanden te laten liggen. Hij handhaaft dus zijn onderzoek en vraagt of de Regeering de desbetreffende regeerings-ordonnantie wil overleggen. Het voorstel van den Voorzitter wordt goedgekeurd. WIJZIGING PENSIOENWET. Voortgegaan wordt met de wijziging der Pensioenwet. Punt a. Hierbij is aan de orde het amendement-J. ter Laan om te bepalen dat tijdelijk perso neel dat drie jaar in dienst is, voor de Pen sioenwet als vast is aan te merken. De heer BEUMER, A.-R., komt op voor de werkvrouwen die buiten de Pensioenwet vallen, omdat men met hen een burgerlijk contract heeft gesloten. Hij acht het echter onjuist dat zij nu buiten de Pensioenwet vallen. De Minister van Financiën, de heer DE GEER, geeft een wijziging van het amende ment-Ter Laan in overweging. De gedachte van het amendement kan spr. aanvaarden. Hij wenscht echter een andere redactie van het artikel. De heer J. TER LAAN, S.-D., brengt de wijziging aan. De heer DE WILDE, A.-R., heeft bezwaar tegen dit amendement en vreest dat ontslag het gevolg zal zijn tegen den tijd dat de drie jaar voorbij zijn. De MINISTER erkent dit bezwaar maar meent, dat daartegenover voordeelen staan. Spr heeft overigens de beslissing aan de Ka mer overgelaten. Hij neemt de wijziging nu over. Art. 40. De heer DE WILDE, A.-R., acht het onbil lijk, dat het inkoopen van vroegere jaren moet geschieden door den vroegeren patroon van den ambtenaar. Dit zal zeer bezwaarlijk gaan omdat het allicht financieel-zwakkere organisffties zullen zijn. Hij had daarom een andere regeling gewild. De MINISTER zegt, dat dit punt in het V.V. is ter sprake gebracht. Echter is hij be reid dit punt bij een herziening te overwegen. Art. 48. De heer SMEENK, A.-R., verdedigt een amendement om den tijdelijk aangestelden ambtenaren meer kans te geven om onder de pensioenwet te vallen. De MINISTER acht dit amendement niet aannemelijk. Er moet gelegenheid bestaan een ambtenaar voor een bepaalde taak of voor een bepaalden tijd aan te stellen. Hij wil daarom wel het begrip „tijdelijk" nauw keuriger omschrijven en dan wil hij wel een regeling maken. De heer SMEENK, A.-R., trekt zijn amen dement in. De heer DECKERS, R.-K., verdedigt een amendement om den diensttijd in de tropen mee te tellen voor het pensioen. De MINISTER ontraadt dat, waarna de heer Deckers het weer intrekt. dienstwillige assessor nam op zich, dadelijk voor versch eten te zorgen de heer Hufner ging een anderen ketel halen, en zoo kwam eindelijk de raadsheer er toe den jongen Lanzot de hand te reiken. XXIII. DE GEVANGENE. Hetson was spoedig met dokter Rascher in druk gesprek verdiept en stortte tegenover hem zijn hart uit, vooral omtrent de laatste gebeurtenis. De dokter sloeg hem nauwlet tend gade en zag in hem volstrekt niet meer den wankelenden zwakkeling van vroeger, maar een vastberadene, die wist wat hij wilde. Wat hem voor het oogenblik kwelde, was, volgens de mededeeling van Siftly, de ont moeting van zijn vrouw met dien gevreesden Charles Golway. De dokter weigerde echter, dit te geloven. Wel achtte hij de ontmoeting als zoodanig mogelijk, maar niet dat zij die zou hebben gezocht, veel minder die opzet telijk geheim gehouden. Inderdaad herin nerde Hetson zich, dat zijn vrouw haastig en dringend had gezegd dat zij hem spreken moest, maar dat was juist op het oogenblik toen hij met zijn volk tegen de Mexicanen zou optreden en het dus te druk had om haar te woord te staan. Daarover werden beide mannen het eens, dat de Engelschman goed of kwaad het land uit moest. Was 't een man van eer, dan zou hij 't vanzelf doen was hij 't niet, dan moes ten middelen gevonden worden om hem te verwijderen, of Hetson moest met de zijnen zich ergens anders vestigen. Dus pratend hadden zij het middelpunt van het stadje be reikt, toen daar ineens groot alarm en gedrang de aandacht trok. Hetson, denkende dat de Mexicanen met de Indianen op hun beurt een aanval ondernamen, verzocht Rascher een oogenblik te wachten en begaf zich zoo gauw hij kon midden in den oploop. Daar zag hij onzen ouden bekende, mr. Smith, de ooren afgesneden, het geronnen bloed op de schouders, het gelaat deels bebloed,, deels doodsbleek, meer hangende dan zittende op zijn paard, en gillend de Amerikanen op roepend tot wraak op de Indianen. De mannen licht prikkelbaar en nog ge wapend als zij waren, verklaarden zich ter stond bereid en alles schreeuwde om Het son, om ook nu weder hun aanvoeder te zijn. De eenige die kalm bleef, was de oude Nolten. Duidelijk en ronduit verklaarde hij geen vinger voor den man te willen uitste ken, wijl hij zelf door 't vermoorden van dien armen roodhuid zich de afstraffing had op den hals gehaald. Inderdaad werd met die herinnering van verschillende zijden instem ming betuigd, en juist intijds kwam Hale nu Hetson tegemoet om hem zakelijk mede te deelen wat er onder den vorigen Alcalde ge beurd was, en beslist te verklaren dat hij geen stap tegen de Indianen zou doen. Dat de speler een Amerikaanscb burger was, beschouwde hij als een ongeluk. Wildeh eenige heethoofden op de roodhuiden wraak nemen, dit was moeilijk tegen te gaan, maar zijns inziens moest de Alcalde zijn ambtelijke tusschcnkomst in dezen eenvoudig weige ren. Waren zij van meening door de inboor lingen in hun rechten te zijn gekrenkt, dan konden zij een aanklacht indienen en een jury zou recht spreken. „Halo, Hetson I sta je daar nog riep niemand anders dan Siftly. „Is 't nu een tijd van babbelen of van handelen Zouden we bijgeval 't langer gedoogen dat die vervloekte roodhuiden ons overvallen en verminken Voor den duivelEer al de vreemdelingen met die roode schoeljes hier uitgeroeid, dan dat wij een enkelen druppel Amerikaansch bloed ongewroken zouden laten." Met griezeling en medelijden zag Hetson naar den verminkte op en vroeg hem hoe de zaak was toegegaan. Smith vertelde een en ander met kleuren en geuren, maar toen hij klaagde dat de hoofdman Kesos hem acht honderd dollar had afgenomen, klonk plot seling een krachtige stem uit de menigte „Dat lieg je 1" En vlak voor den Alcalde plaatste zich graaf Beckdorf. „Als die man iemand dankbaar heeft te zijn dat hem het leven is geschonken, dan is het aan den hoofdman, wien hij hier be lastert. Ikzelf was getuige van al wat er ge beurd is, al waren mijn kameraad en ik niet in staat den man te redden. Dat we ons moeite hebben gegeven, zal hij niet kunnen ontken nen. Geen van de Indianen echter heeft zijn geld aangeraakt, en ongemoeid kon hij weer zijn paard bestijgen waarop de zadeltasch hing." „Zij hebben het mij ontsto en toen ze mij den berg opsleepten." „Achthonderd dollar in goud en zilver draagt men maar niet zoo in zijn borstzak, en bankpapier hebben we hier niet." „Maar wat gaat jou, voor den duivel, de heele geschiedenis aan, dat jij je er in be moeit?" vroeg Siftly woedend. „Halt, Siftly," zeide Hetson terwijl hij zijn arm greep, „ik ben Beckdorf dankbaar voor de mededeeling, want hij verhinderde daardoor een onrechtvaardige expeditie, die had kunnen volgen indien Mr. Smith bo vendien door de Indianen bestolen ware geweest." „Wat u zegt," zeide Siftly met honènden lach. „Wie gaat mee, jongens, op z'n minst een half dozijn schedels van dat roode ca naille halen?" „Ik denk een massa," riep Briars, steeds belust op 'n relletje, „wij allemaal gaan mee." Terwijl|zich een deel der Amerikanen om hem heen schaarde, ging Siftly met hen de straat op de meesten bleven echter achter en velen scheidden zich nog later van den stoet af, die het zaakje toch niet zoo voor ge zond hielden. Graaf Beckdorf sloeg met ge kruiste armen naast den sherif het troepje gade, toen hij zich op den schouder voelde kloppen en, zich omkeerende, in een paar bruine lachende oogen zag. „He, Emil, jij „Zooals je ziet, springlevend, frisch en gezond," lachte de jonge man. „Maar te drommel, George, jij óók al aan 't goud graven? Je ziet er uit als een echte mijn werker." Beckdorf had reeds zijn hand gegrepen, en die forsch schuddend zeide hij „Duizend maal welkom in de bergen, tot wat doel je hier ook komt. Zoo'n pleizier had ik waar achtig niet kunnen droomen. En je blijft hier?" „Vooreerst ja. Ik ben juist op een verken ningstocht, zoodat ik aan geen plaats ge bonden ben." „En ben je al lang hier in t land i „Een half jaar ongeveer en ben in dien tijd al houthakker, kantoorbediende, boots man, ezeldrijver en kellner geweest. En jij bent hier aan den gang?" „Ik doe hier samen met een anderen Duit scher. Heb jij je geluk in de mijnen nog met beproefd „Nog niet." „Voortreffelijk, dan wijd ik je vandaag subiet in de geheimenissen van het edele goudwasschen. Met die woorden nam hij zijn vriend onder den arm en wandelde met hem de straat uit naar het stille dal. „Wel Cook, wat is er, jongen? Je staat daar alsof je de zandkorreltjes op den grond Art. 56. De heer GERHARD, S.D., verdedigt een amendement om een andere regeling te tref. fen voor de berekening van pensioen voor hen die meer dan één betrekking vervullen. Spr. wil een regeling zóó maken, dat voor ieder geval een billijke berekening wordt gemaakt. Minister DE GEER heeft bezwaren, omdat het amendement-Gerhard allerlei wijzigingen noodig maakt. De lacune die de heer Gerhard meent, dat bestaat is er in werkelijkheid niet, hetgeen spr, nader aantoont. De heer GERHARD (S.-D.) trekt het amen dement in. De heer TILANUS (C.-H.) verdedigt een amendement, dat bedoelt voor rectoren, leer aren en beambten, ouder dan 18 jaar, die vóór 1901 hun krachten hebben gegeven aan de oprichting van nieuwe gymnasia, welke na eenige jaren tot volledige gymnasia zijn uitgeroeid, de mogelijkheid te openen de ja ren, aan deze groeiende scholen doorge bracht, voor de berekening van hun pensioen door inkoop volgens art. 134 der wet te doen medetellen. De heer GERHARD (S.-D.) zegt, dat dit punt niet nieuw is, maar de voorgestelde re geling is onvoldoende. Er zijn bovendien nog vele andere groepen, die in ongunstige positie verkeeren, b. v. de leeraressen van de In- j dustriescholen. Aangezien deze herziening van de Pensioenwet echter niet beoogt deze gebreken te herstellen, kan spr. niet met dit amendement meegaan. j De heer SNOECK-HENKEMANS (C.-H.) verdedigt het amendement tegenover den heer Gerhard die zich z.i. vergist. De MINISTER acht het amendement bij dit artikel overbodig. Deze materie dient bij art. 134 geregeld te worden. Wat de zaak betreft, laat spr. do beslissing over aan de Kamer. Het geval is anders, dan de heer Gerhard meent. t De heer TILANUS (C.-H.) trekt zijn amen dement in. Me). WESTERMAN (V.B.) licht nog even toe haar amendement, om een artikel in te voegen, luidende: Bij het overlijden van een gehuwde vrou welijke ambtenaar kan door Ons, den Pen- J sioenraad gehoord, aan haar weduwnaar, in dien deze geheel of ten deele niet in staat is in eigen onderhoud te voorzien, op zijn ver zoek pensioen worden verleend volgens re gelen bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen. Spr. acht het billijk, dat een weduwnaar profiteert van de stortingen door zijn vrouw gedaan. Mevr. BAKKER—NORT (V.-D.) licht toe als wijziging in te voegen deze bepaling: Indien een ambtenaar (ambtenares) of ge- pensionneerde ambtenaar (ambtenares) met minstens 25 voor pensioen geldende dienst jaren overlijdt, zonder weduwe of weezen achter te laten, kan onze minister van Finan ciën ten aanzien van de inwonende ongehuw de zuster, die zonder eenige bezoldigde be trekking te vervullen gedurende de laatste 10 jaren vóór het overlijden van den broeder (of de zuster) de huishouding van de(n) over ledene heeft waargenomen de voor het pen sioen der weduwe geldende regelen van overeenkomstige toepassing verklaren. De heer WINTERMANS (R. IC.) licht toe, een sub-amendement op dit amendement, n.l. om een ambtenaar met kinderen niet in on gunstiger positie te stellen in het onderhavige geval dan een ongehuwde of kinderlooze. Hij wil dus de woorden: of weezen doen verval len. Mej. GROENEWEG, S.-D., zegt de amen dementen te zullen steunen, al brengen zij niet alles op wat spr. hebben wil. De heer DE WILDE, A.-R., meent, dat het amendement-BakkerNort nog juist aannemelijk is, maar dat de andere te ver gaan. De MINISTER zegt, niet verder te zullen gaan, dan hij deed. Het geval van weduw naars-pensioen acht spr. in strijd met de Pensioenwet. Spr. wijst dus het amende ment-Westerman af. Over het amendement- BakkerNort laat spr. de beslissing aan de Kamer. Het amendement-Wintermans wijst spr. af, omdat het in strijd is met den geest van de wet en in het nadeel van de weezen. De heer DRESSELHUYS, V.-B„ verde digt nog het amendement-Westerman, dat een einde maakt aan het onbillijke van een premiestorting door ambtenaressen verricht voor weduwe-pensioen. De heer WINTERMANS, R.K., handhaaft zijn sub-amendement. Het amendement-Westerman wordt ver worpen met 40 tegen 23 stemmen. Rechts tegen links, behalve de heeren Braat en de Boer. Het sub-amendement-Wintermans wordt aangenomen met 33 tegen 30 stemmen. De MINISTER verklaart, dat het sub amendement voor hem onaannemelijk was en dat dus nu het amendement-Bakker Nort onaannemelijk is. Het amendement-BakkerNort wordt ver worpen met 45 tegen 18 stemmen. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag één uur. NIEUW MASSA-ROYEMENT IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Naar „Het Volk" verneemt, hebben Dins dag een groot aantal leden van de Com munistische partij een brief ontvangen, hun gezonden en onderteekend door den heer Brommert, waarin deze hun namens het par tijbestuur mededeelt, dat zij met ingang van Dinsdag niet meer gerekend worden te be hooren tot de leden der Communistische partij, op grond van het feit, dat zij, ondanks herhaalden aandrang, weigerachtig zijn ge bleven te verklaren, dat zij hun handtce- kening terugnemen van de circulaire der op positie, vereenigd in het „Comité voor de Derde Internationale". Dit royement betreft thans 40 leden van de afdeeling Amsterdam. VERLAAGD TARIEF. Op de Nederlandsche Spoorwegen zal f Juni een verlaagd tarief in werking treden voor het vervoer van snijbloemen als bestel- goed van de bloemenveilingen teAalsmeer en Oosteinde naar Amsterdam. Haarlem, Hil versum, Leiden, Den Haag, Utrecht en Rot terdam. (N. R. Ct.) telt," zeide de sherif. „Wat wou je „Ik? Al heel weinig. Alleen erger ik me dat zooveel gespuis om ons heen zich Ame- rikaansche burgers noemt. De duivel hale me als we ons met zulk pak niet voor^de Australische boeven moeten schamen." „Je bedoelt dien Siftly?" „Ik bedoel die heele spelersbende. Waar om doen we hier niet zooals de goudwas- schers in Rich Gulch ze wegjagen met schimp en schande. Wat hebt u hier aan ze Heeft er één vanmorgen, toen de nood aan den man was, een buks opgepakt „Geloof me, Cook," verzekerde Hale, „mijn hoofd loopt me er van rond als ik hier aan de toestanden denk. Landgenooten, die moorden, rooven en plunderen, en uit alle deelen der wereld óf avonturiers óf het uitvaagsel der menschheid. Men weet waar achtig niet meer, welke vreemdeling te ver trouwen is Daar krijg ik gisteren weer uit San Francisco brieven, dat men daar een bende Engelschen en Ieren op het spoor is die, waarschijnlijk van Australië gevlucht, daar hun slag pogen te slaan. De rechtbanken zijn er veel te zwak, de advocaten büna allen omkoopbaar, de rechters niet minder „Jawel," zeide Cook, „allemaal goudgra vers wie het niet met het breekijzer kunnen, doen het met de pen. Die geleerde penne lik kers moeten oot maar naar de maan. i (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6