N.V. „De TIJDGEEST» UIT DE PERS. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN. VRAGENBUS. EüARKTHIEUWSi SPORT EN SPEL. VOETBAL KAATSEN BOKSEN. DUIVENSPORT. VERK00PINGEN. r Dinsdag 29 Mei ±923. ORDE EN ARBEID^ KERK EN S0H00L. KUNST EN KENNIS. IN MOEILIJKE TIJDEN. De discussie in de Haagsche kiesvereeni- ging over het voorzitterschap van den Alg. ,Bond trok in den lande de aandacht. Ver schillende bladen drukken de passage dien aangaande van het verslag in de „Res.bode" over Het „Dagbl. v. N.-Brabant" wijdt een ar tikel aan. Het zegt o.a. „Dit alles doelt op gebeurtenissen, welke niet eens altijd feitelijkheden waren, en waar nogal stof is opgejaagd. In hoeverre bij deze of gene gebeurtenis veel stof misschien te veel of al te gaarne is verwekt, worde hier voor 't oogenblik in het midden gelaten. Ook behoeft niet meer dan gewone na druk te worden gelegd op de delicatie posi tie, welke een bondsvoorzitter bekleedt en met name in een tijd, waarin weinigen met alles en allen tevreden zijn, hoewel dit laat ste daarom nog niet geheel en al buiten over weging behoeft te blijven. Maar wel mag worden gewaarschuwd te gen een al te gemakkelijk gedachtewijziging in een leiding als die van den Bond in dezen tijd. Heel wat strubbelingen heeft het politieke lichaam, dat Bond heet, meegemaakt. In aan sluiting daarmede is 't zeer wel mogelijk, dat nieuwe moeilijkheden zullen volgen. Straks is er b.v. het rapport van de Com missie Barge, dat zeer zeker voor een goede behandeling vergen zal een Bondsvoorzitter die vele deiningen in de partij heeft meege maakt. Op z'n tijd is ongetwijfeld, niemand on misbaar, maar de huidige voorzitter heeft toch blijk gegeven van te raidden van welke springvloeden ook de leiding vast in handen te kunnen houden. Dat is in onzen tijd, waarin wij herhalen, niemand tot de goedbloedige tevredenen behoort, toch wel iets, zoo niet zeer veel ja zelfs alles waard. Men zal daarom goed doen met in volle Zwaarte te wegen de woorden in de Haag sche vergadering gesproken door den heer Kolkman, die zeide geen reden te zien om den heer Van Wijnbergen „op zij te zetten." „De heer Van Wijnbergen," aldus de heer Kolk man „is een man van karakter en dien heb ben wij noodig voor onze partij, waarin heusch niet altijd die eensgezindheid heerscht die wel eens wordt voorgesteld. En welke misschien niet zoo heel gemak kelijk in de huidige omstandigheden het wip pen van den voorzitter zou kunnen velen, wagen wij er aan toe te voegen." N AANVARING OP HET NOORD ZEEKANAAL. De Raad v. d. Scheepvaart deed Dinsdag onderzoek naar de oorzaak van de aanva ring op 16 Dec. j.l. op het .Noordzeekanaal tusschen het stoomschip Groenlo en het Fransche stoomschip P. L. M. no. 2. De kapitein G. Stekelenburg, gezagvoer der van het stoomschip, werd als getuige ge hoord. Hij deelde mee, dat hij met het schip van Goole kwam en den 16en Dec. in IJ- muiden aankwam. Nabij de spoorbrug in Vel- sen zag de kapitein het Fransche schip stil liggen. Er was volgens den kapitein ruimte genoeg om de P. L. M. te passeeren. Een stoot werd gegeven als signaal dat men wilde passeeren. Het antwoordsein was twee stoo- ten, liet tee ken, dat men kon passeeren. De „Groenlo" trachtte toen te passeeren. Plotseling gaf het schip drie stooten en sloeg achteruit. Door de zuiging, ten gevolge van dit achteruitslaan, kwam de Groenlo in aan varing met de P. L. M. De loods v. d. Mast werd eveneens als ge tuige gehoord. Hij verklaarde advies gege ven te hebben om het schip niet te passeeren, omdat hij meende dat het Fransche vaartuig onklaar was geworden. Toen hij twee stooten hoorde van het Fransche stoomschip, meende hij dat dit wel voor een ander schip bedoeld kon zijn. Hij meende verder dat het schroef- water gevaarlijk kon worden en maakte daar op attent. Het schip had eerder drfe stooten gegeven, waaruit op te maken was dat het achteruit ging slaan. De loods zei dat de kapitein tegen zijn advies had gehandeld. De kapifein bleef bij zijn verklaringen, bei den waren met elkaar in tegenspraak en ver weten elkander niet de waarheid te spreken. De kapitein verklaarde dat het Fransche schip alleen op het laatst drie stooten had gegeven en de loods niet van het schroef- water had gesproken. Als derde getuige werd gehoord B. Boer stra, loods op het Fransche schip. Hij deelde mee vier stooten gegeven te hebben, daarna drie stooten, ten teeken dat het schip achter uit ging slaan. Dit gebeurde toen de Groenlo in de brug was. Daarna gaf hij twee stooten, omdat hij bakboord uit wilde gaan. Met de twee stooten bedoelde hij niet dat het schip kon passeeren alleen dat het eerste sein niet meer gold. Hij was niet bang de Groenlo in den waan te brengen dat dit schip kon pas seeren, omdat de schepen tusschen de pont en de brug in waren en de schepen daar elkan der nooit passeerden. De Raad v. d. Scheepvaart zal later uit spraak doen. COMMENSAAL EN KAMERVER HUURDER. Cen zaak, die voor kamerverhuurders niet zonder belang is heeft voor de rechtbank te Amsterdam gediend. Terecht stond, bij ver stek, de kamerverhuurder H. D. L. P., be klaagd van verduistering van een aantal goe deren: boeken, kleeren, toiletbenoodigdhe- den enz., toebchoorende aan een zijner com mensaals. Bedoelde commensaal een jongeman had bij bekl. een gemeubileerde zit-slaapka- mer (Zolderkamer) met pension gehuurd te gen 60 per maand, bij vooruitbetaling te voldoen. Volgens het contract moest de be taling om de veertien dagen plaats hebben, terwij) er een maand vooruit moest worden opgezegd. De commensaal stelde zich voor 150 civiele parij. Wat hij verklaarde, komt op het volgende neef. 16 Dec. betrok hij de kamer en hij betaal de toen 30 en daarna 2 Jan. 1923 nog eens 30. Kwitanties werden hem niet ver strekt. Hij was niet tevreden met het pen sion en wilde weg. 31 Jan. betaalde hij veertien dagen achterstallige huurschuld en veertien dagen vooruit en, in de meening dat hij er met veertien dagen opzeggens van kon afkomen het contract had hij niet goed gelezen kondigde hij als rijn voor nemen aan om 15 Febr. te vertrekken; hij wenschte absoluut niet langer te blijven, want beklaagde ging „ondoordacht" te keer en gedroeg zich ten opzichte van getuige niet zooals 't behoorde. Toen getuige 31 Jan. zijn 60 betaald had, vroeg hij een kwitan tie, maar ze werd hem geweigerd Beklaag de wenschte betaling tot 1 Maarl, maar ge tuige wilde aan dat verlangen niet voldoen. De toegang tot zijn kamer zag hij zich ver volgens geweigerd. Niet eens maar herhaal delijk. Hij was nu genoodzaakt in een hotel te gaan logeeren en daar hij de goederen, welke zijn eigendom waren, niet kon krijgen, moest hij zich nieuwe aanschaffen. Kortom, hij werd geweldig op kosten gejaagd. Ge tuige begaf zich 14 Febr. naar den officier van justitie en daarna, op diens advies, naar de politie, die het goed van getuige, dat be klaagde op een afgesloten gedeelte van den zolder opgeborgen had, In beslag nam, nadat beklaagde geweigerd had 't af te geven. Getuige deelde verder mede, dat beklaag de hem gevraagd heeft om 150 achterstal lige huur over Jan. en Febr. en over het tijdvak tot 14 Maart. De inspecteur van po litie en een andere politie-beambte, die het goed van den getuige in beslag namen, ver klaarden, dat beklaagde zei geweigerd te hebben het goed af te geven, omdat hij 60 over Febr. wilde ontvangen. De poli tie verklaarde voorts, dat zij herhaaldelijk klachten over beklaagde's handelingen ten opzichte van zijn commensaals krijgt Het O. M., mr. Reilingh, wees er op, dat beklaagde 14 Febr. niets te vorderen had, maar ook al had hij wat te vorderen gehad, dan nog had hij geen beslag mogen leggen op de goederen, want op detentierecht kan hij zich niet beroepen, aangezien hij geen herbergier en de commensaal geen reiziger is. Eisch: één maand gevangenisstraf met last tot teruggaaf van de verschillende goe deren. DE MOORD TE VEENDAM, Levenslange gevangenisstraf gcëischt. Te Winschoten stond 2 Febr. j.l. terecht Jacob Bos, oud 25 jaar, arbeider te Veen- dam, thans gedetineerd ter zake van den be kenden moord te Veendam op den rentenie renden landbouwer Barteld Bakker. Bekl. had den landbouwer in de schuur ge lokt, op den grond geworpen en met een scheermes vele diepe wonden aan den hals toegebracht, ten gevolge waarvan Bakker overleed. Het O. M. eischte destijds tegen beklaag de levenslange gevangenisstraf, doch de rechtbank schorste de verdere behandeling der zaak en gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van Bos. Maandag j.l. diende de zaak opnieuw. Dr. S. van Mesdag oordeelde beklaagde toerekenbaar. Z.i. lijdt hij niet aan gebrek kige ontwikkeling van zijn verstandelijke vermogens en niet aan ziekelijke afwijkin gen. Deze conclusie werd grootendeels ge deeld door prof. Wiersma. Deze deskundige had evenwel den indruk, dat het opzet op het laatste oogenblik was geweken, doch door woede weer was ontstaan. Beklaagde had, r.aar de deskundige zeide oprecht be- rouvn." De ambtenaar van het O.M. persisteerde bij zijn eisch van levenslange gevangenisstraf, Beklaagdes verdediger, Mr. Zeven, zeide, dat door de spoedige behandeling dezer zaak geen contra expertise aanwezig kon zijn. Pleiter wees op de gunstige verklaringen van den deskundige en op het niet teekenen van het rapport door prof. Wiersma. PI. vroeg of andermaal schorsen niet wenschelijk was, doch wilde daartoe niet concludeeren. Hij verzocht, dat de rechtbank beklaagde de hoop laat behouden nog eenmaal in de maat schappij te zullen terugkeeren. Schreiende vroeg beklaagde dat verzoek in te willigen. Uitspraak 8 Juni. I TER HERINNERING. Het belang van one Katholiek Onderwijs in al zijn vertaldksng'en cn dat van ons Katho liek Jeugdwerk nopen mij in deze dagen mij nen Katholieken medeburgers de volgende feiten in ihermering te brengen. Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen heeft als lid* van de Tweede Kamer der Sta- ten-Genteraal onafgebroken ritting gehad sinds het jaar 1904. Aan «51e herzieningen der Lager Onderwijs wet, vanaf die, welke den 5dienl Juni 1905 onder Minister Knijper tot stand kwam, tot en met de jongste van den 16dien Februari 1923, nam de heer Van Wijnbergen 'hoogst actief deel. Gedurende bijna twintig jaren streed hij in de Kamer enl daarbuiten onver zwakt en onverpoosd voor den groei en den bloei van onderwijs ent jeugdvorming in Ka tholieken zin. Wegens gebrek aan tijd en aan ruimte tmoet ik mij bepalen tot de meest re cente feilen. De heer Van Wijnbergen vertegenwoordig de met Mgr. Nolens de Katholieke Kamer fractie in de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 31 December 1913, welke in opdracht had de ond-erwijsipacificatic voor te bereiden. De 26 vergaderingen dier com missie werden alle op twee na door den heer van Wijnbergen bijgewoond. Bij de opening van het R.-K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding getuigde Minister de Vis ser in antwoord op de hulde, hem door Mgr. den Aartsbisschop gebracht: „Wanneer een naar onze schatting gelukkig resultaat is be reikt, is dat, wat uw geestverwanten betreft, te danken aan de voortvarendheid en het beleid, door Mgr. Notens en Mr. van Wijn bergen niet alleen in de laatste jaren ten toon gespreid. Den mij gebrachten dank breng ik bij dezen dan ook op hen terug." De salariswet 1919, die, nog vóór do ge lijkstelling tot stand kwam, een eind maakte aan de isdhrijnenKte achterstelling in salariee- ring van den bijzonderen onderwijzer bij diens openbaren collega, kwam vooral ook door zijn invloed en zijn krachtige medewer king tot stand. Elk jaar, vóórdat van de Staatsbegroting de hoofdstukken betreffende Onderwijs en JeugidWerk in bbhamde'Sng komen, stelt de heer van Wijnbergen zich nauwkeurig op de hoogte van alle onderwerpen, die behande ling vragen, en zoowel uit het voorioopig verslag alis bij het openbare debat blijkt steedis, hoe serieus hij die behandeling opvat. De Schoolraad voor B.-K. gymnasiaal en middelbaar onderwijs koos den lieer Van Wijnbergen ingevolge artikel 4 sub 2o der statuten als rechtsgeleerd Kamerlid. Nauwe lijks was op het gebied van het lager onder wijs de geli.fk'steiiing verkregen of de hceT Van Wijnbergen luidde in courantenartikelen en op vergaderingen de beweging in tot ver dere emancipatie van het bijzonder middel baar en gymnasiaal onderwijs. Krachtig be vorderde hij de verruiming der bestaans voorwaarden van dat onderwijs bij de be handeling van de wetten van 1 Maart 1920 en van 20 Mei 1922. Niet slechts bij de behandeling van wet of begrooting, maar ook op andere tijdstippen vonden bedreigde onderwijshelangon In den heer Van Wijnbergen een energiek verdedi ger. De talrijke schoolbesturen, die gevaar liepen, een kleiner of grooter gedeelte van hun getbouwCnvergoeiding te moeten missen wegens bet tijdelijk leegstaan van lokaliteit, danken liet den heer Van Wijnbergen, dal bet dreigend onweer aftrok. En de heer Kolkman vestigde er reeds de aandacht op dat de beduren der R.-K. gymnasia en hoogere burgerscholen aan de schade ont kwamen, die een verkeerde interpretatie van het departement op het stuk der gobouwen- vergoeding hun dreigde ie berokkenen, was het werk van den heer Van Wijnbergen. Of de onlangs geopende R.-K. Lycea te Breda en te Utrecht cr op het oogenblik zouden zijn zonder de intensieve bemoeiingen van dien heer Van Wijnbergen, staat Ie bezien. Hetzelfde geldt voor meerdere R.-K. nijver heidsscholen. Dat de heer Van Wijnbergen een zeer groot aandeel heeft gehad in de totstandko ming van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, mag ik evenzeer bekend veronderstellen, als dat hij vanaf d« slichting de functie van President der Com missie van Beheer en van Toezicht dier in stelling met de grootste toewijding vervult. De heer Van Wijnbergen is voorzitter van het dagclijksch bestuur der R.-K. Leergan gen, bestuurslid van de vereenigintg Katholie ke Studtebelangen, lid van de Commissie van Voorlichting inzake de stichting van een R.-K. Universiteit. Den 24en Februari 1923 werd bij Kon. Besluit een staatscommissie ingesteld, die o.m. heeft na te gaan, hoe de verhouding tusschen het openbaar en het bijzonder hooger onder wijs nader kan worden geregeld, zoodat het bijzonder universitair onderwijs zich naar zijn aard beter zal kunnen ontwikketen, dan op dit oogenblik het geval is. Met Dr. Hoogveld werd de heer van Wijnbergen aangewezen, om in die commissie de belangen der R.-K. Universiteit voor te staan. Dit, wat het R.-K. bijzonder onderwijs be treft, van het lager tot en met het univer sitair. Ook in het groote werk der opvoeding onzer leerpliöhtvrijo jeugd slaat de beer van Wijnbergen in de rijen der werkers vooraan. Toen den 18en Juni 1917 bij Kon. Besluit een staatscommissie werd ingesteld „tot on derzoek naar de ontwikkeling van jeugdige personen van 13 tot 18 jaar", werd de heer van Wijnbergen tot voorzitter dier commissie benoemd. De omvang en de inhoud van het verslag, door die Commissie uitgebracht, en van de verzameling van rapporten, die het vergezelde, bewijzen, hoe vruchtbaar onder zijn leiding gewerkt is. Het lag dan ook voor de hand, dat, toen den ten April 1920 een Centrale Jeugdraad voor Nederland werd ingesteld, het voorzitterschap werd opgedra gen aan den heer Van Wijnbergen. En wan neer thans e zij het nog bescheiden, be gin gemaakt met de hoog noodige subsi- dieering van het jeugdwerk, c m weten onze Katholieke patronaten en andere jeugdinstel- liragen, aan wien zij dat in de eerste plaats te danken hebben. Het is wel. Mij bepalende tot het mij aan gewezen terrein van werkzaamheid, rekende ik mij verplicht, dezen staat van dienst alleen reeds op bet gebied van onderwijs en jeng-J- vorming aan mijne Katholieke medeburgers ter herinnering voor te leggen. >Dr. Th. VERHOEVEN, pr. Dl ZOMERTIJD. 't Was besfet, da zomertijd. Zou nu eens op gaan doeken. Maar zie, daar brak een onweer los, Het i-egende verzoeken. De Eerste Kamer moest, helaasl Voor die felle stortbui wijken En de ijverige boerenstand, Alweer de vlag gaan Strijken. Wij rijn thans aan de Junimaand Dus het kan er wei mee door, Toch vraag ik u, gemoexteilijk, Waar dient die verandering voor? Nog steeds voor de bezuiniging, Zegt menig groote Piet, Maar hoor eens, vrienden, geloof me vrij, Daar zit het knoopje niet. Denkt ge, dat die duizenden, Door ganisch ons Vadiorlflfld, Om dait beetje vuur en Hcht, Zoo fel waren gekant. Och kom, als dat de zieden was, Zou ik hen prijzen, loven. Maar Ik Iaat me zoo gemakkelijk nilat, Door hen een kooltje stoven. Neen, dat nutrtje langer ïcb*, Waarnaar zoovclcn haken. Wordt door het meerendieelbemult. Om uitstapjes te maken. Zij denken aan geen boerenotend, Noch tuinder, hovenier. Voor velen geldt de wereldleupt Schept vreugde en pteizder. St, Bavo-gestiohlt, Noordwijkerhout F. DE VROEGE. Vr. van Mopperaar over de Groote Kerk. Antw. Indien gij uw naam noemt, milten wij u antwoorden. Dat gij Protestant rijit, behoeft geen bezwaar te rijn. Even goede vrienden. Vr. Bestaat hier ter stede een Katholieke studSebeums voor een onbemdddelden jongen, om dezen in de gelegenheid te «tellen aan het conservatorium in de muziek te studeeiren. Antw. Voor zoover ons bekend met. Wel licht dat particulieren hem willen verder heb pen. Iritusschen kan men u wied helpen aan het conservatorium zelf. Vragen over loden. Antw.: Geen enlkell lot is uitgeloot Vr. Mijn inkomen is f 60 p. week of f 3120 per jaar. Ik woon in Scholten en heb 3 kin deren beneden 18 jaar. Hoeveel inkoÈstenbo- lasüng moet ik in 't gehe^j betalen, voor ge meente, rijk, enz.? Antw.: Antw.: Voor welk belastingjaar? Voor 19221923 moet u totaal betalen f 164,17. Vr.; Hoe zijn vlekken, denkelijk van wa gensmeer van kinderwagen, Uit een bflauw- kamgaren rok te verwijderen? Antw.: Met varkensvet inwrijven, dan in roepen, ruisten laten, met water en terpentijn olie afwisselend uitwasschen. Vr. 1: Wat is de kortste en mooiste weg per fiets van Haarlem naar Gouda? 2. Wut is de kortste en mooiste weg van Goud® naar Waalwijk (B.); eveneens per fiets? Antw. 1Haarlem, Hoofddoap, Veraneper- dorpi# Iklfaiufidlenl Rijmisafenswotzdle, Oulds- hoorn, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdom, Bo degraven, Goud®. 2. Haastrecht, V&St, Schoonhoven, Nieuw- poort, Croudriaan, SEhgetand, SclieHtuinien, Go- rinohem, Wobdricheim, Andtól, Eelihen, Waal wijk. Vr.: Zoudlt u m4J den kortïten en mooist en weg van Hillegom, over Utrecht en Nijmegen naar Maastricht kunnen opgeven? Langs wel ke plaatsen rijd ik? Hoeveel K. M. is het? Antw. Hillegom, Aalsmeer, Kudelstaart, Kwa- kefl. Uithoorn. Oudhuizen, Breukclien, Maax- sen, Utrecht, afst. 54 K.M. Houten, 't Goöij, Beu si chemische Veer, Bcuisfheny, Zoetmond, Buren, Kertk-Avezaaith, Drumpt, Tiiel, Wnmel, Leteiiwen, Druten, Afferden, Winsen, Ewijk, Bieuningen, Weurt, Nijmegen, afst. 67.7 K.M. Totaal 121,7 K.M. Mook, Cuytk, Oeffeit, Beu gen, Boxmeer, Sambaeik, Bierling&beek, Maas hees, Winssum, Meerio.Tienray, Horst,Venlo. Afstand 64,2 K.M. Tegelen, Beiteld, Reuver, Swnhnien, Roer mond. Afstand 22.8 K.M. Snateren, Sattard, Geleien, Beek, de Kruisberg,Weert, Maastricht. Afstand 46.8 K.M. Totaal 111 K.M. Vr. Over een zieken fonds. Antw. Uw vraag is onvolledig wat InTiidh- lingien betreft. Wie betaalde de premie? Staat in het ziekenfondsneglejuent een bepaling, dat de uiitkeering plaats liieeft aan dtengene, die de premie betaalt. We zouden toch even de polis of het reglement moeten rien om cen juist antwoord te kunmen geven. Geef s.v.p. wat meer inlichtingen. Vr. Ben mijner kippen is 3 welken geleden met eieren leggen geëindigd. Daarna kreeg zij bloedstortingen, gepaard gaande met diarrhea en doorloopend vocht dat een afschuwelijke lucht geeft. Nu iis deze weer gaan, eieren leg gen, maar heeft de andere kippen met dezelfde ziekte aangetast. Is deze riekte besmettelijk? En wat is daaraan 6e doen? Antw. Vermoedelijk is 1 cholera. De ver schijnselen zijn: buitengewoon hevige diax- rhee, soms met bloed vermengde ontlasting, kam en lellen, alsmede het achterlijf, worden blauwachtig, moeilijke ademhaling volgt, bee- nen verzwakken, alleis wijst op een volkomen en spoedige slooping van het lichaam der kip. Als u dokteren wil, geef dan aan volwassen patiënten 6 centigram ijzervitriool, en voor kuilkenis 1 centigram, t welk in een pil van wittebrood kan worden toegediend. Alle vo gels ontvangen water, waarin 2 a 3 gram ijzervitriool op 1 liter water is opgelost, wat een viertal weken moet plaats vinden. Doode vogels begieten met pelroleum en laten ver branden of zeer diep in den grond begraven. Geen groenvoer en geen vleesohvoeding of aardappelen. Bij voodkeur rijst geven, stijf in zoele me'.lk gekookt, vervolgens geTst voor zetten en dagelijks eenige druppels goede sla olie ingeven. Merkt gij genoemde verschijnselen niet op, zoadat het wellicht alleen eenvoudige ddar- rbee is, dan dient u rijst te geven, stijf ge kookt in zoele melk, waardoor een weinig krijt vermengd is. Onthouding van alle groen en dierlijk voedsel alsmede aardappelen is noodzaikelijik. Het waiter dat verstrekt wordlt mag volstrekt niet koud we®en. ROTTERDAM-AMSTERDAM, Het Rotterdamsche elftal, dat Zondag a.s. op het terrein van Sparta speelt tegen het Amsterdamsch elftal, is als volgt samenge steld: Roem (doel). Weber en Klip (achter). Zuidam, Bul, Van der Velde (midden). Groosjcvhan, Ruffelse, Pijl, Formeaoy en Beijers (voor). WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM. AMSTERDAM, 27 Mei. De westelijke »f- deelingen van district V van den Ned. Kaats- bond hielden het eerste deel der competitie in Zaandam. Zes der zeven afdeelingen kwa men uit. De lijst zag er als volgt uit: 1. Den Haag, G. Sjoorda, R. Sybrandi, H. Bosma; 2. Purraerend: H. v. Linge, T. Pom- per, N. Popma, 3. Haarlem: D. Goodijk S. Broersma. A. Leegsma, 4. Rotterdam: M. de Vries, J. v. d. Wal, A. Kaspersma; 5. Zaan dam: F. Andela, K. Roedema, G. Buisman; 6. Amsterdam: P. Goinga, H. v. Driesten, G. Jonkhof. Achtereenvolgens werden de volgende partijen gespeeld: 12; 34; 56; 13; 24; 1—5; 36; 25. Wij zullen hier niet het verloop der acht partijen volgen maar ons bepalen tot enkele opmerkingen. En dan is de eerste, dat er over het alge meen niet zoo goed is gespeeld als ver wacht werd:: het slechte voorjaarsweer had nog weinig gelegenheid tot oefening gege ven: de kaatsers waren nog niet ingespeeld. Bovendien was het doorweekte terrein niet geschikt om mooi spel te kunnen leveren, zoodat de nieuwelingen, als de Purmeren- ders en een paar Amsterdammers ook geen bijster schitterenden indruk maakten. Enkele bekenden op de wedstrijden der bui- tenafdeelingen lieten evenwel van tijd tot lijd wel aardig spel zien maar 't bleef bene den hun gewone kunnen. Wij noemen hier Sjoorda, Karpersma, Bosma, v. Driesten, Goodijk, Roedema, De Vries. Onderscheidene partijen hadden dan ook nog wel hun spannende momenten, zooals die van Zaandam eti Amsterdam waarvan het verloop aldus was 6. - - 5. 8-8—2868626-riS Ook die tusschen Den Haag en Haar lem met dit verloop. 1. 8—8—8 3. 4268488—66. Het resultaat van den wedstrijd was, dat Den Haag 17 punten behaalde in 3 partijen. Purmerend 5, Haarlem 8, Zaandam 18 ook in drie partijen, terwijl Rotterdam en Amster dam in twee ontmoetingen elk 14 punten behaalden. Rotterdam werd het winnende partuur van den dag omdat het in de eerste beide partijen de meeste punten met het geringste aantal tegenpunten behaalde. De beste opslager werd M. de Vries, die met zijn 17 inballen van de 18 een medaille verwierf. Kaspersma behaalde de medaille voor de meeste bovenslagen al waren het er slechts 3 en tevens die voor den versten slag met een Hercules van circa 50 M. K. Roede, ma verkreeg een medaille, door het bestuur van Z. F. C. disponibel gesteld, als de beste speler van den dag. Zondag 1 Juli is de be slissing der competitie te Den Haag HET NED. BOKSKAMPIOENSCHAP WELTER-GEWICHT. Een wedstrijd BisschopVan 't Hof. Naar wij vernemen, heef! Bisschop (wel- ter-kampioen van Nederland) de uitdaging van Van 't Hof voor een wedstrijd om den titel aangenomen. Van 't Hof geeft zijn titel van lichtge wicht-kampioen prijs, welke thans verstre den zal worden tusschen W. Hesterman, (Amsterdam) en K. Veld (Rotterdam), beiden uitdagers van Van 't Hof. WEDVLUCHT. De Postduivenvereeniging „De Luchtpost" te Purmerend hield Zondag een wedvlucht vanaf Noyon (Frankrijk) naar Purmerend, Er werd door 37 duiven aan de vlucht deelgenomen. Eerst aankomende was een duif van R. van 't Hof, in 5 uur 14 minuten. Veiling te Hillegom op 26 Mei, onder Di rectie van Holland's Bloembollenhuis: E. R. Lady Derby 0.38, E. B. Grand Monarque 0.27, E. R. Norma ƒ0.18, E. B. Johan ƒ0.21 D. R. President Rooseveld 0.30, E. v. T. La Reine f 0.05, E. V. T. Rose Grisdelin 0.08, E. V. T. Dusart ƒ0.11, E. V. T. Gele Prins ƒ0.12, D. T. Murillo 0.07, E. V. T. Mon Tresor ƒ0.13, E. V. T. Rose Luisante 0,37, E, V. T. Hohbema 0.43, E. V. T. Brillant 0,28; E. V. T. Witte Verm. Zwaan 0.29, E, V. T. Witte Valk 0.22, E. V. T. Due de Berlin ƒ0.14, E. V. T. Couleur Cardinal 0,39, E. V. T, Prins v. Oostenrijk 0.26, V. T. Keizerskroon 0.31, E. N. Poëticus Omatus jf 0.31, Ales per regel. Gewas over 't algemeen (behalve Ornatus, wat goed was) minder goed. Wanneer men echter de tulpen toet ste, bleek 't gewas niet zoo slecht, als dat men, oppervlakkig beschouwd, zou mee- nen. PURMEREND, 29 Mei. Kaas. Aanvoer 16 stapels fabrieks- 46,50, met rijksmerk 49; 67 stapels boeren- 49, met rijksmerk 55; 7 stapels Goudsche- 45, met rijksmerk 51,50; 1 tsapel commissie met rijksmerk 57. Boter. Aanvoer 2660 K.G., 1,601,770 per K.G. Vee, Aanvoer 625 runderen w.o. 230 vette koeien 0,901,30 per K.G.; gelde- koeien 150350, melkkoeien 250450, 100 vette kalverenƒ 1.201.35 per K. G.; 525 nuchtere kalveren, slachikalveren 1324, mestkalveren 2545, 12 stierenƒ 11,15 per K. G. 50 paarden 150250, 230 vette varkens 0,860,90 per K.G.; zouters 0,80 0,88 per K.G;. 80 magere varkens 3055, 280 biggen 2034, 660 schapen 3060, 1025 lammeren 1433, 67 bokken. Handel in vette koeien goed prijshoudend, melk- en geldekoelen stug, wegens ongun stig weder; schapen vlug en weidelammeren. stug; kalveren gbede handel en varkens ma tig en iets lager in prijs. Eieren. Kippeneieren 55,50, eenden, eieren 5. PURMEREND, 29 Mei. Eieren. Aan de eierveiling waren aangevoerd 48000 eenden eieren, 5,205,30 en 5000 kippeneieren 5.35—5,45. SNEEK, 29 Mei. Vee. Ter markt waren 211 melk- en kalfkoeien 190500, 23 vettt koeienƒ 205480, 70 vette kalveren 35 75, 220 nuchtere kalveren 1022, 13 pin ken 100—180, 603 schapen 35—58, 1748 lammeren 16—23, 140 varkens 70—160, 181 biggen 8128, 10 paarden 150300. Men betaalde voor vette runderen 5565 cent, vette kalveren 5065 ct., vette var kens 4042 ct. De handel in melk- en kalve- koeien, vette kalveren en varkens was kalm; vette koeien en nuchtere kalveren duur, schapen met goeden ahndel, lammeren vlug, graskalveren stadig. VENLO, 28 Mei. Eieren,(Coöp. Veiling vereniging.) Aanvoer 225,000 stuks. Prijzen: Kippeneieren 4,506,J0; eenden- 5,40 5,80; ganzen- 13,70—14,90. ROTTERDAM, 29 Mei. Vee. Ter markt waren aangevoerd: 231 paarden, 16 veulens, 860 magere runderen, 856 vette runderen, 272 vette en graskalveren, 874 nuchtere kalve ren, 185 schapen of lammeren, 36 varkens, 435 biggen. Prijzen waren: koeien le qual. ossen, le qual. 1.101.15, 2e 1.05—0.95, 3e 0.850.75, stieren le pual. 11.05, 2e 0.950.85, 3e 0.950.85, kalveren le qual. .60—1.85, 2e 1.20, 3e 1.05—0.95 per K.G. Melkkoeien 220—370, kalfkoeien 230400, stieren 150350, pinken/ 140 175, vaarzen 150200, werkpaarden 100 200, slachtpaarden 95—165, hitten 90 175, nucht. kalveren 813, fok kalveren 1526, biggen 21—33, overloopers 30 —45. Vet vee en vette kalveren in alle qualitei» ten met matigen handel tot eenigszins terug gaande prijzen. Kalfkoeien met redelijken handel, melkvee met matigen omzJ. Nuch tere kalveren in beide soorten met redelij ken handel. Biggen en overloopers matig ver handeld. AMSTERDAM, 29 Mei. Ber. van het Gem. Veilinggeb. expl. De Jong Koene. Druiven ƒ3.103.60, aardbeien 0.821.35 per k.g., id. ƒ0.180.24 per doosje, perziken I ƒ0.24 0.32, id. II ƒ0.140.22 per stuk, asperges dik wit 0.620.70, id. dik blauw 0.46 0.52, id. dun wit ƒ0.340,42, id. dun blauw 0.220.28 per bos, spinazie 1418, pos- elein 1824 per 100 K.G., raapstelen 4.90 8, rabarber ƒ4.105.10, peen 1924, ra dijs 45.60 per 100 bos, sla 2.10—4.90 per 100 krop, komkommers 2226, bloem kool I 26—36, id. II 1624, sperciehoo- nen 0.80—1 per 100 stuks, peulen 0.70 0.85 p. K.G., nieuwe aardappelen 0 46—0.78 idem Drielingen ƒ.380.48 p. kl. mandje; klei-Eigenheimers 0.901.20, Duinzand Eigenheimers 2.102.80 p. 100 K.G. Bloemen. Rozen 816, Violieren 12 19, Am. Anjers 1319, Lelies 2832, Gal las 16—36, Anemonen 11.80, Narcissen 11.60, Pyrethrum 1.20—3.50 p. 100 st. Snijgroen f 49.60 p. 100 rank. AMSTERDAM, 29 Mei. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche bonte 3.504.50, idem blauwe 3.103.50, idem eigenheimers 1.502, idem bravo's 1.80 2, idem roode star 1.702, idem blauwe eigenheimers 1.502, Anna Pauwlowna zandaardappelen 2.403 per H.L.; zomer Maltaaardappelen 14.2515 per 100 K.G. BODEGRAVEN, 29 Mei. Kaas. Ter markt waren 440 wagens. Prijzen le soort 5356, 2e soort 4750, rijksmerk 5060. Handel vlug. GRONINGEN, 29 Mei. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort 475525, 2e soort 400450, 3e soort 300350; kalfvaarzen le soort 350425 2e soort 225300; varekoeien le soort 250275, 2e soort 175225; stieren le soort 11,10, 2e soort 90—1,00; slachtvee le soort 1,15— 1,20, 2e soort 1,001.10 per K.G. slacht- gewicht; vette kalveren le soort 1,351,40, 2e soort 1,101,20 per K.G., slachtgew.; wcideschapen le soort 3037, 2e soort 2024, melkschapen 3848, weidelam meren 1522, vette lammeren 3038, vette schapen le soort 4850, 2e soort 4245, loopvarkens 3540, biggen 18 24 33 per week), vette varkens 0,75 0,76, 2e soort 0,720,74. Londensche varkens 0,800,82, zouters 0,750,76. Aanvoer 218 vette koeien, 335 vette kal veren 692 kalf- en melkkoeien, 39 stieren, 2650 schapen en lammeren, 478 vette en Lon densche varkens, 442 magere 'varkens en biggen. De handel in melk- en kalfvee had een prijshoudend verloop. Voor Slowakije werden eenige kalfkoeien verkocht. Voor slachtvee en stieren bleven de prijzen mede onveram derd, hoewel de handel hierin iets minder vlug was. Vette en nuchtere kalveren ver handeld tot vorige prijzen. Vette schapen, vette lammeren en weidelammeren met iets vlugger handel; prijzen der laatsten iets hooger. Vette varkens en zouters met tragen handel en lagere prijzen; Londensche var kens iets hooger; loopvarkens en biggen prijshoudend. Eieren onveranderd. Kippen- 44,75, eenden 54,50. GRONINGEN, 29 Mei. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt; 29 Mei 22 Mei ni.00—13.00 11.00—12.00 f 11.00—13.10 f 11.00—12.90 f 9.50—10.50 9.80—10.50 6.75—10.00 8.50— 9.65 8.75—10.00 8.50— 9.50 9.25—10.60 9.25—10.65 f 9.00—10.25 9.00—10.25 -_.15.00—20.00 9.00—10.75 f 9.00—10.50 9.00—10.75 9.00—10.50 9.00—11.75 9.00—11.50 16.00—32.00 f 16.00—32.00 Trekking van 975 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Prijs van f 1000 10227 400 7770 7971 8016 10551 12943 14834 18.53 200 192 6839 8613 100 65 747 1962 2484 8906 10304 10745 12029 12293 12333 1813S 18297 19993 Prijzen van t 90. leigen geld). 149 3021 5356 7635 9601 12343 14708 16345 18880 341 32S7 63 7795 17 12509 98 15316 18937 67 3421 5638 8245 9712 2514845 33 19003 82 57 5731 98 13 94 82 94 19127 741 69 69 8342 42 1278015005 17080 95 79 88 78 77 10087 12870 7 17124 19248 943 3657 98 8576 10278 12962 33 17250 19335 1000 59 5883 8760 84 13002 35 17349 19516 11 65 5991 74 10398 37 15137 17463 34 43 3779 6120 83 104CO 13137 15328 17502 44 93 95 6262 8811 26 13236 46 75 19669 1111 4169 66 61 10504 42 64 17789 19702 60 4275 89 91 56 13343 15488 17977 84 1294 4398 99 97 59 13446 15535 18076 20100 1305 4433 6567 8914 64 52 15632 18111 65 2093 4506 6698 31 87 13531 15821 18 20237 2117 93 6791 86 10879 13789 73 18202 70 2378 97 6803 9047 83 13864 15940 7 91 2463 4695 17 53 10915 14C47 64 71 20405 2720 4799 22 55 53 14144 16411 77 2062f 65 4921 95 87 11130 80 18 90 2070? 72 28 6935 9194 11233 14376 4118332 9/ 2838 48 7017 9240 11950 14414 85 18458 20843 2950 53 71 9371 69 14512 16556 18584 8? 56 57 72 9434 77 66 16609 186S6 3091? 93 5114 7416 9536 12199 14643 16805 18811 91 7 2399 25 2504 28 21 55 62 74 2620 81 34 90 43 112 50 15 54 25 2724 34 86 37 2805 52 76 233 95 314 2961 78 64 408 3CC4 1U 26 70 62 90 66 539 76 43 89 60 3124 98 55 99' 67 613 3217 20 3301 45 10 48 3434 79 56 704 70 5031 83 5125 52 65 5203 11 52 69 99 5318 25 5425 26 48 68 84 550 8 75 5631 5722 40 41 68 71 5813 62 79 80 88 Later aflosbaar. 7556 9795 11948 13704 16460 19125 97 12003 22 64 43 9800 4 52 16500 19243 16 82 13872 50 54 42 83 87 71 73 49 12130 13906 90 96' 59 58 10 16612 19304 70 81 7645 50 72 81 7703 61 76 7808 20 21 51 74 60 35 15 37 85 95 71 74 64 97 12282 14009 77 6? 9905 12317 29 84 78 39 21 35 16725 81 83 28 52 26 88 88 32 82 16359 19400 67 10019 41 83 16913 11 7984 21 85 14173 99 19503 8001 30 12430 78 17022 14 3 89 42 91 95 73 44 10102 53 14272 17105 19618 69 20 8614341 28 29 75 28 87 93 48 30 88 41 12518 14420 64 35 9310212 48 66 17205 61 8108 45 59 94 19 95 19 47 12603 14593 63 19752 87 73 13 14630 7819809 91 91 16 58 17300 15 8202 95 22 89 12 79 36 10313 65 14720 15 19902 62 52 85 39 51 76 64 12713 14S03 79 48 3538 5929 84 97 25 39 98 8402 10433 90 80 17418 16 49 98149U 23 25 76 12807 19 17658 850 53 0/ 941 89 67 3631 1024 35 40 44 41 64 1)75 82 1217 94 20 3725 1313 94 17 «9 31 3883 58 3908 91 46 1406 51 50 66 55 94 1518 4029 56 41 65 44 1055 48 66 66 1714 93 16 4186 42 89 46 96 1841 4208 1941 4360 42 4516 69 4635 87 53 90 56 2042 99 53 4743 70 51 86 74 2107 4823 36 76 67 81 64 71 78 6020 34 51 75 6116 49 74 6204 47 85 6319 30 6411 14 28 6586 6626 49 72 6726 98 6800 6 37 64 86 6903 18 7001 64 95 7114 58 7236 52 53 91 31 82 40 1057U 61 10642 89 88 8557 10766 84 69 8047 10324 12920 49 43 52 99 64 10944 67 92 68 11058 89 59 8727 64 13008 39U119 69 22 7011222 81 30 8815 90 86 11396 8907 59 57 77 13121 0811411 73 25 9012 48 25 55 69 57 7111501 92 91C8 43 46 61 73 79 82 91 97 35 26 59 51 46 91 55 86 17726 20019 57 92 75 39 61 15001 17815 59 73 50 18 20122 66 22 71 4415109 63 79 60 15209 75 20200 61 70 89 49 79 73 17924 20303 86 89 18029 8 93 15305 65 40' 19 74 81 19 48 18135 20410 46 15417 45 57; 58 32 84 58' 65 35 18252 60 6615507 70 20511 89 8 18303 63 94 22 18411 78 27 29 81 29 53 35 92 35 156CO 97 20605 4o 12 18557 68 50 39 71 20700 78 Q9 1213204 62 99 17 39 15804 18611 73 87 «9 15738 2 3 32 73 80 95 9342 47 75 31 41 58 89 13306 40 57 63 11606 23 15921 18718 20809 89 11 25 35 29 18 9404 54 31 42 54 57 36 82 56 16067 87 63 93 88 13429 74 18806 67 92 89 7309 9517 11743 35 16148 81 71 9616 76 58 80 18900 20949 2200 4906 48 14 63 43 2329 73 35 5012 44 20 77 30 17 77 79 94 7426 7510 26 Roode tarwe Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver Gr. erwten Paardeboonen Wierboonen Waalsche idem Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Bsssaesa f 14.00—16.00 13.00—16.00 13.00—20.00 13.00—20.50 13.00—20.00 13.00—20.50 De korting en hijbetaling Mdraagt thans voor tarwe natuurgewicht K.G., rogge boekweit, kanariezaad, inland^he gerst, alle haversoortcn 10 ct. per K.G. HULST, 28 Mei. Granen. Bij minder aan. voer waren de prijzen voor: tarwe 13, rog ge 9.75, haver 10.50, erwten 20. 31 11810 13520 16225 24 56 52 30 55 28 26 85 5b 83 69 84 41 92 6211908 85 16328 65 65 10 13554 65 19058 9738 46 13702 10458 74 Vorioe lijst stond20119 m z. 20190. EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE BISSCHOP. In het jongste geheim consistorie te Rome' is de HoogEerw. Heer M. J. Buckx, aposto lisch administrator van Finland, benoemd to, titulair bisschop van Doliche. Mgr. Michael Jan Buckx behoort tot de Priesters van het H. Hart van Jesus, die in ons land het Groot-Seminarie hebben te Liesbosch bij Breda. Hij werd op 17 Maart 1921 benoemd tot Apostolisch Administrator van Finland. De toediening van de bisschopswijding zal naar de Msb. meldt, hoogstwaarschijnlijk in Nederland plaats hebben. Michael Jan Buckx werd in het jaar 1881 geboren te Born in Limburg, maakte de Humaniora bij de Priesters van het H. Hart van Jesus en trad in 1899 bij hen in het Noviciaat. Na zijn philosophische en theologische stu- diën gedaan te hebben te Leuven en t« Rome, werd hij bevorderd tot doctor in d« theologie in 1906. Hetzelfde jaar werd hij is de Eeuwige Stad tot priester gewijd. Daarna trad de Eerw. Heer Buckx op all leeraar en zielzorger in binnen- en buiten land, totdat hij in Juni 1918 benoemd werd tot rector van het Juvenaat te Bergen-op- Zoom. In Augustus 1919 werd hij gekozer tot Provinciaal van de Hollandsche Provin. cie zijner Congregatie. Toen hij in deze ver antwoordelijke functie werkzaam was, werd deze verdienstvolle priester benoemd tot Apostolisch Administrator van Finland. Reeds vóór dien was hij in Finland werk zaam geweest na eerst eenigen tijd in Polen gearbeid te hebben. Hij werd toen door de Russische regeering uit Finland verdreven, waarop hij naar Zweden trok en als missio naris werkzaam was te Göteborg en Stock holm. Na zijn benoeming tot Apostolisch Admi nistrator van Finland vertrok hij op 23 Jul 1921 weer daar heen en werd 2 Juli d. a. v. in Helsingförs door priesters en geloovigen feestelijk verwelkomd. Mgr. M. J. Buckx is de 26e in de rij der thans levende uit Nederland afkomstige bisschoppen. UIT DE STEENINDUSTRIE. De arbitraire uitspraak. In het geschil in de steenindustrie luidt de arbitraire uitspraak 10 procent loonsver laging voor steenmakers (seizoenarbeiders) en 15 procent loonsverlaging voor vaste ar beiders. De patroons hadden geëischt een loonsverlaging van 25 tot 40 procent. GERARD ZALSMAN NAAR JAVA. De Java Bode verneemt, dat de heer Gerard Zalsman gedurende de maanden Juli en Augustus een tournee zal maken op Java, alwaar hij een reeks concerten denkt te geven. Op 3 Juli kan de heer Zalsman te Batavia worden verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7