In en om Haarlem. i mm Donderdag 35 Mei 1923 4 6ste Jaargang No. 14448 Uit dsn Ssmcsiiteraad* m KOtëMER BESTAAT Ü5T 8 BLADZIJDEN, EERSTE BLAB STADSNIEUWS. AGENDA Eindexamens H. H. S. De vlag in de nok. DE ZOMERTIJD. Leerzaam Bioscoopbezoek. Diamanten huwelijksfeest. De nieuwe Zomerdienstregeling. Propaganda-avond Vakbeweging. English Association. Tuinbouw en Plantkunde. Paddy, „op één na de beste". Faillissementen. DOODELIJK ONGELUK. DE CODRO-ZAAK. De Reepen-wedstrijd. Brandje. Tram vertraging. Omgereden! Gunning. Gevonden voorwerpen. De „Wereld-klok". De autobussen. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Besmettelijke Ziekten. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij •vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, 'bij vooruitbetaling, Het is in den Raad al niet veel beter dan er buiten; de onderwerpen zijn saai en mis troostig als de regen- en hagelbuien in deze Meimaand. Gelukkig, dat' de plaatsvervan gende voorzitter, mr. Heerkens Thijssen, er wat schot in zette; na een half uur waren we al aan punt 10 der lange agenda: de befaamde kwestie van het al of niet hebben van een opleidingsschool in het Kleverpark- kwartier. In hun raadsstukje van 24 Mei hebben B. en W. deze zaak zoo als wij van mr. Bruch's afdeeling gewoon zijn uitvoerig en helder uiteengezet. In het vrij lange debat, hetwelk wij gisteren daarover nogmaals moesten aanhooren, hebben wij dan ook geen woord nieuws gehoord. De oudercommissie van school 23 aan de Tetterodestraat wil de daar bestaande 7 klassige school omgezet hebben in een op leidingsschool. Als gronden worden daar voor aangevoerd, dat de dichtst bijzijnde opleidingsschool aan de Wilhelminastraat veel ter ver is, de weg over de Schoterbrug en onder de viaduct in ieder geval te gevaar lijk. Goed, zeggen B. en W„ wanneer dat voor kinderen van 7 en 8 jaar al bezwaar mag opleveren, laat die kinderen dan de eerste vier klassen afmaken in de Tette rodestraat, daarna kunnen zij dan naar een opleidingsschool. Hiertegen voerde mr. Loosjes blijkbaar sprekend in den geest der boven bedoelde Oudercommissie weer aan, dat het toch bezwaarlijk aangaat om een kind na de vierde klas op een andere school te plaatsen. Wel, zegt mr. Bruch, dit is nu juist het "voordeel van onze Haarlemsche onderwijs- reorganisatie: wij hebben voor de vier eerste klassen van alle openbare lagere scholen een zelfde leerprogram; eerst n a de vierde klas komt er bij de opleidingsscholen ver andering. Het bezwaar is dus denkbeeldig. Wij staan derhalve voor dit dilemma: óf onze algemeen geroemde reorganisatie weer te niet doen; of wel erkennen, dat de split sing na de vierde klasse juist is. En is dat laatste het geval, dan bestaat er geen enkele afdoende reden, om in den toestand in het Kleverparkkwartier verandering te brengen. Het adres der ouders van het Kleverpark kwartier aan den Raad, waarop mr, Loosjes zich beriep, was dan ook verre van overtui gend. Mr. Bruch deelde mee, daarop namen van christelijke menschen gevonden te heb ben, wier kinderen nooit een openbare school bezocht hebben noch zullen bezoe ken. Er was een emeritus predikant bij, wiens „jongste dochter".... 39 jaar is; een ander wiens eenig kind... een half jaar telt! Ook zulke argumenten doen iets. De Raad lachte en waS overtuigd. Het praeadvies van B. en W. kwam er tegen verwachting zon der hoofdelijke stemming door. Gelukkig stond op de hopeloos vervelen de agenda één vroolijk nummer: een ver zoek van de Haarlemsche Orkestvereeni- ging. Wanneer onze H. O. V. er niet was, wat zou Haarlem dan toch een onbewoon baar land zijn! Niet zoodra was het punt aan de orde gesteld of de tongen kwamen los. Alles goed en wel, maar dat vond men toch wel wat al te vrijpostig van den heer Koolhoven en zijn bestuur: 30.000 subsi die van de gemeente ontvangen, allerlei dispensaties hebben om ook buiten Haar lem' tegen geld te mogen spelen en nu nog een verzoek om het contract zoodanig te wijzigen, dat de H. O. V. de bevoegdheid zal hebben, om van de nu nog verplichte con certen er een aantal aan een dilettanten muziekcorps over te dragen, intusschen zelf buiten voor geld te gaan spelen en ten slotte in den zomer ook nog geld te vragen voor concerten, welke zij dan genadiglijk aan het Haarlemsche publiek wil geven! Verschillende heeren en dames in den Raad bleken zich over zóó veel durf te hebben boos gemaakt. De heer Poppe stelde voor om de bevoegdheid om naar buiten te gaan slechts uit te strekken over 25 procent der concerten; verder het tarief voor gewone concerten tot 30 cents, voor buitengewone tot 50 cents „met inbegrip van de belasting" te bepalen. Tegen de aangehaalde woorden had mr. Bomans overwegend bezwaar, waarom de heer Poppe die dan ook maar weer schrapte. De voorzitter wraakte de rest van den zin: „wat zijn gewone en wat buitengewone concerten", vroeg mr. Heer kens Thijssen. Toen de heer Poppe dit niet bleek te weten (letterlijk zei hij: de gang bare meening is zóó, dat er buitengewone en gewone concerten zijn; maar wat t eigenlijk is, weet ik niet!) toen werd ook dat weer geschrapt en kwam dit amende ment aldus te luiden: „waarvan 10 concer ten niet hooger dan 50 cent." Dit werd aangenomen met 18 tegen 11 stemmen. Met de andere bezwaren ging het niet zoo gemakkelijk. De heer Peper wilde, dat de H O. V. alleen door beroepsgezelschap pen zou mogen vervangen worden, wat neerkomt op een absoluut verbod; want zulke gezelschappen zijn niet te vinden. De Raad verwierp dan ook dit denkbeeld met 9 tegen 18 stemmen. Maar de heer Gerritsz vroeg: weet gij, B. en W. wel wat ge doet, wanneer gij de verantwoordelijkheid op u neemt om de H. O. V. toe te staan zich door een gezelschap van „voldoende gehalte" te laten vervangen? Wie zal dat gehalte van de dilettantengezelschappen keuren? Zal dat gaan als met de hoempa's van vóór den oorlog, dat zij komen blazen op de binnen plaats van het stadhuis voor den commis saris van politie? We zullen er de gas- commissie over laten oordeelen! interrum peerde mr. Bomans. Maar dr. v. d. Berg en mr. Heerkens Thijssen waren van die gekheden niet ge diend en verdedigden de H. O. V. en het nieuwe contract op vurige wijze. Dr. v. d. Berg legde uit, dat de H. O. V. het nu zóó ver heeft gebracht, dat zij zich 's win ters kan bedruipen; zomers echter gaat het nog niet goed; vandaar de gevraagde dis pensaties in het contract. De commissie van toezicht zal er wel voor zorgen, dat er geen minderwaardige muziek wordt gegeven. Mr. Heerkens Thijssen onderstreepte dat nog eens en raakte in zijn pleidooi zelfs in vuur. Maar zelden zien we hem in den Raad met zulk een hartstocht optreden, dan wanneer het de belangen van de H. O. V. betreft. Hij wees er op, dat, ondanks het gevraagde verlof om zich des Zondags in den Hout door een ander gezelschap te la ten vervangen, de meeste concerten daar toch wel door de H. O. V. gegeven zullen worden, omdat men des zomers zoo gemak kelijk geen contracten naar buiten krijgt. Voor de vrees van den heer Poppe bestaat dus geen aanleiding. En wat de keuring der plaatsvervangende gezelschappen betreft, ten eerste weet ieder welhaast, welke di lettanten-corpsen goed zijn en welke niet. Bovendien is er een commissie van toe zicht, waarin zeer deskundige menschen zitting hebben. Men behoeft dus niet bang te zijn, dat B. en W. verlegen zullen zitten! Ondanks deze verdediging werd het amendement-Poppe, om slechts voor 25 pet. der zomerconcerten permissie te geven tot plaatsvervanging, aangenomen met 16 tegen 13 stemmen. Men leide hier echter niet uit af, dat de Raad zijn goede hart voor de H. O. V. verliest. Want toen Mr. Bomans nogmaals het artikel in stemming liet brengen, waarin de 30,000 subsidie werd vastgelegd, werd dit met 21 tegen 8 stemmen goedgekeurd. Na een geheime zitting van een half uurtje werden de voorstellen van de soc. dein. raadsfractie tot verlaging der tarieven van gas- en electriciteit aangehouden tot een volgende vergadering, tot groote veront waardiging van den heer Peper en tot boos heid van de heeren Poppe en Gerritsz. De voorzitter zei, dat B. en W. nog niet klaar zijn met hun advies; wanneer dit eenmaal voor den dag komt, zal men zien, dat het voorstel hunnerzijds de moeite van het wachten ruimschoots waard was. Wij blijven dus nog even nieuwsgierig. Slotfilm: rondvraag. Voor den twaalfden keer afdraaien van het oude nummer: inter pellatie-Peper over het werk aan de Pijls laan De rolprent schijnt door het vele ge bruik echter erg te slijten; wat de heer Peper tenminste gisteren liet zien, was er zóó glad naast, dat Wethouder Slingenberg maar een paar woorden noodig had om onzen communist verder het zwijgen op te leggen. Toen wilde de heer Peper zijn andere stokpaardje gaan berijden, n.m. het booze Burgerlijk Armbestuur, dat te lage uitkee- ringen geeft, de menschen afsnauwt en laat verhongeren enz. De voorzitter, de heeren Wolzak, Gerritsz en Reinalda dreven den ruiter echter zoo aardig in het nauw, dat hij beloofde zich met zijn klachten dan dit maal eerst eens tot het Burgerlijk Armbe stuur te zullen wenden. Het zal natuurlijk wel niet helpen en dan komt hij terug in den Raad. Wie beeft er nu al niet bij die bedreiging? Sociëteit „St. Bavo" Haarlem s Zangge not 8 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Studieclub 8 ur *-»;gr-- nisonderneming 8 uur Rederijke 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Comité Herwonnen Levenskracht 8 uur Bevolkingsbureau van 810 u. Hanzegebou-.v Zanévereeniging „Caecilia" 8 uur Bestuur K, S, A. 8 uur de Landbouw half 9. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Festdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe- g- kelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. vaP 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Het mondelinge eindexamen voor de Hoo- gcre Handelsschool alhier, wordt gehouden van 15—25 Juni. Dientengevolge zullen de leerlingen der derde en vierde klasse de zer school gedurende dien tijd vacautie heb ben. Heden waaide het driekleuig dundoek van den nieuwbouw van de kledingmaga zijnen „van Dusseldorp" ten teeken dat de bouw zoover is gevorderd dat de eerste kapspanten zijn geplaatst. Tegen September a.s. zal hel gebouw als het één geheel is betrokken worden. Wij maken er onze lezers attent op, dat zij (heden) Donderdagavond hun uurwerken één uur vooruit moeten zetten, in verband met de invoering van den Zomertijd op morgen, Vrij dag, 1 Juni. Dinsdagmiddag is door de leerlingen van de hoogste klassen van de Openb. Lagere scholen alhier een bezoek gebracht aan de Cinema Palace tot het zien van de leer rijke film „De eeuwige stilte," (Scotts' ont dekking van de Zuidpool). Den volgenden dag moesten zij over deze film in een opstel hun meening en indruk-, ken weergeven. Hedenmiddag is het de beurt tot het brengen van een bezoek aan de leerlingen van de kweekschool voor onderwijzers alhier. Vandaag herdenkt het echtpaar R. Rij, kens—D. Mylanus, wonende aan de Raam gracht, den dag, waarop het voor 60 jaar in den echt vereenigd werd. Dat er sympathie was voor dit feest, bleek wel uit de vele bloemstukken en ca- deaux, welke in kwamen. 0°k de buren lieten zich niet onbetuigd. Zij schonken den ouden luitjes een nuttig cadeau, waar ze pleizier van kunnen hebben. Vanavond van 8half 9 wordt het echtpaar een serenade gebracht door de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid. De zomerdienstregeling der Nederland- sche Spoorwegen, die 1 Juni ingaat, is thans verschenen. Het aantal treinen is vrijwel gelijk geble ven. Ook in de rijtijden komt zoo goed als geen wijziging. Naast een enkelen trein, die dezen zomer zijn traject enkele minuten vlugger aflegt dan in het afgeloopen winterhalfjaar, staat een andere, die er in het komende Seizoen een paar minuten voor neemt. Het aantal teekens in de kolommen van het spoorboekje is met één vermeerderd: dat voor de treinen waarin de plaatskaarten voor buurtverkeer geldig zijn. In het verkeer Amsterdam met Den Haag en Rotterdam, komt slechts weinig veran dering. Nieuw ingelegd wordt op dit tra ject de trein, die om 7.25 van het Centraal Station Amsterdam vertrekt en die om 8.34 te Den Haag en om 9.11 te Rotterdam aan komt en verbinding met Bazel geeft, De trein van 9 uur 's avonds naar Rotter dam, die aansluiting geeft op de nachtboot van Den Hoek, zal met ingang van 1 Juni om 8.48 van het Centraal-Station vertrek ken. Het aantal doorgaande treinen Amster- dam-Zandvoort heeft eenige uitbreiding on dergaan met de treinen voor buurtverkeer die om 9.34 en 10.43 voormiddags en om i 12.04, 12,54 (Zaterdag) 3.37 en 4.11 'snamid- dags van het Centraal-Station vertrekken. De laatste trein van Amsterdam naar Den Helder zal met 1 Juni om 9.16 's avonds in- plaats van om 8.54 vertrekken. Van wege den R.K. Volksbond was giste ren in „St. Bavo" een propaganda-vergade- ring belegd, welke ten doel had, de R.K, on georganiseerden te overtuigen, dat het nood zakelijk is, lid te worden van de R.K. vak organisatie. Nadat de heer J. P. H. Caslricum, voorzit ter van den R.K. Volksbond, den avond op de gebruikelijke wijze geopend en het doel van den avond uiteengezet had, nam het eerst het woord de heer Vollaerts, vrijge stelde van de Bouwvakarbeiders. Spr. begon met te onderschrijven hetgeen de voorzitter gezegd had en hoopte, dat deze avond een flink aantal goede propagandisten zou leve ren. Spr. zeide dan, dat, wil men met de vak beweging werkelijk resultaten bereiken, zij gegrondvest moet zijn op een beginsel. Hier van uitgaande verdedigde spr. de noodzake lijkheid van een krachtige R.K. vakorganisa tie. Spr, memoreerde de uitvaardiging en de groote beteekenis van de encycliek „Re- rum» Novarum". Spr. zeide dat deze encly- cliei den stoot heeft gegeven aan den groo- ten 'bloei van het R.K. vereenigingsleven, vooral van de R.K. Vakbeweging, Vanaf dien tijd was die vakbeweging steeds bloeiende, doch thans is helaas een tijdperk gekomen, waarin men durft vragen: „wat beteekent de vakorganisatie voor mij? Spr, zette in den breede uiteen wat de ware beteekenis is van de R.K. vakorganisatie. Vooral bestreed spr. de meening welke in zekere kringen heerscht, als zou de R.K. vakorganisatie so cialistisch zijn, of minstens socialistische ideeën er op na houden. Men gaat uit de organiatie, aldus spr., om dat zij volgens die vertrekkenden hun niets meer brentft. Verschillende andere bezwaren worden naar voren gebracht, welke spr. noemt en die bezwaren zullen het _werk voor de propagandisten zwaar maken. Zij moeten worden geschoold, op huisbezoek te gaan. Hiertoe moeten de propagandisten zich de noodige kennis opdoen uit de litteratuur. Spr. beveelt aan de R.K. Leeszaal, waar vele so ciale werken te verkrijgen zijn. Spr. brengt nog naar voren, dat de alge- meene toestand slecht is, en dat de duurte der producten veelal wordt toegeschreven aan de hooge loonen. Spr. haalt verschillen de feiten aan, waaruit z.i. blijkt, dat dit niet juist is. Spr. erkent den invloed van den eco- nomischen toestand en wijst er op, dat er medezeggingsschap gevraagd kan worden. Spr. wijst vooral op de groote waarde van de collectieve arbeidsovereenkomsten en spoort aan, vooral op deze gunstige toestan den de ongeorganiseerden te wijzen en er den nadruk op te leggen, dat het behoud en de uitbouw der Collectieve arbeidsovereen komsten afhangen van een krachtige organi- satie. Ten slotte haalt spr. nog aan, dat we in de pronaganda katholiek moeten zijn, omdat de geheele beweging katholiek is en ons program is een katholiek proöram. Wij steunen op Paus Leo's woord, dat den arbeider toekomt een menschwaardig be staan. Met een mooie peroratie sluit spr. zijn aan dachtig gevolgde rede, waarop luid applaus cn een dankwoord van den voorzitter yoltft. Hierna verkrijgt het woord de heer Spit, vrijgestelde van de metaalbewerkers. Deze spreker schetst allereerst den tegenwoordi- gen toestand en noemt dezen treurig, maar er is toch nog wel een lichtpunt. Spr. zegt dat we zoo niet door mogen gaan. dan komen we weer terug tot den toestand van voor 30 jaar. Spr. schetst in den breede, welke groote gevaren de arbeiders thans bedreigen. Van bepaalde zijde, aldus spr. spant men samen om den toestand voor de arbeiders slechter te maken. Men wil bijv. de sociale wetgeving afmaken. Spr gispt sterk de houding dergenen, die er aan willen medewerken. In verband met deze ge varen, is het noodzakelijk de vakorganisatie weer krachtig le doen worden, Spr, behan delt de verschillende oorzaken, waarom men de organisatie verlaat, en zet duidelijk uit een den. invloed der vakbeweging op de so ciale wetgeving. Spr. wijst ten slotte op de groote ideëele taak der vakorganisatie, n.l. de ontwikkeling der arbeiders volgens de katholieke beginse len, hen te doen doordeesemen met deze beginselen op economisch gebied. Het gaat er om, ons program, dat oud is, doch altijd nieuw, n.l. de maatschappij te hervormen in Christelijken geest, te verwezenlijken. Spr. zet hiervan de groote beteekenis uiteen. Met een opwekking tot krachtige propaganda- voering sluit spr. zijn rede. Ook hij verwierf veel applaus en een har telijk dankwoord van den voorzitter. Rector Kok, het woord verkrijgende, wijst op het moeilijke der propaganda, doch meent, dat met goeden wil en met onze H. Room- sche idealen veel te bereiken is. Spr. wijst vooral op het ideaal van de vak beweging, het omvormen der maatschappij in Christelijken geest. Spr. geeft aan, de bronnen waar wij die krachten uit kunnen putten, n.l. het H. Sacrament des Altaars, vooral door veelvuldig te communiceeren. Op den vooravond van H. Sacramentsdag meent spr. hierop gevoegelijk te kunnen wij zen. Verder moeten we vragen om verlich ting van den H. Geest, dan krijgen we krach ten en genade. Uit ons zelf zijn we niets, maar dan zullen we krachtig zijn, bereid om offers te brengen. Spr. stelt ten slotte als voorbeeld de le vens van verschillende Heiligen. Spontaan applaus volgde op dit heerlijke woord. De voorzitter dankte de sprekers en de aanwezigen en spreekt het vertrouwen uit, dat velen zich zullen opgeven als propagan dist,. Daarna sluiting op de gewone manier. Op zeer onderhoudende wijze heeft Woens dagavond Mrs. Mc, Gralh (Mrs. Rosita For tes) in een der zalen van Hotel Lion d'Or voor de English Association eene lezing ge houden 'over een reis door Arable. De heer Hijman introduceerde Mrs. Grnth bij de leden. Spr. stelde het zeer op prijs, dat de spreekster van dezen avond zich be reid had verklaard voor de E. A. eene lezing te willen houden. In zijn openingswoord me moreerde spr. de Nederfandsche onldek- (kingsreizdgster Freule Alexandrine Tinne, die in 1869 door haar gids op een tocht door Afrika werd vermoord. Wij hebben met onverdeelde belangstelling de aangename en interessante voordracht van Mrs. Gralh gevolgd en wij kunnen or zonder eenig voorbehoud aan toevoegen, dat spreek ster er in geslaagd is de psyche van den Arabier nader tot ons te brengen. Met eer bied hebben we geluisterd naar deze vrouw, die phy.dek zwak, beschikking heeft over groote energie en ondernemingsgeest. Er be hoort inderdaad moed toe, om dezen gevaar vollen tocht, te ondernemen. Volgens mode- deelingen, welke wij eenige dagen geleden ui de dagbladen hebben kunnen lezen, is Mrs. Gralh een bekende outd e k'k i n es re tzigs I e rdie behalve Araibië de meeste bekende landen heeft bezocht. Een schitterende serie projecties verluchtte deze voordracht. Voor ons Westernngen ligt er een Vreemd mysterie over dit fanatieke volk. met zijn strenge levensopvalling, zijn moskeeën en zijn Koran. In deze onmetelijke, schroeiende, dorre vlakten vind! men op af standen van 10—tó mijlen en meer kleine dorpen, mei eenvoudige hutten en rechthoe kige huizen, die in hun bouw iets herinneren aan een Haarlemsch stadsgedeelte, békend onder den naam van Jeruzalem. Met huivering hebban wij geluisterd naar de ervaringen, welke Mrs. Gralh op hare rei zen heeft opigedaa in deze onbekende re gionen van het Arabische schiereiland, ontbe ring, vermoeienissen en levensgevaar trof- seerend. Wat mag deze koenen vrouw gedreven hebben tot 'leze verre tochten? De heer Hijman gaf in zijn slotwoord hier van een zeer juiste verklaring. In haiar werk is het streven belichaamd, de wetenschap en de menschheid in haar ontwikkelingsgang te 'dienen. Alvorens de bijeenkomst werd gesloten, gaf de heer Hijman inlichtingen over uitstapjes naar Engeland voor de 'eden van de English Association in bet komende seizoen. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Nedertan-dsobe Mijtsbhappij vootr Tuin bouw en Plantkunde 'hield Woensdagavond' fci de turnzaal van café Brinkman® een vergade ring, onder voorzitterschap vain dien heer Joh. de Breuk. Onder de ingekomen plukken bevond zich een uitvoerig schrijven van de afdeeling Hil versum. waarin metedee ingen werden gedaan over het leerlingwezenzooals het daar ter plaatse is geregeld. In de laatstgehouden ver gadering wais over dit onderwerp 'breedvoerig van gedachten gewisseld en in verband niet de nu verkregen gunstige inlichtingen, werd v:,n de vergadering uit aangedrongen op een regeling van het onderwijs, die de jongens in cle gelegenheid zat stellen het diploma le of 2e knecht te verwerven. De jongeren hiervoor te laten loeren beteekent hun belangen be hartigen en die vaiu den g.eheelen tuinbouw. De voorzitter vestigde de aandacht op de moeilijkheden,\velike hieraan verbonden zijn in verband met de kans, dat er weinig animo onder die jongeren zou kunnen bestaan,, doch na een langdurige gedachtewisseling besloot de vergadering deze zaak door de commissie van toezicht op de Tuinbouw-winlercursussen te doen behandelen. Door den secretaris wterdien hierna eenige mededeelingen gedaan over de EtraatverSiering tijdens de a.s. feestweefk, ter gelegenheid van het regeeringsjuhiteum van II. M. de Koningin. Voor de versiering van de Koningstraat is de inschrijving opengesteld voor bloemisten, leden der afdeeiirg Haarlem en Omstreken, terwijl (jpt, blijkens de mededeelingen van den secretaris hoogst waarschijnlijk is, dat an dere straten eveneens zullen besluiten le ver sieren. Bestolen werd een gouden medaille, een verguld-zilveren en een zilveren medaille be schikbaar te stellen voor de straal vereenigin- gen. die d,e mooiste versiering zullen hebben verkregen. Doijr den heer A. Koper, uit Beninebroek, was een vcrzame'ing rots- en muurplanten, beslaande uit 42 soorten, in de vergaderzaal geëxposeerd. Aan die fraaie verzameling wer den 5 punten met lof toegekend. Bij de rondvraag werdén eenige belangwek kende vraagstukken op tuinbouwgebied be sproken, waarna de vergadering werd geslo ten. In den Stadsschouwburg sloot gisteravond „Het Hofstadtooneet" 't seizoen met een her opvoering van „Pad'dy, op één na de beiSte Deze laatste avond had buitengewoon veel publiek getrokken, zoodat alle rangen zeer dicht bezet waren. Mevr. Annie van Ees gaf weer op de nu wel overbekende wijze haar rot van Paddy en stelde haar partner, Flor la Roche, die eigenlijk als Lawrence Blake de sterkere moest zijn, ver in de schaduw, hoezeer ooik diens spel in hel algemeen te loven viel. Ook Vera Bondam als eileen verdient nog eens bijzondere vermelding. Mevr. van Ees had hij de pauze bloemen in ontvangst te nemen en na elk bedrijf en thousiast applaus. Het was of het publiek spijt gevoelde, dal dit de, laatste avond was vami heit voorbije seizoen, waarin in onzen Stadsschouwburg veel uitnemends gepresteerd werd. In staat van faillissement werden verklaard: I. D. Borger, smid, wonende te Hillegom, Meerstraat. R, C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. II. H. Putting, winkelier in manufacturen, wonende te IJmuiden, Kanaalstraat 7, R. C. Jhr. Mr, de Marees van Swinderen. Curator Mr. B. Bouman. III. K. Lakeman, smid cn koopman, wo nende te Haarlemmerliede, Houtrak en Pola- nen, thans te Frankrijk, R, C. Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Curator Mr. L. V. Hoog. Dinsdagmiddag 4 uur is aan de Zomer- vaart een droevig ongeluk gebeurd. Men was daar bezig, den molen, welke onge veer een minuut of tien voorbij het kwa- kaltje nabij het Bavo-dorpstraat af te bre ken, waartoe ook een stelling opgericht was De 44-jarige J. A. Kwantes stond juist bo ven op de stelling, toen door nog toe onbe kende oorzaak deze omviel, K. in den val meesleepende. Waarschijnlijk heeft hij ook een meevallenden ijzeren balk op den nek gekregen. Onmiddellijk werd hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht, waar geconstateerd werd, dat de halswervel ge broken was. Gistermiddag is K. aan de bekomen ver wondingen overleden. Men seint ons uit Den Haag: De Haagsche rechtbank heeft heden, uit spraak doende in de bekende Codro-zaak, aan de Codro de door haar tegen den staat ingestelde vordering van drie millioen wegens niet overnemen van groenten door den staat, ontzegd, en haar veroordeeld in de kosten. De reepen-wedstrijd in de etalages van de banketbakkers, waarvan velen notabene een kostelijke etalage hebben gemaakt ter gele genheid van de opening der Union-fabriek, trekt, ondanks het gure weer, nogal belang stelling. De opgave is niet moeilijk. Men moet opgeven hoeveel Union-chocoladereepen in elke etalagekast tentoongesteld zijn. Degenen die het dichtst bij het werkelijke aantal ko men, hebben kans op een fraaien prijs. De prijzen-collectie is tentoongesteld in de eta lage van de firma Mathot over de Groote Houtstraat. Wie meedoet heeft o.i. een goede kans, omdat door het slechte weer de animo over het algemeen niet erg groot is. Er zijn zoo doende minder deelnemers en de kans op prijzen is daardoor des te grooter. Omstreeks 2 uur gistermiddag is een pot mastiek, staande voor café Brinkman aan de Tempeliersstraat, in brand geraakt, doordat de wind in de pijp sloeg. Met zand is het vuur gebluscht. Van het café werd de verf beschadigd, terwijl een ruit sprong. Juist op de tramrails liep gisteren op het Staten Bolwerk een wiel van den wagen, waardoor deze kantelde en natuurlijk het tramverkeer versperde. De diensten Station Bloemendaal en StationOverveen hadden ongeveer 10 minuten vertraging. In de Groote Houtstraat nabij de Gier straat wilde gisteren een chauffeur met zijn auto om het daar aanwezige vluchtheuveltje draaien, doch kwapi er op terecht, waardoor hij tegen de er op staande gaslantaarn botste, waardoor deze afknapte. De schade zal aan de gemeente worden vergoed. Burgemeester en Wethouders van Haar lem, brengen ter kennis van belanghebben den, dat a. het verrichten van vernieuwin gen aan verschillende gemeente-woningen; b. het verrichten van vernieuwingen van het verfwerk ten behoeve van verschillende gemeente-woningen; waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op den 7en Mei j.l., door hen is gegund, onderschei denlijk aan; J. B. Weijers, alhier, voor 1.455, en de firma P. H. van den Bos en Zonen, te Heemstede, voor 4.655. Terug te bekomen bij: M. Stern, v. d. Vinnestraat 14, brillendoos. C. J. Pypers, Gen. Joubertstraat 66, leesboek; F. Kreiff, Baan 12, leesboek. De Koning, Zomerkade 219, gele ceintuur. Altema, Rozenprieel- straat 42, hond (aerdalterrier). W. de Waal, Roosveldstraat 55, motorhandschoen. Blan kenaar, Oranjestraat 1, zwart hondje. Boc- kart, Jacobijnestraat 6 rood, straatmeter. H. Bosman, Kruisstraat 12, bruine porte- monnaie. F. Crebas, Raamsingel 20 zw„ zwarte portemonnaie; W. Weers, Brouwers straat 123, bruine portemonnaie. Menalda v. Schouwenburg, Raamsingel 42, zwarte kin- derportemonnaie. A J, Spits, Mr. Lotte- laan 33, zwart taschje. Binnenkort vermoedelijk van 10-24 Juni, zal in onze stad een merkwaardig uurwerk vertoond worden. Het is de mechanische as tronomische wereld-klok welke in 7 i:i:1 r tij-is vervaardigd werd te Vallingen in het Sohwarz" wald door den uurwerkmaker en mechanicus August Noll. De klok stelt, volgens de beschrijving in een desbetreffend geschriftje, voor een trotsch bouwwerk in een vroeg renaissance stijl van 4,5 meter hoog, 4 meter breed en 1,5 meter diep engeeft den voorgevel en het por taal van een fraaie kerk te zien, - 'i li- Wjj hebben een half jaartje geleden le dezer plaatse eigenlijk een beetje gek scherend over de toen voor 't eerst ver schijnende autobussen gesproken als van ernstige concurrenten van onze spoor- cn tramwegen. En nu, na een paar maanden het drukke gedoe te hebben bekeken, mag geconsta teerd worden, dat er geen aanleiding meer is om te gekscheren, maar dat inder daad de autobus-diensten opnemen, een populair vervoermiddel worden en trein en tram inderdaad concurrentie aandoen. In den tijd van 5 maanden vervoerde dc autobusdienst Saiitpoort-Overveen 27000 volwassenen en ongeveer 3000 schoolkin deren. Het gaat dus goed. Ons is dat best. Hoe meer en hoe beter vervoer, hoe meer dat het comfort en de ont wikkeling van verkeer en handel ten goede komt. Het beeld van de autobus, die over den weg snelt naast tram en trein, past goed in onzen tijd van draadlooze telegrafie, tele fonie en vliegmachines. Opmerkelijk is ook, dat men betrekkelijk van zoo weinig ongelukken hoort mgt de autobussen. Dat' zal het vertrouwen in de zen dienst versterken. Ons dunkt dat gemeentebesturen en over heid de aandacht aan het nieuwe verschijn sel van de autobus wel mogen wijden. Voor al voor buurten en gehuchten, die nog al ver van de kom der gemeente of nabijgele gen stad zijn verwijderd, kan een autobus dienst een uitkomst zijn. Intusschen gelooven wij, dat de gemeente besturen ook regelend zullen moeten gaan optreden om wat meer orde en regelmaat de verschillende diensten en hun onderling verband te scheppen. Barometerstand 767. Vooruil. OPGAVE vaN; Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 31 Mei. Hoogste barometerstand 770.5 m. M. te Stornoway. Laagste barometerstand 751.1 m. M. te Iledaix en Biarritz. Verwachting van den avond van 31 Mei tot den avond van 1 Juni: Matige Noordoostelijke tot Noordelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met waar schijnlijk regenbuien, later iets warmer. Het uitwendige der klok bestaat in hoofd-' zaak uit gepolitoerd en mat notenhout. In de kalemderwerken is alles, de walsen, liitlichtin- gen, speel-, luid- en slagwerken, datumwijzi- ging enz., zoo berekend, dat de klok 100 ja ren zelfstandig kan loopen, indien1 geen sto ringen van builen haar hierin verhinderen. Gedurende dien tijd wijst het wenk niet al leen de seconden, minuten, kwartieren, uren, dagen, weken maanden en jaren aan, maar ook de voornaamste veranderlijke Christelijke feestdagen met inachtneming van het schrik keljaar en illustreert de voornaamste dag- enl jaargetijden door passende, daarmede over eenstemmende schilderstukken, en op eenl meesterlijke wijze door gesneden beeldjes on der begeleiding van muziek, kwartelslag, koékoekgeroep, hanengekraai, trompetgr" schal enz. voor het oog van den toeschouwer worden uiige voord. Wat de innerlijke inrich ting betreft, valt mede te deelen, "dat het ge heel 8 loop- of drijfwerken heeft, die alle door het groote hoofduurwenk worden uitge licht en geregeld. Dit werk met constante kracht wordt elke minuut uitgelioht en be hoeft jaarlijks slechts éénmaal opgewonden! te worden. De seconideslinger is juist een me ter lang en weegt 6 kilo. Het geheele werk weegt in zijn verpakking 54 centenaars of 2900 K.G. en is in 4 dagen op te stellen, terr- wjjl het uit elkaar nemen en verpakken 3 da gen vordert. Het kalenderwerik is voor 100 jaren bere kend en zóó juist, dat het jaar op jaar ter rechter tijd dezelfde aanwijzingen en voor stellingen intreden. Met behulp van fijn uil- gedachte huipinrichlingen kunnen binnen een half uur alle werktuigen getoond' en verklaard worden, welke in een héél jaar geschieden! uit zichzelf. Deze wereldiklok tenslotte wordt geschat op' een waarde van meer dan 100,000 gulden. Gedurende de week van 20 tot en met 26 Mei kwamen in de navolgende gemeenten® gevallen van besmettelijke ziekten voor: Uit geest 1 van diphtheritis; Zaandam 1 van buiktyphus, Noordwijkerhout 1 van rood-J vonk. Bij Koninklijk besluit van 28 Mei 1923 is tot lid van de commissie, aan welke in 1923 wordt opgedragen het afnemen van liet examen, vermeld in art. 55, 2de lid, der Middelbaar Onderwijswet, benoemd de heer I Dr. H. H. Nusen, leeraar aan de 1ste Gem. 1 H. B. S. alhier,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1