m AHIAATJ fl Vrijdag 1 Juni 1923 46ste Jaargang No. 14449 DIT MUföfelER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Kracht. 2 mi Van onze Rechtbank. AGENDA Jubileum Franken. Voor ieder die aan sport doet is Franken's Melkbrood het voedsel. Brand. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. N.V. Café-Restaurant v/h Brinkmaan. DE CODRO-ZAAK. De H. O. V. en de Zondagmiddag- Concerten. Nuts-Spaarbank te Haarlem. N.V. Drukkerij de Spaarnestad. Verloting schilderijen bond. Kunstver- „Herwonnen Levenskracht." Diamanten huwelijksfeest. Haarlemsche Orkest Vereeniging. „Haarlemsche Onderling:©." N.V. Nivel. Vereen, voor Psychisch onderzoek en toegepast Magnetisme. Jubileum. frr Ziekelijke vereering- J. 1 Opticiens Koningstraat VVEBER ZOON to - Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Personalia. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem eq Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertenticn 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling, op do le Pagina 75 et., op andere redac tiepagina's 60 et. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij voov-rttbetaling, Kleine spelingen van het toeval kunnen somtijds op eens een krachtige taal tot ons spreken en tot denken zetten. Zoo zakte gisteren de Duitsche mark tot op het peil van de Oostenrijksche Krooji, ja, de laagste koers van het Duitsche betaalmiddel was bij de opening der Amsterdamsche Beurs zelfs iets beneden het veelgesmade Oostenrijk sche ruilmiddel. Ongelooflijk; tien duizend mark voor vijf en dertig Hollandsche centenl En toch is 't een feit. Wie dat ver leden jaar voorspelde, werd uitgelachen; wie dat een paar maanden geleden durfde zeggen, werd niet geloofd. Zóó erg zou het met den grooten, eens zoo machtigen en rijken Duitschen staat niet komen. Want, wat er ook mocht gebeuren, Oostenrijk is uiteengescheurd, staatkundig en economisch vernield; maar Duitschland blijft toch een groote eenheid, met enorme hulpbronnen. De groote daling van de mark werd dan ook den laatsten keer aan industrieele manoeuvres of aan een truc van de Rijksbank toege schreven Daarna is weer een daling tot op meer dan de helft gekomen. Nu begint men zich af te vragen: zal Oostenrijk het op slot van zaken nog beter doen dan het groote Duitschland? Want de Oostenrijksche valuta hoe laag dan ook staat al bijna een jaar lang op onveranderlijk peil met een netging tot stijgen. Wij kwamen tot deze redeneering, omdat het juist gisteren, toen de Mark en de Kroon zich op een zelfde niveau ontmoetten, een jaar geleden was, dat de Oostenrijksche bondskanselier Seipel het bewind aan vaardde. Onder de buitenlandsche rubriek vindt men daarover het een cn ander mee gedeeld. Opmerkelijk is, dat de Oostenrijk sche bladen bij deze gelegenheid bijna zon der uitzondering hartelijke woorden van waardeering wijden aan den leider van den Oostenrijkschen Staat. Dat de officieusc Reichspost zulks doet, dat in dit Katholieke orgaan hulde wordt gebracht aan den hel denmoed van den Röomschen priester, die met ijzeren hand zijn vaderland voor algc- heelen ondergang heeft gered, is niet te ver wonderen. Maar dat ook de Jodenpers thans moet erkennen, dat Oostenrijk alleen door Seipel's krachtig bewind aan een cata strophe ontkomen is, geeft meer te denken. Bekeerlingen zijn overtuigden, zeker in de politiek! Toevalliger wijze verschijnen de laatste dagen ook in het Fransche blad, de Figaro, arti kelen, waarin een medewerker na persoon lijk bezoek hulde brengt aan de krachtige figuren van Seipel en Zimmerman, die het klaar hebben gespeeld een stervend land weer leven in te blazen. En de deskundige schrijver legt voornamelijk den nadruk op de harde, schijnbaar medoogcnlooze hand van genoemde bewindslieden, waaraan niet temin het herstel te danken is. Men vraagt zich af, of voor het voor naamste deel de ziekte van midden Europa niet juist aan de slcchie en slappe leiding is te wijten. Hongarije dreigde twee jaar geleden te verzinken onder communistisch bewind, maar het wist het roode iuk spoer dig af te schudden; Oostenrijk is slaande gebleven door een krachtige regeerdershand; Duitschland zal niet anders gered kunnen worden, dan dat men te Berlijn met het schipperen tusschen de uiterste partijen op houdt en als hoogste regeeringswijsheid te be schouwen het vinden van formules, waarin iedere partij 'n stukje van haar eigen program ziet. Ook Duitschland heeft noodig een krachtig leider, die het onverbiddelijk voert naar een betere toekomst. Alleen op die manier zal het geschokte vertrouwen ook in het buitenland terugkeeren en het even wicht, noodig voor het herstel. Wanneer zal men dat bij onze oostelijke buren eindelijk eens gaan inzien? Sociëteit „Si. Bavo" Kinderkoor half 3 Gewone zittingen Spaarbankevoor Kath. Nederland zitting van 5 tot half 8. Hotel Diirn en Daal BloemendaalTen toonstelling.'Beeldende Kunsten. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm van 912 uur, n.rn. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam, van 3 I9' j Cn Van haIf 8 tof haIf 9 Telefoon R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en-van 7—9 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureati voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 en van 8-9 uur. Tel. 1671. Het 25-jarig bestaan van de luxe-brood- bakkerij van den heer H. Frankdn Jr., weik feit vandaag herdacht wordt, is óp een wijze gevierd, welke noch de heer Fran ken, nog diens personeel gauw zullen ver geten. Het is een voor de geheele firma, hartelijk, enthousiast feest geworden. Daar het voor de zaak wat lastig uit kwam, vandaag te feesten, is dit gisteren gebeurd. Om half 5 was het personeel der fabrieken uit Haarlem en Bloemendaal in een lokaal aan de fabrieken aan de Lange Margarethastraat bijeen. De heer Franken en echtgenoote kwamen wat later en werden met gejuich begroet. Allereerst nam het woord de heer H. Zuurcndonk, bedrijfsleider der fabriek te Haarlem, die den heer Franken namens het geheele fabriekspersoneel van harte geluk wenschte en hem toewenschte, dat hij nog vele jaren in de zaak zou werkzaam mogen zijn. Onder mededeeling, dat allen er spontaan aan medegewerkt hadden, overhandigde spr. namens het personeel der fabriek den jubilaris een fraai tegeltableau. De heer J. Tanis, bedrijfsleider der fa briek te Bloemendaal, bracht dank aan den Heer Franken voor het in de afgeloopen 25 jaar gevoerde beheer en voor zijn steun, aan het personeel verleend, terwijl hij de beste wenschen voor den bloei der zaak uitte. Namens het Bloemendaalsche personeel schonk spr. den heer Franken een fraaie staande klok. De heer G. Hoekman, procuratiehouder, sprak hierna namens het kantoorpersoneel warme woorden van gelukwensch cn schonk een gouden vulpen. Namens de broodbezorgers sprak dan nog de heer A. v. Daalen en namens de depót- houders de heer J. Forrer. De eerste over handigde een cartonnagekast, de laatste een zilveren inktstel. Alle cadeaux gingen vergezeld van prach tig uitgevoerde oorkonden. De heer Franken nam dan het woord en bracht allen hartelijk dank voor de hem gebrachte attenties. Hij verheugde zich over zijn jubilé en zeide, steeds getracht te heb ben, een rechtvaardig patroon te zijn. Dank bracht hij aan zijn medewerkers, al lereerst den heer Ztiurendonk, die reeds van 1900 bij hem werkzaam is en die steeds zich geheel heeft gegeven, om de zaak tot bloei te brengen. Voorts den heer Tanis, die in de weinige, jaren, dat de zaak te Bloemendaal bestaat, haar steeds vooruit heeft gebracht. Spr, wensebt den heer Tanis en zijn echtgenoote die beiden onlangs ernstig ziek zijn geweest, een spoedig volledig herstel toe. Eveneens brengt spr. warme woorden van dank aan den heer Hoekman voor zijn trou we toewijding en aan zijn beide meester knechts, de heeren W, Hansen en J. Hand- graaf voor hun noeste werkzaamheid. Nadat spr. nog hulde gebracht heeft aan den heer J. Steensma die hem in 1914 zoo goed ver vangen heeft, en den chef banketbakker, den heer Cajou, herdenkt spr. nog den heer Zuid- weg, die ook veel voor zijn zaak gedaan heeft, doch nu helaas lijdend is en wien spr. ook een spoedig herstel toewenscht. Ten slótte dankt spr. het geheele perso neel voor zijn toewijding en arbeid. Na dit min of meer officiëele gedeelte wer den vcrverschingen rondgediend en bleef men nog eenigen lijd gezellig bijeen. Des avonds half negen werd de heer Fran ken gehuldigd in de lunchroom aan de Groote Houtstraat door het personeel der lunch room en van de winkels in de stad. Mevr. H. M. v. DisselenMallée, hoofd der lunchroom, voerde hier namens allen het woord. Zij huldigde de energie van den heer Franken en zeide, dat hij trotsch op dit jubilé mocht zijn, omdat het kleine winkeltje van voorheen een der grootste en beste en on- dernemendste zaken op zijn gebied geworden is. Namen3 allen overhandigde zij den heer Franken een zilveren sigarendoos met oor konde. De jubilaris dankte met eenige hartelijke woorden, waarna ook hier ververschingen werden rondgediend en men nog lang gezel- r*'i-vi-v*."»- 'YF„Vt.ïj'v4 V-.' TL ;j'v' «'üft lig bijeen bleef. Vnnda, Hede ier.morgen omstreeks 6 uur is brand ontstaan in perceel Kleine Houtstraat 76 rd, bewoond door den kleermaker P. J. H. De brand brak uit op den zolder, welke tevens ais werkplaats is ingericht. Hij is vermoede lijk ontstaan, doordat een stukje van de brandende houtskool, waarop de bouten ge warmd worden, weggesprongen is en met andere brandbare voorwerpen in aanraking is gekomen. De zolder brandde geheel uit, terwijl ook het voorgedeclte van het dak wegbrandde. Het vuur is met een slang op de waterleiding gebluscht. Verzekering dekt de schade. Bij het pogen tot het in veiligheid brengen van kleedingstukken (enkele oude en nieu we kleedingstukken verbrandden), bekwam de bewoner brandwonden aan de rechter hand. Hij werd door leden van „Snelver- band" verbonden, andaag kwamen zeer vele felicitaties in, alsmede blijken van belangstelling in den vorm van bloemstukken, waarvan verschei dene prachtige exemplaren waren. Van middag is van 35 uur receptie aan de lunchroom. Morgenavond geeft de heer Franken het personeel een feestje. De heer Franken nam de zaak van den heer J. Kalb over en moderniseerde deze. Doch slechts 5 jaar bleef hij in het perceel want hij kreeg toen gelegenheid de oude stallen van Van den Berg in de Lange Mar garethastraat over te nemen, welk complex gebouwen verbouwd werd en toen 350 M2 besloeg. Aangezien de zaken echter uitmun tend marcheerden, werd er later nog meer bijgekocht, zoodat de totale oppervlakte thans ruim 800 M2 bedraagt. In het perceel aan de Groote Houtstraat vestigde de heer Franken toen een lunch room, welke nog later uitgebreid werd door de verbouwing van het ernaast gelegen per ceel (de tegenwoordige lunchroom). Met groote energie heeft de heer Fran ken steeds aan den vooruitgang zijner zaak gearbeid, zoo zelfs, dat zijn gezondheid ge schokt werd en hij in 1914 rust moest ne men. Van dien noesten arbeid heeft hij ook de vruchten mogen plukken. De klein be gonnen zaak is uitgedijd. Zij omvat thans de sierlijke lunchroom in de Groote Houtstraat, het complex bak kerijen cn kantoren in de Lange Margare thastraat, de filialen Hcerenweg 257, Hout plein 2a, Kruisweg 55 en Korte Kleverlaan 3238 met inbegrip der bakkerij ?ldaar, en bovendien tal van dépóts. Om dit alles op gang te houden zijn noo dig ongeveer 50 broodwagens en 4 paarde- wagens, plus een personeel van ruim 125 personen. Dat ook van officieele zijde de verdien sten van den heer Franken werden erkend, bleek uit de hooge onderscheiding die hem te beurt viel, toen hem op 31 Augustus 1905 vergunning werd verleend tot het voe ren van H. M. wapen en hij zich dus Hof leverancier mocht noemen. Met trots mag de heer Franken dan ook op de afgeloopen 25 jaar terugzien. Moge hij nog vele jaren in zijn bedrijf werkzaam kun nen zijn. Wij vestigen de aandacht op het Volkscon cert van a.s. Zondagavond in 't Biongebouw. Wij hopen dat gunstig weder een groot aan- tal der getrouwe bezoekers naar 'I J3ron- houw zal voeren, waar het orkest als altijd voor een uitgelezen programma zal zorg dra gen. In de gisteren gehouden nlgemeeno ver gadering van aandeelhouders der N.V, Cafc- Beslaurant voorheen Geibrs. Brinkniann, wer den de balans, winst- en verliesrekening goed gekeurd en besloten geen dividend uit te koe ren. De heer A. Berlting werd als commissa ris herkozen. - De Hnagsche rechtbank heeft, zooais wij roods meldden gisteren uitspraak gedaan in dc bekende Codro-zaak. Men zal zich herinneren, dat de Codro Coöperatieve Groentendrogerij) een vorde ring tegen den Slaat der Nederlanden had ingesteld, groot 3 mil'Uóen guld'en, op grond van haar bewering, dat de Slaat in strijd met het contract de groenten van Godro niet heeft willen overnemen. De rechtbank overwoog, dat vaststaat, dat de minister van Landbouw in de audiëntie met loden van de Commissie voor het Bloem- ho'lenbedrijf heeft gezegd, dat hij niet aan overnemen der gr.oenlen dao.lit. De vraag was nu, of dit een zoodanige uit drukkelijke verklaring is, dat daaruit volgt, dat ook in de toekomst niet zou worden overgenomen, zoodat ingebrekestelling over bodig zou zijn. De rechtbank achtte dit niet het geval, omdat de mededeeling onder zekere om standigheden is geschied. Immers de mede deeling was niet gericht tot do Gouto, aan gezien de personen op de audiëntie niet als zoodanig waren aangediend. 'Vaststaat verder, dat de personen op de audiëntie waren als loden van de Commissie voor het Bloembollenbedrijf, terwijl de mi nister, die audiëntie gaf, eerst korten tijd minister was. Deze commissie is niet met de Codro te vereenzelvigen, nu de personen zich alleen als commissie hadden aangediend. De minis- etr Ikon voorls niet op de boogie er van zijn, ■dat alle aanwezige commissie-leden ook be stuursleden waren van de Codro, terwijl p0. vendien de minster vóór het eerst op de au diëntie kennis nam van dc teeltovereenkomst met de Codro. Het is dus niet aannemelijk, nat de mi nister wist, dal hij met een deel van het Co- •dZobesluur te maken had. Voort-s staat vast, dat de minister, toen hij van die teeltregeling op de audiëntie kennis nam, deze overeenkomst onereus heeft ge noemd, maar dat hij tevens, in de overtui ging n.l. dat hij nitvocroonsenl'en zou geven, heeft gezegd, dat hij er zich aan houden zou. De rechtbank kwam derhalve tot de con clusie, dat het antwoord van den minister -niet kan worden beschouwd als een vast voornemen, om ook in de toekomst de groenten niet te .zullen overnamen. Op grond hiervan werd aan de Codro haar vordering ontzegd en werd zij veroordeeld in de kosten van het proces. In de jongste raadsvergadering was een verzoek aan de orde van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging om zich op de Zondag middagconcerten in den Hout te mogen doen vervangen door Harmoniegezelschappen uit Haarlem of omstreken, wanneer de H. O. V. de gelegenheid zou hebben die Zondagmid dagen voor zich zelf productief te maken door het geven van concerten elders. Dat verzoek is door den gemeenteraad ingewil ligd, doch met de beperking dat deze ver vanging alleen zou geoorloofd zijn voor niet meer dan 25 pet. der te geven concerten. Dat is, zooals ons door een der bestuurs leden van de H. O. V., werd medegedeeld voor de H. O. V. een tegenvaller. De H. O. V. heeft een tekort op de reke ning van 3000. Dat tekort wil zij dekken door het geven van concerten elders. Maar om dat te kunnen doen, moet zij hier an dere korpsen voor haar rekening laten spe len. Dat kost geld, dus zooveel houdt de H. O. V. niet over van een concert. Met zich slechts voor één vierde deel der con certen te doen vervangen, wordt het tekort van 3000 niet goedgemaakt. Het is clan ook niet onmogelijk dat de H. O. V. met een request aan den Raad komt, met ver zoek dat besluit alsnog te herzien. Om zich te doen vervangen door Harmo niegezelschappen op Zondagmiddag heeft de H, O. V. zich allereerst gewend tot de dilettantengezelschappen in Haarlem. Met deze kon men echter niet tot overeenstem ming geraken, omdat de harmonie-gezel schappen te hooge eischen stelden. Zij ver langden dat de H. O. V. een vergoeding zou betalen van 75 tot 125. Daarin kon het bestuur der H. O. V. niet treden, omdat zij anders zelf niets meer zou overhouden van de vergoeding, die zij voor haar eigen con cert elders krijgt en het was er toch om begonnen het tekort door die buitenstedige concerten te verminderen. De H. O. V. heeft toen onderhandelingen aangeknoopt met het harmoniekorps der Papierfabriek te Velsen. Dit zal Zondag 3 Juni optreden in den Hout. Met het harmo niekorps uit Spaarndam. Dat zal 10 Juni optreden en met 't korps te Beverwijk. Dit zal 17 Juni optreden. Deze korpsen stelden hun eischen lager en krijgen een vergoeding van rond 50 per keer. Vergelijkend overzicht ovar Mei 1923-1022. Aantal behandelde posten 3671, v. j. 3621; aantal inlagen 2165, v. j. 2102; aanital terug betalingen 1406, v. j-, 1519; Ingelegd 259872,36, v. j. f 312412,64. Terugbetaald f 250529,47, v. j. f 255729,53. Meer ingelegd f 9342,89, v. j. f 56683,11. Aantail nieuwe boekjes 138, v. j. 148, Aantal afbetaalde boek jes 82, v. j. 89. Spaarbusjes op 31 Mei 1923 in omlóop 1386. Geledigd in Mei 1923 189 busjes, met totaal f 3017,97)4. Aantal in be waring genomen boekjes op 31 Mei 1923 302. In de aandeelhoudersvergadering van gis teren werd het overlijden van den Hoog- eerw. heer Mgr. Th. J, A. Bosman, in leven president-commissaris der vennootschap (sedert de oprichting) door commissarissen en directie herdacht en werden de vele en groote verdiensten gememoreerd, die de hoogecrw. overledene zich jegens de Drukke rij De Spaarnestad verworven heeft. Den aanwezigen werd verzocht, te bidden voor zijn zielerust. Balans en winstrekening werd goedge keurd. Na ruime afschrijvingen werd het di vidend bepaald op 7 pet. Uitgeloot werden de obligatiën 4 pet. leening nr. 12, 5 pet. iee- ning nr. 33 en 6 pet. leening nr. 1. Men schrijft ons; Nog eens herinneren wij aan de belang rijke Comité-vergadering, die hedenavond gehouden zal worden in het gebouw „Sint Bavó." Alle Comité-leden-Parochieleiders, en degenen, die belang stellen, in het heilzame werk van de Tuberculose-vereeniging, wor den op deze vergadering verwacht. Het be stuur vertrouwt dat dc opkomst groot zal zijn, des te meer kan de vereeniging doen voor de menscheid, om hen de levenskracht te doen trachten te herwinnen. Bij gelegenheid van' hot 60-jarig huwelijks feest vam het echtpaar R. Rijken»D. Myia- nus. Raamgracht 11a, werd gisteravond door de Muzk.kvcreeniging „Kunst na Arbeid", di recteur de heer Smit, het echtpaar een sere nade gebracht. Om 8 uur kwam het corps onder een vroolijken marseh van het Sophia- pletn, om zich voor de woning cp te stellen. Dam werden eenige marsehen, een „lang zuilen zij leven'', tkoraal- en volksliederen gespeeld, waarna de muzikanten onthaald werden. Er was een groole meniseheimnassa bij tegen woordig. Het is een mooi besluit van den feestdag geworden voor de oudjes, Van heden af zullen de prijzen voor de verloting van schilderijen der afd. Haarlem en Omstreken van het Ned. Kunstverbond, welke loting ten bate van de noodlijdende kunstenaars gehouden wordt, te bezichtigen zijn in den kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat. Daar zullen ook de loten a 1 te bekomen zijn. Lcdenconcerl in het Bronyebouw. Het programma, dat aanvankelijk in den tuin zou worden gegeven,, word in de zaal uitgevoerd en we beleefden alzoo liet dribbel genot van muziek te hoonen in een omgeving waar een behoorlijke temperatuur heerschte, en een „tui,n"-pirogramma eens te booren in een hetere, zij 't ootk niet ideale aecoustiók. Op 't punt van temperatuur is ellk gespro ken woord Ie veel. Toch mocht het verwon dering wekfken dat men voor d'iil concent in zoo grooten getale was opgekomen, wamlt toen ieder zich een plaatsje in de zaai had ver overd, werden ca- nog stoelen aangedragen om 't aantal zitplaatsen te vergroeien en 'dó later komenden niet teleur te stellen. Wat de acousliek betreft, de mis in de Ge meente-Concertzaal heeft onze ooren verwend en nu 'l orkest zich op 't kleine podium zoo goed en zoo kwaad als 't ging had genesteld, was het verschil in klank volume van dien aard,, dat men 'zich, publiek zoowel ais mu sici, eerst moest inhociren. Maar iu den tuin gaat toch ook zooveel van den klank der violen verloren, dat alles welbeschouwd toch nog een meevaller was. Hoewel we hadden gemeend, dat hel con cert zou worden geleid door Willem Knikker, zagen we er Nico Gerharz in eigen persoon op liet podium. Hij had Zijn vacanlie iels iroegeir beëindigd cn daar dó plaats van den concertmeester door ziekte onder de orkest leden toch eigenilijik niet lediig mocht blijven, had de heer Gerharz aan het verzonk, om dit concert tó willen dirigeeren, gevolg gegeven. Van eten on ander werden wij bij den aan vang van het concert op de hoogte gesteld door den heer Koolhoven, die zijn taak van voorzitter, wij weten het nu genoeg, niet als een sinecure opvat. Aan hem is odk in een voorname plaats dat prachtig succes te dan ken: liet vastleggen van het jaairlijkseh sub sidie. En hoewel hij er in zijtn gemoedelijk openingswoord niet op zimspeeldte, bracht mni hem toch een stille hulde. Het was op hot moment, dat hij zijn toespraak aan den ver trekkende ouikestmusicuis, den heer Oket, had beëindigd. Dë heer Olkel is dertig jaren aan het orkest verhonden geweest, en vooral aan het harmonie-ensemble heeft hij ais es-klari nettist van meer dan gewone bekwaamheid onschatbare diensten bewezen aan bet korps. Het bestaan van het orkest was in diie dagen, zonder de buitengewone foewijd&ng van Okel c.s., onmoglijlk. Dat de lieer Olkel het huidige enisiemble nog steeds een giapd hart toedraagt; bileejk ten overvloede uit de woorden, waarmee bij den voorzitter dank bracht voor het to-t hem ge sprokene. Dan nam het concert een aanvang. Het was, zooails gezegd, een meevaller, zoo kanis naar die oude, trouwe en goedwillige muziek te luisteren, die anders in dón tuin wordt uit gevoerd. Tot de allerbekendste gasten behoo ren Gounod en Deliibes. En heusch, zooals het werd uitgevoerd, behoeft men helt niet met het praiedi'Caat „treinlectuur" te bestempelen. Ger harz geeft in ellk geval deze muzielk, zooals mien ze nooit en nergens beter hoort, en nooit zender de „note persommeMe". Wat hij echter iu de ouverture Willem Teil gaf, wekte terecht onze bewondering. Dat is in twee woorden, gezegd: weergaloos knap. Ook het odkest heeft voor een zoo prachtig volgehouden tempo aanspraak cp onze bewon dering. Er was, behalve een tweetal nummers van den heer Gerharz, waarin dó bespeler der kleine fluit, de heer Theo Donfkeirs, een on gewoon uithoudingsvermogen aan dien dag legde, nog een „Rnlkoczy"-ouverture, waarin Kéler Béla ons muzikaal voor den Hongaar- scben vrijheidsheld zocht te interesseeren. Natuurlijk vinden we er ook Anlkiange aan 't beroemde opiroerliied in, maar mij is het lied ,in sltu'' heel wat liever dan dat kokette augetn met een broikje van het thema. En Beriiioz? De ZóvcnbuTgers zulten tusschen de „Dammaition de Faust" en deze ouverture van -Kéler Béla geen moeilijke keus hebben. Maar de uitvoering was patent. G. J. K. Men schrijft ons: Boven,genoemde vereeniging, gevestigd te Haarlem, Wdllhelminastraat 15, directie firma Sprenger Co.,' hield Donderdag 31 Mei hoar jaarvergadering in Café Bniinkmanm, te Haarlem. Het bestuurslid der „Centrale Onderlinge'' Ziekenkas te 's Gravcnhage, waarvan de „Haarlemsche Onderlinge" een afdeeling is, prof. dr. J. A. Veraart, uit 's Gravenhage, hield een rede over de sinds 1 Januari van dit jaar ingevoerde nieuwe organisatie en zetlló duide lijk uiteen de voordeeten der decentralisatie (het verdoelen van het land in districten, waar afdeelingen der „C. O." de administratie voe ren). Zonder deze decentralisatie achtte spr. oen goede uitvoering van dte ziekteverzekering der arbeiders niet mogelijk. Deze rede werd met groote belangstelling door dte aanwezigen gevolgd. Medegedeeld werd, dat bij de „Centrale Onderlinge" ongeveer 30 mdfflioen gulden jaar loon is verzekerd, waarvan bij de „Haarlem sche Onderlinge" ongeveer 2)4 millioen, ver deeld over ongeveer 270 werkgevers. Voortis dat een commissie van bijstand is benoemd, bestaande uit de heeren W. A, J. v. d. Kamp, lid van dien gemeenteraad; D. Miezëriis, voor zitter der Haarlemsche Kleedermakerspa- Iroomsvereeniging en J. W. v. Santé Jr., se cretaris der afdeelilng Haarlem van den Ned. A a n n e me rsb ou d Als afgevaardligdten naar de algemeene ver gadering der „C. O.", welke in Juni a.s. te Utrecht zal won-den gehouden, werden be noemd de heeren D. Miezérus en J. W. van Santé Jr. Uitspraken van SI Mei. G. v. T„ caféhouder te Santpoort, appèl overtreding Drankwet. Vrijgesproken. N. G. v. d. A„ timmerman te Haarlem, thans ged. H. v. Bew. te Haariem, verduis tering, 3 maanden gevangenisstraf met aftrsk preventieve hechtenis. C. P. S., winkelier, te Haariem, ged. H. v. Bew Haarlem, overtreding art. 248bis W. v. S„ 6 maanden gevangenisstraf met aftrek pre ventieve hechtenis. I. J. C. v. d. W„ banketbakker, te Haar lem, poging tot doodslag, voorw. gevangenis straf van 1 jaar met een proeftijd van 2,jaar. J. L., reiziger, te Wormer, ged. H. v. Bew. te Haarlem, verduistering, 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek prevenlicve hechte nis. J. II. v. S., landbouwer, te Haarlemmer meer. Vrijgesproken. H. P. R., winkelier, te Purmerend, over treding art. 247 W. v. S„ voorw. gevangenis straf van 4 maanden met een proeflijd van 3 jaar I. S. T„ los werkman, tc Leimuiden; 2. M. T., arbeider, te Leimuidten, bedreiging me! eenig misdrijf tegen het leven gericht; no. 1. 4 dagen gevangenisstraf; no. 2. Vrijgespro ken. Ph. de J. machinist, te Edam, appèl over treding Lokaal-spoor en Tramwegnel. Vrij gesproken. De perceelen Tetterodestraat 5254, waar sedert jaren de bekende graveer-in- richting van* de firma Willem F. Andréa ge vestigd is, hebben een belangrijke verbou wing en uitbreiding ondergaan. In het nieuwe gedeelte is een nieuwe on derneming gevestigd, n.l. de N.V. Nivel. Nederlandsche industrie voor Electrische licht-ornamenten, die reeds op de onlangs hier ter stede gehouden tentoonstelling „De Woning" de aandacht trok. In toonkamer en winkel zijn uitgebreide collecties lampen e.d. van de meeSt-een- voudige tot de meest -sierlijk, tentoon gesteld. In een drietal étalages trekken de producten van Nivel de aandacht, niet het minst een speciaal artikel van deze onder neming, n.l. een electrische schemerlamp met electrische kachel in den voet. De zaak, die een aanwinst is voor deze meer en meer bevolkt wordende stadswijk, is tevens ge sorteerd in diverse Philips-lampen. Donderdag 7 Junö a.s., dós avonds 8 uut, zal dr. K. H. E. de Jong, te Den Haag, in de bovenzaal van „dte Nijverheid", aan de Jamsstraat, een lezing hou dón os-ter het onder werp: „mesmerisme, magnetisme". De hoofdbestcilter bij dó posterijenrle heer J. F. S. v. d. Wallte, herdacht vandnag zijn 25-ja.rig jubilé. Van morgen is de chef der afd. bestellers, de heer B. J. H. Leendcms, mót eenilge hoofd- bestellers den jubilaris ten zijnen huize gaan geluk wenschen en bood hein namens het ge heele personeel een praóhfcige uillroktafSl en een fraai bloemstuk aan. Van middag zouden de directeur van het postkantoor en die chefs deir verschillende af deelingen hem nog gaan complimenleeren. Men mag respect hebben, zoo schrijft mei ons, voor de menschen, die dag aan dag in de weer zijn om wat het grijze verleden- ona aan pracht en kunst naliet, ongeschonden, ook voor ons nageslacht te bewaren. Wil ergens een wreede sloepcirsband een mooi geveltje onder den mqker vellen, dan hebben zij dikwijls geld cn mne'.lle er voor over, om dit schoons voor vernietiging te sparen. Maar die verering voor wat de oudheid ons bracht, moet ook geen ziekelijkheid worden. Wie b.v. de Delfpoort in Rotterdam als een móet lekkere koek op een presenteerblad ziet liggen, vraagt zich af of de kunstwaarde van; dat bouwwerk de dagelijksóhe moeiten en op offeringen en bet vele goede geld waard is, dat modenn Rotterdam aan de middeleeuw- sche poorl offert om baar le behouden. Et Is zoo meer. Wij denken ook aan dc dob- belsteenen bij de Groote Houtpoort en mis schien mol eenige wijziging ook aan die Am sterdamsche Poort. In Leiden denkt men aan de demping van dc Mare. Het gemeentebestuur daar heeft er zelfs in beginsel los besloten. Ter wille van het venkeer, misschien zelfs omdat de geuren, die uit dal water opstijgen, allesbehalve kunst- opweklkend en zieisverheffend zijn. Nu verzet zich daartegen zekere Prof op gronden aan eerbied voor oud'heidtkundiige monumenten ontleend en hij schrijft o. m.: „Wat zal de stad armer zijn? Een behoor lijk gebogen stemmig grachtje, met twee on vergelijkelijke stadsgezichten aan de beide uit einden: van den Ouden Singel in de richting der Marekerk en bij het Huis tor Lugt. Is het verlies gering? De grachten zijn in een Iloliandscho. stad wat de ocgen zijn in een aangezicht. Is er nog niet genoeg verminkt door een vorig geslacht, dat blind was voor wait thans 'eriercen ziet?" Tot zoover de Prof. Hij heeft lret ovar grachten dte de oogen zijn in-het aangezicht ©ener Hollandsche stad. Als dat zoo is, dan zulten wij allen moe-- ten bekenimen, dat Haarlem, evenals zoo me' nige andere stad, een paar leeiijke, vieze, stin kende oogen heeft. Waar wij de aandacht op willen vestigen is dit, dat men in zijn liefde voor het behoud van oud schoon, ook niet overdrijven moet- Barometerstand 768. OPGAVE lilstand. VAN» Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor. gen van 1 Juni. Hoogste Barometerstand 771.0 m.M. te Seijdisfjord. Laagste Barometerstand 758.1 m.M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 1 tot den avond van 2 Juni: Meest zwakke noordoostelijke tot noor delijke wind. betrokken tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets zïfchter. Gisteren was de heer A. H. Nieland, stalianis- opzichler, voor het laatst op het station alhier in dienst. Heden gaat hij met pensioen. Vroe ger was de lieer Nieland belas! met de leiding van het goederenstation, maar regelde aan het personenistatiou alhier reeds vele jaren het vertrek der treinen. De heer Kolkman, stationschef Ie Haar lem, die benoemd iis tol stationschef te Amers foort, zal met 1 Juli aldaar in functie treden. Aan de universiteit te Amsterdam is voor het doctoraal examen Germaansche taal- en letterkunde (Engelsch) geslaagd onze stad genoot, de heer C. B. A. Proper. Bij het gehouden examen, afgenomen door dc Fedóirat'ie van Nederlandsche Accountants, is geslaagd voor assistent-accountant de lieer P. H. S. Mos, alhier. Voor het doctoraal examen in de rechten is te Leidón geslaagd de heer J. van O'ldón- borgh, te Overveen. Men meldt ons, dat Mr. Dr. W. J. C. A. Nijgh in verband met de omstandigheid, dat een der essentieele voorwaarden zijner over eenkomst niet is vervuld, niet naar Albanië zal vertrekken. OPRICHTING AFD. HAARLEM VAN DE EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. In het gebouw „Zang en Vriendschap" aan de Jansstraat was tegen gisteravond een vergadering belegd, omte komen tot de oprichting van een afdeeling Haarlem van de Evangelische, Maatschappij, en ofschoon het onze gewoonte niet is, aan dergelijke bij eenkomsten aandacht tc schenken en doel en werkwijze van bedoelde instelling vol doende bekend mogen heeten, leek het ons toch wel de moeite waard, eens te zien, wie er hier in Haariem zich leenen zouden om den Papcnhaat weer eens met nieuw vuur te gaan prediken en welke argumenten dc Evangelische Maatschappij daarvoor heeft aan te voeren en de opgedane wetenschap onzen lezers mee te deelen. Daar de ruimte niet groot genoeg bleek, werd nog vóór den aanvang de vergade ring verlegd naar het Gebouw van den Ne- derlandschen Protestantenbond aan da Raaks, dat ongeveer geheel met belangstel tenden bezet was, naar schatting ten getala van ongeveer 800. Ds. v. Baar, Vrijzinnig Predikant te Alk maar, hield, als afgevaardigde van het hoofd bestuur der E, M. een inleiding en deelde mede, dat zich gedurende de eerste der bijeenkomsten in de Groote Kerk 160 ieden hadden opgegeven, maar dat op de onge veer 7000 daar tegenwoordïgen dat resul taat wel tot tevredenheid, maar nog niet tot voldoening kon strekken. Hoeveel leden zich gedurende de andere samenkomsten hadden opgegeven, wilde spr. om bijzondere redenen niet bekend maken. Gister avond gaven zich naar schatting een vijftig leden op. Spr. installeerde een daartoe door 't hoofd bestuur aangezocht afdeehngsbestuur, be staande uit de heeren Joh. de Breuk, Pre sident-Kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge- meente als Eere-voorzi'ter, Dr. S. F. H. J. Berkelhach van de' Sprenkel, Dr. J. Wec- ner, Ds. P. W. Foeckcn, Ned. Herv. Predi kanten, Dr. A. H. Haentjes, Remonsfr. Pred., Ds. Binteerts, Doopsgez. Pred., Ds. Drijver, Ev. Luth. Pred., Mej. L. de Clcrcq van Weel, dc heeren P v. Eskert, (de vo rengenoemde alfen tc Haarlem) en H. v. Leeuwen te Schoten. Nog drie bestuursleden niet-predikanten, moeten door dc afdeeling worden aangewezen, waarvoor bij het Be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1