Brieven uit itschland. GEMENGD NIEUWS. Vierde Blad. 2 Juni 1923 6 MANDEN VARKENS VERDRONKEN. VLOEKVERBOD. REDMTSZAKEN. KERK ER SCHOOL ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. BINRENUNDSCH NIEUWS. LANDBOUW EN VISSfiHERIJ. INfiEZONDEN. Berlijn, 26 Mei 1923. „*t Is geen man, die niet rooken kan", Aldus in roode en zwarte letters op het ko- fleren schild van mijn pijpenrek, waarin 6 ange Gouwenaars bewondering en vurige verlangens wekken bij mijn Duitsche vrien den. Ik trek me evenwel van de spreuk op het koperen schild niets meer aan. Duitsche abak Wie dit kruid rooken kan, is wel een drommels taaie man. Probeer het met een enkel pijpje en het zal u gaan als den kleinen bengel, die met een verdacht eindje sigaar en een doosje lucifers zich ergens opsluit voor zijn eerste oefening in het zuigen van den giftigen damp. Men is gedwongen, geleidelijk afstand te doen van alles, wat niet direct noodig is „zur Erhaltung der körperlichen Kr afte", zooals het officieel heet. Alles is verschrikkelijk duur en bijna alles van zeer geringe of slechte qualiteit. De vooruitgang der chemische we tenschap, waarop dit volk zoo geweldig trotsch is, heeft het mogelijk gemaakt voor alles een Ersatz te fabriceeren. Altijd een lust voor de oogen, dikwijls een vergift voor de maag. Het is bekend, dat de Duitscher een liefhebber is van worst. Elke normale Duit scher van 50 jaren, heeft bij eene gemiddelde dagelij ksche consumptie van 20 centimeter worst, in totaal 3 kilometer worst genoten. Statistiek Dat wordt voor hem en zijn vrouw een worst Zoolang als de kronkelende weg tusschen Alkmaar en Bergen. Bij het zilveren huwelijksfeest kunnen va der, moeder en de dankbare kinderen met hun geestesoog terugblikken op een worst, die reikt van Haarlem tot Alkmaar. En nu is op eenmaal eene beroering temeer gekomen in dit reeds zoo zwaar beproefde worstlieven- de volk. Het had eigenlijk al lang te denken moeten geven, in dezen tijd van gebrek aan alles waarvan toch wel al dat materiaal komt voor de geweldige worstmassa's, die steeds bereid liggen ondanks de enorme consumptie.Slechts een tipje van den sluier is opgelicht. Zou het te veel opschudding hebben veroorzaakt, als het heele geheim der worstmakerij ware ontdekt aan de menigte Men heeft zich be perkt tot eene officieuse waarschuwing en gewezen op den schoonen schijn, die door ge vaarlijke middelen verkregen wordt. O.a. op het giftige salpeter, dat het vleesch zulk een aanlokkelijk zalmkleurtje geeft en dat ernstige ziekten aan het hart veroorzaken kan. Het thema „worst" leidt er wellicht toe msar dit worstpraatje is geen schuchtere poging, iets grappigs te zeggen, want terwijl vleesch toch bijna uitsluitend in dezen vorm voor het groote publiek nog maar verkrijgbaar is, is het wel heel treurig, dat gewezen moet worden op de gevaren door gebruik van een voedingsmiddel, dat door de menschen tot de versterkende levensmiddelen wordt gerekend, Het is den man van de chemische wetenschap nog niet gelukt, een kippeneitje te fabricee ren. Wel biedt hij u een poedertje aan, dat volgens zijne wetenschap in volkomen ge lijke evenredigheid alles bevat wat een kip- pen-ei u biedt, maar zoolang hij zijn prepa- raatjes niet afleveren kan in den vorm van het natuurlijke ei, zal hij niet het succes heb ben van den worstfabrikant met zijn mooie worsten. De schijn pakt de menigte meer dan weten schappelijke beweringen, hoe gegrond deze misschien ook zijn. Gebruikt men een ei dan komen dus geen gedachten op aan geheimzin nige fabrieken, hoogstens aan de kip. Het ware te wenschen voor menige kip, dat evenmin aan haar gedacht werd. Duizen den Duitsche kippen danken daaraan haar droevig bestaan. Eieren zijn ontzettend duur en toch zijn er vele gezinnen, die ze behoe ven, zelfs kippen houden Een zestal kippen wordt gekocht, soms ook nog een haan en in den donkeren kelder moeten de arme die ren den eindeloozen nacht doorbrengen. Dag en nacht zijn één, n.l. nacht. Toch is de leg bevredigend 1 Om de beestjes wat daglicht en afwisseling te geven, worden zij wel hier en daar voor een paar uren naar keuken of huiskamer gehaald door bewoners van le, 3e of 5e étage, maar „deskundigen", ik weet dat niet, zeggen, dat ze daardoor de kluts en den leg kwijt raken. Mijn buurman, die ook op deze wijze kippen houdt, zou zijn beestjes wel graag in een kippenhok onder brengen, in zijn aardig tuintje voor het huis maar een eenvoudig hok kost thans ovenveel als vroeger een villa Ja! inderdaad. Daarbij komt nog, dat kippen in den tuin een sterke nachtwacht behoeven, waarbij de revolver niet overbodig is. Een ander uitste kend voedingsmiddel, waarmee, evenmin als met eieren kan geknoeid worden, is haring. En toch! Waarom moet nu juist in Duitsch- land de haring zulk een armzalig beest zijn Toch weer geknoei van „Schiebers", die den corpulenten haring naar het beter beta lende buitenland „schieben" Zie dat Hollandsche zeebanket, waarvan ik een tonnetje-vol mocht ontvangen van een Vlaardingsch vriend Dat is haring. Und die Deutschen haben gestauntToch wel treurig het land, waar men verbaasd en bewonderend naar een fatsoenlijke haring kijkt, omdat men gewoon is, slechts het overschot der haringen te zien. De dagelij ksche kost van zeer velen en heusch niet de geringsten, is „aardappelen met haring." Men komt dus tot de conclusie de genot middelen worden ongenietbaar, levensmidde len, die gefabriceerd worden, zijn verdacht en wat zich niet laat vervalschen is alleen in de geringste qualiteit te bekomen. En bovendien is alles haast onbetaalbaar Den betrekkelijk goed gesitueerden treft dit alles niet zoo zeer. Maar de overgroote meerderheid is er het slachtoffer van en lijdt er onder. En nog steeds is de nood stijgend, zoodat men zich wel met groote zorg mag afvragen, wanneer en hoe dit alles eindigen zal. H. L. ERNSTIG ONGELUK. Aan het Bat. Nieuwsblad werd dato 3 Mei uit Semarang gemeld, dat een ernstig onge- lulk gebeurd was met een lorrie, die leerlin gen van de H. R. S. naar Toen lang bracht. In T. O. S.-bussen begaven zich dien och tend vroeg de pl.m. 100 leerlingen der vier pa rallelaf dedingen van de 3de klasse onder geleide van een vijftal leeraren in de vroo- ïijkste stemming naar Toentang. Vandaar moest men afdalen in de vallei der Toen- tang-rivieT. Op het kruispunt van de N. I. S.- lijn en de lorriehaan van de Anicm vond men een lorrie bij de rails slaan. Onmiddellijk maakten een vijftiental kinderen zich van de lorrie meester om daarmede op gemakkelij ker en aangenamer wijze den tocht naar om laag te kunnen maken. De leeraren, hierbij tegenwoordig, hebben blijkbaar 'het gevaar niet beseft, waaraan de jeugdige lorrie-pas sagiers zoodoende werden bloot gesteld. Het voertuig werd op de lorrie-baan gezet en bemand. Bedienend personeel was niet aan wezig en zoo ging het voertuig naar be neden, met het noodlottig gevolg, dat het veel te zwaar belaste wagentje, toen het een maal vaart had gekregen, niet meer vol doende naar de rein luisterde en een 500 meter werden hij een sterken bocht uit de baan liep, allen die zich cr op bevonden, er af slingerend. Een enkele jongen, die aohlorop de lorrie zat had, toen remmen niet bleek te baten, het gevaar zien aankomen en was, zijn mak kers waarschuwende, zoo mogelijk hetzelfde 1e doen, van de lorrie afgesprongen en veilig op den beganen grond gekomen. Een hon derd meter beneden dat punt zag hij het voertuig uit de baan vliegen. Het bleek, dat enkele kinderen met armen of beenen onder de lorrie bekneld waren geraakt, maar het mocht enkelen der grootere jongers gelukken hen uit de benarde positie te bevrijden. Een Javaansche leerling, padvinder, beijverde zioh aanstonds de noodige verbanden aan te leg gen bij de gewonden, terwijl anderen naar alle kanten togen om hu!p te halen. Naar verschillende kanten werd getelefo neerd en inmiddels werden draagbaren ge construeerd om de gewonde kinderen le ver voeren. Met gebruikmaking van een inmid dels aangekomen lorrie konden de gewonden naar boven worden gebracht en verder naar het stationsemplacement van Toentang. In middels was een Indische arts uit Ambarawa daar aangekomen, die de eersie medische hu'p kon brengen. Gelukkig biceik het mee- rendeel deT wonden niet ernstig te zijn. Be sloten werd de gewonde leerlingen voorloo- pig naar het militair hospitaal le Ambarawa over te brengen. DE BALLONVAART VAN DE NEER- LANDIA OVER DE ZUIDERZEE OP 25 MEI. Een voorbarig bericht van den Kamper correspondent van de M'aasbode over den afloop van deze ballonvaart, die eindigde met een sleepvaart over de Zuiderzee, stelt het voor, alsof hier sprake was van buiten gewone omstandigheden, die tot ernstige in cidenten aanleiding hadden kunnen geven. De Commissie voor Opstijgingen van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart stelt er prijs op hier uiteen te zetten, dat deze ballonvaart een zeer normaal verloop had en leidde tot een prachtig geslaagd experi ment. Juist het feit, dat de ballon bemand was met passagiers, die voor de eerste maal varend, hun voornemen te kennen gegeven hadden na kennismaking van de ballonsport, lot balloncommandant te worden opgeleid, was aanleiding, dat lo. de startcommissaris, die den ballon liet vullen en opgaan, wist, 9at er kans bestond, dat de Zuiderzee voor een deel zou moeten worden overgestoken en 2e, dat de balloncommandant na een uur varens en kennismaking met de atmosferi sche omstandigheden den ballon niet bij Bunschoten landde, doch rustig de Zuiderzee opging, volkomen bewust van wat hiervan het gevolg kon zijn. Tusschen Harderwijk en Elburg moest de beslissing genomen worden, die luidde ,,op sleeptouw gaan.' Er was nog ruim ballast aanwezig, de daling geschiedde volkomen regelmatig. Met drie zak ballast kwam de ballon op sleeptouw, de mand bleef eenige meters boven het water; de sleepkabel werkte als drijfanker. De passagiers gingen aan de sleepzijde op den rand van de mand zitten. Wanneer de ballon i >r een wind stoot even neergedrukt werd, gleed de bo dem van de mand een oogenblik als een glij- boot over het water. Bij nadering van de kust kwam even de zon door en moest een wederopstijgen van den ballon door ventiel halen krachtig worden tegengegaan. Een maal lichtte de ballon het zware sleeptouw bijna geheel uit het water op. Bij de lan ding was de voorgeschreven hoeveelheid reserveballast nog aanwezig. Ware de bal lon niet juist het haventje binnengedreven, doch eenige meters links of rechts van het sluisje op den wal gekomen, dan waren de passagiers er droogvoets afgekomen, terwijl nu de tocht met natte schoenen en kousen beëindigd werd. Van de 108 ballonvaarten, die met de bal lons der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart zijn gedaan, leidden verscheidene over de Zui derzee. Op 25 September 1909 landde de ballon te Rotterdam na een vaart van 110 K.M. in 6 uur 19 minuten van uit Utrecht met drie passagiers nabij Heerenveen, waarbij de Zuiderzee in zijn grootsten afstand werd overgestoken, een andermaal 8 Maart 1910 ging de vaart van Utrecht naar Hoogkarspcl tusschen Hoorn en Enkhuizen, 24 April j.l. werd van Muiderberg naar Uitdam over de Zuiderzee gevaren. Het spreekt van zelf, dat moeilijke vaar ten niet worden ondernomen dan na overleg met de passagiers en dat elke balloncom mandant een ontijdig beëindigen van de vaart zal verkiezen boven het bloot stellen van onervaren passagiers aan de onaange naamheden, die een moeilijke landing met zich brengen kan. DE VERKEERDE EIGENAAR. Een vrouw was bezig haar jongen on barmhartig af te ranselen op straat, hetwelk een medelijdend oud heertje naar de oor zaak deed vragen en welke de moeder trachtte te bewegen de aframmeling te doen eindigen. „Wat," schreeuwde de moeder buiten zich zelf, „ik zal hem leeren, Die aap heeft het kippenhok open gezet en al de kippen zijn er vandoor." „Wel, wel, dat hindert toch niet," troost te het oude heertje, „U weet toch, dat de kippen steeds tegen donker bij hun rechtma- tigen eigenaar terugkeeren." „Dat weet ik", antwoordde de Vrouw, „dat is juist het ergste." EIGENAARDIGE VERGISSING. Dinsdagnamiddag had in den winkel der Gebrs. T. op de Parade te Venlo een zonder ling ongeluk plaats, dat gelukkig goed afliep. Een reiziger, die n.l. deze firma bezocht had, zag een deeggehaalde uitstalkast blijkbaar aan voor de deur en liep pardoes door de groote spiegelruit. Wonder boven wonder kwam hij er zonder verwondingen af, slechts een klein scheurtje in zijn jas, kon hij als souvenir aan zijn verstrooidheid bewaren. (L. K.J WAT DE TUBERKELBACIL VERTELT. Ik ben zoo snoeperig klein, dat de men schen mij enkel met hun sterkste vergroot glazen kunnen zien. Vijfhonderd van die smalle staafjes zooals ik ben, moeten naast elkaar worden gezet en dan hebben ze sa men een lengte van een milimeter. Dank zij.die kleine afmeting sluip ik over al binnen; in alle organen van het mensche- lijk lichaam kan ik gedijen; in darmen en Ion gen, in hersens en beenderen, en de mensch bespeurt mijn aanwezigheid eerst dan, als ik allang heerscher over zijn lichaam ben ge- V/orden. Ik ben zoo licht, dat ik op elk wa terblaasje, op ieder stofje, door de lucht kan vliegen. Ook ben ik taai heel taai. Een half jaar en langer nog kan ik vasten, en na dien «tijd vind ik menschenbloed nog veel lekker der. De menschen kunnen met hunne wapenen soms wel een heelen troep van mijn kin deren dood maken. Maar wat zou dat? Mijn nakomelingschap is veelvuldig als het zand der zee. Mijn ergste vijand is de zon ik ben er bijna pet zoo bang van als voor kokend water, want daarin smelt mijn waspantser, dat mij anders zoo uitstekend beschermt. Maar de menschen sluiten de zon buiten hunne wo ningen; zoo komt het, dat ik bij hen in stof en vuil een goed onderkomen vind en aller behaaglijkst kan gedijen. Mijn macht strekt zich uit over de heele aarde. Eiken dag worden drieduizend men schen op mijn altaar geofferd. Een zevende deel der menschheid behoort mij. Oorlogen zijn kinderspel, vergeleken met de verwoes tingen, die ik gewoon ben aan te richten. Maar oorlog, honger en armoede zijn mij welkome bondgenooten, want de menschen trachten zich op alle mogelijke manieren te gen die drie vijanden te verdedigen, terwijl ze mij ongestoord laten voortwoekeren. Het meest ben ik gesteld op lieden in de kracht van hun jonge leven. Van de vier menschen die tusschen 15 en 60 jaar sterven, heb ik zeker één in het graf geholpen. Hij gaat dood, ik leef en woeker lekker verder. De bacillen van pest en cholera en het pokken- gif zijn door de menschen bedwongen. Mij echter heeft alle geleerdheid nog niet kun nen temmen; daarom ben ik ook de meest gevreesde van allen Laat ze maar op hun hoede zijn. (Hbld.), DE DAME, DE KINDEREN EN DE TASCH. Mevrouw C. V„ te Rotterdam, was met haar twee jeugdige kinderen bij familie te 's-Hage geweest. Toen zij weer naar Rotter dam terug zouden gaan, vertoefden zij een wijle in de wachtkamer van het station. Me vrouw bestelde een kop thee en vroeg den kellner, wien zij een goed fooitje gaf, even een oog in 't zeil te willen houden, want ze moest even naar het toilet. Terugkomende, ging zij met haar spruiten naar den intusschen gereedstaanden trein, zocht een lekker plaats je en hoopte nu maar, dat de dienstbode tijd aan het station zou zijn. Terwijl zij zoo werktuigelijk op haar arm bandhorloge kijkt, of de trein nog niet moet vertrekken, bemerkt zij op eens, dat zij haar tasch vermoedelijk in de toiletten heeft laten liggen, deelt dit verschrikt aan een mede reiziger mede, en verzoekt ook dezen even een oogje in 't zeil te willen houden. Natuurlijk, natuurlijk, mevrouw, ga ge rust uw gang maar. De dame wipt den wagon uit en loopt ge zwind naar de toiletten terug. Mijn tasch, mijn tasch, stamelt zij buiten adem, mijn tasch heb ikyergeten Hier is geen tasch, zegt de juffrouw en na u is er nog niemand anders hier geweest, dus u kunt haar hier niet verloren hebben. De dame kan van opgewondenheid niet praten en holt de toiletgelegenheid uit naar de wachtkamer, waar zij een kop thee ge dronken heeft. En jawel, daar ligt de tasch nog op een stoel onder de tafel geschoven. In een oogwenk is zij weer met haar tasch de wachtkamer uit. De reizigers weten niet wat ze van zoo'n heen en weer vliegende dame moeten denken, maar ze houden zich overtuigd, dat het toch wel zijn bedoeling zal hebben. Doch nauwelijks is zi) buiten de wachtkamer, of de trein, waarin haar kinde ren zitten, vertrekt. Ze kan niet meer van schrik, zij gilt Ho, ho maar natuurlijk te vergeefs. Énkele toeschouwers geleiden haar naar de wachtkamer en met een glas water en met vele geruststellende woorden wordt zij ten slotte tot bedaren gebracht. De reiziger in den trein, die op zich geno men had een oogje in 't zeil te houden, paste intusschen voorbeeldig op de kinderen en zat dezen koeien met gouden horens te beloven, om den stroom van waterlanders te bedwin gen. De moeder kwam met den volgenden trein, een half uur later, zenuwachtig in Rotterdam aan en met tranen in de oogen liep zij op haar kroost toe, dat al dien tijd tus schen zijn liefdevollen oppasser en de dienst bode op het perron haar komst had verbeid. (R. N. bl.) AANWINSTEN VOOR DE ROTTER- DAMSCHE DIERGAARDE. Het stoomschip Besoeki van den Rotter- damschen Lloyd dat Zaterdag jl. de haven van Rotterdam binnenliep, bracht een kost bare zending voor de Diergaarde mede. Niet minder dan twintig hokken werden in den namiddag op twee groote vrachtauto's naar den tuin getransporteerd. Dank zij de goede zorgen van de officieren en de beman ning van het schip, die zich bijzonder voor de levende have interesseerden, zijn alle die ren, op een enkele uitzondering na, behouden overgekomen. De apencollectie is er ditmaal wel het best bij gevaren, want onder de nieuw aangeko- menen bevinden zich niet minder dan vier fraaie orang oetangs, alle kerngezonde die ren, die na een kort verblijf in den winter- stal hun plaats in het apenhuis reeds hebben ingenomen. Er zijn dus thans in het apen- huis zeven orang oetangs aanwezig inder daad is het aantal dezer apen dan ook nog nooit zoo groot geweest en het loont wel de moeite eens even het gebouw binnen te loo- pen en het buitengewone schouwspel een oogenblik gade te slaan. De grootste, Jacob genaamd, heeft zijn intrek genomen in een kooi naast die van de welbekende Tarzan veiligheidshalve heeft de eerste kennismaking nog slechts plaats door een ijzeren hekje, dat in de opening van den scheidingsmuur is geplaatst. Gaat dit goed, dan bestaat het plan de dieren later in een kooi bij elkander te plaatsen. Behalve de hier vermelde groote apen kwa men er met hetzelfde transport nog een groot aantal zoogdieren, vogels en reptielen mede, waaronder twee tijgerkatten, een dwerg- civetkatje, een kantjil, een Sumatraasch baardzwijn, een Indische Maraboe, een Ja vaansche vischuil, twee Maleische dwerg ooruilen, twee Baya-wevers, een zwart- vleugel minospreeuw, vier snipkwartels, zes tien rijstvogels, twaalf witkelige witkopnon nen, drie getijgerde amandaVa's, acht parel tortels, twee kaneelduiven, vijf groene papa gaaiduiven, een cobraslang, drie Indische doosschildpadden en twee lederschildpadden. De dieren zijn alle door in onze koloniën vertoevende diergaardevrienden, waaronder verscheidene Rotterdammers, ten geschenke aangeboden. KINDERACHTIG. Men meldt uit Ouddorp (Z.-H.) aan de „Stand.": Een candidaat voor den Gemeenteraad van de liberale lijst kreeg maar ruim 30 stem men. Hij maakte zich daar kwaad om en joeg zijn petroleumleverancier van het erf, een weduwvrouw, die handel in eieren drijft, werd ook het erf afgejaagd. Twee perso nen hadden sedert eenige dagen een kalf bij hem in de weide loopen, moesten er op staanden voet uit en 25 betalen. Een kleer maker mocht nooit meer iets voor hem maken enz., enz. Woensdagavond kwamen twee Tielsche varkenshandelaren met paard en wagen, waarop 6 manden met varkens, van de markt te Os. Om in Tiel te komen, moet men zich in Wamel met de pont laten overzetten. Ofschoon de pont nog aan den kant van Tiel was, reed men de helling af. 't Ging steeds vlugger en de beide mannen, het gevaar ziende van in 't water te komen, sprongen er af, waarbij de een zich ernstig bezeerde. Paard en wagen kwam natuurlijk in de Waal terecht. Het arme dier verdronk. Eveneens al de krulstaarten. Voor de kooplieden, die naar men zegt, dronken waren, een groote schadepost. Naar aanleiding van het verzoek tot in voering van het Vloekverbod besloot de raad van Wonseradeel (Friesl.) met op twee na algemeene stemmen, tot het volgende: a. aan allen, over wie de plaatselijke overheid direct of indirect zeggingschap heeft, het openbaar vloeken te verbieden. Bij herhaalde overtreding stelt de raad voor ieder geval de toe te passen disciplinaire straffen vast; b. allen ingezetenen, vereenigingen en corporaties van tijd tot tijd bij publicatie in een of meer der in deze gemeente meest verspreide nieuwsbladen, door B. en W. te bepalen, dringend te verzoeken, zooveel in hun vermogen is, het openbaar vloeken tegen te gaan; c. in de Politieverordening in te lasschen een artikel, luidende: Het is verboden een godslasterlijk geschrift, een godslasterlijke publicatie of afbeelding openlijk ten toon te stellen of aan te slaan. DE RAMP VAN DE „EZARDIAN." De Vlissingsche zeeloods vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag vrijgesproken den zeeloods J. de B. uit Vlissingen, die door. de rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, omdat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat de „Zuider dijk", waarop hij loods was, in aanvaring kwam met het Engelsche stoomschip „Ezar- dian", met het gevolg, dat dit laatste schip zonk en enkele leden der bemanning ver dronken. Het arrest, waarbij het Gerechtshof den zeeloods heeft vrijgesproken, berust op de volgende gronden Het Hof heeft niet uit wettige bewijsstuk ken de overtuiging geput, dat het bij de in leidende dagvaarding aan beklaagde ten laste gelegde door hem is gepleegd. Ook al mocht in deze zijn gebleken, dat beklaagde al in den morgen van 2 September 1922 over de navigatie van de „Zuiderdijk", varende in het Oostgat en de Galgeput, het feitelijk commando heeft gehad, het gehou den onderzoek heeft niet voldoende aan het licht kunnen brengen, hoe dit stoomschip en het aangevaren stoomschip „Ezardian" hebben gevaren, hoe zij ten opzichte van elkaar hebben gelegen, hoe zij ten slotte heb ben gemanoeuvreerd en welke geluidsseinen Zijn gegeven. Wel is waar zijn van de opvarenden der „Zuiderdijk" vele personen als getuigen gehoord, doch van de zijde der „Ezardian slechts enkele, terwijl bij de volkomen af wijkende voorstellingen, welke van weers zijden van het gebeurde zijn gegeven, een betrouwbaar beeld van het voorgevallene niet is te verkrijgen, zonder een uitgebreid ver- hoor van de opvarenden van het laatstgenoem de stoomschip. Evenwel is gebleken, dat zulk een verhoor in deze zaak niet mogelijk zal zijn. Bij deze on volledigheid van de het Hof ten dienste staan de gegevens kan de vraag naar de schuld van de „Zuiderdijk" en eventueel de vraag naar de schuld van den beklaagde niet worden beantwoord. Derhalve meende het Hof, dat beklaagde van het hem ten laste gelegde moet worden vrijgesproken met vernietiging van hét tegen hem veroordeelende vonnis. Het Hof bepaalde in zijn vonnis voorts, dat de door den beklaagde gemaakte onkos ten wegens het dagvaarden van deskundigen, getuigen enz. door den Staat aan hem moeten worden vergoed tot een bedrag van 550,60. PRACTIZIJN-PRACTIJKEN, MITSGA DERS HUURDERSBOND. Donderdag had zich voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden de gewezen secretaris van den Huurdersbond, de prac- tizijn C. P. L. J. de Swart, 37 jaar, alhier ge detineerd. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Febr. en Maart j.l. opzettelijk bedragen in geld, groot 1000 en 300, toebehoorende aan mej. Th. Joh. Pasch, welke hij van haar had ontvangen teneinde de 1000 te deponeeren op het kantoor van Mr. Penterman, opdat deze dat bedrag aan haar man zou uitkeeren, indien deze in een echtscheiding bewilligde of zijn medewerking daartoe verleende en, voor het geval die echtgenoot dat niet wilde, dat geld aan haar terug te geven en de 300 eveneens af te dragen aan bedoelden advocaat voor de proces-kosten, zoodat De Sw. dat geld anders dan door misdrijf onder zich had, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. Voorts was bekl. ten laste gelegd, dat hij in November en December 1922 opzettelijk een aantal bedragen in geld, groot 18.55, elk tot een totaal bedrag van 111.30, toe behoorende aan A. Hesselink, welke bedragen hem waren toevertrouwd, om ze te bewaren en af te geven aan H. Muller, den huisbaas van H. öf ze terug te geven aan Hesselink of diens zoon, zich eveneens wederrechtelijk had toegeëigend. Beklaagde erkende het geld van mej. Pasch ontvangen te hebben. Hij beweerde, dat hij de 1000 voor haar bewaren zou. Van de 300 zou hij het honorarium van den advocaat betalen en dat voor zich zelf be nouden. Hij erkende èn de 1000 en de 300 behouden te hebben. Ten aanzien van de tweede ten laste legging legde hij een volle dige bekentenis af. Getuige Pasch zeide, dat bekl. uitdrukke lijk verklaard had de 1000 aan mr. Penter man te zullen afdragen. Een andere getuige bevestigde dit. Getuige Hesselink verklaarde met zijn huisbaas ongenoegen te hebben gekregen. Hij had zich toen tot het practizijns-kantoor van bekl. gewend. Deze adviseerde, dat get. hem de huur zou betalen. Behouden mocht hij dit geld natuurlijk in geen geval. Het O. M„ waargenomen door Mr. J. A. de Visser, zeide in zijn requisitoir, dat het thans klachten tegen bekl. regende. Op het oogenblik liggen reeds zeven zaken tegen hem op het parket. Deze betreffen alle ma chinaties door bekl. gepleegd in zijn hoeda nigheid van secretaris van den Rotterdam- schen Huurdersbond. Het rechtskundig bu reau van bekl. noemt spr.een maatschappelijk gevaar. Toen bekl. gearresteerd zou worden, liet hij zeggen, dat hij op sterven lag. Uit een geneeskundig onderzoek bleek, dat alles gesimuleerd was. Bekl. is toen terstond in het Huis van Bewaring opgesloten. Uit het rapport van den gevangenis-geneesheer blij kt, dat beklaagde, naarmate hij langer opgesloten is, in gezondheid aanmerkelijk vooruitgaat. Wegens verduistering, tweemaal gepleegd, eischtc het O. M. 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Mr. L. Roest, als verdediger optredend, pleitte voor een voorwaardelijke veroordee ling. HET DRAMA TE VALKENSWAARD. Naar de Bossche Crt. verneemt, zal de zaak tegen Mevrouw Desmet op 19 Juni op nieuw voor de Rechtbank te 's-Bosch behan deld worden. GOUDEN JUBILEUM. Op 20 Juni vieren de Dochters van Jesus H. Hart, die in Nederland een vertakking hebben op de H. Landstichting bij Nijmegen, het gouden jubileum van de stichting harer Congregatie. MGR. A. HENSEN. Naar de Msb. uit Rome verneemt, zai Mgr. A. Hensen, directeur van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, in 1924 voor goed de Eeuwige Stad verlaten. BEDEVAARTEN NAAR KEVELAER. Naar de Msb. verneemt, worden er pogin gen in het werk gesteld om de bedevaarten naar Kevelaer dit jaar weer geregeld te doen plaats hebben. Men rekent in het genade oord op een aantal van 170 bedevaarten. DRANKBESTRIJDERSBEDEVAART. Verschenen is het programma van de zesde Noordhollandsche Bedevaart van Kruisverbonden en Maria-Vereenigingen naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, op Woensdag 6 Juni. De plechtige Hoogmis zal te half 11 worden opgedragen door Pastoor Saulenn van Egmond aan den Hoef, waar onder predikatie door Pater Deodatus Ver geer. De pelgrims uit het Noorden vereeni gen zich om 10 uur in de Parochiekerk te Heiloo en trekken vandaar naar het Ge nade-Oord, Om 2 uur Lof met Sacraments processie en predikatie door Pastoor Van Leeuwen van Hillegom. Programma's kunnen aangevraagd wor den bij den secretaris an het regelings-co- mité den heer C. Venneker, Baansingel 15b. te Alkmaar. PATER P. VAN HOOFF S.J. t- Te 's Gravenhage is, voorzien van de aatste U.H. Sacramenten, in den ouderdom van 78 V r, overleden de Zeereerw. pater P. van Hooff S.J., kapelaan der parochie van de H. Teresia. HET GESCHIL IN DE STEENINDUSTRIE. De uitspraak. De uitspraak van den arbiter, den direc teur-generaal van den Arbeid, in het in het voorjaar 1923 gerezen loongeschil tusschen le, een aantal steenfabrikanten, vereenigd in de afdeelingen Boven IJsel, Lobith, Nij megenMillingen en ArnhemWijk-bij- Duurstede als partij eenerzijds en 2e. de drie samenwerkende organisaties van steenfabrieksarbeiders, nl. de Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportar beiders, de Ned. R. K. Steenfabrieksarbei dersbond „St. Stephanus" en de Neder- landsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders als partij anderzijds, luidt als volgtUit spraak. De loonen der teenmakers en andere losse arbeiders worden ten hoogste 10 pet. lager gesteld dan in 1922 de loonen der ovenwerkers en andere vaste arbeiders worden ten hoogste 15 pet. lager gesteld dan in 1922. Een en ander met inachtneming van het in de acte van compromis bepaalde. Geschillen over vermindering van het aan tal arbeiders in verschillende ploegen worden evenals de z.g. uitwassen door de betreffende fabrikanten geregeld in overleg met een re- gularisatie-commissie van werkgevers en werknemers. Loonaftrek voor zakelijke bedrijfsbelas ting mag niet plaats hebben. Deze regeling geldt tot 1 Maart 1924 behoudens het in de acte van compromis bepaalde, ten aanzien der loontarievenwij- ziging na 31 October 1923. DE 48-URIGE WERKWEEK BIJ DE GEMEENTE AMSTERDAM. Verworpen door den R. K. Bond. De Christ, organisatie aanvaardt het voorstel. De R. K. Bond van gemeentepersoneel „Sint Paulus" te Amsterdam heeft in zijn Dinsdagavond gehouden vergadering de voor stellen van de commissie voor georganiseerd overleg tot invoering van de 48-urige werk week verworpen. In de Dinsdagavond gehouden leden vergadering van den Christ. Bond van Over heidspersoneel, werd met een groote meer derheid van stemmen besloten de voorstellen tot invoering van de 48-urige werkweek voor de gemeente-werklieden, zooals deze in de centrale commissie zijn overeengekomen, te aanvaarden. DE FABRIKANTEN TEGEN ARBITRAGE. De fabrikantenvereeniging te Almelo heeft besloten in zake het conflict in de katoen industrie geen verzoek tot minister Aalbersc te richten om arbitrage, STAKING VAN LANDARBEIDERS. OOLTGENSPLAAT, 31 Mei. Gisterenmorgen zijn alle landarbeiders te Ooltgensplaat en Oude-Tonge in staking gegaan, wegens ver werping van hun looneischen. De staking wordt geleid door de besturen van de moder ne, de Christelijke en de R. K. Landarbei dersbonden. NOG EEN MIDDEL TEGEN SUIKER ZIEKTEN. In de ziekenhuizen te Kopenhagen is men sedert eenigen tijd bezig met proefnemingen met een nieuw middel „diasulin" ter behan deling van suikerziekten. Een der geneeshee- ren van het stedelijk ziekenhuis verklaart, dat de resultaten vermoedelijk gunstig zul len blijken te zijn. Diasulin is een bereiding uit de alvleeschklier van varkens en is ont dekt door den Deenschen scheikundige An dersen. Het middel is reeds in Denemarken in tabletvorm verkrijgbaar tegen een lagen prijs. HINDERLIJKE BRUGGEN. Het Kamerlid de heer Van Boetoelaer van Dubbeldam richjte tot dem minister van Wa terstaat de volgende vragen: lo. Is het den Minister bcikend, dat enkele aan de Vecht gelegen plaatsen, inzonderheid Maarssen en Breukelen, veel hinder onder vinden van het feit, dat het Merwedekanaal tusschen deze plaatsen en. hun stations door loopt, zoodat reizigers, om zich naar het sta tion te begeven, steeds over het kanaal moe ien, terwijl er bij het opendraaien der brug gen in de verbindingswegen alleen met het scheepvaartverkeer en niet met het tandver- keer naar liet Station rekening gehouden wordt, ten gevolge waarvan het herhaaldelijk voorkomt, dat reizigers, zelfs hij zeer tijdig vertrek, tiet station niet op lijd bereiken kunnen en hun Gein missen? 2o. Is de Minister niet van oordeel, dat de scheepvaart minder hinder zou onder vinden van een verplicht gesloten houden de zer bruggen gedurende bijv. '5 minuten, voorafgaande aan het vertrek der meest ge bruikte treinen, dan nu de Teizigers onder vinden, die, zioh naar deze stations willen de begeven, soms geruimen tijd (oponthoud van 10 h 15 minuten is geen uitzondering) moeten wachten totdat een z.g. „sloep" deze bruggen is doorgevaren. 3o. Is de Minister bereid zijn medewer king te verlecnen tot het lot stand brengen een er regeling omtrent verplichte sluitingstij-1 den dezer bruggen, in verband met de dienst' regeling der treinen, of, zoo zioh daartegenl onoverkomelijke bezwaren mochten verzet ten, zou de Minister dan het denkbeeld in overweging willen nemen, het bereiken van genoemde stations mogelijk te maken door het aanbrengen van vaste voetbruggen, zoo als cr bij bet station Nieuwersluis een is aangebracht? REGENSCHADE AAN VELDGEWAS SEN. Door den aanhoudenden regen en hagel buien zijn in Twente vele akkers rogge tegen den grond geslagen. Men vreest, dat het gewas niet weer overeind zal komen en ge maaid zal moeten worden. Uit de Noordelijke provincies meldt men ons, dat ten gevolge van het natte gure weder de uitgepote boonen in de tuinen bijna alle vervuurd" zijn en dus opnieuw gezaaid moe ten worden. VOORKEURSTEMMEN. M. de Redacteur, Gelieve dit stukje te plaatsen. Voor "X laatst. Ons antwoord op het langdradige inge zonden stuk van den heer Nuijens in uw blad van j.l. Vrijdag kan kort zijn. Ten eerste zijn lang niet alle R.K. Kiezers lid van de R.K. Kiesvereeniging en hebben dus niet aan het tot stand komen der groslijst mede gewerkt. Zij voelen zich hoegenaamd niet verplicht de "rangorde dier lijst in acht te nemen. Ten tweede wij merkten het reeds op was het advies van de Propaganda-club der R.K. Kiesvereeniging als gij niet op No. 1 wilt stemmen, stemt dan op den candidaat uwer keuze van de R.K. lijst. Nu mag men wel aannemen dat de Propa ganda-club der R.K. Kiesvereeniging niet van de leer zal wezen, dat het doel de middelen heiligt, zelfs niet subsidiair. Indien de heer N. er deze leer absoluut bij wil halen, dan is zij o.i. veeleer van toepassing op de handelwijze dergenen, die kort vóór de samenstelling der groslijst eventjes lid van de kiesvereeni ging worden om aldus bij overrompeling hunne candidaten verkozen te krijgen. Voor het overige kunnen wij volstaan met te ver wijzen naar het hoofdartikel over de voor keurstemmen. TWEE VOORKEURSTEMMERS. M. de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekendle 'n plaats je in uw veelgelezen blad, om over het geven van voorkeurstemmen eens een goede mee- ning te mogen vernemen. Wamt wat is nu wel het geval? Dat ik een behoefte gevoel om van menischen, welke een hoogere ladder in het politieke leven hebben beklommen, de meening te mogen vernemen? Nu dan wederom de verkiezingen in den lande, in 1922 voor de Tweede Kamer en nu in '23 voor de Provinciale Staten en Gemeen teraden, tot het verleden behooren, en nu de gehouden verkiezingen op de eene plaats met grooten en elders weer met minder strijd, ten einde zijin gebracht, en de verkiezingen voor Gemeenteraden, niet het minst, met grooten strijd in eigen kamp zijn gestreden, nu krijgen wij als naspel nog een strijd, een strijd ten gevolge van de voorkeurstem. Wij hebben al reedis kennis gemaald met Ingezonden Stuikten uit Vogelenzang en in uw blad van 26 Mei is er oo(k een zékere N„ van Uilgeest, die zijn afkeuring uitspreekt dat een met voorkeurstemmen gekozene zich als eerlijk man zou moeten terugtrekken. Hier te Lisse treedt het getheele bestuur en bloc af, ter wille van een gekozene met voor keurstemmen. En dit is nu nog maar het begin, waar zal toch wel het einde zijn van i>nzen R.-K. Poliiiéken wir-war? En dit nu allés ter wille van de voorkeur stem. En nu, M. de R., ben ik maar .steeds zoe kende, en ik kan hot niet vinden (wie helpt mij, s. v. p.?) om het verbandl te ontleden van hét Politiek Advies, ons voor de verkie zing der Tweede Kamer in 1922 te Utrecht gegeven, Is daar toen, M. de Redacteur, niét gewerkt met voorkeur? Hebben toen niet duizenden kiezelrs een offer moeten brengen ter wille van dè voor keur? Wij allen welen toch nog wel het verleden iin den R.-K. Kieskring Leidien? En is dit niet alles een gevolg geworden van d'e voorkeur? En als dan, M. de R., onze politieke advi seurs volgens hun. eigen verklaringen bewe ren, dat dit is geschied volgens plicht en ge weten, dam, M. die R., dienen wij dit te geloovcn. Maar!.... Voorkeur geven werd ons, lec- ken in de R.-K. politiek, te Utrecht toch geleerd, al hebben wij, kiezers, de oorzaken daarvan nooit mogen vernemen. Waarom? Maar ook iin verkiezingen van Gemeentera den kan het voorkomen, dat mien aan het waarom voorkeurstemmen dan ter wille van vérderen strijd, in ons openbaar leven het zwijgen oplegt, al zou het soms zeer gemak kelijk te motivceren zijn, waarom voorkeur stemmen. werden uitgebracht. Maar, M. de Redacteur, als het nu in Utrecht een zaak was, om volgens plicht en geweten het gegeven Politiek Advies samen te steldieni met voorkeur, dan is het mij als leek in dé politiek niét duidelijk, waarom dan voor de Gemeenteraadsverkiezing de zonde, tegen de polildék begaan, zoo groot moet zijn, dat er dan direct reden aanwezig is tot aftreding van besturen, met alle verdere onaangenaamhe den, welke dan ook nog verder kunnen vol gen, wanneer de voorkeurstemmen toch alleen werden uitgebracht op candidaten van de R.- K. lijst. Wanneer u mij, M. die Redacteur, voor daze regelen plaats wil schenken, dan breng ik UEd. hiervoor mijn hartelijfcen danlk. En in dé hoop, dflt een welwillend lezer mij bet verband tusschen voorkeur en voor keurstem eens duidelijk wil maken, hierboven; bedoeld, teek en ik dn afwachting, A. BON, Lisse. MILITIELICHTING 1323. 2e GEDEELTE. Aan Oudérs, Voogden en belang hebbenden, Wefficht ten overvloede wordt u gewezen op dé aanwezigheid van dé R.-K. Miiïtaiinen- Vereenïging te Naarden. Daar werdt voor uw behingen gezorgd. D« vervulling van uw plich ten wordt u daar gemakkelijk gemaakt, door de deelname aan de maandélijksche Heilige Communie. Dus, R.-K. jongelingen, geeft u bij aan- homst te Naarden op 4 Juni a.s. direct op ais lid van de. vereeniging. Ouders en Voogden, draagt uw zoom of pu pil op, om zich aan te sluiten bij genoemde vereeniging. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den voorzitter, adres: J. J. Th. van der Wal, Sergt.-MajAidmPromelrspleim!, te Naarden, terwijl inlichtingen ook ie bekomen zijn aart het VereeraigiiEgsgebouw „ConcOTdlIa I"urf- poorts'lraait 30, te Naarden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 15