Dit nummer bestaat uit 24 biacizijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. Taak en beteekenis der Katholieke Staatspartij. 3 mm agenda 4 mm Zaterdag 2 Juni 1923 46ste Jaargang No. 1445^ S7A3SMEUWS. De St. Vinceiitius-Bibliotheek is geopend: Jubilé Franken. De verloting van het St. Agnes- patronaat. Aanbesteding Rijkswaterstaat. WIE HEEFT NOG AFGEDANKTE KLEEREM? Zitplaatsen voor wagenbestuurders. Goedkoope melk. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 19 Haarlem De Raad van Groot Haarlem Totaal 12505 3133 4852 2S33 5602 13000 2105 2105 Collectief contract loodgietersbedrijf. Gemeente-ambtenaren. Opgedragen. Abonnements-Concerten. Kerkconcert. Luxor-theater.. Bedevaart naar Heilo. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooialtbetaling, Heden is (e Utrecht de jaarvergadering ge houden van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties, waarop de voor zitter, mr. A. Baron van Wijnbergen de vol gende rede uitsprak: Toen onze laatste Algemcene Bondsverga dering gehouden werd, stonden we aan den vooravond der Tweede-Kamerverkiezingen. Met buitengewone spanning werd het re sultaat daarvan tegemoet gezien. Bedacht men toch, dat voor de eerste maal algemeen kiesrecht gold zoowel voor vrou wen als voor mannen, dat de zetels aan de verschillende partijen zouden worden toege wezen op den grondslag der Evenredige Ver tegenwoordiging, dan begreep men te mogen verwachten, dat dc te verkrijgen verhouding geruimen tijd vrijwel blijvend wezen zou. De uitkomst heeft onze verwachtingen overtroffen. Behaalde de katholieke Staatspartij 32 ze tels ook dc beide andere rechtschc partijen konden met voldoening wijzen op de resulta ten van den gevoerden verkiezingsstrijd. Voor zooveel zulks van de kiezers afhangt, was dus het voeren van eene krachtige, prin- cipieele Christelijke Staatkunde mogelijk ge maakt, nu in onze Tweede Kamer 59 leden zouden plaats nemen ter rechterzijde. En wat de waarde van den verkregen uit slag in niet geringe mate verhoogde, was de overtuiging, dat natuurlijk algemeen ge nomen de groote meerderheid van ons volks rechts gestemd had, daartoe niet ge bracht door allerlei beschouwingen of over wegingen van materiëelen aard, maar vóór alles wijl beseffend, dat het Christenplicht' is, mede t.c werken tot de mogelijkheid cener Christelijke Regeering. Is er derhalve reden tof dankbaarheid en tot opgewektheid, wanneer wij den politie leen toestand hier te lande uit principieel oogpunt bezien, onmiddellijk zij daaraan toe gevoegd, dat het door de rechtsche partijen verkregene medebrengt voor hen, vooral in dezen tijd, buitengewoon groote verantwoor delijkheid, op hen legt zeer zware verplich tingen. Ook wij katholieken hebben daarvan te dragen, te volbrengen ons deel. Te zorgen hebben wij, dat de resultaten, waarop we thans kunnen bogen, en die voor een zoo groot deel te danken zijn aan den cendrachtigen, moeizamen arbeid van het voorgeslacht, worden behouden en steeds tot meerdere ontwikkeling worden gebracht. Wordt het door allen ingezien? Geven allen bhjk te beseffen, wat aan den arbeid van vroeger jaren te danken is? Is in allen hot besef levendig, welk een moeitevolle strijd in eendracht, offervaardigheid en groot Gods vertrouwen is moeten gestreden, teneinde te komen tot ae emancipatie der katholieken van Nederland? Wordt er in voldoende mate kennis geno men van het verleden, teneinde zóó te gera ken tot juiste waardebepaling van het heden, om dan te beseffen den duren plicht het een maal verkregene niet lichtvaardig in de waagschaal te stellen, maar alle krachten in te spannen om het te behouden, te vermeer deren, ten einde het dus te kunnen overge- ven aan hen die na ons komen zullen? Gelukkig behoeven wij, voor zoover hier een tekort valt te constateeren, niet te zoe ken naar de wijze, waarop 't moet worden aangevuld. De leiders onzer plaatselijke kies verenigingen, en bovenal onze katholieke pers, aan welke wij op staatkundig gebied reeds zooveel te danken hebben, zullen, naar vertrouwd mag worden, de gewaardeerde medewerking blijven verleenen, teneinde te bevorderen dat allen, tot den laatsten man J Vr£?uv ïoe' £aan 'nzien, wat de traditie der Katholieke Staatsoartij vraagt voor het heden, opdat men veilig dc toe- komst kunne tegengaan. Gelijk tot dusverre, zal echfer ook in het vervolg eene Christelijke Staatkunde waaraan dan toch, gelijk de droevige erva- dn£ Crna',0nnai Êcbied met den dag hëkn f'i a£n{oo?t. de wereld vóór allef behoefte heeft - hier te lande slechts kun- gevoeld worden in samenwerking met tfroAdshfd Tl £?S .Christus' leer willen ten grondslag gelegd zien aan wetgeving en Staatsbestuur, teneinde ook op staatkundig inrw" "t rtVen den vrede van Christus bodia k iVaIJ US' ma** niet °ver- bodig heeten daarop nu en dan in katholie- r„k,r?itc w;'zcn' nu 't getal van hen, die trilUte 3C i °j ,Cr, hf' districtenstelsel medemaakten, geleidelijk kleiner wordt, bij wie reeds de herinnering aan het samengaan bij de stembus eerder het bewustzijn leven dig doet blijven, dat ook thans nog zij, die een gemeenschappelijk doel nastreven, heb- de'Udd0^6!.e,lbandur te Wijven verstaan en de middelen hebben aan te wenden, die daar- mn. ?°l° ZuJxD' *n ^eze wederkcerigheid moet betracht, spreekt van zelf. .fill hW,zooeven gezegde worde echfer niet afgeleid dat politieke overwegingen ons ooit zouden mogen doen afzien, van hetgeen als katholieken ons plicht is tc doen. Dat toch, naast hetgeen ons met de chris- tclijke partijen op staatkundig gebied ver- cenigt ook is, wat ons scheids op godsdienstig en kerkelijk terrein onze politieke tegen standers behoeven er niet telkens aan te her inneren. Wij zelf stellen er prijs op dat 't niet worde uit het oog verloren, gelijk 't ook door de andere rechtsche groepen bij herha ling wordt verklaard ten opzichte van ons, waldcerenriim0edi>5held' te begHjpen e" le t Kan daarom goed zijn ook onzerzijds nog eens te zeggen, dat in ons land met zijn ge mengde bevolking, naast samenwerking met anderen op staatkundig terrein op den grond slag van heigeen ons daar gemeen is, naast gemeenschappelijke politieke werkzaamheid in wetgeving en Staatsbestuur naar gemeen schappelijke christelijke beginselen, wij ka tholieken onverkort wenschen te zien onze vrijheid om te bevorderen, dat onze katholie ke leer steeds meer en beter, en door steeds meerdere worde gekend en beleefd, dat de in het katholicisme gelegen kracht kome tot de gewcnschte ontwikkeling, eene vrij heid, die ook anderen, gelijk we volkomen begrijpen voor zich vindiceeren en in ruime mate gebruiken ter verbreiding der door hen voorgestane leer en ter bevordering der toe passing daarvan. Hoop op politieke winst zoude ons er nim mer toe mogen brengen in deze onzen plicht te verzaken. Toch zouden minder vriendelijke uitlatin gen aan ons adres nu en dan gericht van Christelijk-Historische zijde ons er toe kun nen brengen te verstaan, dat van ons werd gevraagd eene niet te aanvaarden beschei denheid en teruggetrokkenheid, werd ge vraagd van ons eene vrijheidsbeperking, die men zelf niet dulden zou. Onthouden worde daarbij echter, dat evenmin als bij ons de partij aansprakelijk gesteld mag worden voor uitlatingen van sommige leden in woord en geschrift ook daar de door mij bedoelde woorden worden gelaten voor rekening van enkelen, door de leiding niet worden gedeeld. Zoo zeide o.a, een paar maanden geleden de voorzitter der Christelijk-Historische Unie, ds. Schokking, in eigen krinrf tot hen, die zulke uitlatingen bezigden: „Stelt tegen over Rome's ijver, uw eigen bekeeringiijver," woorden spoedig daarna door den voorziiter der Anti-revolutionnaire Partij, den heer Co- lijn, tot de zijne gemaakt; gelijk van die zijde, gelet op de daar reeds lang gevolgde gedrags lijn, niet anders te verwachten viel. Welnu, wordt aan die wijze raadgeving ge volg gegeven, dan is er waarborg te meer, dat de zoo heilzaam en vruchtdragend geble ken samenwerking der rechtsche partijen in de toekomst blijve bestendigd, hetgeen door eenieder, die 't wel meent met land en volk moet worden gewenscht. Door op het zooeven aangeduid terrein ieder voor zich in positieven zin werk zaam te zijn, zal eenerzijds vermeden worden dat buiten 't eigenlijk politiek gebied noode- ïoos uitdrukkingen worden gebezigd, die ook dc verhoudingen daar in minder gunstigen zin zal beïnvloeden, zal anderzijds verkregen worden, dat op politiek terrein men ver schijnen zal beter onderlegd in de beginselen, die dc rechtsche groepen daar in toepassing willen zien gebracht, dat men met meer ijver zal nastreven de doorwerking dier be ginselen in ons staatkundig leven, hetgeen naar de ervaring geleerd heeft aan de eendrachtige samenwerking ter rechterzijde steeds ten goede komt. Is er dus, gelijk ik in den aanvang zeide, alle reden tot dankbaarheid en tot opge wektheid, ontveinsd mag niet worden de zware taak juist in deze tijden op de recht sche partijen als Regeeringspartijen gelegd, nu zij hebben te toonen.ook in 't openbare le ven, hun plichten van staat getrouw te willen vervullen, waartoe in dc allereerste plaats behoort het in samenwerking met de Regee ring op orde brengen van 's lands financiën. Dat daarbij moeilijkheden worden onder vonden, ook uit onze kringen nu en dan een bitter woord vernomen wordt, is verklaar baar. Zoovelen hebben op allerlei wijzen 't volk in den waan gebracht van het bestaan van een Alwijzen, Almacbtigen Vader-Staat, van wien alles te hopen, alles te verwachten viel, dat de ontgoocheling uiterst pijnlijk moet we zen op heden bij degenen, die er in hebben geloofd, en dat gemakkelijk spel hebben de genen, wier taak het schijnt te wezen op te zetten tegen allen, die in overheidspositie zijn geplaatst, verzet aan te teekenen tegen alles wat van overheidswege wordt verricht. Moeilijk doch verheven is daartegenover dc arbeid van hen die juist in deze tijden, die zoo licht zenuwachtig en prikkelbaar ma ken, in deze tijden, waarin men licht onrede lijk wordt, en zich overgeeft aan klagen over hetgeen wordt opgelegd, geroepen zijn berus ting voor tc houden in het onvermijdelijke, eene berusting, zooveel eerder te verkrijgen bij hen, die de gebeurtenissen der laatste ja ren uit christelijk oogpunt weten te bezien, en zoo de juiste lessen er uit weten te trek ken. Van ons katholieken mag dan ook dc Re geering zeer zeker verwachten, dat wij haar steunen zullen in den buitengewonen moeilij ken arbeid, dien zij in dezen tijd te volbren gen heeft, steunen bij de tenuitvoerlegging ook van die maatregelen, die, hoe ongaar ne vaak ook, zij noodgedwongen nemen moet. Anderzijds mag aan de Regeering gevraagd, dat bij de bezuiniging zij zelve de leiding houde, en deze niet zelfs niet ten deele overga in handen der bezuinigings-inspectic; gevraagd, dat bij de bezuiniging wèl over wogen worde te werk gegaan, niet ruw worde ingegrepen: gevraagd, dat bij 't maken van bezuinigingsplannen niet worde uit het oog Verloren, dat ook dan, ja juist dan, de ide- ëele belangen aanspraak mogen maken op bijzondere verzorging en behartiging: ge vraagd, dat ook in dezen tijd van bezuiniging dc eerbied voor de wet door de Overheid zelve ongerept worde bewaard en in prak tijk gebracht. Maar dan ook zullen wij katholieken in en door onze politieke organisatie met hart en ziel medewerken om aan te kweeken en te onderhouden de zeker nu zoo noodige rust en kalmte, gaarne onze krachten inspannen om te bevorderen, mede door goede voorlich ting, dat ons volk overtuigd worde, dat de Regeering niet meer vraagt, niet meer lasten oplegt dan noodig is, en dan ook bereid zij tc dragen, wat gedragen worden moet. En mocht 'f ons niettemin gelijk men- schelijk is nu en dan zwaar vallen, dan zal naast andere, ook ons kunnen voeren tot be rusting deze overweging dat terugblikkend op de laatste jaren, en beziend, wat elders geleden werd en nog geleden wordt, wij hier te lande dankbaar hebben te zijn, dankbaar vóór alles jegens God, dankbaar ook jegens Haar die in deze moeilijke jaren aan het hoofd van den Nederlandschen Staat zich zag geplaatst en voor Wie weldra een Rc- gceringstijdvak onder jubel en dank van Haar volk afgesloten worden gaat. Toen in 1896 de katholieke leden der Tweede Kamer vaststelden het program en aan hun katholieke landgenooten vroegen daaraan te verleenen hun krachten en onont- beerlijkcn steun, schreven zij o.a. „Volgens hunne overtuiging is dc strijd over de ontwikkelingonzer staats instellingen voor langen tijd beëindigd en op de hoofd punten beslist. Daarom richten zij allereerst hunne aandacht op de dingen, die het volk in. al zijn kringen kunnen beseffen, zijn welstand vermeerderen, zijn rust verzekeren, sociale nooden lenigen, sociale ontwikkeling bevor deren, sociale beroering vookomen. Want door al de deelen van dit program gaat de céne gedachte: het Staatsgezag voor alle standen van het volk, dus voor het gehcele en ééne Nederlandsche Volk, ten weldaad tc doen zijn. „Zij worden in die overtuiging versterkt door de wetenschap, dat de in 1897 te kiezen leden van de Tweede Kar.'icr der Staten-Ge- neraal zullen geroepen worden om mede H.M. Koningin Wilhclmina aan wie de Almachti ge God geve wijsheid, kracht, heil en vele jaren, in naam van het Nederlandsche volk en krachtens dc Grondwet als Koningin te ontvangen en te huldigen, aan haar te zwe ren dat zij Hare onschendbaarheid en de rechten Harer Kroon zullen handhaven, Haar te zweren alles te zullen doen wat goede en getrouwe Staten-Generaal schuldig zijn te doen. Als getrouwe onderzaten' van het Huis van Oranje als trouwe aanhangers van het Koningschap en van de Grondwet, mcenen zij in 't belang van Vorstenhuis en Vaderland te handelen door op wetgevend gebied aan die maatregelen hun krachten te wijden die kunnen strekken tot bevestiging van onze Nederlandsche rechten en vrijheden, tot be ter en vaster vervulling van ieders plicht tot meerdere ontwikkeling en meerdere bloei v. het geheele volk en vooral tot versterking van den band tuschen Vostenhuis en Natie naar het woord van Z. M. Koning Willem III: m wordt met verrassende resultaten gebruikt bij het be strijden van Hoofd- en Zenuwpijnen, Griep, Rheurna- tick, Jicht, Ischias en andere soortgelijke pijnen. scheidt het urine-zuur sterk af en gaat onmiddellijk naar de ^ron der pijnen. Bij alle apoth. en drog. verkrijgbaar a 0.80 en 2.per flacon. „Oranje en Nederland, onder Gods zegen vrij, onafhankelijk en één!" Aan ons is 't gegeven met overgroote dankbaarheid te kunnen constateeren, hoe zeer de toen geuite gebeden voor de Konin gin om „wijsheid, kracht, heil en vele laren," door God verhoord zijn geworden, hoezeer de verwachtingen, toen uitgesproken, zijn vervuld; aan ons het voorrecht het te kun nen zeggen, dat na en door een 25-jarige wij ze, zegenrijke Regeering het woord van ko ning Willem III toen in herinnering gebracht: „Oranje en Nederland onder Gods zegen vrij, onafhankelijk en één," nog ten volle werke lijkheid is, en wanneer wij dan letten op het lot, andere natiën de laatste jaren ten deel gevallen, dan gevoelen we pas, wat het zeg gen wil, dat dit woord heden nog door ons in Nederland onverzwakt gesproken worden kan. Zoo zullen dan wij, ook als katholieke Staatsburgers, van ganscher harte, met groote geestdrift, deelnemen aan den jubel en den dank, weldra te brengen aan de Koningin, die wij eeren en liefhebben als wijze en voor beeldige Vorstinne, als Vorstinne, uit Wier daden het „Christ avant tout" zou zijn geble ken ook als dat koninklijk woord niet ge sproken was. En dankend voor de zegeningen in en door Haar ons Volk geschonken, zal straks ook de Katholieke Staatspartij God bidden, dat een gelukkige Regeering Haar deel blijve, dat jaren, jarenlang ons gespaard blijve onze gevierde, geëerbiedigde, geliefde Koningin. Stationsplein Ma- Hotel „Spoorzicht" tinée en Avondconcert.. Deu Hout Concert H.O.V. half 3. Tuin Melkinrichting Jh. van Bruggen Den Hout Srijkorkest. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en variété-voorstelling. „Rusthoek" Bloemendaal concert. Sociëteit „St. Ravo" Bestuur Spoor En tram 8 uur Bevolkingsbureau 810 uur Simultaanséance Schaakclub 8 uur. Hanzegebouw R.-K. Jongevrouwenbond, groep B zang en muziek van half 89 uur Zar.gvereen. „Zanglust" 8 uur. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Ten toonstelling Beeldende Kunsten. Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 Van 2 tot half 3 aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V, De Zondags- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Grijseels v. Hees, Lange Veerstr. 14 en de Fraps Hals apotheek, Frans Hals- plein 1. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. Lnxor-Theafer Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 R.K. Leeszaal cn uitleenbibliothcck Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. Marlhavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur, Tel. 1671. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Groenmarkt 22, Woensdag van TA—9 uur. Omtrent het jubilé van den heer Fran ken is nog te melden, dat <le receptie zeer druk bezocht was, overstroomd van schit terende bloemstukken en telegrammen en verdere attenties. Ongeveer 50 bloemstukken waren aanwezig o.a. van: Hoofdbestuur der Vereeniging van Werkgevers in het bakkersbedrijf le 's-Gra- venhage; Commissarissen en Directie der N. V. Nederlandsche Meelfabrieken te Rot terdam; Haarlemsche Handelsvereniging Groote Houtstraatvereeniging, N. V. Nederi. Bakkerij te Amsterdam; Directie N. V. Mid denstand s-credietbank te Haarlem; Stoom- meelfabricik Nicola Koecklin te Rijswijk bij den Haag; van de personeelen van de fa brieken te Haarlem en Bloemendaal, Kan toor Haarlem, Winkel- en Depothouder.^ en verder van verschillende andere leveranciers uit de stad en van bevriende zijde. Ter receptie kwamen o.m. het e-óheele hoofdbestuur der Vereeniging van Werkge vers uit het bakkersbedrijf uit den Haag, wel ke elk een hartelijk woord van waardeering spraken over de verdiensten van den heer Franken als lid van het hoofdbestuur; verder het gehcele bestuur der Haarlemsche Han- delsvereeniging, waarvan de heer Smit als voorziiter een zeer toepasselijke speech hield, waarin hij naar voren bracht, hoe het klein bedrijf tol groot-bedrijf is gebracht, over den grooten iiver, liefde en doorzettingsvermogen van den heer Franken, en naar voren bracht, dat hierin mevrouw Franken ook een leeu wenaandeel had, om hem met liefde hij le slaan; voorts afgevaardigde der Kon. Neder], Gist- en Spiritusfabrieken te Delft; de heer Weber van de N. V. Nederl. Bnkkerii Cen trale le Amsterdam; de lieer Willem Hoose mans, vertegenwoordiger British Malt Pro ducts te Londen; voorziiter der Groote Hout straatvereeniging, de heer M. Scheer; de hee- ren de Bruvn en Dc Klerk als leden van de Diaconie der Ned Herv. Gemeente. Mr. Blanwpot ten Gate uit den Haag, Mr. Merens de heeren Aikema cn Smit van de Haarl. Pairoonsvereenlging in het Bakkersbedrijf en nog vete anderen. Gisteren werd de verloting gehouden ten bate van het St. Agnespatronaat. De hoofdprijzen vielen op de volgende nummers: No, 3273, Eikenhouten buffet; No. 3123, heerenfiets; No. 3778, damesfiets en op Vrijdag werd door den hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat alhier aan besteed: het uitvoeren van verf- en behang- werken aan gebouwen, kunstwerken enz., van het Noord-Hcllandsch Kanaal, in zes perceelen, volgens bestek no. 165, dienst 1923. Raming perceel I 1350. Hoogste: A. Win- nubst, te Amsterdam, voor 1331; laagste: H, Schram, te Monnikendam, voor 1265. No. 3887, bureau-stoel. Maandagavond zal in onze courant een trekkingslijst worden ge publiceerd. „Wie heeft nog afgedankte kleeren?" vraagt de Zuster van „Maatschappelijke Zoirg voor zieken", verbonden aan de Maria-séiohting Vooral kimieikleertjes en kleeren voor jon gens en meisjes van 6 tot 13 jaar. De Zuster is erg dankbaar, dat zij op den laatsten oproep in de krant zoo'n welwillend oor heeft geikregen. Mooie stapels kleeren heeft zij ontvangen en zij was er de prins te rijk mede, hoewel zij ze zelf natuurlijk niet draagt. Maar ze helpt zoo graag, ze helpt zoo graag degenen, die gebrek hebben aan een rok of pantalon, aan kousen of een hoed of pet. Ze was dan ook al wat erg in haar nopjes met de vele goede vrienden envooral vriendinnen, die haar aan een voorraad hielpen. Maar ik beloofde nog vele malen, over dit mooie wenk te schrijven. En daarom kom ik uw aller belangstelling nog eens wakker roepen! Weet u, wat de Zuster nu zoo graag zou willen hebben? Kleeren, kinderklecvtjos vooral. Binnenkort gaan er velen naar 'n vacantieikolonie. Daar onder zijn er velen, die niet voldoende gekleed zijn. Alles is welkom, kousen, schoenen, rok ken, jurkjes, hoeden, petten, onderk'eeren, ja nndenklceren ook. Vele kinderen hebben geen voldoende onderkleeren. U weet loch allen nog het adres? Even aan de Mariaslichling lalen bezorgen. Als dat niet kan: even d© Marisstichting op bellen. Telefoonnummer 393. De telefoonjuf frouw weet 't. trouwens wel. Mariastichling wolbekend. Even 'li telefoontje, uw adres en uw goede gaven worden even gehaaid. Beter is natuurlijk even laten brengen. Kom, laat me even vertellen, wat het stre ven eigenlijk is van de Haarlemsche Vereeni ging „Maatschappelijke Zorg voor Zieken Zij heeft ten doel zieken en gebrekkigen van en uiit dc Ziekenhuizen en de huiszitten de te dienen met voorlichting, raad cn hulp in den meest uilgebreidien zin. In ieder ziekenhuis in Haarlem is er een zuster, die zich speciaal belast met de pa tiënten. die in dat ziekenhuis verpleegd wor den of werden. Ook is er natuurlijk een aan de Maria- Stichting verhonden cn deze zusier zou nu ook zoo graag de reizigers naar R.-K. Vacan- trekoloniies van kleeren willen voorzien. Wie zou daaraan niet widen medehelpen? Och, huismoeders, die vergeben hebt, uw linnenkast en kleeiremkast nog eens na ta kij ken, doet het nu, maar stelt dan ook niet weer uit, want anders vergeet u het weer. Dat is zoo begrijpelijk; immers u hebt het zoo druk. Zodkl dan even uw kasten na en dan even een boodschap aan de zuster voor Maat schappelijke Zorg van de Mariastichting. Kleine Moeren en groote kleeren, alles is Vindt u het niet mooi, dat doel van „Maat schappelijke Zorg voor Zieken"? De herstel lende en herstelde zieken over dc eerste moei lijke tijden heen le helpen? Ziekte is een belangrijke oorzaak van ar moede, lees ik ergens. De maatschappelijke zorg voor Jen zieke en zijn gezin wordt zoo tevens preventieve armenzorg. Dat is zeer juist en daarom dienen wij onze zuster voor „Maatschappelijke. Zorg voor Zie ken" tc steunen en te helpen. KUNSTZAAL SMIT. Tentoonstelling van schilderijen cn pastels door Jac. Zon. Reeds eerder schreven we, niet zonder waardeering, over het werk van Jac. Zon en ons oordcel over deze tentoonstelling kan in denzelfden geest zijn, Zon behoort tot de impressionisten, hij is vooral technisch be gaafd en weet een schilderij te maken dat behagelijk aandoet en waarin we meestal dc schilderkundige waarde kunnen prijzen. Deze 50jarige kunslenaar blijft vrijwel op één hoogte zijn zienswijze verandert niet en ook blijft hij vrijwel gelijk in dc keuze zijner on derwerpen. Toch zien we zijn werk weer met genoegen, het boeit ons weer, omdat het zoo levendig, frisch en eerlijk is. Mogen we het in hem misprijzen, dat hij zijn eigen weg volgt en blijkbaar ongevoelig is voor de stroomingen der laatste jaren? Liever laten we dat buiten beschouwing en nemen zijn werk zooals het is en dan geeft het ons veel te genieten. Hoe aantrekkelijk zijn de pas tels naar Hollandsche boerenbinnenhuizen. Het licht komt er binnen door deur-of ve"~ steropening cn brengt er kleur en leven, We zien een vrouw of man aan den arbeid, een kind dat toeziet of speelt en zoo meer. Wc zien ook naar buiten, waar frisch groen cn blauwe lucht het oog streelcn en uit alles spreekt vrede cn rust, de blijheid van het eenvoudige landleven. Zon houdt van het zonlicht, we zien het in zijn pastel met boerenwoningen, van waar uit het ons als 't ware tcgenstraalt, in z'n schilderijen uit Italië en Frankrijk. Veel heeft deze kunstenaar gereisd en ook uit Duitsch- land en Zwitserland bracht hij werk mee, dat niet alleen aantrekkelijk is door het onder werp, doch ook en niet 't minst, door dc fleurige vertolking. Als geheel doet de tentoonstelling prettig aan, in deze zonlooze dagen laat Jac. Zon ons de zon zien en weet ons Zonniger te stemmen, Is dit niet reeds een groote ver dienste? M. v' d. W. Op motorwagens worden proeven genomen betreffende het aanbrengen van vcerendc zitplaatsen voer dc bestuurders. In de remise is men bezig met het nemen van proeven met geld- en kaartenkast in de éénmans- wagens. Echter kan hieromtrent nog mets naders met zekerheid gezegd worden, want de directie moet de deugdelijkheid der verschil lende systemen nog onderzoeken. Raming perc. II, 1900, Hoogste: P. J. en J. Renooij, te Schagervlotbrug, voor 1936; laagste: S. Goldsteen, te Haarlem voor 1593. Raming perc. III, 950. Hoogste: M. Kale- feld, te Helder, voor 870; laagste: Gebr. Van der Meer, te Alkmaar, voor 717. Raming perc. IV, 700. Hoogste: J. de Mok, te Helder, voor 680; laagste: Gebr. Van der Meer, te Alkmaar, voor 523. Raming perc. V. 1020. Hoogste: J. dc Kok, te Helder, voor 894; laagste: M. Kaleveld, te Helder, voor 827. Raming perc. VI, 800. Hoogste: J. Frceke, te Helder, voor 745; laagste: P. J. en J. Renooij, te Schagerbrug, voor 688. Doordat eenige veehouders in de laatste dagen zelf hun melk tegen lageren prijs uit venten, zijn eenige melkhandelaars er toe overgegaan eveneens hun melk beneden den vastgestclden prijs van 16 cent per liter te verkoopen. I Barometerstand Vooruit. OPGAVE VAN. We hebben eens aan de hand van de uit slagen der laatste raadsverkiezingen uitgere kend hoe de gemeenteraad er uit zou hebben gezien, indien deze verkiezing zou hebben gegolden voor Groot-Haarlem. Wat valt echter onder Groot-Haarlem, d.w.z. wat moeten wij rekenen onder het gebied dat binnen de grenzen van een Groot-Haarlem zou komen? We hebben er toe gerekend allereerst Haarlem, Schoten en Spaarndam, verder het stadskwartier van Haarlemmerlicde, Heem stede tot aan de Koediefsiaan ongeveer en verder de gemeente Bloemendaal. Wat dit laatste betreft zullen er allicht lezers zijn, die ons op de vingers tikken, omdat natuurlijk niemand ons lift recht geeft geheel Bloemendaal te rekenen tot Groot-Haarlem in spe. Het is ook onze be doeling niet, maar we dienden een maatstaf te hebben. Wil men liever tot Groot Haar lem rekenen do gemeente Bloemendaal tot aan de spoorbaan cn ombuigende achter Huize Duinrust (het aan de gemeente toege zonden plan van Gedep. Stalen dus), dan kan men volstaan met van de cijfers voor Bloemendaal slechts ongeveer één achtste te nemen. In de zetelverdeling geeft dat geen verandering. Haarlem. Schoten Sp. dam HTiede 3) Heemst. 4) Bl'daaT Roomsoh-Katholieken 9087 1548 J02 174 308 5) 1286 Anti-Revolutionairen 2465 293 .29 105 231 Chris tel.-Historischen 3160 615 jgj 72 236 582 Vrijzinnig «Democraten 1967 824 2) 42 Vrijheidsbond 3444 926 6) 1237 7) S. D. A. P. 10372 172? U2 151 192 461 Communisten 1088 Vrije lijsten 1901 1) 204 8) 1) Lijst v. d. Kamt). 2) Lijsten Prusehen en Boss tezamen. 3) Het stadskwartier, dus het Amster- damsche kwartier, gemeente Haarleminerlie- de. 4) De stemburcaux Lutherschc Weeshuis (2) en Boelccnrodestraat (1) tc samen ge teld. Dat zal ongeveer de bevolking zijn tot aan de Koediefsiaan, 5) Lijsten Droog en Zeg waart tezamen. 6) Totaal van de lijsten de Wilde. v. Unen en baron v. Ilardenhrook. Velen dezer kie zers zullen echter niet op den Vrijheidsbond stemmen als zij gelegenheid hebben op een andere lijst hun stem uit te brengen. 7) Totaat der lijsten Otlo en Laan. 8) Lijst Bornwater. Groot-IIaarlem zou meer dan 100.000 inwoners tellen en dus zou de Raad van Haarlem minstens 39 leden tellen. Volgens bovenstaande totalen zou dan de Raad van Groot Haarlem er als volgt uitzien: Roomsch-Katholieken (9) tt zetels, Anti- Rev. (3) 3 zetels, Christel.-Hist. (3) 4 ze tels, Vrijz Dein. (2) 2 zetels, Vrijheidsbond candidate!) tegenover staan. A. P. (11) 11 zetels, zetel, Vrije lijsten (2) (4) 5 zeicis, S. D. Communisten (1) 1 2 zetels. Het tusschen haakjes geplaatste cijfer geeft het aantal zetels aan dat dc partij in den nieuwen Raad van Haarlem zal bezitten. Hieruit ziet men dat de R.K. 2 zetels voor uit zouden gaan; de Christel.-Hisl. 1 en do Vrijheidsboni 1. De verhouding zou dan in dezen raad van Groot-Haarlem zijn 18 rechts tegen 19 links en 2 wilden. Natuurlijk is deze veronderstelling niet ge heel zuiver, omdat bij een plaatselijke ver kiezing de personen der candidaten veel in vloed uitoefenen op de verkiezing. Zoo ge« looven wii niet dat ai de kiezers die op de lijst Olto of Laan stemden, ook hun stem op een eenige lijst van den lieer Loosjes zouden uitbrengen; evenmin als dat al de Heemsleedsche kiezers van baron v. Har- denbroek. v. Unen en de Wilde met vreugde op de Iijst-Loosjes (Vrijheidsbond) zouden aanvallen, vooral wanneer daar andere goede Met de patroonsverceniging in het lood- gietersbedrijf alhier is thans overeenstem ming bereikt tot het afsluiten van een nieuw collectief contract in dat bedrijf. Het mini mum loon wordt bepaald op 85 cent oer uur, terwijl de werkweek op 48 uur is bepaald, evenals dit in het afgeloopen contract voor kwam. Men schrijft ons: De afdeeüng Haarlem van het Nationaal Verhond van Gemeente-ambtenaren hield Donderdagavond eene algemcene ledenverga dering in de bovenzalen van „De Kroon". Na behandeling van eenige zaken van huisiliou- d el ijken aard werd in bespreking gebracht dc reorganisatie van het Georganiseerd Over leg. Door den voorzitter werd een overzicht gegeven van de voorbereidende werkzaamhe den cn mededeeling gedaan van dc werk wijze van de ingestelde commissie en op we ke wijze hel rapport dier commissie lot stand was gekomen. Nadat van dit rapport voorlezing was gedaan, ontspon zich een geanimeerde gedachten wisseling. Ten slotte werden de volgende conclusies vastgesteld in welke richting het bestuur verder zal werk zaam zijn. I. Een Centrale Commissie voor ambtenaren cn werklieden II. Twee verte genwoordigers per organisatie. III. Zitting nemen van raadsleden. IV. Hoofden van Dienst zitting zonder stemrecht. V. Inscha kelen van technische en administratieve aan gelegenheden door middel van sub-commis sies. VI De Commissie van Overleg blijft ds eenige schakel tusschen de Overheid en de organisaties. Alle in ie winnen adviezen door middel dezer Commissie. Aan de firma Knape en D-oog le Haar lem ;s opgedragen het stucadoorswerk van het R.-K. Zusterhuis met Kapel en Fröbel school aan de 2e Braamstraat te 's-Graven- hage, onder architectuur van den heer Jan Stuijt aldaar. Concertbureau Hans Augustin, Amsterdam. Voor de 4 door het Concertbureau Hans Augustin te arrangeeren Abonnements-Ccn- certen in den Schouwburg Jansweg te Haar lem, die nu haar 8e seizoen ingaan, zijn geengageerd het prachtige Budapester strijk kwartet (klassiek-modern programmaJHelssge Lindberg, de groote opzienbarende Finsche bariton met medewerking van den voortref- felijken Finschen pianist Kosti Vehanen, het schitterende Wendling-Quartctt uit Stuttgart (Beethoven-avond) en last but not least Amerika's grootste violist, de beroemde Albert Spalding met medewerking van den uitstekenden Franschen pianist André Benoist. Geen twijfel of deze serie van buitenge wone Abonnements-Concerten zal aan het muzieklevend publiek wederom groot genot schenken, Het Concertbureau Vernout deelt ons me de, dat het bekende Haarlem's Palestrinakoor, directeur Ant. Averkamp, Woensdagavond a.s. in de Groote Kerk alhier een kerkconcert zal geven. HUISVLIJT. De Haarlemsche Vereeniging voor Huis vlijt zendt ons een jaarverslag waaraan wij ontleenen dat het werk tot voldoening stemt. De inschrijving der deelnemers cn deel neemsters werd zooals gewoonlijk in Sep tember van het vorige jaar gehouden. Een 324 kinderen meldden zich toen aan. Deze, nagenoeg allen tusschen den leeftijd van 10 en 13 jaren, splitsten zich daarna in de vol gende 24 clubs 3 voor timmerlieden, 2 voor teekenen, 1 voor kartonwerk, 3 voor hout snijden, 2 voor figuurzagen, 1 voor rictvlech- ten, 1 voor papiervlechten, 1 voor kleiwerk, 1 voor naaien, 6 voor handwerken, I voor haakwerk, 2 voor poppen maken en aan- kleeden. De iaarlijksche tentoonstelling van het werk der kinderen werd ook dit keer weder in de Stadsdoelen gehouden. De belangstel ling hiervoor was zeer bevredigend. Jn deze bioscoop kan men deze week eens gul lachen. De hoofdfilm „De moderne Robert en Bertram" geeft zooveel komische verwikkelingen weer (ze zijn op 't laatst niet meer uit elkaar te houden), dat zelfs de grootste nurks zijn lachen niet zal kun nen houden. De 2 acter Monty-Banks" heeft een doezeligen „dag" is een vroolijke klucht, waarvan alleen het laatste deel niet bekoren kan. „Gerona, het Spaansch Vene tië", is een prachtig gekleurde natuurop name, waarvan men bij het zien verlangen zou gaan koesteren, er heen te gaan. En de „Amerikaansche Zeemeerminnen" is even eens een zeer interessante film. Op het tooneel: ,,de zingende schilder", wier wonderwerken men bijna niet kan ge- looven. Zooals alle jaren zal er een bedevaart naar r.eilo gehouden worden door de Maria- vcrceniging en Kruisverbonden. Dit jaar op Woensdag 6 Juni. De algemeene intentie is: „Door de voor spraak van O. L. Vr. ter Nood Gods zegen te verkrijgen over de Drankbestrijding." De plechtige H. Mis in de Bedevaartskerk begint te half II en zal worden opgedragen door den Z.Ew. Heer J. P. A. Saulenn. Gezongen wordt de H. Mis van de H. Maagd „Salve Sancta Parens". Onder de II. Mis predicatie door den ZeerEerw. Pater Deodatus Vergeer O.F.M. Te half 2 Plechtig Lof met H. Sacraments processie. Ook niet-leden van de Mariavereenigingen en Kruisverbonden kunnen aan de bedevaart deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1