S 1 Tweed® Blad 2 Juni 1923 ELCK WAT WILS 1923* 1923* 2921 2789 38 742 9239 52 9376 2101 2937 4051 Bouwarbeiders 34 749 8578 51 8641 2200 2792 3998 974 5543 5823 111 453 3469 1345 1124 4504 3853 1829 SIH8EMLAKSSGH HIfflWS. Jan. Febr Mrt. Apr. Mei Juni Juli 1922 17.—18.8 12.— 10.1 8.9 8.1 8.3 1921 13.8 13.5 11.5 11.5 9.6 1920 8.7 6.9 6.4 6.7 6.2 10.3 8.8 7.— 6.3 1919 12.2 16.1 12.2 1918 9.7 7.9 6.4 1917 7.1 11.4 7.6 1916 8.4 7.1 5.8 1915 20.3 17.5 15.9 1914 10.4 6.6 4.9 1913 7.5 5.4 3.2 1912 6.1 5.2 4.3 1911 4.2 3.2 1.8 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 TREKJES CCXCVII. m ftusland; maar wie nagaat hoe Ëdo Firn-1 Bij het C. N. V. men den laatsten tijd met Sovjet Rusland Lijst der organisaties, alpha- Ledental op koketteert en elfs de Sovjet Republiek wil betisch gerangschikt naar 1 Jan. 1 April besehermen tegen landen die het durven' de bedrijven 100^ 100*' wagen die heerlijke Russische vrijheid aan tJaren te randen, die begrijpt voor de zooveelste Apothekers-Assistenten maal, dat hetgeen in Rusland vertoond I Rdastinganibtenaren BLINDEMANNETJE, plaats kon maken voor dat meerdere en betere samenwerking, dat zou zeker een 't Is als waren we hier in Nederland zoo'n indruk ten goede geven waarvan allen de beetje aan 't „blindenmannetje" spelen. vruchten zouden plukken, We deden dat ook in onze schooljaren, Het si niet mijn bedoeling, daarop thans met dit verschil, dat als 't ons verveelde: verder in te gaan; maar dat we straffeloos we zeer spoedig den doek wat in de hoogte elkander voortdurend kunnen bekampen en trokken, totdat we de figuren weer konden de organisatie's kunnen verzwakken, meen onderscheiden. ik met alle recht te mogen betwijfelen. Thans schijnt het velen goed te bevallen Die „weelde" kunnen de arbeiders op de om maar in het duister te blijven rondtas- eerste plaats zich niet veroorloven maar ten en men gevoelt blijkbaar weinig aan- evenmin zij, die nu wellicht glunderen als drang om de zaken te zien zooals ze zijn. zij lezen dat de organisatie's achteruitgaan Men behoeft nog niet bij elk maatschap- en het liefst, door haar zooveel mogelijk pelijk verschijnsel vol angst in elkaar te te negeeren, die verzwakking bevorderen, kruipen om toch te zien dat we in een zeer Wie de blir-doek maar even wil lichten, gevaarlijke positie gaan verkeeren. zal zien, dat we den verkeerden kant op- Naarmate het organisatieleven verzwakt, gaan en dat het sterk oplevend economisch naar die mate wordt m. i. de heerschappij liberalisme ons zeer spoedig zal hebben ge- van de communisten grooter. bracht tot zijn eigen uiterste consequentie; De ellende in Sovjet-Rusland, en de ver- het anarchisme. knechting welke de arbeiders aldaar on dervinden, waarbij de knoet onder het Czarenregiem nog maar kinderspel was, zou een baken in zee kunnen zijn, maar.... men blijft met de blinddoek voor de oogen loopen. A. J. L. HOE MEN EEN LOONSVERLAGING BEKEND MAAKT. Dan eens hier, dan eens daar, gaat er In Duitschland weren de communisten een stukje van het loon af. Dat is natuurlijk zich geducht hetgeen den alreeds zoo ver- niet erg pleizierig. warden toestand nog moeilijker maakt. Zij Alle rekensommetjes ten spijt wil niemand vinden echter tegenover zich krachtige or- gaarne terug in geldloon om de eenvoudige ganisatie's en vooral de Christelijke organi- reden, dat men weet minder te kunnen satie's zullen wel alles doen wat moge- lcoopen voor zijn loon dan de vorige be- lijk is om een eigen standpunt te bepalen, talingstermijn en bij die gelegenheid van Maar hoe dat ook zij: de verwarde toe- geen overvloed is gebleken stand geeft de communisten volop gelegen- De moeilijkheid is dus om, als het arbci- hcid hun dwaze theorieën te verkondigen ders betreft, hen te overtuigen dat het in de onder een tot twijfeling gebrachte massa. gegeven omstandigheid het verstandigst is de De economische ontwrichting en de waan- verslechtering te aanvaarden, zinnige maatregelen door de machthebbers Dat kan dan zijn omdat men het op grond der volkeren in het leven geroepen, zijn van bedrijfstoestanden noodig oordeelt; het de voedingsbodem van oorlogen en revolu- kan ook zijn, omdat men den toestand niet tie. geschikt acht om zich daartegen te verzet- En wat doen we hier om het dreigend ten, gevaar te keeren? Het meest voor de hand In elk geval is het noodig, dat men de liggende middel zou zijn, dat we alle krach- arbeiders op de hoogte stelt van het ten inspanden om de organisatie's te ver- „waarom", van de redenen dus die tot aan sterken en probeerden om elkander te be- vaarding nopen. grijpen en te verstaan. Zelfs Stenhuis verklaarde in „de Strijd" Doch juist het tegenovergestelde ge- dat de Vakorganisatie niet boven het econo- schiedt. De organisatie's zijn ook dit kwar- misch mogelijke kan gaan. taal weer belangrijk achteruit geslagen, zoo- Wie naïef genoeg is, zou dus verwachten, als de in deze rubriek voorkomende kwar- dat ook de socialistische organisatie's nu taalstaten duidelijk doen zien. De kwartaal- eens probeerden objectief tegenover de staat van het R.-K. Vakbureau kwam nog zaken te staan en aan de arbeiders eens eer- niet in mijn bezit, maar zal wel een zelfde lijk vertelden waarom in bepaalde gevai- beeld vertoonen. len tot loonsverlaging e.d. moet worden Een toenemende verzwakking dus van overgegaan, onze organisatie's, waarvan zelfs de socia- Maar hoewel ze hun organisatie's altijd als listische organisatie's er belang bij hebben, ongeveer „almachtige" instellingen heb- dat we niet door Wijnkoop c.s. door een ben voorgesteld kan er niets zijn of andere handvol menschen dus onder den voet „onbenullige sectarische bondjes" zijn de worden geloopen. oorzaak van alle ellende. Eigenlijk nog Hoeveel te meer dan de R.-K. en Christe- ja hoogere mate dan het „kapitalisme" zelf. lijke arbeidersbeweging, die nog zooveel Ziehier weer een aankondiging van een grootere en hoogere belangen bedreigd ziet. loonsverlaging a la „moderne" organisatie's Er zijn moeilijkheden, ongetwijfeld; in overgenomen uit „Het Volk" van 30 Mei j.l.: verschillende bedrijfstakken moet een mid- „Als gevolg van de lage loonen door de denweg gezocht worden tusschen het moge- „R.-K. Vakorganisatie's voor de suikerfa- op het beidsvoorwaarden en dat is geen gemakke lijke zaak. Maar de vraag is niet of het g e m a k k e- I ij k gaat, de vraag kan alleen zijn of die „brieken in N,-Brabant aanvaard, hebben „de fabrikanten in Sas van Gent een „loonsverlaging van 21,op 18, „aangekondigd." Men is nog aan 't onderhandelen en ,men moeilijkheden aanleiding mogen zijn, dat we begrijpt dat men er niet zonder kleerscheu- ons zoodanig gaan verzwakken, dat we ren afkomt en omdat nu de menschen aan straks weerloos staan tegenover het steeds het verstand te brengen heet het: als gevolg verder opdringend bolsjewisme. van jage loontjes die de R.-K. Bonden heb- Vele arbeiders verlaten hun organisatie's ben aanvaard, omdat zij den last daaraan verbonden niet }n ei£ ander geval hebben die R.-K. Bon- meer dragen kunnen; anderen doen het- dcn eigenlijk niet de minste beteekenis. Bij zelfde omdat zij de beteekenis van hun or- verschillende loonsverhoogingen die de ganisatie niet begrepen hebben. r._k. Bonden in N.-Brabant bereikten kwam Aan alle kanten tracht men weerzin op je loonsverhooging te Sas van Gent altijd te wekken tegen de organisatie s en er zijn door de geweldige, opstuwende en ontem- mij werkgevers bekend die er voorheen prijs bare kracht van de socialistische organisa- op stelden dat hun personeel georganiseerd {je; nu ze een stap terug moeten, hebben die was en dat wel zóó duidelijk uitspraken nare, eigenlijk niets beteekenende bon dat het zich werkelijk organiseerde die den het gedaan, nu meer of minder bedekt het tegenoverge- Het is me toch een voorlichting welke men stelde propageeren. .in die kringen aan de menschen geeft. wordt slechts de bittere consequentie is van de hooggeprezen socialistische cultuur waar aan men de jeugd wil deelachtig maken. Ook onzer ons blijft het jeugdvraagstuk nog altijd veel aandacht vragen en we zijn daarmede ook nog bij lange niet waar we eigenlijk konden en moesten wezen. Maar dat we er alles op te zetten hebben om onze jeugd te beschermen tegen een der gelijke „cultuur" zal wel voor geen tegen spraak vatbaar zijn en naast het vele wat reeds geschiedt, zouden we kunnen probee- ren of er op sommige plaatsen nog niet meer aandacht aan het jeugdvraagstuk kon ge schonken worden. A. J. L. KINDERARBEID IN DEN LANDBOUW. De Regeering heeft thans de ontwerp verdragen, welke vastgesteld zijn op de In- tenationale Arbeidsconferentie te Genève aan de Kamer ter bekrachtiging voorgelegd, Eén dezer verdragen echter maakt hierop een uitzondering n.l. het' ontwerp-verdrag betreffende den kinderarbeid in den land bouw. De artikelen van het ontwerp-verdrag die daarop betrekking hebben, zijn de vol gende: Artikel 1. Kinderen beneden 14 jaren mogen niet in dienst zijn of arbeid verrichten in land bouwondernemingen, hetzij van de Overheid of van particulieren of in de aanhoorighe- den daarvan, tenzij buiten de uren voor schoolonderwijs bestemd en deze arbeid moet, indien hij plaats heeft, van zoodanigen aard zijn, dat hij hun regelmatig schoolbe zoek niet kan schaden. Artikel 2. Ten behoeve van de practische vakoplei ding kunnen schooltijden en uren zoodanig geregeld worden, dat de kinderen voor lichte landbouwwerkzaamheden gebruikt kunnen worden, in het bijzonder voor lich te oogstwerkzaamheden. De geheele schooltijd per jaar mag even wel niet tot minder dan 8 maanden worden teruggebracht. Ter toelichting zegt de Regeering dat wij hier in Nederland volgens de art. 13-15 van de Leerplichtwet het landbouwverlof gere geld is en dat dit verlof moeilijk in over eenstemming kan worden geacht met' de be doelingen van het ontwerp-verdrag, maar dat lijkt toch een zeer zwakke en ondeug delijke grondslag voor afwijzing. Het Int. Arbeidsbureau heeft te kennen gegeven, dat het de bedoeling is het ont werp-verdrag zeer ruim te interpreteeren, maar het kan niet worden ontkend dat het beter is daarvan geen gebruik te maken; doch dan niet om zooals de Regeering voorstelt het ontwerp-verdrag af te wij zen, doch onze wetgeving daarmede in over eenstemming te brengen. Iets anders zou het zijn om voor kinderen, nog geen 14 jaar zijnde, en die geen onder wijs meer kunnen ontvangen, het verdrag ruim te interpreteeren en aan te nemen dat werken door zulke kinderen een „regelma tig schoolbezoek" niet schaadt, of wat nog beter is ook ten dien aanzien de wet in overeenstemming te brengen met de be palingen van het ontwerp-verdrag. Het zou althans wel aanbeveling verdie nen dat dit ontwerp-verdrag ook door Ne derland werd aanvaard, Diamantbewerkers Fabrieks- en Transportarb... Grafische Arbeiders Houtbew., Meubelmakers, enz. Kant.- en Handelsbedienden.. Kleermakers 1073 Landarbeiders 6778 Metaalbewerkers i6146 Mijnwerkers 106 Opzichters en Teekenaars 478 Personeel in Publ. Dienst.... 3554 Post-, Teiegr.- en Telefoonpers. 1348 Sigarenmakers 1221 Spoor- en Tramwegpersoneel.. 4634 Textielarbeiders 3875 Voedings- en Genotmidd.-arb. 1851 C. N.V62521 58960 Adspirantleden inbegrepen. HET 13e JAARBOEK VAN DE NED. R.-K. VAKBEWEGING. Op de j.l. gehouden vergadering van het R.-K. Vakbureau is o.m, het jaarverslag vast gesteld en het zal evenais in voorgaande jaren tegen geringen prijs worden uitgegeven opdat zooveel mogelijk personen met het werken van ons R.-K. Vakbureau op de hoogte komen en blijven. Tot 15 Juni worden bestellingen inge wacht. De kosten zijn per exc. 50 ct., per 15 exc. 30 cent. Dit jaarboek moet dus in handen komen van elk die zich voor het zoo belangrijke R.K. sociale leven interesseert, het geeft in lichtingen en gegevens met betrekking tot de geheele Katholieke Vakbeweging. V/at beteekende het jaar 1922 voor die beweging? Het jaarboek verhaalt op ruim 150 bladzijden de vele moeilijkheden waar voor 1922 de beweging plaatste, maar ook toont het door zijn inhoud overduidelijk aan, welk een massa arbeid in het belang der beweging en haar leden verricht werd. Geschreven werd o.m. over 1.381 1.113 12.859 1.798 5.876 3.876 1.041 1.029 12.986 1.685 4.671 3.637 „De inleiding op ons Jaarverslag kan kort Kleedingindustrfe zijn en vrijwel bestaan uit het constateeren Lederindustrie van een feit en het afleggen van een wils- Metaalindustrie verklaring. Textielindustrie Het feit, dat te constateeren valt en dat Voedings- en Genotm. om de klassieke uitdrukking te bezigen Kantoorpersoneel boekdeelen spreekt, is dat de R. K. Landbouw-Bedrijfsrad ennog voortbestaan Er is dus over het algemeen een Iangzamé en voortwerken ondanks de beruchte eco- daling waar te nemen. Alleen voor de bouw- nomische malaise, op welke ieder, cue den bedrijven en de Voedings- en Genotm. is socialen of liever: anti-socialen-kreeften- de daling wat sterker en voor Metaalindus- gang wil doen, zich trouw beroept, om de trie alleen wordt nog een toename genoteerd, persoonlijke en collectieve verflauwingen en verzwakkingen van onzen tijd te recht- Onder de georganiseerde arbeiders staat vaardigen. het zooals reeds meermalen is opgemerkt, De wilsverklaring, die wij afleggen, is altijd even beter, deze: we zullen blijven voortbestaan en Vooral nu de minder evenwichtige ele- blijven voortwerken, totdat ons pioniers- menten de vakbeweging wel langzaam-aao werk zijn eindelijke vruchten zal gaan op- verlaten hebben, blijven de solide menschen leveren en onze Bedrijfsraden zich zullen over, die in den regel ook de solide arbeiders oplossen in de autonome publiekrechtelijke zijn en daardoor altijd minder werkloosheids- instellingen, waaraan de bevoegdheid zal risico hebben, worden gegeven om ten behoeve van het be- B)e cijfers der drijf verordeningen te maken en deze door gesubsidieerde werkloozenkassen middel van bedrijfsrechtspraak te handha- waren dit jaar, in vergelijking met het vorig% jaar, aldus Geheel werkloozen 1922 1923 aantal in pCt. aantal in pCt» 51.054 13.3 46.891 14.1 65.708 17.4 45.726 14.— 54.821 14.7 45.769 14.— 35.867 9.7 27.400 8.8 Men kan, zoo men wil, de resultaten van ons werk mager noemen. En wij zullen de laatsten zijn om het tegendeel te beweren. Wij hebben ze trouwens vooralsnog zelf niet 6 Januari verwacht, omdat niemand beter dan wij zelf 27 Januari ervaren op welke moeilijkheden ons werk 24 Februari in de practijk stuit. Wij staan allen voor het 31 Maart hedendaagsch maatschappelijk leven in het algemeen en het bedrijfsleven in het bijzon- £)e laatste vier weken van dit jaar waarvaa der als voor een reusachtig terrein woesten de cjjfers bekend zijn, in vergelijking met grond. Om het vruchtbaar te maken en er, de COrrespondeerende weken van het vorig in het licht en de warmte van de zon van jaar, zijn aldus den socialen vrede, een oogst op te doen ontkiemen en opgroeien moeten we er „met 24 Maart 36.562 9.9 28.678 9.2 Kruis en Ploeg" op los. We kunnen niet ten 31 ]y[aart 35.867 9.7 27.400 8.8 eeuwigen dage blijven delibereeren, hoe we 7 April 32.321 9.6 27.822 9.8 de ontginning zullen aanvatten. Er diende 14 A£ril 31,344 9.3 27.100 9.3 een begin te worden gemaakt! En dat heb ben we gedaan, al zijn we ervan overtuigd, De c;jfers 2;jn dit jaar natuurlijk zooveel dat de oogsttijd misschien nog een heel eind j f dan m 1922, omdat het aantal geor- in de toekomst ligt We hebben den ploeg „alljseerden en dus tegen werkloosheid ver in den grond gedreven en we zullen hem 2ekerde arbeiders belangrijk minder is. niet meer laten steken Daar staat onze Ofschoon het aantal werkloozen dit jaar „boerenkoppigheid" waarop wel eens wordt afgegeven borg voor." WERKLOOSHEID EN WERKLOOS HEIDSVERZEKERING. De vierde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek Den loop van het Ledental De werk zaamheden van Bestuur, Bureau en Gecom- ^vat'o.m."een jaarlijksch overzicht van de bin eerde Bestuursvergadering De Reor- w„rir,„^upid en werkloosheidsverzekering belangrijk hooger is, blijft toch onder de ge- organiseerden de werkloosheid in deze 4 weken lager dan in die van het vorig jaar. Toen was in deze weken het gemiddeld per centage 9.6 en dit jaar 9.3. ganisatie van het Bureau en het Rapport der Reorganisatie-Commissie Grensregelingen De financiëele positie onzer Vakbewe ging, waarbij belangrijke staten en graphie- ken Werkstakingen en Uitsluitingen in 1922 Weerstandsfonds Wat het Bureau deed voor ontwikkeling Een voorstel tot het verstrekken van het tijdschrift „De R. K. Vakbeweging" aan alle leden der aange sloten Bonden Brochurenverkoop in 1922 „Herwonnen Levenskracht" waarbij ver schillende overzichten Vakjeugd organisa tie Centraal Zielkundig Beroepskantoor Bedrijfsorganisatie, waarbij behandeld wordt de gang van zaken in den Centralen Raad van Bedrijven en de algemeene be drijfsraden Wat het Bureau deed inzake Sociale Wetgeving (Arbeidswet, Arbeids geschillen-wet, Ziekteverzekering, Ziekte verzorging, Ongevallen-verzekering, Invali diteitsverzekering, Werkloosheidsverzeke ring Steun Uitgetrokkenen) Samenwer king, o.a. met Federatie, R. K. Werkgevers, K. S. A„ overige Vakcentralen Interna tionale Betrekkingen, Aan het verslag zijn toegevoegd: Overzicht over het aantal adspirantleden Overzicht van de bestemming der con tributie voor de verschillende kassen en de uitkeeringen per lid bij de aangeloten Vak bonden Overzicht der Centrale Organi satie van Vakbonden Adreslijsten van ons Nu moet men bij alles zelf maar weten hoe men handelen wil; ik heb vertrouwen ge noeg in onze R.-K. arbeidersbeweging om er van overtuigd te zijn, dat niemand haar meer zal kunnen vernietigen, dat zij de stormen zal weten te doorstaan; wat echter piet wegneemt dat naarmate onze R.-K. or- Janisatie's verzwakken, het communistisch gevaar wordt vergroot. Men kan er om lachen of huilen, men kan flicenen dat ik te veel waarde hecht aan dat „handjevol" dolle menschen, ik vrees ten zeerste dat niet ik maar zij, die zich op dat handjevol blindstaren, zich vergissen. Al zijn onze organisatie's opgebouwd om een eigen taak te vervullen dat neemt niet weg, dat zij ook als tegenhanger van com munistische dwaasheden van heel wat groo ter beteekenis zijn, dan velen, die nu wel licht trachten onze R.-K. arbeidersorganisa- tie's te verzwakken, haar beteekenis ver kleinen en haar invloed trachten te keeren, vermoeden, Als de onmiskenbaar scherpe verhouding tusschen de R.-K. werkgevers en werkne- ïnersorganisatie's, welke er is ontstaan sinds het uittreden van de grootwerkgevers uit den Centralen Raad van Bedrijven eens A. J. L. SOCIALISTISCHE JEUGDOPLEIDING. Op het Internationaal Arbeiders-jeugd- congres te Hamburg zijn zooals op alle congressen belangrijke dingen gezegd. Maatregelen zijn besproken, gewikt en ge wogen om de jeugd vroegtijdig en practisch op te leiden voor de socialistische cultuur. Voogd (Holland) heeft een inleiding gehou den over dc kultureele taak der jeugdorga- nisatie's. Wat we daaronder verstaan moeten geeft hij nader aan (Het Volk 30 Mei), „De schoonste taak van de socialis tische jeugdbeweging is, dat ze de „kweekplaats van een nieuw socialis tisch jeugdleven zal worden. Krachtig, „roept spreker uit, moeten wij werken „tegen den geest van de kapitalistische „maatschappijen. De cultuur der gemeen schap moet uit de socialistische jeugd beweging naar boven groeien," We zouden kunnen vragen of men daar niet vreest dat de zegeningen van die socia listische cultuur even wrang zullen blijken als Het Landbouwbedrijf heeft waarlijk geen Bureau en der aangesloten- en niet-aangeslo- behoefte aan deze kinderen, het kan tzijn ten Vakbonden Vakbladen Bedrijfsra- eigen overvloed aan krachten niet verzwei- den Opgave Katholieke dagbladen gen, zoodat stelselmatig getracht wordt de Diverse buitenlandsche adressen Een menschen tot emigratie naar Frankrijk, Ca- staat aangevende het ledental van de geza- nada e.d. te bewegen. menlijke Vakafdeelingen in iedere plaats. Iedereen, die van de geheele Katholieke VAKBEWEGING. Vakbweging op de hoogte wil zijn, zal zeker het Jaarboek aanschaffen. Te weten, dat in De kwartaalstaten van de Vakcentralen het moeilijke jaar 1922 zóóveel gedaan geven nog geen opgewekt beeld te zien. werd, zal opnieuw moed geven, om voort te Het N.V.V. heeft sinds 1 Jan. een ver- werken. Dat is noodig, want in den komen- mindering van 8034 leden. den tijd zal hard moeten worden gearbeid, Het Christelijk Vakverbond (C.N.V.) liep en zullen dus alle leden terdege op de hoog- met 3561 leden achteruit. te moeten zijn. Over de verschillende organisatie's van EEN AVONTUURLIJKE REIS. werkloosheid en werkloosheidsverzekering in 1922. De omvang van de werkloosheid in de verschillende maanden van de jaren 1911 tot en met 1922 blijkt het duidelijkst uit De heer Smeenk, lid van de Tweede Ka. onderstaande indexcijfers, welke weergeven mer> heeft aan den minister van buitenland- de verhouding (in procenten) tusschen het sche zaken de volgende vragen gesteld werkelijk aantal dagen werkloosheid en het Heeft de minister kennis genomen van het aantal dagen gedurende welke alle personen, bericht in de dagbladen, waarin de lotge- van wie de werkloosheid is nagegaan, ten vallen worden vermeld van twintig Veluw hoogste werkloos hadden kunnen zijn 6.7 5.3 12.8 4.7 3.3 4.2 5— 2.9 1.9 2.1 7.7 5.- 7.8 6.3 5.6 4.4 1-1.2 10.6 11.1 5.8 6.7 7.4 3.8 2.8 1.9 6.— 4.7 6.3 4.2 6.1 6.3 5.— 4.1 3.6 2.6 sche arbeiders, voor werkzaamheden ia Noord-Frankrijk aangeworven? Acht de ministerhoewel nauwelijks is aan te nemen, dat juist zou zijn hetgeen in bedoeld bericht medegedeeld wordt om trent het optreden van den Nederlandschen consul te Brussel toch een onderzoek naar het gebeurde op het consulaat niet ge- wenscht Mocht het medegedeelde onverhoopt wor den bevestigd, is de minister dan bereid om den consul te doen weten, dat in dergelijke gevallen een meer te gemoet komende hou ding tegenover landgenooten behoort te 2-worden aangenomen Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Het jaar 8.1 6.— 4.2 4.8 6.6 53 4.3 8.— 8.4 5.6 5.7 3.3 4.— 7.— 4.9 4.4 11.— 10.- 3.2 3.1 6.8 4.9 4.2 9.3 10.— 13.4 8.1 13.7 5.2 10.2 4.4 7.1 8.2 10.9 6.— 7.9 4.2 5.2 8.1 8.5 22.2 27.2 24.5 21.7 20.7 4.7 4.7 4.7 6.3 8.8 2.4 2.3 2.3 4.7 7.7 2.1 1.8 2.— 2.7 4.6 11.- 9.— 5.8 7.7 7.5 6.5 5.1 12.— 13.8 5.— 4.— 2.5 het N.V.V. is de stand als volgt Aant. leden Aant. leden BONDEN op 1 Jan. op 1 April 1923 1923 1 Ambtenaars 9122 9045 2 Bakkers en Cac.b. 4619 4643 3 Barb. bed. 32 41 4 Bouwvakarbeiders 17934 16659 5 Diamantbew. 6348 6072 6 Fabrieksarb. 19257 18077 7 Glas- en Aardew. 2238 2244 8 Hand.- en Kantb. 4482 4704 9 Hotelpersoneel 772 773 10 Kleermakers 4885 4505 11 Landarbeiders 8504 6968 12 Litografen 1422 1388 13 Metaalbewerkers 23075 22614 14 Meubelm. en Beh. 5105 5071 15 Mijnwerkers 2028 1926 16 Opz. en Teek... 566 575 17 Overheidswerkl. 14743 14559 18 Schilders 6130 6036 19 Sigarenmakers 5876 5449 20 Slagers 1007 983 21. Spoorwegpers. 21754 21241 22 Straatmakers 400 400 23 Stukadoors 1332 1402 24 Textielarbeiders 6274 6280 25 Transportarb. 19100 17500 26 Typografen 9714 9531 196720 188686 In totaal werd in 1922 aan de verzekerden volgens de reglementen der werkloozen kassen een bedrag van f 12.617.000 uitge keerd, tegen f 15.514.000 in 1921, f 9.975.000 in 1920, f 1.822.000 in 1919, f 1.204.000 in 1918, f 779.000 in 1917, f 593.000 in 1916 en f 2.499.000 in 1915. Deze cijfers betreffen alleen de reglementaire uitkeeringen. Daarin Blijkens een door den directeur van dev. Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling ingesteld onderzoek zijn in de laatste dagen verschillende personen die door bemiddeling van particuliere wer vers naar Frankrijk waren gereidsd om al daar te werken als landarbeider, onder groote teleurstellingen teruggekeerd. De directeur waarschuwtgderhalve nog maals belanghebbenden om niet te treden in schoonschijnende voorspiegelingen van z.g. werfagenten voor den landbouw in Frankrijk. De rijksdienst voornoemd, staat in gere gelde verbinding met de officieele Fransche immigratiebureaux voor de plaatsing van landarbeiders in Frankrijk en met de be voegde regeeringsorganen aldaar voor het plaatsen van andere categorieën van arbeiders. De vraag naar arbeiders voor Frankrijk wordt geregeld aan de arbeidsbeurzen en aan de plaatselijke correspondenten der ar- 7 1- j tJ J„i:Tl R. K, LANDBOUWBEDRIJFSRAAD. De Algemeene R. K. Landbouwbedrijfs- raad heeft zijn jaarverslag uitgegeven. Het is uiteraard te omvangrijk om hier in deze rubriek op te nemen, doch het geeft bliik dat zelfs in dezen tijd nog heel wat nuttig werk is verricht. Wellicht wat al te bescheiden laat de stel ler doorschemeren alsof het resultaat ma ger zou kunnen genoemd worden, maar wie wil bedenken welke groote moeilijkheden vooral het land- en tuinbouwbedrijf onder vindt, zal het toejuichen dat er althans bij de leiders van werkgevers- en werknemers organisaties een vasten wil bestaat om in overleg en samenwerking wat goeds tot stand te brengen. Waren we plaatselijk al zoover, dan zou den de voornaamste voorwaarden om met elkaar de moeilijkheden het hoofd te bieden reeds zijn vervuld. Als bijlagen zijn opgenomen de verschil lende circulaires welke de Bedrijfsraad aan zijn samenstellende doelen heeft verzonden en die veelal bedoeld waren om leiding te geven in moeilijke omstandigheden. De opsteller heeft zooals gebruikelijk is, een korte inleiding gegeven voor hij aan het Verslag begon en daarin heel kort en juist op de beteekenis van het verslag gewezen; is dus niet begrepen, wat in den loop der ja- beidsbemiddeling bekend gemaakt. Deze 1instellingen zijn in staat om daaromtrent mondeling zoowel als schriftelijk inlichtin gen te verstrekken. De rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling verstrekt inlichtingen op schriftelijke aan vragen, en is, na voorafgaand bericht van komst, steeds bereid, ook mondeling in lichtingen te verstrekken. ren langs anderens weg (steuncomité's, werk loosheidsverzekeringsnoodwet en andere ex tra steun) aan werkloozen is uitgekeerd. De werkloosheidscijfers geven ook thans nog een zeer ongunstig beeld. In vergelijking met 1922 waren de cijfers der plaatselijke arbeidsbeurzen als volgt Aantal ingeschreven werkloozen. 1922 1923 6 Januari 73.765 107.417 27 Januari 82.037 lil.820 24 Februari 91.557 114.207 31 Maart 74.926 93.142 En over de maand April was het aldus 7 April 73.395 91.975 14 April 64.233 87.695 21 April 65.963 86.369 28 April 62.355 84.493 De cijfers blijven dus omstreeks 22000 hooger dan in het vorig jaar terwijl ze in de maand April 1922 met 11.040 en in die zelfde maand van dit jaar met slechts 6572 daalden. Voor de verschillende bedrijfsgroepen was de stand als volgt 7 April 28 April Diamantindustrie 1.328 1.268 Bouwvakken 18.852 16.246 Houtbewerking 2.810 2.383 HET AMERIKAANSCHE DRANKVER BOD VOOR VREEMDE SCHEPEN, De Amerikaansche legatie te 's-Graven- hage heeft bericht ontvangen, dat de beslis sing van het Amerikaansche ministerie van financiën, waarbij een regeling wordt vast gesteld nopens de inwerkingtreding eener beslissing van het hoogste rechscollege, de volgende bepaling zal bevatten „Indien een buitenlandsch vaartuig uit een vreemde haven naar een Amerikaansche ha ven vertrekt vóór 10 Juni 1923 en sterken drank aan boord heeft, bestemd voor eigen gebruik, zal op zulk 'n drankvoorraad niet het beslag worden gelegd bedoeld bij afdeeling 14 van bovenbedoelde regeling." Bovenstaande kennisgeving heeft betrek king op de jongste beslissing van het hoogste rechtscollege in de Vereenigde Staten, hou dende eene interpretatie van de „Nationla Prohibition Act." Stembureau. 't Loopt al naar het uur van sluiting. 't Is heel kalmpjes in 't schoollokaal van district zooveel. Voorzitter ontbrandt op dooie gemak ver- sclTe sigaar. Mannelijk lid bladert wat na in de kiezerslijstzegt dat er toch nog al 'wat zijn weggebleven. Vrouwelijk lid onderdrukt 'n gaap krijgt blijkbaar trekkijkt verveeld op armbandhorloge. Komt binnen sjiek heertje van omstreeks dertig. Grijs pak; fraise sokken met witte pijltjes, molières; das en pochetje in kleur van sokken; puntkneveltje; scheiding van (plakhoofd loopt uit in nek. Hoertje vult stembureau met sterke odeur- lucht en branie. Met elegant gebaar deponeert hij oproe- pingskaart in des voorzitters hand. Volgen formaliteiten. Heertje krijgt stembiljet.... gaat er mee naar hokje.... opent het biljet.... staat er 'n oogenblik in te neus-optrekken. vouwt hét weer dicht zonder het roode potlood te hebben aangeraaktstopt het met zelfde elegante gebaar van zooeven in stembus en zegt met buiginkje; „Alstublieft, meneer.... ■géén ktfus bij." Lacht en groet beminnelijk.... kraakt stembureau uit. Voorzitter lacht zoetjes. Lach van vrouwelijk lid versmoort in nieuwe gaap. Mannelijk lid wil wat zeggen als juist weer publiek binnenkomt; klein oploopje van jjgchaaste laatkomers. t Stembureau leeft weer eeaige minuten. Gebogen echtpaar van anderhalve eeuw samen schuifelt gearmd binnen. Ze hijgen, dc twee eenvoudige oudjes. Hij ontbloot wit dons-hoofd en blijft op eerbiedigen afstand. Zij, groene kaart stevig tegen boezem ge drukt knikt lacherig tegen drietal aan tafel. „Wc benne hier zeker wel terecht?" vraagf beverig piep-stemmetje. Voorzitter knikt officieel en steekt hand uit om oproepingskaart. Oud menschje begrijpt 't nietkomt naderbijsteekt ook hand uit en drukt hartelijk hand van voorzitter. „Tot genoege meheer.... onbekend...." Gelach; ook van voorzitter. Oudjes houden even later elk een stembil jet in beefhandjes. Gaan samen in één hokje. „Nee, néé, dat gaat niet", roept voorzit ter.„u mag niet samen daar ingaan?" Mannetje wil antwoorden. Vrouwtje is hem voor. „Waarom niet meheer? We benne man en vrouw. Ja, dat weet 'k wel, maar 't mag toch piet." „Mag me man me niet effies.effies wij zen, welk stippie ik „Nee, zeg 'k ugaat u nu in dat andere asjeblieft." „Guns, guns, wat 'n beredderingis dat nou zoo erg.net of wij as ouwe menschen nog valsch zulle doen.... vriendelijkheid is anders, hoor.... vriendelijkheid is anders.... mot ik maar weten welk stippie.... welk stippie. „Dat had u dan maar van te voren moeten uitmaken.gaat u nu in dat andere, ja?" „Ja, ja, ja, hou uwes gemak maar. 't Js anders erg, hoor.... 't is erg.... zao'n behandeling. ..„Dat mag u niet zeggen, juffrouw't 'staat in de wet.... ik doe m'n plicht...." ,,Ga, nou, vrouw".... zegt mannetje en geeft haar 'n duwtje.... „ga nou daèrin, .die meheer zal 't toch beter weten als jij.veruit nou. „Néé.... ik gaan d'r niet alleenig in...." driftigt 't oudje„zeker om 't weer half op m'n zenuwe te krijge, net as onderlaatst met de prinsiale state.... da'k twee punte van allebei die rooie potlooic heb gebroke.... stem jij maar.ik doen 't niet.'k staan nou al te knikkebeene. Ze geeft 't papier ongebruikt terug. „Asseblief, meneer.... dan stem ik niet ....mot u 't zelf maar wete, hoor.... heb u 't an uwes eigo te wijte.... Ga je mee, Dirk?.... Be-je nog niet klaar daar?" „Ja, ja.... drekt.... drekt...." Vrouwtje loopt al weg, diep-belecdigd rim pel-snuitje naar voorzitter snauwend. Mannetje komt uit hokje, stopt biljet in bus.... zegt zacht tot voorzitter: „Neem 't piaar niet kwalijk, meheer, an mijn leit 't niet, hoor. Ze schuifelen de gang do,pr..., dalen draalvoetend de blauwe stoeptreden af.... Vrouwtje stoot nijdige woordjes uit.... mannetje tracht te sussenZoo gaan ze weg. Als ze om den hoek van 't schoolgebouw zijn verdwenen klinkt nog 't nijdige piep stemmetje. Tegen 't hek van stembureau leunen nog 'n paar propagandisten van diverse par tijen.... Sterk gedunde biljettenbundeltjes hangen slap over de armen. Uit 'n straatje aan de overzij komt 'n rondbuikig heertje. Glans-rood bol-gelaat en onzekere gang verraden invloed van geestrijk vocht. Vest plooi-spant 0111 ton-buikje; is opge schoven en laat overhemd-bobbel zichtbaar. Bruin vilthoedje neigt vorover en heeft eenigc deuken te veel. Dronken heertje zweeft op stembureau aanblijft plots pal staan voor groote kalkletters op straatstee- nen, aanbeveling voos 'a aaodidaat. Heertje tracht te lezen wat straatsteen- letters vermelden. Hij kokhalst als 'n haan, die kraaigemoed lucht.... Hij kan er geen wijs uit worden en zegt onverstaanbare woordenreeksjes, al maar evenwicht-wiegend op korte dikke beentjes. Hij ziet een der propagandistenneemt hoed voor hem afbuigt als was het Prins Hendrik. Dan gaat ie den jongeman bekijken, als staande op 'n tentoonstelling voor 'n veelbe sproken schilderij.... Nogmaals neemt ie z'n hoe^ af en wil 't stemburea uingaan.... ziet anderen propa gandist blijft ook dezen 'n minuut lang bekijken. „Zoo.zoo.hikt ie dan,Zoo. zoo.... dit zijn zeker de heeren voor.... voorwerkers.... eh voorvechters wil ik zeg- jgen.... tja.... tjakomt heel wat kij ken, heerrrren.heel wat kijken, hé?" „Ja, meneer.... druk werk dezer da gen maar 't zal nou gauw afgeloopen zijn. „Zoo.zoo.ge.gelukkig maar. gelukkig ....tja....tja.heele drukte.... ik begrijp dat volkomen, mencerrrik be grijp datu heeft wat over voor de zaak,... voor de zaak der rechtvaardigheid... dat is mooi van de hcerrren.... heel mooi. „Moet mpneer nog stemmen.... 'k wou zeggen, dan mag u wel...." „Ja zeker, meneerrr.... ja zeker.... dacht u, dat ik.dat ik niet zou stemmen? Nee, meneer.... dan ken u mij niet.... dan is u niet met mijn persoonlijkheid op de hoohoogte. Dat is toch zeker plicht, meneerrr.... dure.... duuuure plicht.... nie-waar O, zoo.... en al was 't geen plicht meneerrrr.al was 't geen plicht, ik veracht iedereen, die dat verwaarloost, meneerdat zijn geen menschendat noemen wij de slappen.... de ellendelm- gea.de kleurlooze middenstoffers hoe zeg ik dat? Nee, meneerrr, denk dat niet van mijIk heb er 'n aparte middag voor genomen, begrijpt u? 'n Middag! Die heb ik er voor over, om.... hik.... fatsoenlijk en degelijk mijn stemplicht te vervullen Zoo iets moet niet haastig en hals over kop gaan.... dat is onverantwoordelijk, me neerrr. en als ik u zeg dat ik nou al meer dan twintig jaren lang...." Bom.... de deur van 't stemlokaal dreunt dicht't Is vijf uur geslagen. „U is te laat, meneer," lacht een der twee.... ,,'t wordt juist gesloten...." De dikke, dronken meneer staart puil- oogend naar de dichtgevallen deur, grijpt zich in duizeling aan't hek vast, blijft geruimen K'd zoo staan. Zóó ontstellend, zóó spottend met alle menschelijke berekening, zóó onverwacht, zóó verpletterend is deze gebeurtenis, dat hij verlamd en vernietigd, geen geluid kan voortbrengen.... alleen komen, zach ter, beklemmender, automatisch nog dc hik jes uit z'n keel geborreld. Langzaam komt hij tot 't ware besef der gebeurtenis. En begint dan uit te varen tegen de stom me deur. ,,'t Is schandalig..., monsterachtig.... vlak voor je neus de deur dicht te smijten! En wat voor 'n sluitingstijd is dat! 't Is nog klaarlichte dag! Ik moet zeggen, ze hebben heel wat voor de goeie zaak over, die heer- ren! Vijf uur! De klok is nog niet koud. Is dat 'n werktijd? Is dat 'n dag? En ik zeg, dat ik m'n beklag zal indienen bij Hij blijft steken, staroogend naar de deur, die weer wordt geopend door den concierge, die in z'n sluitingsuur-ijver blijkbaar had ver geten, dat er vrije toegang moet blijven, al is de gelegenheid tot stemmen voorbij. Zwijgend, vijandig kijkt de meneer den njan aan. Hij zqekt vruchteloos naar woor den en als bü die eindelijk schijnt gevonden. te hebben, is de concierge reeds weer ver* dwenen. „U mag cr nog in, meneer" zegt een der biljetjesmannen,om naar 't opnemen der stemmen te luisteren „Ik daar nog in gaan, meneer? Wat denkt u wel? Om te luisteren naar de stem men, waar de mijne niet bij is? Waar da mijne op gemeene, ruwe wijze is uitgestoo- ten? Nooit! Ik walg van die menschen daar binnen. En ik zal m'n beklag..pfff. Hijgend komt nog 'n juffie aangeloopen; stemkaart op 'n rolletje in de hand, klam van zweet. „Kan 'k nog stemmen?" vraagt ze gejaagd aan vier menschen tegelijk. „Te laat, juffrouwnet vijf uur gesla* gen." Juffrouw kijkt spijtig en puft uit. Dronken meneer komt zoo waardig moge* lijk op haar af en zegt breed-gebarend: „Te laat, juffrouw! Eigen schuld.... Dat is geen manier van doen om zóó op 't laatste nippertje te komen aanloopenDat moet op 'n fiasco uitdraaien juffrouw! De tijd is voorbij.... eens komt 'r 'n end Sn be grijpt u dat? O, zoo!" Hij stevent weg, zich groot voelend, rotsvast-zeker van z'n uitgeoefend gezag. Hoed nijgt meer voorover. •Overhemd—bobbel is 'n stuk grooter gewor den; lijkt op uitbuiling van 'n behangers- zak; losgeraakte schoenveter sliedert om z'n enkel. Hij botst tegen 'n telefoonpaal en begint het ding uit te schelden. Met 'n routine-zwaai slaat ie den hoek om G. N, nuiNuni

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7