KUHST m KEMMiS. KERK EN SCH0GL LEfiER EN VLOÓtT RECHTSZAKEN. HfiRÖÏL EN NIJVERHEID. Ulf onze Oost. 4EDENKTBEKEN VOOR GERRITSEN EN BORST: UIT BOEK EN BIAD. Catechismusberichi aan Ouders en Onderwijzers l8 leerjaar KI. Katech. voor Comm. 2e en 3e leerjaar Kleine Katechismus 4e, 5e, 6e en 7e leerjaar Groote Katechismus 6e en 7© feerjjaar, ook de kletne letters. LITURGISCHE WEEKKALENDER. M U PAROCHIE VAN DEN H. ANTONIUS. HAARL. PROCESSIE NAAR KEVELAAR ZATERDAG-middag biechthooren van 4 tot 9 uur. AERDENHOUT. ZONDAG H. H. Missen te 8 uur en half 11 half 2 cat., half 3 Sacraments-Lof mo' predikatie en Te Deum. De heer Van Ravesieijn, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw de volgen de vragen gericht: Is het den minister bekend, dat reeds nieuw is medegedeeld op de vergadering Van het Nederlandsch Nationaal Bureau voor Anthropologie, een Belgische maat schappij ten behoeve van een Antwerp- cementmaatschappij bezig is den St. Pietersberg bij Maastricht te vernielen? I As het den minister bekend, dat reeds herhaaldelijk, o.a. door de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, zoowel bij de gemeentelijke autoriteit als bij het Rijk is aangedrongen op maatregelen, ten einde te voorkomen, dat deze heuvel, een der zoo- (wel uit wetenschappelijk oogpunt als uit dat van natuurschoon gewichtigste monu menten van ons land, aan geheele of gedeel telijke vernieling wordt prijs gegeven ter wille van particuliere, in casu zelfs buiten- landsche particuliere, winslbelangen? Ligt het in het voornemen der regeering om ten spoedigste maatregelen, desnoods ■wettelijke, in het leven trachten te roepen, waardoor aan dit bedrijf alsnog een einde wordt gemaakt? Overweegt de regeering de vraag, in hoe verre het mogelijk is om gehoor te geven aan den reeds zoo vaak en in den laatsten tijd met steeds grooter klem, o.a. van de zijde der Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, de Vereeniging Heemschut en andere corporaties van cultureelen aard, op haar uitgeoefenden drang om tot wet telijke regelingen te geraken, waardoor aan de toenemende verdere vernieling van na tuurschoon, alsmede van uit historisch en «esthetisch oogpunt waardevolle overblijf selen van cultuur uit het verleden, een «inde zou kunnen worden gemaakt? „VOOR EER EN DEUGD" EN DE NIEUW- MALTIL BOND, Onderstaand adres is door de vereeni ging „Voor Eer en Deugd", verzonden aan nare Majesteit de Koningin. Ondergeteekenden, voorzitter en secreta ris van het hoofdbestuur der R.-K. Natio- liale Zedelijkheidsvereeniging „Voor Eer en Deugd", tellende 50.000 leden, kennis ge nomen hebbende van het bericht in de bladen, dat de Nieuw-Malthusaansche Bond, die de rechtspersoonlijkheid verloren had, doordat verzuimd was hernieuwing van de koninklijke goedkeuring aan te vragen, gereorganiseerd is en besloten heeft de koninklijke goedkeuring aan te vragen, nemen bij dezen beleefd de vrijheid Uwe Majesteit te verzoeken aan dezen Bond niet opnieuw Uwe Hooge goedkeuring te ver- leenen. Al moge de letter der statuten van dezen bond het doen voorkomen, alsof een onschuldig, misschien zelfs een edel doel wordt nagestreefd, de ervaring heeft bewe zen, dat het streven van dezen bond cn de middelen, waarmee hij zijn doel wil berei ken, in strijd zijn met de goede zeden. Waartoe het ongestoord doorwerken van de beginselen, die deze bond tot de zijne verklaart, moet leiden, leert ons de toe stand, dien Frankrijk ons te aanschouwen geeft, zoodat men niet overdrijft, wanneer men zegt, dat deze bond den staat onder mijnt en dus in strijd is met de goede ordel, Vertrouwende, dat Hare Majesteit aan dit verzoek gevolg moge geven enz. Sw. g.) A. v. d. VENNE, voorz. 1. BEMELMANS, secr. HERSTEL-EUROPA-COMIT6. Onderstaande heeren hebben alsnog zitting genomen in het Nederlandsch Comité ter Be vordering van een Vreedzame Oplossing van het Vraagstuk van Herstel en Schadevergoe ding (Herstel-Europa-Comité): Mr. A. Ane- ma, lid der Eerste Kamer, Haarlem; W. Fran sen Jzn., lid der Eerste Kamer, Leeuwarden; mr. A, van der Hoeven, lid der Eerste Ka mer, Rotterdam; mr. M. J. C. M. Kolkman, lid der Tweede Kamer, 's-Gravenhage; J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer, 's-Gravenhage. Het gedenklteelken voor de op 8 Ju® 1922 hij het vliegongeluk te Anijol omgekomen journalisten Gerritsen en Borst zou Zondag 6 Mei op de begraafplaats „Laanhof" onthuld worden. Het monument is, naar het „Bat. Nbld." meldt, van grijs marmer en werd in streng sobere lijn en ontworpen door den hoer Lu- eanni te Batavia. Het middenstuk bestaat uit ©en sarcophaag, waarin de namen zijn uitgehouwen van hen, „die samen rusten cn samen vielen alis slacht offers van hun beroepsplicht". LAATSTE EUROPEESCHE WI- SENTS. Nog altijd leven in het wildpark van het landgoed Plesz (Silezië) de laatste Europee- sche wisents, die daar sinds 1860 worden ge houden; de geruchten, dat cht diergeslaclit uit oude tijden in Plesz zou zijn uitgeroeid, zijn onjuist gebleken, hoewel er maar drie runderen zijn overgebleven van de vroeger zoo talrijke kudde. Ed. J. R. Scholz deelt in de „Naturwiss Wochenschrift" mede dat hij de wilde run deren in hun revier heeft bezocht en zich van hun aanwezigheid heeft overtuigd. Gedurende de oorlogsjaren hadden de dieren zeer veel te verduren, doch in 1920 wa ren er toch nog 22 over tijdens den opstand der Polen in 1921 vielen op 5 dieren na alle wilde runderen san de wilddieven ten offer, en blijkens de laatste berichten zijn wederom twee wisents gedood, zoodat de laatste rest nog slechts uit drie stuks bestaat. Het plan bestond deze laatste runderen naar een gebied in Duitschland over te brengen waar zij betere bescherming zouden genieten, maar dit transport werd door de Polen niet toegestaan. Daar het uitsterven van dit oerwild in de vrije natuur welhaast een voldongen feit ge worden is, heeft de „Oberschlesische Natur- forschende Gesellschaft" besloten nog te elfder ure al het gewetenswaardige over de levensgeschiedenis dezer dieren te verzame len en binnenkort te publiceeren. J. R. VAN DER LANS. Vrijdag is het vijftig jaar geleden dat de peer J. R. van deT Lams als schrijver optrad. Dateert de aanvang zijner journalistieke loopbaan van later, een halve eeuw heeft hij thans het katholieke volk met belletristische bijdragen verblijd en verrijkt, zegt het „Huis gezin". „Een halve eeuw schrijver, in die sihn- pe'e mededeeting ligt een eerbiedwaardige hoeveelheid werk, mooi en goed werk, opge sloten De hevr Van Ier Lans heeft door zijn arbeid tot verhooging en verheffing der ka tholiek© cultuur Wezenlijk bijgedragen Hij heeft, stellig, door zijn geschriften min- der goede en slechte lectuur uit onze gezin nen geweerd. En dit is een verdienste, die niet mag .worden onderschat. maar mj heelt ook opbouwend werk ver richt, den letterkundigen smaak der katho lieken verbeterd, hun zin voor het mooie katholieke verleden verfijnd, in één woord, hij is beschavend, ontwikkelend, veredelend werkzaam geweest en is het nog. Hij was vóór alles een katholiek schrij ver van do echte keur, Er wordt ooik in onze kringen wel eens met ©enige geringschatting neergezien op het belletristisch werk van schrijvers ais de heer Van der Lans: hel zou geen hooge kunst, zelfs in het geheel geen kunst zijn. Laten we dankbaar wezen, dat ons zulke mannen zijn geschonken, die met talent en geestdrift een nuttig, goed en mooi werk ver richten, dat van zooveel waarde is voor onze katholieke beschaving en ons katholiek volksleven. Een hartelijke gelukwemseh aan den hóóg- verdienstelijken schrijver op zijn gouden feest met de hoop dat hem nog vele levensjaren van vruchtbaren arbeid mogen worden ge schonken." Wij ontvingen de volgende afleveringen van Tijdschriften.; ORGAAN, uilgegeveif van woge den Nc- derlandschen R.K. Bond van Ziekenverpleeg sters, Juni 1923. Inhoud: Zielenspijze en tegengif. Het Binnengasthuis. Eenige opmerking over de leiding enz. Wat kan er nu gedaan worden? Onze Vragenruliriek. Bevol- kings-Congres II. Samenwerking. Boek bespreking. Vacante plaatsen. KATHOLIEK NEDERLAND, oTgaan van de K. S. A. in Nederland, 15e jg. no. 5. Inhoud: Bloemendag ten bate van de K. S. A. Nederlands eercsohuld Graag op baantjes. Het Notariaat VIII. Boek bespreking. Voor het Pauselijk reddings werk in Rusland. Maandkroniok der K. S. A. Medededingcn van het Centraal Bu reau. SINT-ANTONIUS. Geill. Maandschrift voor het Katholieke Volk, 29e jg., afl. 6. Inhoud: De Heilige der geheele Wereld. Universiteit van het H. Hart te Milaan. De' Gedeputeerde Staten. De Wereld van liet Kleine. Roeping. De Doodstraf. Uit onze Missie van Z.-Chansi: Missie-Kro niek, Missie-Actie, Missie-Giften. Geloof en Liefde Verkr. en Gevraagde Gunsten, SOBRIETAS. Orgaan der Federatie van R.K. Diocesane Bonden tot bevordering der christelijke matigheid en tot bestrijding van liet alcoholisme, 18e jg. no. 5. Inhoud': Onze Noveen, P. Marius Laoners, O. F. M. Het „onschuldige" bier, P. A. R. Een omwenteling in België, P. Marius La mers, O. F. M. Een zwarte lijst, H. Reddingswerk, Pater Bdefonsus. Uit ei gen kamp. Varia. ST. GLAVERBOND. Uitgave der Paters Je zuïeten ten bate hunner Missie op Java. Jaarg. 35. Afl. 5. Inhoud: Katholiek Onderwijs in de .lava- Missie, door F. Stealer S. J. Overzicht der Scholen voor Inlanders in de Java-Missie der EE. P.P. Jezuïeten. De vijf M's of de vijf geboden der Javanen. 'n Aardig symbool van éénheid uit het verre Oosten. Uit het verleden der Wereld-Missie. Het Spaansch-Porlugeesohe Patronaatsrecht, door Jos Thewissen S. J. Uit het heden der Wereld-Missie: Uit het land der Hindoes, door J. ten Beige S. J. Ingekomen giften. HET SOHILD. Apologetisch Maandblad, 4e jg. no. 12. Inhoud: P. A. K.: Eert conferentie voor andersdenkenden. fr. Andreas Metz, Ord. Cisterc.: De dienstknecht is niet meerder dan zijn Heer. J. H. Meijer: Galerij van Be keerlingen. Johannes Jörgensen. fr. An dreas Mete, Ord. Cisterc.: Katholicisme een vreemde, d.i. geen nationale. Godsdienst? J. Kapelman: Heeft Luther den Bijbel te voorschijn gehnaM? fr. Martialis Vree wijk, O. F. M.: Uit Tijdschriften. D. Huurdeman: Uit Tijd schriften: Roek bespreking Godsdienstige en Sociale Tractaten, door A. J. Schaars, Pr. Uit het Land van St. Olav, door v. O. „MEI," geill. maandblad voor Jong Katho liek Nederland, is zijn zevendten jaargang in getreden. Dit eerste nummer, waaraan ook typogra fisch zorg is besteed, ziét er met zijn veie rubrieken en mooie platen aanlokkelijk en betengwakkend uit. Bernard Verhoeven geeft een welluidend en sterft dramatisch gedicht: „De barmhartige Samaritaan," waarbij Rob. Graafland knappe teefteningen maakte. E. H. Uylings praat over de bij die menigte gefiuefde en daarom door anderen wel eens geminach te „verhaaltjes" en toomt op duidelijke èn on derhoudende wijze de waarde van goed© ver telkunst aan. H. B. v. d. San de schrijft 'n be vattelijke beschouwing bij de kunstplaten, Violet behandelt de Engclsc'he schilders Reyn- hotkls en Gainsborough. Alb. SteenhoffSmul ders vertelt over „Lectuur." In de rubriek „Ons eigen werft" zijn talenten in clen dop aan bet woord. Naast ©en drietal aardige ver tellingen, treffen we nog artikels over ver schil ende onderwerpen nïm. Een riiike ver scheidenheid dus in een© aflevering, die voor den nieuwen jaargang veel belooft. Voor ce rijpend© Katholiek© jeugd1 kunnen we „Mei" warm aanbevelen. UITVAART EN BEGRAFENIS VAN Z. D, H. MGR. E- S, LUYPEN. Omtrent de plechtige uitvaart en begrafe nis meldt de „Java-Post" van 4 Mei j.l. het volgende: Woensdagavond half vijf werd het stoffe lijk overschot van Z. D. H., begeleid door drie Eenv. Geestelijken in volgauto's, naar de kathedrale kerk te Batavia overgebracht. Aan den ingang wachtte de Provicaris, ge assisteerd door pastoor J. Wubbe, de lijkkist op en geleidde ze tot voor het altaar. Daar werd ze geopend en werden de geloovigen in de gelegenheid gesteld, Z. D. H. hun laat sten groet te komen brengen. Aan weerszij den vormden de leden van den K. S. B. cn den K. J. B. eene eerewacht. Om zes uur werden de Metten der overledenen gezon gen, waarna een rozenhoedje werd gebeden en het „Ecce quomodo moritur justus" ten gehoore werd gebracht. Na deze plechtigheid ving het defileercn der geloovigen opnieuw aan, om eerst te eindigen even vóórdat de kist zou worden gesloten. Toen dat oogen- blik daar was, kwamen de Eerw. Geestelij ken, te Batavia aanwezig, Z. D. H. hun laat sten groet brengen, terwijl twee hunner de sluiting tot het einde bleven bijwonen. Donderdagmorgen om zes uur was de kathedrale kerk reeds gevuld met belang stellenden, die de eigenlijke uitvaart niet konden bijwonen. Tegen zevenen liep zij echter zóó vol, dat honderden zich met een plaats voor de deur moesten tevreden stel len. Juist vijf minuten voor zeven reed het rijtuig van Z E den Gouverneur-Generaal voor, die zijn intendant Overste Brewer had afgevaardigd om hem bij de plechtigheden te vertegenwoordigen De overste was in deze hoedanigheid vergezeld van den Resi- dent van Batavia, den heer J. R. Schenk de Jong, eveneens in groot-gala. Onmiddellijk na hem volgde het rijtuig van den waarn. vice-president van den Raad van Indië, den heer Frijlïnck. Wat later volgde het lid van den Raad van Indië, Mr. H. Jelgerhuis Swil- dens, Z. E. de Vice-Admiraal had een plaats vervanger gezonden. Z. E. de Legercomman dant had eene betuiging van hartelijke deel neming doen zenden. Aanwezig waren ver der de Voorzitter van den Volksraad, de Directeur van Binneniandsch Bestuur, de on derdirecteur van Onderwijs cn Eeredienst, de Divisie-generaal, de Regeeringsgemacb- tigae in den Volkraad, de burgemeester van Batavia, de volksraadsleden A. ten Berge en W. Burer, een vertegenwoordiger van den Plaatselijke Commandant, de Katholieke leden van de Rechterlijke Macht en die van den Gemeenteraad, de Directeur van het Nieuws van den Dag, enz. enz. Juist zeven uur begon de Provicaris, ge assisteerd door de pastoors J. Huygens cn J. van Driel, den plechtigen uitvaartdienst, terwijl pastoor J. Wubbe als ceremoniemees ter fungeerde. Na de indrukwekkende plech tigheid betrad de oud-pastoor van Batavia, p. W. Hellings het preekgestoelte om in even ongekunstelde, doch van warme piëteit ge tuigende rede, een korte schets te geven van Mgr.'s leven en vooral zijn grooten een voud en beminnelijkheid te doen uitkomen Diep was 'de indruk, dien deze rede op alle aanwezigen maakte. Nu volgde de Absoute, die verricht werd door de pastoors van Djokja, Buitenzorg en Bandoeng, J. Hocbe- rechts, A. van Velsen en P. Muller. Terwijl de Geestelijken zich terugtrokken, om zich van hun plechtgewaden te ontdoen en zich gereed te maken voor den tocht naar het kerkhof, werden de dragers ontboden, om Monseigneurs stoffelijk overschot naar den lijkwagen te dragen. Op het onverwachts kwamen echter een tiental van Batavia's voornaamste Katholieke heeren naar voren. Zij vroegen en verkregen de eer, Monseig neur zelf te mogen dragen: een roerend be wijs van dankbare vereering. DE MISSIONEERING DER NEGERBEVOL- K1NG IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Missiewerk van Mei 1923 geeft hier over ©en interessante beschouwing. Wij ont- leenen daaraan het volgende: „Het Missiewerk onder de Amerikaansche Negers, die vooral in het Z.O. der Ver. Sta ten wonen, is nog ran jongen datum. In de laatste tien jaren is men echter vooral onder de Negers in de sleden met ijver het Evan gelie gaan prediken, doch niet zonder op groote moeilijkheden te stooten. En dan noemen wij vooreerst den rassen haat. Van den kant der blanken was de min achting voor den Neger veelal de oorzaaft, dat men zich van zijn lot weinig aantrok en hem liet in zijn onwetendheid, ongeloof en zonde. Een tweede moeilijkheid is, dat verschei dene protestantische sekten, zooals Baptisten, Methodisten, Anglikanen enz., ons zijn vóór geweest, en het openliggende veld het eerst bezet hebben, zoodat thans van de 12 mil- lioen negers er 4.800.090 protestant zijn en slechts 260.000 katholiek. Ook werken er in Amerika verschillende geheime seftten, zooals vrijmetselaars, de „Knights of Pythias", de Oddfellows" enz., die Kerft en Katholieken belasteren: veel vooroordeelen moeten dus eerst uit den weg geruimd worden. En ten derde ontbreekt het nog aan vol doende krachten, die zich aan de bekeering der negers wijden, welk gemis nog verergerd wordt door de groote uitgestrektheid van liet arbeidsveld. Thans weTken onder hen 187 priesters, gesteund door 300 blanke en 265 zwarte zusters. Temidden der landelijke ne- gcrbevolking, die toch niet minder dan 9 mii- lioen zielen telt, is de missiearbeid nauwelijks begonnen: onder hen werken slecht» 5 pries ters. Doch ondanks deze moeilijkheden worden op vele plaatsen toch goede resultaten' be reikt, hetgeen o.a. Mijkt uit de groote toe name van negerkinderen op de Katholieke scholen. Waren er in 1907 5000, thans zijn er reeds 22.000. Van de 84 negerparochies zijn er 60 opgericht in de laatste tien; jaren. Eenmaal katholiek neemt de zwarte zijn godsdienstplichten wel waar en toont zelfs veel ijver in zijn geloofsuiting, maar stand vastigheid is er meestal niet veel bij hem te vinden. Het is ie begrijpen, dat bij zulk een vrij jongen missiearbeid nog slechts weinig ge daan kan worden aan de hoogere Katho lieke ontwikkeling der zwarten. En toch moet dit noodzakelijk gebeuren, want juist die hoo gere ontwikkeling vindt bij de niet-kalholie- ke neger-actie een rqime behartiging, en dit brengt ons ver achterop. Om eenige voorbeel den te noemen: onder de 226 inrichtingen voor hooger onderwijs onder de negers is er slechts één Katholiek; terwijl van de 450 bladen en tijdschriften, die voor de negers verschijnen, er 78 een godsdienstig karakter dragen, is daaronder geen enkele Katholieke krant of tijdschrift van eenige beleekenis. En zoo begrijpt men, lioe Bisschop Gunn van Natchez (Mississippi) kan klagen: „Wij ver liezen practise!: alle leerlingen van onze pa rochiescholen, die verder willen studceren, daar wo geen hoogere-vormingsschool bezit ten, waar we onze kinderen naar toe kun nen zenden." Om het tekort aan priesters voor de neger missie, waarop we zooevem wezen, aan te vullen, is men ook begonnen met de vorming van een inlaiidschen clerus. Tot nu toe sehonik Amerika slechts 4 negerpriesters. De opleiding van zwarte priesters is vooral aan geval door de Paters van Steijl, die in den herfst van 1920 te Greenville een seminarie openden, dat thans 30 leerlingen telt over 3 klassen verdeeld'; ook is 1 broederpostulant ingetreden. Reeds wordt de bouw van een groot seminarie met noviciaat 1e Bay S. Lpuis aan de golf van Mexico voorbereid. Dok de Overste der Missionarissen van Lyon in Georgië, die daar reeds 15 iaar onder de negerbevolking heeft gewerkt, richt een nieuw seminarie op tot vorming van Inland- sche priesters door ziin congregatie." Wie helpt mede door het Pauselijk Liefde werk van den H. Apostel Petrus den Netger- clerus versterken? Net Vtrechtsch Mlssiecomttê. Buiten vormde zich intusschen de lange stoet, die Mgr. ter laatste rustplaats zou be geleiden. Omgeven van vier Katholieke on derofficieren, die als slippedragers optraden, gleed de wagen met het kostbaar overschot langzaam vooruit, onmiddellijk gevolgd door honderden iongens van het Vincentius-Ge- sticht, de Broedersschool en den Katholie ken Jongelingen-Bond; bij hen sloot zich een dichte drom van leden van de I. K. P en van den K. S. B., afd. Batavia enz. aan, ja sommigen waren van Buitenzorg en Soeka- boemi gekomen om deze droeve uitvaart bij te wonen. Nu volgde het rijtuig met de ver tegenwoordiging van Z. E., daarachter kwamen de heeren geestelijken, vervolgens de autoriteiten, de besturen der vcreenigin- gen en een lange, lange stoet van auto's en rijtuigen, zoo groot als Batavia er sinds jaren geen zag. Op het kerkhof wachtten bij aankomst van den stoet het lid van den Raad van Indië, de heer A. Harloff, de president directeur van de Javasche Bank, notaris E. Carpentier Alting en vele andere vrienden, kennissen en belangstellenden. Na aankomst werd de baar eerst door den Provicaris ge zegend en vervolgens door hem en zijne assistenten, de pastoors Th. Madlener en J. van Driel, naar het graf geleid, terwijl het St, Caecilia-koor 't diep treffende In Paradi- sum zong. Achter de baar volgden thans éérst de vertegenwoordiger van Z.E., wiens prachtvolle krans de kist dekte, en na hen de overige autoriteiten, besturen enz. De vertegenwoordigers van den Centralen Raad, de Indische Katholieke Partij, den Katholieken Socialen Bond, Afd. Batavia, en de Sint Carolus-Verecniging droegen thans de slippen van het lijkkleed. Ter plaatse aangekomen, zegende de Pro- vicaris het graf, waarin vervolgens onder diens laatste gebed de kist werd neergela ten. Toen deze gezonken was, hief het koor het treffend motet Ecce Quomodo Moritur Justus aan, dat in de diepste stilte aange hoord werd door de duizenden, die het graf omgaven. Vervolgens sprak de Provicaris een woord van dank tot den vertegenwoor diger van Z. E., de overige autoriteiten en de deelnemers aan de plechtigheid, om met een roerend woord van afscheid aan den doorluchtigcn ontslapene te sluiten, dien hij om zijn minzaamheid en vooral ook om zijn vaderlandsliefde prees. Het gebruikelijke bedekken der kist met aarde, een ceremo nie waaraan de vertegenwoordiging van Z, E. en verschillende autoriteiten deelnamen, besloot de eenvoudige en in haar eenvoud juist diepen indruk makende plechtigheid, welke velen zich nog jaren zullen blijven herinneren, evenals allen, die Mgr. Edmun- dus Sybrandus Luypen gekend hebben, zij ner inmmer indachtig zullen blijven en in zijn groot voorbeeld steeds een prikkel ten goede zullen vinden. Moge de liefde, waarvan de vele kransen getuigen, die het graf bedekken, zijn ver eerders intusschen ook aanzetten, zijne ziel, die zoo groote verantwoordelijkheid droeg, in vurige gebeden aan God aan te bevelen, Week van 3 Juni tot 9 Juni LeerstofOp te zeggen bij den Priester Akte van Liefde. Akte van Hoop. Vraag 3743 en Acte van Liefde. Vraag 3136 en 1 Akte van Hoop Vraag 66 75 en Acte van Liefde Vraag 5665 en Akte van Hoop. JUNI. Toegewijd aan de vereering van Jezus' Goddelijk Hart. N.B. Tenzij anders wordt aangegeven' heeft deze week iedere H. Mis Gloria, Cred0 en Prefatie van Kerstmis. 3. ZONDAG. Tweede Zondag na Pink steren. Zondag onder het H. Sacraments octaaf. Ev. Luc. 141624. Gelijkenis van het groote feestmaal. Mis Factus est. 2e gebed v. h. octaaf v. h. Allerh. Sacrament. 4. MAANDAG. Mis Cibavit. 2e geb. v. d, H. Franciscus. ,5. DINSDAG. Mis Cibavit. 2e gebed Cbncede (der H. Maagd), 3e voor Kerk of Paus. 6. WOENSDAG. Cibavit. 2e geb. v. d. H. Norbertus. 7. DONDERDAG. MisCibavit. 8. VRIJDAG. ALLERH. HART VAN JEZUS. MisMisereatur. Praef v. h. H. Kruis. 9. ZATERDAG. MisSapientiam, 2e gebed v. d. H.H. Primus en Felicianus. Geen Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG de H.H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur Kindermis, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Om 12 uur catechismus, 's Avonds 7 uur plechtig Lof, predikatie en processie met het Allerh. Sacrament. MAANDAG begint de novene ter voor bereiding tot het feest van den H. Antonius, patroon onzer kerk. Eiken avond om half 8 Lof en predikatie. De predikaties worden dit jaar gehouden door den Weleerw. Pater Willibalt ten Brink, uit ons klooster te Weert. DINSDAG om 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament. 8e der 9 Dinsdagen die het feest van Sint Antonius onmiddellijk voorafgaan. Om 10 uur gezongen Huwelijks mis, DONDERDAG-avond van half 7 tot na het Lof gelegenheid om te biechten voor het feest van het H. Hart van Jezus. VRIJDAG feest van het H. Hart van Je zus. Om 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds half 8 Lof en feestpredikatie. ZATERDAG van 5 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. ZATERDAG 7 uur voor Petrus Huij- boom. 7 uur voor Bernardine Maria Elis. van Scheijndel-Alding. Half 8 voor Anna Theresia M. L. Tom- bergh. Half 8 voor Maria Schoonman-van der Weden. Kwart over 8 voor Elisabeth Maria Beelen- Wesseling. JOANNES DE DOOPER. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en half 9 en te half 11 de Hoogmis. Te 7 uur Lof en preek. MAANDAG 8 uur vergadering van de H. Familie. VRIJDAG feest van het H. Hart. De H.H. Missen te 6 uur, 7 uur gez. H. Mis en 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof en preek. MAANDAG 8 u. vergadering Derde Orde. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 biecht- hooren. Gedurende het octaaf iederen avond te 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. PAROCHIE ST. JOZEF. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 te Hoogmis. Te 1 uur oefe ning v. d. Edelwacht. 7 uur Lof met preek. DINSDAG half 8 generale H. Communie voor de leden v. d. Edelwacht. Te 7 uur Con gregatie. WOENSDAG te 7 uur Congregatie. WOENSDAG, DONDERDAG en VRIJ DAG Triduumc ter eere van het H. Hart. Iederen avond te half 8 Lof met preek door den Zeereerw. Pater Blom O. f. m. DONDERDAG te half 8 Lof met preek. VRIJDAG feestdag van het H. Hart. De H.H. Missen te 6, 7, 8 uur en half 10. Te 7 uur plechtig Lof met preek. ZATERDAG te half 8 de H. Mis voor de bekeering der zondaars. Na den middag van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten en te half 8 het Lof. Wegens herstellingen in de Mariakapel zal deze voorloopig gesloten zijn. Gedurende dezen tijd is het genadebeeld ter vereer ng uitgesteld in de vroegere Con gregatiekapel. Toegang tot de kerk, welke den geheelen dag geopend is, door de Klop perspoort. H.H. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en te half 11 de Hoog mis. Na de Hoogmis worden de plaatsen verhuurd. Half 2 en kwart over 2 catechis mus. Half 7 Lof en Rozenhoedje. MAANDAG om 8 uur congregatie der H. Familie. DINSDAG om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Van 6 uur tot na het Lof gelegenheid tot biechten. VRIJDAG feestdag van het Allerh. Hart. Te kwart over 8 gezongen H. Mis. Te 6 uur wordt de H. Communie uitgereikt. Om half 8 Lof ter eere van het Allerh. Hart en predika tie. ZATERDAG gelegenheid tot biechten van half 8 tót half 10 voor kinderen en oude ren, van 45 voor de kinderen, van 5 uur tot half 10 voor ouderen. De H.H. Missen voor de overl. familie tot intentie dergenen die in de bus voor de Gel. zielen geofferd hebben. Zondag half 6 en Woensdag en Zaterdag kwart over 8. AARTSBROEDERSCHAP VAN O. L. Vr. v. ALTIJDDURENDEN BIJSTAND. WOENSDAG 9 uur H. Mis voor alle le den. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. 's Maandags te 3 uur Congregatie. Voor en na deze vergadering kan men zich als aspirant-lid opgeven bij den directeur of bij een der prefecten. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG le der maand, volle aflaat voor de leden der Eerherst. Communie. Eucharis tische dag. Het H. Sacrament blijft ter aan bidding uitgesteld van af 8 uur tot na het Lof. Te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Floogmis. Te 12 uur catechismus, te 4 uur Lof met predikatie en akte van eer herstel. DINSDAG 8e der 9 Dinsdagen. Te half 8 gez. H. Mis ter eere van den H. Antonius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uit gesteld tot half 10 gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds te half 8 Lof met oefeningen ter eere v. d. H. Anto nius en van half 8 tot half 10 gelegenheid om katholieke lectuur te bekomen. Te 10 uur gezongen Huwelijksmis. DQNDERDAG-morgen 10% uur gezon gen huwelijksmis. Des namiddags van 6 8 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG laatste der 9 Vrijdagen, feest van het Allerh. Flart van Jezus, titelfeest der kerk, te verdienen volle aflaat. Generale absolutie voor de leden der Derde Orde. I-Iet H. Sacrament blijft ter aanbidding uit gesteld van af 7 uur tot half 10. Te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart. 's Avonds te half 8 Lof, feestpredikatie en oefeningen ter eere van het H. Hart. ZATERDAG 's namiddags van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. O. LVROUW v. d. H. ROZENKRANS. ZONDAG. De H.H. Missen zijn te 6, 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, half 3 Jongens-Congregatie, 's Avonds 7 uur Lof met toespraak, gebed en „Te Deum" ter eere van het Allerh. Sacrament. MAANDAG-avond half 8 Lof; 8 uur Vergadering van de H. Familie. WOENSDAG-avond half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. DONDERDAG-avond van 7—8 uur gele genheid om te biechten. VRIJDAG feestdag van het Allerh. Hart van Jezus. 8 uur gezongen H. Mis. 's Avonds half 8 Lof en preek ter eere van het Goddelijk Hart. ZATERDAG 's namiddags van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. AARTSBROEDERSCFIAP DER H. FA MILIE. Iederen Maandag om 8 uur vergadering Voor en na deze vergadering gelegenheid zich als Aspirant der Aartsbroederschap op te geven aan de bij-sacristie. ZONDAG 3 Juni. Alg. H. Communie voor de 16de laatste sectie. Aspiranten en Koorafdeeling. ZONDAG 3 Juni, 6 uur H. Mis voor overleden lid Joseph Joannes Beaufort. SCHOTEN: ZONDAG 2de Zondag na Pinksteren half 8 de Vroegmis, 9 uur de 2de H. Mis, om half 11 de Hoogmis, half 1 catechismus, 7 uur Lof met predikatie en „Te Deum". Voor het pachten van plaatsen in de kerk wende men zich Schoterboschstraat 6 of aan de pastorie. In de week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. Catechismus naar gewoonte. MAANDAG-avond om half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament. DONDERDAG-avond van 68 uur ge legenheid om te biechten voor het feest van het H. Hart. VRIJDAG feest van het H. Hartom 7 uur gez. H. Klis 's avonds half 8 Lof met eereboete aan het H. Hart van Jezus. ZATERDAG I uur biechten voor de 4 eerste leeringen, 's Avonds van 59 biecht- hoorer». ATTENTIE. In de maand van het H. Hart zal beslist elk rechtgeaard kind v. h. FI. Hart een offertje afzonderen voor mijn kerk om een bijzondere gunst te verkrijgen een geschikter gelegenheid bestaat daar voor niet, dunkt mij. Vooruit dus 11 Uw bij voorbaat zeer dankb. Pastoor C. BROUWERS Giro 85419 SCHOTEN. (St. Bavo,) ZONDAG. De H.H. Missen om 7 en 9 .tur en om half 11 de Hoogmis. Na de eerste H. Mis algemeene H. Communie voor de le den van het St. Aloysiuspatronaat en den Euch. Bond. Om 1 uur catechismus en om uur algemeene aanbidding der kinderen. Om half 5 vergadering v. h. St.Aloysiuspatro- naat en half 7 Lof met processie.(Met gunstig weer buiten.) MAANDAG, Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdagavond half 8 Lof. DINSDAG om half 8 gezongen St. An- toniusmis. WOENSDAG-avond om half 8 Maria- Ccngregatie en Lof. DONDERDAG-avond van 7 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG opdracht a. h. Heilig Hart en uitreiking der H. Communie om 6 en 7 uur, om half 8 gezongen H. Mis, waaronder alge meene H. Communie der kinderen. Oiy half 8 met predikatie. DINSDAG geen Lof. WOENSDAG cat. volgens gewoonte. ZA1ERDAG half 8 H. Mis ter eere v. O. L. Vr. v. Altijdd: Bijstand. Biechthooren van 3 tot 4 en van na 't Lof tot 9 uur 7 uur Maria-Lof. HEEMSTEDE. ZONNDAG kwart voor 7, 8 uur en kwart over 9 stille H.H. Missen, half 11 Hoogmis. Heden ons jaarlij ksch Aanbiddingsfeest. Half 3 luide aanbidding. 7 uur plechtig Lof met processie en predikatie op het kerkter- rein. DINSDAG-avond 7 uur Vergaderin§ der H. Familie, afd. Vrouwen. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars, 's Avonds 7 uur Lof. VRIJDAG feestdag van het Allerheiligst Hart van Jezus. 8 uur gezongen FI. Mis tel eere van Jezus Goddelijk Hart. 's Avonds 7 uur Lol met predikatie. VELSEROORD. ZONDAG Euch. Zondag. De eerste H. Mis te 7 uur, de Kindermis om half 9, de Hoogmis voor de weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om half 3 Lof met preek. Om half 6 Patronaat voor de meisjes, om 6 uur voor de jongens v. d. le afd., om half 8 v. d. jongens v. d. 2e afd. Door de week zijn de H.H. Missen om kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart voor 8. DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eere v. d. H. Antonius v. Padua, VRIJDAG feestdag van het H. Hart van Jezus, volle aflaat en gener. absol. voor de leden der 3e Orde. Om 7 uur gezongen FI. Mis, om 8 uur de Kindermis, 's Avonds om half 8 Lof ter eere van het H. Hart. De gebeden worden verzocht voor Corne lia Jacobs, geb. Zwarenkant, die in den Her* is overleden. VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG 7 uur Vroegmis en 10 uur ae Hoogmis, kwart voor 2 Catechismus, half 7 Lof met predicatie door een Eerw. Pater Mis sionaris uit Tilburg. Groote Sacraments processie door den tuin der Pastorie. VRIJDAG Feestdag van het H. Hart, te kwart over 8 gezongen H. Mis. ZATERDAG Biechthooren van 4 tot 8 uur. BLOEMEND AAL. ZONDAG H. H. Missen om 7 en 9 uur en om half 11 plechtige Hoogmis te 7 uur Lof met Rozenhoedje en oef. der Novene. MAANDAG 12 uur Catechismus, half 8 Lof en Novene oef,, 8 uur Vergadering van de 3e orde. DINSDAG half 8 Lof met Noveneoefe ning en 8 uur Maria-Congregatie. WOENSDAG 12 uur Catechismus half 8 Lof met novene-oefening. DONDERDAG half 11 Veni Creator en plechtig gezongen H. Mis bij gelegenheid eener huwelijks-voltrekking. 12 uur Catechis mus 4 uur offening voor de kinderen., half 8 Lof met novene-oefening gelegenheid om te biechten. VRIJDAG Feest v. h. H. Hart, om half 8 gezongen H. Mis en algemeene H.Communie, 12 uur Catechismus en te half 8 Lof met korte toespraak. ZATERDAG 12uur en 2 uur Catechismus, half 8 Lof ter eere v. Maria., en van 5 tot en met half 10 gelegenheid om te biechten. HULPAALMOEZENIERS. Bij Ministerieele beschikking is aan de hierna genoemde zoereerw. heeren, op hun verzoek eervol ontslag verleend als hulpaal moezenier bij het leger te velde voor den tijd van oorlog; pastoor H. W. van Beek t« Aardenhout; pastoor J. II. E. Biermans, te Elsloo; pastoor P. R. de Boer, te Meye-Zeg- veld; pastoor Jos. M. van Genk, te Achtmaal; pastoor C. Oomen, te Klein-Dongen en de» zeereerw. heer K. H. M. H. ReceveW, dekei en pastoor te Wijk-Maastricht. DETACHEERING VAN DIENSTPLICHTI GEN BIJ HET O. I. LEGER. Blijkens bericht van den Minister van Ko loniën worden, aldus een kennisgeving in de legerorders, voorloopig geen dienstplichtigen toegelaten tot een detacheering bij de kolo niale troepen, DE VERDUISTERING TE KOLLUM. Voor de rechtbank te Leeuwarden heelt terechtgestaan de 58-jarige T. E. M., oud-di recteur van het postkantoor te Kollum, die door mislukte speculaties er toe kwam ver schillende bedragen uit zijn kas te nemen tot een gezamenlijk bedrag van f 56.455.51. Wegens het voortgezet misdrijf van ver duistering vorderde het O.M. 2'A jaar gevan genisstraf, onder aftrek van preventieve hechtenis. BEKROOND FABRIKAAT. Volgens een bij de Directie van de N. V. Philip's Gloeilampenfabrieken te Eindhoven ontvangen telegram van haar vertegenwoor diger te Rio de Janeiro, is haar inzending al daar bekroond geworden met den Grand* Prix,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8