Maandag 4 A 8ste Jaargang No. 14451 ft De voorzitter. Van het Vaticaan. BIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 5 JUNI Muziek in den Rout op Dinsdag: 5 Juni, 8 uur. Programma „Mercurius." Hef natte weer. Kerkconcert. De Zomerdlenstregeling. Het animeerende voedsel voor slechte eters, is Franken's Rfleikbrood Brand. Straatschenderij. Gouden huwelijksfeest. Gunning. Personalia. Te water. Verduistering. Aanrijdingen. Een vechtpartij. VOOR DEN POLITIERECHTER. Mooie successen van „Sf. Cecilia" en „HaarleéTs Zanggenot." Ongewone belangstelling. Gevonden voorwerpen. DeH. O. V-en de plaatsvervangends muziekkorpsen J. J. W EBER Opticiens Koningstraat 10 ZOON Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Haarlemsche Orkestvereeniging, Een Nagtzaambank. Een iubüeumtapijtje. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. JDe abonnementsprijs bedraagt- voo! Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de te Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel! meer 15 cent. bij voo» uitbetaling De jaarvergadering van den Algemeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorganisaties, j.I. Zaterdag te Utrecht gehouden, trok dit maal vooral de aandacht om het agendapunt, waarbij de verkiezing van een voorzitter aan de orde werd gesteld. Men weet, dat er in bepaalde kringen een streven naar voren was gekomen, om mr. van Wijnbergen niet te her kiezen. Die oppositie was niet nieuw; ze kwam reeds vier jaren geleden tot uiting en was toen meer verklaarbaar dan thans. Toen immers den vorigen keer een strijd om den voorzittersstoel gevoerd werd was de eerste groote verkiezing met een lijstenstelsel pas achter den rug. Er was groote ontevreden heid en wrevel over het nieuwe systeem, waarin zich nog maar weinigen thuis gevoel den. Het politiek advies, dat noodig was ge acht door de partijleiding, had, bij zeer veel goeds, natuurlijk ook zijn fouten; en deze laatste alleen kwamen aan het licht. Er was, vooral in het zuiden, in allerlei onder-onsjes getracht bepaalde personen naar boven te werken. De personenstrijd gaf een onver kwikkelijk beeld te zien. Alle ontevreden heid en ondervonden teleurstelling keerden zich tegen de partijleiding, zoodat de voor zitter slechts met een zeer kleine meerder heid van stemmen herkozen werd. Had mr. van Wijnbergen toentertijd zich terugge trokken, we hadden dat kunnen begrijpen. Wij moeten echter aannemen, dat hij zelfs onder die omstandigheden goede motieven heeft gehad om de leiding verder te blijven voeren. In de daarop gevolgde jaren, speciaal in den allerlaatsten tijd is gebleken, dat het aanblijven van mr. van Wijnbergen als voor zitter van den Algemeenen Bond een geluk is geweest. Niet, dat er door de leiding geen. fouten zijn begaan wie is onfeilbaar? fMaar gedurende de laatste jaren zijn aan het deiden der R.-K. Staatspartij bijna boven- menschelijke eischen gesteld. En wij ge- looven, dat een latere geschiedschrijver van het huidige Katholieke Staatkundige leven, die onze beweging op een hooger plan en in breeder trekken zal overzien dan wij dat kunnen, eer gewag zal maken van het ge lukkige, voorzichtige en tactvolle beleid van het bestuur van den bond, hetwelk de Room- sche Staatspartij in dezen malaisetijd tot on gekende stembusoverwinningen voerde en voor ineenstorting en verscheuring behoedde, dan critiek uitoefenen op bepaalde daden en uitingen, welke thans in sommiger oogen halsmisdaden lijken. Wij voor on3 waren voor den afloop dsr voorzitterskeuze op j.I, Zaterdag weinig on gerust. Vooraanstaanden in onze beweging, die vroeger tot de oppositie tegen de leiding behoorden, hadden wij juist door de ervaring van den laatsten tijd zien terugkomen op hun vroegere meening; zoodat wij verwachtten, dat de oppositie krachtiger in geluid dan in getal zou zijn. Dit is inderdaad het geval gebleken. De Bondsvergadering heeft mr. van Wijnbergen met over groote meerderheid herkozen, nadat zij had vernomen, hoe on juist de hier en daar verspreide mededeelin- gen over den vacant komenden voorzitters zetel den laatsten tijd zijn geweest. Het bleek n.m. op de vergadering, dat mr. van Wijn bergen reeds eenige maanden geleden zijn besluit had kenbaar gemaakt om te doen, wat sommigen van hem verlangden, n.m. zich niet meer herkiesbaar te stellen. Ernstige candidaten voor het voorzittersschap deden zich echter niet op en op herhaald aandrin gen van de partijleiding heeft mr. van Wijn bergen zich opnieuw beschikbaar gesteld. De algemeene vergadering is zoo verstandig ge weest van deze gelegenheid gebruik te maken om mr. van Wijnbergen opnieuw tot voorzitter te benoemen met een zeer groote meerderheid van stemmen. Opnieuw is daar door weer eens gebleken, dat de oppositie in een organisatie vaak veel grooter lijkt, dan zij is. De opposanten maken gerucht; de anderen zwijgen meestal, waardoor de sterk- ie der eerste partij dikwijls overschat wordt. Moge nu na dit gevallen besluit der alge meene vergadering blijken, dat onze partij een waarlijk democratische is en de kleine minderheid zich naar den wensch der over- groote meerderheid weet te schikken. KARDINAAL VAN ROSSUM OP REIS. Onze Roraeinsche correspondent seint ons dezer: Kardinaal van Rossum vertrekt 13 Juni uit Rome om de missielanden Denemarken, IJsland, Noorwegen, Zweden en Finland te bezoeken. De reis en het bezoek zullen een persoonlijk karakter dragen. In de helft van September wordt Z.Em. te Rome terug ver- Vacht. Sociëteit „St. Bavo" Gymnastiekexamen half 9 Kinderkoor 8 uur Rechtskundig bureau van half 9half 10. Hanzegebouw R. K. Bouwvakpatroons 3 uur Reddingsbrigade half 9 Kunst na Arbeid 8 uur Bestuur schilderspatroons 8 uur. fisschoppeiijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. P.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorn», van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. pt.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, vöorm. vat» half 11 fot half 12, des nam, van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Ten toonstelling Beeldende Kunsten. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Het programma luidt: 1. „Cortège de Bac chus", L. DeSiibes. 2. Ballet „La Reine de Saba", Ch. Gounod. 3. „Farandole", Dan se Espagnole", G. Bizet. 4. Fantaisie „Samson en Dalilai", C. Saint-Saëms. 5. „Finltandva", Torrdichtung, ,T. Sibelius. 0. Chant des Clo ches, A. Luiiszini. 7. Slavische- Tarnt, A. Dvo rak. S. Zweile Ungairische Rhapsodic, L. Liszt. van de Orgelbespeling' in de Groote of Sf. BavoAerk te Haarlem, op Dinsdag 5 Juni a.s., des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert met medewerking ran mevr. J. F. VerheijNeumeijer (zang). Werken van Joh. Seb. Bach (16851750). 1. Chotalvosrpicl: Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ (orgel). 2. a. So ge-list du nun, mein Jesu bin. b. O Jesulem siiss, o Jesulem mild. c. Jeans, urner Trost und Leben (zang). 3. Toccatc est Fuga d 3d. t. (orgel). 4. Aria uit Cantate 72 (zang). 5. Passaeaglia c. kl. t. (orgel)6. a. Brich entzwei, rnein armes Herzc. b. Est ist mm aus mit mcinem Leben. c. Die goldne Sonne, voffl Freud und Wonne (zang), Bij de aan bet Instituut ..Mercurius", L. Begijnestraat 22, alhier, gebonden examens werd toot diploma typen uitgereikt aan de dames: C. W. Dekker, H. J. Hijmaas, A. G de LLugt, C. W. de Lijster, Slaterus Barend sen, alien le Haarlem; Bep. Haaf kens, te Overveen; T. Tit en A. G. Wijs, te Bloe mendaal; S. Gcrke; te Zadvoort; Trudi Inninüc te Heemstede en aan de li.h. J. Eelman, H. Houtman en G. S. Stom, te Haarlem. Het diploma voor stenografie „Groote", 130 lettergrepen, aan. de dames Alio Kuyper. Siaterus Barendsen, te Haarlem en S. Gcrke, te Zandvoort; en aan de heeren H. Bosch, H. H. Janssen en H. Bosch, allen tie Haarlem. Hel gewas der bloembollen staat er niet te best voor. Stonden tot voor kort alle gewassen beet, thans is door den veelvul- digen regen veel vuur ontstaan, waardoor de bollen verrotten. Dit gebeurt het eerst met tulpen en narcissen. Verschillende par tijen zijn al als verloren te beschouwen. Er wordt zeer naar droogte verlangd. Met den boon'enteelt ziet het er slecht uit. Die eerst gelegd zijn, zijn door het voort durende natte en koude weer verrot, zoo dat opnieuw gelegd moet worden/Wordt het niet spoedig warmer, dan biedt deze teelt een slecht vooruitzicht. Men schrijft ons: Het programma, hetwelk het Haarlemsch Palestrinakantoor a.s. Woensdagavond in de Groote Kerk, alhier zal uitvoeren, bevat liederen van: da Palestrina, Marcantonio Ingegneri, Bach, Sweelinck, Rosselli, da Vittoria en Verdi; benevens liederen voor vrouwenkoren van Lotti en di Lasso. Om een bezoek tot bijwonen van deze uit voering aan te bevelen, lijkt ons overbodig, ieder weet toch, wat dit a capella koor presteert, men leze slechts de schitterende verslagen van vorige concerten van onzen muziekverslaggever. De regeling van deze uitvoering is in han den van Concertbureau A. Vernout. Men bericht uit Zandvoort: Wat te verwachten was, is gebeurd. De trein van 7.18 u. vertrekt overvol uit Zand voort, zoodat de stationschef te Haarlem Vrijdag een veertigtal derde-klasse-reizigers, onder wie houders van maandkaarten(l), in tweede- en eerste-klasse moest laten ver trekken. En de trein van 8.05 u., te Zand voort matig bezet, loopt zonder stoppen Haarlem voorbij en komt met een groot aan tal lecge coupé's te Amsterdam. In den na middag ziet men juist hetzelfde. De trein Amsterdam C.S. 5.25 u. vertrekt matig bezet. En het aantal reizigers, waarvan er velen reeds vóór half zes op den trein van 6.02 u. wachten is zóó groot, dat vele derde-klasse reizigers, zonder bijbetaling van supplement, in tweede- en eerste klasse mogen vertrek ken. Uit een en ander blijkt, dat de directie der Spoorwegen gemakkelijk aan dc grieven der forensen en badgasten kan tegemoet komen, zonder dat hierdoor de goede gang van den dienst zou worden geschaad. Mocht de directie alsnog besluiten tot het nemen van een proef, door bijvoorbeeld voor dc maand Juni de houders van maandkaarten tot de treinen No, 2010 en No. 2045 toe te laten Wij zijn overtuigd, dat de proef zou slagen. Vreest men een al te druk verkeer op deze treinen in de maanden Juli en Augustus, dan zou men de houders van maandkaarten in ieder geval tijdig kunnen waarschuwen, dat zij, die in die maanden van de sneltreinen wenschen gebruik te maken, zich van trajectkaarten moeten voorzien Doch dat zal vermoedelijk niet eens noodig blijken te zijn. F plotseling naar links, waar de menschen op de tram wachtten. Een jongeling en een meisje werden aangereden, waardoor beiden kwam te vallen en 4 a 5 meter met de auto bus werden meegesleurd. Hun kleercn wer den beschadigd, terwijl zij eenige kwetsuren bekwamen. Zij zijn naar het politicposthuis aan het Stationsplein gegaan, waarozij door een lid van E. H. B. O. verbonden zijn Door dokter van Aalst zijn zij later verder ge holpen. De juffrouw, die over pijn in den rug en schouders klaagde, heeft zich naar het St Elisabeth's Gasthuis begeven, om daar verder te worden onderzocht. Tegen den bestuurder van de autobus zal proces-verbaal worden opgemaakt. In perceel Van Eedenstraat 7, hoek Tem peliersstraat, bewoond door dr. Jonges, is Zondagmiddag ongeveer kwart over 5 een begin van brand ontstaan, waarschijnlijk doordat een gasbrander van een instrument is blijven branden en door toch de vlam in aanraking is gekomen met een paar gordij nen. Dc bewoners hebben zelf het vuur ge- bluscht. De-brandweer was aanwezig. Door de recherche zijn aangehouden de 19-jarige los-wërkman G. B. en de z7-jarige metaalslijper P. J., die verdacht' werden met 2 anderen een buiten hangend étalagekastje van de fa. Vroom en Drccsmann aan de Vcerstraat vernield te hebben en daaruit 6 petten te hebben ontvreemd. Bij het verdere onderzoek is gebleken, dat de eigenlijke dader is D. v. O., los. werkman, die bekend heeft. Maandag 23 Juli hoopt' het echtpaar G. Gijzen en van Dartelen, wonnende Hee- rensingel 37 A, zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. Dc man is 76 cn de vrouw 79 jaar. Hij is 30 jaar bleeker geweest bij dc fa. Van Leuven aan den Kampersingel en was 15 jaar werkzaam bij de fa. Borst aan de Wijdesteeg. Hoewel zij beiden nog tamelijk flink zijn, rust op hen toch de last van den ouderdom. De man is niet goed ter been meer, terwijl dc vrouw eenigszins lijdend is. De opgewekte, bij velen bekende oudjes zullen bij hun a.s. jubilé zeker veler belang stelling genieten. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het verbouwen cn uitbreiden van het Gymnasium en het af breken ten behoeve van dezen verbouw van het voormalige Bureau van Openbare Wer ken is gegund aan G. P. Hetem, alhier, en het verrichten der verfwerken aan dit ge bouw aan H. Woudhuijsen, te Amsterdam, Kapitein J. C. Rijk, van het 10e reg. inf. is belast met het bevel over het landstorm korps der Nieuwe Hollandsche waterlinie te Utrecht. Bij het van 24 Mei tot 1 Juni te 's-Gra- venhage gehouden examen van de Vereeni- ging van M. V. S„ slaagden voor Diploma Cost'umièrc, dc dames A. v. d. Heuvel en mevr. L. Chevalier en voor coupeuse mej. W. v. Westenbrugge, allen te Haarlem- Dc 3-jarige E. S, geraakte Zaterdagmid dag in het water van de Zomcrvaart. Het water is er gelukkig niet diep en de 13-ja- rige J. B. wist haar er dan ook spoedig uit te halen. De kleine werd naar huis gebracht. Zij heeft geen nadeclige gevolgen van het bad ondervonden. Door de Haarlemsche recherche is te Rot terdam opgespoord en aangehouden de 26- jarige expediteursknecht H.D.v.d.H,, wonen de te Schoten, verdacht van verduistering van ongeveer 25 ten r.adeele van zijn pa troon, den heer v. d. B., alsmede van een heerencostuum ten nadecle van den heer J. F., beiden wonende te Haarlem. G. M., uit Amsterdam, reed Zaterdag middag 4 uur dc Spekstraat uit en de Groole Houstraat in de verkeerde richting in. Daarbij botste hij tegen een wielrijder aan, wiens fiets defect geraakte. Op den hoek Groote Markt-Barteljo- risstraat had Zondagavond kwart voor 10 een aanrijding plaats tusschen een tram en een motorrijder. De laatste had nogal een snelle vaart en lette niet op de waarschu wingen van het publiek, dat hem beduidde, dat een tram naderde. De zijspanwagen van de motorfiets werd beschadigd. Zondagavond half 11 stonden op het Frans Halsplein eenige menschen op de tram te wachten, uit de richting Schoten, Toen dc tram naderde, kwam juist van dc andere zijde een autobus aan, welke de tram dus rechts moest passeeren. Omdat daar eenige menschen stonden, passeerde de bus echter niet aan dien kant cn zwenkte Zaterdagavond zijn in het St. Elisabeth's Gasthuis twee personen verbonden, die bij een vechtpartij in het café van v. 't H. aan de Kampervest door onbekende personen zijn gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Zitting van heden. 'n Penibele vraag. Verschillende kleine gevalletjes van een voudige beleediging werden vanmorgen be recht en Rechter en Officier gaven sommi gen kleingeestigen klagers wél te kennen, hoe flauw het is het gerecht in zoo'n fu tiliteit tc mengen. Zoo stond ook de 46-jarige schipper Th. S. te Haarlemmermeer terecht, die onlangs op een goeien Zondag den aannemer P. J. M. ontmaette op den Zwanenburgerdijk, dien hij aansprak over 7 gulden, die hij beweert aan vracht nog van M. te vorderen tc heb ben. Evenals nu voor den rechter ontkende getuige M. dit bedrag aan S. schuldig te zijn en daarover maakte S. zich zoo driftig, zoo dat hij M. uitschold voor uitzuiger e.d. „Was 't nu noodig", vraagt de rechter aan M., daarvoor nadelijk naar de poli- iie te loopen? Je zegt onder elkander toch wel 'ns meer 'n onhebbelijk woord?" Getuige: Doet u dat ook, mijnheer?" „Och kom", zegt de Rechter, „ik zeg ook wel 'ns 'n onaangenaam woord en ik krijg er wel eens een naar m'n hoofd ook." Getuige verklaart echter, dat hij aangifte deed, omdat zoo iets hem reeds meerdere malen gebeurd is en dat verzoent den Rechr ter een beetje met de klacht. De Officier eischt 8 boete subs. 4 da gen tegen den beklaagde, dien de Rechter veroordeelt tot 5 boete subs. 1 dag hechtenis. Politieke beroering op Marken. Toen het raadslid van Mark enG. de J„ bij de onlangs gehouden verkiezingen zijn stembureau verliet, ontmoette hij P. Sch.,. die hem lastig viel over het eit, dat de J. in den Raad een voorstel gedaan had tot schor sing van den gemeenteambtenaar M, de J., dat met 4 tegen 3 stemmen werd aange nomen. (Ondertusschen heeft de Kroon be doeld Raadsbesluit op het Beroep inge steld door dei» Burgemeester geschorst tot October a.s.) Bekl. Sch. die niet verschenen is, wond zich daarbij zoo op, dat hij G. de J. een stomp tegen de kin gaf. Bij verstek wordt hij volgens den cisch van den Officier veroordeeld tot 15 subs. 5 dagen. De voetbal. De 18-jarige J. S., en de 16-jarige P. de G., te Oudewetering hadden wat ruzie met J. Vr. die een voetbal van hen uit een sloot gehaald had en niet teruggaf. Ze had den 'm al 'ns gedreigd en op den avond van 30 April zagen zij hem onder Alkmaar, waar zij den bal weer opeischten en toen Vr. daaaan niet voldoen kon (ziin vader heeft den bal bij den burgemeester ge bracht, maar dat wou 'ie niet zeggen) heeft de een 'm in een heg geduwd en de ander 'm 'n klap gegeven. Daarvoor staan ze nu terecht en de Of ficier eischt tegen S-, die als lastig bekend staat 12 boete subs. 4 dagen hechtenis en tegen de G. 8 boete subs 1 week tucht school. De verdediger, mr. ten Bokkel, die het misdijf zoo bijzonder gering vindt, vraagt een mindere straf en refereert zich aan het oordeel van den Rechter, die S. tot 3 sugs. 1 dag hechtenis en de G. tot 2 subs. 1 week tuchtschool veroordeelt. Verder werden nog eenige kleine zaken van verzet tegen de politie menschen- en dierenmishandeling, waarin kleine geldboe ten werden gewezen. ONBESTELBARE STUKKEN. 2e HELFT DER MAAND MEI 1923. Binnenl. Brieven. Abdulla Co., Rotterdam Mevr. Bakker Hesselink, Bussum Been, ZandvoortP. J. H. Besteman, Haarlem Fa. J. J. Beijnes, Haarlem de Boer Keibrink, Amsterdam Brandon, Amsterdam C. Burger, Velsen H. Dek, Heer Mej. H. Dros, TexelP. J. Evers, Hoensbroek J. C. Fabels, Haarlem Gemeenteraad, Baarn moeder Gode- lilva Maastricht M. K. de Graaf, Leidein Haarl. Dagblad, Haarlem Mej. M. v, d. Ham, Wassenaar Handelsblad, .Amsterdam Mevr. Hemmes, id. Het Dagblad Haarlem Mej. v. d. Ham, Was senaar, Handelsblad, Mevr. Hemmes, Her- chec, allen Amsterdam Mej. B. Hofsté Delft Mej. G. Hogetoom, Schoten v. Hagenpoth tot Aerdt, Zwolle Mevr. de Jager, Koog zaandijk M. J. Jantzen, Rotterdam Jover- stra, 's-Gravenhage J. Kapteijn, Heem stede J. Kerkman, ZandvoortS. Kiekens- de Haas Haarlem J'. van Kollem, Zand voort Oom Koos, Baarn Mej. A. Kuipers, Haarlem de Nederl. Stoomvaart Mij. A m- sterdam ;.D. Nijssen, Haarlem Fam. Plan ting, Amsterdam Henry Sanders, Am sterdam Pieter Schoenzoon, Zaandam van Son v. d. Graaff, Amsterdam Sun Maid Raisin Growers, A'dam Directeur Tele foonadministratie, Haarlem„Telegraaf'' A'damMej. Henriëtte Tjaden, den Haag Mevr. Valk, Amsterdam P. L. de Vries A'dam R. E. Wieringa, Haarlem; Miss Megia Zeewold, Bussum Onbekende briefkaarten H. Bruinkens, Utrecht; J. Bierfort, Haarlem Bram, Spaarn- dam; Mej. 3. Geelen, Viissingen; J. de Ha_an, Schoten W. F. Hammer, Haarlem Hof, Rik Kasper, Mej. J. Koelemeijer, Mejuffr. Kol, allen Haarlem Mej. J. Mets, Den Haag G. W. Petrie, Schoten C. G. Prin sen, Amsterdam Jongejuffrouw Z- B. Anna- poulowna 2 stuks Juffrouw J. C. Ros, Am sterdam A. de Ruiter, Rotterdam Piet Schrieken, Zijpe G. Spanjer, Amsterdam Mej. M. Verschuur, Amsterdam Weert, Haarlem J. Wijnands, Haarlem J. de Zaaijer, Haarlem J. de Zaaijer, Haarlem. Buiten!. Brieven. Madlle. C. Bender, Corseaux D. A. Bud- de, London Mevr. v. Hemert, Thale Bessie Humphrey, Wellsville Th. Inietuer, Coin Adolf Kluszka, Bottogr. S. C. Mur ray, Calgary G. Silvester, Londen Ul- rich und Steinbecker, DüsseidorfMrs. Sullman, Londen Alfred Serdner, Bremen Buitenl. Briefkaarten. S. Beloge, Bruxelles Buijl, Bruxelles Raveby, Bruxelles Caroly, Bruxelles Claettens, Bruxelles Dels, Duitschland A. Donnay, Bruxelles P. Eurlings, Bruxel les P. Eeuriings, Bruxelles Albert Fraenkel Berlin Kö'ier, Hamburg C. J. Ludolph, St. Moritz Kleijstens, Cortenberg L. Harens, Bruxelles Kluijstens, Bruxelles Krischer, Bruxelles Lambrechts, Bruxelles D. Lauer, Lauterbach Lheureux, Bruxel les De Meijer, Bruxellesv. Mecusel, Bruxelles Kleijstens, Bruxelles Du Mont, Paris Neujens, Bruxelles Perlings, Bruxel les Romeijn, Bruxelles Servranets, Bruxel les Somaux, Namur Vermes, Bruxelles F. Rouchy, Bruxelles R. Vervloet, Bruxel les H. Vervleot, Bruxelles H. Weber, Gladbeck. Zeven briefkaarten zonder eenig adres. NOTA Aanbevolen wordt het adres van den afzender op de stukken te vermel den, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. Bij het feest van „De Vereenigde Zangers" is een zangconcours gehouden, waarbij mooie successen zijn behaald door de Haarlemsche mannenkoren „Haarlem's Zanggenc-t", dir. L. G. Keereweer, en „St. Cecilia", dir. Nico Hoo- gerwerf. Beide behaalden prachtige prijzen. In de 3e afd. mannenkoren was de uitslag als volgt' le Prijs, directeur 75, koor 50, plus verg. zilveren medaille met algemeene stem men „Maarlem's Zanggenot", dir. L. C. Keereweer; 2e pr. directeur 50, koor f 25 en verg. zilverern medaille „Johan Schmier",, dir. Nico v. d. Linden, met 3—2 stemmen; 3e prijs directeur 50, koor verg. zilveren me daille „Quartett Verein Glocke', Dusse'dorf, dir. Robert Krings, met 41 stem. 4e prijs Christ. Mannenkoor „Adama van Scheilenva", dir. Theo van Zutphen, met 41 stem. 5de prijs: „Entre Nous", Den Haag, dir. v. Mee), met 4—1 stem. 5de prijs (toegevoegd.) „Excelsior", Utrecht, dir. H. A'tink. De drie laatste koren kregen zilveren medailles. Van de prestaties van „Haarlem's Zaujjge- WSE W5L EEN AUTO? voor plezier of bedrijf op gemakkelijke bondities, merk Uwer keuze. Zij, die vaste rronnen va-l inkomen hebben, geheven te eflecteeren. Discretie verzekerd. Br. no. 374, BARG 8i Zn., Beursstraat 27, Amsterdam. not" geeft „De Courant" de volgende vaar- deerende recensie: „Haarlem's Zanggenol", dir. L. C. Keere weer, zong een stuk beter dan de vorigen. Rees een haiven toon, maar zcite bijna een kwarltoon tc hoog in. 't Klonk frisch en be schaafd; mooi materiaal. Hamel werd zwaar beapplaudiseerd na dit zingen. „De Gravers" Olman werd nu mooi gezongen op toon (ook nu zette Keereweer heel scherp in). In de 2e afdeeüng Mannenkoren behoorde onder de deelnemers „St. Cecilia", welke veel succes had. Van deze vereeniging schrijft De Courant: „St. Cecilia" Haarlem, onder Nico Hooger- werf zingt uitmuntend, muzikaal en op toon. Heeft mooi stemmateriaal. Zijn vrij nummer „De Ruïne" hooren wij nu heel wat mooier dan voor de pauze, maar toch wal te week, te vrouwelijk en in een even te langzaam tem po. (Bij de passage „Jonge Musschen tjilpen" is er een echte musch in de zaal die hard fluit; de vogel fioo! hinderlijk ook bij andere koren, vooral als er valsch gezongen werd). .Nico Hoogerwerf meet zich als goed musi cus hoeden voor dirigeervrijheden, welke niet door den beugel kunnen, Hij heeft zulke mid deltjes niet noodig. Hier was de uitslag als volgt: le prijs: Directeursprijs f 150; verg. zily. medaille en f 100 voor het koor „Cecilia Haarlem, dir Nico Hoogerwerf met alg. stem. men. 2e prijs: Direeteursprijs f 1G-3 verg. zilv. medaille en 50 voor het koor Aurora Am sterdam, met 3—2 stemmen, dir. Otto de No bel. 3de prijs: Direeteursprijs 50; verg. zilv. medaille en 25 voor het poliliemannenkoor „Euterpe" met 41 stem, dir. Jacob Hamel. Dan is er nóg een 3de prijs toegekend aan de Duitsche vereen»ging „Oedt", dir. Theo v. Nooy met 32 stemmen. 4de prijs: „Het Zuiden", Amsterdam, dir. Theo van Zutphen met 3—2 stemmen. 5de prijs: Apollo", Hilversum, met 32 stemmen, dir. Corn Galesloot. De laatste twee prijzen zijn zilveren medaïi les voor het koor. De beide Haaiiesche vereenigiiigen behaal den dus ieder in haar afdeeiing 'den hcogsten prijs. Een waarlijk fraai succes, dat wel de 'litmuretendlieid dezer zangvereenigingen il lustreert. De kerkhoven aan den Schoterweg heb ben dezer dagen ongewoon bezoek gehad, Uit de kennel Fauna op den Terspijt weg was Zaterdag een aapje ontsnapt, dat de wijk genomen had naar de algemeene be graafplaats. Daar voelde het zich als vrije aap in de boomen beter thuis dan als ge vangene in de kennel Fauna. Het dwaalde steeds meer daarvan af en belandde ten slotte op het R. K. Kerkhof „St. Barbara", waar men de pogingen, op dc algemeene be graafplaats begonnen die „aap van een aap" te pakken te krijgen, met gunstiger gevolg graafplaats begonnen, dien „aap van 'n aap" jc in de handen zijner belagers en werd naar zijn woonstede teruggebracht. De kerkhoven waien weer van hun ongel wone belangstelling bevrijd. Terug te bekomen bij: C. N'ieman,Gaslliuis- singel 10, haarspeld; M. Plas, Oranjeboom- straat 174, damesschoen; Neeïtss-e, Spaam- wouderstraat 35, gummi schoen; H. Lubbers, Spaamwouderstraat 45, aclctasch; A. Groene- veld, Westergracht 89, tasch met gereedschap; M. v. d. Erf, Genes'tetstraat 1, roode cein tuur; M. Booms, Heerensingel 53, grijze cein tuur; v. d Hof, Spaanschevaartstraat 36, étui met borsteltje; Kennel Fauna, Panklaar, bon- Raamgracht 1; v. d. Voort, Moriimestccg 21, kwitantie (Vr); B. v. d. Meuten, Kruisweg 30, medaillon; B. Ochlman, Kleverparkweg 121, snoeimes; H. Broekhuizen, Nassaulaan 21a, papegaai; A. Wesficrhoven, Turfsleeg 4. groe ne porlemonna'e; M. v. d. Spoel,'Tulpen-draal 25rood, zwarte kimferporitemoimaie; Kluft, Schoterweg 55, zwarte damesporlemonnaie A. de Laul, Rot'!and.drast 18, rozenkrans; Kruïsikamp, KampersLraat 19rood, tabaksdoos; Dusseldon, Rarteljorisstaat, zwart tasch je; M. Hansen, de C.lercqstraat 142, zakmes; Cor- ne lis sen, Ridderstraat 3a, zakmes; J. Wesse- lius, Leidschestraat 106, armbandhorloge; D. Koster, Spaarne 102, Metropool Leger das Heils, bak van weegschaal; Slielkel, Alb.Thyn» straat 35, gummi bal; D. Schild, Sophiastraat 20, bruine damesbont; Politiebureau, Smcde- s tra at. bril; F. Hagc, Emoslraat 2, R.-K. kerkboek; v. de Ree, de la Reystraat 19, bus lak; J. E. de Vries, KI. Houtstraat 132, flu- wcclen band; J. v. Egmond, Orpnjebooms'lraal 135b rood, kindercape; M. Lasschuit, Juliana- straa' 7, jongenscape, mati'ozeximuts; J. Schenpenhuiizen, Co'.'lermanstoaat 4cd., oec»a- luur, rood leder; v. Delden, N. Kerksplcin 15, ktedercape; v. Es. Nassaulaan 82a, duif; Theii, Adr. Loosjesstraat 27, dop van auto; H. Vrins, Schermerstraat 7, gesp van cein tuur; A. Klein, Voorzorgrtraail 36, geld; Root- iieb, L. Podiaan 15, jachthond; Kryt, Twijn- derslaan 11, herdershond; Kuipers, Saenre- damstraat 13, grijze hond; v. Caanpen, Olie slagerslaan 2, huissleutel; G. v. Dan», Rothui zen 4, ketting met slot en sleutel; Kennel Fauna, Parklaan: grijze kat, gebracht door Kuipers, Saenredamstraat 13Jkat grijs met wit gebracht door Smit, Gr. Houtstraat 26; Po litiebureau, Smedeïtraat, ladder; J. G. Hen driks, Korte Hofstraat 5, notitieboekje; J- A. de Boer, Gierstraat 65, passer; G. W. van Drieste, Vaartstraat 13, potloodhouder; N. v. d. Hoorn, Korle Jansstraat 1, rozenkrans; 11. C. Koster, Korte Poellaan 25, rozenkrans; W. Rys, L. Raamstraat 32, rozenkrans; P. v. Flik, v. Keulenstraat 41, ring met sleutels; J. Sondoip, Romoienstraat 17, rozenkrans. Het is een onprettig geval dat, voorloopig althans, de harmoniekórpscn, welke het Haarlemsche Orkest op dc Zondagmiddagen, dat het door muziekuitvoeringen elders, ver hinderd is zelf in den Hcut te musicecren, zullen vervangen, korpsen van buiten Haar lem zullen zijn. Muziekliever.d Haarlem zou natuurlijk gaarne v. deze gelegenh. geprofi teerd hebben ook eens onze Haarl. dillet- tantencorpsen, waaronder er zeer goede zijn, te hooren Het bestuur der H. O. V. heeft zich allereerst voor de vervanging met de Haarlemsche gezelschappen in verbinding gesteld maar resultaat is blijkbaar gestrand op de, naar de mecning van de H. O. V„ tc hooge sischen der Haarlemmers. Zooals wij reeds meldden vroegen de Haai'lcmsche muziekkorpsen een vergoeding van 75 tot 125 en 150 per uilvoering, terwijl de H. O. V. met de buitensteedschc gezelschappen klaar kwam voor 50, Er wordt nu onder de leden der Haarlem sche korpsen gemopperd over het feil, dat de Haarlemmers werden gepasseei'd en op goede gronden wordt verdedigd, dat de door de Haarlemmers gevraagde vergoeding niet te hoog is. Wij gelooven dat gaarne, maar evenzeer kunnen wij de billijkheid niet ontkennen van het standpunt der H.O.V., dat zoo wei nig mogelijk vergoeding wenscht te betalen, om zelf zooveel mogelijk over te houden. Im mers gaat het er voor haar om het tekort van 3000 op haar jaarrekening te dekken. Wij zouden het intusschen op prijs stellen, indien alsnog met de Haarlemsche korpsen een regeling kon worden getroffen. Maar dan dienen de Haarlemsche korpsen hun cischen niet hooger tc stellen dan vergoe ding van de noodzakelijk te maken onkos ten, waaronder wij ook willen verstaan eventuecle kosten van verzuim van enkele werkende leden. Het is niet juist als dc Haarlemsche mu ziekkorpsen het geval beschouwen als een soort melkkoetje. Het gaat er voor de H. O. V. om een tekort tc dekken. Met eenige re den zouden de Haarlemsche muziekkorpsen andere eischen kunnen stellen, indien het de H. O. V. om groote overwinst te doen was, cn dc Haarlemsche dilettanten ook v/ct van de koek zouden wenschen. Zoover is de H. O. V, nog lang niet. Thans gaat het er om voor de H. O. V. de mogelijkheid van een voortbestaan te schep pen en de vraag is nu of de Haarlemsche di lettanten daaraan willen medehelpen. Een kwestie dus van leven en laten leven. Indien zij dat niet wenschen, dan moet men het bestuur der H. O. V. niet ten kwade duiden, dat het van hun diensten geen ge bruik maakt. iff Barometerstand 756. Achteruit OFGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 4 Juni, Hoogste Barometerstand 766.0 m.M. te Seydisijord en Valentia. Laagste Barometerstand 747.5 m.M. te Haparanda. Verwachting van den morgen van 4 tot den avond van 5 Juni: Meest matige noordoostelijke tot noord westelijken wind, zwaarbewolkt of betrok ken, regenbuien, zelfde temperatuur. Het tapijtje, dat gerangschikt moet wor den onder de vele voortbrengselen van onze kunstnijverheid, bij gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum der Koningin, trekt mef zijn fraaie teekening en heerlijke kleur» schakeering veler belangstelling. Het werkprogram van het orkest voor de maand Juni vermeldt o.m.: Woensdag 6 Juni een concert in A.rtis te Amsterdam, zoodut het concert in den Hout op dien dag hier door vervalt en op Dinsdag 5 Juni des avonds 8 uur gegeven wordt, op Vrijdag 8 Juni zal de H O, v. te Heemstede en op Zaterdag 10 Juni te Bloemendaal des n# middags half 3 een concert geven. Zooals bekend is zal in de Nagtzaamstraat een Nagtzaambank worden opgericht. De le verancier is de firma B. C. en L. Radsma, Kampersingel 8. De bank wordt uitgevoerd in donkerrood graniet en is 2,15 meter lang en 0,60 meter breed. In de étalage van de N.V. „Damiate" van den heer P. van Tiel is een „jubileum"- tapijtje uitgestald, vervaardigd door de Beverwijksche weverij „Kinheim", naar een Kobus ontw$.~p van Dirk Verstraten, Hoef In de Korenbeurs zijn de wedstrijden Vrij dag en Zaterdag voortgezet om het kam pioenschap van Haarlem cn omstreken. Het spel was thans niet zoo goed als dat van vorige dagen. De heer Jongkind uit Aalsmeer verloor ook thans legen den heer G. Melz, Haarlem, terwij! W. Kobus, Heemstede, gemakkelijk den heer Hoef wist te overwinnen. Er moeten nog een 3-tal partijen worden gespeeld De mooiste wedstrijd wordt ver wacht Woensdagavond tusschen de heeren Calcar Sr. en N, N., de resp. nos. 1 en 2 van het ranglijstje. Dozen avond zullen eveneens de prijzen aan de winnaars worden uitgereikt. De wedstrijden verliepen als volgt: punt. beurt, serie gem. G. Metz 250 33 50 7.57 Jongkind 178 33 22 5.34 250 27 34 163 26 25 9.25 6.26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1