MGEOERS! BSDNSTEE'S HELM K, S. A f simim nieuws. dammen. Kiudcrwetl, Het Concert van „De Eendracht". BUEGFRLUKE ST \ND. ÏRüC&NBUSa KORTE BERICHTEN. SPORT EN SPEL. DUIVENSPORT. 18. A. Verdonschot 1019 19. S. van Gennip 1005 Prijs. Naam van den winnaar Snelh. p. min. 1. Joh. van der Pol 1098 Meter. 1093 1076.3 1074 1046 1040.9 1037.2 1036.6 1032.5 VISS6HEN. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. AMSTERDAMSCHE BEURS. Ter 'nzage is nedergelegd het ingekomen Verzoekschrift met de bijlagen van C. Simons, om vergunning tot uitbreiding van zijn bakkerij gevestigd in het perceel aan de A. L. Dyserinckstraat No, 17 en aan de Amsterdamstraat No. 54, door het vergrooten van de bakkerijruimte in genoemde percee- len, het daaraan bijtrekken van het perceel aan de A. L. Dyserinckstraat No. 15, kad. sectie E, No. 2204 en door het in eerstge noemd perceel bijplaatsen van kracht- en andere werktuigen. Ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van J. C. H. Marseille Jr., firma Marseille Tilly, om vergunning tot uitbreiding van de oliekokerij met terpentijn-bewaarplaats, gevcsigd in het perceel aan de De Witstraat No. 24 C, en het daarmede verheelde en bijbehoorende perceel kad. toegankelijk door ccn poort van de De Witstraat en van de Kleine Houtstraat No. 85 A af, door het in een afzonderlijk ge deelte daarvan oprichten van een machinale inrichting tot het afschaven van bijenwas, *jfsarbij als beweegkracht zal worden aange wend een gasmotor met een maximum ver mogen van 2 P.K. tot het aandrijven van een waschschaafmachine. Gisterenmiddag werd in den Haarlemmer hout het eerste vervaitg-concert gegeven, en wel dcor de Harmoniek:!pel „De Eendracht" san de Kon. Papierfabriek le Velsen, direc teur de heer K. H. Kerkhoff. Er vras veel helangstetling, vooral ook. Ainkt ons, van do zijde der Vclsenaars. Wij bebbeneen gedeelte van het concert bijgo- woo ml en moeten bekennen dat het gehoorde oub wol voüaan heeft. Over 't algemeen was de ten gehoore gebrachle muziek goed, soms Rclfs zeer goed. Misschien leden vele muzi kanten nog eerógermale aan plankenkoorts, doch dat zal mettarlijd we! -slijten. Voor di lettanten werd verdienslelijk werk geleverd. Eenige nummers waarin ccn enkel instru ment op den voorgrond trad wij hoorden een mooie clarinelpartij hadden veel suc ces. Er zit iets aantrekkelijks in het feit, dat wij in Haarlem als regel van de H. O. V. haar goede slrijkmuziek zullen 'ïooren in den Hout en dat daar tusschen doe.' het muziek- mirmonti publiek zal kunnen kennis maken met de besle diiellan-tenkorpsen uit do om streken van Haarlem en wij hopon het hartelijk van Haarlem zelf. Wanneer de concerten dan van even goed gehalte zijn als dat van ,.De Eendracht" gisteren, dan behoeft de verandering van muziek-spijs den lekkerbekken zelfs niet te berouwen. Voor <fcn heer Kerkhof zal het gisterenmiddag een prctlige ervaring zijn geweest met zijn op treden in Haarlem reeds zooveel succes te fcetbben mogen boeken. Geboren: 1 Juni: d. van E. Bastiaanse Harren. z. van M. C. RooslootBlanke. d. van J. M. L. HooijenTeunissen. d. van L. J. M. v. KimmenaedeAschebrock. d. van M. GeelsTreuren. 2 Juni. z. van P. B. Groenenbergv. Wijnen. 3. Juni, d. van E. v. Roodenv. Schaik. d. van H. W. WarmerdamBuijs. z. van M. B. F. WagenaarVermeer. 4 Juni. z. van D. t. d. ReepDroog. z. van A. J. Kit- serooHoseck. Overleden: 1 Juni: R., 3 j., d. van A. Bottema, Nassaulaan. 2 Juni. A., 3 j., d. van G. J. v. Straaten, Oranjeboomstraat. 3 Juni, K. v. WijngaardenJapinga, 64 j., Kaampcrlaan. E. Mes, 65 j., de Keijstraat. i— A. A. v. Zanten, 59 j., Leidschestraat, LEZING DR. REIJS. Dr. J. N. O. Reijs hield. Zaterdag op imlia- tief van het Kennemer Instituut voor Licha melijke Opvoeding een lezing over „Nieuwe physiologische gegevens voor de lichamelijke opvoeding". Spreker ving aan met 1e betoogen, dat de invloed der lichaamsoefeningen zich over den gebeden inensch uitstrekt. Kretschner toonde reeds aan het verband tusschen lichaams bouw, karakter en ziekte. Het gaat er om, de verbinding skeletspieren-sympathicus vast 1o leggen. Dat dit indirect contact mogelijk is, bewijzen de proeven van Loewj, Brinkman en van Dam, die aanloonen, dat een zenuw- prikkeling kan ontstaan door overbrenging van natuurlijke sloffen langs de bloedbaan. Spierarbeid gaat gepaard met geestesarbeid, en deze werkt op liet sympathische, stelsel. Oefening der spieren kan dus tengevolge heb ben een inwerking op lat slctsel. Deze ver beterde functie veroorzaakt verbeterde groei en werking. Het is dus noodig, lclkens nieuwe leerstof te geven, opdat niet in automatisme vervallen wordt. Hel Zweedsehe stelsel schiet hierin te kort. Niet de hoeveelheid arbeid', doch de inspanning moet liet criterium zijn. Vooral moet worden gelet op correctheid vna uitvoering. De. lezing werd door lichtbeelden verdui delijkt. Dr. Merens, voorzitter van het Ken- nemer Instituut, bedankte ten slotte den spreker. Vr. Is liet Vredespaleis in Den Haag vrij lo bezichtigen, zoo ja, op welke dagen en welke lijden? Hoeveel zijn evenfueel de kos ten? Anhv. Op werkdagen van 103 uur met entree van 50 cent, is hel Vredespaleis te bezichtigen. Vr. 1. Mijn zoon wil zijn voornaam laten veranderen. Kan dat? 2. Zijn er kosten aan Verbonden? 3. Hoeveel? Antw. 1. Ja. Is hij meerderjarig, dan kan hij dat zelf aan de Rechtbank aanvragen, andfrs kan zijn vader of voogd dat doen. 2. Ja. 3. Tusschen de f 20 en f 30. Vr. Wilt u mij den mooisten en vtugslen weg opgeven van 1. Haarlem naar Amc- rongen (Gelderland) en van 2. Haarlem naari (Rotterdam? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, 'Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakcl, Uithoorn, Mijdrecht, Wilms, Ondhuizen, Ruurel, Brcu- keüen, Maarssen. Utrecht, Zeist, Doom, Ame- rongen. Afst. 82 4 K.M. 2. Haarlem, Benne- broek, HiUegom, Lisse, Sassenheim, War mond, Leiden, Zegwaard, Katwijk, Berkcl, Bergschenhoek, Hillegersbcrg, Rotterdam Af stand 58.9 K.M. Vr. Kunt u mij ook zeggen waar de Tedac- tic der Gooi- en Eemlander Courant geves tigd is? Antw. Te Hilversum. Vragen over personecle belasting. Antw. Uw aanslag is juist waarschijnlijk. Als maatstaf dient de huur. Wat de wonin gen van uw zwager en van uw vriend aan gaat, kunnen wij daarover geen oordeel vel len, zonder le welen welken huur zij moeten verwonen. Daar schrijft u niets van. Het mobilair wordt geschal. Vr. Wat is de kortste weg van Lisse naar Hodk v. Holland en hoeveel K.M. is hel? Antw Lisse, Sassenheim, Oegslgeest. Hang- schc Schouw, den Deiil, den Haag, Eikendui nen, Loosduinen, Monster, 's Gravenzande, Hoek van Holland. Afst. 44.7 K.M. Vr. Ik ben van de lichting 1919 en heb gediend bij de Vesting-Art. Ik hen overge- plaatst bij de Luchldoel-ATt. le Utrecht. Kunt u mij ook zeggen of ik dit jaar op moet ko men en wanneer? Aniw. U moet dit jaar opkomen voor her halingsoefeningen en wel in hel tijdvak lus- Bchen Juni-December, zaoals do officieele me- dedeeiuig luidt. Wanneer dat precies is, we ien wij niet. Vrager., die niet voldoende onderteekend zijn, worden1 in deze rubriek niet beantwoord. EEN HUWELIJK TOT BEHOUD VAN ZIJN POSITIE. Men meldt aan dc Tel. Van een der dienstvakken moest in ver band met de reorganisatie van het leger een der luitenants den militairen dienst verlaten, waartoe in aanmerking zou komen een ongehuwd verloofd luitenant. Een der ingewijden in deze te treffen re geling, waarschuwde den hierbedoelden offi cier en deelde hem het lot mede, dat hem weldra wachtte, daarbij den goeden raad gevende"zoo mogelijk spoedig een huwelijk aan te gaan, waardoor hij in dezelfde om standigheden ^ou komen ais een jonger rang- genoot, die echter reeds eenige jaren gehuwd is. De gegeven raad is opgevolgd, zoodat het aanvankelijk slachtoffer van de lager-in- krimping, langer in dienst dan zijn rangge- noot, meerdere aanspraken kreeg om in het leger te worden gehandhaafd. Thans is dc dienstverlating voor de offi cieren van dat dienstvak vastgesteld de pas gehuwde luitenant is in het leger gehand haafd en de jongere is met ingang van 1 Juli iongevraagd op non-activiteit gesteld. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode en een ernstig gewonde Toen Zaterdagmorgen omstreeks halfvijf een paar boeren naar hun land gingen om de koeien te melken, bemerkten zij, bij de groo- te houten brug op den Apeldoornschen weg gekomen, dat cenige palen van die brug ge deeltelijk waren afgeknapt. Spoedig zagen zij, wat er gebeurd was. Te gen den steilen berm van den weg, die ter plaatse ongeveer 10 Meter beneden de brug ligt, lag een zwaar beschadigde auto. Dade lijk gingen de menschen hulp halen. Toen er meer menschen waren, bleek, dat de be stuurder van de auto, Jhr. Boreel reeds over leden was. De tweede inzittende, baron Van Palland, was zwaar gewond. Per zieken-auto zijn de slachtoffers naar het Arnhemsche ziekenhuis overgebracht. Uit het onmiddellijk door de politie inge stelde onderzoek moet gebleken zijn, dat de heeren met groote snelheid hebben gereden, daar o.a. de palen van de brug over een af stand van negen Meter door öea auto zijn weggemaaid. De „Tel." geeft van dit ernstig ongeluk nog de volgende bijzonderheden Het is interessant te vernemen, op welke wijze baron Van Pallandt, de bestuurder van den auto die met groote vaart op den Apel doornschen weg reed, op het laatste oogen- blik werd gered door den boerenarbeider Wijers. Toen Wijers om halfvijf een licht ge kreun dat onder de brug vandaan kwam, hoorde, spoedde hij zich onmiddellijk naar beneden, en toen hij de situatie overzien had, haalde hij een dommekracht, waarmede hij den wagen gedeeltelijk opvijzelde. Terwijl hij geholpen door een ander, met dit werk be zig was, hoorde hij eensklaps nog een stem, die zuchtend riep „nog een klein eindje, dan ben ik gered." Zonder zich te bedenken leg de hij zich onder den wagen en lichtte hem met kracht op, waardoor baron Van Pallandt in de gelegenheid was, vrij te ademen. Had hij, zooals wij vernamen, een kwartier langer onder den auto gelegen, zeer zeker was hij dan evenals luitenant Boreel, gestikt. Op verlangen van het slachtoffer, die op dat moment geheel bij kennis was, werd ba ron Van Pallandt naar het Dioancssenhuis gebracht. Uit een onderzoek door ons ter plaatse in gesteld, hebben wij de conclusie getrokken, dat baron van P. die als ingezetene van Arn hem het terre-'n bij de brug uitstekend kent, onmogelijk door de zoogenaamde Oude V/eg die trouwens door een groote hooiwagen was versperd, is misleid geworden. Bovendien brandden voor de brug de electr. laniaarns, zoodat de bestuurder tijdig de omgeving heeft kunnen opnemen. Ons inziens is er geen an dere verklaring van het ongeval denkbaar, dan deze, dat de bestuurder, op de brug ge komen, plotseling het meesterschap over het stuur is kwijtgeraakt. Dat er met een flinke vaart is gereden, getuigen de breede sporen op de brug, ontstaan door het vlug en stevig remmen. Dc oude boer Wijers, met wien wij heden een onderhoud hadden, sprak er zijn verwondering nog over uit, dat de zieken auto, die om halfzes werd aangevraagd, eerst om halfzeven arriveerde. Een dokter is heele- maal niet ter plaatse geweest. De toestand van baron van P. was heden avond naar omstandigheden goed. Hij is nog niet gehoord. Volgens nader bericht waren Jhr. Boreel en baron van Pallandt in Arnhem tegenwoor dig geweest bij een feest in hotel „Du Soleil" dat aldaar gegeven werd ter gelegenheid van de benoeming van majoor Rambonnet tot commandant van het korps rijdende artil lerie. Des nachts om halfdrie waren de hee ren per auto vertrokken om naar Deventer te gaan. Bewoners van den Apeldoornschen weg hebben 's nachts wel een slag gehoord, maar niet aan een ongeluk gedacht. Jhr. Boreel was le luitenant der huzaren te Deventer. Hij moet, nadat het ongeluk ge beurd was, nog eenige oogcnblikken geleefd hebben. Zijn borstkas was door de stuurstang ingedrukt. OPEN BRIEF AAN DE KONINGIN. Een groep anti-militaristen te Bilthoven die blijkbaar heftig gekant zijn tegen den mo narchalen regeeringsvorm, dat zij de konin gin niet eens met ae gebruikelijke titulatuur willen aanspreken, hebben een open brief gericht' „Aan mevrouw van Mecklenburg, geb. van Oranje, Noord-einde Den Haag," waarin zij protesteeren tegen de jaarwedde welke de Grondwet haar toekent en tegen de plannen om haar aanstaand regceringsju- bileum te vieren. Ten slotte geven zij H.M. in overweging afstand te doen van het ko ningschap. Zij schrijven n.l. „O, mocht gij de kracht en den durf be zitten om vrijwillig afstand te doen van al de uiterlijke macht, die om U gehangen is. Juist als gij dat uiterlijke koningschap kunt af schudden, dkn zult gij als mensch eerst recht een troon verkrijgen in de harten van ontel- baren in alle landen, wier bevrijding gij, als weinigen, zoudt kunnen nader brengen door deze daad. God geve U de kracht het te doen (Vad.) EEN SCHOT IN DE LUCHT. Een bevyoner van den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, het hoofd nog geheel vervuld van een „sappige" inbraak, die hij dien avond in de krant had gelezen, merkte in den nacht onraad. Duidelijk had hij gehoord, dat er iemand over het grint van zijn voortuintje was geslopen. Hij ijlt naar het venster van de eerste étage, tuurt naar buiten en jawel. zijn vermoeden blijkt waarheid. Daar staat iemand aan het slot van zijn voordeur te mor relen. Hij voelt den Sherlock Holmes-geest over zich vaardig worden grijpt de brow ning, die altijd geladen op zijn nachtkastje ligt, opent behoedzaam het venster en vuurt in de lucht. „Kan je overdag je schietoefeningen niet houden?" zoo roept de adspirant-inbreker naar boven. „Maak dat je weg komt of er gebeurt een ongeluk," schreeuwt Sherlock terug. En tot eenig spaarzame voorbijgangers, die op het schot afkwamen „Moord, doodslag, houdt den dief „Wie bedoel je vraagt de inbreker. „Jou bedoel ik zegt Sherlock. „Grijpt hem, menschen." Maar een hoongelach klinkt indien uw baby de natuurlijke voeding moet missen, neemt dan Prijskaart wordt U op aanvraag gratis gezon den. N. V. Modelboerderij Bronstee, Heem stede. Telef. 28055 van 912 en 25 uur onzen detective tegemoet, want de gewaan de inbreker is niemand anders dande trouwe waker van den Particulieren Nacht veiligheidsdienst, die nakeek of de voordeur wel goed gesloten was DE GEPLUNDERDE KIOSK TE ROT TERDAM. Men herinnert zich nog den diefstal dezer dagen in de kiosk aan het Oostplein te Rot terdam. De juffrouw, die dienst had, was door een aar onbekende vrouw weggelokt. Dcor dc nmededeeling dat de directeur haar spreken moest, ten bewijze waarvan zij een brief van dien directeur overhandigde. Deze vrouw is thans met haar handlangers gear resteerd. Het is mej. K., huisvrouw van P. en gewezen kioskjuffrouw. Tevens zijn gearresteerd haar man P. en haar broeder K„ die naar later bleek, haar behulpzaam waren bij de plundering van de kiosk. Aanvankelijk ontkende mej. K. alle schuld. Bij een huiszoeking vond de politie echter een stukje papier dat afgescheurd bleek van het papier, waarop de gefingeerde brief v/a: geschreven. De twee stukken pasten volkomen op elkaar. Zij viel door de mand en heeft thans een volledige bekente nis afgelegd. BRAND TE ALMELO. Zaterdagnacht te ongeveer half drie ont stond brand in den winkel van electrische lampen en electrische apparaten van den heer Seckei in de Grootestraat te Almelo. De brand nam zoo snel toe, dat de bewoners in allerlijl in nachtgewaad moesten vluch ten. Het perceel brandde geheel uit. Van het naast gelegen huis werd de bovenver dieping, bewoond door de dames ter Braak bijna geheel een prooi der vlammen, terwijl de benedenverdieping, waarin gevestigd was een winkel van damesartikelen van de Wed. Klok veel waterschade bekwam. Van het aan de andere zijde liggend winkel huis, bewoond door de Wed. Veerkamp, werd het dak vernield. De hitte was zóó groot dat in den tegenover liggenden winkel van de firma Jamin de spiegelruiten zijn ge barsten. PARACHUTIST DOODGEVALLEN. Het gebeurde op Java. Op een Zondagmiddag heeft de parachutist Peiger bij de uitoefening van zijn gevaarlijk bedrijf het leven gelaten. Het ongeluk is ge beurd nabij het vliegveld bij Weleri in hei Semarangsche waar P. was opgestegen met den vliegenier Roosen. Alvorens zien in het toestel te begeven heeft hij ten aanschouwe van het publiek de parachute bevestigd en alles scheen op dat oogenblik in orde.Hij zou den sprong maken van een hoogte van 700 meter bij een snelheid van 150 meter per uur. Met spanning wachtte het publiek den grieze- ligen toer af, doch het zag, voordat het punt bereikt was, waarvan de sprong genomen zou worden, achtereenvolgens twee donkere zelf standigheden uit het toestel vallen de eerste bleek de parachute te zijn d;e zich in den val ontplooide en wegdreef, de tweede de para chutist zelf, die in een naburige dessa neer stortte met zulk een kracht, dat het lichaam een gat van een halven meter diepte in den grond sloeg. In verbrijzelden toestand werd de ongelukkige daar opgenomen. Met volstrekte zekerheid valt de oorzaak van het ongeluk niet vast te stellen, zegt de „Loc." Blijkens de mededeelingen van den vliegenier, die bij de daling geheel overstuur was en zelf nauwelijks aan den dood schijnt te zijn ontkomen, zou P. zich, nog voordat het afgesprongen punt was bereikt, reeds uit het toestel hebben gebogen, waarbij hij door den geweldigen luchtstroom is gegrepen en tegen den vliegenier opgeslingerd. Bij zijn val door en langs het toestel heeft hij den crossbarrie losgerukt en schijnt het touw van de parachu te te zijn doorgebroken. Hij werd tegen het roer geslagen, waardoor de staart kwam te zakken en het toestel in schommelende be weging geraakte. Daarna is hij uit het toe stel gevallen. Tengevolge van de heftige ruk ken waren verscheidene draden, gelukkig niet die van de stuurinrichting, vernield ook de benzinetoevoer was verbroken. Na het ge beurde merkte de vliegenier, die met den ijzeren dwarsstang een slag tegen den kaak had gekregen, dat hij geen benzine meer kreeg. Hij kon nog juist veilig dalen. FLESCH MET M ACNE SIU MP O EDER GESPRONGEN. Zaterdagavond is op het photografisch atelier van de firma Ladée, aan den Nieuwen- dijk te Amsterdam, een flesch met magne siumpoeder gesprongen, waardoor een groo te verwoesting is aangericht. De ontploffing ging gepaard met een gewei digen knal, die in de zeer drukke, nauwe straat niet weinig opschudding veroorzaakte. In het atelier en aangrenzende vertrekken, die zich op de eerste verdieping bevinden, werd vrijwel al les vernield, o.a. een p;root aantal platen en eenige kostbare toestellen. De deuren waren ontzet, en de sponningen van de ramen weg geslagen. Van de derde verdieping der tegen over liggende huizen zijn de ruiten gespron gen. Op het oogenblik der ontploffing was er gelukkig niemand op het atelier aanwezig een oogenblik tevoren had een der firmanten het verlaten. Een begin van brand, door de ontploffing veroorzaakt, heeft de brandweer gebluscht. EEN BURGEMEESTER FAILLIET VERKLAARD. De arrondissementsrechtbank te Dord recht heeft den heer L. E. M. Klaar, bur gemeester van Maasdam, thans in arrest te Dordrecht, failliet ver klaard. F,EN REUZEXKRENTENBROOD. Donderdag werd den arbeider P. tc Aal ten ("Geld.) op een handkar een krentenbrood thuis bezorgd dat 84 pond woog en 2% M. lang was. Het was een geschenk van zijn mede-arbeiders aan de gasfabriek ter gele genheid van de geboorte van zijn eerste kind. DE INBRAAK TE STEEN WIJK. In bet begin van deze week vond de bur gemeester van Emmcn aanleiding otn den vader en de moeder van den in aTrcst zit- lenden B„ uit Barger-Oostervcll opnieuw te arresteeren. Hiertoe werd overgegaan in eten nacht van Maandag op Dinsdag. Dc man en de vrouw zijn van Bargcr Oostervold naar Emmen vervoerd en daar zkn zij beiden scherp door den burgemeester ondervraagd. Het oind van deze verhooren is geworden, meldt dc „Asser Crt.", dat dc vader B. gisteren naar Assen is vervoerd en overge geven aan de Justitie. De vrouw is nog te Emmen in arrest en wordt daar steeds weer verhoord. BETER LAAT DAN NOOIT. Een jongeling uit Dantumadeel (Fr.) bijna acht weken als soldaat in dienst, heeft thans bericht gekregen, dat hij vrijgesteld is we gens broederdienst. Een wel wat late ontdekking f DE SNELPOST. Zondag 27 Mei hield de P. V. „De Snel- post" een wedstrijd vanuit Mons (België) af stand 219,8 K.M. l.D, de Geus, 2 J. Donkerwolke, 3. C. Kortckaas, 4. J. Hommers, 5. C. Kortekaas, 6. C. Kortekaas, 7, Th. Veen, 8. A. Vrolijk, 9. M. Luijken, 10. H. Stappers, 11. CC Kor tekaas, 12. CC. Kortekaas, 13. J. Rotteveel, 14. J. Rotteveel, 15. A. Vrolijk, 16. H. Stap pers, 17. J. Hommers, 18. CC. Kortekaas, 19. J. Rotteveel. 20. Th. Veen. Loslating 8 uur. Eerste duif 10 uur 57 min. 11 sec. Laatste duif 12 uur 50 min. 37 sec. D. A. Hijkoop, Teding v. Berkhoutstr. 11 rood, Haarlem. Zondag 27 Mei hield de P. V. „De Snel- post" een wedstrijd van uit Noyon, Frankrijk 329.4 K.M. 1. C. Kortekaas, 2. D. A. Hijkoop, 3. H. Luijken, 4. Th. Veen, 5. A. Vrolijk, 6. D. A. Hijkoop, 7. D. A. Hijkoop, 8. H. Stappeds, 9. C. Kortekaas, 10. H. Stappers, 11. D. de Geus, 12. W. Vrolijk, 13. J. Kroon, 14. W„ Vrolijk, 15. J. Kroon, 16. M. Luijken, 17. J. van der Wal. 18. M. Luijken, 19. J. Don- kedwolke, 20. CC. Kortekaas. Aan dezen wedstrijd was meteen verbon den een vlucht van drie aangewezen duiven. En moesten bij dc eerste africhtingsvlucht opgegeven worden. 1. D. A. Hijkoop, 2. D. A. Hijkoop, 3, H. Stappers, 4. H. W. Vrolijk, 5, J. Kroon. Loslating 7 uur. Eerste duif 11 uur 59 min. 2 sec. Laatste duif 1 uur 9 min. 50 sec. D. A. Hijkoop, Teding v. Berkhoutstr. 11 rood, Haarlem. Vereenigiug van Posfduivenhouders „De Luchtgids". Opger. 2 Aug. 1892. Secr. Rozenhagenstr. 28 Uitslag van de wedvluchten Mons en Noyon, gehouden ®P Zondag 27 Mei 1923. Wedvlucht Mons (België). In concours 98 duiven. Afstand 219.8 K.M. In vrijheid gesteld 's morgens 8 uur. Wind Zuid. Prijs. Naam van den winnaar. Snelh. p. min. 1. M. Groeneveld 1225 Meter 2. A. Verdonschot 1210 3. B. Gort 1185 4. G. Zomerdijk 1106 5. Ch. Geisler 1085 6. Ch. Geisler 1070 7. Joh. van der Pol 1069 8. Ch. Geisler 1067 9. G. Zomerdijk 1065 10. B. Gort 1043 11. G. Zomerdijk 1042.5 12. Joh. van der Pol 1042 13. R.Brakel 1040 14. A. J. Timmermans 1038 15. S. vanGennip 1034 H 16. A.J.Timmermans 1024 17. G. Zomerdijk 1023 20. J. Kan 1001 Wedvlucht Noyon (Frankrijk). In concours 161 duiven. Afstand 329.4 K.M. In vrijheid gesteld 's morgens 7 uur. Wind Zuid. 2. id.id. 3. H. Vellinga 4. id. id. 5. E. van Bree 6. W. N. Nieuwenhuis 7. F. J. Lourenburg 8. R. Heiloojr. 9. Ch. Geisler 10. H. van Oldenmark 11. id.id. 12. H. van Oldenmark 13. R.Brakel 14. F. J. Lourenburg 15. H. Vellinga 16. E. van Bree 17. J. J- Kan 18. B. Gort 19. J.J.Vrugt 20. M. Groeneveld 21. H. Vellinga 22. H. van Oldenmark 23. Joh. van der Pol 24. F. J. Lourenburg 25. A. J. Timmermans 26. W. Hertog 27. Joh. van der Pol 28. H. Vellinga 29. W. N. Nieuwenhuis 30. F, van den Berg 31. H. Vellinga 32. J. J. Kan 33. W. N. 'Nieuwenhuis Op dezen dag wordt ook nog een concours gehouden door de Afdeeling waartoe onze vereeniging behoort, en wel vanaf Noyon. Er waren in concours 839 duiven, terwijl 168 duiven een prijs behaalden. O. a. kwa men onderstaande liefhebbers in aanmerking voor den prijs vermeld vóór hun naam, ter wijl de duif, die den prijs verwierf een snel heid behaalde van het aantal meters achter den naam vermeld. Prijs. Naam van den winnaar Snelh. p. min. 1099 Meter. 1093 tt 1087 it 1076 it 1074 it 1046 it 1041 »K 1037 it 1036 it 1032 tt 1032 1029 tt 1027 tt 1012 tt 993 it 990 tt 987 tt 984 tt 979 tt 978 tt 976 tt 973 it 968 tt 963 it 962 tt 958 tt 951 tt 946 tt 935 tt 929 tt 927.7 n 927.2 tt 902 13. Joh. van der Pol 17. id.id. 27. H. Vellinga 31. E. van Bree 58. W. N. Nieuwenhuis 66. F. J. Lourenburg 69. R. Heiloo Jr. 71. Ch. Geisler 75. H. van Oldenmark De Secretaris der vereeniging, de heer A. J. Kloek, verstrekt gaarne inlichtingen betreffende de duiven-sport. DE VESEENIGDE VISSCHERS. Zondag 3 Juni hield het vischcollege de Vereenigde Visschers zijn eersten kaswed- strijd van dit jaar. Per auto werd om half 5 van de Groote Houtpoort vertrokken. Met goed, doch koud weer, werd met veel animo gevlscht en een spannend laatste uur werd medegemaakt, daar 4 personen gelijk aantal voor de meeste visch hadden. Daar het weer voor witvisch niet mede- hielp werd er weinig gevangen. De prijzen welke uit luxe artikelen be stonden werden gewonnen als volgt: lste prijs, grootste visch, G. Klaseboer, met draagmedaille; 2de prijs, de meeste visch, J. U. v. Norden Jr., met draagme daille; 3e prijs, P. v. d. Goes; 4de prijs, J. J. Traksel; 5de prijs, J. Sabelis; 6de prijs, A. v. Asten; 7de pr. F. Pistoor; 8ste pr., A. v. d. Wouden; 9de prijs, F- Diks; 10de prijs, S. Keitlager: 11de prijs, K. v. d. Linden; 12de pr. B. v. d. Wouden; 13de prijs, J. S. Traksel; 14e prijs, B. v. Riet. Na den wedstrijd ging het per auto naar het clubgebouw bij den heer Wervelroan, Barrevoetestraat, waar de prijzen onder on derlinge gezelligheid werden uitgedeeld. Het vischcollege de Vereenigde Visschers kon met genoegen op dezen welgeslaagden wedstrijd terug zien. DISTRICT HAARLEM EN O. NED. R. K. DAMBOND. Zaterdag j.l. hield het district Haarlem van den Nederl. R. IC. Dambond in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede een alge- mecne ledenvergadering. De voorzitter, de heer R. Pannekeet, heet te de aanwezigen welkom, inzonderheid den heer Kessens, oud-lid van St. Joseph, die thans weer als lid was toegetreden en hoop te, dat anderen het goede voorbeeld van den heer Kessens weldra zouden volgen. De secretaris, de heer W, Hopstaken, las hierna de notulen en dc ingekomen stukken voor. Daarna werd punt 3 der agenda behandeld: St. Josephcombinatie- Districtstiental en DistrictstientalD. I. D. te Amsterdam. Doordat n.l. een zestal nieu were krachten St. Joseph voortaan zullen verdedigen, achtte de heer Pannekeet deze club dan te sterk, om tegen een andere R. K. club uit te komen. Spr. zou daarom gaarne zien, dat er een districtstiental ge vormd zou worden. Dit tiental (met 2 reser ves) zal dan uit de eerst* vier borden van Gezellig Samenzijn te Hillcgom, St. Bavo te Heemstede en T. E. P. te Haarlem kunnen bestaan en met dit tiental zal tegen een St. Josephcombinatie en het nog ongeslagen Dammen is dellken te Amsterdam gespeeld worden. Na eenige discussies wordt het voorstel van het districtsbestuur aangeno men. Het tieptal zal door het bestuur samen ■worden gesteld. Tevens wordt bepaald dat in het vervolg voor het persoonlijk kampi oenschap vafl Haarlem en Omstreken 2 par tijen per week moeten worden gespeeld. Dengene, die zonder eenig bericht niet op komt wordt 2 verliespunten in rekening ge bracht. Vervolgens wordt punt 4 der agenda Propagandadag voor Patronatenclubs, be handeld. Het districtsbestuur heeft het voornemen opgevat, een grooten propagandadag te hou den voor de leden van de jongenspatrona ten en de op de respectievelijke patronaten gevestigde clubs. Deze propagandadag zal waarschijnlijk in het patronaat St. Bavo aan de Lcidschevaart gehouden worden. Er zul len een drietal sterke spelers dien dag si multaan komen spelen. Het districtsbestuur verwacht een 80 a 90 deelnemers. Aan de winnaars in deze simultaanséances zullen na afloop eenige aardige prijsjes worden uitge reikt. Daar evenwel van den dir. van het St. Bavo-patronaat tot op hedea geen antwoord is ontvangen, zou deze propagandadag op een nog nader te bepalen datum gehouden worden. Thans kwam aan de orde de bespreking omtrent propaganda- De heer R. Pannekeet kon tot zijn genoe gen mededeelen, dat te IJmuiden een R. K Damclub was opgericht, welke zich waar schijnlijk in de toekomst bij den districts- bond zou aansluiten. Van de oprichting van een club te Assendelft zal waarschijnlijk niet veel komen, daar het districtsbestuur niet veel medewerking ontvangt. Bij de rondvraag stelde dc heer Panne keet voor, een 5-tal wedstrijdklokken aan tc schaffen, om bij belangrijke wedstrijden zooals „persoonlijk kampioenschap" enz. te gebruiken. De heer Sanders, afgevaardigde van T. E, P., te Haarlem, vond dit niet nood zakelijk en meende, dat het districtsbestuur beter haar geld aan propaganda kon beste den, Dit voorstel zal later ter tafel worden gebracht. De heer Roeland deelde mede, dat Vrij dag 8 Juni aanstaande Mr. Visser uit Am sterdam een buitengewone simultaanséance zal geven, waarbij de deelnemers met elkaar kunnen consulteeren. Spr. hoopt dat dc Keer Visser ccn groot aantal deelnemers tegenover zich zal krij- Éen- Na nog eenige besprekingen sluit de voor zitter deze vergadering met den Chr. groet. Het jaarlijksch aanbiddingsfeest. r Op buitengewoon plechtige wijze is Zondag hier het jaarlijksch aanbiddingsfeest gevierd. Den geheelen dag stroomden de geloovigen ter kerke, nadat eerst des morgens vrijwel alle parochianen ter H. Tafel waren gena derd. Van de versiering der kerk was veel werk gemaakt. Het priesterkoor was in bloemenpracht. Was het den geheelen dag druk geweest, het meest grootsche en plechtige had des avonds plaats. Om 7 uur waren de geloovigen in grooten getale aanwezig om het Allerheiligste in processie op de terreinen buiten de kerk te volgen. Dc stoet telde wel eenige duizen- den. Om 7 uur werd een kort Lof gecelebreerd, waarbij het zangkoor het Adoro Te en Ave Maris Stella zong. Dan kwamen vanuit de Sacristie ruim 100 kleine bruidje? door het middenpad, die zich opstelden op het Kerkplein om dc 14 vaandels te escorteeren. Daarna werd de processie gevormd. Zij werd geopend met het Kruis, waar achter 60 patronaatsmeisjes, allen in het wit, bloemen of palmtakken dragend; vervolgens vrouwen en meisjes met daartusschen vaan dels, omgeven door bruidjes, daarachter de Zusters en de zangers. Vervolgens het Allerheiligste gedragen door Mgr. Taskin. onder een prachtige bal dakijn, gedragen door vier heeren en voor afgegaan door kleine bruidjes, bloemen strooiend. Hierna dc patronaatsjongens, mannen en jongens. Over het kwistig versierde kerkplein ging de processie om het kerkhof, om we der terug te komen op het kerkplein, waar aan de Noordzijde een rustaltaar was opge richt, tusschen een fraaie eerepoort. Ook hier een weelderige bloemenpracht. Nadat het Allerheiligste op het rustaltaar was ge plaatst, de bruidjes en patronaatsmeisjes er naast waren opgesteld en de vaandels, de zinnebeelden der verschillende Roomsche organisaties als wachters daaromheen ge groepeerd waren, betrad de WelEerw Pater Dominicus den catheder om de geloovigen toe te spreken. Als tekst had Z.Eerw. gekozen „De Mees ter is daar, en Hij roept u." ZijnEcrw. schetste op treffende wijze de geschiedenis van de opwekking van Lazarus, om aan de hand hiervan er op te wijzen dat in het Allerheiligst Sacrament tegen woordig is dezelfde machtige Helper, die Lazarus ten leven opwekte. Z.Eerw. deed ten slotte een beroep op de aanwezigen, om hun geloof te verlevendi gen, opdat God met hen zal zijn. Nadat Z.Eerw. nog een gebed ter eere van het H. Sacrament gebeden had, werd door de aanwezigen het „Tantum Ergo gezongen, waarna de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. De lucht, die den geheelen dag er drei gend had uitgezien, werd steeds donkerder, en aan het einde der toespraak begon het te regenen, zoodat de processie zoo spoedig mogelijk ontbonden moest worden. Terwijl de menschenmassa het kerkge bouw weder vulde, werd door het zangkoor het „Tc Deum" gezongen, waarna door Pa ter Dominicus de Pauselijke zegen gegeven werd. Tijdens de processie werden door de ge loovigen en de patronaatsmeisjes liederen gezongen, begeleid door de Harmonie „St. Miehaël," Voor dc K. S. A. is een heerlijke taak weg gelegd. De daadwerkelijke bevordering var onze Katholieke openbare eenheid is hei voornaamste doel. En dit doel moet bereik' worden door het bevorderen der algemee- ne Katholieke belangen. Als we daarbij nog in aanmerking nemen, dat de IC. S. A. niet aan politiek doet en zich ook niet bemoeit met de zaken; die de stands- en vakorgani saties dienen te behartigen, dan zal het den aandachtigen lezer duidelijk zijn, dat de K. S. A. ons aller steun verdient en er recht op heeft als een noodzakelijke en heilzame instelling te worden erkend en gewaardeerd. We geven hier een lijstje van een dozijn punten, waaruit kan blijken, wat de K. S. A. zooal kan doen tot bereiking van het doei. Op het eerste gezicht nog idealen, doch met aller welgemeende samenwerking toch wel te bereiken. Ten eerste: Het uitgeven van een praktisch Jaarboekje, waarin we kunen zien, wat Ka tholiek Haarlem nu eigenlijk is. (organisatio en invloed). Kan op dit oogenblik bijv. iemand zeggen, hoeveel Roomsche vereent- gingen we in onze goede stad Haarlem be zitten? Ten tweede: Het stichten van een plaatse lijk Bureau van de K. S. A. Dit bureau is werkelijk onmisbaar. Alle vereenigingen zou den er van kunnen profiteeren voor het op halen van contributie, bezorgen van conv«> caties, verrichten van administratieven ar beid, enz. Het zou een uitbouw kunnen zijj van het Bcvolkingsbureau. Ten derde: Het stichten van een Week blad. Alle vereenigingen zouden dat kunnen beschouwen als hun plaatselijk orgaan. We zouden dan iedere week kunnen zien wat onze organisaties prestoeren ofwat ze niet presteeren. Het zou dus een volgroeiing kunnen zijn van „De Damiaattjes." Ten vierdes De administratieve concentra tie der plaatselijke organisaties, wat aanzien* lijkc finantieekl besparing zou geven. Ten vijlde: Het organiseeren van minstens één winter- en één zomerdemonstratie van Katholiek Haarlem, die zeer bevorderlijk zouden kunnen zijn tot bewustwording van onze Katholieke Eenheid. (Zijdelings zou dat ook zeer voordeelig werken voor de verster king van ons politieke leven). Ten zesde: Het stichten van een perma nente Volksuniversiteit, ons voordeel doen de met de lessen van elders. Omvattende! cursussen, excursies, debatingclubs, kunst avonden enz. Ten zevende: Het stichten van een Cen traal Vereenigingsgebouw, aan de culturecle eischen van onzen tijd voldoende. We schij nen op dit oogenblik verder dan ooit van dc verwezenlijking vein dit ideaal verwijdert te zijn. Ten achtste: De permanente en systema tische voorlichting van niet-Katholieken. Nu men het plan schijnt gevormd te hebben tn Haarlem op grootere schaal de gebruikelijke, domme akeligheden over de Roomsche kerk te verspreiden, zal ons eergevoel ons ver plichten die narigheid te neutraliseeren. Ten negende: Het stichten van een Jou- gensgilde. Dat is niet een patronaat, maar iets anders. Een instelling, waar jongens met wat liefhebberij onder bevoegde leiding, let wel bevoegde leiding, wat kunnen teekenen, knutselen enz. in hun vrijen tijd, met uit sluiting van kaarten, biljarten en dergelijke. Ten tiende: Het in het leven roepen van instellingen waar gehuwde, gebrekkige ou den van dagen kunnen worden verpleegd, zonder de meedoogenlooze scheiding van man en vrouw. Ten elide: Het stichten van een Katholieke Oratorium-v ereeniging. We hebben op kunstgebied veel te weinig in Haarlem. Ten twaalfde: Het bevorderen van den Volkszang, dat wil zeggen, eenheid van zang in de Hollandsche kerkliedjes, eenheid van zang op de talrijke Roomsche scholen, Con gregaties, Processies en Bedevaarten, feest avonden. Deze twaalf punten, hier vluchtig genoemd, vormen een programma, voor welks geheclc of gedeeltelijke verwezenlijking algehecle medewerking noodig is. Steunt dan metter daad de K. S. A. Buiten Het kerkterrein was een groote menigte, die met belangstelling de indruk wekkende plechtigheid gadesloeg. Dc poli tie, onder leiding van den hoofdagent Zwart kruis, zorgde hi ;r uitstekend voor de orde, zoodat zoowel op als buiten het terrein al les een zeer ordelijk verloop had. (Ongecorrigeerd.) HET RAPPORT-BAARGE. Naar we uit goede bron vernemen is het rapport-Barge reeds sedert eenigen tijd gereed en thans ter kennisneming toegezon den aan Z. D. H. den Aartsbisschop. N. v. h. Z. EEN CURSUS VOOR PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen hebben H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana aan professor J. C, van Eerde, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, verzocht om voor prinnses Juliana een cursus te houden in dc kennis der Koloniën. Prof. van Eerde zal na de groote vacantie met dezen cursui aanvangen. AANVULLINGSVERDRAG. BERLIJN, 4 Juni. Gisteren is alhier cea aanvuilingsverdrag op het Duitsch-Ncderl. Handels-verdrag onderteckend. Dit aanvui lingsverdrag heeft betrekking op het han delsverkeer tusschen Ned. O. I. en Duitsch- land. 432e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 4 Juni. 5e Klasse 13e Lijst. Hooge prijzen: 7734 15,000. 21373 1500. 3281 15452 19708 21585 21589 elk 1000, 380 15963 17868 elk 400. 885 5434 7694 elk 200. 1084 2311 4040, 4782 7524 10522 12586 12644 16986 17438 18744 18838 19425 19810 elk 100. Dc Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 97, 6 pet. Indië 10034. Culturen. Indische Bank 119K, Vorsten landen 178'A, H. V. A. 470. Industrieelc waarden. Jurgens 66. Oliewaarden. Koninklijke 375, Consols 119ex, Orion 31. Tabakken. Dcli Mij, 269, Dcli Batavia 310, Senembah 277. Rubbers. Amsterdam Rubber 158)4, Deli Batavia 82%, Nederl. Rubber 79, Si- lard 116, Wav. Sumatra 119. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 110, Holl. Boot 68%, Kon. Holl. Lloyd 7%, Japanlijn 81, Pakctvaart 113, Scheepvaart Unie 115%, Marine 9 9/16. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 50%, Steel 101%, Smelting 64, Anaconda94%. Cigar 87%, Atcison Topeka 104%, Voting Rails 34, Southern Pacific 93%, Union Pacific 141,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2