1! m Jl Dinsdag 5 Juni 1923 A Jaargang No. 14452 Het bezoek van Koning Haakon. te DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 6 JUNI Personalia. A. A. van Zanten t. Tegen Dierenmishandeling. Erkende Pontschool. Gevonden voorwerpen. Op hol. Toch een echt bankbiljet. De lieve Meimaand. Gouden Bruiloft. Kamer van Koophandel. BILJARTEN. LANGS DEN WEG. BURGERL1JKF STAND Niet prettig. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. STAATSLOTERIJ. AMSTERDAMSGHE BEURS. UIT DEN OMTREK. VOGELENZANG. ZANDVOORT. prr Frr fSL Om 'n Vaandel. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LEIDEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bii vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 es 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Bij conïracf belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededceling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 rejels 60 cent per plaatsing; elke rege' meer 15 cent, bij voonatbetalini1 Vanmiddag heeft Koning Haakon, de vorst van Noorwegen, in de hoofdstad van ons land voet aan wal gezet en is daar door onze Koningin ontvangen. Opnieuw wordt onze aandacht daardoor op de verhoudingen tus schen Nederland en de Scandinavische lan den getrokken. Kort vóór den oorlog be zocht het Deensche Koningspaar ons land; verleden jaar maakte onze Koningin een reis, een triomftocht, mag men bijna zeggen, door Denemarken en Scandinavië; de Ko ning van Zweden bracht voor kort een te genbezoek aan ons land en thans weer is koning Haakon de gast van onze Vorstin. Er is ontegenzeggelijk in die Noordelijke landen en volken veel, wat ons aantrekt, omdat wij er gemeenschap mee voelen. Om ons thans tot Noorwegen te bepalen: de No ren zijn als wij, een zeevarend volk; het wor stelen met de baren heeft hun evenals ons een zelfden zin voor vrijheid en onafhanke lijkheid, naast een sterke neiging voor ge zonde democratie gegeven. De geschiedenis van Noorwegen laat eerst een zich ontwor stelen aan de Deensche, later aan de Zweed- sche heerschappij zien. De laatste scheiding tusschen de beide Scandinavische landen, zonder oorlog of revolutie, herinneren de meesten onzer zich nog zeer goed. Het was een typisch staaltje van de wijze, waarop pver het zelfbeschikkingsrecht van een volk Üitspraak kan worden gedaan zonder bloed vergieten en zonder dwang van boven af. Teekenend was ook, dat de Noren na de af scheiding, door volksstemming over hun re- geeringsvorm beslisten en bijna drie vierde der stemgerechtigde bevolking zich vóór het Koningsschap uitsprak. En toch is welhaast nergens ter wereld de democratische zin van een volk zóó sterk ontwikkeld als in Noorwegen. Vrijheidszin en Koningsliefde hebben Nederland en het groote land der fjorden gemeen, In den oorlog heeft Noorwegen evenals wij tot de neutralen behoord en dezelfde lasten en zelfde lusten ondervonden. De oorlogs winsten waren bij onze noordelijke buren in verhouding van het bevolkingscijfer echter nog grooter dan hier. Noorwegen wist zijn koopvaardijvloot tot ue vierde der wereld op te voeren. Maar deze eenzijdige belegging van nationaal kapitaal wreekte zich in een malaise, welke in dezen na-oorlogschen tijd de onze overtreft. Noorwegen heeft met de overige neutralen gemeen, dat het van een zegenvierende partij in het tegenwoordige Europeesche schaakspel evenmin iets te ver wachten heeft als van een overwinnaar in den oorlog. In den Volkenbond zien wij dan ook dit streven der noordelijke volken tot uiting komen: verzoening der tegenstrijdige belangen van de groote mogendheden door een vreedzaam vergelijk. De vraag is al meermalen opgeworpen of een combinatie van de vroegere „neutralen" ook invloed, zij het dan voornamelijk een zedelijken invloed in de schaal zou kunnen leggen ter beslechting der nog altijd voort durende Frausch-Duitsche-Engelsch-Russi- sche geschillen. Bij zulk een combinatie zou Nederland eer een leidende rol spelen dan achteraan komen. Onze buitenlandsche poli tiek gaat onder deze regeering dien kant nog niet uit. Minister van Karnebeek's leuze is „zelfstandigheid" en geen politieke combi naties, Dit moge voor het oogenblik het beste zijn; het neemt niet weg, dat de har telijke vriendschapsbanden, welke de laatste jaren tusschen Nederland en de noordelijke landen geslagen zijn hun zedelijke kracht niet missen. Hoe beter de vroegere neutralen elkander verstaan, des te luider zullen zij tot de wereld blijven spreken, dat een ver betering van den tegenwoordigen chaos niet dan van een vredelievènde politiek, wars van militairisme en economischen strijd te verwachten is. Mogen zij, wanneer dat ooit onverhoopt noodig is, daarvan nog krachti ger en, zoo mogelijk, nog meer eensgezind, getuigen dan thans! Ten slotte hebben wij, Nederlandsche Ka tholieken voor de noordelijke landen en spe- ziaal voor Noorwegen meer dan vroeger een oplettend oog. Onze Nederlandsche Kardi naal vertrekt dezer dagen naar het hooge Noorden om 't oplevend Katholicisme van de Scandinavische landen en Finland in oogen- schouw te nemen; een Nederlander staat sinds kort aan het hoofd der Noorsche, Xatholieke kerkprovincie. Het volk met het rijke gemoedsleven, dat zooveel ongemeene kunst heeft voortgebracht, haakt, na een tijdperk van materialisme, naar bezielende schoonheid en vindt de oude moederkerk, waaraan het voor vijf eeuwen verknocht was op haar weg. Ziedaar allerlei redenen, waar om wij Koning Haakon VII als vertegen woordiger van het Noorsche volk van harte welkom heeten. Sociëteit „St. Bavo" Propagandisten 8 uur Rederijkers 8 uur Missic- naaikrans 8 uur Bevolkingsbureau van 8—10 uur Bestuur Transportarbei ders 8 uur Spaarbank voor Kath. Nederland van 5half 8. Haazegebouw Klein a Capellakoor 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie .half 9. Kinderhuissingel Circus Carl Hagebeck 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- gankelijk. RX Leeszaal en uitleenbibLiotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm van 9—12 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Ten toonstelling Beeldende Kunsten. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. De heer P. v. d. Velde,, haltechef der E.S.M. 1e Amsterdam, heeft in verband met zijn ver trek naar het buitenland, voor deze functie bedankt. Alhier is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer A. A. van Zanten, een bekend aan nemer hier ter stede. Verschillende bestuurs functies heeft de overledene tijdens zijn leven waargenomen. O. m. is hij bestuurslid ge weest van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven, van de Vereeniging van In- dustriee'.en en Kooplieden op Bouwkundig ge bied, alsmede van de Sociëteit „de Nijverheid". De laatste jaren vervulde hij geen openbare functies meer. We ontvangen het volgende verslag over de maand Mei 1923 van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken, secretariaat Heerenweg 199. Meermalen moest weder tegen het gebruik maken van kreupele paarden worden opge treden. Een paard, dat last had van uitslaande bronderigheid, werd op verlangen van den inspecteur buiten dienst gesteld. Bijzonder werd gelet op de oogkleppen van paarden. Waar die voorwerpen blijkbaar hin der veroorzaakten, werd er voor gezorgd, dat de gebreken werden verholpen en getracht de eigenaars over te halen de kleppen weg te laten. Een voerman wiens paard aan de oogen korsten had van opgehoopt vuil, werd over die verwaarloozirg onderhanden genomen. Tweemaal werd bevonden dat een paard pijnlijk liep, tengevolge van onvoldoende hoefbeslag, en werd zorg gedragen dat hierin voorzien werd. Er werd toezicht gehouden op het lossen en vervoeren van slachtvee, aangevoerd per boot. Een koe, die niet loopen kon, moest per as vervoerd worden. Kinderen, dié last veroorzaakten bij het geleiden van varkens, werden op een afstand gehouden. De inspecteur was tegenwoordig bij ver schillende oefeningen, in het bijzonder met leeuwen, in het tijdelijk te Scholen opgesla gen circus Althoff. Er werd geen aanleiding gevonden om eenige aanmerking te maken. Een paar malen werd een trekhond aan getroffen, die aan schurft leed.Den eigenaar werd gelast het dier af te spannen en aan bevolen bet onder geneeskundige behandeling te stellen. Er werd verder op toegezien dat gebreken aan de bespannig van. trekhonden verholpen werden. In de asphyxiatie-inriohling werden pijnloos gedood 164 huisdieren, waarvan 65 honden en 99 katten. Onder deze dieren waren er 30, die zwervend waren gevonden en in den Kennel van den heer Klaassen waren onder gebracht. In 46 gevallen geschiedde de be handeling gratis. Het 'komt nog steeds voor, dat van de zorg der vereeniging, om zwervend langs den weg aangetroffen honden en katten eenige dagen le doen verplegen, misbruik gemaakt wordt door personen, die zich van hun eigen dieren wiülen ontdoen. Er wordt daarom nogmaals op gewezen, dat zulke dieren niet naar den Kennel „Fauna", maar tusschen 2 en 4 uur 's middags naai' de asphyxiatie-imriehting, daar vlak bij, hehoo-ren gebracht te worden. Zij, die in staat zijn, de geringe kosten van de asphyxiatie te vergoeden en zich daaraan onttrekken door hunne dieren als zwervers aan te geven, maken zich schuldig aan op lichting en loopen kans, strafrechtelijk ver volgd te worden, Onder directie van L. Quarles de Quarles is in perceel Ripperdapark 24 een Erken de Pontschool geopend. Voor de verschillen de bijzonderheden zie men de advertenties der school. Terug te bekomen bij: J. J. Prins, Dubbele- buurt 22a, armbandhorloge; B. Schulpzand, Lange Annastraat 12h, autoped; D. Koele- veld, Tulpenstraat 33. abonnsment N. Z. H. T. M.; H. Smits, de Clercstraat 127, reken boek; A. v. Opzeeland, Hagestraat 10, beurs je. Politiebureau, Smedestraat, gummi bal. P. Niftrik, Verspronckweg 2, broche; J. Wit- teman, Kolkstraat 18, bril; Dierenarts Kok, Raamsingel 28, hondje; A. Knol, Kastanje- straat 23, Schoten, hond; E. H. Vrught, Leid- schestraat 109, halsband met penning; G, de Haan, Kloppersingel 115, hond (terrier); W. G. Wiese, Tempelicrssiraat 38, dameshand schoenen; P. Bels, Velserstraat 101, muil korf; J. de Vries, Leidschestraat 155, post duif; J. v. Esch, 2e Zuid-Polderstraat 66, zwarte portemonnaic; M. Gigengack, Nieu we Groenmarkt 7, kinderportemonnaie; Her zog, Kamperstraat 11, rand van pendule. Vastenou, Gr. Heiligland 42. sleutels aan een ring; J. Boerrigter, H. v. Alphenstraat 34, bruine damestasch; H. Haak, Regulierstraat 33, zwarte damestasch. Kwart over 7 hedenmorgen is een paard, be spannen voor een melkwagen, behoorende aan iemand uit Haarlemmeriiede en Spaarn- woude, in de SpekstraZt op hol geslagen, doordat het schrok van een vallende leege melkbus. Het beest holde de geheele Groote Houtstraat door en het Plein op, waar het door zekeren J. IJ. gegerepen werd. Persoon lijke ongelukken vonden niet plaats, terwijl ook de wagen niet beschadigd werd. Zooals wij dezer dagen meldden, had een dame uit Heemstede bij de politie aangifte gedaan, dat zij een valsch bankbiljet van 300 ontvangen had. Uit het ingesteld onder zoek is echter gebleken, dat 't bankbiljet wel degelijk echt was. De maand Mei was de eerste maand na Sep. tember 1920, waarin de hoeveelheid gévallen regen boven het normale cijfer is gestegen. De vele regens, die gepaard gaan met koud weer zijn oorzaak dat vele tulpen nog zoo groen staan alsof het begin Mei is. Wij krijgen -dientengevolge geen vroegen rooitijd en wan neer ze eenmaal boven den grond zijn, is het een kunst pm de bollen droog te krijgen, ten minste wanneer het weer niet verandert. We hebben wel eens beweerd, dat onze duin streek niet spoedig te veel water krijgt, maar ze 'beginnen nu trch zoc langzamerhand ge noeg van het goede tc krijgen. 't Blijft er te guur bij, anders zou hef nog wel gaan. In dc tuinen loopt het ook bitter te gen. boonen zijn soms al voor de tweede maal gelegd en nog dreigt dit zaaisel verloren te gaan. De zaadiboowsn zullen op die wijze nog schoon opraken. Op Maandag 9 Juli herdent het echtpaar Johannes Roeland en Hendrika Smit, wonen de Leïdschevaart 280, den dag waarop het voor 50 jaar in het huwelijk werd ver bonden. Van 11 tot 19 Augustus 1923 wordt te Reichenberg 'n Internationale Jaarbeurs ge houden. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij de Kamer van Koophandel, Kruis weg 70. KAMPIOENSCHAP DISTRICT HAARLEM EN OMSTREKEN. Door eiker deelnemer aan bovengenoemd kampioenschap moeten, zooals besloten Werd in de districtsvergadering van Zaterdag 2 Juni 2 partijen per week gespeeld worden. Den deelnemers wordt verzocht zich allen heden avond te half 8 in hot St. Jozefsgebouw aan de Koning stein straat te bevinden, teneinde zijn wedstrijdrooster bij den wedstrijdleider in ontvangst te nemen. Ingeval van niet opkomen worden 2 verliespunten in rekening gebracht. Hedenavond moet de volgende ronde ge speeld worden: 1. J. van Muisscher-W. Stuifbergen, 2. D RumpH. Rump. 3. Th. A. KokW. Hopstaken. HAARLEM-TUTRECHT. Het Is zoo goed als zeker dat de beer Cal car Sr. kampioen zal worden van Haarlem en Omstreken De organisator dezer wedstrijden heeft het daarheen weten te leiden, dat morgen avond zeer waarschijnlijk zal uitkomen de kampioen van Haarlem en Omstreken tc®en den heer Kok, kampioen van Utrecht. Dat deze wedstrijd interessant zal worden, spreekt vanzelf. Het kan dus Woensdagavond in Koren beurs de mooiste biljartavond worden.dien we ons kunnen denken. Dan ook heeft de prijs uitreiking plaats, beschikbaar gesteld voor de kampioenswedstrijden. V erkeersinrident. Op kinderachtige wieltjes komt een mas sale verhuiswagen, waarop zware blokletters zijn geschilderd zoo groot als tuinstoelen, de Pieter Kiesstraat uitrollen. Het logge vehi kel is bespannen met twee bruin-glanzende, rondvleezige knollen, even gemoedelijk als dik, zooals verhuiswagen-paarden zijn, die zich door niets uit hun evenwicht laten brengen. Boven op den bok troonen de voerlui, drie in getal, die van hun verhevenheid, bij de ge weldige afmetingen van deze kast', erg klein lijken. Nummer een van rechts houdt onver- schillig de leidsels vast, met een gezicht als of hij zeggen wil „de knollen doen het wel". De middelste, een oudere man, met een ta- nig en geplooid gezicht, laat naarstig zijn ka ken op en neer gaan, terwijl nummer drie, met de armen over elkaar geslagen, de rust geniet na de zware karwei. Een oogenblik is, bij den draai den Zijl- weg op, de toegang tot de Pieter kies totaal afgesloten, terwijl de draai zóó kort wordt genomen, dat het verkeer op den Zijlweg in het gedrang komt. Een H. B. S.-leerling met een groot-glazigen bril, die nog tracht zich met zijn fiets door de vernauwende spleet heen te boren, vlucht pardoes het trottoir op, op het oogenblik dat hij in aanraking dreigt te komen met een handkar, die al reeds contact heeft gekregen met den ver huiswagen en nu in achterwaartsche be weging wordt meegesleurd. De man van de handkar balanceert om de kruk, wordt naar boven gewipt, zweelt zells een oogen blik. Voorbijgangers beduiden de heeren op hun katheder, dat er iets aan de hand is. Een geweldig „huuuuuu.brengt het' massale geval tot stilstand. Nummer drie werkt zich met benijdenswaardige vaardig heid naar beneden én eenmaal op den bega- nen grond, wordt hij door den man van de handkar, die inmiddels een hoofd heeft ge kregen als een kalkoensche haan, om niet te spreken van de bedenkelijke zwelling van zijn halsaderen, op weinig minzame wijze be groet. „Ben jij 'n voerman? Dan kan ik me ook wel voerman noemen. Wat doe je met zoo n wagen op straat', als je niet rijden kunt? De andere evenwel, tot voor kort voerman „in ruste", staat hem te woord. „Wat doe jij daar met je kar? Zie je dan niet, stdat je d'r niet langs ken?'' Zooals 't steeds gaat, zelfs bij 't kleinste straat-incident, groepen de voorbijgangers zich dadelijk om het geval heen en vermeien zich in het gekef der voerlui. De handkar wordt met behulp van een der omstanders van den wagen losgemaakt en terwijl nummer drie reeds weer op zijn verhevenheid heeft plaats genomen, duurt het geschil nog voort. Zonder eenige moeite zetten de knollen aan en terwijl de zware kar wegrolt, is de handkar-man nog ijverig bezig om aan de enkele omstanders het goed recht zijner zaak te bepleiten. Getrouwd: 5 Juni: J. A. v. Zanten en A. M. C. A. De Vijlder. Geboren: 1 Juni: d. van P. E. de Ruiter- Meerman. 2 Juni: z. van J. M. L. Verzijl- bërg-Goossens. z. van P. Snel-v. Angels dorp Gastelaars. z. van M. M. L. Stoel- nian-Jore. 4 Juni: d. van K. de Zaaijer- Wierenga. d. vanA. H. A. v. Lunenburg- Huijboom. d. van R. J.Sietsma-v. d. Berg. 5 Juni: d. van H. Bruijn-Huisman. Overleden: 3 Juni: A. Brandt, 52 j., Zuider straat. Gisterenavond 7 uur viel de 10-jarige W. v. G. tijdens het spelen op de terreinen aan de Pijlslaan in een moddersloot, waaruit hij ontoonbaar, door zijn speelmakkers weer uitgehaald werd. Onder gejuich en in op tocht werd hij door hen naar zijn woning in de Edisonstraat gebracht. Geachte Redacteur, Een kort antwoord op het ingezonden stukje uit Halfweg omtTent de vertegenwoor diging van de Katholieke Partij in den Ge meenteraad en dat geteekered was „Een Middenstander". Indien de geachte inzender reeds lid is van dc plaatse!. Kiesvereeniging, laat hij dan op de eerstvolgende vergadering zijn standpunt verdedigen Laat hij in de Mid denstandsorganisatie zijn medeleden opwek ken, steedis aanwezig te zijn op de vergaderin" gen dei R. K. Kiesvereniging, want het is in de gemeente Haarlemmeriiede zooals in zoo menige andere plaats, de middenstanders schitteren meestal door afwezigheid. Indien de geachte Middenstander nog niet is aangesloten, 't geen ik niet veronderstel, zal hij thans wel inzien hoe noodzakelijk het is, dat alle middenstanders lid zijn van de plaat, selijke Kiesvereeniging. Wat het verdere gedeelte van het ingezon den stuk betreft, kan ik, ais bestuurslid, wel mededeelen, dat er we! eenis naar een midden" standsverlcgenwoordiger is omgekeken, maar die geschikt werd geacht wilde niet. De iuzen" der 'begrijpt dus. dat hij op de medewerking van een gedeelte van het Bestuur in elk gevat wc! kar. rekenen. Hij kome derhalve en zal hartelijk we'kom zijn. Een Bestuurslid. HAARL.-LIEDE c.a. 4 Juni 1923. M.H. de Redacteur. Verleen mij s.v.p. een plaatsje in uw jje- ëerd blad, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van liet ingezonden stuk voorkomende in uw blad van Zaterdag 2 Juni 1.1. van iemand die zich noemt midden stander. Op de eerste plaats mijn waarde vriend, zou ik u wel willen vragen, zijt gij lid van de R. K. Kiesver. te Haarl.liede, zoo neen, is het uw K. K. plicht u oogenblikkelijk cp te geven als lid, zoo ja, waarom komt gij dan met mosterd na den maaltijd. Wanneer gij, mijn waarde vriend, royaal voor den dag was gekomen, en dit stuk met uw naam had onderteekend, had ik u deze vraag niet behoeven te stellen. Het is met u precies, zooals het helaas met zoovelen gaat, als het tijd is van werken, slapen zij en als het werk is afgeloopen, komen zij op het appél, om, ja om de noo- dige critiek op het beleid van anderen uit te oefenen. Onder die bevoegde heeren van Haarl. liede, waarover gij spreekt, zijt ook gij der begrepen, ten minste als gij lid zijt ven de R. K. Kiesver., want dan was ook voor u dat gelukkige oogenblik aangebroken ge weest, dat gij uw middenstanderscandidaat op hadt kunnen geven op een daar geheel en al voor belegde vergadering te Halfweg. Doch daar ik mij deze vergadering nog zeer juist voor het geheugen kan halen, wa ren het juist de middenstanders, die met geen candidaat naar voren kwam. Verder zegt gij „als ik mij niet vergis, is dit juist langs organisatorischen weg bespro ken met het bestuur der R. K. Kiesver." Ditmaal, waarde vriend, hebt gij u niet vergist, dit is eenige jaren geleden bespro ken in een vergadering met het bestuur. Maar dit is niet voldoende, het bestuur is het in deze roerend eens met u, en zou u ten volle steunen, wanneer gij maar met 'n candidaat was gekomen. Of was u de meening toegedaan, dat het bestuur dan wel voor de rest zou zorgen. Geheel mis, vriend, het bestuur heeft zich zoo neutraal mogelijk gehouden en alle can- didaten door de daarvoor aangekondigde vergadering in te laten dienen. Dit moest u wel bekend geweest zijn, wanneer gij lid en ter vergadering aanwezig geweest waart. In uw schrijven zou u aan de heeren van Haarl.liede willen vragen, of zij zich niet een zekeren stand, n.l. een middenstand kunnen herinneren. Ja, mijn vriend, wanneer ik over Halfweg of door het Stadskwartier van Haarl.liede wandel, dan komt zeer dikwijls de gedachte bij mij op, kijk, wij hebben toch nog al middenstanders, maar als ik de uitgeschre ven vergaderingen bekijk dan moet ik zeer troosteloos constateeren, die middenstan ders van Haarl.liede zijn en blijven zoek. En dan mijn waarde vriend toch strijden wij voor hetzelfde doel en zullen wij het wel eens worden, maar dan moeten wij al len, de handen aan den ploeg slaan, en broederlijk samen werken, zooals dat ook ieder jaar wordt verkondigd in de Encycliek Rerum Novarum, dus, een vriendschappelijke samenwerking. Dus beginnen met iedereen lid te worden der R. K. Kiesvereeniging te Haarl.liede. Door de R. K. Kiesvereeniging wordt de groslijst saamgesteld, waarop door ieder stemgerechtigd lid de alphabetische namen der candidaten, voorkomende op een lijst met te nummeren 1, 2, 3 enz., volgens zijn meening in de juiste volgorde worden ge plaatst. Daarvoor wordt in iedere afdeeling op een te bepalen plaats een stembureau ge formeerd. Dan, mijn waarde vriend, is het grootste werk geleverd, en moeten wij ons reglemen tair aan het voorgeschreven parool houden „Stemt No. 1 van de R. K. lijst". En dan zou ik u nog willen zeggen, is dan dere ijlst geheel klaar, dan moet zij getoetst kunnen worden aan de klassen der R. K. bevolking van Haarl.liede, volgens evenredi ge vertegenwoordiging. En dit zouden wij beter kunnen bespre ken op een te Halfweg te houden vergade ring, welke binnen zeer korten tijd zal wor den gehouden. Jammerlijk dat zeer vaak van de 600 le den onzer kiesvereeniging dit moet worden beslecht met een tiende gedeelte Om op zoo'n vergadering present te zijn voor zulke gewichtige belangen hebben ze geen tijd, maar wel hebben zij tijd om er la ter uren critiek over uit te oefenen. Waarom uw stem niet laten hooren op een vergadering? Het bestuur is toch ook niet aiwetend. Het is altijd voor goeden raad vatbaar. Wij verwachten U en anderen. Hartelijk dank M. de R. voor de verleende plaatsruimte en Uw bekende welwillendheid, Hoogachtend, C. STOKMAN, Bestuurslid. R. K. Kiesvereen. Haarl.'liede A 44. DE KONING VAN NOORWEGEN IN AMSTERDAM. Omtrent de ontvangst, van Koning Haakon te Amsterdam, werden ons nog de volgende bijzonderheden geseind; Z. K. H. Prins Hendrik in admiraals-uni form en daarover het lint van de Olof-orde dragende, had omstreeks 11 uur in de mo torboot Presto plaats genomen, die het Noorsche pantserschip Eidson tegemoet voer. Op ongeveer 100 meter van de steiger verwijderd, liet het pantserschip het anker vallen. Het was toen 10 minuten over elf toen de prins daarop, terwijl het pantser schip Jacob v. Heemskerk de saluutschoten loste, aan boord ging van den Noorschen bodem. Een vliegtuig vertoonde zich gedu rende de plechtige begroeting boven het IJ. Langzaam voeren de Nederlandsche torpe dobooten Z. 3 en Z. 4 voorbij den Dokkuml mersteiger, waarbij de matrozen aan boord het saluut brachten aan onze Koningin, die zich in het paviljoen bevond. Precies 11 X uur verscheen de motorsloep, waarin de Noorsche Koning met onzen Prins en gevolg hadden plaats genomen voor den steiger Een onbeteekenend incident greep plaats, doordat de motorboot met den Koninklijken gast tegen den steiger aanliep, waardoor eenige planken afbraken. Even later was echter het kleine vaartuig voor het paviljoen opgelegd en betrad de hooge gast den stei ger, waar Z. M. door Koningin Wilhelmina hartelijk verwelkomd werd. De Noorsche Koning droeg de admiraalsuniform waarover het lint van het Grootkruis van den Neder- (landschen Leeuw; de Koningin was gekleed in een zijden mantelcostuum en droeg het kleed van de Olof-orde. 1 Na de Koningin trad de burgemeester op Koning Haakon toe, om zijne Majesteit wel kom te heeten. Op de De Ruyterkade, het Stationsplein en op het Damrak juichten dui zenden menschen den Koning, die vriende lijk groette, levendig toe. LEENING DER GEMEENTE ROTTERDAM, Naar het Hbid. verneemt, is bij de gister gehouden uitschrijving op 10 millioen 5 pet. obtigatie-teemting deir gemeente Rotterdam, het aangeboden bedrag, sterk over!eekend, zoodat de toewijzing gering zal zijn. DE TENTOONSTELLING TE GOTHENBURG. STOCKHOLM, 5 Juni. De tentoonstelling te Gothenburg is in ieder opricht een succes. Tijdens de 23 dagen dat rij in Mei open was, werd zij bezocht door ongeveer 600.000 per sonen. Er verschenen Zaterdag en Zondag 130.000 personen. HET ZWEEDSCHE ROODE KRUIS. STOCKHOLM, 5 Juni. Het Zwcedschê Roode Kruis hield gigteren zijn jaariijksche vergadering. Prins Charles presideerde en verklaarde, dat het Zweedsche Roode Krats, thans over meer dan 20.000 bedden met vol ledige uitrusting beschikt. Trekking van Dinsdag 5 Juni. 5'de Klasse 14e Lijst. Hooge prijzen. 10550 f 25.000. 723 6985 7824 11986 1000. 418 2791 9993 15196 15445 400. 18993 f 200 278 6746 10289 10617 11427 12822 15437 16184 18809 18941 f 100. De Beurs opende heden: iets flauwer. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 1919, '16 15/16, 6 pet. Indië 100X. Culturen. Koloniale Bank 163. Indische Bank 118, Vorstenlanden 178, H. V. A. 463. Indusfrieele waarden.. Juigens 66. Olie waarden. Koninfkljjke 375 X, Con- ols 120, Orion 32. Tabakken. Deli Mij. 269, Deli Batavia 310, Senembah 277. Rubbers. Amsterdam Rubber 152, Deli Ba tavia 82 Silaw 114, Wai Sumatra 117. Scheepvaartwaarden. Hoi!. Boot 22, Kon. Holl. Lloyd 6XJapawlijn 81, Paket- vsert 112, Scheepvaart Unie 116. Aineriikaan'sche waarden. Hide and Lea ther 50X, Steel 99, Smelling 61, Anaconda 93X, Cigar 84X, Atchison Toipefca 104X, Voting Rails 37, Southern Pacific 93 X, Union Pacific 142. Personalia. Naar wij vernemen, is dezer dagen bij de ouders van Broeder Martinia nus van de Congregatie „St. Louis", Ouden bosch, (in de wereld Albertus Joseph Nuijens) telegrafisch bericht uit Soerabaya (Java) ontvangen, dat hij geslaagd is voor de Hoofdakte L. O. Bezuinigingsvoorstellen. Wethouder Bram- son heeft zich met een a'd'res tot den raad gericht, waarin hij uiteenzet, waarom hij meent, dat de verhooging van het belasting- procent van 3X op 6/ niet noodzakelijk is. Het percentage had in 1919 of 1920 reeds verhoogd moeten worden, meent hij, de lap middelen door de vorige finantieele commis sie genomen, wreken zich nu. Waar alles zich in «en dalende lijn beweegt, kan men nu niet met belastingverhooging aankomen. Er za! volgens raming nog een f 20.000 worden na ontvangen, dit met 10.000 van de forensen brengt de f 100.000 reeds terug tot f 70.000. Met den wethouder van P. W. is rrauwkeu- mmmm De R.-K. Politieke Propaganda club „Credo Pugno" bestaat in September 20 jaar. En dus? Ja, en dus zal er we! niets anders opritten dan dat we die krachtige, vechters voor dg Roomsche zaak eens hartelijk huldigen. Naai* ik verneem zal het bestuur der Eva» gelische Maatschappij, afd. Haarlem, voor vuurwerk zorgen en weet mr. Piet Tideman nc-g niet of hij een uitnoodiging zal aanvaar den eere-voorzitter van hel eere-huldJ|$ngsr comité 1e worden of dat hij zal vragen ore de huldigings'speech te mogen afsléken.Voo: dal laatste ral hij, meemsn wij te mogen ver onderstellen, in alle geval zorgen. Binnenkort is eT bestuursverkiezing voor de afd. Haar lem der Evangelische Maatschappij en dan zullen we er wel meer ran hooren. Intusschen moeten we het onzen tegenstan ders niet al te lastig maken. We moeten zoigen, dat ze ons vinden kun nen. Een vaandel nu trekt; het is van eeuwen her het punt van vetrzame'Sr.g der fJHjjd-* krachten. Om het vaandel woedt de felste strijd. En daérom vragen nu onze propagandisten. Ze vragen om een vaandel! om bet punt, waar de felste strijd zal worden gestreden. Komt, Katholieken van Haarlem, we heb ben allen veel te danken aan die taaie, kra nige Roomsche pioniers, die propagandisten heeten. De club bestaat nu 20 jaar, ma-ar, er is lreel wat werlk uit hun handen gekomen. We behoeven niemand uit te dagen, zeer zeker niet, maar nu er een afdeeliimg dex Evangelische Maatschappij in Haarlem is op gericht, moeten de Roomischen in September maar eens laten zien, dat de Roomsche Pro- pagandadub al 20 jaar besltaat en geren de Roomschen hun propagandisten een mooi vfandeü! Het is nog een voorloopige aankondiging. Wij komen er op terug! Maar nu weten onze lezers al vast dat weer een Roomsche zaak hun belangstelling vraagt. Barometerstand 761. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 5 Juni. Hoogste Barometerstand 767.0 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 746.9 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Juni: Zwakke tot matigen Noordelijke lot Oos telijken wind, meest zwaarbewolkt of be trokken, enkele regenbuien, iets zachter^ rig nagegaan, wat of in de uiterste zuinigheid nog nagelaten kan worden. Zoo komt hij tot een bezuiniging bij P. W. van f 12.000 en bij de secretarie van f 6050. Daardoor wordt het verschil weer een f 20.000 kleiner, dus ongeveer f 50.000. Met enkele andere gunstige vooruitzichten, hoopt hij een minimum verschil te bereiken zoodat hij e>en verhooging van 1X pet. voor stelt verdeeld over 2 jaar n.l. voor 1923 0,p 3X4-X dus 4 pet. en in 1924 van 4 jsct. op 4X pet. Aan het slot van zijn adres vermeldt wet houder Bramson, dat met het oog op de samenstelling van den nieuwen raad in Sep tember de progressieve belasting weer zal worden ingevoerd hij ziet daarin een waar borg dat <ie pet. verhooging niet noodig zal zijn. De Leidschc naoorderingsbclasting. De procureur-generaal bij het Haagsche Ge rechtshof heeft heden conclusie genomen in de bekende civiele rechtzaak betreffende de Leidsche navorderingsbelasting. Zooals men zich zal herinneren heeft de Haagsche Rechtbank bij vonnis van 14 De cemtoer zich bevoegd verklaard van de voor lezing kennis te nemen, ook heeft zij de ver ordening als wettig erkend, doch zij heeft het dwangbevel uiten werking gesteld, aangezien de vordering naar hare meening verjaar-' was. Van dit vonnis is de gemeente Leiden toer in hooger beroep gegaan, omdat zij zich niet kon weerleggen bij de zienswijze der recht bank, dat de vordering verjaard zou zijn. De procureur-generaal concludeerde nu vandaag tot vernietiging van het door de ge meente Leiden bestreden vonnis der Recht bank en tot niet ontvankelijk verklaring var de tegenpartij. De procureur-generaal overwoog bij zij*' conclusie: dat de rechtbank terecht de exceptie va' de vordering kennis te nemen, heeft ontzegd dat de aanslag wettig moet worden p- acht: en dat ten onrechte een beroep is gedaan o verjaring. De uitspraak in deze zaak woTdt later me degedeeld. Zij werd bepaald op uiterlijk ovei 4 weken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1