Woensdag 6 Juni 1923 46ste Jaargang No. 14453 Van het Vaticaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 1 Geforceerde liefdadigheid. STADSNIEUWS. AGENDA 7 JUNI „Koninginnedag." Programma ORGELBESPELING Bijzonder onderwijs. De zetel der Vereen, van Bloem bollencultuur. Practische reclame. ten weefde die iedereen betalen kan is Franken's Melkbrood „Herwonnen Levenskracht." Spaarndamsch Muziekkorps „Crescendo." Gevonden voorwerpen. Straatversiering. Commissie voor georganiseerd Overleg. Speciale Lathyruskeuring. Personalia. Hinderwet. DE SLAPERDIJK. VAN HET KANTONGERECHT Naar het concours. LANGS DEN WEG. - v - Giften. R.-K. S. V. De Damiaten. Eerste steenlegging. Een verloving, Algemeene vergadering Nederl. Tooneelverbond afd. Haarlem en O. IB Onze Gasfabriek. J. J. WEBER ZOON Optlcieus Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De gronden van Krelage. De Frans Hals Bazar. Ongeluk. Oë abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen! Per week 0.25 Per Kwartaal 3,25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op da le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke rege! meer 15 cent, bij vooruitbetaling Het onlangs verschenen rapport van de Nederlandsche Tuchtunie, bevatende een waarschuwing aan de ouders om hun kinde ren niet te leenen voor liefdadigheidscollec ten (bloempjesverkoop enz.) langs den open baren weg, heeft heel wat hoofden aan 't denken en pennen aan het schrijven ge bracht. Gelukkig maar; wanneer welgemeen de raadgevingen of vermaningen, door over heidspersonen of ernstige, zedelijke genoot schappen uitgesproken, langs het publiek heengingen, zonder eenigen indruk te maken, zou het er met ons volk treurig uitzien. Het is ons gebleken, dat de vereenigingen, die gewoon zijn bloempjes-, speldjes-, klompjesdagen en dergelijke te organiseerer. door de vermaning van de Tucht-Unie aan het overleggen zijn gegaan, wat te doen. En dit werd tijd. Het is ons nog de vorige maand overko men, dat wij door eenige druipende kinde ren in een plasregen werden bestormd, met de dringende bede een bloempje te koopen Wij waren van een georganiscerden bloemp- jesdag op dien datum onkundig en ook de kinderen wisten niet, waarvoor zij collec teerden. Een van beiden, dachten wij: óf wel, die kinderen zijn door een vereeniging uit' gestuurd en dan is het onverantwoordelijk, tienjarige meisjes een geheelen dag in den regen te laten loopen; óf wel er is oneerlijk' heid in het spel. En dit laatste gebeurt in derdaad. Het vragen van geld langs den weg is te gemakkelijk geworden, voert bovendien nog tot andere dan oneerlijke practijken. De Paus lag geknield op een verheven draagstoel en droeg het Allerheiligste. Ge heel de kerkelijke wereld van Rome nam deel, gelijk bij eenc Pauselijke plechtigheid, aan deze processie. Tegenwoordig blijft de processie van Sint Pieter binnen de muren der Basiliek, maar in alle andere parochie kerken worden thans weer de plechtige pro cessies gehouden, die zeer door het geloo- vige Romeinoche volk gezocht zijn en dit jaar wegens het ophanden zijnde Eucharis tische Congre-. nieuwen luister zullen heb ben. Sociëteit „St. Bavo" Kerkzangers 8 uur Esperanto 8 uur. Groote Kerk, Groote Markt Orgelbe speling door den heer George Robert T/a— 8'A uur. Brongebouw Ledenconcert H. O, V. S uur. „Hanzegebouw" R. K. Jonge vrouwenbond Groep B, Goddsdienstonderwijs van half 89 uur Zangvereen. „Proza" 8 uur Kruisverbond kwart over 8. Kindcrhuissingel Circus Carl Hagebeck 8 uur. Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 Van 12 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 2—5 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen vjn boeken van half 39 uur. De Tucht-Unie deed een goed werk daarop j R. K. Arbeidsbeurs vooi mannen Jaco- de aandacht te vestigen. I bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm Maar wat nu, vragen de vereenigingen, uur' nAm'ïan 2—uur Zater- dags alleen van 9—12 uur die zulke bloempjes-, speldjes-, en klompjes- r.k. Arbeidsbeurs voor vrouwen - Kleine dagen waarlijk niet voor haar pleizier orga niseerden, maar uit bittere noodzaak. Daar is b.v. „Herwonnen Levenskracht," dat de opbrengst van de openbare collecten een voudig niet missen kan; voor wie zulks een bestaanskwestie is. Het bestuur der Haar- lemsche afdeeling is bij den Bisschop om raad gegaan en vertelde, dat het gaarne gevolg wilde geven aan den wenk der Tucht- Unie en geen kinderen meer voor straatver koop van liefdadigheidsartikelen wilde ge bruiken. Monseigneur was het daar natuur lijk geheel en al mee eens; onze Kerkelijke Overheid heeft eigener beweging al meer malen gewaarschuwd tegen het gevaar om kinderen met collectebusjcs, prikkaarten en dergelijke te laten rondgaan. Maar wat dan? Ouderen zijn zoo moeilijk op den duur voor dit werk te krijgen; en in de parochie kerken zijn de Zondagen al zoo geregeld be zet met collecten, dat daar geen nieuwe vereenigingen meer zijn in te schuiven. Men heeft ons verzocht een krachtig beroep 'ie doen op volwassen Katholieke jongedames om ditmaal „Herwonnen Levenskracht" nog eens te helpen. En wij vertrouwen, dat het voor één keer nog wel gaan zal. Wie heeft een gevoeliger hart dan een Roomsche jonge vrouw? Wanneer zij weet, dat zij gevaren van kinderen en jonge meisjes mee kan hel pen afwenden door zelf de plaatsen in te nemen, welke de jeugd om ernstige redenen niet kan blijven bezetten, dan zal zij zich gaarne bereid verklaren. Wij kunnen immers onze tuberculosen niet in den steek laten, niet waar? Welnu, wij vertrouwen, dat onze R. K. verpleegsters, onze R, K. Vrouwenbond en anderen er wel voor zullen zorgen om dit maal de plaatsen te bezetten waarop geen kinderen meer zullen worden toegelaten. Maar bij dit besluit kan het niet blijven Nu de beweging tegen de geforceerde lief dadigheid, tegen de straatcollecte, eenmaal aan den gang is, zal zij niet meer zijn tegen te houden. Onze Katholieke vereeni gingen, welke gewoon waren daaruit een belangrijke bate te trekken, moeten daarmee rekening houden. Als overgangsmaatregel zal een bloempjesdag, met volwassen Room- sche dames als collectrices, nog wel slagen. Èn menigeen zal ditmaal nog meer dan ge woonlijk geven als blijk van instemming met den getroffen maatregel. Maar de on dervinding leert, dat deze wijze van liefda digheid heeft afgedaan voor de toekomst En men zal goed doen, daarmee tijdig reke ning te houden. De liefde intusschen is vindingrijk. Wij Vestigen de aandacht op het probleem: wie «en goeden inval heeft, om de noodzakelijke opbrengst der bloempjes-, speldjes- en klompjesdagen op een andere en betere wijze bij elkaar te krijgen; die dccle het ons mede! Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9, Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Ten toonstelling Beeldende Kunsten. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. De financieele subcommissie van de ver eeniging „Koninginnedag" heeft een circu laire aan de ingezetenen rondgezonden van den volgenden inhoud: De Vereeniging „Koninginnedag" te Haar lem stelt zich voor om dit jaar den ver jaardag van H. M. de Koningin, in verband met het 25-jarig regeeringsjubileum, op fees telijke wijze le vieren. De daartoe ontworpen plannen omvatten in de eerste plaats de kinderfeesten, waar aan naar wij hopen 4000 kinderen zul len kunnen deelnemen. Verder hebben in hoofdzaak openbare feesten plaats, als e enhistorische optocht, muziekuitvoeringen, zanguitvoeringen, vuur werk, waarvan de geheele bevolking kan ge nieten, doch die veel geld kosten. Wij doen daarom een beroep op de bur gerij om ons de uitvoering van de feeste lijkheden op de bovenbedoelde wijze moge lijk te maken. Dit doen wij met te meer vrij moedigheid, omdat onze vereeniging in de wel haast 25 jaar van haar bestaan slechts hoogst zelden een dergelijk beroep gedaan heeft. Iedere bijdrage ook een kleine zal dankbaar aanvaard worden, doch het spreekt bijna vanzelf, dat ook groote giften onont beerlijk zijn. dering bijeen ter behandeling van een ont-, werp-veirojrcisrirt; regeüfende het georgani seerd overleg, ontworpen ingevolge het be sluit van den Raad in April 1922, tot uit breiding van de taalk van het Overleg tot Technische cn Administratieve aangelegen heden. De alge m een e besprekingennaar aanlei ding van de toelichting gevoerd, leidde tot het bij acclamatie aannemen van'het volgen de voorstel: „De Commissie van Overleg, ge-, hoo-rd het voorstel van den Voorzitter, aan vaardt de on-twerp-rerordenlng regelende het Georganiseerd Overleg in de Gemeente Haar-: tem, daarbij een voorwaarde makend vaó de. bepaling van artikel 2 sub c. en de artikel,$- gewijze behandeling opschortend nadat over die voorwaarde definitief beslist zal zijn." Bedoelde alinea van art. 2 bepaalt, dat „bij de behandeling van aangelegenheden, waar omtrent het beslissingsrecht bij den Raad her rust, vertegenwoordigers uit den Raad, daar toe door den Raad aangewezen, zitting zullen' nemen in de Centrale Commissie van Over? leg." De vergadering veiftfeorde nog, er prijs op te stellen, dat deze aangelegenheid nog door het College van B. en W. en den Raad in de tegenwoordige samenstelling zóu worden* behandeld en dus door haar voorzitter, mede' voorzitter der Commissie van Voorbereiding, zou worden verdedigd. B. cn W .van Haarlem brengen ter open bare kennis, 'dat de Raad der gemeente op 30 Mei j.f. de gevraagde medewerking heeft, verleend, voor de aanschaffing van gymnas- tiakwerktuigen voor deSt. Jozefschool aan de Nieuwe Gracht no. 16 aldaar en daar voor beschikbaar heeft gesteld een bedrag van 2748; In herinnering wordt voorts gebracht, gat,; ingevolge artiket 76, 2e lid van genoemde wet, ieder ingezetene of het schoolbestuur; binnen 39 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen. Gedurende dien termijn liggen alle beschei den op deze beslissing betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder ter inzage ter Se cretarie der gemeente, óe afdeeling. Naar het „Alg. Wïcbld. v. Bl.CIt. meldt, is de zetel der vereenigingverplaatst van het Rein naar de lokaliteiten, rechts van den in gang van heit gemeentelijk concertgebouw aan de Lange Bcgijimeislraat. De welbekende zanik in heeren-mode-artiike- len van den heer Guiil. Vélu, Groote Hout straat 96, geeft als reclame een dienstregeling uit., bevattende het vertrek der treinen uit Haarlem naar omliggende plaatsen, alismede naar Leiden, Den Haag en Rotterdam v.v. Een handig boekje, dat zijn doei als reclame zeiker niet zal missen. 3. 4. 5. EUCHARISTISCHE PROCESSIES. Onze Romeinsche correspondent schrijft: In de laatste Consistoriale toespraak heelt de Paus woorden van lof gehad voor de Eucharistische betoogingen congressen processies, enz. die in Italië en overal in de wereld toenemen in luister en pracht ter eere van den met ons wonenden God- mensch. Te Rome waagt men het sedert een paar jaren 't eerst na '70 weer in de ver schillende parochiecn, vooral in het Octaaf van Sacramentsdag, openbare processies te houden. Vóór '70 waren deze processes al gemeen en begonnen met de grootsclrc pro cessie van Sacramentsdag door den Paus ge houden. De processie ging uit van de Six- in de groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 7 Juni 1923, 's avonds van half 8half 9 uur, door den heer George Robert. 1. Schmücke dlch, o liebe Seele J, S. Bach, 2. Variationen über ein Thema von Baillard (the harmonious blacksmith) Handel Karg-Elert Borowskf. Eerste Sonate F. Borowsky Allegro ma non troppo Andante Allegro con fuoco. Adagietto L, Boëllman. Final Cèsar Franck (op veelvuldig verzoek). Men schrijft ons: Vrijdag a.s., des avonds half 9, zal in het Gebomv „Sént Bavo" wederom «en belangrijke vergadering worden gehouden van de Ver eeniging lot Bestrijding dér Tuberculose „Her wonnen Levenskracht". De agenda vermeldt: Opening. Notulen. Verslag audiëntie bij Z. D. H. Mgr. Call der, B-isseop van Haarlem en ver de,re besprekingen actie „Zonnedag". Het bestuur verwacht, dut evenals op cl, vorige vergadering er «en groote opkomst zal zijn. Alle comité-leden en parochie-leiders zijn natuurlijk aanwezig op deze vergadering en zuiden zeer zetoeer ook velen aansporen, om in groot getal deze vergadering bij te wonen, ledereen, die op de vorige vergadering is ge weest, zal natuurlijk gaarne willen weten,wel ke beduiiten e,r genomen zijn en welke actie op touw gezet zal worden, in verband met den .Zonnedag". Programma van het op Zondag 10 Juni a.s., in Den Hout, te VA uur, te geven concert door Spaarndam's Muziekkorps „Crescendo", directeur de heer F. A. Dekker: t. F-röhlische Héimfee'hr, mansch milit., H. Böhm. 2. La Coupe d'Or, E. Denenfbourg. 3. Maritana .•Fantaisfe", Wallace. 4. Ouver ture Romantique. Cordonnier. 5. Premier d'Amour, Allier. 6. Jeanne de Navarre, I G. A. v. d. Putten, Roliandistraait 13, arm bandhorloge; J. J. Jelgersma, WeSterStraat 77, broche; A. Musische, A. L. Dyserinckstraat 73, postduif; C. Zuurheide, Tugdanitraat 48, ha mers; Lam, die Maasstraat 19, grijze d'ames- handschoen; Middeldorp, Ripiperda-pank 15, armbandhorloge; Kennel Fauna, Parklaan: grijze kat, gebracht door M. v. d. Aar, Bip. perdapaifc 31, grijs katje, gebracht door M. ten Dam, Adr. Loosjesstraat 17; P. Veerman, Linden laan 24, Heemstede, danfesparap'uie; Th. Steeman, Ampzingstraat 94, pakje kousen en sclkiken; Plevier, L. Wijngaardstraat 24, kihd'erportemonnaie; J. C. v. Egmond, B. Huetstraait 36, pince-nez; J. Peters, Kamper vest 35, damesporbem-onnaie; A. v. d. Sluis, Potgieter-straat 28, gladde ring; Politiebureau, Smedestraat, rijwiel; Do:rmund;t, Zomerstraat 23, tennisschoen; Wed. Way, Hofje v. Staat, Jansweg, rijwielta-schVroom Dreesunann, Korte Veersfraat, vulpenhouder. tijnsche kapel en doorliep zalen en gangen M our que. 7. Patricia, A. Dellatre. 8. Le Lode- van bet Vaticaan om langs den Scala^Regia J Tapaquer, L. Christel onder het portiek van Sint Pieter te komen cn alsdan zich in alle grootheid te ont wikkelen op het Sint Pietersplein. De groote kólonnaden die dit plein als twee armen om helzen, waren alsdan door hout-beschilderde at-jpitlngen doorgetrokken tot het einde van h^j plein, hetwelk zich aan dit van Sint Pieter aansluit en gaat tot aan den Borgo. De beide Commissies van Overleg voor de ambtenaren cn voor de werklieden kwam Maandagmorgen j.l. in gecombineerde verga De afdeeling Haarlem van de. Nederland sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde heeft in hare vergadering van 30 Mei 1.1. besloten, een drietal prijzen beschikbaar te stellen voor de mooiste s traaf versieringen in September a.s. Deze prijzen bestaan uit een gouden, ver guld zilveren en zilveren medaille. Voor deze speciale Lathyrus-keuring zijn o. m. nog de volgende medailles beschikbaar ge steld, n.l. een verguild zilveren medaille door de Gemeente Haarlem; een gouden medaille door Mevr. Velt man, „de Nachtegaal", Over- veen; Mevr. E. BuiigeEggeling, „Spaam en Hout", Haarlem; Mevr. Enschedé—Kooy, „Ei- kenhoeik", Aerdenhout. Bedriegen de voobteelkenen niet, dan wordt deze keuring een zeer belangrijke. In de te Utrecht gehouden 150e algemeene vergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen is o.m. in de sectie van natuur- en genees kundige wetenschappen tot lid gekozen dr. Jac. P. Thijsse, te Overveen. Krachtens artikel 15 der Wet heeft de di rectie o. m. tot leden van het Genootschap benoemd de heeren dr. D. Coster, benoemd conservator van Teylers Genootschap te Haar- lom en dr. P. Tescïi, chef van den Rijks Ge- okigrsc'hien Dienst te Haarlem. Ten behoeve van de in Juli le houden examens van de Nederlandsche organisatie van accouiiitamits zijn o. in. tot examinatoren benoemd de heeren J. N. Lucas, accountant te Overveen cn F. W. Niemann, leeraar aan de Hoogere Handelsschool, te Haarlem. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van B. en W. der gemeente Bloemendaal, dat het verzoek van de firma Kimt—'Touw, voorheen Tc-rcque, te Overveen, om in «en perceel der gemeente Bloemendaal eene kleerenwasschefij en -drogerij te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Aan C. Hoogland is vergunning verleend tot oprichting van eene roolkerij voor vleesch- waren op een terrein aan de Lange Raam straat no. 3. Eipdelijk schijnt er wat gedaan te zullep worden aan den Slaperdijk, die, zooals be kend is, in erbarmelijken toestand verkeert. De weg, particulier eigendom, was door de beheerders geheel aan zijn lot overgelaten; Reeds - zeer geruimén tijd geleden hebben v/ij scherp de aandacht op den toestand van den weg gevestigd. De héér A. B. Michielsen.'lid der Staten van Noord-Holland, stelde eenige dagen'la ter vragen aan Gedcp. Staten van Noord- Holland. Inderdaad hebben Gedep.. Staten ook onderhandeld met de betrokken ge meentebesturen, maar geen resultaat- werd bereikt. Later -zijn door den heer Michielsen nog vragen ingediend bij de Regeering in zijn kwaliteit' van lid der Tweede Kamer, maar deze zeide. dat zij zich van de zaak niéts kon aantrekken. Thans is echter begonnen met de verbe tering van den Slaperdijk. Onze correspen-, debt maakte reeds gisteren melding van dit voor de betrokkenen verheugend feit. Naar wij vernemen ihteressceren zich eenige particulieren bijzonder sterk voor de- Ze zaak, bijzonder een békend landbouwer uit den Haarlemmermeer. Deze hebben aandeelen van dezen weg in hun bezit zien te krijgen en zijn daarin ge slaagd, zoodat zij nu beheerders van den weg zijn geworden. Met de nog op den weg aanwezige steenen en puin kon voorioopig al eenige verbetering tot stand worden ge bracht, waarmede nu begonnen is. Het is de bedoeling van particulieren en gemeente besturen de noodige fondsen bijeen te krij gen om het onderhoud van den weg te ver zekeren, Eenige steun, van de hierboven ge noemde particulieren, alsook van organisa ties zooals de Holl. Maatsch'. van Landbouw en van Het gemeentebestuur van Spaarh- dam is reeds bijeen. Ook bij dc Provincie -al op steun worden aangedrongen. Er bestaat dus nu gegronde hoop, dat dc Slaperdijk in een ooglijken staat zal komen. (Zitting van heden.) De Arbeidswet. De heer N„ directeur van een Haarlem- sche Meubelfabriek, had op 7 Mei j.l. na 5 uur door een knecht werk laten verrichten Deze knecht had een haastwerkje onder handen 'hét lijmen' van een fauteuil en toen hij daar om 5 uur niet mede klaar was, moest'hij hét na dien tijd nog maar afma ken, Doch dat mag nu eenmaal niet van de wet; Hét O, M. vroeg daarom tweemaal 4 boete óf 4 dagen hechtenis, en de kanton rechter veroordeelde beklaagde tot twee boeten van 3, bij niet betalen te vervangen door een hechtenis van tweemaal' 3 dagen. Geen signaal gegeven. Do kunstschilder v. d. S.te Beverwijk, heeft op Eersten Pinksterdag met zijn motor, op den Voorweg te Wijk aan Zee .gereden, Zonder signalen te geven. Volgens den veld wachter, die hem verbaliseerde, heeft hij daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, want S. passeerde een hoek, waar zich voetgangers en wielrijders ophielden. Beklaagde gaf toe, dat hij geen signalen had gegeven, doch dit was volgens hem niet noodig geweest, omdat hij langzaam reed en de weg voor hem voldoende vrij was. Hij ontkende dan ook, de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebben ge bracht, Het O. M. was echter van mee ning, dat beklaagde in elk geval signalen had moeten geven en vorderde 4 boete of 4 dagen. De kantonrechter veroordeelde hem overeenkomstig dezen eisch. De Arbeiders Muz-ielkv-areenfgjing „JExccf.Vt- or", directeur de heer Oikel, zal Zondag 22 Juli a;s. deelnemen aan het Nationaal Muziek concours, hetwelk is uitgeschreven door den Bond van Arbeiiders-Muzkkvejeen'igingen en gehouden zal worden te Gouda. De vereeniging zal in de 3e afdeeling Har monie uitkomen. Zaterdag a.s. zal door de vereeniging een optocht gehouden worden met ontplooide vaandels, van het Stationsplein af door de Jan-s-straat cn het Rozen-prieel naar het Bron gebouw. bf tf mmmm mmmmm mmmmt n mmmm rnmmm De actetasch. Haar aantal neemt, in weerwil van de ma laise, gestadig ioe. Nog maar enkele jaren ge leden waren het alleen voorname heereni, die zich er mee vertoonden; commissarissen vsn goed gefundeerde ondernemingen met klinkende namen, ministers, hooge ambtena ren. Thans is de aotetaisóh gemeengoed ge worden. dó handelsreiziger en de kantoor bediende, iraspecteuren vai brandassuramties, colporteurs van roman-uitgaven en heel het leger van ambtenaren in dienst van gemeente en rijk, ze zijn allemaal voorzien van een actetasch. Ook bij de dames heeft de actetasch zich een plaats weten te veroveren. Op zich zelf heeft dit verschijnsel niets bevreemdends, en is een natuurlijk gevolg van het feilt, dat de vrouw, die steeds meer terrein verovert in het maatschappelijk leven, zich ails gelijkge rechtigde vain den man ook de weelde van een actetasch veroorlooft. De actetasch, die voorheen heel elegant on der den arm werd gedragen, is tegenwoordig voorzien van een hengsel en maakt daardoor meer den indruk van een platgedrukt hand koffertje. Door die nieuwe mander van dragen zijn de tasschen grooter en ruimer geworden en van zwaarder soort leer vervaardigd. De nu langzamerhand legendarisch wordende Haag- sche vioolkist, die dienen moest voor het ver voer van een maal aardappelen, leeft nog in veler herinnering zwakjes voort. Met de actetasch gaat het dien-zelfden weg op. Aanvankelijk bestemd voor berging van documenten, wordt ze nu voor de meest on derscheiden doeleinden gebruikt De dames dragen er haar bonbons in en de inkoopen, bij den kruidenier gedaan. De heeren hun si garen en toi'letarti'kefen en boterhammen. De actetasch 'gaat mee naar het hadhuis en naar den schouwburg en wordt zelfs in de ge wijde ruimte onzer bedenbu'izen gebracht. Zij is met haar veelsoortige bestemming iets on misbaars gewodden in onze hedenidaa^sdhe samenleving. Het wachten is nu alleen op •de verrassingen, zooafa eertijds dé vioolkist ons bracht. Voor 'de noodlijdende Priesters-'in 'DuitscU- laird "van "Ai D„ té "Nieuw-Vennep f 2.10. Geel-Zwart I—Damiaten I. Deze wedstrijd was hoofdzakelijk bedogld als proefwedstrijd daar in beide elftallen diverse nieuwe krachten optraden. Bij Da miaten misten we b.v. al drie of vier der beste spelers 't Verband in béide elftallen was derhalve dikwijls zoek - en er zullen heel veel proefwedstrijden gespeeld moeten worden om mooi spel te verkrijgen. Vóór den aanvang van den wedstrijd sprak de heer de Bruin, de nieuwe voorzitter van Geel-Zwart een kernachtig woordje, ,,'t Was hem", zoo sprak hij, „een genoegen, alvo rens den wedstrijd te beginnen, zijn wensch te uiten dat dezewedstrijd en alle andere door Geel-Zwart te spelen wedstrijden, mo gen zijn in alle opzichten- vriendschappe lijk en dat die vriendschapsband met alle R. K. voetbalvereenigingen steeds hechter en sterker moge worden." En zijn wensch is zeker in alle opzichten Zondagmiddag in vervulling gegaan. Stond 't spelpeil dan wel-is-waar niet zoo hoog als men van beide clubs verwachten mocht, in ieder 'geval was 't een prettige wedstrijd. De scheidsrechter vervulde zijn taak tot ieders tevredenheid, al gebeurde 't een en kele inaal dat hij, dank zij de slecht zicht bare krijtlijnen, 'n beslissing nam die o.i. niet geheel juist was. 't "Mocht de Damiaten niet gelukken, dc door Geel-Zwart voor dezen wedstrijd ge stelde medaille, te. wiqnep, Zij moesten met een 2—3-nederlaag -aftrekken'doch hopen natuurlijk dezen wedstrijd nog eens te spe len en te winnen. A.s. Zondag 10 Juni algemeene H. Com munie voor de leden van de R. K. Kring te half 9 uur in de kapel bij de Eerw Zus ters in de Koningstraat. H.H. Leden van Damiaten kunnen zich hierbij aansluiten, 'n Aanspqring daartoe is natuurlijk niet noodig? Zij, die aan het ontbijt wenschen deel te nemen, gelieven zulks ommegaand mede te deelen aan den secretaris van Damiaten en tevens de kosten daarvoor, zijnde 1.00, te voldoen. Zaterdagmiddag 12 uur had in tegenwoor digheid van het bestuur van het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedentiuis, voorzitter en secre taris van den Grooten Kerkeraad en leden van dagetijksch bestuur der Ev. Luth. Gemeente, benevens eenige genoodlgden, de eerste steen legging plaats van het „Rustoord voor Protes tanten" in het WcsOerhoutpmik. De heer Th. Grevers l-e Chicago meldt o:is„ dat de heer Jacob Jansen Hendriks, te Hille gom, dezer dagen zich heeft verloofd met Miss E. H. Rahn, dochter van den mitlionair Rahn, aannemer, te Chicago. („Alg- W'kbld. v. BL-OIlt.") ,In café Brinkman, Plein, hoek Tempeliers straat, werd gisteravond bovenstaande ver gadering gehouden. Het bestuur, dat vol tallig aanwezig was, behoudens een uitzon dering wegens ziekte, welke zeer betreurd werd, mocht slechts weinig belangstelling ondervinden van de zijde der leden. Nadat dc voorzitter, de heer M. Merens, de vergadering geopend had, werden de no tulen door den secretaris voorgelezen en goedgekeurd. Vervolgens werd dc beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering te Groningen uitvoerig besproken. De voorstellen, daarin vervat, werden door de aanwezigen alge meen goedgekeurd en er werd besloten aan de te kiezen afgevaardigden een vrij man daat te geven. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren M. Merens en dr. Ketting; als plaats vervangende leden werden benoemd de hee ren v. Gasteren en De Kanter, In de plaats van wijlen den heer M. Bin- ger, werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. B. Schuil. Bij de rondvraag kwamen vrij veel belang rijke zaken aan de orde. In de eerste plaats werd een commissie benoemd ter keuze van de stukken, die bij de goedkoope voorstel lingen zullen gespeeld worden. Het bestuur stelt zich voor, het volgend seizoen weer een voorstellingenreeks te organiseeren. Te gelijk zal deze commissie trachten te be werkstelligen dat ieder lid van het Tooneel verbond met dame voorlaan bij elke pre- j mière te Haarlem een reductie zal verkrij gen, nog nader te bepalen. Tot leden van deze commissie werden benoemd de heeren Franken, v. Gasteren, Ketting en Schuil. De heer Van Riemsdijk bedankte ter ver gadering als lid van het bestuur, hoewel met veel leedwezen. Hij meende dit echter te moeten doen om aan de afdeeling Haarlem -en omstreken dc gelegenheid te geven even tueel later een candidaat te kunnen stellen voor het Hoofdbestuur, temeer waar het Hoofdbestuur het principe huldigt, dat iedere afdeeling zijn lid in dit college moet hebben. Door het offer van den heer Van Riems dijk zal dc aldeeling Haarlem en omstreken nu ook zijn candidaat kunnen stellen bij de eerstvolgende algemeene vergadering van het Hoofdbestuur. Hoewel noode, hebben het bestuur en de aanwezige léden in hét besluit van den heer Van Riemsdijk berust, onder beding, dat hij als voorzitter van het Hoofdbestuur, de vergaderingen geregeld zal bijwonen, daar zijn adviezen zeer op prijs worden gesteld Geen belangrijke zaken meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor de belangstelling, te onge veer half 'elf. Er hangen voorstellen in de lucht tot ver laging van dén gasprijs en. den prijs van electriciteit. De gas com missie heeft het voorstel gedaan een zoogenaamd differentieel tarief in te voeren. Zij wil vaststellen, een prijs van 12 ct. per kub. meter bij een minimum gebruik van 30 kub. meter per maand en voor wat daar boven gebruikt wordt een tarief van 8 cent per, kub. meter. Eenzelfde verschillend tarief wordt ook voorgesteld voor de tarieven der electriciteit. De bedoeling van dit diffcereniiëel tarief is et verbruik van gas en electriciteit op te voeren, maar B. en W. slaan niet sym pathiek tegenover deze denkbeelden, zöoals in de laatste raadszitting al wel te merken was. Ons dunkt dat hel niet onmogelijk is .dat een deel van het college van B. en W. niet zoo gerust er op,is dat het gasverbruik zal vermeerderen en zou dit '1 geval zijn, dan wordt die verlaging tot 8 cent een jdrop en loopt de wethouder van Financiën kans zijn geraamde winst niet uit de gasfabriek 'e krijgen. Daartegenover zijn er anderen, die zoo groote toename van het gasverbruik ver wachten voor kook- en verwarmingsdoelem- den, dat onze, gasfabriek weldra te klein zal bliiken ie zijn en uitbreiding noodig. Dit laat-sle zou ook een strop zijn, w-ant de kosten van die uitbreiding, b.v. een nieu wen gashouder, zouden op den kostprijs van bet gas komen en dus weer -hocger maken. Hiermede zijn we gekomen aan -de vraag of de gasfabriek en -het gasverbruik hun tijd niet hebben gehad. Productie van electrischen stroom is goecl- kooper dan nrodnotie van gas en liet gebruik van electrischen stroom is aangenamer dan dat van ga-S Het gebruik van electrischen rtroojn neemt dan ook overhan-d toe. Wanneer er eenmaal wat op gevonden zal zijn om eiectrjeiteit ook dienstbaar te ma ken aan verwarming van kamers en gebou wen. dan zal. naar bet oordeel van deskun digen. het verbruik van gas nog meer ver minderen. - In Haarlem worden nu nos vele gaskachels gebruikt- en daarom-is bet misschien wat bout' nu reeds tot opheffing der gasfabriek te adviseeren. Maar zoetjesaan aan liquidatie te denken kan geen kwaad. Een groot bezwaar verbonden aan de op heffing van onze .gasfabriek op dit oosten- blik zou ziin. dat het groote kaoitaal hetwelk er nu in gestoken zit, onproductief zou wor den cn feite'iik zou gaan -drukken op de electrici-feitsfabriekDe reserves der gasfa briek ziin niet zoo groot, dat ze t nog met afgeschreven- kapitaal zonden kunnen ver goeden -ïntnssrhwr za' wel' bliiken. dat de gasfa brieken hun tii-d -hebben gdha-d. Over een tien tal of een twintig jaren zullen er nog maar weinigen gevonden worden. We zulten het dan met electriciteit moe ten doen. En daarvoor kan de aantrekkelijkheid zeer eroof ziin. omdat oo somige uren- van den dag dat is buiten de zoogenaamde soeruren, het van veel belang is, dat zooveel mogelijk electriciteit wordt geleverd tegen welken priis dan ook Zoo ziin er electricïteisre.brieken die buiten de speruren (de uren dat_ aller- weige electriciteit wordl gebruikt, b.v. in den vooravond) gaarne electrischen stroom be schikbaar stellen voor 4 cent en minde,. Voor onze huismoeders, die koken en strii- k-en over dag een aanlokkelijk vooruit-zicht. Barometerstand 757. Stilstand. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Verricht naar waarnemingen ia den mor gen van 6 Juni. Hoogste Barometerstand 768.5 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 749.7 m.M. tc Haparanda. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Juni: Matige tot zwakken Noordwestelijke tot Westelijken of Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk weinig later meer kans op regen, iets zachter. Zooals bekend, zijn gronden, voorheen toebehoorend aan den heer Krelage en ge legen tusschen Krelagestraat en Bloemhof straat, in eigendom overgegaan aan de Coöp. Haarlemsche Groentenveiling. Deze laat thans het gebouw, dat op de gronden staat, min of meer een vernieuwing ondergaan, Zóo worden er enkele kantoorlokaliteiten gebouwd. O.m. zullen er bloembollenveilin gen worden gehouden, voor welk doel het ook aangekocht was. Begin Juli hoopt men het vernieuwde gebouw te kunnen openen. De verbouwing van het perceel aan den Schoterweg, waarin thans de Frans Hals- bazar gevestigd is, is uitgevoerd door de fa. J. A. Lucas. Gisterenmorgen bad de weirfcmain v. <J. H„ die werkzaam was in een ijn aanbouw zijnd perceel op het K-leiin Heiligland, het ongeluk in kolkende teer te vatten. Hij verbrandde zich ernstig aan hoofd en armen. Leden van Snet- ve-rband brachten den man naar het St Eli sabeths Gasthuis, waar verdere hulp geboden werd. Naar we vernemen, was de toestand van- ckag bevredigend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1