Donderdag 7 Juni 1923 40ste Jaargang No. 14454 „Ik zal overvloedigen zegen over al hun ondernemingen uitstorten" ©IT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 8 JUNI Examensakte hoofdonderwijzer. Besmettelijke ziekten. tiet ongeval aan het Klein Heiligland. De twist in een café. Een domme man. Gevonden Voorwerpen. Vervolgonderwijs. Giften. DAMMEN. Het vertrek van den heer v. d. Velde. bPrr Het verkeer door Haarem- J. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Oe abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Teleloonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertentiën tusschen den tekst als ingcronden mededeeling. op d* le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regelt 60 cent per plaatsing: elke regc meer 15 cent, bij vooruitbetaling Wij aardschgezinde menschen, tot over de noren in wereldsche beslommeringen zit tende, slaan deze toch eigenlijk veel te hoog aan. Wij geven er, door de zorg voor het dageiijksch brood gedwongen, een oneven- redig groot deel van onzen tijd aan, maar op den vooravond van het feest van 's Heeren goddelijk Hart mogen wij er toch wel even aan denken, dat al ons wroeten en wurmen en tobben in deze tijden van nood en tegen spoed ons weinig helpen zal, wanneer we onze hulp oók in aardsche zaken niet zoeken bij Hem, die aan zijn bevoorrechte dienares Margaretha Maria gezegd heeft met betrek king tot de vereerders van Zijn heilig Hart: ,,Ik zal overvloedigen zegen uitstorten over al hun ondernemingen." Het is niet de eenige, ook niet de schoon ste belofte, die de Heiland aan Margaretha Maria gedaan heeft maar het is wél de belofte die het meest tot den mensch spreekt in zijn zorg voor-het dageiijksch brood. Moet het niet verwonderen dat nu iedere dag ons aanleiding geeft, het woord „men- schenwerk als synoniem te beschouwen, niet enkel met „onvolmaakt" en „gebrekkig," maar zelfs met „volkomen mislukking" en „stumperig gedoe," want op wat anders Ioopen de pogingen der grootsten onder de menschen uit, die buiten God om het ge schokte maatschappelijk evenwicht pogen te herstellen moet het niet verbazen en ver wonderen, dat de menschheid niet nog veel méér het oog wendt naar de plaats waar volstrekt zekere redding voor de doodzieke maatschappij en voor de milliocnen die met en door haar lijden, te verkrijgen is? O zeker, duizenden richten morgen met vuriger verlangen en gebed dan ooit hun blik tot Jezus' goddelijk Hart en herinneren het aan de elf beloften, die Hij aan Margaretha Maria Alacoque gedaan heeft. Morgen avond liggen honderden vrouwen in Haarlems kathedraal neergeknield om tot sluiting der novene voor den vrede met al de warmte van een echt godsdienstig vrou wenhart aan het goddelijk Hart te vragen, dat het de wereld redden zal. Maar al heeft dan het woord van een pater Mateo heinde en verre geklonken om de wereld bij Jezus' goddelijk Hart te doen neerknielen cri daar alles tc verkrijgen wat ze noodig heeft al is in tienduizenden familiën, in de paleizen der rijken zoowel ais in de schamele woningen der armen het H. Hartbeeld op de plaats der cere gezet en tot koning van het christelijk gezin plechtig uitgeroepen daar zijn er nog zoo talloozen, die onbekend bleven met die kostelijke Bron, waaruit ook voor hèn in al hun nooden, van welken aard ook, hulp en troost kon voort komen. De Pausen hebben de devotie tot het god delijk Hart aan heel de wereld aangeprezen als het beste middel om de menschheid tc redden uit den afgrond, waarin zij dreigt te verzinken en toch zijn er nog zooveel huisgezinnen waar de vrede ontbreekt an niet behoefde te ontbreken, als men dezen vroeg aan denVredcvorst bij uitnemend heid, die beloofd hecit aan de huisgezin nen der vereerders van Zijn hart den vrede te schenken, Die zelfs uitdruk kelijk gezegd heeft, dat Hij ze 1 f s de huizen zal zegenen, waarin het beeld bij Zijn heilig Hart tentoongesteld en vereerd wordt. Maar wat doe ik hier en daar te grijpen uit die kostbare reeks van beloften! Zij kunnen niet dikwijls genoeg gebracht worden onder de oogen van het christen volk. Hier volgen ze dan ter lezing en herlezing: 1. Ik zal hun alle, voor hunnen stand noodige genade schenken. 2. Ik zal aan hunne huisgezinnen den vrede schenken. 3. Ik zal hen in al hun lijden troosten. 4. Ik zal hun eene veilige schuilplaats ge durende hun leven en bijzonder in hunnen dood zijn. 5. Ik zal overvloedigen zegen over al hunne ondernemingen uitstorten. 6. De zondaars zullen in mijn hart de bron en eene onmetelijke zee van barmhartig heid vinden. 7. De lauwe zielen zullen ijverig worden. 8. De ijverige zielen zullen zich zeer spoe dig tot groote volkomenheid verheffen. 9. Ik zal zelfs de huizen zegenen, waarin het beeld van mijn heilig Hart ten toon ge steld en vereerd wordt. 10. Den priesters zal ik de gave vcrleen in de verstoktste harten te roeren. 11. De namen van al degenen, welke deze vereering zoeken te verspreiden, zullen on- uitwischbaar in mijn hart gegrift worden. Laten nu vrij diegenen, die zelfs in zoó be narde tijden meenen, het nog wel zonder hoogere hulp of zonder bijzondere devotie af te kunnen, zich met een medelijdend schouderophalen van ons afwenden. Dat deden ook Noë's tijdgenooten, toen hij de ark bouwde en hen waarschuwde, dat de tijd van Gods wrake naderde. En al verkondigt dan ook de regenboog aan het uitspansel telkens weer, dat God niet opnieuw de menschheid door het water zal doen omkomen, er is toch alle reden om in de ark van Jezus' heilig Hart te vluchten en bij Hem bescherming en hulp te zoeken tegen de zee van rampen, die over de wereld en vooral over Europa dreigt los te breken, wanneer God ons niet helpt. En dat menschel ij ke pogingen op zichzelf niets vermogen, de politieke en sociale geschiedenis van eiken dag leert het ons overduidelijk. Dat dan de feestdag van morgen aan 'iet goddelijk Hart, Dat ons hoe oneerbiedig het wellicht ook moge klinken Zijn over vloed van genaden en zegeningen haast op dringt, als wij er maar gebruik van willen maken, moge brengen de toewijding van hon derden nieuwe huisgezinnen, van katholieke stichtingen en scholen, van kantoren en fabrieken en werkplaatsen, want overal wil Jezus' goddelijk Hart als Koning in ons midden komen, genaden uitdeelend van aller lei aard. geestelijke en stoffelijke, zooveel wij maar noodig hebben. En al kan dan ten onzent niet gebeuren wat elders mogelijk is, dat geheele landen aan Jezus' goddelijk Hart plechtig worden toegewijd, wèl mogelijk is bij ons dat er geen enkel katholiek gezin, geen enkele katho lieke onderneming of stichting zij, waar Ac Intronisatie niet heeft plaats gehad en waar niet een oogopslag voldoende is om den blik te richten op het beeld van Hem, Die reeds eenmaal de Redder der wereld was en het opnieuw wil zijn, zoo voor de mensch heid in het algemeen als voor ons ieder in het bijzonder. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uiir Rederijkers 8 uur H. F. C.-supporters 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Herwon nen Levenskracht 8 uur Bevolkings- bureau van 810 uur. „Hanzegebouw" Zangvereen. „Caecilia" 8 uur. Kinderhuissingel Circus Carl Hagebeck 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitieenbibliothcek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 7—9 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Ten toonstelling Beeldende Kunsten. De Minjster van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bepaald: lo. dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging van de stole van be kwaamheid ais hooft™nderwijiver of hoofd onderwijzeres voor hot jaar 1923 zal plaats hebben op 3 Juli a.s.; 2o. dat dia mondelinge examens zullen aan vangen cp 18 Juli d.a.v. en dat één der oom- missiën, mei het afnemen van deze examens belast, o. m. zal zitting houden te Haarlem. In die commissie hier ter slede zijn benoemd: tott lid en voorzitter: C. L. Tondu, inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Utrecht, to Utrecht; tot lid en ondervoorzitter: J. G. Nijito, direc teur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; tot leden; J. C. van der Does, feeraar aan eene bijzonder hoogere burgerschool te Am sterdam; P. H. Greiner, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haar lem; R. Luylen, oud-onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te. Haarlem; G. Schutte, oud-lhoofd eener bijzondere lagere school te Amsterdam; G. J. Tjalsma, directeur der Rijksnormaallessen te Hefcfar; P. B. van Den, onderwijzer aian die bijzondere kweek school voor onderwijzeressen te Bergen (N. II.)J. E. Dijkstra, hoofd eener openbare la ge re school te Amsterdam; A. Meilink, onder wijzer ua7 die Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem; M. J. Inda, hoofd eener openbare lagere school te 's Gravenhage; W. Kraak, onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; Th. Hoogen, hoofd eener openbare lagere school te Am sterdam; P. J. Ahle'rs, onderwijzer aan eene bijzondere lagere school fe Amsterdam en A. P. Snoep, onderwijzer aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Amster dam. tot plaatsvervangende leden: P. P. van Op- heusrien, leeraar aan een hoogereburgerschool te Amsterdam; J. A. ZwaTteveen, hoofd eenar openbare lagere school te Alkmaar; B. J. te Kieile, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem; J. O dink, onderwijzer aan d-e 'Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem; J. W. Sasburg, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem; S. de Vries Jzn., hoofd eener openbare lagere school te Amsterdam; P. van Soeren, ouderwijzer aan eene openbare lagere school te Amsterdam. Gedurende de week van 27 Mei tot en mot 3 Juni kwamen in de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziekten voor; Haarlem 1 van roodvonk en 1 van diphtheritis; Hillegom 1 van diphtheritis. Omtrent het ongeluk aan het Klein Hei ligland, waarbij de 29-jarige A. L. v. d, H„ wonende te Schoten, het ongeluk had, met een pot heete mastiek te vallen, valt nog te melden, dat v, d. H. bij het gaan van het eene platje naar het andere in het perceel, waar hij aan het werk was, op de tweede sport der ladder miststapte, uitgleed en op het plat viel, waarbij de heete mastiek op zijii gezicht en handen terecht kwam. Daar na viel hij nog van het plat, dat 3'A M. bo ven den beganen grond gelegen is, op den grond. Onmiddellijk is hij naar het St Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De beko men brandwonden zijn wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Dezer dagen zijn de gebr. M. in een café hier ter stede bij een twist door onbeken den gewond, zooals wij reeds gemeld hebben. Die onbekenden zijn nu niet langer meer met dat waas van „onbekend" omhuld. De politie heeft hen wek weten te vinden. Het bleken te zijn de caféhouder zelf, W. v. 't H. en de los-werkman M. v. d. B. Beiden hebben be kend. Gisteren reed op de Dreef een motorfiets- rijder met dusdanige snelheid, dat de veilig heid van het verkeer in gevaar werd ge- bracht. Een agent waarschuwde hem, zach- 1 ter te rijden, doch mijnheer verkoos daar j niet aan te voldoen. Eenigen tijd later pas- i seerde hij weer met groote snelheid den- zelfden agent en deze beduidde hem nu, dat hij moest stoppen. Doch de racer spurtte door. De agent zette hem per fiets na. De man reed de Baan op en de man der wet j volgde getrouw Op de Baan stopte de man plotseling, gaf zijn motorrijwiel aan een ander over en verdween met naarstigen j spoed. „Gewonnen spel," dacht hij gewis. De agent was echter een kalme natuur. Hij liet den vluchteling loopen en peddelde rustigjes naar nummer twee, om te vragen, wie da motorberijder was. Doch deze was net zoo stijfhoofdig als de eerste man, die toch even min aan de bevelen van den agent gehoor zaamde en weigerde, den naam op te geven. „Wel," zei de dienaar van den H. Herman dad, „beter wat dan niets." En hij pikte, vaar de rijder zelf verdwenen was, de motorfiets in, welke netjes aan het bureau van politie gestald werd. Dat viel de heeren niet mee en des avonds reeds kwam de woeste rijder heel deemoedig zijn „paard" terugvragen Doch hij moest weer ongetroost heengaan, want de politie moet eerst het zaakje even onderzoeken. KAMER VAN KOOPHANDEL. In 1924 wordt te Stockholm een congres van de Wereldpost vereeniging gehouden. De Kamer van Koophandel te Haarlem (Kruisweg 70) stelt belanghebbenden in de gelegenheid, vóór 25 Juni 1923, voorstellen bij haar in te dienen, welke van belang geacht kunnen worden voor dit congres en betrek king hebben op den internationalen post dienst. Elk voorstel (met toelichting) is bij voorkeur te stellen op een afzonderlijk blad, terwijl deze in de Nederlandsche taal gesteld kunnen worden. TENTOONSTELLING VOOR KAMER PLANTEN. Door de „Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen", Haarlem en Omstreken, is besloten, om bij genoegzame deelneming op 11, 12 en 13 Augustus a.s. in de benedenzalen van het gebouw „De Nij verheid", Jansstraat te Haarlem, eene ten toonstelling van kamerplanten te houden, waarvoor zij aller medewerking vraagt. Ieder inwoner (niet-vakman) uit Haarlem of omstreken, in 't bezit van een of meerdere kamerplanten, wordt beleefd uitgenoodigd deze eenige dagen op bovengenoemde ten toonstelling te brengen. Onkosten of verplichtingen zijn hieraan niet verbonden voor de inzenders. We 1 worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Opgave lot inzending gelieve men zoo spoe dig mogelijk (voor 30 Juni) te doen aan een der volgende adressen: W. v. d. Hoek, voorz., Jan Steemtraat 44, Haarlem; Ar. Jager, 2e Voorz., „Duin en Kruidberg" Santpoort; H, A. Spijker, secr., Frans Halsstraat 53 rd„ Haarlem; A. J. Martens, 2e Secr., Binnenweg 263 Bennebroek; en J. Bouwer, penningm., „Lindenhcuvel", O verveen. UITSLAG PRIJSVRAAG TER GELE GENHEID DER UNION-WEEK. Gedurende de „Union-week" gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gedeelte der Union-fabriek werd 'n étalage- wedstrijd gehouden, die hierin bestond dat geraden moest worden het aantal reepen „Union"-chocolade dat in verschillende eta lages van Haarlemsche banketbakkrs was ge deponeerd. De uitslag is als volgtHet totaal aantal uitgestalde reepen bedroeg 2864. Er waren 454 inzendingen. Prijswinnaars 1ste prijs Louis Judels, Emmastraat 15, 2867 verschil 3 punten. 2e prijs Mevr. F. Hellenberg, KL Bout- str. 48. 2878 verschil 14 punten 3e pros Theo v. Koningsbrugge, Eendrachtstr. 2883 verschil 19 punten 4e prijs Jopie Cassee, Papentorenvest 51, 2887 verschil 23 punten 5e prijs Elisabeth v. Kapel, Wagenweg 86, 2809 verschil 55 punten 6e prijs Alma Moos Schoutjeslaan 2, 2809 verschil 55 punten 7e prijs Mej. C. Balm, Graaf Wil- lemsctraat 10, 2794 verschil 70 punten 8e prijs Joh. Bekelaar, Oranjestraat 48, 2758 verschil 106 punten 9e prijs J. H- de Boer Duin Kruitbergerweg, 2987 verschil 123 punten 10e prijs Mej. de Boer Duin en Kruitbergerweg, 2988 verschil 124 pun ten lie prijs Jeitje de Boer, Duinen Kruit bergerweg, 2987 verschil 129 punten 12e prijs J. P. Cramer, Brouwerstr. 75, Santpoort 2733 verschil 131 punten 13 prijs J. Canne Papentorenvest 51, 2710 verschil 154 punten 14 e prijs H. Korvinus, Santpoorterstr. 11, 3020, verschil 165 punten. Troostprijzen Mooiste Inzending J- P. Terol, Voorzorgstr. 11, 1ste prijs Aardig- ste gedicht, Louise Glas, Zijlvest 37, 2e prijs Beste reclame Elly Pierlot Zijlstraat 88, 3e prijs P.S. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den Heer W. Worst Zijlstraat 9, Haarlem. J. Brivkcnburg, L.ATamingsiraat J2E, banto- bdMt; H. v. d. Kort, Haariemmerliedestr. 38, gele ceintuur; F. Teenwen, Damiatestraat 16, doosje kleingeld'; Kennel Fauna, Parklaan, bruin hondje, gebracht door Geven, Pieter straat 1; Politiebureau., Smedeslraat, heeren horloge, rijwiel; G. v. Vetter, Weverstraat 1, medaillon met ketting; Kreuder, Tulpemsitr. 6, pakje fietssfeutels; v. Dotolkum, Nobefetr. 10, honden penning; Loerakker, GaislDhuisvest 5, zegelring; G. v. Twuyver, Kofe.ltaeg 19, hon- demriein; UbirJk, Slachthuis-Straat la, slo-of met timmergereedschap; P- Nieuwenhuizen, Hol- steynistraat 7rood, zakjes met nafta3i'raeballe- tjes. Gelegenheid tot inschrijving van leerlingen aan vervolgcursus no. 4- welke een apart leerplan heeft en bestemd is o.a. voor de teerlingen die de dagschool niet geheel e ben doorloopen, Het ouderwijs wordt gege ven op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, des avonds van 6—8 uur, var. 1 Sep tember lot en met A-pril, in het schoolgebouw aan de Nassaulaan no. 37-a, en omvat, buiten -de vakken taal, lezen, rekenen en lichame lijke oefening, bovendien voor de jongens nog houtarbei-d en voor de meisje-s nuttige^ hand werken en voorbereidend costuumnaaien. Aangifte tot inschrijving te doen op 11, 12, 14 of 15 Juni 1923, 's avonds van 7—8 uur in vorenvermeld schoolgebouw. Een geboortebewijs en vaccine-bewijs mede te brengen, HAARLEM'S PALERXNAKOOR. Zoo heeft dan ook Haarlem zijn koor waar aan zoo lang behoefte was. Een koor dat de werken der polyphonc meesters uit het glorieuze tijdperk vóór de muziekrenais- sance kan doen herleven, doordat het le on der absoluut vakkundige leiding heeft leeren voelen wat polyphoon zingen is 2e hoe men de reine intonatie heeft aan te voelen en 't laatste niet het minsthoe men heeft weer te geven de stemmings-sfeer dier groote kunst die het oord van haar ontstaan weet in de imposante ruimte der kathedralen. Want al mag het waar zijn dat Haarlem's Palestrina-koor reeds tal van jaren hier ge vestigd is en elk jaar trouw zijn uitvoering geeft het is thans voor de eerste maal dat het ensemble volledige aanspraak kan doen gelden op den naam „Palestrina-koor." Een drietal der eischen somde ik op, waaraan zulk een koor heeft te voldoen. Ik zou elk dier punten nader kunnen toelichten en daarvoor kunnen beginnen met de drie dingen die ik onder le heb genoemd lee ren zingen, polyphonic, vakkundige leiding. Dat de leider, Anton Averkamp, de gehei men van den zang kent en zijn zangers en zangeressen weet vertrouwd te maken met dingen die zij slechts in de praktijk van den koorzang zullen ontmoeten zoo we 't niet wisten, konden we het herhaaldelijk consta- teeren. Hem ontbrak hier echter nog het willig ensemble. Hij heeft dat nu en wij zijn daar hartelijk blij om. Had de baskant reeds een groote verbe tering endergaan, thans heeft die zich uit nemend in het ensemble weten aan te passen en ware het niet, dat door een m.i. minder gunstige opstelling het volumineuze bas- geluid de welklinkende altpartij wat verdrong, dan had men met den grootsten lef over het gepresteerde aan den baskant kunnen ge wagen. Zeker, er waren door_ die opstelling ook lichtpunten, zooals b.v. bij Verdi „grazia d£ ciö che ci fai". Maar doorgaans was toch die opstelling, de heeren een halve lichaams lengte boven de dames uit, niet ten voor- deele van het ensemble. Er komt nog iets bij, wat deze opstelling m.i. onnoodig maakt. De stemmen der bas sen en ook vooral der tenoren kleuren thans zóó uitnemend bij elkaar, dat alreeds door die cohaerentie het gewenschte toonvolume wordt verkregen dat in eiken sterktegraad een duidelijke muzikale lijn kan geven, voor den polyphonen zang allereerste eisch. Sub 2e noemde ik de reine intonatie. Men heeft zich den heelen avond zat kunnen lui steren aan die prachtige tertsen, die wij hier nooit in den koorzang hooren óf het moest de Madrigaal-Vereeniging zijn. Men heeft kunnen bewonderen die prachtige kwinten bij da Palestrina c.s., waar de harmonie zon der terts een rijkdom van neventonen gaf te hooren. Zulke momenten zijn de triomf van den koorzang, technisch aithans. Maar sub 3e noemde ik wel het voornaamste waar door deze laatste uitvoering van Haarlem's Palestrinakoor zoo torenhoog boven de vo- rigen uitsteekt, de groote bezieling bij den dirigent, die de verheven sfeer van het mees terwerk der middeleeuwen ons door zijn zan- gersschare wist te suggereeren. Op de repeti ties van een koor, dat van uiterlijke effect- middelen verre moest blijven, moet door den leider gewerkt worden met onverflauw- den ijver en in de vaste overtuiging dat de verborgen schoonheden ten leste als fijn geslepen diamanten zich aan de zangers zul len toonen. Dat vraagt opoffering, zelfver loochening. Averkamp is er voor beloond. Onder de elf koorwerken, waarbij o.a. het grootste deel van Palestrina's Mis, „Veni Sponsa Christi" was er niet een enkel, waarin niet veel viel te bewonderen. Zelfs in het „Adoramus te" van Rosselli dat door zijn zwevenden opzet tot het minst geslaagde behoorde, wist het koor zich onder Aver- kamp's alles voorziende leiding al spoedig zóó te rehabiliteeren, dat men om het heer lijke slot gaarne het voorgaande vergat. 't Is niet licht, te zeggen wat wel het aller best was. Palestrina, vittoria, Ingeggeri voer den een glorieuzen kamp om den voorrang, waarin ook Orl. di Lasso zich mengde. Anto nio Lotti gaf schoonheden van anderen aard in zijn stralende pracht van het coloriet, maar toch zeer zeker een schoonheid op zichzelf, evenals Sweelinck. Vrijwel afzon derlijk stond het koraal van Bacil, dat naar mijn gevoelen te veel van de zinbekorende pracht der Katholièke kunst aan zich had. Om in orgel term te spreken te weinig hol- pijp, te veel tongwerk. Ten laatste mag men groote bewondering hebben voor wat Averkamp met zijn koor deed in het Italiaansche „O Padre nostro". Het is niet voor de kerkruimte geschreven, en effecten als op „rè di gloria" moeten hier veel van hun uitwerking missen. Dergelijke groote kleurcontrasten verdragen de sterk resoneerende ruimte niet zoo goed. Maar over 't geheel heeft hij den klank van dit koor werk (jammer dat Verdi niet Dante's tekst heeft gekozen wonderwel aan de omgi ving aangepast. Bij een zoo prachtig-verzorgde uitvoering mag men alles ook zoo ideaal mogelijk wen- schen. Waarom dan in den tekst die leelijke stugge omzetting der latijnschë pronomina Ook in 't Italiaansch doen dingen als „O naam van U," voor „Uw naam" „O vader van U", „het rijk van U" enz. als werkelijke disso nanten aan, die dus vermeden moeten wor den. Haarlem's Palestrina-koor en zijn leider hebben zich, door deze uitvoering, als lijf spreuk het „noblesse oblige" gekozen. Wederzijds aan ons de plicht, een zoo ern stig strevend koor te steunen naar wij ver mogen. G. J. K. Circus Carl Hagenbeek. In de groote tent aan den Kinderhuissin gel, zoo plotseling neergehurkt, kwam gister avond reeds een talrijk publiek zich verba zen en vermaken met de wondere vertoo ningen van het gezelschap Hagenbeek. Wondere vertooningen: al heeft men ande re circussen bezocht, al zag men dit gezel schap reeds vroeger - de prestaties die wij nu zagen, verrassen door nieuwheid en over treffen wat voorafging. En al moest bij deze eerste voorstelling hel- olifanten-nummer uitvallen óók al een gevolg van het weer: de grond was zóó nat, dat een ferme slag van een paardenhoel een meertje schiep, en het stalpersoneel onop houdelijk in de weer was om gaten te stop pen; de olifanten zouden waarschijnlijk tot over hun ooren zijn weggezakt! al moest dus dit zwaarwichtige nummer uitvallen, 't rijke programma hield ons den heelen langen avond in spanning en voldoening. We kunnen onmogelijk de negentien num mers stuk voor stuk gaan bespreken en stippen dus slechts 't voornaamste aan. De kunstrijder Mr. Arthur en het tweetal Schwarz geven overbluffende blijken van behendigheid in het paardrijden, ja van acrobatiek op den rug van het dravend paard! Wat paarden-dressuur betreft mag ook Petolesti er zijn, met zijn twintig prachtige raspaarden, die als hondjes gehoorzamen aan de wenschen van hun strengen meester en zachten vriend, zonder hun vurige aard prijs te geven. En August Maxini met zijn tweetal, de ponny Loulou en de hond Flo- chi, geeft vrooiijke staaltjes van even knap pe dressuur. De specialiteiten-nummers zijn eveneens van 't beste op dit gebied. De raadselachtige Pierrot pop of mensch? wekt ieders verbazing; mr. Burkett voert aan den 12 meter hoogen dunnen zwiependen mast toe ren uit, waarbij men zijn hart vasthoudt maar hij doet alles met verbluffende kalmte en zekerheid. De twee Paria's, die aan de trapéze werken, geven uiterst sterke staal tjes van kracht en behendigheid te zien. De man tilt maar even 'n gemeubileerd prieel op, waarin twee menschen zitten.... en dat terwijl hij op z'n hoofd op een schom melende gladde stang staat! En dat is niet 't eenige verbazingwekkende in zijn pres taties maar we willen niet alles vooruit verklappen. Gaan we over tot de wilde dieren. Nog zelden zagen wc een voorbeeld van zóó sterke dressuur en temmerskunst tegelijk, als Mr. William vertoonen kwam. Stel u voor een paard wandelt rond, en 'n hond loopt er vroolijk bij.terwijl als ruiter een leeuw fungeert! De leeuwengrocp van Mr. Haupt brult en aarzelt en protesteert, maar- gehoorzaamt. En de beren de ijsberen en dc bruintjes, de logge woestelingen van het wilde Noorden, ze vertoonen zich weer in heel hun zwaarte en grimmigheid, en hun dressuur geeft weer rneinig komiek toonecl- tje te genieten. De lieveling van het publiek is de bruine kraagbeer, die danst en rond wandelt als.... 'n beer op sokken. Onder de clowns munt Spichalski uit. Ter wijl August cn Pippo en nog 'n paar 'n lach wekken door hun zotte fratsen, speelt Spichalski kluchtjes, die even grappig doen, maar op een hooger peil van clowneriën staan. Wij twijfelen niet, of 't huidige bezoek van Hagenbeck's circus aan Haarlem zal 'n groot succes zijn. 't Ts toch altijd heel wat anders dan die eeuwige films, en de kinderen mogen er ook heenl Voor de Duitsche Priesters. Van een Weduwe De uitslag van de gister gehouden ronde om liet persoonlijk kampioenschap uitge schreven door het district Haarlem van den Nederl. R, K. Dambond luidt W. Stuifbergen J. v. Mussclier 20. H. Rump D. Rump afgebr, zoodat de stand nu iuidt I. V/. Stuifbergen 10 8 0 2 16 1.60 2. W. Hopstaken 8 5 2 1 12 1.50 3. J. v. Wees 12 5 4 3 14 1.17 4. H. Rumo 12 5 3 4 13 1.08 5. N. v. d. Berg 13 4 4 5 12 0.92 6. Th. A. Kok 15 4 5 6 13 0.87 7. D. Rump 11 4 1 6 9 0.82 8. J. v. Musscher 14 3 5 6 11 0.79 9. A. F. Hoogvelt 15 4 2 9 10 0.61 IETS NIEUWS OP HET GEBIED VAN MASSA SIMULTAANSPEL. Zooals wellicht velen onzer lezers beken cl is, wórdt dóór den bekenden ArrestterAamschen Drmmeesler A. Visser voor de R. K. Damclub ,,-S't. Joseph" een wekelijkschen cursus gehou den en wei op Vrijdagavond a.s. in het club lokaal van genoemde vereeniging aan de Koningsteinstraat No. 2. Genoemde meester, die over een zeer groote theoretische en technische kennis van hel spel beschikt, stelt voor dezen cursus al zijn vrijen tijd dis-ponlibeJ en stekte een speciaal dumwexk voor dit doel samen. Uit dat werk wordt ons wekelijks de kennis der damlkunst bijgebracht op zoo'n aangena me, leerzame en duidelijke wijze, dat -het voor eenieder gemakkelijk te volgen is. Het feit, dat mr. Viseer soms meer dan 'n uur bezig zijnde, al causcerende in ccn enorm snel tempo, stee-d's maar weer prachlstatlingen op het groole demonstratiebord zet en ze melt verbluffende aekerlb-cH tol in de kleinste bijzonderheden weet te ontleden, veel al zonder het geheele uur zijn geschreven copie te raadplegen en daarbij openingsstu- diën tof den 30en zet met alle ondervarianten behandelt, bewijst wel, dat wij een goeden leermeester in ons midden hebben,. R.-K. Dammers uit Haarlem en omstreken, er is nog gelegenheid lot deelname! Koml gij oofc eens kijken! Verder is mr. Visser iedcren Vrijdagavond ile ocmsul'leeren tusschen 8 en 9 uur. Hij stelt een ieder in de gelegenheid zich persoonlijk omtrent alle onderdeden van heit spel, als mede van dc problem a Melk in te -latten lichten. Ter nadere kennismaking zal mr. Visser op Vrijdag 8 Juni a.s., tg TA uur, in ons ge bouw Koningsteinstraat 2, een groole Simul taanseance met handicap geven. Hij zal tegen een gre-ot aamtal deetneuiers uitkomen en stelt zijn tegenstanders jizi de gelegenheid om onderling, dus melt medespelers cn -bezoekers overleg ie plegen over een te kiezen zet cn zal hen op verzoek verschillende maten pas- seeren. Hierdoor wordt men dus in de ge legenheid gesteld zich van een goede stelling te verzekeren. Verder is mr. Visser bereid om over de meest interessante pcritics een kleine uiteen zetting tc geven, terwijl we hem ook bereid vonden om zoo noodig en gevemscht de te genpartij omtrent de verdere behandeling d-er partij in te lichten. Zelfs zaïl de sdmultaah- speler zich laten insluiten en theoretisch ver loren stellingen innemen, opdat de tegenstan ders uit de voor- en nadoelen van zulke par tijen voldoende leering kunnen trekken. Zij, diie weten dat mr. Visser zeer slenk simultaan speelt, in zijn tot nu aoe gegeven voorstellingen in ons land behaalde hij 86% van het totaal der te behalen punten, zullen met onis zeggen: „Hij is de man, die er zich doorheen zal slaan, al is zijn taak ditmaal buitengewoon zwaar." Ivomt du-s allen op cn neemt zoo mogelijk uw bord en schijven mede! In aansluiting aan het bericht van Maan dag 4 Juni, omtrent het vertrek van den heer P, v. d. Velde, halte-chef der E. S. M. te Amsterdam, vernemen wij nog het vol gende: Door een 2-tal afgevaardigden van de wa genbestuurders cn conducteurs werd hem een zilveren horloge met inscriptie geschon ken, als blijk van hoogachting, die de ver trekkende chef onder het personeel genoot. De heer v. d. Velde heeft zijn hartelijken dank betuigd aan het personeel, dat voor dit cadeau heeft bijgedragen. Hij gaat zich in Canada vestigen cn zich daar wijden aan den Landbouw. Een inzender vraagt ons plaatsruimte voor hel volgende: Reeds verschillende malen hebt u bespro ken: Het ver-keer in Haarlem. Uit hetgeen zoo nu en dan wordt geopen baard o.a. in verband met den aanleg van een snel verbindingsweg van Den Haag n-aar Amsterdam, alsmede over den bekrompen toestand der wegverbinding .Amsterdam— Zandvoord en verder over den toestand der kwal ijk-riekend e grachten en singels in Haarlem, geloof ik dat het voor Haarlem meer dan i ij cl wordt, eens tc zien of men zich aan de moderne eischen voor 't Trail silo-verkeer niet heler kan aanpassen. Wordt dit verwaarloosd, dan zou dc mogelijkheid misschien niet zijn uitgesloten, dat men onze stad (zooals u zelf ook al eens opmerkte) gaat vermijden, hetgeen op den duur zeker op schade der inwoners zou uitkomen. Hoewel ik mij op dit gebied geheel als leek beschouw en gedachtig ben het spreekwoord: „De beste stuurluienz." wil ik tooh een idee aan dc hand doen, hetwelk mij uitvoer baar toelijkl. Het plan bedoel;1. een doorbraak vanaf de nieuwe brug bij de Amsterdamscihe poort naar de Houtmarkt; 2o. een nieuwe brug over het Sipaarne naar den hoek Kouden- IiornDonk. Spaarne; 3o. vervolgens zou de weg gaan langs den Koudenhorn tot dc Nieu we Gracht. Zoo mogelijk deze gracht dem pen of er anders op- en afgaand verkeer maken, In dit laatste geval zou vanaf de Jansstraat de terugweg Vlak laugs de kazer ne doorgetrokken moeten worden. Verder zou er verbinding tusschen N. Gracht cn Ga- r-enkokerskade tot stand gebracht moeten worden door oen brug over den Kinderhuis- singel. Van Garenkokcrskadc gaat d-e route naar den Juliana-weg. Met een doorbraak van den Julianaweg naar den Militaireniweg en Zeeweg is de verbinding Amsterdam-Zand- voort gereed. De E. S. M. zou dezen weg naar Zandvoort volgen en terug de oude trambaan. Indien men den Kinderhuissingel en Leid- schevaart zou dempen was er wellicht met eene aftakking naar den Heerenweg oók een goede verbinding met den Haag te krijgen. Zou dit laatste plan echter, met bet oog op -den tegenwoordigen toestand van het goede renstation en bet vaarwater naar eten Raam- singel enz. nog niet direct uitvocnkuaiy zijn, dan zou wellicht dc Leidsdhevaart zijn te dempen tot ran de Leidschestraat met ver der op- en afgaand verkeer langs Leid sdhevaart en doortrekken naar Emma-kade en Princesse-kade mogelijk zijn. Voor eene verbinding met liet Noorden misschien de demping van den Kinderhuis- singel (vanaf de N. Gracht) al-smcde dem ping van den Schotersinge! gewewscht en een aansluiting op den Schoicrweg lot stand te brengen. Deze laatste verbinding zou misschien op voordceliger wij-ze ook te verkrijgen, zijn van af den Julianaweg door het Kleverpark langs de Zwemschool om vervolgens achter da kerkhoven aan te sluiten op den Scholenvel- b.v. ter hoogte van de Li glial. Tot zoover inzender. Wij stelten on,s voor tc zijner tijd hierop eens terug te komen. E-r zit veel aanlokkelijks in zijn voorstel len. Wat editor speciaal het doorgaand ver keer betreft, herinner ik er aan reeds eenign jaren geleden het volgende verdedigd te hebben. Voor de verbinding Amsterdam. Haarlem, 'd-en Haag, zou ongeveer Ier hoogte van deni spooroverweg op den A-nrslcrdamschen straatweg een hreede baan als zijtak zuid laan hel Zuider Bulten Spaarne le bereiken, waarts afbuigen, achter het Amsterdamsc.he twarfier om, om tegenover de RustenburgW- Hier over het Spaarne een brug slaan; de Rusienburgcrlaan verbreeden tot aan den Kleinen Houtweg en d-c Baan. De E. S. M. zou dan haar roule over dezen weg nemeni cn tevens het tegenwoordig gevaar opheffen dat haar rijden langs Amsterdamische Poort en door Anthonieslraat medebrengt. Neg een automobielweg zou te maken zijn vanaf den Am ster clamsch en straatweg nabij den spoor overweg naar het Z. B. Spaarne tot eenpunl tegenover de Spanjaard-staan. Daar een brug slaan en verbinding geven met de Spanjaards laan om zoo naar het zuid-en te komen. Voor de verbinding Amsterdam-Huariem- Alkmaar, zou een zijtak vanaf den Amster- damsdhen straatweg gaan naar den oever van liet Noorder-Builen-spaarne. Daar een brug slaan o-ni langs een weg, die nu reeds in aan leg is, naar den Rijksstraatweg te komen. Voor Zandvoorl zou deze weg doorgetrok ken kunnen worden, meer westwaarts en over den Kleverparkweg verbinding geven met den Zeeweg. Naar ik hoor gaan de plannen von de Ver- koersrommissie in Haarlem in die richting. Er zal echter nog wel eens gelegen,beid zijn om op een en ander terug te komen. Barometerstand: 770. Vooruit. OPGAYE VANs Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol, Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 7 Juni. Hoogste Barometerstand 769,7 mM. te Scilly. Laagste Barometerstand 747.5 m.M. ta Haparanda. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Juni: Zwakke tot matigen westelijke tot zuid westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei» j nig of geen regen, iets zachter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1