De Pastoor van Marnas, BUITENLAND Tweede Blad 7 Jimi 1923 BRIEF UIT BEIEREN. fiEM. BUITENL. BERICHTEN. Van het Vaticaan. STOOMVAARTLIJNEN. LSiSR EN VLOOT. Engeland en de regeling der schadevergoedingGeen Kabinetscrisis in Duitscbland. Denemarken en de Amerikaansche drankwetgeving. Onder de Telegrammen: De Fransch-Belgische besprekingen te Brus sel; wanneer Engeland instemt met den eiscli, dat het Duitsche lijdelijk verzet vóór alles moet worden opgegeven, zal een gemeenschappelijk op treden der geallieerden weer mogelijk zijn. Het Engelsche Hooger- huis heeft de indemniteitswet goedgekeurd. De uitsluiting in de jute- fndustrie te Dundee opgeheven. In 1925 zal het Vaticaansch Concilie heropend worden. FEUILLETON. Eenige schreden slechts scheidden hem van den dood. de duivelskrocht. NATIONAAL SOCIALISME EN KATHOLICISME. „En wilt gij niet mijn broeder zijn, dan sla ik u den schedel in", hetgeen nationaal- socialistisch omschreven, wil zeggen: „wie niet met ons nationaal-socialistisch denkt en niet mei ons door dik en dun gaat, die is geen recht geaard Duitscher". Dagelijksche protesten op vergaderingen, elk uur van den dag tweespalt in de innerlijke eenheid met uitdagingen van liet laagste allooi tegen po litiek andersdenkenden! In deze ongunstige omstandigheden stamp) men met breed ge baar stormtroepen uit den grond en meent daarmee aan de Duitsche eensgezindheid een dienst te bewijzen. Daarbij worden niet al te zachte herinneringen aan den Itali- aanscben fascistischen minister-president wakker geschud en over de voortdurende twisten en tweedracht in het Duitsche volk verheugt zich de lachende derde, Frankrijk. En terwijl de gemoederen der „Rooden" hoe langer hoe meer verhit worden bij het zien van paradeereude en excerceerende bezet tingstroepen met de rijzweep in de vuist en den stormhelm op het hoofd, wordt de grond van het Roergebied, van den vaderlandschen Duitschen bodem gedrenkt met het bloed zij ner beste zonen en edelste dochters, ver moord door den tijgerhaat, die in Frankrijk huist. Tot het verdrijven van dezen haat, is het opnieuw zaaien van tweedracht on der ons allerminst gcwenscht, evenmin als nieuwe verscherping der tegenstellingen in de volksziel, ook niet als zij beplakt zijn met het etiket waarop „nationaal geschre ven staat. Is er dan niemand onder ons, die de heetgebakerde, eerzuchtige partij-buffels flink bij de horens pakt, om hen te verhin deren aan den ondergang van een volk door hun kopstooten mede te werken? Waar is de Stentor in de 20ste eeuw, die met het gezag van een vorst en met ijzeren wilskracht, het volk in de ooren dondert, luid genoeg om het tot echte vaderlands liefde, tot Duitsche eenheid op te wekken? Gehoorzaamheid aan en vertrouwen op of fervaardigheid ten opzichte van het door God ingestelde gezag zijn voor de Duitschers speelballen geworden, van af de dagen der onzalige oorlogsellende. Hef vaderland zelf sfaaf boven alle staatsvormen en de vaderlandsliefde boven alle partij-politiek. Maar in plaats van dat aan deze beginselen recht wordt gedaan, zweeft boven Duitscbland op vale vlerken, de tweedracht onder de partijen. En te elf der ure hitsen in dienst der partij-harts tocht Germania's kinderen elkander op en belasteren zij elkaar. Met welk een gevoel van vooringenomenheid staat men tegenover de houding die de Duitsche Katholieken tegenover het Nationaal-Socialisme hebben ingenomen en hoe onjuist wordt daarover, iri 't algemeen geoordeeld. Iedere vergoding van den Staat en van de staatkundige gemeenschap, van menschcn en de scheppingen der menschen, wijzen wij met beslistheid af. Met vooropstelling van dit beginsel, beoordeelen wij de nationaal- socialistischc beweging. Die beweging wijzen we niet zonder meer af. Daar, waar zulks mogelijk is, gaan en strijden wij met het Nationaal-Socialisme. Echter, het Nationaal-Socialisme bevat ver schillende elementen, die wij moeten ver werpen. Zoo eischt zijn program van ons de erkenning, dat het Nationaal-Socialisme de eerste geweest is die de vaderlandsche ge dachten weder uit hef stof geheven en mo biel gemaakt heeft. In werkelijkheid echter waren het niet de Nationaal-Socialisten die zulks gedaan hebben, maar de militaire bon den, Al heeft het ook in München den schijn, alsof dc nationale herleving alleen daaruit ontsproten is, waar blijft het niette min, dat door de Geestelijkheid de onder bouw geleverd werd voor de huidige bewe ging om tot een vaderlandsche opleving te geraken. Het is alleen waar, dat ook het Na tionaal-Socialisme zich zeer verdienstelijk gemaakt heeft voor de nationale vernieu wing. Maar dc nationale gedachte mag niet te ver gaan; zij is begrensd; vooral ten op zichte van de richting, in dien zin, dat niet alleen het Duitsche volk, maar ook andere volken het recht hebben, fier op hun ge schiedenis te zijn. Ook dient het nationaal- socialistisch begrip van „den Duitschen gods dienst" als sterk overdreven te worden be schouwd. En zooals wij katholieken de eer ste revolutie van links afgewezen hebben, zoo wijzen wij ook een revolutie van rechts af. Een omwenteling op geweld gebaseerd, kunnen wij niet aanvaarden, aangezien wij tegen gewelddadige middelen zijn. Daaren tegen gaan wij met de Nationaal-Socialisten samen, althans een flink eind, in den strijd tegen het Marxisme. Sterk overdreven ech ter is het de beweging, dat door ons pas nu, deze strijd werd aangebonden. Immers, wij herinneren er aan, dat wij het practische Marxisme al jaren lang vóór het uitbreken van den wereldoorlog bestreden en dat als tegenstanders tegen de Fransche roofpolitiek zich in het Roergebied 60.000 christclijk- nationale arbeiders in Essen bevinden. Maar de strijd tegen het Marxisme moet verstan dig en ridderlijk gestreden worden. Het is ons onmogelijk om vandaag of morgen, den gcdachtengang van millioenen sociaal-demo craten naar onzen wil te vormen. Ideën laten zich niet met slagen uitdrijven. (Slot volgt.) ENGELAND EN DE KWESTIE DER SCHADEVERGOEDINGEN. Baldwin's kans. In een hoofdartikel, onder het opschrift Baldwin's gelegenheid, betoogt de „Times" dat Baldwin, na de kwestie van de schuld aan Amerika geregeld te hebben, ernaar moet streven de hangende financieele problemen van Europa zoo spoedig mogelijk op te los sen. Het komt er vooral op aan het vraagstuk van de Duitsche schadevergoeding eens voor al te regelen. Men moet het echter tot zijn eenvoudigsten vorm herleiden en niet trach ten het te koppelen aan dat van de veiligheid van Frankrijk. Dit is eveneens een zeer belangrijke kwes tie, doch een, die minder dringend is en die afzonderlijk moet worden behandeld. Het is noodzakelijk dat de kwestie der schadever goeding zooveel mogelijk zonder dat de harts tochten erbij in het spel komen, wordt be handeld. Het is een vraagstuk van econo- mischen aard, dat dus op economische gron den tot een oplossing moet worden gebracht. Baldwin is uitstekend toegerust om het van dat gezichtspunt te beschouwen. Het plan van Bonar Law maakte den indruk minder gunstig voor Frankrijk en voor de andere bondgenooten te zijn, dan metterdaad het geval was en destijds was Poincaré niet in de juiste stemming om de tamelijk ingewikkel de strekking ervan geheel te doorgronden, Het is derhalve noodzakelijk, dat de nieuwe regeering te werk gaat met de noodige diplo matieke egards voor de gevoeligheid der Frahschen, maar dat zij tezelfder tijd nuchter vasthoudt aan de economische feiten. Het is niet gemakkelijk deze twee vereischten te vereenigen. Maar Baldwin zal in elk geval de beschikking hebben over de medewer king van Curzon in het eene en in laatste in stantie ook van Mc-Kenna in het tweede op zicht. Het nieuwe Duitsche aan bod. De berichten over den inhoud van het Duitsche memorandum blijven tegenstrij dig, maar de correspondent van de „Daily News", die blijkens nadere berichten met de mededeeling dat geen nota, maar een memo randum gezonden zou worden, gelijk had beweert dat het geen vaste som zal voorstel len, maar 'aarlijksche betalingen van ander half milliard goudmark over een door een in ternationale commissie vast te stellen aantal jaren, zulks tengevolge van een plotseling be sluit tegen het advies van de socialisten. Uit Parijs komen voornamelijk verzekeringen dat Frankrijk er niet aan denkt zich met onder handelingen in te laten, tenzij het lijdelijk verzet in 't Roergebied gestaakt wordt. Spen der noemt het in de Westminster-Gazette een onmogelijke eisch. De Parijsche correspondent van de Times merkt op dat het vraagstuk van de veilig heid op het oogenblik weer naar den achter grond geschoven wordt. Dat kan wachten, zegt men. Men zou nu eerst het financieele probleem willen oplossen. Daar in Engeland geregeld nog al wat stemmen opgaan ten gun ste van een definitieve regeling, waarbij ook de procedure van de geleidelijke ontruiming van den linker Rijnoever zou vastgesteld worden, is het niet onmogelijk dat de Fran- schen deze kwestie van nu het financieele vraagstuk maar liever losmaken, uit vrees dat Engeland werkelijk een volledige rege ling op alle punten zou nastreven en dan ook zoo spoedig mogelijk ontruiming van den linker Rijnoever zou nastreven. Baldwin spreekt in zijn boodschap nadrukkelijk ook over het veiligheidsvraagstuk. Te Parijs schijnt men een spoedige conferentie tus- schen Baldwin en Poincaré te verwachten. Men meent te Londen vrij algemeen dat het den nieuwen premier er om te doen is, het heele vraagstuk flink aan te pakken, de aan wezigheid van Engeland weer krachtig te doen gevoelen en zich door het verleden niet al te zeer te laten binden. Dit te kunnen doen is een der goede gevolgen van het feit dat Baldwin een homo novus is. Engeland en België. De diplomatieke medewerker van de Daily Telefraph is verhe Jgd, dat de inzich ten van België en Duitschland, ten aanzien van de waarborgen, elkander meer gaan na deren, hoewel de Belgische opvatting aan gaande de problemen der stabilisatie en de financieele reorganisatie, zoomede aangaande het moratorium en het buitenlandsche toe zicht op de nakoming nog ver van de Duit sche opvattingen dienaangaande afstaan. De Britsche deskundigen zijn echter be reid, de voorstellen van Duitschland of de wenschen der bondgenooten, zoo nooc'ig, aan te vullen en te helpen uitwerken. Intusschen zal het zaak zijn, zekere illussies, die veel vuldig bij Engeland's bondgenooten worden aangetroffen, te verstoren. Als men bijv. denkt, dat het beginsel van prioriteit der betalingen ten behoeve van de verwoeste gebieden beteekent, dat Engeland gedurende tien of twintig jaar bereid zou zijn, de be dragen, die Duitschland zou afbetalen, ge heel voor de anderen te laten, zonder daarvan iets voor zichzelf op te eischen, vergist men zich. Verder spreekt men er van, dat de dienst van de schuld aan de Vereenigde Staten zou kunnen worden gedekt door de jaarlij ksche betalingen van Duitschland, terwijl Engeland er dan genoegen mee zou nemen, dat de bondgenooten ontslagen werden van alle, ook zelfs gedeeltelijke betaling hunner schuld gpn Engeland. In de eerste plaats moet daar tegenover worden opgemerkt, dat de Engel sche schuld aan Amerika zestig jaar of nog langer heeft te loopen, d. w. z. tweemaal zoo lang als men zich de periode denkt, gedurende welke Duitschland moet betalen. Verder zou Engeland, door zijn bondgenooten te ont slaan, als debiteur genoegen moeten nemen met een minderwaardig schuldenaar. De opvatting der Engelsche deskundigen aangaande de Belgische voorstellen staat nog niet geheel vast. Men twijfelt aan de moge lijkheid, de Duitsche spoorwegen zoo te ex- ploiteeren, dat er een jaarlijkschc winst van 50 mil!:oen overblijft, althans, dat dit in een afzienbaren tijd het geval zou kunnen zijn, hoewel men toegeeft, dat een belang rijke en stijgende winst kan worden gemaakt. Voorts gelooven de Engelsche deskundigen dat een monopolie van alkoholhoudende dranken in Duitschland wel 40 tot 50 mulioen pond zou kunnen opbrengen en een tabaks monopolie zou eveneens goede resultaten kunnen hebben. Voor invoering daarvan zou men hier dus aanstonds zijn te vinden. De groote winsten der Duitsche nijverheid beschouwt men echter als tamelijk nevel achtig. Zoowel de Engelsche als de Belgische deskundigen zijn altijd geweest voor een uit- voerbelasting, omdat deze zou worden be taald op een goudbasis en gemakkelijk kan worden geïnd. Daarbij zouden de gewone douane-ontvangsten een verdere waarborg kunnen vormen. Het zou mogelijk zijn, uit de Belgische, Duitsche en Engelsche voorstellen en plannen een enkel goed plan te vormen, gebaseerd op de ontvangsten der grensrechten, zoomede op die uit de staatsmonopolies op alcohol en tabak en op de spoorwegontvangsten. Het gerucht gaat, dat de Duitsche tndus- trieelen bereid zouden zijn, voor de schade vergoeding 10 tot 12% millioen pond per jaar te betalen, wat op een basis van 5 pet. beteekent een kapitaal van 6 tot 6 Vj milliard of 1/6 tot 1/5 van het totale kapitaal, dat voor den oorlog in Duitsche nijverheidsonderne- mitigen was gestoken. In aanmerking genomen, dat Baldwin ach bereid heeft verklaard, vriendschappelijk met Frankrijk over verschillende onderwer pen van gedachten te wisselen, is de houding der Fransche pers, die wenscht, dat Engeland zich zonder voorbehoud zal aansluiten bij de Fransche opvatting in zake de Roer, naar de Daily Telegraph meent, niet zeer wel- willend. Bereid zijn samen dingen te be spreken, beteekent echter niet, dat men bij voorbaat zijn eigen opinie overboord gooit UIT HET BEZETTE GEBIED. Maarschalk Petain is Dinsdag te Herne in gezelschap van generaal Degoutte hier aan gekomen en heeft dc troepen geschouwd. 's Avonds ging hij naar Dusseldorf terug, Te Troisdorf bij Bonn is een locomotief van een Franschen trein in de lucht gevlogen. De rails zijn over 400 meter vermeld evenals de telegraaf- en telefoonverbinding. Over Troisdorf en Sieglar is de staat van beleg afgekondigd. 'Het telefoonkantoor te Dortmund is gis terenochtend door de Franschen bezet, zoo dat het telefonisch en telegrafisch verkeer in de laatste groote stad van het Roergebied, waar het nog vrij was, aan banden is gelegd en de verbinding van het Roergebied met de buitenwereld ten zeerste bedreigd wordt. JDe drie veroordeelde directeuren van Krupp zijn naar de gevangenis te Landau overge bracht. De Fransche krijgsraad te Mainz heeft een Duitsch spoorwegman tot 20 jaar dwang arbeid veroordeeld wegens „spionnage". De man had de namen van de Duitschers die met Fransche treinen reisden, opgenomen- De staking der gemeentearbeiders te Dus seldorf is geëindigd. De gasfabriek en de electrische centrale werken, de tram rijdt weer. De arbeiders hebben, na het ultimatum van het gemeentebestuur, genoegen genomen met de nieuwe loonschaal. GEEN KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van de Köinische Ztg. heeft in parlementaire kringen geïnformeerd naar de opnieuw opduikende geruchten over een a.s. kabinetscrisis en er varen dat alle politieke partijen voor het be houd van het kabinet-Cuno zijn, met name de socialisten, die vinden dat het de Roer- affaire moet liquideeren. Niettemin bestaat in het socialistische kamp sterke ontstem ming en zelfs wantrouwen tegen minister Rosenberg, die geldt als tegenstander van concessies bij onderhandelingen met de Entente. Deze ontstemming is sedert de verzending van het schadevergoedingsvoorstel nog toege nomen, en de socialisten zouden ongaarne zien dat deze minister de onderhandelingen over het nieuwe aanbod, dat heden aan de geallieerden zal worden overhandigd, voerde. Hoe het ministerie zal reageeren op deze stemming van de socialisten, die echter niet zoover gaan dat zij Rosenberg's aftreden ei schen, is nog onzeker. DENEMARKEN EN DE AMERIKAAN SCHE DRANKWETGEVING. De Deensche regeering heeft er door haar gezant te Washington op laten wijzen, dat de bepalingen, die de Ver. Staten wenschen in te voeren tegen het aan boord hebben van alcoholische dranken in de Amerikaansche territoriale wateren niet in overeenstemming zijn te brengen met de gewone toepassing d ;r bestaande regelen, volgens welke een land zijn jurisdictie in zijn territoriale wateren al leen uitoefent ten opzichte van schepen onder vreemde vlag, als die schepen den vrede of de openbare orde in gevaar brengen. De Deensche regeering laat er verder den nadruk op leggen, dat elke afwijking van de tot dus ver gevolgde opvatting een bedreiging is voor de scheepvaart in het algemeen en sou de Amerikaansche regeering in overweging wil len geven, voor zij de bedoelde bepalingen in werking laat treden, zich te vergewissen of het door haar nagestreefde doel met langs anderen weg te bereiken is zoodat de Deen sche scheepvaart niet worde belet in haar vrijheid en in staat zou zijn de Deensche voorschriften op te volgen ten aanzien van het aan boord hebben van alcohol buiten de Amerikaansche territoriale wateren. UIT HONGARIJE. In de Nationale Vergadering te Boedapest heeft de minister-president meegedeeld, dat de beslissing, gegeven door de commissie voor de vergoedingen geen principieel be zwaar maakt tegen de verzoeken van Hon garije, maar voorwaarden oplegt, de goede nen van bezieling, kracht en leiding prijs te geven, en beheerscht thans in hooge mate de politiek van de Vereenigde Staten, zoowel als die van Engeland en andere buitenland sche staten". Het ware oogmerk van de schrij vers dezer leerboeken is naar Hirschfield het opvat dat de wereld worde beheerscht door een Britsch-Amerikaansch verbond, dat meer op Britsche overmacht zal gebaseerd zijn dan op Amerikaansche overmacht. Een der Amerikaansche gedelegeerden in de Amerikaansch-Mexica" che commis sie, welke te Mexico (stad rgadert over de hervatting der normale ja betrekkin gen tusschen de Ver. Staten en Mexico, Charles Barret, heeft de mededeeling gedaan, dat het werk succes heeft. Men schiet goed op met de regeling der moeilijkheden. Het bestuur der Amerikaansche orga nisatie voor hulpverleening aan de nood- staande de goede gezindheid der andere mo gendheden. Dit is een nadeel, niet enkel voor Hongarije, maar ook voor de naburige sta ten. De minister-president dankte Enge land en Italië voor hun pogingen, gedaan ten bate van Hongarije en sprak de hoop uit, dat ook Frankrijk den weg zou openen voor een nieuwe beslissing. Bithlen zeide ook nog, dat het komende kwartaal zeer moeilijk zal zijn omdat ver schillende buitenlandsche schulden dan ver vallen. De regeering zal echter haar plichten in alle opzichten vervullen. UIT SPANJE. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken heeft in de Kamer meegedeeld, dat de regeering besloten heeft krachtig, met al de haar ten dienste staande middelen, op te tre den tot handhaving van de openbare orde. In den Senaat hebben de minister van justitie, de voorzitter van den Senaat en alle hoofden van groepen geprotesteerd tegen den moord op den aartsbisschop van Saragossa. Zij hebben allen den nadruk gelegd op de dringende noodzakelijkheid een eind te ma ken aan de zoogenaamde sociale misdaden. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Verscheidene kolonnes, die in den sector Tiziassa optreden, hebben 7000 opstande lingen op de vlucht gejaagd. Vliegtuigen heb ben hen vervolgd en hun zware verliezen toegebracht. De verliezen aan Spaanschen kant zijn nog onbekend. Bij de krijgsverrichtingen in den sector Tiziassa hadden de Spanjaarden 45 dooden, onder wie kolonel Valenzuela, de aanvoerder van het vreemdelingen-legioen en 210 ge kwetsten. Mc KENNA. Volgens de Daily Telegraph is er sprake van dat Mc Kenna, de nieuwe kanselier der schatkist, ach voor het Lagerhuis candidaat zal stellen in een district van de Londensche City. EEN CONGRES VAN OORLOGS VERMINKTEN. Te Rijsel (België) is dezer dagen, onder voorzitterschap van maarschalk Fayolle, een congres van oorlogs-verminkten gehouden. Het congres heeft tal van moties aangenomen, waarin de wenschen der verminkten waren neergelegd. Zij vragen o.m., dat de pensioe nen, toegekend volgens de wet van 31 Maart 1919 in overeenstemming worden gebracht met de duurtedat het parlement haast maakt met het aannemen van het wets-ont- werp betreffende de aan verminkten voorbe houden beroepen. De verminkten vragen voorts een pensioen voor de oud-strijders van het vijf-en-vijftigste jaar af. Het zou 120 franc per jaar bedragen voor een verblijf onder de wapenen van minder dan een jaar en 500 frank voor een verblijf van meer dan vier jaar. De verminkten wenschen verder, dat er aan de gewezen krijgsgevangenen een scha deloosstelling van twee-en-een hal ven frank voor eiken dag in gevangenschap doorge bracht wordt toegekend en dat de weduwen van de in gevangenschap gestorven militairen recht hebben op een uitkeering van 1000 frank. Er is weer eens wat te doen in de Ver. Sta ten over het zoo moeilijke probleem der schoolboekjes voor geschiedenis. Vóór April 1917, toen de Amerikanen gingen meedoen aan den oorlog, waren die boekjes uit oude traditie anti-Engelsch, maar in en na den oorlog werden er pogingen in het werk ge steld om in die strekking wijziging te krijgen. Daarop is nu weer een reactie gevolgd, en het zijn vooral de Hearst-bladen die er tegen op komen, dat in de geschiedenisboekjes aan de historische waarheid wordt te kort gedaan, enkel om Engeland in het gevlij te komen. Thans is over deze quaestie een rapport uitgebracht door David Hirschfield, een hoo - geplaatst stedelijk ambtenaar te New York. Deze heeft zijn rapport uitgebracht aan den burgemeester Hylan. Volgens Hirschfield zijn de door hem gecritiseerde leerboeken gedurende of na den oorlog geschreven als een deel van de pro-Britsche propaganda, die al vóór de Ver. Staten in den oorlog kwamen, was be gonnen. Het doel van die propaganda door pro-Britsche Amerikanen is volgens Hirsch field op de publieke opinie in de V. St. invloed uit te oefenen om in het eind „de verloren koloniën van Engeland te herwin nen en Amerika tot een deel van het Britsche Rijk te maken". Volgens het zeggen van Hirschfield bevatten de nieuwe geschiedenis boekjes een verwrongen beeld van dc Ameri kaansche opvattingen, verdraaien zij de feiten, belasteren zij Amerikaansche helden en kleineeren zij de overwinningen van de revolutie. Na wijlen Cecil Rhodes te hebben geciteerd als de oorspronkelijke aanstichter van de financieele propaganda tot dit doel, schrijft hij „Deze i tcrnationale geldmacht Zoekt onophoudelijk het Amerikaansche volk er toe te brengen de door hen geërfde bron-1 bedoelingen krachteloos maken, en politieke i lijdenden in Rusland, heeft aan de sowjet- elementen in de zaak brengen, niettegen-1 regeering doen weten, dat de organisatie haar taak als geëindigd zal beschouwen zoodra in Rusland dezen zomer de oogst wordt binnen gehaald. Het maximum aantal immigranten, dat in' gevolge de bepalingen der beperkingswet voor elk land de Ver. Staten mag binnenkomen, is tot den lsten Juli bereikt voor de volgende landen Groot-Britannië, Italië, België, Po len en Denemarken. In verband hiermee is de aanvoer van immi granten uit die landen stopgezet en is het op Ellis-eiland, de doorgangsinrichting voor de aankomende landverhuizers, stil en leeg, ja bijna verlaten. Die strenge toepassing der wet brengt veel ongerief en ook vele hardhe den mede voor gezinnen, van welke enkele leden reeds in de V. St. zijn, doch van welke de overige leden niet mogen binnengaan. Ook voor de Amerikaansche industrie, die een te kort heeft aan ongeschoolde werkkrachten, is de beperkte immigratie een groote last en 'n groot nadeel. In een volgende zitting van het Congres zal dan ook worden voorgesteld, om de quota der toelatingen te bepalen op 5 pet. van het aantal buitenlanders van elke nationaliteit, in de Ver. Staten aanwezig bij de volkstelling van 1890. Dit zou voor landen als Engeland, Duitschland en de Scandina vische rijken het aantal toegelaten landver huizers voor de Ver. Staten opvoeren, dat voor rijken als Italië, Polen en Rusland echter heel wat doen dalen. Een Britsch officier, kapitein David Evans, die den overtocht van Engeland had gedaan in de Adriatie van de White Starlijn, week bij een ondervraging aan boord in een kleinigheid af van de bijzonderheden, die op zijn paspoort vermeld stonden. Dit leidde er toe, dat de officier _niet dadelijk mocht landen, doch eerst naar EUiseiland mee moest om opheldering te geven. Daar kon hij zich gemakkelijk rechtvaardigen en werd dan ook spoedig doorgelaten. De officier verklaar de later dat hij zelf de schuld was van de vergissing en dat de immigratie-ambtenaren hem met groote hoffelijkheid hadden be jegend. Het testament van wijlen den spoorweg magnaat G. J. Gould is thans geregistreerd. Het blijkt, dat er voor de weduwe (de voorma lige Engelsche actrice mej. Sinclair) 4,000,000 is bestemd. Zij zal daarvan het vruchtge bruik genieten na haar dood komt het geld aan haar drie kinderen. De rest van het fortuin gaat in 10 gelijke parten voor de kinderen., te weten de zeven kinderen van Gould en de drie kinderen van de tweede mevr. Gould van welke Gould de stiefvader is. Daar Gould eenige tientallen millioenen dollars bezat, zijn alle kinderen thans schatrijk. Andere legaten zijn er niet behalve vijf bedragen van 5000 elk voor bedienden. Mevrouw Cowans, dc vrouw van wijlen den kwartier-meester-generaal van het En gelsche leger, heeft in een onderhoud met een journalist hare treurige positie nader toegelicht. Zij zeide i „Ik heb nooit zoo'n voldoening gevoeld, als toen ik het extra pensioen van 100, dat Lloyd George mij (boven het weduwe-pensioen van 225) aanbood, afsloeg. Burgers, die niets hebben gedaan in vergelijking met de diensten van mijn man, zijn mooi beloond. Lloyd George weigerde iets te doen in den vorm van een behoorlijke zorg voor Sir John's weduwe. Millioenen en millioenen pond gingen door Sir John's handen en hij bespaarde Engeland ontzaglijke sommen bij het maken van con tracten, maar hij is arm gestorven. Hij was verantwoordelijk voor de kleeding, voor het voedsel, voor de paarden, voor de harnache- menten en voor het gcheele transport. Op een gegeven oogenblik moest hij alles ver' schaffen voor 730.000 man van onze eigen troepen en die van geallieerden. Ik heb zelfs nog niets van mijn pensioen ontvangen. En al de mooie dingen, die als erfstukken in zijn familie hadden moeten blijven, zijn verkocht moeten worden, om zijn schulden te betalen, die niet groot zijn, omdat er geen geld was. Sir John heeft nooit eenig geld gekregen. Hij kon door den oorlog zijn eigen zaken niet behartigen. Zijn werk was eenvoudig ko lossaal. Winston Churchill heeft hem ten slotte gevraagd, of hij aan wilde blijven. Maar zijn gezondheid was geheel gebroken, hij kon het niet doen. Zijn boedel zou in een veel beteren toestand zijn, indien hij ervoor had kunnen zorgen. Maar hij kon het niet. En al dat geld ging door zijn handen, en hij kon geen farthing voor zichzelf opzij leggen." Gisteren zouden op de Derby te Epsom negentien parlementsleden aanwezig zijn, die lid zijn van de commissie voor het over wegen van de mogelijkheid van een belasting op het wedden. Zij nemen deze gelegenheid te baat, om zich uit de eerste hand op de hoogte te stellen over de methoden van het wedden. Naar aanleiding van de arrestaties van socialisten, die gisteren hebben plaats gehad, heeft de regeering medegedeeld, dat acht socialistische leiders zullen worden vervolgd, beschuldigd van overtreding der wet tegen geheime bonden. HET VATICAANSCHE CONCILIE. Het B. T. A. seint uit Rome: Het Pauselijk staatssecretariaat heeft aa~ alle bischoppen der geheelde wereld eer rondschrijven gezonden, waarin kennis gegc ven wordt van 's Pausen verlangen om ht Vaticaansche Concilie te hervatten en hu:, meening te dezer zake gevraagd wordt. De tot dusverre geraadpleegde hoogwaar digheidsbekleeders zijn allen voor de hervat ting van het Concilie. Het ligt nog steeds in de bedoeling van den H. Vader om het Concilie in 1925 te her openen. Ofschoon de tijd om de noodige voorbereidingen te treffen, onvoldoende schijnt, hoopt men nochtans tegen het einde van 1925 de hervatting tot een voldongen feit te kunnen maken. ALKMAAR, W.I.M., vertr. 4 Juni van Cal- lao naar Mollendo. ANTOMEDON. Oceaan, Japan—Rotter dam, vertr. 2 Juni van Manilla. BERK, PiraeusPoti vertr. 2 Juni van Consiantin. DEUCALION. K.N.S.M., Algiers—Amster dam. pass. 4 Juni Ouessant. DINTELDIJK, H.A.L., Rotterdam—Pacific, arriv. 4 Juni te Londen. DJEMBER, Rott. Lloyd, uitreis, pass. 4 Juni Ouessant. EEMDIJK, Soil., Algiers—Antwerpen, p. 4 Juni Finisterre. HAARLEM, W.I.M., Chili—Kanaal, pass. 4 Juni Lizard. HOOGKERK, Br.-Ind.-lijn, uitreis, pass. 4 Juni Perim. IRIS, K.N.S.M., vertr. 5 Juni van Danzig naar Amsterdam. IRENE, K.N.S.M., arrfr. 4 Juni van Smyr na te Metelin. JACATRA, R. Lloyd, arriv. 4 Juni van Rotterdam te Batavia. JUNO, K.N.S.M., vertr. 4 Juni van Cadix naar Centa. KEDOE, R. Lloyd, arriv. 4 Juni van Rot terdam te Batavia. LOCHGOIL, H.A.L., Rotterdam—Pacific, arriv. 1 Juni te St. Thomas. MELISKERK, H.O.-Afr.-lijn, uitreis, pass. 4 Juni Ouessant. NEREUS, K.N.S.M., arriv. 5 Juni van Ko penhagen te Amsterdam. ORION, K.N.S.M., vertr. 4 Juni van Tar ragona naar Genua. PLUTO, K.N.S.M., Lissabon—Amsterdam, pass. 4 Juni Ouessant. POLLUX, K.N.S.M., arriv. 4 Juni van Am sterdam te Hamburg. RINDJANÏ, R. Lloyd, thuisreis, vertr, 4 Juni van Padang. RIJNDAM, H.A.L., arriv, 5 Juni van N- Orleans te Rotterdam. STRABO, K.N.S.M., La Pallice—Amster dam, pass. 5 Juni Dungeness. TELLUS, K.N.S.M., arriv. 3 Juni van Am sterdam tc Alicante. TOSARI, R. Lloyd, uitreis, pass. 4 Juni Kaap Bon. TJIKEMBANG, Java-China-Japan, vertr. 2 Juni van Chinwantao naar Soerabaja. VONDEL, Ned., thuisreis, vertr. 4 Juni van Colombo. ZEUS. K.N.S.M., vertr. 4 Juni van Valencia naar Malaga. BOEROE, Ncderl., thuisreis, pass. 2 Juni Sagres. DRECHTERLAND, H. Lloyd, uitreis, vertr. 2 Juni van Lissabon. ERATO, K.N.S.M., vertr. 5 Juni van Ant werpen naar Swansea. EEMLAND, H. Lloyd, uitreis, arriv. 4 Juni te Rio Grande. FLANDRIA, H. Lloyd, thuisreis, pass. 4 Juni Fern Noronha. GELRIA, H. Lloyd, uitreis, vertr. 4 Juni van Rio Janeiro. JAN PIETERSZ. COEN, Ned., thuisreis, arriv. 5 Juni te Genua. JOHAN DE WIT, Ned„ uitreis, arriv. 5 Juni te Genua. KAWI, R. Lloyd, uitreis, vertr. 5 Juni van Southampton. PALAMED, Oceaan, arriv. 3 Juni v. Am sterdam te Hamburg. PATRIA, R. Lloyd, thuisr., vertr. 5 Juni van Suez. SALEIER, H.O.A.-lijn, uitreis, arriv, 5 Juni te Port Said. WATERLAND, H. Lloyd, thuisreis, vertr. 5 Juni van Las Palmas. ZEELANDIA, H. Lloyd, uitreis, vertr, 4 Juni van Lissabon. ZAANLAND, H. Lloyd, thuisreis, pass. 3 Juni Fern. Noronha. DE NON-ACTIVITEIT DER OFFICIEREN. Een proces te wachten Naar aanleiding van de omstandigheid, dat reeds verschillende officieren ongevraagd met ingang van 1 Juli aa. op non-activiteit zijn ge steld, zonder dat dc korpsen, waartoe deze officieren beh ooren, geheel of gedeeltelijk zijn ontbonden (hetgeen vcCgema de bevorderings- wet voor de officieren wordt verèischt om on gevraagd noanaclllvitedt te vejrleenen) zullen enkele van de hierboven bedoelde officieren den dag volgende op dien van op non-activi- teiltSteffiiig, hun diensten aan hun coBwmaia- darnt aanbieden, osn te doen vaststellen, dttt van hun diensten geen gebruik wordt ge- ma aikt. Zij zullen daarom in rechten doen uit maken of aan de hand van de bestaande wetten de minister van Oorlog gerechtigd is l ot deze op non -ncti viitci t SI dl lingZooals bekend is door enikele onderofficieren reeds een proces aanhangig gemaaikt tegen den Staat der Nederlanden omtrent een in strijd met bestaande contracten gegeven Thans volgt dus een tweede proces van de zijde van officieren, („Tel.") Die afgrond was nochthans de eenige uitweg die hem overbleef. De sluikhandelaar mat met één oogwenk den afstand die de beide randen van elkander scheidde die was ten minste vijftien voeten. „Geeft gij u over, struikroover?" „schreeuw de de brigadier. De geestelijke, die tot dusverre een zwij gend toeschouwer van dat alles was geweest, wilde tusschenbeide komen. „Met uw verlof, mijnheer de pastoor," „zei vader Rastignac met iets gebiedends in zijne stem, „dat is uwe zaak niet." En zich daarna tot Tarik wendende, her nam hij „Geeft gij u over „Mij overgeven, nog niet I" brulde hij woedend. „En indien ik al gevat mocht wor den, zult gij me niet naar de gevangenis voc- ren." Terzelfder tijd bracht hij, zoo snel als een weêrlicht, de karabijn tegen den schouder, legde op den brigadier aan, en gaf vuur. Daarna wierp hij zich voorbij dezen heen, bereikte met eene vaardigheid alsof hij zich op een plank bevond, den rand van den af grond, en sprong eensklaps daarover heen. VII. DE DENNEBOOM. Op het oogenblik toen Tarik vuur had gegeven, had de heer Gabriel zich in allerijl tusschen beide mannen ingeworpen. Hij slaakte een gil van smarten stortte neêr. De kogel van den brigadier had zijn linkerschouder getroffen. „Hondsvot 1" schreeuwde de brigadier in de uiterste verbittering, „gij zult mij niet ontsnappen." En terwijl Fransje met zijn doek het bloed trachtte te stelpen, dat uit de wonde vloeide, ijlde vader Rastignac voort, en legde nog maals op den struikroover aan. Maar hij schoot zijn geweer niet af, daar hij als 't ware verbluft was door het zonderlin ge en treffende tooneel dat zich aan zijnen blik voordeed. Dank zijne ongemeene spierkracht en be hendigheid, had Tarik door zijn gewaag den sprong de tegenovergestelde zijde van den afgrond bereikt. Reeds waande hij zich gered maar de hel ling waarop hij was nedergekomen liet hem niet toe vasten voet te krijgen hij gleed op zijne knieën en buitelde naar beneden. Hij poogde zich aan het struikgewas, aan s'ukken steen vast te houden doch de strui ken braken, de steenen brokkelden af en rol den met een dreunend geluid langs de hel ling in de diepte. Zijne oogen werden beneveld, eene rilling beving hem, en hij moest zich op luk of raak lateii voortrollen.Doch bij zijn val stuitte zijne hand tegen een voorwerp en daar klemde hij zich aan vast. 't Was een dennebootnpje, dat tusschen twee rotsen zijn wortels had ge schoten en dat zijne takken boven den af grond uitspreidde. Zwakke hoop 1 Zou dat boompje sterk genoeg zijn om 't gewicht van zijn lichaam te dragen? Tarik rekte zich uit, terwijl zijn hand krampachtig een tak omklemde zijn voet vond een steunpunt op een steen. Intusschen zagen de brigadier en de doua niers, die waren toegeschoten, van de andere zijde dien man, die als 't ware boven den afgrond zweefde. Toen de oud-soldaat zag dat de sluikhande laar zich aan den boom vastklampte, greep hij zijn karabijn weêr en wilde losbranden. Op dit oogenblik maakte Tarik eene bewe ging de tak boog neêr. Het was 'n verschrik kelijk en schokkend schouwspel. Zoolang Tarik zich onbewegelijk hield, bleef de den- neboom overeind staan, doch als hij zich maar even verroerde, gaf het boompje meê. Lang kon het zoo niet duren. De sluikhan delaar voelde met elk oogenblik zijn hoofd meer duizelen en zijne hand verdooven. Hij besefte dat hij een uiterste poging moest wagen en zocht zich voor goed op den steen te plaatsen waarop zijn voet even een rustpunt had gevonden. Doch de steen week en rolde in de diepte weg. Een zwaar lichaam werd in dien val medegesleepteen akelig gekraak liet zich hooren de boom was gebroken. Tarik sloot de oogen, liet den tak los en stortte in den afgrond. Maar, terwijl hij naar beneden viel, hief hij nog de vuist omhoog, en stootte hij, als om God te hoonen eene laatste verwensching uit. Wat den brigadier aangaat, deze riep hem na „Goede reis, maatdat spaart me mijn kruit." Dit was de lijkrede die over den struik roover gehouden werd. Tegelijker tijd was de heer Gabriel meer tot zijn bewustzijn gekomen, en toen hij Tarik verdwijnen zag, viel hij op de knieën „Mijn God I" sprak hij, „ontferm u zijner VIII. 't Was een sombere nachtzware wolken, door een westewind voortgedreven, snelden voorbij en bedekten de lucht soms met een akelig duister. Zweeft daar ginder echter niet een licht, dat gelijk een ster, nu opkomt, dan daalt, en beurtelings flikkert en wegduikt? Het is 't licht van een lantaarn die door een kind gedragen wordt en bij welks schijn sel zich ook een man vertoonthet is een geestelijke, die blijkbaar slechts met moeite zijn weg vervolgttelkens zoekt zijn rechterhand een steun, en zijn linkerarm hangt in een zwarten band. Zulk een gang is bij dag gevaarlijk, maar bij nacht zou men dien wel dwaas kunnen heeten want er is nergens een zweem van een voetpad, en naar alle zijden heen ziet men vervaarlijke rotswanden en opeengehoopte steenlagen, als 't ware de bouwvallen van eene vroegere ineengestorte wereld. Het kind en de geestelijke gaan beneden waarts, dieper en dieper men zou denken dat zij in de aarde willen doordringen, maar de helling is steil, en de grond glibberig zoodat zij zich gedurig aan vooruitstekende punten der rotsbrokken moeten vasthouden en omwegen maken om hun doel te bereiken. Een oogenblik scheen de vermoeienis al te groot en het van den doorzettenden wil te zullen winnen beide tochtgenooten hou den even op. „Wij zullen er nooit komen, mijnheer," Zei de knaap, wiens stem wat beefde. De geestelijke schudde het hoofd, zonder dat hij een woord uitbracht. Na een oogenblik rust te heooen genomen, neemt hij zelf de lantaarn in de hand. „Zeker is de man dood," hernam de knaap. „Misschien En nu zetten zij hunnen tocht voort. Na verloop van een half uur bereiken zij de eindpaal er van. Die is geen ander dan de afgrond, waaraan de inwoners van Marnas den naam van dc Duivelskrocht hebben gege ven, naar aanleiding van een volksverhaal, dat gelijk alle overleveringen van dien aard, een of and r feit uit de geschiedenis ten grondslag heeft, dat door het volk op zijne wijze voort verteld en door zijne verbeelding opge sierd is. Het voetpad, dat langs den rand van den afgrond voert, is 't eenige aan die zijde, waar door men uit Frankrijk naar Spanje komt, en ook zoo omgekeerd. De legende luidde, dat al wel vijf eeu wen geleden zeker iemand met bokspooten dat voetpad totwoonverblijf koos. Zoodra een reiziger daar langs kwam, stak de duivel zijn klauwen uit en zeid» dan „Verloochen God, of ik worg u." Gewoonlij k braakte de verschrikte reiziger eene of andere verwensching uit. Maar dan werd ook een schaterlach ge hoord, die het gebergte tot op zijne grond slagen trillen deed. „Een ziel meer ter helle 1" grinnikte Satan, en hij wiep den godloochenaar i? den afgrond. Nu gebeurde het eens, dat een bisschop, een heilig man, die zich van Tortona naar Perpignan begaf, dit bergpad langs kwam. De duivel bevond zich weêr op zijn post, en toen hij den vromen man van verre nade ren zag, wreef hij zich al in de handen, den kende „dat is een buitenkansje." Toen de bisschop tot op een paar stappen genaderd was, legde Satan volgens gewoonte hem zijn klauw op den schouder. „Verloochen God, of ik worg u Maar wel verre dat hij God zou verlooche nen, maakte de bisschop het teeken des kruises en besprenkelde den boozen geest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5