l)e Pastoor van RHarnas. BUITENLAND Tweede Blad 8 Juni 1923 BRIEF UIT BEIEREN. 8EM. BUITENL. BERICHTE*. BIMNENLANDSCH NIEUWS. n. De Industrieele groep van het Engelsche Lagerhuis zou een schadever goedingsplan hebben opgesteld. Een interview met Krassin; de voor uitzichten van den Russischen handel en industrie. Prof. Lorentz te Londerl. Onder de Telegrammen: Het nieuwe Duitsche aanbod is gepubliceerd; over de Roer wordt niet gesprokende belastingen worden aanmerkelijk verhoogd; er wordt een moratorium gevraagd tot 1 Juli 1927' een uiteen zetting van minister Rosenberg; de indruk in Parijs is: „onvoldoende en onaannemelijk"; Londen zwijgt nog. Het ontwapeningsvoorstel van Lord Robert Cecil wordt door de betreffende Volkenbondscommissie af gekeurd. PROF. LORENTZ TE LONDEN. FEUILLETON. NATIONAAL SOCIALISME EN KATHOLICISME. De sociaal-democratie ondervindt thans tot haar schade, wat het zeggen wil de chris telijke arbeiders op de haar eigen wijze be streden en geterroriseerd te hebben. Met het oog op den bcnarden, tegenwoordigen toe stand, waardoor de eenheid en saamhoorig- heid in ons volk, meer dan ooit dringend geboden is, zou het niet verstandig zijn, te gen onze politieke tegenstanders, de natio- naal-democraten, in 't veld te treden. Veel reeds is geschreven en gesproken over het standpunt ckr Katholieken tegen over het Joden-vraagffuk. Toen van Katho lieke zijde vóór den wereldoorlog, zich stemmen verhieven tegen de Jodenpers, is ons uit die kringen, welke zich thans door een fel anti-semitisme onderscheiden, geen steun geworden. Het christenvolk moet goed uit zijn oogen zien en daarna overwegen, wat volgens de christelijke leer, in den strijd tegen de Joden geoorloofd is. Maar het stre ven der fanatieke anti-semieten kan niet tot het beoogde doe. vnercr en zal verschillen de lagen van hel vol) tegen elkaar in 't harnas jagen. Ei staan verwondcring-wek- kende punten en beloften op het volkshuis houdkundig programma der Nationaal-Soci- alisten, maar ze zijn onduidelijk. Zij doen hun uitej-ste best het overmachtige kapitaal te overwinnen, maar aan hun besludeering van d.e dienstbaarheid van de rente zou de geheele wereld mee moeten werken, Politiek gesproken, willen de Nationaal- Democraten zoo'n idealen Duitschen staat, dat de Grondwet van Weimar, daarbij in het niet zinkt. Of dit ten goede zou komen aan het wel zijn en het streven naar zelfstandigheid van Beieren en de Zuid-Duitsche landen, is eei» andere vraag. In het programma der Nationaal-Socialis- ten staat te lezen, dat hun partij op den bo dem van het positieve Christendom staat. Dit noemen wij een ruim begrip, dat zich ®aar alle kanten laat uitrekken, veel te ruim voor ons Katholieken. Meerdere natio- naal-socialisten, zelfs onder hun leiders, ma ken onderscheid tusschen Godsdienst en Kerk. Dit is een van Katholiek standpunt geheel verschillend begrip van het „positie ve Christendom". Van soortgelijke overwe gingen uitgaande, werd indertijd de Los-van- Rome-'beweging aan den gang gebracht. De ze beweging in Oostenrijk, heeft voortge- werkt en uit haar is de z.g. beschavende geest der nationaal-socialistische beweging voortgesproten. In de bekende brochure van Jung staat veel over den beschavenden in vloed van het Nationaal-Socialisme maar het zal moeilijk vallen, om zich een duidelijk beeld van het geheel te vormen, voor zoo ver de Nationaal-Socialisten zich dit in hun „positief christendom" voorstellen. Een feit is het, deft zij het Oude Testament verwer pen. Voor ons Katholieken is echter het Oude Testament geen profane geschiedenis Van het Joodsche volk, maar een der Heili ge Boeken, geschreven onder ingeving van den H. Geest. De in het Oude Verbond voorspelde Verlosser Jezus Christus en de Apostelen hebben zich op het Oude Testa ment beroepen. En Christus is niet in de wereld gekomen, om de Wet of de Profeten op te heffen, maar om ze te vervullen (Math. 517). Hef geschrift van Jung klaagt het Pausdom aan als zijnde onvereenigbaar met het wezen van Duitschland en de Duit- sche denkwijze, het wijst op vermoedelijke geheime bevelen aan de Katholieke geeste lijkheid uit Rome, alsof onze gehechtheid aan den Paus, van Duitsch standpunt ver werpelijk zou zijn! De Paus verlangt geen geheimdoenerij in zaken van Geloof en Ze- deleer: Hij spreekt duidelijk cn verstaanbaar tot de geheele wereld. Wij moesten den Paus dankbaar zijn voor zijn zegenrijke be moeiingen gedurende den wereldoorlog en daarna! Verder wordt den Katholieken het samen gaan met de Rooden en de hoogere stan den, één in hun haat tegen v. Bismarck en zijn werk, voorgeworpen. Dit zou n.b. geschied zijn in opdracht van Rome! „Duitschland mag niet overwinnen!" dat zou het wachtwoord der Katholiek ge organiseerde partijen geweest zijn! Aan de kerkelijke verdeeldheid sedert de Reforma tie, aan al het bedreven kwaad zouden de Katholieken schuld zijn; verder zou Christus geen Kerk gesticht en geen priesterstand ingesteld hebben. Derhalve zou het noodza kelijk wezen, het Katholicisme met het Pro testantisme ineen te smelten. Het is beneden de waardigheid van ons Katholieken om ons tegen deze en dergelijke onzinnige beschul digingen te verdedigen. Vaderlandsliefde, Nauwgezetheid van ge weten, Plichtsbesef lichten zoowel voor als na den wereldoorlog met heller glans voor, dan hartstochtelijke partijpolitiek en dema gogie. vooral zou betreuren om de politieke gevol gen er van. Sovjet-Rusland weet wat oorlog wil zeggen en haat en verfoeit alles wat oorlog is. Het is, aldus Krassin, onze vrede lievendheid, die er ons toe heeft gebracht tegemoet te komen aan alle eischen van het Engelsch ultimatum. Alle staten, die aan Rusland grenzen, zijn ons heftig vijandelijk gezind. Ons, d.w.z. Rusland in het algemeen, maar de sovjet- regeering in het bijzonder. Wij zijn overtuigd dat zij het opzeggen van de handelsovereen komst zouden beschouwen als een afbreken der diplomatieke relaties tusschen de beide landen en dat zij het en dit is zeer be langrijk ook zouden beschouwen als een sein om een vijandelijke actie tegen Rusland te beginnen. In het hedendaagsch Europa, dat wordt verscheurd door allerlei tegenstrij dige begeerten en politieke wenschen, die met elkander in tegenspraak zijn, dat is vergiftigd door het geyaarlijkste en eng- hartigste nationalisme, is het ondenkbaar, dat een oorlog, als het daartoe kwam, zou kunnen worden gelocaliseerd en worden be perkt, tot de oorspronkelijke deelnemers Daarin ligt een groot gevaar. Wij zijn over tuigd, dat aldus het opzeggen van het han- delstractaat het teeken zou zijn tot het los barsten van een nieuwen Europeeschen oor log. Daarom, in ons eigen belang en ter wille van de principes, die wij vertegenwoordigen, hebben wij er de voorkeur aan gegeven onze nationaale trots en zelfs iets meer dan die opzij te zetten om den vrede niet in gevaar te brengen." De heer Krassin gaf toe, dat de omvang van de zaken, die rechtstreeks als 'n gevolg van de handelsovereenkomst kunnen worden beschouwd, niet zeer groot is, ofschoon vele zaken, die schijnbaar zonder verband met het tractaat zelf tot stand gekomen zijn, fei telijk het tot stand komen er van danken aan de betere atmosfeer, die door de over eenkomst van Londen is geschapen. DE SCHADEVERGOEDINGS KWESTIE. Het Journal verneemt uit Londen De industrieele groep uit het Engelsche Lager- huis heeft aan den eere-minister een memorie overhandigd welke aanbevelingen bevat tot regeling van het vraagstuk der schadever goeding. Met name stalt zij voor £100milli- oen, dus ongeveer 7 milliard papieren francs, onverwijld aan Duitschland te overhandigen en te laten verdeelen tusschen Frankrijk, België en Jtalië als eerste afbetaling. Verder dient 'n minimum en een maximum voor de totale schuld van Duitschland vastgesteld te worden, een minimum van ongeveer 2y> milliard pond en een maximum van 3 milji- jrd pond, met aftrek van de betaalde sommen. In een hoofdartikel schreef de Times gis teren Men zegt dat het beginsel, dat aan de Duftsche nota ten grondslag ligt, is, de En- tente-mogendheden aan de conferentie-tafel te brengen. Wij gelooven dat Engeland er voor zou opkomen, Duitschland's standpunt te hooren op een conferentie, indien men zich algemeen voornam, dat de conferentie een definitieve regeling zou beteekenen. Daarop is echter geen hoop, zoolang het tegenwoor dige verwoestende conflict in het Roerbek ken woedt. Dit zou ongetwijfeld voortduren, indien de Duitsche regeering kans zag zich uit eigen beweging los te maken van het plaatselijk verzet in het Roer-bekken. Een bezwerend gebaar zou echter op dit hachelijke oogenblik op bewonderenswaardige wijze den goeden indruk steunen, dien haar me morandum in dit land vermoedelijk zal ma ten. ENGELAND EN RUSLAND. McNeill, de onder-minister voor buiten landsche Zaken, heeft op een vraag inliet Lagerhuis meegedeeld, dat bij de huidige onderhandelingen met Rusland slechts aan spraken op schadevergoeding voor personen betrokken waren. Aanspraken op schade vergoeding voor eigendommen zouden met met succes binnen het kader der onderhan- delingen kunnen worden getrokken en zij blijven daarom voorbehouden voor afzonder lijke onderhandelingen. Een intervieuw met Krassin. De Londensche correspondent van het „Hollandsch Nieuwsbureau" had een on derhoud met Krassin, den Russischen han delsgedelegeerde te Londen, over verschil lende onderwerpen, verband houdend met de verhouding tusschen Rusland en Groot- Britannië. Omtrent de handelsovereenkomst tus- ichen de beide landen zeide Krassin, dat Rusland de opzegging dier overeenkomst Toch Zijn de zaken tusschen de beide lan den verviervoudigd sedert de overeenkomst in werking is, en volgens onze meening, al dus de sovjetvertegenwoordiger en die van vele bevoegde beoordeelaars, zullen de ko mende jaren jaar op jaar een vooruitgang van 100 pCt. op elk daaraan voorafgaand jaar aan- toonen. Vooral van belang is in dit opzicht de graanvoorziening van Europa. Momen teel is Amerika 't land, dat in hoofdzaak aan Europa het graan levert, doch er zijn verschil lende factoren werkzaam, die er toe leiden dat het surplus, dat Amerika voor uitvoer beschikbaar heeft, gestadig zal afnemen en dat de prijzen, waartegen men dit surplus zal kunnen koopen, zullen stijgen. Rusland is het aangewezen land ter voorziening in de be hoefte van Europa als nieuw of liever ge zegd, als hernieuwd leverancier. Als de vooruitzichten niet bedriegen zal Rusland dit jaar in staat zijn 20 a 25 mil- lioenpond waarde aan granen uit te voeren, tegen een prijs, die op grond van allerlei oor zaken belangrijk lager zal zijn dan de Ame- rikaansche. De geheele handel van Rusland staat wat het buitenland betreft, onder staats controle en derhalve zou het afbreken der handelsovereenkomst Engeland de moge lijkheid ontne. en zijn deel te krijgen van het graan dat Rusland voor export beschikbaar heeft. Öf liever dit is wat te sterk uitgedrukt dat deel direct uit Rusland te krijgen. Indi rect door bemiddeling van kooplieden in an dere landen, zou Engeland er natuurlijk een deel van kunnen krijgen, doch die bemidde ling zal natuurlijk den prijs verhoogen." Krassin erkende dat 't ongetwijfeld mogelijk was, dat er ook zonder handelsovereenkomst zaken tusschen beide landen werden gedaan, doch zulk een handelsverkeer zal binnen enge grenzen beperkt blijven. Als men tusschen Engeland en Rusland een handelsverkeer wenscht van eenigen omvang moet de Rus sische regeering, die tenslotte de controle over den buitenlandschen handel in de hand heeft, vertrouwen kunnen koesteren in de veilig heid en onaantastbaarheid van Russische wa ren en van Russische depóts in Engeland. Dit zou door het afbreken der diplomatieke relaties tot een hersenschim worden gemaakt. Bovendien zou een breuk nog een ander na- deelig gevolg hebben, n.l. dat er een einde kwam aan de mogelijkheid van bezoeken van Engelsche zakenlieden aan Rusland en van Russische handelsvertegenwoordigers aan En geland, omdat na het vertrek der wederzijd- sche diplomatieke vertegenwoordigers geen pasvisa meer zouden kunnen worden gege ven. Wij gevoelen ons aangetrokken, aldus de heer Krassin verder nog, door de iinancieele en politieke stabiliteit van Engeland, maar hoewel wij gaarne onze handelsbetrekkingen met dat land zouden willen laten voortbe staan, zijn wij niet verloren, als wij Enge land als afzetgebied zouden moeten verlie zen. Ons voordeel zou geringer zijn, dit staat vast, doch voor graan, hout, petroleum, hui den en dergelijke is altijd een markt te vin den. Zelfs zouden onze artikelen op den duur toch hun weg naar Engeland wel vinden, n.l. langs een omweg en dus duurder, omdat er een tusschenpersoon noodig zou Zijn. Als het handelsverdrag met Engeland wordt ge annuleerd, blijft het toch bestaan, dat wij handelscontracten hebben J°°Pe.n 716* an" dere landen. Duitschland, Nederland, Noor wegen, Zweden en Italië bijv., die natuurlijk wel als tusschenpersoon zullen wi£len dienen om daaraan iets te verdienen. K°rL0™' terT wijl Rusland als graanschuur v0°* £ng®la"J? onontbeerlijk is, kan de Engelsche mark voor Rusland volstrekt met als een levens- VrOvergdfquaestie der propaganda 2eide Krassin, dat propaganda, die vijand g is aan andere regeeringen, metterdaad d f jetregeering niet wordt gevoerd. Wel Zouden wij natuurlijk gaarne zien, dat onze denk beelden overal veld wonnen, maar het is niets anders dan een verzinsel, dat w,j de apostelen zijn van een gewelddadige omwen teling in andere landen en dat wh hen onder steunen, die deze revolutie Pr®dlB| Krassin sprak tegen, dat het So'vjetleger agressieve bedoelingen had. „Wien Zouden wij moeten aanvallen," zeide hij. land genoeg en te over voor onz® ^hoeften en er is derhalve geen reden, waarom wij een uitzetting onzer grenzen noodig zouden In dit verband merkte hij °P' met Frankrijk achter zich, militarisme en veroveringszucht belichaamt en deze richten Zich volgens hem vooral tegen Rusland. Het was, naar het oordeel van Krassin» nutteloos, te ontkennen, dat Rusland kapi taal noodig had om op modernen voet zaken te kunnen doen, doch er ligt een groot ver schil tusschen Rusland en andere landen hierin, dat in de Sovjetrepubliek het kapi taal aan den staat behoort of althans onder diens controle werkzaam is. De regeering heeft definitief de wenschelijkheid erkend van het tot zich trekken van buitenlandsch kapitaal. Een aantal contracten zijn in ver band daarmede gesloten met firma s m Engeland, Amerika, Duitschland, Neder land, Noorwegen en Zweden, die daartegen over concessies, zoowel op industrieel als handelsgebied en voor in- of uitvoer hebben verkregen. Buitenlandsche beleggers behoe ven voor hun kapitaal in Rusland geenerlei bijzondere waarborgen. Hun rechten en de veiligheid van hun bezit zijn volkomen ge waarborgd door de burgerlijke strafwetten des lands en ook door den inhoud der afzon derlijke overeenkomsten, die, wat belang rijke concessies betreft, direct tusschen de gegadigden en de regeering zijn gesloten. Alle quaesties, die op grond daarvan zouden kunnen ontstaan, kunnen of door de gerechtshoven, die nu geheel normaal functioneeren, of door arbitrage worden beslist. De quaestie van waarborgen biedt dus, volgens Krassin, geenerlei moeilijk heden en kapitalisten, die met de Sovjet- regeering in contact treden zullen het met moeilijk vinden met haar op te schieten- Over de thans hangende onderhandelingen met Engeland wilde Krassin zich natuurlijk niet uitlaten. Hij was vol hoop, doch geens zins optimistisch aangaande den atloop daarvan. UIT HET BEZETTE GEBIED. Da Krupp-fabrieken als onderpan{L De Krupp-fabrieken te Neuwied, Engers en Mulhafen, die militair zijn bezet, zuilen als pand worden vastgehouden totdat de vol ledige betaling van 20 milliard mark, het bedrag der kolenbelasting, welke de Krupp- fabrieken te Essen nog niet hebben voldaan, zal zijn geschied. Het doodgeschoten knaapje. Havas komt in een telegram uit Dussel- dorf nogmaals op tegen de voorstelling» die men van Duitsche zijde over het doodschie ten van het zevenjarig knaapje heeft gegeven. Het agentschap noemt de Duitsche lezing leugenachtig, met de bedoeling de Fransche soldaten in een kwaad daglicht te stellen. (Men weet dat de Duitschers hebben ver klaard dat de Fransche soldaat in quaestie het jongetje, dat brood was komen vragen, aanstonds zou hebben doodgeschoten» ter wijl de Franschen beweren dat het ongeval is geschied toen de soldaat zijn geweer schoonmaakte en dit per ongeluk afging.) Havas meent dan ook dat het feit, dat de Duitsche kinderen de gewoonte hebben om voedsel aan de Fransche soldaten te vragen, er op wijst dat zij dezen niet als gevaarlijke wezens beschouwen. IERLAND. Vöor het eerst in de geschiedenis van het leger van den Ierschen Vrijstaat heeft Woens dag een regiment een vaandel ontvangen. De plechtigheid had plaats in de Griffith-kazerne waar generaal Mulcahy een vaandel uitreikte aan de afdeeling voor herstel en onderhoud van spoorwegen. Het corps was vertegen woordigd door 500 officieren en manschap pen. Bij het overhandigen hield Mulcahy een redevoering, waarin hij zeide, dat na zeven of acht maanden de spoorwegen van het land, dank zij de inspanning van het corps goed hun werk deden en dat de economische en sociale aanslag op de natie was verijdeld. Het corps mocht God danken, dat de strijd met de wapenen tegen hun eigen landgenoo- ten ten einde liep. Een aantal vooraanstaande geleerden was Woensdagavond aanwezig aan een te Lon den gehouden feestmaal van de Anglo- Batavian Society/onder voorzitterschap van den oud-gezant Townley. Onder de aanwezi gen was ook lord Haldane, professor Forsyth en gezantschapsraad Roosmale Nepveu. De voorzitter stelde een dronk in op den voornaamsten gast, prof. Lorentz. Hij zeide dat alles moest aangemoedigd worden wat kon leiden tot samenwerking der naties. Lorentz is een-eminent geleerde, die een in spiratie was geweest voor de jongelingschap van verscheiden landen. Prof. Lorentz ant woordende, zeide dat er altijd vriendschap pelijke samenwerking geweest is tusschen Engeland en Nederland op het gebied van physica, mathematica en astronomie. .Thans hebben de beide landen elkaar veel aan te bieden, in het domein der wetenschap. Lord Haldane zeide hierop, dat Lorentz een der grootste wiskundigen van de wereld is. Zijn zin voor het vasthouden aan de feiten, zijn afkeer voor speculatie maakten hem tot een der grootste mannen der wetenschap van dezen tijd. Spreker legde den nadruk op het internationale karakter van de wetenschap. Hij zag den tijd tegemoet waarin de uitwer kingen van den oorlog zouden zijn verzachten waarin de wetenschap bevrijd zou zijn van het provincialisme, hetwelk ze telkens ont moet. OPTIMISME IN AMERIKAANSCHE HANDELSKRINGEN. De National Association of Manufactu rers zegt, dat de vooruitzichten voor den han del in den herfst gunstig zijn. De heer Ro- berts, vice-president van de National City Bank, verwacht een lange periode van voor spoed. AMERIKA EN HET INT. GERECHTS HOF. Senator Watson van Indiana heeft na een conferentie met president Wilson voorspeld, dat de meeningsverschillen onder de re- publikeinsche senatoren over het voorstel 4er regeering inzake een wereldgerechtshof zullen worden uit den weg geruimd door reserves. UIT BOLIVIë. De regeering van Bolivië heeft een ver klaring gepubliceerd voor haar afkondiging van den staat van beleg in een aantal distric ten. Zij zegt dat zij daartoe is overgegaan om een opstand van de socialistische arbeiders vakbonden te voorkomen en om de orde en de veiligheid voor kapitaal en arbeid te waarborgen. De regeering was daartoe ver plicht geweest. VLIEGTUIGRAMP IN DE V. S. Barbots' miniatuurvliegtuig, waarmede hij de vlucht over het Kanaal volbracht is ver nield, toen het dalende te Clarksboro in New Jersey tegen een boom botste. Barbots is onverlet. Een militair luchschip, het grootste van de V. S.» is Woensdagavond verbrand gedurende een onweer, terwijl het vastlag aan een stalen mast in het aërodrome te Dayton, waar het na de proefvlucht was geland. Men ge looft dat de wind het achterstuk van het schip aandreef tegen een anderen stalen mast zoodat een electrisch contact werd ver oorzaakt, die het gas ontstak. Twee leden van de bemanning zijn gewond andere ont snapten onverlet. De zeelieden en stokers aan boord van de buitenlandsche stoomschepen te New-York hebben vergaderd en geestdriftige resoluties aangenomen tot ondersteuning van de bedreiging, gedaan door de Fransche schepelingen in Havre, dat zij willen staken, indien de F -nsche 'schepen, die na 9 Juni naar havens n de Vereenigde Staten ver trekken, niet de 2 liter wijn per kop en per dag aan boord hebben, waarop die schepelingen onder dejbepalingen van de Fransche scheeps- wet aanspraak hebben Ook spraken de schepelingen te New-York de vur ge hoop uit, dat de gedelegeerden van den Bond van stokers en matrozen, die giste ren te Parijs zouden bijeenkomen, evenzeer met klem zullen aandringen op het behoud van het volle rantsoen gewone roode wijn voor de bemanningen. Na 10 Juni mogen naar men weet m de Amerikaansche havens geen schepen met sterken drank aanlboordjbinncnkomen noch mogen schepen met alcoholica (behalve dan voor medische of sacramenteele doel einden) de Amerikaansche havens verlaten. Men houdt het er echter in de Vereenigde Staten voor, dat de medische ambtenaar van den Openbaren Hygiënischen Dienst, die over die medische voorraden aan boord van de schepen de controle zal hebben, door wat erg coulant te zijn, den toestand voorloopig nog wel zoo zal kunnen redderen, dat de matrozen en stokers uit de zuidelijke landen aan boord hun paar liter wijn per dag zullen kunnen krijgen. De Italiaansche ministerraad heelt met algemeene stemmen het ontwerp kies rechthervorming goedgekeurd. Volgens een Grieksch bericht zouden Turksche gendarmen bij Trebizonde een groep Grieken aangevallen hebben. Zes Grieken zouden gedood zijn. De Franschen hebben de drukkerij van het Düsseldorfer Tageblatt in beslag genomen, op grond dat de zetters en druk kers geweigerd hadden het door de Fransche bezettingsoverheid uit te geven, in het Duitsch gestelde, blad te zetten en te dru ki llet blad zal tegen het einde van deze week in een oplaag van 200.000 exemplaren ver schijnen. Uit de rijksdrukkerij zijn, naar men uit Berlijn meldt, voor 500 millioen mark bank biljetten van 50.000 mark gestolen. Op het terugbezorgen van de biljetten of aanbrenging van den dader is een belooning gesteld van een millioen mark. De biljetten Zijn ten deele nog ongenummerd,' doch num mers zijn gemakkelijk aan te brengen. Generaal von Hom, de gewezen Beier- sche minister van oorlog, generaal adjudant van den prins, regent Luitpold en koning Lodewijk III, is te Munchen in den ouder dom van 77 jaar gestorven. Generaal von Hom was een bekende figuur uit het Beiersche leger. —Te Frankfort a/Main is met ingang van 7 Juni een bijzondere belasting ingevoerd voor bezoekers van cafe's. Een ieder die er om 9 uur 's avonds vertoeft moet 200 mark betalen en van 9 uur tot sluiting 400 mark. De caféhouders mogen niemand zonder belastingcoupon toelaten. Woensdag zijn in Duitschland de alu minium geldstukken van 500 mark in omloop gebracht.- Te Leipzig is het Woensdag naar reeds in het kort werd vermeld tot een botsing tusschen de politie en betoogers ge komen. De socialistische vakvereemgingen hadden protestvergaderingen tegen de duurte en het Roer-avontuur gehouden en trokken daarna met roode vlaggen voorop door de stad naar de Augustus-platz, waar de leiders den stoet ontbonden. Op het plein was een groote menigte samengestroomd, waaruit, toen de betoogers wilden uiteengaan, plotse ling schoten vielen. In een oogenblik was de paniek algemeen de politie, die met stee- nen werd bestookt en op wie vermoedelijk ook de schoten waren gemund, chargeerde en maakte gebruik van haar vuurwapens. Het gevolg van de vechtpartij was 5 dooden en 37 zwaar gewonden, o.w. 15 politieagenten. Bovendien zijn nog 60 menschen licht ge- kwetst. Bij het onderzoek is gebleken dat de eerste schoten waarschijnlijk gelost zijn door brood dronken jongelui, die belust waren op een handgemeen. De politie was des avonds den toestand geheel meester. De binnenstad was toen af gezet. De commissaris van politie heeft alle samenscholingen en betoogingen verboden. In het oeconomisch leven van Rusland ne men de ijzermijnen van Kriworozjsk (Oekrai- ne) een voorname plaats in, daar het herstel en de ontwikkeling der metaalindustrie voor een groot gedeelte afhangt van de productiviteit dier mijnen. Aanvankelijk heeft men onder 't bolsjewieksch bewind zoo goed als uitslui tend aandacht geschonken aan herstel van de industrie in het Donbekken. Thans is men evenwel sinds eenigen tijd er op uit om ook de Kriworozjskimijncn op zoo groot mogelijke productiviteit te brengen. Het voornaamste punt, waaraan de sowjet-autoriteiten hun aan dacht hebben te schenken, schrijft de Ekono- mitsjeskaja Gazeta, is dan ook niet de arbeid in de mijnen zelf, maar de technische benoo- digdheden. Geconstateerd werd, dat gedu rende 5 6 jaren geen onderhoud heeft plaats gehad en de mijnen in technisch opzicht hard achgeruit gegaan zijn. Sedert de mijnen van Kriworozjsk onder de zuidelijke ijzertrust gekomen zijn, is er verbetering in den alge- meenen toestand der mijnen gekomen. De ijzertrust heeft namelijk voorbereidenden ar beid gedaan voor het herstel der mijnen. De Engelsche minister voor luchtwezen, sir Samuel Hoare, wordt in Augustus te Gotenburg verwacht ter gelegenheid van de luchtvaarttentoonstelling, die dan in ver band met de Herinneringstentoonstelling aldaar zal worden gehouden. Thans staat vast, dat men ten spoedigste zal overgaan tot de electrificatie van de spoor lijn van Stockholm naar Gotenburg. Vermoe delijk zal het geheele werk gereed zijn voor 1 October 1925. —Ter gelegenheid der plechtige ingebruik neming van het nieuwe raadhuis te Stockholm op 23 dezer zal een optocht van 4500 burgers worden gehouden, als wier leider en woord voerder de oud-minister Branting zal optre den. De Engelsche Koning heeft £100 bijgedragen voor den nieuwen veldtocht tegen kanker in het Britsche rijk. DURE HANNES. De „Nieuwe Venl. Courant" vertelt van een Hannes in een dorpje aan de Maas, die wegens dronkenschap was veroordeeld tot 1 dag hechtenis of eenige guldens boete. Wat deze veroordeeling het land kostte, blijve hier even buiten rekening. Maar ook daarna had Hannes' vonnis nog een duur verloop. X. DE NACHTSPOOKSELS EN DE KOORTS. Een uur later rustte de sluikhandelaar op een leger van mosch en bladeren.in de schuil plaats die hij zelf aangewezen had. Dat toevluchtsoord was geen ander dan een grocte spelonk, die hare opening ter zijde van de Duivelskrocht had en diep in 't ge bergte scheen in te loopen. De toegang was door zwaar struikgewas voor de nieuwsgierige blikken verborgen. De geestelijke, door den knaap voorgegaan, had Tarik daar heen geleid hij had hem zooveel mogelijk erzorgd en opnieuw zijne wonden verbonden,door innige deernis gedre ven had hij hem zelfs zijnen mantel ter bedek king tegen de koude nachtlucht gelaten. Ook had hij den sluikhandelaar beloofd, dat hij den volgenden dag zou terugkeeren en was daarop naar de pastorie teruggekeerd. Tarik had hem laten begaan, als ware hij eene hulpeloos kind, en had er niet eens aan gedacht den geestelijke een woord van dank te zeggen. Hii was door eene heete koorts aan- Toen hij zich alleen bevond, greep hij half werktuigelijk de flesch, die de heer Gabriel bij hem had laten staan, en zwdgde met een teug het brandend vocht in. Weldra stegen de dampen van den brandewijn hem naar het hoofd en deden hem in eene zware verdoo- ving vervallen, waarin hij nauwelijks instaat was te denken. In de spelonk heerschte een vale duisternis, welke slechts nu en dan eenigzins werd afge broken, wanneer het maanlicht flauw tus schen het struikgewas daarin viel. Het zon derlinge van zijnen toestand en de bedwel ming waarin hij door den drank geraakte, maakte des sluikhandelaars geest meer dan ooit vatbaar voor die indrukken van schrik, welke de nacht, vooral in zulke woeste berg streken, voortbrengt. Het scheen rondom hem of er in de pelonk spooksels kw men rond dwalen, en of zich sommige van die schrikge stalten, bij het maanlicht, op de takken van 't struikgewas zich zetten en er op ronddans ten hij meende daaronder zijne metgezellen, de Saracenen van Marnas, te herkennen. Hij wilde zich aan die verbijstering ont trekken en sloot de oogen. De spooksels waren verdwenen, doch ook nu weme»den ge daanten voor ijnen geesthij zag met een liefderijken maar helderlichtenden blik, het bleeke gelaat van pastoor Gabriel op hem ge- vestigd. Die verschijning scheen hem nog vreselijker dan de eerste, want eene kille huivering doortrilde al zijne leden. Sliep hij waakte hij Hii had er zelf bet bewustzijn met van, en om die vraag te beantwoorden, trachtte hij te gaan zitten. 't Was hem echter onmogelijk, hij was als 'tware vastgeklemd aan den grond hij wilde zich vermannen en opende althans de weder 't was duister rondom hem, doen mj zag als een gloeiende stip en die vergrootte zich, en weder staarde hij op 't gelaat van oen geestelijke, dat over hem was heengebogen. Hoe ruwer en straffer hij dit poogde aan te zien, hoe zachter en goediger plooi het wezen van den geestelijke aannam. 't Scheen hem te zeggen s „Wees toch lijdzaam, kom tot mij, ik heb het toch goed met u voor Onwederstaanbaar werd de sluikhandelaar tot die deernisvolle blikken heengetrokken, 't was hem of hij 't geluid van die zachte stem hoorde.... dat verkwikte hem. Toch worstelde hij nog, en als vreesde hij zich overwonnen te geven, wendde hij ae oogen af. Maar altijd zag hij dien flonkerenden blfk, die hem volgen bleef, en die als 't ware tot hem sprak „Waarom keert gij u van mij Ik heb u immers geen kwaad gedaan Ik ben toch uw vriend!" Eensklaps brak er iets in zijn borsthij bedekte zich de oogen met beide handen hij weende Het visioen was verdwenen. Alleen de maan verlichtte met haar bleeke schijnsel de grot, XI. EEN MISVERSTAND TUSSCHEN GE LIEFDEN. Den volgenden morgen, bij het aanbreken van den dag, toen Tarik ontwaakte, stond onmiddellijk eene vrouw op die naast hem ge zeten was zij bracht hem een kop met frisch water. „Jeanne 1" riep de sluikhandelaar ten uiter ste verbaasd. En hij liet de kop uit de hand vallen. „Jeanne," hernam hij, gij hier „Men heeft mij gelast dat ik hier moest ko men, en ik ben gekomen. „Achriep Tarik spijtig, „men moest u dat gelasten." Jeanne antwoordde niet, maar ging weër op den steen zitten die haar tot zetel strekte. „Had men mij maar als een hond daar omlaag in die Duivels-krocht laten sterven 1 „Ik wist dat gij u slecht gedroegt," hernam Jeanne koel, „maar ik dacht met dat gij onrechtvaardig en ondankbaar waart De sluikhandelaar voelde zijn toorn op- komen, maar hij bedwong dien spoedig. „'t Is waar," fluisterde hij, „een man heeft aan mij gedacht, één enkele 1" „En misschien had hij-alleen juist het recht, u te vergeten." De gekwetste boog het hoofd neder. Men ontwaart dat het gesprek tusschen Tarik en het jonge landmeisje telkens afge broken werd. Dit was daaraan te wijten, dat «r tusschen beide een gevoel van verlegenheid bestond, dat noch hij noch zij recht beseften. „Wat die anderen, de lieden van Marnas betreft,"hervatte Jeanne, ,,'t schijnt dat zij zich weinig om hunnen vriend bekommeren." „Die hebben mij vergeten sprak de sluik handelaar op doffen toon. t Nogmaals zweeg hij. Zeker* maakte hij in stilte vergelijkingen Hij peinsde. „Hoe gaat het met zijne wond?" vroeg hij eindelijk. „Zijne; wond Van wien meent gij „Van.... van dien pastoor," zei Tarik weifelend. „O gij weet dat hij gekwetst is „Ja „Hij 1 heeft van nacht koorts gehad." „Dezen nachtGij bedriegt u, Jeanne, want dezen nacht is hij in de Duivels krocht afgedaald." „Hij wordt ook niet door de koorts weêr- houden." Daar 't hem pijnlijk scheen te vallen die hooge gestalte van mijnheer Gabriel zoo ge durig voor zijne oogen te zien opkomen, trachtte de sluikhandelaar zijne gedachten naar iets anders af te leiden. „Zoo zoudt ge niet uit eigen beweging Zijn gekomen vroeg hij. „Neen," antwoordde Jeanne op koelen toon. „En waarom gehoorzaamt ge dien man? „Omdat die „man", zooals gij hem noemt, mij nooit iets bevolen heeft dan wat goed en rechtvaardig was, en omdat ik het mijn plicht beschouw." j Aangezien hij geen boete betaalde, kwa men hem 2 marechaussees uit^ zijn dorpja halen. Met z'n drieën werd naar 's-Hertogen- bosch gereisd per tram en spoor. Hannes kreeg te "s-Hertogenbosch een gratis bad, het eerste van zijn leven doen een prettigen Daarna had hij voor zijn doen een prettigen dag met gezellige lotgenooten en vrijen kost. Na te zijn uitgerust, kreeg hij voldoende mee, om per tram en per spoor terug te gaan naar zijn Maasdorp, waar hij bij aankomst nog een dubbeltje over had gehouden van het hem verstrekte reisgeld. Hannes was wèl voldaan over het beleefde avontuur. Maar wat heeft zoo'n dronken man nu aan het Rijk gekost? Is het niet een zaak van een Bezuini gingscommissie, om eens te overwegen ol men die dronken Hannesjes niet op wat goedkooper manier #an corrigeeren? NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID. In het Sociëteitsgebouw van de Rotterdam- sche Diergaarde werd gisteren de zestiende algemeene vergadering gehouden van de Ne- derl. Vereen, voor armenzorg en weldadig heid welke bij ontstentenis van den voorzit ter, jhr. mr, D. R. de Marees van Swinderen, geopend en gepresideerd werd door het lid van het bestuur mr. J. A. Baronesse van Verschuer uit Bcesd. Door den secretaris, jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford uit Zwolle werd het jaar verslag over 1922 voorgelezen. Gaf het verslag, over het jaar 1921 blijk van een stemming van dankbaarheid en op gewektheid naar aanleiding van hetgeen de Vereeniging in dat jaar wedervoer, ook het jaar 1922 heeft in meer dan één opzicht reden tot erkentelijkheid gegeven. In de eerste plaats de alleszins geslaagde algemeene vergadering in Leeuwarden, op 14 en 15 September in de Harmonie gehouden. De geldmiddelen der Vereeniging geven ditmaal geen aanleiding tot bijzondere op merkingen In het kapitaalbezit kwamen geen belangrijke wijzigingen. Dit wil dus zeg gen, dat, zal de Vereeniging haar taak naar behooren kunnen vervullen, ernstig moet worden gestreefd naar versterking harer financieele positie. Dat op dit punt groote krachtsinspanning geboden is, klemt te meer, nu geconstateerd moet worden, dat het ledental zich nog steeds in dalende lijn be- weegt. Het orgaan der Vereeniging, het Tijdschrift voor Armwezen, Maatschappelijke Hulp en Kinderbescherming verheugt zich in een goede gezondheid. Met groote voldoening kan de Vereenigmg zien oo den arbeid der permanente commis sie tot opleiding van armbezoekers. Ook dit jaar heeft deze commissie blijk gegeven van groote activiteit, aan den dag tredende in de door haar andermaal georganiseerd» sociale ontwikkelingsweek. Aan het verslag van de secretaresse daar. omtrent wordt het volgende ontleend: De permanente commissie tot opleiding van armbezoekers, besloot, gezien de goede resul taten van de sociale ontwikkelingsweek in Juni 1921 te Utrecht gehouden, wederom eeii dergelijke week te organiseeren. Deze werd gehouden te Amsterdam in de maand Mei. Met groote belangstelling wer den alle voordrachten door maatschappelijke werkers op allerlei terrein gevolgd; de warme, persoonlijke overtuiging door alle sprekers naar- voren gebracht, gaf aanleiding tot levendige en interessante debatten. Over de verrichtingen van de Commissie voor de Oudliedenzorg, kunnen wij in dit verslag kort zijn. Immers de resultaten van haar even omvangrijke als waardevolle werk zaamheden liggen thans vóór ons en vormen den hoofdschotel van de agenda van deze vergadering. Waar er morgen ruimschoots ge legenheid zal zijn om van de groote waar deering voor haren noesten arbeid te gewa gen en hulde te bieden aan haar stoere werk kracht en met name dié van haar onvermoei- den secretaris Dr. J. H. Adriani, mogen wij hier volstaan met het verslag van laatstge noemde betreffende haar voorbereidend werk in 1922. „Het jaar 1922 is voor de Commissie een jaar geweest van gestadigen en veelomvat- tenden arbeid. „Veel behoeft hiervan in dit verslag niet te worden gezegd, omdat hot „Voorbericht", voorafgaande aan het Rap port der Commissie, reeds een overzicht geeft van al datgene, wat de Commissie heeft verricht om in 1923 tot een resultaat te komen." „In het eerste gedeelte van het laar werd de Commissie bijgestaan door mej. W. Talrr.a, te Utrecht, die de ingekomen rapporten voor loopig bewerkte en het materiaal aanvulde door het bezoeken van ongeveer 110 gestich ten voor qudelieden in verschillende provin ciën des lands. Toen mej. Talma door het aanvaarden eener betrekking tot groot leed wezen der Commissie haar taak moest nedcr- leggen, nam de Secretaris der Commissie dezen arbeid op zich, bezocht nog ongeveer 140 gestichten in bijna alle deelen des lands en verrichtte verder wat noodig bleek tot aanvulling en verbetering van het bijeenge brachte materiaal' Hierna was aan dc orde de verkiezing v— 7 leden van het bestuur, ter vervulling der vacatures, op 31 December a.s. ontstaande door het' aftreden van Jhr. Mr. D. R. de Marees van Swinderen (herkiesbaar), mevr. M. G. Muller—Lulop. mevr. F. Steenberghe Engeringh, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs-i sen, A. J. H, Graaf van Lynden en mr. C. F. van Eeghen (niet herkiesbaar) en door het bedanken van C. Gravin van Limburg Sti- Op voordracht van het bestuur werden gekozen (herkozen bij acclamatie) de volgen de candidaten: Jhr. mr. D. R. de Marees van Swinderen te Groningen, mr. C. W. de Vries, secretarij der Algcm. Armen-Commissie te 's-Graven< hage, mevr. M. Beukers-Keiler te Hilversum, mr. A. J. M. Leesberg, wethouder van Alk maar, J. W. Jurrema,. directeur van het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam, J. P. van Fastenhout, secretaris van het Genoot schap „Liefdadigheid naar Vermogen" en lid van het Burgerlijk Armbestuur te Amster- dam. De aanwijzing van de plaats, waar in 1924 de jaarvergadering zal worden gehouden, werd overgelaten, aan het algemeen bestuur. „Wel 200 viel Tarik hier spottend in. „Des te slimmer voor u, indien gij niet be grijpt dat ik de zuivere waarheid zeg. „Maar waarom is hij dan niet zelf gekomen: „Omdat, op het oogenblik dat wij wilden heengaan, mijnheer Rastignac in de pastori» gekomen is en toen heeft mijnheer Gabriel mij gezegd „ga maar vooruit, Jeanne, ik zal wel n& komen," „Dus wacht ge hem nog „Ja, zeker hij heeft het mij gezegd dal hij komen zou." En het duurde niet lang of pastoor Gabnei verscheen werkelijk voor den ingang van de grot, gevolgd door zijn trouwen page, ónzen kleinen vriend Fransje. Zijn arm hing nog in een band en zijn gelaat was bleeker dan ooit. Hij trad nader bij den gewonde en vatte ter zijne hand. „Nog wat koorts," sprak hij. „Wij, dorps pastoors, zijn ook zoo wat geneesheeren." Tarik antwoordde niet. 1 Toen de geestelijke den sluikhandelaar in het gelaat staarde, ontwaarde hij duidelijk de sporen van de gemoedsaandoeningen, die hem hadden geschokt. „Ik wed," hernam hij op opgeruimden toon, „dat ge u driftig hebt gemaakt, et daardoor hebt ge weêr koorts gekregen.JMoel ik de ziekenoppasseres beknorren Jeanne wendde 't hoofd af. „O, o sprak de geestelijke, zou 't ernsti< gcr zijn geweest dan ik gedacht had En zich daarna tot Jeanne en Fransje wen-, dende, zei hijLaat ons even alleen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5