99 KORTE ZIJLSTRAAT 32 Unie Jenever 35°|0a f3.30 per Liter Is het beste wat op dit gebied bereikt kan worden, gestookt uit zuivere Moutwijn overtreft UNIE-JENEVER iedere andere soort Bezoek van den Koning van Noorwegen. EENIG ADRES 6EMEHGD NIEUWS. GRENSHANDEL EN GRENSCONTROLE. KORTE BERICHTEN. VERDRONKEN. SPORT EN SPEL. VOETBAL CRICKET. LAWN-TENNIS. ATHLETIEK» WORSTELEN* BOKSEN. ROLAND TODD SLAAT RADNER. SCHERMEN. WIELRMDEN. PAARDENSPORT. SCHAKEN. WATERSPORT. ZWEMMEN. BILJARTEN. Om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken. ROOD Te Rotterdam. Tegen 11uur was Donderdag aan het station D. P. te Rotterdam alles voor de ontvangst gereed. In de restauratiezaal was met bloemen en tapijten een fraaie doorgang gemaakt, naar een sierlijk baldakijn. De belangstelling in en om het station nam toe, naarmate de voorbereidselen hun beslag kregen. Om kwart voor elf kwam de waarnemende burgemeester, Mr. Simon J. L. van Aalten nog even inspectie houden. Hij was niet in ambtscostuum. Alleen droeg hij als eenig teeken zijner waardigheid de ambtsketen. Xer begroeting waren behalve de waar nemende burgemeester aanwezig de hoofd commissaris van politie A. W. Sirks en de heeren L. J. H. Willingen, havenmeester, C. v. d. Pool, commissaris, O. §kybale, Noorsch consul te Rotterdam, Baron Sweerts de Landas Wyborgh, kamerheer in buitenge wonen dienst, de stationschef de heer llen- senfeldt, overste Gremslec, commandant te Rotterdam, Majoor Westhof en anderen. Op het perron was een eere-wacht opge steld, bestaande uit een detachement mari niers, onder commando van 'kapitein Oclc, alsmede de muziek van de marine te Den Helder. Precies op tijd stoomde de koninklijke trein het station binnen. Onmiddellijk klon ken onder de stations-overkapping de vroo- lijke tonen van de mariniers pijpers-marsch, gevolgd door het Noorsche volkslied. Mr. Van Aalten begroette Hare. Majesteit, die daarop de aanwezigen aan Koning Haakon voorstelde. Vervolgens werd de eerewacht geïnspec teerd, waarop onmiddellijk in de a la Dau- mont bespannen rijtuigen de tocht naar het stadhuis werd aanvaard. Langs den weg was er overal groote be langstelling. Hoe dichter men het stadhuis naderde, des te dichter werd ook de menschenmassa, die genoot van den voor Rotterdam grooten stoet. Bij het stadhuis werden de hooge gasten verwelkomd door de muziek van de agenten- vereeniging „Hermandad", die het Noorsche volkslied speelde. In de hal bevonden zich ter begroeting de wethouders, de heeren Mr. de Jong, Mr. A. v. d. Hoeven, F. L. D. Nivard en T, de Meester. Tevens werden voorgesteld de ar chitect van het nieuwe stadhuis, de heer Kok en de waarnemend gemeente-secretaris Mr. Pfeiffer. De bouwmeester, prof. Evers, was door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. In de groote burgerzaal bevonden zich vele raadsleden met den voorzitter en den secre taris van de Kamer van Koophandel en an dere autoriteiten. Bij het betreden dezer zaal speelde het orgel het Wilhelmus. Mr. van Aalten stelde de verschillende raadsleden aan den koning voor. Nadat de hooge gasten hadden plaats ge- pomen, ving de officieele begroeting aan. Rede van den waarncmenden bur gemeester van Aalten. Majesteit, De gemeenteraad van Rotterdam waar deert ten zeerste, dat Uwe Majesteit onze stad wel met een bezoek heeft willen ver eeren en hij acht zich gelukkig, met de toe stemming van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Uwe Majesteit welkom te kunnen heetcn te Rotterdam in het stadhuis. Onze stad. gelegen aan den oever van de Maas, die het middenpunt van Europa met de zee verbindt, onderhoudt sedert lang be langrijke handelsbetrekkingen met het land, waarvan Uwe Majesteit het verheven hoofd is. Hoewel de scheepvaart nog niet die hoog te bereikt heeft, welke zij voor den oorlog had, werd onze haven verleden jaar bezocht door meer dan 500 schepen onder de Noor- weegsche kleuren, metende 3,200,000 kub M. Twee vaste lijnen verbinden eens per week onze haven met de havens van het Konink rijk van Uwe Majesteit. Wij stellen het op hoogen prijs, dat wij de eer mogen hebben, hedenmiddag Uwe Ma jesteit te mogen vergezellen bij een boot tocht, die zij met Hare Majesteit onze Ko ningin /en Zijne Koninklijke Hoogheid op on- durven ons vleien met de overtuiging, dat ze rivier en in onze havens zal maken en wij hetgeen wij Uwe Majesteit zullen kunnen toonen, de belangstelling waard is van een Monarch eener natie, die als de onze, sedert langen tijd haar welvaart gevonden heeft op het water en in de scheepvaart. De gemeenteraad van Rotterdam, in wiens midden ik de eer heb Uwe Majesteit te onu vangen, hoopt, dat haar bezoek aan onze stad en Haar tocht in onze havens er toe zullen bijdragen om de handelsrelaties tus- schen onze stad en het koninkrijk van Uwe Majesteit te versterken en te vermeerderen. Koning Haakon antwoordde: „Mijnheer de burgemeester! Wees oprecht bedankt voor de vriende lijke woorden, namens de stad Rotterdam gesproken, woorden, waardoor ik levendig getroffen ben. Ook moet ik U zeer bijzonderen dank uit spreken voor de gastvrijheid, die Uw stad mij heeft bewezen met ons een bouwterrein af te slaan voor de Noorsche Kerk, niet al leen op het grondgebied van Rotterdam, maar op een der mooiste punten der stad. Ik hoop nu gelegenheid te hebben, als gast van Uw stad, de haven en dokken te bezoe ken, en ik verheug er mij bij voorbaat op, met eigen oogen te zien de getuigenis der welvaart van Rotterdam en de energie der bewoners. Breng, Mijnheer de Burgemeester, aan Uw medeburgers mijn beste wenschen over voor U zelf en do burgerij van Rotterdam." Daarna begaven de gasten zich naar het balcon van het stadhuis. Hartelijk werden zij door de menigte op straat toegejuicht. Ver volgens werd nu een korte wandeling door het stadhuis gemaakt. Teruggekomen in de Burgerzaal onderhielden de gasten zich ge- ruimen tijd met raadsleden en de aanwezige autoriteiten. Om 10 minuten voor twaalf was het of ficieele bezoek aan het stadhuis geëindigd. In rijtuigen begaf men zich toen naar de Parkkade. Naar de Parkkade. Buiten het stadhuis speelde weer de mu ziek en juichte de menigte, toen de rijtuigen gereed stonden voor een rijtoer door de stad en een tocht naar de Parkkade. Deze tocht was zóó samengesteld, dat behalve het mooiste gedeelte der binnenstad, de Blaak en Beursplein, ook de Boompjes met de Maas van den gunstigsten kant getoond konden worden. Toch zag Koning Haakon de Maas minder op zijn best. Er was opvallend weinig drukte op het water. In plaats van de lange sleepen, die anders opwaarts gpan en de zeestoomers, binnenloopend met ladingen, het gekrioel der sleepbooten, zag men nu een kalme on bewogen watervlakte, met «slechts hier en daar een vaartuig. De „Batavier" had zijn stoomërs gepavoiseerd. Hier en daar wap perden de keurige vlaggen vroolijk in de heldere zomerzon. Er was langs den weg, die in een kalm gangetje werd afgelegd, nog al wat belang stelling. Aan de Parkkade, nabij de plaats, waar de „Eidsvold" broederlijk naast de „Jacob van Heemskerck" gemeerd ligt, stond de menigte kop aan kop. Zoodra men daar gearriveerd was, gingen de Koningin met Koning Haakon en de Prins allen aan boord van de „Jacob van Heems kerck." De parademarsch werd geslagen en met vlaggen werd het saluut gebracht. Aan boord bevond zich de minister van Marine, de heer Westerveldt, ter begroeting, De bemanning was aangetreden. Nadat de Etat Major begroet was en de inspectie had plaats gehad, begaf het gezelschap zich naar het achterdek, waar het noenmaal gebruikt werd. Aan dit noenmaal waren genoodigd de heeren Knagenhjelm, kapitein ter zee Otto en kapitein ter zee 2e kl. Prestriid, allen behoo- rende tot het gevolg van Koning Haakon, mevrouw Van Tets van Goudriaan, waarn. Grootmeesteresse der Koningin, Hofdames, Vice-Admiraal Bauduin, chef van het Militair Huis der Koningin, jhr. Boreel, Hofmaar schalk, kapitein ter zee Von Mahlen, adju dant van den Prins; kapitein-luitenant ter zee' Ter Broecke Toekstra, adjudant der Konin gin, le luit. jhr De Savornin Lohman, or- donance officier; de heer Emil Hintfeldt, Noorsch Gezant en mevrouw Hintfeldt, de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Karnebeek, de Minister van Marine, de heer Westerveld; majoor Rambonnet, le luite nant Phaff; rnr. Van Aaltcn, waarnemend burgemeester van Rotterdam; kapitein ter zee Petersen, commandant van de „Eids vold" en de le officier van dat schip; kapi tein ter zee J. H. G. Kremer, commandant van de Jacob Heemskerck; kapitein-luite nant ter zee K. A. Telders, le officier van dien oorlogsbodem, de Nederlandsche Gezant voor Denemarken en Noorwegen, Ridder van Rappard en de Schout-bij-Nacht Tock, commandant van de Stelling van den Hel der. Bezoek aan de Noorsche kerk. Na het noenmaal aan boord van de Heems kerck, heeft koning Haakon, vergezeld van zijn gevolg, een bezoek gebracht aan de Noorsche kerk in het Park. Vóór de kerk stonden matrozen van de Eidsvold als eere wacht opgesteld, onder commando van een officier. Binnen waren o.a. ter begroeting aanwezig: de consul-generaal van Noor wegen, de heer Skybak; de vice-consul, de heer Grüner; de Noorsche consul te Amster dam, de heer Jansen, de heer Ulrich Stang, tijdelijk toegevoegd secretaris aan de Noor sche kolonie hier te lande, alsmede de offi cieren en leden van de bemanning van de Noorsche schepen, die in onze havens lig gen. De aanwezigen zongen hun vorst het Noor sche koningslied toe: Gud sign vor konge god. Hierna trad ds. Landing naar voren en sprak den koning toe. Koning Haakon antwoordde, dat het hem bijzonder genoegen deed, tusschen het zeer druk bezette program van zijn onvergetelijk bezoek aan Nederland, de gelegenheid te hebben gevonden, hier nog even te kunnen komen. Koning Haakon zeide trotsch te zijn, hier te midden van zijn landgenooten te staan en herinnerde hen aan hun plicht, Noorwegen hier waardig te vertegenwoordigen. Vervolgens onderhield Z. M. zich met da leden van de Noorsche kolonie. Ten slotte werd den Koning, bij monde van den voorzitter der Noorsche Vereeniging, den heer Axel Nielsen, een schilderij aangeboden, voorstellende de Noorsche kerk, vervaardigd door den Amsterdamschen schilder H. J. Wolter. De rondvaart door de havens. Te voet hebben de Koningin en Prins Hen drik zich Donderdagmiddag van de Heems kerck naar de salonstoomboot van de stad Rotterdam begeven, aan boord waarvan zij koning Haakon afwachtten van diens bezoek aan de Noorsche kerk. Om drie uur werd er afgevaren. Men stoomde rechtstreeks naar het dok van de firma Wilton te Schiedam. Op den heuvel stond' een groote menigte, bij het Sterre- bosch te Schiedam, werd druk met zakdoe ken gewuifd. Op de rivier daarentegen was de belangstelljng sober, maar weinig schepen waren gepavoiseerd, Eenige kleine stoom- booten en motorjachten volgden de Stad Rot terdam, die met de beide koninklijke stand aards in top, snel haar weg vervolgde. Op het dok van de firma Wilton was de geheele raad van commissarissen ter begroe ting aanwezig, dc heer B., H„ F. en W. Wil ton, dr. A. G. Kröller, mr. Fuin, de heeren Ruys en J. Rypperda Wieredsma; voorts de burgemeester van Schiedam, de heer A. J. Gijzen; de gemeente-secretaris van Schie dam, mr. G. Sickinga; de heer Ellenberger, commissaris van politie aldaar en II. A. J. Zoetmulder, vice-consul te Schiedam. In het dok lag het stoomschip Saranac van New-Castle. Toen de Koningin het dok betrad, overhan digde mej. J. Wilton, het dochtertje van den heer W. Wilton, haar een bloemruiker. Met groote belangstelling bezichtigde koning Haa kon het dok en liet zich een en ander uitleg gen door de directie. De terugvaart naar Rotterdam ging door de Waal- en Maashaven. Bij terugkomst aan de Parkkade ging het geheele gezelschap aan boord van de Eidsvold, om daar de thee te gebruiken. Tot kwart over zes verbleven de vorste lijke gasten aan boord van de Eidsvold, daar na verlieten de Koningin en' de Prins den Noorschen oorlogsbodem en begaven zich aan boord van de Heemskerck.Koning Haakon geleidde TI. M. tot het einde van den valreep en nam daar afscheid. Hierna riep de com mandant van de Eidsvold, met den steek in de hand, staande op den valreep, luid: Leve de Koningin! dat gevolgd werd door een driewerf hoera van de bemanning. Hollandsche jantjes waren behulpzaam bij het losgooien van de trossen van de Eidsvold en langzaam achteruitstoomende, maakte het pantserschip zich van den wal los. Op beide dekken stonden de manschappen aangetre- den.De laatste eerebewijzen werden gewisseld en langzaam stoomde de Eidsvold, de Heems kerck voorbij, vlugger en vlugger zeewaarts, gevolgd door de Nederlandsche torpedoboo ten Z 3 en Z 4. Het bezoek van koning Haakon behoorde tot het verleden. De Koningin en de Prins zijn daarop per auto naar het Maasstation gereden. Aan het station bracht een compagnie mariniers on der commando van kapitein Ocle, de eer bewijzen, de stafmuziek van de marine speel de het Wilhelmus, en daarna, omstreeks 7 uifr, vertrok H. M. met den koninklijken trein naar Het Loo. De Prins ging per auto naar Den Haag terug. FRAUDULEUZE INVOER. Dank zij de activiteit van den rijksveld wachter O. Taai en den gemeenteveldwach ter B. Gerard te Losser (O.), is het gelukt den dader op te sporen van een onlangs op frauduleuze wijze ingevoerde partij gouden en doublé sieraden, welke thans door den dader zijn verduisterd. De goederen, welke een waarde vertegenwoordigen van 36 mil- lioen mark, zijn in beslag genomen, terwijl dc dader G. J. G. is aangehouden. KERKDIEFSTAL. In de Parochiekerk te Sittard werd in kor ten tijd 3 keer een der offerblokken gelicht. Bij den eersten diefstal kan de dader worden gevat. Woensdagmorgen na afloop der kerkelijke diensten werd een offerblok van den muur afgenomen en meegenomen. De politie stelt een ijverig onderzoek in. SPOORWEGONGELUK BIJ HATTEMER- BROEK. Men seint ons uit Zwolle: Bij het station Hattemerbroek is heden morgen te kwart voor zes een goederentrein ontspoord. De ontsporing had plaats op den wissel, welke de lijn naar Apeldoorn met de hoofdlijn ZwolleAmersfoort verbindt. Een groot aantal wagons is uit de rails gewor pen. Het geheele verkeer met het W. en Z. des lands via deze lijn is versperd. Waar schijnlijk zal het verkeer over Deventer ge leid worden. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Onmiddellijk na het ongeval bij Hattemer broek, is het spoorwegpersoneel begonnen den weg weer vrij te maken. Om 9 uur was de lijn ZwolleAmersfoort hersteld. De eer ste sneltrein van Amsterdam naar Gronin gen werd over Apeldoorn en Deventer ge leid en kwam met 1 uur vertraging te_ Zwol le aan. De schade aan den spoorweg is zeer groot. Men schrijft van de Geldersche grens aan de „Msb," dat de Belgische grenswacht, de grenspassage zonder visum aan Nederlanders toestaat. Duizenden gingen de grens °yef uit Nijmegen naar Kleef, waar zij voor duizen den guldens inkoopen deden. Zaterdag maak te men daar nog spotkoopjes en kreeg men er 30.000 mark voor een gulden. Dinsdag werden de prijzen voor alle artikelen met 100 pet. verhoogd voor de Duitschers on betaalbaar. De Belgische douane-controle is zeer streng en menige Nederlandsche smok kelaar liep zware boeten op. INBRAAK MET DIEFSTAL. In den nacht van Maandag op Dinsdag, hebben zich inbrekers toegang weten te verschaffen in het woonhuis met winkel van de wed. J. in de kom der gemeente Etten. Zij,'vermoedelijk drie, hebben zich toegang tot dit pand weten te verschaffen door ver breking van een raam aan de achterzijde. Het geheele benedenhuis is doorzocht, kas ten en laden zijn opengebroken. De nikkelen cassa uit den winkel is door hen meegeno men naar de schuur, waar zij geheel in el kaar getrapt en geopend is teruggevonden. In den winkel was het een ruïne, tengevol ge van het baldadig optreden der inbrekers. Alles van waarde, dat gevonden is, werd medegenomen, waaronder diverse gouden en zilveren voorwerpen, alsmede het aanwezige geld in de cassa en winkelladen. De schade, aan den inboedel toegebracht, is aanmerke lijk. Hoeveel geld precies gestolen is kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Hoe brutaal de inbrekers te werk zijn gegaan, blijkt wel hieruit, dat diverse buren door het geraas wakker geworden, nog buiten zijn wezen kijken. DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING. Belangrijke arrestatie. Eenige dagen geleden werd, volgens de Tel. in de Franfois Maelsonstraat te 's Hage door een tweetal individuen in een huis bin nengedrongen waar alleen een .gymnasiast thuis was. De heer des huizes en zijn vrouw waren uitgegaan. De beide mannen wierpen zich op den jongen en maakten zich van een geldtrommel meester. Later werd iemand aangehouden, de andere was voortvluchtig- De politie te Scheveningen is er echter in geslaagd den tweeden man aan te houden en deze werd herkend als zich te hebben schuldig gemaakt aan geweldpleging. Toen men den man op het politiebureau zag, vond een der agenten, dat het signalement over eenkwam met dat van den nog steeds voort- vluchtigen inbreker van den Houtweg, be kend onder den naam „Piet". Men heeft daarop .verschillende getuigen, die bij de jacht over de daken op de in brekers, aanwezig waren, met dezen man ge confronteerd en allen herkenden in hem den voortvluchtigen inbreker. Hij blijkt te zijn de 26-jarige chauffeur P. v. d. B. Hij blijft echter ontkennen. De aanwijzingen zijn echter soo sterk tegen hem, dat men met voldoenden grond meent te kunnen zeggen, in hem den tweeden da der te hebben. GEVOLG VAN BALDADIGHEID. Het „Hbld." bericht, dat baron van Nagell van Ampsen, eigenaar van het uitgestrekte landgoed Ampsen, bij Lochem, genoodzaakt zal zijn de vrije wandeling op het landgoed te sluiten als er geen einde komt aan de bal dadigheden en vernielingen, die telkens voorkomen. De familie W. Hulshoff Pol te Hengelo heeft zich reeds genoodzaakt gezien de vrije wandeling op het landgoed De Waarheek te sluiten. VREEMDE PASSAGIERS. Dohderdagmorgen kon men op het vlieg terrein Waalhaven te Rotterdam, getuige zijn van het vervoer van eenige vreemde passagiers per vliegtuig. Door den heer da Costa werden ter verzending aangeboden drie jonge leeuwen in kleine kooien ten ver voer naar Parijs. Het vliegtuig was gereed en nam de passagiers op. Voor de veiligheid echter werd er besloten geen personen in de cabine mee te laten. DE VERMOEDELIJKE DADERS VAN DEN POSTD1EFSTAL TE UITHUIZEN AANGEHOUDEN. Als vermoedelijke daders van den postdief- stal te Uithuizen heeft de Groningsche re cherche aangehouden een schipperszoon te Harlingen, een schipper te Groningen en een Ezinge. Een hunner lag in den bewusten nacht in Uithuizen. Zij ontkennen nog. PAARD OP HOL. Donderdagmorgen sloeg te Deventer het paard van den landbouwer V., dat gespan nen was voor 'n rijtuig waarin V. met zijn vrouw en zoon zat, nabij het viaduct van den Zwolschen weg op bol. Nadat het paard ver schillende straten was doorgehold, brak de wagen, waardoor bet lot stilstand kwam. De vrouw werd met een schedelbreuk en een hersenschudding naar liet ziekenbus ver voerd. De man kreeg ernstige inwendige kneu zingen. De zoon kwam met den schrik vrij. GEVAARLIJK BLIKSEMPOEDER. De Zaterdagavond plaats gehad hebbende ontploffing, (een gevolg van zelfontbran dingvan z. g. bliksempoeder!) in de werk-, plaats van een fotograaf te Amsterdam, geeft den heer Van Ledden Hulschebosch, die in deze zaak een nader onderzoek instelde, aan leiding, de volgende waarschuwing bekend te maken. De „Blitzpulver"-soorten bevatten vrijwel alle naast metaalpoeder van magnesium of aluminium, zekere hoeveelheden zuurstof afgevende zouten, die, na menging, het pro duct een min of meer gevaarlijk karakter geven, waarvoor reeds elders tallooze malen werd gewaarschuwd. De meeste soorten mo gen dan ook niet vermengd per spoor worden vervoerd en komen met gescheiden com ponenten, die dan dooreengeschud moeten worden in handen van den verbruiker. Indien door waterdeelen het zuurstof-af gevende zout, dat veelal hygroskopicsh, d.i. sterk vochtaantrekkend is, vervloeit en een geconcentreerde oplossing gaat vormen, werkt deze bij sommige soorten bliksempoeder zóó energisch op het metaalpoeder in, dat plaat selijk eene aanzienlijke temperatuursver- hooging ontstaat, die wanneer het poeder op een plat vlak uitgespreid ligt (b. v. op de lamp, met welker ontsteking te lang gewacht werd) géén ongelukken zal teweegbren gen, zoomin als uitgespreid vochtig hooi tot zelfontbranding overgaat. Maar wordt b.v. bliksempoeder overgestort in een schoonge maakte, nog vochtige flesch, dan kan de zich ophoopende warmte gemakkelijk tot zelf ontbranding leiden, die dan, wijl alles op gesloten zit, vergezeld gaat van eene heftige ontploffing. Men menge bij zelfontbranding uit sluitend droge, fijnpoedervormige, grondstof fen en wrijve daaraan niet na de mening men brenge het mengsel nimmer in een voch tige flesch, sluite deze laatste immer deugdelijk af, en bezige daarvoor bij voorkeur een z.g slagroom-beugclfleschje dan kan nooit wrij ving tusschen krukstop en flcschhals aanlei ding tot ongelukken geven spreid nooit het gemehgde poeder over een groot oppervlak uit, want clan trekt het lichtat wer uit uw adem of de atmosfeer aanbliksempoeder, dat volkomen droog is, geeft buitendien de elijgkmatigste, meest kortstondige verbran- ONDEUGDELIJK IJS. De politie heeft op Charlois zes liter room ijs in beslag genomen, dat bij onderzoek van ondeugdelijke samenstelling en voor de con sumptie ongeschikt bleek. HOE IS 'T MOGELIJ? De 25-jarige varensgezel H. S. uit Gronin gen, die zich Maandagnacht in het park te Rotterdam op een bank te slapen had gelegd, vermiste toen hij ontwaakte zijn zilveren hor loge met keting, benevens een portefeuille, inhoudende 180. Te Zutphen is het 6-jarig zoontje van V. in de Noorderhaven te water geraakt en ver dronken. Hoewel een daar liggende schipper den kleine spoedig op het droge had en on middellijk de kunstmatige ademhaling werd toegepast, bleek het knaapje toch reeds over leden te zijn. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. In een vroegere bakkerij van den bakker H. in de St. Janstraat te Groningen is een ge heime distilleerderij ontdekt. Alles is in be slag genomen. H. en zijn medehelper K. zijn na verhoor weer vrijgelaten. INBRAAK. Donderdag is op klaar lichten dag ingebro ken ten huize van den arbeider Hofland, aan de Zweth, onder Delft. Er werd een bedrag van bijna 800 ontvreemd aan contanten, waarvan 400 spaargeld van een zoon en de rest de opbrengst van eenige kort geleden verkochte varkens. DEN HAAG—ROTTERDAM. Het Rotterdamsch elftal dat Zondag J.l. te gen het Amsterdamsch elftal heeft gespeeld, zal 2 dezer 's avonds 7 uur op het terrein van V. U. C. in Den Haag tegen het Haagsch elftal spelen. OM DEN ZILVEREN BAL. Seriewedstrijden te Leerdam. Verleden week heeft Edo met 10 gewon nen van B. V. V., den zuidet. eer-ste-klasser en kwam gisteren uit tegen Velos uit Utrecht. VELOX—EDO, 0—1. Ben1 spannende wedstrijd op een sledht ter rein. Indien Vélox won, dan had het goede kans den bal in eigendom te krijgen, daar liet hem reeds tweemaal achtereen gewonnen had. 'Edo speelde «tukken beter, doch kon door het onophoudeQifk fluiten van den scheidsrechter, die eiken aanva! brak, niet doelpunten. In de verlenging gelukte het Edo het win nende punt te maiken. Daar Theo/Ie had gewonnen van Steeds Hooger, kwamen Theole en Edo in den eind strijd. THEOLE—EDO, 2—S. Edo is er direct in en binnen een kwartier leidt Edo met 3—0, dooT Steffers, CoTsten en J. v. d. Laan. Nog vóór rust wist Theole den achterstand te verkleinen. Na rust wist Tllèole er 23 van te maken, doch Edo hield stand en won hierdoor den zilveren bal. Ben heel goede prestatie van Edo. EXCELSIOR—N. O. A. D. Zondag a.s. speelt de vereeniging N.O.A.D. uit Tilburg te Rotterdam een voetbalwed strijd tegen Excelsior om een zilveren be- ker, daarvoor speciaal door een sportlief- hebber beschikbaar gesteld. NEDERLANDERS NAAR BRUSSEL. Zaterdag en Zondag wordt in Brussel op het terrein der Royal Racing Club (terrein Uccle) een cricketwedstrijd gespeeld tus- schen deze Brusselsche club en een elffal Nederlandsche Flamingo's, bestaande uit tien H. C. C.'ers en den Rood en Wit-ter W. van Spengler. De H. C. C.'ers zijn A. M. J. de Beus (aan voerder), J. van den Berg, M. Jansen, H. J. Kessler, mr. J. J. Koeleman, A. Schill, G. Schill, R. Vis, Th. de Klerck en ir, A. Fok- OM DE DAVIS CUP. Uit Melbourne wordt gemeld, dat het Australische Davis Cupteam Anderson, Hardkees, Schlcsinger en Mac Inhes zich te Sydney ingescheept hebben voor Amerika, OM DE DAVIS CUP. Britsch-IndiëIerland. Reuter's bijz. dienst seint nog uit Dublin: Ierland heeft met drie parten tegen twee ge wonnen en ontmoet Frankrijk in de volgende ronde, AMSTERDAMSCHEN ATHLETIEKBOND. Gisterenavond werden op het Blauw-Wit- terrein in de Meer de wedstrijden gehouden welke op 27 Mei wegens het slechte weder moesten worden uitgesteld. Het weder was ditmaal uitstekend en de opkomst der deel nemers ruim voldoende. Heel wat publiek was getuigevan de aardige nummers. De prestaties waren niet schitterend, waar aan dc weinige ernst der deelnemers niet vreemd was. De uitslagen zijn: 100 M. hardloopen: 1'. S. Farre (A. A. C.) 11 3/5 sec.; 2. F. J. v. d. Heyden (idem) 12 sec.; 3. S. Rabbe (idem) 12 1/5 sec. en 4. W. J. Ensink (idem). 400 M. hardloopen: 1. Bolten 59 3/5 sec.; 2. J. W. Dabrock (Ajax) 60 2/5 sec. en 3. L. Schaap (BI.-Wit). 1500 M. hardloopen: 1. C. J. C. Hansen (A. A. C.) 4 min. 45 2/5 see.; 2. J. Komen (idem) 4 min. 45 3/5 sec.; 3. J. Stoltenkamp (Blauw-Wit) en 4 H. van Campen (A. A. C.) 5000 M. hardloopen: 1. H. J. Kuinders (A. V. A. C.) 18 min. 42 3/5 sec.; 2. H. v. d. Voofen (A. A. C.) 18 min. 42 1/5 sec.; 3. J. Roelofs (idem) en 4. N. Veenstra (A. V. A C.) 1500 M. snelwandelen: 1. P. v. Breemen (A. V. A. C.) 7 min. 7 1/5 sec.; 2. P. H. v. Doesburg (Bl.-Wit) 7 min. 14 sec. en 3. H. Verleng (A. A. C.) Verspringen zonder aanloop: 1. W. R. v, da Kuyp (Bl.-Wit) 2.86 M.; 2. Z. Gulden Jr. (A. A. C.) 2.74 M. en 3. J. Selman (idem) 2.72 M. Hoogspringen met aanloop: 1. W. R. v. d. Kuyp (Bl.-Wit) 1.60 M.; 2. A. Bos (idem) I.55 M. en 3. J. Selman (A. A. C.) 1.51% M. Polslokverspringcn: 1. P. Spaarwater Jr. (A. A. Cd 7.78 M.; 2. J. Krijs (idem) 7.63 M. en 3. A. Bos (Bl.-Wit) 7.29 M. Speerwerpen: 1. J. W. Ensink (A. A. C.) 40.30 M.; 2. W. Weiman (idem) 39.08 M. en 3. J. Selman (idem) 36.20 M. Hoogspringen met aanloop juniores: 1. A. Obre 1.40 M. en 2. H. v. Donselaar 1.35 M. Speerwerpen juniores: 1. A. Kok 30.70 M. DE HOLLANDSCHE ATHLETEN NAAR PARIJS. AMSTERDAM, 4 Juni. Naar wij vernemen, zullen aan dc wedstrijden van de Club Ath- létique des Sport Généraux, welke zooals wij reeds meldden op 9 en 10 Juni a.s. te Parijs plaats vinden, door de heeren Jb. Boot, W. Stelling en A. N. Hartman van W. F. C„ Wormerveer, J. Knol van de Amst. Pol, S.V., C. L. Brouwer, van D.O.S,, Rotterdam en A. Patilen van V.E.L. worden deelgenomen, DE ATHLETIEK-KAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN N. H. A. B. Aangemoedigd door het succes van Zon dag j.l., zal de A. A. C. ook te Hoorn met een flink aantal deelnemers aan de verschil lende wedstrijden mededingen. AXEL JENSEN BREEKT EEN WERELD RECORD. Uit Kopenhagen wordt aan „l'Auto" ge seind, dat Axel Jensen bij een 20 K.M. hard loopwedstrijd te Odense het wereldrecord over dien afstand van den Fin H. Kohlemai- nen heeft gebroken. Hij liep de 20 K.M. in 1 uur 6 min 51 6/10 sec. (record Kohlemai- nea 1 uur 7 min. 40 2/5 sec.) DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HET DISTRICT 's-GRAVENHAGEN. DELFT, 5 Juni. De gisteravond voortge zette wedstrijden in gewichtheffen en wor stelen om de kampioenschappen van het district 's-Gravenihage brachten de volgende resultaten: 2e Afd. Bantamgew. worstelen: 1. Kam pioen J. v. d. Harst (Sandow, Den Haag); 2. P. Reedijk (Hercules, Delft); 3. H. Berserik, (Hercules, den Haag). 2e Afd. Vedergewicht worstelen: 1. Kam pioen A. Wolfers (Sinmson, den Haag); 2. M. Brouwer (Hercules, Delft); 3, A. Kreunin- ger (Simson, den Haag). 2e Afd. Lichtgewicht worstelen: 1. Kam pioen D. Gielen (K. D. O., d en Haag); 2. T. Kloosterman (Sandow, Delft); 3. A, v. d. Spek (Simson, den Haag). 2e Afd. Midden B. worstelen: Kampioen E. Lecrois (K. D. O., den Haag); 2. P. Buiten dorp (Simson, den Haag). OM HET KAMPIOENSCHAP VAN BELGIË. Jack Humbeek slaat Je! Depaux. BRUSSEL, 5 juni. In het Rubenspalefs te Antwerpen werd heden gebokst om het zwaargewicht kampioenschap van België. Jack Humbeek (88 K.G.), uitdager, sloeg in de negende ronde Joseph Depaux, titelhou der (80 K.G,) knock-out, nadat de laatste in deze ronde driemaal down was gegaan. Tot aan de zesde ronde ging de partij vrij wel gelijk op. Eerst in de zevende ronde kwam Humbeek in de meerderheid. Onze Londensche sportcorrespondent seint d.d. 4 Juni: Roland Todd heeft Kadner in een mooien wedstrijd op punten geslagen Radner was meer aanvallend en drong vaak door de verdediging heen. Todd won niettemin ver- diend. SABELKAMPIOENSCHAP VAN FRANKRIJK. PARIJS, 5 Juni. Het sabelkampioenschap van Frankrijk voor amateurs werd gewonnen door den eenarmigen linksschermer Con- raux,2. Perrodon, 3. Ducret, 4. Trombert. Conraux won eveneens den beker van de „Matin" voor den sabelwedstrijd uitgeloofd. De beker voor degen werd gewonnen door den 19-jarigen Baur. NIEUW RIJWIELPAD. De werkloosheid in Huizen (N.-H.) is thans weer groot, Burg. en Weth, zullen door werkloozen laten aanleggen een rij wielpad van den Tafelberg naar den Sijsjes- berg en vandaar naar het pas in gebruik genomen mooie pad, loopende van het Bre- diusbosch naar zee en naar Valkeveen, DE DERBY. Papyrus wint. LONDEN, 6 Juni. De uitslag van de te Epsom gehouden Derbyrace luidt: 1. Papy rus. 2. Pharos. 3, Parsh. TOUKNOOI TE OSTRAU. In Moravisch Ostrau wordt in Juni een internationaal schaaktournooi gehouden, het vierde Tsjecho-Slowaaksche na het einde Vhn den oorlog. Er zullen dezelfde meesters spelen als in Karlsbad. De deelneming van Rubinstein, Bogoljubov, Alechin en Ret/ staat1 reeds vast, OM HET KAMPIOENSCHAP VAN BELGIË. BRUSSEL, 5 Juni. Te Antwerpen sloeg he den de „Brussels Swimming Club" de „Cercle natation Anvers" met 11-3. FRANKRIJK—NEDERLAND. PARIJS 5 Juni. De zwemwedstrijd Frank rijkNederland wordt 14 Juli in het bassin Notre Dame te Parijs gehouden, AMSTERDAM—WATERGRAAFSMEER. De laatste 25 partijen van den massakamp AmsterdamWatergraafsmeer zijn gister avond in café d'IJsbreeker gespeeld. Het re sultaat was een zege voor Watergraafsmeer met 5868 punten tegen Amsterdam 5736. Het was gisteren de laatste dag van de wedstrijden om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken en' het bestuur van „Korenbeurs" had voor dezen eindwedstrijd .alles in het werk gesteld om een ieder in de gelegenheid te stellen den wedstrijd te volgen. Dat het aan belangstelling niet zou ontbreken, was begrijpelijk, doch zoo'n drom toeschouwers hadden we niet ver wacht. Een paar honderd vereerders hebben den wedstrijd gevolgd en hun werd 'n genot volle avond bezorgd; Een 3-tal partijen moesten om half zeven nog worden afge werkt. Als de eerste partij een aanvang neemt tusschen N. N. en J, Mefz, is reeds bijna geen plaatsje meer onbezet. Er wordt door beiden goed gespeeld, met den heer N. N. iets in de meerderheid. Hij weet een voor sprong te behouden en als de Heemstede- naar er 250 heeft in 24 beurten met als Hoogste serie 43, heeft J. Metz het gebracht tot 196 caramboles, alhoewel zijn serie 46 caramboles telde. Beiden speelden een spel dat het ankijken waard was. De daaropvolgende partij krijgen we de heeren Jager en N. N. Dit is wel de span nendste partij van dezen avond. De Jager verricht in den beginne reeds aardig werk, en alhoewel de ballen steeds in moeilijks positie geraken, weet hij de leiding te nemen. N. N. is in den beginne er „uit" doch her stelt zich. Zijn soepel spel wordt geroemd én ook de heer De Jager laat vele zware stooten zien. Toch kan het spel van dea tegenstander ons meer bekoren en ook deze speler weet in evenveel beurten als de vo rige partij te eindigen, met als hoogste serit 34. De kans die den heer De Jager werd ge. geven aan het eind der partij heeft hij helaa» niet benut en met 238 caramboles moest ook hij zich tevreden stellen. Zijn moyenne 10,35 is niet slecht te noemen, Dan volgt de eindstrijd, het gaat hier tus schen de iheeren Calcar Sr. en N.N., de xesp. nas. 1 en 2. Calcar heeft nog geen wedstrijd verloren,, N. N. daarentegen slechts één. Als Calcar Sr. de partij opent, is ieder een reeds in spanning, wie zal er winnen? Calcar mist, waarop N. N. direct een serie maakt van boven de 25. Calcar is er niet ir», en maakt Idan ook geen zeikeren indruk. N. N. is geweldig en na achtereenvolgens 23, 25, 27 en pieerdere van dubbele cijfers ge maakt te hebben, weet hij in de 7e beurt een vlug gespeelde serie van 63 te bewerken. Calcar heeft intusschen een serie gemaakt van 41, dóch N. N. loopt uit, is niet te hou den en weet onder onbeschrijfelijk applaus Calcar voor de eerste maal te kloppen. Hij speelde in 13 beurlen, met een moyenne vaa 19.30. Calcar Sr. heeft dan 113 caramboles. Beide spelers hebben dus een gelijk aantal punten behaald en daar reglementair hot moyenne alsdan beslist, wordt de heer Calcar Sr. uitgeroepen ais Kampioen van Haarlem en Omstreken. Hier laten we de uitslagen volgen: Punt beurten serie gent. N. N. 250 24 43 10.42 J. Mclz 196 23 46 8.52 N. N. Jager 250 238 24' 23 34 33 10.42 10.35 N. N. 250 13 63 19 30 Calcar Sr. 113 13 41 8.69 Na den wedstrijd was het woord ann den voorzitter van die biljartclub Korenbeurs, die in het kort de spelers de revue Met passeeren en naar waarde wist ie schatten, waarna da prijsuitreiking volgde. le prijs: Wisselbaker, aangeboden door. den heer Bosch, biljartfabriek Kenau, den heer Calcar Sr.; 2e prijs: verguld zilveren medaille, d5le alls extra prijs werd toegevoegd door denzelfden schenker, gewonnen dool den heer N. N., Heemstede, hoogste serie- prijs: bdkor, de beer Caicar Jr., met 92 ca ramboles; eindrenieprijs: de heer W. Kobus, Heemstede, met 41 caramboles; moyenmaprijl die heer ColcSr Sr. Hi«r volgt de eindstand: gsp. gw. vrl. p brt. gerrv. Co-kar Sr. 9 8 1 8 138 15.30 N..N. 9 8 1 8 194 11.40 Kobus 9 6 3 6 212 10.24 Caicar Jr. 9 6 ^3 6 190 9.85 J. Metz 9 5 '4 5 212 9.16 G. Metz. 9 4 5 4 241 7.61 Jager 9 4 5 4 250 7.54 Mcerenbocx 9 2 7 2 236 7.61 Jongkind 9 2 7 2 293 5,29 v. d. Hoef 9 0 9 0 281 5.72 De wedstrijden haddien een aangenaam ver loop, terwijl het voor de orgamfealorens een succesvol werk is geweest. De belangstelling was steeds groot SLIJTERIJ ..DE UNIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7