to m\ seüera mmm Zaterdag 9 Juni 1923 Jaargang No. 14456 Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. mi I STABSMÜÜWS. AGENDA AGENDA De St. Vincentiüs-Bibüotheek is geopend BEURSBERICHT. Een aanval op de beurs. Schouwburg Jansweg. - Quo Vadis? Waarschuwing. Een dronken bestuurder. Ontginning van steenkolen. Personalia. Jubilaris. Baden. Goed afgeloopen. Verduistering. Provinciale Staten van Noord- Holland. Bekroond. „Herwonnen Levenskracht" Circus Hagenbeek. R. C. H.—Willem II. Gevonden voorwerpen. Zilveren huwelijksfeest. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Vluchtheuvel. R.-K. Vervolgonderwijs. SCHOTEN. SASSENHEIM. Eenige klachten. LAATSTE N9EUWS. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem De abonnementsprijs nearaagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 358 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. IIEI1E as i EI IIIE Bij contract belangrijke korting Advertentiën 35 cents per regel Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden mededecling, Op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per 'regel. Vraag- en aanbod-advcrtenfiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke rege! meer 15 cent, bij vooruitbetaling No. 8. Amice! De overvloedige regens, die hier nog overvloediger schijnen te zijn dan ten uwent, hebben de laatste sporen uitgev/isclit van den periodieken burgerstrijd, dien de Hcemsteders een paar weken geieden ge streden hebben om het bezit van hun Raad huis. De fiere namen op de verkiezings plakkaten zijn tot niet herkennens toe ver minkt en de vette klodders der gelegen heidsschilders, dfe in het holle van den nacht de politieke kwast hanteerden, zijn bezig van de gevels en schuttingen te ver dwijnen. Het vierjarig bestand is ingetreden. We rekken ons eens uit, halen diep adem en zeggen: ziezoo, dat hebben we weer ge had. Een verkiezing is geen pretje, actief noch passief. Aan de actieve zijde gaat het zel den zonder wrijving, om het woord ruzie riet te gebruiken, en aan de passieve zijde die der candidaten leeft men eenige weken of dagen naar gelang van het temperament, als in het beroemde zweet kamertje van de Leidsche- academie. Maar we kunnen er nu eenmaal niet buiten. De uitslag was dcze.n keer niet zonder Verrassingen. Zoo werden de liberale heeren Waller en Vring gewipt; werd de Anti- Revolutionnaire heer de Bruin niet geko zen (de ongelukkige kwam maar een fractie van een stem te kort!) en zagen de dissi dente Katholieken zich 2 zetels toegewezen Dat laatste was wel het meest varras- 'sende, dat de stembus bracht, vermoedelijk ook voor de gekozenen zelf. Over het geheel genomen, hebben dc katholieken zich niet te beklagen. In totaal immers hebben zij een zetel meer dan in den ouden Raad. Maar.... dit succes heb ben zij niet aan hun partijsterkte te danken, maar aan de omstandigheid, dat de Katho lieke Staatspartij een overschotzctel kreeg toegewezen op weinig meer dan een derde van den kiesdeeler, welke zetel zij niet ge kregen zou hebben, wanneer de Katholie ken als één partij naar de stembus waren gegaan. A quelque chose malheur est bon! Voor het overige is het resultaat echter niet verheugend. Immers de uilslag heeft nu in zekeren zin dè scheuring in onze ge lederen bevestigd en de groep, welke zich van ons afscheidde, zal daarin misschien reden vinden om te zeggen: Zie je nu wel! Ze geven ons gelijk. Vijfhonderd dertig men- schen hebben we op onze hand. Het is te hopen, dat onze dissidente man nen zich aan hun succes niet dronken zullen drinken. Zij dienen naar mijne meening te bedenken, dat, al hadden zij alle zeven leden in den Raad gebracht,- hunne actie daarom niet minder afkeurenswaardig blijft, v/ijl zij berustte op foutieven grondslag: dat alleen daarom reeds op die actie geen zegen rusten kan, al wordt nog zoo geest driftig met de Rerum-Novarum-vlag ge zwaaid. De positie in den nieuwen Raad is thans geworden: 9 Rechts en 6 Links; te welen: 5 van de Kath. Staatspartij, 2 van de Katho lieke Arbeiderspartij en 2 Ciiristelijk-Histo- rischen. De 5 overigen bestaan uit: 3 Vrij- heidsbonders, 1 Liberaal van de van HcuLen-partij en 1 Sociaal-Democraat, de eerste, die dc roodc cocarde in onzen Raad introduceert. Ik heb geen oogenblïk geaarzeld onze dissidente Katholieken onder de onzen te rangschikken. Vanzelfsprekend schijnt dit echter niet te zijn, althans niet voor onze tegenstanders. Zoo heeft mijn collega en dorpsgenoot Hendrik van Heemstede in „Haarlem's Dagblad" reeds op de mogelijk heid gezinspeeld, dat de heer Zcgwaart en Mevr. Hockstra-Zethof de partij der Vrij zinnigen zouden kunnen kiezen, speciaal hl verband met de a.s. wethoudersverkiezing. Is dit ernst of kortswijl? Indien het ernst is, dan geeft de tegenstander blijk onze man nen al heel weinig te kennen. Want, al is het waar, dat zij een eigen verkiezingsactie gevoerd hebben, een Katholieken wethou der een beentje te lichten, is toch nog heel v/at anders. En daartoe zijn onze mannen onder geen beding bereid, want dat doet geen Katholiek, die zijn plichten kent. Intusschen is hieruit alweer te zien, noe wij Katholieken bij al on?e gedragingen hebben te letten op den indruk, welke deze op onze tegenstanders kunnen maken en hoe voorzichtig wij moeten zijn om geen ergernis te geven. Laat ons, nu de scheuring eenmaal eer, voldongen icit is, daarop riet meer terug komen en trachten de kwade gevolgen tot een minimum ie reduceeren. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat de zeven Katholieke leden samenwerken. Dat die samenwerking beginnen bij de wethcuders- verkiczin| op 4 September a.s. en verder wordt voortgezet bij elke aangelegenheid, welke daarvoor in aanmerking komt, in 1 bizonder bij de specifiek Katholieke on derwerpen, waaronder ik in eerste plaats ons bizonder onderwijs reken, waar voor wij als één man pal moeten staan. Op deze v/ijze kan goed gemaakt wor den, wat in een onbewaakt oogenblïk be dorven werd. Laat ons den tegenstander toonen, dal. niet h ij profijt van onze geschillen trek ken zal en, zoolang wij nog niet herecnigd zijn, .jgetrennt marschircn", maar, „vcrcini schlagen". Inmiddels als steeds uw PEREGRINUS. P.S. De Redactie heeft in mijn vorigen brief het woord „loyaut'é" vertaald door „oprechtheid". Inderdaad heeft loyauté ook v/el die bcteckenis, maar meestal wordt het toch gebruikt in den zin van „eerlijk heid" en ook ik verstond het in dien zin. Echter niet die eerlijkheid, die de Franschen met honnêteté bestempelen, maar.... een andere eerlijkheid, die tot de eerste staat als een goudlceren molière tot een vilten pantoffel, Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd koor half 12 Esperanto 12 uur. Tuin Melkinrichting v.k. van Bruggen Den Hout Strijkorkest. Kinderhuissingel Circus Carl Hagenbeek Matinee en Avondvoorstelling. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma tinee en Avondconcert. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Den Hout Concert door Spaarndam's Mu ziekkorps „Crescendo" half 3. „Rusthoek" Bloemendaal concert. Sociëteit „St. Bavo" -Bcvolkingsbureau van 810 uur. Bestuur Kiesverecr.iging 8 uur Examens Nedcrl. Handelsinsti tuut 6 uur. „Hanzegcbouw" R. K. Jonge Vrouwen bond half 8 -Haarlemsche schoenma kers half 9 ZangverCcn. Zangkunst 8 uur. Sint Elisabeth's Verecniging Jansstr. 49 Van 22Vi uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E, V. De Zondags- cn nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Duijm en Keur, Keizerstraat 6 en de fa. H. Remmers en Zn., Kruisstraat 20. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78 is des Zondags en 's nachts ge opend. Kinderbuissingel Circus Carl Hagenbeek 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliothcck Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 11e werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavcreeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Ten toonstelling Beeldende Kunsten. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en variété-voorstelling. is het middel bij uitnemendheid voor het bestrijden van Hoofd- en Zenuwpijnen, Griep, Rheumafiek, Jicht Ischias enz. Uitstekend werkend tegen slapeloosheid. gaat onmiddellijk naar dc bron der pijnen en scheidt het urine zuur sterk af. Flacons a 0.80 en 2.— overal verkrijgbaar. Imp. A. J. AMEYE, Amsterdam. Groenmarkt 22, Woensdag van 7ks9 uur. Gisterenmorgen had er een vergadering plaats om half 11 van drie heeren op Spaar - ne 108. Doel van de bijeenkomst was de inwer kingstelling van de Santos-commissie in Haarlem. Aanleiding van deze bijeenkomst was dc mededecling dat het hoofdbestuur van San tos (Steun Aan Ncderlandsche Tubercutose Onbemiddelde Standgenooten) besloten heeft de in elk diocees inkomende periodieke bij dragen reeds aanstonds tc bestemmen voor steun bij de verpleging van de t.b.c.-lijders en lijdsters uit dat diocees, die daarvoor in aanmerking komen. Op deze wijze wordt voor de Hanzeleden ter plaatse en hun gezinsgenooten de gele genheid geopend in gevallen van tuberculose de medewerking van het fonds te verkrijgen voor sanatoriumverpleging e.d. Santos zal echter slechts hulp verleenen op de voorwaarde: dat er ter plaatse een Santos-commissie bestaat cp werkt, Daarvoor willen ondergeteekenden zich disponibel stellen. Zij zullen bi; de R. K. Middenstanders een bezoek komen afleggen met het doel om volgens vastgestelde rege ling ook te Haarlem vaste jaarlijksche bij dragen te verkrijgen en tc dien einde te ver werven. a. contribuanten voor minstens 0,60 per jaar; b. donateurs (minstens 2,50); c. eereleden 5 of meer. Mogen de R. K. Middenstanders dezen aanval op de beurs niet onbeloond laten en door hunne milde bijdragen getuigenis afleg gen van hunne edelmoedigheid jegens onbe middelde standgenooten. Dc Santos-commissie le Haarlem, J. P. J, Kok, Voorz., Spaarne 198. H. Holt, Secretaris, Anegang 33-37 G. Lampe, Penningm., Gierstr. 29. In den Schouwburg Jansweg gaat deze week de film „Quo vadis", bewerkt naar den bekenden roman van Sïcnkicivicz. Van groote dramatische kracht is deze fiim in vele opzichten niet. De radicaalste psychologische ommekeeren volgen elkander (b.v. bij Vcnicius, maar ook bij anderen) met waarlijk verbijsterende snelheid en onver klaardheid op: in een paar woorden wordt je zoo iets op het doek gezegd, en de film dient verder als illustratie. Vele episodes staan ook zonder eenig voelbaar verband 'os naast of tegen elkander. Het is handeling, watwe in deze film missen, terwijl deze in zoo verscheidene filmwerken reeds op zeer goede wijze werd 'doorgevoerd; Deze film is eigenlijk slechts hoofdzakelijk een reeks cinematografische illustraties op den beroem den roman van den .Pooischen schrijver. Die illustratie op zich zelf moet uitstekend geslaagd heelcn; de 'geheèle regie dwingt, al is misschien hier'en daar wel wat hinderlijk veel in een kleine ruimte gebracht, bewonde ring af en van vete tooneel-en werd dan ook door liet talrijke publiek, dat den gehacten schouwburg' vulde, recht genoten. Rn voor wie iets dergelijks nog niet zag, is door den rijkdom van dc ensceaeering déze film zeker bijzonder belangwekkend. Over het algemeen vraagt de doorsncc-toioscoopfcezoekcr ook niet meer. We kunnen gerust aanbevelen, deze mooie tooneeien eens te gaan zien. Voor de hoofdfilm geeft het programma eenige belangwekkende staaltjes van acroba tiek en van dressuur en een klucht „Gratis consumptie", waar hartelijk om gelachen wordt. De Commissaris van Politic tc Haarlem geeft een ieder in overweging, om, alvo rens handelsrelaties aan te knoopen met Jan Beijer, tot voor korten tijd alhier woon achtig aan d'e Err.makade 15 en tb<ins wo- nende te Schoten aan het Raadshuisplein 19, inlichtingen in te winnen bij de afdee- ling recherche aan het Politiebureau in de Smedcstraat, Aangehouden is de koopman D. uit Schalkwijk, wegens het ia staat van dron kenschap eens anders veiligheid bedreigend. Hij reed op het Spaarne met paard er, rijtuig. De beide laatste zijn naar het bureau gebracht,1 waar de zoon de spullen in den loop van den avond afgehaald heeft. Bij Gedeputeerde Staten van Gelderland is een aanvrage om concessie voor de ont ginning van steenkolen in eeii mijflveld van 3000 H.A., gelegen in de gemeenten Win- ierswijk en Lichtenvoorde, ingekomen van dc N.V. Nedcrl. Mij. tot het' verrichten van Mijnbouwkundige Werken te Haarlem, Op den 15en Juli a.s. herdenkt de beer K. Klabou, lettergieter, den dag waarop, hij vóór 50 jaar bij de firmVJoh. Enschedé en Zonen alhier, op de afd. gieterij m dienst trad. Heden herdenkt de heer J. A. Njjhoff, lettergieter, den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij de firma Joh. Enschèdc cn Zonen al hier in dienst trad op de afd. gieterij. Om ongeveer 9 uur, toen de jubilaris op bovengenoemde afdeeling verscheen, WéVd hij door den heer L. Reinders, namens zijn collega's, in welgekozen woorden toege sproken en overhandigde deze hun, even eens namens het personeel der afd. een bloemenhulde met een enveloppe met in houd. Eveneens werd hij, namens de admi nistratie, door den chef der afd., den heer J, H. van Veldhuijsen toegesproken, die hem een bloemenhulde aanbood. Hierna volgden de felicitaties van zijn kameraden. Even later had de huldiging der firma plaats, waar hij door Mr, H. J. D. D. En schedé in dienst kantoor op hartelijke wijze werd geluk gewenscht met zijn jubileum, waarna de aanbieding van de traditioneel envelop met inhoud volgde. Het verdere gedeelte van den dag had de jubilaris vrijaf. LUXOR-TH EATER. Een werkelijk fraai programma heeft deze week Luxor-theater weer. „De Bruid der Zee" is de hoofdfilm, waarin Dorothy Phi lips de hoofdrol vervult. Het is een filmwerk vol ontroering en spanning en boeit dan ook tot het laatste oogenblik. Het is een lust, het spel van Dorothy Philips in dit nummer le zien, zooals zij bijv. in een heftiigen or kaan met krachtige hand het roer houdt of zooals in een der taferealen, waarin zij ruwe zeeschuimers weet te ontbolsteren. Inderdaad is het een keurige film. Het bijprogramma is natuurlijk eveneens keurig verzorgd, waarvan vooral mogen ge noemd worden „Van Trondjam naar de Noordkaap" en de klucht ,,'t Consigne is snorken.',' De muzikale grapjas, Nat Lynn, oogstte met zijn praestaties schitterend succes. ZEEUWSCHE VEREENIGING „ZEELAND". Men schrijft ons: Hedenavond zal door bovengenoem de vero'enigirg, ter meerdere bekendma king, een propaganda-avond worden gehou den. in den Schouwburg, Jansweg, te Haar lem, aanvangende ten half 8 ure. Dezen avond zal opgevoerd werden dé operette „Ons Zee land1". In het douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeilocpen weck 371 baden geno men, in dat aan bat Leid'schepiem 903 en in dat aan den Schot er singel 1110. De 6-jarige H. M. C. v. K., wonende. Zuidpolderstraat, viel gisteren nabij de Am- stcvdamsche poort spelenderwijze in het water. Toen zij ongeveer V, M. van den wal was afgedreven, begaf zekere P- C. Kuvener zich tot aan zijn middel in het water en wist de kleine te redden. Zij kwam met den schrik en een nat pak vrij. Door de recherche is aangehouden de 24-jarige chauffeur A. ,J. K., verdacht van verduistering van een motorjas en -kap, als mede van een damesrijwiel, ten nadecle van A. de G. De heer mr. H. Verkouteren, die tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland is verkozen, had oorspronkelijk medege deeld, zijn benoeming aan te nemen. Dezer dagen is hij aan de afd. Verkiezingen op het Stadhuis alhier geweest, om mede te deelen, dat hij zijn benoeming niet aannam. Schrif telijke bevestiging hiervan is nog niet inge komen. fndien de heer Verkouteren werkelijk be dankt, zal als zijn opvolger aangewezen wor den de heer J. H. V. Riemens, te Amster dam. Voor den door bet Rotterdamsch Comité ter Behartiging van Nationale Belangen uit geschreven wedstrijd voor composities voor de reeds éérder bekroonde liederen van den hycr.L, C- Sieenhuizen te Haarlem, zijn niet minder dan 214 composities ingeleverd. De jury, bctiaandc uit de heeren: Bernard Dia mant, Willem Landré en Henri Zagwijn, is eindelijk fnet haar omvangrijke taak gereed. De bekroning is toegekend, voer het vers „Koninginnedag", aen den heer Wilh. Busch, Arnhem, voor „Prinses Juliana", aan mevr. A. Mesrit'z van Velthuysen, Amsterdam, voor ,,'k Llou van Holland", aan den heer C. J. Bute, te Zutphen. De iiederen zullen door het Comité woiden uitgegeven. - Gisteravond bad wederom een comité- vergadering plaats, van de vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht". Ook deze vergadering was, evenals de vo rige vergadering van I Juni, goed bezet. Dc voorzitter opende de vergadering met een opwekkend woordje, sprak zijn vreugde uit over de sympathie, die de aanwezi gen teonpen en hoopte dat de besprekingen er toe zullen bijdragen, dat wij allen met goeden moed de actie voor enzen „Zonne dag", voortzetten. De notuien werden onder dankzegging goedgekeurd. Onder de ingeko men stukken was een mededeeling dat' 4 patiënten verpleegd waren, die hartelijke dankbetuigingen ingezonden hebben aan het bestuur voor de liefdevolle verpleging. Ook werd het bestuur bij een ingezonden dank betuiging verrast mei een offertje. De uit slag der audiëntie bij Z. D. H. Mgr. Callier werd aan de vergadering medegedeeld. Na uitvoerige bespreking werd met algemeene stemmen besloten een „Zonnedag'' te hou den, doch voor de toekomst hoopte men een ander middel te vinden om een vaste bron van inkomsten, te hebben. In verband hiermede stelde dc heer Kerk- vljet en c.s. voor, in de vakorganisatie pro paganda Ae voeren voor „Herwonnen Le venskracht" om er toe te komen, dat de bij drage, die nu 1 cent is per lid en per week, tc verhoogen tot 3 cent. Daardoor zouden de zoogenaamde Bloemendagen uitgeschakeld kunnen worden. Besloten werd strooibiljet ten te verspreiden en een groote actie op touw te zetten. De Faam's kleedingmagazij- nen, Lange Veerstraat, zal bereidwillig hare étalag's afstaan, voor den Zonnedag en de voorbereiding daarvan. Na een rondvraag, die zeer belangrijk was, werd deze vergadering gesloten. Ieder ging met geestdrift huiswaarts, met dé hoop dat de Zonnedag op 15 Juli heerlijk zal sla- gen. Ook gisteravond is de uitvoering in het Cir cus Hagenbeek wederom een succes geweest. De publieke belangstelling was zóó groot, dat bijria geen plaatsje onbezet Kleef. De olifan ten konden wederom niiet vertoond worden. Misschien komen 'ze een volgende maalt Hetzelfde elftal, dat j.l. Zondag in Tilburg zoo'n schitterende overwinning heeft behaald, zal a.s. Zondag weer in het strijdperk treden, om te trachten Willem II er ondier le houden, waardoor R.C.H. dan bet kampioenschap van Nederland eveneens zou hebben bemachtigd. Radsma Kuyit Haze voet Geutekens, Nieuwenhuis, Krom Koning, v. Dam, Roelfsema, Nachtegaler, Boeketaal". J. de Vries, Hasselaarsplein 18, broche; D. Vcrwey, Ripperdapark 31, bal van auto hoorn; v. Sloten, Pieter Kiesstraat 60, mu ziekboek; J. de Vos, Ooststest 84, boorden en manchetten; J. G. Rusbach, Adr. Loosjes- straat le, broche; J. Wesseling, v, Beren- steynstraat 25, grijze ceintuur; N. Loemers, Kleverparkweg 228, hoedengaas; L. M. B. v. d. Weyden, L. Costerstraat 11, honden halsband met penning; B. Visser, Teyler- straat 14, koralen halsketting; J. Swaalf, Ged. Raamgracht 33, halsketting; Kennel Fauna, Parklaan: zwart-bruine hond, ge bracht door A. Sijpstra, Hagestraat 21; B. Diesman, Kortedijk 2, deurknop; A. Boeraard Roosveldstraat 78, lorgnet; Ch. Odenthal, Voorhelmplein 27, kinderporterttonnaie; W. Cramer, Parkstraat 8rood, passer; H. ten Brink, Celebesstraat 24, Schoten, bruine por- temonnaie; H. Lindeman, Leidschestraat 25 rood, ring; Lenderink, Groote Houtstraat 11, daraesrijwiel; Politiebureau, Smedestraat, heerenrijwielen, gym.-schoenen; L. Koly, Ke naupark 33, gymschoen; C. Koelemcyer, Kruisweg 40, gymn.-schoenen; J. v, d. Laan, Badhuisstraat 13, Vulpotlood. Men schrijft ons: 22 Juni a/s. hoopt het echtpaar J. F. J. Meijland1 en J. P. Blijleven, wonende Molen- steeg 14, zijn zilveren huwelijksfeest t„ her denken. Van vieren, zal tóel niet veel komen, want d:e omstandigheden dor echtelieden zijn droevig. De man is reeds 2 jaar ziek en de vrouw ligt reeds sinds December 1921 ziek te bed. Heel begrijpelijk kan van hun kant dan ook niet aan feestvieren gedacht wor den. Maar zou van andere zijde dit feest voor liet echtpaar, dat bijna geen zonneschijn in liet leven geniet, niet toch een waar feest kunnen gemaakt worden. De circulaires, waarin wordt medegedeeld, dat aan H. M. de Koningin een huldeblijk zal worden aangeboden en waarin de belangstel ling der burgerij wordt gevraagd, worden, thans door het Plaatselijk Comité arm alle ingezetenen verzonden. Verzocht wordt deze circulaire aandachtig le lezen! Binnen e-enige dagen wordt een inteeken- lijst aangeboden en vertrouwd wowrdt, dat"n ieder bereid zal worden gevonden zijn gave daarvoor beschikbaar te stellen. Men is begonnen met het aanbrengen van een vluchtheuvel op. de Groote Markt tegen over bet stadhuis nabij de tramrails. Vóör de veiligheid, een goede verbetering. Binnen enkele dagen zal wederom d'e in schrijving worden opengesteld voor het R.-K. Vervolgonderwijs. Het gaat uit van den Haar- letmchen Bond van R.-K. Jongenispaitronaten en wordt gegeven in dc -SI. Jozefschool aan d'e Nieuwe Gracht op Maandag, Dinsdag en Donderdag., de avonds van haif zeven tol half negen. Dc nieuwe cursus, die drie jaar in liet geheel duurt,, begint nu weer in September en wordt hotgehceie jaar door, onderbroken door vacantie, gegeven. Het is zeer nuttig on derwijs en sluit aan bij het onderwijs der lagere school. Dezelfde vakken, lezen, schrij ven, rakepen, taal, aardrijkskunde, geschiede nis, kennis der' natuur en teeltenen, worden er ouderwezen als op de lagere school en levens is het een voorbereidingscursus voor die leetkenschoo.1 der St. Jozefsgezellen cn li- Is. Handelsavondschool. Wij vestigen hierom de aandacht op dit onderwijs, omdat vele Rooinschc ouders blijkbaar nog niet inzien hoe nuttig dit aanvutlingsondeirwijs. is en vanhoe veel belang het is, dat hun din-deren goed ont wikkeld de maatschappij ingaan. Vele kinderen veriaten straks weer dc school en nu gebeurt het zoo dikwijls dat zij eerst twee jaren of langer geen onderwijs meer genieten en dan komen om den vcr- voig-cursus te volgen. Beter laat dan nooit, is wel waar, maar het beste is toch dat niet te lang wordt gewacht met het volgen van aanvullingsonderwijs. Na twee jaar is veel kennis vervaagd en staat het hoofd niet meer zoo naar leeren. Voor jongelui, die dr school verlaten, geldt dus deze opwekking, om deel te nemen aan het vervolgonderwijs. Niet alleen Patronaatsieden, doch ook an deren kunnen het onderwijs volgen. Let op de advertentie in een der eerstvolgende nummers. Bezoek van den Commissaris der Konin gin. Maandagmorgen te 10K uur zal de Commissaris der Koningin ten Raadhuizc ko men tot' het houden van het jaarlijksch on derzoek. Voor de ingezetenen is er alsdan gelegen heid op de te houden audiëntie Z. Ex. tc' spreken. Aanrijding. Gisterenmorgen omstreeks half negen is een autobus, uit Warmond ko mende, op den straatweg door een van Sas- senheim komende stoomtram aangereden, tengevolge waarvan de chauffeur en drie passagiers var. de autobus verwondingen op liepen. De autobus, die eenige nieters werd meegesleurd, is zeer gehavend. Een onzer vrienden vestigt de aandacht op het gevaar in de Ridderstraat en wenscht een verkeersregeling, waarbij deze straat slechts in één richting mag worden bereden. Het is een drukke verbindingsweg tu-.-cben het cen trum van de silad en het Amsierdamsche kwartier cn vele malen bolderen door die straat de vuilnis-auto's, zóó dat de m.enschen die daar loopen, moeten vhichJlen en zich klein maken in hoeken en gaten en de stoe pen door den zwaren last der wielen, die er nu on dan over donderen, zoo ingedrukt zijn, dat zij met het midden der straat gelijk zijn. Twee automobielen kunnen er elkaar niet pas- seeren en heit is gebeurd dat er oen auto voor oen anderen naar achteren moest wijken, tot- dat er ergens gelegenheid was Ie pasisoeren. Bovendien staan er in diie straat zeer dik wijls hand- en andere .wagens, en zeer zoker ITALIË EN DE HERSTELKWESTIE, Verklaringen van Mussolini. ROME, 8 Juni. Mussolini heeft in den Se naat een rede. gehouden en daarbij o.a. ge zegd: Italië wil overal, waar Zijn levensbe langen op het spel staan, tegenwoordig zijn. Het is elke politieke actie, welke ten doel heeft den toestand van het continent zoo spoedig mogelijk weer normaal te maken, gunstig gezind. Het standpunt van Italië ten aanzien van de schadevergoedingskwestie is het volgen de: le. Duitschland kan en moet het bedrag betalen, dat nu wel algemeen als vaststaand schij'nt te worden aangenomen en dat heel wat lager is dan de vele honderden miiliar- den, waarvan na het sluiten van den wapen stilstand sprake was. 2e. Italië zou geen wijzigingen of omwen telingen kunnen dulden vanterritorialen aard, welke zouden kunnen leiden tot een hegenomie van politieken, economischen en militairen aard. 3e. Italië is zoo noodig bereid zijn deel te dragen in de lasten voer het economisch herstel van Europa. 4e. De Italiaanscbe regeering is meer dan ooit van oordeel, vooral met het oog op de jongste Duitsche nota,, dat de herstelkwestie cn die der Èuropcesche intergeallieerde schulden nauw met elkaar zijn verbonden en in zekeren zin van elkaar afhankelijk. ROME, 8 Juni. Bij de voortzetting zijner rede besprak Mussolini de nieuwe Duitsche nota, naar aanleiding waarvan onder de ge allieerden een diplomatieke actie zal wor den gevoerd. Spr. wijst er op, dat in deze nota als voorwaarde tot het openen van on derhandelingen niet meer de ontruiming van het Roergebied wordt geëischt, hetgeen zou kunnen doen gclooven, dat Duitschland afziet van het lijdelijk verzet welks nut steeds twijfelachtiger schijnt en welks op houden kan bijdragen tot een spoediger op lossing. Wijders verklaarde Mussolini dat de her stelkwestie niet alleen Frankrijk en Duitsch land raakt, maar ook Hongarije, Bulgarije en Oostenrijk. Hij beschouwt den toestand van het gezichtspunt dezer landen uit en voegt er bij: Door het uitstel van betaling, aan Oos tenrijk verleend, goed te keuren en mede te werken aan een leening voor dat land, wilde Italië de territoriale integriteit van Oosten rijk helpen steunen. VIVIANI ONGESTELD. PARIJS, 8 Juni. De ex-premier Viviani werd toen hij heden in een zaak voor het Gerechtshof pleitte, plotseling ongesteld.- In ernstigen toestand werd hij naar zijn wo ning gevoerd. PARIJS, '9 Juni. Dc toestand van Viviani is veel verminderd. De instorting was het gevolg van overspanning. SCHEEPSONGEVAL. MANILLA, 8 Juni. Volgens hier ontvangen berichten werden tijdens een cycloon, welke gedurende 3 dagen om de Philippijnen heeft gewoed, een schip wrak geslagen en 2 an dere op het strand geworpen. De naam van het wrak geslagen schip is onbekend, Tien leden der bemanning werden gered. De Ja- panschc schoener Fumizuki werd in den storm op het strand geworpen, evenals de schoener Ajax. is er als regel een verhuiswagen geposteerd. Rosui nee rende is het wel vyerosaheilijik dat voor (te Ridder straat een v-etrkeeirstreglelling wordt vastgesteld. O O O Mot verontwaardiging, schrijft een aboomé, heb ik in uw blad van gisteren gelezen, dat' ren batik van de tra ml/rug nabij dc Amster- damsohe Poort zoodanig verweerd was, dat zij doorboog en spoedige reparatie noodig was. De tramdirectie heeft dan oofk gerepareerd, maar is het niet onverantwoordelijk dat de tramdirectie wacht met reparatie tot 'n balk verweerd is en doorbuigt? Het is bet Ameri- ikaatiiscihe afjaktkersySteem van het materi aal. Het rnlalerhal gebruiken totdat heit kraakt. Wat niet de wagens gebeurt, gebeurt blijkbaar ook met den weg, met de rails en de bruggen. Is het dan te verwonderen, dat er zooveel ongelukken gebéuren met de E. S. M. cn er om de haverklap averij is? Maar its het verantwoord? O O O M. de Redacteur, mogen wij nogmaals de aandacht vestigen op de stinksloot achter de Rcgulièrsfraat. Hét is schandelijk, zooals die sloot er bij ligt, en zou men dan tegelijkertijd niet eens deslooten rond de ZomeTvaart in- sfccteeren en. overwegen die siooten te dem pten? Het zijn ware broedplaatsen van ma- Barometerstand: 764. Achteruif OPGAVE VAN: ENGELAND, DE GEALLIEERDEN EN HET DUITSCHE AANBOD. LONDEN, 9 Juni. Voor dat de Britsche regeering een beslissing zal nemen op de Duitsche schadevergoedingsnota, zuilen tus- schen de geallieerden- besprekingen plaats hebben. Verwacht wordt, dat lord Curzon Maandag een onderhoud zal hebben met den Fran schen en waarschijnlijk ook met den Italiaan- schcn en Belgischen gezant. Het Kabinet zat Maandag bijeen komen om het Duitsche Memorandum te onderzoeken. SPION AANGEHOUDEN. BUDAPEST, 9 Juni. Een Duitsche spion die betrekkingen onderhield met Duitsch land en Rusland, is alhier gearresteerd. HET VERSTOORDE NESTJE, Een paartje, dat dezer dagen in bet huwe lijk zou treden, had een bovenhuisje gehuurd in de Roggestraat te Amsterdam. De woning was reeds ingericht, meubelen en lijfgoe deren waren naar binnen gebracht. 1 oen kwam de ellende, in den vorm van een „pa neelzager". Het jonge, a.s. paartje zou nog eens in de woning gaan kijken en ontdekte dat uit de woning een paneel was verdwe nen. Maar die paneel was he.t ergste niet. Ook in de woning ontbrak veel van hetgeen er was rfeweest. Naar schatting is voor 800 ontvreemd, schrijft het Hbld., waaraan wr bovenstaand ontleenen. EEN ZWERVER. Eenige jaren lang had hij gezworven, door ons land, door Duitschland, en misschien ook nog door andere landen. Nu was hij zwervensmoede, en berooid van alles, meld de hij zich aan het politicbureau J. D. Meij- erplein te Amsterdam. Daar legde hij zijn biecht af. In 1921 had hij kooplieden op het Waterlooplein opge licht, hij had ook drie rijwielen gestolen. Steeds was het hem gelukt aan de hand der politie te ontkomen. Maar nu zag hij geen uitkomst meer. mHoudt mc maar hier", zoo besloot hij zyti biecht. De politie kon natuurlijk die zelfbeschul diging niet zonder meer aanvaarden, zij moest de zaak onderzoeken. Maar alles, de oplichtingen en de diefstallen, klopten pre» cies. En wonderlijke loop der ge rechtigheid 't onderzoek leidde tevens tot dc aanhouding van twee helers, die de rij wielen hadden opgekocht. Het drietal is dezer dagen ter beschikking van de justitie gest»1'1- -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1