IEL# M* Kerkberichten. Verzekerd kapitaal achttien millioen BINNENLAHDSGM NIEUWS. EEN NEDERLANDSCH ADVISEUR VOOR DE ALBANEESCHE REGEERING. VERKEER EN POSTERIJEN. LUSHTVERKEER. KUNST EN KENNIS. Catechismusbericht aan Ouders en Onderwijzers Week van 10 Juni tot 16 Juni Leerstof Op te zeggen bij den Priester le leerjaar KI. Katech. voor Comm. Akte van Berouw. Akte van Liefde. 2e en 3e leerjaar Kleine Katechismus 7de les en Akte van Berouw Vraag 37—43 en Acte van Liefde. t 4e, 5e, 6e en 7e leerjaar Groote Katechismus Vraag 7685 en Akte vanBerouw. Vraag 66-75 en Acte van Liefde 6e en 7e leerjaar, ook de kleine letters. Levensverzekering Maatschappij Spoorstraat 14 Nijmegen de eenig Katholieken maatschappij aangewezen voor Gunstige voorwaarden Billijke tarieven Ongevallen Verzekering Maatschfj 17TrtTTPTA't Spoorstraat 14 Nijmegen jj" lJLIUvi/1 ORDE EK ARBEID. RECHTSZAKEN. PAROCHIE VAN DEN H. ANTONIUS. GEMENGD NIEUWS. PASVISA. In onderstaand lijstje kan men zien welke eischen verschillende landen aan Nederlan ders stellen die er tijdelijk willen verblij ven. Voor Nederlandsche Staatsburgers, in het bezit van een geldig Nederlandsch paspoort, niet voornemens zich metterwoon in genoem de Staten te vestigen, is géén pasvisum noodig voor: België, Italië, Spanje, Luxem burg, Denemarken, Zwitserland, Noorwegen, Frankrijk of Fransch Marokko (wel echter voor Tunis en Indo-China), Groot-Brittannië en Ierland (wel voor Zuid-Ierland). Britsche Dominions: visum 4.88, doorreis-visum voor Nederlanders naar Ned.-Indië 0.61. Wat België betreft, daarvoor is ook geen paspoort meer noodig: Voldoende is een bewijs van Nederlanderschap, voorzien van foto. Bij de aankomst in Italië melde men zich of laat men zich melden, bij de politie autoriteiten. Duitschland. Daarvoor is noodig: een gewoon visum, kostende 9; voorts worden verstrekt familie-visa voor man, vrouw en kinderen beneden 15 jaar: 9; boven de 15 jaar hebben de kinderen een afzonderlijk visum noodig; al deze visa gelden slechts voor ééne heen- en terugreis. In bijzondere gevallen wordt, voor zakendoeleinden, waar bij moet worden overgelegd een verklaring van de Handelskamer in het district waar heen men reist, een z.g. „Daüer-visum" ver strekt, geldig voor drie maanden, zes maan den of een jaar. De kosten daarvan zijn respectievelijk 15, 24, 36. Ook voor een doorreis, naar Zwitserland b.v. dóór Duitsch land, is een visum van 9 noodig. De gewone Duitsche visa gelden niet voor Beieren. Een toelatingsbewijs voor dat land moet wor den aangevraagd bij het Polizei-Prezidiura te Mflnchen. Voor het bezoeken van Beieren is dit bewijs, én een Duitsch visum noodig. Men niet in Beieren toegelaten zonder het „toelatingsbewijs." Bij een reis naar Duitschland geve men de Duitsche douane op hoeveel geld men bij zich heeft en vrage bewijs. Dat voorkomt moeilijkheden op de terugreis. Onder de tegenwoordige omstandigheden worden, „om de afsluiting der economische levensbronnen" geen visa meer verstrekt voor pleizierreizen of het afleggen van be zoeken in Duitschland. Deze bepalingen zijn al weer heel wat ver zacht. Einwandfreie personen krijgen voor een reis naar een badplaats b.v. wel weer een visum. Zw eden 4.voor het bezoeken der jubileumstentoonstelling te Gothenburg, van 8 Mei tot 30 Sept. dit jaar te houden, is wel een pasvisum noodig, doch dit wordt kosteloos verstrekt. Portugal 5, Joeg o-S 1 a v i (Servië, Kroatië-Slovenië) ƒ6; Finland ƒ6; Letland ƒ11 voor uit- en thuisreis; Polen voor één reis 10, meer reizen 20, voor een transitovisum ƒ2. Rusland. Daarvoor worden hier te lande geen visa verstrekt. Om toelating tot dat land te verkrijgen, dient men zich te wenden tot de te Berlijn gevestigde Legatie der Sovjet-regeering, hetzelfde geldt voor de Oekraïne, Georgië en de Kaukasische Sovjet-republieken Roemenië ƒ11; Oostenrijk een visum voor jaar 6, voor 1 jaar 7.50, kinderen beneden 16 jaar kosteloos, transit visum ƒ1; S 1 o w a k ij e 6, drie maanden geldig; voor elke volgende drie maanden op nieuw 3 voor doorreis door T.-S. is wel een visum noodig doch het is kosteloos; Japan ƒ5, voor onbepaalden tijd geldig; Vereenige Staten van N. Am. 26, Brazilië 5.72, Siam heeft twee visa, een transit-visa kost 0.50, een non-transit-visa ƒ5; Venezuela: Noodig een vaccinatiebewijs niet ouder dan zes jaren, het visum, dat circa 5 kost, wordt verstrekt door de consuls van dat land; Guatemala: 2 dollar goud; Lithauen 6; enkel doorreis-visum 0.60 (aan te vragen bij het consulaat in Londen); T u r- k ij e: doorreis-visum 5, visum voor verblijf 10. Het is geraden de visa door de legatie te 's-Gravenhage telegrafisch te doen aan vragen. Familiepaspoorten. Be Oostenrijksche regeering maakt tegen de toelating van Nederlanders, die op fa miliepaspoorten reizen, geen bezwaar. Doch voor alle op het paspoort reizende personen moet een visum worden betaald. Evenmin maakt de Deensche regeering bezwaar tegen het gebruik van zoodanige familiepassen door Nederlanders,-mits de kinderen die op het paspoort zijn vermeld beneden den leeftijd van 15 jaar zijn. Ook Spanje erkent deze gezinspassen, de kinde ren mogen echter niet ouder dan 14 jaar zijn. De Portugeesche wetgeving erkent fami liepaspoorten ten behoeve van; a. echtgenooten, b. eechtgenooten of een van hen met min derjarige kinderen. c. voogden of voogdessen met pupillen. Op zoodanige passen wordt slechts één visum vereischt, waarvoor ook slechts een maal het verschuldigde recht betaald be hoeft te worden. Blijkens mededeeling der Fransche regee ring heeft deze geen bezwaar tegen de toe lating van Nederlanders op famüiepaspoor- ten. De Duitsche pasoverheden in Nederland zijn, blijkens mededeeling der Duitsche re geering, bevoegd tot het viseeren van fami liepassen die zijn uitgereikt aan: le. Echtelieden, 2e. Echtelieden of een van hen (ook weduwnaars of weduwen) en hunne kinderen tot den leeftijd van 15 jaar. Deze passen moeten de namen en por tretten van alle daarop vermelde personen bevatten. Het visumrecht wordt slechts een- keer geheven De Britsche regeering maakt geen bezwaar tegen familiepassen, waarvoor, voor zoover het de gebieden in het Rijk betreft visa noodig zijn, één visum voldoende is. De op het paspoort vermelde kinderen moeten jonger dan 16 jaren zijn. Ook de Zwitsersche regeering laat derge lijke paspoorten toe, doch de daarin ver melde personen moeten bij elkaar blijven en behooren het land terzelfder tijd te verlaten; dezelfde regeling geldt voor Spanje. Uit Londen wordt gemeld, dat de finan- cieele adviseur voor de Albaneesche Regee ring, de Nederlander, de heer Hunger, van Gcnève naar Tirana (Albanië) is vertrokken. Zijn benoeming door den Volkenbond wordt als een bewijs beschouwd van de overwinning van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij op de Amerikaansche en Brit sche maatschappijen in den langen strijd welke in den Volkenbond is gevoerd over het beheer van de oliebronnen wjike in Al banië zijn ontdekt. Eenige Amerikaansche petroleummaat- schappijen, vooral de „Sinclair" hebben te Washington er op aangedrongen,dat de re- gecring zou trachten de benoeming van een Amerikaanschen financieelen adviseur te verkrijgen. De Raad van den Volkenbond besliste in de eerste plaats dat de Alba neesche regeering een adviseur noodig heeft en van Britsche zijde werden toen alle mo gelijke pogingen in het werk gesteld, den v cr tegen wordigcr van de Anglo-Pacian- Compy benoemd te krijgen, doch Frankrijk en Italië weigerden pertinent. Tenslotte werd bij wijze van compromis benoemd de heer Hunger, ex-resident van Batavia. De heer Hunger zal voor den tijd van 4 jaar de Albaneesche regeering bijstaan en het drie- maandelijksche rapport uitbrengen aan den Volkenbond. Jan Dirk Hunger werd op 14 Juli 1871 te Amsterdan geboren. In 1893 werd hij ter be schikking gesteld, in 1900 werd hij contro leur, in 1911 assistent-resident cn in 1913 toegevoegd aan de regeering van Djokjacarta ter behartiging der agrrrische belangen. In 1919 werd hij benoemd tot resident van Pa- tavia. DE FILARIA-WORMZIEKTE. Pro?, p. C. Flu, te LeSden, oud-inwoner van Paramaribo, doet in de bladen aldaar een oproeping om plannen te beramen tot op richting van een drinkwaterleiding, waardoor de gevreesde fïlaria-wormzicikte kan bestre den worden. Volgens het onderzoek door prof. Flu in 1909 ter plaatse ingesteld, waTen toen van de armere bevolkingsklasse 50 der mannen en 60% der vrouwen geïnfecteerd met deze ziekte, waarbij de fiiariën zich versprei den en vermeerderen in de groote watervaten van het lichaam, aanleiding zijn tot huidont stekingen (de z.g. boeboe-aanvaMen), wellko weer door de afzichtelijke verdikking der huid (oüfantsipoot) voeren tot de gevreesde „m«- tabimba". Overbrengers van deze wormziexiv zijn muskieten, in hoofdzaak de huismug en de gele koortsmug, die leven in waterreser voirs, dafkgollen, regenbaiklken, beegputlten., enz. De strijd tegen deze muskieten its in oen stad als Paramaribo alleen te voeren door den aanleg van een centrale drinkwatervoor ziening. Prof. Füu roept nu de bevolking op, gelden bijeen te brengen voor het bekostigen van d evoorstudies over dit vraagstuk door een of meer deskundigen. De „Suriname" steunt dit denkbeeld met alle kracht en voegt erbij, dat een waterleiding niet alleen noodig is voor die malaria-verdelging, maor ook om te ontkomen aan het vileze, gekookte water, dait totnogtoe in de hoofdstad gedronken moet worden, ênaan watergebrek. R.-K. LANDDAG VOOR VROUWEN. Naar het Centr. verneemt, zal de Landdag voor R.-K. Vrouwen gehouden worden te Utrecht op 27 Juli a.s. KRUIS VERBOND IN HET BISDOM HAARLEM. In het R.-K. Gezellenhuis te Ouderkerk a.d. Amstel kwam Maandag bijeen het Kruis- verbond in het bisdom Haarlem, De vergadering was uitstekend bezet met afgevaardigden der onderscheiden afdeelin- gen, terwijl ook tegenwoordig waren een vertegenwoordigster van den Haarlemschen Mariabond, een vertegenwoordiger van het Kruisverbond in het Aartsbisdom, van Kruisverbond en Mariabond in het Bisdom Den Bosch cn van de Dr. Ariëns-vereeniging. De vergadering stond onder leiding van den heer w. J. van Dam te Ouderkerk, Uit het ter vergadering goedgekeurde jaarverslag van den secretaris bleek o.m dat het ledental, dat het vorig jaar 3067 was, terugliep tot 2992. Het aantal geheel onthouders daalde van 1489 tot 1405. Het aantal afdeelingen klom evenwel met een 4-tal. Het verslag wijst voorts aan, de verschillende werkzaamheden van het hoofd bestuur en toont een groote werkkracht en werklust aan. Ook het financieel verslag, sluitend met een batig slot van 1809,49)4, werd na gun stig rapport goedgekeurd. Na uitvoerige discussie werd de begrooting op 3108.00 vastgesteld, met een post On voorzien van 53. Uit de verslagen der districts- en provin ciale propaganda-commissies, die daarop werden uitgebracht, bleek, dat voor het grootste deel deze commissies behoorlijk in tact waren en belangrijke diensten aan de propaganda verleenden. Aan het slot van het eerste deel der verga dering had eene bijzondere plechtigheid plaats. De bonds-secretaris de heer G. P. Bon uit Den Haag, herdacht den dag dat hij vóór 12% jaar het secretariaat aanvaardde. De af deelingen waren daarvan bij vertrouwelijk schrijven van den voorzitter kort te voren op de hoogte gesteld. Namens den bond dankte de voorzitter den secretaris voor alles wat hij in het belang van den bond gedaan heeft. Hij prijst zijn werkwijze en propaganda-lust en wees op de vele verplichtingen die de bond aan den hui- digen secretaris heeft. Nament het hoofdbestuur en de afdeelin gen bood spr. den jubilaris een gouden remon toir horloge met inscriptie aan. Mevr. Dekker uit Alkmaar vertegenwoor digster van den Haarlemschen Mariabond hul digde den secretaris namens dien bond en de heer Dieges uit Utrecht vertegenwoordiger van het Kruisverbond in het Aartsbisdom vertolkte mede namens dén heer Benne de gevoelens van het Kruisverbond in het Aarts bisdom en den Bosschen Diocesanen Drank- bcstrijdersbond. Geroerd dankte de jubilaris voor deze hem geheel onverwachte huldiging. In het tweede deel der vergadering, welk deel werd bijgewoond-door dr. v. Walsum, inspecteur der Volksgezondheid, afdeeling Drankbestrijding, werd o.m. aangenomen een bestuursvoorstel dat weer een nieuwe prijs vraag zou worden uitgeschreven. Een voorstel der Centrum-kruisverbonden le Amsterdam over den leeftijd van overgang uit de St. Anna-vereeniging naar den Jon- gensbond, werd aldus gemendeerd aangeno men, dat het de afdeelingen mogelijk wordt dien overgang op 18-jarigen leeftijd te doen plaats hebben. Een propaganda-rede van pastoor v. Leeu wen te Hülegom besloot de vergadering. AMBTSAANVAARDING DIRECTEUR- GENERAAL P, T, T. Aan alie ambtenaren der posterijen, tele grafie en telefonie heeft de nieuwe directeur- generaal den volgenden dienstorder gericht: Bij het aanvaarden van mijn functie van directeur-generaal der posterijen en telegra fie doe ik een beroep op aller medewerking om de goede uitvoering van de diensten der posterijen, telegrafie en telefonie naar be hooren te verzekeren. Ik reken op een ge trouwe vervulling van de plichten, die op ieder Uwer rusten. De directeur-generaal zal eiken Vrijdag van 2 tot 4 uur over dienstzaken te spreken zijn. DE VLUCHT VAN AMSTERDAM NAAR MOSKOU VAN HET FOKKER- VERKEERSVLIEGTUIG. Men schrijft uit Berlijn aan het Haagsche Aneta-kantoor, d.d. 6 Juni: Het nieuwe verkeersvliegtuig Fokker F 5, van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek, dat eind Mei van Amsterdam naar Rusland vertrok en een geheele week voor demon stratie-doeleinden op het Berlijnsche vlieg veld Staaken bleef, heeft zijn reis vervolgd. Thans is de tocht voortgezet tot Koningsber gen, waar het toestel nog twee dagen zal blijven om dan via Kowno en Smolensk naar Moskou te vliegen. In verband met den zeer zwaren tegen wind, die op den dag van het vertrek woei, werd de vlucht naar Berlijn gemaakt via Bremen en Hamburg. Zondag 3 Juni werden op Staaken verschillende vluchten met het toestel uitgevoerd. Buiten tal van persver tegenwoordigers en luchtvaart-autoriteiten werden de demonstraties bijgewoond door Krestinski, den Russischen gezant' in Ber lijn, Stamonikoff, voorzitter van de Russische Handelsvertegenwoordiging in Duitschland en Kommerzienrat Mamroth, directeur-ge neraal dér A. E. G. Trots het zeer slechte weer stegen ook de vertegenwoordigers der Sovjet-regeering met den Fokker op, voor een vlucht boven Ber lijn. Krestinski, die reeds meer groote lucht reizen maakte, was vol lof over het nieuwe Nederlandsche verkeersvliegtuig. Vooral de practische inrichting van de cabine met groo te tafel en typewriter werd algemeen be wonderd. In Moskou zal de Fokker deelnemen aan de propaganda-week voor de uitbreiding van de Russische luchtvloot. EEN AM. LUCHTSCHIP IN BRAND GEVLOGEN, Twee leden der bemanning gewond. Het grootste militaire luchtschip der Ver, Staten is Woensdagavond tijdens een on weer in brand gevlogen en vernield, terwijl het gemeerd lag aan een stalen mast in het aerodroom te Dayton, waar het na een proef vlucht was geland. Men gelooft, dat de wind het achterste gedeelte van het luchtschip tegen een andere stalen mast aandreef, waardoor electrisch contact ontstond en het gas ontvlamde. Twee leden der bemanning zijn gewond; de anderen zijn er zonder letsel afgekomen. PASSIESPELEN TE AMSTERDAM. In den loop dezer maan zullen in het Sta dion te Amsterdam passiespelen gehouden worden, waarbij Adolf Fostnacht, de beken de Christusfiguur uit de Beijersche passie spelen als hoofd-regisseur optreedt. Johan Kaart zal dc regisseur voor de figuratie zijn. Er is een koor van 500 zangers gevormd on der leiding van Louis van Tulder. In tegenstelling met de passiespelen in Oberammergau, waar het spel in 3 afdeelin gen met 24 levende beelden gegeven wordt, zal in Amsterdam het spel op veel grootere terrein-afmetingen vertoond worden. Op het middentrrein van het Stadion zijn op een breedte van 130 en een diepte van 70 M. het paleis van Pilatus, de Tempel, de zaal van het. avondmaal, het hof van Olijven, de Calvariënberg en de omrastering voor de kudden aangebracht. Een weg van 240 M. lengte voert achter het paleis naar de Poort van Jrruzalem tot de plaats van het laatste avondmaal. De Kruisweg heeft een lengte van 180 M. De Calvariënberg is 25 maal 25 meter met een hoogte van 2 M., het Paleis heeft een afmeting van 12 maal 8 en de Tempel van 10 maal 8 M. Het Middenterrein-Stadion stelt dus met zijn poorten en gebouwen, put en palmen, bevolkt door 800 menschen, Jeruzalem voor. Als inleiding aanschdliwt men den intocht der joden, bestaande uit grijsaards, hunne vrouwen en kinderen, met hun koopwaar en huisraad, benevens de herders met hunne kudden. Als tweede groep zien wij de priesters, waaronder Annas en Kaïphas, tempelwach ters, schriftgeleerden, Farisecërs, knapen enz. Ten slotte de Romeinsche groep, waar onder Koning Herodes, stadhouder Pilatus, Romeinsche vrouwen, hovelingen, raadslie den, gevolgd door herauten, Herodianen en soldaten. Het belooft een indrukwekkend schouw spel te worden. DE 48-URIGE WERKWEEK TE AMSTERDAM. In de gehouden vergadering der Centr. Com. voor het Georganiseerd overleg in de Hoofdstad, heeft wethouder Wierdels mee gedeeld; Wanneer in de C. C. geen overeenstem ming omtrent de invoering van de 48-urige werkweek wordt bereikt, zal door de ver tegenwoordigers van B. en W. aan het col lege worden voorgesteld, daarvan mededee ling te doen aan den Raad cn bij die mede deeling te voegen een voordracht, tot invoe ring van de 48-urige arbeidsweek. Als het daartoe mocht komen, verklaarde de wethouder verder, zullen alle concessies, van de zijde van B. en W. bij de gevoerde onderhanadelingen gedaan, worden ingetrok ken. De bepaling, dat de bestaande loonre geling niet 31 Dec. 1923, doch 30 April 1924 zal eindigen, wordt dan teruggenomen, De onderhandelingen over de nieuwe loonrege ling, in te gaan 1 Jan. 1924, zullen dan in October a.s. beginnen. Een andere commissie betreft de toezeg- ing, dat voorloopig geen ontslag uit den lenst zal worden gegeven, indien, bij de in voering van de 48-urige werkweek, perso neel overtollig wordt. Dat personeel zou, werd overeenstemming bereikt, in de Arbei dersreserve worden geplaatst. Namens de drie bovengenoemde organisa ties is daarop gevraagd de eindbeslissing uit te stellen om alsnog de ledenvergaderingen der Bonden van deze voornemens van B. en W. op de hoogte le stellen en andermaal een beslissing uit te lokken. Door de vertegenwoordigers van B. en W. is toen toegestemd in het uitstellen der eindbeslissing. DE FILMKEURING IN DE ZUIDELIJKE GEMEENTEN. Een Centraal Bureau te Eindhoven. In een bijeenlkoanst van burgemeesters uit Noord-Bra banit cn Limburg, ten sladhuize te Eindhoven gehouden, is beis'Wten lot oprich ting van een veroeniging tot exploitatie van een Centraal Keuringsbureau voor Films. Als zetel der vereeniiging is aangewezen de ge meente Eindhoven. Tot voorloopig voorzitter werd aangewezen de heer v. Oppen, burge meester van Maastricht, terwijl tot voortoopige leden van bet bestuur werden gekozen de heeren Verdijk^en Waszink, resp. burgemees ter van Eindhoven en Heerlen. Persoonlijk© Ongevallen-Verzekering; op GUNSTIGE voorwaarden. DE TEXTIEL-STAKING TE ALMELO GEËINDIGD. De uitslag der stemming voor de ophef fing der staking te Almelo is als volgtVoor opheffing 376, tegen 303, blanco en van on waarde 14. De stemopneming geschiedde in tegenwoordigheid van dc pers. HET STAPHORSTER BOEREN- ZOONTJE. Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte tegen L. Stegeman te Stanhorst, zoon van het bekende Staphorster Vee (je, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst f 200 boete subs. 50 dagen hechtenis (beveS' tiging vonnis van het Kantongerecht Hooge veen). LITURGISCHE WEEKKALENDER. Juni. Toegewijd aan de vereering van JezusGodde lijk Hart. N. B. In deze week tenzij iets anders wordt aangegeven heeft iedere H. Mis Gloria, geen Credo, gewone prefatie. 10. ZONDAG. Derde Zondag na Pinkste ren. Ev. Luc. 15 110. Gelijkenis van het verloren schaapje en van de verloren drachme, MAANDAG. Mis Respice. 2e geb. v. d. H. Marg. 3e A. cunctis. Credo. Praef. v. Driev. Mis Mihi autem. Credo. Praef. der Ap. DINSDAG. Mis Os justi. 2e geb. H. Joannes, 3e H. H., Basilides en Gez. WOENSDAG Mis Os justi. DONDERDAG. Mis In medio. Credo. VRIJDAG. Mis Multae. 2e geb. A. cunctis, 3e naar keus v. d. priester. ZATERDAG. Mis Salve Sancta parens 2e geb. v. d. H. Geest. 3e voor de Kerk., 4e voor den Paus. Praef, v. Maria. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG te 7 en 9 uur de stille H. H* Missen, te half 11 de Hoogmis, te 12 uur Katechismus, te 4 uur Lof met rozenhoedje. DINSDAG laatste der 9 Dinsdagen. Te half 8 gez. H. Mis ter eere van den H. Anto- nius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10; gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds te half 8 Lof met oefeningen ter eere v. d. H. Antonius en van half 8 tot half 10 gelegenheid om katho lieke lectuur te bekomen. WOENSDAG feest v. d. H. Antonius van Padua te half 8 gez. H. Mis, 's avonds te half 8 Lof met oefeningen ter eere van dien DONDERDAG-morgen te half 11 gezon gen huwelijksmis. VRIJDAG te half 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Hart 's avonds te half 8 Lof. ZATERDAG 's namiddags van 5 uur tot half 10 gelegenheid om t biechten. PAROCHIE ST. JOZEF. ZONDAG de H. H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 de Hoogmis. Te 1 uur leering, 7 uur Lof met Rozenhoedje. DlNSDAG-avond te 7 uur Congregatie. WOENSDAG te 7 uur Congregatie. DONDERDAG van 6 tot en met 8 gele genheid om te biechten half 8 Lof met preek tot voorbereiding van het 40 uurgebed. VRIJDAG begint het 40 uurgebed. De H. H- Missen te 6, 7 8 en half 10. Na de H. Mis van 6 uur processie en uitstelling van het Allerheiligste Te half 10 gezongen H. Mis. Na den middag van half 7 tot 8 uur gelegen heid om te biechten te half 8 Lof. ZATERDAG. Te 6 uur uitstelling van het Allerheiligste te half 10 gezongen H. Mis, na den middag van 4 tot en met half 10 gelegen heid om te biechten. Heden generale Com munie voor alle kinderen die hunne 1ste H. Communie hebben gedaan en nog niet van de leering ontslagen zijn. Wegens herstellingen in de Mariakapel zal deze voorloopig gesloten zijn. Gedurende dezen tijd is het genadebeelcf ter vereering uitgesteld in de vroegere Con gregatiekapel. Toegang tot de kerk, welke den geheelen dag geopend is, door de Klop perspoort. O. L. VROUW v. d. H.!ROZENKRANS. ZONDAG. De H. H. Missen zijn te 6, 7, 9 uur en te half 11 de Hoogmis. Te 12 uur catechismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, half 3 Jongens-Congregatie, 's- Avonds 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG-avond half 8 Lof8 uur Vergadering van de H. Familie. WOENSDAG-avond half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. ZATERDAG 's namiddags van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FA MILIE. lederen Maandag om 8 uur vergadering. Voor en na deze vergadering gelegenheid zich als Aspirant der Aartsbroederschap op te geven aan de bij-sacristie. ZONDAG 10 TUNI. Alg. H. Comm. 115de sectie. ST. AGNES-PATRONAAT en MARIA- KRANS. ZONDAG 10 Juni Alg. H. H. Communie ter viemig van het feest van het H. Hart, on der de H. Mis van 7 uur. Zang. Gereserveer de plaatsen. JOANNES DE DOOPER. ZONDAG de H, H. Missen te 7 uur en half 9 en te half 11 de Hoogmis. 3 uur Ves pers. MAANDAG 8 uur vergadering van de H. Familie. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG half 10 H. Mis op het Kerkhof 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. ZATERDAG, van 4 uur tot half 10 biecht- hooren. ZONDAG de H. H. Missen om half 6, kwart voor 7, 8 uur Kindermis, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Om 12 uur catechismus 's Avonds 7 uur Lof, predikatie en gebeden der novene ter eere van den H. Antonius. MAANDAG Zoo ook Maandagavond half acht. DINSDAG om 7 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament. Laatste der 9 Dinsdagen en laatste dag ook der novene ter eere van den H. Antonius. Om 8 uur gezongen Mis. 's Avonds half 8 Lof, predikatie en oefening der Novene. WOENSDAG Feestdag van den H. An tonius van Padua, tevens Patroon onzer Kerk om 8 uur plechtige H. Mis. 's Avonds half 8 plechtig Lof en feestpredikatie. VRIJDAG om 8 uur gezongen Mis 's- Avonds half 8 Lof en oefening van den H, Kruisweg. ZATERDAG van 5 tot en met half 10 ge legenheid om te biechten. Aanstaanden Zondag derde Zondag der maand. Eucharistische dag voor de leden van den Eucharistischen Bond. Aanbidding van de Hoogmis tot en met het Lof van hajf vier. NOTA. Morgen 10 Juni 's middags om half 'vier bij de Broeders van St. Joannes de Deo Lof en preek voor de doofstommen. ST. BAVO. *'J Kathedraal. ZONDAG de H.H. Missen om 6 uur, kwart voor 8 en 9 uur. Om half 11 de Hoog mis. Onder de H.H. Missen Liefdadigheids predikatie door den H.E. Plebaan en collecte ten bate der St. Vincentiusvereeniging, Con ferentie van St. Bavo, ter gele'genheid van haar 25-jarig bestaan op 13 Juni a.s. Om 1 uur catechismus. Om half 7 Maria-congregatie. Om half 8 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG om half 11 plechtige H. Mis van het Hoogwaardig kapittel. Half 8 Zielen- Lo'f met Rozenhoedje voor de Gel. Zielen. WOENSDAG feestdag van den H. An tonius. Om half 8 gezongen H. Mis. Volle aflaat te verdienen door de leden der 3de Or de, die na gebiecht en gecommuniceerd te hebben deze kerk bezoeken en bidden tot intentie van Z. H. den Paus. DONDERDAG om half II gezongen H. Mis met Veni Creator voor Bruidegom en Bruid*. VRIJDAG om half 8 Lof met Rozenhoedje en Litanie van het Allerh. Hart van Jezus. ZATERDAG om half 8 Lof met Rozen hoedje. H.H. ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG de H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en te half 11 de Hoog mis. 12 uur, kwart voor 1, half twee en kwart over 2 catechismus. Half 7 Lof en Rozen hoedje. MAANDAG om 8 uur congregratie der H. Familie. DINSDAG om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. ZATERDAG gelegenheid tot biechten van half 8 tot half 10 voor kinderen en oude ren, van 45 voor de kinderen, van 5 uur tot half 10 voor ouderen. De H.H. Missen voor de overl. familie tot intentie dergenen die in de bus voor dc Gel. zielen geofferd hebben. Vrijdag 7 u., kwart over 8 en 9 uur. AARTSBROEDERSCHAP VAN O.L. Vr. v. ALTIJDDURENDEN BIJSTAND. DONDERDAG 9 uur H. Mis voor alle le den. AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. 's Maandags te 3 uur Congregatie. Voor en na deze vergadering kan men zich als aspirant-lid opgeven bij den directeur of bij een der prefecten. DONDERDAG half 8 Lof ter eere van het Allerheiligste Sacrament. Deze v/eek Donderdag half 10 H. Mis en predikatie op het kerkhof St. Barbara. St. LIDWINA. ZONDAG 3de Zondag na Pinksteren half 8 de Vroegmis, 9 uur de 2de H. Mis, om half 11 de Hoogmis, half 1 Catechismus, 7 uur Marialof met Rozenhoedje. Voor het pachten van plaatsen in de kerk wende men zich Schoterboschstraat 6 of aan de pastorie. In de week de H. H. Missen om half 8 en kwart over 8. Catechismus naar gewoonte. MAANDAG-avond on half 8 Lof ter eere van de H. Lidwina met vereering van de rele- kwie. VRIJDAG-avond om half 8Lof ter eere van Jesus'H. Hart voor de bekeering der zon daars. ZATERDAG 1 uur biechten voor de 4 eerste leerlingen. 's-Avonds van 5 tot en met 9 uur biechthooren. ATTENTIE. Als alle Katholieke zaken- menschen van Haarlem deze week eens één procent van hun verkoop afzonderden als offer voor mijn kerk, dan geloof ik, dat mijn week niet kwaad zou zijn och wie weet wat er gebeurt Allemaal gelijk is natuurlijk geen noodzake lijke vereischte, als men maar begint. Uw bij voorbaat zeer dankb. Pastoor C. BROUWERS. Giro 85419. VELSEROORD. ZONDAG de eerste H. Mis om 6 uur voor de pelgrims naar Heilo, de 2e H. Mis te 7 uur, de Kindermis om half 9, de Hoogmis voor de weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om half 5 patronaat voor de meisjes, om 5 uur voof de jongens v. d. le afd., om half 7 Lof, daarna 'patronaat voor de jongens v. d. 2e afd. Door de week zijn de» H.H. Missen om kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart over 8. DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eere v. d. H. Antonius van Padua. WOENSDAG feestdag v. d. H. Antonius v. Padua, volle aflaat. Om 7 uur gezongen H, Mis. Des avonds om half 8 Lof. VRIJDAG begint de novene om door tusschenkomst van den H. Joannes den Doo- per van God den bloei der R. K. Drankbe strijding af te smeeken. 's Avonds om half 8 Rozenhoedje en Kruisweg. De gebeden worden verzocht voor Cor nelia Jacobs geb. Zwarenkant en den Zeer- Eerw. Pater Paschalis te Babberich, die in den Heer zijn overleden. VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG Euch. dag. Vroegmis 7 uur, Hoogmis 10 uur. Kwart voor 2 catech., half 3 Lof, luide aanbidding en sluiting v. d. Euch. dag. DONDERDAG 10 uur gez. Huwelijks mis. VRIJDAG half 4 biechten voor de meisjes van 2 hoogste schoolklassen. ZATERDAG biechthooren van 48. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en te half 9. Te 10 uur de Hoogmis. Te 3 utir de Vespers. MAANDAG te half 9 gez. H. Mis. Te half 8 Lof. DINSDAG te half 11 huwelijksinzege ning en gezongen H. Mis. ZATERDAG te half 8 Lof. Tot 8 uur biechthooren. SCHOTEN. (St. Bavo). ZONDAG de H.H. Missen om 7 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Na de eerste H. Mis algemeene H, Communie voor de leden van het St. Aloysiuspatronaat. Om 1 uur catechismus. Om half 5 vergadering v.h. St. Aloysiuspatronaat en half 7 Lof. DINSDAG om half 8 gezongen St. Anto- niusmus. WOENSDAG om half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius. 's Avonds om half 8 Maria-Congregatie en Lof. VRIJDAG om half 8 Lof ter eere van Je zus' Goddelijk Hart. ZATERDAG-middag biechthooren van 49 uur. AERDENHOUT. ZONDAG de H.H. Missen te 8 uur eta half 11. Half 2 cat., half 3 Lof. DINSDAG 7 uur Antonius-Lof, waarna biechthooren tot 3 uur. WOENSDAG feestdag v. d. H. Antonius, patroon v. d kerk; 's avonds half 8 Pontifi caal Lof met feestpredikatie door den Wel- eerw. Heer J. Jacobs, kapelaan v. d. Kathe draal. Na- het Lof vereering v. d. relikwie v. d. H. Antonius. ZATERDAG half 8 H. Mis ter eere v. O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand voor de be keering der zondaren. Biechthooren van 3—4 en van na het Lof tot 9 uur. 7 u. Maria-Lof, -c HET WEER IN MEI. Prof. dr. Van Everdingen, de hoofddirec teur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut, in De Bilt, heeft aan een medewerker van het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dag- bicid eenige mededeelingen gedaan over het abnormale weer, en over wat ons alsnog op dit gebied te wachten staat. Wij ontleenen daaraan het volgende: „Prof. Van Everdingen vestigde allereerst onze aandacht \erop, dat de Meimaand wat temperatuur betreft, geen record is. Dit jaar is de gemiddelde dagtemperatuur in Mei ongeveer 12 graden geweest, terwijl uit de archieven van het Instituut blijkt, dat dc laagste gemiddelde dagtemperatuur in Mei was 10.6 graden, In de afgeloopen 70 jaar is het 8 maal_ kouder geweest in Mei dan thans hot geval is geweest, Een record is het dus wel niet geweest. In dit verband moet men ook niet vergeten, dat het karakter van ons voorjaar nu eenmaal koud en nat is, en dat een warme lente, slechts geregeld bestaat in de gedachten van dc poëten, en in wer kelijkheid een uitzondering is. Reeds eerder is gepubliceerd in een communiqué van het Instituut, dat de maand Mei wat regen be treft, wel een record is geweest. Een andere kwestie is, dat de lage tempe ratuur thans, in Juni nog voortduurt. Het is echter te hopen, dat het in deze maand niet zoo koud zal worden als in 1916; toen er een gemiddelde dagtemperatuur was van 13.5 gr. In den nacht van den 4en Juni wérd toen zelfs een temperatuur bereikt van 3 graden boven nul. Id dat jaar was Juni dus nog kouder dan nu Mei is geweest. Wij zeiden reeds, dat het algemeen karak ter van ons voorjaar is koud en vochtig. Dit vindt zijn oorzaak in. het feit, dat er om streeks dezen tijd van het jaar steeds in 't Oostelijk deel van den Atlantischen Oceaan een gebied ligt met hoogen luchtdruk, dat in onze strekeq aanhoudende noordelijke winden veroorzaakt. Maar nu doet zich, als men een onderzoek instelt naar de vermoe delijke oorzaken van het slechte weer, on middellijk weer de vraag voor; waarom wordt die hooge luchtdruk dan niet onder broken door depressies? Nu is er juist over dit punt verschil van meening in weerkun dige kringen. Prof. Van Everdingen was ech ter zoo welwillend, om ons zijn standpunt daarover uiteen te zetten. Hij wees ons er op, dat in de tropische streken optreedt een voortdurende luchtstrooining in bovenwaart- sche richting. Dat is een vaststaand feit. Nu verwekken die luchtstroomingen op een hoogte van ongeveer 10 K.M. een hevige koude, en nu is prof. Van Everdingen van meening, dat deze koude afhankelijk is van dc sterkte der zonnestraling; de koude wordt namelijk grooter, naarmate de straling der zon sterker is. Dat klinkt ecnigszins para doxaal, maar het is zoo. Wanneer er een sterke straling is, aldus is de theorie van den professor, dan breidt ook het koude-ge- bied op die hoogte zich uit, en dat oefent zijn Invloed uit op de handhaving van het hooge druk-gebied. Eenige invloed daarop wordt ook uitgeoefend door de temperatuur van het water in den Atlantischen Oceaan. De handhaving van den hoogen druk vindt aldus haar oorzaak in een restant sterke zonnestraling en een lage temperatuur van het Oceaanwater. „Bestaat er nu eenig uitzicht, dat het weer beter zal worden?" zoo vroegen wij. Des professor's antwoord op deze vraag luidde, dat na 21 Juni de kans op goed weer zeer toeneemt, in verband met het feit, dat de zon dan haar gang naar liet noordelijk deel van enzen aardbol beëindigt, en weer naar het zuiden terugloopt. Het Oceaanwa ter wordt dan weer warmer en de invloed van dezen factor op den hoogen druk neemt dan dus af. Het gevolg is dus dat het hooge drukgebied verslapt, en depressies kans krij gen om door te dringen. Een frappant voor beeld hiervan geeft de maand Juni van het hierboven genoemde jaar 1916. Van 3 Juni tot 21 Juni was de gemiddelde dagtempe ratuur toen niet meer geweest dan ongeveer 12 graden. Op 22 Juni was het gemiddelde al 15 graden, op 23 Juni 20.6 graden met een maximum van 27.6 graden." EEN DURE UITGAVE. De kosten voor 1924 voor het samenstel len en uitgeven van het Kort Verslag der Tweede Kamer is geraamd op pl.m. 100,000 en dat voor..., nog geen vijfduizend abonné's. Geen wonder dus, dat sommige leden als hun mecning te kennen geven, dat de kosten niet opwegen tegen de voordeelen en op af- schaffing aandringen. i (Centrum).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6