Sport en wedstrijden. 2/1 mH B SP2/0 0/1 Derrie Blad. 9 Juni 1923 r- m\ VSETiAL LAWNTENNIS. CRICKET. SCHIETEN. iElEN^D NIEUWS. s? 2/21 0 0/0 2 0 2 11 0 0/21 0 1/1 0/11 2/2 l 0/21 2/2 LE5ER EN VLOOT. RECHTSZAKEN. t IANBB0UW VISSÖHEMJ. VRAGENBUS. DE KANSEN VAN R.C.H. Dat veler hart op het oogenblik trilt van spanning naar den afloop van den morgen te spelen wedstrijd R.C.H.Willem II; zal niemand mogen ontkennen. Men kan het overdreven vinden, men mag het betreuren, het is een feit, waarmede men rekening hou den moet. Ook wij meenen dat te moeten doen, zonder in strijd te koemn met de gereserveerde houding, die onzerzijds moet worden aangenomen tegen de neutrale sport, een houding, die wij o. i. thans niet nog nader meenen te behoeven motiveeren. Wij heb ben niet het minste bezwaar, voor de sportieve beteekenis van R.C.H.'s prestatie groote waardeering uit te spreken, zooals wij even eens de hernieuwde promotie van H.F.C. als bewijs van sportieve kracht toejuichen tn de sterke opleving van „Haarlem" prij zenswaardig vinden. Voor R.C.H. en zijn aanhang verheugen wij ons over het succes, juist voor deze vereeniging, die van klein-af, in korten tijd tot de grootste gegroeid en opgebloeid is en daarmee bewees, dat een drachtige samenwerking belangrijke zaken tot stand kan brengen. De kansen van R.C.H. staan uitermate gunstig voor de overwinning, die reeds Zon dag het nationale voetbalkampioenschap in de Spaarnestad brengen zal, voor het eerst in de lange- jaren, dat deze titel te veroveren is. Van alle zijden wordt het spel van de Ra cing geprezen. Naar aanleiding van den wedstrijd tegen Willem II in Tilburg getuigde de Nieuwe Rotterdamsche Courant o. m. „Het is inderdaad merkwaardig zooals de Haarlemsche ploeg in spelvorm is vooruit gegaan dat deze ploeg ten slotte 2 wedstrij den heeft verloren is na het spel, dat in Til burg werd vertoond, eenigszins onverklaar baar. Dat laatste is ook het eenige dat op het oogenblik de kwestie of R.C.H. het kampi oenschap zal winnen, nog twijfelachtig maakt. Spelen de heeren evenwel zooals ze dat Zondag deden, dan lijkt het aan geen twijfel onderhevig of na vele jaren komt het Xanpioenschap van Nederland weer eens in het Westen. In het Racing-elftal was feitelijk ditmaal geen zwak punt, alle spelers hebben van de eerste tot de laatste minuut met geest drift gewerkt, terwijl er ten slotte goed werd geschoten, wat de voornaamste fac toren waren, welke de overwinning hebben gebracht. Er werd bovendien zeer tactisch gespeeld, men kreeg afwisselend kort en lang samenspel te zien. Het spel werd vaak mooi geopend, wanneer het echter noodig was, werd ook kort samenspel gegeven. Het was verder verrassend snel daar de beide achterspelers voortdurend den buiten speler bewaakten, was het voor den aanval van Willem II niet gemakkelijk cm zich op volle kracht te ontplooien. Radsma in het doel, heeft voortreffelijk gewerkt. Geen der drie doelpunten heeft hij kunnen verhinderen, terwij! hij verder zeker schijnende doelpunten heeft weten te voor komen. De beide achterspelers waren zeer trap- vast, de middenspelers hadden een goede opvatting van hun taak, ze kopten goed en steunden voortreffelijk, waarbij zoo noodig steeds voor open spel werd gezorgd. De voor hoede deed tal van overrompelende snelle aanvallen waar deze vaak met een goed schot werden bekroond had de achterhoede van Willem II het niet gemakkelijk. Van Dam maakte drie doelpunten en deed tal van goede dingen." En de bekende theoreticus Groothoff schrijft in zijn Sportblad o. m. „Wij moeten werkelijk erkennen, dat het ans onverklaarbaar is hoe een elftal, dat eeni ge weken geleden bij den eersten wedstrijd om het kampioenschap van Nederland zoo ontactisch speelde en daardoor een hoogst middelmatigen indruk maakte, zich in korten tijd zóó heeft weten te herstellen en zóóveel verbetering in het spel heeft weten te bren gen. Wij vermoeden, dat de goede leiding van Julian hieraan niet vreemd is, maar het vreemde is dat Julian de spelers toch het ge- heele seizoen onder zijn leidi ng heeft gehad en hij zeker na den wedstrijd tegen Goahead aiet voor de eerste rnaal er op gewezen zal hebben dat de backs de vleugelspelers moeten bewaken en dat alleen open spel een goede kans geeft om in een wedstrijd tegen sterke tegenstanders een overwinning te behalen. Het is mogelijk dat in den wedstrijd tegen Go ahead de spelers hebben ondervonden dat men met de daarbij gevolgde wijze van spelen geen succes kan hebben en dat ze daarna hun speelwijze hebben veranderd. „Wat intusschen Zondag door R.C.H. te zien werd gegeven, was van zeer goede kwali teit, we kregen daarbij alweer eens een nieuw bewijs voor onze reeds meermalen verkondig de meening dat het spel in ons land nog zoo slecht niet is als men het wel eens wil doen voorkomen en als men met het oog op het minder goede spel van ons vertegenwoordi gend elftal wel zou denken. „Er kleeft evenwel een bijzonderheid aan het goede spel, dat we in den laatsten tijd af en toe hebben gezien en wel deze, dat de spe lers dat spel blijkbaar alleen in hun eigen om geving, dat is dus in het elftal waarin ze gere geld spelen, schijnen te kunnen geven. Ver schillende spelers van R.C.H. hebben in den laatsten tijd in vertegenwoordigende elftallen gespeeld en steeds is het een mislukking geweest. „Nieuwenhuis, de aanvoerder der Haar lemmers, speelde b.v. in Arnhem met het Westelijk elftal een wedstrijd zoo slecht, dat er af en toe eenvoudig om gelachen werd. In dat verband lazen we Maandag ook weer den naam van Formenoy als een der men- schen, die in het Nederlandsch elftal thuis behoort. Ook Formenoy heeft in een Zwa luwen-elftal gespeeld tussc'nen hem geheel onbekende spelers en hij heeft er daarbij niets van terecht gebracht. Mogelijk is di een vingerwijzing voor de Nederlandschet Eelftai-commissie, dat men, wanneer men eenmaal 11 goede spelers bij elkaar heeft, men deze spelers zooveel met elkaar laat spe len dat ze als' het ware een clubelftal vormen. „R.C.H. bracht Zondag een ploeg in het veld waarin feitelijk geen zwakke plekken zaten. Slaagt de ploeg er dan ook in Zondag bij den returnwedstrijd tegen Willem II latzelfde spel te ontwikkelen als in den eer sten wedstrijd tegen de Zuidelijke kampi oenen, dan zal Willem II zich van een geheel andere zijde moeten laten zien om nog een kans te hebben op het kampioenschap van Nederland. Het door R.C.H. vertoonde spel was van dien aard, dat wc het niet onwaar schijnlijk achten, dat eindelijk het kampioen schap van Nederland weer eens in het Wes ten zal belanden." Er is dus alle reden, om een zege voor de racing te verwachten. Gebeurt dat niet, vordt het een, gelijk spel of een nederlaag, lan moet nog afgewacht worden, wat Willem (I en Be Quick op 17 Juni te Tilburg zullen loen 1 Good luck, R.C.H. Wedstrijdprogramma voor Zondag. Kampioenschap van Nederland. Haarlem R. C. H.Willem U. Bijzondere competitie. Geiden S. V. V.Hilverdum. Kampioenschap Oost III. Oosterbeek OosterbeekGo ahead II. Oost derde klasse. Borne Borne-Ensch. Boys II. („De Sportkroniek.") AMSTERDAM-GRONINGEN. Het Groningsche stedelijke elftal dat Za terdag 30 Juni op het Ajax-terrein tegen het Amsterdamsche elftal zal spelen, is als volgt samengesteld Rambonnet (Be Quick.) Rodermond (Be Quick) en H. Tetzner (Be Quick.) Knol (Velocitas,) Van Linge (Be Quick) en Legger (Be Quick.) Roozeboom (Velocitas), Zuidema (Veloci tas,) J. Bulder (Be Quick,) Groen (Be Quick) en Smid (Velocitas.) Reserves De Jonge en De Wolf van Velo citas en Robard van G. V. V. Wedstrijdprogramma voor Zondag. Het competitie-programma vermeldt voor Zondag a.s. de volgende wedstrijden Eerste klasse. A. Rotterdam Anglo Dutch—Festina. Dordrecht Dordtsche L. T. C.D.D. V., benevens op 9 Juni de resteerende partijen van den niet uitgespeelden wedstrijd D. D. V.Dordtsche L. T. C. B. Apeldoorn s DaisyHilversum. Amsterdam D. D. V. IIAurora. C. Zutfen ZutfenWageningen. Tweede klasse. II. A. Breda BredaDordtsche L. T. C. B. Den Haag T. O. P. IOranje T. C. Schiedam Schiedamsche L. T. V. Clubhuis te Werve. Den Haag A. V.—T. I. O. D. C. Den Haag Baan 8Leidsche L. T. C. (rest. partijen). Leiden Leidsche L. T. C.Waalsdorp Crest, partijen). Den Haag WaalsdorpReady (G.) D. Rijswijk Rijswijksche L. T. C.Ready (P.) II. Rotterdam Blauw WitLeiden II. E. Rotterdam Rood WitT. I. O. D. I. AdnoSido (rest. partijen). Den Haag T. O. P. IIHoutrust. F. Den Haag Houtrust IIT. T. H. Rotterdam DerkkoDeuce. C. Amsterdam Stadion IStadive. Samsh IIT. O. P. Koog Zaandijk Koog Zaandijk IT. A. C. I. H. UtrechtUtrechtsche L. T. C.Prinses Juliana I. Hilversum Hilversum IISmash J. J. Amsterdam Stadion T. C. IIPrinses Juliana. Smash III—D. D. V. III. K. Haarlem HaarlemDea II. Res NovaSantpoort. L. Den Bosch Bossche L. T. C. IEind hoven (rest. partijen). M. Valkenburg ValkenburgWell Played. Maastricht ReadyKerkrade. N. Enschede JulianaLyceum. Be QuickEnschede II. O. O. II—N. K. S. «5 Groningen Groningsche L.T.B. Natitov. Den Bosch Bossche L.T.C. IIRape- lenburg (rest.) Apeldoorn Daisy IIWageningen. Zwolle RacumArnhem II. Derde klasse. Den Haag DoelfrayAbim. Clubhuis te Werve II Rotterdam T.C. 1920. Rotterdam TuindorpersSido II. Dordrecht Dordt IIIT.O.P. III (rest partij n). Maassluis Be QuickOdit. Schiedam Rendy'Clubhuis te Werve 3 Rotterdam VelosWigwam. Amersfoort AmersfoortPr. Juliana II. UtrechtAdvantageH.O.E.D. Amsterdam Never MindTeddy. A.YJR.T.O.R. P. B. C. D. Het programma voor Zondag Neder- andsche Cricket Bond. Eerste klasse. Amsterdam V.V.V.Haarlem. Haarlem Rood en WitH.D.V.S. Rotterdam V.O.C.V.R.A. Tweede klasse West. Amsterdam V.R.A. IIRood en Wit II. Ams C.C.—Ajax (L.) Haarlem Haarlem IIV.V.V. II. Zaandam AlbionVleermuizen. Tweede klasse Oost. Utrecht U.V.V.Hilversum. Nijmegen Qui kKampong. Derde klasse. Den Haag H.C.C. IllPhoenix. Amsterdamsche Cricket Bond Tweede klasse Bussum Vleermuizen IIAmst. C.C. III. Amsterdam V.V.V. IV—D.V.C. SCHIETEN. Bloemeadaaische Burgerwacht. Onder leiding van haren energieken commandant, den heer C. Eldermans, heeft de Burgerwacht van Bloemendaal zich duchtig geoefend. Het succes bleef dan ook niet uit en de uit komsten van den gehouden wedstrijd ge ven, zoo als uit onderstaande blijkt, hiervan voldoende bewijzen. De wedstrijden voor pistool en )>uks waren behalve de competitie verdeeld in personeele-, eere-, vrije en vas te baan, waarbij door het Vendel Vogelen zang afzonderlijk werd geschoten. De volle dige uitslag is als volgt: Competitie buks (Max. 100 p.). Afd. Bloe mendaal le klasse: 1. A. J. Hekker 953 p.; 2. N; van Keulen 947 p.; W. G. Hoogestein 943 p.; 4. A. F. Bos 939 p.; 5. Lindeman 933 p.; 6. C. Lindeman 918 p.; 7. F, Bersee 900 p. Afd. Bloemendaal lie klasse: 1. P. Krook 918 p,j 2. Th, Stachelhausen 882 p.; 3. A, Schipper 868 p.; 4. C. Elderman 848 p.; 5, C. F. Visse 834 p.; 6. W. Faase 821 p. Aid. Vogelenzang Ie klasse: 1. H. J. v. Tongeren 897 p.; 2. P. J. Roeien 870 p.; 3, G. Mooijekind 861 p.; 4. A. v. d. Ploeg 823 p.; 5. J. v. d. Berg 733 p.; 6, P. v. d. Berg 731 p. Afd. Vogelenzang lie klasse: 1. A. Th, v. d. Hulst 731 p.; 2. A. Kerkvliet 721 p.; 3. J. v. Grieken 709 p.; 4. Th. Mooijekind 676 p.; 5. J. Rolvers 574 p.; 6. G. Roeien 543 p.; G. Kromhout 537 p.; 8. L. Bakker 522 p. Pistool (le klasse voor beide afdeelingen) 1. C Eldermans 221 p.; 2. A. F. Bos 217 p.; 3. P. Krook 216 p.; 4. N. v. Keulen 216 p.; 5. G. Mooijekind 214 p.; 6. C. Lindeman 204 p.; 7. P. Roeien 187 p.; 8. A. Schippers 195 p.; 9. C. F. Visse 181 p.; 10. H. J- v. Ton geren 168 p.; 11. W. Faase 155 p.; 12. F. Bersee 136 p. Personeel Ie klasse: 1. W. Hoogestein 98 p.; 2. J. Lindeman 97 p.; 3. H. J. v. Ton geren 97 p.; 4. C. Lindeman 97 p.; 5. A. J. Hekker 96 p.; 6. J, v. Keulen 96 p.; 77, N. v. Keulen 95 p.; 8. P. Langendonk 90 p.; 9. F. Bersee 90 p.; 10. G. Mooijekind 89 p.; U. J. v. Bruggenum 74 p. Personeel lie klasse: 1. C- Eldermans 93 p.; 2. A. Schipper 92 p.; 3. Th, Stachelhau sen 91 p.; 4. C. F. Visse 89 p.; 5. P. Krook 89 p.; 6. W. Meerdink 84 p.; 7. P. Roeien 79 p.j 8. A, Kerkvliet 773 p.; 9. W. Faase 69 p.; 10. Th. Mooijekind 41 p. Eerebaan le klasse: 1. J. Lindeman 99^ p.; 2. A. J. Hekker 98 p.; 3. N. v. Keulen 96 p.; 4. F. Bersee 95 p.; 5. W. Hoogestein 94 p.; 6. H. J. v. Tongeren 94 p.; 7. C. Linde man 89 p.; 8. P. Langendonk 83 p. Eerebaan lie klasse: 1. CC. F. Visse 98 p.; 2. C. Eldermans 93 p.; 3. Th. Stachelhausen 92 p.; 4. CC. W. Meerdink 89 p.; 5. P. Roe ien 87 p.; 6, P. Krook 87 p>.; 7. A. Schip per 87 p.; 8. W. Faase 79 p. Vrijebaan le klasse: 1. A. J. Hekker 199 p.; 2, J. v. Buggenum 199 p.; 3. J. Lindeman 197 p.; 4. W. Hoogestein 195 p.; 5. P. Lan gendonk 195 p.; 6. C. Lindeman 195 p-i 7. N. v. Keulen 194 p.; 8. F. Bersee 194 p.; 9. H. J. v. Tongeren 192 p.; 10. G. Mooijekind 183 p.; 11 J. v. Keulen 180 p. Vrijebaan lie klasse: 1. C. F. Visse 197 p.; 2. Th. Stachelhausen 195 p.; 3. C. Eldermans 191 p.; 4. C. W. Meerdink 190 p.; 5. W. Faase 186 p.; 6. P. Krook 184 p.; 7. P. Roeien 183 p.; 8. A. Schipper 181 p.; 9. Th. Mooije kind 177 p. Vastebaan le klasse: 1. J. Lindeman 293 p.; 2. P. Langendonk 2929 p.; 3. N. v. Keulen 291 p.; 4. A. J. v. Hekker 289 p.; 5. C. Lin deman 285 p.; 66. H. J. v. Tongeren 283 p.; 7. W. Hoogestein 283 p.; 8. F. Bersee 276 p. Vastebaan lie klasse: 1. Th. Stachelhausen Vastbaan He klasse: 1. Th. Stachelhausen 277 p.; 2. C. F. Visse 273 p.; 3. C. Elder mans 267 p.; 4. W. Faase 266 p.; 5. Th, Mooijekind 266 p. vankelijk bepaald op 19 Juni, is uitgesteld tot vermoedelijk na de vacantie wegens ziekte van den verdediger mr. Van Zinnicq Bergmann. De behandeling der zaak tegen den beklaagde P. K. voor het Bossche Hol zal ook pas einde September of begin Octo ber plaats vinden. VAN INBREKERS EN HUN GEWOONTEN. bevat een artikel van Von Liebermann uit R.-K. Kampioenschap dammen Haarlem en Omstr W. Stuifbergen c 4, S3 '3 tri 0 o. E 3 06 jp_ 2 2 S O) n CU O X 0 j SP I r C3 U g- 1 -A Z I U. <u JX I» «O 2/0 j 2/1 2 1 -te- 1 1 1 1 ■oo O 1 o g X LU a 1 3 2/2 2 2/0 j. v. Wees 2/2 0 2 2/1 N. v. d. Berg 0/0 0 1 1 1/2 2/0 H. Rump 2 2 1 i 1 2 0/2 J. W. v. Musscher 0/2 0/1 0 0 1 /0 2/0 2/1 A. F. Hoogvelt 0/0 0/2 0/1 0/2 j 2/0 0/1 Th. A. Kok1 0/0 1/1 c CD C 3 CL 2/0 1/1 sttmm. 2/1 1/1 16J 12 14 12 13 11 Het eerste cijfer geelt aan den Isten en het andereden 2den wedstrijd. REGELING DER VERZORGING IN GODSDIENSTIGE NED. O. INDIE. Naar de Msb. verneemt kan binnen eeni ge dagen een besluit verwacht worden van de regeering, waarbij aan den hoofdaalmoe- i zenier voor leger en vloot F. J. H. Evers en Iden leger-en vlootpredikant in algemeenen dienst ds. H. Janssen opdracht wordt gege- geven naar Ned. Oost-Indië te gaan ter rege ling van de godsdienstige verzorging van leger en vloot aldaar. DE MOORD TE VALKENSWAARD. Uil' Eindhoven meldt men, dat de behan- j d^Ung van de zaak tegen mevrouw D„ aan- „De Politiegids" Kriminal-Kommissar Berlijn. Dit artikel bevat interessante dingen ge noeg om ze onzen lezers niet te onthouden. De schrijver begint erop te wijzen, dat men verkeerd doet den beroepsmisdadiger als een fantastisch wezen te beschouwen. Wie het misdadigersgilde met de nuchtere oogen der dagelijksche praktijk aanschouwl, die weel, dat het gros evenzeer uit mid delmatige menschen bestaat, als het gros der overige menschheid. Hij weet, dat op een be paald aantal bijzohdcr vernuftigen en dries ten onder hen, het driedubbele aantal stum- perds voorkomt. Dit te erkennen is van be lang. Een zeer groot gedeelte van het inbrekers gilde de opensluiters bij dag leeft eigenlijk alleen van de onvoorzichtigheid en achteloosheid van het publiek. Deze >n de Berlijnsche inbrekerstaai als „Klingel- fahrer" bekend staande opensluiters gaan overdag de huizen binnen, welker bewoners vermoed worden afwezig te zijn, openen, na eenige malen tevergeefs aangebeld te hebben met een looper, het eenvoudige gangdeurslot, nemen alles wat van hun gading is weg en zijn na enkele minuten met hun buit reeds verdwenen. Op het een of andere goede kunstslot stuiten zij echter, want aan boren of breken behoeven zij met het oog op het groot aantal in deze huizen woonachtige gezinnen niet te denken. Zoo staat het ook met de opensluiters, die den Zondagmiddag voor hun werk uit kiezen. Onder dezen bevinden zich ook reizende en internationale inbrekers. Zij zoeken meestal de z.g. middenstandswonin gen op, omdat zij welen, dat hare bewoners na een week van arbeid den vrijen Zondag benutten met het maken van wandeltochtjes of uitstapjes. Op goed geluk gaan zij de hun, voor hunne oogmerken geschikt schijnende huizen binnen en ontvreemden alleen ge makkelijk mede te nemen voorwerpen, voor alles echter geld, zilverwerk en sieraden. Zij kennen de gewoonten der omgeving waarin zij hun slachtoffers zoeken, als ge volg van hun ervaring nauwkeurig en weten met verrassende zekerheid die plaatsen op te zoeken, waar de eigenaars hun waarde volle bezittingen bewaren. Daar zij, alhoewel betrekkelijk weinig tijd voor hun daad be hoevende, veel meubelstukken onaangetast laten en zonder meer de juiste plaatsen weten te vinden, nemen bestolenen en poli tie vaak ten onrechte aan, dat de dieven met de plaatselijke gesteldheid volkomen op de hoogte geweest moeten zijn. Zulks heeft reeds dikwijls tot vermoedens en arrestaties van onschuldigen geleid! Meerdere zulke diefstallen in een stad op denzelfden dag of binnen weinige dagen moeten steeds tot het vermoeden leiden, dat men hier met be- roepsinbrekers te doen heelt. Daar deze lieden de staVl, waar geopereerd werd, on middellijk weer verlaten, om het gestolen goed op verren afstand ten spoedigste te gelde te maken, zal men vaak een vingerwijzing krijgen hij raadpleging van de nachtlijsten der hotels, logementen en pensions. Bij deze controle mag men de z.g. duurdere hotels niet over het hoofd zien, want de inbrekers weten maar al te goed dat zij zich daar het veiligst voor 3e politie bevinden. Geen inbreker zal zich in de woning, waar hij steelt onnoodig lang ophouden, want niemand verkeert langer in gevaar, dan strikt noodzakelijk is. Waar dieven op de plaats des misdrijfs als vandalen gehuisd hebben, meubelstuk ken vernield en hun overtreksels in zinne- looze vernielingswoede stukgesneden heb ben, daar zal men, evenals bij brandstichting na inbraak beroepsmisdadigers als de daders kunnen uitschakelen. De nuchtere en stelsel matig werkende beroepsman houdt zich met zulke doellooze handelingen niet op en ver groot zijn strafbare handelingen en daar mede voor het geval hij gevat wordt zijn straf, niet volkomen nutteloos. Hoogstens domme jongens halen zulke streken uit en naar zulke onrijpe knapen zal men in derge lijke gevallen moeten omzien. Bij deze voorstelling van een in het alge meen stelselmatig en overlegd optreden van den inbreker schijnt weliswaar iets niet te passen. Zij gunnen zich, za! men tegenwer pen, toch zoo vaak den tijd hun uitwerpselen als visitekaartje achter te laten. Dit is niet smakelijk, doch vormt een belangrijk onder werp, waarin in de criminalistische littera tuur reeds veel papier verkwist is. De oorzaak is in werkelijkheid heel een voudig. Zelfs den ouden inbreker overkomt een onbehagelijk gevoel van beklemdheid wanneer hij aan het werk gaat en deze in de bange kwartieren, waarin hij de daad pleegt, toenemende beklemdheid werkt op zijne buikspieren. Wie eenmaal gezien heeft hoe op soldaten het begin van een te ver wachten vijandelijk artillerievuur op gelijke wijze inwerkt, zal de zaak duidelijk worden. Uit plezier of omdat het wellicht tot de „bon ton" onder de inbrekers behoort, ver kwist de beroepsinbreker met zulke hande lingen zijn tijd niet. Opzettelijk worden der gelijke dingen alleen door „piepjonge" groene beginnelingen bedreven. Een geliefd thema voor schrijvers van criminalistische onderwerpen is ook de dieventaal. Er bestaan geheelc woorden boeken, waarin voor elk denkbaar voorwerp een overeenkomstige benaming in de dieven taal voorkomt. Het verstaan of spreken n deze taai kan echter, behalve de samenstel ler van deze boeken, niemand. Allereeerst om de eenvoudige réden, cjat veie uitdruk kingen daarin zijn opgenomen, welke ergens eens door een enkele inbrekersbende in brieven o£ gesprekken bij iniiem verkeer rijn uitgedacht. Het is met de dieventaal niet anders dan met de op dezelfde wijze ontstane bijzondere talen van bepaalde groepen, die behoefte ge voelden, voorwerpen qf gebeurtenissen uit hun dagelijksche omgeving met korte en meer kernachtige uitdrukkingen weer te geven, dan hun door de algemeene omgangs taal werd geboden. Dat de taal der gauwdieven en spitsboe ven veel uitdrukkingen bevat uit het Hebreeuwsch, zal men natuurlijk en ver klaarbaar vinden wanneer men b.v. de ge schiedenis der Rijnlandsche rooverSber.den leest en daaruit ziet, dat in den ouden tijd de helers bijna uitsluitend Joden waren. Het misdadigersgilde, en zoo ook het in brekersgilde, vormt heden ten dage geen aansluitend geheel meer. Het ware onjuist het inbrekersgilde te vergelijken met één groote familie, welker leden elkander allen kennen. Men kan niet meer van één inbre kersgenootschap spreken en daardoor zijn ook de eigenaardige onderlinge gebruiken on talen van hun gilde verdwenen. Van het weinige, hetwelk nog als eigen aardig gebruik in verschillende nauw saam verbonden groepen van het inbrekersgilde is overgebleven, is voor den politieman de bekendheid met de eigenaardige manier van aankloppen van waarde, waarmede de in breker bij zijn makkers toegang verlangt. Dit, in Duitschland „kaspem" genoemd, her- kenningsteeken is een krassende, tromme lende beweging der vingertoppen op de gangdeuren, waaraan de bewoner herkent, dat een van de bende toegang verlangt. Dit „kaspern" is voor den politieman, die het gebruikt, het „Sesam, open U!" dat hem bij beroepsmisdadigers vlug en zeker toegang verschaft, waar een nog zoo hevig aanklop pen niet verhoord zou worden. Menige gewoonten der inbrekers zullen steeds blijven bestaan, daar zij onloochen baar practisch zijn. Zoo draagt de brand- kastinbreker zijn groote breekwerktuigen, welke hij vanwege hun lengte niet in de anders zoo geliefde handtasch opbergen kan, in twee lange linnen zakken onder de as. Deze zakken zijn door middel van een onder den jaskraag om den hals loopend touw be vestigd en hangen den drager rechts en links van de borst tegen het lichaam. Reeds vaak heeft een politieman, die een paar hem van aanzien bekend zijnde inbrekers op de tram aantrof en zich overtuigen wilde, of zij op het pad waren, zich hiervan overtuigd, door bij een bocht per ongeluk tegen hem aan'te vallen en daarbij te voelen of de bewuste zakken aanwezig waren. De misdadiger van zijn kant poogt bij een onbekende, in wien hij een politieman ver moedt, onopvallend de omgeving van zijn achterzak te betasten, wetende, dat de politieman daar gewoonlijk zijn revolver draagt.. Het is ook een geliefde inbrekerstruc, bij een nieuwen Jeameraad, dien men nog niet volkomen vertrouwt, plotseling de horloge ketting uit den zak te trekken, daar veie politiemannen daaraan hun penning dragen. Een politieman, die zich, in welke hoeda nigheid ook, tot den inbreker wendt cn diens vertrouwen tracht te winnen, doet er goed aan, zijn penning in zijn zakdoek te verber gen. DE LANDING OP ATJEH IN 1873. De majoor J. C. A. Bannink heeft in het orgaan der Ned.Ind. Ofliciersvereeniging het feit herdacht, dat voor 50 jaar, op 8 April 1873, een expeditionnaire troepenmacht on der de bevelen van generaal Kohier bij Oeleë-Lheuë in Atjeh debarkeerde. Aan dit artikel ontleenen wij het volgende: De oude Kraton, waarin eertijds een Oos- tersch despoot troonde, is geslecht, doch op dezelfde plaats zetelt nu het Nederlandsche gezag, dat zich uitstrekt tot ver achter den Goudberg, die oprijst uit de vlakte van Groot-Atjch als een reusachtige wachter. Dat gezag, rechtvaardig en onbaatzuchtig, is werkzaam in het waarachtig belang van een zwaar beproefd volk. Nog is de pacificatie niet geheel voltooid; den Atjeher, die bijna een halve eeuw lang met zooveel fanatisme naar den klewang greep, is wel het wapen uit de hand geslagen, maar zijn hart is nog ver bitterd en hij beschouwt ons als handlangers, die het land hebben verwoest en zijn bezit tingen geroofd. Toch is het proces in een vergevorderd stadium, al kan het einde nog niet worden voorspeld. Orde en rust heer- schen in het gansche uitgestrekte gebied en sedert Radja Sabi, Pang Rebo, Pang Akocp zich hebben gemeld, Aman Njerang in 1922 is neergelegd, zijn er met uitzondering van de Semarkilang-bende geen verzetselemcn- ten van beteekenis meer op het oorlogspad. Eerst zal er echter een nieuw geslacht moe ten opgroeien, dat geen herinnering meer heelt aan den bloedigen oorlog en slechts ondervindt de zegeningen van een weldoend bestuur; vóórdat, het Atjehsche volk ver zoend zal zijn met het verlies van zijn on afhankelijkheid, Wie thans met het aardige Atjeh-tram metje van Koeta-Radja naar Oeleë-Lheuë spoort, die ziet aan zijn linkerhand eerst de in Oosterschen stijl opgetrokken steenen Missigit op dezelfde plaats, waar in 1873 het Mohammedaan8che bedehuis stond, de Mesdrid Raja, een groot houten gebouw, omgeven door zware gemetselde muren. De z.gn. Köhlerboom was een hoog opgescho ten, bijna bladerlooze waringin, welke aan het zuidelijk einde van het vervallen ge deelte van den oostelijken buitenmuur stond, Het was vlak bij dezen boom, dat generaal Kohier zich bevond in den ochtend van den 14en April, toen hij doodelijk werd getroffen en zijn sneuvelen was mede oorzaak, dat 1 April de Missigit voor de tweede maal werd ontruimd en den 29en April de le expe ditie weer koers zette naar Java met een verlies van ruim 400 man dooden en gewon den. Onze reis met de tram vervolgend, gaan we langs de rijpende padivelden en voor ons geestesoog verrijst het oude sawa-bivak ten Zuiden van kampong Mardoewati, waar zoo veel ellende is geleden en de Atjeher met ongekende hardnekkigheid zijn klewang-aan vallen uitvoerde. Niet ver van de bekende loopbrug die den lOen April den opmarsch zoo lang vertraagde, doch thans niet meer bestaat, gaat nu de tram over de lagunen om Oelèë-Lheuë te bereiken, aan den oost- rand waarvan om 6 uur in den morgen van den 8en April 1873 de troepen hun landing uitvoerden onder het gebulder van het scheepsgeschut, weinig vermoedend met wat voor een fanatieken tegenstander men te doen zou krijgen. Het is hier thans de plaats niet om de gebeurtenissen van April 1873 uit een critisch oogpunt te beschouwen. Wie eens lezen wil, hoe een waardige, opbou wende critiek wordt gegeven, die neme de aflevering krijgswetenschappen 18951896 ter hand, waarin een voordracht van den ma joor Koster* over „Het beslissende moment voor den uitslag der le Atjeh-expeditie in den morgen van 16 April 1873"; daaruit valt ook voor ons nog wel wat te leeren. De 2e Atjeh expeditie onder generaal Van Swielen landde 9 December 1873 ten Oos ten van de monding der Atjeh-rivier, omdat men het terrein tusschen Oelèë-Lheuë en den Kraton vermijden wilde; 24 Januari viel ons de Kraton in handen, die echter be reids door de Atjehers was verlaten. De hoofdmacht keerde 25 en 26 April naar Java terug, nadat de opperbevelhebber een pro clamatie had uitgevaardigd, waarbij geheel Aijeh voor veroverd werd verklaard. De Atjeh-oorlog heeft al zooveel critische pennen in beweging gebracht, dat de littera tuur tot een ongekende hoeveelheid is opge tast. En nog heeft de stroom niet opgehou den want het eerste deel van de Klerck's „De Atjeh-oorlog" opent een nieuwe serie, terwijl mede pas is verschenen het eerste deel van „Atjeh", een samenvattend over zicht van Land en Volk van de hand van J. Kreemer, archivaris van het Atjeh-Instituut, welk boek alle bestaande litteratuur ver werkt en in de aandacht wordt aanbevolen van allen, die nog belang stellen in dit zoo merkwaardige volk. Dc Atjeh-oorlog knaagt niet meer aan ons koloniaal bezit, maar we mogen toch niet eindigen zonder nog eens te hebben gewe zen op het feit, hoe een betrekkelijk klein volk, slecht bewapend en zonder eenige or ganisatie het jarenlang tegen "een modern uitgerusten en goed georganiseerden tegen stander heeft volgehouden. We hebben daar gestreden tegen den geest, hetzij dan fana tisme of vaderlandsliefde, die b.v, in begin 1912 Teungkoe di Barat, jarenlang opgejaagd door onze brigades en eindelijk door scho ten der patrouille Behrens buiten gevecht gesteld, de karabijn deed geven aan de naast hem strijdende vrouw, die later de verban den afrukte om niet levend in onze handen te vallen. En het wordt wederom bevestigd door de ervaring in Duitscb-Oost-Afrika, dat men den tegenstand heel lang kan volhou den, ook met eenvoudige strijdmiddelen, in dien niet alleen het hoofd maar ook het hart de hand bestuurt, die -het wapen omklemt. Een leger is geen gewoon ambtenaars apparaat; de geest, die het bezielt, is de be- slissende factor voor zijn bruikbaarheid. VLEESCHVOEDER VOOR KIPPEN. Kippen hebben voor haar voeding niet al leen plantaaratg, aocn ook menu* ratowi noodig. Losloopende hoenders zijn dan ook» zooals wij weten, steeds bezig met het zoe ken naar regenwormen, slakken, maden, rup sen, insecten enz. Den opgesloten dieren die nen wij dus in deze behoefte te gemoet te komen. Aangezien het ons in den regel onmogelijk is, regenwormen en dergelijke in voldoende mate in voorraad te hebben, nemen wij onze toevlucht tot surrogaten en wij vinden die in de eerste plaats in paardcnvleesch en ver der in alles wat van een geslacht dier afkom stig is en door den mensch niet of ongaarne gegeten wordt, zooals: hart, lever, longen, bloed, kraakbeen enz. kortom alle afval uit de slagerijen en van de tafel. Al die genoemde vleeschproducten bevat ten een hoog eiwitgehalte, zoodat wij daar van betrekkelijk weinig te voeren hebben om onze vastzittende hoenders ook datgene te geven, wat zij bij uitsluitend gebruik vaa granen en groen te kort zouden komen, vooral tegen en in den tijd van het eieren- leggen. Wie slechts een klein getal hoenders houdt, vindt allicht in het afval van de tafel voldoende dierlijk voedsel voor hen, want veel behoeven ze daarvan niet, zoo ze ove rigens goed verzorgd worden. Overtollig vlceschvoeder zou zelfs nadeelig werken, daar het licht diarrhee veroorzaakt. Men rekent gewoonlijk, dat het opzette lijk gegeven vleeschvoer bij een overigens goede voeding ongeveer 5 pCt. van de ge heelc hoeveelheid voeder mag bedragen; men zal evenwel verstandig doen met de omstan digheden rekening te houden, de uitwerking van de vleeschvoeding na te gaan en ze daarnaar te regelen. Zij die niet in de gelegenheid zijn-goed koop vlecschafval ol paardevleesch te be komen, vinden daarvoor een uitmuntend en gemakkelijk te gebruiken dierlijk voedsel in het zoogenaamde vleeschmeel, dat is het ge droogde en gemalen vleesch, dat er over blijft bij de vleeschextractbereiding. Het bev. niets wat de kippen niet nuttig kan zijn, en ontleent zijn hooge waarde vooral door zijn belangrijk gehalte aan eiwit. Men mengt het door het zachte of week- voer cn rekent voor elke kip 5 a 8 gram per dag, natuurlijk ook bij dit voeder houden wij rekening met de omstandigheid. Een licht verteerbaar en eiwitrijk voeder is ook visch, men kookt die met graten en al en hakt ze fijn. Verder komen er in den handel nog ver schillende goede eiwitrijke dierlijke voeder- artikelen voor, onze advertentie's geven zé verder wel aan. AANAARD- EN SCHOFFELMACIIINft VOOR KLEIN BEDRIJF. Men schrijft ons: De Commissie voor verbetering van land bouwwerktuigen van de Vereeniging tot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier werd door de Land- en Tuinbouwvereeniging „De Eendracht te Medemblik in kennis gesteld met het feit, dat door landbouwers in overleg met smeden verbeteringen zijn aangebracht in de aan aard- en schoffelmachines, die voor handbe- drijf in den handel worden gebracht, waar door deze werktuigen zich bijzonder voor het verrichten van allerlei werkzaamheden leenen cn de aandacht verdienen van al onze kleine landbouwers en tuinders. Zij was eenigen tijd geleden vertegenwoor digd bij een demonstratie, die door de he eren Veerman te Oostwoud door wie veel tot deze verbetering is bijgedragen en den heer D. Koolhaas te Twisk, secretaris van bovengenoemde vereeniging voor haar werd 'gehouden en heeft daarbij bevonden, dat deze verbeterde aanaard- en schofielmachi- nes geschikt zijn voor de volgende werk zaamheden: 1. Het aanaarden van de aardappelen direct na het poten, mede voor het vullen van de met pootstok of boor gemaakte gaten 2. Het aanaarden na het opkomen ter voorkoming van bevriezen door nachtvorst en ter bestrijding van onkruid. 3. Het aanaarden ongeveer een week of veertien dagen later om de ruggen wat bree der te maken ter voorkoming van het groen worden der aardappelen, tevens voor vernie tiging van onkruid en als bescherming tegen nachtvorst. 4. Schoffelen heen en terug tusschen de aardappelrijen om den grond, waarin door het aanaarden geulen zijn ontstaan, vlak te maken, zoodat hij geschikt wordt voor tus- schenteelt. 5. Wieden van den tusschenteelt. 6. Het geroofde veld schoffelen voor het goed sluiten van den grond, ter bestrijding van uitdroging. 7. Het recht en overdwars schoffelen van kool. 8. Het aanaarden en wieden van winter aardappelen cn muizen zonder tusschenteelt, gedurende den geheelen groeitijd bij een rijenafstand van 50 a 60 c.M. 9. Het schoffelen van erwten en andere gewassen en van vrij veld. De Commissie houdt zich aanbevolen voor wenken, die tot verbetering van landbouw werktuigen kunnen strekken. Zij bestaat uit de heeren P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, voorzitter; Ir. C, Nobel, te Haarlem, Kenau park 9, secretaris; J. Blaauboer Gz. te Kol- horn; P. J. Visscher te Wieringerwaard en C, Kramer Glijnis te Siompetoren. Vr. Is eien huurder van een woning ver plicht den huur bij deri verhuurder te bren gen, of moet deze laatste den huur komen, halen, en Js hij'dan tevens verplicht een huur- .kwitantie af te geven? Anfw. Of de huurder den huur brengt, of dat de verhuurder den huur komt halen dienlt onderling geregeld .te wwden of ge schiedt naar plaatselijk gebruik. Plaatselijk gebruik brengt mede dat de weelkhuren door of namens den verhuurder worden opge haald. Men kan natuurlijk de afgifte van een huurkwitantde vorderen. Br. 1. Ik ben taindfer van beroep. Nu heb ilk een gedeelte van, mijn tuin waar ik sla met spcrKicbuor.cn op heb staan, dat geheel afge weten wordt door kleine witte slakken.WelZ middel tot bestrijding daarvan kan ik daar tegen aanwenden? 2. Is er ock een middel om padden te ver wijderen ouder het huis Antw 1. Kleine slakken m de sla en bon nen le 'hebben is op heden geen uitzondering. Hel natte weder heeft daaraan groote schuld', 's Morgens de planten afzoeken of slablaadjes omgekeerd op den grond leggen en deze oojk 's morgens nazien is he;t doelmatigste om de slakjes te verdelgen. Zorg vooral voor scihoo- ne greppels en slootkanten; in 't bijzonder voor afwatering. Nog wordt het volgende middel ie pnobee- ren gegeven: Graaf schoteltjes in den grond, zoo. dat de bovenrand gelijk komt met de oppervlakte van den grond. Doe in het scho teltje een beetje bier. De slakjes komen hier van snoepen en verdrinken. 2. Spuit, indien mogelijk, petroleum onder Uw vloer. De padden hebben een afschuw van deze lucht. Men beweert: dat waar kikkers zijn, de padden verdwijnen. Door deze eerste dis ooik onder uw huis te brengen, zou het mogelijk zijn de padden ie doen verdwijnen; maar wat voor voordeel geeft dat? padden zijn zeer nuttige dieren, welee een goede tuinder met liefde in zijn luin zal zién huisvesten. Zc leven hoofdzakelijk van slak ken en andere insecten Tracht ze duis te vangen en breng ze op uw boonenland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9