ia mi Maandag 11 Juni 1923 46st® Jaargang No. 14457 Van het Vaticaan. DIT NUtöMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD School en leven. bakkersrekening, geeft Franken's lelkbrood. STADSNIEUWS. AGENDA R. C. H. kampioen van Nederland, Personalia. VQordeelige Het tappen op Zondag. Jubilé. Gouden echtpaar. Esperanto. Te water. Opbrengst collecte. Jubileum. Jubileum bij de Waterleiding. VOOR DEN POLITIERECHTER. Dienstplicht. Een mooie prestatie. Zilveren Feest. Programma Altijd Pech! LANGS DEN WEG. Aanrijding. Nederl. Mij voor Nijverheid en Handel. De nieuwe politie-verordening. Verkiezing lid Provinciale Staten van Noord-Holland. Een merkwaardig jubileum. BURGERLIJKE STAND. „Zeeland." LAATSTE NIEUWS. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. hFrf kprr De Bollenkweek- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. RIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op da le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regej meer 15 cent, bij vooruitbetaling- Al is maar aan weinig uiterlijke teekens te bemerken, dat wij den zomer zijn inge treden. bij alle koude en regen blijft toch al tijd één instituut er voor zorgen, dat wjj weten op de helft van het jaar gekomen tc zijn n.m. hel onderwijs. Wij bedoelen den tijd van overgangs- en eindexamens op onze lagere en middelbare scholen en weinigen zijn er maar, die daarvan in eigen kring niets bemerken. Daarom kan niet beter dan thans de aandacht op onderwijsbelangen worden gevestigd, nu de kinderen weer „blokken" en „vossen" om den eindpaal te bereiken. 't Is weer een oude klacht, die wij moeten .ïerhalen, n.m. tegen de onbruikbaarheid van je Hoogere Burgerschool. in het Weekblad voor gymnasiaal en mid delbaar onderwijs heeft W. Emmers eenige artikelen geschreven onder den titel: „De ontevredentieid over het M. O." De schrijver heeft op bekwame wijze de heerschendc ontevredenheid over de middelbare school als opvoedingssysteem, waarbij n.m. te veel aandacht aan het hoofd en te weinig aan nart en gemoed wordt gewijd, uiteengezet en wijst nu op de tweede plaats ook op die meer aigemeene ontevredenheid over te veel vakken, te hooge eischen, te veel proefwerken en examens, over te weinig tijd voor zich zelf. Voor vele kinderen van 13, 14, 15 jaar lijkt hun eigen arbeidstijd in ver band met den 8-urendag een bespotting. De schrijver meent, dat het Amerikaan- sche Highschoolwezen ons den weg zou kunnen wijzen, wat den vorm betreft, om bovenbedoelde ontevredenheid over het M. O. tot een minimum te herleiden. Hij zegt: „Het Highschoolonderwijs heeft o.a. de volgende echt anglosaksische vrijheidsken- merken: a. Een beperkt aantal vakken zijn voor alle leerlingen verplicht gesteld, waaronder ook lichamelijke oefeningen. b. Een ander beperkt aantal vakken, die in leergangen worden gegeven en voor vak opleiding dienen, kiest de leerling er bij, in deze keuze terzijde gestaan door de leer aren en de ouders. c. Een leerling kan voor het éêne vak in een hoogere klasse zitten dan voor het an dere; dit principie zit reeds vol perspectief, verstandig toegepast. d. De leerling zelf kiest natuurlijk die leergang, waarvoor hij aanleg heeft en brengt dus zijn (gewoonlijk 16) geëischte units, die hij bij 't verlaten van de school moet hebben, op een niet-geforceerde wijze bijeen. „Hoeveel ontevredenheid zou er bij reali- secring van deze beginselen in ons M. O. niet verdwijnen! Het onderwijs zou zich enger bij den leer ling en tevens dichter aan het leven aanslui ten. Al het niet-organische in het onderwijs, dat soms zoo verlammend op de leerlingen kan werken, wanneer hun dit bewust wordt, zou daardoor verdwijnen. Vereenvoudiging, toegepast in ons huidig systeem, is volstrekt geen waarborg voor de verwijdering van het niet-organische. Een leerling, die in de gele genheid gesteld wordt zich organisch te vor men, kan misschien veel meer leerstof ver werken en beter, dan thans gebeurt; want niet wetensverrijking op zich zelf, maar per soonsverrijking door weten voert de produc tiviteit tot de hoogste spanning." Toevalligerwijze krijgt deze schrijver steun in het onlangs gepubliceerde regeeringsver- slag over het lager onderwijs (192021), waarin verschillende inspecteurs de aan dacht vestigen op de dwaze eischen, welke gesteld worden op de eindexamens der M. U. L. O.-scholen en de toelatingsexamens voor de H. B. S., eischen, die slechts kunnen ontstaan onder den druk van onze Hoogere Burgerscholen, waar de leerprogramma's tot het belachelijke toe overladen zijn, scholen, die op den duur toch maar aan tal van leer lingen teleurstelling brengen, zooals een der inspecteurs het uitdrukt. 't Is bijna ergerlijk, wanneer men jaar op jaar dergelijke klachten cn bemerkingen van deskundigen moet hooren, wanneer nu al jaren een gevestigde overtuiging bestaat, dat ons middelbaar onderwijs, speciaal de Hoogere Burgerschool niet deugt en er wordt daaraan maar niets gedaan. De onderwijs- zorg vervalt hoe langer hoe meer in het ma- terieele; wij hooren al maar praten over sub sidies, scholenbouw, bezuiniging op inrich ting en leermiddelen, bezoldiging en pensio neering van onderwijskrachten enz-, maar aan het onderwijs zelf, de leerprogramma s, de opleiding der onderwijzers, het onderwijs systeem schijnt het nieuwe departement geen aandacht te kunnen wijden. En onder- tusschen worden de resultaten van het on derwijs al meer bedroevend! HET DIOCESAAN EUCHARISTISCH CONGRES. Onze Romeinschc correspondent bericht: Met groot succes werd hier, gelijk vroe ger reeds aangekondigd, een diocesaan fcucharistisch Congres gehouden voor het bisdom Rome. Reeds voor dat het congres geopend was, mocht Kard. Pompili, Vicarius van Z. H. voor het bisdom Rome van Z. H. den Paus een schrijven ontvangen, waarin de Paus Zijnen Zegen schonk over het con gres en hoopte, dat het de zegenrijkste ge volgen zou hebben voor „Zijn geliefd bis dom", alsmede dat het vurig geloof der Romeinen, waarvan reeds de H. Apostel Paulus getuigenis aflegt, steeds aange wakkerd moge worden door de liefde tot de H. Eucharistie. Gedurende de dagen van het congres ver drong zich een groote menigte, geestelijken cn leeken in de kerk van den H. Joachim waar de aigemeene vergaderingen plaats hadden, terwijl de verschillende kerkelijke oefeningen in dezelfde kerk cn in die van het H. Hart zeer talrijke Romeinen had doen bijeen komen. Het H. Sacrificie der Mis was het algemeen onderwerp van het con gres, hetwelk bestudeerd werd in betrek king met de gcloovigcn, de priesters, het sociale leven. Het congres wordt besloten met een plechtig Triduum na gebed in de kerk van den H. Joachim en een aigemeene H. Communie der kinderen en der volwas senen. Zondag eindelijk zal er groote pro cessie zijn, waaraan voorzeker geheel Rome deel zal nemen. Sociëteit „St. Bavo." Examen Ncd. Han delsinstituut 6 uur Propagandaclub Vrouwenbond 8 uur Bestuur Over- heids R. K. Centrale half 9 Retraite fonds 8 uur Rechtskundig Bureau van half 9—half 10. Jlanzegebouw" Reddingsbrigade 8 uur Zangvereen. „Kunst na Arbeid 8 uur R.K. Ziekenfonds „St. Antonius half 9 Kinderhuissingel Circus Carl Hagenbeek 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. K- Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, am. van 25 uur. Zater dags alleen van 9—12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereemging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Naar we vernemen bestaan cr plannen R C. H., dat het Nedertlandsch voetbalkampioen schap behaalde, ten Stadhuize te ontvangen. Hedenmiddag zou daaromtrent een beslissing genomen worden. i Voor het te Amsterdam gehouden axamen Apothekers-assistent, slaagde Mej. M. J, den Hartogh, alhier, Proccs-verbaal is opgemaakt tegen den tapper J. H. S„ ter zake overtreding der Aigemeene Politie-verordening, n.t. 'het op Zondag vóór 12 uur aanwezig hebben van sterken drank in zijn lokaal en wel in een glaasje van minder dan 2 d.L. inhoud. Dezer dagen herdacht mej. A. Droog den dag, dat zij 25 jaar lid was der St. Elisa- beth's-Vcreeniging. Maandag 9 Juli hoopt het echtpaar J. Roeland—H. Smits, wonende Leidsche- vaart 28 O, zijn gouden echtvereeniging te herdenken. Beide oudjes zijn nog kras en mogen zich in een goede gezondheid ver heugen. Het is voor de echtlieden te ho pen, dat die dag voor hen een hoogst aan gename wordt. Zondag werd door den. R.-K. Esperantisten- bond 1c Haarlem een Esporanto-dag gehouden Hieraan werd ddstrictsgewijze deelgenomen door verchilfendc plaatsen uit N.-Holland. O. m. hadden Haarlem, Haarlemmermeer, Be verwijk en Heemskerk bericht van verhinde ring geoznden. Ruim 12 uur opende de voor zitter van „Abbé Richardson", de Esperanto- vereentgiaig te Haarlem, de vergadering, riep allen een hartelijk welkom toe en wenschte, dat deze dag de Esperantisten nog dichter tot elkaar zou brengen. Door den heer P. Heiliker, uit Hoofddorp, werd een redevoering ghouden ter propagee ring van Esperanto, welke meermalen d'oor een daverend applaus werd onderbroken. Hierna ging men per trant naar Groenen- d'aal, waar men genoot van het natuurschoon, om vervolgens naar Haarlem terug te gaan, waar men nog «enigen tijd gezellig bijeen bleef. De heer G. de Hartog, postbode te Spaarn- dam was vanmorgen half zeven op weg om de post van Haarlem te halen. Hij kreeg van een paard, dat hij wilde passeeren, zoo'n slag, dat hij met rijwiel en al in de sloot aan den Oudenweg bij de broodfabriek van den heer v. d. Linden terecht kwam. Spoedig waren bode en rijwiel op het droge gebracht. De Hartog kon zich in de bakkerij wat op knappen. De gisteren in de kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaarne gehouden col lecte, ten behoeve van den bouw van een nieuwe kerk te Hiliegom, met welker stich ting belast is de ZeerÉerw. heer Pastoor van Leeuwen, heeft de som van 912 opge bracht. Woensdag 20 Juni a s. zullen de hceren C. E. Schulpzand, magazijnbeambte (verf- afdeeling), J. P. Zwarter en Th. Gilling, schilders, den dag herdenken, dat zij voor 25 jaar in dienst der Ned. Spoorwegen tra- den. Ze zijn werkzaam aan de Centrale Werkplaats. Gisteren herdacht de heer C. .T. v. Loon den dag, dat hij voor 25 jaar als ploegbaas in den prise d'eau der Haarlemsche Waterlei ding in dienst kwam. De waarnemend directeur, de heer G. Spaan, is den jubilaris gistermorgen namens hel gemeentebestuur en. mede namens de di rectie gaan complimenteereii. Bij de gewone felicitatie voegde de heer Spaan nog eenige hartelijke woorden. Hij wees er o.m. op, dat de jubilaris 'bij zijn superieuren hoog aange schreven staat om zijn ijver, getrouwe plichts" betrachting en bekwaamheid. Spr. hoopte dan ook, dat de jubilaris nog lange jaren als ploegbaas in den prise d'eau zou mogen werkzaam zijn. Namens het gemeentebestuur werd den heer Van Loon de gebruikelijke en veloppe met inhoud overhandigd. Van de werklieden in het duin kreeg de heer 1 an Loon een prachtigen gouden horlogeketting met inscriptie. in den loop van den dag kwamen nog versclieidenen den jubilaris geiukwenschen, terwijl ook verschillende schriftelijke felici taties inkwamen. Onder deze laatste was er o.m. een van den heer J. Bos, directeur van de waterleiding te Velsen, vrenoeger hoofd inspecteur aan de Haarlamsche Waterleiding, onder wien de jubilaris toen gewerkt heeft. Dit schrijven was zeer vleiend voor den heer Van Loon. Ongetwijfeld blijft deze dag hem steeds in aangename herinnering bij. (Zitting van heden). Malaria. Op Zondag 25 Februari, 's morgens vóór 12 uur, in den tijd, dat-ie nog niet tappen mocht, ontving de 25-jarige caféhouder H. K. te Haarlem in z'n café, waar zich een acht tal gasten bevond, bezoek van de politie agenten M. J. en de H. Hij stond gebogen over een steenen vaatje, terwijl hij een maat je onder de kraan daarvan hield, maar bij dit onverwachte bezoek schrok hij, wilde het maatje in zijn zak stoppen, maar gooide eerst den inhoud over den grond. Hij vertelt, dat-ie pas bruiloft gehad had en z'n vrouw was ziek en hij was nu al 'n paar nachten niet naar bed geweest en nu had-ie knap de malaria-koorts en hij had 't aan zijn ingewanden en nu wou-ie voor zichzelf 'ns een sterk bittertje nemen. Maar dat doet alles niets ter zake; hij heeft de agenten door het leeggooien van het maatje verhinderd in het uitoefenen van hun plicht van controle en daarvoor wordt hij conform den eisch veroordeeld tot 20 subs. 10 dagen. Buurvrouwen. De wed. A. S. te Wormerveer had op 2 Mei uit 't tuintje wat waschgoed weggehaald en ging toen een paar plantjes aan t verpo ten. Daar hingen vlak bij een Paar gordij nen van mej. K„ haar buurvrouw, te dro gen en deze was bang, dat er *jand tegen die gordijnen komen zou en duwde de wed. A. weg. De verhouding is altijd even slecht ge weest en al is mej. K. niet mis, de wed. A. blijkt ook geen katje om zonder handschoe nen aan te pakken. Ook dit feit werd oorzaak van ruzie en een vechtpartijtje, waarbij de wed. A. in de gordijnen verward raakte, terwijl zij door mej. K. met diverse wapenen als een serin- genböompje, een pannetje pap en de bloote vuist niet te vergeten, bewerkt werd en met een bloedneus tegen den grond geslagen, zoodat de arbeider Th. B. haar ontzetten kwam. De Officier is er van overtuigd, dat ook de wed. A. zelf schuld Kecft en vraagt daar om slechts 10 boete of 5 dagen hechtenis tegen bekl. K. De Rechter veroordeelt haar conform den eisch. Eerbied in Gods Huts. Al eenigen tijd hadden de E.E. H.H. Gees telijken te Alkemade last gehad van orde verstoring in de R. K. Kerk door praten en gedruisch tijdens de godsdienstoefeningen. Geen vermaningen hielpen en op een goe den Zondag heeft de veldwachter J. W„ on der de Hoogmis gezien, dat het de jongelui M. H. S.. i. 't V., Th. D., M. B. waren, die zich daaraan schuldig maakten. Hij -wenkte hen en toen dit niet bleek te helpen, ging hij er heen om hen tot stilte aan te manen. De jongeheeren zaten naast de achterste banken op den grond. De Officier wijst er op, dat ordeversto ring in een kerk tijdens de godsdienstoefe ning een heel wat ernstiger feit is, dan aan den weg of bij een andere gelegenheid en vindt, dat hier om een voorbeeld te stellen, met strengheid moet worden opgetreden. Hij vraagt tegen elk der beklaagden, waarvan B. niet verschenen is, 30 boete of 15 da gen hechtenis en de politierechter veroor deelt hen conform dien eisch. Inschrijvingsregister en alphabetisch register. Do Burgemeester van Haarlem maaikt be kend dat het ünsclürijvinglsregiistar wor de lichting 1924 met het daaruit opgemaakte al phabetisch register gedurende 10 dagen, van 11 tol en met 20 Juni a.s., ter gemeentesecre tarie voor een ieder ter inzage ligt Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden Ingebracht bij een met rede nen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Bur gemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningin; deze bestel bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft tniet gezegeld te zijn. Een sladgenoot, de heer Jac. P. van Vliet, secretaris-captain van de Motorclub „Kenne- merland" verrichtte dezer dagen een bijzon dere prestatie door in 20 uur van Haarlem per Indian-Powerplus-motorrijwiel naar Bazel tc rijden. De route werd gemaakt over Gel derland, Limburg, Luik, Luxemburg, Metz en verder naar Bazel. Hij vertrok Donderdag nacht 12 uur vanaf de Groote Houtpoort en was Vrijdagavond 7.54 te Bazel in Zwitser land. De afstand Haarlem-Bazel bedraagt 832 is. M. De conferentie „Sint Bavo" van de Sint Vincentiusvereeniging bestaat Woensdag 13 Juni 25 jaar. 's Morgens zal een H. Mis tc de zer gelegenheid worden opgedragen. Er zijn drie zilveren jubilarissen, n.l, de hceren C. L. M. Robbers, P. J. van Kessel en Th. Jansen, Deze zullen a.s. Zaterdag in een intieme bij eenkomst gehuldigd worden. der orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Dinsdag 12 Juni .1923, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert; 1. Ricercare Vincenso Petrali; 2. Sona te f OH, Padre Martini; 3. aInvocazione, b. Melodia, Enrico Bossi; 4. Barcarolle, W. Faulkes; 5. Choral Song, S. Wesley. CORNELIS HENDRIKSZ. VROOM In het laatste Halskabinet is opgehangen het schilderij van Corneiis Hendriksz. Vroom. „Een landschap in het Oosten", voorstellend, dat door de. „Vereeniging tot Uitbreiding van Kunst en Oudheden" aan het museum werd geschonken. Corneiis Hendriksz. Vroom was een Haar- lemsche meester, die leefde van pl.m. 1600— 1661. Hij is een leerling geweest van zijn vader Hendrik Cornelisz- Vroom, den beken den zeeschilder, waarvan het museum eenige stukken bezit. Het werk van den zoon is zeer zelden ge- teekend en wordt dikwijls gehouden voor dat van Jacob van Ruisdeal, Hobbema en Jan Vermeer van Haarlem. Het geschonken paneel draagt zijn hand- teekening en is het eenige van hem, dat thans in Hollandsche verzamelingen voorkomt. RADIOCLUB HAARLEM. Gisterenmiddag had in het clublokaal van bovengenoemde club de aangekondigde de monstratie plaats. Het station P.C.G.G. uit den Haag werd langs draadloozen weg door het geheele zaaltje hoorbaar gemaakt. Dc opkomst van het publiek was van dien aard dat weldra het zaaltje te klein bleek. Verscheidenen gaven zich als lid op, zoodat deze demonstratie als goed geslaagd mag beschouwd worden. Verder deelt men ons mede dat a.s. Vrijdag 15 Juni een lezing gehouden zal worden door den heer Willems, oud marconiet, over het onderwerp „Hoe maak ik zelf het goed koopst een ontvangstation". De toegang is voor belangstellenden geheel vrij. R. K. KRING. In het octaaf van het feest van het H. Hart houdt de R. K. Kring, die aan het Goddelijk Hart is toegewijd, ieder jaar een aigemeene H. Communie voor zijn leden. Deze vond gisteren plaats in de kapel der Eerw. Zusters aan de Koningstraat. De geestelijke adviseur van den Kring, de Weleerw. Heer A. J. Boks, droeg de plechtig gezongen H. Mis op. Het Kringkoor voerde op waarlijk te loven wijze de driestemmige Mis van Perosi uit Onder de H. Mis hield de geestelijke adviseur nog een treffende predikatie, waarin hij o.m. op de gevaren der wereld, vooral in den tegen- woordigen tijd, wees en aanspoorde, steeds als trouwe Katholieken Gods wetten en die Zijner Kerk, na te leven. Na de H. Mis vereenigden allen zich in de Kringzalen aan een gemeenschappelijk ont bijt, waarbij weder voor de zooveelste maal uitkwam de hartelijke vriendschap der leden onderling. Hierop werd ook nog gewezen in de enkele kleine toespraken, welke ge houden werden. Nog lang bleven allen na het ontbijt in gezellig samenzijn bijeen. CIRCUS CARL HAGENBECK. Bij de middag- en avondvoorstellingen van Zaterdag was het circus flink bezet. Eenig waren weer de krasse praestaties van de beide Schwarz op het dravende paard evenals die van Mr. Arthur, en de mooie dres suur van Petolesti met zijn 20 prachtige paar den. De paardrijdende leeuw, de koddige beren, de machtige leeuwengroep, de beide Perla's aan het trapezium, met hun buitenge wone toeren, mr. Burkett aan den mast, de ijselijk slappe Pierrot in z'n kistje, de kluch tige clowns.... ieder nummer had evenzeer succes. Jammer genoeg schijnt de grond nog steeds niet geschikt om de vertooningen met de oli fanten te doen plaats vinden. De goedige ka- meelen, die eveneens goed gedresseerd blij ken, vormen ook een heel aardig nummer. Met zijn eerste klas krachten op elk ge bied handhaaft Hagenbeek zijn ouden roem. Gehoord een dezer dagen de volgende mop: De Evangelische Maatschappij, het troetel kind van Mr. Piet Tideman, zal hier in Haar lem ook wel niet veel uithalen!.... Waarom niet? Wel, omdat de breuk er in zit! (Zooals bekend is aanvaardde de heer Joh, de Breuk, oud-wethouder van Haarlem, pre sident-Kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge meente, het eere-voorzitterschap van dit Haarlemsche product van papenhaat.) Werkelijkheid en fantasie. Een schilderachtig tooneeltje in Haarlem is wel de Maandagschc markt. Allervroolijkst doet aan dat openlucht kamp van tentjes, door lappen zeildoek aan- eengerijd, waarin drukdoende joden en jodin nen, het volk van „de negotie." Tusschen dc 2 rijen kramen af cn aan Ioo- pende bezoeksters, getrokken door machtig gebaar en redenaarstalent, ofwel door kleu rige, fleurige stoffen, fladderende linten en bungelende Toe-tank-Hamen's kettingen, Verwoed tinkelende trams en driftig-met- de-zwcep-klappende voerlieden beduiden het volk, dat bet uit moet kijken. 't Is één en al leven. En toch hoort zoo'n rumoerig tafereeltje volstrekt niet in het deftige Haarlem thuis. De statige hecrenhuizen op den achter grond en de nauwkeurig op een rij geplaatste hoornen passen daar niet bij op de Oude Gracht. Denkt u dc tenten eens overgeplaatst op een kronkelig, omhooggaand weggetje, kleve rig van den modder, erlangs, smerige, berook- te, bouwvallige huiskens met voor de deur opening bruingekleurde kinderen of hier en daar op een mat een man gehurkt, beenen gekruist, zwart-wit kleed, (op z'n Arabisch) rookend 'n lange, op den grond steunende pijp; in de tentjes de handelaars van hierbo ven idem gekleed, met sluwe oogen en ver warden baard en daartusschen dan sluipende haveloos gekleede koopers, kijk, zou zoo het geheel U niet beter bevallen? Laat men in Haarlem dan zoo'n „Oostersch" plekje eens uitzoeken, de Oude Gracht la tend, zooals ze is: net, beschaafd en rustig, ge zult zien: Haarlem zal om dat „Oostersche hoekje" eene beroemdheid worden. Zoo niet te vinden, dan is dit wel een lee ken, dat Haarlem, de schoone stad, slechts voor bloemen en licht bestaat. Omstreeks half 9 van morgen is op den hoek KruisstraatNieuwe Gracht een man door een auto aangereden. Hij viel en kwam onder de auto terecht. Wonder boven wonder bekwam hij slechts een paar builen aan het hoofd en een lichte wonde aan den schouder. Zijn kleeren waren danig gehavend. Overi gens kwam hij er met schrik af. In den win kel van den heer Vissers is hij wat op ver haal gebracht, waarna hij zich loopend naar huis kon begeven. Donderdag 14 Juni a.s. zal het departe ment Haarlem van de Nederl. Mij. voor Nij verheid en Handel in café Brinkmann des namiddags half 5 een vergadering houden. De agenda vermeldt o.a. Jaarverslag en ver kiezing bestuursleden. De onlangs in den raad vastgestelde nieu we politieverordening is sinds gisteren in werking getreden. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor bovengenoemde verkiezing maakt bekend, dat de voor de kiezers toegankelijke zitting van het Centraal Stembureau, tot be noeming van een lid dier Staten (vacature P. Nolting), zal worden gehouden op Dinsdag, 12 .Juni 1923, des middags ten 12 uur, ten raadhuize. Gekozen verklaard zal worden de heer H. Barnstein (V.D.), te Amsterdam, De heer Mr. H. J. D. D. Enschedé zal Dins dag 10 Juli den dag gedenken dat hij vóór 25 jaar werd benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger. Geboren: 7 Juni, d. van A. J. Busé-Tijssen. z. van A. Visser-Groeneweg. 8 Juni, z. van T. Gahriel-v. d. Zee. d. van M. Matzen-Huisman. d. van S. E. Suik-de Rooij. 9 Juni z. van J. J. Koene-v. Wecren. 10 Juni, z. van G. M. v. Keijzers- waard-Rip. z. van C. H. Nijhuis-v, Al- stede. z. van J. Timmers-Schrage. d, van C. E. v. Luijken-Schornagel. 11 Juni, d. van C. J. C. H. Snel-Sanders. Overleden: 9 Juni. C. G. W. Quist-v. Riemsdijk, 39 j„ Burgwal. S. Blei, 67 j„ K. Spaarne. W. Sc'nönberger-Machiels, 65 j„ Kamperlaan. 10 Juni, A. Fortgens, 79 j„ Kennemerstraat. W. v. Emmerik-Luijt, 56 j., L. Begijnestraat. J. Bluekens, 61 j.t L. Molenstraat, H. H. Teeuwen, 45 j., Spaarne. De Zeeuwsche vereeniging „Zeeland" hield Zaterdagavond in den schouwburg aan den Jansweg een propaganda-avond. Deze werd geopend door den voorzitter, den heer Heyblom, die de aanwezigen welkom heette en bij voorbaat dank bracht aan de tooneel- verceniging „Luctor et Emcrgo," onderafdee- ling van de Zeeuwsche vereeniging „Zeelan- dia" te Amsterdam. Deze voerde de revue „Ons Zeeland" op, waarbij allen zich zeer geamuseerd hebben. Er kleefden wel eenige foutjes aan, doch dat nam niets weg van het aangename, dat de geheele avond bood. Laten we hopen, dat „Zeeland" steeds grooter worde en spoedig een eigen tooncel- vereeniging heeft. DE BENDE VAN PIET. Do politie heeft thans zekerheid, dat dc bende van „Piet," dien dezer dagen ontmas kerden misdadiger, vam Januari af, niet min der dan 20 inbraken, beroo vingen, enz., liecft gepleegd. PROF. STRUYCKEN. Het is thans mogelijk gebleken, om Staats raad Prof. Struycken, die, naar men weet, te Heidelberg een ernstige operatie heeft onder gaan, naar 's-Gravenhage over te brengen. Hij is gisteravond met zijn familie iin zijn woning teruggekeerd en heeft de reis, die in een Roode-Kruis-wagon geschiedde goted vol bracht. DE WOLGA BUITEN ZIJN OEVERS. Bijna 400 personen verdronken; 70.000 dakloos. STOCKHOLM, 10 Juni. De Russische cor respondent van de „Stockholme Tidningen" meldt, dat tengevolgen van het feit dat de Wolga benedenstrooms buiten zijn oevers is getreden, bijna 400 personen zijn verdron ken en 70.000 dakloos zijn geworden. DE REVOLUTIE IN BULGARIJE. LONDEN, 11 Juni. Berichten uit Sofia melden, dat de afgezette minister-president Slamboelinrki afwezig is. Men, verwacht, dat de gearresteerde ministers voor de Rechtbank zulten wordlen gebracht. Dc arrestaties ge schiedden uitsluitend als voorzorgsmaatregel Een poging der bevolking om de gearresteer den te lynchen werd door de militairen ver hinderd. Koning Boris heeft reeds met het nieuwe mi nisterie een kahinetszilting gehouden. Berichten uit de provincie melden, dat slechts wéinig gendarmen ziioh tegen het nieu we regwtn verzetten. Er worden geen moei lijkheden meer verwacht. De reserven zijn onder de wapenen geroepen. De nieuwe regeering heeft een semi-offici.- eele verklaring doen publiceeren, waarin zij mededeelt, dat zij zich loyaal zal houden aan de bepalingen van het vredesverdrag met de Geallieerden. -De vroegere ministers die het vorig jaar zijn gearresteerd, op last van Slamboelirisky, zijn in vrijheid gesteld. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 11 Juni. Hoogste barometerstand 774.4 m. M. fe Biarritz. Laagste barometerstand 742.5 m. M. te Saerna. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 Juni: Toen we nog op de schoolbanken za.ten. werd ons reeds als een der glories van het kleine Nederland ingeprent, dat hier alleen, op het kleine strookje grond langs de dui nen, bollen, dc beroemde bloembollen, kon den geteeld worden. Hel' schijnt dat Amerika, het land der on begrensde mogelijkheden, er studie van maakt, ook dat stukje nationale trots ons te ontfutselen. Het is belangrijk genoeg daarvan onder deze rubriek melding tc maken, naar aan leiding van wat' wij omtrent Narcissenkweek in Amerika vermeld vinden in het „Week, 4blad voor Bloembollencultuur" van 8 Juni. Wij lezen daarin het volgende: „Men weet het, dc vraag of Narcissen ir, de Vereenigde Staten hier of daar gekweekt kunnen worden is op aller lippen. Ook in Amerika. Ontelbaar zijn de stukjes in de Amer. vakbladen waarin nu eens de eene dan weer de andere kweeker zijn antwoord op deze vraag geeft. Ons zou het meeste in teresseeren het oordeel van een onbevangen, volkomen met Amerika's bodem en de cul tuur van Narcissen bekend vakman. Of de heer Charles L. Baum, kweeker te Knoxville, Tenn. zoo iemand is kunnen wij niet be- oordeelen. Deze Amerikaan heeft voor een vergadering van dc Florida State Florists' Association onlangs een voordracht gehou den ter beantwoording van de vraag of Nar cissen in Florida zouden kunnen worden ge kweekt. Zijn antwoord luidt bevestigend. Hij zcide o.m.: „Ik geloof, dat Florida de eenige streek is, waar de tecre polyanthus-Narcis- sen kunnen worden gekweekt en geen en kele streek is er beter voor geschikt dan deze." „Ook in de zuidelijke deelen van de staten aan de Golf en in Texas gaat het zeer goed. Ik ben er zeker van dat binnen 5 jaar Florida alle Narcissen voor den handel in de Ooste lijke Staten zal kunnen leveren, Texas de behoefte van de Staten die in het midden van Noord-Amerika zijn gelegen zal dekken en Californië met Puget| Sound zal zorgen voor het Westen. Deze verdeeling van kweekdistrict'en is noodig, omdat de vrach ten van Zuid naar West, enz. meer zouden bedragen dan de kosten van import uit Europa. Iets verderop deelt de heer Baum mede, dat Tennessee te koud is voor Narcissen, hoewel de sterkere soorten cr best groeien en snel vermeerderen. Dit constateerde, zei- de Mr. Baum, ook dc heer Keur uit Hilie gom, die vroeg in 't voorjaar zijn kweekcrij te Knoxville in Tennessee bezocht. Daar kweekt men thans 2 acres Narcissen en 2 acres Tulpen (Vroege en Late), 6 acres Le lies cn straks 20 acres Gladiolus. Na het over dc aanschaffing van plant-' materiaal gehad te hebben, hetwelk hij aan raadt, vanuit Holland te betrekken, komt de heer Baum op de meest belangrijke vraag: Zullen in Florida paperwithes geteeld kun nen worden, die goed broeien en die even goede of betere resultaten geven dan de ge- importeerde bollen en tenslotte zijn ze te te len voor prijzen, die de Amerikanen kunnen en willen betalen om winst te maken met het broeien? Zie hier zijn antwoord: „Het gezegde van Hollandsche reizigers, dat dc hier gekweekte bollen itiet bloeien, is „absoluut een leugen". Wij weten allen dat alle bollen die een bloem in knop binnen in zich hebben, als ze geforceerd worden zul len bloeien, als zij de juiste behandeling krijgen. Aan een van deze Hollanders toon de ik mijn duizenden Narcissen, die juist bo ven den grond begonnen te komen. Hij sneed een aantal bollen, die ik hem toestond te rooien, door, zag de bloemknop en gaf zich gewonnen. De heer Baum eindigde met te zeggen, dat hij zichzelf allerminst als bollen-expert be- schouwt. Hij beeft zelf een kleine kweekcrij op Corey-Island tc Leesburg in den Staat Florida, waar hij Lelies en Gladiolus kweekt en een hoeveelheid Paperwhiles en Bermu da-lelies gaat planten." Tot zoover het citaat. Wij gelooven niet dat den goeden kwee kers in Nederland zoo direct dc schrik om het hart zal slaan. Niet alleen dat de Neder, landsche ervaring op dit gebied er eene va» eeuwen her is en dc bollenkweek hier uiterst wetenschappelijk wordt behandeld, maar ook de koopmansgeest die onzen kweeker» als ingeboren is, zal de Amerikaansche con currentie wel trachten verre te houden. Intusschen schijnen er Nederlandsche kweekers te zijn, die het Amerikaansche kweekend publiek happig willen maken. Onder den titel „Vlug Rijk worden" wordt geadverteerd in de „Virginien Pilot", waar bij een Hollandsch huis in uitzicht stelt een winst van 5000 dollars per acre voor de boe ren die in Amerika bollen willen gaan tee- len. Men schijnt deze advertentie in Amerika zelf ook niet erg ernstig op te nemen. En inderdaad mag de vraag gesteld, waarom de man zelf die 5000 dollars winst niet tracht op te strijken. Of dergelijke reclame, waaraan voorlich ting moet gepaard gaan natuurlijk, echter een voordeel voor de Hollandsche Bloem bollenteelt is, mag betwijfeld worden. Tenzij de handige Hollandsche zakenman hier den Amerikaan te glad af is, Barometerstand: 768. Vooruit. OPGAVE VAN: Matige tot krachtigen later afnemend» Westelijke tot Noordelijken wind', aanvnnke, liik nog zwaarbewolkt, later opklarend, wei, nig of geen regen, aanvankelijk iets koeler.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1