Sport en wedstrijden. m Annex Mi Schoenmaksrij- Vanouds beksndadres KI. Houtstr-109, b. d. Brug De Pastoor van Marnas. R.C.H. Kampioen van Nederland. Tweede Blad 11 Juni 1923 N. J. ZWART's SCHCENHANDEL Een buitengewone prestatie van R.C.H. Het natio naal kampioenschap voor het eerst in Haarlem. Hoe de Racing gisteren won. Buitengewone Competitie, „Nieuwe Indeeling." 5 5 5 5 4 4 KORFBAL. CRICKET. R. C. If. KAMPIOEN VAN NEDERLAND. WIELRIJDER. LAWNTEHHIS. PAARDENSPORT, Korte baan-draverijen te LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS, WIJ LEVEREN VANAF HEDENIJZERSTERKEZOLEN en HAKKEN Voos* HEEREN ZOLEN f 1,50, HAKKEN f 0,80 Voor DAMES ZOLEN f 1,10, HAKKEN f 0,50 Voor JONGENS 36/39 ZOLEN fl,30, HAKKEN f 0,80 KINDEREN NAAR GROOTTE. GENAAID WERK 50 ot. moor Tevens vestig ik Uwe aandacht op mijne mooie voorjaara-coliectia SCHOENWERK voor Dames, Heeren en Kinderen. Voordeellge prijzen. e Solide Schoenen. SCHOENEN NAAR MAAT vanaf f 15. KLEINE HOUTSTRAAT 109, TELEFOON 3074 FEUILLETON De geestelijke riep Tarik, die dadelijk „Ik, als gij 't wilt toestaan 1' klonk het aan de kamerdeur. Mijnheer Gabriëi wendde 't hoofd naaf R. C. H.—WILLEM EL 4-2. i Nadat Willem II verleden week in eigen '„home" met 63 het onderspit heeft moe ten delven tegen R. C. H., heeft gisteren de Racing de kroon gezet op het toch al zéér verdienstelijke werk van het afgeloopen seizoen door de Tilburgenaren in den retrun- wedstrijd met 4—2 te kloppen en daarmede zooals boven reeds gezegd, beslag gelegd op het kampioenschap van Nederland. Bravo R. C. H.-ers. Wij hebben ontzag voor een dergelijk kranig staaltje van willen en volhouden en tevens blijkt hieruit ook nog wat een ernstige training vermag. Want dat onder leiding van den eminenten trainer Mr. Julian inderdaad ernstig getraind is, be wijzen niet alleen de feiten, maar is door ons meerdere malen met eigen oogen aan schouwd. Het bestuur van R C. H. zal dan ook wel geen spijt hebben tot de indienst- stelling van den trainer Julian te zijn over gegaan. Merkbaar is het spel dezen winter Vooruitgegaan-. Weliswaar heeft in de eerste maanden van 1923 een inzinking plaats ge had, maar toch nog te juister tijd is de goe de vorm weder teruggekomen en vooral in de laatste wedstrijden om het kampioen schap van Nederland heeft R. C. H. een spelvorm ontwikkeld, een kampioenselftal waardig. Zoo ook gisteren in de 2de helft. Voor de rust met den sterken wind in den ïug bleek balcontrole zoo goed als buiten gesloten, doch spelende met den sterken Zuid Wester in het nadeel, werd er ge speeld met een zuiverheid somwijlen, die .werkelijk bewondering afdwong. Hat geheele elftal heeft bovendien ont zaglijk hard gewerkt voor de overwinning en verdiende die o.i. ook volkomen. Willem II speelde, ondanks de invallers -voor Mommcrs en Stevens zonder twijfel beter dan m Tilburg. Vooral de wing v. Dam- Koning werd door Horsten uitstekend be waakt. Over den wedstrijd zelve, die door den lieer van Gessel zeer verdienstelijk geleid werd, nog het volgende: Willem II wint den opgooi en verkiest eerst het nadeel van den wind. De elftallen, eenmaal opgesteld, zijn als volgt samenge steld: R. C. H.: l Radsma Kuyt Hazevoet Geutsken s, Nieuwenhuis, Krom Koning, v. Dam, Roelfsema, Nachtegeller, Boekelaar WILLEM II: (Engel, Ghering, J, v. Son, Gielens, Nolthé, Horsten, Jole, v. d. Ven Schollaert Mertens Matthijzen Om 2.25 trapt Roelfsema af en direct is 4e Racing in het offensief. R. C. H. heeft bin. tnen enkele minuten al eenige malen den bal over of naast het doel geschoten. Uit een scherpen voorzet van Boekelaar valt de bal op de lat. Een doorbraak van Willem II levert al 4adelijk een corner op, die echter door Kuyt onschadelijk wordt gemaakt. Een uittrap van Hazevoet valt door den wind bij Matthijsen achter. Balcontróle is buitenge sloten door den sterken wind. Een voorzet yan Koning waait achter, R. C, H, krijgt dan ook een corner te nemen, waaruit Roelfsema den bal net over kopt. Weer een corner. Krom schiet hevig in, doch Matthij sen redt. Willem II speelt intusschen ook imet geweldig vuur en maakt het diverse malen Hazevoet en Kuyt, ja zelfs Radsma nog lastig. Radsma is evenals zijn overbuur IMatthijsen goed op dreef en keert alles. R. C. H. is begrijpelijkerwijze meest aan vallend, doch liet schieten is wat te onzui ver en geschiedt dikwijls van te grooten afstand. Dan plotseling een rush van Nachte- jgeller, we denken hem te zien scoren, doch op dat moment wordt hij door Jole tegen de vlakte geloopen. Penalty, v. Dam doet zijn werk goed en na 20 min. spelens leidt R. C. H. met 10. Dat brengt nog wat meer leven in de brouwerij en het spel is on danks zijn mindere zuiverheid toch zéér 'aantrekkelijk. Een hard schot vu Boeke laar tegen den paal verdient vermelding, waarna Roelfsema met een algemeenen aan val No. 2 in het net weet te deponeeren. Willem II speelt met veel vuur verder en inderdaad komen ze tot dicht voor Radsma. Deze vangt een boog schot van Engel keu rig op. R. C. H. blijft toch het meest in den aanval en eenige corners zijn daarvan bet resultaat zonder meer. Toch weet Willem II na goed doorzetten vijf min. voor half time tegen te scoren door Ghering. Verwoed wordt nog even gestreden en idan gaat met 21 in het voordeel van R. C. H. de rust in. Met het vooruitzicht van het windna- fleel in de tweede helft, waren velen niet jsrg hoopvol gestemd. Hoe anders pakte dat j»it. Direct na den aanvang der tweede helft treedt W. II overdonderend op. Een paar corners zijn te nemen, doch de R. C. H. achterhoede valt dan op door haar uitste kend spel. Telkens weten Nieuwenhuis c.s. het spel te verplaatsen en langzamerhand komt R. C. H. er ook beter in. Het spel gaat dan wat meer gelijk op en Matthijsen heeft meermalen moeilijk werk te verrich ten. Als Nochtegeller, volgens sommigen in buitenspel positie, den bal krijgt toege speeld, loopt hij snel naar voren, geeft een goeden voorzet, Koinng staat klaar en plaatst kalm den bal langs Matthijsen. 31. Van hu af is R. C. H. niet meer te houden en het windnadeel schijnt niet te bestaan. Keer op keer wordt een aanval onderno men, herhaaldelijk vliegt de bal over of 'naast het W II-doel. Toch weet Nachte geller met een mooi schot R. C. H.'s vierde doelpunt te maken. i Geweldig is de vreugde onder de R. C. H.- enthousiasten. Willem II geeft nog niet op. Enthousiast wordt nog eens aangepakt en werkelijk hebben ze succes als Kuyt een schot van v. Son verkeert beoordeelt en Ghering geen moeite heeft om er 42 van te maken R. C. H. verdedigt dan met man en macht en als het einde aanbreekt, is R. C. H. kampioen van Nederland. De spelers worden naar het clubhuis ge dragen door de enthousiaste menigte. Men is in R. C. H.-kringen dol van vreugde. Na afloop wordt aan R. C. H. door een comité een rijtoer aangeboden, waarbij de muziek ver. Lourens Coster voorop ging. Velen waren op dc been om in dc stad de kampioenen te begroeten. Na-afloop van den rijtoer verzamelden spelers en officials zich bij Brinkmann, waar een diner werd aangeboden. Onder gezeliigen kout en op- gevroolijkt door voordrachten en zang van den heer Luyken en de dames Ko v. d. Berg de Munnik en mej. Jo Stam, bleef men daar tot laat in den nacht bijeen. Het is er zeer gezellig geweest. Tot slot nogmaals onze hulde aan de elf kranige R, C. H.'ers, die met stug volhou den het zoover hebben weten te brengen. Kampioenschap van Nederland. Haarlem R.C.H.—Willem II 4—2 Competitie „nieuwe indeeling." Leiden S.V.V.Hilversum I1 Oostelijke afdeeling. 3e Klasse. B Borne Borne-Ensch. Boys II 10 Kampioenswedstrijd. Oosterbeek OosterbeekGo Ahead 2 0-1 Buiten de Competitie. Seriewedstrijden Wildervank. Wildervank VeendamG.V.V. 1—0 Achilles—H.S.C. 2—1 G.V.V.D.S.C. 1—0 AchillesVeendam 10 Delft: D.V.C.—D.V.V. 1—0 Delft—D.H.L. I 1—0 ConcordiaD.H.C. 11 Om den Het Volk-Bal. Amsterdam: A.V.V.B.—A.K.V.B. 2—5 Om den Alcmaria Beker. Alkmaar Alkmaar VitrixV.S.V, 31 Om den H.V.C. Beker. AmersfoortH.V.C.Stormvogels 03 Om den Mohr-Beker. Hilversum *t GooiAllen Weerbaar 3—0 Om den Rapiditas Beker. Weesp RapiditasSt. Voorwaarts 111) Hengelo HengeloSalto 20 1) St. Voorwaarts wint bij loting. Middelburg Middelburgsch XIN.A.C. 0—1 Kampioenschap van Nederland. R.C.H. 6 4 0 2 16—11 Be Yuick 5 2 1 2 7—5 Go Ahead 6 2 1 3 4—8 Willem II 1) 5 2 0 3 9—12 1) Willem II twee verliespunten. A.S.C. D.H.C. Hilversum Spartaan S.V.V. Zandvoort 3 3 2 2 1 0 1 0 2 1 2 0 1 2 1 2 1 4 8—6 9—7 7—8 7—6 6—6 5—9 OM HET NEDERLANDSCHE KORFBAL- KAMPIOENSCHAP. Een beslissingswedstrijd noodzakelijk. D. T. V.D. O. S. 93. Heden werd in Amsterdam de returnwestrijd gespeeld om het le klasse kampioenschap van Nederland. Direct ontwikkelt D. T. V. vooral in den aanval een vlug en goed sluitend sa menspel. Vooral het vlugge aanvalspel der gebroeders Madsen overwtldigt de D. O. S.- verdediging, en binnen 10 minuten hebben mej. Sprit en Madsen Sr. aan D. T. V. een 20 leiding gegeven. Mevr. SchipperVisser boekt spoedig hierop het eerste tegenpunt. Siegmund brengt den stand op 31, terwijl Willemsen den stand tot 51 ppvoert. Met de beginopstelling zien wij de gebroe ders Madsen wederom geweldig in actie en het resultaat is, dat de stand binnen en kele minuten 71 is. D. O. S. is het laatste kwartier voor de rust vrijwel uitgespeeld. Na de rust geeft de strijd weinig fraais te zien. Mevr. SchipperVisser weet voor de tweede maal voor D. O. S. den korf te vin den. Bij D. T. V. is het schot geruimen tijd zoek, zoodat zelfs eij haar toegekende strafworp wordt gemist. Ten slotte weet Siegmund voor een doelpunt te zorgen (82). Mej. Baatman brengt den stand op 83. De laatste minuten komt er nog eenig leven in het spel en Nagel brengt ten slotte den eindstand op 93 voor de Amsterdam mers. Waar thans beide gewestelijke kampi oenen een wedstrijd gewonnen hebben en een verloren, is een beslissingswedstrijd op neutraal terrein noodzakelijk. Deze zal plaats vinden op Zondag 17 Juni a.s. Het is niet onmogelijk, dat als plaats hiervoor zal gekozen worden Apeldoorn of Arnhem. Ie Klasse. V. V. V.HAARLEM. Gewonnen door Haarlem met 78 runs. y**/.-W Het R. C. H.-elital, dat het Kampioenschap van Nederland won. Van links naar rechts: Achterste rij: Kuyt, Radsma, Hazevoet en trainer Julian. Middelste rij: Geutskens, Nieuwenhuis en Krom. Voorste rij: de Koning, van Dam, Roelfsema, Nachtegeller en 1 Boekelaar. Haarlem 189, V. V. V. 111. V. O. C.—V. R. A. Gewonnen door V, O. C. met innings en 18 runs. V. R. A. 8.7 en 34. V. O. C. 139. R. en WH. D. V. S. Draw. H. D. V. S. 211 (voor 3 gesloten). R. en W. 193 (voor 7). Tijd verstreken. 2e Klasse West. V. R. A. II—R. W. II. Gewonnen door R. W. II met 55 runs op de lc innings. R. cn W. 94 en 62 voor 6 (gestaakt door regen). V, R. A. II 39. HAARLEM II—V. V. V. II. Gewonnen door V. V. V. II met 5 wilkets. Haarlem II 80 en 88. V. V. V. II 87 en 84 (voor 5). ALBION—VLEERMUIZEN, Gewonnen door Albion met 2 wickets. Vleermuizen 70 en 91. Albion 82 en 80 (voor 8). AMST. C, C.—AJAX. Gewonnen door Amst. C. C. met 45 runs. Arast, C. C. 92. Ajax 47. 3e Klasse West, H. C. C, m PHOENIX. Gewonnen door H. C. C. met innings en 110 runs, 2e Klasse Oost. QUICK-KAMPONG. Gewonnen door Quick met 5 wickets. Kampong 74 en 73. Quick 113 en 43 (voor 5). U. V. V.—HILVERSUM. Gewonnen door Hilversum met 9 wickets. U. V, V. 40 en 49. Hilversum 83 en 5 voor 1. VAN DE STADIONBAAN- AMSTERDAM, 10 Juni. De wielerwed strijden op de Stadionbaan treffen het niet met het weder. Nadat de regen reeds eenige malen spelbreker was geweest, zag het er ditmaal naar uit, dat de wedstrijden met een weinig zonneschijn konden worden gehouden. Maar nu weer maakte een kleine storm het den rijders en het publiek al heel onaange. nanm. Nadat circa 2/3 van het programma was afgewerkt, kwam de regen de zaak ge. heel bederven en werden de wedstrijden, onder protest van het publiek, afgelast, orn niet verreden te worden. Bij de A klasse-stayers ging de strijd hoofd zakelijk tusschen Blekemolen en Schlebaum, die elkaar niet veel toegaven, Sawall kon niet op dreef komen en reed meer zonder motor dan er achter. V. Ruysseveld hield dapper stand, doch kon den Hollander niet zooveel tegenstand bieden, als werd ver wacht. Vermeld dient te worden dat Schle baum, die de eerste manche van Blekemolen wist te winnen, in de 2e manche kort voor het einde wederom de eerste plaats aan Ble kemolen ontrukte. Toen deze daarop een po ging waagde den kop te heroveren, kwam zijn gangmaker Junggeburth bijna in aanra king met Schiebaum, die daarop achter den motor vandaan ging en den strijd staakte. Hij en Slesker werden, wegens het niet verdedi gen van hun kans, ieder met 25 beboet. Onbegrijpelijk echter is het, dat de jury niettegenstaande dat Schlebaum den eind streep niet passeerde, hem toch als 2e klas- sificeerdc. Bij de B. klasse werd tusschen v. d. Stel en Anspach stevig gekampt. Beide rijders be loven wel wat voor de toekomst, evenals de Tilburger Paymans, die echter thans nog de noodige snelheid mist, doch een goeden stand achter den motor heeft. Van Schepen pres teerde niets. De wedstrijden hadden het volgende ver loop: Wedstrijd voor nieuwelingen over 1200 Me ter, te verrijden in 2 ritten en een beslissing. De eerste 5 in eiken rit komen in de finale. le rit: 1. J. v. Boven; 2. F. C. de Visser, 3. J. Slesker, 4, L. Suurland; 5. C. Fijn; 2e rit: 1. C. Slot, 2. Th. Slesker; 3. L. M. Schmidt; 4. H. Smit; 5. Hillestrum. Wedstrijd met voorgift over 800 M.: 1. F. de Vreng (50 M,); 2. P. Kossen (40 M.)| 3. S. J. Bekkering (80 M.); 4. P, G. Ikelaar (20 M.) Wedstrijd op tandems over 1200 M. in 3 ritten (puntentelling), le rit; 1. Aan de wiel- Bakker; 2, de VrengtIkelaar;. 3. Tulleken Kossen; 4. DuimWestbroek. Bij 't inkomen van den laatsten bocht ko men AandewielBakker naar voren en win nen. 2e. rit; 1. De Vreng-Ikelaar; 2. Tulleken- Kossen; 3. DuimWestbroek; 4. Aandcwiel- Bakker (opgegeven.) Evenals in den len rit domarreeren De Vreng-Ikelaar en kunnen, daar de andere pa ren niet volgen, gemakkelijk winnen. De ver standhouding tusschen de verschillende rij ders was blijkbaar niet zoo gunstig en Aan dewielBakker stapten na een ronde af (reden onbekend). Zij werden elk met 10 boete bestraft. Wedstrijd met motorgangmaking, te verrij den in 3 ritten, elk over 25 K.M. Deelnemers Sawall (Duitschland), gangmaker Meinholz; Van Ruysseveldt (België), Stiplocheck; Ble kemolen (Holland), Junggeburth; cn Schie- (Holland), Slesker. le rit; Nadat, door het uit de baan raken van Slesker, moet worden overgestart, neemt Sawall de leiding voor Schlebaum, Van Ruys seveldt en Blekemolen, doch reeds na enkele ronden moet Sawall de anderen voorbij laten en komt zoodoende op de vierde plaats. Heel spoedig gelukt het Blekemolen aan den kop te komen, doch Schlebaum bedreigt hem voortdurend en ten slotte moet hij deze la ten passeeren, die in den slechten tijd van 25 min. 15 1/5 sec, zegeviert. 2. Blekemolen (150 M.); 3. Van Ruysseveldt (1300 M.); 4. Sawall (4450 M.) 2e rit: Wederom gaat Sawall aan het hoofd voor Schlebaum, Blekemolen en Van Ruysse veldt. Hij moet terstond een aanval van Schlebaum afslaan, wat hem na 2 ronden strijd gelukt. Schlebaum is daardoor eenigs- zins vermoeid en moet de 2e plaats aan Ble kemolen afstaan. Sawall moet in de 15e ron de loslaten, waarna hij verder niet meer pres teert en vele malen gepasseerd wordt. Ook Van Ruysseveldt krijgt een ronde achter stand. In de 40e ronde slaat hij echter een aanval van Blekemolen af, nadat deze voort durend de grootste moeite heeft gehad zich Schlebaum van het lijf te houden. Blekemo len verliest daardoor den kop aan Schle baum, doch tracht het verloren terrein te rug te winnen, wat hem na 3 ronden voor het einde gelukt, als Schlebaum, beangst door den motor van Junggeburth, loslaat. Uitslag: 1. Blekemolen; 2. Schlebaum (1000 M.); 3, Van Ruysseveldt (1020 M.); 4. Sawall (ver). Tijd 25 min. 27 3/5 sec. Wedstrijd met motorgangmaking in 2 rit ten van 15 K.M, tusschen v. d. Stel (Slesker), Van Schepen (Meinhold), Paymans (Jungge burth) en Anspach (De Roos). 1 rit: A. v. d. Stel; 2. Anspach (200 M.); 3. Paymans (300 M.}; 4. Van Schepen (ver.) Tijd 15 min. 40 1/5 sec. Van Schepen neemt den kop voor Anspach en v. d. Stel, terwijl Paymans achteraan komt. De rijders geven aardigen strijd te zien en in het begin van den wedstrijd wisselt de volgorde voortdurend, tot Anspach en v. d. Stel de andere afschudden en Van Schepen in de achterhoede geraakt. Er ontspint zich een hevige strijd om de leiding tusschen Anspach en v. d. Stel, welke laatste zich niet laat ontmoedigen door het taaie verdedi gen van Anspach en ten slotte zijn moeite met succes ziet bekroond. Paymans volgt op 3/4 baan afstand. Een aardige race. Door den regen werd het nog resteerende deel van het programma afgelast. DE WIELERWEDSTRIJDEN OP DE T. W. E. M. TILBURG, 9 Juni. De eerste groote wed strijd op de Twem, welke wegeru de ongun stige weersomstandigheden op den 2en Pinksterdag uitgesteld moest worden, mag inderdaad succesvol genoemd worden. Naast enkele amateurs-nummers was het geheele programma achter motoren. Linart toonde zich weer een klasse beter dan de anderen, terwijl ook Schlebaum goed reed. Meermalen wist hij Linart het passeeren bijzonder lastig te maken en hem zelfs eenige malen af te slaan. In den 3en rit noteerden wij eenigt ronden van 164/5 seconden voor beiden, dat overeenkomt met en uursnelheid van onge veer 86 K.M. Den geheelen wedstrijd door reden beiden een gemiddelde snelheid van ongeveer 83 K.M. Leon v. d. Stuyft viel erg tegen en moest in Schlebaum zijn meerdere erkennen. In de laatste manche stapt hij van zijn rijwiel en wilde de baan verlaten. Door de jury hierop gewezen, stapte hij echter weer op en reed in een kalm gangetje. Wegens het niet ver dedigen van zijn kans werd hij door de wed strijdcommissie met 50 beboet. Thomas was nog erg gehandicapt ten gevolge van zijn val op de Rijswijkschè baan. In de 3e manche echter reed hij zeer goed en wist nog als 3e zich in den einduitslag te plaatsen. Ruim 7000 toeschouwers woonden dezen wedstrijd bij De gedetailleerde uitslagen luiden. Sprintwedstrijden voor amateurs over 800 M. Finale 1. Bremer 2. Vreeswijk, (half wiel), laatste 200 M. 13 4/5seconde. Koppelwedstijd voor amateurs over 24 K.M. (60 ronden) met 3 klassementen. De 2 eerste klassementen waren zeer interessant door de vele uitlooppogingen, welke telkens vruchteloos ondernomen werden. Totaal uitslag: 1.Vreeswijk-Oudenaarde, 6 punten 2. Jansen-Disseldorp 9 p 3. E. Bremer-J. Bremer 9 p. Tijd 35 min. 16 2/5 seconde. Wedstrijd met motorgangmaking te ver rijden in 3 manches 20 K.M. 30 K.M., en 50 K.M. tusschen V. Liart (Pasquier), L. v. d. Stuyft (Sauge) België, P. Thomas' Nachtmann) Duitschland en John Schle- :aum (Slesker). Holland, le rit 1. Linart, tijd 15 min. 3 sec.2 Schl baum (1300 M.) v. d. Stuyft (1750M.) 4. Thomas (3510 M. De volgorde van den start is Linart, v. d. Stuyft, Schlebaum, Thomas. Reeds na de 2e ronde weet Schlebaum v. d. Stuyft van de 2c plaats te verdringen. Linart, die terstond een snel tempo gaat rijden, passeert in de 7e ronde Thomas en bezorgt v. d. Stuyft na 13 ronden een ronde achterstond. Schlebaum passeert eveneens Thomas en wordt thans op gejaagd door Linart, wien het eerst in de 20e ronde gelukt, hem voorbij te gaan. Terwijl Linart intusschen in een moordend tempo rijdt en om de 3 of 4 ronden telkens een der anderen passeert, zit Schlebaum v. d. Stuyft op de hielen en na een wilde jacht ge lukt het den Amsterdammer 2 ronden voor het einde den Belg te passeeren. Even daarna passeert Linart Schlebaum voor de 4e maal na fraaien strijd. 2e rit (30 K.M.) 1. Linart, tijd 23 min. 27 2/5 sec. 2. Schlebaum (2800 M)3. Thomas (5100 M.) 4. v. d. Stuyft (5200 M.) Na de start wederom dezelfde volgorde. Linart, die wederom terstond snel op komt zetten, passeert na 4 ronden Thomas. Als in de 10e ronde Schlebaum v. d. Stuyft pas seert, gaat Linart mede en zet thansSchlebaum na. Na 16 ronden moet deze er ook aan geloo- ven en terstond daarna zit Linart v. d. Stuyft weder in den rug. Daarna ontwikkelt zich eenige malen 'n strijd tusschen den Amster dammer en v. d. Stuyft. Thomas profiteert hiervan en eindigt als 3e. Weer neemt Linart den kop, 2. Schlebaum, 3. v. d. Stuyft, 4. Thomas. In de 8e ronde komt Linart opzetten, passeert Thomas en de volgende ronde ook van d. Stuyft. Als een 30-tal ronden gereden is wil Linart Schlebaum weder passeeren, doch deze, die thans ook een snelheid ontwikkelt, wijst hem terug. Van der Stuyft gaat 't blijkbaar te snel en verlaat na 50 ronden zijn motor zonder eenige reden. Daarna loopt Linart wederom op Schlebaum in, doch wederom weerstaat deze den Belg. In de 65e ronde zien we wederom 'n gewel digen strijd tusschen deze twee Eenige ronden lang houdt de Amsterdammer het vol, doch hij kan het slechts eenige ronden houden en ziet zich dan door Linart gepasseerd. Van der Stuyft wil zijn krachten aan Schlebaum nog toonen, doch de Amsterdammer is niet te houden. Totaal uitslag: 1. Linart (1 1 1 x 3 punte 2. Schlebaum (2+2 2+ 2X 6. p.) ;3. Thomas (4 3 3+ 3 X 10 v.d. Stuift (3 4 4 X 11 p. DE DAVIS CUP. Roemenië heeft den wedstrijd tegen Span. je voor de eerste ronde van den Davis Cup gewonnen gegeven. De tweede ronde bestaat nu dus uit: Ar gentiniëZwitserlandFrankrijkIerland EngelandSpanje, terwijl NederlandItalië reeds fs gespeeld. ARGENTINIë ZWITSERLAND. De wedstrijd ArgentiniëZwitserland voor de tweede ronde van den Davis Cup zal 15, 16 en 17 Juni te Genèva gespeeld worden, SCHOORL. ALKMAAR, 10 Juni. Op de gunstig aan den voet der duinen gelegen kortebaan werden heden twee kortebaan-draverijen gehouden. Het weer was allesbehalve gunstig, waar door slechts weinig publiek was opgeko men. De regeling liet nog al wat te wen- schen over, zoodat deze twee draverijen pas om 5 uur waren geëindigd. In de tweede draverij had In de 3e rit een ongeval plaats, dat goed afliep. De heer J. van Leeuwen, bestuurder van Gloriëtte, had het ongeval door het uit springen van zijn paard de sulk van den berijder van Wahnfried, den heer T, Witte- man, aan te rijden, met het gevolg, dat dc sulk over den kop sloeg, en geheel vernield werd. De heer Witteveen kwam er geluk kig goed af, doch moest, hoewel hij anders stellig één geworden zon zijn, den kamp opgeven. Voor de draverij A waren 17 ingeschre ven, waarvan niet opgekomen Lord D, eige naar P. Donken, Avontuur, 700 M.; „Margri- to", eigenaar Stal 2, 700 M.; „Maggie Hen ry", eigenaar J. M, Schoon, Medemblik, 800 M„ en „Nelie Schoon", eigen. J. M. Schoon, Medemblik. Deze draverij was er eene voor Neder- landsche paarden van 3, 4, 5 en 6 jaar, die niet meer dan twee eerste prijzen hebben gewonnen op Korte of Lange baan. Prijzen 200, 100, 50 en 25. In de le rit kampen: „Mignon", eigenaar en berijder D, de Boer, Schermerhom, 730 M.; „Nora K. O.", eigenaar Gebr. Koning, St. Maarten, berij der P. Koning, 700 M.; „Laura E.", eigenaar en berijder J. Eijssen, Beemster. 700 M. en „Lord B., eigenaar en berijder A. Rot, Wie- ringerwaard, 7700 M., waarvan „Mignon" geplaatst werd. In de 2e rit kampen: „Madeliefje", eigenaar K. Schuitenma ker, te Hauwert) berijder K. G. de Boer, 700 M.; „Kapitein H.", eigenaar M, de Graaf, Halfweg, berijder Nieuwstad, 750 M.; „Man Medium", eigenaar en berijder Jac. van' Kuijk, Purmerend, 700 M., waarvan de laatste geplaats werd. i In de 3e serie kampten: „Kees S.", eigenaar en berijder C. W.' Studegaard, Bovenkarspel, 700 M.; „Mar kies", eigenaar en berijder J. Witteveen, Abbenes, 780 M.; „Letha", eigenaar en be rijder J, Broersen, St. Maartensbrug, 700 M.,' waarvan „Letha" werd geplaatst. In de 4e serie kampten: „Koosje W., eigenaar en berijder T. Vos, Benningbroek, 750 M.; „Leo", eigenaar H. de Vries, Wijk-aan-Duin, berijder S. de Vries, Beemster, berijder Vergaai, 700 M„ waarvan de laatste geplaatst werd. In de beslissende rit tusschen „Mignon", „Max Medium", „Leiha" en „Lotje" won „Max Medium" den len, „Letha" den 2en, „Lotje" den 3en en „Mignon" den 4en prijs. Draverij B. Voor geregistreerde paarden van alle ras sen. le prijs 300, 2e 150, 3e 75, en 4c 25. Niet opgekomen „Meteor", eigenaar Stal 2, 745 M.; „Putzlinde", eigenaar T. Wit teveen, 765 M.; „Markies", eigenaar J. Wit teveen 710 M. In de le serie kampten: „Edel A", eigenaar Th. Schreuder, Walugang, berijder K. Schreuder, 735 M.; „Prima Donna", eigenaar J. v. d. Zei, Boven karspel, berijder J, van Leeuwen, 735 M.; „Bandage", eigenaar J. A. Bakker, Wierin- gerwaard, berijder A. Bakker, 755 M„ en „Senator Axboud", eigenaar W. Evers, Amsterdam, berijder P. ter Hagen, 790 M„ waarvan „Prima Donna" werd geplaatst; de anderen werden gedisqualiviseerd, wegen» onzuiver draven. 32e serie: „Long Ago", eigenaar W- Kool, Abber- kerk, berijder J. Witteveen, 765 M.; „Vita lity", eigenaar W, Evers, Amsterdam, berij der B. ten Hagen, 800 M.; „Holla", eige naar J. Riethoven, Leiden, berijder T. Wit teveen, 780 M. en „Springjan", eigenaar Stal Z, berijder M. Kool, 800 M„ waarvan „Holla" en „Vitality" werden geplaatst. 3e serie: „Wakkefried", eigenaar en berijder T. Witteveen, Schoorl, 740 M„ „Gloriëtte", eigenaar J. v. d. Zei, Bovenkarspel, berijder J. v. Leeuwen, 735 M.; „Mella," eigenaar P. Kramer, Neijland, berijder J, Witteveen, 745 M, Door het bovengenoemde ongeval werden „Gloriëtte" en „Mella" geplaatst. De beslissende rit had tot resultaat, dat „Holla", den len, „Gloriëtte" den 2en, „Mela" den 3en en „Vitality" den 4en prijs veroverden. WEDSTRIJD GOTHENBURG- ROTTERDAM V. V. Tijdens de internationale luchtvaartten toonstelling die van 20 Juli tot 12 Augustus a.s. te Gothenburg wordt gehouden, de eerste op dit gebied in de Noordelijke lan den zal, naar uit Gothenburg gemeld wordt, volgens bestaande plannen een wed strijd voor vliegtuigen gehouden -vorder, van Gothenburg naar Rotterdam en terug. Verschillende prijzen worden daarvoor uit geloofd, waarvan de eerste 10.000 Zweed- sche kronen bedraagt, hetgeen ongeveer gelijk staat met 6800. De deelname zal worden open gesteld zoowel voor land- als watervliegtuigen. DE 48-URIGE WERKWEEK TE A'DAM Door de R. K. organisatie aanvaard. De afd. Amsterdam van den Ned. R. It. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", heeft Zaterdagavond in de groote zaal van den Keurbioscoop te Amsterdam, opnieuw een druk bezochte vergadering gehouden ter bespreking van het resultaat van het georga niseerd overleg inzake de invoering van de 48-urige werkweek. Nadat het bestuur met klem had aange drongen op de aanvaarding van de 48-urige werkweek en gewezen had op den ernst der handhaving van het genomen besluit tot verwerping, waarvan ongetwijfeld slechter arbeidsvoorwaarden voor het gemeente-per soneel dan in het georganiseerd overleg waren bereikt, het gevolg zouden zijn, werd een nieuwestemming gehouden. Het resul taat hiervan was, dat thans 244 leden zich voor de aaanvaarding uitspraken, terwijl slechts 83 stemmen tegen werden uitgebracht. Het vroeger genomen besluit tot verwer ping der 48-urige werkweek is hiermee defi nitief ongedaan gemaakt. I -"-ssy, ONDERSCHEIDING, De schrijver Louis Couperus is in verband met zijn 60sten verjaardag te 's-Gr&ven- hage gehuldigd en benoemd tot ridder ia de orde van den Nederlandschen Leeuw. LET OP HET JUISTE ADRES De tweede maand ging voorbijen ook de derde verliep. j Met eiken dag werd pastoor Gabriëi zwak ker de hoest was wel verdwenen, maar 't wss bij zijn z:ekte een ongewoon verschijn sel de zwakte kreeg de overhand en de sloo ping van lichaam ging haar smartelijken gang. i Toen hij zag dat alle hoop verv ogen was toen vermande hij zich met een laatste in spanning en met ten moed, veel grooter nog dan dien hij vroeger ooit getoond had, jurist hij zich te onderwerpen. Toen riep hij Jeanne cn Tarik, die hem trouw verzorgden, tot zich, en zei toen, ter wijl hij beider handen ineen legde „Ik zou uw huwelijk gaarne inzegenen, zoodra hij een Christen zal zijn moge mij die troost nog egeven zijn 1" Wellicht lag er in de laatste woorden nog 'n zweem van spijtmaar ook de edelste mensch blijft nog, menschen wel was het een troost voor den geestelijke, toen hij van dien eigen dag af den gewezen sluikhandelaar de plich ten der godsdienst voorhield, hem de liefde rijkste lessen tot een deugdzamen levens wandel gaf en opvoerde tot een bewustzijn, waarin hij al het verkeerde van zijn vroeger gedrag leerde inzien en met het innigste be rouw vervuld werd. Tarik legde daarbij een vastberadenheid en een vlugheid van begrip aan den dag, die zijnen oorsprong niet ver loochende zijne gevatheid was vroeger slecht geleid, wat vermocht zij nu niet, door berouw en liefde geprikkeld 1 Het geestelijk onderricht had des ochtends en des avonds plaats het overige van den dag had Tarik de vrijheid te gaan waar 't hem lustte, en, vreemd voorwaar, scheen Jeanne het meest geneigd hem de vrijheid te gunnen. Geheel vervuld van zijn doel, om Tarik tot innige bekeering te brengen, merkte de geestelijke diens gedurege afwezigheid niet op en 't was zelfs of hij de toezegging aan den brigadier geheel vergat. Nochtans verstreek de eene dag na den andere. Men was de maand Augustus inge treden. Op zekeren morgen vroeg de pastoor dat men hem bij het venster zou dragen. Hij wilde nog eenmaal de natuur aanschouwen, die zich bij de warme stralen der zon op 't prachtigste voordeed. „Ge zijt wel heel zwak, mijnheer," zei Tarik, „zoudt ge niet nog een paar dagen wachten De geestelijke sloeg een blik van bevreem ding op den gewezen sluikhandelaar. Ge woonlijk beijvert men zich de verlangens van stervenden te voldoen. Hij drong echter op zijn verzoek niet aan. En toen het uur van het onderricht voorbij was, trad Tarik naar de deur. „Waar gaat gij naar toe?" vroeg de heer Gabriëi, „'t komt me voor, dat ge sedert eenige dagen zoo dikwijls uitgaat 1" Tarik bleef even staan, en draaide als ie mand die verlegen is, zijn hoed in de handen. Jeanne kwam hem te hulp. „Men wacht hem, mijnheersprak zij. „Ais dat het geval is, laat hem dan gaan. Maar zoo alle dagen buiten 's huis door te brengen, dat is, dunkt me, toch een vreemde manier om u, juffrouw, 't hof te maken," zei de zieke schertsende. „Dat is evenwel de beste manier, mijnheer pastoor," hernam Jeanne, terwijl zij met Tarik een beteekenisvollen blik wisselde. „Nu, laat hij dan gaan 1 Dan heb ik niets meer te zeggen," Het goede landmeisje geleidde haar geliefde zelf naar de deur. XV. DE VERVALTIJD. De mensch moge den tijd in zijn loop willen versnellen of vertragen, immer gaat hij voort, onverbiddelijk of hij de ontwerpen van den sterveling bevordert of dwarsboomt, of hij vreugd of rampspoed brengt. Zoo daagde ook de vijftiende Augustus. 't Was een heerlijke zomerdag, de zon aan den hemel, de vogelen fladderend in het ge boomte, de insecten flonkerend op plant en bodem alles zong het schoone loflied, den zang der liefde voor den Schepper Toen de heer Gabriëi ontwaakte, gevoelde hij zich verkwikt en wat versterkt door die Zoele lucht, welke hem door zijn geopend venster toestroomde. Vaak heeft men die schijnbare herleving van den stervende vergeleken met de heldere flikkeringen eener lamp, vóór dat zij ver dooft. En zeker, hoe alledaagsch die vergelij king zij, drukt geen andere dat verschijnsel nauwkeuriger en meer naar waarheid uit. Ongelukkig misleidt die opflikkering des levens alleen hen, die nooit hebben zien ster ven J I toesnelde. ,,'t Is heden," sprak hij zuchtend, „de vijftiende Augustus. Hoeveel het u kosten moge, zoo zult ge mij, niet waar, toch behulp zaam zijn, om het gegeven woord gestand te doen „Indien de brigadier het verlangt," ant woordde de gewezen sluikhandelaar. „Hij zal het eischen." „Wie weet...." „Welke hoop koestert ge nog?" hernam de geestelijke niet zonder bevreemding. Tarik antwoordde niet, maar een oogen- blik later vroeg hij „Ziet ge wel, mijnheer pastoor, vrat een mooi weer het is, hoe heerlijk de zon schijnt. Voelt ge geen lust eens naar buiten te gaan „Ik l" zei dé geestelijke, met een droevigen glimlach. „Heden juist vier maanden geleden ben ik bedlegerig geworden, mijn beenen zouden hunne dienst weigeren.." „Nu u behoeft ze niets te vergen. Maar als ge lust hadt...." „O lust 1" „Ik heb een armstoel voor u vervaardigd, die wel niet heel sierlijk is, maar die toch zijn dienst kan doen." „En waar is uw armstoel i" „Hier, mijnheer...," En Tarik wees naar een stoel, die zeker niet op bijzonderen smaak aanspraak maken kon, maar toch aan alle vereischten scheep te voldoen, die men voor een zetel voor den zieke verwachten mocht. „Wel, wel, ik wist niet dat ge zoo handig waart," sprak de heer Gabriëi, „en uw goede bedoeling treft me. Ja, ik had nog wel eens die vallei van Marnas willen zien, waar ik zoo gaarne gewenscht had te leven. God heeft het echter anders gewild. Ik onderwerp mij." „Maar zoudt ge dien wensch niet kunne» bevredigd zien?" „Mijn vriend, ik zou om te beginnen daar heen moeten gedragen worden." „Nu, daar zou ik wel kans toe zien." 1 „Eén man is niet voldoende." „Er zal wel een tweede worden gevonden." „Ta Marnas l" zei de geestelijke op een toon, waaruit zich de bitterheid van het ver driet met het gevoel zijner machteloosheid tegelijk liet vernemen. „Te Marnas!" herhaalde de gewezen sluikhandelaar met nadruk. „En wie dan?" i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5