Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND Het nieuwe Duitsche aanbod; de Engelsche openbare meening blijft gunstig voor Duitschland; een rede van Baldwin. Een handelstractaat tusschen Denemarken en Rusland. Een staatsgreep in Bulgarije. De Vesuvius weer in werking. Onder de Telegrammen: De militaire staatsgreep in Bulgarije; de staat van beleg afgekondigd; ongerustheid in Joego-Slavië. Fransch- Engelsche besprekingen over het Duitsche aanbod. Aardschokken in Italië. De Amerikaansche drankwetten. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. GEM. BUITENL. BERtBMTESL MARKTNIEUWS. REBHTSZAKEN. LUCHTVERKEER. Maar de man, die zijn plaats in den stoet PASTEUR'S EEUWFEEST. Geheel de wereld heeft in December van het afgeloopen jaar haar hulde gebracht aan den grooten Pasteur op zijn lOOsten geboor tedag. In woord en geschrift heeft men toen dezen dienaar der wetenschap, den genialen geleerde en edelen mensch herdacht, maar alle feestvertoon is achterwege gebleven. Thans in de afgeloopen week hebben Parijs en Straatsburg gestaan in het teeken van grootsche feestelijkheden te zijner eere. Van heinde en verre zijn de vertegenwoor digers der verschillende landen te Parijs sa mengekomen, om openlijk hun hulde te be tuigen, blijk te geven van de groote waardee ring die alom voor dezen weldoener der menschheid wordt gevoeld. Aan den voor avond der feestelijkheden heeft de president der Republiek in zijn paleis hun een harte lijke ontvangst bereid, een receptie aange boden, waar tal van minister, kamerleden en de voornaamste persoonlijkheden op politiek en wetenschappelijk gebied aanwezig waren. Een luisterrijken aanblik boden de schitteren de zalen van het Elyseesche paleis, waar voor de talrijke gasten een welverzorgd muzikaal program werd ten gehoore gebracht- Een bezoek aan het „Instituut Pasteur" stond den eersten dag op het rijk voorziene programma. Reeds vroeg in den morgen wa ren velen samengekomen om onder techni sche leiding de inrichting te bezichtigen, waar Louis Pasteur de belangrijkste jaren van zijn leven heeft doorgebracht en die hij ook na zijn dood niet heeft verlaten. Zijn graf tombe bevindt zich in de crypte van dit ge bouw. Kort kan ik zijn over dit bezoek, daar ik enkele maanden geleden reeds uitvoerig over dit Instituut heb geschreven. Indruk wekkend was het oogenblik in groote stilte, in dezen grafkelder doorgebracht, aller knieën bogen, zich ontroerend waren de enkele woorden daar gesproken door den directeur van het Instituut. Des namiddags vond in de groote zaal van de Sorbonne de officieele her denking plaats. Lang reeds voor het uur van aanvang vulde een breede schaar van genoo- digden de tribunes van dit groote Amphi theater. De hoogleeraren der Parijsche Uni versiteit in hun veelkleurige toga's, de ver tegenwoordigers der buitenlandsche mo gendheden en hoogescholen, velen eveneens gekleed in schilderachtig ambtsgewaad, ne men plaats op de voor hen bestemde zetels. En het bescheiden licht dat neerdaalt uit den hoogen koepel over de aanwezigen, geeft aan deze harmonie van kleuren, een phan- tastische bekoring. De muziek van de „Gar de Republicaine," zet de Marseillaise in, als de president der Republiek, gevolgd door zijn ministers, het podium betreedt. De Rec tor der Parijsche Universiteit heet allen wel kom en zegt dank aan de vertegenwoordigers der 28 naties die hun hulde aan die van geheel Frankrijk zijn komen paren. Minister Bérard verheerlijkt in een enthou siaste rede den arbeid en het leven van den grooten Pasteur. Dan neemt de rondgang der vertegenwoordigers, die allen een adres van hulde overreiken, een aanvang. Ook Ne derland is vertegenwoordigd door de 4 uni versiteiten Amsterdam, Utrecht, Leiden en Groningen en de Kon. Academie van We tenschappen. Er is slechts tijd voor enkelen om het woord te voeren, maar zij geven weer wat in allen leeft, de bewondering en de eer bied voor den geleerde, die niet alleen door zijn gaven, zelf de wetenschap in nieuwe ba nen heeft geleid, maar ook voor het nage slacht den weg heeft gebaand voor nieuwe onderzoekingen en ontdekkingen. Het ligt buiten het bestek van dezen brie hun woorden hier weer te geven. Nochtans, het schrijven van Z. H. Paus Pius XI, aan Mgr. Cerretti gezonden en namens dezen, door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn, voorgelezen, mag niet onvermeld blij ven. Z. H. brengt in dezen brief niet alleen hul de aan den begaafden dienaar der wetenschap, hij prijst hem bovenal als den man, trouw gebleven aan z'n vast geloof en onwankelbaar vertrouwen in den oneindig rechtvaardigen en goeden God. In plechtige stilte werd de lezing gevolgd, maar nauwelijks had de Pau selijke vertegenwoordiger geëindigd of een overweldigend applaus getuigde van algeheele instemming met de woorden van het zichtbaar opperhoofd der katholieke kerk. Een koor van jonge meisjes bracht vervol gens een feestcantate ten gehoore, begeleid door de „Garde Republicaine", opnieuw werden redevoeringen gehouden. Een toe spraak van den president der Republiek be sloot deze feestelijke bijeenkomst, waarin op zulk een waardige wijze hulde was gebracht aan de talenten van geest en hart van Pasteur. Het is niet mogelijk u al de feestelijkheden te beschrijven, die in de volgende dagen heb ben plaats gevonden en die wij, voor zoover onze tijd het toeliet, hebben bijgewoond. Ik moet mij tot een eenvoudige opsomming be perken. Een bezoek aan de normaalschool gaf velen de gelegenheid kennis te maken met de inrichting van onderwijs, waar Pas teur als leerling heeft gewerkt en zich zijn laboratorium uit later jaren bevindt. De ont vangst ten stadhuize getuigde wederom van de schitterende wijze, waarop de stad Parijs haar gasten weet te recipieeren in die histo rische zalen, op zich zelf reeds een bezoek ruimschoots waard. Een tuinpartij aangebo den door het „Institut de France" behoor de zeker tot de glanspunten van deze feest- week. Moeilijk kan men zich daarvoor een schooner omgeving denken dan het park en kasteel van Chantilly, bevoorrecht door na' tuurschoon en van historische beteekenis. Een feestmaaltijd te Versailles, gevolgd door bezoeken aan kasteel en groot en klem Trianon een aanschouwen van de beroem de waterwerken, het zijn slechts enkele gre pen uit het program, dat ter eere van de of ficieele vertegenwoordigers werd ten uitvoer gelegd. Maar niet alleen Parijs, ook Straats burg heeft Pasteur willen huldigen en de gasten van de „ville lumière" uitgenoodigd tot besluit van deze week, eenige dagen bin nen zijn muren te vertoeven. Zij zijn getuigen geweest van de plechtige inwijding van een Pasteur-monument en een Pasteur-Museum. Zij hebben de opening medegemaakt van de hygiënische tentoonstelling, waarover ik U binnenkort uitvoeriger hoop te berichten. Onvolledig moet dit kort overzicht zijn, het zou echter te onvolledig zijn, indien ik geen gewag maakte van een congres injdezelfde dagen der feestelijkheden en als wetenschap pelijke hulde aan Pasteur bedoeld, te Parijs gehouden. Het Internationaal hygiënisch congres, waar ook Nederland was vertegen woordigd, heeft zeker niet het minst er toe bijgedragen, de huldiging van Pasteur tot een gebeurtenis van beteekenis te maken. Zij die er aan deelnamen, hebben gebracht de wijze levensles van hun grooten meester in praktijk te brengen, „te doen wat men kan, een ieder volgens zijn gaven, om de lijdende menschheid behulpzaam te zijn." Frankrijk heeft zeker gedaan wat het kon in de afgeloopen week, om Pasteur te huldi gen het heeft opnieuw getoond zijn groote mannen in hooge eere te houden. Mr. P. v. S. f, I precies zoo belangrijk aanzag, als de schade- T loosstelling zelf en hij was zeker, dat, met goeden wil van beide zijden het bedrag der schadevergoeding, de wijze van betaling en de verdeeling ervan, zoomede de veiligheid van Frankrijk tegen toekomstige aanvallen zouden zijn te regelen, mits de bondgenoo- ten één lijn trekken. Zijn zij verdeeld, dan kan geen dier vraagstukken tot een goede op lossing worden gebracht. HET NIEUWE DUITSCHE AANBOD. De houding van Engeland. De commentaren der Engelsche bladen zijn zooals de Daily Telegraph opmerkt, een nieuw bewijs, dat de meening, dat het nieuwe Duitsche aanbod een grondslag vormt voor bespreking, door het geheele land met zeld zame eenstemmigheid wordt gedeeld. Dit blijkt ook uit de artikelen van de voornaam ste politieke weekbladen. Hun commentaar is nog gebaseerd op de voorloopige mede- deelingen omtrent den inhoud, die thans in hoofdzaak juist zijn gebleken, nu de tekst van het memorandum, die bij het ter perse gaan dier weekbladen nog onbekend was, gemeengoed is geworden. De conservatieve) Spectator zegt, dat als het keerpunt in het langdurige en nadeelige getob over de scha deloosstelling nu nog niet bereikt is, het zaak wordt, dat het zoover komt. In een artikel van den hoofdredacteur wordt dan gezegd, dat de Duitsche aanbie dingen een werkelijke poging zijn om de verplichtingen tegenover de bondgenooten na te komen en waarborgen te verstrekken, dat de Duitsche regeering zich op de basis der feiten stelt en niet aankomt met woorden en papieren beloften. Duitschland heeft er goed aan gedaan, zegt het blad, zich onvoor waardelijk bereid te verklaren de uitspraak van een onpartijdig internationaal lichaam ten opzichte van zijn financieele draagkracht te aanvaarden. Men mag Duitschland gelukwenschen, dat het zoo verstandig is geweest moed te toonen inzake de waarborgen. Het radicale blad New Statesman prijst het memorandum wegens de zakelijke kortheid ervan en voegt daaraan toe, dat het moeilijk is te zeggen, hoe een betere nota had kunnen worden op gesteld. Feitelijk, als niet ook in den vorm, is het een oeconomische capitulatie, zooals Frankrijk die had geëischt. De Times wenscht met het oog op het be lang der zaak voldoenden tijd te laten voor besprekingen tusschen de bondgenooten alvorens er een antwoord aan Duitschland wordt verzonden. Het onderwerp is te ern stig voor een overhaaste beslissing, want op die beslissing berusten de welvaart en bloei en stabiliteit van Europa voor een zeer gioot deel. De Daily Telegraph merkt op, dat de pro testen van Fransche en Belgische zijde, dat in het Duitsche memorandum wordt gezwe gen van het opgeven van het lijdelijk verzet aan de Roer, niets anders zijn dan een zui- ver-negatieve kritiek en derhalve de deur niet wordt gesloten voor een volledige en nuttige gedachtenwisseling tusschen de ge allieerde regeeringen over de mogelijkheid van het formuleeren van een gemeenschap pelijk antwoord, waarin tevens de genoemde regeeringen den grondslag zullen kunnen vaststellen, waarop de gevraagde onderhan delingen kunnen worden geopend. Het is ernstig te hopen, dat in weerwil der moeilijkheden zulk een beraadslaging zal plaats hebben. De kans is eindelijk geboden om het probleem, dat steeds grooter levens kwestie gaat worden voor alle belanghebben de naties, practisch en met hoop op eene goed resultaat ter hand te nemen. In ver band met de beweringen, in het Duitsche memorandum geuit, is het de plicht der staatslieden der Entente de waarde dier be weringen, en verzekeringen te onderzoeken en de mogelijkheden, die zich aanbieden, verder na te gaan. Het onderwerp van 'n gemeenschappelijk antwoord is Zaterdagavond aangeroerd door Sir Philip Lloyd Greame, minister van han del, in een redevoering die hij te Cardiff hield Hij zeide, dat het belangrijkste ding voor Europa was de kwestie der schadeloosstelling te regelen en in het belang van alle bond genooten hoopte hij, dat er ditmaal uitzicht zou zijn op een gemeenschappelijk antwoord en een gemeenschappelijke politiek van alle bondgenooten, naar aanleiding der nieuwe Duitsche nota. Het was de kwestie hoeveel Duitschland tenminste zou kunnen betalen of wat de bes te weg was om die betaling te krijgen. Hij was van meening, dat de gemiddelde En- gelschman de veiligheid van Frankrijk voor Een rede van Baldwin. Baldwin heeft, te Oxford sprekende, ge zegd dat Engeland door middel van de hui dige of andere regeering vrede brengen moest aan het verwarde Europa. Het bestaan van de Westersche beschaving hangt af van het evenwicht in Europa en van deszelfs onvat baarheid voor proefnemingen in bestuur, zoo als Rusland te zien geeft. Het zal Engeland's taak zijn, al het mogelijke te doen om Euro pa te helpen bij de verkrijging van vrede. De waarborgen. Het Berl. Tagebl. schrijft in een artikel over de beteekenis der waarborgen, die Duitschland den Geallieerden aanbiedt In April 1920 zijn de spoorwegen van de bonds staten aan het rijk overgegaan, voor een som van 40 milliard in den vorm van overneming der staatsschulden. Die schulden, welke in papieren marken luidden, zijn sedert dien tengevolge van de depreciatie van de mark, ineengeschrompeld tot een klein deel van hun oorspronkelijke waarde. Het rijk heeft dus een prachtig zaakje gedaan het reus achtige spoorwegbedrijf met zijn gebouwen, lijnen, rollend materieel enz., heeft het voor een appel en een ei in handen gekregen. De waarde ervan is, voorzichtig geschat, 30 mil lioen goudmark. De 500 millioen, waarvoor de spoorwegen per jaar aansprakelijk zullen zijn, bedragen mitsdien slechts 2 percent van het kapitaal. Dat is er gemakkelijk uit te halen, als het bedrijf maar rationeeler wordt gevoerd dan tot nu toe. De invoerrechten op genotmiddelen en de verbruiksbelastingen op tabak, bier, wijn en suiker, alsmede de opbrengsten van het brandewijn-monopolie zullen naar schatting in 1923 681 milliard papieren mark op brengen. Dat staat op het oogenblik gelijk met 40 millioen goudmark. De begrooting is evenwel opgemaakt in den tijd voor de laatste geduchte depreciatie, zoodat de op brengst wel veel hooger zal zijn dan de schat ting. Intusschen zal het Duitsche volk zich moeten voorbereiden op aanzienlijke belas- tingverhoogingen, als de uit deze heffingen aangeboden waarborgen door de Entente wor den aanvaard. Het tijdelijk verzet. In het Berliner Tageblatt schrijft Theodor Wolff in een polemiek tegen de Parijsche pers, welke de Duitsche regeering nu eens machteloos en dan weer de aanstichtster van het lijdelijk verzet aan de Roer noemtWij allen weten dat de Duitsche regeering het lijdelijk verzet niet heeft kunnen bevelen. Zij kan het ten hoogste steunen en is vol strekt niet bij machte het te doen ophouden, zoolang de Fransche bajonetten het Roer gebied beheerschen. Een bevel harerzijds om het verzet te sta ken en het inhouden van allen steun zou trouwens de houweelen niet voor Frankrijk in beweging zetten, doch slechts anarchie ten gevolge hebben. Er zou weinig gewerkt, doch veel gesaboteerd worden. Zoolang de Roerbevolking zelf in haar verzet wil vol harden, moet elk bevel uit Berlijn om te staken zonder uitwerking blijven. En de Roerbevolking zal het verzet pas staken, als de Fransche militaire overheersching voorbij is. DENEMARKEN EN SOWJET-RUS- LAND. De beide huizen der Deensche volksver tegenwoordiging hebben in buitengewone zitting het wetsontwerp aangenomen, waar bij de regeèring gemachtigd wordt het voor- loopig handelstractaat tusschen Denemarken en Sowjet-Rusland, dat in April j.l. te Mos kou is geteekend, te ratificecren. De aanne ming geschiedde in het Folketing met 105 tegen 21 en in het Landsting met 53 tegen tien stemmen. De conservatieven stemden in de beide Kamers tegen. Kamerheer Clan, die destijds te Moskou de voorloopige onderhandelingen namens Denemarken voerde, begeeft zich heden we der daarheen, ten einde voor den fatalen ter mijn de officieele ratificatiestukken uit te wisselen. SOWJET-RUSLAND EN ZWITSER LAND. De Sowjet-regeering heeft bekend ge maakt, dat zij haar besluit om zich te Bern door een zaakgelastigde te laten vertegen woordigen heeft moeten opgeven, aangezien de Zwitsersche regeering blijkbaar niet bij machte is de veiligheid van een Sowjet- vertegenwoordiger te waarborgen. UIT HET BEZETTE GEBIED. Het door Schoen,.den „Landrat" uit Essen ingestelde hooger beroep, is door de Fransche rechtbank van tweede instantie te Dussel- dorf verworpen. Schoen was destijds wegens beleediging van de bezettingsoverheid tot 5 jaar gevangenisstraf en 10 millioen mark boete veroordeeld. Het hooger beroep van Mueller, den have- meester te Herne, heeft daarentegen succes gehad. Deze was door de militaire recht bank te Recklinghausen wegens beleediging van de bezettingsoverheid veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 1 millioen mark boete. Deze zaak verwees de rechtbank voor een nieuwe behandeling naar de militaire rechtbank in het bruggehoofd Dusseldorf. DE GEALLIEERDEN EN HET VER- GOEDINGSVRAAGSTUK. Sir Graham, de Engelsche gezant, heeft een bezoek gebracht aan minister Jaspar, met wien hij een onderhoud heeft gehad over de vergoedingen. Men zegt in politieke krin gen, dat Jaspar hem verzocht heeft bij zijn regeering aan te dringen op een spoedige bijeenkomst der geallieerden. De leiders van de geallieerde afvaardigin gen, die instructies van hun regeeringen hadden ontvangen, zijn Zaterdagochtend bij eengekomen otn den toestand te bespreken.1 Zij stelden vast, dat er overeenstemming be staat tusschen de inzichten van de regeeringen te Parijs, Rome en Londen over den stand der onderhandelingen en de noodzakelijkheid om er zoo spoedig mogelijk een einde aan te ma ken. De geallieerden zullen hun houding in zake dc betaling van de coupons van de open bare Turksche schuld handhaven. ARGENTINIë EN DE VOLKENBOND. De Kamer van Argentinië heeft het krediet toegestaan van 450,000 piaster goud ter be taling van het Argentijnsche aandeel in de kosten van den Volkenbond. EEN STAATSGREEP IN BULGARIJE. De regeering van Bulgarije is ten val ge bracht door de vereeniging van reserve-offi cieren. Alle ministers zijn gevangen geno men. Er is een nieuw kabinet gevormd, waarvan alle oppositiepartijen deel uitma ken, met uitzondering van de communisten. In het land heerscht rust. De boerenregeering van Stamboeliiski, welke na den ongelukkigen afloop van den oorlog voor Bulgarije gevormd was, had al geruimen tijd te kampen met binnenlandsche onlusten en vooral de laatste jaren veel van haar gezag ingeboet. Toch had zij zich bij de jongste verkiezingen weten te handhaven, zoodat in Maart van dit jaar Stamboeliiski met een eenigszins gewijzigd kabinet op nieuw de teugels in handen kon nemen. Met hem maakten Morawief, Chybanof, Janef, Omartsjefski, Doeparinof, Obof, Bakalof en Athanasof deel van het kabinet uit. De op positie bestond voor een groot deel uit com munisten, die in den laatsten tijd herhaalde lijk tevergeefs gepoogd hebben met geweld het heft in handen te nemen, en voorts uit socialisten, democraten, liberalen, radicalen, progressieven en nationalisten. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In den rijksdag is Zaterdag het debat over het waardeverlies van de mark en de toene mende duurte ten einde gevoerd. De Deutsch- völkische afgevaardigde Wulle trok ten strij de tegen de sociaal-democratie en tegen het Joodsche kapitaal, waarop Ledebour de Soc.- dem. opvattingen verdedigde. Ten slotte sprak Robert Schmidt, de gewezen soc.-dem minister van economische zaken, die de hou ding van Wulle en van zijn aanhangers laakte en er voorts op wees, dat de stemming van de bevolking steeds verbitterder werd, om dat de kapitalisten, ondanks de ellende van het Duitsche volk, hun politiek niet willen wijzigen. DE STAKING IN OPPER-SILEZIE. Er is geen verandering in de staking ge komen in het district Beuthen. In het dis trict Hindenburg heeft het personeel van de Opper-Silezische electriciteitsfabrieken zich vanmiddag in geheime stemming met een groote meerderheid voor toetreding tot de staking uitgesproken. Het aantal stakende arbeiders in het Op per-Silezische industriegebied is tot 50.000 gestegen. De soc.-dem. leiders schijnen vrij wel machteloos tegenover deze beweging te staan. UIT DE POOLS CHE POLITIEK. Minister Seyda heeft een redevoering ge houden in de Senaatscommissie voor de bui tenlandsche zaken, waarin hij de principes opnam, die Witos heeft uiteengezet in zijn regeeringsverklaring. Na te hebben gecon stateerd, dat de grondslag van de Poolsche buitenlandsche politiek het zich bewust is, dat de overwinning van de geallieerde mogendheden en de nederlaag van Duitsch land het uitgangspunt van zijn hereeniging en zijn onafhankelijkheid zijn, zeide hij „Wij volgen de actie van Frankrijk en Bel gië in de Roer niet alleen met sympathie, maar ook met de overtuiging, dat de gevol gen en het resultaat van dien strijd van on- middelijk belang zouden zijn voor ons land." DE VESUVIUS IN WERKING. De Vesuvius is in hevige werking. Er zijn verschillende schokken in de streek waarge nomen. Een kraterrand is ingestort, waar door een opening van 8 M. is ontstaan, waar uit een lavastroom vloeit, die den heelen W. en Z.W. sector dreigt te overstroomen en hem in een vuurzee te herscheppen. Vele bij- kraters zijn ontstaan, waaruit gloeiende lava eenige meters hoog spuit. De bevolking in de buurt treft toebereidselen om te redden wat ar te redden valt. Volgens het statistisch bureau van het gouvernement Moskou bestaat de bevolking van dat gouvernement op het oogenblik uit 3.597.500 zielen, tegen 3.120.000 zielen in 1920. De stad Moskou alleen telt 1.543.000 zielen. De vermeerdering van de bevolking van Moskou is voor een deel toe te schrijven aan de geleidelijke toeneming van het aantal werkende fabrieken en verdere ondernemin gen. Het sterftecijfer te Moskou is de laatste jaren verminderd. Het sterftecijfer bedroeg 360 op de 1000 inwoners in 1920, 250 in 1921, 244 in 1922 en 154 op de 1000 in't le kwar taal van 1923. Onder de mannen en kinde ren was de sterfte aanmerkelijk grooter dan onder de vrouwen. Dit wordt vooral ver klaard door de toeneming van de epidemieën, welke onder de mannen, die aan den oorlog deelnamen, slachtoffers maakte. Het geboor tecijfer te Moskou is de laatste jaren eveneens gestegen. Evenwel blijft dit geboortecijfer toch beneden dat van vóór den oorlog, n.l 30 op de 1000 inwoners, tegen 33 op de 1000 in 1913. Het percentage onechte kinderen is niettegenstaande het toenemen van het aantal huwelijken, nog steeds tamelijk groot, na melijk 10 i 12 percent. Niettemin is het per centage lager dan voor den oorlog. Mevr. Corey, de echtgenoote van den staalmagnaat, bevindt zich te Londen. Zij was Maandag te Parijs, waar zij een paarlen halssnoer had gedragen van een waarde van 500.000 gulden. Dinsdag was zij in Londen gekomen en den volgenden dag miste zij het kostbare snoer. De paarlen bevonden zich in een juweelenkistje, dat tal van andere kostbaarheden bevatte. Deze zijn echter alle aanwezig. Een filmverhaal, doch een, dat zich nu eens niet enkel op het doek, doch in de wer kelijkheid afspeelde, wordt gemeld uit Chi cago. Een mijnheer en mevrouw Tesmer kwamen 's avonds laat van een autorit thuis en waren bezig met het wegbergen van de auto in hun garage, toen zij werden aange rand door een jongen en een meisje, lieden van een jaar of achttien, die het geld en de kostbaarheden opeischten, welke de Tes- mers bij zich hadden. Tesmer gaf de paar dollars, die hij in zijn zak had, doch toen de roover zich met eenige hardhandigheid wilde meester maken van de lijfsieraden der dame, kwam Tesmer te hulp en poogde dit te beletten. Het meisje, dat als helpster van den aanrander optrad, en dat in beide hand jes een revolver had, schoot Tesmer van vlak bij dood. De jeugdige dieven namen toen plaats in de auto en reden weg, met de ca. 10 dollar, die het bandietenstuk hun had opgeleverd. De Spaansche minister van buitenland sche zaken heeft in den Senaat, een spreker beantwoordende, gezegd Wij zijn in Ma rokko en blijven er want het is voor Spanje een nationale kwestie en een kwestie van recht, dat de regeering, het koste wat het wil, moet verdedigen. Prinses Christiaan, de dochter van wij len koningin Victoria, wier toestand den laatsten tijd sterk achteruitgaande was, is 77 jaar oud overleden. Zij was een tante van den tegenwoordigen koning en in 1866 ge trouwd met prins Christiaan van Sleeswijk- Holstein-Sonderburg-Augustenburg, die in 1917 is overleden. De Dusseldorfer Nachrichten meldt, dat te Dusseldorf de koopman Friedrich Rinchen en de bankbediende Wilhelm Kuhle zijn aangehouden, wegens bedriege- lijke beursspeculaties, gepaard aan schrift- vervalsching. De aangehoudenen hadden, valschelijk met de onderteekening van Dus seldorfer banken voorziene, telegrafische verkooporders aan Berlijnsche banken ge zonden om daarmee den koers te drukken, waarop zij dan zelf deze stukken aankochten. Bij stijging van den koers verkochten zij de stukken dan weer. Zoo hebben zij in den afgeloopen weken de Dusseldorfer banken voor miljoenen benadeeld. De Duitsche boekdrukkerspatroons- vereeniging meldt, dat de tariefcommissie besloten heeft de loonen met ingang van gisteren met ongeveer 70 percent te verhoo- gen en de prijzen voor drukwerk met het zelfde percentage. De juridische Rijksdagcommissie in- Duitschland heeft zich uitgesproken voor de verklaring van Grondwetsdag (11 Aug.) tot nationalen feestdag, en tegen voorstellen om de bondsstaten vrij te laten den eersten Mei en den negenden Nov. tot feestdagen te verklaren. Met de depreciatie van de Duitsche mark gaat het drukken van steeds hoogere coupu res hand in hand. Ofschoon bankbiljetten van een half millioen nauwelijks eenige we ken in omloop zijn, zal thans worden over gegaan tot het drukken van biljetten van een millioen mark. Dit geschiedt op verzoek van den land bouw, die bij het financieren van den oogst en voor inkoop in het groot vanverschillende artikelen over groote bedragen moet beschik ken, waarbij het betalen met klein papier las tig is. De Kölnische Ztg., die, na in het bezette gebied drie maanden verboden te zijn ge weest, sedert den 3en dezer er weer mocht worden verspreid, is van heden af weer voor drie maanden verboden, vermoedelijk wegens beschouwingen overde houding der Franschen aan de Roer en hun plannen met het Rijnland. In een mijn te Hanborn zijn vier werk lieden, die een ketel herstelden, door het ont snappen van samengeperste lucht weggeslin gerd. Twee hunner zijn gedood, de twee anderen zwaar gekwetst. De rechtbank te Stettin heeft den Italiaan Mario Aimarettï, die indertijd den grooten gouddiefstal in de Simplon-expres heeft gepleegd en met een deel van den buit naar Duitschland is gevlucht, wegens pas- vervalsching en het dragen van verboden wapenen tot zeven maanden gev. straf ver oordeeld. Naar Wayfarer (H. W. Massingham in de New Statesman meedeelt, zou Asquith voor zijn geschiedenis van den oorlog van zijn uitgever 10,000 pond ontvangen. De rechter te Mertnyr heeft een Itali- aanschen restaurateur beboet met tweemaal 50 pond sterling en veroordeeld tot 21 pond kosten wegens den verkoop van chocolaad- jes, welke meer dan 25 percent alcohol be vatten, zonder dat hij vergunning had. Dat in den Ierschen Vrijstaat, al heeft de Valera dan het hoofd in den schoot gelegd, de orde nog lang niet volkomen is hersteld, blijkt uit een lijstje van aanslagen op personen en eigendommen in de week van 31 Mei tot 6 Juni, dat de Morning Post uit de Iersche bladen heeft samengelezen. Het zijn 21 ge vallen uit verschillende deelen des lands, meest beroovingen en brandstichtigen. Een meisje uit Genève, dat op het punt stond van te trouwen, en haar bruidsja pon al aan had, wilde nog even een cigaret rooken. Haar sluier vloog in brand en Zij kreeg zulke hevige brandwonden, dat zij over leed. Haar aanstaande echtgenoot, de familie en de pastoor wachtten in de kerk op haar toen de dokter hun het bericht kwam mede- deelen. AMSTERDAM. 9 Juni. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f3 3.50 id. blauwe f3 3.50, id. bravo's f 2.20 2.70, roode star f 1.50 1.80. Geldersche bravo's f 2.20 2.40. Noord- Hollandsche muizen f 9.60 10.40. bid. kleine muizen f 7 IJpolder bravo's f 1.30 2.30, roode star zandgrond fl.80, alles pet H. L. zomer malta-aardappelen f 14 i 15.50. DELFT, 9 Juni. Kaas. Ter markt waren 50 stapels komijnekaas f 0. 74 1.05 per Ki G. UTRECHT, 9 Juni. Vee. Aangevoerd wa ren 370 stuks. Handel Prijzen waren stie ren f 100 275, vaarzen f120270, pinken f 80130, melkkoeien f 220400, kalf-' koeien f260430, vaarskoeien f 160310, j magere kalveren f nuchtere kalveren f161 23, magere varkens f2861, biggen f1729,1 magere schapen f 4052, lammeren f 1826; Boter. Gras f p.800.90. Eieren f5 6.50. TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekbericht.) Aardappelen. In dit pro duct is thans zeer levendige handel met steeds stijgende prijzen. In de Bommeler- waard besteden de opkoopers reeds f 2.60— 2.90 per H. L. van 70 K. G. tegen 75 ct. een paar weken geleden. Te Kerk-Driel, waar de landbouwers nog een voorraad had den van ongeveer 16.000 H. L., is bijna alles opgeruimd. In het land van Altena zijn de prijzen van de beste qualiteiten al gestegen tot f3 per H. L. Tengevolge van de vele regen buien en het koude weder, wordt het nieuwe gewas erg vertraagd in zijn groei. Vermoede lijk zal het wel laat worden, voor de nieuwe ter markt komen. Granen en andere veldgewassen. Zoowel in de Betuwe als in de Ticlerwaard was de aanvoer van graangewassen zeer mid delmatig. Nieuwe Geldersche ristarwe kon opbrengen f 11.50 12, Wilhelminatarwe f 1010.50, bakrogge f 6.857, gerst f 7.6G— 8, haver f4.85 5.40 per H. L., paardeboonen f 10.80f 11, duiveboonen f 19.5020, witK téboonen, met afnemend aanbod, f 19.25 23.50, bruine boonen f 9.50 13, kroonerws ten f 19.25 20 per 100 K. G. Op veel akker- staat het koren zoo prachtig als in geen jaren het geval was ;rogge, haver en tarwe zijn reeds lang in de aren. Met den boonenteelt ziet het er slecht uit. Aan den Rijksweg van Grave tot Maashees zijn nooit zooveel erwten ver bouwd als dit jaar., op sommige dorpen.tot 15 maal zooveel als in andere jaren. Het gewas belooft een overvloedigen oogst. Zuivel en Eieren.Ter markt te Nijmegen be stond de aanvoer uit 71 groote kluiten boeren- boter, die op deWaag 80 '85, te Zaltbom- mel uit 780 K. G., die 75 85, te Tiel uit ruim 50 K.G., die 8095 ct. per pond op brachten eieren met zeer groot aanbod kip peneieren deden 4 Vz6%, eenden 6%—7, ganzen 13 15, kalkoen 1011 ct. per stuk. Te Nijmegen werden verhandeld 165.000 te Zaltbommel 37.000 te Geldermalsen 35.000 te Tiel 76.000 en op de eiermijn te Roermond één millioen 700.000 tegen f4.90 6.30 per 100 stuks. Vee. Op de Wychensche markt stonden aan de lijn 170 paarden en 280 runderen; paarden golden f170 680, slachtpaarden f60120, dragende koeien f240510, dito vaarzen f 230490, pinken f 60 190, le quall vet vee 5560, 2e 45—50 ct. per pond., te Oss deden ter markt hokkelingen f 140 160, 44 zeugen f 110200, 216 schottelingen f 6090. 1170 biggen f 22 33, in het Rijk van Nijmegen vette kalveren 4045 ct. per pond, nuchtere dito f 15 27., in het land van Cuyk wordt de handel in vette varkens levendiger men besteedt 40 42 ct. per pond levend gewogen. Te Gennep heerscht onder de jonge varkens de vlekziekte. Wild en gevogelte. De marktaanvoer was overal zeer matigtamme eenden deden f 1.351.60 tamme konijnen 35 ct. f3, wilde dito 6080 ct., duiven 3560 ct., vette ganzen f2.85 325, jonge kippen f 1.35 2.25, oude dito fl.302, hanen f 1.15 I.40, piepkuikens 55 ct f 1.20. Veevoerder. In het land van Altena geldt le soort wit handelshooi f 20 24, hooi voor de pers, f 15-18, klaver f 2528, per 500 K.G. In roggestroo is vlugge handelte Gent nep en in de omliggende dorpen werd besteed tot f 40 per 1000 K. G. Te Boxmeer is een begin gemaakt met het maaien der roode kla ver. VRIENDELIJK BEDANKT, HEERENÏ Voor de Rotterdamsche rechtbank werd Vrijdag te Rotterdam behandeld de zaak tegen M. B., 59 jaar, huisknecht en zonder vaste woonplaats. Nu woont hij in de buurt van den Noordsingel, in 't Huis van Bewa ring te Rotterdam, omdat hij aangeklaagd is wegens landlooperij. Bekl. had genoeg van het niets-doen, nam een matje weg uit een portaal en bracht het naar een politiebureau om zoodoende een onderdak te krijgen .En men voldeed aan zijn wenschen. Bekl. bekende zijn landlooperij graag, vertelde, dat hij vroeger lang in Indië was geweest. Getuigen werden niet gehoord. Het O. M. eischte 3 dagen hechtenis en, opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. Heb je nog iets vergeten? vroeg de president. Je hoort het requisitoir? Vriendelijk bedankt, heeren, vriendelijk bedankt 1 DE MALVERSATIES AAN HET BOTE»- DES INDES. Zooals reeds gemeld, zal de Haagsche rechtbank Woensdag behandelen de zaak to gen den directeur van het Hotel des Indea, den beer H. en diens echtgenoote. Oe dag vaarding, die aan de beide beklaagden ia beteekend. is van grooten omvang en legt een zeer groot aantal feiten ten laste, zooals valschheid in geschrifte, het gebruik maken van vervalschte stukken als waren zij echt verduistering en heling. EEN NIEUW RECORD Luitenant Halland bereikte Vrijdag te' New-York met een vliegtuig, meevoerende' 2000 K.G. nuttigen last, een hoogte van 1580 meter, hetgeen met een dergelijken last een nieuw wereldrecord beteekent. Tel. die zijde en ontwaarde den brigadier die op den drempel stond. Toen de geestelijke hem Zag, overviel hem onwillekeurig een rilling. „Wees gerust, mijnheer de pastoor, sprak de gewezen sergeant van Massena„Tank is vrij tot vanmiddag, 't Is pas tien uur. ,Ach 1" Beide mannen brachten toen den geeste lijke in den armstoel over. Zij spreidden een deken en een mantel over hem heen, en daar na den stoel aan beide zijden opheffende, plaatsten zij den doodsbleeken herder op de stoep voor de pastorie. Mijnheer Gabriël had hen laten begaan Met stomme geestvervoering sloeg hij dat schouwspel, dat hem waarschijnlijk voor de laatste maal gegeven was, gade. Opeens voelde hij zich hevig aangedaan, zijn hart trilde en zijn blik zocht Tarik. „Zeker schemert het voor mijn oogen/ sprak de priester, „wat is dat daar ginder En hij wees met den vinger naar de vallei. XVI. DE DROOM. Werkelijk scheen het uitzicht als door een wonder veranderd. Men zou gewaand heb ben, dat men een van die herscheppingen zag, welke zich door de kracht der verbeel ding licht laten tooveren, maar die met der daad slechts zeldzaam en niet dan met de grootste inspanning, worden gewrocht. In plaats van die woestenij, dat droeve beeld van veronachtzaming en verlatenheid, strek ten zich welbebouwde velden uit daar waar vroeger eenige ellendige stulpen hadden ge staan, waren nette huisjes verrezen, wier frisch witte muren zich spiegelden in het heldere water van een meertje en een kron kelende rivier. Terzelfder tijd ging een vroo- lijk gerucht uit de vallei op, en een lange stoet kinderen, mannen en vrouwen, kwam langs het voetpas heen, dat naar de pastorie voerde. „O mijn droom 1 mijn droom 1" 1 ispelde pastoor Gabriël, terwijl hij zich half van zijn stoel ophief. Daar begon de klok van het kerkje te klep pen. Een plechtig, godsdienstig gezang ruischte ten nemel. En nu werden de deuren der kerk geopend. Het gansche aanzijn van den pastoor van Marnas was in zijn blik saamgedrongen. Tusschen een dubbele priesterrij naderde een man in plechtgewaad Fransje ging ze met het wierookvat voor. Het gezang had opgehouden. De daarop gevolgde stilte zette aan dit schouwspel nog meer statigheid bij. Pastoor Gabriël voelde zich opnieuw op het innigst aangedaan en geschokt. had ingenomen, kwam naderbij, en richtte zich naar hem heen. Toen hij nog maar eeni ge voetstappen van den pastoor van Marnas verwijderd was, herkende deze hem. „Monseigneur 1" riep hij, „Monseigneur de Pamiers 1" Hij wilde zich oprichten, maar de waardige bisschop ontving hem in zijn armen, en sprak hem op voorkomende wijze toe. „Ik ben 't, mijn zoon, die zelf uw werk heb willen wijden." „Mijn werk hernam de goede Gabnel, „welk werk?" Zie slechts V* De menigte, die uit de vallei opwaarts kwam, had de plaats nabij den stoep bereikt en stelde zich, op eerbiedige wijze, in een kring rond hem heen. Aan haar hoofd hield Tarik de hand van Jeanne gevat. Hij trad naar den pastoor van Marnas toe, en, terwijl hij ter neder boog, sprak hij „Sedert een uur, mijn vader, hebben mijn metgezellen en ik den dooj^ ontvangen, en wij komen uw zegen vragen." „Ach, mijn God, mijn God 1 was de uit roep, die den geestelijke ontsnapte. „Wat gij u als in een droom hebt voor oogen gesteld," zoo sprak thans de bisschop, „heeft een ander voor u verwezenlijkt maar indien deze de hand is die gearbeid beeft, zijt gij 't hoofd, dat de gedachte heeft opge vat. Zie dien weg, welke zich langs het ge bergte heen slingert. Over dien weg ben ik hedenochtend in het rijtuig hier gekomen. Aanschouw dat meer, dat het water van de smeltende sneeuw ontvangt en het in de vallei van Anglade stort door een onderaardschen doorgang, welks bestaan God u geopenbaard heeft. Vestig uwen blik op die welige velden, die tevreden aangezichten. Wees nu ook geluk kig, door het aanschouwen van 't geluk, dat gij anderen geschonken hebt. En indien God u nog te vroeg aan onze erkentelijkheid wil ontnemen, zoo is 't zeker omdat Hij voor u een andere, veel hoogere belooning heeft weggelegd. En," zoo ging de bisschop voort, terwijl hij naar Tarik wees, „daar is de man, die u bijgestaan heeft om uw werk te vol brengen, om een horde wilden tot christenen, tót brave menschen te maken. Geef hem dus uwen zegen, mijn zoon, die zal hem ten heil strekken." „Geef hem dien," sprak de brigadier, ter- Wijl hij een traan afwischte, „al vóór een maand heb ik mijn pijpje aangestoken met mijn rapport aan den onder-prefect." En hij wisselde een stevigen handdruk met den bergbewoner. Pastoor Gabriël voelde zijn hart als sa menkrimpen door een smart, die tegelijk overvloeide van genot. „Ik zegen u, mijn kinderen," sprak hij, „ik zegen u, al voel ik dat ik uw geluk met lang meer aanschouwen zal. Maar Gode zij dank voor dezen stond 1" Nu wierp hij zich achterwaarts, en, ter wijl hij een blik ten hemel sloeg waarin die dank welsprekend uitblonk, slaakte hij een diepe zucht. Hij was niet meer, maar een hemelsche glimlach zweefde nog op zijn gelaathet zegel van zijn schoon, waardig leven. XVII. ZIJN GRAFSCHRIFT. De pastoor van Marnas werd op 't kleine dorpskerkhof begraven. Voor zulk een een voudig, nederig leven betaamden nederige, eenvoudige lijkplechtigheden. Zeker echter begeleidde nooit een menigte met meer stille aandoening het stoffelijk overschot van een herder naar zijn laatste rustplaats. Daar ziet men nog een eenvoudige zerk, met het vol gende opschrift Hier ligt Gabriel de Chateaugiron, Pastoor van Marnas, onze vader Dat onze vader zegt meer,dan menig lijkrede. Voor 't overige is zijn werk niet met hem ten onder gegaan. Zijn opvolger, mede een waardig priester, heeft dat voortgezet met medewerking van Jeanne, Tarik en den ouden brigadier, die ten slotte zijn pensioen heeft gevraagd. Achtereenvolgens werd een school en een liefdadige inrichting voor oude lieden geopend. Noeste vlijt is onder de bevolking blijven heerschen, in wier midden de veel vermogende nijverheid doordrong en hare schatten aanbracht. Wat de nagedachtenis van pastoor Gabriël betreft, zij leeft in Marnas voort, en zal er nog langen tijd in zegening blijven. Van aide personen, die in't verhaal voorkomen is Jean ne nog maar in leven zij is thans eene goede oude vrouw met grijze haren, die zich door een half dozijn kleinen aan haar kleed voelt trekken die kleinen zoo donkerbruin als vader en moeder, weten wel dat „grootmoe" ze niet afsnauwt, en zoo oud als ze is, nog met hen spelen kan. Indien het toeval u eens door die vallei heen brengt, vraag Jeanne dan eens naar pastoor Gabriël, en gij zult zien, dat haar onwillekeurig een traan langs de vermagerde wan en biggelt. Gij hebt zeker al begrepen, waarde lezer dat ik 't verhaal van mijnheer Gabriël, den pastoor van Marnas, uit haren mond heb. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6