Oorlog of Vrede. l'" kkrrr r" I Dinsdag 12 Juni 1923 46st© Jaargang No. 14458 Van het Vaticaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 13 JUNI DE REORGANISATIE VAN R.'K. KIESVEREENIGING. DE Jaiigt: De huldebetooging aan de Koningin te Amsterdam. Herdenking 10-jarig bestaan der Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Jubileum. Muziek vereeniging Harmonie „Crescendo." LANGS DEN _WEG. Aanbesteding. Opgedragen. Ernstig ongeluk. Aanrijding. Rijkspostspaarbank. Hinderwet. R.-K. Volksbond. Weldadigheid naar Vermogen. Het misdeelde Kleverpark. Een mooi jubileum. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Circus Carl. Hagebeck. „Koninginnedag." R. C. H. WORDT TEN STADHUIZE ONTVANGEN. Hooge Raad. Rijwielen, Gevonden voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor j. Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.5S Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Adverlentiën tusschen den tekst als ingezonden mededecling, op da le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij voo, uitbetaling HET MONUMENT VOOR PIUS X. Men bericht ons uit Rome: De onthulling van het monument voor Paus Pius X z.g. is nu definitiet vastgesteld op Donderdag 28 Juni Vigilie van het feest der H. H. Apostelen Petrus en Paulus. Bij deze plechtigheid zal de H. Vader te genwoordig zijn, alsmede het H. College van Kardinalen te Rome verblijvend, dc diploma ten bij den H. Stoel en enkele genoodigden, daar dc plaats vanwaar iets van de plech tigheid gezien kan worden slechts betrekke lijk klein is. Het monument werd vervaardigd door den beeldhouwer Astorri en den architekt Di Fausto, wier plan goedgekeurd werd door Paus Benedictus XV en de daartoe aange wezen Kardinaals-commissie. Later hopen we een beschrijving en een afbeeldsel van het monument te geven, waarvan het voor naamste onderdeel het meer dan levensgroot beeld is van den overleden Paus. Het mo nument. eenvoudig in zijn opvatting, past geheel aan de Basiliek, waarvan alle afme tingen zeer groot zijn en waar de beste har monie der afmetingen hecrschende is. Het beeld is te voorschim gekomen uit een kolossaal blok marmer van de Monte Altis- simo, naar Rome gebracht en daar gebeiteld. Sinds eenige maanden bevindt het beeld zich op zijn bestemde plaats, waar de beeldhou wer er de laatste hanö aanlegt. (Ingezonden). De Paus is in staat den vrede van Europa te verzekeren. Voltaire. Wie met mij in deze plotselinge ontke tening der elementaire krachten een orkaan arkent, die tijdelijk de zon der gerechtigheid verduistert, maar straks wijkt voor hare stralen zij het ook helaas lichtend over puinhoopen hij zal het wellicht nuttig achten bijtijds kennis te nemen van wat tot dusver was opgebouwd en straks zal wor den voortgezet en voltooid. Met deze weinige, doch veelzeggende woorden eindgde Prof. de Louter zijn be kende brochure: „Hoofdpunten van het Oor logsrecht", Ligt hier niet voor ons, Katholieken, een groot arbeidsveld open, om het werk des Vredes voort te zetten en met alle kracht te voltooien? Wat leerde ons het verleden? Een lange rust en ongestoorde voorspoed hadden de volken van Centraal en West Europa, die zichzelven aan de spits der be schaving stelden, langzamerhand in den waan gebracht, dat het oorlogsrecht zijn rol had uitgespeeld en naar een museum kon worden verwezen. Plotseling, als een donderslag uit schier wolkeloozen hemel, weergalmde de krijgs trompet en honderdduizenden stonden klaar om elkander te verdelgen. Welke waarde hadden nu de gesloten ver dragen, waarborgen en overeenkomsten? Laten wij nu niet meenen, dat wij onzen plicht om deze groote ramp met al zijn droevige gevolgen te keeren, gedaan hebben. Het Vaderland, zoo schrijft Kard. Mercier, is niet enkel eene samenscholing van lieden of huisgezinnen die denzelfden grond bewo nen, door gebuurschap of bedrijf onderling min of meer met elkander in betrekking staan,es dezelfde blijde of droevige gedenk dagen vieren, neen, wij zijn eene vcreeniging van zielen, een verbond van geesten en har ten ten dienste eener maatschappelijke in richting, die men moet vrijwaren en verde digen onder leiding van hem of hen, die haar lot in handen hebben. Maar mogen ook wij niet eens gaan meespreken in die lei ding? En al heeft het geweten souvereinc rechten, een ieder is er toch diep van over tuigd, dat als Europa nog zoo'n ramp zal over komen, wij uit den keten van volken zullen uitgeschakeld worden, Tot op den huidigen dag l.ezen wij niet anders dan over vredesconferentiën en er is geen vrede, en er komt geen vrede, zoolang wij onze belangen in hun handen stellen; zij bezitten geen macht om een beslissende uitspraak te doen. Het kan daarom van waarde zijn hier naar voren te brengen, wat nog dezer dagen een R.-K. Priester schreef: torpedeeren van hospitaal- en passagiers booten, het gebruiken van giftige gassen, het uithongeren van grijsaards en kinderen, dc gewone dageliiksche middelen zouden worden om een rechtvaardigen oorlog tot het „biltere einde" voort te zetten. Maar wie zal het zedelijk verval schetsen, dat a3n Europa, neen aan heel de wereld bracht. Wat verwoesting in de eerbaarheid der vrouwen, wat verwaarloozing der kinde ren. Wat enorme vooruitgang in den moord en rooflust onzer tot wilden ontaardende Europeanen, dat luchtschepen nu heele ste den kunnen uitmoorden en de volgende oor log een hellevisioen over de aarde zal ont ketenen?" Wij katholieken van dezen tijd hebben ge zien wat een moderne oorlog is. Wij die zoo groot in aantal zijn, laten wij het ons tot een plicht rekenen voor den vrede van Europa te arbeiden, dan hebben wij aan de geheelc menschheid een groote weldaad bewezen. Laten wij onze schreden richten tot Rome, van daar kan een bemiddelende en verzoen de macht uitgaan.De geschiedenis is daar om het te bewijzen. Tegen het einde der XVIIe eeuw schreef de proteslantsche wijsgeer Leibnitz: Naar mijn oordeel moest Europa en de be schaafde wereld te Rome een rechtbank van scheidsrechters oprichten, waarvan de Paus voorzitter zou zijn. Deze rechtbank, die bo ven de vorsten zou staan en hen zou leiden en oordeelen, zou ons tot de gouden eeuw voeren. Een ander protestantsch staatsman, Pitt, schreef in 1794: Wij moeten wederom een band vinden, die ons allen vereenigt. De Paus alleen kan die band zijn. Rome alleen kan op onpartijdige wijze en zonder voorin genomenheid uitspraak doen, want niemand twijfelt aan de eerlijkheid van haar oordeel. Ook volgens Voltaire is de Paus de eenige, die in staat is den vrede van Europa te ver zekeren. Hooren wij zijn eigen woorden: „Het be lang van het menschdom eischt, dat er een breidel zij, die de vorsten in bedwang houdt en het leven der volkeren beschermt". Deze breidel zouden moeten zijn opper priesters, die zich in de tijdelijke ge schillen alleen zouden mogen mengen om zc bij te leggen, en die de vorsten en volken op hun plichten zouden wijzen. Aan ons de taak hun wenschen ook al komen zij uit het vrijzinnig kamp te ver wezenlijken! Roelof ar endsveen, C. KORTEKAAS. Sociëteit „St. Bavo" --- Examen Ned. Han delsinstituut 6 uur R.K. Politie-agen- tcn half 10 Rederijkers 8 uur Begrafenis-onderneming 8 uur Be stuur Grafische Bond 8 uur Bevol kingsbureau van 8—10 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5—half 9 Hansegebouw Klein a Capellekoor 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie half 9. Den Hout Concert H.O.V, 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 3—9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm, van half 11 tot halt 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 2—4 en van 89 uur. Tel. 1671. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Varicté-voorstelling. „De wereld-oorlog van 1914'18, zegt hij, en de droevige gevolgen daarvan tot nu toe, hebben op sommige uitspraken der katho lieke moralisten over den oorlog een zooda nig licht geworpen, dat wij met alle recht mogen vragen naar de herziening der con- clusiën daaruit getrokken. Die conclusiën spraken over rechtvaardige oorlogen, over een wettig gezag in dien staat, dat den oorlog kan verklaren, over een billijke reden, die geproportioneerd is aan de ramp en van den krijg, over de maatregelen om de wreedheden van den oorlog te beletten, over de bescherming van de niet medestrijdende bevolking, over de verplichting der soldaten zeiven als zij twij felen aan de rechtmatigheid van den oor log, of het aan katholieke vorsten geoor loofd is oorlogsbondgenootschap te sluiten met ongeloovige of kettersche vorsten. Al deze zaken werden nog na de Napoleonti sche oorlogen ernstig behandeld, omdat men toen nog niet kende de die de moderne oorlog sticht in de hoofden der oorlogvoerende volken. Omdat men niet kon denken, dat in onze beschaafde tijden, het breken van staatscontracten, het depor- teeren van overwonnen bevolkingen, het In een gisterenavond gehouden vergade ring hoeft het bestuur der R.-K. Kiesver- eeniging behandeld de verschillende ingeko men voorstellen w.o. een verzoek van de studieclub „Sint Bavo" aan het bestuur om en bloc af te treden. Het bestuur was van meening, dat een collectieve ontslagname in dc gegeven omstandigheden de verwarring slechts zou vergrooten en met een zuiver verantwoordelijkheidsgevoel niet is overeen te brengen, temeer waar een juiste samen stelling van het bestuur, met het oog op dc hangende reorganisatieplannen, aan be zwaren onderhevig is. Het besloot aan de eerstvolgende alge- meene ledenvergadering voor te stellen een commissie te benoemen, die in opdracht te besludceren het rapport-Barge met de ingekomen stukken en voorstellen de reorganisatie van de R.-K. Kiesvereeniging betreffende, zijnde a. het rapport-Barge; b. de motie-v. Cranenburgh; c. het voorstel- v. Tetering; d. bet voorstel der studieclub „Sint Bavo"; II. rapport uit te brengen aan de verga dering der R.-K. Kiesvereeniging, al of niet met wenschelijk geachtfe concepten. III. zoo spoedig mogelijk en zonder de vol voering van de reorganisatie af te wachten van advies te dienen aan de algemeene ver gadering over de vraag of het in het belang der R.-K. Kiesvereeniging te Haarlem moet worden geacht, dat het bestuur zijn man daat ter beschikking stelt voordat de reor- krankzinnigheid, ganisatie is tot stand gekomen, casu quo met voorstellen omtrent het aantal en de personen, die in het nieuwe bestuur zui len zitting nemen. De datum van de eerstvolgende alge meene ledenvergadering zal worden vastge steld spoedig nadat het rapport-Barge zal zijn verschenen. VERGADERING VAN HET PROVINCIAAL COMITÉ IN NOORDHOLLAND. Zooals bekend is een Centraal Huldigings comité opgericht, dat een huldebetooging van afgevaardigden van vereenigingen uit het geheele land aan de Koningin ter gelegen heid van de herdenking van Haar Regec- ringsjubileum voorbereidt. Deze huldebe tooging zal plaats hebben op Donderdag 6 September des namiddags voor bet Ko ninklijk Paleis. Gedurende het défilé zal aart de Konin-, gin een oorkonde worden overhandigd na-, mens alle deelnemers, met een album, waar in de namen van alle deelnemende vereeni gingen. Tevens zal dan het Hoofdcomité voor het huldeblijk aan de Koningin het huldeblijk van het Nederlandsche volk aanbieden. Wanneer alle deelnemers op den Dam zul len zijn aangekomen, zal door de zangver- eenigingen een huldigingslied van A. C. Du- dok van Heel worden gezongen. Aan het slot daarvan zullen alle aanwezigen op de wijze van het oude Wilhelmus aanheffen: Wilhelmina van Nassouwe, Vorstin van Nederland, U zweer ik eeuw'ge trouwe, U en het Vaderland! In goede en kwade stonden, Geleid door 's Heeren hand. Blijv' vast en trouw verbonden Oranje en Nederland! In alle provinciën werden provinciale co- mité's opgericht en in de gemeenten Amster dam en Rotterdam stedelijke comité s. Maan dagmiddag had hier een vergadering van het provinciaal comité voor Noord-Holland plaats, die werd bijgewoond door verschei dene om in het comité zitting te nemen genoodigden en Jhr. Ir. A. C. von Weilcr, lid van het dagelijksch bestuur van bet Cen traal Huldigingscomité. De vergadering werd geleid door den heer Job. de Breuk, die, na allen het wel kom te hebben toegeroepen en te hebben medegedeeld dat de samenkomst diende om dc nadere plannen te bespreken, het woord gaf aan den voorloopigen secretaris mr. P. Fuhri Snethlage. Mr. P. Fuhri Snethlage deelde mede, dal het initiatief tot de huldiging is uitgegaan van de Kon. Vcreeniging „Oranjebond" te Den Haag en dat daarna tot stand is ge komen het Centraal Huldigingscomitê. Ver der, dat het provinciaal comité zoo is sa mengesteld uit personen wonende in de ver schillende gemeenten, dat alle richtingen en lagen der maatschappij er in zijn vertegen woordigd; de steun is ingeroepen van den Commissaris der Koningin en de medewer king van den Burgemeester van Haarlem. Tenslotte werd medegedeeld dat het co mité aldus is samengesteld:: Joh. de Breuk, Haarlem; Mr. J. P. Bos man, Alkmaar; G. Smits, Heiloo; H. A. Peet, Hilversum; K. Hos Bzn., Uitgeest: H. P- Geerkc, Alkmaar; H. H. Keesom Sr., Den Burg; B. van Rooy, Wieringen; Mevr. S. C. C. BronsveldVitringa, Hoorn; Mr. A. Lees berg, Alkmaar; N. Dekker, Obdam; W. Boon Jr., Krommenie; W. J. Van Dani, Oudt rkerk a. d. Amstel; C. Adriaanse. Den Helder!;; A. Colijn, Nieuwer-Amstel; K. Brug, Marken; A. Gravestein, Urk; Mr. A. Slob, Haarlem mermeer; L. Harms Jr., Zaandam; Jos- de Lobel, Haarlem; H. Souverein.J'Haarlem; F. H Smit, Haarlem; Mr. P. Fuflri Snethlage, Heemstede; Mr. W. C. Wendelaar, Alk maar; G. H. Beker, Enkhuizen; S. Groot, Enkhuizen; P. J. Dam, Hilversum en Ange- nent, Helder. Daarna deed Jhr. Von Weiier mcdcdeelin- gen aangaande de organisatie van de belon ging. Spr. zeide dat nu all* provinciale comi- té's aan den arbeid zijn dat overal groot enthousiasme voor de zaal* is. Het is geble ken dat verschillende landelijke organisaties er prijs op stellen om in_ eigen verband aan de betooging deel te nemfn en niet in provin ciaal verband. Getracht i\l worden aan dien wensch te voldoen. De landelijke vereenigingen zullen dan de propaganda bij hun afdeelingen moeten ma ken. Maar aan de secretarissen van de Pro vinciale comité's zullen de afdeelingen zich moeten aanmelden. Gezamenlijk zullen de afgevaardigden uit de verschillende plaatsen naar Amsterdam gaan en daar zal dan op het terrein van de ijsclub worden getracht ze over hun organisa ties te verdeelen. Vertegenwoordigers van dc landelijke organisaties zullen worden uit- genoodigd in het Centraal Huldigingscomité zitting te nemen. Naar een raming zullen aan de betooging 20.000 man kunnen deelnemen. De heer Fa- bius, oud-ritmeester van den generalen staf heeft de leiding van de organisatie op zich genomen, die daarbij zal worden bijgestaan door den Hoofdcommissaris van politic te Amsterdam, den heer A. J. Marcusse. Om alles goed te kunnen regelen en om een rege ling van den loop der treinen te kunnen tref fen is het gewcnscht, dat het aantal deelne mers spoedig bekend is. Tot het einde van de maand Juni kunnen zich nog deputaties Van deelnemende ver eenigingen aanmelder). In den stoet zijn mu ziekkorpsen noodig. Gewenscht is daarom dat zich ook deputaties uit harmonie- en fam farecorpsen aanmelden en leden van zangver- eenigingen om op den Dam bij het zingen van het laatste gedeelte van het Huldigings lied den toon te kunnen aangeven. Nadat een opgaaf van de deelnemende vereenigingen is ontvangen zal bericht worden uit hoeveel personen de deputatie kan bestaan. Ge wenscht is dat er onderscheidene groepen in nationale kleederdracht zijn. Na deze inleiding hadden eenige besprekin gen plaats. Daarbij werd opgemerkt, dat de leden van het provinciaal comité verdeeld zijn over hoofdplaatsen in een bepaald ge deelte van de provincie en dat de bedoeling is, dat dan een persoon uit een centrum van een district dat geheele district zal bewer ken. Gezorgd dient te worden dat de secreta ris van het provinciaal comité tijdig weet welke vereenigingen zullen deelnemen. De raad werd gegeven plaatselijk op een verga dering de vereenigingen op te roepen en in de plaatselijke pers propaganda te maker,. Besloten werd verder dat de zetel van het dagelijksch bestuur van het provinciaal co mité te Haarlem zal zijn gevestigd. Benoemd werden als voorzitter de heer Joh. de Breuk en als secretaris-penningmeester mr. P. Fuhri Snethlage. Deze'heeren zullen zich een twee den secretaris kunnen toevoegen. Benoemd werden als afgevaardigden in het Centraal Huldigingscomité mr. J. P. Bosman van Alkmaar en mr. P. Fuhri Snethlage Tan Haarlem. Voorts zijn benoemd tot eere-voor- ïitter de Commissaris der Koningin in Noord- Holland Jhr. mr. dr. A. Röell en tot eerelid de Burgemeester van Haarlem de heer C. Maarschalk. Tenslotte werd medegedeeld dat uit eenige plaatsen zich reeds vereenigingen tot deelne ming aanmelden en dat reeds eenige comité leden plaatselijk werkzaam zijn. Vereenigin gen uit Haarlem, die wenschen deel te nemen met een deputatie worden verzocht zich schriftelijk aan te melden met opgaaf van hun secretaris bij mr. P. Fuhri Snethlage vóór Zaterdag a,s. Vermelden wij nog dat aan iedere deelne mende vereepiging ter bestrijding in de alge meene kosten aan de organisatie verbonden een bijdrage van 5 is verzocht. Als bekend mag voorondersteld worden, dat de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen in. het begin van Juli hear 10-jarig beslaan hoopt te herdenken. Aan een groote voorbereiding paart zich een eren groote be langstelling ailerweg© voor dit herderódngs- feést. Door haar voorbeeld en gevoerde actie zijn in tal van plaatsen in ons vaderland verschil lende Brigades opgericht, die zich erop toe leggen, bij verdririkingsgevallen practjsche hulp aan drenkelingen te bieden en ook om door heil plaatsen van doeltreffende reddings middelen het aantal slachtoffers van dood door verdrinking zooveel mogelijk te beper ken. De Brigade ontving van H. M. de Koningin- Moeder en van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden medailles. De gemeente Haarlem schonk een gouden medaille en van den bur gemeester san Haarlem, eere-voorzitter der Brigade, werd een waardevol kunstvoorwerp in zilver ontvangen. Tal van corporaties en personen schonken medailles en 'kunstvoorwerpen. Allen bewijzen van waardeerirg. Gaan we in het kort de programma's, die ontworpen .werden, na, dan vinden we ver meld, dat van Maandag 2 tot. Maandag 9 Juli een uitgebreide tentoonstelling wordt georga niseerd bij den heer Mathot, Gr. Houtstraat. Op Dinsdag 3 Juli, in het. Brongetrouw, Voor dracht en film over bet reddfingswezen. Op Zaterdag 7 Juli Nationale Zwemwedstrijden in het Z. B. Spearne, opengesteld voor Politie en voor bij den Bond aangesloten Brigades. Op dien middag wordt ook gehouden een Corso van versierde vaartuigen: motorbooten, reilvaartuigen, wherries, roaibooten en caoo s. Medailles en kunstvoorwerpen worden voor elke groep afzonderlijk beschikbaar gesteld. Ieder bezitter van een vaartuig kan mededin gen en krijgt hij deelname een prachtplaats bij den zwemwedstrijd. Inschrijving geschiedt kosteloos tot 18 Juni bij den heer A. van Amstel, Ged. Oudegracht 47 en voorts bij de besturen van de Haarlemsche Jachtclub, de Boei- en Zeilveresniging „Het Spaarrte en dc Haarlemsche Zeilvereeniging. Met wat goeden wil en een ruime deelname kan dit Corso wat schoons voor Haarlem worden. Oo,k schrijven we gaarne een woord van opwekking voor de deelname aan de Zwem wedstrijden. Hoewel het weer op dit oogen- b'iili nog niet tot zwemmen aanlokt, vertrou wen we toch op een verandering ten goede. De temperatuur van liet -water stijgt niet den dag en 't kan best in enkele dagen warm weer worden. Verruimt men vóór 18 Juni in te schrijven bij de secretaresse, Mevr. N. J. Meyeiri'rk—Rijk, Kleine Houtweg 2rd„ d^n-is dé karts von dcéluame verkeken. Zondag 8 Juli zuilen Nationale Wedstrijden, O. a. om hét kampioenschap tot het Redden vam Drenkelingen verzwommen worden in de jrachtinrichtirg „Sloop's Bad", te Overrent. Vftor deze wedstrijden, is dc Brigade geheel onafhaHkelijlk van het luimige weer. Inschrij vingen ook hiervoor tot 18 Juni aan het se cretariaat. We wenschen de Brigade mooi, warm zwemwee feen ruime deelname en een schit terend slagen van haar herdenkingsfeest toe. Vandaag vierde de heer P. J. Winkel den dag, dat hij 25 jaar in djen-st was bij de Cacao- en Chocoladefabriek der fa. Droste Co. "Om 10 uur werd bij van morgen per auto van huis gehaald en r.aaT de fabriek gebracht, waar hij op het kantoor werd toegesproken door den heer G. J. Droste., die hem tevens de gebruikelijke enveloppe met inhoud over handigde. Ock ontving hij de draagmeclailte en het diploma, dat 'de Maatschappij vam Nij verheid uitreikt voor 25-jarigen trouwen dienst. Op de afdeeting, waar hij werkzaam is,werd de jubilaris nog namens het personeel toege sproken en hem een buffet als cadeau van het geheele personeel geschonken, alsmede n fraaie bloemenmand. Het verdere van den dag had hij vrijaf, om thuis het feest te vieren. Bovengenoemde vereeniging zal Zaterdag 16 Juni a.s. een uitvoering geven, in den tuin van "t Brongebouw, des avonds kwart over 8. ter herdenking van dien slag bij Waterloo. O.tn. za! worden uitgevoerd „De Slag bij Waterloo Ten tijde der „beschaving". 't Spul siokt door de stad. Vanaf de Croote Hout.brug komt het ineen vaartje naar beneden, het Plein over. Woonwagen: hoogte van broodkar en juist 2 maal zoo diep. Kerel in lompen, blootsvoets, trekt. E»n heiden in z'n soort. Verwilderde blik, verdierlijkte trekken om neus en mond. Vettig lang hoofdhaar sliert oyer 't. vaal- goor gezicht, zoodat de regen er in straaltjes langs sijpelt. Vóór, tegen den wand een kooitje, waann vogel bibberend zit ineengedoken. Achter den wagen loopt een slonzige vrouw, brutaal elkeen aankijkend, af en toe de kar een duwtje gevend, als 't haar te langzaam afgaat. Anders gelooft ze het wel. Voor gescheurde lap quasi gordijn kijkt een kind schreiend naar buiten. Schreiend: om z'n mensch-zijn. 't Overziet hier voor dat kleine raampje een deel van de Maatschappij, waarvan het, nu alreeds, is buitengesloten. 't Is de gaping, die het onherroepelijk scheidt van de „beschaafden". Hier wordt geleden een kinderleed, dat niemand kenl, dan alleen kinderen van zijn -soort. Zou er in onzen beschaafden tijd, waarjn geniën de schitterendste uitvindingen doen, nu geen middel kunnen gevonden worden om oo'k deze lieden tot het normale peii van „mensch" te brengen? Ik denk aan het allernieuwle liefdewerk. Ja, waarlijk, het „Wonwagemwerk" is wei een zeer noodzakelijk werk van chris telijke charitas! Hedenochtend werd in de voormalige In- fanteriekazeme, aan den Koudenhorn, aanbe steed eene verving van de militaire gebouwen en werken van hel Zuidelijk gedeelte van hel Westelijk front der Stelling van Amsterdam. Laagste inschrijver was A. H. v. d. Bosch, Heemstede 1810. Hierna werd aanbesteed: Eene verving van militaire gebouwen en wenken ,te Haarlem. Laagste inschrijver was J. Ooslrom, Amster dam f 2090; en ten laatste: het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en wer ken, te Haarlem en te O verveen. Hiervan was de laagste - inschrijver J. W. Lauw Lub bers, te Haarlem 9412. Door de architecten Often Lagen* te Rotterdam, is- aan de aannemersfirma J. B. Kroon san Diest, te Haarlem, opgedragen het verbouwen van pcTOcel Kruisweg 22 tot Heks- lunchroMïivoor plus minus f 18000, Op de terreinen der gemeente-gasfabriek was gisterenmorgen d-e 53-jarige werkman J. H. ,G. wonende Greberstraat, bezig, een ijze- hen vat, waarin een weinig naphtaline zich bevond, 'eeg te branden. Dit werkje had hij reeds meermalen verricht. Hij had het val geplaatst op twee steeuen en daaronder een vuurtje ontstoken, om het vat te verwarmen, waardoor de naphtaline in gas overgaat en door het spongat ontsnapt. Vermoedelijk door een windvlaag is het vat van dc stee- men gerold. De man wilde het tegenhouden, doch kreeg-daarbij een hoeveelheid branden de naphtaline tegen de achterzijde van zijn linkerbeen, waardoor hij aan dat been en verder nog aan de achterzijde van 't lichaam ernstige brandwonden bekwam. Door dok- tér Maurifz en een lid van E. H. B. O. is hij ter plaatse verbon-den en vervolgens is hij per auto-biancard overgebracht naar hel St. Elisabeth's Gasthuis, waar hij ter verpleging is opgenomen. Vandaag was de toestand bevredigend. Doordat een hunner niet op dc seinen van den verkeersagent ielte, kwam een tweetal wielrijders gisteren op den hoek Barleljoris- straal—Groote Markt met elkaar in botsing, waardoor beider rijwielen beschadigd wer den, Tegen hem, die niet oplette, is proces verbaal opgemaakt. De opgave betreffende het postkantoor te Haarlem en zijne bij- en huilppositkan toren over dc maand Mei 1923 luidt als volgt: Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd 200.408 09 en terugbetaald f 244.878,82. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 44.470,73. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 3796. Door .tnsschenlkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven no.mi'nanl j ioöo en afge-sehteven f 12410. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 200. Het aantal niéuw uitgegeven staatsschuld-boek jes bedroeg 3. Tol aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uit gevoerd 1 order tot een nominaal bedrag van f 500, Hieronder 171 formulieren ad f t in spaar- bankzegels van 5 cent en 654 formulieren ad f 1 in spaarbawkzegels van 1 cent. School- sparen. Ter inzage is nedergekgd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. H.'War nier Jr., te Heemstede, om vergunning lol oprichting van. eene boek- en handelsdrukkerij in een perceel aan de Gierstraat no. 8 en het daarin plaateen van 2 e'ectromotoren tot ecu gezamenlijk vermogen van 4 P.K. De retraite voor dc leden van den R.-K. Volksbond, afd. Haarlem, zal dit jaar in het retraitehuis te Noordwijkerhout worden ge houden van 811 September. Het maandelijksch overzicht van Welda digheid naar vermogen luidt: In Mei is uitgegeven: Wekelijksche ondersteuning 442,30 Losse Giften 2.52 Diversen 42.10 Hoe vele malen, mijnheer de Redacteur, hebben wij, Kleverparkers, nu al gebid en gesmeekt om een iramwachthuisj-e in het rondpoint van het Kleverpark. Het ir, daar toch zoo'n druk punt en je staat er of in den regen of in den wind of in de zon. Zel den. bijna nooit, is het wachten op de tram daar voor de wachtenden geen torment. Ach, kom tramdirectie, denk eens aan het misdeelde Klevcrpark en plaats er een wachthuisje. Vele dames zullen u dankbaar gedenken wanneer zij van dit wachtlokaal zullen gebruik maken. Totaal 486.92 Zooals we gisteren, reeds meldden, herdackt dezer degen mej. A. Droeg den dag. dat zij 25 jaar lid was der St.-Elisabeth's Vcreeniging De dag zelf is voor haar onbemerkt voorbij gegaan, omdat de jubitaresse liet stil ge houden had. Doch ondanks hare bescheiden heid iis haar mooie feest toch uitgelekt en haar medeleden hadden 't plan opgevat, deze ijverige werkster der St. Elisabeth's Vereeiri- ging tóch een welverdiende hulde te brengen. Alle leden waren het niet elkander eens, dat dit feest van mej. Droog recht hartelijk ge vierd moest worden. En dat is gistermiddag dan ook gebeurd in een gewone bijeenkomst der St. Elisabeth'sVeree.niging in haar gebouw aan .de Jansstraaf. Wel is dc herdenking hoogst eenvoudig geweest, wel geschiedde zij in zeer besloten kring, maar de hartelijkheid was er niet minder om. Het is een recht ge zellige middag geworden voor alle dames, maar natuurlijk het meest voor die feesteliinge zelf, d>ic niet licht dfe haar gebrachte hulde zal vergeten. Onder hst zingen van een ..Welkomstlied" door alle dames, werd mej. Droog, die ver gezeld was van hare zuster, de zaal binnen geleid, waarna de presidente, mevr. Rohde, haar dn Ih-atitetijtke bewoordingen gciluk wenschte. Spr. wees er voorts op, hoe dé ju- hilaresse steeds een ijverig lid der vcreeniging geweest is en vooral een trouw bezoekster iler zieken. Dit laatste is met hef klimmen iter jaren, wel wait minder géwordén, maar dat neemt ïaet weg, dat zij zich nog steeds, zij he.t dan ock op eenig ander gebied der vereeniging, een waardig lid betoont. Spr. was gelukkig, haar namens de dames der vereeni ging een beeldig bakje met fraaie bloemen te kunnen overhandigen. Het bakje, dat werkelijk een sieraad is, is afkomstig uit de Amhemsche Plateelbakkerij. Mej. Droog, voor wie het feest een geheel onverwachte verrassing was, dankte getroffen voer deze bewijzen van hartelijkheid. Zeer gezetüg bracht men verder den mid dag in itatiemen. kring door, waarbij muziek en zang den boventoon voerden. Barometerstand 776. Stilstand. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 12 Juni. Hoogste barometerstand 777.1 m. M. te Scilly. Laagste barometerstand 751.2 m. M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Juni: Zwakke tot matigen tijdelijk wellicht krachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk regen, iets warnier, vooral aanvankelijk. Gisterenavond trotseerden weer velen do zomcr.koude buiten en binnen het circus, om te genieten van het vele, dal Hagenheck's programma aankondigde en het zeker niet weinige, dat in de groote tent wordt uitge voerd. De leeuwinnen-groep was aardig om ta zien, de twee Pcrias maakten bewonderens waardige toeren aan de trapeze, het grieze lige sïangenmensch iiet zich onmenschelijk opvouwen, de jockey's sprongen dat 't een lust was, de drie clowns vertoonden hun be kende vrootijkc grappen en zoo was er veel te kijken. Maar 't mooist vonden we wel „origineele vrijheidsdressuur van den herr Carl Petoletti'. Prachtige paarden, die, goed gedresseerd, een iust voor het oog waren en de herinnering aan ouderwclschc circus-heer lijk heden weer opriepen. lieden is het circus vrtrokken. De Vcreeniging .Koninginnedag" heeft on langs door middel van een circulaire een dringend beroep gedaan op Haarlem's inge zetenen om mee te helpen het 25-jang rc- geeringsjubileum van H. M. de Koningin op feestelijke wijze te vieren. Gelijk het meer gebeurt, schijnen velen vergeten te hebben die circulaire op te zenden naar den pen ningmeester En toch dringt de tijd, om een passende feestviering voor te bereiden. Daarom brengen wij gaarne het verzoek van den penningmeester over om nu onver wijld een flinke bijdrage te doen toekomen. Naar wij vernemen zal R. C. H., voetbal kampioen van Nederland, a.s. Vrijdagavond 7 uur officieel ten stadhuize worden ont vangen. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft gisteren geconcludeerd tot verwerping van liet cassatieberoep van A. M. L. S., huis vrouw van G. II. B., die door de rechtbank was veroordeeld tot. 2 maal f 10 boete, we gen-s overtreding van art. 436 Wetboelk van Strafrecht. Tegen den 25-jarigen koopman J. P., di« vtsWacht worcllt van vertuis lening vain een ril-,viel, is te dier zake proces-verbaal opge- maaikf. Bij dc politie is aangifte gedaan, dat uitt da gang van het Bevolkingsbureau aan de Ged, Oude Gracht een rijwiel ontvreemd is. Terug te bekomen bij: J. Houwelitig, Zuïd- Brouwer?straat 41, abonnement N. S. (J. J. F. C.)v, d. Ploeg, Bakkerstraat 70, boom, spriet van sloep; .1. Smit, Sophiasfraat 9, étui van tabakspijp; Dir-kmaat, Oranjestraat 104, fietspomp; J. B. Meulman, Ged. Gracht 18, geel hondje; J. Steenstra, Spoorwcgstraaf 24, zwart hondje; P. Verslege, Patik-laan 88, hang slot niet sleutel; Ch. Vuist, Oorkond'elaan 16, herdershond; Kennel Fauna, Parklaan: witte hond. gebracht door Dr. Land, Wagenweg 40, 2 zwarte kaften, gebracht door J. v. Werte, Gen. Joubertstraat 11; F. Keerwolf, Garemko- kertkade 8, jongensjas; Politic-bureau, Smede- straat, nummerplaat, zwarte damespotrtemon-, r.aic; M. van Leeuwen. Vooriri-tga-ngylraat 59,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1