'm Woensdag 13 Juni 1923 46ste Jaargang No, 14459 Een leger van officieren. DIT NUKR BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN, EERSTE BLAD Jubileum. DE WERELDKLOK. R.-K. Esperantisten. STADSNIEUWS. AGENDA 14 JUNI „Koninginnedag." Treinenloop van en naar Haarlem en Zandvoort. Provinciale Staten van Noord- Holland. "langs~den weg. M. E. T. IJsei Stoomtramweg Mij DE NIEUWE HUURWETTEN. Zakelijke belasting op het bedrijf. Personalia. Giften. Programma VAN HET KANTONGERECHT. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Het Jaarverslag van de Kamer van Koophandel J. J. WEBER ZOON Opticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem Ve abonnementsprijs bedraagt voo» Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bv vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels fcO cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling Er is sinds langen tijd een sterk verlangen naar wijziging van de organisatie onzer Katholieke Staatspartij merkbaar. Wie ziin ooren te luisteren legt in kringen, waar men zich voor ,,de politiek" interesseert, zal waarnemen met hoeveel spanning op het apport-Barge gewacht wordt. Onze Haarlemsche afgevaardigde, mr. Bomans, is blijkbaar het wachten reeds beu geworden en in de Maasbode heeft hij zelf een „schets eener georganiseerde R.-K. Staatspartij" gegeven. Gelijk wij dit van mr. Bomans gewoon rijn, is de vondst vernuftig en is zijn uiteen zetting de moeite van het bekijken alleszins waard. De schrijver wenscht in plaats van den Algemeenen Bond een „Vergadering van vijfhonderd", met een bestuur van 50 man en een moderamen of dagelijksch bestuur van 15 personen. De samenstelling denkt hij zich ils volgt: Voorzitter van het geheel en elk deel, •oorzitter dus der R.-K. Staatspartij, zij mbtshalve de president der R.-K. Tweede Kamerfractie. Ondervoorzitter zij de voor zitter van den kieskring Amsterdam, aan wien de eerstgenoemde de leiding der Congres- en zelfs Vijfhonderd-vergadering kan overlaten. Verder hebben zitting in dat bestuur de presidenten der zeventien overige Rijkskieskringen, de voorzitters der Kamers, indien natuurlijk R.-K., de R.-K. Ministers en oud-ministers, de R.-K. leden van den Raad van State en Hoogen Raad der Nederlanden, de Gouverneurs der Pro vincie, verder minstens één afgevaardigde Ier Pers, der Propaganda, der R.-K. Univer- ;iteit, van den Bond van Gemeenteraads leden, van de leden der Provinciale Staten, van den Hoogen Raad van Arbeid, van de \.lg, Rekenkamer, de R.-K. Burgemeesters an gemeenten boven de 50.000 inwoners. De aanvulling van het ontbrekende getal loor afwezigheid van sommige groepen of ,loor bedanken van niet te vervangen perso- len, zou moeten geschieden uit de fracties Ier Eerste en Tweede Kamer, Pers- en Pro- aganda-vertegenwoordiging, Staten- en lemeenteraadsleden, wethouders van groote zmeenten, enz. Wat de 450 niet-bestuursleden der Verga- sring van Vijfhonderd betreft, als zoodanig Raadhuis, Schoten Gemeenteraad 2 uur. Raadhuis Bloemendaal Gemeenteraad 2 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en Variété-voorstelling. Op den 20sten Juni hoopt onze voormalige stadgenoot, de heer H. Hoogers, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar als schilder in dienst trad bij de Centrale Werkplaats. Na overgeplaatst te zijn naar Amersfoort, werd hij daar als ploegbaas aangesteld. Het is nu reeds 18 jaar geleden, dat de heer August Noll, uurwerkmaker en mecha nicus te Villingen (bad Schwarzwald), zijn beroemde wereldklok in het Brongebouw tentoonstelde. Vele Haarlemmers zullen hem zich waarschijnlijk nog wel herinneren. 3 hans is de heer Noll, die in den oorlog zware beproevingen doorstaan heeft weer in Haarlem en heeft zijn klok tentoongesteld in de voormalige sociëteit „Trou moet büjc- ken waar zij tot op heden reeds veel kij kers getrokken heeft. De demonstraties met de klok worden gegeven om 11 en 12 uur des morgens, 2, 3 en 4 uur des midfiags en 7, 8 cn 9 uur des avonds. De keurige uitlegging van den heer A. W. Andriessen Jr. uit K.'dam, omtrent de wer king der klok, verhoogt zeer de waarde der demonstratie. De klok zelf, een gevaarte van 4'A M. hoogte, 4 M. breedte en 134 M. diepte, is een waar wonderwerk. De heer Noll heeft er 7 jaar aan gearbeid en de volgende maand viert zij een zilveren jubilé, want in Juli 1898 was zij voltooid. Deze wereldklok verwekt een en al be wondering om haar schoone, sierlijke, zin ijke en kunstige en kunstige uitvoering. Zij is een trotsch bouwwerk in renaissancestijl en geeft ouden voor een nogal groot deel de voor- den voorgevel en het portaal van een fraaie ïtters van bestaande organisaties optreden, kerk te zien en is uitgepolitoerd en mat notenhout vervaardigd. Over wat zij zoo al aangeeft, staat men perplex. Seconden, minuten, kwartieren, uren, dagen, weken, maanden en jaren, terwijl zij rekening houdt met de veranderlijke Christelijke feestdagen (Paschen en Pinksteren) en met het schrik keljaar. De jaargetijden worden aangegeven en verwisselen mechanisch op den gepasten tijd, d. w. z. op 21 Maart, 21 Juni, 23 Sep tember en 21 December. In een nis ziet men den dood, de zeis in de hand. Bij het eerste kwartier passeert hem een kind (de onschuld), bij het half uur een jongeling (bloei des levens) bij het derde kwartier een man(volwassene), en bij 't heele uur een grijsaard (de ouderdom); de 4 tijd perken des levens dus. Bij den grijsaard zwaait de dood driemaal zijn zeis, ais wil hij op het brooze en vergankelijke des levens wijzen. Andere beelden zijn om. nog de 4 Evangelisten, een nachtwacht, die in de nachtelijke uren van 10 uur 's avonds tot 2 uur 's nachts den tijd aankondigt, de trom petter van Sakkingen, die elk nieuw jaar in luidt. Een koekoek laat op zijn tijd zich hoo- ren, evenals de aangebrachte haan. 's Mor gens en 's avonds te 9 uur openen zich de kerkdeuren en een menigte menschen in Schwarzwalder kleedij gaat rond, terwijl een feestelijk koraal speelt. 4 schilderstukken voor Kerstmis, Goeden Vrijdag, Paschen en Pinksteren verwisselen op hun tijd, terwijl dan de klok toepasselijke muziek doet hoo- ren; o.a. op Kerstmis 't heerlijke lied „Stille Nacht, heilige Nacht." Op een troon onder een baldakijn naast de kerkdeuren een Christusfiguur. Elk heel uur gaan de deuren naast deze figuur open en de twaalf Apostelen treden door de eene deur naar buiten, buigen voor den Christus, worden door Hem gezegend en verdwijnen door de andere deur. Alleen de laatste Apostel, Judas Iscarioth, buigt niet en wordt ook niet gezegend. Ziedaar heel in 't kort een en ander van dit wereldwonder aangestipt. Het is een schitterend stuk werk en dan te weten, dat filles mechanisch geregeld is! Op de minuut af wordt alles aangegeven. Door inschake ling is het mogelijk, de werkingen der klok op ieder ookenblik van den dag te vertoo- nen. Een tellurium, uit voorstellingen van zon, maan en aarde bestaande, aan den voet van het kunstwerk geett dezelfde verschijn selen weer als aan den hemel waar te ne men zijn. De secondeslinger is 1 M. lang en weegt 6 K.G. De geheele klok weegt in hare ver pakking 2700 K. G. Het uit elkaar nemen en inpakken vordert 3 dagen, het in elkaar zet ten 4. Het kalenderwerk is op 100 jaar bere kend en duurt tot het jaar 2000. Dan moet dus het kalenderwerk vernieuwd worden. Het mechanisme der beelden blijft natuur lijk onveranderd. De waarde van het kunst werk wordt thans op 100,000 geschat. 1 ot begin Juli blijven de demonstraties met dit wonderwerk voortduren Laat ieder Haar lemmer. groot en klein, deze gelegen heid dit prachtwerk te kunnen bezichtigen, weten te benutten. Omtrent de Zondag gehouden Kringvergade ring meldt men ons nog de volgende bijzon derheden: De Kringvergadering werd uitgeschreven door den R.-K. Esperanlistenbond ,„N. K.", gevestigd te Alkmaar. Haarlem werd uitgeko zen als plaats der bijeenkomst. Zondag 10 Juni arriveerden omstreeks 12 uur de Espe rantisten uit Heemskerk, Wórmer en VVor- mervcer per rijwiel, wat den dames veel moeiite kostte wegens den sterken wind. Haar lemmermeer was reeds aangekomen per trein en Alkmaar had zich verontschuldigd wegens heit Aanbid'diingsfeest in baar parochie. Nadat de voorzitter der Haarlemsche club een welkomstwoord tot de gasten had ge sproken, kreeg de beer Heilker, uit Hoofd dorp, het woord. In een schoone rede zette hij uiteen, het nut en de ^noodzakelijkheid van het Esperanto. Hoe dwaas is de wereld aet name: de voorzitters van de Prov. Kies- ring-organisaties 71; even zoovele voorzit- ers van erkende R.-K. Pol. Propaganda- •lubs, aan te wijzen door het Prov. kies- l'.ringbestuur 71; de voorzitters der locale kiesvereenigingen van de achttien grootste iemeenten in ons land 18; mede achttien voorzitters van locale kiesvereenigingen uit eiken Prov. kieskring cén, aan te wijzen 'oor het Prov. kieskring-bestuur), dijk- Vaven, hoogheemraden, gedeputeerden, wet- ouders van gemeenten boven de 50.000 ielen, leden van hooge Staatscollege's, irecteurcn of redacteuren van de dagblad- er s en periodieken, enz. Ziedaar in hoofdtrekken de bedoeling van en schrijver weergegeven. Niemand zal ont- nnnen, dat de opzet origineel is. Wij heb- >cn echter een groot bezwaar en wanneer le Commissie-Barge een analoog plan zou anbieden, zou ons dat ten zeerste spijten, vant dan zouden wij het werk mislukt chten. Welke waren hoofdzakelijk de grieven egen de bestaande organisatie? Zij betrof- cn niet zoozeer de samenstelling van het bestuur van den Bond en de wijze van af vaardiging naar de Algemeene Vergadering, rnaar de organisatie van de kiezers zelf. Wij hebben al meermalen geschreven, dat die organisatie, zeker na de invoering van het vrouwenkiesrecht, absoluut onvoldoende is, speciaal in de grootere gemeenten. Uit die onvoldoende organisatie kwamen de voornaamste klachten over te weinig in vloed van de kiezers op de samenstelling Ier groslijsten, over opdringen van een poli- ick advies enz. voort. Zoodat aan dien on- ierbouw de eerste en voornaamste zorg moet /orden gewijd Er bestaat thans reeds een scheeve -rer- iouding tusschen de georganiseerde kiezers, celke bij het lijstenslelsel voor vier jaren >ver de afvaardiging naar de publiekrech telijke lichamen beslissen cn de niet geor- ganiseerden, die zich bij de stembus aan de beslissingen, buiten hen om genomen, onder werpen. En nu moge men zeggen: dan moe ten zij zich maar organiseeren! Wij kunnen bij de bestaande inrichting beter zeg gen: dank den hemel, dat zij het niet doen; gij zoudt met al die duizenden geen raad weten. Daarom, eerst aandacht wijden aan het eger zelf, aan de organisatie onzer honderd- iuizenden kiezers. De vorming en indee ling van het kader is van later zorg. Sociëteit „St. Bavo" Kerkzangers 8 uur Esperanto 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur Zuivelbereideis 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert van half 8half 9. Café Brinkmann Groote Markt Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel half 5. nt Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 Van 12 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. anzegebouw" R.-K. Jonge Vrouwen bond half 8 Zangvereen. „Proza"' 8 uur Loodgieters en Electricienspa troons 8 uur St. Christoffel 8 uur. lrongcbouw Ledenconcert H. O. V. 8 uur. spraaik in het Esperanto en. na hem volgden een spreker optreedt voor 1000 menschen en misschien door 50 of 60 verstaan word't. An ders was het met heit Esperanlq-congres in. Praag, waar een spreker optrad voor 36 na- lianatetej'ien en door allen webdj begnepem. Dat is internationaal. En dat E'peranlo nog genoeg beoefend wordt in Nederland, bewees het laatste examen dist jaar. Er waren 86 candidaten, waarvan bijna 70 geslaagd zijn. Na nog vele andere merkwaardigheden ovter die zaaik opgesomd te hebben in het Neder- Irmdseh, hield hij nog een toespraak in mooi en zakelijk Esperanto, d'at door zelfs onbe kwame Esperantisten zeer goed werd verstaan. Een daverend applaus was het antwoord op deze zeer schoone rede. Toen kreeg de heer Assama, van Worrier- veer, het woord. Deze hield een korte toe spraak in het Esperanto en na hem w Heemskerk en Wormer, di« in het Noder- landsc'h den groet overbrachten van hunne achtergebleven samideanoj. Voort* werd een weinig voor den inwen digen menisch gezorgd, om daarna gezamenlijk per tram naar Heemstede te vertrekken en te genieten van het heerlijke Groen endaaj Dit gelukte naar wensch. Aangenaam en gé lukkig gevoelden zich de Esperantisten, toen zij onder het genot van een heerlijk glaasje bier keuvelden in Esperanto zoowel ais in het Nederlandsch. Nadat de heer W. de Boar, lid van den ge meenteraad van. Heemstede en eena-lf.d en oud-voorzitter van de Haarlemsche: Esperan- ilistenelub, zich bij het gezelschap gevoegd had, werd door een der leden een foto ge nomen van h<et gezelschap. Daarna ging het weder per tram naar Haar lem terug, waar men nog een uurtje gezellig bijeen bleef. DE GEWIJZIGDE HUURWETTEN. De wijzigingen in de Huurcommissiewet en Huuropzeggingswet, welke thans in het Staatsblad zijn verschenen, komen in hoofd zaak op het volgende neer De huurprijs eener woning ma^ zonder toestemming van de huurcommissie verhoogd worden met 50 pet. boven den huurprijs van 1 Januari 1916. Een huurcommissie wordt ingesteld in iedere gemeente, waar B. en W. of Gedepu teerde Staten zulks noodig achten, behoudens deze bepaling is nieuw de toestemming van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Een huurverhooging wordt, krachtens art. 5 alleen toegestaan le. Indien de huurprijs, dien de verhuurder zonder tusschenkomst der huurcommissie mag bedingen, blijft beneden de normale huurwaarde op 1 Januari 1916, vermeerderd met 50 pet. 2e. Indien hpogere uitgaven of ingrijpende verbeteringen en veranderingen de huurver hooging wettigen. Voor verwaarloosde woningen mag de huur verhooging niet toegestaan worden., Voor bepaalde gemeenten met grooten wo ningnood 'zullen de vrije percentages^ op onderscheidenlijk 40 en 30 pet. bepaald wor- den. De opheffing der huurcommissies wordt voorzien bij een nieuwe bepaling, toegevoegd aan art. 13 welke behelst, dat bij algemeenen maatregel van bestuur regelen kunnen wor den gesteld ten aanzien van de opheffing eener huurcommissie door B. en W. Art. 15 bepalende, dat de huurcommissie wet vervalt zes maanden na den dag waarop de regeering den Raad van State gehoord, „zal hebben verklaard, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden hebben opge houden te bestaan" is veranderd in dien zin, dat de regeering kan verklaren, hetzij ten aanzien van alle gemeenten, hetzij ten aanzien van bepaaldelijk aan te wijzen gemeenten, „dat de omstandigheden het voortbestaan der wet langer dan zes maanden na de dagtee ke ning van Ons besluit niet noodig maken". Voor die gemeenten houdt de wet na afloop van genoemde termijn op te gelden en vervalt de huurcommissie. De Dij haar ingevolge de Huuropzeggingswet op dat oogenblik nog aan hangige zaken doet zij echter onverwijld af. In de Huuropzeggingswet is een nieuwe bepaling opgenomen krachtens welke in ge meenten zonder huurcommissie, de kanton rechter des noodig in de plaats van de huur commissie treedt. Van zijn beslissingen is geen beroep toegelaten behoudens voorziening in cassatie in het belang der wet. WERKVERSCHAFFING. Het W. A. C. heeft een adres aan den Raad gezonden, waarin wordt gezegd dat zij met belangstelling vernomen hebben, dat dcor het bestuur van den Algemeen Ne- derlandschen Metaalarbeidersbond afdeeling Haarlem, in overleg met den Haarlemschen Bestuurdersbond en de S.D.A.P. raads-fractie er bij den Raad op aangedrongen zal worden tot het instellen van een productieve werkver schaffing, n.l. het dempen van de Zomervaart en het ophoogen der omliggende terreinen dat zij een dergelijk gedaan verzoek vol komen kunnen ondersteunen, maar niet kunnen medegaan met hst gedaan verzoek be treffende de daarvoor gevraagde loonen van 45 cent per uur en in aangenomen werk met 20 pet. daarboven. dat zij daarom aandringen het voor grond werk geldende loon te betalen, wat voor Haar lem op 80 cent per uur gegarandeerd is de adressanten volkomen begrijpen, dat dc bij een dergelijk in het leven geroepen werkverschaffing niet alle te werkgestelde grondv/erkers zijn Redenen waarom zij den Raad beleefd maar dringend verzoeken bij het instellen t vaneen productieve werkverschaffing wan- 1 „óedMtje "staat er "bij. Met een zorgelijk neer dat grondwerk betreft te bepalen gc2,icht kijkt ze naar den verhuisman, die de le dat de 45-urige wei kweek blijft gehand- tomven er om keen sjort; om de wrakke haafd; 2_e. dat:het ton voor grondwerkers i stoeUjeSi om het ta{e]tje met het uitges]e. Een vrije dag voor allen? De vereeniging „Koninginnedag" te Haar lem heeft zich met onderstaande circulaire tot ongeveer 125 werkgevers en werkgevers organisaties gewend: Zooals U bekend zal zijn organiseert de Vereeniging Koninginnedag alhier tusschen Vtijdag 31 Augustus en Donderdag 6 Sep tember a.s. feesten ter herdenking van het 25-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin. Bij de samenstelling van het programma is het 'Bestuur van Koninginnedag uitgegaan van de overtuiging, dat de feestviering op de werkdagen zich zouden moeten bepalen tot de avonduren behoudens wellicht enkele middagconcerten en een kinderfeest. Evenwel meende het bestuur dat dit jaar de Verjaardag van Hare Majesteit (31 Augus tus) niet als werkdag zal gelden evenmin als de Kroningsdag (6 September) op welke laat ste ook de algemeene huldiging te Amster dam zal plaats hebben. Het bestuur verneemt gaarne van U, hoe U ten aanzien van Uw bedrijf denkt te han delen en zou het op prijs stellen indien in derdaad deze beide dagen als vrije dagen (met behoud van loon) voor het personeel zouden worden aangemerkt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hparlem en Omstreken heeft een adres gericht aan de directie der Ned. Spoorwegen, waarin zij opmerkt, dat de sedert 1 Juni 1923 in werking getreden dienstregeling der Nederlandscihe Spoorwegen, voor tal van in woners van Zandvoort, groote moeilijkheden en ongerief met zich brengt. Waar bet vóór bovengenoemden datum mogelijk was, aldus het adres, om met de treinen 2010 (vertrek Zandvoort 8102), 2014 (vertrek Zandvoort 8,49) en 2020 (vertrek Zandvoort 10.30) uit Zandvoort naar Haar lem en Amsterdam te vertrekken en een goe de aansluiting te vinden in de richting den Haag, is de toestand thans van dien aard j worden, dat trein 2010 (vertrek 8.00 Zand voort) eerst loopt op werkdagen, vanaf 10 September e.k. en trein 2010 (vertrek 8.05 Zandvoort) wel te Oyerveen, doch niet'te Haarlem stopt en daarbij geen vervoergele- genheid biedt voor maandkaarthouders. Laatstgenoemden zijn thans verplicht of met trein 2006 (vertrek 7.18 Zandvoort) of met trein 2014 Ivertrek 8.55 Zandvoort) te reizen. Deze tussehenruimte komt de Kamer vn. te groot voor. waarbij zij er speciaal de aan dacht op meent ie-moeten vestigen, dat kin deren, die te Haarlem op school gaan en ge bruik maken van een maandkaart, reeds om 7.24 in Haarlem aankomen. De Kamer hoopt, dat Uwe Directie in het bovenstaande aanleiding moge vinden, om trein 2010 (vertrek 8.05 Zandvoort) te Haar lem te laten stoppen en toegankelijk te stel len voor maandkaarthouders. Daar voorts de tusschenruimh; tusschen trein 2020 vertrek 10.51 Zandvoort) en '2024 214 (vy-rtrek 1.23Zandvoort). te, groot is, zou bét de Kamer aangenaam zijn, indien Uwe Directie wilde overwegen om trein 2320 (vertrok 12.51 Haarlem) le laten vervallen, of samen te voegen met trein 212 (vertrek 1.01 Haarlem) en op dezen trein "n verbinding te maken, waardoor passagiers uit Zand voort, Amsterdam kunnen bereiken. Vacantietoeslag voor Provinciaal Personeel. Gedeputeerde Staten van Noordholland deelen mede dat aan J. v. d. Bergh te Hoorn is opgedragen het onderhoud der kapel over het grafmonument van Reinout van Ëredero- de te Veenhuizen voor de som van 100 per jaar. Zij stellen voor ook voor dit jaar wederom aan de ambtenaren in dienst der provincie met een loon van ten hoogste 2400 per jaar een vacantietoelage te verleenen tot een be drag van 20. Aan de afdeeling Alkmaar van den Bond van Smedenpatroons voor een cursus in hoef beslag een subsidie te geven van hoogstens 90 per jaar in de jaren 1922 en 1923. Aan het Amsterdamsch Genootschap tot bevordering der koepokinenting bij minver mogenden te Amsterdam voor elk der jaren 1923, 1924 en 1925 een bijdrage van 500 te verleenen. Aan den Volksbond tegen Drankmisbruik jaarlijks een subsidie ten bedrage van 25 pet. van het totaal bedrag van de door het hoofd bestuur van dien Bond aan de afdeelingen in deze provincie telken jare toegekende bijdra gen tot ten hoogste 400 per jaar. Af te wijzen het verzoek om subsidie van het bestuur der vereeniging „De Protestant- sche Bewaarschool" te Weesp; Aan de vereeniging voor Christelijk Mid delbaar Onderwijs te Amsterdam ten behoeve van haar hoogere handelsschool jaarlijks een subsidie te verleenen van 2150. Verhuizing, Het sjofele huisraad is geladen op den langen, platten wagen. Geheel in stijl met den inventaris, dien het beest moet vervoe ren, is het paard zelf. Met z'n hangenden kop en spichtigen staart, z'n dunne, kromme pootcn en zijn geribden romp, is het een toonbeeld van een onterfde onder zijn ras- genooten. De schamele vracht zal niet te zwaar zijn, zelfs niet voor een paard als dit. Het oude wordt gegarandeerd op 80 cent per uur en het loon voor hen die geen grondwerker zijn wordt bepaald overeenkomstig het minimumloon van de ongeschoolde gemeentewerklieden. In de op 11 dezer gehouden algem?ene vergadering van Aandeelhouders der Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen, werd verslag uitgebracht over het jaar 1922. De balans en winsi- en verliesrekening wer den goedgekeurd en de aan de beurt van af treding zijnde Commissaris, de heer Mr. H, van Manen werd herkozen. In de op 11 dezer gehouden algemeene vergadering van Aandeelhouders der IJscl Stoomtramweg Maatschappij in likwidatie, werd de door likwidateuren aangeboden likwidatierekening goedgekeurd. In verband hiermede is het bedrag der terugbetaling aan aandeelhouders op 5.46 per aandeel van 4.50 vastgesteld, betaalbaar ten kan tore der Mij. tot Exp. van Tramwegen, Jansweg 2 te Haarlem, ten, witte vlak aan de voorzijde. Daar heeft ze al die jaren door de boterhammen klaar gemaakt, aanvankelijk voor haar en haar man, (die inmiddels is gestorven), later ook voor de kinderen, die gingen trouwen, tot ze eindelijk in eenzaamheid haar brood moest breken. Bovenop ligt de beddeboel en de achter zijde wordt afgesloten door een kastje van witboomen-hout, als „eiken" geverfd. En daartusschen allerlei kleinigheden, een rekje, een Keulsche pot, een voetenbankje, 't Schijnt u waardeloos? Zeg dat niet. Voor het moedertje kleeft aan al dat schijnbaar waardelooze een her innering. Die hooge stoel daar recht was van „haar Jan", die er altijd zoo prettig 'n heeft gezeten en er 's avonds zijn pijp in rookte. En aan dien kant van de tafel zat haar dochter Bet, (ze heeft nu al vier kin deren). De Keulsche pot was voor de inmaak van de snijboontjes, jaren gebruikt. En het voetenbankje, daarop heeft haar zoon, die nu in dienst is, zoo dikwijls gezeten, 's win ters bij 't kleine kacheltje (het nikkel is nóg mooi.) Voor haar spreken al die waardelooze dingen van het verleden van haar eigen leven. Daarin teekent zich voor haar af hare levenscurve, met zwakke heffingen en die pere dalingen, de vreugde en de droefheid van het voorbije. Als even zoovele kost baarheden zal zij alles overbrengen naar de nieuwe woning en er met zorg een plaatsje voor uitkiezen, ten einde de herinnering aan het verleden zoo ongeschonden moge lijk te bewaren. Nog een laatste gang door het leeggedra- gen huisje. Dan legt de voerman zijn uitge rafelde zweep over het magere paard en op den krakenden en schokkende wagen wordt het vrachtje weggesleept. Gisteren zijn in het Staatsblad versche nen de wijzigingen in zake de Huurcommis siewet eri Huuropzeggingswet, waaromtrent wij elders in dit blad eenige mededeelingen doen. Wij vestigen er echter de aandacht op, dat' deze wijzigingswet pas op een nader te bepalen tijdstip in werking treedt, zoodat op dit oogenblik nog geen verhoogde huren mogen worden geïnd. We hebben ons tot het secretariaat der Huurcommissie gewend, hetwelk zoo wel willend was, de voornaamste bepalingen der wijzigingen te resumeeren. Wanneer de wijzigingswet eenmaal in wer king getreden is, mogen zonder toestemming van de Huurcommissie de volgende verhoo gingen der huren toegepast worden: 50 verhooging der huren, welke op 1 Januari 1916 golden voor die woningen, welke op dien datum een huurwaarde hadden van ten hoogste 9 per week of 468 per jaar. Voor de grootere woningen, welker huren op 1 Januari 1916 meer dan 9 per week of 468 per jaar bedroegen, is ingevolge de nieuwe wetten zonder toestemming der Huurcommissie een verhooging toegestaan van 3714 boven de huur, welke 1 Janu ari 1918 gold. De Huurcommissie is evenwel bevoegd, een lager huurprijs vast te stellen, indien de staat van de woning een verhoo ging, als bij de nieuwe wetten toegestaan, niet toelaat. Ten slotte boude de nieuwe wetten nog in, dat de huurverhoogingen van 50 en 37K gewijzigd kunnen worden in resp. 40 en 30 Deze verlaging kan bijv. toegepast worden in gemeenten, waar nog steeds groote woningnood heerscht. Door den minister kunnen de gemeenten, waar die lagere huurverhoogingen toege past zullen worden, worden aangewezen, terwijl ook B. en W. zelf het recht hebben, voor hun gemeente die mindere verhooging vast te stellen. Of dit voor Haarlem het geval zal zijn, is nog niet bekend. Men meldt ons: Dinsdag, vergaderde het plaatselijke co mité van actie tegen de zakelijke belasiing op het bedrijf, onder voorzitterschap van den heer M. A. Jacobson. Mededeeling werd gedaan van de krachtige actie door het kortelings gevormde landelijke comité ge voerd, waardoor in verscheidene steden, waar nog geen comiié's Jbestonden,deze wer den opgericht. In vele plaatsen, ook te Haarlem, zal een adres aan B. en W, worden- gezonden, inhoudende het verzoek deze be lasting voor het volgend jaar niet meer op de gemeentebegrooting te brengen. Na gehouden examens vanwege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhou den slaagden o.m. onze stadgenooien, de heeren Th. Hetem en A. v. Lennep, beiden leerlingen van den heer C. C. G. J. Heze- mans, leeraar alhier. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli a.s., benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen ter inspectie Amsterdam, directe belas tingen, C. van Willigen, thans tijdelijk ad junct-inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen ter inspectie Haarlem, 2de afdeeling. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 November 1923, aan den verificateur W. Doedens, te Haarlem, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. Onze stadgenoot, de heer P. Vollaerts, leerling van het pensionaat „St. Louis" te Amersfoort, is geslaagd voor het examen Boekhouden, afgenomen vanwege de Ver eeniging van Leeraren. De heer J. Holster, alhier, is geslaagd voor het examen van 2en stuurman, groote vaart. Voor de Duitsche en Oostenrijksche Priesters, van M. H5. Ingekomen van J. V7. K.: voor de Duitsche Priesters 5; voor de Oostenrijksche Pries ters 5; voor de Russische Priesters f 5. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 14 Ju ni 1923, des avonds van half 8 tot half 9, door den heer George Robert: 1. Adagio en Allegro uit het Concert F. gr. t. (Koekoek en Nachtegaal) G. F. Handel. 2. Adagio uit de Sonate d. ld, t„ J. S. Bach. 3. In Mcmoriam, Jos. Jongen; Requim; Pie Jesu; Quid sum mizer; Rccordare Jesu Pie. 4. Pastorale, Enrico Bossi. 5. Marche sur un thème de Haendel, Alex. Guilmant. Klein goed. In een korte zitting behandelde de kanton rechter dezen morgen een aantal onbeduiden de zaken, waaronder een paar eenvoudige overtredingen van de Arbeidsv/et. Ook stond nog een man terecht, wegens het oplaten van een vlieger. Maar dezen vlie ger ging niet op, want weet men dat wel? - de politieverordening verbiedt deze schen ding van het luchtruim, „M are 1 i b e r u m", de zee is vrij!" Maar de lucht niet! De vlie german, die met zijn zoontje dit onschuldig vermaak in de Beresteijnstraat had uitge haald, vond het kwajongenswerk, dat dit ook al niet eens meer mag. Ja, ja, de wet is hard! De kantonrechter gaf den raan één gulden boete. Conclusie; je kan d'r met zoo'n vlieger ook al leelijk invliegen Medegedeeld door het Kon NeA Meteorol Instituut te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 13 Juni. Hoogste barometerstand 771.3 m, M. te St. Mathieu. Laagste barometerstand 748.5 m. M. te Skudesnaes. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Juni; Een erfltlTe maal was ons reeds een bemera king tér oore" gekomen ovtr h«?L jongste, te- ven's allereerste, jaarverslag van de gereorga niseerde Kamer van Koophandel te Haarlem. Vooral in sommige gemeenten buiten Haar lem, die vroeger een eigen Kamer van Koop handel hadden, schijnt men zeer gesteld te zijn op een uitvoerige behandeling van het economisch wel en wee dier gemeente en: werd door de oude Kamer van. Koophandel daar blijkbaar rekening mede gehouden. Wij ontvangen een correspondentie uit Hil- legom over deze kwestie en wij vonden den heer Jtir. MoMerus, secretaris van dc Kamer van Koophandel, bereid, daarbij een onder-' schrift te plaatsen. Wij vertrouwen, dat daar mede de zaak heel wat opgeklaard zal zijn. en dat er velen uit zal blijken hoe moeilijk het is aan de noodiga gegevens te komen voor de samenstelling van «sn goed jaarver slag. Mogen belanghebbenden, in de aanspo ring van densecretaris een aanleiding vinden in den vervolge eenige: meerdere medewerking te verkenen. Onze HHJegomsöhë correspondent schrijft ons: Bij het nalezen van het verslag der Ka mer van Koophandel en Fabrieken, over het jaar 1922, moesten we de verzuchting slaken, dat men'er doorgaans niet beier aan toe is, indien men opgenomen wordt in vrien den-huis. Toen Hillegcm in dezen zelfstandig was, was het jaarverslag van dien aard, dat het een leerzaam stuk work was. Thans is slechts hier en daar'n gresp gedaan en wordt, geen gswag gemaakt van wal toch ook voor andere gemeenten .meer dan vermelding waard is. Het hoofdbedrijf, de bloembollenhandd, komt er uiterst stiefmoederlijk af, al is dit niet uitsluitend de schuld van den - samensteller:, slechts één firma rspporteierd'e, de andere veneenden geen medewerking. Dat is een fout en een miskenning van zijn eigen belangen. De industrie kwam er nog veel slechter af. We vonden eenige gegevens van de Hilicgom- sche Kunistzandsteenfabricik „do Arnoud", ge tuigende van de malaise, al werd met wel moeite en offers .ook het bedrijf in gang ge houden. Dat is de eenige industrie in 't ver slag genoemd. En toch is de timmerfabriek der firma Joh. Kraay Co. meer dan de ver melding waard. Ook de Belonfabriek van den beer C. G. van de Poll, een industrie, die zich steeds uitbreidt, niet reusachtig terrein, kan toren en eigen, schitterende haven, 'n groot industrie in den letterlijken zin des woords, vjiaiim, we. niet ve.nijeid; evenmin de fabrie ken tot Vervaardiging1 van Land- cn Tuin- 'bouwgereedschappen van de heeren Somscn Co. on P. V. Versfcege, terwijl over den winkcfetarad met geen enkel wóórd wordt ge-' rept. Het is wel zeer sobertjes en onvolledig, hetgeen door den grooten staal van posterijen, telegrafie en telefonie in de gemeenten, d(z. tot het district der Kamer belmoren en dat bij het verslag is gevoegd, niet wordt goedge maakt. De. secretaris van de Kamer van Koophan del schrijft ons, naar aanleiding van boven staande correspondentie het volgende: Met genoegen maak ik gebruik van dc mij gebeden gelegenheid een enkele opmerking te maken over het bovenstaand artikel. Uw Hi'Jegomsche correspondent moge be denken dat de gereorganiseerde Kamers van Koophandel 'n geheel ander terrein bestrijken dan de oude. Dat de vroegere Kamer te H.il- legom in haar verslagen dieper in kon gaan op dc zuivere plaatselijke toestanden is van zelf sprekend. Waar thans een zestiental ge meenten belmoren lot het district der nieuwe Kamer, zal niemand kunnen verlangen, dat in het jaarverslag dc belangen van ieder onder deel van a tot opgenomen worden. De opmerking van uwen berichtgever, in zake het bollenibedrijf, is inzooverre juist, dat inderdaad tal van particuliere, firma's geen nadere mededeelingen gezonden hebben. Wel verdient het aanbeveling te overwegen of tenslotte niet volstaan zou kunnen worden met één algemeen overzicht van een be paalde tak van industrie of handel, doch dit is een zaak van later zorg, die ik slechts naar voren breng, om een tipje op te lichten van den sluier, die de techniek van het jaarverslagen-in-elkaar-zetten omhult. De opmerking omtrent de industrie is vol komen juist, zij kwam er slecht af, doch niet door de schuld van de samenstellers van het lijvige jaarverslag, maar louter en alleen doo^ de geringe, van lijd tot tijd geneel ontbreken de, medewerking van belangstellenden. Dat over den winkelstand niets gezegd is, berust op een vergissing. Men gelieve daar voor 'blz. 131 te raadplegen, Inlusschen ben ik dankbaar voor den wenk, welke ons gegeven is en hoop alleen maar, dat in het komende jaar ieder, die oni inlichtingen verzocht wordt, begrijpt, dat hier geen plagerijtje of iets dergelijks be doeld is, doch de behartiging van de belan gen van industrie en handel. Hoogachtend, Mollerus, Secr.' K. v. K. Barometerstand: 762 Achteruit. OPGAVE VANi Matige lot krachtigen Westelijke tot Noord- Westelijken wind, betrokken of zwaarbew. met tijdelijke opklaring, regenbuien, later iets koeler.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1