NIEUWS Tresads [(sübqit. laten voor de studenten die reeds studeerende N. R. Crt. VAN ONZE TELEFOON 'i mi-x^rn iMM iimiiiü MARKTNIEUWS. r— Zuster, wij komenKom, Leentje, Word t v. volk te imponeeren. Alle Napoleons eindi gen met zich zelf te kronen." Dit is een van die gevaarlijke zinnetjes, waarmee ,,Het Volk" het volk pleegt te mis leiden, zegt „De Tijd". Precies als Mr. Troelstra, toen hij in No vember 1918 als dictator langs de ruggen van „het domme, niet zich zelf regeerende volk" tracht omhoog te klimmen en het „volk te imponeeren." Wat dat „eenmaal graag erkend zijnde" betreft, merken wij op, dat het gezag op zich zelfs staat boven de menigte, want er kan geen samenleving bestaan en zelfs niet ge dacht worden zonder gezag. Daarom, wijl de mensch van nature een maatschappelijk wezen is en het maatschappelijk leven ge zag eischt, daarom erkennen wij, dat men dien trek naar samenleving in den mensch, ook het gezag door God is ingesteld. Men kan verschillen over de beste wijze van uit oefening van dat gezag maar de kwestie ver warrend, gooit „Het Volk" herhaaldelijk de idee van gezag en de dragers ervan door el kaar. Zeker, het gezag, dat niet steunt op God, kan alleen steunen op macht van wapenen. En de burgers gehoorzamen dan alleen, wijl hun het mes op de keel wordt gezet. Maar het gezag, dat teekent „bij de gratie Gods", zal bij den geloovige altijd ontmoeten eer bied en ontzag, wijl het tot aller heil door God is gesteld en steimend op Zijn wetten, optreedt in Zijn naam. De socialist moge dan spotten met de dra gers van dat gezag in dezen eenvoud achten wij hen hooger dan de roode Russische Na poleons, en zelfs hooger dan den Nederland- schen pseudo-Napoleon van 1918. NEDERL. JOURNALISTEN-KRING. Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten-Kring heeft in zijn jongste vergadering de volgende resolutie aangeno men 1. Het uitgeven van een dagblad, hoezeer mede een commerdeele onderneming, kan niet op één lijn worden gesteld met eenige andere onderneming, waaraan het ma ken van geldelijke winst ten grondslag ligt. 2. Een dagblad is een ideëel en cultureel goed, dat, al moge zijn karakter als nieuws- orgaan vaak en terecht de overhand hebben, beschouwd dient te worden als een middel voor de geestelijke, intellectueele en sociale scholing van het publiek. 3. De -erkoop van een dagblad eenvoudig als handelsobject, zonder dat men weet wie het blad koopt, wat er mee gebeuren zal, en in welke richting het verder zal worden ge leid, dient scherp te worden veroordeeld. 4. Elke verkoop, waarbij de journalisten, die de geestelijke en intellectueele beteekenis van het dagblad hebben bepaald, het slacht offer dreigen te worden, is reeds uit dien hoofde immoreel. In elk geval dienen voor de verzekering van het belang der betrokken journalisten afdoende maatregelen te wor den getroffen. 5. Geijverd moet worden voor een zoo danige regeling, waarbij, indien van verkoop van een dagblad sprake is, aan de betrokken journalisten, of de organisatie waartoe zij behooren, recht van medezeggenschap wordt gegeven. Deze regeling worde desnoods wettelijk vastgelegd. In aansluiting met deze resolutie besloot het Kringbestuur een commissie te benoe men, die zal moeten onderzoeken op welke wijze het in punt 5 bedoelde recht van mede zeggenschap het best kan worden geregeld en verwezenlijkt. De volledige opdracht en de samenstelling dezer commissie zullen in de volgende be stuursvergadering worden vastgesteld. HET VISITEEREN VAN REIZIGERS. De douanebehandeling in het internationaal reizigersverkeer. Op de vraag van den heer Ter Hall of het juist is, dat met ingang van 1 Juni a.s. de douanebeambten, met uitzondering van die te Zevenaar, de reizigers zullen visiteeren op Duitsch grondgebied, zoodat b.v. niet meer zooals tot heden te Oldenzaal, maar te Bent- heim zal worden gevisiteerd, heeft de heer Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken, mede namens den heer De Geer, Mi nister van Financiën, het volgende geant woord Op 23 Mei j.l. vond te Berlijn de onder tekening plaats, door gevolmachtigden der Nederlandsche en der Duitsche regeering, van een verdrag over samenvoeging van de douanebehandeling in het internationaal reizigersverkeer. Het ligt in de bedoeling dit verdrag, hetwelk in de mogelijkheid voorziet om de passen- en douanecontrole in den vervolge in één der beide grensstati ons te doen geschieden, zoo spoedig moge lijk aan de Staten-Generaal ter goedkeuring voor te leggen. Eerst nadat die goedkeuring is verkregen, zal tot de bedoelde samenvoeging kunnen worden overgegaan. VERGADERING VAN DINSDAG 12 JUNI NAMIDD. 2 UUR. VACATURE HOOGE RAAD. De VOORZITTER stelt voor Donderdag aan de Orde te stellen de opmaking van een nominatie ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. Conform besloten. WIJZIGING HOOGER ONDERWIJS WET. Voortgegaan wordt met de behandeling der wijziging der Hooger Onderwijswet. Aan de orde is nu het amendement-Rut- gers, Vrijdag reeds ingediend. Het wordt nu z.h.s. goedgekeurd. Overgangsbepalingen. De heer BOON (V. B.) verdedigt een amendement om het bedrag van 200 gld. te zijn. De Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER bestrijdt dit amendement op finan- cieele gronden. Het is onconsequent, en past ook niet in het stelsel van de verlaging voor kinderen uit één gezin. De heer MARCHANT (V. D.) steunt het amendement. Het amendement wordt verworpen met 49 tegen 29 stemmen. De eindstemming over dit ontwerp heeft Donderdag a.s. plaats. INTERPELLATIE-MARCHANT. De heer MARCHANT (V. D.) interpel- leert den Minister van Koloniën betreffende de verhouding der Regeering tot den Gouver neur van Suriname in verband met de toe komst van dit land. De interpellant herinnert aan hetgeen de Gouverneur heeft geschreven in zijn Memo rie van Toelichting bij de ontwerp-begrooting voor Suriname. Het vraagstuk van de ver houding van Moederland en Koloniën is daarbij aangesneden De zg. autonomie is met voeten getreden. Spr. getuigt van de liefde en den werklust van den Gouverneur voor de kolonie en diens daad om voor de kolonie op te treden. Het debat in de Eerste Kamer besprekend, zegt spr. dat de heer Idenburg een Zondagskind is geweest, die geen last heeft gehad van de moeilijkheden en niets heeft gevoeld van de teere verhou ding tusschen Gouverneur en Minister. Ambtelijke gedachtenwisseling leidt tot niets en dat heeft de Gouverneur begrepen. Hij kan, als vele voorgangers, heengaan, maar dat helpt ook niets. Hij wil blijven en trachten iets tot stand te brengen en daarom had hij hulde verdiend. Spr. stelt de navolgende vragen 1. Is de zakelijke inhoud juist van de zes „voorbeelden uit eigen ervaring," door den Gouverneur van Suriname medegedeeld in zijn Memorie van Toelichting op de Kolo niale Huishoudelijke begrooting voor 1924? 2. Zoo ja, hoe verklaart de Minister dezen loop van zaken 3. Kan de Minister instemmen met de vijf „desiderata," door den Gouverneur in dezelf de Memorie van Toelichting gesteld om tot verbetering van de verhoudingen te komen en is de Minister bereid, deze „desiderata" in vervulling te doen gaan Spr. behandelt vervolgens de voorbeelden, die genoemd zijn. In de begrooting zijn in grijpende veranderingen gemaakt, zonder dat overleg is gepleegd met het bestuur der kolome, terwijl men van Maart tot Novem ber daarvoor den tijd had. De heer MARCHANT wijst er op, dat de gouverneur van Suriname het denkbeeld had, gezondheidscommissies in te stellen. Nog meer plannen waren gemaakt, maar de mi nister wees dit denkbeeld af. De volgende klachten betreffen het aan stellen van eenige ambtenaren en de regeling der pensioenen van de bijzondere onderwij zers. In alle gevallen treft het gebrek aan over leg van de zijde van den minister het meest. Het lijkt soms op lijdelijk verzet en zelfs op sabotage van de regeering. Uit de desiderata blijkt, dat de verhouding niet goed is. De gouverneur vraagt, dat de Kamer inzage zal krijgen van zijn adviezen en meer overleg tusschen minister en koloniaal bestuur. De minister van Koloniën de heer DE GRAAFF, zegt, meer naast dan tegenover den interpellant te staan. De zakelijke in houd van de voorbeelden is in het algemeen onjuist. Wettelijk wordt hier de begrooting vastgesteld en het is onjuist, dat de minister den gouverneur in zijn vrijheid belemmert. Met de 5 desiderata gaat de minister in het algemeen niet mee. De gouverneur bewijst niets voor 't tegendeel van zijn beweringen. Het desideratum omtrent de samenwerking geeft een onjuist beeld van die verhouding. Fixatie van het subsidieverdrag voor lange- ren duur zou onmogelijk zijn. Het heeft geen nut en geen zin voor de Kolonie. Reeds in Aug. is den gouverneur mededeeling gedaan van de wijzigingen in de begrooting en het verwondert spr., dat de gouverneur daarvan geen gewaë maakt. Aan de Kamer worden overgelegd de toe lichtingen en de schriftelijke gedachtenwis seling van den minister met den gouverneur. Voortdurend overleg zou onmogelijk zijn en veel te veel vertraging geven. De minister licht toe dat het verwijt van gemis aan over leg onverdiend is. De begrooting voor 1923 kwam Juni 1922 hier aan en het was daar na niet mogelijk nogmaals overleg te plegen. De minister ontkent, dat hij aan den leiband loopt van zijn afdeelingschef. Er is geen enkele aangelegenheid geweest, waarin den gouverneur niet om advies is gevraagd. Ech ter moet men geen verdere strekking aan dat adviseursschap geven en de gouverneur kan niet verlangen dat zijn adviezen altijd blindelings zullen worden opgevolgd. De minister zegt, dat hij in overweging heeft een soepel-makcn van de begrooting, waardoor meer overleg mogelijk zal zijn. Om tot een betere verhouding tusschen Moeder land en Koloniën te komen, is wijziging van het stelsel noodig en niet herstel op de grondslagen van dit stelsel. De heer MARCHANT, V. D„ repliceert. De heer IJZERMAN, S. D., herinnert aan het ongewone optreden van den gouver neur, dat vooral bij den minister van Kolo- niën-in-buitengewonen-dienst, den heer Idenburg, in niet goede aarde viel. Spr. critiseert de houding van den minister tegenover de Kolonie en herhaalt veel van hetgeen de heer Marchant heeft betoogd. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag één uur. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN, Een inwoner van Den Haag, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan den algemeenen voorzitter van den Bond van ridders in de Militaire Willemsorde te kennen gegeven, dat hij, ter gelegenheid van het regeeringsju- bileum van de Koningin den ridders dier or de, alsmede hun weduwen, meer in het bij zonder hun, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, of te lijden hebben van een lang durige werkloosheid, een geschenk wil aan bieden. 'lUB NA HET DUITSCHE AANBOD. PARIJS, 12 Juni. De minister van buiten landsche zaken had vanochtend nog geen officieel bericht ontvangen over de be raadslagingen van de Britsche ministers. De gewone kabinetsraad van Dinsdag heeft dan ook niet beraadslaagd over den toestand, geschapen door de houding van de Britsche regeering. De Fransche regeering zal pas een besluit nemen, wanneer de berichten, die Havas gisteren openbaar gemaakt heeft, be vestigd zullen zijn. Voor het geval dit ge schiedt', is het twijfelachtig, dat de regee ring de voorstellen aanneemt zonder dat Duitschland het lijdelijk verzet opgeeft. Het plan van een bijeenkomst van een com missie van deskundigen schijnt niet beter ontvangen te worden. Zulk een bijeenkomst zou enkel opnieuw het' verschil van de En- gelsche en Fransche gezichtspunten kunnen constateeren in zake de betalings-capaciteit van Duitschland en de middelen om dat land tot het voldoen van zijn verplichtingen te brengen. LONDEN, 12 Juni. Eenige Parijsche bla- den pübliceeren vandaag verslagen omtrent, hetgeen, naar zij beweren, gisteravond heeft plaats gehad in den Engelschen kabinets raad. Deze berichten zijn geheel ongegrond. Er zijn geenerlei beslissingen van eenigen aard genomen. Het is naar men meent de eerste gelegenheid, dat een voltallige kabi netsraad, sedert het tot stand komen van het nieuwe ministerie, zich uitgebreid heeft bezig gehouden met het vraagstuk der scha devergoeding en dat het volle en zorgvuldige onderzoek van den toestand naar alle zijden en in het licht' van alle feiten wordt voort gezet. Inmiddels wisselen de geallieerde re geeringen van gedachten door de gewone diplomatieke kanalen en, daar er nog geen officieele gezichtspunten zijn geopend om trent den toestand, zijn alle berichten om trent definitieve beslissingen en standpunten der Britsche regeering als aprocief te be schouwen. In een hoofdartikel onder den titel: „Het Roerdilemma" zegt de Evening Standard: Er is nooit eenige algemeene neiging geweest in Engeland en zij bestaat ook thans niet om het Duitsche verzet aan te moedigen, en als Frankrijk overigens bereid zou zijn om te confereeren, bestaat er geön werkelijk be zwaar om Duitschland een nadrukkelijke vingerwijzing te geven. Doch wij zijn van meening, dat daar iets tegenover behoort te bestaan. Als Duitschland dien raad krijgt van Engelsche zijde zijn verzet tegen Frankrijk te staken, behoort dit te geschieden met de zekerheid dat Frankrijk zijnerzijds ook zijn strenge maatregelen zal staken en terug zal keeren tot de „onzichtbare'' bezetting, die oorspronkelijk was bedoeld. Een wapenstil stand is mogelijk als het een werkelijke wapenstilstand is en er geen ernstige bezwa ren bestaan tegen daaropvolgende onderhan delingen. En dit is het geval, als Frankrijk evenals wij zelf vooral en bovenal streeft naar een economische regeling. LONDEN, 12 Juni. Havas verneemt uit ge zaghebbende bron; De Engelsche regeering heeft haar beslissing waarover zij gister avond heeft gesproken, nog niet definitief vastgesteld. De ministers zullen afzonderlijk of gezamenlijk, in zeer welgczinden geest hun onderzoek voortzetten, met het levendige verlangen daarop legt men den nadruk om tot een bevredigende regeling met Frank rijk en België te komen. De besprekingen in den kabinetsraad vjit gisteren hebben boven dien alleen geloopcn over één van de kanten van de kwestie, en vormden alleen de beves tiging van het Engelscha standpunt over de te vo'gen procedure ten aanz.'cn van dc Duit sche memorie. Dc algemeene toon van de Engelsche pers is optimistisch over den afloop van den toe stand. Slechts enkele bilden bevatten gister avond commentaren, die de strekking hadden, te doen veronderstellen, dat Engeland dicht bij een breuk met Frankrijk zou zijn. Men mag dezen uit gezaghebbende bron eeh cate gorisch démenti toevoegen. De Pall Mall Ga- zette verklaart, dat Baldwin ernstige pogin gen doet om te maken, dat het antwoord der geallieerden aan Duitschland gemeenschap pelijk zij en de entente geenszins verzwakke. LONDEN, 12 Juni. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de beslissing der Engelsche regeering aangaande de Duitsche nota nog eenige dagen op zich zal laten wachten, om dat Engeland er prijs op stelt, alvorens zich in eenig opzicht te binden wat haar stand punt betreft, precies te weten, welke plannen Frankrijk heeft en of het mogelijk zal zijn, overeenstemming te bereiken. Besprekingen tusschen Parijs en Londen zijn gaande, die in hoofdzaak ten doel hebben, eens vooral vast te stellen, of Frankrijk evenals Engeland wer kelijk schadevergoeding wil, dan of het er Parijs alleen om te doen is, de Duitschers verder in den put te helpen. ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND. LONDEN, 12 Juni. Het Engelsche antwoord op de sowjet-nota zal waarschijnlijk de vol gende week worden verzonden. In goedinge- lichte kringen groeit de meening, dat de ver zekeringen van de Sowjets voldoening zullen blijken te geven en een eind zullen maken aan het bestaande geschil. LONDEN, 12 Juni. Algemeen gelooft men, dat het gevaar voor een opzegging van de Engelsch-Russische handelsovereenkomst thans geheel is afgewend door de bewoordin gen en inhoud van de jongste Russische nota, die aan de Engelsche regeering is meege deeld. Men verwacht, dat de gedachtenwisse ling zal eindigen met een korte nota van lord Curzon, waarin hij de Russische beloften aanneemt om tegemoet te komen aan de eischen, in het eerste Britsche memorandum neergelegd, waarin o.a. de aandacht werd ge- i vooral in het Oosten door bolsjewistische agenten werd gevoerd, en op andere hande lingen, strijdig met de overeenkomst. Rus land zegt in de laatste nota, dat Moskou het afbreken der handelsbetrekkingen niet alleen zal beschouwen als een economisch verlies, maar ook als een politieke ramp, die den te- genwoordigen toestand van Europa grooter schade zou berokkenen dan de handelsover eenkomst. In gezaghebbende kringen te'Lon- den is men van meening, dat de discussie tot een bevredigend einde is gebracht en dat thans op Moskou de plicht rust, zich te hou den aan den inhoud der Russische nota en de verplichtingen in de toekomst ietwat beter na te komen dan in het verleden. MOSKOU, 11 Juni. In een bijeenkomst van het comité van de communistische partij heeft Kamenef verklaard, dat de sowjet-re- geering in haar nota aan de Engelsche regee- ring tot aan de grens van het mogelijke ge gaan was bij haar concessies. Zij verklaarde zich bereid schadeloosstelling voor de beide spionnen te betalen en de visscherijkwestie te zullen regelen. DE STAATSGREEP IN BULGARIJE. PRAAG, 12 Juni. Het Prager Tageblatt pu bliceert een onderhoud met Radoslawof over de omwenteling in Bulgarije. Deze beweert, dat de revolutie een burgerlijk en nationaal karakter draagt en alleen ten doel heeft, een eind te maken aan het schrikbewind der boeren, dat overal ontevredenheid heeft ge wekt en de bevolking van stad en land tegen elkander opzet. Deze beweging vindt haar uitdrukking in het gewapend verzet tegen Stambouliiski. Radoslawof gelooft niet, dat de plattelandsbevolking zich ernstig tegen de revolutie zal verzetten. BELGRADO, 12 Juni. Uit de uit Bulgarije ontvangen berichten blijkt, dat de toestand er verward is. De reactie groeit in kracht. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. PARIJS, 12 Juni. De geallieerde afgevaar digden hebben de kwestie besproken van de handhaving door Turkije van de oude con cessies, de aanpassing van die contracten aan de huidige economische omstandigheden en dc instelling van een competent lichaam om die aanpassing te bestudeeren in den vorm van een commissie, bestaande uit een Turk- sche en een geallieerde deskundige. De eerste Turksche afgevaardigde verklaarde, daaromtrent instructies aan zijn regeering te zullen vragen, UIT HET BEZETTE GEBIED. KOBLENTZ, 12 Juni. In overeenstemming met de besluiten van de Fransche en Bel gische regeering te Brussel en vanwege dc maatregelen van geweld, waardoor de Duit sche regeering de toepassing van de organi satie van het douane-stelsel en van de con trole op den buitenlandschen handel in het bezette gebied tracht tegen te gaan, heeft de hooge geallieerde commissie vandaag een nieuwe douane-instructie uitgevaardigd, waarbij goederen uit onbezet Duitschland bij het binnenkomen van het bezette gebied on derworpen worden aan de betaling van rech ten gelijk aan 25 procent van die van het geallieerd douanetarief, DORTMUND, 12 Juni. De conferentie van sociaal-democratische gemeente-vertegen woordigers uit het Roer-gebied heeft een scherpe motie van protest aangenomen tegen al de gewelddaden en misbruiken door de bezettende mogendheden in het Roergebied begaan en tegen de desorganisatie op elk ge bied, die door de maatregelen der bezettings autoriteiten veroorzaakt wordt. TURKIJE, KONSTANTINOPEL, 12 Juni. De alge meene raad van het wilajet Konstantinopel heeft besloten, het onderwijs in het Fransch op de lagere scholen af te schaffen. Uit Angora wordt gemeld, dat de Turksche regeering, aangezien de Atheensche bank van Gricksche nationaliteit is, geen enkele bui tenlandsche inmenging duldt. De bank is dan ook voor onbepaaldên tijd gesloten. DE TREIN-OVERVAL IN CHINA. SHANGAI, 12 Juni. Alle personen, die door de Chineesche bandieten gevangen ge nomen waren bij den trein-overval op de lijn PoekowTientsin, zijn thans in vrijheid ge steld. UIT DE BELGISCHE KAMER BRUSSEL, 12 Juni. De Kamer is de be spreking begonnen van de begrooting van buitenlandsche zaken. Vandervelde, socialist, zegt dat de socia listische partij steeds vergoeding eischt van de oorlogsschade, maar opkomt tegen de betaling, door Duitschland, van de militaire pensioenen en een vermindering van de Duitsche schuld eischt. De socialisten stellen voor dat Duitschland de verwoeste gewes ten herstelt, dat Engeland afziet van zijn eischen betreffende de betaling der militaire pensioenen en dat de intergeallieerde schul den worden afgeschaft. Vandervelde's voornaamste zorg is om middelen te vinden om op bevredigende wijze uit de Roer te komen. Wij moeten aan de bezetting van de Roer een einde willen maken zoodra wij voldoende waarborgen hebben ontvangen. Om een tastbaar resul taat te bereiken zouden wij een welom schreven reparatieplan moeten hebben. Jas- par en Theunis spelen in de ondernandelin- gen een edele rol. Ik hoop dat zij zullen slagen en heb vertrouwen in hen. De minister van buitenlandsche zaken voldoening geeft «an de naties die het 'ge- troffen heeft. Men vraagt ons, ons lijden ié vergeten. Kunnen wij het terwijl wij den zelfden tegenstander tegenover ons hebben met dezelfde kwade trouw bezield? Men zegt dat er een dubbel Duitschland bestaat en men brengt ons getuigenissen van men- scben zonder de minste verantwoordelijk- beid. Daarnaast staan de verklaringen van Cuno en andere regeeringspersonen, gedu rende de jaren, dat wij geduld hebben ge oefend. Ik hecht niet meer geloof aan de verklaringen der socialisten dan aan die van Cuno (langdurige toejuichingen van de rech terzijde en het centrum.) De socialisten wil len het verdrag van Versailles niet erkennen, dat gij zonder voorbehoud hebt ondertec- kend, zegt hij tot Vandervelde. Onze be zetting van de Roer is waardig en gema tigd. De socialisten hebben het tegenover gestelde beweerd, maar hebben moeten erkennen, dat de arbeidersmassa's even na tionalistisch zijn als de andere klassen. Er bestaat een voornemen in Duitschland om nooit de rekening der reparaties te voi- docn. Nooit zijn wij er in geslaagd om Duitschland het bewustzijn bij te brengen, dat het herstellen moet. Men zegt, dat Duitschland arm is, maar het geeft millioe- nen marken uit om ons in de wereld te be lasteren. Wij zijn in het Roergebied gerukt oiu reparaties te verkrijgen. Wij zullen er enkel uitgaan als wij ze gekregen hebben. Zij die zeggen dat Frankrijk iets anders zegt dan wij, zeggen het tegenovergestelde van de waarheid. Noch Frankrijk, noch België stelt onmogelijke eischen. Wij willen de uitvoering van het Verdrag van Versailles dat ons pand is. Wij zijn er niet vertoornd over dat Duitschland de besprekingen wil hervatten. Wij willen praten met onze bondgenooten, maar met de Duitschers, niet voor er een eind is gekomen aan het lijdelijk verzet. Wij streven er steeds naar om de groote bond genooten bij elkaar te brengen. Wij hebben reeds verklaard dat het tweede Duitsche memorandum niet aannemelijk is. Wij heb ben eveneens gezegd dat het te wenscnen is, dat er een gemeenschappelijke nota aan Duitschland gezonden worde. Door de een heid van front moeten wij de overwinning behalen. Zonder eenheid kan het reparatie- vraagstuk niet worden opgelost. Er kan geen sprake van zijn voor Duitschland om zijn verplichtingen te verminderen en voor ons om af te zien van operaties als die in het Roergebied zoolang wij geen vergoeding ont vangen hebben. (Toejuichingen der liberalen en katholieken). DE NIEUWE SPAANSCHE KAMER VOORZITTER. MADRID, 12 Juni. Tot voorzitter der Ka mer is gekozen Alvarez Melquiades, eandi- daat der regeering. br werden 289 stenunen op hem uitgebracht, twee leden onthielden zich. WIJZIGING DER AMERIKAANSCHE DRANKWET? WASHINGTON, 12 Juni. In hoogcre krin gen zijn er toenemende aanwijzingen dat Pre sident Harding het Congres, wanneer dU weer bijeenkomt zal voorstellen het drank verbod te wijzigen voor zoover het betreft het aanwezig zijn van sterken drank op bui tenlandsche schepen in A me rik a an sche wa teren. President Harding heeft verklaard, dat het nooit de bedoeling dier Amerik. regeering is geweest bezwaren te ontmoeten van an dere mogendheden, zoolang het congres de wet niet gewijzigd heeft. EEN NATIONAAL SCHANDAAL, TORONTO, 12 Juni. De Tariefcommissie deelde heden op de jan rl i jk sche vergadering van den Ganadeeschen fabrikantenbond me de, dat hel smokkelen van fabrieksgoederen naar Canada, een hoogte heeft bereikt, dat van een nationaal schandaal moet worden gesproken. vestigd op de anti-Britsche propaganda, die zeide: Het is wenschelijk dat Duitschland AMSTERDAM, 12 Juni. Noteeringen v. h. Nieuwe Veilinggebouw, expl. De Jong en Koenè. Asperges dik wit f 0.951.05, idem dik blauw f 0.480.60, idem dun wit f 0.35 0.45, idem dun blauw 0.250.35 p. bos; aardbeien 0.901.48 per K.G.; idem f 0.20 0.28 per doosje; druiven 2.203, kruis bessen 0.140.16, aalbessen 1.201.80, kersen f 1.301.50 per ICg.; meloenen f0.70 2.10, perziken I f 0.190.32, idem II 0.110.18 per stuk; tomaten f 0.520.68 per K.G.; spinazie f 1322, postelein 26 30 per 100 K.G.raapstelen 6.308.90, rabarber f 2.303.60, peen f 18—25, radijs 5—6.20, sla 2.90—6.40 per 100 bos; kom kommers f 1220, bloemkool I 1626, bloemkool II 914, prinsesseboonen 0.700.80, snijboonen f 1.802.10 per 100 stuks; peulen f 0.580.64 per Kg.; nieu we aardappelen 1114 per 100 Kg., idem idem 0.420.65, idem Drielingen 0.32 0.54 per k'l. mandje; Duinzand Eigenheimers f 2.50—2.80 per 100 Kg. Bloemen. Rozen 4.5010, Violieren f 8 14, Am. Anjers 711, Lelies f 14—18, Gallas 1622, Dalia's 1522, Gladiolen 813, Anemonen f 0.601, Pyrethrum f 0.401.20, Pioenen 2.5010 per 100 st.; Snijgroen f 412 per 100 rank. AMSTERDAM, 12 Juni. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche bonte 3 3.50, idem blauwe 33.50, idem Bra ve's 2.503, idem Roode Star f 1.30 1.80, Friesche Roode Star f 1.501.60, N.- Hollandische muizen 7.70, idem kleine mui zen f 3.25 per H.L.; Zomer Malta-aardappe len f 14-15 per 100 Kg. BODEGRAVEN, 12 Juni. Kaas. Ter markt waren 521 wagens. Prijzen 1 soort 49 52, 2e soort 4346, rijksmerk f 4356. Handel matig. GOUDA. Veiling van 11 Juni. Komkommers le soort 10.2011.90, idem 2e soort f 5.20 9.70; bloemkool le soort f 14.8027, idem 2e soort f 516, idem uitschot f 16; kropsla le soort f 2.105.50, idem 2e soort Ï.10.76; spitskool f 11; sfamboonen 0.610.82 per 100 stuks; postelein f 23.90 27.40; spinazie f 1429; peulen f 5161 per 100 Kg.; peen f 814, idem sprot f 3.70 6.40; rabarber 24.10; radijs f 2.405;j peterselie 3.507.90; selderie f 3.804.90; sjalotten f 2.102.20 per 100 bos; slavellen f 0.330.78; zuring f 0.460.55 per kast;' aardbeien f 0.540.73 per pond, bruto; eieren'! 5.305.70 per 100 stuks. GRONINGEN, 12 Juni. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 12 Juni. 5 Juni. Roode tarwe 13.00—15.25 12.00—14.00' Witte tarwe 13.00—15.25 12.00—14.25 Inl, rogge 10.00—11.10., 9.50—10.75 Wintergerst 9.00—10.50 8.75—lO-SO* Zomergerst 10.0011.25 9,0010.40 Witte haver 9.50—10.80 9.50—10.70 Zwarte haver 9.0010.25 9.5010.25 Gr. erwten 15.00—21.00 15.00—20.50 Paardeboonen 9.5011.50 9.5011.30 Wierboonen 9.5011,50 9.5011.50 Waalsche idem 9.50—11.75 9.50—11.75 Geel mosterdz. 16.0031.00 16.0032.00 Kanariezaad 15.00—17.50 15.0017.00 Lijnz. blauwbl. 14.00—21.00 13.00—20.25' Idem (wiltbl.) 14.00—21.00 13.00—20.25) De korting en bijbetaling bedraagt 'hans voor tarwe naUiurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haverscorten 10 ct. per K.G. HULST, 11 Juni. Granen. Bij kleinen' aanvoer werd betaald voor tarwe 14,75,! rogge f 9,50, haver 11. PURMEREND, 12 Juni. Kaas. Aanvoer 15 stapels fabrieks- 41, met rijksmerk 46; 75 stapels boeren- 46. met rijksmerk) 51.50; 4 stapels Goudsche, met rijksmerk; 47; 1 stapel commissie- met rijksmerk 56. Boter: Aanvoer 2165 K.G. 1,65—1,75 per K.G. Vee. Aanvoer 620 runderen, w.o. 280 vette koeien 0.901.30 per K.G.;; gelde-) koeien 150270; melkkoeien 250425; i 151 vette kalveren 11,50 per K.G.; 452 nuchtere kalveren slachtkalveren 14—30; mestkalveren 3050; 12 stieren 0,90 1,10 per K.G.; 63 paarden 150250; 250; vette varkens 0.800.84; zouters 0.72' 0,74; 45 magere varkens 2850; 260 big-' gen 1630; 654 schapen 45—58; 700 lammeren 1630; 58 bokken. Handel in vette koeien levendig prijshoudend, melk en magere koeien stug met dalende prijzen, schapen, vette varkens en nuchtere kalveren prijshoudend en vette kalveren lager door, grooten aanvoer. Eieren. Kippen- 5,255,75, eenden) 5,-. PURMEREND, 12 Juni. Eieren. Aan da leierveiling waren heden aangevoerd 3200Q eendeneieren 5,155,30 en 12000 kippen eieren 5,105,40 per 100. ROTTERDAM, 12 Juni. Vee. Heden waren aangevoerd: 172 paarden, 27 veulens, 807 ma gere runderen, 852 vette runderen, 294 vette en graskalveren, 676 nuchtere kalveren, 191 schapen of lammeren, 33 varkens, 256 biggen. De prijzen waren als volgt: Koeien le kwal, 1.15—1.20, 2e 1.10—1, 3e 0.95^-0.85; os sen le kwal. 1.101.15, 2e 10.90, 3e 0.850,75; stieren le kwal. 11.05, 2e f 0.950.85, e 0.75; kalveren le kwal. 1.30 —1.50, 2e ƒ1.10—0.95, 3e 0.85—0.75 per K.G.; melkkoeien 215350, kalfkoeien ƒ225375. stieren ƒ140350, pinken 115 145, graskalveren vaarzen 130—180, werkpaarden 100225, slachtpaaröen 90 125, hitten 90175, nucht. kalveren 8 14, fokkalveren 1529, biggen lS—-28, overloopers 3045. Vet vee met matigen handel, enkele prima beesten werden éste boven noteering be taald. De handel in vette kalveren was zee* traag tot lagere prijzen dan gisteren. Melk en kalfkoeien met matigen omzet. In nuchtere kalveren was de handel redelijk. Eieren. Rotterdamsche Consumptie Veiling. Aanvoer 250.000 stuks. Kippen 4.506.25, eenden 5.606, ganzen 1014, kalkoen ƒ9—10, Rotterdamsche Veiling. Aanvoer 275.000 stuks. Kippen 4.307.10, eenden 5.75— 6.20. SNEEK, 12 Juis^Vee. Ter markt waren 117 melk- en kalfkoeien 180490, 28 vette koeien 205480, 40 vette kalveren 40—' 75, graskalveren 193 nuchtere kalveren 15—26; 11 pinken 90190, 355 schapen 3457, 401 lammeren 15—23, 132 var-, kens 75150, 116 biggen 1828. Men betaalde voor vette runderen 5567M ct.,' vette kalveren 50—60 ct., vette varkens 38——' 40 ct., zouters 3739 ct-, Londensche 3940 ct. De handel in melk- en kalfkoeien. vette kalveren en schapen was kalm; vette koeien en nuchtere kalveren duur; pinken en big gen prijshoudend; varkens stadig; lammeren traag. VENLO, 11 Juni. Eieren. Op de heden ge houden veiling waren 260.000 stuks aange voerd. Prijzen: kippen- 4.705.90, eenden- 6.10-6.50, ganzen 10.4012, GRONINGEN, 12 Juni. Vee. Kalf- en melk koeien le soort f 475525, 2e soort f 400—i 450, 3e soort f 300—350; kalf vaarzen le srtl f 350-426, 2e soort 1 225300; varekoedeni le soort f 250276, 2e 9oort 170220; stieren le soort f f1.05, 2e soort f 0.0—- 0.95; slachtvee le stoort f 1.241.28. Ue srt| 1.10—1.15 per Kg. s/lachtgew.; vette kalve ren, le soort f 1.201.30. 2e soort 1.10—4 1.15 pear Kg. s!a#Htigew.; weideschapen le frt- f 30—37, 2e soort f 2024; mcTkschapen) f 3848; vette lammeren f 2530; loopvar- kens 3540; biggen 1824 (f 34 pes weelc); vette varteen® f 0.740.76, 2e soort f 0.720.73. Londensche varkens f 0.76—i 0.76, zouters f 0.700.72. i Aanvoer 182 vette koeien, 31 vette kalveren, 378 kalf- en melkkoeien,, 36 stieren, 1655 scha-i pen en lammeren, 410 veitte- en Londensehé varkens, 546 magere varken® en biggen. j Kalf-, meïk- en slachtvee, alsmede stieren, met kaknen handel tot vorige prijzen. Vette kalveren lager verhandeld'; nuchter eveneens f 1015 per stuk. Wolvee prijshoudend.. D« handel in weidefammeren was niet vhig.Veilt varkens, zouters en Londensche varkens la ger verhandeld; biggen nauwelijks prijshou dend. Eieren traag en nauwelijks prijshoudend; kippen 4.504.75 per 100 stuks. Vinus Bols drong niet aan, trok terug, groette, schoof nogmaals buigend en bijna onbemerkt langs Leentje en pastoor Wijck- mans door, kwam terug naar mijnheer Er- nest, zag hem veelbeteekenend in de oogen en haalde de schouders op „De duiven mijnheer Ernest, de duiven! Maar de klanten zouden wel vóór de duiven mogen gaan, piepte hij kwaad. Kom mee heer notaris, wij zullen op de werkkamer eens gaan zien, wat er van is. Mamsel Leentje is aan de vrijage. Hare oogen zien op dien lummel van een bakker, dat ze de heeren niet meer bemerkt in haar eigen woning. 't Is de jonkheid, mijnheer Ernest Is dat nu een gezichtje zoo frisch om in het meel te gaan steken Zij zou beter. de piepende stem eindigde dien volzin niet... Ja ja 1 Zij zou beter.... deed Vinus maar hij ook drukte niet verder zijne meening uit. Beiden verdwenen in 't huis. Dan ging de deurfmet 'nen slag open en juffrouw Wil- lekens, een dikke vrouw, met open gelaat en van goedheid blinkende oogen, keek, de handen in de heupen, naar onze vijf bekenden. Allo, allo heerboer, de koffie wordt koud en de ham ook. Buurman eet ge niet met ons mee Dank u, ik heb de koffie al lang binnen. Allo Allo Leentje Ik heb u gezon den om vader te roepen.... o die jonkheid! die jonkheid 1 kom kind. Tot later, Geeraert 1 Tot later, buurman Bloem 1 Allo! Allo! Meester 1 Gij kijkt de wolken uit de lucht 1 Kom gauw, manlief, koffie drinken 1 Zij wordt koud. Weer wilde meester Willekens de griek- sche muts nog dieper in zijn nek duwen, met hetzelfde afwijzend gebaar, toen hij op eens, als door 'n veer bewogen, recht stond, en met den vinger wees naar de wijde lucht Daar zijn ze Alle tien te gelijk En dat in Chatelet opgelaten Ziet ge wel hoe ze den weg leeren Daar draaien ze al Hoe ze vliegen 1 Een ongeoefend oog had dc tien vliegers zeker niet in de lucht kunnen bespieden. Meester Willekends had echter gelijk. Een minuut later zweefden een tiental duiven door de lucht, en kwamen met een bevalligen draai op het dak rond den kijker neer. Baas Willekens is een flink manneke, met scherpe oogen en goed geteekendc trekken. Zijn haar is nog gitzwart. Geen enkel zil veren draadje glimt er tusschen in. Zijne voeten steken in fijne pantoffels, door Leen tje geborduurd, elk met een sterk gekleurde duif opgehaald. Ook op zijn grieksch mutsje pronkt eene reisduif met hemelblauwe vleu gels. Een kort zomerjasje, waar een zijden neusdoek een vurig rood in werpt, geeft hem een nog jong voorkomen. Vergenoegd zet hij zijn mutsje terug op het hoofd en schrijft in zijn zakboek „Op 27 Juni 10 jonge dui ven van het vorig jaar in Chatelet opgelaten en alle tien te gelijk in éénen zwerm terug gekomen." Met een oog naar zijn kijker mur melt hij „Opperbest 1 Zie ze gaan 't hok in! 't Is of de sperwer er achter zat. Komt ge nu eindelijk, man? Ja, ja, ja ga maar binnen, Gerardien, ik volg u. Ah 1 Dag meester Bloem wat 'n heldere dag, hè 1 Men kan zien zoo ver als men maar kijken wil. Een goed duivenweerke, is 't niet Zeker buurman 't Is alsof ik het ge bakken had, zoo zuiver. Zie eens naar mijn Janneke, hoe 't blinkt in die zon. Een mooie kat, niet waar buurman, met 'n kop zoo zwart als houtskool en 'n muilke zoo wit als bloem Een mooi beest, zeker Zaagt ge zoo even mijn tien jonge sperwers niet in éénen zwerm terug komen? En dat van Chatelet! Ik zond ze in de week er nog eens naar toe; ze hebben den weg geleerd, ja, geleerd 1 en Jan Kreten wilde gisteren nog staande hou den, dat de duiven haren weg niet leeren, Een brave man, Jan Kreten, niet waar Janneke? Zijne vrouw is bijna dagelijks op onzen winkel. 't Is toch te gek zoo iets te beweren. Wat wilt ge, buurman, de duiven ver tellen niet hoe ze vliegen.... Dat is waar, maar men raadt het toch wel. Och, man, man, man, waar blijft ge t och Heerbroer en Leentje zitten reeds aan tafel. Ik kom, Gerardien, ik kom. Hebt ge zoo even dien donkeren doffer niet bemerkt, die viel als een valk Dat is me 'n duif, niet waar buurman Ik ken daar niets van, maar.... Juf rouw Willekens zal meenen dat ik u hier ophoud. Tot straks. Tot later, en meester Willekens, met een tred zoo licht als een vogel, liep heel tevreden zijn huis binnen, na nog *n oogje op zijn duivenkijker te hebben geworpen. In de groote kamer zaten oom en nicht aan tafel, terwijl de moeder de nog sissende pan in een grooten schotel ledigde, 't Was er een aangename, lekkere geur van gebraden ham en eieren, die streelde en den eetlust prikkelde. Ik heb er mijn best op gedaan vandaag/ sprak zegevierend de goede vrouw mevrouw van den prokureur heeft mij een receptje gegeven om de ham nog lekkerder te maken, dan de goede God ze reeds gemaakt heeft. Gij zult eens proeven en mij vertellen.... Wat is dat! riep Willekens verwonderd. Al tien minuten vóór negen En ik moet om negen in de kerk zijn Om negen 1 Dat zal niet waar zijn, Casimir gij gaat heden met mij naar de hoogmis. Maar de duiven van Etrechy zullen waarschijnlijk terugkomen tusschen tien cn elf. Met uwe duiven 1 Gij moet u immers nog kleeden en koffie drinken. Ik drink koffie na de mis. Ligt mijn hemd, ligt alles gereed Denk eens aan 1 God weet hoeveel frank schade ik zou heb ben, zoo ik naar de hoogmis ging. Wie zou mijne duiven vangen? Tot straks. Leentje, zuchtte juffrouw Willekens, ga mee, kind, en geef uw vader wat hij noo dig heeft. O, die duiven 1 die duiven knorde ze, toen Leentje vlug vader gevolgd was. Meer dan vier jaren reeds lijdt Casimir aan die duivenziekte, en hij geneest maar niet. Zeker, zuster, hij deed beter met u naar de hoogmis te gaan, dan zoo terloops een kort misje te hooren, misschien met ae dui ven in 't hoofd, in plaats van met vrome ge dachten. Dat is waar maar zijn duiven staan op kamp en er zijn nog al mooie prijzen aan vast, en die|mag hij tcch niet verwaarloozen, heerbroer Mooie prijzen 1 dat kan zijn maar ge maakt met het geld der liefhebbers, dus ook met dat van Casimir, de onkosten niet mee geteld. Wat hebben die mogelijke prijzen niet reeds gekost! Ergo!.... Ja, heer-broer, maar hij heeft zeer goede duiven, dus meer kans ook. Meer drift, wilt ge zeggen. Och, hij mag zich toch wel een beetje ermaken. Zeker. Ik keur het vermaak niet af alleen die noodlottige drift, welke alles slecht maakt, ook het goede bederft. Alle drift maakt mij bang, ook de duivendrift.. Het werkt ruimt de plaats voor de liefheb berij geld, tijd, plicht, alles wordt er aan opgeofferd, zelfs eten en bidden dat ziet ge nu wel. Ergof Och heer-broer, neem 't zoo hoog niet op. Casimir is 'n braaf man men mag hem wel vergeven. En ik vergeef hem veel. Ik maak hem nooit 'n opmerking die hem verbitteren kan; maar, wie weet, wie weet De oude pries ter schudt 't hoofd. De toekomst lacht hem niet toe. Als in zich zeiven sprekend, vervolgt hij In alle geval, zoo mijne hoop verwe zenlijkt wordt, zal uw zoon Arnold eens priester zijn voor diens toekomst zorgt dan de Heer. Maar Leentje 1 Leentje Die zullen wij gauw aan een man hel pen Ik hoop het met u en voeg er bij Elk huwe zijn buurman's kind. Dan weet hij wat hij vindt. Geeraert Bloem is 'n brave jongen, zedig; godvruchtig, oppassend. Daarbij, 'n eeni^ kind, enbuurman Bloem doet goeds zaken, welke Geeraert later zal overnemen.' Ergo Hij ziet Leentje dolgraag, daar koml eens 'n paar van, 't is zeker. i Dan zoo gauw mogelijk. Ik houd nie< van die lange vrijages. Dat past niet. Wan-- neer de wederzijdsche liefde en de middelen er zijn, dan maar naar mijnheer pastoor; Weet ge wat, ik verzoek buurman Bloemi straks op 'n fijne flesch, wij zullen de ?aak dan eens bespreken. 'OTVOlg^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6