0E lOcts SIGAAR. sigaar die (f meki, krol vinden onder hei merk Verkrijgbaar bij de voornaamste sigarenwinkeliers. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. 8EËENGD NIEUWS. K8HTE iEBISMTEN. Zitting Centraal Stembureau. I« veï* band mei de vacature ontstaan door het be- dsnken als raadslid door den heex J. Tates zal door het Centraal Stembureau op Maan dag 18 Juni 1923 ten Raadhuize eene open bare ritting worden, gehouden ter v<»rzie- ning in deze vacature. Voor benoeming in deze vacature komt in aanmerking de heer 'A. H. Baron van Harderbroek van Ammer- trtol. BULDIGINSFEESTEN TER GELEGENHEID VAN HET JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Wij kunnen thans mededeelen, dat de ver skillende Commissies zich als volgt zullen constitueeren; Eerevoorzitter: Jhr. A. Bas Backer. Hoofdbestuur: Jhr. A. W. G. van Riems dijk, voorzitter Mevrouw A. M. Oepkes Gerritsen, secretaresse, Hartenlustlaan 11 Bloemendaal J. A. Boskamp, penning meester, Bloemend weg 259 Overveen H. J. Hymans F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken C. W. de Visser C, L. ,W. van IJsendijk. Financiëele Commissie: Baron A. C. A. van Dedem Mevrouw de ClercqJacob F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken C, D. v, d. Vliet K. E. Veltman H. Lu- den L. J. A. Boskamp Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. A. F. Kremer J. C. Kaars Sypesteyn A. G. W. de Visser Jhr. H. Tcixeira de Mattos H. J. Hijmans C. Ritsema Mr. A. Stoop Jr. J. A. Laan C. F. Bierens de Haan. Kinderfeest Commissie: Dr. A. de Vletter T. G. Dankb&ar Mevrouw C. Cohen TervaertKoch Mevrouw A. M. Oepkes —Gerritsen Mevrouw LangelaanStoop H. Beekman. B. Doom P. Langendonk Mevrouw Kremers G. de Groot J. van Schippenberg S. A. Wilson D, Kuiper K, Tinholt. Voor deze Commissie zijn verder uftge- noodigd een lid uit elke ouders- Commissie of Schoolbestuur en een lid uit het onderwij zend personeel van elke school. Muziek-Commissie: Mevrouw A. Koolho venAshe. Mevrouw Frensel Wegener. Baronesse van Tuyl van SerooskerkenBo- reel. Mevrouw Olie. J. P. Koelemey. A. Cassé. Jacques van Kempen. P. Lieneman. J. J. Huffinga. Mevrouw A. M. OepkesGerritsen. - P. Rijniersc. Commissie voor den optocht: Mevrouw KremerWijt. B. W. de Kanter. Me vrouw A. M. OepkesGerritsen. J. A. Hijmans. Commissie voor de Sportfeesten: P. W. Waller. Jhr. J. C. Mollerus. B. André de la Porte. J, A. Boom. A. E. Beek man. H. Luden. W. F. Looman. Me juffrouw Veltman. J. Laan. H. Schel- tema. J. Wijsman. A. Cassé. Chr. de Vries. P. A. Kok. Th. J. A. van 't Lam L. J. Zegers Veeckens. G. De sandré. J. A. Boskamp. Mejuffrouw M. van Breemen. Mejuffrouw H. Osieck. Commissie voor de Illuminatie, Bioscoop en Avondfeesten: H. J. Hijmans. Dick Laan. Ch. Veltman. Mej. M. Kaars Sy pesteyn. Mevrouw de Visser. D. E. Licni. Mr. A. Stoop. Dr. Lemstra van Beusekom. Mevrouw A. Koolhoven Ashe. S. P. Reinierse. L. Rotiwens. Commissie voor den Etalagewedstrijd en Straatversiering: Mejuffrouw A. C. W. Rij- nierse. P. E. van Riessen. J. A. Bos kamp. A. Haaks. A. J. van Schooten. H. Freudenborg. J. M. Barnhoom. Firma Keller Macdonald. M. L. van Holst. A. v. d. Ham. J. Bonarius. F. J. Cassé. A. de Graaf. Commissie voor de Volkswedstrijden: A. E. Beekman. W. T, G. Dankbaar. A. F. Bos. Mevrouw A. OepkesGerritsen A. v. d. Ham. P. E. van Riessen. J. de Flines. H. Freudenborg. E. J, v. Don selaar. F. Comelisse. F. G. Christoffels. P. A. Kok. Perscommissie: Mevrouw M. A. Oepkes Gerritsen. M. Kokkelkoren. J. C. de .Vries. D. Kuiper. A. Dolk. Aan bovenstaande commissies is door de vergadering volle vrijheid verleend zich die personen te assumeeren, welke zij wensche- lijk achten. De voorzitters en secretarissen van boven genoemde commissie's zullen worden uitge- noodigd om met het Hoofdbestuur zitting te nemen in de Regelingscommissie. Als data voor de feesten zijn door de ver gadering vastgesteld 31 Augustus en 1 Sep tember. Het officieela programma zal binnenkort worden bekend gemaakt. Gemeenteraad. Donderdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heeren Bisprinck, dr. Born wa ter en Bijvoet. B. en W. stellen voor, een verguld zilve ren medaille beschikbaar te stellen voor de nationale schietwedstrijden. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van J. de Vries, gepen- sionceerd agent van politie, om toeslag op zijn pensioen te mogen ontvangen. De heer VAN KESSEL zou graag het pen sioen van De Vries willen verhoogd zien. Hij heeft 30 dienstjaren gehad. De heer SCHULZ zou, indien het mogelijk is en de Pensioenwet 1922 het niet verbiedt, ook graag het pensioen willen verhoogd zien. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. B. en W. stellen voor adhaesie te betui gen aan het verzoek der gemeente Wy- britseradeel, om openlijke Godslastering strafbaar te stellen. De heer SCHULZ begrijpt dit prae-advies niet. Een dergelijk verzoek van „Voor Eer en Deugd'' is afgewezen, omdat men in deze zelfs het gemeentepersoneel geen dwang wil de opleggen. En nu komt dit verzoek, waar bij men in de practijk nog zwaarder gaat straffen en nu van rijkswege, dan van ge meentewege het geval ooit zou zijn. Spr. vindt dit inconsequent van B. en W. en zal tegenstemmen. DE VOORZITTER meent, dat een veror dening niet zoo goed werkt als een wet. In dien dit van Rijkswege geregeld wordt, zal het beter helpen. De heer LAAN is ook tegen het prae-ad vies. Er wordt al zooveel gestraft in de ge meente dat je het ware altijd met je eene been in de gevangenis zit. Spr. wil het adres voor kennisgeving aannemen. Het voorstel van B. en W. wordt met 64 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Laan, Schulz, Noorman en De Roo. B. en W, stellen voor, accoord te gaan met het voorstel der firma J. H. Krul Jr. om 146,20, zijnde het bedrag der 4400 K,G. door de H. IJ. S. M. abusief te hoog opge geven gewicht, aan de gemeente terug te be talen en haar te berichten, dat zij naar het oordeel an den Raad volkomen gerehabili teerd is. Aangenomen met 82 stemmen. 3. en W. vragen machtiging, om de Domp- vioedslaan van J. J. vanEgmond over te ne men. DE VOORZITTER en Wethouder DE WAAL MALEFIJT zetten uiteen dat aan leg van gas- en rioleering moeilijkheden on dervindt, omdat de weg niet aan de gemeen te behoort. De overname van den weg 13 voor de bewoners van den weg wel noodig. De heeren LAAN en DE ROO zetten uit een dat met het in orde maken van den weg weqr kosten gemoeid zullen zijn. De heer Laan wil er van gemeentewege niet veel meer dan de hoognoodige restauratie van den weg laten verrichten. Doen wemeer, dan Leeft de gem. de uitgave terwijl de bouw- vereenigingen, die de gronden, er aan gren zende, verkoqpeit, er wel bij varen. De VOORZITTER zegt, dat het plan van verharding den raad voorgelegd zal worden, waarna het voorstel van B. en W. aangeno men wordt. Besloten wordt, aan J. G. van der Bel grond langs de Rampenlaan te verkoopen voor 7 per M2 en aan T. de Hoop 1300 M2 grond aan de Rollandslaan voor 3,50 per M2. B. en W. stellen voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan dokter J, J. Westenburg voor bouw eener autogarage naast perceel Zuider Stationsweg no. 12 en aan de Wed. D. R. Houtgraaf, voor vernieuwing eener warande voor perceel Kleverlaan no. 6. Beide ontheffingen worden verleend. B. en W. geven in overweging afwijzend te beschikken op het ingevolge art. 75 der Bouwverordening ingestelde beroep van me vrouw T, Sinit-Blomjou» tegen het besluit van B. en W, d.d. 15 Mei 1923, waarbij haar geen vergunning werd verleend tot bouw van een zomerhuisje op Sectie B. Ao. 3357, daar dit gebouwtje niet aan den openbaren weg zou komen te liggen. De heer LAAN zet uiteen dat z.i. het inge diende verzoek niet moet worden ingewil ligd, Het schept een precedent. Het is een zomerhuis, maar warom wordt het dan zoo groot gebouwd? Wat doet men er tegen, ah men er ook 's winters blijft wonen? De VOORZITTER geeft aan, dat door toe staan van dit verzoek een zeer onregelma tige bouw in de hand wordt gewerkt. Er is slechts een toegangsweg van 1 M. breedte. Ook Wethouder DE WAAL MALEFIJT zet de bezwaren tegen het verzoek uiteen. Dc heer VAN KESSEL begrijpt de opposi tie van B. en W. niet, want de heer De Waal Malefijt heeft zelf tegen die mevrouw ge zegd, dat zij bij den ouden raad maar het verzoek moest indienen, dan had het meer kans om aangenomen te worden dan in dep nieuwen piad. Het wordt een zomerhuisje, en men moet de menschen niet wantrouwen, doch hen gelooven, dat het ook werkelijk een zomerhuisje zal zijn. Wethouder DE WAAL MALEFIJT zegt nog, dat hij juist de bezwaren uiteengezet heeft aan de familie. Wethouder VAN NEDERHASSELT zegt, dat er niet zoo'n bezwaar bestaat, als men de bepaling vastlegt, dat nooit een andere eigenaar het huisje mag bewonen. Ten slotte wordt het voorstel aangehou den. Er zullen nieuwe bepalingen overwogen worden. De 4e suppl. begrooting dienst 1922, het kohier der hondenbelasting, dienst 1923 en de wijziging der legesverordening worden vastgesteld. Aan de orde was dan de verordening op de heffing van schoolgeld L. O., U. L. O. en Vervolg-Onderwijs. In de vorige raadszitting hadden de hee ren Schulz en Noorman er op aangedrongen, in afwachting van de reorganisatie van het L.O. thans reeds voor de leerlingen der eer ste 6 klassen van de scholen voor M- U. L. O. hetzelfde schoolgeld te heffen als voor de gewone lagere scholen. B. en W. stelden voor, dit niet te doen, omdat het leerplan der M. U. L, O.-scholen meer vakken omvat en h.i. eenig verschil in schoolgeld billijk is. Dezelfde heffing kan eerst na de reorganisatie ingevoerd worden. De heer SCHULZ zegt, dat hier niets te bemerken valt van de reorganisatie van het L. O. De uiterlijke termijn is 1925, doch de wensch der wet is het zoo spoedig mogelijk te doen. Bovendien verschit voor de eerste 6 klassen het leerplan niet. De heer HOGENBIRK zou de toestand voorloopig willen laten zooals hij is, en wachten tot na de reorganisatie. Bij de aanneming van het voorstel van den heer Schulz is het nog mogelijk, dat er een ongezonde aanwas van leerlingen aan de bijzondere scholen komt. Dat geeft geen ge zonden toestand. De heer SCHULZ is hiervan niet overtuigd en verdedigt nog nader zijn voorstel. Ook dringt hij op de spoedige reorganisatie van het onderwijs aan. Geven B. cn W. deze toe zegging, dan kan spr. zich met de school- geldheffing voorloopig wel vereenigen. De VOORZITTER zegt, dat in het eerste halfjaar 1924 in ieder geval de reorganisa tie behandeld zal worden. De verordening wordt dan vastgesteld. Het wegenplan achter het Binnenpad tus- schen spoorweg en Julianalaan wordt, nadat eenige inlichtingen verstrekt zijn geworden, vastgesteld. Het uitbreidingsplan nabij Tuindorp, wat inhoudt de bebouwing van het terrein tus- schen de Elswoutslaan en Rampenlaan wordt goedgekeurd voor wat de Zuidelijke helft betreft. Het oorstel in zake de Noor delijke helft wordt aangehouden. B. en W, stelde^ voor, het besluit van 8 September 1921 tot aankoop van gronden langs den Zeeweg in te trekken, en voorts aan een commisie uit den raad op te dragen, om te trachten op een nieuwe basis met de Erven van der Vliet tot overeenstemming te komen, in dier voege, dat exploitatie der gronden, gelegen langs den Zeeweg, verze kerd wordt. De Grondcomroisie adviseerde met 41 stemmen, het voorstel der Erven v. d. Vliet niet aan te nemen. De heer VAN KESSEL ontkent, dat, zoo als het raadsstuk zegt, de gemeente niet ge rechtigd is, om verkoopers bij dezen stand van zaken nog langer de vrije beschikking over hunne eigendommen te onthouden. Spr. is nog steeds voorstander van aankoop en is dan ook tegen dit voorstel. De heer SCHULZ zegt, dat, wanneer dit voorstel aangenomen wordt, de onteigenings procedure omtrent den weg zelf weer begint. Ook het servituut raken we kwijt Dan zou de weg nog een nadeelig saldo op kunnen gaan leveren. Men weet ook niet, hoe een nieuwe exploitatie zal zijn. Spr. meent wel, dat de Erven v. d. Vliet de voorwaarden niet zullen verlichten. Het eenigste geldige bezwaar, volgens spr., is de veranderde tijds omstandigheden. Maar dat is gering. In 19121 zag men den storm opkomen en we mogen toch hopen, dat we binnen eenige jaren een betere toekomst te gemoet gaan.- Wethouder DE WAAL MALEFIJT was voorheen voorstander van den aankoop, floch thans tegenstander, omdat z. i. de risico door de veranderde omstandigheden te groot is. De heer LAAN zegt, dat als de gronden niet gekocht worden, de ondergrond van den weg gekocht moet worden. Dan komen er eenige tonnen gelds bij. Het genoemde cijfer is veel hooger. Of dit juist is, weet spr. niet, maar de mogelijkheid bestaat. Ook het servi tuut raken we kwijt en de 20.000 schade aan zand hebben we. Dan kost de weg ons nog een 2 ton meer, in 't geheel dus 1 millioen. Spr. meent, dat men toch wel ontzettend zwartgallig moet wezen, om den grond te duur te vinden. Spr. gelooft niet meer in suc ces van nieuwe onderhandelingen met de Erven v, d. Vliet. De heer NOORMAN is overtuigd, dat de gemeente haar uitbreiding zal moeten zoe ken in de richting van de Noordzee, dus aan den Zeeweg. De aankoop der gronden blijft een kansberekening, doch de eigenlijke aan leg van den weg was niet anders. Spr. is niet overtuigd, dat de koop een strop zou zijn. De heer HOGENBIRK is voor aanvaar ding van het voorstel der Erven v. d. Vliet. Spr, meent niet te pessimistisch te zijn, als hij zegt, dat van den grond onverkoop baar is. Dat moet dus op den verkoopbaren grond gelegd worden. De VOORZITTER zegt, dat van een mo gelijke schadevergoeding aan de Erven v. d. Vliet niets te zeggen is, want de procedu res moeten nog betfinnen. De heer HOGENBIRK meent dat men in deze eenigszifis moet vertrouwen op de goede trouw van de Erven v. d. Vliet. Spr. is overtuigd, dat zeer zeker met hen te on derhandelen is. De VOORZITTER zegt, dat de Erven wel zich op de hoogte kunnen stellen, hoe Ged Staten er over denken. En spr. meent te mogen veronderstellen, dat deze niet voor den aankoop zijn, Is hun besluit eenmaal gevallen, dan zal het volgens spr. moeilijker zijn, onderhandelingen aan te knoopen, met de Erven dan thans. Spr. meent, dat nu bij nieuwe onderhandelingen de Erven wel be tere voorwaarden zullen stellen. De heer DE ROO is voor onderhandelin gen met de Erven v. d. Vliet en voor een bijv. gezamenlijke exploitatie der gronden met hen. De heer NOORMAN is van meening, dat, wanneer de Erven v. d. Vliet vrij komen, zij ons eerst willen laten betalen. Hoe zal dit afloopen? Er worden slechts vermoedens geuit, doch wanneer we den grondaankoop bevestigen, dan behoeven we niet te betalen, dat staat bij spr. vast. De heer VAN KESSEL merkt op, dat woordelijk in de commissie van den grond aankoop door de vertegenwoordigers van de Erven v. d. Vliet is gezegd, dat, als de koop zou afspringen de Erven v. d. Vliet sterker komen te staan en de gemeente zwakker. Spr. verdedigt nog nader de bevestiging van den aankoop der gronden, De heer HOGENBIRK zegt, dat hij inder tijd voor den grondaankoop gestemd heeft, niet omdat hij warm voorstander was, maar omdat de heer Laan hem toen overtuigd heeft. De heer TEDING VAN BERKHOUT zegt, te zijn voor het voorstel, in te gaan op het verzoek der Erven v. d. Vliet. De heer VERDEGAAL is, evenals 2 jaar geleden, nog steeds tegen aankoop, omdat z, i. de terreinen te tfroot zijn. Wethouder v. NEDERHASSELT herhaalt, wat hij in de vergadering van B. en W. ge zegd heeft, waaruit blijkt, dat hij alleen dan voor aanvaarding van het voorstel van de Erven v. d. Vliet zou zijn, indien vast stond, dat betere voorwaarden te verkrijgen .-aren. Waar spr. hiervan niet overtuigd is, is hij tegen dit voorstel. Het voorstel wordt dan in stemming in bracht. De stemmen staken. Voor de heeren Teding van Berkhout, De Roo, Verdegaal, Hogenbirk en De Waal Malefijt; tegen de heeren Schulz, Noorman, Van Kessel, Laan en Van Nederhasselt. Daar spoedig beslist moet worden zal de volgende week Donder dag weer vergaderd worden. Bij de rondvraag vestigt de heer VAN KESSEL er de aandacht op, dat dc gelden, bestemd voor de werkloozenbestrijding, ge heel verbruikt zijn. Spr. zou willen, dat de raad uitspraak doet, of de werkloozencom- missie bestendigd moet blijven voorloopig en of nieuwe gelden gevoteerd zullen wor den. De heer DE ROO deelt mede, dat de heer Blankevoort de volgende week het dubbele aantal werkkrachten noodig zal hebben. De heer VAN KESSEL deelt mede, dat de heer Blankevoort bijna den geheelen winter weinig arbeiders uit Bloemendaal geno.ucn heeft en den laatsten tijd bijna heelemaa! niet. De heer LAAN merkt op, dat de omstan digheden dusdanig zijn, dat de werkloozen- commissie nog bestendigd moet blijven. Het schijnt, dat in de voorwaarden van den heer Blankevoort niet genoeg omschreven staat de te werk stelling van arbeiders. Juist met den heer Blankevoort moeten we dit dan voor taan beter omschrijven. De voorzitter zegt, dat deze kwestie met Blankevoort besproken zal worden. Besloten wordt, de werkloozencómmissie voorloopig te bestendigen. Het toegestane bedrag voor de werkloosheidsbestrijding wordt tot 20.000 verhoogd. De heer VAN KESSEL vraagt, waarom in 7 maanden de commissie voor Georganiseerd Overleg niet vergaderd heeft. De VOORZITTER zegt, dat verschillende omstandigheden als voorbereidingen voor de verkiezingen e.d. daartoe geleid hebben. De heer VAN KESSEL vraagt, of spoedig te gemoet gezien kan worden het regiement, regelende de rechtspositie der ambtenaren. De VOORZITTER zegt, dat dit wel niet zoo lang meer op zich zal laten wachten. De concerten der H. O. V. Besloten is, de concerten der H. O. V. des avonds te houden in plaats van des middags. De eerst volgende zullen gegeven worden van avond van half 89 uur en Vrijdag 13 Juli, even eens van half 89 uur. GEMEENTERAAD. Te 2 imt Ikwam gistermiddag de Raad dezer gemeente in openbare zitting bij-een, onder voorzitterschap van den Burgemeester, den heer F. F. F. Fuhrl cp. Aanwezig waren alle 'eden. Na opening door :en voorzitter worden na eenige opmerkingen van den heer Klein,, van den heer Boxs en van. den hees- Bies (die erikendo zdeli in een vorige vergadering min der parlementair te hébben uitgelaten omtrent den secretaris, waarvoor hij zijne excuses aanbood, terwijl hij overigens -hamcHraafde, wat hij omtrent den scholenbouw gesproken heeft) de notulen der vorige vergadering vastgesteld. Ontheffing van bepalingen der bouwveror dening was gevraagd door A. Versteeg voor den bouw van een garage achler het perceel Sclioterboschp-lcin 35, d'eor J. J. P. ven Eijk en H. W. van Looij voor het plaatsen van een schuur achter het in aanbouw zijnde perceel Floresstraat, hoek Ternatcstraat; door S. Duim en D. A. Appelboom voor een vvinlkelwaning aan de Floriss-traat en een wo ning aan de Menta wist raat; door R. Blauw voor een woonhuis en een winkelhuis aan de deukenatraat; d-oor G. van der Leest te Haar lem voor veigrooting van een schuurtje Zzb" ter perceel Soendastraat 4; door J. P. Kok voor den bouw van 9 peroeelen aan de Haits- ma Mulierstraait; 1 aan de Aunoldystraat, hoek van Olsitstraat, 4 aan de Olststraat cn 2 aan den Middenweg, welke alle conform het voor stel van B en W. zondier hoofdelijke stemming werden verleend. Een dergelijk verzoek van dien heer Kroon wordt op verzoefk van den heer Klein aange houden. Van R. Laimmersma was een bezwaar schrift ingekomen naar aanleiding der afwij zende beschikking op zijn verzoek tot vergun ning tot den bouw van een perceel aan den Rijksstraatweg, hoek Overtonstraat. B. en W. stelden opnieuw voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken, aangezien dit winkelhuis niet voldoet aan die eischen van welstand, welke voor den bouw ter plaatse moeten worden gesteld. De hoer Loeratklker bel wist het standpunt van B. en W„ dwt een winkelhuis ipso facto uiot voldoet aan de eischen van welstand. Hij vraagt een principiëele beslissing van den raad, dat deze hierin niets aanstoolendte vindt. In het Kleverpark, in Bloemendaal, óveral verschijnen winkels tusschen de woonhuizen, en ook aan den Rijksstraatweg zullen deze het betere cachet volgens spr.'s meenitng niet ontnemen. Wel is spr. tegen beha nd ding valt adressen die gesteld zijn op een wijze als dait van den lieer Lammersma, en anderen, die bij liet ad viesbureau Braam te rade gingen. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer Lammersma een brief is ingekomen, waarin hij verklaart, bedoeld adres geteekend te heb ben, zonder den inhoud jufet te kennen, maar daarmede is adressant voor de daarin vervatte insinuaties niet verantwoord, De heer Loerakker verdedigt adressant, die met dit adviesbureau „erin ge!oopen" is. Dc heer Klein vindt het begrip welstand nogal rekbaar en meent, dat een winkel met een mooien gevel geen afbreuk zal doen aan het cachet van den Rijksstraatweg. Spr. pro testeert tegen dc wijze, waarop men sommige adressanten laat wachten op afdoening hun ner zaken. De -heer Jansen dringt er eveneens op aan, dat toestemming verleend zal worden om win kels langs den Rijksstraatweg te vestigen, in dien dc porreden aan de bepalingen der ver ordening voldoen. Voorzitter meent in den geest van den Raad te handelen, zooa'ls deze ligt uitgedrukt in de bouwverordening, door winkels niet aan den Rijksstraatweg, maar in de zijstraten te doen vestigen. Wethouder Bies merkt ditzelfde op en wijst op den 7 M. voortuin, die aan den Schoterweg verdacht worden en op. de hoogte, die voor deze, perceefen vereischt wordt, waardoor be palingen geschapen werden, waardoor alleen meer draagkrachtige ingezetenen zich op dit punt zonden kunnen vestigen; de Schotensche winkels tand is over het sjfcemeen niet in staat in perceolcn, die aan zu-like hooge eischen vol doen moeten, zaken te vestigen. Nadat door versChilleh.de leden nog over en om deze kwóstie. heen veel woorden gespro ken zijn, komt de lieer Algra met een voor stel om winkels desnoods in hoekhuizen te laten vestigen, wat d-oor de heeren Loerakker en Klein wordt ondersteund. Nadat ruim 1% uur over deze kwestie is gediscussieerd, brengt dc voorzitter het voor stel van B. en W. tot afwijzing van het ver zoek in stemming, dat wordt verworpen met 8 tegen de 5 stemmen van die heeren A-nto- niisse, Wolff, Bies, Mevr. de Mu-niMdkVa-s- lenihoudt en den heer van Schie. Op een verzoek van F. E. Holtzer, te Haar lem, om hem een 2-tal perceden bouwgrond aan de Iepenstraat nabij het Schoterbosch- plein te jerkoopen, groot ongeveer 280 c.A., voor den bouw van 2 woningen, werd met algemeene stemmen gunstig beschikt tegen een prijs van 10 per c.A. en onder door B. cn W. te stelden voorwaarden. Eveneens werd gunstig beschikt omtrent eenzelfde verzoek van A. Versteeg, om hem 300 c-A. grond te verkoopen aan den Midden weg, tegenover het Raadhuisplein-, voor de stichting van 2 woonhuizen tegen f 12 per c.A. en een verzoek van C. J. A. Molenaars, Ie Haarlem, om hem 450 M2. grond aan de Kastanjestraat te verkoopen, ter breedte van 28.10 M. voor de stichting van vijf woonhui zen tegen 10 der M2., zulks met in trekking van een vorig besluit tot verkoop. Eenzelfde verzoek van J. P. Kok «m 'dezen 100 5 200 perceetlen bouwgrond ie verkoopen tegen f 8.50 per M2. voor woningen van „Eigen Haard" en „Volkshuisvesting", wordt naar de Grond-commissie verwezen, die ten spoedigste met voorstellen komen zal. Daar van de 4 geprojecteerde Ooster&iraben alleen de „Derde Ooierstraat" nog bebouwd wordt), er» het woord „derde" voor dezen naam in de practijk moeilijkheden blijkt op te leveren, stelden B. en W. voor, dezen naam te veranderen in „Oosterstraat", terwijl het in de bedoeling ligt, aam dc drie overige stra len. later andere namen te geven, wat zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Aangezien Ged. Staten bezwaar hebben ge maakt tegen de heffing van f 15 onder let ter m van art. 1 der legesverordiening voor een vergunning of wijziging van de vergun ning ingevolge dc Hinderwet, stelden B. en W. thans vocw, bedoelde verordening en de ver ordening op de invordering dier rechten in lo trekken, zooals ze werden vastgesteld bij Raadsbesluit van 9 Md en deze opnieuw vast te stollen met deze wijziging, dait in plaats van 15 onder letter m in art. 1 gelezen wordt f 7.50, wat de Raad zonder hoofdelijke stemming goedkeurt. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Klein en overeenkomstig het aidVies der gascufnmissie stelden B. en W. voor, over te gaan tot verlaging van den gasprijs en dezen te brengen van 13 op 12 ets. en van 6 op 5 cis., wat zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Eveneens z. h. st. wordt het voorstel van ©ene vorige vergadering goedgekeurd tot wij ziging van de verordening op het georgani seerd overleg met hef gemeente-personeel. Aan de orde is dan het voorstel van B. en W., hun oen crediet te verleenen als noo dig is, om over te kunnen gaan tot denhouw van 100 arbeiderswoningen op gemeente- bouwterrein voor de bouwvereenigingen Volkshuisvesting en Eigen Haard, mits de vereenigimgen bij notarieele akte zich verbin den de woningen te aanvaarden en zulks met de bepaling: a. -dat de bouwkosten een bedrag van 2-800 per woning niet zullen overschrijden; b. dat de kost-en van het thans in dienst zijnd gemeente-personeel, hetwelk met de voorbereiding, het toezicht en de uitvoering van den bouw wo-rdt belast, geheel ten laste der gemeente komen; c. dat de reeds door de vereeniigingen ge maakte kosten voor architectuur en hare verdere uitgaven met de voorbereiding ver band houdende, door de gemeente zullen wonden voldaan; d. dat de bouw zal geschieden in gedeel ten ieder van 25 woningen; e. dat de woningen aan de vereenigingen in eigendo-m zuilen worden overgedragen tegen betaling van tic bouwkosten en den grond prijs, verminderd met het bedrag van de -door de Regeeringen aan de vereenigingen toege kende bouwipremie en een maximumbedrag van f <500 per woning, hetwelk zij onder tweede hypothecair verband aan de gemeen te kunnen schuldig blijven; f. dat B. en W. bevoegd zijn ter uitvoering van dit besluit ai die voorwaarden te stel len, welke zij in het belang van de gemeente mochten noodig oordeelen; g. dit besluit te zijner tijd te onderwerpen aan de goedkeuring van Ge-d. Staten van N.- Holland. De heer Algra wil het debat openen met de opmerking, dat deze woningen op ruim 4000 zullen komen, dus tegen ruim 6 per week, een prijs, die een arbeider ook in de toekomst niet zal kunnen betalen, zoodat deze zaak voot de gemeente, wanneer de be doelde vereenigingen -daardoor niet meer aan haar verplichtingen zullen kunnen voldoen, -een fiasco worden zal. De heer Klein meent, dat deze prijs nog wel mee zal vallen. De heer Algra bestrijdt die mèening, en vindt, dat deze bouw aan het particulier ini tiatief moet worden overgelaten. De heer Loerakker maakt eene opmerking omtrent de redactie van het voorstel, wat betreft de hypotheek en punt c., en stelt zich dan tegenover den heer Algra door als zijn opinie te verdedigen, dat, zoolang hier een groot woningtekort bestaat, -de overheid er naar trachten moet, daarin te voorzien, terwijl particuliere exploitatie licht duurder worden zon. Zeker bestaat er een mogelijk heid, dat er schade voor de gemeente ont staan kan, maar dit kan de overheid niet van dien plicht ontstaan, In dc groote lijnen moet volgens sprekers meening dit voorstel, zij het niet uit sym pathie, dan uit plicht, gesteund worden. Omtrent de kostenraming merkt spr. op, dat deze wel aan den veiligen kant is, en dat de kosten niet veel meer zullen bedragen, maar dat is nog duur genoeg, maar voord'ee- ldger zal men wel niet klaar kunnen komen. Wethouder Bies bepleit aanneming van het voorstel. Goedkooper bouw is, zeker door particulieren, niet mogelijk. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 3 stemmen van de heeren v. Schie, Algra en Boxs. Onder de ingekomen stukken bevinden zich: Het jaarverslag van het Burgerlijk Armbe stuur over 1922, dat voor kennisgeving wordt aangenomen. Een motie d.d. 30 April 1923 van den ge meenteraad van Smilde inzake de heffing-der gemeentelijke inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor, -deze voor kennisgeving aan te nemen, maar de vergadering stelt z-e in han den van B. en W. om moliveering van dat advies. Een verzoekschrift van J. A. Zwaag c-.a. om te voorkomen, dat langs den Rijksstraatweg winkels worden gebouwd. Wegens -de uit voerige behandeling dezer kwestie in het be gin der vergadering, wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven san 23 M-ei 1923 van J. P. Kok, inzake het adres tot verkoop van grond, wordt, daar het ongezegeld is, niet behandeld. Een verzoekschrift d.d. 23 Mei 1923 van de verceniging Zuigelingenzorg te Haarlem om subsidie voor 1921, zal bij de bcgrooting voor 1924 behandeld worden. Een adres van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel om openbare godslastering bij verordering strafbaar Ie stellen, wordt aangehouden. Een adres van den heer Molenaar omtrent ontheffing Bouwverordening, wordt B. en W. ter afdoening in handen gegeven. Het -beroep van J. D. Schouten te Amster dam om aan den Rijksstraatweg twee win kelhuizen te mogen bouwen, stellen B. en W. voor, af te wijzen, welk voorstel na eenige discussie dn «temming gebracht, wordt aan genomen met 8 tegen 4 stemmen (de heer Jansen heeft de vergadering inmiddels ver laten). Vóór de heeren Klein, v. Schie, Algra, Antonissen, Bies, Wolff en de dames de MunnickVasten,houdt en WeberGro-one- veld. Een verzoekschrift van mevr. Waber-Groe- neveld en den heer Klein om uit de gemeen tekas bijdragen beschikbaar te Stellen voot schoolreisjes van de lioogere leerjaren der lagere scholen, wordt in banden van B. en W. gesteld om praeadries. Een verzoek van do heeren Jansen, Algra en Antonissen om, evenals in Haarlem, Zon dags lot 12 uur het 'tappen in de tapperijen te verbieden, wordt eveneens om praeadvies in handen van B. en W. gesteld. De heer Wezel vraagt bij de rondvraag of er geen maatregelen genomen kunnen worden, dat de school op het dorp beier onderhonden en schoongemaakt wordt. B. en W. zuilen hunne aandacht hieraan wijden. Dc heer Loerakker heeft vernomen-, dat d-e brandweer, wat hot materiaal betreft, in slech te conditie verkeert. Als voren. De heer Anthonisise vraagt eene regeling in zake de mdkv-oorzii-ening op Zondag in den zelfden geestt als deze in. Haarlem bestaat. Reeds is om praeadvies gevraagd aan B. en W. naar aanleiding van een desbetreffend adres, dat alsnoggegeven zal worden. Ook breeiot de heer Anfhonisse een lans voor de -venters, wien verbodlen is, op Zater dagavond nog in de Cronjéstraat 1e verkoo pen. Deze zaak is bij B. en W. In behandeling. De heer van .Schie klaagt over de numme ring der huizen in de Spionkopstraat, die zeer verspringt en daardoor last veroorzaakt. B. en W. zullen deze zaalk onderzoeken. De heer Emans vraagt of dc schoolgeld- regeling op de bijzondere scholen niet spoedig kan worden ingevoerd, wat B. en W. rollen onderzoeken. De heer Klein vraagt «en onderzoek in te stellen bij do w-oni ngbouwvereenigimg „Patria" die nog steeds niet bouwen gaat, wat door den voorzitter wordt toegezegd. Hierna wordt de openbaire zitting geschorst en worden in geheime zitting o. m. bclasting- zaken behandeld. VECHTPARTIJ TUSSCHEN TWEE DIEVEN. Dinsdag moest de politie tusschenbeide komen toen de varensgezellen A.J.F, en J. de G. in de' Oldenbarneveldtstraat te Rot terdam slaags geraakten Over het bezit van een zilveren horloge. Zij werden ingerekend. Op het bureau Witte de Withstraat bleek, dat dit horloge afkomstig was van een dief stal in een logement aan den Schiedamsche- dijk. Door een der logeergasten was aangifte gedaan, dat hem twee zilveren horloges en een bedrag van 28 ontstolen was, terwijl de logementhouder 3 en een costuum miste. Later werd de verver M. K. aangehouden, die bekende, het andere horloge te hebben beleend Hij had den diefstal gepleegd en zich toegang verschaft door het uitzagen van eeg paneel. Het drietal is gearresteerd. EEN ZEEGEVECHT. Dezer dagen geraakte een Volendammer visscher met zijn botter in de netten van een Urkervisscher. De Volendammer wilde aan stonds de aangerichte schade vergoeden, doch de Urker ging hiermede niet accoord hij was zoo woedend, dat hij met volle zeilen op den Volendammerbotter afstevende. De •schade t ij de niet te vermijden aanvaring was echter gelukkig niet groot. Met een bijl gewapend sprong de Urker- woesteling aan boord van den Volendammer, die een goed heenkomen zocht in de roef. Door het tegen elkander schokken van de botters vloog de helmstok van het roer van het Volendammer vaartuig. De Urker kal meerde nu wat en sprong weer op eigen vaartuig terug. De politie stelt een onderzoek in, DIEFSTAL VAN TABAK. Uit een vrachtauto, toebehoorende aan de firma Van Nelle te Rotterdam, welke auto in eene garage te Gorinchem gestald was,< hebben twee 18-jarige jongens een groote partij verpakte tabak ontvreemd. Als verdacht van heling zijn twee voerlieden aangehouden. Ten huize van een der helers en op twee andere plaatsen was het gestolene geborgen waar het door de politie in beslag is geno men. OPGRAVINGEN IN DRENTE. Te Havelterberg (Drente) is in een der aan den voet van den Bisschopsberg gelegen bosschen van mr. Linthorst Homan door een boschwachter bij graafwerk een bron zen voorwerp van 4 5 5 d,M. lengte, eindi gende in een punt, vrij fraai bewerkt en in zijn geheel den vorm van een beeld vertoo- nende, gevonden. Waarschijnlijk is het een wapen uit den Romeinschen tijd. Enkele dagen te voren werden op ongeveer dezelfde plaats uit den'grond opgedolven een paar urnen gevuld met houtskool en overblijfse len van verbrande beenderen. Het bosch grenst aan den Ruiterweg, de voor ongeveer 2000 jaar aangelegde heir baan der Romeinen. DE BEELDENSTORM VAN 1566, De redactie van het „Historisch Tijd schrift" (dr, Th. Goossens, dr, H. Huijbers en dr. J, Witlox) deelt mede, dat zij naast haar periodiek verschijnende afleveringen ook I' de gelegenheid wil openen voor de uitgave van meer omvangrijke geschiedkundige stu diën en bronnenpublicaties. Indien zich een voldoend aantal inteekena- ren aanmeldt, zal aanstonds worden begon nen met de uitgave van een uitgebreide en hoogst merkwaardige verzameling documen ten over den beeldenstorm in de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden, 1566, waarin o.a. de officieele stukken zullen voorkomen over den beeldenstorm te Arnhem, Culem- borg, Maastricht, Roermond, Deventer, Har- lingen, Groningen, Leeuwarden, Alkmaqr, Den Haag, Delft, Gouda, Haarlem, Was senaar, Harderwijk, Nijmegen, Zaltbommel, Helvoirt, Oosterhout, Zundert, Etten, Zeven bergen. Van verschillende dezer plaatsen is thans nauwelijks of niet bekend dat daar ook de beeldenstorm gewoed heeft. Uit dien hoofde reeds zal dus deze publicatie van bijzonder gewicht zijn. Maar bovendien zal het geheel dezer bronnen-uitgave een nieuw licht wer pen op deze belangrijke gebeurtenis in de ontwikkeling onzer vaderlandsche historie, een gebeurtenis, welke tot nu toe wegens het ontbreken van voldoende gegevens geen eenstemmige verklaring bij de geschied schrijvers heeft kunnen vinden. Aan de stukken over een bepaalde stad zal een korte inleiding voorafgaan, terwijl, indien voorbanden, de reproductie van een 16de-eeuwschen plattegrond ter verduidelij king zal worden opgenomen. Zooveel moge lijk zullen omtrent de personen, die in de stukken vermelding vinden korte biografische en historische aanteekeningen worden toege voegd. GESPLITSTE BANKBILJETTEN, Het kunstje om bankbiljetten van f10 te splitsen is weder eens te Monster (Z. H.) toegepast.De politie aldaar nam een vcrvalscht bankbiljet in beslag en arresteerde te Hoek van Holland zekeren E. F., die eveneens een vervalscht bankbiljet had uitgegeven. Het is gebleken, dat het in Monster in beslag ge nomen bankbiljet de voorzijde was van de in Hoek van Holland in beslag genomen achter zijde. Op de beide helften was een stuk courantenpapier geplakt waarop voorkwam een gedeelte van een groote advertentie van een sigarenfabriek, zoodat ontwijfelbaar vast stond dat dc beide helften bij elkaar behoor den. De gearresteerde E. G. heeft bekend bei de vervalschte biljetten te hebben vervaar digd en uitgegeven. EINDELIJK GEKNIPT Te Amsterdam is dezer dagen door de po litie aangehouden de 43-jarige kantoorlooper W. de G. De man heeft in September van het vorige jaar ten nadeele van de expedi teursfirma B. en R. aan de Boompjes te Rotterdam f 3000,verduisterd, een be drag, dat hij geind had. Hij is er mede van door gegaan en heeft er te Amsterdam goede sier mede gemaakt, zoodat hij bij z'n aan houding geen cent over had. Hij is naar hier op transport gesteld. MALVERSATIES TE EMMEN. In verband met de in Drente's Zuid-Oost hoek loopende geruchten omtrent malversa tiën bij het grondbedrijf der gemeente Emmen te Amsterdamscheveld, is een spoedvergade ring van den Raad gehouden, waarin de heer Veenstra (S. D. A. P.) eenige vragen aan den wethouder van financiën stelde. Deze weigerde eerst te antwoorden, omdat hem van Justitiewege was verzocht te zwijgen, doch na een schorsing, waarin hij. zich waar schijnlijk telefonisch in verbinding heeft ge steld met de justitie, ging hij tot beantwoor ding der vragen over. De wethouder verklaarde dat B. en W. noch hij, noch eenig ander lid van het Colle ge een aanklacht tegen den oud-wethouder van Openbare Werken, J. K. (S. D. A. P.) we gens verdenking van malversatiën hebben in gediend bij de justitie. Wel waren er feiten die dit zouden wettigen, maar B. en W. heb ben, omdat de balans er nog niet was, daar toe nog geen aanleiding gevonden. Deze feiten zijn, dat K. het geld voor in Sept. 1921 verkochte kunstmestzakken 22 Fcbr. 1922 nog niet had verantwoord. Deze verantwoording is eerst 17 Maart geschied, terwijl 't aantal zakken, dat opgegeven is, niet klopt, zelfs nadere opgave nog niet juist is. Het Amsterdamscheveld is ruim 31 H. A. grootde aardappelen koopman van Wieren liet van 1 H. A. 900 K. G. aardappelen nazoe ken alleen achter den cultivator. Van 30 H. A. had dan bij eggen, cultiveeren en na- ploegen de opbrengst zeker 27.000 K. G. moeten zijn, wat tegen een gemiddelden prijs van f 2.40 per 100 K. G. f 648, maakt terwijl maar f 293.39 ',0 is verantwoord. De heer Veenstra beweerde nog dat K. de opbrengst van de verkochte kunstmestzak ken niet kon afdragen aangezien hij ze ge bruikte om de Iconen van de «gemeentearbei ders uit te betalen, terwijl er geen geld in de gemeentekas was. De wethouder ontkende dit,daar de gemeen te-ontvanger toentertijd f 94.000 in kas had en pas f 33.000 voor de aardappelen ontvan gen was. VERDRONKEN. Aan de Badhuiskade te 's-Gravenhage, te genover de Havenkade, zagen eenige perso nen Donderdagavond om ongeveer halfacht, een man drijven. Een agent van politie en M. L. gingen onmiddellijk dreggen en het gelukte hun den haak in de kleeren van den drenke ling te slaan. Inmiddels was J. Bxever gekleed te water gesprongen cn vergemakkelijkte het ophalen van den zwaren last. Nadat de drenkeling op het droge wat ge bracht, bleek 't een man van 40- a 45-jarigen leeftijd met een valsch gebit. Hij had een diepe wonde aan het hoofd, vermoedelijk ten ge volge van den val van den dijk bekomen. Ongeveer 20 minuten heeft men te vergeefs getracht de levensgeesten weder op te wekken. VERBODEN UITVOER NAAR NEDER LAND. Te Osnabrück is naar 't Hbld. uit Berlijn verneemt, een koopman, die thans in ons land verblijf houdt, veroordeeld tot een boete van 27 millioen mark en 10 maanden gevan genisstraf wegens verboden uitvoer van ma chines en rijwielonderdeelen naar Nederland en wegens omkooping van ambtenaren. MISLUKTE PREMIETREKKING. Op la»t der justitie heeft de potttfe te lï'e- venter Woensdagavond hij de treVking der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2