BUITENLAND bimmerurdsgn nieuws. Tweede Blad 15 Jsrni 1923 PARLEMENTAIRE KRONIEK. fi£NI. BU9TEML. BERICHTEN. LIEFDE OVERWINT. Engelsche persstemmen over den 2den Britschen Kabinetsraad; de En gelsche regeering zou het ondoenlijk achten aan de Duitsche te vragen het lijdelijk verzet op te geven. De staatsgreep in Bulgarije is, volgens den Bulgaarschen gezant in Praag, het werk van Koning Ferdinand. De staatsgreep in China een feit. De autonomie van Oost-Karelië. Onder de Telegrammen: Naar aanleiding van de verwerping van het voorstel-De Broqueville (vervlaamsching van de Gentsche hoogeschool) door den Senaat, is de Belgische regeering afgetreden. Het antwoord van Poincaré. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. FEUILLETON VERKEER EN POSTERIJEN. Interpellatie-Marchant ever den noodkreet uit Suriname. Het belangrijk punt in de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag was niet de ver hooging der collegegelden aan de Universi teiten, maar de interpellatie van den heer Marchant over de verhouding der Regeering tot den Gouverneur van Suriname in ver band met de toekomst van dit land. Onze lezers weten al, dat het niet erg botert tusschen Minister de Graaf en baron van Heemstra. Laatstgenoemde deed in zijn Memorie van Toelichting op de ontwerp- begrooting van Suriname voor 1924, een openlijken aanval op den Minister, dien hij beschuldigde, dat Z.Exc. den Gouverneur slechts zoji behandelen als stroopop, die niets heeft te vertellen, doch alleen heeft te dansen naar het pijpen op het Plein. De heer Marchant interpelleerde over de verhouding van de Regeering tot den Gou verneur in verband met de toekomst van de kolonie, die z.i. een veel moer zelfstandig bestuur moet hebben Om tot grootcr bloei te kunnen komen. Interpellant stelde de volgende vragen: 1. Is de zakelijke inhoud juist van de zes „voorbeelden uit eigen ervaring", door den Gouverneur van Suriname medegedeeld in zijn Memorie van Toelichting op de Kolo niale Huishoudelijke begrooting voor 1924? 2. Zoo ja, hoe verklaart de Minister dezen loop van zaken? 3. Kan de Minister instemmen met, de vijf „desiderata", door den Gouvereur in dezelfde Memorie van Toelichting gesteid om tot verbetering van de verhoudingen ie komen, en is de Minister bereid, deze „desi derata" in vervulling te doen gaan? De heer Marchant die het beleid van Mi nister De Graaf weinig minder dan verfoei lijk vindt, koos de zijde van den Gouver neur en gaf den Minister de schuld van alles. Maar deze heeft in een uitvoerig betoog uiteengezet aan de hand van de 6 voorbeel den van den Gouverneur, dat er geen sprake is van eenig stelsel bij het Hoofdbestuur van het Koloniale gouvernement in zijn bewe gingsvrijheid te belemmeren. Ook de vijf de siderata, door baron van Heemstra ter ver betering van de gestoorde verhouding aan gegeven, wees de bewindsman in hoofd zaak af. De houding der Regeering, aldus de Mi- ";ster, wordt alleen bepaald, door het wet telijk voorschrift dat de koloniale begroo tingen moeten worden vastgesteld door het moederland en door de financieele verhou ding tusschen het moederland en de noodlij dende kolonie. Voor zoover ze nog deside rata zijn werden de vijf desiderata dan ook afgewezen. Als adviseur der Regeering wordt de Gouverneur steeds beschouwd en reeds verleden jaar werd den Gouverneur mededeeling gedaan van de bezwaren der Regeering tegen de onlwcrp-begrooting van Suriname. Van mededeeling der adviezen van den Gouverneur aan de Staten-Gene- raal en de bepaling van het subsidie aan de kolonie op een vast bedrag kan evenwel niets komen. In de vergadering van Woensdag bleek, per saldo, dat de kwestie van Heemstra con tra Delgraaf in hoofdzaak zich kristaliseerde tot een kwestie Links-Rechts. De Minister zag de rechtsche koloniale specialiteiten aan zijn kant. De heeren Co- lijn en Feber wezen erop, dat de Gouver neur geen juist inzicht heeft in de juiste verhoudingen. Suriname heeft geen feitelijke autonomie, slechts „een kern van autono mie," zooals de heer Feber het noemde. En dit is het noodwendig gevolg van de finan cieele afhankelijkheid der kolonie van het moederland. De heer Feber noemde Suri name „armlastig"; de heer Colijn sprak van „een curator." Het moederland draagt jaar lijks 4 millioen bij, in dc Surinaamsche kolo niale huishouding, oftewel 40 gulden per in woner. En waar de toestand zóó is, is het noodzakelijk en gerechtvaardigd, dat Ne derland ingrijpt, ook in details, in de kolo niale begrooting; al is het dan ook gewenscht dat daarbij de gevoeligheid der kolonie wordt ontzien en dat het moederland zich niet met al te kleine kleinigheden bemoeit. Doch zelfs al zou dit niet zijn in acht geno men, dan nog zou, meende de heer Feber, de houding van Gouverneur van Heemstra niet te verdedigen zijn. Het gaat niet aan, dat de vertegenwoordiger van het opperge zag zijn meeningsverschillen met de Kroon lucht in het vertegenwoordigend lichaam in de kolonie zelf. Hij had zich, zooals de heer Colijn terecht opmerkte, beter kunnen wen den tot den Raad van Ministers. En ook dc heer Boetzelaer van Dubbel dam kon de houding van Baron Van Heem stra niet goedkeuren. De heer Colijn gaf nog een goeden raad. Hij wenschte, dat uitvoering zou worden ge gund aan het denkbeeld, ontwikkeld indertijd in het rapport der Commissie-Bos, om de autonomie der kolonie binnen enge grenzen te beperken, maar binnen die grenzen dan ook de autonomie volledig te doen zijn. De liberale heer van Gijn, die het trouwens ook niet eens was met de desiderata van Baron van Heemstra was van hetzelfde gevoelen. Dc bedoeling dezer interpellatie kon nu juist geen succes genoemd worden voor den heer Marchant. DE GEALLIEERDEN EN HET DUITSCHE AANBOD. Dc 2de Britschc kabinets raad. Volgens de Engelsche pers was de zitting van het kabinet, die Woensdag is gehouden, in hoofdzaak gewijd aan de behandeling van verschillende binnenlandsche kwesties. Het vraagstuk der schadevergoeding blijft voor- loopig nog onderwerp van diplomatieke ge- dachtenwisseling en de Engelsche regeering heeft gisteren haar onderzoekingen voortge zet naar de mogelijkheden, die de tegenwoor dige toestand biedt. De Times en de Morning Post doen het denkbeeld aan de hand van een bespreking tusschen Baldwin en Poincaré persoonlijk, die wenschelijk zou zijn te achten om verschil lende moeilijkheden ui» den weg te ruimen, die de politieke rijde van het vraagstuk nog ingewikkelder maken. Een belangrijk en tevens hoopgevend verschijnsel in den toe stand is de hier aan den dag gelegde neiging om een kans op een goede oplossing niet in de waagschaal te stellen door het nemen van een overhaaste beslissing. In verband hiermede gelooven de bladen dan ook, dat er in den loop van deze week nog geen sprake zal zijn van eenige verklaring der regeering in het parlement omtrent de houding, door haar aan te nemen. In zakenkringen wordt de verdere ontwik keling van den zeer' kieschen toestand in Europa met groote aandacht gevolgd. De financieele redacteur van de Morning Post merkt op, dat de toestand in handels kringen het zeer duidelijk maakt, dat een regeüng van het vraagstuk der schadevergoe ding een essentieele voorwaarde is voor de gezonde herleving van den handel, op een behoorlijke basis. De redacteur dierzelfde rubriek van de Times bespreekt de flauwe stemming der meeste vastelandsche beurzen en vertolkt de gevoelens van zakenkringen in dezer voege, dat het Roeravontuur voor alle betrokken par tijen een verlies is geweest, terwijl er ongeluk kigerwijze geen enkel voordeel tegenover staat. Hoe langer de bezetting duurt, hoe dui delijker de ongewenschte gevolgen zullen blijken. Daarom verlangt de zakenwereld naar een politiek, die als eenig doel moet hebben het herstel der welvaart in Europa. Eiken dag, dat het langer duurt voor er een einde komt aan de staatkunde, die haar uit drukking vindt in de bezetting van het Roer- geb'iea, vergroot de toch reeds enorme moei lijkheden van de reconstructie vanhetoeco- nomische leven van Europa. De Manchester Guardian bespreekt het vraagstuk op ongeveer gelijken toon en her innert aan de onlangs gehouden redevoering van Sir Eric Geddes, als voorzitter van den Bond van Engelsche industrieën, waarin hij zeide, dat „wij allen weten, dat de toestand aan de Roer ten slotte een schadelijken in vloed zal hebben op de koopkracht der drie landen, die er in de eerste plaats bij zijn be trokken, n.l. Duitschland, Frankrijk en Bel gië, hetgeen op den duur voor geruimen tijd ook invloed zal hebben op de koopkracht van andere landen, zoodat 't uiteindelijk resul taat ervan zal zijn, dat alle markten ter wereld er onder zuilen lijden." Hieraan moet alleen nog worden toegevoegd, zegt de Guardian, dat deze schadelijke invloed hoe langer hoe grooter wordt en, dat hij zich meer en meer zal uitstrekken, naarmate de toestand langer wordt bestendigd en de gevolgen dus gaande weg steeds ernstiger worden. Dit blijkt ook uit het feit, dat heden bij de opening der wisselmarkt het pond ster ling 465.000 mark bedong. De stemming in Frank rijk. Men meent in Parijs, dat er overeenstem ming bereikt zal worden over de te volgen gedragslijn, die het Engelsche kabinet Woensdag vastgesteld zou hebben, n.l. voort zetting van de beraadslaging tusschen de kanselarijen. Frankrijk schijnt geen bezwa ren tegen deze gedragslijn te moeten inbren gen, onder voorbehoud, dat de gedachten- wisseling langs den gewonen diplomatieken weg gevoerd wordt en niet woordelijk in den loop van een conferentie van deskundigen en op voorwaarde, dat Duitschland van onderhandelingen zal uitgesloten zijn zoo lang het verzet aan de Roer niet ophoudt. Critiek op Lloyd George. In de Times zet „Observer" in een inge zonden stuk uiteen, dat Lloyd George, de eigenlijke oorzaak is, dat men in de schade vergoedingskwestie zoozeer vast is geloopen. Observer merkt op, dat de opneming van oorlogspensioenen of eenig deel van dc oor logskosten in de schadevergoeding een groote schending was van de overeenkomst, die vóór den wapenstilstand met Duitschland getroffen was. Duitschland stemde toe in een militaire overgave, onder uitdrukkelijk beding, dat de vredesvoorwaarden in overeenstemming zouden zijn met de 14 punten. Lloyd George zelf was aansprakelijk voor het ontwerpen van een wijziging van deze voorwaarden, om er de schade voor de Engel sche koopvaardij bij te kunnen voegen. Het plan was echter, dat alle andere oor logskosten erbuiten zouden blijven. Hij was het, dié er in toestemde „van onze recht matige eischen af te zien". Toen hij dit deed, handelde hij verstandig, want in ruil daarvoor verkreeg hij de overgave van Duitschland. Binnen een maand na de onderteekenir.g van deze overeenkomst, wierp hij haar volkomen omver en verklaarde in het openbaar, dat men van Duitschland zou verlangen, dat het de oorlogskosten tot zijn uiterste vermogen betaalde. „Ik ken", zegt Observer, „geen wedergave van zulk een verbreking van een plechtige verbintenis en de heer Lloyd George heeft nog nooit eenige opheldering of rechtvaardiging ervan gegeven." Er is een andere kwestie. Door in het open baar te verklaren, dat Duitschland billijker wijs belast kon. worden met al de oorlogs kosten, is hij het geweest, die de Franschen in hun onmogelijke eischen aanmoedigde. Hij was het, die aan het Fransche ministerie van financiën het excuus verschafte om in zijn begrooting op de credit-zijde groote sommen op te nemen, te verkrijgen van Duitschland, en die de positie van degenen in Frankrijk ondermijnde, die bereid zouden gev/eest zijn een financieele regeling te aan vaarden, welke aan Frankrijk volledige ver goeding zou gegeven hebben voor de ver woesting van zijn gebied, maar niets meer. Ten slotte moet, zegt Observer, in her innering gebracht worden dat de Engelsche eisch tot opneming van de oorlogspensioenen in de schadevergoeding welke volkomen on- vereenigbaar was met de voorwaarden van November gesteld werd, niet ten koste van Duitschland, maar van Frankrijk. Daar de totale som die van Duitschland volgens het tractaat verlangd werd, duidelijk zijn ver mogen te boven ging, was het gevolg van de opneming van de oorlogspensioenen dat Frankrijk beroofd werd van datgene waarop het volstrekt recht had volledige vergoe ding voor de verwoesting in Noord-Frankrijk, welke Duitschland, met Engeland's instem ming, aan Frankrijk beloofd had. Er is slecht één middel om dit geschil eerlijk te regelen en d. i. terug te keeren tot de overeenkomst van 1918, erop te staan dat Duitschland ten volle betaalt datgene waarin het] toen heeft ingestemd, en alle latere aangroeisels te kap pen, waaraan de heele moeilijkheid te wijten is. Parijs en Londen. De Engelsche bladen melden, dat Woens dag een memorandum aan den Franschen gezant te Londen is gezonden, waarin duide lijker inlichtingen worden gevraagd over sommige punten in de jongste Fransche nota. De Times zegt, dat men als vaststaand kan aannemen, dat de Engelsche regeering het niet mogelijk of wenschelijk acht, aan de Duitsche regeering de noodzakelijkheid te kennen te geven, dat het lijdelijk verzet aan de Roer ophoudt. De voornaamste zorg is het verzekeren van het succes, van latere onderhandelingen over het oeconomische probleem en de om vang van de politieke actie zal hoofdzakelijk bepaald worden door de dringende noodza kelijkheid om dat doel te bevorderen. UIT HET BEZETTE GEBIED. In verband met het doodvonnis, door de Franschen geveld tegen den leeraar in eko- nomie van de Badensche Anilinefabriek Geor ges, schrijft de Badensche Landesztg.: Geor ges werd gevangen genomen toen hij de Rijnbrug overging. Hij werd acht uur lang verhoord en met trappen en slagen met rij- zweepen zoo zwaar mishandeld, dat hem ten slotte deze folteringen tot erkenning van deel neming aan daden van sabotage dwongen. Daarop werd hij naar de militaire gevange nis te Mainz overgebracht, waar hij onder nieuwe kwellingen herhaaldelijk pogingen tot zelfmoord heeft gedaan. Het doodvonnis berust derhalve op een af gedwongen bekentenis. Bij de bespreking van den Fransch-Belgi- schen eisch tot staking van het lijdelijk ver zet in het Roergebied wijzen sommige bui- tenlandsche bladen op het verschil, tusschen lijdelijk verzet en sabotage en verlangen dat de Duitsche regeering daden van sabotage zal veroordeelen. Hieromtrent wordt aan de Duitsche zijde opgemerkt, dat de Duitsche regeering her haaldelijk tegen daden van sabotage heeft ge waarschuwd en de bevolking op het hart heeft gedrukt zich tot lijdelijk verzet te be palen. Naar het oordeel van alle ekonornische kringen van Duitschland zal de jongste ver hooging van den kolenprijs een nieuwe duur- tegolf veroorzaken en over de geheele hnie aanleiding geven tot nieuwe looneischen. In het Lagerhuis is Woensdag de behan deling der begrooting en der voorgestelde belastingen der regeering voortgezet-SfEen amendement tot verdere verlaging der in komstenbelasting ter aanmoediging van han del en bedrijf werd zonder stemming ver worpen. Austen Chamberlain die tijdens de coalitie-regeering minister van financiën was, zeide, dat Engeland zijn positie als groot fi nancieel centrum en als clearing-house van de wereld had heroverd. Dit was hier aan te danken, dat de wereld had gezien, dat Engeland vastbesloten was het verhes in te halen. Met verbazing en ontzag had de wereld gezien welke belasting het parlement had gewaagd het land op te leggen "at het volk die zware belasting met geduld en wijsheid had gedragen om dc nationale fi nanciën te herstellen. Later mengde ook Baldwin zich in het de bat en zeide ter verdediging zijner voorstel len, aangaande de inrichting van een amor tisatie-fonds, dat het nationaal crediet met kon worden gehandhaafd, tenzij er twee din gen geschiedden. Ten eerste dat de jaarbe- grooting in evenwicht was en ten tweede, dat er maatregelen werden genomen tot aflossing van schuld. In zijn begrooting had hij een bedrag op genomen dat naar zijn meening het wad kon en moest opbrengen, een bedrag vol doende om heel de wereld te toonen, dat h.n- geland vast besloten was de principes van ge zonde en voorzichtige financieele politiek' hoog te houden. HET POOLSCHE KABINET. Generaal Szeptycki is benoemd tot minis ter van oorlog. DE STAATSGREEP IN BULGARIJE. Daskalof, de gezant van Bulgarije, heeft aan journalisten verklaard, dat de Staatsgreep te Sofia het werk is van koning Ferdinand en de Macedonische reserve-officieren, ten ein de de heerschappij van Ferdinand in Bulga rije weer te bevestigen. De wettelijke regee ring van Stamboeliiski zal de hoofdstad blokkeeren om haar uit te hongeren. Alle diplomatieke vertegenwoordigers, behalve die te Weenen, zijn solidair met de regeering- Stamboeliiski en verklaren zich bereid, zich te gedragen volgens de instructies van Das kalof, die in indirecte verbinding met. Stam boeliiski staat. Deze zou met den generalen staf stellingen hebben ingenomen in den Bal kan-sector tusschen Sofia en Philippcpoli, en daar wachten op versterking van de be volking uit dc buurt. De huidige regeering heeft, niet artillerie, de bergruggen bezet, die de wegen van Phillippopoli en den Donati beheerschen. Hij eindigde voor het Bul- gaarsche volk is de dynastie-Coburg afgeloo- pen. Deze kan niet meer op den troon blijven. DE STAATSGREEP IN CHINA. De uit Peking gevluchte president der Chineesche Republiek, Li-Joeang-Hoeng, is te Tientsin aangekomen. Hij wordt er door den Chineeschen gouverneur gevangen ge houden in een trein, die door troepen wordt bewaakt. Het heet, dat dit geschiedt omdat de President het presidents-zegel niet kon overhandigen. Te Peking is het rustig in de stad niet tegenstaande het feit, dat er geen President en eigenlijk ook geen Kabinet is. Eenige oud-ministers behandelen de staats zaken. Li-Joean-Hoeng is vrij gelaten daar de zegels aan de ministers in Peking zijn over handigd. DE ANTI-DRANKBESTRIJDING IN DE VER. STATEN. In verband met de moeilijkheden, gerezen over de toepassing van het Amerikaansche drankverbod, ook aan boord van de buiten- landsche schepen in de Amerikaansche wa teren, wordt nader uit Washington a'an de New-Yorksche bladen gemeld, dat de Ame rikaansche regeering overweegt over de quastie met de zeemogendheden verdragen te sluiten op een wederkeerigheidsbasis. Indien de buitenlandsche mogendheden een uitbreiding toestaan van den visitatie- dienst tot aan de twaalf mijlsgrens ten behoe ve van de Ver. Staten, zou aan buitenland sche schepen kunnen worden toegestaan hun sterken drank als verzegelde voorraden in de Amerikaansche havens te brengen. Tevens wordt er op gezinspeeld, dat het mogelijk kan blijken, zendingen verzegelde drankvoorraden over Amerikaansch grond gebied te vervoeren. OOST-KARELIë. De Izwestia publiceert de briefwisseling, die gevoerd is tusschen het Internationaal Hof van Justitie te 's-Gravenhage en Tsjits- jerin, naar aanleiding van een uitnoodigihg van den Volkenbond aan het Hof van Ju stitie om te onderzoeken of de bepalingen van het Russisch-Finsche verdrag betreffende de autonomie van Oost-Karelië verbintenis sen van internationalen aard vormen, waar door Rusland zich tegenover Finland ver bindt de in het verdrag opgenomen bepa lingen uit te voeren. Het Hof heeft Tsjitsjerin daarvan mededeeling gedaan. In zijn ant woord aan het Hof verklaart Tsjitsjerin, dat de sowjet-regeering onmogelijk deel kan nemen aan de procedure, waaraan het Hof het Karelische vraagstuk wil onderwerpen, die 'alle wettelijke waarborgen mist. Tsjits jerin wijst er op dat de autonomie van Ka- relië bevestigd is door een besluit van den Al-Russischen centralen uitvoerenden raad, voordat het verdrag tot stand kwam. Het verdrag noemt dan ook het autonome Ka- relië als een bestaanden staat. Deze kwestie schept geen enkele verplichting voor Rus land en de Russische delegatie heeft ver klaard, dat dit een aangelegenheid van bin nenlandsche politiek van de Russische fe deratie is. Ten slotte heeft de Russische regeering in een nota van December 1921 aan de regeering van Finland er krachtig ver zet tegen aangeteekend, dat deze kwestie voor den Volkenbond zou worden gebracht en verklaard, dat zij er dan ook een inmen ging in de binnenlandsche Russische aange legenheden en een vijandige daad in zou zien. Tsjitsjerin geeft kennis dat de Rus sische regeering absoluut alle deelneming aan een onderzoek door den Volkenbond of het Hof weigert. EEN AANVAL OP EEN BANK. Té Mettmann drongen Woensdag drie gemaskerde roovers het filiaal van de Rijks bank binnen en overweldigden den direc teur, dien zij met den dood dreigden. Om hun bedreigingen kracht bij te zetten sloe gen zij zijn vrouw neer en losten ook een schot uit een revolver, dat echter miste. Bukkend voor het geweld, opende de direc teur de brandkast, waarin zich 42 miljoen mark bevond. De roovers maakten zich her van meester en verdwenen. Dc dief, die in den D-trein Nieuwe- schans'Bremen van een kastelein uit Weenen een portefeuille met ongeveer 3.000,000 mark in buitenlandsch geld had ge rold, is aangehouden in den D-trein Nord- .deich-Berlij.il, waarin hij grove verteringen maakte. 70.000 mark waren reeds uitgegeven, het overige geld was nog in zijn bezit. De aangehoudene was in den oorlog reserve-of ficier en in de revolutiedagen bevelhebber van de vliegtuighal op Norderney. Van dc nalatenschap van James Gordon Bennett, den voormaligen eigenaar van de New York-Herald te New York en te Parijs, zal in den staat New York successierech moeten worden betaald over 'n bedrag van ten minste 2,000,000 doll. Dc belasting-betalings- kwestie is echter nog niet ten volle afgewik keld, daar er tusschen de belastingautoritei ten en de James Gordon Bennett Memorial Home for Journalists, geschil bestaat over de quaestie of die stichting vail het haar toe gedachte geld de belasting zal moeten beta len. De voornaamste erfgename is mevr. Maud G. Bennett, die omstreeks 770.C00 doll, erft, dan volgt Isaac Bell met c.a. 424.000. De geheele nalatenschap van Bordon Ben nett, dus niet enkel het deel, waarbij de New Yorksche fiscus belang heeft, was reeds vroeger op 4,250,000 doll, geschat. Mevr. Herbert Taylor, die aan het hoofd stond van een groote modezaak, welke haar winkels had in Parijs, Londen en New York is over boord gevallen van het s.s. Adriatic, aan boord van welk schip zij den overtocht maakte van New York naar Liverpool. Er schijnt geen aanleiding tc wezen, dat hier zelfmoord in het spel is. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Mevr. Taylor was op een zakenreiszij leed aan flauwten en scheen overwerkt. De zaak van mevr. Ethel Taylor te New York was het bekende Maison Lewis in Fifth Avenue. Zij was een dochter van Wil liam Lewis Thompson,, den stichter van het huis. De voortdurende ontevredenheid over de tegenwoordige regeling te Jeruzalem is tot uiting gekomen in het aftreden van alle Mbhammedaansche en Christelijke leden van den nieuw benoemden adviseerenden raad. Het Italiaansche parlement, aldus de correspondent van de Times te Milaan, heeft Dinsdag een wet aangenomen tot bescher ming van de vogels. Dit scheen wel noodig, gezien de jacht, die er vooral op de kleine zangvogels wordt gemaakt met slagnetten, lokkooien en wat dies meer zij. Den man van de Times gaat de wet nog niet ver genoeg, maar, zegt hij, er is een begin cn dat is al veel. Pardon meneer, zei heel beleefd een keurige gentleman tegen een oud heertje, dat met een kleine tasch in de hand uit een bank kwam pardon meneer, dat ik u zoo maar aanspreek, maar u moet uw overjas eens schoonmaken, want kwajongens hebben krijt op uw rug gesmeerd. Waarop de gentleman verdween. Dankbaar voor de vriendelijke waarschu wing zette het oude heertje zijn tasch neer, trok zijn jas uit, die inderdaad vuil was, klopte hem af, trok hem weer aan, nam zijn tasch op. „Maar dat is mijn tasch niet", riep het oude heertje verschrikt uit, toen bij getroffen werd docr de lichtheid van de tasch. Inderdaad was het zijn tasch niet. Toen het oude heertje zijn 'jas afklopte,had 'n handlanger van den keuri- gen gentleman zijn tasch met een andere ver wisseld. In deze andere zat niets als een paar stukken krantepapier. In de eerste tasch zat voor 805,000 frank aan kostbaarheden paar- len en juweelen, die het oude heertje uit een bank had gehaald. Deze geschiedenis heeft zich te Chatou af gespeeld, naar wij lezen, in Parijsche bladen, die tevens weten te vertellen, dat de bestolen oude man 75 jaar oud is. Is het verstandig zoo'n oudje alleen met een tasch met zulk een kostbaren inhoud uit tc laten gaan Op uit.noodiging van de Noorsche regeering hebben Zweden, Denemarken, Finland en Duitschland afgevaardigden naar Kristiania gezonden om met Noorsche gevol machtigden gezamenlijke maatregelen tegen dranksmokkelarij te beramen. De conferentie is gisterenochtend door den Noorschen eersten minister Berge geopend. Het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud in Zweden is in Mei met. twee punten gedaald en bedraagt thans 166 tegen 168 in April en 100 in 1914. De Amerikaansche staat Minnesota heeft een bijzondere delegatie benoemd, die zich in opdracht der staatsregeering ter gelegen heid van het Drie-eeuwsch-feest naar Go.ten- burg zal begeven om de Zweedsche regeering met deze herdenking en met de tentoonstel ling geluk te wenschen. Dit besluit is daarom te opmerkelijker omdat" nog nooit een afzon derlijke staat van de Unie met zulk een doel een dergelijke missie heeft uitgezonden. Naar de Times meldt, vertoeven er op het oogenblik te Berlijn twee afgezanten van Trotsky, die 4 miljoen pond sterling tot hun beschikking hebben en een overeenkomst zouden hebben gesloten met een Nederlaud- sche firma, weike onderhandelt, of weldra onderhandelen zal met de Engelsche Dispo sals Board, het lichaam voor de likwidatie van de oorlogsvoorraaen, over den aankoop van munitie en wapens geweren uitge zonderd voor het'roode leger. AMBTENAREN SPOORWEGEN. De Stand zegt uit betrouwbare bron te vernemen, dat ook dit jaar, vermoedelijk in begin Juli, aan de hooge ambtenaren bij de Nedeclandsche Spoorwegen een gratificatie van 7 pCt. over het salaris van 1922 zal wor den toegekend. HET VRAAGSTUK DER EMIGRATIE. Studie-Commissie der K.S.A. Door het Centraal Bureau voor de K. S. A. is een commissie iu het leven geroepen, aan welkë wordt opgedragen het zoo eminent actueele vraagstuk der emigratie in studie te nemen.. Deze commissie is mede als een 1 uitvloeisel te beschouwen van het R. K. Be- Ik had dat geld toen bij de hand. Gerar- dien weet er niets van. Vrouwlui moeten niet alles weten. Zie dat eksterketje drijft. Dat zet ik als signaalduif van den eersten prijs het zal in 't hok vallen als een pijl. Mijn oude vale" zet ik als signaalsuif van den laatsten prijs. Zij is gemakkelijk te herkennen uit degene die op reis zijn. Nauwelijks had hij dit gezegd, of een jonge knaap, met aschkleurig kort gesneden haar, grijze rondflikkerende oogen en spotachtigen lacht stond vóór hem, de verfrommelde muts in de hand. Ben ik niet bijtijds, meester t Ah Jef Zijt gij dat, jongen Tuist bij tijds. Daar, draag mijn twee signaaldui- ven gauw naar de sociëteit. De ekster voor den eersten, de vale voor den laatsten prijs, niet vergissen, hoor? Ekster eerste, vale laatste, mompelden en herhaalden, om zijn geheugen te helpen, de beweeglijke lippen van Jef, den veertien- jarigen kleermakersleerllng. Neen, meester, nooit vergis ik mij, dat weet ge wel. Nog bezag hij talmend de korven, die hij in de hoogte hield, alsof hij er een ernstige studie op maakte. Daar, Jef, daar is vijf cent voor 'n glaas je bier in de sociteit. Dadelijk terug hier. Dank, meester en Jef, die slechts dit woord scheen afgewacht te hebben, was in één sprong de trapp:n af. De bengel kan ferm loopen, zei Willekens terwijl hij hem achterna keek, hij is mans om een ander in te halen, die hem ver vóór is,, 't Is wel 'n slecht werker, maar snel draven dat is toch ook iets. Vergenoegd daalde Willekens de trap af, en begaf zich weer in zijn tuim, naar t prieeltje. Daar hield Vinus reeds de wacht in gezélschap van een ander knecht, Barthel, die op de bank rustte, de knie in zijn saam- gevouwen handen. Ah Vinus, jongen, goed nieuws 1 Mijn twee eieren van Linsenne zijn allebei ge barsten zij geven twee jpngen. Meester, gij zijt met den helm geboren. Lisenne verkoopt zijne jongen, twee hinderd frank 't paar gij hebtihonderd frank winst. Die zullen prijzen maken, meester 't Wordt tijd ook, voegde Barthel met slepende stem er bij. Zij brengen niet veel thuis. Watwas 't verontwaardigd antwoord van Bols, watmij dunkt dat de meester niet te klagen heeft. Hij is nog maar liefhebber sedert vier jaar, en ieder spreekt reeds met bewondering van zijn goeie duiven. Anderen hebben tien jaar noodig, om 'n schoon dui venhok te hebben. Wat geef ik om een schoone broek, als 't stof nog zelfs geen steek houdt Jammer maar dat gij zoo goed de naald niet hanteert ah de tong, bromde Willekens. Ik 3eg het gelijk ik 't denk, en, zijn mijn steken met de naald geen vliegers, zij houden vast. Is 't niet zonde, hier zoo dikwijls uren te moeten wachten, om voor niets of wel voor 'n onnoozel prijsje naar de Sociëteit te loopen. Zwijg Barthel. Gij steekt uw steek mis, jongen. Tot nu toe waren de prijzen niet tal rijk, omdat de duiven nog alle jong waren. Maar' nu gaan ze met de prijzen vliegen, zoo waar ik Vinus Bols heet. Ik verwed er nog geen klos garen op. De meester heeft de mooiste en ster kste duiven van de stad ja, van den omtrek., dus is zijn succes zeker. Dat succes hangt aan 'n zijden draaaje. Laat hem maar praten, Vinus. Hij spee.t Jan maikontent omdat hij een uurtje hier zitten moet. Een uurtje Dat uurtje is bijna altoos van de lange elde zon begint al ferm te steken, 'n Mensch krijgt er dorst van. Ik hoor het al. Ik zal de flesch maar ha len. Dat weigert 'n eerlijk mensch met, meester» En Barthel, altoos de kn'e rustend in de toe gevouwen handen, bief f bedaard in z'n zorgc- looze houding, terwijl Willekens zich huis waarts spoedde. f Vinus rustte tegen een der palen van t prieeltje, en keek droomend in de wolken. De meester-kleermaker was weldra terug, met n flesch en een glaasje in de hand. 'n Glaasje, Vinus." Ik lust 't nu niet, dat weet ge wel, mees ter. En gij dan, 3arthel Zeker, meester. Dat is pek op den draad, en Barthel verlaat een oogen blik zijn oostersche pose," wischt zijn mond af met de linkermouw, vat 't glaasje tusschen duim en wijsvinger en ledigt 't in een wipje. Nog zoo een Barthel 't Komt p een paar vingerhoedjes niet aan meester. Rap was 'n tweede 'teerste, achterna. Daar is Jef al terug. Die komt juist bij tijds Nogmaals vulde Willekens 'n glaasje voor den jongen gast, die in eenige sprongen den hof door, bij hun drieën stil stond. Drink eens jongen, dat zal je goed doen. Met.... pleizier.... ik heb er.... geen minuut op gezetLange Nol.... van Jan Cremerwilde tegen mij oploo- pen.maar, JawelMet de linkerhand 't druppeltje houdend, beschreef hij met den vinger der rechter, onder zijn neus door, 'n horizontale lijn. Dan wierp hij de jenever 't keelgat in, waarna hij met den mond wijd open eens leelijk grijnsde, om te beduiden dat 't lekker was. Was Jan Cremer daar? vroeg Wille kens. Jan Cremer? Ja. Wat zei hij Dat de duiven vóór f uur niet terug konden zijn. Niet O diehij weet er immers niets van.... opgepa:t maar Vinus opgepast Barthel.... de duiven zijn op 't komen. Ik ben er zeker van. j Weer nam de kleermaker-duivenmelker de geduldig wachtende houding van in den vroegen morgen. Nevens hem plaatste zich. de ooo-en naar de wolken, Vinus Bols. Jef sloeg met de muts naar de bijen en vlinders. Bartheis schommelde op de bank, den rech terknie in de samengevouwen handen. Willekens zat er echter zoo rustig niet meer. Dan gingen zijn vingers in 'n korte j wrijving hevig over zijn kuiten, dan weer over zijn dijen, dan weer zette hij zijn nagelen nijpend in lenden en rug. Al was het duivenhok zoo zindelijk, dat de meester-kleermaker er wel zijn middag- 1 maal wilde nemen, toch vertoefde men er niet lang heel en al straffeloos. Nu bracht de warme zon het hare er bij, om hem aan die zindelijkheid te doen twijfelen. —Ik heb verleden week nog voor 'nen halven frank wierook op 't hok verbrand, pruttelde hij, en 't baat nog niet. Dat vuil ongedierte 'is niet te weren. OchUwe reizigers halen best, meester. De andere liefhebbers verzorgen hunne hekken riet gelijk gij, vleide yinus. i —Bah 'n Duif is als pek alle vuiligheid pakt er op, wijsgeerde Barthel. Altoos hooger steeg de zon, hare;stralen in den hof van Willekens gietend, en z n rug verzengende. De kleermaker t voe.de haar steken minder d'tt dit der lil'.ine gasten van zijn hok. Bcms 'lichts, als hij in de verte 'n zwart tw v nd punt ontwaard', dm bracht hij de handen boven dc oogen, volgde dat jpunt en rirp uitdaar, dat is er eene...., volkingscongres, gehouden te. Breda, op 13 April j.l., op welk congres ook op de emigra tie is gewezen als middel om overbevolking tegen te gaan. De commissie zal nu Maandag, 18 Juni a.s., door den voorzitter der K.S.A., Prof. L. van Aken, Ord. Praem., te Utrecht, wor den geïnstalleerd. De volgende'heeren hebben zich bereid verklaard deel uit te maken van de Studie commissie J. P. Asselbergs, Bergen-op- Zoom A. C. de Bruyn, Utrecht Mr. H. van Maastert, Hillegom Mr. L. Korten- horst, Heemstede A. Loerakker, Haarlem j Rector Möller, Den Haag J. A. Schutte, Den Haag, en Prof. Mr. J. Veraart, Den Haag. DE DROOGMAKING VAN DE ZUI DERZEE. Blijkens het voorloopig Verslag der Twee de Kamer omtrent het Wetsontwerp tot wijziging van de wel tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee, betreuren vele leden dat de militaire wetsontwerpen, welke verband houden met de werken voor de droogmaking van gedeelten van de af te sluiten Zuiderzee nog niet zijn ingediend. Tegen verlenging van den termijn van 5 jaar hebben ze geen bezwaar. In het wetsontwerp wordt echter tevens voorgesteld om in plaats van tot 1 Mei 1924, tot 1 Mei 1929 de be voegdheid uit te sluiten om met eenige in poldering en met werken ter voorziening in de belangen van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voor zooveel deze door de afsluiting en droogmaking geschaad worden, te beginnen indien die werken eenige voor ziening in de belangen van de landsverdedi ging noodig maken en de in art. 2 van de wet van 14 Juni 1918 bedoelde wetten niet voor dien datum zijn tot stand gekomen. Hier mede kunnen ze zich niet vereenigen en zs hebben er ernstig bezwaar tegen, dat nu op nieuw 5 jaren dc toegang tot de in te polderen gronden- als het ware zal worden afgesloten, doordat in dezen de macht gelegd wordt in handen van het Departement van Oorlog. BOND VAN GEMEENTE-AMBTENA REN. De heer Th. C. P. Kolfschoten, burge meester van Edam, is bij enkele candidaat- stelling gekozen tot voorzitter der afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van ge meenteambtenaren. GOEDKOOPE TREINEN NAAR LIMBURG. De heer Hermans heeft de aandacht van den Minister van Waterstaat gevestigd op het feit dat de goedkoopc treinen behoudens een, van Breda naar Valkenburg waarvan echter nog niet vaststaat of hij loopen zal geen verbinding brengen tusschen Limburg cn de overige streken des lands. Na de aanzienlijke verhooging der tarie ven, die vooral nadeelig is voor de ver van het middenpunt des lands gelegen plaatsen, is dit een onbillijkheid ten opzichte van Limburg, speciaal van het Zuidelijk gedeelte dezer provincie, dat in normalen tijd, om zijn natuurschoon, steeds zoo vele bezoekers trok, terwijl dc Limburgers ook gaarne ver binding zoeken met dc hoofdstreken des lands. j Een zoodanige houding van onze Spoorwe gen schaadt ook nationale belangen, voorat nu de Belgische spoorwegen aan de bevoU king van Limburg zoo buitengewoon goed-i koope reisgelegenheid bicden. Is dc Minister bereid, te bevorderen, dat, alsnog in Juli cn Aug. goedkoope treinen heen en terug loopende over twee of meer achtereenvolgende dagen worden in gelegd van de hoofdstedeii des lands naaï het Zuiden van Limburg en omgekeerd? GEEN TRAMVERBINDING MET DE HEILIG-LANDSTICHTING. De Raad van Nijmegen heeft met 28 tegen 2 (R.K.) stemmen aangenomen het voorstel van B. en W., om vooralsnog niet over te gaan tot het leggen van een tramverbinding over den Groesbeekschen weg tusschen Nijmegen en de Heilig-Landstichting. WIJZIGING H. O.-WET. De Tweede Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp tot wijziging van de Hooger Onderwijswet (verhooging college- en exa- meng: 1 Jen) aangenomen met 42 tegen 32 stemmen. Tegen de geheele linkerzijde, behalve de heer Van Gijn, vóór de geheele rechterzijde behalve prof. Visscher, Mevr. Bronsveld- Vitringa en de heer Bulten. WERKVERSCHAFFING EN HU WELIJK. Naar men aan dé „Asser Crt." mededeel-' de, is door de Centrale Commissie voor Steunverleening in de gemeente Emmen, v/elke commissie ook is belast met'het plaat sen van werklooze arbeiders bij de werkver schaffing, besloten dat voor mannen, die een huwelijk aangaan, de volgende regeling is getroffen dat hij, die een huwelijk aan gaat en den ouderdom van 22 jaren nog niet heeft bereikt, eerst 3 maanden moet wachten alvorens hij bij werkverschaffing kan worden geplaatst. Voor wie beneden den leeftijd van 24 jaren een huwelijk aangaat, geldt een ter mijn van 2 maanden en van 2426 jaar is een termijn gesteld van 1 maand, natuurlijk met deze restrictie, dat elk geval op zichzelf zal worden beoordeeld. 1 PASSEN - EN DOUANE-CONTROLE OLDENZAAL. Naar het „Hbld." verneemt, zal de passen- en douane-contróle voor de D-treinen uit Duitschland voorloopig niet van Oldenzaal naar Bentheim worden overgebracht. Be doelde D-treinen zullen dus niet, zooals in de officieele dienstregeling der Ned. spoor wegen is aangegeven, te Oldenzaal óf door rijden öf slechts een paar minuten stoppen, maar aldaar voorloopig het gewone opont- houd, noodig voor de visitatie, hebben. juist mijn donkere duivin.ze gaat vallen- Maar die donkere duivin was niets anders dan een zwaluw, die, in de hooge lucht op heur vlerken wiegende, zich baadde in de stralen der warme zomerzon. Soms zelfs, enkel 'n mugje, dat voor 't oog van den kleermaker zweefde. Ja, door de verbijste ring van zijn blik, kreeg ook 'n mugje voor zijn geest den vorm cn de beweging eener duif. Ondertusschen was de Hoogmis uit.Juf frouw Willekens had haar Zondagspak af gelegd, en stond met Leentje in dc keuken. Hevig pruttelden weldra de jonge erwtjes en worteltjes in den ketel. Het gebraden kalfs- vleesch in den oven kreeg aanlokkend bruin» kleuren. De malsche bladeren van de pos telein zwommen groen op de soep, rond 'e krachtig stuk vleesch. Leentje zorgde vooi de tafel. Klokslag één stond ze netjes ge dekt. De groote leunstoel hield voor heeroom sijn armen wijd open. Zilveren vork en zil- ve: en lepel glommen langs het bord van den oud-pastoor. i 't Keukenwerk was ten einde 't middag maal gaf zijn lekkerste geuren, en Gerardicn wachtte naar 'tjjoogenblik, om 't zegevierend op tafel te brengen. Leentje werd eerst naar Oom Wijckmans ontboden. Zijn trage stap kwam weldra van de trap. Dan riep Leen tje in den tuin „Vader het etzn is klaar." Vader antwoordde niet, maar de blonde Geeraert, op pos' aan den anderen kant der haag, lachtte gul 'c lieve meisje toe. D e liefde is noch blind, noch doof, Al zegt men het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5