LAATSTE NIEUWS r LUSH?¥ERKEER. Tweede Kamer. Uit onze Qest. VAM ONZE O 4 f: 'fjrjDRAAOLOOZE TELEFOON .itöi MARKTNiEUWS. BEMENGD NIEUWS. FABRIEKSSCHOORSTEEN OM GEVALLEN. geten, den schenker van alle goed bedan ken wij Hem. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCHLAND. LANDBOUW EN YISSSHERIJ. BET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Naar de „Stand." verneemt, zou bij de Re- gearing liet voornemen bestaan, cm ter gele genheid van liet Regeerimgsjubileum van H.' M. de Koningin, op 31 Augustus a.s. een of- ficioeien danlkdag uit te schrijven. INVOERRECHTEN OP KAAS. De Directeur-Generaal van den Landbouw deelt mede, dat in Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije het tarief van invoerrechten op kaas kortelings is gewijzigd. Volgens het gewijzigde tarief, dat, voor zoover bekend, reeds van kracht is, bedra gen de invoerrechten voor kaas: Fijne tafelkaas 60 kronen (goud) per 100 K.G.; andere tafelkaas 12 kronen (goud) per 100 K.G. Volgens ontvangen berichten is de Edam mer kaas, ten aanzien van het invoerrecht ingedeeld bij de „fijnere tafelkaas" de Gouda- kaas bij de „andere". Intusschen deelt harer Majesteits Gezant te Weenen mede, dat in Oostenrijk een alge- heele herziening van het tarief van invoer rechten in voorbereiding is. Op de rechten op Edammer kaas zal in het bijzonder de aandacht gevestigd blijven. In Tsjecho-Slowakye bedraagt het invoer recht op kaas: Fijne tafelkaas 7 X 60 420 kronen (pa pier) per 100 K.G.; andere kaas 7X50=350 kronen (papier) per 100 K.G. Tot welke groepen van het Tsjecho-Slo- waaksche tarief de Nederlandsche kaassoor ten geacht worden te behooren en welke de tarieven in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije zijn voor Zwitsersche, Italiaansche, Fransche, Canadeesche enz. kaas, is niet bekend. Hieromtrent wordt intusschen een volledig onderzoek ingesteld, waarvan het resultaat te zijner tijd zal worden medegedeeld. DE HERZIENING DER SOCIALE VERZEKERING. Verschenen is het praeadvies van Com missie XI van den Hoogen Raad van Arbeid, over vraagpunten betreffende de herziening der Sociale Verzekering. Bij schrijven van 29 Nov. 1922 had de Minister van Arbeid aan den Hoogen Raad een vijftal vragen voorgelegd. De Commissie geeft de volgende samen vatting van hare conclusies. Zij vestigt er daarbij de aandacht op, dat deze conclusies niet met algemeene stemmen zijn genomen. Over elk punt werd afzonderlijk gestemd en de meerderheid, die zich voor die verschil lende conclusies uitsprak, was niet altijd uit dezelfde leden samengesteld. 1. Resumeerende is de Commissie van oordeel, dat bij de voorgenomen herziening der sociale verzekering als grondslag moet worden genomen, eenheid ten aanzien van de categorieën van verzekerden, die onder de verplichte ongevallen-, ziekte-, invaliditeits- en ouderdomsverzekering vallen. 2. De Commissie acht het niet ge- wenscht de ziekenverzorging te doen ge schieden voor rekening van het met de uit- keering vah het ziekengeld belaste orgaan. Zij geeft de voorkeur aan een afzonderlijke wettelijke regeling betreffende de genees kundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaanden. Het wordt niet noodzakelijk geacht aan 'de arbeiders de wettelijke verplichting cp te leggen zich bij een ziekenfonds aan te sluiten; met indirecten dwang, als is neer gelegd in het eerste lid van artikel 43 van de Ziektewet kan naar de meening van de Commissie worden volstaan. De Commissie is voorts van oordeel dat 'de ongevallen, gedurende een bepaalden termijn bij voorbeeld twee maanden met betrekking tot het verleenen van gelde lijke uitkeeringen als ziektegevallen moeten .worden beschouwd. Zij meent bovendien, dat de geneeskun dige behandeling van den door een ongeval getroffen arbeider zooveel mogelijk moet geschieden door het ziekenfonds, waarbij de arbeider is aangesloten. Daarbij zal gewaar borgd moeten worden, dat de behandeling yan de ongevallen patiënten evengoed blijit als zij op dit oogenblik is. De controle op de doeltreffendheid van dc medische behan deling zal moeten geschieden door een des kundig orgaan, dat onafhankelijk is van de bij de finantieele resultaten van de verzeke ring onmiddellijk belanghebbende risicodra gers. Dat orgaan zal kunnen gevonden wor den in een medischen staatsdienst. Het is tenslotte gewenscht aan de ziekenfondsen door de organen, belast met de uitvoering 'der ongevallenverzekering, vergoeding te doen geven voor de van wege die fondsen ter zake van ongevallen verschafte genees- eri heelkundige behandeling. 3. De Commissie acht het gewenscht in idc Invaliditeitswet te breken met het stel sel der individueele rentebepaling en daar voor in de plaats te nemen een stelsel van eenheidsrenten. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van het stel sel van individueele verzekering door een stelsel van collectieve verzekering, terwijl de individueele boekhouding zal kunnen worden afgeschaft. 4. Bij de ziekteverzekering moet even- leens de individueele verzekering van eiken arbeider afzonderlijk worden vervangen door een collectieve ziekteverzekering van alle arbeiders in dienst van een bepaalden werkgever. 5. Voor wat betreft de organisatie van de ziekte- en ongevallenverzekering, kan dc Commissie zich niet met een monopolie noch van een door de overheid ingesteld orgaan, noch van een bijzonder orgaan, ver- cenigen. Zij meent, dat het onvermijdelijk is die fabelen der sociale verzekering zoowel door openbare als door bijzondere organen te doen uitvoeren en dat er naar gestreefd moet worden beide soorten yan organen zooveel mogelijk als gelijkgerechtigd naast elkander te plaatsen. Bovendien acht de Commissie het noodzakelijk te bepalen, dat slechts één vorm van bijzondere organen wordt toegelaten. Ten aanzien van de vraag nopens de meest 'gewenschte organisatie voor de uitvoering der invaliditeits- en ouderdomsverzekering, werd in de Commissie geen meerderheid ge vonden. Tegenover de leden, die van oordeel zijn, dat het gewenscht is de uitvoering dier verzekering uitsluitend aan een overheids orgaan op te dragen, staat het gevoelen van een even groot aantal leden, dat ook bij deze verzekering de uitvoering behoort te worden opgedragen aan openbare, zoowel als aan bijzondere organen. 6. Tenslotte meent de Commissie, cat in de richting van de voorafgaande conclusies zooveel goeds ligt, dat zij het gewenscht acht, op dien grondslag wetsontwerpen te doen uitwerken. Eerst na kennismaking van deze uitgewerkte voorstellen kan, raaent zij, een definitief oordcel over de hervorming in haar geheel worden uitgesproken. PROEFVLUCHT MET SLEEPSCHIJF. Dinsdagmorgen had boven het vliegter rein van de Luchtvaartafdeeling te Soester- berg een proefvlucht plaats met de sleep- schijf. De schijf werd aan een 300 M. langen kabel door een vliegtuig voortgetrokken op een hoogte van 800 M. De proefvlucht slaagde volkomen. De bedoeling is, op deze wijze schietoefe ningen te houden met luchtafweergeschut. Het groote voordeel hiervan is, dat een doel wordt verkregen, dat zich met dezelfde snel heid voortbeweegt als het vliegtuig. Vergadering van Donderdag 14 Juni, namidd. 1.35 uur. NOMINATIE HOOGE RAAD. Aan de orde is het opmaken van een voor dracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad. Eerste candidaat. Uitgebracht 83 stemmen. Mr. J. van Ge- lein Vitringa 54 stemmen; mr. M. Polak, Raadsheer Gerechtshof den Haag 22. Blanco 1, zoodat no. 1 zal zijn mr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Tweede candidaat. Uitgebracht 82 stemmen. Dr. A. Slotema- ker 35 stemmen dr. Kerberger 1 st.. Or. Beu- mer 1 St.. dr. Rengers 2 st., mr. M. Polak 27 st., zoodat een tweede vrije stemming plaats heeft. De uitslag daarvan is: Dr. A. Slotemaker 30 stemmen, mr. M. Polak 26 st,, mr. Rengers 8 st., dr. Verhagen 1 st., mr. Polvliet 1 st., blanco 2, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de vier personen die de meeste stemmen heb ben gehad. Aangezien mr. Kirberger en mr. Polvliet ieder één stem verkregen, moet tus schen hen een stemming plaats hebben wie het vierde lid van dit viertal zal zijn. De uit slag is dat verwierf mr. Kirberger 24 st., mr. Polvliet 43 st., zoodat vierde zal zijn mr. Polvliet. Uitslag van de herstemming is, dat ver krijgt dr. A. Slotemaker 44 st. en mr. M. Polak 24 st„ zoodat no. 2 zal zijn dr. A. Slotemaker. Derde candidaat. Uitslag mr. Rengers 9 st., dr. Polvliet 29 st., mr. M. Polak 25 st., verschillende candi- daten enkele stemmen, zoodat een tweede vrije stemming moet plaats hebben. De uit slag daarvan is: mr. Rengers 9 st., mr. M. Po lak 20 st., dr. Polvliet 41 st, zoodat no. 3 zal zijn dr. Polvliet. INTERPELLATIE-TROELSTRA. De heer TROELSTRA, S. D„ vraagt vra gen te mogen richten tot den Minister van Koloniën over de verhouding der Regeering tot de Indische volksbeweging, in verband met de jongste spoorwegstaking. Over dit verzoek wordt morgen beslist WIJZIGING H. O.-WET. Aan de orde is de stemming over het ont werp tot wijziging der Hooger Onderwijswet Het ontwerp wordt goedgekeurd met 42 tegen 32 stemmen. HOOFDSTUK IX. Voortgegaan wordt met de behandeling van het ontwerp hoofdstuk IX (Overbrenging van diensttakken naar het Departement van Waterstaat). De heer HERMANS, R. K„ acht het admi nistratieve beheer der mijnen veel te om slachtig en dus te duur. Het nut van het Haagsche bureau ziet spr. niet in. Spr. meent, dat de loonen der mijnwerkers te veel verlaagd zijn en dringt aan op spoe dige herziening van het mijnreglement en op aanstelling van een derden arbeidscontroleur. Ten slotte dringt hij aan op spoedige exploi tatie van de mijn Maurits. Dc heer BONGAERTS, R.-K„ betoogt dat de aanleg van de mijn Maurits een technische kwestie is, waarover de heer Hermans moei lijk kan oordeelen. De minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, zegt verschillende punten uit dc discussie te moeten laten rusten, omdat zij niet in de stukken zijn besproken. De 1 rijn- raad is een adviseerend lichaam voor de regeering en dus hooren daar in personen van economisch en technisch inzicht. De politiek daarin halen acht spr. verderfelijk Arbeidersvraagstukken behooren in dit col lege niet thuis. Herziening van het,Mijnreglement zal zeer spoedig haar beslag krijgen. Er is reeds over leg gaande tusschen de departementen in verband met de toepassing der Arbeidswet. Over de mijn Maurits is spr. het eens met den heer Bongaerts. Met overleg wordt hier bij gewerkt. Een vergelijking van de Staats mijnen met die der Vereeniging gaat niet op. De Staatsmijnen zijn in zeer duren tijd aange vangen en zitten nu met een grooten kapi- taalslast. Spr. heeft bezwaar tegen een eventueel amendement tot aanstelling van een derden Arbeidscontroleur. De absolute noodzakelijk heid daarvoor bestaat niet. Naar den omvang het administratief be heer zal spr, gaarne een onderzoek instellen. Scheepvaart. De heer BRAUTIGAM, S.-D., maakt eenige korte opmerkingen over de scheep vaart. Hij acht het beter te wachten tot de volgende begrooting. Alleen wenscht hij zijn leedwezen uit tc spreken over de niet- invoering van de Schipperswet. Vervolgens verklaart hij zich tegen dc verhooging van de gelden voor de examens. De heer MARCHANT, V.-D., komt er ook tegen op, dat de Schipperswet, dfe al drie jaar oud is, nog niet is ingevoerd, Dc MINISTER zegt, dat verhooging van de examengelden alleszins billijk was. De niet-invoering van de Schipperswet moet eens ten einde komen. Er zijn vele moeilijkheden, ook door de wijziging der om standigheden. Geen nieuwe lasten kunnen worden opgelegd. Spr. acht eenige wijzigin gen in de Schipperswet niet gewenscht. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Nadat nog eenige wetsontwerpen vu plaatselijken aard zijn aangenomen, gaat de vergadering uiteen tot Vrijdag 1 uur. WINST DOOR STAKING. De redacteur in Midden-Java van het „Soer. Hbl." schreef De Pandhuisdienst heeft over het afge- Ipopen jaar een winst gemaakt van niet min der dan f 4.600.000. Wij vernemen het uit onverdachte bron. Naast die kolossale winst is bovendien een bezuiniging verkregen van f 1.000.000. en het klinkt paradoxaal zij is voor een groot deel te danken aan Abdoel Moeis. Door de staking, welke hij bij den Pandhuisdienst wist te bewerken, werden 1200 Inlandsche beamb ten ontslagen, laten wij aannemen ieder ge nietende een salaris van f 50 per maand, dat is in een jaar bijna driekwart millioen W' itirt AMSTERDAM, 14 Juni. (Noteering v.h, Nieuwe Veilingsgeb. expl. De, Jong en Koe ne.) Aardbeien 0.801.45 p. K.G. idem 0.26—0.39 per pit; druiven ƒ1.502.70, kruisbessen 0.120.14, aalbessen 1.50 1.60 per K.G. meloenen 0.701.80, per ziken 1/0.180.32, perziken II 0.10—-0.14 per stuk tomaten 0.500.60 per K.G. asperges dit wit 0.901.05, dik blauw 0.480.60, dun wit 0.350.45, dun blauw 0.250.35 per bos spinazie 14 22, postelein 2435, raapstelen ƒ6.20— 8.10, per 100 K.G. rabarber 2.303.90, peen 1523, radijs 4.906.20 per 100 bos sla 2.50--6.30 per 100 krop kom kommers 14—21, bloemkool I, 20'32, idem II ƒ1118, Princesseboonen ƒ0.65 0.75 per 100 stuks peulen 0.520.62 per K.G. snijboonen 1.80—2.10 per 100 stuks? nieuwe aardappelen 1013.60, drielingen 7.2011.50 per 100 kilogram. Bloemen. Rozen 510, Violieren 8— 14, Am. Anjers 711, Lelies ƒ1418- Callas 16—22, Gladiolen ƒ8—13, Anemo nen ƒ0.601, Pyrethrum ƒ0.401.20, Pi oenen 2.5012, Snijgroen ƒ412 per 100 stuks. AMSTERDAM, 14 Juni. Boter. (Centrale Botermijn.) Prijzen hoogste 1.56, midden- 1.46, laagste 1.35. DELFT. 14 Juni. Boter. Ter markt wa-- ren 175/8 en 5/16 v., te zamen 3550 K.G. Prijs 1.70—1.95 per K.G. AMSTERDAM, 14 Juni. Eieren. (Vei ling Prinsengracht.) Aanvoer 150.000 stuks. Prijzen hoogste 6.50, midden 5.25, laagste 3.85. Handel flauw. ENKHUIZEN, 13 Juni. (Marktvereem- ging Enkhuizen en omstreken). Aardappelen Schotsche muizen 55.65, middelprijs 5.25, kleine Schotsche ƒ1.902.15, mid delprijs 2, 2lles per baal (100 pond). HOORN, 14 Juni. Kaas. Aangevoerd 11 stapels fabriekskaas 47.50; 15 st. boeren kaas 50 5 st. fabriekscommissie 52.50 50 st. boerericommissie 60 totaal 81 sta pels, wegende 49.267 K.G. Handel matig. HOOFDDORP, 14 Juni. Tarwe oude 16 17; Tarwe nieuwe 1516; Rogge 10.25 10.75; Gerst Chevallier 11.5012.50; Ha ver 11.2511.75; Paardeboonen 11.50 12; Bruine boonen 1216; Groene erw ten 2123; Blauwmaanzaad 4046; Ka nariezaad 1617. Ales per 100 K.G. GOUDA, 14 Juni. Kaas. Aangevoerd ?78 partijen, handel flauw le kwal. f 4750, 2e kwal. 4246; zwaardere rijksmenk f 55; met rijksmeaik f 4252. Boter. Weinig aanvoer, hamteJ vtag, wed- boller 7665. Eieren. Red. aanvoer, hanxM red f 5JZ56 per 100 stulks. Veemarkt. Vette varkens weimfc aanvoer, handel vlug 35—38 et per half Kg.; magere varkens weinig aanvoer, handel stug 4045 cent per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel slecht f 2028 per stuik; lammeren groote aanvoer, handel slecht f 1824; nucht, kalveren red. aanroer, handel red. f 1018. DOOR STROOM GEDOOD. De 18-jarige electricien A. J. Merkus, wo nende in de Rondolaan te Rotterdam was Woensdagmiddag in een loods van de Rot- terdamsche Droogdok-Maatschappij bezig aan het schakelbord. Toen hij gereed was, werd er een stroom van 550 volt op gezet. Een collega hoorde plotseling een gil en zag M. in gebogen houding staan, terwijl zijn eene hand rustte op het bord. Toen de stroom werd afgezet viel hij op den grond. Dr. Benenbos constateerde den dood. Te Rijnsburg (Z.H.) is Donderdagmorgen een 20 meter hooge fabrieksschoorsteen, van de conservenfabriek van de Gebrs. v. d. Vijver omgevallen en in zijn volle lengte op het dak van het ketelhuis terechtgekomen. Het dak stortte geheel in. Persoonlijke ongevallen hadden er niet bij plaats. VERBRAND. De 80-jarige S. de Leeuw te Winschoten, vermoedelijk door een beroerte getroffen, viel op een kachel, bekwam brandwonden en werd aldus thuis gevonden. ook. Beiden leunden tegen het groen en 't was een zoet gefluister. Leentje, die 't nieuws van moeder wist, vertrouwde Geeraert dat heer oom, vader Bloem na den middag op 'n flesch zou uitnoodigen. Geeraert moest meekomen. HeerlijkVinus' oogen lonken naar den kant der beide geliefden met 'n ongewoon vuur. Op zijn diunne lippen zweefde 'n val- •che grimlach. Zijne hand gleed koortsig over zijn kin. De deur ging open, en juffrouw Willekens de handen in de heupen W: V/at is dat? Casimir, geen gekheiden nu meer Heeroom Jrir teeds aantafel. Casimir stiet ongeduldig zijn mutsje in den nek en keek voort. Jef en Barthel schoten in 'm klein, spoedig onderbroken lachje Kom maar Leentje vader moet het maar weten als hij 't eten koud vindt, als Zondag, dan hoeft hij bij mij niet te klagen. Ah I dag Geeraert I Smakelijk eten juffrouw. Van 's gelijke, juffrouw Willekens. Tot Ctraks Leentje. Tot vanmiddag, Geeraert. En moeder en dochter verdwenen in de deur. Meester Willekens keek voort in de lucht. Oom Wijckmans zat reeds in zijn groo ten leunstoel en wachtte. Wij zullen maar beginnen, heerbroer. Casimir zal later komen. Wat wilt ge heerbroer, hij kan toch Zijne prijzen i iet ir|den steek laten en. en terwijl hij er geen bezwaar in ziet, koud te eten Laat ons maar bidden, Heerbroer bad het gebed voor, en weldra gingen drie lepels als om strijd naar de gele soep met groene plekjes. Moeder Willekens, alhoewel ze dien dag geen hen in den pot had ge stoken, had toch veel eer van haar werk. Dit bewees ook de aanhoudende stilte, slechts onderbroken door' t gerinkel op de borden. Bijwijlen dacht de goede vrouw aan den afwezige en murmelde binnensmonds Wat jammer van Willekens 1 hij in den hof, en wij hier aan tafel. Het zou hem toch zoo ge smaakt hebben. Alles is over-heerlijk lekker. Straks vindt hij alles koud enj eet dan ge haast alleen. Dat is toch niet gezond. O die duiven die duiven 1 En met een diepen zuchto die mannen, die mannen Langzaam aan werd de eetlust gestild en werd nu en dan onderbroken door opmer king. Dit kreeg op zijne beurt de boven hand toen 't ingemaakte fruit en de Zondags taart op de tafel verschenen. Zie zuster, dat heeft ons nu eens opper best gesmaakt, zei de gemoedelijke oude geestelijke, terwijl hij zich den mond met de servet afveegde. Dat is nu eens de echte familiekost vah toen ik nog jong was. Moeder zaliger heeft 't mij zoo geleerd, en ik doe het nog zoo. En gij, Leentje, gij zult het zoo voortzetten, kind.... In soecula soeculorum, lachte heer-oom. Amen voegde zijne zuster er bij, en liet er een klinkend ah 1 ah lah 1 op volgen. Kom, -Kom 1 gij hebt er eer van, Gerar- dien! Laat ons Dien daar boven niet ver Hij hief juist den arm op om 'n kruis te ma ken vóór het dankgebed, toen eensklaps de achterdeur open vloog, en haastig loopende passen zich in en door de lange gang hooren lieten. Ook de voordeur ging open met 'n slag. Laat ons maar bidden, vervolgde kalm de oude geestelijke. Ondertusschen trappelden andermaal nieu we haastige stappen door de gang 1 In de verte hoorde men schreeuwen haast u Loopen hoort ge loopen 1 vliegen 1 Nog maals 'n geloop, nog 'n geschreeuw, en toen stilte.... Wat was er dan gebeurd? Uren aan een, had meester Willekens op de loer gezeten, bij zijne drie knechts. Zijne oogen had hij blind gestaard in de klaarte van den hemel. De zon had hem dikke zweet droppels op 't voorhoofd doen parelen maar zijn geduld niet gesmolten. Soms rees hij recht, met 'n kreet„daar is ze en ter wijl Barthel kalm in zijn zorgelooze houding bleef, onverschillig voor die verwachting, ke ken de drie andere de handen voor de oogen, naar de lucht, een punt volgend dat 'n duif zijn moest, en dat weldra in de wolken ver dween. Wel zuchtend, niet ontmoedigd, staarde Willekens weer naar den glanzend reinen hemel, om weldra opnieuw, en weer te vergeefs, op te staan en 'n vreemden vlieger na te gluren. Soms krabde Jef zich met geweld over zijn borstelachtiger too met een Sakkerloot! wat DE MINISTERIËELE CRISIS IN BELGIË. BRUSSEL, 14 Juni. De Senaat heeft het wetsontwerp de Broqueville omtrent de Gentsche universiteit verworpen. Het minis terie heeft in zij'a geheel zijn ontslag aan den koning aangeboden. BRUSSEL, 14 Juni. De Senaat heeft van middag in tweede lezing gestemd over het wetsontwerp de Broqueville. De vergade ring is van het begin tot het einde, van twee uur tot half zes, zeer rumoerig geweest. Het was een ware herrie. De tribunes waren vol. De geheele Kamer scheen mede in den Se naat gekomen. Belgische en buitenlandsche journalisten in grooten getale waren aanwe zig. Senator Speyer (uit Luxemburg) zegt, dat het ontwerp de Broqueville het slechtste van alle ontwerpen is. Als het ontwerp ver worpen wordt, wat hij voorziet, zal men het ontwerp Renard behouden, dat met eenige wijzigingen voldoening zal kunnen geven. Pastur (katholiek uit Nivelles) zegt, dat hij ditmaal tegen het ontwerp zal stemmen. Dat hij eerst voorgestemd heeft, komt, doordat hij in dwaling gebracht was over de juiste strekking van het ontwerp, hetwelk volgens spreker eveneens het geval geweest is met verscheidene andere senatoren. Generaal Gillain zegt, dat hij in zijn kwa liteit van soldaat tegen de wet zal stemmen. Men verwachtte, dat daarop het geheele ontwerp in zijn geheel in tweede stemming gebracht zou worden; maar het blijkt, dat er over artikel 2 gestemd zal worden, omdat dit geamendeerd is. Dat geamendeerde arti kel 2 luidt aldus: „Het onderwijs aan de uni versiteit te Gent wordt in de Fransche taal gegeven tegelijkertijd in de scholen van in genieurs en technici, evenals op de colleges, die gegeven worden voor het verkrijgen van den graad van 'doctor in de rechten, in de wetenschappen, in de wiskunde, en in de klassieke filologie; verder zullen in de an dere afdeelingen de huidige professoren kun nen voortgaan college in het Fransch te ge ven, wanneer zij niet geneigd zijn het in het Vlaamsch te doen." Dit artikel wordt verworpen met 75 tegen 72 stemmen. Na de verwerping van dit artikel met een kleine meerderheid wordt het ontwerp de Broqueville in tweede lezing in stemming ge bracht en verworpen met 143 stemmen te gen 4 en 2 onthoudingen. De 4 voorstemmers waren Allewaert, Dufour, Lebon en Ruzette. BRUSSEL, 14 Juni. In politieke kringen verwacht men, dat Theunis de opdracht tot het vormen van het nieuwe kabinet zal aan vaarden en dat Jaspar en Franck in allen gevalle deel uit zullen maken van het nieu we kabinet-Theunis. LONDEN, 14 Juni. In het Lagerhuis heeft de labour-afgevaardigde Buxton den premier gevraagd, of deze zich bewust was van den grooten weerzin, die in Engeland gevoeld zou worden tegen eenige verklaringen der Engelsche regeering, waaruit hare instem ming met de Fransch-Belgische bezetting van het Roergebied zou kunnen worden afgeleid en of de regeering het afleggen van zulk een verklaring overwoog. Baldwin verklaarde, dat de opvatting der Engelsche regeering aangaande de Roer-bezetting onveranderd was én dat hij niet voornemens was, een verklaring af te. leggen, zooals in de vraag was verondersteld. LONDEN, 14 Juni. De parlementaire la- bourpartij heeft een resolutie aangenomen, waarin zij zegt dat het' jongste Duitsche aan bod een soliden grondslag voor onderhande lingen vormd. De resolutie dringt er bij de Britsche regeering op aan om te waken te gen eischen van welke zijde ook, waarvan de inwilliging een onvoorwaardelijke over gave voor den betrokkene zou beteekenen. HET ANTWOORD VAN POINCARé. PARIJS, 14 Juni. Volgens de „Matin" heeft Pcincaré de Engelsche nota heden aan den ministerraad voorgelegd eft tegelijkertijd in groote lijnen mededeeling gedaan van het door hem opgestelde antwoord. Dit was om 4 uur nam. gereed, doch alvorens het naar Londen te zenden wenschte Poincaré er te Brussel mededeeling van te doen, daar Belgic een ongeveer gelijk verzoek om inlichtingen van Engeland heeft ontvangen. DE DUITSCHE LANDBOUW EN HET HERSTEL. BERLIJN, 14 Juni, De Bond van Duitsche Landbouwers heeft aan den Rijkskanselier een memorie gericht, waarin hij den alge- meenen toestand nagaat en ook de waarbor gen bespreekt, die van den landbouw worden gevraagd. De bond verklaart zich bereid in den vorm van belasting of op andere wijze zijn deel op te brengen van de 500 millioen goudmark, die per jaar noodig zullen zijn, terwijl hij tevens bereid is in den vorm van te verstrekken hypotheken bij te dragen tot de zekerheidstelling. BERLIJN, 14 Juni. Het centrum en de so ciaal-democraten hebben zich bereid ver klaard in te stemmen met een heffing voor één maal en wel op 1 Augustus van de ge-, dwongen levering van granen. Zij wenschen echter opheffing van het verbod om rogge voor distillatie-doeleinden te gebruiken. Ook verlangen zij, dat de verschillende door de afzonderlijke staten uitgevaardigde maxi mum-prijzen, uitvoerverboden en gedwongen leveringen door het rijk niet zullen worden erkend. UIT HET BEZETTE GEBIED, MUNCHEN, 14 Juni. De pauselijke legaat Testa is hier aangekomen en zal zich bin nenkort weer naar het Roer-gebied begeven. ESSEN, 14 Juni. Uit de rijksbank te Dort mund hebben de Franschen, die dit gebouw sedert Zondag bezet houden, 50 milliard mark weggenomen. ESSEN, 14 Juni. Gisteravond is bij den spooroverweg SterneBankau een Fransche schildwacht doodgeschoten. Bijzonderheden daaromtrent zijn nog niet bekend. ESSEN, 14 Juni. De terreinen van de mij nen Heme en Zamrock zijn door de Fran schen bezet. BERLIJN, 14 Juni. Volgens dc avondbla den heeft gisteren bij de grens van het Roer gebied een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van alle partijen en van alle lagen der bevolking. Algemeen bleek men van opvatting, dat elke bespreking over een staken van het lijdelijk verzet afgewe zen moest worden. Onder geen voorwaarde moest men zich het wapen van het lijdelijk verzet in het Roergebied uit de handen laten slaan. DORTMUND, 14 Juni. De begrafenis van de adjudanten Lotz en Buserille heeft van ochtend plaats gehad, Dc houding van de bevolking langs den weg was correct en zelfs eerbiedig. ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND. LONDEN, 14 Juni. De bladen uiten hun tevredenheid over het resultaat der gedach- tenwisseling met de Sowjet-regeering en prij zen Curzon voor de wijze waarop hij deze aangelegenheid heeft behandeld. De Times zegt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken, terwijl het niet gebroken heeft met de politiek van de coalitieregeering, toch een kracht en vastberadenheid aan den dag heeft gelegd in de behandeling van deze zaak, die aangenaam aandoet, vooral omdat men te doen had met de sowjet-regeering, die bijzonder-vijandige gevoelens ten aanzien van het Britsche Rijk aan den dag heeft ge legd. De toon van hatelijke vijandelijkheid, die gewoonlijk in de vroegere mededeclin- gen der sowjet-regeering tot uitdrukking kwam, is verdwenen en zal naar wij ho pen, in het vervolg niet meer worden geduld. Sprekend over de wederzijdsche verplichting om alle vijandelijke propagandistische actie te staken, zegt de Times, dat er voor de Engelsche regeering zeer zeker geen moei lijkheid in zal zijn gelegen om zich te ont houden van propaganda van het bolsjewis tische genre. Engeland heeft niet de ge woonte, onder vreemde volken op hun eigen gebied en tegen hun eigen regeeringen te intrigeeren. Intusschen v.ertrouwen wij, dat Moskou zal begrijpen, dat geen enkele on- dershandsche interpretatie van hun toezeg ging Engeland in de toekomst zal verhinde ren, op te komen voor de principes! die En geland juist acht of zijn afkeer te kennen te geven van de bolsjewistische methoden. ENGELAND EN DE AMERIKAANSCHE DRANKWET, LONDEN, 14 Juni. Men verwacht, dat En geland naar aanleiding van het Amerikaan- sche voorstel om een 12-mijls zone te erken nen, geen bezwaren daartegen zal maken, doch aangezien de kwestie der territoriale wateren ook in het jongste geschil met Rus land op den voorgrond is getreden, opnieuw zijn bereidheid zal te kennen geven om een conferentie der zeemogendheden te houden, teneinde vast te stellen, wat voortaan de territoriale grenzen ter zee zullen zijn. DE STAKING IN OPPER-SILEZIË. BEUTHEN, 14 Juni. De vakvereenigingen deelen mede, dat ongeveer 25 pet. van de stakende arbeiders het werk hervat hebben. In de spoorwegwerkplaatsen te Gleiwitz zijn in het geheel geen stakers meer. DE OOSTENRIJKSCHE LEENING. WEENEN, 14 Juni. Ln den Nationalen Raad heeft Kienbock, minister van financiën, gesproken over het succes van de volken- bondsleening. Hij wees op het groote succes in Engeland, Amerika en Zweden. Dit was een bewijs van het groote vertrouwen van deze landen in de toekomst en het praesta- tie-vermogen van Oostenrijk. De minister bracht warmen dank aan alle staten en per sonen, die zich verdienstelijk hadden ge maakt in dezen. Een bijzonder woord van dank wijdde hij aan den •ommissaris-gene- raal mr. Zimmermann, die zijn belangrijke re laties en zijn onvermoeide werkzaamheid ten goede van het werk had doen komen. Zeer bijzondere dank was ook verschuldigd aan Norman, gouverneur van de Bank van Engeland en aan Lamont, van de firma Mor gan. Het welslagen van de leening geeft ons zekerheid, zoo zeide de minister nog, dat wij tot werkelijke -stabiliseering komen en tot geregelde toestanden. Wij hebben daar toe zware offers moeten brengen, maar er zijn goede vooruitzichten op een wederop bouw van ons volk en ons vaderland. DE FINSCHE MINISTER VAN OORLOG NEEMT ONTSLAG. HELSINGFORS, 14 Juni. Jolander, de Finsche minister van oorlog heeft ontslag genomen in verband met de onlangs aan het licht gekomen spionnage-zaak, waarbij een ambtenaar van het ministerie van oorlog en twee Finsche burgers gearresteerd werden onder beschuldiging van spionnage voor de sowjet-regeering. Dc militaire attaché van de Russische missie hier en zijn assistent be ken bij dc zaak betrokken en zij waren ge noodzaakt Finland te verlaten. POLEN EN DE VOLKENBOND. BERLIJN, 14 Juni. Skirmunt, de Poolsche gezant te Londen, is tot Poolsch vertegen woordiger bij den Volkenbond benoemd, in plaats van prol. Askenazy,. die in deze funs- tie ontslag heeft genomen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LAUSANNE, 14 Juni. De hoofden der ge allieerde delegaties hebben vandaag aan Vc- nizelos geantwoord, dat zij den stap, waarbij Griekenland den wensch uitsoreekt, voor ge val de vredesconferentie blijft talmen met een oplossing, zich direct met Turkije te verstaan, voor het minst ontijdig achten. De geallieerden zien niet in, hoe de Grieksche handelwijze den toestand, of alleen maar de Grieksch-Turksche betrekkingen, zou kun nen verbeteren. Zij bevestigen bovendien, dat men te Lausanne niet denkt over uit» stel. LAUSANNE, 14 Juni. Vanmiddag heeft 'er een levendige gedachtenwiseling plaats ge had tusschen de hoofden der delegaties. Uit die gedachtenwisseling bleek de solidariteit der geallieerden om tegenover de bestaande moeilijkheden hun nauwe samenwerking voort te zetten en dat hun vastheid tegen over de Turksche eischen in het bijzonder wat betreft de coupons, steeds meer in all® delegaties uitkomt. DE STAATSGREEP IN BULGARIJE BOEKAREST, 14 Juni. De bladen mel den, dat er gevechten plaats hebben in ver schillende deelen van Bulgarije. Op verschil lende punten is de spoorweg opgebroken. Een eventueele terugkeer van tsaar Fer dinand en Radoslawof is uitgesloten. BOEKAREST, 14 Juni. Sumla zou in han den zijn gevallen van boerenwachten. Een deel van het departement Sumla zou het belangrijkste centrum van de revolutie zijn. Gewapende boeren, die uit Popovo optrek ken, zouden bij Pola een bloedige botsing hebben gehad met de garnizoenen van Tir- novo en Ruscuk. De boeren zouden even eens tegen Varna zijn opgetrokken. BELGRADO, 14 Juni. Stamboeliiski zou op het oogenblik te Tatar-Bazardsjik zijn, waar er bloedige botsingen zouden hebben plaats gehad tusschen boerenwachten en troepen van de nieuwe regeering. Hij zou aan Daskalof, den gewezen gezant te Praag, hebben medegedeeld, dat hij den strijd te gen de regeering der overweldigers heeft aangebonden. Ljoedskanof, de zaakgelastigde in Servië, heeft medegedeeld, dat Nintsjitsj dc regee-, ring-Zankof niet erkent. FRANKFORT a.d.M. 12 Juni. Uit Belgra do; De berichten van de grens noemen den toestand in Bulgarije, wegens de uitbreiding van den boerenopstand, voortdurend zeer kritiek. Stamboeliiski zou erin geslaagd zijn, zich te Slawowitz een weg te banen en over Tatar-Bazardsjik naar Noord Bulgarije te gaan, om daar den opstajid te organiseeren. SOFIA, 14 Juni. Het Bulgaarsche telc- graaf-agentschap maakt een mededeeling openbaar om de tendentieuse berichten, door belanghebbende buitenlandsche krin gen verbreid, tegen te spreken. De volko men orde is in het land hersteld. De zwakke pogingen tot tegenstand van de partijgangers van Stamboeliiski zijn definitief gefnuikt. Ook moet er gewezen worden op de voort durende stijging van de lava, waaruit het vertrouwen blijkt, dat de nieuwe regeering geniet. LONDEN, 14 Juni. Het Engelsche ministe rie van buitenlandsche zaken heeft vandaag het eerste verslag van zijn zaakgelastigde in Bulgarije over de revolutie ontvangen. Deze meldt, dat de orde slechts weinig verstoord is. De boeren stellen klaarblijkelijk weinig belang in den toestand, omdat zij het te druk met den oogst hebben. Daarom is het nog onzeker, boe de toestand zich zal ontwil® kelen. UIT PERZIË. TEHERAN, 14 Juni. De Medzjlis hebben' met 50 tegen 18 stemmen een wet aahgeno- men, waarbij de regeering wordt gemachtigd met een Amerikaansche maatschappij over petroleum-concessies te onderhandelen in de provincies Gilan, Masandarn, Astrabad en Azerbeidsjan, om een leening van 10 mil lioen dollar te kunnen sluiten. Het nieuwe kabinet is nog niet gevormd. Men zegt, dat Moesjir-es-Dowig waarschijn lijk de nieuwe premier wordt PALESTINA. JERUZALEM, 14 Juni. Alle Arabische le den van den Adviseerenden Raad, die on langs door Sir Herbert Samuël zijn benoemd, zijn afgetreden. HET BEPALEN VAN DEN ZUURGRAAD VAN DEN GROND. Naar de ervaringen, die dc landbouw wetenschap den laatsten tijd heeft opge daan, is de grootte van den oogst niet al leen afhankelijk van dc vraag of er vol doende plantenvoedsel in den bodem aan wezig is, ook de vorm waarin dat plan tenvoedsel gegeven wordt, is van zeer grooten invloed: zuur reageerende gronden behooren alkalische meststoffen te ontvan gen en omgekeerd. Sinds eenigen tijd nu wordt er door de directies van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, afdeeling grondonderzoek, een instrumentarium beschikbaar gesteld, met behulp waarvan men volgens de methode van Comber vrij nauwkeurig den zuurgraad van den grond kan bepalen en dus beoor- deelen welke meststoffen men heeft aan tl wenden. Hoeveel belangstelling er in de landbouw- practijk voor deze quaestie bestaat, blijk! wel hieruit, dat er, naar dr. Hissink, do directeur van gemeld proefstation, meedeed tot einde Mei 250 van dergelijke instrument taria verzonden zijn, waarvan 150 aan prac- tische landbouwers. En de vrees, door som migen geuit, dat practici de methode tot be paling van den zuurgraad niet met de noo- dige zorgvuldigheid zouden toepassen, wordt, naar dr. H. zegt, gelogenstraft door hetgeen aan zijn laboratorium is gebleken: de resul taten, door verschillende landbouwers ver kregen, zijn daar gecontroleerd en juist De- vonden, waarvoor er alles vóór te zeggen is, ontwikkelde practici te laten voortgaan op den ingeslagen weg. iis het heet 1 't Is niet meer om uit te houden. Ja 1 ja mijn keel is zoo droog als 'n paarsplank 1 echode Barthel op onverschil ligen en slependen toon, en telkens ook kwam de patroon met de flesch uit den hoek, welken het prieeltje met de haag vormde, waar zij onder het loover wat koelte bewaarde. Eindelijk staat Willekens recht, de linker hand aan zijn Grieksch mutsje, de rechter hand uitgestrekt naar de lucht, terwijl zijn gelaat een blijde verbazing verraadt Daar, daar 1 dat is ze 1 't Is de bronzen. Zij komt weer aangevlogen van juist achter den toren. Waar waar riep Vinus met belang-, stelling, terwijl Barthel nog geen lid vertrok, zelfs zijn oog nog niet van zijn knie afwendde. Ja 1 de meester heeft gelijk. Of ik gelijk heb Ik herken die onder duizend. Zie, hoe schoon ze zweeft 1 hoe statig ze draaitZe verroert geen pluim. Juist 'n valk Houdt u stil, alle drie.daar, daar, ze valt al op 't dak.,., stilstil 1 ze zit al op den val 1 Hoort ze roeken Ze is zoo moe, alsof ze maar eventjes in 't veld geweest ware. Meester 1 fluistert Vinus hem in 't oor Er was nog geen ander duif van de stad in de lucht. De signaalduif van den eersten prijs, is nog niet terug, dus Heb ik den eersten prijs? Daar drinken we op en Jef wrijft Zich blij de gesproetelde kneu' e i. Als 't maar waar is sleept Barthel. Waar 1 Wij zullen u dat direct eens laten zien,antwoordt zijn baas hem bits, slaap maar niet onderweg. Ik loop zoo goed als de beste. Kom zwijg, 't Is uwe schuld dat de bronzen 't hok niet ingaat. Barthel trok onverschillig zijn schouders op, en bleef zitten* den knie tusschen de handen. Wat jammer 1 Wat jammer klaagde Willekens, zijn horloge in de hand, daar zit ze nu al drie minuten, 'n eeuwigheid 1 Straks vallen overal duiven, en.... r— Zachtjes schuifelde hij, zooals hij lokkend deed, als hij zijn duiven voedde. De bronzen bleef zitten, en wilde niet binnen. Integendeel, h'ij hief zijn rooden kop reikhalzend in de hoogte en zag rond als of hij opnieuw de vlucht wilde nemen. Dat is telkens zoo gelukkig heb ik dit voorzien; hij zal wel er in moeten, en dadelijk. Willekens haastte zich naar 't duivenhok. Hij gaf van uit 't venster de vrijheid aan de. waardige wederhelft van den bronzen Zij was sedert twee dagen zonder eten. Ook na één enkelen draai in de lucht, welken de bronzen haar achterna maakte, viel zij op den val,en spoedde zich door 't licht tralie werk het hok in. Willekens list had den besten uitslag. De doffer aarzelde slechts één stond en trok zijn duivin na. Ze is er inklonk het als uit één mond. Barthel rees recht., Jef met een roep „de eerste prijs was reeds den hof door, had de huisdeur' opengeworpen en was in de gang verdwe nen. Barthel wierp zijn schoenen uit; zijn hoed op den grond, en volgde den kleine op de kousen. Vinus was tot juist onder 't hok geloopen, had dan een koord die langs den muur hing, vast gegrepen, ze gespannen, en stond wachtende, 't Blij gelaat van Wille kens blinkt in 't dakvenster. Hij heeft een zakje in de hand dat hij met een ring in de koord hangt. Langs deze valt 't zakje naat omlaag. Vunus grijpt 't dan springt er mee de deur uit, de gang door, de straat op, waar hij het overreikt aan Barthel, die als een ra zende weg draaft, toen 'n beetje verder, Jef, op zijn buurt, 't zakje afneemt, het met de tanden vat en er mee naar de duiven- societeit vliegt. Willekens ijlt weer den tuin in, en wil bij 't prieeltje post gaan nemen, maar uit eensklaps 'een blijden kreet Mijn blauwe mijn blauwe Waar is Vinus nu Hij vliegt naar boven, 't hok in, vat de nieuw aangekomene, steekt ze in 'n zakje, en zonder Bols bij de koord af te wachten, ijlt hij vier trappen te gelijk naar beneden. Bij de gang komt gelukkig zijn meesterknecht hem tegen, vat 't zakje en loopt in één adem weg. Kom gauw, gauw terug 1 schreeuwde Willekens hem achterna en wreef vergenoeg zijn handen tot brandens toe in elkaar Twee 1 vóór dat mijn sifenaalduif van den eersten prijs terug is. Waarschijnlijk dus de twéé eerste prijzen I ahah 1 't gaat goed, Wordt yervoJfid,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6