Uii den Omtrek, haarlemmerlie.de en mm ëm S'Msl Gemeenteraad HüSegom. vragenbus. GEEN BLOEMEN HEEMSKERK. LISSE. NOORD WIJXERHOUT. NOORDWUK. SPAARNWOUDE. BLQEMENDAAL. C.N.V. 62.521 58.960 3561 N.A.S. 21.758 22.111 353 j Op zekeren dag werd er in de kleine stad N. verteld, dat juffrouw Hall- dorf ziek was. Laura Halldorf, de be jaarde dame, die altijd zoo kaarsrecht en deftig door de stad liep en ondanks haar zegr eenvoudige klecding toch een deftige verschijning was. Anders lette eigenlijk niemand op de eenzame. Men groette el kaar en liep door. Maar nu zij ziek was, herinnerde iedereen zich plotseling, dat zij die goede Laura altijd hadden hoog geschat. En vanaf de douairière gravin Pranzau tot aan kapitein Muller beseften allen pijnlijk, dat zij haar jarenlang niet meer hadden bezocht. Ook baron Helm stelde zijn vrouw voor, er toch weer eens heen te gaan. Het zou haar zeker ple zier doen, als men eens naar haar kwam kijken. Den volgenden namiddag begaf het echtpaar zich ook werkelijk op weg naar de even buiten de stad gelegen villa Halldorf. Zij slopen door het opene poortje den dichtbegroeiden tuin in. Hier bloeide de meidoorn en zongen on telbare vogels hun altijd nieuwe lente liederen. Men zag aan de heele bezitting, dat een liefhebbende, verstandige hand daar bezig was. Alleen maajete alles, ook het kleine huis met de gesloten luiken, een indruk van vereenzaming. Helm ging de hal in, zonder dat iemand hem had opgemerkt. Zachtjes klopte hij aan een deur, toen stond er dadelijk een verpleegster voor hen. De vraag naar dc zieke bleef in zijn keel steken, toen hij haar ernstig gezicht zag. „De juffrouw is een uur geleden ge storven!" zei ,de verpleegster. „Te Iaat!" zei de baron zachtjes, ter wijl zijn anders zoo vroolijk gezicht smartelijk beefde. „En zoo eenzaam en zoo alleen!" kwam er als een snik over de lippen der barones, en zij legde onwillekeurig haar hand op den arnt van haar man. „Niet eenzaam," antwoordde de ver pleegster eenvoudig. „Haar brave dienst bode en ik waren altijd om haar heen. En gisterenavond is baar neef, de advo- kaat, gekomen. Dat is haar laatste vreug de geweest!" De zuster bracht hen naar de huiska mer, een gezellig vertrek met mooie, kostbare familiestukken, oude schilde rijen aan de muren alles zooals ge woonlijk. Maar aan de schrijftafel zat in plaats van de vrouw met grijze haren, een slanke jongeman. Hij stond bij hun komst op en boog heel beleefd. Het echt paar betuigde hem met enkele woorden oprechte deelneming: „Heel N. zal den dood van uw tante als een verlies ge voelen Op zijn bleek gezicht kwam een smar telijke glimlach. „Ik dank u," zei hij, „en ik moet u verzoeken, de laatste beschik king der overledene aan te hooren en te vervullen, en die ook uw omgeving be kend te maken. Mijn tante heeft iedere haar toegedachte zending bloemen dank baar afgeslagen met het verzoek, in de plaats daarvan, een vriendelijkheid te be wijzen aan een levende. Dit las ik zoo even in haar laatste wilsbeschikking. „Dat spijt mij!" zei de barones. „Ik zou haar zoo graag als laatsten groet mooie bloemen hebben gestuurd. Laura Halldorf heeft immers zoozeer van bloe men gehouden!" Zij namen met een handdruk afscheid. Het was laat in den avond, toen de neef eindelijk allten bleef. Pas nu ge voelde hij in .dit stille huis angstwek kend de nabijheid van den dood, ver moeid als hij was van al die aandoenin gen, de zaken, die vreemde visites, waarbij hij telkens dezelfde woorden moest herhalen.- Hij zette de groene studeerlamp op de schrijftafel zijner tante en nam het testa ment in handen, dat hij dien middag slechts vluchtig had gelezen. Het was aan hem gericht. Na alle andere beschik kingen stond het volgende, dat hem da delijk opgevallen was: „Iedere mij toe gedachte zending bloemen wijs ik met dank af en verzoek, in de plaats daar van, een-vriendelijkheid te bewijzen aan een levende." En verder: „lk heb in dit opzicht zooveel ernstige ervaring opge daan,'hoe men de dooden met, liefde overlaadt, die hen toch niets meer baat, en de levenden dikwijls vergeet. Dit heeft mij dikwijls verdriet gedaan. Anderen mogen over die beschikking denken, zoo als zij willen. Jou, Hans, wil ik door een korten terugblik op mijn leven erover inlichten. Luister dan! Tracht dan, je die tante Laura voor te stellen, niet zooals jij haar hebt gekend, maar in den kring van haar familie. Wij waren met ons drieën, mijn broer Max,- zus Rosa en ik. Onze moeder hadden vtrij al vroeg verloren. Max, je vader, ging al heel spoedig de wereld in en kreeg zijn eigen tehuis. Wij +weeën, zusters, brachten met onzen vader een gelukkig leven door. Toen hij stierf, be seften wij voor bet eerst den ernst des levens. Bij den dood onzer moeder waren wij nog te jong geweest, om ons verlies te beseffen. Ja, wij hadden in een zelfzuchtige liefde van den eenen dag gedachteloos in den anderen ge leefd.' Nu gevoelden wij pas, dat wij het eigenlijke doel van ons bestaan niet hadden gevonden. Of waren wij het achteloos voorbijgegaan,- zonder het te erkennen Wij bleven dus achter, ondanks onze jeugd en vele talenten, die men in ons had aangekweekt, eenzaam en zonder doel. Niet dadelijk gevoelden wij dat zoo diep, maar pas langzamerhand. In het begin wedijverden onze vrienden met het betoonen van belangstelling. Op eens waren immers onze omstandigheden anders geworden, want vader had eén groot traktement ontvangen. Maar spoe dig gewende men eraan, ons bij al de schitterende feesten niet meer te zien en men begon ons als iets vreemds en buitengewoons te beschouwen. Zelden kwam er nog bezoek over onzen drem pel. Behalve den manken ritmeester en den dooven adyokaat oude, beproefde vrienden van mijn vader, je hebt hen immers nog wel gekend die kwamen geregeld bij ons theedrinken. De rit meester vertelde dan zijrr oude geschie denissen, die ik voor onzen dooven be zoeker verstaanbaar moest maken. Wij zusters, noemden hen in stilte schertsend „onze vereerders." O ja, wij leerden van alles afstand te doen. Maar dit was niet gemakkelijk, zoo weggerukt uit alles, wat ons lief en aangenaam was. Niet de geldelijke be perkingen hinderden ons het meest, maar het gemis van alle geestelijk ge not. Want menigmaal, verlangden onze harten naar een beetje levensvreugde en sympathie! Nu moet ik glimlachen, als ik aan al die kleine smarten denk. De wereld gaat kalm haar weg cn loopt onverbiddelijk iemand voorbij, dien zij niet in haar gevolg kan gebrui ken. Enkele jaren, toen kwam oplekeren dag weer een stille bezoeker over den drempel de dood. En hij nam mijn zuster weg. Ik bleef alleen, nu pas zoo vreeselijk alleen in mijn eenzaam leven. Allen, die ons gekend hadden, kwamen met .bloemen en troostwoorden. Ach, waren zij toch vroeger gekomen! Rosa zou die menschen zoo graag gezien heb ben en had zoozefer naar hun bezoek ver langd. Hoe zouden zij haar stille dagen hebben verblijd! En nu-,ja, nu kwa men zij te laat voor mijn arme Rosa! O vergeetachtige menschen! Hoe gemak- kelijk zou het" voor u, gelukkigen, zijn geweest, om met een beetje hartelijkheid en belangstelling/Onze eenzame harten te verheugen. Het zou een aalmoes zijn geweest, die u en ons gelukkig maakte Nog mooier, dan de trouwe liefde, die wij aan de overledenen wijden en waarop zoo dikwijls klagend het antwoord volgt „Te laat!" Destijds nam ik_ mij voer, dat de wereld bij mijn dood niet meer de vergissing zou begaan, die mij zelf zoo vee! verdriet had gedaan. Ik zal hen aan het k istelijke levensdoel herinneren de levenden. De m sten zullen om mijglimlachen, mij onbegrijpelijk vinden, enkelen zullen mij misschien begrijpen. En spoe dig zal men mijn woorden hebben ver geten. Mawr als slechts een of twee die ter harte nemen, zijn zij niet vruchteloos geweest. En jij Hans, beste neef, ook jij hebt mij nu begrepen, niet waar'? Al geldt deze vermaning ook jouw trouwe hart niet o neen, jou niet! Want jij, ik wil het vandaag tegen je zeggen, bent de zoon van mijn onvergeteiijken broer! Jij bent de vreugde en de trots van mijn ieven geweest. Wat was ik gelukkig met je bezoeken! En je lieve brieven brach ten telkens leven en frischheid in mijn huis! Ik weet, welke offers aan tijd die brieven je in je druk, werkzaam leven kostten. En dus wil ik je nogmaais be danken, Hans, van ganscher harte! ïe liefhebbende oude tante Laura Halldorf." Lang voordat hij dit schrijven uitge lezen had", waren zijn oogen vochtig ge worden. Er viel een traan op den laatsten regel. Hij bedekte zijn voorhoofd met zijn banden. Voor zijn oogen is het een zame leven, dat nu afgesloten is, voor bijgegaan. Die pas gelezen woorden heb- ben zoo'n weerklank in hem gevonden, dat het hem zoo hevig schokt als een inwendig snikken. Ach, hoe koel was zijn liefde geweest, om deze onbaatzuch tige liefde te vergelden! En al die klein» verzuimen stonden beschuldigend tegen» over hem. Dat hij zoo vaak het schrijven had uitgesteld, maandenlang, en dat het dikwijls een last voor hem was ge weest. En dan, dat hij het laatste, zoo lang beloofde bezoek bij zijn tante had opgegeven, om een reisje met zijn vriend te maken. Dit deed hem pijn ook hij was een van de velen geweest. Langzaam is hij opgestaan en gaat naar de andere kamer, waarvan hij zacht jes de ^deur opendoet. Wat ligt zij daar vredig en mooi! Het licht geeft iets jeug digs aan haar gezichtom haar mond schijnt een glimlach te spelen, alsof het de tante Laura van vroeger was. Zij ligt in de bloemen en bloemen bedekken den grond. Dat zijn de liefdegaven van de armen en de kinderen, voor wie zij zooveel is geweest. Want de smarten en vreugden van anderen vonden bij haar steeds de grootste belangstelling. Om deze gaven der dankbare armoede af te wijzen, daarvoor had zij geen moed gehad- Zoo had de edele vrouw het niet bedoeld. En dus lag zij in de bloemen. Plechtig bij baar doodsbed knielend, beloofde hij $an de doocie, dat hij, ter herinnering aan haar, de levenden liefde ou betoonen. De gemeenteraad vergaderde gisteren middag onder voorzitterschap van den bur gemeester, die met gebed opende. Afwezig met kennisgeving de heer van Zanten. De notulen werden goedgekeurd. Het verzoek van Th. Jonkheer, om aan ,den Stationsweg voor de rooilijn een hek te mogen plaatsen, wordt toegestaan, nadat de heer van Paassen heeft gevraagd, of dit een besluit van den Raad moet zijn. De Voor zitter antwoordt daarop bevestigend. De heer de Vreugd vestigt de aandacht op de sloot aan den Stationsweg. De Voorzitter zegt, dat dit buiten dit punt omgaat, doch zal aan deze kwestie aandacht schenken. I In behandeling komt het verzoek van L. (van Til Pz., om aan den Stationsweg voor ,de rooilijn een hek te mogen plaatsen. De heer van Paassen zegt thans, dat hij de vorige vraag gedaan heeft, omdat het hek bij van i Til al geplaatst is, gaat dat maar zoo, als de Raad het nog niet heeft toegestaan. Spr. vindt dit nogal vrijpostig. Hij heeft er geen bezwaar tegen, dat het verzoek wordt toe gestaan, maar dan moet adressant toch netjes zijn tijd afwachten. Wethouder BALVERS zegt, dat de wet houders er ook schuld aan hebben, als er schuld is. Goedgevonden is, dat met het werk begonnen werd, in de verwachting dat de Raad die aanvankelijk vorige week Vrijdag vergaderen zou het verzoek zou toestaan. Er is 11 Juni mee begonnen. De heer PAASSEN zegt, dat het de vorige week al gereed was. Spr. blijft het onjuist vin den. Het verzoek wordt toegestaan. Tot lid-voorzitter en leden van de com missie van advies voor de werkloosheids verzekering, worden wegens periodieke af treding, herbenoemd respectievelijk de hce- ren H. G. Hopman, H. J. M. Balvers en P v. Wijnen. B. en W. stellen voor te voldoen aan het verzoek van den Raad der gemeente Smilde, van adhaesie te betuigen aan een motie, welke deze raad naar de regeering heeft ge zonden, inzake de vaststelling van het in komen volgens art. 13 op de wet der rijks inkomstenbelasting, op het gemiddelde van drie jaar. Na ecnige discussie wordt dit voorstel met 6—5 stemmen aangenomen. Tot onderwijzer aan de school voor open baar onderwijs wordt benoemd de heer J. de Geus te Sliedrecht. De Hillegomsche Harmoniekapel verzoekt een subsidie van f 500. B. en W. deelen mede, dat ze de tent willen opknappen. De kosten daarvan zouden volgens opgave f 345 bedra- gen- - B. en W. stellen echter voor, het werk in eigen beheer uit te voeren en er f 200 voor te noteeren, en wederom f 100 subsidie te te geven. De heer v. d. POL vraagt, of het de be doeling is, hiermee te zeggen, dat de Hille gomsche patroons f 145 winst maken, of wordt er nu minder aan gedaan? De VOORZITTER zegt, dat het de be doeling is om aan de tent voor f 200 te ver beteren. De heer de VREUGD meent, dat de Har monie zelf voor de tent moet zorgen. Laat de Raad f 300 subsidie geven. De heer LOERAKKER is daar niet voor. Dan strijkt men het geld op en doet niets aan de tent 1 De heer FIJMA wil f 500 geven, zooals gevraagd wordt. De heer PAASSEN vindt de plaats van de tent ongeschikt en gevaarlijk. Men geniet toch niet van de muziek. De heer KLAVER meent dat de gemeen te met het voorstel van B. en W. haar plicht doet. De heer VOORN bepleit de restauratie in de tent aan te besteden, overeenkomstig het betoog van den heer v. d. Poel. De heer MURK wil de tent een betere plaats geven of het publiek op het Hof toe te laten. Het voorstel van B. en W. wordt'aangeno men met 92 stemmen. Het verslag en de rekening van het gasbe drijf over 1922, worden goedgekeurd. In behandeling komt het rapport der ac countant J. C. Post over de administratie van het gasbedrijf en het voorstel, om de winst te storten in het reservefonds. De heer LOERAKKER vraagt inlichtin gen waarop de heer VOORN de bedoeling in dit voorstel toelicht, dat daarna z.h. st. aangenomen wordt. Het voorstel van B. en W., om het verme- nigvuldigingscijfer der plaatselijke inkom stenbelasting op 1,3 te brengen, wordt z.h.st. met algemeene stemmen aangenomen. In behandeling komt het verzoek der Chr. Schoolvereenigign Boaz, om beschikbaar stelling van gelden voor schoolmeubelen en verbouwing der Chr. school. De heer VOORN acht dit niet noodzake lijk. We moeten bezuinigen. De banken kun nen nog best wat opge knapt worden en open slaande ramen zijn niet noodzakelijk. Boven dien zouden we de anderen ook moeten toe staan, als we het nu doen en verleden jaar is het aan de openbare school nog geweigerd. Waar blijft dan de bezuiniging De belasting is nu verlaagd, maar ze moet nog meer naar beneden Spr. geeft B. en W. in overweging, dit voor stel terug te nemen. De heer VERMEER betoogt, dat het be zuinigingsverlangen van de heer Voorn wel laat komt, doch hij zal het waardeeren. Spr. meent evenwel, dat de gemeente verplicht is, deze gelden toe te staan. De heer FIJMA zegt, dat de bezuinigings trompet altijd werd geblazen van het open baar onderwijs. Spr. is tegen dit voorstel. De heer VOORN zegt, dat hij allerminst de bedoeling heeft, den schoolstrijd te doen ontbranden, al moet spr. opmerken, dat hij van den eersten dag af, dat hij in dezen Raad zitting heeft moest strijden,voor de belangen der openbare school, die voortdurend beknib- "e®{t epad. tegen, waarna er toe besloten wordt. I)e heer PAASSEN spreekt er afkeuring over uit, dat de gemeente-opzichter de heer Breedvcld tegen wethouder Balvers gezegd heeft, doelende op spreker: „Hij kan bar sten." Het komt toch zeker niet te pas voor een ambtenaar, dat hij over een raadslid aldus spreekt. De heer PAASSEN vraagt verder, waar om de demonstratie der werkeloozen heeft plaats gehad. De VOORZITTER: Omdat de werkver schaffing stopgezet was. De heer PAASSEN: En zijn ze toen weer aan het werk gezet? De VOORZITTER: Ja. De heer PAASSEN: Dus de demonstratie beid werd. De heer VERMEER handhaaft zijn mee ning, dat het verzoek moet worden toege staan volgens de Wet. De heer v. d. POL vraagt, of B. en W. van meening zijn, dat de banken vernieuwd moeten worden. De VOORZITTER antwoordt bevestigend Wethouder BALVERS zegt, dat deskun digen de meening deelen, dat verbetering der meubelen noodzakelijk is. De heer v. d. POL bespreekt nader de kwestie van de ramen. Kan het niet wachten De heer VOORN Dat is het juist 1 Het gaat er niet om, of openslaande ramen wen- schelijk zijn. Dat zijn ze dit meent spr. ook. Maar daar gaat het niet om. De zaak is, dat er bezuinigd moet worden. De heer VERMJSER zegt, dat de verande ring der ramen voor deze school door autori teiten noodig wordt geacht. De heer VOORN stelt voor, het voorstel te splitsen en afzonderlijk te beslissen over de meubelen en de ramen. De heer LOERAKKER vraagt, wat B. en W. van splitsing denken. Wethouder BALVËRS acht splitsing on- gewenscht. De heer JONKHEER ziet in de ramen-ver- andering voor een volgend jaar, geen nut. De heer LOERAKKER zal voor het voorstel van B. en W. stammen. Het voorstel-Voom tot splitsing wordt verworpen met 74 stemmen. Het voor stel van B. en W. wordt daarna met alge meene stemmen aangenomen 1 B. en W. stellen voor een geldleening van f 103.000 aan te gaan. De heer FIJMA zegt, dat in deze leening een post van ruim f 5000.voorkomt voor het huis Albion. De spreker zegt, dat de raad hiermede door de deskundigen mis leid is. Het huis blijkt nu aan de gemeente f 900.per jaar te kosten. Hij meent dat de heer Leliveld zijn plicht niet gedaan heeft bij de verbouwing. De heer v. d. POL meent, dat de heer Fij ma insinueert. De heer Leliveld staat vol gens spr. te hoog, om verdacht te worden van plichtsverzuim. Spr. zet bovendien uit een, dat hij van de aanvang af zich tegen de zen aankoop heeft verzet. De heer KLAVER acht het ongepast, dat de heer Fijma den heer Leliveld van plichtsverzuim beschuldigd. De heer LOERAKKER begrijpt niet, dat de gemeente-opzichter zonder voorkennis van B. en W. een dergelijke overschrijding der kosten laat paneeren. De heer JONKHEER die ook den heer Fijma bestrijdt, vraagt inlichtingen over de oorzaken der overschrijding. Wethouder BALVERS zegt, dat de ge meente-opzichter het college niet tijdig heeft ingelicht. Hij erkent dit thans volmondig in het rapport bij de eind-rekening. De heer VERMEER vraagt, op welke wijze de hoofdambtenaar gecorrigeerd is en welke maatregelen genomen zijn, om der gelijke dingen te voorkomen. De heer FIJMA zegt dat de opzichter Breedveld in het rapport mededeelingen doet, die spr. recht gaven, zich aldus over den uitvoerder van het werk uit te laten. De heer v. d. POLL zegt, dat het niet aan gaat, den heer Breedveld te volgen in zijn tactiek, om de schuld op den heer Leliveld af te wentelen. De heer Leliveld zal zich wel verweren en zoolang laat hetgeen de heer Fijma zegt, spr. koud. De heer FIJMA Nou, mij u ook. De heer KLAVER zegt, dat de opzichter geen tijd had, om zich voldoende met de zaak te bemoeien. De heer LOERAKKER meent dat de heer Breedveld in Hillegom doet wat hij wil De zaak moet onderzocht worden. Mis schien is er daarna wat aan te doen De heer FIJMA zegt, dat de arbeiders hun plicht hebben gedaan. De'heer v. d. POLL Nu begrijp ik er niets meer van die plichtsverzaking was juist het motief van uw beschuldiging aan den heer Leliveld De heer FIJMA houdt die beschuldiging vol/ Wethouder BALVERS geeft in overwe ging, een commissie voor openbare werken in te stellen. De geldleening wordt daarna z.h.st. aan genomen Na goedkeuring van eenige contabili- teitsbesluiten is aan de orde de rondvraag. Rondvraag. De heer LOERAKKER vraagt aan de raadsleden over te leggen het rapport van den opzichter Breedveld inzake de verbou wing van Albion. Wethouder BALVERS heeft er bezwaar tegen; in B. en W. is het nog niet behan deld. De heer LOERAKKER blijft er op aandrin gen, De VOORZITTER: Ja. De lieer LOERAKKER is het daarmede niet eens. De demonstratie zou niet gehou den zijn, als de werkloozen niet opgeruid waren door den eersten wethouder, den heer Balvers. De werkverschaffing was stopge zet met het oog op het weer. Wethouder BALVERS vraagt, als de heer Loerakker het woord „.opruien" niet terug neemt, deze zaak volledig te mogen behan delen. De heer LOERAKKER zegt, dat hij deze uitdrukking volledig handhaaft. Wethouder BALVERS begint dan met te verklaren, dat in de vergadering van de commissie voor de werkverschaffing op 1 Juni met 31 stem besloten werd de werk verschaffing stop te zetten. De heer Loerak ker was in de vergadering afwezig. Zondag d.a.v. kwamen aldus gaat de heer Balvers ongeveer verder, menschen over de stopzet ting spreken. Ze hadden van Breedveld ge hoord, dat met 32 besloten was, den boel stop te zetten. Hij zei, dat het 31 was ge weest. Maandagmorgen om half 7 kwamen 50 werkloozen op mijn erf. Ze vroegen werk. Ik zei hun: Mannen, het spijt me, maar het is afgeloopen. De Commissie is ontbonden, en het geld is ook wellicht op. Toen kwam Breedveld aanfietsen en tegen hem zei ik: Jammer, dat Loerakker er niet was, anders hadden we het misschien nog wel gered. Ik heb de menschen toen aangeraden, naar de gewezen Commissie-leden te gaan, maar niet naar den burgemeester, want daarvoor is het nog t'o vroeg, zei ik. Kom om 10 uur op het gemeentehuis, dan is er vergadering van B. en W. Wellicht komt dan een en ander in orde. Op het raadhuis vond ik om 10 uur ook de heeren Loerakker en v. d. Poll, die de vergadering van het college bijwoonden. Loerakker trok geweldig van leer en v. d. Poll verweet mij, dat ik de ar beiders aanspoorde tot oproer. Ik had ook gezegd, dat de patroons uitbuiters en uitzui gers waren. Bij wethouder van Zanten waren de demonstranten op een zeer nette manier ge weerd. De burgemeester vond, dat Balvers ge- geen goed aan gedaan had, doch ik meende, dat de zaak opgeblazen was; ik had niets ge daan wat niet mocht. Toen Zei v. d. Poll, dat Breeveld de boodschapper was geweest van deze uitlatingen. Nou vind ik het laag van Breedveld om te komen luisteren en dit gauw aan anderen te vertellen. Maar Breed veld werd geroepen en verklaarde nu, dat ik het zoo niet gezegd had; Breedveld had dat ook niet aan v, d. Poll gezegd. De heer Loerakker stelde voor, van nu te laten wer ken; dan triomfeeren de arbeiders en Balvers heeft de eer, waar hij voor post, aldus de heer Loerakker. Toen werd besloten, weer te werk te stellen. Breedveld kreeg opdracht cr niet over te spreken, maar 5 minuten later kwam de arbeider Kaart, gestuurd door.... Breedveld!! De heer LOERAKKER zegt, dat de heer Balvers geconstateerd heeft, wal spreker heeft gezegd. Hij Irejct dus niets in. Men moet verband leggen tusschen een en ander. Het is buitengesloten, dat als er vandaag een maatregel wordt genomen, daarover den vol genden dag wordt gedemonstreerd. Doch wie was er Zondag bij Balvers geweest? Da man, die propaganda maakte voor den can- didaat, welke voor de werkeloozen zoti zor gen, Balvers kan niet onljvennen, dat hij ge zegd heeft: de patroons gooien de arbeiders maar op straat en de gemeente moet er maar voor zorgen, Hij kan niet ontkennen, dat hij gezegd heeft dat het geld niet op is, maar dat er geen baggermolen en grind voot ge kocht moet worden, want daarvoor is hel niet uitgetrokken." Nu moet de heer Balvers niet zeggen, dat de demonstranten zoo kalm waren, want liet eerste wat ik opving, toen ze bij mij waren, was: Ik zal je aan riemen snijden! De heer Balvers heeft in de verga dering van B. en W. gezeten, ats 'n jongentje. .Toen bleek, dat er reden was, om met de werkverschaffing door te gaan, is daartoe besloten. Maar de menschen waren dol. Ze waren alleen te kalmeeren door den burge meester en den heer Fijma. Dat Breedveld 's morgens ook bij Balvers kwam, is te ver klaren. Want die twee heeren hebben een rol gespeeld in de werkloosheidsbestrijding. Zij speelden elkaar zoo vaak den bal toe, dat Breedveld moest zien, of ook deze goed ge speeld werd; Spr. blijft er bij, dat de heer Balvers heeft aangespoord tot verzet. Hij heeft zich ont zettend geblameerd. Hij als overheidspersoon moest weten, hoe gevaarlijk zoo iels is. U hebt, en dat is liet ergste, aldus spr.. de men schen inwendig vergiftigd en u moest welen, dat u dat niet doen mocht! De beer v. d. POLL sluit zich aan bij den heer Loerakker. Spr. vertelt, dat Breedveld hem verteld heeft, dat Balvers o.m. had gezegd: „D'r is geld genoeg. Ze kunnen je best aan het vreten houden, maar de patroons is het er om te doen, het loon te drukken. Gaat De VOORZITTER heeft er geen bezwaar demonstrceren bij van Zanten, v. d. Poll en Loerakker en kom dan om 10 uur op het gemeentehuis." Breedveld heeft alleen het woord „op ruien" teruggenomen. Balvers kan in die ver gadering verder niets ontkennen. Ilct eenigste motief was, dat men gezegd had, het is met 32 beslist. Dat. was verkeerd, maar dat doet aan de zaak niets af. Wethouder BALVERS zegt, dat Breedveld verklaard heeft niets anders te hebben gezegd dan: gaat en laat je getal zien. Overigens meent .spr., dat. de stembus de heeren parten Speelt. De heer LOERAKKER merkt nog op, dat ook de burgemeester afkeuring uitgesproken heeft over hel gedrag van den eersten wet houder. De heer MURK; Het is jammer, dat d?.ze raak is voorgevallen. De heer LOERAKKER: Daar ben je ook schuldig aan'. De heer MURK: Het is schande, een man als Balvers, die altijd eerlijk was, zoo te be jegenen. Wethouder BALVERS:'Nou ja, dat komt wèl Dc heer MURK zegt, dal da heer Loerakker liet recht mist, te veroordcejen. Deze hóeft zelf zijn plicht verwaarloosd. Hij heeft aiiltijd door afwezigheid geschutterd. De verbittering tegen hem is dam wel te begrijpen. Hij heeft de arbeiders gruwelijk misleid. De heer LOERAKKER zegt, dat hij drie maal een commissievergadering wegens -onge steldheid moest verzuimen. Dan iis hij 14 da gen in het buitenland geweest. Anders is over zijn aanwezigheid op de commisisievK'rgiade- ringen niet te klagen geweest. Spr. vindt het verwonderlijk, dat de heer Murk den heer Balvers verdedigt. De heer MURK: Ik ben rechtvaardig. U is oog nooit ceirüijik geweest in de politiek. De heer LOER AKKER: u lokte de losse arbeiders van een onzer vergaderingen De heer MURK: U liegt! De heer LOERAKKER: en toen een der arbeiders bij zijn patroon kwant De hoer MURK: U liegt 1 De heer LOERAKKER: zei hij: Nou, baas, van den winter zorgt de gemeente voor me, want Mink zit er in. De heer MURK: Je liegt, je bent een leu genaar! Do VOORZITTER roept den heer Murk tot de orde. De hoer LOERAKKER zegt, dat het den heer Murk om politieke winst te doen was. Spr. houdt vol, dat de daad van Balvers niet te verantwoorden is. Wethouder BALVERS: Ik beschouw je qua- Hlficatie dan als dank, voor allies, wat lik voor je gedaan heb. Als dan do heetren Balvers en Loerakker eenige piivé-o-pmerkingien maken, oordeelt dc voorzitter eindelijk, dat er nu een einde aan dit debat moet komen, omdat liet hier geen dispuMlgezelsChap i», waarop de vergadering gesloten wordt. Burgerlijke Stand. Geboren: IJsbrand, zoon van Joh. de Winter en E. Getting. Sophia Maria Theresia, d. van C. van Duivenvoorde en H. M. Kimman. Aatje, d. van Nic. de Ruijter en Joh. Lodewijks. Johanna Albcr- dlna, d. van P. Stammes en A. Klokman. Gerard us Johannes, z. van G. de Nijs en Chr. A. H. Dijkman. Catharina, d. van Joh. Schuijt en With. Tatnis. Johannes Maria, z. van P. Blankendaal en M. Nijmaü. Theodoras Johannes Josephs» Maria, z. van J. M. A. H. van den Bergh en L, M. Chr Janssen, Ondertrouwd: J. J. M. Wiegman en E. M. W- Regout. Joh. Beentjes en A. Fatcis. Joh. Commandeur en M. Henncman. Th. Stengs en Wilh. H. de Wildt. S. Ur- sem en G. M. Kempen. Gebouwd: R. Beentjes Bz. eii C. M. de Wildt. G. Joosten en Chr. M. Bleekèr Ger. Joh. Bleeker en Jacc. H. Kok. Ph. J. dc Goede en Joh. Schouten. Corn. Nij- man en Marg; lïourik. Overleden: Joh. van der Son, 10 w. Jus. H. Diemeer, 3 w. De bloemistarbeider S. Langelaan herdacht gisteren den dag, <lat hij voor 25 jaar als zoodanig in dienst kwant bij de firma G. van der Meij, thans G. van der MTij en Zo nen. Als een bewijs dat de firma de verdien sten van dezen plichtgetrouwen arbeider naar waard© wist te schatten, bleek wel het best uit het feit, dat hij voor enkel© jaren als meesterknecht werd aangesteld. Diefstal. Op verzoek van de politie uit Lisse, heeft de politic alhier aangebonden P. v.d. V., die in dienst was bij den landbou wer J. W. aan den Kerkweg alhier. De aan gehoudene werd verdacht een bedrag aan geïd ontvreemd te hebben van een kameraad waarmede hij bij een landbouwer te Lisse ook in dienst was. P. v. d. V. heeft volledig bekend en is ter beschikking van de politie te- Lisse gesteld. - In dén loop diezer week is aan alle pa rochianen van de parochie „S4. Jeroen" een inschrijvingsbdljet thuis gezonden voor tien af bouw der kenk en het bouwen eenar nieuwe pastorie. Naar wij vernemen, zal er gedurende liet seizoen op hel strand een astronomische kijker worden geplaatst, die tevens dienst zal doen ais viTinV.vJ.ker. - Da agent van politie Veenendaal alhier ï:s benoemd tot chef-veldwachter te Rietveld bij .Woerden. Nieuw vaandel. Naar men ons meedeelt, is aan tic firma E. LuiAk Zn., kunstbor- dau'riurkkling te Schoten, opgedragen hel vervaard.!,jen van het vaandel van de R.-K. Harmonie „St. Jaco'bus", alhier. Hot corps hoop t dc plechtige wijding en onthulling on geveer half Juli te doen plaats hebben. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Bloerr.endaal, te houden op Donderdag 21 Juni 1923 des namiddags uur ten Raadhuize te Gverveen. Onderwerp: Stemmiifg raadsbesluit d.d. 8 September 1921 tot aankoop van langs den Zeeweg gelegen terreinen. SCHOTEN. NOORD-KOLL. VEREENIGING „HET WITTE KRUIS". De afd. Schoten van bovengenoemde Ver- eeniging houdt op Woensdag 20 Jdni a.s. een ledenvergadering in de zaal van café Plug (ingang Soendapleia). Als voornaamste punt vermeldt de agen da Voorstel bestpur tot samensmelting van bestuur cn commissie van wijkverpleging. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Op 1 Jan. 1922 telde de afdeeling 1445 le den op 1 Jan. 1923 1550 leden een ver meerdering alzoo van 105. Herinnerd wordt dat op 1 Febr. 1922 het wijkgebeuw aan het Soendaplein in gebruik werd genomen in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en enkele andere offi- cieele autoriteiten. De jubileumsgaven in verband met het 12V2 jarig bestaan brachten op ƒ1123. De poppen-verloting ruim B00. Wat den toestand van het magazijn be treft, dit verkeert in uitstekenden staat. Niet minder dan 889. maal werden er artikelen uitgeleend. Het aantal bezoeken, dat door de zuster wórd afgelegd, bedroeg 4349, n.l. bij leden van de Wijkverpleging 3505 bij patiënten van het B. A. 586 bij leden alleen van het Witte Kruis 22 bij niet-leden 236. In het wijkgebouw werd 286 maal hulp verstrekt. De rekening van de Wijkverpleging sluit met een batig saldo van 29.11. HEEMSTEDE. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU. In verband met de vacature, ontstaan door het bedanken als raadslid door den heer J. Tates zal door het Centraal Bureau op Maandag 18 Juni 1923 ten raadhuize een openbare zitting worden gehouden ter voor ziening in deze vacature. Voor benoeming in deze vacature komt in aanmerking de heer Af IT. Baron van Hardenbroek van Aramerstol. WIJK AAN ZEE. ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en 10 uur. Geen Vespers, 's Avond3 cm 7 uur Lof met feestpreek door kapelaan SchoorL In de week de H. Mis te half 8 WOENSDAG-avond half 8 Lof. ZATERDAG-avond 7 uur het Lof. Van 48 uur biechthooreit. BEVERWIJK. Par. O. L. Vr. v. .Goeden Raad. ZONDAG de H.H. Missen te 7, half 9 en 10 uur. Schaalcollecte voor den St.Pieters- penning om half i Catechismus half i uur patronaat. Zeven nv.r Lof. MAANDAG half 8 Mannen-congregatie. WOENSDAG 7 uur Vrouwen-congregatie DONDERDAG 7 uur Lof. VRIJDAG om half 5 bicchthooren voor kinderen. ZATERDAG van 5 uur lot half 9 biccht hooren. Om 7 uur Rozenhoedje. A.s. Zondag Eucharistische dag. Algemee ne H. Communie St. Jczefpatronagt. Wat naar mijn meaning thans wenschelljS is? Ik zal dat onomwonden zeggen: le. Niet binnenkort, doch dadelijk eea Afg. Ledenvergadering. 2e. De voorzittersvacalure aanvullen, want de boven alle standen staande candidaat is er. 3e. De reorganisatie-commissie samenstel» len. 4e. Der Algemene Vergadering voorslei» len, of het niet wenschelijk is aan het Be stuur te verzoeken aan te blijven en aan da Reorganisatie commissie opdragen ten spoe digste met een dubbel-stel Bestuurscandida» ten voor den dag te komen. Ik geef toe, dat de zaken nog niet zóóver gevoruord zijn, dat reeds de a.s. Ledenverga dering voldoende beslagen ten ijs kan komenl om ©en goed en definitief Bestuur te vormen. Dat het. zittende Bestuur geneigd is de re» organisatie langs kalme banen te voeren en geen anarchie wenscht te bevorderen, is ni©4 anders ats toe te juichen. Met besten dank, P. J. M. VAN TETERING, DE REORGANISATIE ON7ER R.K. KIES- VEREEN1G1NG. Van geachte zijde is mij gevraagd een en kel woord te schrijven naar aanleiding van de uiteenzetting gisteravond door het bestuur onzer R.K. Kicsvercenfging' in uw geëerd blad gepubliceerd. Ik valdoe daaraan gaarne en verklaar a priori, dat wij met onze reorganisatie niet te genover, doch naast liet Bestuur v.enschen le staan. Ook aarzel ik niet het te zeggen, dat liet ontzettend onbillijk zoude zijn dc ziekte onzer Katholieke partij op het debet van het be stuur te plaatsen, o, neen, d e zit veel dieper. Vr. Onv'renft inlichtingen over een faillisse ment. Anlw. Wendt u om inlichtingen tot den cu rator. Vr. Ik heb een poes, 3 jaar oud, die vaa Februari af af niets anders doet don ruien, Duyts, Gerrit van Heesslraat 5, Haarlem. Zij is heelemnal kaal. Weel u daar een middel tegen? Alïtw. Geef uw poes doorloopend veel dier» lijk voedsel zooals vleesch- en vischafval en zoo mogelijk veel buitenlucht Helpt dat niet, dan een dierenarts raadplegen. Er zijn talloos vele huidziekten, die haaruitval ten gevolge hebben. Vir. 1. Wat is het beste studieboek om ge- muklkelijk en goed piano te leeren «pellien? v 2. Waar is het secretariaat gevestigd van do Ver.-enigiug van Duiltséhe Herdersbonden ia Haarlem? Anlw. 1. Wendt u daarvoor tot een boek handelaar, een handelaar in muziekboeken of tot een muzieikle^aair. 2. Er is geen secretariaat in Haarlem-Wendt u echter cm inlichtingen lot den heer J. D. Du'yl-s, Gerrit van Heesstraat 5, Haarlem. NE DER LA N D S OH E R.K. SCHOOLRAAD. Donderdag j.l. vergaderde de Ned. R.-K, Schoolraad in het gebouw van het R.K. Cetv Iraai «Bureau le 's GravenJiage. Voor de laat ste maal presideerde de Zeereerw. Heer M. Nabuurs, die, benoemd tot Pastoor te Til burg, eervol ontslag als lid en voorzitter heeft bekomen. In plaat3 van Pastoor Nabuurs, die in beide functies vele en gewichtige dionsteni bewees aan bet Katholiek Bijzonder Onder wijs, dcit hij blijvend aan zich verplicht heeft, werd door Z. D. II. den Bisschop van 'sHer- togerabosch tot lid van den Ned. R.K. School raad benoemd do Zeereenv. lieer P. Goorts, Rector der Bisschoppelijke Kweekschool te 's-Hertogcnbosch. Als voorzitter van den Ned. R.K. Schoolraad wordt Pastoor Na buurs opgevolgd door den Zeereerw. Zcergel, Hee.r Dr. P. J. M. van Gil». Bisschoppelijk In specteur to Roermond. grbe em. arbeid. DE VAKBEWEGING. Volgens een opgave in „de R. K. Vakbe» weging" is ook in het eerste kwartaaj van 1923 de daling van het ledental der bij het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie aange sloten bonden nog niet tot staan gekomen. Vergeleken bij het vorige kwartaal is de daling zelfs toegenomen. Het totale verlies over de eerste drie maanden van dit jaar be droeg 7153 leden, waarvan alleen 1913 bouw vakarbeiders. In het vorige jaar bedroeg het verlies in het eerste kwartaal 7681, in het tweede 9260, in het derde 6263 en in het vierde 5882, het geen een gemiddeld verlies geeft van 7271 per kwartaal. In verband met de toenemende propagan- da-actie worden voor het tweede kwartaal minder ongunstige cijfers verwacht. In de andere vakcentralen staat het met uitzondering van het N. A. S., niet veel beter. Volgens de officiccle opgaven zijn de cijfers aldus Aantal leden 1 Jan. 1 April Winst Verlies 1923 1923 N.V.V. 201.045 192.581 8464 R.K. Vakb. 122.673 115.520 7153 Van het A. N. V., dat op 1 Januari 1923 45.759 leden telde is het aantal op 1 April niet bekend. Relatief liep dus het N. V. V. het minst terug, al is de teruggang grooter dan het vorig jaar. Het R. K. Vakbureau en het C. N. V. vertoonen relatief ongeveer hetzelfde verliescijfer. De toename bij het N. A. S. was vooral te danken aan de federatie van transportarbei ders, welke in ledental steeg van 3200 tot 426S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 15