Sport en wedstrijden. Derde Blad- 16 Juni 1923 De Huldiging van R. C. H. ELCK WAT WILS KORFBAL. 0RS6KET. UWNTENNIS. WATERSPORT. ATHLETIEK. WIELRIJDER. SCHIETEN. DAYMEN. 1 Op hartelijke wijze is de voetbalkampioen van Nederland, de Jriaarlemsche club „Racing Club Haarlem" gehuldigd door Haarlem's ge meentebestuur en Haarlem's burgerij. Een grootc menschenmenigte was op de been gisterenavond, tegen het uur, dat de stoet vanat de Korenbeurs aan het Spaarne zou vertrekken. Het uur van afmarsch was bepaald op kwart voorzevenen, doch het werd wel ruim ',7 uur, voordat de Harmonie Crescendo on der leiding van den heer Hofmeester een raarsch inzette en de stoet in beweging kwam. Een aantal agenten van politie maakte op ordelijke wijze ruim baan door den stoet vooraf te gaan. Dan volgde het muziekkorps en in een aantal landauers het bestuur van R. C. H., het eerste elftal, het huldigings comité uit de burgerij, eereleden van R. C. H. en, trainer Julian, een deputatie van de voetbalclub Haarlem, enz. Ook de nieuwe ciubvlag werd in den stoet medegevoerd. Onder enorme belangstelling en opwek kende marschmuziek ging het iangs Spaarne, Kamperveft, Gasthuisvest en Groote Hout straat naar de Groette Markt, waar in een duizendkoppige menschenmenigte door een macht politic een baan ruim werd gehouden voor de passage. Van den stadhuistoren wapperde de vlag van de "gemeente Haarlem rood-wit,' de hal geurde in groen en bloemen en tal van nota belen waren er aanwezig, toen ruim kwart ever zeven de muziektonen van Harmonie- Crescendo over de Groote Markt zweefden en de spelers met officials van R. C. H, de groote stadhuistrap beklommen om door hun gemeentebestuur te .worden gehuldigd. Onder de autoriteiten merkten wij tal van gemeenteraadsleden op, n.b de heeren J. P. H. Castricum, W. van Ommeren, R. Kingma, A. G. Boes, D. Tork, M. A. Reinalda, W. A. J. v. d. Kamp, J. Lamerus, F. Keerwolf, C. H. Kucnen, J. Mizérus, M. L. A. Klein, de putaties van de voetbalclub H. F. C. de hee- rtn H. Seignette en Jhr. J. C. Mollerus, van de voetbalclub Haarlem de heeren E. H. J. Hartog en S. van Duyn, van de club E. D. O., de heeren F. Pigge en C. A. Mentjox, van den Haarlemschen Voetbalbond de heeren P. Dankelman en A .v. d. Hart. Ook de voorzitter van den Nederlandschen Voetbalbond, Ir. J. W. Kips, was aanwezig cn een deputatie van den Haarlemschen Korfbalbond. Toen de officieele personen en spelers hadden plaats genomen in de hal, verschenen de waarnemende burgemeester, Mr. J. N. J. E.. Heerkens Thijssen, de wethouders Mr. M. Slingenberg, Mr. A. Bruch, en Mr. J. B. Bomans en de gemeente-secretaris Mr. W. Wesstra, voor de burgemeesterkamer en sprak de heer Heerkens Thijssen de kam pioensclub als volgt toe: Toespraak van den w.n. burgemeester. Dat Haarlem zich als bloemenstad roem heeft verworven is, ik "durf wel zeggen, om de gansche aardo bekend. In niet zoo wijden kring, maar althans in ons gansche land is Haarlem bekend als een sport-centrum. Hier is sinds tal van jaren op menig sportgebied triomph gevierd en niet het minst bij 't voetbalspel. Nadat een bekend Haarlemmer, de heer Muiier, den voetbal in Nederland had geïn troduceerd, heeft men zich hier al dra meer dan elders op dit spel toegelegd. En als Haarlem's jongelingschap zoo iets doet, doet ze dat nooit ten halve. Ze dringt zich naar voren cn eischt de beste plaats voor zich op in wedkampen. Natuurlijk kan het niet altijd bergop gaan. Na tijden van voorspoed en geluk, volgen perioden van inzinking. Dat hebben wij ook op voetbalgebied ervaren. Maar die inzinking is slechts tijdelijk geweest en thans nemen onze Haarlemsche voetballers een plaats in den lande in, zooals nooit te voren. Gij mannen van R. C. H. hebt door uwe schitterende samenwerking, door uw voort durende training en vooral door uw ijveren wil om te overwinnen een zege bevochten, waarop de sportlievende bevolking van onze goede stad mét recht groot gaat. Ook dat gedeelte, dat zich overigens niet inlaat met voetbalsport. Het gemeentebestuur heeft een bewijs wil len geven, dat 't ook hierin met de bevolking medeleeft, dat het zich gaarne mede ver heugt, wanneer door flinke daden de roem van Haarlem naar buiten uitgaat en men op Haarlem wijst als een stad, waaruit iets groots, iets flinks naar voren komt. Het doet dit thans door de volbrengers van zulk een flinke daad namens de burgerij openlijk te huldigen en geluk te wenschen. Mannen van R. C. H., vergunt mij met een paar woorden uw eigen geschiedenis op te halen, opdat iedereen verneme wat door taaie volharding en door eendrachtig samen werken verkregen kan worden. Op 25 Februari 1911 werd uw vereeniging, janvankelijk onder anderen naam, opge richt. Van meetaf hebben uw spelers zich er met ernst op toegelegd om uw sport zoo danig te beoefenen, dat ge u reeds in het seizoen 19111912 onder de vanen van den Haarlemschen voetbalbond kondet scharen. £n reeds aanstonds gelukte het de jonge vereeniging een goed figuur te maken. Door uw successen gelukte het u ook spoedig de belangstelling voor uw spel te doen groeien, een voorname zaak van een sportvereeniging als de uwe. En zoo kon het u gelukken in 1914 te worden opgenomen in den Neder landschen Voetbalbond. Uit dien tijd dateert ook uw tegenwoordige naam „Racing Club Haarlem." Teleurstellingen bleven u niet bespaard. In het seizoen 1915'16, moest ge u tevreden stellen met de laatste plaats in uw afdee- ling. Maar ge liet u niet ontmoedigen en in 1917 wist ge door ernstige oefening en krach tig volhouden de tweede klasse van den Ne derlandschen Voetbalbond te bereiken. Uw werkterrein was toen nog Velsen, maar Haarlemmers waart gij en uw spel was Haar- lemsch spel. Met afwisselend succes hebt ge daarna voortgewerkt, totdat ge in 1920 de overgangsklasse zijt binnengegaan, de laatste stopplaats op den moeilijken weg naar de eerste klasse. Inmiddels vond ge uw tegen woordig terrein, meer in de nabijheid, op gemeenicterrein van Haarlem, helaas nog niet binnen onze gemeente, die nog altijd te eng in haar grenzen zit, om haar sportbeoe fenaars behoorlijke gelegenheid te geven om hun spel naar wensch te kunnen beoefenen. Dit terrein nu, door Haarlem u toegewezen, is door de gezamenlijke krachten uwer leden met groote liefde en opoffering van veel tijd in den tegenwoordigen toestand gebracht. Wat velen anderen niet gelukken kon, is u door uw groot vertrouwen en niet minder door uw voortreffelijk samenspel mogen ge lukken. Na één jaar reeds mocht gij de eerste klasse binnengaan, de eere-afdeeling, het ideaal van iederen voetballer. Toen hebt ge ook de ervaring opgedaan hoe moeilijk -het is zich op deze voornaamste plaats te hand haven. Nauwelijks een jaar geleden wist uw vereeniging zich maar juist in de eerste klasse te handhaven. Toch was deze strijd niet minder schoon dan die, welke u thans het kampioenschap van Nederland heeft ge bracht. Het voetballeven is in ménig opzicht eene afspiegeling van het maatschappelijk leven en 'wanneer uw leden uit deze moei lijke dagen geleerd hebben hoe ijver, inspan ning en volharding tot het doel kunnen en moeten leiden, hebben zij van het sportveld een groot goed meegenomen, dat hun nuttig kan zijn voor heel het verdere leven. En zoo staat gij thans aan de spits van het voetballend gedeelte onzer natie. Het Neder- landsche kampioenschap bekroont uw werk. De groote zege ïs door u bevochten en wan neer alom thans gesproken wordt van Haar lem als voetbal-centrum dan is dat uw werk. Met blijdschap huldig ik hier uw spelers: Douwe Radsma, uw doelverdediger, Kuyt en Haazevoet, Geutkens, Nieuwenhuis, Krom, Koning, van Dam, Roelfsema, Nachtegeller en Boekelaar, dit kranig elftal. Doch ge zijt niet zoo, of ge wilt den roem van onze stad op voetbalgebied gaarne met anderen deelen. Edelmoedigheid is nu een maal de deugd, die den overwinnaar moet sieren. U komt onbetwist de palm der vic torie toe, maar naast u zien we in ons mid den nog twee eerste klassers, aan wie op het oogenblik een woord van warme hulde niet mag worden onthouden. „Haarlerti" heeft zich weten te handhaven op een mooie plaats en „H. F. C." heeft haar oude plaats weten te heroveren en doet zich bij het weder intreden in de eerste klasse reeds aanstonds kennen als een geducht te genstander tegen ieder die zich met haar durft meten. Hulde daarom, oprechte hulde aan onze Haarlemsche voetballers. Moge het hun gege ven zijn zich nog lang te handhaven op het hooge punt, dat ze met taaie volharding heb ben weten te bereiken. Het Bestuur en de burgerij uwer gemeente zijn trotsch op u. De voorzitter van R. C. H., de heer J. Scheen, antwoordde hierop als volgt: Het is mij een genoegen U namens mijne vereeniging hartelijk dank te zeggen voor de zeer waardeerendc woorden, namens het gemeentebestuur tot ons gericht naar aan leiding van het door ons eerste elftal be haalde voetbalkampioenschap van Neder land. Naast dit voor ons zoo groote succes, waarop wij terecht trotsch zijn, achten wij het een niet minder groote eer, dat U ons in dit verband hedenavond ten stadhuize hebt willen ontvangen teneinde persoonlijk uwe gelukwenschen in ontvangst te nemen. Het geeft ons weer eens te meer de over tuiging, dat U naast de vele andere én wel licht belangrijke werkzaamheden die in onze gemeente uw aandacht vragen ook steeds een open oog hebt voor de lichamelijke op- vo^ding, trouwens het instituut inspecteur bij de liéh. opv. is daarvoor het beste be wijs. Mede daardoor staat naar onze meening de sportbeoefening te Haarlem op een hoog peil, waar nog bij komt, dat ook wat spor tieve opvattingen betreft de Haarlemmers in het algemeen zeer goed staan aangeschre ven. Wij meenen de tolk te zijn van heel sportlievend Haarlem als wij verzoeken ook in de toekomst uw aandacht te blijven schenken aan de lich. opvoeding tot bloei van de Haarl. sportbeweging. Wjj geven u de verzekering, dat wij naast de sportieve eer aan een dergelijke presta tie verbonden het ons als een groote eer aanrekenen, dat U ons hedenavond hebt willen ontvangen. Hartelijk apnlaus weerklonk na elke toe spraak. Daarop nam Ir. J. W. Kips' voorzitfer van den Nederlandschen voetbal bond het woord en zeide het op hoogen prijs te stellen dat het gemeentebestuur van Haarlem de voetbalclub R.C.H., die het Ne- derlandsch kampioenschap behaalde, op de ze wijze en zoo officieel wilde ontvangen. Het feit dat Haarlem's bestuur de club, die het Nationaal kampioenschap veroverde, huldigt, bewijst dat het een open oog heeft voor het vele cn goede wat dat voetbal voor de li chamelijke opvoeding heeft en ook voor het maatschappelijk leven in het algemeen. Het is ook een bewijs dat Haarlem's gemeente bestuur met het organisatieleven in de ge meente meeleeft in zijn kwade dagen ep ook in zijn goede dagen. Zich wendend tot R. C. H. feliciteerde de heer Kips de club met de behaalde lauweren en wees er op, dat het, naar zijn weten, eenig is in de Nederland sche voetbalgeschiedenis, dat een club zich in zoo korten tijd van de laagste regionen af, opwerkte tot kampioen van Nederland, kampioen van Nederland. Dat R. C. H. dit bereikte, is tedanken aan zijn warme clubliefde, ijverig oefenen en doortastendheid. R. C. H. heeft in practijk ge bracht de leuze, dat, wat men doet, men goed moet doen. Spr. feliciteerde R. C. H. met de overwinning, cn wenschte op dit oogenblik, op deze plaats aan R. C. H. de gouden kampioensmedaille te overhandigen. (Levendig applaus). De heer SCHEEN dankte Ir. Kips voor zijn vriendelijke, waardeerendc woorden. Hierna werden champagne en andere ver- verschingen rondgediend. Een foto werd ge nomen en toen dit gebeurd was, vroeg Mr. Heerkens Thijssen nog even het woord, om iemand te huldigen, dien hij vergeten had: Mr. Julian. Hij deed dat nu en noemde hem den man, aan wien wellicht het meest te dan ken is dat R. C. H. het kampioenschap be haalde. Nadat een foto van allen genomen was, nam rar, Heerkens Thijssen nog even het woord, om den trainer van R. C. H mr. Julian, een hartelijk woord van hulde te brengen en voor dank voor de buitengewone wijze, waarop hij zich vau zijn taak jegens R. C. H. gekweten heeft. Mr. Julian nam dan het woord. Spr. zeide, er trotsch op te zijn, dat R. _C. H. het kampioenschap van Nederland behaald heeft, dat naar zijn meening behaald is door fair spel en goed voetbal, hetwelk R. C. H. heeft laten zien. Dan betuigde spr. zijn instemming met het feit, dat R. C. H. hier op het stadhuis officieel gehuldigd was geworden en zeide, zich te verheugen, dat hij de eerste trainer van een voetbalclub was, die op deze plaats het woord mocht voeren. Ten slotte merkte spr. nog op, dat sporti viteit het kenmerk is van het Engclsche voet balspel, doch dat diezelfde sportiviteit ook in Holland te consateeren was. Na deze rede werd een „hoera op mr. Julian uitgebracht, waarna gelegenheid was, het stadhuis te bezichtigen. Intusschen stonden de duizenden menschen op Grootc Markt'te wachten, tot de spelers zich naar Brinkmann zouden begeven. De muziek speelde vroolijke nummers, welke het lange wachten minder onaangenaam deed zijn- Eindelijk traden de spelers op de stoep van het stadhuis en met gejuich werden zij begrodt. Dan begaven spelers en genoodig- den zich naar de bovenzalen van ,,de Kroon", om even daarna op het balkon te verschijnen, terwijl de muziek een „lang zullen zij leven" speelde en de menschcnmassa weer juichte. De wedstrijden van Zondag. Zondag a.s. wordt nog een tweetal wed strijden gespeeld en wel te Tilburg „om he kampioenschap van Nederland" Willem II Be Quick en te Zwolle P. W. Zwolsch Boys. Het Haagsche elftal naar Cothenburg. De Haagsche elftalcommissie heeft de vol gende 16 spelers gekozen, die naar Gothen burg zullen worden afgevaardigd om aldaar in het internationaalJStedentournooi uit te ke rnen tegen Gothenburg, Kopenhagen en Lon den. Van Quick Brederode, Visman en Ver meer van H. B. S. v. Beusekom, Cromp- voets, Vermetten, Van Thiel, Lash; van H.V. V. Éfeynen, Vis, Snouck Hurgronje, en de gebroeders Campioni, van V. U. CL Bontje, van A. D. O. W. Tap en D. H- C. Bout. (Spkr.) R. K. S. V. „GEEL-ZWART". (Secretariaat H. v. Turnhout, Emma- plein 38.) Zondag 17 Juni a.s. speelt het eerste elftal weder een medaillewedstrijd, nu tegen R.K. V.Z, 1, op het terrein aan de Zomervaart. De wedstrijd vangt te half 3 aan. Door het spelen van deze medaillewedstrijden beoogt Geel-Zwart de vriendschapsbanden met haar zustervereenigingen nauwer aan te halen, waarvan de kortelings gespeelde wedstrijd tegen De Damiaten reeds zoo'n ruimen blijk gaf. Nu de neutrale wedstrijden afgeloopen zijn, verwachten wij dat de Katholieke Haar lemsche voetballiefhebberseens een kijkje komen nemen aan de Zomervaart, zoodat zij eens kunnen kennis maken met de Katho lieke voetbalbeweging, waarover zoo dikwijls smalend gesproken wordt, doch ten onrechte. Het derde elftal van G.-Z. heeft door haar overwinning op Victrix j.l. Zondag het kam pioen harer afdeeling behaald en is dus het eenigste kampioenselftal van Haarlem dit jaar. Bravo van Zanten c.s.l Zet Zondag a.s. de krootl op het werk door in de Seriewedstrij den van „D.E.S." te Beverwijk met een over winning huiswaarts te keeren. HET PROGRAMMAT Het programma van den N. V. B. voor a.s. Zondag uidt, volgens de Sportkroniek, als volgt: Kampioenschap van Nederland. Tilburg: Willem IIBe Quick. Oostelijke afdeeling. Zwolle: P. W.Zwolsche Boys. f Competitie „Nieuwe indeeling". Haarlem: HilversumD. H. C. Leiden: S. V. V.Zandvoort. Kampioenswedstrijd 2e klasse. Deventer: Go Ahead IIOosterbeek, D. F. C. krijgt een trainer., D. F. C. heeft een trainer geëngageerd in den persoon van den 34-jarigen Bob Glen- denning, oud-speler van Barnsley F. C. en van de Bolton Wanderers. Hij was gedurende drie jaar aanvoerder van de Boltonians. De Engelschman wordt volgende week in Dor drecht verwacht en zal dadelijk in functie treden. Kampioenschap van Nederland. De beslissingswedstrijd D. T. V. D. O. S. voor het kampioenschap van Nederland wordt Zondag a.s. gespeeld op het terrein van de voetbalvereeniging Vitesse te Arnhem. Na onze algemecne beschouwing van de vorige maal, zullen wc thans overgaan, he1 spel zelf te bespreken. Zooals reeds gezegd, komt 't spel van En geland, en de Éngeische uitdrukkingen, die ook hier in ons land bij deze sport gebezigd worden, doen haar voor menigeen nog in gewikkelder schijnen. We zullen ons, zoo goed en zoo kwaad als 't gaat in zuiver Nederlandsch uitdrukken, en de juiste term er tusschen haakjes achter zetten 't Cricketspel dan. wordt gespeeld door elf-spelers aan iedere partij, terwijl niet alle 22 spelers gelijk aan het spel deelnemen. De partijen krijgen ieder een beurt tot aanvallen en verdedigen, met dien verstande, dat de partij die 't' veldwerk (fielden) ver richt, de aanvallende partij heet te zijn, en de partij, die aan de beurt is om punten (runs) te maken, de verdedigende partij is. Hoe dit komt zult ge na 't lezen van deze regels wel begrijpen. In 't midden van het cricketveld staan de wicket", dit zijn -en drietal paaltjes, met twee dwarsstokjes er boven op (stumps en bails). Deze wickets, er zijn er twee> staan evenwij dig tegenover elkaar op een afstand van 22 yards (20.116 M.) Op de Hollandsche velden staan de wi ckets op een mat, welke gelegd is op een ma cadam ondergrond. In Engeland speelt men op (de afstand tusschen de wickets heet de pitch) graspitches, maar daar leenen zich de Hollandsche velden niet voor. Voor deze wickets komt de batsman (man die aan slag is), te staan. Van de battende partij d.i. dus die partij die de punten (runs) aan 't vergaren is, zijn er slechts twee spelers gelijk in 't veld. De andere partij, die moet „fielden" is voltallig, en deze spelers staan op bepaalde plaatsen, rond de mat, om de weggeslagen ballen tegen te houden, te vangen of weer retour te gooien. Nu wordt er van het eene wicket een bal gegooid (bowler, h'j die gooit is de bowler), met de bedoeling om de paaltjes aan de andere zijde om te gooien (het wicket „neer" gooien). Dit bowlen gebeurt op een bijzondere manier, waarover wij later nog wel eens zullen pra ten. De man, die aan slag is (balsman of stri ker) moet nu op de allereerste plaats trach-1 ten „zijn wicket te verdedigen" d.i. zorgen dat de bal niet in zijn wicket wordt gespeeld. Wordt een bal gebowld, dan moet de batsman zorgen, deze te raken met het bat, en zoo ver mogelijk het veld in spelen. Hij kan dan naar verkiezing al dan niet „runnen". Wil hij een run maken, dan loopt hij naar 't andere wicket. Zijn partner, die hier stond, en tot nu toe op non-activiteit was gesteld, loopt naar het wicket, dit door den batsman was verlaten. Bereiken zij beiden het wicket, voordat een der fielders kans heeft gezien, met den in middels' teruggespeelden bal het wicket om te gooien, dan is een run gemaakt. Zoo kun nen zij achtereen 1, 2, 3 en meer runs maken, naar gelang daar gelegenheid voor is. De fielders, die om de pitch staan, moe de door den batsman gespeelde ballen tegen houden, en zoo snel mogelijk weder ingooien, wordt dan het wicket omgegooid, voordat de batsman zijn grond, waarvan de grens duide lijk door een streep is aangegeven, heeft be reikt, dan is hij uit (run out) en komt de vol gende speler van zijn partij aan slag. Zoo krijgen alle spelers een beurt, en zal er ten slotte één overblijven, die dan niet verder speelt, en „not out" heet. Een batsman kan op verschillende ma nieren „out" gaan, als „bowled", „caught", „leg-before-wicket", eilz. Wij hebben nu slechts in hoofdzaken 't doel van 't spel uiteengezet. De volgende keer zullen we het meer in finesses behan delen. „Roel". N.B. Mocht een of ander niet duidelijk Zijn, dan kan men z'n vraag richten aan „Roel" p.a. Sportredactie „Nieuwe Haar lemsche Courant", dan zullen duistere plek ken nog opgehelderd kunnen worden. j Het wedstrijdprogramma voor Zondag a.s., Nederlandsche Cricket Bond. Eerste klassse. Amsterdam V.R.A.V.V.V. Den Haag H.C.C.—V.O.C. Schiedam H.D.S.V.Rood en Wit. Tweede klasse West. Haarlem Rood en Wit IIAmst. C.C. Leiden AjaxH.C.C. II. Zaandam: AlbionV.V.V. II. £>-• Tweede klasse Oost. Hilversum HilversumKampong. 'iï Derde klasse. Rotterdam V.O.C. II—H.C.C. III. Amsterdamsche Cricket Bond. Eerste klasse. Amsterdam Amst. C.C. IIAlbion II. Tweede klasse. Amsterdam V.V.V. jongD.V.C. V.V.V. IV—Vleermuizen Nederlandsche Cricket Bond. Gemiddelden eerste klasse. De gemiddelden in de eerste klasse Batten. Runs. H.S. I. N.O. II. zijn Gem C. van Loon 100 100 1 1 A. Faber 65 56 2 1 65— J. Vuylsteke 59 57 2 1 59— A. Schell 80 39 3 1 40— E. Wackwitz 61 51 2 30.50 Th. Bngering 51 37 2 25.50 M. Maas 75 29 3 25.— H. Wegerif 25 25 1 25.— A. Maas 124 56 5 24.80 H. van Manen 68 24 3 22.66 BoWlen. O. M. R. V/. Gem. Mr. J. H. H. Kess Ier 20 6 33 8 4.13 P. G. East 79.2 31 139 23 6.04 A. Fokker 38 17 76 11 6.91 A. Healy 72.4 28 142 20 7.10 J. Engering 25.4 6 64 8 8.— W. Eigemau 40.4 7 113 14 8.07 J. Schmeink 70.1 24 172 20 8.60 W. v. 't Groene wout 64 13 173 20 8.65 M. Jansen 45 13 79 9 8.78 W. Anijs 71.3 16 235 26 9.C4 Het programma voor Zondag. Het competitie-programma vermeldt voor Zondag a.s. de volgende wedstrijden Eerste klasse. A. R'datn Anglo DutchD.D.V. A'dam FestinaDordrechtsche L.T.C B. Bussum,AuroraHilversum. A'dam D.D.V. IIDaisy. C. Arnhem Arnhemsche L.T.B.Deven ter. Tweede klasse. A. R'dam Anglo Dutch IIBreda. B. Gouda T.I.O.D. IClubhuis te Wer- ve I. Den Haag T.O.P. IAnglo Dutch III. Oranje T.C.Schiedamsche L.T.V. I C. R'dam NuovaWaalsdorp. Den Haag Ready (P.)Baan S. D. Den Haag Ready (G.) IIReady (P.) II. Rijswijk RijswijkBlauw Wit. E. Den Haag T.O.P. IISido I. Gouda T.I.O.D. II—Adno II. F. R'dam DerkkoHoutrust II. Den Haag T.T.H.Deuce. G. A'dam Stadion T.C.T.A.C. I. Smash IIKoog Zaandijk. Haarlem T.O.P.Segiod. H. A'dam Prinses JulianaUtrecht. Smash IHilversum II. j. Hoorn JulianaStadion II. Amsterdam D.D.V. IISmash III. K. Haarlem HaarlemSantpoort. Res NovaDea I. Dea IIBack Up. L. Helmond Helmondsche L.T.C.Bos sche L.T.C. I. Eindhoven - De HeikneutersEindho ven. M. Roermond Well PlayedKerkrade. N. Enschede LyceumEnschede II. O.O. IBe Quick (restant) N.K.S.Tuliana (restant). P. Beerta AmorGroningen. R. Eindhoven RapelenburgBossche L. T.C. II. S. Wageningen Wageningen IIRacum. Apeldoorn Daisy IIArnhem II. Veteranen afd. EnschedeArnhem. Wageningen WageningenDaisy. Derde klasse. A. R'dam Sido IIClubhuis te Werve II. T uindorpersAbim. B. Schiedam Schiedamsche L.T.V. II Rott. T.C. L 920. - Maassluis Be QuickRotterd. T.C. Den Haag T.O.P. IllAnglo Dutch IV. C. Den Haag Clunhuis te Werve III Adno II. D. A'dam Prinses Juliana IIH.O.E.D. Amersfoort AmersfoortAdvantage. E. A'dam TeddyT.O.R. T.A.C. IIKoog Zaandijk. IvyPrinses Juliana III. F. A'dam A.Y.R.Never Mind (restant). DE ZEILWEDSTRIJDEN VAN DE HOL- LANDIA. Zondag a.s. zijn op de Braassemermeer de jaarlijksche zeilwedstrijden van Hollandia. Naar wij vernemen zijn de start-tijden voor de verschillende klassen als volgt geregeld 10 u. Handicap kl asse C. 10.20 Jollen klasse (12 voetsstandaardjolleü.) 10.40. Handicap klasse D. 11 u. Internationale zes-meter klasse. 11.20 Vrijbuiterklasse. 11.40. Groote en kleine tjotters. 12.40. Regenboogklasse. 1 u. Scheldejollenklasse. 1.20 45 kwadraatmeterkruiserklasse. O; D. I. Rotterdam. Voor de nationale aihletiekweunnijden, welke O. D. I. Zondag a.s. op het terrein van Feyenoord houdt, bestaat, bijzondere be langstelling, hetgeen blijken kan uit het groote aantal inschrijvingen. Ruim 700 deelne mers uit 42 verschillende vereenigingen schre ven in, waaronder verschillende bekende, athleten als Broos, Van der Berge, Gubbels Krol, de Boer, Brouwer, Van der Wel, Van Aken, Nippius, Schoonhei m, Van Kamer beek, Bohl, Knop, Van Wijk, Veniet, Van Kemoen e.a. De' verschillende nummers zijn als volgt bezet 109 M. nieuwelingen 88 deelnemers, 1000 M. hardloopen -58, 100 M. nationaal 26, verspringen 65, speerwerpen 17, kogel- stooten 29, hoogspringen 18, 80 M. dames 22, hoogspringen, dames, 15, viermaal 100 M. estafette 32 ploegen, gemengde estafette 8 ploegen, teamrace 7 ploegen, 3000 M. re lais 7 ploegen. 5000 M. 35 deelnemers, 3500 M. snelwandelen 8 deelnemers, terwijl de juniorennummers nog door ruim 100 deel nemers bezet zijn. De wedstrijden van den A.A.B. Zondag a. s. houdt de Amsterdamschl Athletiekbond zijn tweeden wedstrijddag van dit seizoen op het terrein aan den 2en Zuid- Wandelweg. Het programma luidt 200 M., 8oo M. en 3000M. hardloopen, 3500 M. snelwandelen, discuswerpen, verspringen met aanloop, pols stokhoogspringen, 4 200 M. estafette, en relay 800—200—200—400 M. Voor juni ores tot en met den leeftijd van 17 jaar 100 M. hardloopen, discuswerpen en verspringen met aanloop. Voor dames 80 M. hardloopen, discuswerpen en verspringen zonder aanloop, 0 J. Willems naar Kopenhagen. De bekende Amsterdamsche amateur J, Willems, die den eersten Pinksterdag op de Stadionbaan een ernstigen val deed, waar door hij eenige weken niet aan wedstrijden kon deelnemen, is thans geheel hersteld en vertrekt morgen naar Kopenhagen, waar hij aan de wedstrijden om den Grand Prix van Kopenhagen zal deelnemen. Deze wedstrijden, waaraan de beste ama teurs deelnemen, worden gehouden op 20, 24 en 27 Juni a.s. en zijn voor Willems tevens een goede voorbereiding voor de wereld kampioenschappen^ waaraan hij ongetwijfeld zal deelnemen. VIJFKAMP VOOR OFFICIEREN. Het Nederlandsch Olympisch Comité organiseert dit jaar wederom een vijfkamp voor officieren en een voor onder-officieren, welke resp. gehouden zullen worden op 21. 22, en 23 Augustus 1923 en 28, 29 cn 30 Augustus 1923 voor de onderofficieren. Het programma omvat de volgende pun ten le. schieten- op schoolschijf A, met all minimum-eischen 32 punten en 5 schotet binnen kring 5, schieten op de pop in school schijf A, met als minimum-eisen 3 treffers van de vijf schoten in de pop, binnen 13 seconden te vuren schieten (met revolver) op 6 borstschijvcn, met als minimum- eischen een treffer in elk van vier poppen,bin nen 13 seconden zwemmen over 300 M. vrije slag, in 10 minuten schermen op sportsabel handgranaatwerpen in 6 z.g. putten, met als minimum-eisch 5 treffers uit 18 worpen handgranaatwerpen (ver worp) veldloop 3 K. M. met vaste hinder* nissen in 20 minuten. Aan deelnemres, die aan de minimum, eischen voldoen, zal een diploma worden uit-] gereikt, terwijl voor degenen die het grootst aantal punten behalen, afzonderlijke prijzen beschikbaar worden gesteld. Een zilveren' beker is uitgeloofd voor den officier en den onderofficier, die de proeven het best aflegt^ Bovendien zal een extra prijs worden toege kend aan de best geplaatste winnaars van het diploma. De vijfkamp zal worden gehtAiden op da, Leusdeheide bij Amersfoort. Kampioenschap Haarlem en OmsMV-, Om het persoonlijk kampioenschap van Haarlem en omstreken uitgeschreven door het district Haarlem van den Nederl. R. K. Dambond zijn de volgende partijen beëindigd. J. W. v. Musscher wint van J. v. Wees. H. Rump wint van D. Rump. Zoodat de stand thans is als volgt 1. W. N. Stuifbergen 2. W. Hopstaken 3. H. Rump 4. J. v. Wees 5. N. v. d. Berg 6. Th. A. Kok 7. J. W. v. Musscher 8. D. Rump 9. A. F. Hoogveld 10 8 0 8 5 2 6 5 4 4 4 4 4 13 13 13 15 15 12 15 2 16 1.6» 1 '12 1.50 4 15 1.15 14 1.08 12 0.92 13 0.87 13 0.87 9 0.75 10 0.61 HOE IK MIJN HOND HEB GEWASSCHEN. Mijn hond was ziclk, hij had „ui'tjslag" op dén rug. 't Beest was er naar van en in mijn bezorgdheid ging ilk naar een vriend, die veel versland1 van honden, heeft (helgeen ik niet heb), zeide hem, dat de mijne „uilïlag" had en vroeg hem wat daartegen was te doen. „Zwavel," zei hij, „was het beste: eten pro baat geneesmiddel; kon nooit Ik waad." lik wiist niet, dat de zwavel als een pil gebruikt moest worden, of bij wijze vaat zalf; ilk wist utleen dat hij zwavel had gezegd, cn ik wilde mijn onkunde niet aan den dag laten komen door verder te vragen. Ik besloot echter eerst eene proef te nemen of wasscihen oolk hielp. Ik Hep bij een kruide- nier in en vroeg voor drie stuivers groene zeep. Ilk had nooit groene zeep gezien (ik zal hot oolk niet lacht weer doen, want ük heb mijne b: komst van groene zeep; mpar dit in voorbijgaan) en was dus verbaasd toen ik voor drie stuivers een klomp kreeg, zoo groot ais mijne twee vuisten. De kruidenier pakte de glibberige massa in een stuik papder, en ik kiTeg een Tilling, toen alk het weeke pak je in mijn achterzak stak. „Dank u goeden morgen.'' „Morgen, mijnheer dank u." (Sommige winkeliers kunnen dat eenvoudige „dtamik u" met zoó'n bijzonderen uithaal en klem zeg gen). Vergenoegd ging ik heen en mijn brave hond volgde mij, van zijn, lot onbewust. Op de binnenplaats zou het groote werk gedaan worden. Mcit eene edelmoedigheid, 'n betere zaak waardig, had ik mijn eigen bad kuip uit mijn slaapkamer gehaald en ze twee duim diep met lauw water gevuld. Ik wist evenmin van waisschen met groene zeep als van het gebruik van zwavel; maar in allen gevalle hield ik het eerste voor een onschadelijk middel, terwijl ik, door de zwa vel vericecrd te gebruiken, mij misschien aan hondenmoord schuldig zou hebben gemaakt. Ik tilde den hond in de badkuip en hield hem bij het vel van den nek vast, terwijl hij in zijn angst om er uit te komen, als razend plaste, schopte en trapte en met zijn nagels de verf op den bodem dn lange evenwijdige strepen ophaalde. Mot mijn rechterhand wreef ilk nu de groe ne zeep in. Ik kwam niet op de gedachte, dat zij dezelfde uitwerking zou hebben als ge wone zeep, die in bet haar gewreven wordt; maar óf zij dat had! ja, nog vrij wal sterker. Als ik daaraan gedacht had, zou ilk mij misschien vergenoeg dl hebben met een klein gedeejle te gebruiken; maar in mijne onwetendheid bepleisterde ilk den hond stel selmatig met mijn h celen voorraad van drie stuivers, totdat het trquwe dier ais met oen verglaassel van groene zeep was bedekt. Nu begon bet eigenlijke wasschen. Ik schep te wat water in mijne hand en begon de zeep te bewerken. Eerst was er geene werking en mijne hand gleed af als een aal, die zich om een gladden paal wil kronkelen. Allengs kwam er iets wits te voorschijn, dat zich al verder en verder uil,breidde. Dit was schuim. Jawel, het was schuim! Het rees al hooger en hoo- gerhet verspreidde zich al meer en meer; het hing naar bneden en stak voor en achter uit, ver buiten hot haar van den hond. Ik vol hardde echter en al dikker werd het schuim, ■totdat de vier pooten één massief voetstuk waren geworden en alle vorm van het dier in zeepschuim verloren was gegaan. Toen begon ik de zeep af te wassohen; maar hoe meer ik wiesch, des te minder ging zij weg. Het schuim werd er dikker en vas ter tegen in en ilk werd er wanhopig onder. Ik wist, dat die hond er was hij moest ergens zijn, want ik had hem niet zien heen gaan; maar het eenige, wat«er van hem was te bekennen, was een groote borrelende, zie dende, sissende massa schuim, die gedurig aangroeide en at ronder werd, totdat zij cr als oen groote, dampende, levende sneeuwbal uitzag. Ik werd hoe langer hoe meer ontmoedigd. Ik begreep, dat er iets gedaan moest worden, of dat het anders niet good mot den hond zou afloopen. Daar kwam ilk op een inval. Ik tilde do massa op en droeg ze naar het vaitenwaschhok. Daar was een kraan en eene pomp. Met het godoeOtc, waar de fcop moest zijn, hield ik den sneeuwbal onder de kraan én liet de keukenmeid pompen. Al 'spoedig was de steen van den zinkput als onder een sneen.'t wit kleed verborgen. Weldra kwamen er is twee diepe kloven tus schen hel /"huiui twee piefeken vain oen hond te voorschijn. Teen kreeg iik hoop en schoof het geheel wat uilteen, zoodat er nog meer van het homdienldehaam It zien kwam. Eindelijk mocht ik een groot gedeelte van mijn ouden vriend begroeten; ik begon weer te Wrijven, wat ik van ihern zien kon en zio, daar kwam nog meer schuim! Dat ging zoo voort en ein delijk gaf ik het cp. Ilk deed het overtrek van. een reiskoffer af, liep met den hond het bosch in en onderweg naar den vijver liet hij oen glinsterend spoor achter al® dat ram ©en reusachtige siefc. Maar wij 'kwamen aan dien vijver en met oen paar meesterlijke indompelingen (dat zeg ik met rechlmartiigien trots) was 'hij klaar. Hij kwam er rein, nat en gelukkig uit. Gelukkig? Dat is eigenlijk betrekkelijk ge sproken. Mijn hond is op het oogenblik zwaar ver- koudien. EEN GOEDKOOP MODEL. De beroemde Belgische schilder Anton Wiertz, die in 1865 aan de kunst ontviel, en die oor zijn zonerlinghedcn en excentricitei ten schier evenzoo vermaard is geworden als door zijn schilderwerken, verhaalt in 'n brief uit Rome, dien wij aan zijne levcmsgesehiede- nds antieenen: „Eens op een mooicn avond ging ik een wandeling doen, op nog al ver ren afstand van de muren der stad. ik ver blijdde mij in den heerlijken zonneschijn, die bergen en bosschen als verguldde. De rustige stille werd slechts afgebroken, door het ge zang der vogelen. Ik was geheel in gedachten verzonken, toen ik mij op eens voelde bij de keel pakken. Een vreeseiijke stem don derde mij toe: „Halt! de beurs of het leven!" Ik keerde mij met bliksemsnelheid om cn zie met ontzetting de tromp van een pistooi op anij gericht. „Halt!" roep ik op mijn beurt, „ik ben geen Engelschman, ik ben maar een schilder, en ik heb noodt ander geld bij mij, •dan voor mijne modellen; doch daar ik in u een prachtig model zie voor een bandiet, zoo verzoek ik u mij bei genoegen te doen van een oogenblik in diehouding rustig te blij ven, opdat ik mijn geld niet voor niet uit geef." De roover glimlacht en schijnt inijn voor slag niet kwaad te vinden. Ik maak een schets van hem; maar was daarmee nauwe lijks tot op de helft gereed, of de schurk viel weer op mij aan. Met bliksemsnelheid' pak ik zijn wapen. Driemaal ontwring ik het aan zijne handen, doch zonder het hem gansch te kunnen ontweldigen, Ik struikel en moet het loslaten. Ik val opnieuw op hem aan en als ik hem stevig tegen mij aandruk, ben ik met weinig verwonderd, dat ik mijn hoofdkussen in de armen heb, I'k had gesla pen en alleen maar buitengewoon levendig gedroomd. Ik lag in mijn zweet te baden. Doch aanstonds vatte ik het plan op, dien roover te schilderen. Ik begon 's morgens om 9 uur, en 's avonds was ik er mee klaar. „Dat was mijn goedkoopste model." VERSPROKEN. Barones Van Pappelhoven (tot haar echt genoot). Zie eens, wat draagit die Gravin Van Zwammerdam oen bespottelijk costuum als ik nu maar wist, bij welke modiste zij dit heeft Ja ten maker. EEN ONVRIJWILLIGE DESERTEUR. In 1807 hield de Franschc veldmaarschalk Davoust een gedeelte van Pommcren tot aan het eiland Rügen bezet, waar zich eeu de tachement bevond. Hel bevel tcr ontruiming werd plotseling gegeven, en in alle hans/ moest men zich inschepen, maar één schild wacht werd vergeten en achtergelaten. Deze wandelde langs liet strand op en neer. in afwachting dat men hem zou aflossen. Maar niemand daagde op. De soldaat begon einde lijk zijn geduld te verliezen en begaf zich naar den naaslbijzijnden wachtpost, die op tamelijk verrén afstand gelegen was, en dien hij tot zijne groote ontsteltenis verlaten vond het geheele detachement had zich inge scheept. Radeloos loopt hij nu naar de stad en vertelt zijn ongeluk aan een burger, die getroffen door zijn verhaal, hem zooveel mo gelijk tracht te troosten en hem gastvrijheid aanbiedt. Onze soldaat, die niets beters wist te doen. maakt van het vriendelijk aanbod gebruik en blijft in den dienst van den ei lander, wiens dochter hij ten slotte huwt. Vijf jaren waren sedert dien tijd verinopen. Op zekeren morgen vertoont zich in bet kanual een viool; het waren-Franschen. ,Jk ben verloren," reept de soldaat, men zal mij nis een deserteur behandelen. Eensklaps ech ter krijgt hij een gelukkigen inval: hij gaat naar huis, haalt uit een kast zijn oude uni form te voorschijn, welke hij zorgvuldig be waard had, trekt deze aan, en begeeft zich met hel geweer op schouder, naar de plaats, waar vijf jaren geleden zijne landgenoot-en hem hebben verlaten. „Qui vive!" roept hij. „Franschenl" ant woordt een officier, die met eene afdeeling soldaten landde. Kijk wat doet gij daar?" „Ik sta od schildwacht, zooals gij ziet." „Op schildwacht, sedert wanneer?" „Se-; dert 1807." De officier was zeer verwonderd en vroeg 'uitlegging van de zaak, die gaarne gegeven werd, dan vertelde hij het geval aart den Admiraal, die zeer in zijn schik was met den onvrijwiliigen desorleur, en hem terstond van allen verderen dienstplicht ontsloeg. BEDENKELIJKE KUNSTSMAAK. „Als gij soms uw nieuw salon eens wift. sloffecren, alleen met oude schilderstukken van eerste meesters, dan zou ik u daaraan kunnen helpen. Waar ziet ge ons vooü aan? Oude schilderijen? Wij hebben geld ge-, moeg om nie#we aan "te schaffen, splintcw, nieuwe." EEN ROYALE DIENSTMAAGD. Mevrouw. „Keetje, ik vind het onnoodig dat je in plaats van dadelijk naar bed ta gaan, den lialvcn nacht op zit om je goed te verstellen. Je brandt eiken keer een heclc kaars op." Keetje. „O, mevrouw, wat dat aangaat, iki zie op geen stuivèr." LOGICA. A. „Waarom loop je weg? Ben je bang voor een haas? B. „Neen, voor «en haas ben ik niet bang; maar waar zich een baas bevindt, daar is ook een jager in de nabijheid en denk j« dan, dat i'k mij zal laten doodschieten?" DE EENIGE VOORWAARDE. Dokter. „Wil ik u pillen of poeders voof schrijven?" Patiënt. „Dal is mij volmaakt onverschil lig, schrijf alles voor wat ge wilt, dokter, als ik er maar een glas bier bij mag drin ken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5