sees, mnmi, behssmtem, Brieven nil DuitscMamL BUITENLAND Tweede Blad 18 Jura! 1923 LIEFDE OVERWINT Het tweede Duitsche aanbod; de geallieerden cn Duitschland; Beieren :n het Duitsche aanbod; de staat van beleg in Dortmund is opgeheven. De dood van Stamboulinski. De geruchten over interventie van de Kleine Entente worden tegengesproken. Onder de Telegrammen: De staatsgreep in Bulgarije; de toestand van het oogenbük; nadere bijzonderheden over de gevechten tusschen de aan hangers der oude en nieuwe regeering. Het socialistencongres in Brussel. FEUILLETON Berlijn, 11 Juni 1923. Bijenteelt...,- een Volksbelang. Een referaat van den ambtenaar bij het Duitsche Ministerie vvn Landbouw, Dr. Ger- rits, over het nut van de bijenteelt, schijnt me ook voor Holland belangrijk genoeg om het voornaamste ervan hier" weer te geven. Wat in deze geldt voor Duitschland, geldt wel evenzeer voor Holland. Heeft men bij ons van officieele zijde zich reeds voor jaren geinteresseerd voor konijnen en pluimvee teelt en deze aangemoedigd, de bijenteelt verc'ient van deze zijde niet minder aan dacht en behartiging. Intusschen moge ieder voor zich, die er maar eenigszins toe in staat is, zijn voordeel doen met wat genoemde ambtenaar hierover mededeelt. Naast de omvangrijke maatregelen ter ver zekering der volksvoeding in Duitschland, trekken die maatregelen en aansporingen, die meer speciaal de bijenteelt betreffen, ook hier nog de aandacht, die zij verdienen. Deze teelt treedt geen enkelen behngrijken tak van landbouwproductie storend inden weg Zij betreft het houden van nuttige dieren, wier voeding geen landbouw of anderen ar beid vraagt; zij vordert geen kostbare stal ling, geen grondbezit Daarmede staat zij in gelukkige tegenstelling tot die culturen die in den tijd der blokkade, gedurende den oorlog, door zoovelewel meenende menschen- vrienden werden aangeprezen en die, bij al de zorgen, die ze den landbouwer brachten, dezen ook nog stelden voor de berekening van de quadratuur van den cirkel of zoo iets. Want voor den bouw van al die aangepre zen planten en gewassen zou Duitschland tienmaal zooveel terrein noodig hebben, als waarover het beschikken kon. Reeds vóór langen tijd, legde men zich in Duitschland op de bijenteelt toe. Dat de resultaten van belang zijn, moge blijken uit de volgende getallen In 1912, op 1 December, dus in den tijd van den laagsten stand, telde men in Duitsch land 2.600.000 bijen-volken. De deskundige prof. Dr. Armbruster schatte toen elk bijen volk op eene waarde van minstens 50 goud- markt, plm f 30. Naar deze berekening ver- tegenwoordigden de gezamenlijke bijenvol ken eene geldswaard? van 130 millioen goud mark of plm. 110 millioen gulden. Volgens de statistiek bedroeg in vredestijd de gemiddelde opbrengst aan honing 11 pond per bijen en per jaar. De vredesprijs voor 1 pond honing was 1 mark, zoodat in het jaar 1912 de oogst 1 voor eene waarde van 28.600,000 mark of bijna 17 millien gulden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat statistisch de geheele opbrengst aan honing met kon worden vastgesteld, dan kan wel worden aangenomen, dat in één jaar totaal voor oO millioen goud mark aan honing ge wonnen is. Wat verder nog gewonnen werd door voortplanting, aan was enz. wordt op 5 mil lioen goud-mark geschat. Men komt dan tot een jaarlijksch totaal-bedrag van 35 mil lioen goud-mark. iot een juist begrip van dit cijfer, mogen enkele andere cijfersbijdragen vergelijken derwijze genoemd worden. I e Duitsche zcevnsc'ierij in Noord- en Oostzee bracht jaarlijks eveneens in totaal •>5 millioen goud-mark op. De Duitsche t i voer van kali een be langrijke post van den Duifschen handel vertegenwoordigde in 1912 eene waarde van 46 millioen goud-mark, dus nog niet een vierde meer. De bijen geven Duitschland aan onmiddellijke waarden evenveel als Zijn geheele zee en haven-visscherij Dit vergelijk moet toch wel te denken ge ven. Daarbij is de productie van 11 pond honing per bijen-volk een zeer bescheidene. Door doelmatige inrichting van het bedrijf van den imker en vooral door voorlichting van deskundige en aanmoediging en onder steuning van officieele zijde, laat zich de productie hooger opvoeren. Hoe belangrijk, van staathuishoudkundig standpunt, de onmiddellijke winst aan ho ning en was ook zijn mag, deze winst is maar een klein deel van het algemeene voordeel, dat bijenteelt afwerpt. Zooals reeds lang be kend en ook wetenschappelijk vastgesteld is, zijn de bijen onontbeerlijk voor het bestuiven van voor de volkswelvaart nuttige gewassen: Koolzaad, Klaver, vruchtboomen, bessen- struiken en vele andere. Bij bestuiving door biien wordt het fruit grooter en krachtiger, ook zoeter en houdt langer aan den steel, ver krijgt dus een grootere handelswaarde. De reeds genoemde Dr. Armbruster heeft na nauwkeurige onderzoekingen kunnen vaststellen, dat een bijen-volk dat, bij den ouderen honing 5 pond roode-klaver-honing vergaart, een klaverzaad doet ontstaan, waar van de waarde stijgen kan tot het zestigvoudi- ge van de genoemde honingwaarde en dat voor het bezaaien van zes hectaren grond ruim voldoende is. Landbouwers en telers van vruchtboomen, die zooveel nut van de bijen trekken, hebben alle aanleiding de bijenteelt meer en betere aandacht te schenken dan tot dusverre het geval is. De voedingswaarde van honing en zijne versterkende als medicijn-werkende eigen schappen zijn bekend. Hierbij komt het groo- te voordeel, dat de belangrijke voedingswaar den, die de bijen-teelt ons bezorgt, niet door fabrieksarbeid behoeven te worden, voort gebracht. Men onderschatte ook niet het sociaal- ethisch belang der bijenteelt. In negen van de tien gevallen wordt zij beoefend in den vrijen tijd. In ontelbare gevallen verlengt Zij den achturigen arbeidsdag op aangename en nuttige wijze door poëzie-vollen en opwek- kenden arbeid. Bijenteelt is eene ont spanning en een lust, ze is zonneschijn voor den werker die er zich in zijn vrijen tijd op toelegt. Vóór honderd jaren zei een autoriteit op het gebied van plant- en dierkunde „Als de bijenhouders geen bijen hielden, dan zou de Staat verplicht zijn, een staand leger van bijen te houden." De Staat kan er niet aan denken, een leger van bijen te houden, maar wel is zijn plicht aan te moedigen en krachtig te bevorderen een bedrijf, dat ook voor ons land en volk van zoo groot belang kan zijn. Wacht intusschen niet op den Staat, maar als ge er de gelegenheid voor hebtgaat bijen houden! talmt niet, pakt aan..,, en ge zult honing eten en u verheugen over veel dat tot dusverre ook door u veronachtzaamd werd, althans niet gewaardeerd. Er ligt u iets voor de hand dat u tot nut en genoegen strekken zal, als ge het maar be grijpen wilt i H. L. De Köln. Volksztg. verzekert dat ook dit ten eenenmale onjuist is. Noch mgr. Testa, noch de Paus hebben zich in dien zin ooit uitgelaten. UIT HET BEZETTE GEBIED. Den 14den is er tuschen Gutenborn en Bu- denhcim een bom ontploft, toen de interna tionale trein voorbij kwam. Er zijn 8 perso nen gewond. Volgens een officieele Duitsche statistiek hebben Frankrijk en België in Mei uit het Roergebied 20.GGO wagons kolen gekregen, tegen 58.000 per maand vóór de bezetting. Frankrijk en België zouden zonder bezetting 1850 wagons per dag hebben gekregen, ter wijl zij nu maar 582 hebben ontvangen. De krijgsraad tc Werden heeft weer een zaak behandeld tegen vijf mijndirecteuren, die hebben geweigerd kolen aan frankrijk en België te leveren. Alle vijf bevinden zich in het onbezette gebied, zoodat ze bij ver stek veroordeeld zijn en wel gezamenlijk tot 25 jaar gev. straf en 1.431 millioen mark boete. Volgens een bericht uit Berlijn aan de Temps zou het communistische rijksdaglid Walter Stoecker in het bezette gebied aan gehouden zijn. Te Dortmund is de staat van beleg opge heven- Dc beide personen, die den moord op de twee Fransche adjudanten het eerst ontdek ten, maken in de Dortmundcr Zeiiung een verklaring openbaar, waarin zij zegden, dat het onjuist is, dat zij verklaard zouden heb ben, dat de twee Franschen door drie bur gerpersonen gedood waren. Zij hadden alleen gezegd, dat zij gezien hadden, dat drie bur gerpersonen, die uit de richting vau de plaats van den moord kwamen, aan hen voorbij gekomen waren. Zij hadden de Fransche po litiewacht gewaarschuwd, omdat de beide Franschen nog leefden en zij hoopten, dat er nog hulp verleend kon worden. HET TWEEDE DUITSCHE AANBOD. De geallieerden en Duitschland. Zoolang het antwoord van Frankrijk op de ragen der Engelsche regeering nog niet is ontvangen, hetwelk, naar men verneemt, eprsi ter inzage aan de Belgische regeering is gegeven, zijn wat den toestand van de schadevergoeding betreft, geenerlei gewich tige besluiten te verwachten, In de Engel sche pers wordt de hoop geuit, dat het zal gelukken overeenstemming te verkrijgen tus schen de standpunten van Londen en Parijs en die hoop wordt door de Fransche pers gedeeld. Evenals de Engelsche pers betoogen ook de Itaiiaansche bladen hoe noodzakelijk het is, de belangen van Europa als écn geheel te beschouwen en tot een regeling te komen. Verschillende samenvattingen van de Brit- sche memorie, die in dc pers zijn gepubli ceerd, zijn niet geheel betrouwbaar. Alge meen is men van meening, dat het stuk hoofdzakelijk bestaat uit een lijst van vraag punten. aangaande wat Frankrijk verstaat on der het opgeven van het lijdelijk verzet en op welke voorwaarden Frankrijk zou willen overgaan tot de ontruiming van het Roerge bied. De Daily News zegt, dat de Engelsche regeering, overtuigd van de noodzakelijkheid van het volledig kennen en begrijpen van het Fransche standpunt, vragen tot Poincaré heeft gericht, die ver genoeg gaan om den indruk te maken, dat als zij bevredigend wor den beantwoord, dat antwoord feitelijk iets zou zijn als een nieuw uitgewerkt schema voor regeling der schadevergoeding. Met het opstellen daarvan en met het be- studeeren van dit eventueele antwoord, is natuurlijk tijd gemoeid. Ook de Times zegt, dat men inlichtingen heeft verlangd omtrent de wijze, waarop de Fransche regeering zich voorstelt de schadevergoeding te ver krijgen. Frankrijk heeft steeds gezegd, dat het de bedoeling was, niet langer aan de Roer te blijven, dan tot de schadevergoeding zou worden betaald, maar tot dusverre heeft Frankrijk nog geen enkel tegenvoorstel ge daan op het Engelsche plan van Januari j.I. in verband met die betaling. Men gelooft, dat de Franschen zullen ver- kl aren toe te stemmen in een moratorium, doch de economische en financieele voor waarden,! waarop dit uitstel van betaling zou worden verleend, zijn nog niet definitief vastgesteld. De Daily Telegraph zegt: wat het staken van het lijdelijk verzet in het Roergebied betreft, zijn wij van mecning, dat, althans zoover Berlijn betreft, de moeilijkhe den niet onoverkomelijk zouden blijken, in dien er eenig eompenseerend voordeel tegen over stond, waarmede de Duitsche regeering haar verandering van gedragslijn zou.kunnen verdedigen. Beieren en het Duitsche aanbod. De bladen vernemen uit Munqhen, dat de economische commissie uit de Beiersche volkspartij een memorie heeft uitgegeven, waarin zelfstandig beheer van het Beiersche spoorwegnel wordt geëischt, aangezien de :n het Duitsche waarborg-aanbod opgenomen borgtocht van dc Duitsche rijksspoorwegen ernstige gevaren voor de autonomie der sta ten oplevert. Geen afscheuring van Rijnland. De Köln. Yolksztg. spreekt op gezag van de Centrumspartij tegen dat in het Rijnland- sche Centrum een scheuring dreigt doordat een groep wil ijveren voor de stichting van een Rijnlandsche vrijstaat om zoodoende annexatie door Frankrijk of plaatsing onder Volkenbondsgczag te verhoeden, terwijl de andere vleugel daartegen is. Het gerucht over deze dreigende scheu ring is na het bezoek van mgr. Testa aan Rijn en Roer in de wereld gekomen. Er werd n.l. beweerd dat deze afgezant van den Paus den strijd aan Rijn en Roer voor Duitschland. als verloren beschouwt en dat de Paus zulks met hem eens zou zijn. Het station Bochum-Noord is weer voor het verkeer opengesteld. De Badcnscbe regeering heet Zaterdag onmiddellijk nadat zij had vernomen van het opbreken van den spoorweg bij Windschlaeg een zitting gehouden, waarin zij haar hou ding heeft bepaald tegenover deze gebeur tenis, Zij houdt dergelijke aanslagen voor zinneloos, aangezien daardoor de zonder dat reeds zoo hevig lijdende bevolking aan ver dere onderdrukking door de franschen wordt blootgesteld. De commandcerende generaal heeft het verbod om 's nachts in de stad rond te gaan opgeheven. DE STAATSGREEP IN BULGARIJE, Dc correspondent van de Times te Sofia meldt over de wijze waarop Stamboeliïski den dood vond nog het volgende: Stamboeliïski had kolonel Slaveikof, de aanvoerder van de regeeringstroepen be richt, dat hij bereid was zich over te ge ven, wat dan ook geschiedde. Stamboeliïski deed toén evenwel het verzoek, hem als een bijzondere gunst toe te staan, naar zijn dorp Slawoitsa terug te mo gen keeren, omdat hij daar het een cn ander uit zijn woning wilde halen. Zijn bewakers willigden dit verzoek in en met een auto, vergezeld van een sterk militair escorte, keerde hij naar Slawoitsa terug. Onderweg werd het escorte evenwel aange vallen door een sterke troep boeren, die Stamboeliïski wist te bevrijden. Onmiddel lijk werd van deze ontvluchting melding ge maakt aan de regeering te Sofia; bet bericht van de vlucht veroorzaakte groote opwin ding in de hoofdstad- De minister van oorlog zond den com mandant der regeeringstroepen een telegram waarin hij hem een strenge berisping fó'e-" diende vóór zijn onachtzaamheid. Vervol gens ontving de commandant order, Stam boeliïski tot eiken prijs gevangen te nemen. Onmiddellijk begon toen de achtervolging van den vluchteling. Spoedig had men hem en zijn troep boeren ingehaald. Deze keer was er geen sprake van onderhandelingen. De boeren, die Stamboeliïski omringden en verdedigden, werden van alle zijden aan gevallen. Bij het gevecht, dat daarop ont stond, werd Stamboeliïski gedood. In regeeringskringen betreurt men het, dat Stamboeliïski werd gedood, docb «r wordt op gewezen, dat een dergelijke gang van zaken onder de gegeven omstandighe den onvermijdelijk was. Stamboeliïski had de laatste dagen in dc buurt van Golak vertoefd, dat ongeveer 7 K.M. ten Z.W. van Slawoitsa ligt. Donder dagochtend, begaf hij zich, verkleed a's houtkooper naar het dorp en vroeg daar hem te brengen naar Kostenetz en Baiua, waar hij volgelingen hoopte te vinden. "ij slaagde er in ongehinderd Golak te verla ten, doch de burgemeester, die hem had hor kend, volgde hem met een troep boeren cn nam hem gevangen. Naar de correspondent van de Times verder meldt, zei Stamboeliïski tot de officieren, die hem gevangen namen: ,,Gij verraadt mij, zooals Judas Jezus heeft verraden". Voedsel weigerde hij met de woorden: „Gij biedt mij vergif aan". Aan Sankof zond Stamboeliïski bij zijn terugkeer te Slawoitsa het volgend» tele gram: „Ik heb vernomen, dat mijn regeering ten val is gebracht. ïk geef mij over. Ook heb ik uw rcgeeringverklaring gelezen en wensch u succes toe. Persoonlijk betreur ik het niet, dat ik bevrijd ben van den zwaren last der regeeringszorgen. Gij zult spoedig genoeg bomerken, hoe moeilijk het is te regeeren. Gij kunt erop rekenen, dat ik iecJ} oppositie tegen uw regeering zal voeren. Ik zie echter in uw verklaring, dat gij een samenwerking der politieke partijen na streeft, maar in uw kabinet mis ik vertegen woordigers der boeren cn liberalen." De Daily Telegraph meldt, dat sedert de omwenteling de concessiejacht in Bulgarije op spoorwegen en mijnen weder met vernieuwde kracht is begonnen, omdat men hoopt, dat de nieuwe regeering in dit opzicht toeschie telijker zal zijn, dan Stamboeliïski. Misschien kan dit tevens als verklaring dienen voor de kalmte, waarmede de Westersche diploma ten toezien bij den terugkeer van het regime, dat Radoslawof en andere creaturen van Fer dinand zoo gaarne zien. Te Belgrado blijft men de omwenteling in Bulgarije met een scheel oog aanzien en laat men zich niet uit het hoofd praten, dat ex- koning Ferdinand bij de beweging betrokken zou zijn. Men verzekert daar, dat koning Boris, toen hij een jaar geleden inzag, dat Stamboeüïski'a bewind het gezag van de kroon aantastte, een geheim onderhoud met zijn vader heeft gehad in een slad aan de Donau. Slechts enkele vertrouwde vrienden zouden hiervan hebben afgeweten en voor Stamboeliïski zou de zaak verborgen zijn gebleven. Ferdinand zou er bij zijn zoon op hebben aangedrongen voeling te zoeken met de politici van het oude regime, die, naar zijn zeggen, de eenigen waren, die in staat zouden zijn de eerzucht van het Bulgaarsche volk te bevredigen. Evenals het onderhoud bleven de daarin genomen besluiten geheim, behalve voor ecnige vertrouwelingen, die i thans bij de omwenteling de hoofdrol heb ben gespeeld. Uit Praag wordt gemeld: De geruchten, dat dc Kleine Entente voornemens zou zijn tot interventie naar aanleiding van dc omwente ling in Bulgarije, zijn geheel onjuist. Zelfs de officieele verklaring van den Servischen minister Seba kan niet als zoodanig worden uitgelegd. Opmerkelijk is dat Baskalof, de Bulgaarsche gezant, niet aanwezig was bij den afscheidsmaaltijd door Benesj aan den nuntius Micara aangeboden. De Narodni Listti te Praag zegt, dat Rados- lawof zijn komst te Praag tegen deze week heeft aangekondigd en meent, dat de Tsjecho-Slowaksche regeering zijn doorreis behoort te verbieden. Het Bulgaarsch telegraafagentschap meldt: Loedononof, de Bulgaarsche zaakgelastigde te Belgrado, is teruggeroepen, omdat hij aan een vertegenwoordiger van de Servische pers, onjuiste inlichtingen over den toestand in Bulgarije heeft verstrekt. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Engelsche bladen toonen zich in hooge mate gebelgd over de onverzettelijke hou ding van de Turken inzake de hangende vraagstukken te Leusanne. Hoewel men niet naar een overijlde breuk verlangt, wijst men er op, dat de geallieerden den huidigen staat van zaken niet maar eindeloos kun nen laten voortduren. De Daily Telegraph is van! mecning, dat bij een onverhoopt mis lukken van de onderhandelingen, tengevolge van Angora's koppigheid om zich aan wet telijke verplichtingen te onttrekken, het niet onredelijk zou zijn als de geallieerden Tur kije waarschuwden dat het aansprakelijk zal worden gesteld voor de verdere bezettings- kosten tc Konstantinopel, welke alleen te wijten zijn aan zijn onverzettelijkheid en in geen enkel opzicht aan de geallieerden kunnen worden toegeschreven. De concessies, zegt het lbad verder, wel ke de geallieerden op deze tweede confe rentie gedaan hebben, zijn in hooge mate het gevolg van Ismet's verzekering, dat Turkije bereid en in staat is plaats te nemen in de rij van beschaafde staten. Als de conferen tie mislukt tengevolge van een handelwijze, waaraan een beschaafd volk zich stnuldig zou willen maken -de verloochening van de wettige schulden, terwijl de middelen tot betaling ruimschoots aanwezig zijn zullen de lurken het alleen aan zichzelf te wijten hebben, als men hun op het randje van de breuk nogmaals waarschuwt, dat dergelijke voorwaarden niet ten tweede male zullen worden aangeboden. HET BELGISCHE SOCIALISTEN-CONGRES Het socialistische congres is Zaterdagmid dag geopend onder voorzitterschap van de Brouchère. Op de agenda stond: De Strijd tegen de reactie. Vandervelde heeft een groote redevoe ring uitgesproken. Hij heeft het ook gehad over de minstereele crisis. Het ministerie S3 geboren zonder schittering, het hcefl ge leefd zonder roem, het is gestorven zonder schoonheid. Het toont het echec van een politiek van pingelen, waarbij de politieke groepen alles opgeofferd hebben, zelfs en vooral de eer. Het kabinet is ineengezakt uit onmacht om iets tot stand te brengen. Vandervelde h»eft een motie voorgesteld, waar Zondagmorgen over gestemd zou wor den en die aldus luidt: „Het congres rekent op de wilskracht van de afgevaardigden van dc arbeiderspartij om een oppositie zander genade te voeren tegen elke regeering, die de politiek van de afgetreden regeering zou voortzetten door aan het land en aan de arbeidersklasse den 14 maandelijkschen diensttijd, de verzwaring van de militaire lasten, de ontzenuwing der sociale wetten, maatregelen tegen de vrij heid van vakvereeniging. in het bijzonder voor arbeiders bij openbare diensten, ie willen opleggen; het congres constateert bo vendien, dat het ontslag van de regeering geen eind maakt aan de reactionaire drei gementen van de groote banken, van de groote industrieelen en van de bourgeois- krachten, die een coalitie vormen tegen de arbeidersklasse cn de vakvercenigingsmacht" Fraitur, senator en leider van het natio naal Syndicaat der spoorwegüedcn, dat ae staking uitgevoerd heeft, heeft daarop ge sproken en betoogd, dat de spoorwegstaking aan de meest verblinden uit de arbeiders klasse getoond zal hebben, dat de clericaal- liberale coalitie hun vijand is en dat zij al leen in de arbeiderspartij verdedigers heb- Mertens, secretaris van de syndicale com missie, betoogt vervolgens dat de regeering de arbeiders eri hun vakverecnigingsrechten heeft willen treffen. „Sire Albert von Sach- sen-Coburg," aldus zegt hij, die ons regeert staat aan dc zijde der bourgeoisie en heeft mets voor ons gedaan, 't verdrag van Washing ton moet nog altijd aangenomen worden. Het centraal industrieel comité dóet alles wat het kan ora de werking van de acht uren-wet te belemmeren. Anseele heeft nog gesproken ten gunste van de coöperatie. Wanneer de 500.000 fa- miliën, die aangesloten zijn bij de Belgisch socialistische partij, zich alles, wat zij noo dig hebben, aanschaffen bij onze coöperatie ve vereenigingen, zou er 2'A milliard frank per jaar in haar eigen kas vloeien in plaats van in die van bourgeoisie en kapitalisten. Dc groote auto's der coöperatieve vereeni gingen, die vooraan reden, nu kort geleden, bij de socialistische betooging te Dinant, dat zijn onze aanva'.sv,-agens. Het congres is gisteren voortgezet. ZWEDEN EN HET GARANTIE-VERDRAG. De Zweedschc regeering heeft aan het se cretariaat van den Volkenbond haar ant woord doen toekomen op het verzoek haar inzichten te doen kennen over de kwesties, die op de laatste bijeenkomsten van den bond behandeld waren, in het bijzonder over het wederzijdsch garantie-verdrag. Het stuk wordt een voorloopig antwoord genoemd tot aan de aanstaande bijeenkomst van den Zweedschen rijksdag. Het antwoord betoogt, dat het garanticstreven van den Volkenbond berust o*> de vooronderstelling, dat de Volkenbond bij alle naties een on aangevochten gezag bezit. De Volkenbond was echter in internationale aangelegenhe den niat sterk genoeg gebleken. Het kon on der zekere omstandigheden gevaarlijk zijn, een verplichting tot militair ingriioen op zich te nemen. Deze verplichting kwam bij den huidigen aardrijkskundigen toestand der Europcesche staten neer op een vermeerde ring van de gevaren, die niet in verhouding stond tot hetgeen de andere staat op zich nam. De Zweedschc regeering hoopt, dat het later er toe zal komen, dat alle staten el kaar als vrienden zullen beschouwen. In den tegenwoordigen toestand van de wereld echter is 't de Zweedschc regeering onmoge lijk aan het parlement voor te stellen inter nationale verplichtingen op zich te nemen, die eventueel tot een oorlog zouden kunnen voeren. De nota zegt verder nog, dat tege lijkertijd met de kwestie van het herstel, de kwestie van dc beperking der bewapeningen ter hand genomen zou moeten worden. RELLETJES TE BRANDENBURG. In een fietser.fabriek te Brandenburg was een staking uitgebroken, die zich in den loop van de week over de heele Brandenburgsche me taalindustrie heeft uitgebreid. De loonkwes- tie waarover de staking begonnen is, werd bij gelegd, maar de arbeiders staken verder, omdat zij de proletarische honderdschappen door de directie erkend willen zien. In de stad Brandenburg is dc kleine staat van beleg afgekondigd. De Berlijnsche avondbladen van Zaterdag meldden Te Brandenburg hebben er bot singen plaats gevonden bij de Langen- bruekce tusschen fabrieksarbeiders, die se dert eenige dagen staken, en bereden Schupo- agenten. Er werd een aantal schoten gelest, maar er werd niemand verwond. De politie heeft bijeenkomsten in de open lucht, op tochten en straatvergaderingen verboden. COMMUNISTEN-RELLETJES OP HET PARIJS C 1 STADHUIS. Zaterdagmiddag bad op het stadhuis te Pa rijs een ontvangst plaats van de gemeentera den der omliggende gemeenten. De ontvangst werd gestoord door bctoogingen van commu nistische gemeenteraadsleden. Zoodra de mi nister van binnenlandsche zaken namelijk op het spreekgestoelte verschenen was om een redevoering te houden, begonnen de com munisten te fluiten en allerlei kreten te uiten. De voorzitter van den Parijschen gemeente raad slaagde er niet in kalmte te verkrijgen. Hij liet toen de politie komen, die de onrust stokers uit de zaal verwijderde. Daarna kon de ontvangst rustig voortgaan. De betooging gold het geval Marty. DE STRIJD OM DE KIESWET IN ITALIË. De fascistische Popoio d'Italia, sprekend over de oppositie die het ontwerp Kieswet ontmoet, zegt dat hier blijkbaar een aan Mus solini vijandige beweging aan het werk is. Het blad meent, dat de leden der volkspartij die vrijwel aansprakelijk zijn voor de tegen woordige parlementaire moeilijkheden, de gevolgen zullen hebben te dragen als dit ontwerp niet tot stand zou komen hoewel het de logische consequentie is van de poli tieke beweging in Italië. De fascisten hebben toen zij feitelijk de baas waren, afgezien van een revolutionnaire beweging, omdat 't waar schijnlijk leek, dat zij hun doel langs wette- lijken weg zouden kunnen bereiken. Wordt hun dit onmogelijk gemaakt dap moet nie mand zich verwonderen als zij opnieuw naar het wapen der revolutie grijpen. De Giornale d'Italia verneemt van parlementaire zijde dat Mussolini vastbesloten is de Kamer te laten ontbinden als de Kieswet zou worden ver worpen. DE DONAU-COMMISSIE. Te Pressburg is Zaterdag de bijeenkomst van de internationale Donau-commissie ge opend. In deze conferentie zullen verschil lende kwesties van verkeer, poiitie-reglemen- ten, scheepspapieren enz. worden behandeld. De besluiten, waartoe de conferentie zal ko men, zijn gelijk te stellen met officieele ver dragen, daar alleen de ratificatie der ver schillende parlementen nog noodig is. DE DEELNEMERS DER CONFEREN TIE TE GENUA. De Berliner Zeitung am Mittag wijst op het opmerkelijke toeval, dat niet minder dan vijf deelnemers aan de conferentie te Genua een gewelddadigen dood zijn gestorven. Rathenau, Nar oe to wits j en Worowski /zijn het slachtoffer van sluipmoord geworcjLn, de Grieksche minister-president Gof.naris is gefusilleerd en thans is ook Skamboeliski gedood. De vertegenwoordiger?,der Weste lijke mogendheden op deze Conferentie zijn allen nog in leven, maar op weinige uitzon deringen na zijn zij ten va.' 'gebracht. Volgens een bericiht uit Moskou aan de Intransigeant zou eun onbekende gesch ten hebben op Loenatsjarski, den volkscom missaris voor openbaar onderwijs, die eeo inspectie-reis in Trans-Kaukasië houdt. Wolff meldt uit Berlijn, dat in intiemei familiekring Zaterdag het huwelijk plaat» gehad heeft van mejuffrouw Amalie Ebert, dt eenige dochter van den rijkspre ident, met den heer Jaenicke, assesor-direktor, verbon den aan het departement van buitenlandsch* zaken. Na de burgerlijke huwelijksvoltrek king had vervolgens in de woning van het jonge paar in het Westen de kerkelijke plech tigheid plaats. In den Duitschen Rijksdag waren Za terdag de plaatsen van de afgevaardigden Dietrich (Duitsch-nationaal) en Herold (cen trum) met bloemen versierd, omdat deze beide heeren sinds 25 jaar in het Parlement zitting hebben. De voorzitter Loebe wijdde hen eenige hartelijke woorden. Voorts wa: Hoellein, de communist, die eindelijk uit de gevangenis te Parijs ontslagen is, weer in den Rijksdag aanwezig. De Duitsche vakvereenigingen hebben aan de regeering het verlangen kenbaar ge maakt, dat terstond een volksreferendurt zal worden georganiseerd over het voorstel tot instelling van een minimum „reëel" loon en een minimum „reëel" pensioen vooi degenen die op pensioen recht hebben. Ge meend is loon dat zich richt naar het index cijfer. Volgens de berichten uit Warschau aal Tjecho-Slowaksche bladen, toont men zich in het leger zeer ingenomen met de benoe ming van generaal Szeptychi tot minister van Oorlog. De generaal is tijdens de Oosten- rij ksche bezetting gouverneur-generaal ge weest en heeft zich in de viif jaren van Po- len's bestaan als onafhankelijke staat her haaldelijk onderscheiden. Volgens de Gazeta zijn tot dusver 20.00C Russische onderdanen uit Warschau over de grens gezet. Toen de afgevaardigde Stronski de vorig» week Zaterdag 's middags om half drie me Zijn collega Jaroszynski den Landdag verliet, trad een officier op hem toe met de vraag „Zijt gij de afgevaardigde Stronski Op het bevestigend antwoord zei de officier „Dan benoem ik u tot eere-maarschalk van Polen 1" Daarop iende hij Stronski eet. oorvijg toe Tevens overhandigd? hij z'n kaartje met den naam Jerzy-Niemira Radomski, ma joor van het 5e regiment legionairen. Strons ki heeft zijn belager tot een duel uitgenoo- cligd, waarom het dezen natuurlijk juist te doen was. Vóór de officieele commissie die 'n onder zoek instelt naar de schaarschte van dienst boden in Engeland, heeft Lady Matthews gisteren eenige verklaringen afgelegd, die de bladen op een in het oog loopende plaats weergeven. Haar betoog was dat het afkeurenswaardig was te zeggen dat dienstbodewerk een slaver nij was. Het moest het hoogste en niet het nederigste beroep voor een vrouw zijn. Meisjes die eenmaal uitgebreid lager onder wijs hebben gehad, willen niet meer dienen. Wat de grief van het late middageten betreft, verklaarde zij dat het late eten geen „fetisj is, maar een noodzakelijkheid. Het middag maal is de eenige rustige maaltijd, dien da mannen gebruiken. Dezen gaan 's ochtends voor acht uur al naar Londen en komen ver moeid thuis van het jakkeren. Men kon de dienstboden veelal tegemoetkomen, door ze 's middags meer uit te laten gaan. Men kan de meisjes niet dwingen, om dienstbode tc worden, maar de huisvrouw uit den midden stand had, verklaarde Lady Matthews, tegen woordig in vele gavallen een slavenleven, als zij zonder hulp een huis in orde moe» houden. Een lid van de commissie, juffrouw Moon vertelde nog de volgende historische ge beurtenis. Een meisje wie haar meesteres vroeg, of zij de wekelijksche wasch wild« doen, weigerde dit. De vrouw riep daarop uit„Hemeltje lief, waar zijn de goede mei den toch gebleven „Zij zien uit naaf de goede betrekkingen", antwoordde het meisje. De Daily Express berekent dat er elk jaar 20 millioen verkwist wordt door op onthoud van het slecht geregelde Londen- sche verkeer. Eiken dag neemt het aantal vehikels op straat toe en daarmee het op onthoud op de drukste uren, wanneer het verkeer vastloopt. Donderdag reden er 3200 omnibussen van de General Omnibus Compagny in Lon den. Over veertien dagen zullen er weer honderd bijgekomen zijn, en elke week zullen er voorloopig vijftig bij blijven komen. De inschrijving van 1500 nieuwe bussen van de General is al aangevraagd en daarna ko men er weer 1500 aan de orde. .,Piraat"-omnibussen, die op termijnbe taling gekocht worden en betaald worden uit de ontvangsten, nemen evenzeer toe cn voor het einde van dit jaar zullen er meer dan 400 dienst doen. De eigenaars van par ticuliere auto's worden van de rijwegen ver dreven door de horde vrachtauto's en bussen. Het is sneller en geriefelijker om in drukke straten te wandelen dan te rijden. Hongarije heeft gebrek aan onderw }- zers. De toeloop tot de opleidingsscholen is de laatste jaren steeds verminderd. De re geering heeft de hoofden van de lagere scho len aangeschreven propaganda onder hun leerlingen te maken voor het beroep van on derwijzer en leeraar. De onderwijzers en leeraren klagen echter, dat hun beroep veel te slecht, 'oétoldigd wordt. Zij verlaten het als' zij eenigszii? kunnen en houden natuur lijk de jongelieden er van af de onderwijzers loopbaan te kieztn- Door het gebrek aan mannelijke leerkrachten is het aantal onder wijzeressen en leerfess4ea' 9ie Zich over het algemeen met lageie bezoldiging tevreden stellen, aanzienlijk t?eg£nomen- In verband met 9e algemeene duurte zijn de presentiegelden voor vant?f« parlement te Boedapest van 1000 op 5000 kronen gebracht. Foei 1 om de veeren te later, bederven 1... Neen, neen 1 ik was er dadelijk bij.Gij' kunt cdenken hoe hij zich spoeden zal om terug te zijn. Ik heb hem gezet op de pouicn van een, van twee, van vijf, van tien, van Vijf-en-twintig en van vijftig frank. Het kan mij, indien 't mij lukt, vijftien honderd frank thuis brengen. Winst brengt hij zeker mee. Denk eens aan, indien ik zulks aan mijn Vrouw had verteldDat ware 'n litanie -eweest. Neen neen 1 vrouwlui mogen niet illcs weten Zij hebben daar immers geen verstand van. Als mijn blauwe terugkomt, loop dan jachtjes door de gang naar de telegraaf, ;ondcr dat men u in de kamer hoort. Op ;oo'n groote reis steekt 't toch op 'n paar 'econden niet. Sapperloot 1 meester, wat is dat Zijn 11e uw (fuiven van dezen morgen terug? Alle zes 1 Maar dan is 't ook uw blauwe 1 - Waar dat dan Daar, daar, ziet ge dat punt in de lucht Maar er is toch nog geen telegram van (en eersten prijs hier. Zooveel te beter, dan is de eerste prijs ook de uwe, want 't is de blauwe. Hij zweeft alhij draait. Verduiveld 1 verduiveld 1 't is zoo *t is zoo., gauw., gauw., stillekens.. loop naar de post breng dan de duif tot aan de voordeur.... Binnen een kwartier vertrekt de trein naar Brussel, en het reglement houdt in, dat de winnende duiven per eerst volgen den trein naar de sociëteit te Brussel moeten worden gebracht. Zeg in geen geval iets aan mijne vrouw. Van die vijftienhonderd frank behoeft zij nog niets te weten. Ik moet eerst mijn schade hersteld hebben. Blijf aan de deur gij zult de twee telegrammen van den eersten en laatsten prijs ontvangen en aftee- kenen.. Zult ge? Welk geluk Welk ge luk 1 daar.daar valt mijn lieve blauwe. De duif, na een langen draai over de stad, was zachtjes gezakt, en na ettelijke vleugel slagen om haar in haren val te richten, zat zij op het dak, keek eens rond, sloeg nog een paar maal met de vlerken en spoedde zich door de riggeltjes het hok in. Meester Willekens was op dit oogenblik zóó onthutst dat hij heel bleek staan bleef. Viavs moest hem in de zij stooten met een „spoed u dan, meester 1" Toen vloog hij vooruit als een knaap, was in enkele sprongen de gang door, 't duivenhok op, en terwijl Vinus nogmaals den ijzeren draad vast hield om den „blauwe" op te vangen, verscheen de kleermaker in he» zoldervensterken, hing de mand met bevende hand in het stel, en de snelvliegende overwinnaar srleed als een pijl naar onder. Bols greep hem in der haast vast, en verdween er mee den gang in naar het telegraafbureel. Weldra was Willekens weer in zijn tuin, maar ditmaal met een fieren lach van oep. gekroonden keizer. Hij wierp zijn hoofd in den nek en spoedde zich naar boven, naar zijn kamer, schikte zich wat op, bezag met wel gevallen in den spiegel zijn zegevierend gelaat, en las daarop zelf al zijn vreugde. Ah 1 ah lachte zijn eigen gezicht hem toe. Victorie 1 Wat deedt ge toch maar goed aan Gerardien uw pogingen te verzwijgen. Vrouwlui mogen niet alles weten. Ik versta de duivenkunst, ik. Oh 1 hoe ga ik ze nu kloppen 1 De kranten zullen mijn naam vermelden nevens dien van Linsenne. Ik maak cr mijn fortuin mee. Nu naar Brussel, naar Brussel met mijn blau we, met den eersten prijs, want daar is geen twijfel meer aananders was er immers n telegram hier. Baas Willekens stak zich met haast in zijn beste pak, zette den hoogen hoed op die slechts bij plechtige gelegenheden voor den dag kwam, haalde uit de commode 'n lang kasje te voorschijn, vulde daaruit zijn porte- monnaie en danste toen naar onder. In 't voorbijgaan van de kamer, waar 't gezelschap vereenigd was, trok hij de deur open cn stak eventjes 't hoofd binnen, zonder den hoogen hoed te verraden Ik wensch allen veel geluk. Ik moet spoedig naar de so ciëteit, ik zal nog een derden prijs hebben. Foei, Casimir, dat is niet mooi van u. Zwager 1 en de oude pastoor stond half recht, zich op te leunen van zijnen zetel met de stijve armen tillende, uw plaats is hier bij ons. Laat toch uw duiven voor heden, buur man. Dan kan Gerardien niet meespelen, en ze speelt toch zoo gaarne. Haastig trok hij de deur toe, en dadelijk daarna ook de bui tendeur, waar Vinus juist aankwam met den korf en den blauwe. Er is nog geen telegram voor u op 't bu reel. Dus is de blauwe zeker eerst. Proficiat 1 Dank u, Vinus. Ik ijl naar 't station. Ont vang gij 't telegram teeken maar af, en zwijg er van. Ah 1 Verzorg mijn duiven goed. Zij moeten hun avondeten nog hebben. Ik kom per laatsten trein terug. Zeg aan Gerardien dat ik in de sociëteit ben. Vrouwenhui mogen niet alles weten. Als ik thuis kom, Vinus. zal ik u. Dat behoeft nietgoede reis, mees ter en nog eens, gefeliciteerd. Heerbroer had bij 't vertrek van Willekens zwijgend de kaart hernomen, en zijn gelaat kon slecht zijne misnoegdheid verbergen. De vrouw van den kleermaker deed zich ge weld aan om in 'n lachje te zeggen „zooveel te beter, dan mag ik ook spelen, inplaats van kijken, en, ik ben aan de winst; terwijl de struische bakker een luiden hoest liet hooren, en toen met bijzonder belangstelling naar zij ne kaarten keek. De twee geliefden hadden bij 't vertrek van vader het hoofd wel eens opgelicht maar wa ren buiten dit, wel 'wat onverschillig er onder gebleven. Een beetje kfoud ging 't eerst voort. De wijn van pastoor Wijckmans echter maakte weldra de ton;gen los, 't spel deed er 't zijne aan mee, en ripoedig was de levendigheid weer algemeen, "t Viel moeder Willekens bijsonder goed mee. - De hoop centen die voor haar lag, vermeerderde zeer, en er glommen reeds zil verstukken daartusschen. De goede vrouw vónd er veel vermaak in, haar hoopje opeen te stapelen en terwijl zij 't met welgevallen be keek, lachte heerbroer „zij heeft toch alle geluk,' mijn zuster. Zie eens wat 'n toren met geld. Lliefvan O.L.V. te Antwerpen is er niets tegen.*" Vadey Bloem lachte gul Geeraert was verstrooid, en Leentje niet minder hij overtroefde den „trek" van den bakker, /lie verstoord naar hem toekeek. Domme jongen 1 .Gij let op de kaart niet. ja, v;'der, gij moet mij maar niet vragen, want ik heb geen geluk vandaag. Ongelukkig in 't spel. gelukkig in de lief de, schertste Gerardien en bezag den blon den jongen met een half toegenepen oogje, waar de kleine rimpelkens langs wemelden. Ja, ja 1 Ik zal hem nog moeten doen trou wen orp her.-; vers ft.': dig te krijgen. Beide jongelieden werden vuurrood, en Leentje verborg haar gelaat achter den kaar ten waaier van Geeraert. Bah 1 Bah 1 ging dc goede man voort, gij moet daarom niet rood worden niet waar, heer pastoor, vrijen is geen zonde. Neen, zeker niet, of.dej/"3e oogen van brave ouders, enals 't niet te lang duurt. Zie, daar heb ik juist troeven-bruid in mijn kaart, ging Bloem voort, zeg eens Ge rardien, is dat geen voorteeken willen we er maar een paar van maken? Ah 1 ah 1 ah Hoor ze eens „neen" roe- pen 1 Beiden zwegen, wijl hun oogen zich zoch ten. Wie niets zegt, zegt ja, lachte Bloem, 't Is jammer dat Willekens niet hier is, anders waren we dadelijk even goed accoord als die twee kalkoenen daar. Och 1 dat Casimir zich met zijne duiven bemoeide. Hier ben ik de ba3S. Gij hebt gelijk, Gerardien. Zóó zou mijn Katrien zaliger ook gesproken hebben.... 't Is droevig dat zij nu hier nietDe goe de vrouwGod hebbe hare ziel.Ah 1 wat zou zij plezier gehad hebben met een schoondochtertje als Leentje.... Buurman dat plezier geniet zij van uit den hemel thans, sprak de geestelijke. Komt, kinderen, schuift de handen nu maar in elkaar. Maar eerst, Leentje, eerst hoort ge, 'n hartelijke kus voor uw aanstaan den 7. Ah 1 neen, neen vergist u niet voor uw aanstaanden schoonvader, wil in zeggen. Het lieve meisje stond op, nam 't rond ge laat van Bloem tusschen lieur blanke hand jes, en liet 'n paar heldere zoenen op zijn goed gevulde kaken klinken, terwijl ook in haar oogen een paar tranen blonken vreugde-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5