Dinsdag 19 Juni 1923 46ste Jaargang No. 14464 meer 15 cent, bij voo,uitbetaling. me B!T NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Voor het land van St. Stephanus STADSNIEUWS. AGENDA 20 JUNI Provinciale Staten van Noord- Holland. DE POSITIE VAN DE HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Een vergadering ter voorlichting. De Zomer komt. De natte Zomer. Het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch". Concert in den Hout. Met 5 dagen. Nederlandsch Kunstverbond Afd. Haarlem. LANGS DEN WEG. Van evenwichtswetten en wielersport. Kerkconcert Mevrouw A. Noorde wierReddingius, de heer George Robert. Het aantal inwoners op 31 December 1922. Zou 't er van komen J. J. WEBER Si ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Tramlijn HaarlemHeemstede. De Eénmanswagen. BE PLANNEN TOT KANALISATIE VAN WEST-FRIESLAND. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Bij contract belangrijke korting. Adverlentiën 35 cents per regel. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op da le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel 't Is tegenwoordig een vreemde tijd. De eerste „reiziger", die zich hedenmor gen al vroeg bij ons aanmeldde, was een doctor in de theologie en het kerkelijk recht, dr. Knebel Miklós, die zich zelf lachend „comrais voyageur" voor de Hongaarsche kinderen noemde.... 't Is een vreemde tijd, maar er ligt toch ieti aantrekkelijks in het feit, dat Nederland een internationaal middenpunt geworden is. Er gaat bijna geen week voorbij, of onze aandacht wordt voor een of andere buiten- landsche zaak gevraagd. Waren wij vroeger een vergeten hoekje op de landkaart, thans wordt er tegen ons opgezien als tot een volk. dat leeft in geluk, een van de weinige, dat nog redding kan brengen aan de zinkende samenleving om ons heen. Dr. Knebel Miklós, de Hongaarsche afge zant, kwam voor geen nieuwe zaak. Daarom zal het hem des te moeilijker vallen belang stelling te wekken. En toch moeten wij naar hem luisteren. Zondag heeft hij van af den preekstoel in de kathedraal die zaak uiteen gezet. Maar ze verdient in veel wijder kring de aandacht te trekken, en verheven te wor den boven een liefdewerk eener liefdadig- hcidscollecte, waaraan we zoo gewoon raken. Hongarije heeft na de regeling van het „vredesverdrag" zeven millioen inwoners overgehouden. Van alle kanten zijn er stuk ken afgesneden en gedeeltelijk is het om ringd door schismatieke Balkanstaten, als Roemenië en Joego-Slavië. In de afgescheur de gedeelten woont nog een groote Katho lieke, Hongaarsche bevolking, welke het zacht gesproken in het nieuwe vaderland hard te verduren heeft. Wat intellect had of ambtenaar was, werd gevaarlijk geacht en over de grenzen gezet. En meer dan drie honderdduizend Hongaren kwamen aldus ten laste van den verminkten Hongaarschen staat. Wat achter bleef kan zich niet ver weren. Want het schoone systeem van het „zelfbeschikkingsrecht" der heeren van Ver sailles heeft het klaar gespeeld, dat in het oude Servië, het tegenwoordige Joego-Sla vië, verrijkt met allerlei vreemd grondgebied, 3.800.000 burgers geen kiezer zijn. Maar om die Hongaren, welke onder vreemde heerschappij gekomen zijn, kan de Hongaarsche regeering zich nauwelijks be kommeren; de overgeblevenen geven haar zorg genoeg! Niet minder dan 2.700.000 moe ten er door den staat onderhouden worden. Waar dat op uit loopt hebben wij gezien op fotp's van zuigelingen en iets oudere kinde ren. 't Gaat boven alle beschrijving; 't is een schande voor een christen maatschappij, dat zoo iets bestaanbaar is. Op zijn reis door België heeft dr. Miklós succes gehad; Kardinaal Mercier heeft zich persoonlijk voor het Roomsche Hongaarsche volk geïnteresseerd en in België werden duizend kinderen geplaatst. Nu wordt ook weder een beroep op ons land gedaan. We weten het wel, zeker, dat het bij ons ook lang niet meer zoo rooskleurig is, als men het zich in de landen der marken en kronen denkt. Maar, vergelijkender wijze gesproken leven wij toch nog in een geluksland en het beste middel om onzen toestand zoo te hou den en te verbeteren is Gods Zegen door onze milddadigheid over ons te trekken. Dr. Miklós had het genoegen gisteren in Haarlem al weer 60 plaatsen voor Hongaar sche kinderen te vinden en kreeg de be lofte, dat de Hoog Eerw. Heeren Vicaris en Plebaan de kinderen zelf zouden gaan halen uit Buda-Pest. Is mooier voorbeeld mogelijk? Men kent het adres van ons R.-K. Huis vestingscomité, bij den heer van Kessel en voor giften is onze courant altijd nog bemid- delingskantoor. Sociëteit „St. Baro" Bestuur „Voor Eer en Deugd" 5 uur Gecombineerde be sturen trampersoneel 8 uur Bestuurs raad 8 uur Bevolkingsbureau van 810 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5half 8. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 411c werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9 Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingburcau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671 Bloemendaal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken. P. E. G. E. M. Gedep. Stalen van Noordholland stellen voor dal de Provincie voor 20 pet. garant zal zijn voor de betaling van rente en aflos sing op oen bedrag aan geld leen in gen van ten hoogste 2.5 millioen door de N. V. P. E. Ci. E. M. overeenkomstig de bepalingen barer statuten aan te gaan en aan de P„ E. G. E. M tot bestrijding van de koslen barer uitbreidingswerken tot een maximum van f 1.500.000 een voorschot te verlecnen ten bedrage van 20 pel. der kosten tegen een rente van 6 pel. met de bepaling, dat dit voorschot zal worden terugbetaald zoodra de N. V. een definitieve geldleening zal hebben aangegaan. Drinkwater voor Urk. God. Staten stellen voor: aan de gemeente Urk ten behoeve van den aanleg en de ex ploilatie van oene waterleiding installatie in die gemeente, een jaarlijksche bijdrage te verleenen gelijk aan het verschil tusschen de uitgaven en inkomsten met dien verstande, dat voor de berekening van het provinciaal subsidie de jaarlijksche uitgaven zullen wor den geacht nimmer hooger le zijn d.an ƒ840, vermeerderd met de rente en aflossing van een kapitaal groot 19000, hetwelk in jaar lijksohe termijnen van f 1000 wordt afgelost en geen hoogere rente mag bedragen dan 0 pet. 's jaars, terwijl aan inkomsten nimmer minder dan 2000 in rekening zullen wor den gebracht. Subsidie. Ten behoeve van de postverbinding tus schen Texel en Vlieland aan het Rijk een jaarlijksche bijdrage te verleenen tot een zoodanige som, dat zij met het te geven sub sidie der gemeente Vlieland, de helft der kosten van deze verbinding niet overschrijdt en evenmin de f 2000; ter tegemoetkoming in de kosten van onderhoud der haven aan de Van Ewiicksluis en van de daarvóór lig gende vaargeul en vangdam, eene jnarlijk sc.he bijdrage beschikbaar te stellen van een derde gedeelte der kosten, mits dit bedrag de f 1200 niet overschrijdt. Aan de gemeente Vlieland gedurende 3 ja ren jaarlijks een bijdrage te verleenen van 200 per leerling en ffer jaar, voor ten hoogste 5 leerlingen, afkomstig uit die ge meente, welke den 2-jarigen cursus, de af- eedlig voor de rede stuurlieden of die. voor de kleine vaart een zeevaartschool bezoeken en die van Rijkswege een gelijke toelage ont vangen. Voorgesteld wordt eene wijziging in het bijzonder reglement van bestuur voor den Rinnendijkschcn Bui tcuvelderschen polder. Rekening. Ter goedkeuring wordt aangeboden d« re kening der Provinciale Inkomsten en uitga ven van de provincie Noordbolland, dienst jaar 1921, tot 'n bedrag v. f 36.999.161.90k) aan inkomsten en f 30.439.596.93 aan uitga ven. alzoo een batig saldo v. ƒ6.559.571.33>5 Door het Bestuur der Middenstandsver- eeniging De Hanze, afd. Haarlem is voor Woensdag a.s. te half negen een vergade ring belegd, zoowel voor leden der Hanze als voor belanghebbenden bij de Hanzebank, alwaar het onderwerp: De positie der Han zebank in het Bisdom Haarlem zal worden besproken. Het bestuur meent hierdoor een eind te maken aan de begripsverwarring van het publiek betreffende de minder gunstige instellingen in het bisdom 's-Hertogenbosch en die te Utrecht en zal op deze vergadering duidelijk doen uiteenzetten, dat de Hanze- banken in. het Bisdom Haarlem geheel zelf standig werken en niets te maken hebben met de debacle elders. Wij kunnen dan ook niet anders dan alle belanghebbenden aan sporen deze vergadering te bezoeken, welke wordt gehouden in het Hanzegebouw, Ja- cobijnestraat 15-17. De kalmte, die trouwens geen oogenblik schijnt verstoord te zijn geweest, bleek he den wel geheel en al te zijn teruggekeerd. Terecht! Op het kantoor te Haarlem was het heden zeer normaal. Ook van de omliggende gemeenten ont vingen wij dezelfde berichten. In 't algemeen kan men zeggen, dat de Haarlemsche Han zebank met hare filialen haar bedrijf als gewoon voortzet. De toestand in het Haar lemsche bisdom is overal rustig. Men schrijft ons; Hel is nu wel een uitgemaakte zaak, dat den 21en Juni de zomer begint. Misschien een paar dagen vroeger, mogelijk een paar dagen later, maar toch zeker a.s. Zondag. 24 Juni is het mooi zomerweer. Dat komt goed uit, want dien dag geeft onze Haaxl. R.K. Gymnastiek Vereeniging „Ursus" een Uitvoering. In het R.K. Sportpark te Heemstede, aan de Molenwerfslaan komen om 2 uur in hel veld de, leden van Ursus, de adspiranlleden van Ursus, beslaande uit de gymnastiekclubs der Patronaten, de vereenigimg „Lijnden" en verder leden van de R.K. Voetbalclubs. In den loop dezer week publiceeren wij nog het programma. Men meldt ons uit Heemskerk: Zelden of ooit zagen wij de Amazone de hoofdbron der inkomsten van de tuinders ujt onze duinstreek zoo laat bloeien als thans. Of deze langdurige bloei gewin voor don tuinder zal opleveren moet nog afgewacht worden, maar vast staat dal de tijd zijn gang gaat en dat de p'uk 't zij ze vroeg of laat aanvangt op zijn hoogst een week of 5 duurt. In normale voorjaren we mogen deze niet tot de zoodanigen rekenen, vangt de nm.izonepluk half Juni aan en eindigt ruim haif Juli. In den drogen zomer van 1921 vingen de aardbeien-exportveilingen 10 Juni aan en eindigden zoo ongeveer 28 Juli d.a.v.; dit was wel buitengewoon. Verleden jaar begonnen deze veilingen 16 Juni en dit jaar als het weer niet verandert, kan het wel begin Juli worden. Dit zou een strop voor de tuinderij betekenen, daar, zoo- als reeds eerder gemeld is, de pluk loc.h op den gewonen lijd eindigt. Van de vroege soorten liggen er al vele als een gevolg der gure weersgesteldheid te verrotten en te vcr- steenen en bij deze bestendiging gaat een deel der late vruchten dienselfden weg op. Ruim een derde gedeelte van de Amazone slaat nog in bloei welke bloesem met 'betrek king tot de vrucht weinig of in bet geheel geen vruchten zal voortbrengen. Aardbeien gedijen het best in zwoele nach ten, meer nog dan bij felle zon en van. beide worden wij maar al te zeer schaars bedeeld. Verschenen is het ver-lag betreffende het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch", te Casilricum, over het jaar 1922. Over de nibrielk O verzicht van de Belang rijkste gebeurtenissen in 1922 word't O. m. het volgende gezegd: Het jaar 1922 was gekenmerkt door een groot aanbod van solHcltamten, vooral voor den werkkring van verpleger en verpleegster. In de meeste betrekkingen kwamen geen of weinig vacaturen voor. alleen in die van ver pleegster was. als altijd, de wisseling grootej-. Door schifting op grond der ontvangen in- Ikhliingcn, door de ervaring bij het persoon lijk bezonk aan bet Ziekenhuis en door. erin strenge keuring, werd een zoo scherp moge lijke selectie toegepast en bleek het getal ge schikt gcoardeelcfen naar verhouding niet groot. Opvallend was het aantal, dat wegens lichamelijke afwijkingen niet in aanmerking kon komen. De genomen voorzorgen konden niet ver hinderen, dal eenigen in proeftijd ons Zie kenhuis weder verlieten, omdat zij daarin niet op hun plaats bleken. De bouw van 3 isolecrkamers aan pav. III Vrouwen kwant in den loop van 1922 ge reed: de badkamer voor permanente baden aan pay. Ill Mannen kou dit jaar nog niet im gebruik genomen worden. De aanbouwen aan de beide paviljoens II waren aan het einde van het jaar zoover ge vorderd, dat hun voltooiing in het le kwar taal van 1923 kan worden verwacht. Met de betegeling van badkamers en W.C.'s werd voortgegaan in de paviljoens I en III mannen en I en III Vrouwen. De W.C.- reservoirs in de paviljoens, die al gcruimen lijd voortdurend herstellingen behoef den,wer den vernieuwd. Door hot aanbrengen van oprolbare zon- zcilen word de bruikbaarheid der veranda's voor openiluchthehandeJing aanmerkelijk ver groot. Uitwendig geschilderd werden de vroeger bep'cöslerde muurvlakken van pav. I Man nen en de daarachter gelegen werkplaats, ter wijl van naaikamer en looneelzaal ook het houtwerk werd geverfd. De a an I rokk el ijkhcid der zus'lers-tehuizen voor onze verpleegsters bleek aan de verwach tingen te beantwoorden. Bij vertrok van de bewoonsters overtrof de vraag hot aantal vrij komende plaatsen. Met de vernieuwing van de keukeninsta'Ila- lie werd tegen het einde van het jaar een begin gemaakt. De broodkamer en het aan grenzend sipoellokaal werden als tijdelijke keu ken ingericht, waardoor het mogelijk werd het bedrijf voort te zetten met aanwezig ma teriaal en op de gebruikelijke wijze. De beslaande telefooncentrale is versleten en bovendien door de irilbreidingen, die ons Ziekenhuis in den loop der jaren heeft onder gaan, te klein geworden. Zij zal daarom door een nieuwe worden vervangen. In het najaar werd oen pToef genomen met het maken van borstels en manden, voorloo- pig voor eigen gebruik. Het borstelmaken geschiedt thans nog op de mattenmakerijen, ten deele door verplee- den, die dit werk reeds elders hadden gedaan. Voor het mandemmaloen is een gelegenheid aangewezen op pas-. III Manreu. Een verple ger, d:ie dit vak kent, is met de leiding belast- Het aanvankelijk resultaat van beide proef nemingen is zeer bevredigend. Hier en daar werden bestratingen aange bracht; de. zandweg tusschen den hoofdweg en het Zcster-szictkenhuis werd met sintels gehard. Gediplomeerd werden dit jaar 40 zusters en 35 broeders. Hot aanlal overledenen onder do patiënten bedroeg 61 mannen cn 45 vrou wen; zelfmoord kwam niet voor; er waren 13 ontvluchtingen, alle ontvluchten werden terug gebracht. Opgenomen worden 129 mannen en 110 vrouwen; verpleegd werden 499 mannen cn 518 vrouwen; hersteld ontslagen werden 20 mannen en 30 vrouwen. Het aantal patiënten bedroeg op hel eind des jaars 801. De reke ning sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 1814513,49J4 gewooó, f 176722, 82Vt buitengewoon, totaal f 1991236,32. kV ogen* een concert in Artis te Amsterdam zal hef gewone Woensdagavondconcert pp 20 dezer nu door de Haarlemsche Orkeslveree- niging gegeven worden op Donderdagavond 21 Juni a.s. in de sladslent in den Hout. De bewoners der huizen op hel stuk land aan dc Zomervaart, dat van gemeentewege zal worden opgehoogd, hebben van den ad vocaat der gemeente Haarlem, Mr. Dr. W. P. Vis, aanzegging gehad dat zij met 5 dagen de woningen moeten verlaten hebben. Dit be richt beeft groote ongerustheid verwekt. Het betreft bewoners van een vijftal huizen. Al hoewel zij wisten dat deze slag hun dreigde, komt het bericht toch nog onverwachts. Op de vergadering van 11 Juni bleek dat het succes van de alhier gehouden tentoon stelling van moderne kunst in het Teyler's Museum ook in financieel opzicht bijzonder bevredigend is geweest. Door het eerst laat inkomen der vergunning voor de Loterij is echter nog slechts de helft der loten geplaatst. Waar nu toch waarschijnlijk nog velen door het nemen van een lot a i het doel der afdeeling zullen willen helpen bevorderen, heeft de heer Smit in de Gr. Houtstraat welwillend op zich genomen de aangekochte en aangeboden kunstwerken voor dc loterij tentoon te stellen en de loten te verkoopen, die ook bij de adminis traties der Haarlemsche bladen verkrijg baar zijn, totdat eind Juli dc trekking plaats heeft ten overstaan van notaris Bertling, waarbij trekkingslijsten ook bij de courantènbureaux te koop zullen zijn. Negen uur 's avonds. De Zijlweg ligt verlaten, ontstellend in eenzaamheid door zijn wijdte en lengte van grootsteedsche opvatting, met zijne begren zing van massieve heerenhuizen, stijl en so lide, ademend den geest van Hollandsche de gelijkheid. Tegenover de drukte en het ver tier gedurende den dag, valt de stilte gedu rende dc avonduren in dit stadsgedeelte bijzonder op. Plotseling wordt mijn aandacht getrokken door een drietal fietsende jongens. Of eigen lijk zijn 't er maar twee. Want de middelste laat zich voorttrekken, drijft, freewheelt. Harkerig lange en magere figuur, van moei lijk te bepalen leeftijd zeventien op een- en-twintig een veel te korte en te smalle broek, met 'aan de onderzijde een paar hel blauwe in zwijm-gevallen sokken, die ver dwijnen in een paar uitgeloopen schoenen. De twee, die hem begeleiden, houden hem stevig vast, elk aan een arm, waardoor het toch al te korte jasje is opgewipt en een groot vlak van het boezeroen vrijlaat. De middelste leert fietsen. Hij is totaal uit de voegen gelicht door deze sport-manoeu- vre. Zijn lange, dunne beenen hangen slap, in een flauwe bocht langs 't frame, met de volle lengte van den schoen over de trap pers. Het bovenlijf wordt beurtelings naar links en rechts gerukt door de onzekere be- wegingen der escorte. Zijn oogen puilen uit, aijn stugge haar steekt betraand onder de platte pet uit. Hij is op. Laat zich gaan, willoos, alle energie prijsgevend. De snelle beweging op het hem vreemde vervoermiddel heelt hem alle begrip van tempo en verhouding doen verliezen. Aan den hoek bij den Zijlsingel brengt één der begeleiders een ratelwerk in bewe ging, een vernuftig apparaat, dat op den voorband werkt en een geluid maakt als een daalderwekker, die je op de boter toekrijgt. Zonder ongelukken zeilt het drietal den hoek om. Maar danin het gezicht van de Raaksbrug, met haar netwerk van hekken, de hoogc palen van de electrische geleiding, de diepe donkerte van het water er om heen, de dreigende geulen van de vele tramrails., het verwart. het verbijstert hem.alle tegenwoordigheid van geest verlaat hem. hij steekt de armen omhoog en deze totale miskenning van de evenwichtswetten voor het rijwiel is oorzaak, dat het drietal tot een zonderling kluwen ineenstort. Het klare, lichtende, stralende zanggeluid der zangeres komt ontegenzeggelijk prachtig uit m de muziek, die op de oude Italianen is ingesteld. En wie gekomen waren om zich aan deze eigenschappen der schoone so- praanstem te „berauschen", zullen bij de muziekstukken die mevrouw Noordewier als opening van het vokale gedeelte van dit concert had gekozen, zeker alles hebben ge vonden wat zij mochten wenschen. Wij voor ons kunnen haar het zuiverst be wonderen in de overschoone muziek van een Frans Schubert; en voor hen die in de kunstenares allereerst de schoone ziel ver- ceeren, zal dit lied van Schubert „lm Abend- roth," dat opklonk als een evocatie, wel onvergetelijk blijven. Wij misten ongaarne de emotie van het stervend zonnelicht in de gebrandschilderde ramen; had men nu de des-illusie die het pijnigend licht der gaskro nen brachten, niet kunnen sparen aan de in wijdingsvolle aandacht luisterenden? Wij werden maar al te spoedig weer her innerd aan de muziek waarop wij boven doelden. Het waren twee mis-gedeelten van Joh A. Hasse, waarin „il caro Sassone" zoo als dc Italianen den veelschrijvenden Saks noemden, den invloed van zijn leermeester Porpora nergens tracht te verloochenen. Daardoor is de muziek slechts naar behooren te zingen door hen die de geheimen der zangkunst tot in al hun schuilhoeken ken nen en over een bloeiend, stralend geluid beschikken zooals mevrouw Noordewicr. Maar Hasse die een veelschrijver was, een broodschrijver, en die een „Benedictus," een „Kyrie" of een gedeelte uit het „Gloria" naar hetzelfde schablone behandelt; Hasse, die geen onderscheid kent in den stijl van opera, mis of oratorium, was van een gevierd man tijdens zijn leven heel spoedig geworden tot een vergeten man na zijn dood. In de kille koude kunst van een Hasse, wiens muziek men mag gebruiken als studie voor solfège, kan ook mevrouw Noordewier niet ontroe ren. Hoa grootsch was dan het daar onmid dellijk op volgend deel uit Handei's orato rium „Theodora." Daar bewonderde men te gelijk de techniek en een kunstenares. Een tweetal lieeren uit Coers' liederen boek waren voor hen die gaarne Hollandsch hooren zingen, een welkome afwisseling; zij vormden met twee oud-Fransche liederen het gedeelte dat aan het volkslied was ge wijd. Bij „Les anges dans nos campagnes" heeft m.i. de bewerking niet overal goed ge daan. In het tusschenspel strookt het contra punt niet met het Iydisch karakter van dit eenvoudig-blijc stuk, het doet wat gewild aan. Wel was de registratie te roemen en niet het <-inst in Dworsjak's echt slavisch lied, dat door de zangeres met overgave werd gezongen en waarvan de slotregelen in een prachtvol gekozen forte-registreering op lichtten in ongekenden glans. Men mag den organist ook zonder voorbe houd prijzen voor zijn uitnemende keuze der gespeelde muziek, voor de prachtige wijze waarop hij het stuk van Roger Ducasse deed opklinken; dat stuk dat men in den aanvang niet kan liefhebben, maar dat in zijn expo sitie steeds in belangrijkheid wint en waarin Robert de geweldige stijging tegen het slot meesterlijk voorbereidde en uitvoerde. In 't midden verdraagt de phrygische koraalmelo die nog wat sprekender stemmen. Hoe prach tig klonk in dit stuk het hoofdmotief als het later tot een indrukwekkend unisono wordt en het slotdeel inleidt. Ook de pedaal-intro ductie van Handei's Concert was frappant. Voor wie dc d-moll klaviersuite van Handel speelt, zal dit concert wel een zeer eigen aardige bekoring hebben gehad, en een aan gename verrassing. Met een fijngevoelige registreering van Bach's C-moll-Fantasie had de organist dit concert geopend, dat aan zeker vijftienhon derd menschen een uitnemenden avond be zorgde. Mevrouw Noordewier's stem heeft nog dezelfde klankbekoring, en dezelfde on geëvenaarde stabiliteit van den toon. Men beleeft de emotie onder dit zingen, te zien herleven de idee die de bouwmeesters der oude Gothische kathedralen bezielde bij de conceptie van hun verheven meesterwerken. G. J. K. Op 31 December 1922 bedroeg hef aantal inwoners van Haarlem 38218 mannen en 41918 vrouwen, totaal 80136 inwoners; van Aalsmeer 3347 mannen en 3209 vrouwen, totaal 6556 inwoners; Amsterdam 335507 mannen, 360.977 vrouwen, totaal 696484; Alkmaar 12136 mannen, 13131 vrouwen, to taal 25267 inwoners; Assendelft 2186 man nen, 2069 vrouwen, totaal 4255 inwoners; Bennebroek 660 mann, 724 vrouw, totaal 1384 inwoners; Beverwijk 4410 mannen, 4138 vrouwen, totaal 8548 inwoners; Bloe mendaal 4625 mannen, 6717 vrouwen, totaal 11342 inw;. Castricum 2255 mannen, 2508 vrouwen, totaal 4763 inwoners; Egmond aan Zee 1633 mannen, 1523 vrouwen, totaal 3156 inwoners; Egmond-Binnen 1099 mannen, 1030 vrouwen, totaal 2132 inwoners; Haar- lemmerliede 2290 mannen, 2164 vrouwen, to taal 4454 inwoners; Haarlemmermeer 12293 mannen, 11793 vrouwen, totaal 24086 inwo ners; Heemskerk 1944 mannen, 1870 vrouwen totaal 3814 inwoners; Heemstede 5847 man nen, 7160 vrouwen, totaal 13007 inwoners; Krommenie 2451 mannen, 2413 vrouwen, to taal 4864 inwoners; Koog a. A. Zaan 1895 mannen, 1879 vrouwen, totaal 3774 inwoners; Limmen 1008 mannen, 996 vrouwen, totaal 2004 inwoners; Schoten 7029 mannen, 7014 vrouwen, totaal 14043 inwoners; Spaarndam 1 Wij hebben al vele malen geschreven over dc wen schelijkheid van een R. K. (gemengde) zangveroeniging. We schreven ook al eens maar niet 1e kunnen begrijpen welke 'krach ten dc totstandkoming van zulk een vereent» ging in den weg stonden. Maar nu zal het er dan toch van komen. De K. S. A. zet er haar schouders onder en dan behoeven wij er ntet aan te twijfelen of een prima R. K. Gemengd Koor zal hier wel» dra 1ot stand komen. Het is te hopen dat de grootst mogelijke zorg wordt besleed aan opzei, bestuur en lei ding, wamt anders vreezen wij voor de groei kracht van zulk een teer plantje. Zangvereenigingen, muziekkorpsen enz. vooral als er R. K. voor moet komen te staan, schijnen kasbloempjes tc zijn. die extra zorg vuldig behandeld dtienen te worden! Toch zijn er in Haarlem een aantal krach ten, die in staat zijn en ook den lust hebben om hier een flinke R. K. zang vereenig i.ng tol sland (e brengen en op de been to houden. Barometerstand 767. Neiging vooruit. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ncd. MeteoroL Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 Juni. Hoogste barometerstand 770.1 m. M. ta Valentia. Laagste barometerstand 753.8 m. M. t* Roest. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Juli: Zwakke tot matigen Westelijke tot Noord westelijken wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, iets koeler 537 mannen, 466 vrouwen, totaal 1003 inwo ners; Uitgeest 1828 mannen, 1703 vrouwen, totaal 3531 inwoners; Velsen 14709 mannen, 14507 vrouwen, t'otaal 29216 inwoners; Zaan dam 14670 mannen, 14510 vrouwen, totaal 29180 inwoners; Zandvoort 3370 manner 3574 vrouwen, totaal 6944 inwoners. De Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, brengen overeenkomstig artikel 2, lid 7, der wet van 15 December 1917, ter algemeene kennis, dat zij bij hunne be schikking van 6 Juni 1923 aan de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij le Haarlem, onder daarbij nader gestelde voorwaarden vergunning hebben verleend tot wijziging van hare electrische tramlijn HaarlemHeemstede door aanleg van een nieuwe baan in de gemeente Heemstede tusschen het Schuinepad en een punt ia den Glipperweg, ongeveer 50 M. benoorden de van Merlenbrug en tot het in verband daarmede opheffen en wijzigen van de tus schen deze punten gelegen baanvakken van genoemde electrische tramlijn en van do stoomtramlijn HeemstedeLeiden. De organisatie van tramwegpersoneel al hier heeft een brief van B. en W. ontvan gen van den volgenden inhoud: In verband met het feit, dat de raad dezer gemeente zich binnenkort weer zal hebben te ver klaren omtrent het standpunt, dat hij na 1 Juli a.s. wenscht in te nemen inzake do eenmanswagens te Haarlem, zouden wij, indien mogelijk, gaarne voor 24 Juni a.s, vernemen, welke maatregelen te dezer zake sedert en als gevolg van het raadsbesluit van 27 December j.l. zijn genomen, alsmede welk standpunt momenteel door u ten aan zien van dit systeem wordt ingenomen. sscEsasissss Onze stadgenoot, de heer W. Kloeke, heeft In het Tijdschrift voor Economische Geo- fic een lezenswaardig artikel geschreven (toegelicht met eenige landkaartjes) over het weer zeer actueel geworden onderwerp, de kanalisatie van West-Friesland. Wij ont- leenen er het volgende aan, zonder er com mentaar aan toe te voegen, omdat de voor stelling duidelijk genoeg is: Het deel van Noord-Holland, dat West- Friesland wordt genoemd naar de Friezen, die daar vroeger overheerschend waren, is omsloten door een in den loop der tijden steeds steviger gemaakten zeedijk, die op verschillende plaatsen verschillende namen draagt, maar thans met den algetneenen naam van „Westfriesche Omringdijk" wordt aangeduid. Hij loopt van Kolhorn langs dé Zuiderzee over Medemblik en Enkhuizen naar Hoorn en verder met een boog in zui delijke richting tot Lutjeschardam; daar zet de zeedijk ziclj verder voort naar 't Zuiden, maar de Omringdijk gaat in westelijke rich ting landwaarts, loopt even benoorden Alk maar langs het Groote Noord-Hoilandsche kanaal, maakt ongeveer 4000 M. benoorden Schagen een boog naar 't Oosten en sluit zich weer bij Kolhorn aan bij den Zuiderzee dijk. Het zuidelijk-, westelijk- en noordelijk deel van den Omringdijk (van Lutjeschar- dara langs Alkmaar en Schagen naar Kol horn) is dus geheel slaperdijk, maar zoo ooit onze natuurlijke- of kunstmatige zeewerin gen langs de Noordzee mochten bezwijken, dan houdt hij op slaperdijk te zijn en zal hij, naar we hopen, op ieder punt bestand blijken tegen 't geweld der zee, zal hij ge heel West-Friesland voor overstrooming be hoeden. De Omringdijk beschermt dus West-Fries land tegen overstrooming, maar hij belem mert helaas in niet geringe mate de scheep vaart en daardoor de ontwikkeling van nij verheid en handel. Waren er in den Omringdijk flinke schut sluizen gemaakt, dan zouden de vaarten in West-Friesland in den loop der lijden wel zijn verbeterd, maar men verbeterde de vaarten niet, omdat toch de sluizen te klein waren en men bouwde geen nieuwe slui zen, omdat toch de vaarten te ondiep, de bruggen te laag waren en zoo, berustend ronddraaiend in een vicicuzen cirkel, is he laas geen verbetering van eenig belang tot stand gekomen, hoewel ook landbouw en veeteelt er hier, zoo goed als over elders in ons land, belang bij hebben, dat de be- drijfsonkosten verminderen om aan de was sende concurrentie het hoofd te kunnen bie den en toch genoeg te verdienen. Als voor aanmerkelijke verbetering van vaarten en sluizen wordt gezorgd en in 't algemeen meer op de belangen der schippe rij wordt gelet, dan zullen op den 47840 H.A. beslaanden, bij uitstek vruchtbaren bo dem van West-Friesland, meer menschen een goed bestaan kunnen vinden. In dit verband is het zeker wel van be lang eens te letten op den aanwas van 't zielental binnen en buiten den Omringdijk in verhouding tot- dien der geheelc Provin cie. De schrijver geeft dan eenige cijfers over den aanwas der bevolking, waaruit dan ge concludeerd wordt: le. dat de bevolkingsaanwas binnen den Omringdijk (22 verre blijft beneden dien buiten den Omringdijk (56 2c. dat de bevolkingsaanwas binnen den Omringdijk (22 verre blijft beneden dien in de geheelc Provincie (52.8 3e. dat de bevolkingsaanwas in Alkmaar (56.3 niet alleen overtreft den gemid delden bevolkingsaanwas der geheele Pro vincie (52.8 maar ook zelfs dien van het deel der Provincie buiten den Omring dijk (56 4e. dat de bevolkingsaanwas van Enk huizen, Hoorn, Medemblik en Schagen, de grootste plaatsen van West-Friesland, verre blijft beneden dien der geheele Provincie en zeer, zeer verre beneden dien van Alkmaar. 5e. dat Hoorn en vooral Medemblik er het ongunstigst voor staan. Vanwaar nu zoo'n groot verschil tusschen West-Friesland en al wat daar buiten is in onze provincie? vraagt de schrijver. Is de bodem er minder vruchtbaar? Het tegendeel schijnt eerder waar. Is de sterfte binnen den Omringdijk be langrijk grooter of het aantal geboorten ge ringer? Er is geen enkele reden, dat te onder stellen. De zaak is eenvoudig, dat binnen den Om ringdijk minder menschen een goed bestaan kunnen vinden, omdat nijverheid en handel zich hier, bij gebrek aan scheepvaart, niet voldoende kunnen ontwikkelen en landbouw en veeteelt, ondanks de voortreffelijkheid van den bodem, niet voordeelig genoeg kunnen produceeren. De minder gunstige conditie, waarin West- Friesland, bij gebrek aan voldoende scheep vaart, verkeert, begon men eerst tc gevoe len, toen andere deelen der Provincie door verbetering der waterwegen tot meer bloei kwamen. Toen eerst begon het hier sommi gen duidelijk te worden, dat dc belangen der schipperij ten nauwste samenhangen met die der geheele bevolking; maar ons volk is een bedachtzaam volk en vooral de Friesche stam is zeer gehecht aan de traditie en moeilijk in beweging te krijgen. De eerste ernstige poging om door samenwerking te komen tot een betere kanalisatie van West- Friesland en voldoende aansluiting der ka nalen en vaarten binnen den Omringdijk aan het Gr. Noord-Hollandsch Kanaal en daar door aan het kanalennet van geheel Neder land, dateert eerst van 1890. Daartoe aangezet door eenige burgers van Sohagen, waar ik destijds woonde, riep ik de belanghebbenden bij en belangstellenden in eene betere kanalisatie van West-Friesland op tot eene openbare vergadering ter be spreking van de middelen, om de zoo drin gend noodige verbeteringen tc verkrijgen. Deze vergadering werd op 23 Maart 1890 te Schagen gehouden en was zeer druk be zocht. Uit den aard der zaak kan van be spreking van een eigenlijk kanalenplan nog geen sprake zijn. Ik schetste slechts, hoe ik mij in hoofdzaak twee kanalen dacht, die beide verkregen zouden moeten worden door verbetering van bestaande vaarten, waar noodig, met elkaar verbonden door nieuw te graven gedeelten. Het eene, het West kanaal, zou loopen van het Gr. Noord-Hol landsch kanaal bij Stolpen, ten Zuiden langs Schagen en verder langs den Heerhugowaard weer naar het Gr. Noordholl. kanaal bij Alkmaar, en het tweede, het Centraalkanaal, zou aansluiten bij Schagerwaardsluis of bij Oudkarpsel en loopen, zooveel mogelijk door 't hart van West-Friesland, naar de Zuiderzee bij Enkhuizen. Of dit Centraal kanaal bij 't Westkanaal (StolpenSchagen Alkmaar) zou aansluiten bij Schagerwaard sluis of bij Noord-Scharwoude. dat was na tuurlijk van latere zorg. Wijl ook deze hoofd vaart in open gemeenschap zou moeten zijn met de vaarten naar de verschillende Noor delijk en Zuidelijk ervan gelegen plaatsen en er uitsluitend gedacht werd aan het Verbete ren en met elkaar verbinden van bestaande vaarten, kon de lijn van 't Westen tot het Oosten bij Enkhuizen over de kaart getrok ken, wel nietr anders betcekcnen, dan dat het kanaal in deze richting, zooveel mogelijk door 't centrum van West-Friesland, zou moeten loopen. De voornaamste plaatsen, Hoorn en Medemblik, zouden reeds van den aanvang af met het Centraal-kanaal verbon den worden. Algemeen werd begrepen, dat het hier niet gold alleen het belang van Schagen, maar dat van heel West-Friesland, en daarom ook werd besloten, alle polder- en gemeen tebesturen uit te noodigen tot het zenden van afgevaardigden naar eene te Schagen te houden vergadering, ter bespreking der mid delen om het doel, eene betere kanalisatie van West-Friesland, te bereiken. Deze vergadering werd 11 Sept. 1890 tc Schagen gehouden en daarin werd besloten eene ver- ecniging te stichten, die, na bekomen Ko ninklijke goedkeuring, zou trachten in de eerste plaats dc noodige gelden bijeen te brengen voor een voorloopig onderzoek. De Statuten dezer nieuwe vereeniging, Do Westfriesche Kanaalvereeniging, werden goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 7 November 1890. Mr. C. H. Bcels, destijds burgemeester van Schagen, werd gekozen tot Voorzitter en ik tot Secretaris; de andere leden van het bestuur woonden in verschil lende deelen van West-Friesland. Het ging volgens de Statuten der Vereeniging om t bevorderen der belangen van de scheep vaart binnen den Westfrieschen omringdijk en volstrekt niet, zooals sommigen toen en later fantaseerden, tegen dc belangen van Alkmaar en vóór die van Schagen: Alge meene belangen werden beoogd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1