De Impoiteur: 1. UOMBÖ UND, Stadhouderskade 114, A'dam iMfiiaiiMMiimiHimimt K. S. A. Hei wereldberoemde merk UIT DEN OMTREK. NAGEKOMEN BERICHTEN. Correspondentie. INGEZONGEN. f Iöü vermist. Het orgel uit het Paleis voor Volks vUit. Soirée M. K. S. De H. O. V. Eiectrische Spoorwegmaatschappij. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij. Gemengd Koor „Polyhymnia". Hinderwet. Tentoonstelling „Wereldklok". patroonsbond „St. Eligitis", kring Haarlem en omstreken. Huldeblijk aan H. PA. de Koningin. BURGERLIJKE STAND Aanvulling der agenda. TORPEDO'S14200,-, f0500,-, 7800,- CONDUITE SNTERIEURES f5500,', f8900,-, f 10800, LANDAULETS f 6000,-, f 8800,-, f 10300,- Agent voor Bïoemendaai6EBRS. BEEKMAN Goed doorgekomen. AMSTERDAMSCHE BEURS. OVERVEEN. ZANDVOORT. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Ongeval. SPORT EN SPEL. A. J. Zondag 17 Juni soo 100 p. (max.) 100 floor een juffrouw is aangifte gedaan, dat ïij ern bankbiljet van 100 vermist, hetwelk rij voor een commensaal in bewaring had. Met de voorbereidende werkzaamheden ♦oor de plaatsing van het orgel uit het Pale's voor Volksvlijt in 't gemeentelijk Concertge bouw is men thans druk bezig. Het fooneel in de groote zaal is afgebroken en daar ter plaatse is thans een ware chaos van balken, rand, sleenen en daartusso.hen als kleine meertjes, groote plassen water. De fa. Rings De firma Rings uit Santpoort is druk doende met de voorbereiding voor de fundeering van de plaats, waar het orgel zal komen te slaan. Het weggebroken too- neel zal ongeveer jn denzelfden geest opge trokken worden, maar veel grooter dan het voorheen was De nis op het nieuwe tooncel zal hooger, breeder en dieper worden. De zij kamers, de stem- en de solistenkamer, zullen meer naar achteren zijn dan op het oude looncel. De galerij in de zaal, welke oploo pend was, is thans egaal. Binnenkort zullen hierop de verschillende deolen van hel orget geplaatst worden, om schoongemaakt en na gezien te worden. Einde Augustus hoopt men met alles klaar te zijn en ook het orgel r pge- steld te hebben. Henri ter Hall, die als regel in Augustus bier komt met zijn revue, komt, in' verband piet de verbouwing, dit jaar eerst in October. Men schrijft ons: Op Zaterdag 16 Juni gaf de Meisjes Kweek school Vereeniging in de bovenzalen van „de Kroon" een soirée, die zeer goed ge slaagd is. Om 8 uur heette de presidente de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de heeren leeraren met hun da mes en de besturen van de zustervereni gingen. Zij hoopte, dat deze avond veel er toe zou bijdragen, dat de geïntroduceerde teerlingen zich op zouden geven als lid der M. K. V. Hot bekende strijkje, onder de bekwame leiding van den heer Cohen, verleende wel willend zijn medewerking, zoodat hierdoor de gezelligheid zeer werd verhoogd. Allereerst wrd goed gezongen en gespeeld een Duitsch duet „Frau Willes und Frau Schiller," Het was jammer, dat de lichteffecten hierbij de stemming wel iets bedierven. Een zeer origineel nummer was de Indi sche dans de „Tandak." Tot slot nog eenige Follies nummertjes, waarbij aardig werd gezongen. Als geheel een zeer goed geslaagde avond. De onderhandelingen van de H. 0. V.met Haalemsche muziekvereenigingen welke naar bij concerten in den Hout zouden kun nen vervangen, als de H. 0. V. verhinderd :s, hebben nog niet tSt een gelukkig einde geleid. Zij stuiten af op de vergoeding, welke verlangd wordt. Binnenkort zal een corps uit Assendelff een concert geven. Aan het verslag van de E.S.M. over 1922 on ticenen wij: De algemeens malaise deed zich odk in ons bedrijf door 'n verminderd vervoer over onze lijnen gevoelen. De achteruitgang der opbreng sten hebben wij door een verlaging der uit gaven gedeeltelijk kunnen goedmaken, zoodal de vennindérrng van het exploitatie-overschot tot ingeveer f 46000 beperkt bleef. De verlaging der exploitatiekosten werd in hoofdzaak verkregen door mindere stroom- Icosten, verlaging der prijzen van magazijn goederen en door invoering van het éénmans- wagen-systeem op de E.N.E.T.-Iijnen. De be- teekenis van dit systeem blijkt duidelijk uiit het feit, dat bij de E.S.M.-lijn, waar het niet is ingevoerd, de vermindering der uitgaven 2,2 minder bedroeg dan de vermindering der ontvangsten, terwijl bij de E.N.E.T.-Iijnen door de invoering der éénmanswagen de uitgaven met 19,6% verminderden en de inkomsten met 106% vermeerderden, dit laatste o. a. ook door dé doorgaande exploitatie der Ceintuur- Bïoemendaai-lijn. De winst- en verüssreke- r.ing geeft een saldo winst aan van f 609.555 (f 1.470.780), waarvan na diverse afschrij vingen beschikbaar is f 110.625. Voorgesteld «vordt 3% (v. j. nihil) dividend uit te keeren, («wijl f 1324 op de nieuwe rekening wordt overgebracht. Aan het verslag over 1922 van de N.-Z. He Hand» che Tramweg-Mij. ontleonen wij het roigende: Het aldo van het pensioenfonds is 151.607 (119.617). van het fonds voor weduwen en weezen f 105.654 78.226). Dt winst- en verliesrekening sluit met f 423.679 (409.063). De lijn Leidem-Katwijk- Noordwijk leverde op f 112.227 (90.717), dc lijn Leiden-Hetvmslede 35.841 (18.665), de lijn Heemstcde-Haarlem-0verveen f 224.190 (191.496). Daarentegen gaf de lijn Haarlem- Alkmaar een veriies van f 21.087 (9.055). Het saldo van de winst van 226.866 wordt als volgt besteed: afschrijving f 72.000(52.625) vernieuwing f 72.579 (52.625), dividend van h pet. f 75.000 (nihil), divid'endbelaisting 6.787 (vorig jaar Op de balans komen de tramwegen voor met f 3.516.299 (3.499.871), rollend molcrioeJ f 1 .147.392 (1.123.501), inventaris 164.091. (163.484), aanlegrekening eleclr. tramwegen f 28.103 (onv.), mngazijngoerïercn en brand- Ptaflfen (imcl. maggoed EJS-.M. en M.Ë.T.) f 1.186.157 (643.506), waarborgfondsen 36.185 (32.495), effecten 266.922(264.816), kassa en kassiers f 41.012 (33.271), diverse eigendommen 69.1533 (66.272)debiteuren f 18.111 (104.928). Onder de passiva komen o. m. voor: kapitaal geplaatst f 1.500.000 (onv.), 4%% Obligatie- Serning f 2,781,000(2,830,000) reserve 50,437 (65.575), afschrijvingsrekening f 586.801 (617.407), vcmicnvvingsrekening f 555.347 f482,638), vernieuwingsfonds f 40,568(39,021) crediteuren f 268.536 (313.447), Mij. tot Ex ploitatie van Tramwegen magazijngoederen) f 656.718, idem EJectrischc Spoorweg Mij. i 30.425. Door bovengemeld koor zullen op het Donderdag a.s. in het park van het Bronge bouw te geven concert o.m. worden uitge voerd do werken, waarmede de vereeniging in den met Pinksteren te Amsterdam gehou den zangwedstrijd in de Afdeeling van Uit muntendheid mei den tweeden prijs werd be kroond. Medewerking zal worden verleend door bel kinderkoor der vereeniging, lervvijl voorts onze sladgenool, de heer Jan Hensen, tenor, zich als solist zal doen hooren. De begeleiding is in handen van Mevrouw Busch-de Winter te Santpoort. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen 'erzoekschrift met bijlagen van J. F. van jer Doft, om vergunning tot oprichting van ten jgn«4erij, voor het vervaardigen van ge woon smeedwerk In een perceel aan de Houtmarkt nr. 65. Dezer dagen brachten de weeskinderen van het „St. Jacobs Godshuis," op uitnooai- ging van den heer August Noll, een bezoek aan de tentoonstelling, met demonstratie, van de Wereldklok. Een attentie welke zeer ge waardeerd werd. Donderdag 21 Juni a.s. gaat bovengenoem de bond op excursie naar de Ned. Scheeps- bouwwerf te Amsterdam. Het vertrek van Haarlem is bepaald op 1 uur. De plaats van samenkomst is Centraal Station Amsterdam vanwaar te kwart voor twee zal worden afgegaan. Des avonds heeft er in het Hanzegebouw een gezellige bijeenkomst plaats en den Zon dag daarop wordt in de Kathedraal St. Bavo een H. Mis te 9 uur voor de leden opgedra gen. Oproep cm hulp om gelden in te zamelen. Van het plaatselijk comité voor het na tionaal huldeblijk aan H.M. de Koningin, ontvangen wij onderstaand communique: In heel de stad zijn thans circulaires ver spreid. Een ieder kan nu weten dat dc gel den, die zullen worden ingezameld, bestemd zijn voor de restauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft en om de Koningin aan te bieden een album met gezichten uit de hoofdsteden des lands. Hoewel bij het nationaal comité reeds uit andere plaatsen onderscheidene bedragen inkwamen, is toch nog zeer veel geld noodig voor de uit den aard der zaak zeer kost bare restauratie van het Koor. Wij willen daarom het vertrouwen uitspre ken, dat een ieder gaarne een bijdrage Zal .willen geven, hetzij een groote of een kleine, wanneer de inteekenlijsten zullen worden aangeboden. De stad is in wijken verdeeld en met het inzamelen der gelden kan worden begonnen. Maar, zal die arbeid kunnen slagen, zal ook in Haarlem een aanzienlijk bedrag kunnen worden bijeengebracht, dan dienen veel meer ons comité te helpen, dan die zich tot hiertoe daarvoor aanmeldde. Niemand zal toch willen dat Haarlem onder de andere gemeenten een pover figuur maakt? Verschillende der comitéleden verklaarden zich reeds bereid om met lijsten rond te gaan. Doch dat is niet genoeg. Er moet veel meer hulp komen. Hier is een mooi werk te doen voor onze jonge dames en onze jon gelui, die de H. B. S. of hef Gymnasium be zoeken. Als er maar hulp genoeg komt, dan kan een ieder worden bezocht, kan ook de kleine man in de gelegenheid worden ge steld zijn gave te offeren. Het mooie van de zaak is juist dat uit alle kringen de gelden komen. Nogmaals daarom een dringend beroep op allen die willen medehelpen aan het inzamelen der gelden, onze jongedames en onze jongelui om ten spoedigste hun naam en adres op te geven aan den 2den penningmeester, den heer Th. Limperg, Ged. Oude Gracht No. 41. Laat nu niemand zich daarop gaan beden ken daar is het nu te laat voor maar een ieder een kloek besluit nemen en zich aanmelden. Indien niet, dan is te vreezen dat in Haarlem geen groot bedrag zal wor den ingezameld. En een groot bedrag is ge- wenscht' want voor het huldeblijk is ruim 400.000 noodig. Indien in alle gemeenten van het land een flinke inzameling wordt gehouden, kan dat bedrag er komen. Geboren: 16 Jurni: d. van H. Brauckmartn- Klefmann. z. van C. H. M. Seignctte-Ererts; 17 Juni d. van J. M. van Beek-van Schie; d. van J. M. Hilbers-Rodenburg; IS Juni: z. van C. v. Eijk-Kosren; z. van M. A. A. Duijn-van Ghert; z. van H. M. Vcmout-v. d. Beig. z. van A. E. And-ringa-Van dc Walle; d. van N. Ophuijsen-Fris. Overleden: 18 Juni: C. E. Ploeg-Hoogwout, 81 j.. Wijde Geldel. pad. P. Kak, 45 j., Kamperlaan. Hanzegebouw 8% uur Haarl. Inkoop- Combinatie 8 uur Klein a Capella Koor. De zeeboot „Gafoia", waarvan wij gisteren melding maakten, is zonder ongelukken door de bruggen van Haarlem heengekomen. Het kostte anders heel wat bruggemans- en zee man schap 1 DE UITBARSTING VAN DE ETNA, De toestand ernstig. BERLIJN, 19 Juni. Uit dc berichten over de uitbarsting van de Etna blijkt, dat de toe stand veel ernstiger is dan men uit de eer ste berichten kon vermoeden. De lava heeft roole verwoestingen aangericht. De dorpen 'iccioli, Pallamolata en Ferro zijn volkomen onder de lava bedolven. Een B. T. A.-bcrichl meldt nog, dat de minister van Publieke Werken naar de ver woeste gebieden is vertrokken. De „Tribuna" heeft een bericht uit Memi- sa, dat de lava tot aan Giardini en Taormu- sa is gevallen. De lavastroom, die 10 M. hoog is, gaat met ontzaglijke snelheid vooruit. De Beurs opende heden prijshoudend. Staatsfondsen 5 Nederland 95%, 6 Indië 99%. Culturen. Koloniale Bamik 165%; Indi sche Baulk 117%, Vorstenlamdien 171, H. V. A. 449. Ind'ustmêele waarden. Jurguns 57 b. Oliewaarden Koninklijke 362, Consols 118, Orion 33. Tabakken. Dei Mij. 270, Rotterd. Deii Ba,1a via 302, Senembnh 278. Rubbers. A'dam Rubber 142; Silau 110; Déli Batavia 76; Nederl. Rubber 72. Scheepvaart waarden. - Hoïl. Am. Lijn 99; Holl. Boot 21; Kon. Hoïl. Lloyd 7; Rotterd. Lloyd 122; Pa,keivaart 111: Scheepvaart Uni 114; Marine 8; Mij. Nederland 134. Amm'dnanscbo waarden. Hide and Leather 50: Steel 97; Smelting 63%: Anacon dn 90; Cigar 86; Alcison Tope'kn Voting Rails 36%; Denvor Sothem Pacific 96%; Union Pacific 141. Diefstal. Zondagmiddag zijn uit de kweekerij op Duinlust van de familie van der Vliet perziken gestolen. Door overklim- ming van een muur hebben de dieven zich toegang verschaft. Vermoedelijk jongens werk. Want behalve het afdrukken der on rijpe vruchten werden de boomen bescha digd. De politie stelt een onderzoek in. Onverbeterlijk. Een 82-jarige inwoner dezer gemeen Ie heeft zich aangemeld, om in ondertrouw te Worden opgenomen. Dat is reeds de vijfde maal, dat hij dien Stap zal dóen. Vermist. Sinds 14 dagen wordt te Scho ten vermist de 69-jarige Saakje de Vries die de woning heeft verlaten en tot op heden niet is teruggekeerd. Namens de familie ver zoekt de inspecteur van Politie te Schoten te worden bekend gemaakt met haar ver blijfplaats en bij vinding bericht. „Koninginnedag." De gehouden bloem pjesdag ten bate van feestviering der kin deren bracht de som op van 173.73. Opdracht. Hei verbouwen van twee riai- rnimlen aan den Bloemendaalschen straatweg tot garage, voor rekening van de heeren J. J. Ransdorp en D. Schuld, alhier, is opgedra gen aan de heeren Visser Aris, te Sant poort, voor f 2394. Dc Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Naar aanleiding van de oprichting der Bloemen daalsche Reddingsbrigade, kunnen we nog het volgende vernielden: Vrijdagavond tra den reeds dadelijk 15 personen als lid toe. Nader vernemen we, dat ook enkele dames weldra als lid zullen toetreden. Dit zal door het bestuur op hoogen prijs worden gesteld, want bij het werk cener reddingsbrigade is er veel, waarvoor vrouwen en meisjes beter geschikt zijn dan mannen, om nu nog maar te zwijgen van de gevallen, dat er hulp moet verleend worden aan vrouwelijke drenkelin gen. Meen echler niet, dat 't beslist noodza kelijk is, dal men moet kunnen zwemmen. Ook voor niet-zwememrs is er gelegenheid zich verdienstelijk te maken, door allerlei bij komstig weTk te verrichten, zooals 't halen van den dokier, de hulpmiddelen voor 't redden van drenkelingen of de middelen voor '1 opwekken der levensgeesten. Verder hel leggen van verbanden, 't afzetten van 't ter rein, 't klaarmaken van warme dranken, enz. enz. Ook willen we hier ewn vermelden, dat een lid van een reddingsbrigade niet ver plicht is, te water le gaan. 't Redden blijft een geheel vrijwillige zaak. Natuurlijk is oen groepje goed geoefende zwemmer»,vooral van hen, die 't reddend-zwemmen goed verslaan, een zeer gewenscht iets. Zoo spoedig mogelijk zal daarvoor een aantal personen opgeleid moeten worden. Ook is T noodig, dat de le den bekend woTden met de hnlp aan dren kelingen te verleer -n, nadat ze uit 't water zijn gehaald. Hiervoor zal een cu.tsus in eer ste hulp bij ongelukken de noodige kennis snoeten aanbrengen. Want geen hulp is vaak nog beter dan onoordeelkundige huip. Ver der zullen er aan 't strand eenige hulpmid delen moeten komen, zooals een houten tent, waarin een drenkeling behandeld kan wor den en waarin warme dekens, warme klee- ren enz. aanwezig zijn. Verder reddingsma- teriaal, zoonis een zwemvest, lijnen, een zuur stofapparaat. Wel is de politiepost aan zee van een en ander voorzien, maar dit is niet voldoende. Wenschelijk is 't, dat op 't strand palen staan, om de 100 M. waaraan zich red dingskastjes met lijnen bevinden. Natuurlijk zal een en ander geld kosten. Maar 't bestuur is vol goeden moed, dat par ticulieren en autoriteiten deze zaak met wel willendheid zullen gedenken en hun finantl- eelen steun niet zullen onthouden. Waar Katwijk, Noord wijk, Zandvoort en Sehevcnin- gen zijn voorgegaan, zal Bïoemendaai niet achterblijven. 't Voorloopig bestuur bestaat thans uit dc volgende heeren: P. A. Kok, voorzitter; A. Cassee, secretaris, Dr. S. H. Brongersma, H. Heemstra, commissaris van politie, A, J. Mei je rink, en J. C. de Vries. Posterijen en Telegrafie. Bij de Posterijen en Telegrafie is 1 Juni verplaatst G. H. Lens (o. v.) van Leiden naar Bïoemendaai. Gistermiddag had op den Heeren weg al hier «en ongeval plaats. Mevrouw A., wonen de te H'illegom, die aldaar per rijwiel reed, wilde onder het rijden een tasohje aan een naast haar rijdende dame overhandigen. Zij verloor daarbij hét beheer over hel stuur met het gevolg dat zij van haar rijwiel viel. Daar zij over hevige pijn klaagde is zij binnengebracht bij mevrouw K. aan den Heeirenweg. Op advies van Dr. Tombroc.k is zij per auto naar de Mariaslichling te Haar lem overgebracht, alwaar bleek, dat zij haar bovenarm had gebroken en het been daar van was versplinterd. Verloren voorwerpen. Terug te beko men bij; Dr. Engelbremner, Tuinwijklaan 22, een eleclr. zaklantaarn; W. van der Erf, Iepenlaan 13, een rijwielpomp; Bureau van Politie Raadhuis, «en sleutel en een paar bruine kinderschoenen. R. le Haarlem. Gelieve nog even te mel den den datum, Raadsverkiezing. In dc gisteren gehou den zitting van het centraal stembureau ter voorziening in de vacature ontstakn door het ontslag nemen van het raadslid Ji Tates, wegens vertrek uit deze gemeente is be noemd A. H, baron van Hardenbrodt van Ammerstol. Concert. Door de H. O. V. zal op Vrij dag 22 Juni a.s. des avonds van half 8 tot 9 uur het eerste der drie concerten gegeven worden. Dit concert zal gegeven worden in Groe- néndaal in de eigen muziektent der H.O.V., die daarvoor zal worden opgesteld tegen over de buitenplaats „Bosbeek" in de om geving van het ververschingshuis. Motorrijtuigen. Door B. en W. dezer ge meente is aan de heeren J. C. Pijl en J. R. Graal vergunning verleend voor het innemen van een standplaats met motorrijtuigen aan het pleintje aan den Hcerenweg tegenover het Westerhoutpark. EEN BIJZONDER JUBILEUM. Zaterdag j.l. was voor de firma A. Adriaans», Raadhuisstraat 86, alhier, «en zeer bijzondere dag. Dien dag had deze firma 125 jaar bestaan. Opgericht in 1798 door den overgrootvader van den tegenwoordigen eige naar S. P. Adriaanse, genaamd Hendrik Adriaanse, is ze in rechte linie steeds van vader op zoon overgegaan. En dan domineeren steeds <ie namen Hen drik en Simon, Simon en Hendrik. Zeker wel een van de oudste zaken van Heemstede en is het wonder, dat in de boe ken der firma telkens de namen va* oude Heemsteedsche zaken terugkeeren? De namen Peeperkorn, Reinierse, van Houten, staan in de 125 jaar zooveel maal 125 maal opgeteekend. Dat is een teeken, dat de zaak goed werk heeft geleverd. Van alle kanten waren dan ook bloem stukken toegestroomd en de voorkamer van het woonhuis geleek wel een iustwaranda. Maar bovendien 't wa« een dubbele feest dag. De opperman H. A. Klabou was tevens dien dag 40 jaar bij de firma werkzaam. De eerste post bracht hem Zaterdag de verras sende mededeeling, dat hij begiftigd was met de bronzen medaille, verbonden aan de Huis orde van Oranje Nassau. En van de firma ontving hij een goud horloge met inscriptie: „Herinnering aan 40-jarigen trouwen dienst van de firma A. Adriaanse". Laten we niet vergeten, dat dc heer S. P. Adriaanse oak reeds 32 jaar brandmeester is te Heemstede en als er brand is, zijn we gewend eerst Simon Adriaanse te zien ver schijnen. De brandweer heeft den heer Adriaanse een vulpenhouder cadeau gegeven. 't Was Zaterdag den geheden dag druk bij den jubilaris, zijn rug zal wel moe ge weest zijn van 't in ontvangst nemen van ge- lukwenschen. Maar 't is een sterk geslacht en we wen- schen den jubilaris nog vele jaren en ook zijn vazal den beer Klabou. Brandje. Gisterennamiddag omstreeks 7.30 werd brand ontdekt in oen schuur,van den heer P. aan de Raadhuisstraat alhier. De brand was spoedig door de buren met emmers water gebïuscht, zoodat de brand weer, toen deze ter plaatse kwam, geen dienst behoefde te doen. De schuur verbrandde gedeeltelijk, ook ver brandde een rijwielband, eenig timmer- en tuingereedschap. Vijf varkens in die schuur aanwezig, konden worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat uit een kookfomuis in die schuur vuur in op den grond liggend stroo is gevallen. De heer P. was niet tegen brandschade verzekerd. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij G. Derkinderen, Westerhoutstraat 16, een zilveren collier; A. A. Swolfs, Orayenester- singel, een witte geit; Joh. Smit, Raadhuis straat 1, een gouden damesring; Kruit, Zo- irierhiststraat 8, een porlemonnaie met in houd; D. Pronk, Heerenweg 103, .een porte- monnaic met inhoud; Th. Leeven, Molen- werfslaan 68, een étui met schrijfbehoeften; T. Saarloos, Glipperweg 109, ga sponningen; Kaptein, Eikenlaan GO, een gummi bal; Blank waard, Heerenweg 105, een hond (Do- bermann-pincher)Bureau van politie, Boe kenrodestraat 9, een huissleutel; Bureau v. pol., Raadhuis, een houten tabakspijp. Straatnamen. B. en W. stellen voor aan de geprojecteerde wegen op het terrein van In- sulinde en naaste omgeving de volgende na men te geven: 82. Javalaan. 84. Lombok- straat. 251 en 259. Celebesstraat. 252. Su- matrastraat. 356. Timorstraat. 257 en 260. Laan van Insulinde. 333. Bomeostraat. 478. Balistraat. „Waar gaan wij heen?" Men schrijft ons: De verkiezing is reeds eenige weken achter den rug, de uitslag is ons allen be kend, voor den één een tegenvaller, voor den ander reden tot juichen. Zoo is het al jaren geweest, zoo zal het in de toekomst wel blijven. Elke verkiezing brengt haar ver rassingen Wie had b.v. kunnen denken dat de Vrijheidsbonders 3 zetels zouden krijgen, terwijl de partij de Wilde er slechts met 1 zetel zou aïkomen? Nog meer een verrassing was wel de uit slag in de R. K. partij. Niemand had ver wacht dat de R. K. arbeiders 2 zetels zou den behalen. Had niet de WelEerw. Heer kap. Nieuwen- huizen in een schitterende rede de kiezers tot eenheid aangemaand, en had niet de rede vaö den heer de Wolf elke kans tot slagen dier partij den kop ingedrukt? Trots dit alles was de uitslag buiten ieders verwachting. Waaraan was dit te danken? Voor een groot deel natuurlijk aan den ab- normalen tijd, waardoor de arbeider-kiezer zich meer tot den arbeiderscandidaat voelt aangetrokken, maar óók was er niet vreemd aan dat de voormannen der R. K. arbeiders beweging, waaronder mannen met een lan gen dienststaat in de R. K. partij en vooral een onbespróken R. K. beginsel zich in die politieke beweging hadden geplaatst. Hoe het zij, de uitslag bracht een groote overwinning voor die arbeidersgroep. De avond van 24 Mei was voor hen een ware feestavond, en op echt Roomsche wijze werd feestgevierd. Het Roomsche Blijdschap klonk opgewekt onder de feestelingen en aan het einde klonk uit aller mond de Chris telijke groot. Den dag na de verkiezing is alles weder als gewoon, naast de 5 Roomsche raadsle den komen 2 Roomsche raadsleden, dit zijn er dus 7. Nu nog even tot éénheid komen, ook al zal dit nu niet ieder aangenaam zijn en met een beetje goeden wil is het zaakje zóó voor elkander. Zoo kon hét, maar zoo is het niet, „Waar gaan wij heen?" Deze vraag rust op ieders lippen die de zaak wat meer van nabij beziet. De R. K. kiezers, neen, de R. K. inwoners zijn in 2 groepen verdeeld. Je behoeft geen gedachtenlezer te zijn om langs den weg te zien wat er in de harten der menschen om gaat. De meest voornaamste Katholieken kijken norsch of doen of zij hun geloofsge- nooten die het met hen niet eens waren, zonder zelf ook maar een oogenblik te den ken of zij daar zelf niet een groote schuld aan hebben, niet zien. Zelfs nu nog, 4 weken na den stembus strijd worden de kiezers van den kansel ver maand, dat zij het bestuur der kiesvereëni- ging niet ontrouw hadden mogen worden, dit bestuur, dat leiding geeft en geen leiding noodig heeft, gelijk Simon Petrus zich voet stoots onderwierp aan den Christus als hij op Zijn woord zijn netten uitwierp, en dat alleen op die onvoorwaardelijke onderwer ping de zegen Gods kon rusten. Dagelijks wordt de klove grooter, Als men zijn oor eens te luisteren legt, kan men hooren dat zoo deze klove niet spoedig overbrugd wordt, deze strijd eindigt in een fanatieken oorlog, ook op economisch ter rein. Alles mokt in stilte, of in besloten kring, niemand schijnt den eersten stoot tot toena dering te willen geven. Zoo er niet spoedig toenadering komt, wat dan? Is er nu niet eens iemand, die de kat de bel aanbindt, opdat, vóór de maand September in het land is, (en die paar maanden zijn zóó om) de zaak gezuiverd is? Voor dien tijd zal de vrede geteekend moeten zijn, anders bestaat de kans dat deze oorlog nog 4 jaar zal duren, en dan zijn de gevolgen niet te overzien. Die samenwerking moet niet, zooals ,,Pe- regrinus" in „Heemsteedsche brieven" No. 8 zegt op 4 Sept. beginnen, néén, op 4 Sept. moet men weten wat men aan elkander heeft. Het gaat hier nu niet om die 2 gekozenen, maar om het aantal kiezers dat hen geko zen heeft, die op 24 Mei uitspraak gedaan hebben, in zake het conflict met het bestuur der R. K. Kiesvereeniging. Ook ik, en het overgroote deel der kie zers die op de heer Zegwaart gestemd heb ben aarzelen met „Peregrinus" geen oogen blik den heer Zegwaart en mej. Hoekstra onder de R. K. raadsleden te rangschikken, maar „een kat in het nauw gedreven kan gevaarlijk zijn," en als men de gekozenen nu eens niet als rechtschen wilde erkennen? Er staat de 4 volgende jaren veel op het spel. Heden hebben de ouders, en naar ik verwacht, velen hun handteekening gezet voor een R. K. bijzondere school, ook vele andere specifiek Roomsche zaken zullen in behandeling komen, om van de wethouders benoeming nog maar niet te spreken. We hebben elkander dus noodig. Welnu wat zal er de eerste dagen gebeuren? Zou het niet op den weg liggen van het bestuur der R. K. kiesvereeniging hierin het initiatief te nemen? De heer M. L. A. Klein, zegt het zoo juist in de „N.H.Ct." van 14 Juni, „er diene door het verledene een streep gehaald te worden, en voor de toekomst gestreefd naar de eenheid. Niet alleen in den Raad, maar ook in de Kiesvereeniging." Wordt dit bereikt dan staat vast dat deze strijd voor ons allen een leerschool is ge weest, en zal onze mooie Roomsche partij, in dezen strijd gesterkt, grooter worden, om dat er uit geleerd is, dat wij elkander noo dig hebben tot bloei onzer R. K. partij. HAARL. SCHIETBOND. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD. Het weer heeft de eerste periode van 4 dagen niet erg mee gewerkt behalve op den openingsdag en Maandag na den middag. Zoo'n eerste tijdvak kenmerkt zich in den regel door slappe deelname en waar nu ook het weer niet medewerkte waren de ver wachtingen al zeker niet hoog gespannen. Toch is de opkomst niet tegengevallen en hoewel de wind vrijwel in dc tent stond had men er met het schieten geen last mede. Zondag heerschte er al een vroofijke drukte in de tent, welke door enkele heeren smaak vol met bloemen was versierd. Het verblijf er in is zeker aangenaam men kan er de vele kieken (enkele nog van zeer ouden datum) rustig bekijken, terwijl de heer Koopman, verbonden aan de Nieuwe Haarl. Courant, weer gezorgd heeft voor eenige geestige teekeningen. Dit werk is hem goed toever trouwd hij had er verleden jaar in Boeken rode reeds groot succes mede. In deze eerste periode zijn de dagmedail les behaald als volgtVrijdag 15 Juni, BuIk (staande houding) N. v. Keulen 100 p. (maximum) Buks knielende houding) H. J. v. Tongeren 100 p. (max.) Margageweer M. J. Vink 36 p. (max.) Cylindergeweer M. J. Vink 93 p. Zaterdag 16 Juni Buks (st.) A. J. Rijkens 97 p., Buks (kn.) C. Lindeman 99 p. Marga geweer W. v. Egmond 35 p. Cylindergeweer Hekker 95 p. Buks (st.) J. W. F. Fran- Buks (kn.) J. W. F. Fransoo 100 p. (max.) Margageweer E. v. Honschooten 36 p. (max.) Cylinder N. v. Keulen 96 p. Maandag 18 JuniBuks (st.) H. v. d. Laan 98 p.Buks (kn.) W. de Boer 100 p. (max.) Margageweer C. Eldermans 36 p. (max.) Cylindergeweer W. de Boer 99 p. Dameswedstrijd Buks (kn.) Mej. Th. v. Honschooten 57 p. De tot nu toe behaalde maximums zijn behaald Op buks (staande) N. v. Keulen 100J. W. F. Fransoo 100 op buks (knie lend) H. J. v. Tongeren 100 J. W. M. Fransoo 100 W. de Boer 100 op Marga geweer 36.3 C. Eldermans 36.2 J. Viets 36.2 H. v. Tongeren 36.2 P. Langendonk 36.1 M. J. Vink 36.1 J. v. d. Berg 36.1. Op Cylindergeweer nog geen een. De resultaten zijn dus niet slecht; in de verdere dagen zal er nog hard gewerkt moe ten worden. Indien het weer nu een weinig meewerkt zullen we nog menig gezellig uurtje bijeen zijn en hoop ik dat vele belangstellenden eens een kijkje komen nemen. PROPAGANDAWEDSTRIJD. Eindelijk is deze uitslag bekend geworden en blijkt, dat Haarlem er in geslaagd is de 2e en 3e plaats te bezetten. Gen. Joubert heeft den 2en prijs ('n verguld zilveren me- 130 cartons en 2790 p. en Gen. v. Merlen den 3en prijs ('n verguld zilveren medaille) met 127 cartons en 2817 p. Bloem. Commando heeft het jammer ge noeg niet verder kunnen brengen dan tot no. 16 met 102 cartons en 2692 p. Aan den Heer A. H. de Wilde is een zil veren kunstvoorwerp ten deel gevallen voor het beste resultaat in de eerste 2 ronden met 18 cartons en 381 p. Dit resultaat behaalde hij na loting met den heer J. W. Mulder te Heemstede. Van de Haarlemsche schutters ontvangen nog een zilveren kunstvoorwerp als resultaat in 3 ronden J. W. Mulder 27 cartons en J. W. F. Fransoo 27 cartons. Een zilveren medaille ontvangen nog L. de Raad 26 cartonsA. H. de Wilde 26 c. J. A. J. Beeren 26 c. A. F. Bos 26 c. HALFWEG, 18 Juni 1923, M. de R. verleen mij s. v. p. een plaatsje, om het schrijven van 12 Juni van den heer Stokman te beantwoorden. Dat ik mijn naam niet teeken M. St., is omdat mijn naam niets heeft te maken met de zaak waarom het gaat, n.l. een midden- standsbelang, en ik durf wel te teckenen Middenstander. Er wordt, en in een kleine plaats vooral meer naar den persoon, dan naar den naam gezien; dit ondervindt n.en dagelijks. Daarom mijn Standsnaam. Dat S. verwacht, dat ik een raadszcteltje opeisch voor mijzelf, heeft hij mis, want dit is niet mijn belang. Immers.... een raadslid mag voor zijn gemeente geen werken maken, en daarvoor gelden ontvangen. Dus eigenbe lang houdt mij ervan terug. Maar het zou voor mij en voor verschillende mijner stand- genooten van belang zijn, om een midden stander naar voren te brengen, die mij zou kunnen bijstaan, om de, in deze gemeente bestaande oneerlijke concurren tie uit den weg te ruimen, die voor ons bestaat in onze gemeente P. J, M. Ik heb dit langs andere wegen geprobeerd, zonder resultaat. Zelfs S. zelf heb ik er vroeger over gesproken, en wensch dit weder te Een vruchtbare vergadering. Zóó mag werkelijk genoemd worden de bijeenkomst van de K. S, A. op Vrijdagavond j.l. ge houden in de Sociëteit „Sint Bavo". De op komst was uitmuntend, ofschoon nog niet allen vertegenwoordigd waren, die er wezen moeten. Er zijn vele nuttige zaken behan deld, die weer eens laten zien, dat de K.S.A. werkelijk onmisbaar is, om de algemeene belangen te behartigen. Onlangs vroeg iemand op een collectief ontbijt eener ka tholieke vereeniging, of men daar nu eerst de goedkeuring der K. S. A. had moeten vragen. Dat was een domme vraag, want het mag bekend geacht worden, dat de K, S. A. niets te maken heeft met de in terne aangelegenheden der afzonderlijke vereenigingen, doch alleen optreedt, als het de zaken geldt van alle katholieken geza menlijk. Het blijkt noodig te zijn dit nog eenige malen te herhalen. Wat die alge meene Katholieke belangen zijn, kan men uit het vervolg van dit verslag opmaken. De mededeelingen, Met genoegen kon de voorzitter terugzien op het werk der K. S. A., die de Conferenties voor met-ka tholieken organiseerde. Het is genoegzaam bekend, dat ze een succes zijn geworden. Finantieel is het een dure liefhebberij voor de K. S. A. en het heeft heel wat moeite gekost de benoodigde gemaakte onkosten te kunnen betalen. Intusschen gaat de K. S. A. door met dezen arbeid en er zal een Permanente Commissie worden samenge steld, die de systematische voorlichting van niet-katholieken tot taak krijgt. Een flinke geldelijke steun voor dit doel is noodzake lijk. R.-K. Oratorium-Vereeniging. De K.S.A. die zich bezighoudt met de oprichting en instandhouding eener zoodanige vereeniging, is thans zoover gevorderd, dat de hoogste Kerkelijke Overheid aan een gemengde Zangvereeniging haar goedkeuring kan hech ten, mits deze vereeniging natuurlijk alles zins op peil komt te staan. De zaak van de leiding is daarbij negen tiende van het suc ces. Een prima leiding en een respectabel bestuur. Ziedaar, wat we noodig hebben. Zangers en zangeressen, bij dozijnen, doch d- leidingl.... de leiding! De R.-K. Volksuniversiteit, Moeilijk vraagstuk. Op meerdere plaatsen met groot enthousiasme begonnen, grootsch opgezet is het op meerdere plaatsen met een vol slagen fiasco geëindigd. Te weinig deelnemrs, te hoogdravende do centen, die van de toehoorders veronder stellen, dat zij allerlei voorbereidende stu dies achter den rug hébben. Sommige van de Volksuniversiteiten hebben zich deerlijk in de schulden gestopt. j De K. S. A. in Haarlem wil wat' leeren van de ondervindingen, elders opgedaan. Er ii nu een commissie benoemd (en al eenigen tijd vol ijver aan het werk, bestaande uit gedelegeerden van „Geloof en Wetenschap" en de R.-K. Leeszaal, onder voorzitterschap van Dr. Vlaar, ten einde de zaak te bestu- deeren en aan het bestuur der K. S. A. rap port uit te brengen. Men wordt daardoor be hoed voor onberaden en overijlde stappen „Haast u langzaam'' is een wijs woord. Huldiging H. M. de Koningin. Op ver zoek van het Noord-Hollandsche Comité tot huldiging van H. M. de Koningin op 6 Sep tember te Amsterdam, zal de K, S. A. zich tot de Katholieke Organisaties richten van Haarlem en Omstreken om aan de vaandel- hulde deel te nemen. Een circulaire met ge gevens zal dezer dagen verzonden worden. De vergadering der K. S. A. juichte het plan ten zeerste toe. Jaarverslag Penningmeester. Dat was zeer interessant. De K. S. A. die zooveel nuttig werk onderneemt, heeft ook inkom sten noodig. De K. S. A. is de samenvatting van alle R.-K. Vereenigingen in Haarlem en omstreken. Deze vereenigingen storten bij dragen in de kas der K. S. A. Die bijdra gen zijn nu niet overweldigend. Tegenover die ferme offervaardigheid staat, dat dc K. S. A, dit eerste halfjaar al meer dan 12 honderd gulden uitgaf. Het bestuur van den Kath. Kring besloot (behou dens nadore goedkeuring der ledenvergade ring) haar toelage te verdubbelen, wat ge tuigt van edelmoedigheid, aan de jeugd zoo eigen. Een schitterende eigenschap van den Pen ningmeester kwam aan het licht, die bij een toelage der samenstellende vereenigingen van 162 gulden per jaar, verminderd met heel wat uitgaven, toch nog 217 gulden schoon geld overhield. We hebben een juweel Van een penningmeester. Helaas, ondank is 's werelds loon, hij werd op de vergadering van Vrijdag j.l. vervangen door den heer W. J. A. Stalpers, van den Arkabond. De heer Stalpers, ambtenaar op de gemeente- bureaux, zij welkom toegeroepen. Moch het zijn jeugdige werkkracht gelukken een ste vige basis te leggen onder de vermolmde schatkist der K. S. A. Een eervolle en hoogst nuttige taak. De volgende punten, behan deld op de K. S. A.-vergadering van Vrijdag j.l. zullen we morgen mededeelen. doen bij gelegenheid, op een vergadering. Misschien is het u nu meer duidelijk waar voor mijn eerste schrijven? Wat uw verdediging over splitsing der kiesver. aangaat. Och mijnheer, wat is u voorzichtig om u te verschuilen achter twee Geestelijken. Hadden deze ter vergadering geweest; dan was uw voorstel aange nomen geweest met 2523, Het is even wel toevallig dat ik ook een Geestelijke in het stuk kan laten voorkomen, en wel ter vergadering, waar, door diens stem uw voor stel werd verworpen met 2323, dus deze was ter elfder ure op zijn post. En ik wil er hier dan ook nog even nadruk opleggen, dat, was niet bijtijds door een lid van de Kiesvereeniging uw streven doorschouwd, dan had het werk van jaren, gewrocht door noeste vlijft van uw mede- en vroegere be stuursleden, met één slag tegen den grond gelegen, n.l. de eenheid in de kiesveroan»- ging van Haarlemmerliede. Wat betreft uw insuniatie over R. N. en het bespotten daarvan. Dit vind ik een be stuurslid van een R. K. Kiesvereeniging on waardig. En ik verzoek u beleefd mijnheer S, mij in mijn heilige beginselen niet verder te kwetsen. En, het is zoo gemakkelijk de goegemeente te vangen, met, „hij bespot het geestl. gezag." Laat af Stokman! want met mijn heilige beginselen laat ik niet spotten. Dat u vreest dat ik met mijn schrijven niet veel zal bereikt hebben, dit strekt u niet tot eer. Ik had anders verwacht, want nu er nog een paar jaren voor de boeg staan voor een volgende verkiezing van den gemeenteraad, zou u veel goeds tot stand hebben kunnen brengen, voor een stand, waarvoor u toch misschien nog wel wat voelt! Ik had reeds op u gerekend bijvoor baat. Mijnheer Stokman, sta nu eens even stil, en bedenk dan eens dat ieder schrijver altijd zijn naam niet onder zijn stukken zet, om welke reden dan ook. Ik heb bier gegronde reden voor! Als straks in de vergadering van de kies vereeniging de stem van een middenstander zal klinken, met gegronde redenen, kom dan naast hem staan en tracht hulp te verleenen, om oneerlijke concurrentie uit de gemeente te ruimen en te weren. Ik wil u verder groeten en wensch, indien u het nog noodig mocht oordeelen, u verder op een onzer vergaderingen, verder duidelijk te maken wat u vraagt. Beleefd dankend M. d. R. Hoogachtend, MIDDENSTANDER, Discussie gesloten. Redactie,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2