BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad 19 Juni 1923 PARLEMENTAIRE KRONIEK. fiEM. BUITENL. BERICHTEN. BIMMENLARDSCH NIEUWS. LIEFDE OVERWINT België en het Fransche antwoord aan Engeland. De Amerikaansche minister van Financiën gaat een studiereis door Europa maken. De Kleine Entente en Bulgarije. Het vraagstuk van Tandzjer. Strijd tegen de inelaatschheid. Onder de Telegrammen: Te Lausanne is nog geen overeenstemming verkregen. Theunis heeft van den Koning een opdracht tot vorming van een nieuw ministerie gekregen, doch heeft bedenktijd gevraagd. Polen protesteert tegen uitlatingen van den Pruisischen minister Braun. Engeland en het Saargebied. Het verloop der Buigaarsche revolutie. Henri Ford geen candidaat voor het presidentschap der V. S. Aard" schokken op 700 mijl van Washington. FEUILLETON De -voordracht voor den Hoogen Raad De verhoogt Qg der collegegelden Het mijn-wezen JJe salarisregel.mg bij het M. O. In zake dc v.oordracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad, die zeer lang heeft opgehouden, bleek, dat sommige Kamerleden hun -taak, laat ons maar zeggen, als een grap, een lolletje, opvatten. Er zijn geestighedenf?) te noteeren, zoo als stemmen op de leden KI eerekoper en Braat en wie de uitgebrachte stemmencijfers nader beziet, komt tot che conclusie, dat sommigen maar raak stemmen. Van grooten ernst getuigt ook niet de grvoote variatie in uitgebrachte stemmen: 83——81687168 73—69; voor de tweede plaats bijvoor beeld werden eerst 81 stemmen uitgebracht en enkele minuten later, toen een nieuwe vrije stemming noodig was, wijl niemand >:en meerderheid had behaald, zakte het iantal ingeleverde stembriefjes tot 68. Is hier niet alle ernst zoek? Het resultaat der stemming was intusschen lis volgt: Eerstvoorgedragene de Haagschc raadsheer mr. J. van Gelein Vitringa; twee de de Amsterdamsche raadsheer mr. A. Slo- temaker L.Hzn.; derde de Haagsche raads heer mr. P. Polvliet. Het wetsontwerpje tot verhooging der col lege-gelden werd aangenomen met 42 tegen 32 steramen. Van de Linkerzijde stemde al leen de heer Van Gijn voor. Van de Rech terzijde stemden Mevrouw BronsveldVi tringa en de heeren Bulten en Visscher tegen. Minister van Swaay kwam aan de Regee- ■ingstafel zitten in verband met de behan- leling eener suppletoire Waterstaatsbegroo- ting, noodig geworden, omdat ook het De partement van Waterstaat een stukje der erfenis van het opgeheven Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ge kregen. De heer Hermans en zijn betoog was uitstekend gedocumenteerd klaagde daar bij over de veel te dure administratie der Staatsmijnen en over de te groote veHaging der loonen voor dc mijnarbeiders. De Minister zegde een onderzoek toe naar het technisch en administratief beheer der Staatsmijnen. De Vrijzinnig-democratische heer Mar- chant is een verwoed interpellant. Het schijnt een manie bij hem te worden. In de Kamerzitting van Vrijdag, interpel- 'eerdc hij over dc salarisregeling van dc eeraren bij het Middelbaar en Voorberei- lend Hooger Onderwijs. Zijn vragen waren duidelijk. Ze vormden 'nderdaad het resumé van zijn betoog. Het waren de volgende: 1. Wat zijn de motieven, welke de Re- •eering er toe hebben geleid, de onderlinge lalaris-verhouaingen van het Bezoldigings besluit te verbreken door een verlaging al leen van de salarissen van leeraren bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs? 2. Is de Regeering van oordeel, dat het onderwijs, door deze leeraren te geven, niet zal liMen wanneer zij 30 (36) lessen zullen moeten geven per week? 3. Hebben de deskundige adviseurs der Regeering niet gewaarschuwd in het belang van het onderwijs, tegen de nieuwe salaris regeling en tegen het opdragen van 30 (36) lessen per week? De Minister van Onderwijs heeft daarop geantwoord, dat „hier principieel geen ver laging van salarissen" is; dat men op z'n hoogst zou kunnen zeggen dat gedurende een grooter aantal uren voor hetzelfde salaris gewerkt wordt, In de meeste gevallen zou het een verschil van enkele uren uitmaken. Volgens de nieu we regeling worden aan een leeraar zonder zijn toestemming niet meer dan dertig weke- lijksche lessen van 50 minuten elk opgedra gen. Afgezien van het feit, dat 30 X 50 mi nuten precies evenveel is als 25 X 60 minu ten (de regeling die van Thorbecke's dagen af tot ver in deze eeuw als de normale gold) mocht men aldus minister de Visser ook niet over het hoofd zien, dat zelfs in de allerjongste periode heel wat leeraren de 30 lesuren naderden. Vijftig pet. toch gaven meer dan 24 uren les, 44K- pet. meer dan 26 uren, 23 pet. meer dan 28 uren en 18 pet. meer dan 30 uren. De heer Marchant heeft naarstig deze cijfers bij elkander opgeteld en daarop den minister van onderwijs ver weten, dat men aan zijn departement niet kan rekenen, wijl hij zoo al tot 135 pet. was gekomen. Het ontbrak er nog maar aan, dat de vrijzinnig-democratische afgevaardigde hieraan nog de 50 pet. met 24 of minder les uren toegevoegd had. Zijn berekening deugde niet. Ook viel de heer Marchant den Minister aan over de uitbreiding van het aantal leer lingen per klas van 24 tot 30 in de laagste drie klassen. Zeker doet de Minister dit niet voor z'n plezier. Maarde noodzakelijkheid dringt tot bezuinigen. En dan moet men met veel ge noegen nemen; ook al verzucht men wel eens of het nu niet zachtjesaan tijd wordt om ook de militaire uitgaven eens wat krachtiger te besnoeien. Toen dan ook in 1916 Minister Cort van der Linden, teneinde de vorming van parallelklassen te voorko men, de klassen liet volstoppen met niet meer dan 30 kinderen klaagde er niemand over. En in Amsterdam werd onder den socia- listischen Wethouder van Onderwijs Vliegen het aantal leerlingen van de laagste drie klassen ook op 30 bepaald. Met beslistheid weigerde de Minister me- dedeeling van de adviezen der inspecteurs. De heer Marchant kwam toen met een mo tie, waarin herziening der regeling gevraagd werd. HET FRANSCHE ONTWERP-ANTWOORD AAN ENGELAND. Dc Belgische minister van buitenlandsche taKcn heeft aan den Koning den tekst meegedeeld, van het antwoord, dat de Fransche regeering voorstelt op het Engei sche memorandum te geven. In dat ant woord wordt gewezen op de bedoeling van de Fransche en de Belgische regeering om de entente met Engeland en Italië te hand haven. Het antwoord legt nadruk op de noodzakelijkheid, dat Duitschland het lijde lijk verzet opgeeft. De Duitsche regecring zal een proclamatie tot de bevolking moe ten richten en eischen, dat de staats-be- ambten en ambtenaren hun dienst hervat ten en ophouden het bestuur van het gebied door den bezetter te bemoeilijken. Dan zou de huidige bezettingsvorm door zgn. on zichtbare bezeting vervangen kunnen wor den, d. w. z. overal, waar gewerkt wordt, zouden de soldaten van de bezetting weg genomen kunnen worden. Zij zouden dan nog slechts ten doel hebben bescherming van de civiele missies der bondgenooten en van de arbeiders in het algemeen. Het antwoord van Belgic zal binnenkort te Parijs kenbaar gemaakt worden. DE VEREENIGDE STATEN EN EUROPA. Naar men verneemt, is Mellon, dc Ameri kaansche minister van financiën, die een pleizierreisje naar Europa gaat maken, voornemens er een studie te maken van de economische toestanden. Daarmee be oogt hij, zijn departement in staat te stel len, zijn politiek ten dezen te bepalen. Naar wordt gemeld, zal Melon besprekin gen houden met tal van financiers en staatslieden in Europa en zal hij pogen, te komen tot een regeling met die landen, die zich nog niet met de Ver. Staten hebben verstaan over de afdoening van hun schul den aan dat land. Waarschijnlijk zal Mellon op 23 Juni ver trekken. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. Naar Havas uit Lausanne verneemt', ver wacht men dat deze week de conferentie zal eindigen. Ismet Pasja zou nieuwe instruc ties uit Angora hebben ontvangen. DE KLEINE ENTENTE EN BULGARIJE. Nu het kabinet van Sankol geëischt heeft, dat de gemobiliseerde reservisten, voor zoover hun aantal dat der manschap pen, bij het verdrag van Neuilly toegestaan, te boven gaat, naar huis gestuurd zullen worden, heeft de kleine entente er van af gezien verdere maatregelen te treffen. Het gevaar voor verwikkelingen is dientenge volge voorbij. Sedert gisteren is het telegra fisch verkeer met Bulgarije verbroken. Vluchtelingen deelen mede, dat op tal van plaatsen nog botsingen tusschen aanhangers van de regcering en de boeren plaats vin den. De gemeenschappelijke stap van de kleine entente te Sofia, welke Vrijdag zou plaats hebben, is niet doorgegaan. Naar de Times uit Weenen verneemt. zou dat het gevolg zijn van Engelands tusschenkomst, dat te Praag, Belgrado en Boekarest een „vriendelijke wenk" gegeven had, dat de Engeische regeering het zeer wenschelijk achtte, dat aan de Balkan-landen en de Mid- den-Europeesche staten zou worden toege staan zelf hun lot te bestieren en dat het proces van binnenlandsche consolidatie, dat thans gaande is, niet gestoord zou worden door buitenlandsche tusschenkomst. UIT HET BEZETTE GEBIED. De voedselvoorziening in het Roergebied heeft door de stremming van het Duitsche spoorwegverkeer en de voorwaarden, die de Franschen thans voor het vervoer van le vensmiddelen langs de gemilitariseerde lij nen stellen, een hachelijk aanzien gekregen. Die voorwaarden zijn: le. betaling van de vracht in de kas der Fransch-Belgische regie; 2e betaling van 10 pCt, der waarde van de zendingen. De tweede voorwaarde is in lijnrechten strijd met de vroegere belofte, dat het ver voer van voedsel uit het onbezette naar het bezette gebied vrij van elke heffing zou blijven. Daarom weigeren de Duitsche auto riteiten in de Fransche voorwaarden te tre den; zij weigeren ook de treinen met le vensmiddelen, die nog op de eenige dagen geleden bezette lijnen staan, tegen betaling der 10 pCt. van de Franschen over te ne men. Gisteren hebben de Franschen het station Gelsenkirchen-Schalke, de Belgen de mijnen Hugo 1, II en III bezet. BELGISCHE SOCIALISTEN. Het socialisten-congres te Brussel heeft Zondag zijn werkzaamheden besloten, Mare Somerhausen heeft over de buitenlandsche politiek gesproken en gezegd, dat er van Duitschland meer geëischt wordt dan het geven kan. Door de Roer te bezetten heeft men, meent deze spreker, het verdrag van Versailles geschonden. Door onze vergoe- dingspolitiek, zoo besloot Somerhausen, hebben wij de achting van de wereld ver loren. Het congres heeft vervolgens de door Vandervelde ingediende motie aangenomen, De kwestie van het subsidieeren der confessioneele scholen is niet afgehandeld, HET VRAAGSTUK VAN TANDZJER. Binnenkort zal te Londen de conferentie van Fransche, Spaansehe en Engeische ge delegeerden worden gehouden ter behande ling der Marokkaansche aangelegenheden, die de voorbereiding moeten vormen voor een conferentie, waar de status van Tandzjer zal worden vastgesteld. De drie regeeringen hebben deskundigen benoemd, maar de juis te datum voor de samenkomst te Londen is nog niet vastgesteld. Men hoopt, dat het mo gelijk zal blijken de kwestie van Tandzjer, die zeer moeilijk en ingewikkeld is, nog dit jaar in de algemeene conferentie te onder zoeken, doch de Engeische regeerihg heeft het wenschelijk geacht, dat een voorloopige bespreking van deskundigen den grondslag zou leggen voor de behandeling van het vraagstuk door een later te houden confe rentie. Dit plan is aangenomen. De Times zegt dienaangaande: Marokko is een land van onmetelijke natuurlijke hulp bronnen en als Tandzjer tot de ingangspoort wordt gemaakt van Noord-Afrika, waartoe het voorbeschikt schijnt te zijn, door de na tuur, zal het noodig zijn een spoorweg naar het binnenland en een haven aan te leggen, geschikt om aan koopvaardijschepen in alle weder een goede veilige liftolaats geven. Maar het allereerste vereischte voor den handel, niet alleen van Engeland is, Jat er geen kunstmatige hinderpalen voor den han del worden opgesteld. De deur moet voor alle landen open staan en gelijkheid voor al le nationaliteiten moet worden gehandhaafd, of liever gezegd: ingevoerd, door inrichting van een onpartijdig, eerlijk douanebeheer. DE ENGELSCHE VLOOT IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE, Het Journal te Parijs verneemt uit Londen dat Engeland eraan zou denken zijn oorlogs vloot in de Middellandsche Zee te versterken tot een scheepsmacht, grooter dan die in den Atlantischen Oceaan. EEN DUIKKRUISER. De duikboot X I, het grootste en sterkste onderzeesche vaartuig ter wereld, is te Cha tham van stapel geloopen. Het „mystery ship," zooals het genoemd is, heeft een wa terverplaatsing van 2780 ton aan de opper vlakte en van 3600 ton, wanneer het onder gedompeld is, wat duizend ton meer is dan ae Engeische hadden en de Duitsche duik- kruisers van 2200 ton (ondergedompeld) zoo als de U 142. Hoewel alle bijzonderheden zorgvuldig geheim gehouden worden, weet een Engelsch blad te vertellen dat dp XI onder water door electriciteit en boven water door stoom voortbewogen wordt. Als kaliber van het ka non, dat de duikkruiser zal dragen, wordt opgegeven 30 c.M. of nog meer. Hier doet zich een belangrijke kwestie voor, in ver band met de overeenkomst van Washington, waarbij Engeland zich verbonden heeft, geen oorlogsschepen te bouwen met kanonnen grooter dan 20 c.M. (8 Eng. duim), behalve in het geval van de twee nieuwe linie-sche pen die al in aanbouw waren. De XI_werd op stapel gezet tien dagen vóór de nieuwe overeenkomst geteekend werd en men schijnt van Engeische zijde te willen aanvoeren dat de beperkingen betreffende de wapening op den duikkruiser niet van toepassing zijn. UIT CHINA. President Li-joeanhoeng heeft een beroep gedaan op Tsjang-tso-lin, den militairen dictator te Moekden, om hulp in de huidige crisis. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat de President een proclamatie heeft uitge vaardigd, waarin hij generaal Tsjang heeft benoemd tot commissaris voor de onder drukking van den opstand. De Italiaansche priester Malotto en vijf honderd Chineezen zijn bij Jingtsjen 100 mijl noordelijk van Hankou door bandieten gevangen genomen. De bandieten omsingel den de kerk, mishandelden de gevangenen en voerden hen weg naar het gebergte, De bediende van Malotto werd naar Han kou gestuurd met den eisch, dat een losgeld van 1,000,000 dollar of anders 10,000 gewe ren zouden worden verstrekt. Zoo niet dan zou de priester worden dood geschoten. Roovers hebben Taosji omsingeld, waar een Londensc'n zendingsstation gevestigd is. De vrouwen zijn in veiligheid gebracht. Als resultaat van de jongste gebeurtenis sen in China is de toestand daar zeer ver ward. De Senaat en de Kamer hebben de decre ten, van den 13den Juni door de president der Republiek uitgevaardigd van onwaarde verklaard. Echter kon in de Chineesche volksverte genwoordiging geen voldoend aantal stem men worden verkregen om het ontslag van den president der Republiek te bekrach tigen. UIT NOORWEGEN. Zondag is in de papierfabrieken van Kns- tiania een staking uitgebroken die 14.000 werklieden omvat. De regeering tracht de beide partijen tot hervatting der onderhan delingen over een schikking te bewegen. TEGEN DRANKSMOKKELARIJ. De te Kristiania gehouden internationale conferentie tegen dranksmokkelarij is gister geëindigd. Officieel wordt medegedeeld dat de uitkomsten bevredigend zijn voor Noor wegen. UT PALESTINA. De aanvaller van kapitein Swang, den of ficier van de Britsche gendarmerie in Pales tina die Vrijdag is vermoord toen hij reis de tusschen Ramleh en Jaffa is geïdentifi ceerd als een berucht roover. Er zijn maat regelen genomen om hem te arresteeren. EUROPEESCHE IMMIGRATIE IN ZUID-AMERIKA. Naar La Nacion verneemt heeft de Boli- viaansche regeering aan de Bolivian Oil Land Syndicate, een Engeische maatschappij 12.000.000 H.A. land aan de Braziliaansche grens in concessie gegeven. Er zullen zich hier Europeesche immigranten vestigen. POLITIEKE STAKING IN BUENOS- AYRES. De anarchist, die luitenant-kolonel Va- reda had vermoord, is in de gevangenis door een schildwacht doodelijk gewond. Naar aanleiding daarvan hebben de communisten een staking afgekondigd. De havenarbeiders hebben zich bij de beweging aangesloten. DE ETNA. Er zijn verscheidene bij kraters gevormd op de Noord-Oostelijke helling van de Etna. Lavastroomen verwoesten dc bouwlanden en hebben het station Castiglione vernield. Het dorp Linguaglossa wordt ernstig be dreigd door een lavastroom van 300 meter. STRIJD TEGEN DE MELAATSCHHEID De Daily Chronicle meldt, dat er binnen kort een beyeging op touw zal worden ge zet om een einde te maken aan de melaatsch- heid in het Britsche rijk. Na afloop van het internationaal congres over de melaatsch- heid, dat de volgende maand te Straatsburg zal worden gehouden zal een commissie van deskundigen en vertegenwoordigers van de Dominions beginnen de medische en finan- cieele middelen bijeen te brengen voor een campagne tot bestrijding der gevreesde ziekte in indië, Afrika en andere deelen van het rijk. Sir Leonard Rogers, een der bekendste autoriteiten op het gebied van melaatschheid en andere tropische ziekten, deelt in een in terview mede, dat men thans met de behan deling van inelaatschen zoo ver gevorderd is, dat met eenige inspanning en met financieele hulp de ziekte binnen dertig jaar geheel kan worden uitgeroeid. Binnen achttien maanden na de invoering van de laatste methode van behandeling in de grootste leprozen-inrich ting van Britsch-Indië, was de sterfte naar hij mededeelde, tot een vijfde der vroegere ge daald en in China was een soortgelijk resul taat bereikt. Ook de besmettelijkheid der ziekte was belangrijk beperkt en in zeer ge lukkige gevallen geheel verdwenen. Ook was alreeds in sommige districten, waar de me laatschheid epidemisch was, (ver verspreid liggende), en waar de lijders in het begin stadium hun ziekten plachten geheim te hou den, verkregen, dat zij zich in grooten getale aanmelden ter behandeling en dit geeft, naar Sir Leonard Rogers meent, gegronde hoop op een afdoende beteugeling van de ziekte. Tusschen Tsjech-Slowakije en België zijn besprekingen begonnen over een han delsverdrag. Wij maakten eenigen tijd geleden mel ding van de wet, waarbij in Hongarije, in na volging van Tsjecho-Slowakije, een soort bouwplicht zou worden ingevoerd. Het ontwerp heeft weinig instemming gevonden de Hongaarsche koopliedenbond heeft zich tot de regeering gewend, met het verzoek het ontwerp in te trekken. Als com pensatie Rieden de kooplieden aan vóór het einde van 1924 honderd woningen voor ambt- tenaren, en wanneer de Hongaarsche kroon zich stabiliseert, in 1925 nog vijftig huizen te bouwen voor te zamen een milliard kro nen, welk bedrag door de emissie-bank zou moeten worden voorgeschoten. De vereeni- ging van spaarbanken, de bankiersvereeni- ging en de bond van industrieelen hebben aanbiedingen in denzelfden geest gedaan men neemt daarom aan, dat de regeering in derdaad het ontwerp zal intrekken. Het bekende, door aartshertog Joseph in een park herschapen Margaretha-eiland in den Donau, dat sinds 1908 aan de stad Boedapest behoorde, is met de geneeskrach tige badinrichtingen en de zwavelhoudende bronnen verkocht aan een Amerikaansch consortium onder leiding der Hongaarsch- Amerikaansche bank. De staat heeft zich bij eventueelen wederverkoop de optie voorbe houden. Op een bijeenkomst van metaalbewer kers te Moskou heeft Trotski een redevoe ring gehouden. Hij verklaarde, dat de econo mische positie der kapitalistische landen wankel blijft, hetgeen voor een groot gedeel te is toe te schrijven aan hun politiek van iso latie ten opzichte van Rusland. Niettemin beginnen Rusland's internationale betrekkingen zich uit te breiden. Het een heidsfront, door de transportarbeiders ge vormd, beteekent een groote overwinning van de communisten. Dé nieuwe regeering Witos in Polen zal ongetwijfeld geneigd zijn tot een meer vredelievende politiek ten op zichte van Rusland. De Russisch-Japansche verhoudingen zijn ook aan het verbeteren. Waartoe de politiek van lord Curzon leiden Zal, is nog met te zeggen. Wat den binnenlandschen toestand van Sowjet-Rusland betreft, is sedert de invoe ring der nieuwe economische politiek, de wel stand der boeren toegenomen. In de kleine en gemiddelde industrie valt een verlevendi ging waar te nemen. In 1922 bedroeg de ijzer- productie van Rusland slechts 6 millioen poed tegen 290 millioen poed per jaar vóór den oorlog. En voor 1923 vermeldt het produc tie-programma slechts 9 millioen poed. Aan exploitatie van de onlangs in het gouverne ment Koersk ontdekte ijzerlagen kan voor- loopig niet gedacht worden en de metaalvel- den van Kriwaja Roka zijn wel zeer rijk, maar er zijn daar op het oogenblik slechts drie mij nen in werking. Klaarblijkelijk onder invloed van het dezer dagen gepubliceerde artikel van Lenin over de coöperaties, heeft de hooge raad van volksverzorging zijn aandacht aan deze kwestie gewijd. De coöperatie speelt in de warenomzet der staatsindustrie nog maar een zeer geringe rol. De raad wil deze rol uitbrei den en heeft twee commissies in het leven geroepen, waarvan de eene een collectief contract tusschen de coöperatie eenerzijds en de industrie anderzijds zal ontwerpen, terwijl de tweede het crediet-vraagstuk zal onderzoeken. Uit de statistische gegevens van het St. Petersburgsche havenbestuur blijkt, dat. waar la het begin van het vorig jaar Engeland de voornaamste en bijna de uitsluitende koo- per was van de Russische grondstoffen, thans Duitschland, België, Italië en andere landen den Engelschen groote concurrentie aandoen. In het begin van dit jaar was 84 procent van het geëxporteerde hout, 43 procent van het vlas, 33 procent van de hennep en 16 procent van de bontwerken door Engelschen gekocht. Naar aanleiding van deze cijfers betoogt de Ekonomitsjeskaja Sjisn, dat er uitbreiding van de markt en van den afzet der Russische grondstoffen plaats heeft, en dat Engeland thans niet meer het feitelijk monopolie van uitvoer uit Rusland bezit. De Observer zegt in een beschouwing over het schadevergoedingsvraagstuk Indien Frankrijk's voorwaarden van dien aard zijn dat zij het vooruitzicht openen op onderhance lingen, zal men aan de groote en lang be geerde wending in de Europeesche betrek kingen toe zijn. De problemen van herstel en veiligheid zullen dan opgelost worden, gelijk zij stellig kunnen opgelost worden. Een nieuwe entente pasklaar naar de eischen van den vrede in Europa zal ontstaan uit den chaos. Er zal kans zijn op een werkelij- ken volkenbond en op elk ander voordeel, waarop wij gehoopt hebben en nog altijd hopen, opdat de oorlogservaringen ons van nut kunnen worden. Te Londen zal 25 dezer een internatio naal luchtcongres op aanstichting van de Engeische regeering bijeenkomen. Onder de landen die vertegenwoordigd zullen zijn, wordt ook Nederland genoemd. Generaal Sir Frederick Sykes, het hoofd van den burgerlijken viiegdienst, zegt dat het doel van het congres is wetenschappelijke uitkomsten bekend te maken en gedachten- wisselingen over wetenschappelijke onder werpen te bevorderen ten einde het vliegwe- zen vooruit te brengen. Daar een luchtvloot in de toekomst een wapen in handen van bij kans elk mogendheid zal geven, kan een toe komstige oorlog alleen op nog grooter ellende en vernietiging uitloopen dan de vorige. In dien daarentegen de luchtverbindingen het verkeer tusschen de volken zullen verbeteren, zullen zij een ontzaglijken zegen voor den vrede kunnen worden. Het eeuwige rook- en mistvraagstuk te Londen heeft weer aanleiding gegeven tot een verslag aan den graafschapsraad door de Publie Control Committee. Deze commissie beveelt toenemend gebruik van gas en elec triciteit voor verwarming aan en wijst als vier voorname factoren van luchtbederf aan schoorsteenen op huizen (men weet dat En geische huizen een, naar Nederlandsche op vatting, buitengewoon groot aantal schoor steenen hebben), fabrieken, spoortreinloco motieven en stoombooten. Om verbetering in den toestand te bren gen raadt de commissie aan, voor alle nieuwe stookgelegenheden in huizen en kantoren, ook die in regeerings kantoren, een goedge keurd type voor te schrijven. Te Ulster is Zondag een nieuwe drank wet van kracht geworden, volgens welke Zon dags alle gelegenheden waar sterke drank ver kocht wordt, gesloten moeten zijn en alleen gasten in hotels dranken die alcohol bevat ten, kunnen krijgen. Tegelijk is een verbod van kracht geworden op het verkoopen van sterken drank in kruidenierswinkels. Men meent, dat dit gebruik drankzucht, onder vrouwen bevorderde, daar het huismoeders o.a. in verleiding bracht, tegelijk met kruide nierswaren drank in te slaan en op het boekje van den kruidenier onder den naam van een ander artikel te camoufleeren. De kruideniers die drankvergunning hadden, zullen schade loos gesteld geworden. Een van de belangrijkste zaken, waar mee het Amerikaansche Congres zich zal heb ben bezig te houden wanneer het weer bijeen komt, is de immigratiewet. President Har ding heeft reeds verklaard, dat er drastische stappen moeten worden genomen om de gren zen te bewaken en te verijdelen dat zooals thans geschiedt duizenden personen per maand clandestien cn zonder behoorlijke pa pieren de Ver. Staten binnenkomen. Dit bin nensmokkelen van ongeoorloofde immigran ten is een georganiseerd bedrijf en president Harding acht het absoluut noodzakelijk, dat de lieden, die deze wetsovertreding in het groot hebben georganiseerd, stevig worden aangepakt en zwaar gestraft. De Daily Mail verneemt dd. Zaterdag uit New York, dat ongeveer 40 koppen van de bemanning der Homeric van de Wite Star-line vóór het vertrek der boot op Zater dag drosten, omdat zij niet op een „droge" boot wilden varen. Ook de Rotterdam van de Holland-Ame- ri ka-lijn miste bij het vertrek personeel. Dit laatste werd echter toegeschreven aan het feit, dat de bewuste schepelingen goede baan tjes in de Ver. Staten hadden kunnen krij gen. Te Brandenburg is Zondag alles rustig gebleven, vermoedelijk omdat het slechte weer elke betooging vrijwel onmogelijk maakte. De politie had uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen, behoefde echter ni:t handelend op te treden. De fabrikanten hebben de meeste eischen der stakers inge willigd zoodat de arbeid vermoedelijk wel zal worden hervat. De kleine staat van beleg zal echter voorloopig gehandhaafd blijven, aangezien van links radicale zijde een ge duchte propaganda onder de arbeiders wordt gemaakt. Volgens de Köln. Ztg. is de wethouder van Bingen Fennrich, die in plaats van den uitgezetten burgemeester de gemeentezaken leidde, door een Franschen krijgsraad tot 40 dagen gevangenisstraf en 5 millioen mark boete veroordeeld, omdat hij aan het bevel, om 31 woningen beschikbaar te stel len voor Fransch spoorwegpersoneel, geen gevolg had gegeven. Tot welke ongerijmdheden de inflatil kan leiden heeft, volgens de Lokal Anzeiger, een hotelhouder te Reichenbach ondervon den, die in den zomer van het vorige jaar het hotel Goldener Adler voor 2 y2 millioen mark te koop aanbood en zich schriftelijk bereid verklaarde dit aanbod tot eind Januari 1923 gestand te doen. In dien tusschentijc' daalde de markkoers zoozeer dat de waarde van het hotel tot ten minste 100 millioea steeg. Toen de fiscus in Januari toehapte, weigerde de eigenaar het hotel voor 2Y- millioen te verkoopen, ondanks de schrifte« lijke verplichting. Het kwam tot een proces waarin hij nu in het ongelijk is gesteld. Bij gevolg is hij niet alleen zijn hotel kwijt, doch moet bovendien 13 millioen proceskosten betalen. HET COMMUNISME DOOR EEN COM- MUNIST GEVONNISD! n de „Communistische Gids" schrijft me» vrouw Henriette Roland Holst over: „Op voeding tot communisme." Zij wijdt daarin een beschouwing aan d« tekortkomingen der partij in dit opzicht ec zegt o.m.: „Nóg minder dan voor de verstandelijk» deed onze partij voor de zedelijke bewust wording der arbeiders. Zij is er slechts zei» den in geslaagd, geestdrift voor de commu nistische idealen op te wekken. Zij heeft hel communisme niet bemind weten te maken bij de arbeiders en dit komt voomamelijl doordat zij zelve al te weinig het communis me belichaamtZij weet niet te bezie len, omdat zij zelve niet bezield is. Zij weet de arbeiders niet te binden en onderling te verbinden, omdat haar eigen leden niet in broederschap verbonden zijn. Er gaat geer warmte van haar uit, omdat zij zelve koud eigengerechtigd en dogmatisch is; zij wek! geen nieuw leven in het proletariaat, omdat zij zelve onvruchtbaar is." Scherper kan deze partij wel niet verooi deeld worden dan door deze communisme. Het is een vernietigend vonnis. STEUNVERLEENING AAN DE HANZE. CREDIETBANKEN. Door de Regeering is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begrooting van Financiën voor 1923. De minister van Financiën stelt daarbij voor een memoriepost uit te trekken voor: „Uitgaven, voortvloeiende uit dc maatrege len welke door het Rijk, in verband mei moeilijkheden, waarin Hanze-credietbanken verkeeren, zijn getroffen ter voorlcbming dat, als gevolg van die moeilijkheden, op groote schaal credietnemers, wier financieele po sitie overigens gezond kan geacht worden, aan uitwinning zouden bloot gesteld wor den of buiten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zetten. In de Memorie van Toelichting deelt d« minister mede dat het bestuur van de Han- zebank te 's-Hertogenbosch zich eenigen tijd geleden tot de Regeering heeft gewend met de mededeeling dat deze credietbank voor den middenstand in moeilijkheden verkeerde en niet in staat zou zijn uit eigen kracht die moeilijkheden te overwegen. De Regeering is aanstonds in overleg ge treden met de Nederlandsche Bank ten ein de een onderzoek in te stellen en te over wegen of en zoo ja welke maatregelen getroffen zouden kunnen worden. Dit onder zoek, hetwelk zich mede over de andere Hanze-banken uitstrekt en zeer omvangrijk is, kon nog niet beëindigd worden. Op dit oogenblik kunnen derhalve nog geen defi nitieve mededcelingen gedaan worden. Toch is vast komen te staan, dat dc Hanzebank te 's-Hertogenbosch en die te Utrecht haar bedrijf niet-althans niet zonder ingrijpende reorganisatie zullen kunnen voortzetten. De credietgeving vooral van de Bank te 's-Hertogenbosch omvat belangrijke bedra gen. Voor de zooeven genoemde bank be loopt het totaal omstreeks 30 millioen. voor die te Utrecht omstreeks 5 millioen. De Regeering is tot de overtuiging geko men, dat de staat zich ten deze niet geheel zal mogen onthouden. Worden geen bijzondere maatregelen ge troffen, dan zullen ernstige moeilijkheden niet kunnen uitblijven. Een geforceerde li quidatie van de betrokken banken zal tot zeer ernstige gevolgen leiden. Een groot aantal debiteuren, die anders in staat zou den zijn aan hun verplichtingen te voldoen en als' credietwaardig zijn aan te merken, zal, bij eene liquidatie als zooeven bedoeld, zich niet kunnen staande houden. En voot zoover de debiteuren in staat zouden zijn aan hun verplichtingen tegenover de in moeilijkheden geraakte banken te voldoen zou, naar te verwachten is, hun de gelegen heid ontnomen zijn om het voor de voortzet ting van hun bedrijf noodzakelijke crediet te verkrijgen. Met één slag zou het bestaan van een belangrijk deel van den midden stand vernietigd worden. Hierbij sluit zich de overweging aan, dat het middenstandscredietwezen, in nauwe sa menwerking met de middenstandsorganisa ties, een belangrijke plaats inneemt in ons economisch volksbestaan, zoodat bet ook uit dezen hoofde een algemeen belang is te achten mede te werken om het vertrouwen in dat credietwezen zooveel mogelijk te be houden en te herstellen. Zooals voor de hand ligt, kan er geen sprake zijn, de aandeelhouders voor verlie zen te vrijwaren. Doch ook voor zoover de crediteuren verlies zullen lijden, rechtvaar digt het algemeen belang niet, dit verlies Leentje onderdrukte de vroolijke opwelling Van haar gemoed Ik verzoek mijnheer Van der Zeepen zich tot mijn vader te wen den. Maar uw antwoord, juffrouw Zal ook dat van vader zijn ik zal hem roepen, hij is in den tuin. O ik weet den weg ik zal hem wel vinden. Hij groette nog eens diep, verdween in de gang, waarna Leentje lachend naar de keuken liep, om moeder 't koddige aan zoek mee te deelen. Meester Wille kens wachtte weer in den tuin op zijn Zondags, vóór 't prieeltje, 't Grieksch mutsje op, starend naar de lucht, waarin thans tusschen 't helder blauw eenige grijze wolken dreven. Jef nijpte zijn muts in de hand, tot 'n plooi, waarin hij ongestraft 'n hommel hield, die hij betrapt had met den hangen kop gansch in den kelk eener bloem verborgen. De vreugde straalde in zijn grijze oogen, toen hij 't beestje, zonder zijn angel te vreezen, pletteren kon, om 't honigblaasje tusschen 't gering lijf uit te halen, en het be hoedzaam, als een fijne lekkerbek, op zijn tong te leggen. Vinus rustte tegen 't prieeltje, c'e oogen naar de wolken, de linkerhand onder de kleine kin. Barthel lag op de bank, de knie rustende in zijne door de naald zwart getikte vingeren, en geeuwde. Weet ge wel, Vinus, zei Willekens zon der zijn oog van de lucht te leeren, dat mijn twee jongen van Linsenne goed vooruitgaan Zij zijn zoo vet als de kwakkelen. Dan zijn ze zeker goed voor de pan, merkte Barthel droogjes op. Met die klopt de meester de heele stad en ook Brussel en ook Luik, profeteerde Bols. Ja ja als de klaver uit 't veld is. 't Is niet goed te Brussel meedoen, is 't niet, meester Wat Brussel Wie vertelt u Bah 1 en Barthel trok de schouders op. Gij zoudt beter doen met te zwijgen en te kijken, meende Vinus. Zeg dan aan Jan Cremer dat hij zwijgt, zeg aan die van de telegraaf dat zij zwijgen. En wat zeggen ze dan, laat hooren? vroeg Willekens kwaad. Wat? Wel, ze vroegen mij of ik geen nieuw stuk laken in de pijp van uw Zondags broek heb moeten zetten. Hein Omdat die broek moet geleden hebben bij de leelijke scheen die gij in Brussel geloo pen hebt. Dat zij zich met hun eigen zaken be moeien 1 Meester, gij moest die mannen van de telegraaf eens ferm op bun plaats zetten. Ofwel, zij liegen, ofwel, zij klappen uit de biecht. Ik zou hun den minister op den hals sturenZie wat is dat daar in de lucht ik geloof. Sapristi f 't Is de bronzen. Ik wist wel toen ik hem inkorfde, dat hij mij heden den eersten prijs zou maken. Jef, maak u gereed Barthel, smeer uw beenen maar in. Ja Geef dan de flesch eens gauw over. Pak ze Daar zit mijn duifje al. Op datzelfde oogenblik ging de achterdeur open, en de lange mijnheer Van der Zeepen trad statig, met afgemeten pas, den tuin in. Nauwelijks had de reiziger, die op den val zat en gereed was de riggeltjes door te gaan, den notarisklerk gezien, of hij sloeg de vleu gelen uiteen en klapwiekte de lucht in. Wat komt die loeris nu hier doen? bromde Willekens. Wat aspergie l" spotte Jef. Hij komt ons zijn nieuw kostuum laten kijken, meende Vinus. Heere jeminidaar heb ik een heel pak watten moeten insteken, zei Barthel. Die lange heeft 'n kuil in 't lijf zeker, inplaats van 'n borst. Ik heb er bijna een strijkijzer op versleten. Willekens rees met bevende lippen en be zag den klerk sprakeloos. Zijn oogen gloei den. Plant hem achter d« kooien, meester, wij zullen er suikerboontjes aan opleiden. Wat 'n staak En Jef wierp van plezier zijn pet op den grond. De bronzen draaide ondertusscben door de lucht en kletterde met de vlerken. Mijnheer Ernest, zwierig den stok op de hoogte zijner smalle borst in de hand, glim lachend door zijn lange tanden, trad nader, en zwierde met zijn hoed een gratieus goe den dag voor meester Willekens. Deze, kwaad en zonder een tegengroet Mijnheer, gij komt mijn bronzen ver jagen Mijnheer Willekens, ik wist niet.... piepte hij. O, die duivenschrikspotte Jef. Gij ontneemt mij den eersten prijs Doe ze hem achterna vliegen, meester, lachte Jef, terwijl Barthel nog altoos zija bee nen aan de flesch brandewijn insmee de. Mijnheer notaris kan daar niets aan doen, fleemde Vinus, behendig genoeg om door den klerk alleen te worden verstaan. Het doet me leedhet spijt me.mijn heer Willekens, stamelde beteuterd met zijn fijn stemmeke de verliefde klerk., ik kwam hier niet om uw duiven te verjagen.,.* Waarom verjaagt gij ze dan? Ik kwam,., mijnheer Willekens.. ik kwam., en de breede lippen van den klerk ontplooiden 'n glimlach, dien hij zoo bevallig ais geestig meende, ik kwam om 'n duifje van u te vragen. Ik heb geen duiven te missen. O ja wel, mijnheer Willekens.. 't schoonste duifje van de stad. Daar vliegt mijn schoonste duif., ze moest nu al in de sociëteit zijn't is om te vloeken.. Och mijnheer Willekens gij hebt nog 'n andere 'n lief duivinneke. Barthel schoot in 'n langen lach Jef wierp zijn pet op dei grond, vrcolijk roepende De boonstaak is verliefd Ik herhaal 't u, mijnheer, ik heb noch duif, noch duivin, zelfs geen ei voor u. Och, mijnheer Willekens, versta toch reden.... ik spreek van uw lief bruin dui vinneke Van mijn bruin duivinneke Ja, ik heb haar lief. Gij hebt Ik zal haar gelukkig maken Mijn duiven gelukkig maken! Mijnheer, gij zijt gek, of gij wilt mij voor den gek hou den. Maar, mijnheer Willekensik ver» zeker u. Sakkerloot mijn bronzen gaat val len pak u weg, zeg ik u. Mijnheer Willekens.... ik meen wat ik zeg.ik zal uw dochter. Gij zult mijn tuin uit.... Maar versta toch reden.en mijnheer Ernest maakte een lang gebaar met de armen, zoodat de bronzen, die juist op den val ging zitten, opnieuw zijn vleugelen uiteen sloeg en terug de lucht in klapwiekte. Sakkerlootsche hansworst.... dat is te erg En meester Willekens stiet vol woede zijn g ieksch mutsje achterover in den nek, stak zenuwachtig zijn handen, de gekromde vingeren ver van een. naar den klerk uit, greep |hemjin d: gewatteerde borst, schuddt hem hevig en stiet hem daarna weg. Zult gij nu eindelijk heengaan. Bols kwam kwansuis tusschen beide, mei 'n „bedaar toch, meester", en aan 't oor van den klerk „vertrek mijnheer Ernest, dat is nog 't best." Dit vond mijnheer Van der Zeepen ook raadzaam. Toen Willekens hem los had gelaten, week hij eenige passen achteruit, zette zijn kos tuum opnieuw in de goede plooi, met 'n zuchtend „mijn heele jas verfrommeld 1" Toen trok hij naar de deur, en van daar dreigde hij heldhaftig Willekens met zijn stok „Dat zult gij mij betaald zetten Gij zult mijn kleeren niet meer maken Ik een model-klant 1 Loop naar de maan met uw dochter ik keer er nog den vinger niet voor om Hevig sprong Willekens recht en wilde weer naar hem toe, toen de afgedankte partij voorzichtig achter de deur verdween. De drie knechten schoten dan in 'n zoo vroolij- ken lach, dat hun baas wel meelachen moest. Op dit oogenblik viel een duif op den val. Eilaas, 't was de signaalduif van den eersten prijs. Meester Willekens behaalde niet een prijs dien Zondag. Maar toch welke eer zon der den langen klerk was hij eerst geweest. Zondag zou de bronzen alles herstellen. Vinus voegde, vaJsch lachende, 'n beetje later, de onkosten van dien dag op zijn notaboekje bij de andere verliezen van ziin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5