LAATSTE nieuws ,1 -.essSM fr ui DRAA.OLO0ZE TELEFOON MARKTNIEUWS. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. In gijn binnenste echter smeulde er 'n .Wordt vervolfli. geheel of fen deefe' door de belastingbeta lers te doen overnemen. Anders staat de zaak echter ten opzichte van de debiteuren. Zij wier positie niet houdbaar is of ten aanzien van wie niet op goede gronden kan verwacht worden dat zij zich staande zullen kunnen houden, zullen niet voor hulp in aanmerking kunnen komen. Voor hen mag geen risico aanvaard wor den. Daarentegen bestaat er wel reden voor maatregelen ten behoeve van die debiteuren, die een levensvatbaar bedrijf uitoefenen en die een levensvatbaar bedrijf uitoefenen en neer zij niet door het in gebreke blijven van hunnen credietgever, tot onmiddellijke te rugbetaling van het hun verleende crediet gedwongen worden en zich van elke crcdiet- hulp verstoken zien. De regeering is derhalve tot de slotsom gekomen, dat de taak van den staat zou moeten bestaan in maar tevens beperkt zou moeten blijven tot het medewerken aan een regeling om aan de laatstbedoelde groep van debiteuren nieuwe crediethulp te verschaffen teneinde hen in staat te stellen hun bedrijf in stand te houden. Het overleg met de Nederlandsche Bank, beeft aanvankelijk tot de slotsom geleid, dat dc hieronder in groote trekken te schet sen regeling zou te treffen zijn. In overweging is de oprichting van cën Centraal Instituut voor het Hanzccrediet. Dit denkbeeld zal intusschen slechts dan ver wezenlijkt kunnen worden wanneer het ka pitaal van dit Bistituut door de betrokken kringen bijeengebracht wordt. Blijkt het mo gelijk, aan de in dezen te stellen eischen te voldoen, dan zal het nieuwe instituut de hierboven geschetste functie hebben te ver vullen ten behoeve van de goede debiteuren der in moeilijkheden geraakte banken en daarnaast de hoofdleiding en controle moe ten bezitten van de werkzaamheid der on der haar ressorteerende middenstandsban- ken. In dit geval zal de Staat zich kunnen beperken tot het geven van de hieronder te hoemen garantie ten behoeve van de Neder landsche Bank. Slaagt men in de verwezenlijking van het vorenbedoelde denkbeeld niet, of niet zoo tijdig dat het centrale Instituut binnen zeer korten tijd kan beginnen te werken, dan ligt het in de bedoeling met de Algemeene Cen trale Bankvcrceniging voor den Midden stand (A. C. B.) een tijdelijke regeling te treffen. Deze regeling zou hierin bestaan, dat de A. C. B. haar tusschenkomst verleent, om voor de goede debiteuren de mogelijkheid te openen, bij de Nederlandsche Bank crediet te verkrijgen. De A. C. B. acht zich niet ge rechtigd de volle verantwoordelijkheid voor deze credietgeving te dragen. Dit standpunt is, naar de meening der Regeering, te billij ken waar de zooeven bedoelde tusschen komst ook bij het betrachten der noodige voorzichtigheid de risico der A. C, B. zal vergrooten. Aan haar zou dan ook een Staatsgarantie met het karakter van premie- risque zijn te verleenen tot een nader te be palen percentage van de uit hoofde deze re geling door baar tusschenkomst verleende credieten. Deze garantie zou een afloopend karakter dragen en ook voor de aflossing van de betrokken credieten beëindigd wor den cn naar mate de A. C. B. deze credie ten geheel zou overnemen en dus recht streeks als credietgeefster zou optreden. Zooals uit het vorenstaande blijkt, zal de A. C. B. de medewerking behoeven van de Nederlandsche Bank. Deze is bereid die me dewerking te verleenen, doch wenscht om redenen van voorzichtig financiëe! beleid, met het oog op de te stellen eischen van liquiditeit, zich tot een nader te bepalen maximum en op nader overeen te komen wijze, gedekt te zien door een Staatsgaran- JutjaJaj ajapzaa ap ua uintmxeni -oij t. o. v. deze Staatsgarantie kunnen, zoolang het hiervoor bedoelde onderzoek niet be ëindigd is, nog niet vastgesteld worden. Het hierbij aangeboden wetsontwerp strekt om de noodige machtiging te verkrijgen voor het verleenen van de bovenomschreven me dewerking van den Staat. Het zal wel geen betoog behoeven, dat de regeering op een zeer spoedige behandeling van het wetsont werp den hoogsten prijs stelt. DE TOESTAND BIJ DE HAARLEMSCHE HANZEBANK. Te 's-Gravenhage is een vergadering ge houden van den besturenraad van dë Hanze en hare vakvcTeenigingen. Unaniem werd be sloten nogmaals e encircufaire te zenden aan de leden in het Bisdom Haar'em, waarin de toestand der Bank wordt uiteengezet. Naar gemeld wordt, heeft het bedrijf in de Residentie een normaal verloop. Uit Bodegraven wordt gemold, dat het daar ter plaatse bij de Hanzebank zeer rustig was. Uit Goes: Het filiaal van de Hanzebank alhier, dat behoort tot het Bisdom Haarlem, werkte hedenmorgen gewoon voort. De be langstelling van het publiek was niet grooter dan. anders en er werd niet meer dan nor maal opgevraagd. Uit Hoorn: De Hanzebank hier "werkte zonder stoornissen in het bedrijf heden ge woon door. Uit Dordrecht meldt men: De Hanzebank te Dordt behoort bij het bisdom Haarlem. De zaken gaan er ongestoord voort Uit Middelburg: In verband met de Han- zebank-kwestie deed zich hier niets bijzon ders voor. Bij het kantoor viel geen rdukte waar te nemen. De commissaris der Hanze bank voor Zeeland deelde mede. dat afdoen de maatregelen voor een geregelde® ganig van zaken waren genomen. In Den Helder werkt de Hanzebank zelf standig als middenstandsinslelling. De zaïken gaan hier gewoon door. Uit Schiedam wordt nog gemeld, dat daar de circulaire kalmeerend gewerkt heeft. Hier had m enook vertrouwen in den toestand». Ook te Delft hadden alle zaken» van de Bank hedenmorgen een normaal verloop. DE CREDIET - VEREENIGING DE HANZE BANK TE 's-BOSCH. Zooals we hebben medegedeeld, hebben de bestuurders van de Credietvereeniging, De Hanzebank te 's-Hertogenbosch het noo- dig geoordeeld met het oog op de positie der bank surseance van betaling aan te vra gen. In een onderhoud met de directie zijn aan dc pers de volgende inlichtingen verstrekt. De ongekende malaise, welke in ons land en vooral in het Zuidelijk deel het industri- eele en bedrijfsleven op zoo buitengewone wijze drukt, heeft noodwendig ook zijn te rugslag doen gevoelen op de Credietvereeni ging de Hanzebank te 's-Hertogenbosch, die met hare 22 bijkantoren en 78 correspon dentschappen zeer uitgebreide relaties heelt met tal van takken van dit bedrijfsleven, als schoen- en lederindustrie, textielnijverheid, sigaren-, manden- en klompenindustrie, han del in manufacturen en levensmiddelen en andere, welke op dit oogenblik in een nood lijdenden toestand verkeeren. Het gevolg is geweest, dat met die bedrijven zelf ook de Hanzebank beduidende verliezen heeft gele den. Met het oog daarop werd besloten cene algeheele reorganisatie dcr bank door te voeren in het belang van allen, die met de bank in relatie staan. De daarvoor ontwor pen plannen brachten ook mede een over leg met dc Regeering hetwelk tot zulk een resultaat heeft geleid, dat spoedig wel licht reeds morgen de publicatie kan wor den tegemoetgezien van een wetsontwerp, dat beoogt in een bepaalden vorm steun te verleenen aan het Katholieke Middenstands- crediet. Met het oog op de indiening van dit wetsontwerp was liet voor de Hanzebank noodzakelijk om surseance van betaling aan te vragen, omdat de publicatie der regee- ringsplannen uiteraard eene abnormale op vraging van gelden kon doen verwachten. Het voornemen der Hanzebank was om op heden-Maandag de kassen te sluiten, omdat men meende nog Zaterdag j.l. de gelegen heid tc moeten openlaten tot uitbetaling van gelden aan cliënten, die dit ten behoeve van weekloonen en anderszins zouden noo- dig hebben. Om 12 uur zouden de kassen dan geslotent zijn, gelijk des Zaterdags gebrui kelijk is. Met het oog daarop waren de di recteuren der bijbanken Zaterdag naar Den Bosch ontboden, teneinde de noodige in structies tc ontvangen tol sluiting der kas sen op heden-Maandag en teneinde nog Zon dag voor de onderhoorige correspondent schappen deze te kunnen voorbereiden. De ze conferentie heeft ook Zaterdag plaats ge had. Intusschen kwamen er echter in den loop van den voormiddag van Zaterdag, vooral te lefonisch, opvragingen van geld in zoo be langrijke mate, dat de directie meende dit als een run te moeten beschouwen en, ge zien de voorgenomen plannen, zich niet ge rechtigd meer achtte, hoewel de liquide mid delen ervoor aanwezig waren, aan de aan vragen te voldoen. Daarom werden, tegen de bedoeling in, de kassen reeds Zaterdag omstreeks half elf gesloten. Waar een interne, niet naar buiten tre dende reorganisatie der bank, zonder de hulp der Regeering, niet wel mogelijk werd geacht, was het noodig om tot de aanvrage van surséance van betaling zijn toevlucht te nemen, teneinde de voorgenomen reorgani satie te kunnen doorvoeren. Over den aard dezer reorganisatie zullen eerlang mededee- lingen kunnen worden gedaan, doch de di rectie kon reeds nu de verzekering geven, dat zij naar hare vaste overtuiging onder dc gegeven omstandigheden tevredenstellend zullen worden geacht. De hulp, die de regeering zich voorstelt te verleenen, zal erop gericht zijn om credie ten, die bestaanskans en bestaansrecht heb ben, doch door de economische toestanden in het bedrijfsleven in moeilijkheid verkee ren, in het algemeen belang verder mogelijk te maken. Al beoogt de hulp van den Staat rechtstreeks de debiteuren in hun moeilij ken toestand te helpen, de onmiddellijke ge volgen zullen nochtans mede ten voordeele zijn van de crediteuren, terwijl het streven der Hanzebank er bij hare reorganisatie die zij in zeer korten tijd hoopt tot stand te brengen tevens opgericht zal zijn het bedrijf in zijn geheel te bewaren en dus beide groepen niét te scheiden. Het is dus in het belang der crediteuren, om door hunne medewerking de reorgani satie mogelijk te maken en deze niet door overijlde stapnen te verhinderen of te be moeilijken. Gelijk de Hanzebank te Utrecht daartoe een beroep deed op hare crediteu ren en gelijk die in het Bisdom Haarlem bij hare verklaring dat zij ten volle in staat is aan de normale terugvragingen en de noodzakelijke crediet-behoeften te blijven voldoen hare cliënten dringend verzoekt geen onnoodige stoornissen in het bedrijf te brengen, doet ook de directie der Bossche Hanzebank voor hare rayons een beroep op hare crediteuren om de uitvoering der re organisatie, welke in hun belang zal zijn, mogelijk te maken en te bevorderen. Het eerste punt op het program der direc tie van de Hanzebank is thans: zoo min mo gelijk stoornissen in de bedrijven te veroor zaken, onafhankelijk van de voorgenomen reorganisatie-plannen en zij heeft eene re delijke verwachting daarin zeer spoedig te zullen slagen. Gevraagd naar de verhouding, welke er bestaat tuschen Hanzebank en Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, werd door de di rectie geantwoord, dat reeds sinds jaren eene bevriende financiëele verhouding heeft be staan tusschen Hanzebank en Boerenleen bank. Alle door laatstgenoemde bank geda ne transacties zijn ten volle gedekt, zoodaf er voor aangeslotenen bij de Boerenleenbank niet de minste reden tot ongerustheid be hoeft te bestaan. Nadrukkelijk werd verzekerd, dat de di rectie der Hanzebank niet staat op liquida tie-standpunt, doch op reorganisatie-stand punt. In dit licht heeft men ook de plannen der Regeering te bezien. Dat hare voorstel len zouden beoogen garantieverlenging ten behoeve cener in te richten Centrale Hanze bank, gelijk in een der bladen werd bericht, heeft men aldus op te nemen, dat de regee ring wel eene centrale wil, doch dat zij daar voor geen geld beschikbaar wenscht tej stel len. Zij wenscht instandhouding van het Ka tholieke middenstandscrediet door middel van de bestaande organisaties, na inwendige reorganisatie voor zoover die voor ieder be drijf noodig is. Het zal nu het streven zijn om, nadat de verschillende banken weder geopend zijn, te komen tot een Katholiek oppercentrale voor uitwisseling van belangen met een controleerend en adviseerend ka rakter, een instituut dat op het gebied der bedrijfsleiding zal adviseeren en dat de geld circulatie onder dc banken, die hare volle dige zelfstandigheid behouden, onderling zal bewerkstelligen. Echtef zal als overgangsmaatregel voor de regeeringshulp worden gebruik gemaakt van een nader door de Regeering aan te wijzen bankinstelling. Ten slotte werden door de directie nog eenige cijfers verstrekt omtrent de Hanze bank tc s-Hertogenbosch. De bank is in December 1908 opgericht. Zij heeft een gewoon kapitaal van 10 millioen gulden in aandeden op naam en een 6 pet. preferent kapitaal van 2 millioen gulen in aandeden aan toonder. Van het gewone kapitaal is, blijkens de balans per ultimo December 1922, geplaatst en volgestort 3.864.000, van het preferen- ïe kapitaal 380.000, terwijl de gezamenlijke reserves bedragen plm. 700.000. Op 31 Mei j.l. was het bedrag der deposi to's 10.800.000, dat der crediteuren 6.300.000, dat van de inlangen op de Spaarbank 7.000.000 en het uitstaand cre diet 34.000.000. Tot deze mededeclingen meent de direc tie zich vooralsnog te moeten bepalen. Zij rekent op de medewerking van hare cliën ten om eene rustige uitvoering dcr plannen mogelijk te maken, overtuigd als zij is, dat op die wijze hunne belangen het meest ge diend zullen worden en hun ten slotte de meeste bevrediging zal worden geschonken. meester, en wreef zich vreugdevol onder de kin. Zijn zaken gingen goed vooruit. Bin nenkort zou hij handelen en handelen voor goed. Maar geduld maar geduld En dien zacht droomde hij, dat hij 'tschoone Leentje ten altaar leidde, en vaders werkhuis over nam. Lang is 't bureau van notaris Havermaat. aan de beide smalle kanten, verlicht door 'n t hoog en tamelijk breed venster. De eerste blik daar binnen moet wel den bezoeker hoop in 't harte geven, 't Is immers de kleur dier goddelijke gave, waar in dit lang vertrek het oog op rust. Notaris Havermaat heeft meer dan eens gelezen dat de groene kleur 't gezicht be waart, en, hij is in alles 'n man van praktijk. En van orde ook, dat bewijzen die twee groote zijmuren behangen door groene dozen met koperen ringen, waarop 'n zeer goed leesbaar wit etiketje, den inhoud te ken nen gesft. Van onder staan in 't gelid de groote regis ters, met groenen rug, en, die dage lijks moeten worden gebruikt, bezijden de <ik n essenaren welke in het midden van hun bureel, op hun stevige pooten staan, en hun groen garneersel tusschen de papieren, zegels en akten afsteken. Op den hoogsten lessenaar bij het achter venster zit op een breeden eiken stoel, mees ter Havermaat. Zijn bolvormig gelaat is voor j 't oogenblik versierd met twee groene bril- I glazen. J DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LAUSANNE, 18 Juni. De geallieerden hebben langdurig beraadslaagd over den algemeenen toestand en vastgesteld, dat inzake de betaling van de Turksche cou pons nog geenerlei overeenstemming is be reikt. Zij hebben besloten nadere instruc ties van hun regeeringen af te wachten. HET LIJDELIJK VERZET BERLIJN, 18 Juni. Senator Petersen, de voorziter van de democratische partij, heeft in een interview met de Berliner Boersen- kurier inzake het vraagstuk van den wa penstilstand aan de Roer o.a. gezegd dat de weerstand, welke een gevolg is van de daden van geweld van de Franschen en Belgen, niet door een bevel van de Duitsche regeering gestaakt kan worden. Het zou in strijd zijn met elk democratisch beginsel als de regeering tegen haar eigen overtui ging en den wil des volks in zoo iets voor schreef. Als de regeering zulks deed, zou zij verjaagd worden, er zou geen andere regeering gevormd kunnen worden en een burgeroorlog en de baaierd zouden het ge volg zijn. Over deze vraagstukken valt pas te spreken als het Duitsche volk de zekere waarborg heeft dat zijn eenheid en vrij heid niet zulen worden aangetast. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 18 Juni. De krijgsraad te Werden heeft 5 mijndirecteuren, die naar het onbezette gebied gevlucht zijn, wegens hun weigering om de kolenleveringen te hervatten, veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf elk en boeten tusschen de 430 millioen en 24 milliard mark. DUSSELDORF, 18 Juni. Bij het voorbij rijden van een diensttrein is vannacht tus schen Bisdorff en Dedburg een bom ont ploft, tengevolge waarvan de locomotief ontspoorde en de machinist en de stoker licht gewond werden, DUSSELDORF, 18 Juni, De bezettings overheid heeft beslag laten leggen op den kolenvooraad van verschilende mijnen te Wattenschcid. DUSSELDORF, 18 Juni. De gemeente raad van Dusseldorf heeft de mogelijkheid besproken van stappen te Berlijn om een eind te maken aan het huidig conflict. De meerderheid verklaarde zich tegen welken stap ook. BERLIJN, 18 Juni. Bij de derde lezing van de Pruisische begrooting heeft vandaag in den Pruisischen Landdag de Duitsch- nationale afgevaardigde dr. Baecker hulde gebracht aan de nagedachtenis van den door de Franschen gefusilleerden Duitscher Schlageter, dien hij een groot martelaar noemde. Schlageter's naam behoort in elke Duitsche woning een eereplaats te verkrij gen en spreker kon slechts betreuren dat de minister van binnenlandsche zaken des tijds zonder eenige reden om opsporing van Schlageter had verzocht, Dr, Baecker werd door de rechterzijde luid toegejuicht, ter wijl de linkerzijde protesteerde. HET SAARGEBIED. LONDEN, 18 Juni, Bij de bespreking, on langs, van de begrooting van buitenlandsche zaken, werd het bestuur van het Saarbckken door de regeeringscommissie, ingesteld door den Volkenbond volgens het verdrag van Versailles, hevig gegispt, en in het bijzonder werd de aandacht gevestigd op de drastische verordeningen, uitgevaardigd door die com missie. MacNeill heeft nu vandaag in het La gerhuis medegedeeld, dat er aan den secre taris-generaal van den bond is verzocht, een motie te plaatsen op de agenda van de a.s. zitting van den Volkenbondsraad, waarbij de aandacht op de verordeningen wordt ge vestigd en een onderzoek wordt voorgesteld naar de kwestie, of het bestuur van de Saar door de regeeringscommissie is geweest naar den geest cn de letter van het verdrag van Versailles. DE UITGAVEN VOOR DE FRANSCHE VLOOT. PARIJS, 18 Juni. Senator Henri Beren- guer, de rapporteur van de marinebegrooting heeft verklaard, dat de marinebegrooting in 1922 slechts 7.69 percent van de totale be grooting vergde, tegen 16.52 percent in 1914. ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND. LONDEN, 18 Juni. Zij, die Curzon's jong ste nota aan Rusland hebben gecritiseerd op grond van het feit, dat Engeland veel te veel toegaf aan de Sowjet-regeering, schij nen gelijk te krijgen. Reeds thans heeft Mos kou een nieuwe nota naar Londen gezonden, waarin zij haar tevredenheid betuigt over de wijze waarop haar antwoord in Downing- street is ontvangen, terwijl zij er tevens op wijst, dat nu blijkbaar het goede oogenblik is aangebroken om onderhandelingen te be ginnen over een erkenning de jure van de Moskousche regeering. Deze nota, waarover reeds Zaterdag in diplomatieke kringen ge ruchten liepen, zal vermoedelijk het noodige stof doen onwaaien, aangezien een dergelijke erkenning hoogst ongewenscht wordt ge acht, Het interview door Krassing aan het Hollandsch Nieuwsbureau gegeven, heeft reeds aanleiding gegeven tot een heftige uit lating van Leslie Ürquhart, den voorzitter van den Engelschen bond van crediteuren van Rusland. In den open brief, die hij aan dit interview wijdt, wiist hij er voor de zoo- veelste maal op, dat Rusland in geen enkel opzicht financieel betrouwbaar is en erkent hij onvoorzichtig te zijn geweest toen hij uit naam van de Asiatic een contract met Kras- sin teekende, dat niet door Moskou werd ge homologeerd. Moskou heeft daardoor ge toond, zegt hij, nog in geen enkel opzicht tot verbetering van gedrag geneigd te zijn. Waar de groep die Ürquhart vertegen woordigt, zoo sterk is, en het bedrag waar voor de Engelsche zakenwereld door Rus land is benadeeld oo 180 millioen pond wordt geraamd, schijnt het uitgesloten dat een Engelsche regeering, speciaal een, die onder leiding van een zakenman als Ba'dwin staat, rr toe zou kunnen overgaan de. Sow- jetregeering zonder meer de jure te erken nen. UIT HET LAGERHUIS. LONDEN, 18 Juni. In het Lagerhuis is heden de kwestie ter sprake gebracht van het Amerikaansche voorstel tot uitbreiding der grens der territoriale wateren tot 12 in- plaats van tot 3 mijl in verband met de ont duiking der Amerikaansche drankwetsbe palingen. De regeering meende dat het moei lijk was in deze kwestie een beslissing te treffen zonder dc admiraliteit te hebben ge hoord en tevens de rechtskundige adviseurs om advies te hebben verzocht. In ieder ge val is naar oordeel van McNeill, sprekend namens de regeering, niet bedoeld een alge meene uitbreiding der territoriale zeegrens, doch alleen een vergemakkelijking van het ontdekken van fraude, waartoe van Engel sche zijde feitelijk geen reden bestaat om medewerking te weigeren. Naar het schijnt is de regeering eenigszins huiverig om zich definitief uit te spreken omtrent haar stand punt, omdat bij weigering van het Ameri kaansche voorstel de goede verstandhouding met de Vereenigde Staten, waarop hooge prijs wordt gesteld, zou lijden, terwijl Enge land verder het vraagstuk van dc 12 mijl grens ook op grond van andere overwegin gen die voor Groot-Brittannië van belang zijn, niet in de een of andere richting wenscht te beslissen. In dit verband is op merkelijk dat de „Test Case" waarschijnlijk zal worden geleverd door het Fransche s.s. Paris en niet door een Engelsche. LONDEN, 18 Juni. MacNeill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Amerikaan sche regeering het voorstel heeft gedaan een tractaat te sluiten krachtens hetwelk amb tenaren, belast met de handhaving van dc drankwet, vreemde schepen binnen een 12 mijls grens zouden mogen onderzoeken, ter wijl dan de V. S. in ruil voor die toezegging bereid zouden zijn het aan boord hebben van sterke dranken, mits onder een behoorlijke entrepót-afsluiting, in de Amerikaansche wateren toe te staan. Dc aangelegenheid was nog in overweging. Er was geen sprake van wijziging in het Volkenrecht betreffende het vraagstuk der territoriale wateren. MacNeill beantwoordde verder een vraag aangaande de strekking van de informcele besprekingen die te Londen tusschen Engel sche, Fransche en Spaansche deskundigen zullen plaats hebben over de kwestie van Tandzjer. Hij zeide, dat deze onderhandelin gen uitsluitend ten doel hebben een basis van overeenkomst te zoeken, die het moge lijk zou maken een werkelijke conferentie te houden. Hij hoopte dat de voorbespre kingen nog deze week zouden kunnen, be ginnen. ENGELAND EN DE AMERIKAANSCHE DRANKWET. LONDEN, 18 Juni. Bij het beantwoorden van een spreker, die vroeg of de Engelsche regeering den eisch van dc regeering van de Ver. Staten erkende, om jurisdictie in aan gelegenheden van internationale economie en administratie van de Engelsche scheep vaart in de territoriale wateren uit te oefe nen, zeide Baldwin, dat hij voor het oogen blik geen verklaring kon aflegden over dit onderwerp, dat voortdurend de ernstigste aandacht van de regeering heeft. Antwoordende op een andere vraag zeide MacNeill, dat de Amerikaansche regeering had voorgesteld, een verdrag te sluiten vol gens hetwelk, ter uitvoering van het ver bod van invoer van sterken drank in ue Ver. Staten, het aan Amerikaansche douaniers zou worden toegestaan, Engelsche schepen binnen een afstand van 12 mijlen van de kust te doorzoeken. Daartegenover zou de Ame rikaansche regeering geneigd zijn, net ver voer van sterken drank in Engelsche sche pen, mits verzegeld, in bovengenoemd ge bied toe te staan. Deze zaak is nog in be spreking. Op een andere vraag antwoordde Mac Neill, dat er geen kwestie van verandering Van hel volkenrecht ten aanzien van de ter ritoriale wateren bij betrokken was. DE MINISTERIËELE CRISIS IN BELGIË. BRUSSEL, 18 Juni. Vanmiddag heeft de koning Theunis ontvangen, die thans offici eel de opdracht tot het vormen van het nieu we kabinet aanvaard heeft. Theunis heeft o.a. een onderhoud gehad met baron Ruzette, den Vlaamschen katho liek, die in het vorige kabinet minister was van landbouw en openbare werken. Er zul len in ieder geval nog wel een paar dagen voorbijgaan voor men zeggen kan of Theu nis geslaagd is of niet. DE AMERIKAANSCHE FINANCIËN, WASHINGTON, 18 Juni. President Har ding heeft in een toespraak tot dc regee- ringsbureaux verklaard, dat de regeering van dc Vereenigde Staten in de laatste 12 maan den niet slechts de tering naar de nering had gezet, maar een overschot had behaald van 200 miljoen dollar. De president achtte dit een merkwaardig feit, omdat het fiscale jaar verleden jaar Juli begonnen is met een te kort van 823 miljoen. Harding deelde mee, dat de herziene begrooting voor 1924 de ge wone ontvangsten stelt op 3638 millioen en dc uitgaven met inbegrip van 507 miljoen voor schulddelging op 3638 miljoen. DUITSCHLAND EN POLEN. BERLIJN, 18 Juni. De Poolsche regeering heeft Duitschland een nota gezonden, waar in zij den Pruisischen minister-president on verdraagzaamheid verwijt. De bladen wijzen dit verwijt met kracht van de hand. De Vorwarts zegt, dat Duitschland dc Pool sche overtredingen als een lam heeft ver dragen en geen poging onbeproefd heeft ge laten om tot een goede verstandhouding te geraken. Polen heeft daarentegen tot dusver met de Duitsche gevoelens en belangen niet in het minst rekening gehouden, zoodat de uitlatingen van den minister-president dienaangaande maar al te zeer gerechtvaar digd waren. DE ETNA. ROME, 18 Juni. Volgens een bericht uit Catana heeft dc lavastroom, welke volgens de Messagero 300 M. breed was en zich met een snelheid van 250 M. per uur voortbe woog, zich in verschillende takken gesplitst en zal zij vermoedelijk niet de streek van Lingualossa bereiken, tengevolge van de on effenheden in hét terrein. De bevolking is gewaarschuwd. Volgens een bericht uit Ca tana aan de Giornale d'Italia zijn honder den vluchtelingen aldaar aangekomen. Het gehucht Cerro is voor de helft verwoest. Elke uitstorting van lava gaat met krachtige bevingen gepaard. OOST-KARELIë. HELSINGFORS, 18 Juni. In antwoord op het protest van de sowjetregeering tegen Finland's houding inzake het Karelische vraagstuk heeft de Finsche regeering ver klaard, dat Finland volkomen in zijn recht was de zaak voor den Volkenbond te bren gen, aangezien het lid is van den Bond. De Finsche regeering deelt niet de Russische zienswijze, dat het Karelische vraagstuk een binnenlandsche aangelegenheid zou zijn, daar het verdrag van Dorpat een internationaal karakter draagt, Rusland bindt en de voor waarde voor het sluiten van den vrede is geweest. De Finsche regeering is van mee ning, dat een onpartijdig, gezaghebbend on derzoek de beste manier is om het Finsch- Russisch geschil te regelen. UIT HONGARIJE. FRANKFORT a. d. M-, 18 Juni. Uit Boe dapest: Naar verluidt, zal nog deze maand de vervolging wegens hoogverraad van graaf Andrassy, Rakovsky en verschillende ande re personen, die koning Karei bij zijn laatste poging om naar Hongarije terug te keeren, hebben gesteund, worden ingetrokken. AMSTERDAM, 18 Juni. Binnenl. granen. (Boerennoteering.) Tarwe nieuwe 16%, rogge 10%, haver 11—11%, duiveboonen 19—21, paardeboonen 1111% per 100 K.G. AMSTERDAM, 18 Juni. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte ƒ2.803.50, id. Bravo's 22.50, Gelder- sche bravo's ƒ1.602.10, Friesche Rood- star ƒ1.60—1.80, Noord-Hollandsche mui zen 6.807.20, id. kleine muizen 3.50 4.20, Zomer Malta-aardappelen 1414.50 per 100 K.G. AMSTERDAM 18 Juni. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 339 vette koeien waarvan de prijzen waren le quali- teit 130135 ct., 2e qual. 115125 ct., 3e qual. 90 ct. per K.G., 120 melk- en kalf- koeien 350—500 per stuk, 73 vette kalve ren 2e qual. 74—86 ct. per K.G., 71 nuchtere kalveren 1624, 63 schapen 4050, 87 zuiglammeren 3040 per stuk, 469 vette varkens Overz. en Geld. le qual. 9698 ct., 2e en 3e qual. 8690 ct. per K.G., 14 paar den. AMSTERDAM, 18 Juni. Eieren. (Vei ling Prinsengracht.) Aanvoer 110.000 stuks. Prijzen kippen- hoogste 6.25, midden- 5.50, laagste 3.85 eenden- 6. Handel tamelijk vlug. AMSTERDAM, 18 Juni. Boter. (Centrale Botermijn.) Hoogste prijs 1.55, middel- prijs 1.35, laagste prijs ƒ1.15. APELDOORN, 18 Juni. Eieren. (G.O.V. v.E.) Prijzen 56, middelprijs 5.50 5.75. ROTTERDAM, 18 Jun. Vee. Heden wa ren aangevoerd 388 vette runderen, 292 vet te en graskalveren, 393 schapen of lammeren, 932 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le kw. 115—120 ct., 2e kw. 110100 ct., 3c kw. 9585 ct.ossen le kw. 105115 ct., 2e kw. 100—90 ct. 3e kw. 85 ct. kalve ren le kw. 135150 ct., 2e kw. 115100 ct., 3e kw. 9080 ct., schapen le kw. 95100 ct, 2e kw. 8575 ct., 3e kw. 65 ct., lammeren 100110 ct.,varkens le kw. 7697 ct.,. 2e kw. 7470 ct., 3e kw. 6864 ct., licht soort 7077ct., alles per K.G. Vet vee met matigen handel, prima kwali teit tot stationaire prijzen. De handel in vette kalveren was zeer traag, 2e en 3e soorten wa ren bijna onverkoopbaar. Varkens met rede lijken omzet en prijzen iets vaster, wegens korteren aanvoer. Schapen en lammeren met matigen handel. Vlas Aangevoerd 2000 K.G. blauw 1*95 1.60, 10.000 K.G. Groningsch f 1.10—1.60 2000 K.G. wit ƒ1—1.20, 8300 K.G. geel 1.10—1.60 2650 dauwroot 1—1.30. Zaden. Mosterdzaad geel 3033, blauw maanzaad 4044, karwijzaad ƒ140145- kanariezaad 1617. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 2,75-^- 3.50, Zeeuwsche bonte 2.753.50, bravo S 2.503, red star 1.201.60 per H.L.» Malta's 14—15 ct. per K.G. Eieren ƒ56.50 per 100 stuks. ALKMAAR, 18 Juni. Vee. Aangevoerd 27 koeien 310480, 16 vette kalveren 1:0-* 150 per kilo 11.40, 24 nuchtere id. 14 28, 311 vette varkens per kilo 0.70-0.80. BOVENKARSPEL, (Station), 18 Juni- Aardappelen Schotse 4.205.40, kleine 1.502.40 per baal. Aanvoer 1260 baai- Bloemkool le srt 13.5019.50, id. 2e s. 7.75 —13.75, id. 3e s. 3.75—5.50 per 100 stuks. Aanvoer 8160 stuks. Wortelen 2.903.10 per 1000 stuks Aanvoer 3000 stuks. Meira- pen 10.5014.50 per 1000 stuks. Aanvoer 88.800 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juni. (Weekbericht Langendijker Groenteveiling). De vorige week werden aangevoerd 32.700 K.G. aardappelen. De prijs was van 6.10— 17.10 per 100 K.G. Door het koude weer is de aanvoer zeer gering en er is nog geen vaste marktprijs. Ook deze week werden nog meer uien aangevoerd. 3650 K.G., voor prijzen van 8 tot 9.50 per 100 K.G. De aanvoer van boswortelen was nog zeer gering, 3240 bos. De prijs was 6.5011.50 per bos. EDE, 18 Juni. Eieren. Aanvoer 90.000 st. Prijzen 4.755.75. ENKHUIZEN, 18 Juni. (Marktvereeni- ging Enkhuizen en Omstreken). Aardappe len Schotsche muizen 4.655, middel- prijs ƒ4.85 kleine Schotsche ƒ1.902.40, middelprijs 2.20, alles per baal (100 pond.) GORINCHEM, 18 Juni. Vee. Ter markt waren aangevoerd 113 koeien, 179 over- loopers, 18 nuchtere kalveren, 51 lammeren en 550 biggen. Men besteedde voor kalf- koeien ƒ300500, melkkoeien ƒ250350, kalfvaarzen 250375, guste vaarzen 200 —270, pinken 100—170, nuchtere kalve ren fok 2440, idem export 1420, lam meren 1624, overloopers 3050, big gen 19—30. Boter 0.90—0.95 per K.G. Eieren 5 6 ct. per stuk. GORINCHEM, 18 Juni. Paarden. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 556 stuks aangevoerd. Men besteedde voor luxe paarden 550—700, werkpaarden 250 400, 2%-jarige paarden 300500, 1%- jarige paarden 250350, veulens 60—150, hitten 200—340. Handel redelijk. KAMPEN, 18 Juni. (Weekmarkt.) Eieren (30.000) ƒ5.50—6.50 de 100 stuks. Boter ƒ1.701.80 de K.G. Kippen 1.75—2. Russchen matten 1216 de rol. NIJMEGEN, 18 Juni. (Weekmarkt). Aan gevoerd 126 vette varkens 0.340.37 per K.G. 34 schottelingea 40—52, 920 big gen 16—22, 5 schapen 28—47 per stuk. Vee. 31 vette runderen 5867 ct. per K.G., 68 nuchtere kalveren 1423, 30 vette kalveren 30—36 ct. per K.G. Handel ma tig. Eieren. Aanvoer 150.000 stuks, kippen- 56 per 100 stuks. Kippen. Jonge hanen ƒ0.301.20/ oude hanen 1.25—1.80, jonge kippen 1.50— 2.25, oude kippen 1.25—2, piepkuikens 0.30—0.75. Groenten. Aardappelen 100 K.G. ƒ3.50 —4.50, bloemkool 20—30 ct., sla 3—7 ct., komkommers 12—15 ct. per stuk asperges ges 4560 ets. per bos spinazie 2035 ct. per K.G. TIEL, 18 Juni. Granen. De handel op da graanmarkt was van weinig beteekenis, zoo dat de noteering van het verhandelde geen wijziging onderging. Tarwe 11.50—12 gerst 7.50—8 haver 4.755.50 gele erwten 14—16, alles per H.L. Varkens. Op de varkensmarkt waren aan gevoerd 770 biggen en 100 varkens. Prijzen lager. Varkens 3060, biggen 16 26. Op de veemarkt was geen aanvoer, ook met van lammeren. Boter. Op de botermarkt was 25 K.G. aan gevoerd prijs iets lager, van f 1.601.80 per K G Eieren. Aanvoer 75.000 stuks. Prijs 5—6 cent per stuk. WINSCHOTEN, 18 Juni. Vee. Ter week markt waren aangevoerd 214 varkens, 122 schapen en 12 geiten. Prijzen biggen f 14— 20; loopvarkens f 35—40; oude varkens f 80—110 drachtige varkens f 90—150 vette varkens 33—35 ct. Londensche varkens 3435 ct-, zoutets 33—34 ct., alles per K.G.melkschapen f 32—38 vette schapen f 3545, weideschapen f 2430, weidelam- meren f 16—20, vette lammeren f 22—28, jonge lammeren f 1214, geiten f 14—25. De handel was tamelijk vlug. De prijzen der varkens bewegen zich voortdurend in dalende richting; die der schapen bleven vrijwel gelijk. DE PASSIESPELEN IN HET STADION TE AMSTERDAM. Men meldt ons: Door het abnormaal koude weder zijn d« Openluchtuitvoeringen, de Passiespelen, zoowel voor spelers als publiek ondoenlijk. De opvoeringen worden derhalve uitge steld tot beter weer is ingetreden. Data van opvoeringen zullen nader be kend gemaakt worden. MGR. M. G. VUIJLSTEKE. Heden. Dinsdag, arriveert met het s.0. „Veendam" Mgr. M. G. Vuijlstcke, apost. vi caris van Curasao te Rotterdam. Op een der lessenaars ligt het lange boven lichaam van mijnheer Van der Zeepen. De armen die in scherpe hoeken op den lessenaar rusten, steken in groene katoenen mouwen, tegen 't verslijten van den nieuwen colbert van het vorige jaar. Mijnheer Ernest rust met den neus op 't geen hij op dit oogenblik pent, bovenaan in het groot register dat on der hem open ligt- De twee andere klerken zijn afwezig. Van die afwezigheid maakte meester Havermaat, onder wiens ontevreden bewegingen de ste vige eiken stoel kraakte, gebruik om zijn meester-klerk de les te spellen Ik begeer die krullen in uw schrift niet meer. Dat is verloren tijd. Wij, Leopold de tweede, koning der Belgen,schrijf dat 'n beetje vetter, een beetje grooter en daarmee gedaan. Waarom moet Leopold nu die lan ge beenen hebben? Dat is leelijk, die lange pooten. Dat beneemt plaats. De letters be hoeven toch immers op geen stelten te loo- pen. Voor ons, Wilhelmus, Carolus Haver maat, notaris, zet gij nu in kleinere letter dan Leopold de tweede. Maar dat is gek. Druk hier al 'n beetje meer op de pen. 't Is niet de koning, maar de notaris, die in 't oog moet springen. Dat is reclame voor zijn stu die. Zult ge dan zulks nooit verstaan?.... Ernest Van der Zeepen, die bij elke aan merking 't hoofd, hoe onmogelijk zulks ook scheen, nog 'n beetje dieper op zijn letters zakken liet, hoorde dit alles aan. Geen teeken van tegenstand liet hij blijken. vuurtje. Hij herdacht de ontvangst bij Wille- kens. Met hem buiten zijn huis te duwen, had hem de kleermaker ook buiten zijn zaak waarnemersstudie, welke hem van t notari eel gepreutel moest verlossen, geduwd, 'n Ge voel van wraak tegen den duivenmelker groeide in hem, met de stem van zijn brom- menden meester. Tok tok klopt 't. Binnen Langzaam gaat de deur open, en meester Willekens, den hoed in de hand, diep bui gend, groet met 'n „dag mijnheer notaris." Deze stoot zijn bril naar 't voorhoofd Ahbaas Willekens, wat pleizier u te zien? Hoe maakt 't de vrouw? En heer- broer En uw Leentje Zie, dat doet me plezier. Zonder 'n antwoord af te wachten, dat VC il- lekens toch niet geven 1 o zoo ras volgden de vragen elkaar op, stapte de notaris reeds naar 't midden der kamer, stak de hand naar voren, en drukte krachtig die van den kleer maker. Dan, hem met de linkerhand op den schou der kloppende Wat genoegen u hier te zien I Vertel mij maar eens gauw. Willekens kuchte eens, bezag beteekenisvol 't geraamte van den klerk, gebogen over zijn lessenaar, en keek daarna, met zekere be deesdheid, naar den notaris op. Deze knikte, alsof hem Willekens inder daad een vraag had gesteld, volkomen be grepen. Sprakeloos duwde hij hem in den rug, en zijn hand met de rechter vasthouden de, bracht hij hem naar 'n ander vertrek. Nauwlijks was de deur toe, of 't bovenlichaam van mijnheer Ernest rees boven den lesse naar. Zijn arm ging in 'n grooten boog naar de zoldering, en zijn lange vingeren teeken den 'n figuur in de lucht, die zeggen wilde dat moet ik weten Meteen slingerde hij zijn beenen onder den lessenaar uit, en in twee lange passen stond hij vóór de deur, boog zijn lang li chaam tot hij met 't oor tegen 't sleutelgat lag, enluisterde. Zijn linkerhand maakte bewegingen naar den binnenkant van 't bureau, uit gewoonte zeker, alsof hij iemand tot zwijgen wilde brengen, om beter te verstaan wat er gezegd werd. Eerst was 't slechts een gebrom dat tot zij.a oer kwam, een gebrom en een gel u:h. Toen teekenden zijn oogen verrassing, daarna heel zijn gezicht 'n valsche vreugde, die de lange tanden in zijn mond hongerig deed glinsteren. Zijn lippen bewogen als die van iemand die 't gesprek volgt en zoo zeer er door is meegesleept, dat hij onwillens meespreekt Ter duivel, wat ben ik gelukkig ge weest Ah dat Leentje 't Weegt niet zwaar. Zaakwaarnemer, ah ik Klerk voor altijd, ja Zóó Willekens, gij zijt de notaris reeds vier duizend frank schuldig op uw huis Nogmaals vijfhonderd franken hebben? Die krijgt ge niet zonder onderpand. Neen! notarisZijn huis is toch zooveel duizend niet waard. Weigerweigergij hebt gelijk..,. Iemand heeft juist vijf duizend frank gebracht ter plaatsing.Dat valt u mee, Willekens. Indien die wil Maar die zal niet willen. De notaris zal 't hem vragen. Maar zonder hypotheek? 't Zal lastig gaan. Uw naam niet noemen? Neen, Willekens, neen 1 Dat zeg ik „Ernest Van der Zeepen toch niet. 't Is maar tot toeko mend jaar. Ja Zoo klinkt dat oude liedje al tijd. 't Zijn lange jaren, die schuldenaars jaren Al afgedaan ik weet genoeg. De klerk wrijft zich de handen in twee passen is hij weer bij zijn lessenaar, ligt er op neer en krabbelt voort, den neus op 't papier. De notaris keert terug, nog vertrouwelijk de hand op Willekens' schouder houdend, spreekt van 't weer, van den slechten tijd, van alles, en brengt den kleermaker aan de buitendeur, waar hij hem zoo vriendelijk de hand drukt, alsof hij last kwam te ontvangen van 'n grooten grondverkoop. Die leuze immers der Havermaten, van grootvader tot kleinzoon reeds notarissen te Zwas altoos en is nog „groote zaken, kleine zaken, vriendelijkheid altoos." De dikke notaris bezag den man 'n wijl ach terna terwijl zijn kleine oogen knipten, als die van iemand wiens geest de oplossing van 'n raadsel zoektTerug in 't kantoor, nam hij langzaam plaats in zijn breeden leun stoel, en, zonder verder 't geschrift van zijn klerk uit te pluizen, hield hij zich heel druk bezig met 'n bijzonder fijn puntje aan zijn potlood te snijden. Dan, op heel onverschil ligen toon, kwam eensklaps de vraag voor den dag, maar zoo achteloos dat zij zijnen over de registers gebogen klerk niet toegestuurd scheen Hoe is 't met de zaken van kleermaker Willekens De man zit er nog al goed in Mijnheer Ernest stak zijn linkeroor om hoog, als 'n hond die wild riekt, en, in schijn even onverschillig Oh! hij werkt niet slecht, maar...» De tijden zijn zoo goed niet als vroe ger De mode blijft toch de modemaar De betalingen gaat zoo goed niet, dan is zeker. Willekens zit er kort genoeg achter, maar Er moet heden veel keus zijn in 'n kleef- makerswinkel Keus Daar is er bitter weinig op 't stuk in zijn winkelop stalen zooveel ge wilf, maar Men kan niet altoos op de levering wachten Natuurlijk niet. En mijnheer Ernest Van der Zeepen rees in heel zijn lengte recht, om achter zich, onder de rij groene doozen, een der registers met groene ruggen vast te nemen, niet zonder tersluiks 'n vragend oog o,p zijn patroon te werpen. Deze was nog altoos aan 't punten van zijn potlood Slecht goed, dat goedkoop goedje, 't Is 't potlood niet meer van vroeger....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6