binnenland Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND Tweede Blad 20 Juni 1923 GSM. BUITEML. BERICHTEN* LIEFDE OVERWINT De Geallieerden en het vergoedingsplan- De daling van de mark; Fransche opzet? De Conferentie te Lausanne dreigt dood te loopen. Duitschland en de Volkenbond. De uitbarstingen van de Etna. Onder de Telegrammen: pe Zwitsersche Bondspresident over den Vol kenbond en de Roerbezetting. Frankrijk en het Vaticaan; de Senaat keurt het crediet voor het gezantschap te Rome goed. De Koning van Italië naar Sicilië; de Paus geeft een gift voor de slachtoffers van de Etna. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE, FEUILLETON den soon van den bakker nog niet. Hij sal we Zijn linkerhand krulde met een zwierigen DE WEEK DER KATHOLIEKE SCHRIJVERS. Het welslagen van de week der Katho lieke schrijvers is dit jaar niet minder groot geweest, dan de beide vorige. Zij heeft op nieuw de plaats gehandhaafd, door haar in genomen in het openbaar Katholiek leven van Frankrijk. De meest sprekende karaktertrek van deze bijeenkomsten is zeker wel, dat zoo vele schrijvers, wier philosophische esthe tische, politieke en sociale levensbeschou wingen vaak ver uiteenloopen, zelfs tegen over elkander slaan, openlijk getuigen van hun verlangen naar de middelen te zoeken om het Christendom in Frankrijk te be vorderen en in geheel de wereld te her stellen. Werden verleden jaar het „laicisme" cn de geestelijke verwoesting door het ongeloof, aan een beschouwing onderwor pen, ditmaal zijn de middelen besproken, om dat ongeloof te bestrijden en de toe komst van Frankrijk daardoor in gevaar gebracht, in veilige banen te leiden. Door bevoegde sprekers, waaronder Mgr. Lesnc, Rector van de Katholieke Universi teit te Rijssel en Pater Cavallera, van de Katholieke Hoogeschool, te Toulouse, in de eerste plaats dienen genoemd, is de nood zakelijk aangetoond, dat de Katho lieke schrijver niet slechts werkt voor een bepaalden kring van letterkundigen en kunstenaars, maar vooral voor het groote publiek. Grooter dan de invloed die van kunstwerken uitgaat op de komende geslachten, dikwijls als de schepper reeds lang is gestorven, is die welke hij uitoefent op zijn eigen tijdgenooten en in eigen om geving. Een invloed althans, die voor meerdere schrijvers is weggelegd, daar slechts weinigen tot den roem der eeuwen zijn geroepen. Zij moeten van dien invloed gebruik maken om de Christelijke begin selen algemeen te doen doordringen en ook de roman-litteratuur moet zich ken merken door den Katholieken zin, als een tegengif tegen de zedelooze lectuur van onze dagen. Zoo juist hebben de bekwame criticus Henri Massis en meerderen met hem, het gezegd, de Katholieke schrijver mag zich niet beperken tot een werk, dat onschade lijk is en niets strijdigs met het geloof be vat, hij moet putten uit de bron van het godsdienstig, katholieke leven. Hij kan dat ten volle, in tegenstelling met de ongeloovige schrijvers, omdat hij alles vindt in zijn geloof, dat waarde aan zijn arbeid kan geven. Welk een belangrijke taak in dezen de Katholieke journalistiek en de Roomsche pers in het algemeen, heeft te vervullen, is in een volgende zitting behandeld. In zijn voortreffelijk rapport wees de welsprekende advocaat Las-Cases, op het nut van eensgezinde samenwerking onder de katholieke journalisten, op de moeilijk heden aan hun strijd tegen het ongeloof verbonden en op de voorwaarden, nood zakelijk om die eenheid te verwezenlijken. Zij moeten elkaar beter leeren kennen en waardeeren en door oprichting van een permanent bureau, een inlichtingsdienst in het leven roepen, die zoowel de Parijsche als de Provinciale pers van korte berichten en zoo mogelijk uitvoerige artikelen voor ziet, omtrent gebeurtenissen op godsdien stig en politiek gebied. Een breedvoerige gedachtenwisseling volgde op dit rapport, waarvan men de conclusie vrij algemeen deelde. Van verschillende zijden werden bezwa ren geopperd tegen het voorstel een pers campagne in alle katholieke bladen te be ginnen, naar aanleiding van de groote ver kiezingen die aanstaande zijn. De politieke verhoudingen, aldus oordeelde men, laten niet toe een katholiek program op te stel len, dat eenstemmig door de pers zou wor den aanbevolen en dat, zoo al die eens gezindheid mogelijk zou zijn, zeker niet door alle katholieke candidaten zou worden onderschreven. De moeilijkheden van samenwerking op politiek terrein zijn in Frankrijk voor de katholieke pers veel grooter dan in Neder land, omdat vooreerst de politieke meenin gen zoo verdeeld zijn, en vervolgens, zelfs de bladen die in naam katholiek heeten, veelal niet anders zijn dan liberale couran ten met een specialen katholieken mede werker voor het godsdienstige gedeelte. In ieder geval, het streven naar meerdere samenwerking en een eventueele stichting van een inlichtingsdienst over de nood zakelijkheid waarvan allen het eens waren, kunnen als de goede gevolgen der gehouden besprekingen worden geboekt. Dc vergaderingen aan den roman gewijd waren niet minder belangrijk en gaven her haaldelijk tot een geestige gedachtenwisse ling aanleiding. Dc bekende romancier Henn Bordiand, gaf een beeld van wat dc katholieke ro manschrijver moet zijn en vatte in zijn conclusie aan het eind van dc bijeenkomst het door den rapporteur en debaters ge sprokene, aldus samen: „Er moet een nauwere samenwerking komen tusscben de schrijvers, critici en uitgevers, om het groote publiek met goede lectuur te bc reiken-. De auteur mag wel zijn werkkracht, maar niet zijn geestesgaven op geld waar deerbaar doen zijn: zijn gedachten staan buiten den handel. De katholieke kritiek moet dienen om de schrijvers van beteeke- nis grootere bekendheid te geven en hun werken meer algemeen tot het publiek te brengen. De uitgever speelt daarbij een voorname rol en de klacht van een der Pa rijsche uitgevers, Gay, die zooveel voor de katholieke zaak heeft gedaan, dat al te zeer Roomsche uitgevers door katholieke auteurs worden voorbij gegaan, dient zeker ter harte genomen. Hoe nuttig studiekringen kunnen werken om de katholieke beginse len te bevorderen, werd op uitnemende wijze door Robert Garrie aangetoond, ter wijl de nog te weinig begrepen invloed van tractaatjes en brochures door Pater Danset beider in het licht werd gesteld. De gunstige wijze waarop Pierre 1 brmite steeds een vergadering weet te leiden zijn onnavolgbaar talent van boeiend causeur gaven zelfs aan de besprekingen over het vrij doode onderwerp van tractaatjes een levendigheid die gunstig inwerkte, om ook op dit terrein tot samenwerking en grootere propaganda te komen. De slotzitting was gewijd aan de verplich ting van alle intellectueele katholieken om eendrachtig hun krachten in te spannen ter bevordering van het groote doel. de chris telijke beginselen in de huidige maat schappij te doen heerschen en het geloof te verlevendigen dat door dc vijanden der kerk met verderfelijke lectuur en door Mie mogelijke middelen tot geestelijke en licha melijke schade van het Fransche volk, zoo zeer is ondermijnd. Ziedaar zeer in het kort de groote trek kenwan deze gewichtige week, die met een kerkelijke plechtigheid begonnen, werd be sloten met een feestelijke bijeenkomst, waarin De Lamarcelle een rede hield en kardinaal Dubois een toespraak, waarin hij de zegening en de beteekenis van deze week der katholieke schrijvers opnieuw deed uitkomen. Allen die geregeld deze weken hebben gevolgd, zullen ook dit jaar moeten getuigen van het groote nut dat uit deze samen werking van katholieke schrijvers moet voortvloeien, Ik zou dan ook de Nederlandschc Katho lieke schrijvers, in navolging van Frankrijk, willen toeroepen, vereenigt u meer dan tot nu toe het geval is, neemt het initiatief tot een instelling als de „semainc des ecri- vains catholiques. Mr. P, v, S. DE GEALLIEERDEN EN HET VERGOE- DINGSVRAAGSTUK. Al moge dc opdracht aan Theunis om een nieuw Belgisch kabinet te vormen, nog een kort oponthoud veroorzaken bij de be antwoording van dc Britsche mededeeljng aan Frankrijk, zoo acht men dit te Londen nog niet noodzakelijk en een slecht voortee ken, aangezien dc bladen melding maken van een toenemend verlangen onder de Fransche politici en publicisten om weer overeenstemming tusschen de geallieerden over het vergoedingsplan tot stand te bren gen. Deze neiging heeft in de Engelsche pers ecnig optimisme veroorzaakt. Men is van loraeel, dat het vraagstuk der schadever goeding van te grooten omvang is om in al zijn geledingen in eng begrensde formules door dc staatkunde van een enkel land te worden vastgelegd. Te zelfder tijd is er een weerzin aan den dag gekomen tegen een regeling, die slechts aan de oppervlakte blijft en juist hierom is men zoo ingenomen met het Engelsche vragenlijstje omdat naar men verneemt, die vragen tot de kern van het probleem doordringen. Dienaangaande zegt de Times, dat goede gevoelens noodig zijn en niet opwinding en extaze, die illusie wekt, waarvan dc bestendiging niet zeker is. Wij zijn overtuigd, dat een openhartige en vriendschappelijke coördinatie van wat Frankrijk en wat Engeland van nationaal standpunt uit wenschen, de eerste voorwaar de is voor het dringende werk van een re geling en bevordering van den vrede van Europa. Doch die coördinatie behoort ver standig te geschieden en te berusten op we- derzijdsche erkenning van de groote econo mische en sociale factoren, die alle belang hebbenden in gelijke mate aangaan. DE DALING VAN DE MARK. Debat in de Rijksdag-com missie van onderzoek. In dc zitting van de commissie die dc oor zaken van de markdaling onderzoekt heeft de communist Froehlich medegedeeld, dat in de toepassing van de deviezen-verorde ning slechts één enkele overtreder tot ge vangenisstraf is veroordeeld en wel wegens het aankoopen van 10 Tsjechische kronen. Froehlich zegt voorts dat aan een enkele firma vier milliard zijn geleend uit het na tionaal fonds tot steun van den strijd in het Roergebied, Als de voorzitter hier een op merking maakt, zegt Froehlich dat de beken de firma Otto Wolf te Keulen zich aan openlijk bedrog heeft schuldig gemaakt en dat het rijksdepartement van ekonomische zaken niet den moed heeft gehad tusschen- bêide te komen, maar met allerlei uitvlucht- jes zijn eigen houding tracht goed te pra- ten. De voorzitter verzoekt spreker zich een weinig in zijn uitdrukkingen te matigen. Dc regeering zegt hij heeft niets gedaan wat u het recht geeft dergelijke beschuldi gingen uit te spreken. Juist, antwoordt Froehlich, dc regeering heeft niets gedaan. Dc eenige verontschuldiging waar zij zich op beroept, is dat zij geen accountant naar het bezette gebied heeft kunnen zenden, of schoon onomstootelijk bewezen is dat de fir ma Wolf een bedrog ten nadeele van de schatkist heeft gepleegd. De voorzitter merkt op, dat volgens het oordeel van alle aanwezigen het geval Wolf dient te worden opgehelderd. Staatssecretaris Trendelenburg herinnert eraan dat hij dit geval reeds in een gesloten bijeenkomst van de commissie ter sprake heeft gebracht. Spreker heeft toen gezegd dat het onderzoke is vertraagd omdat men moeilijk een accountant naar het bezette gebied had kunnen zenden. Spreker heeft de noodige instructies gegeven om de zaak te Keulen zelf onmiddellijk te laten onder zoeken. Hij, is bereid aan de commissie dc noodige mededeelingen over den loop van dit onderzoek te verstrekken. Froehlich vindt het niet noodig iets van zijn beschuldigingen terug te trekken.Dc democraat dr. Dcrnburg wil het geval-Wolf buiten beschouwing laten, is echter van mee- ning dat de autoriteiten wel wat erg klein geestig zijn opgetreden. Bij het controleeren van den deviczenhandel worden ongelooilijk veel krachten verspild. Om bedragen onder do 1000 dollar zou men zich niet moeten be kommeren en zich alleen met grootere ern stige gevallen bezig houden. FRANSCHE OPZET? De bekende groot-industrieel Brückmann schrijft in het Berl. Tagebl. dat de Franschen de milliarden, die hun in het Roergebied m handen vallen, gebruiken om op buitenland- sche beurzen den markkoers kunstmatig te drukken. Hij wijst voorts op het gevaar van den verkoop op groote schaal van Duitsche nijverheids-aandeelen, die voor een niet ge ring deel naar Frankrijk gaan en zegt: „Als het den Franschen gelukt tijdens den strijd om het schadevergoedingsvraagstuk nog en kele malen een kunstmatige mark-krisis te verwekken, zal de kwestie van ekonomische samenwerking ten gunste der Fransche nij verheid beslecht zijn, voor de schadevergoe dingonderhandelingen nog begonnen zijn. De machthebbers te Parijs hebben er mitsdien groot belang bij de onderhandelingen over het Duitsche memorandum zooveel mogelijk op de lange baan te schuiven." BELGIË EN FRANKRIJK. De Petit Parisien meent te weten, dat de bondgenooten twee nieuwe maatregelen genomen hebben om de pressie in de Roer te versterken. In de eerste plaats verbod van bet vervoer van cokes verder het Roer gebied in en voorts directe controle van de bondgenooten op alle spoorweglijnen, die het Roergebied ingaan en die tot dusver buiten toezicht gebleven waren. In aansluiting aan de mededeeling van gisteren over het Fransche ontwerp-ant- woord aan Duitschland, kan medegedeeld, worden, dat België daarmede instemt. Dc correspondenten der Engelsche bladen te Lausanne vreezen, dat de conferentie tusschen Turken en geallieerden, die nu reeds twintig weken duurt, binnen enkele dagen zal worden afgebroken zonder dat er overeenstemming is bereikt, daar Angora er op blijft staan, dat de Turksche schulden in gedeprecieerd geld mogen worden voldaan. Frankrijk blijft op zijn stuk staan bij zijn weigering om toe te stemmen in deze beroo- ving der Fransche obligatiehouders. De bespreking is volgens dc Daily Tele graph gisteren geëindigd in een slop en de geallieerden hebben aan Ismet te verstaan gegeven, dat zij in deze omstandigheden geen heil zien in voortzetting der onderhandelm- gen. De Times wijdt een hoofdartikel aan eczc „dwaasheid van Angora" en betoogt, dat zoowel dc overheid der stad Konstantinopel als de regeering te Angora tegen dc bepa lingen der overeenkomsten hebben gezon digd of op het punt zijn dit te doen en wel met opzet. Niet alleen hebben dc Turken met een beroep op een juridisch advies getracht papier in plaats van goud te stellen, doch ook wat de brug van Galata aangaat en de uitlegging der concessies, waarover wordt onderhandeld, poogt men dergelijke streken uit te halen. Het blad wijst er dan op, dat een staat, die niet de reputatie heeft van te goeder trouw te zijn, niet het vertrouwen der andere landen kan winnen, waarop toch politieke zekerheid is gebaseerd evenals t financieel crediët, dat voor economische welvaart noodig is. Het Turkije van heden heeft dit vertrouwen juist misschien nog meer dan eenig ander land van noode. Zijn regeerders maken er geen geheim van, dat zij aanstonds nadat de vrede zal zijn getee- kend, een beroep wenschen te doen op de West-Europeesche geldmarkten, ten einde een groote leening te sluiten. En toch gaan zij voort de wereld de meest overtuigende bewijzen te geven van hun gebrek aan goede trouw en schamen zij zich niet de meest bindende contracten niet na te leven en bun toevlucht tc nemen tot even kinderachtige als oneerlijke sofismen ter verdediging van het verbreken van het gegeven woord. UIT HET BEZETTE GEBIED, Dc groote mijnbouw en hoogoven-onder neming Phoenix, A. G., für Bergbau und Hüttenbetrieih te Licrenfeld bij Dusseldorf is wegens kolengebrek stopgezet, waardoor 4000 werklieden tot niets doen gedwongen zijn. De directie hoopt het bedrijf binnen acht a tien dagen te kunnen hervatten. Naar eerst thans bekend wordt is in den nacht van 14 op 15 Juni een Xunnel van den Eifelspoorweg, tusschen Keulen en Trier in de buurt van Keulen ernstig beschadigd, waardoor het verkeer over een lang stuk van de lijn gestremd is. De Fransche trans porten moeten thans langs den Rijn tot Ko- blentz wonden geleid en kunnen dan eerst stond na het ongeval zeer scherpe afspo- ringsmaatregelen getroffen, waardoor dit eerst thans bekend is geworden. Om dezelf de reden is ook niets over den omvang van het ongeluk bekend doch men neemt aan, dat tenminste 2 a 3 weken met het uitvoeren der noodige herstellingen gemoeid zullen zijn. De gevolgen van dc afsnijding der laat ste in Duitsche exploitatie zijnde spoorwegen in het Roergebied zijn reeds merkbaar. Tc Essen zijn gisteren geen melk-transporten aangekomen. Levensmiddelen worden zoo veel mogelijk met vrachtauto's naar dc ste den gebracht. Bij dc jongste bezetting van stations zijn de Franschen tal van wagons met voedsel in handen gevallen. De Fransche bevelhebber heeft een ver ordening uitgevaardigd, krachtens welke de bezet tingsautoriteiten ondernemingen, die geen gevolg geven aan hun bevelen, in eigen beheer kunnen nemen of aan derden in con cessie kunnen geven. Tegen elkeen die weigert de opdrachten van de bezettingsautoriteiten of de voren bedoelde concessionarissen op te volgen, wordt gev, straf tot 15 jaar en geldboeten tot 150 millioen mark, bedreigd. Ieder die zich schuldig maakt aan daden van sabotage, welke den dood van menschen tengevolge hebben of kunnen hebben, zal met den dood worden gestraft of bij verzachtende omstan digheden met dwangarbeid, die tot levens lang kan gaan. Elke directeur of afdeelingschef van een onderneming die verzuimt de noodige maat regelen te nemen om daden van sabotage te verhinderen wordt met gev. straf tot 15 jaar en boete tot 150 millioen mark bedreigd. Een andere verordening schrijft voor dat auto's, vrachtauto's en motorrijtuigen in het B. G. voorzien moeten zijn van een rijbewijs der bezettings-autoriteiten, waarvoor een vergoeding van 50.000 tot 500.000 mark te betalen is. Bij de nieuwe bezetting van spoflr- lijnen breken de bezettingstroepen stelsel matig de rails op van de zijlijnen die op de hoofdsporen uitkomen. Gisteren hebben zij dat gedaan op het vak KaternbergStoppen- berg (bij Essen) en achter het station Gel- senkirchenBismarckhütte. DE AANSTAANDE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. De Daily News beschouwt het als waar schijnlijk, dat generaal Smuts tegenwoordig zal zijn op de vergadering van den Volken bond in September a.s. te houden. De pre mier van Zuid-Afrika zal in elk geval in die maand in Engeland komen ter bijwoning van de economische Rijksconferentie en men meldt, dat het zijn voornemen is in een Zuid- Europeesche haven aan land te gaan ten einde het slot der bespreking althans te kun-, nen bijwonen. Het blad zegt, dat het eerste verschijnen van den generaal in de Volken- bondsvergadering van bijzonder belang zbu zijn, zoowel wegens zijn persoonlijkheid als om de rol, die hij heeft gespeeld bij het op stellen van het statuut van den Bond te Pa rijs in 1919, Bovendien heeft hij speciaal be lang in het vraagstuk der ontwapening, dat vermoedelijk een der belangrijkste punten op de agenda zal uitmaken. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. In het Berl. Tagebl. bespreekt prof. Bcr- hard Demburg het vraagstuk der „veilig heidswaarborgen"' die Frankrijk tegen Duitsche revanche noodig meent le heb ben. Na een uiteenzetting van de redenen, die de Ver. Staten hebben weerhouden van deelneming aan het te Versailles ontworpen waarborgverdrag tusschen Engeland, de V. S. en Frankrijk, en van de mislukking van het Duitsche voorstel tot het aangaan van een 30-jarig bestand, komt Dernburg tot de slotsom dat de Volkenbond het eenige lichaam is, 't welk wellicht uitredding kan brengen. Hij geeft toe dat Duitschland op zijn hoede moet zijn. Wat er met Opper-Silezië en het Saargebied is gebeurd, geeft daar alle reden toe. Doch het gaat hier om de keuze tuschen twee kwaden en dan is de Volkenbondsbemiddeling zeker te verkie zen boven de Fransche willekeur, waar onder Duitschland thans gebukt gaat. Onvoorwaardelijk kan Duitschland ech ter de Volkcnbondsberaiddeling niet aan vaarden. Het zou eerst lid van den Bond en ,jden Raad moeten worden. „Elke toekomstige regeling moet niet over onze hoofden heen, doch met onze mede werking tot stand komen. Als wij lid wor den van den Bond bcteekent zulks daarop worde de nadruk gelegd dat alle betrokken mogendheden het sprookje van Duitschland's uitsluitende schuld aan den wereldoorlog en zijn koloniaal wanbeheer laten vallen en daaruit de noodige consequenties trekken. Dan kan in den boezem van den Volkenbond worden be raadslaagd op welke wijze alle betrokke nen tot behoud van den wereldvrede en tot het uit den weg ruimen van de Fransche bezorgdheid voor Duitsche weerwraak kun nen bijdragen. „Als Duitschland tot den Bond toetreedt, moet het zulks doen in volkomen goede trouw, met ter zijde stelling van alle be denkingen en met den vasten wil den Bond theoretisch en practisch tot een nuttig werktuig voor den vrede tc maken. M.i. is voor de Duitsche regeering het oogenblik gekomen haar standpunt ten dezen opzichte te bepalen en het dan in ronde woorden tc uiten". DE ETNA. Volgens een telegram uit Messina aan het Romeinsche blad Tribuna, levert de aanblik van de Etna een indrukwekkend schouwspel op. De berg lijkt een ontzag lijke gloeiende oven. Brokken gestolde lava vallen tot Giardini en Taormina neer. De lavastroom, die een hoogte van 10 M, heeft naar Trier gaan. De Franschen hebben ter- I bereikt, beweegt zich voort met een snel heid van 10 M. per uur. Pioccilo, Pallarnel- lata en Ferro zijn geheel bedolven Lingua- glossa is door vijf stroomen lava ingesloten en wordt aan de rechterzijde door één er van bedreigd. Langs de lijn Linguaglossa Castiglione zijn kloven ontstaan in dc Westelijke zone in de richting van Passipis- ciario en dc Valle del Bovc. In vroeger tijd was in Provence het kweeken van zijwormen voor de zijde- industrie algemeen in zwang. In den twee den en den derden zang van Mireille komt veel voor over het plukken der moerbei blaren, waarmee dc zijde-wormen gevoed worden: „de moerbei-boomen zijn vol jonge meisjes, die het mooie weer vlug en vroo- Iijk maakt". Tegenwoordig is dat in Proven ce heel anders, en het kweeken van zij wormen staat er op verdwijnen. Dc Petit Parisien wijst op dit verschijnsel cn ver meldt er bij, dat de statistieken uitwijzen, dat Frankrijk elk jaar minder zijde voort brengt. En overal in Provence worden de moerbei-boomen omgehakt en niet weer aangeplant. De jonge meisjes verlaten het uitgestorven rakende land en gaan naar de stad om er tikjuffrouw te worden. Dc Petit Parisien acht dit alles onlogisch en absurd, te meer daar dc Fransche zijde industrie over de geheele wereld een roep geniet als geen andere. Een nachtwaker, die in het Lunapark te Marseille zijn ronde deed, ontdekte drie mannen, die trachtten in te breken in een loods, waarin de beruchte kachel geborgen staat, waarin Lqndru verondersteld wordt de lijken van zijn slachtoffers verbrand te heb ben. Bij het naderen van den waker namen de drie mannen, niet zonder eenige schoten op hem te lossen, de vlucht. Bij het debat over werkloosheid in het Huis van Afgevaardigden te Kaapstad be gonnen drie vertegenwoordigers der werk- loozen aan den Witwatersrand, die zich aan dc balustrade van dc openbare tribune had den vastgeketend, de vergadering toe tc spreken. Zij verweten dc regeering en het parlement dat zij onbekwaam waren de werkloosheid te bestrijden. De vergadering moest een kwartier ge schorst worden. Het zesde congres tc Jaffa heeft een motie aangenomen, waarbij aan dc Moham- medaansche en Christen-leden, die uit den Adviseerenden Raad zijn getreden, dank wordt uitgesproken, en besloten, het En- gelsch-Arabische verdrag in zijn huldigen vorm tc verwerpen, voor zoover dit Pales tina betreft, maar het besloot de verdere actie te staken, in afwachting van het resul taat van de onderhandelingen, die thans ge voerd worden tusschen de uitvoerende com missie, emir Abdoellah en koning Hoessein. De Amerikaansche minister van finan ciën Mellon heeft instructies gegeven aan de beambten van den gezondheidsdienst, dat dezen zich volledig zullen voegen naar de wetten der buitenlandsche naties, die aan de schepen dier naties de verplichting opleggen voorraden „medicinalen sterken drank" over te voeren. Aan deze instructie van minister Mellon wordt de uitlegging gegeven, dat de dag rantsoenen aan die buitenlandsche beman ningen toegezegd als „medicinaal zullen worden toegestaan. Dc wetten op de drankbestrijding in de Amerikaansche wateren, zullen naar het schijnt worden getrotseerd door het Fran, sche s.s. „Paris" dat te Plymouth passagiers voor New-York heeft aan boord genomen Er waren in het geheel 500 passagiers aan boord. De „Paris" heeft volle voorraden wijn en sterken drank in haar opslagplaat sen, zoowel voor de uitreis als voor de thuisreis. Zoo spoedig de Amerikaansche territoriale wateren bereikt worden, zullen die worden verzegeld. Sir William Beach Thomas, 'n autoriteit op het gebied van den landbouw, is door de Daily Express er op uitgezonden, om ver slag te geven van den toestand op het En gelsche platteland. Zijn eerste artikel is zeer somber van toon. Hij heeft de bevestiging gevonden van de vrees, dat de graanbouw met den ondergang bedreigd wordt. Veel bouwland wordt in weideland veranderd. De veldarbeiders verdwijnen en die er over blijven zijn de minst bekwame. De binnen- landsche productie aan tarwe en graan, die toch al in slechts 40 pet. van het verbruik voorzag, gaat te loor. Laat men den boer aan zijn lot over, dan zal hij ophouden met het verbouwen van graan. Hij zal zijn omge ploegde akkers met gras bezaaien en in plaats van 4 per acre in een jaar aan ar beid uit te geven, zal hij nog 1 besteden. Twee of drie man op elke acres zullen hun werk kwijt raken, maar de overblijvenden zullen beter betaald worden en bekwamer zijn. Dc landbouw zal rendeeren, maar de natie zal armer zijn, omdat de bodem min der zal voortbrengen. Te Heliopolis, in Egypte, is gisteren een vliegtuig te pletter gevallen, wat aan twee officieren en twee helpers het leven gekost heeft. Senator David A. Reed, uit Pennsylvanië heeft het voornemen te kennen gegeven, om in het Congres tc Washington een wetsont werp in te dienen, waarbij dc immigranten quota voor de verschillende landen worden verhoogd. Tot cut voornemen is Reed gekomen na een rondreis door Pennsvlvanië. Hij had n.l. bevonden, dat er overal beklaagd wordt over dc schaarschte aan arbeiders, welke schaarschle het gevolg is van dc hcerschen- dc immigratie-wetgeving. Dc behoefte aan arbeiders en dc goede kansen voor werklieden in de Unie blijken ook uit het feit, dat vele bemanningen van buitenlandsche schepen in dc Amerikaan sche havens vooral het machinekamcrper- soneel, dat met het machincschrijven op dc hoogte is drossen en aan land achterblij ven om er werk te zoeken, dat zij er, naar het schijnt, gemakkelijk vinden. Dat drossen gaat heel gemakkelijk, daar de schepelingen van de buitenlandsche vaartuigen verlof heb ben om ongehinderd aan wal te gaan. Zij ko- meij dan eenvoudig niet weer aan boord te rug, maar vertrekken naar dc industriëelc centra in het Westen, waar zij gemakkelijk plaatsing vinden. Van maar vertrekken naar de industriëelc centra in het geheel geen last. Wel trachten de betrokken gedupeerde scheepvaartmaatschappijen en reederijen van dc Amerikaansche regeering gedaan te krijgen, dat deze dc deserties op groote schaal zal tegengaan. Volgens senator Reed heeft Pennsylvanië zeer te lijden onder de huidige immigratie- wet. Volgens hem dienen per jaar 402.143 immigranten te worden toegelaten, en wel door alle quota tc verhoogen, doch in het bijzonder die van Frankrijk en Italië. Voorts vindt hij, dat het schandalig bin nensmokkelen van immigranten in dc Lnic moet worden gestuit. Volgens Reed is de verbooging der immi granten-quota de voornaamste taak, welke het Congres in zijn eerstvolgende zitting zal hebben ter hand te nemen. André Tardicu vestigt in zijn blad, dc Echo National, de aandacht op het boek van Reginald Kann, een Fransch officier, getiteld: Het Duitsche veldtochtplan van 1914 en de uitvoering daarvan. Daarin wordt uiteengezet, dat Duitschland van 1905 af het offensief tegen Frankrijk had voor bereid door schending van België en dat dit plan het de overwinning zou bezorgd hebben, die in 1914 aan het Duitsche rijk is voorbij gegaan. Dat Duitschland de over winning niet behaald heeft, komt^ doordat in 1914 dit plan, waarvan von Schlicffen de ontwerper was, niet is toegepast. Von Moltkc, die hem als hoold van den gene- ralen staf was opgevolgd, heeft aan von Schlieffen's plan, dat hij niet in zijn geheel aandorst, veranderd. Ware dit niet ge schied, dan is het waarschijnlijk, zegt Tar- dieu, dat de oorlog reeds in September 1914 in het nadeel van Frankrijk zou beslist gcr weest zijn. Voor rekening van het herstel zullen drie wagons Duitsche boeken, die voor de Italiaansche nationale bibliotheken en voor verschillende wetenschappelijke instituten bestemd zijn, naar Rome worden gestuurd. Verdere zendingen voor rekening van het herstel zullen volgen. De Duitsche Rijksdag heeft dc wet tot bestrijding van geslachtsziekten met groqie meerderheid aangenomen. Nansen heeft aan een vertegenwoor diger van het blad Nationen het volgende medegedeeld over het besluit van Amundsen om zijn vliegtocht over de Noordpool uit te stellen: „Ik heb den indruk, dat Amund sen te weinig tijd heeft gehad om deze vlucht voor te bereiden. Een expeditie van dit karakter vereischt een langdurige en zorgvuldige voorbereiding en diepgaande proefnemingen. L^TeN ANTI-KATHOLIEKE POLITIEK. Herhaaldelijk is van Katholieke zijde dc aandacht gevestigd op de in het geheim ge dreven politiek van de vrijmetselarij tegen het Katholicisme. Thans publiceert dc „Limb, Koerier" het volgende stuki Loge Prins Frcderik in het O.r. van Kota-Radja. van Koeta Radja, 4 Mei 191& Aan de Z..-. A/. Loge-« in 't O.', van W.:. K.-. S.-. H.:. Z.-. V.v Zr-. A.-. 1.-. W Brs.-. Wij hebben hierbij het voordeel uw br.t, aandacht tc vragen voor het volgende: In de laatste jaren neemt het aantal room sche onderwijzers bij het openbaar lager on derwijs in Nederlandsch-Indië buitengewoon snel toe en stelselmatig leggen onze legen- standers het er op toe, om hun getal te ver-, grooten. En onze geestverwanten blijven rustig int Holland! Deze toeneming (men mag in dit opzicht gerust spreken van een verroomsching van het openbaar onderwijs in Ncd.-Indië) is een dreigend gevaar, waaraan paal en perk moet worden gesteld. De roomsche geestelijkheid- weet zeer goed, wat ze doet, wanneer ze de roomsche onderwijzers aanspoort naar Indië te gaan. Deze toch effenen haar het pad, waarlangs ze kan gaan voor uitbreiding van de kerk. Van deze onderwijzers behoeft ze niet te vreezen, dat zij zullen medewerken aan de vrije ontwikkeling van het volk, of ieeringen zullen verspreiden, welke tegen dc kerke lijke dogmata ingaan. Integendeel, zij weet, dat zij zoo krachtig mogelijk zullen werken, om de roomsche idee ingang te doen vinden in hun omgeving en op de school alles zullen vermijden, wat het kind later een minder kunstige gedachte zou kunnen geven van dc kerk, of het zou kunnen aansporen tot onderzoek van datge ne, wat de kerk ongewenscht acht te onder zoeken. Het aangegeven gevaar kan onzes inziens het best worden bestreden door dc uitzen ding van vrijdenkende, beschaafde, nict- roomsche onderwijzers, die zeker niet zullen nalaten mee te werken aan de verbreiding van vooruitstrevende ideeën, ook dan, wan neer zij niet behooren tot onze orde. Hoe meer er komen, hoe betcrl Daarom verzoeken wij U br.\ deze zaak een onderwerp van bespreking in uw Werk plaats te doen uitmaken en zooveel mo gelijk tc doen voorlichten door Indische bbrdie daartoe zeker wel bereid zijn en in Holland altijd wel aanwezig zijn. En indien de BBr.'. in aanraking komen met onderwijzers welke hen geschikt lijken naar Indië tc gaan, dat zij dan die den raad geven, daar eens ernstig over te denken. Er wacht hun hier een schoone taak. Meer nog dan in Holland kunnen ze hier bescha ving cn ontwikkeling helpen verspreiden, niet alleen onder dc Europcesche, maar ook onder dc Inlandsche bevolking en met groote voldoening zal menigeen later terugzien op het door hem in Indië verrichte werk. Sapristi daAt de klerk, wat is mijn pa troon heden spraakzaam. Ik weet wel waar- )tn en hij bladerde voort in 't register, om '•"geheelde opzoekingen. Gij laat werken bij Willekens? Ja al wel een jaar of drie. 'n Flinke meid, die juffrouw Willekens? Ja, 'n schoon meisje zeker. 'n Lief kind., 'n goede partij., dat was iets voor u. Ah ah ah Pah Hoe Bah? Gij hebt het te hoog voor, longen weet ge dat wei 'n Notarisklerk wel. Hoe zou hij an ders leven met tweeën Willekens heeft zijn eigen huis en ver dient nog al geld. Met duivenmelken Welke vraag Hij doet toch niets anders meer Wat vertelt gij me daar? Mijnheer Ernest, alsof hij vreesde dat 'fc tesprek niet langer zou voortgezet worden, ging voort in een gerekt gepiep Wel zeker niet. Hij droomt van duiven Hij jaagt de klanten weg. Vinus Bols is heer cn meester van 't werkhuis. Als die vertrekt, kan Willekens sluiten hij neemt alle klanten mee deze blijven nog alleen om hem. Wille kens zit den heelen dag op zijn duivenhok of in de sociëteit. Daar speelt hij voor geld. Hij verliest keer op keer. 't Is honderd frank hier* en honderd frank daar. Die mensch is gek, duivengek.Ik geef dat nog niet om zijn dochter, neen, dat nog niet en zijn lange middenvinger wrijft tegen zijn duim en komt met een knetterend gerucht op de magere handpalm neer. Toen zweeg de klerk, terwijl de notaris hem eene wijl sprakeloos, langs de punt van zijn potlood heen, vragend bekeek Praat van de menschen Willekens is 'n eerlijk man!.... Heb ik 't tegenovergestelde gezegd Een man waar men staat kan op maken. Zeker Zeker heer notaris.maar,... Maar wat Dat is geen bruidschat voor zijne doch ter. Voor zijn dochter Ah ja 't is waar ook.'n flinke meid die toch wel lief hebbers zal vinden. En de patroon sprak nu op 'n toon die dui delijk zeggen wilde genoeg gepraat. Tok Tok klopte het vrij hard nu. Gul lachend, 't gelaat glad geschoren, trad bakker Bloem 't kantoor in. Die goede Bloem Die beste Bloem welk geluk u hier te zien De notaris was reeds van zijn stoel, de mollige hand in de breede forsche palm van den bakker, die met 'n knik kend „dag mijnheer notaris dag mijnheer Van der Zeepenop die hartelijke ont vangst antwoordde. Hoe is 't met de bakkerij Goed zeker? De menschen kunnen zonder brood niet. Ja, ja, brouwers en bakkers verdienen altoos geld. Met werken en oppassen, notaris. 'n Schoon woord, Bloem 'n schoon woord Kom in mijn kabinet, wij zullen er 'n glaasje op zetten. Ik dank u, heer notaris. Kom kom Kom met uw complimen ten, en, heer Havermaat troonde naar binnen, den bakker, die eerst den langen klerk nog 'n knikkenden groet toezond. Pas was de deur dicht, of deze rees weer als een staak recht van zijn lessenaar, en stord na een paar passen, 't oor tegen slot. Hij wreef zoo vergenoegd zijn lange knokkelige vingeren door elkander, dat zij kraakten, en hij luisterde, terwijl zijn lippen weer zijn ge dachten en waarnemingen murmelden Ah f daar komt de za^k op 't tapijt. Zoo. Hij brengt nog twee duizend frank bij de vijf duizend. Weet de notaris iets goeds voor hem te koop? Niet voor 't oogenblik. 'n Braaf eerlijk man vraagt vier duizend frank in leen. Wil onbekend blijven. Geeft vijf per honderd. Geen hypotheek, neenHeeft nochtans eigen huis. Onbelast, ja. En meer waard. Tijdelijk goed geplaatst? Ja zeker. Later kan men zien. Loopt geen gevaar, toch zeker nu nog niet. Zaak geklonken. Toegestemd. Welte beter. Ah Willekens Uw dochter heeft ten dat gij in schuld zit, en nog wel bij hem. Daar zal Ernest voor zorgen. Ih ih ih Men hoorde een geschuif van stoelen, en vlug lag de klerk weer op zijn lessenaar, druk aan 't pennen. Meester Havermaat bracht Bloem vriende- lijkaan de deur, drukte hem tct viermaal toe beide handen, met wenschen van voorspoed en geluk, met veel complimenten aan Gee- raert. 't Open gelaat van den bakker glom van Zelfvoldoening. De vriendschap, hem door den rijken notaris bewezen, verhief hem in zijn eigen oogen, en hij vertrok met 't stellig gedacht, dat nooit een ander Bloem's klandizie hebben zou. Mijnheer Havermaat was daarvan even overtuigd als hij zelf. Het was weer Zondag narriddag. Als een verblindende schijf lichtte de zon Heur stralen roosterden de straat en baadden de muren der huizen in 'n wit Jicht, waarvoor men de blinden had gesloten, de rolgordijnen afgelaten. Een donkere streep van lommer lag langs de huizen aan den straatkant van onze ken nissen, den kleermaker en den bakker. Bloem verkwikte zich in dien lommer, in hemdsmouwen op den stoep zijner deur, terwijl Janneke op zijn schoot zacht geronk afspon. Zijn mollige hand streek zachtjes haar fluweelen pels, die netjes glinsterde als die van zijn Zondagschen hoogen hoed. Ieder voorbijganger groette minzaam mees ter Bloem, die aan elk een kijkje voor zijn Janneke scheen te vragen, en oprecht ver genoegd was wanneer dat een oogslag en bijzonder wanneer 't van de kennissen een zacht gestreel ontving met 't onvermijdelijke „wat een mooie poes l" en het even onver mijdelijke antwoord van den gelukkigen Bloem ,/t is mijn Janneken." De fierheid van den goeden bakker over die gelukkige poes, was al niet veel minder, dan die van vele vaders wiens zoontje men vleit. De oude meid was naar de vespers en Geeraert in den tuin, waarschijnlijk over de haag naar Leentje aan 't kijken, misschien wel 'n praatje met haar aan 't houden. Daar om paste Bloem op den winkel wat hem eigenlijk weinig werk gaf op dit Zondagsuur. Op den hoek komt 'n lang mensch aan, met stijven tred, den stok in de hoogte, alsof hij de maat sloeg, en 't hoofd draaiend, dan rechts dan links, om de bewonderaars van zijn persoon gade te slaan. Dat moet mijnheer Ernest Van der Zeepen Zijn. Het was of de lange klerk zich in de straat op zijn bureau wilde wreken. Even gebogen als hij daar over zijn lessenaar lag, even slaafsch als hij zich tegenover zijn patroon toonde, even statig en trotsch was zijne houding. Toen hij den bakker zag, kronkelden de vreugderimpeltjes zich rond zijn donkere kijkers, en de breede lippen murmelden „Ik heb de ka is klaar draai in de lucht een ingebeelden reusachtigen krul, aan 't zwart punt van zijn dunnen kne vel „Dag meester Bloem piepte hij den bak ker toe, terwijl hij 't smalle lichaam in twee ën boog, als de twee korte lijnen van 'n rech ten driehoek, en, de in chocolade kleur ge- handschoende lange vingeren naar den bak ker toestak. Deze stond vriendelijk op, Janneken op zijn arm voorzichtig tegen zijn breede borst geduwd, en met een krachtigen druk in zijn groote en wel gevleeschde bakkershand, de smalle pennende broodwinners van heer Ernest vattende, groette hij hem met een „dag, notaris." „Hoe is 't met de gezondheid, meester Bloem „Gelijk gij zietik dank u, notaris en met u ook zoo „Natuurlijk; mager en.... Ah! en de zaken Best ook, dat weet ik. De tijden zijn voor de bakkers nog zoo slecht nietbak kers en brouwers.Oh oh ik weet 't J Schud maar zoo niet met het hoofd.... Strijd 't maar niet af." „Ja ja wijl gij 't toch weet, notaris, wij leggen al zoo'n centje van kant." „Een dikken cent." „Een appeltje voor den dorst." „Oh 't Is beter voor de bakkers dan voor de modewinkels en voor de kleerma-, kers. 't Is zeker. Voor die zijn de tijden slecht." „Ohtoch nog zóó slecht niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5