m I Donderdag 21 Juni 1923 46ste Jaargang No. 14466 D!T NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJBEN. EERSTE BLAD DeHanze=Credietbanken. STADSNIEUWS. AGENDA 22 JUNI DE POSITIE VAN DE HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. H. O. V. Eindelijk! Trein vertraging. Vereerende opdracht. LANGS DEN WEG. Bond van Vrijwillige Burger wachten. Gevonden voorwerpen. 21 Juni- Telegraphisch Weerbericht. Gymnastiekvereeniging „Ursus". Personalia. De abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regel Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op dt le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling Het is niet te ontkennen, dat het wets voorstel der regeering, om aan de cre- dietnemers der Hanzecredielbanken, welke in moeilijkheid verkeeren, steun te ver- leenen, een slechte pers heeft. Ook het zoo juist verschenen eindverslag der Tweede Kamer over dit noodwetje is ongunstig. De oppositie is echter verre van sympathiek. In al de artikelen van Han delsblad, Nieuwe Rotterdamsche Courant enz. en in de opmerkingen van „vele leden" in het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer valt een afkeer van de Roomsche cre- dietbanken te beluisteren, terwijl naar al lerlei gelegenheidsargumenten wordt ge zocht, om het ingediende noodwetje te doen kelderen. Vooral, omdat hier geen onkunde in het spel kan zijn, doet een dergelijke op positie zoo onaangenaam aan. Het heet, dat zulke noodwetgeving verderfelijk is, gevaar lijke precedenten schept, dat het geld der belastingbetalers voor zulke riscante onder nemingen niet mag worden gebruikt, dat straks andere zwak staande instellingen eveneens de hand zullen uitsteken, dat de overmoed in speculatieve ondernemingen nog zal toenemen, wanneer men weet bij een debacle bij den Staat terecht te kunnen; dat de Hanzebanken een separatief karakter bezitten en dus geen steun mogen hebben., dat het wetsontwerp een overijlde stap is en haastige spoed, zelden goed is enz. enz Met verbazing zou men in de groote bla den, waar de redacties toch waarlijk wel goed lezen kunnen, van dergelijk geschrijf kennis nemen, wanneer men al niet lang wist, dat de concentratie van het Roomsche mid denstandskapitaal velen een doorn in het oog was. De toelichting der Regeering bij het wets ontwerp liet immers aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het doel is niet het dekken van tekorten, het redden van nadeelige bankposities, het voorzien in verliezen van gevaarlijke specu laties; het bedekken van fouten van ondes kundige leiding of dergelijke. In het wetsont werp wordt een scherpe scheiding gemaakt tusschen dit alles en het ééne wat dan nog overblijft en waarvoor alleen hulp in uit zicht wordt gesteld, n.m. het scheppen van de mogelijkheid om economisch gezonde cre- dietnemers der Hanzebanken de voortzetting van hun bedrijf mogelijk te maken. Zeer duidelijk doet de toelichting der re geering uitkomen, dat het daarom al leen gaat. De 's Bossche Hanzebank heeft voor ongeveer 35 milliocn credieten uitslaan, waarvan een zeer groot deel bij gezonde be drijven en winkelzaken. Nu de kassen dier Bank zijn gesloten zou de Brabantsche mid denstand plotseling op groote schaal in moeilijkheid komen. Nu wil de regeering niets anders, dan door middel van deskundi gen de positie dier credietnemers laten on derzoeken en door tusschenkomst van een andere bankinstelling 't normale leven van den middenstand in 't zuiden zijn gang laten gaan. De zoo juist gepubliceerde staat van middelen der 's Bossche Hanzebank laat trouwens wel zien, dat er slechts een weinig tijds noodig is om het evenwicht weer te herstellen, terwijl een zusterinstelling als de Haarlemsche Hanzebank, ondanks de moei lijkheden in dezen zwaren tijd, wel ten volle hel bestaansrecht en het nut dezer instellin gen bewezen heeft. Waar de neutrale raiddenstandscrediet- bank reeds tweemaal van overheidswege ge holpen is, daar is hier zeker ook reden tot steun aan de credietnemers der 's Bossche Hanzebank. Kon men in 1914 en 1918 van een noodtoestand spreken, de hardnekkige malaise in het zakenleven van thans, waar aan toch ook wel weer een einde zal komen, ■wettige nu dien steun evenzeer. Een noodwet is nu eenmaal nooit vol maakt; ze dient voor abnormale gevallen, om tusschen twee kwaden het minste te eiezen. 't Is dan ook te hopen, dat er in de Kamer een meerderheid zal worden gevonden, wel ke zich over de kleinzielige bezwaren der liberale critiek been zet en het noodwetje helpt aannemen. Het financieele risico is daarbij voor den Staat zeer klein, het belang van een nijver volksdeel zeer groot! Sociëteit ,St. Bavo" Bestuur Typografen 8 uur Bestuur K. S. A. 8 uur Trampersoneel 8 uur Rederijkers 8 uur Bevolkingsbureau van 810 uur. „Hanzegebouw Zangvereen. „Caecilia" 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibhotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voot vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthaverecniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 8—9 uur Tel. 1671 Eloemendaal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken, Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr. Hout straat. Demonstratie Wereldklok van 79 uur. Heemstede Concert H. O. T«. 8 uur. Woensdagavond waren de leden van de „Hanze en belanghebbenden bij de „Han zebank" opgeroepen tot een vergadering, waarin uiteengezet zou worden de positie van de Hanzebank in het bisdom Haarlem. Een flink aantal had aan den oproep ge hoor gegeven. De heer Th. G. C. Hooy, voorzitter der commissie van advies, leidde de vergadering, waar 'n uiterst kalme, rustige geest heersch- te, wel teckenend het' volle vertrouwen, dat men in de Hanzebank in het bisdom Haar lem heeft. De heer Hooy opende op de gebruikelijke wijze, heette allen welkom en zeide dan, dat de heer Hensen door omstandigheden verhinderd was de vergadering bij te wo nen. Spr. uitte zijn vreugde over de groote opkomst en zeide te hopen dat alle mogelijk nog heerschende onrust verdwijnen zou op dezen avond. Spr. herinnerde dan aan de aanvraging van surseance van betaling door de Hanze banken te 's-Hertogenbosch en Utrecht. De Hanzebank in 't bisdom Haarlem vrees de aanvankelijk, dat door naamsverwarring ook in dit bisdom vrees zou gaan heer- schen. Men zou bijv. reeds Maandagmorgen om 9 uur zijn gelden zijn kunnen komen op- vragen. Men had toch vrees voor zijn geld kunnen gaan koesteren door die naamsver warring. Doch daar Haarlem geheel zelf standig is, behoeft die vrees niet te be staan. De „Hanze" heeft haar best ge daan, het kwaad tc bestrijden. In een cir culaire zijn de meest afdoende geruststel lende mcdedeelingen verstrekt. Maandag is na de H. Mis, in dc Bavo opgedragen, waar bij afgevaardigden uit het geheele bisdom tegenwoordig waren, een vergadering ge houden, waarin een overzicht gegeven werd en waarin de meest vertrouwensvolle mede- deelingen werden gedaan. Maandag was op sommige plaatsenwel meer belangstelling getoond, doch er wer den over het algemeen meer stortingen dan opvragingen gedaan. Dc toestand had funest kunnen worden, als alle gelden opgevraagd waren, want daaraan kan geen enkele bank voldoen. Doch dat is niet gebeurd. Maandagavond hadden de berichten in de locale pers gestaan. Spr. brengt hulde aan de plaatselijke pers, die zich beijverd heeft, alle mogelijke gegevens te verkrijgen tot meerdere voorlichting. Dinsdag en Woensdag zijn ook kalm verloopen, waarom spr. wel meent te mogen zeggen, dat het gevaar voor het bisdom Haarlem bezworen is. Dan neemt het woord de heer Chr. Jansen, dir. van het Centraal Adviesbureau te Am sterdam. Spr. uit allereerst een gelukjvensch voor de soliditeit van de Hollandsere en spciaal voor dc Haarlemsche zenuwen. De eerste berichten waren wel in staat, beroering te verwekken bij hen, die financieel betrokken zijn bij dc Hanzebank. Spr. komt hedenavond nog eens zeggen, dat er niet de allerminste aanleiding bestaat voor de rel&lics van de Hanzebank, eenigerlci wijziging in hun han deling te brengen, omdat zich buiten dit bis dom eenige omstandigheden hebben afge speeld. Feitelijk is het genoeg te zeggen, dat de Haarlemsche Hanzebank haar bedrijf kan, blijft en moet voortzetten, omdat zij niets anders dan den naam gemeen heeft met de banken, die het vandaag moeilijker hebben. Spr. geeft 'n uiteenzetting van de regeling van het middenstandscrediet in Nederland. Daarbij komt naar voren, dat voorzoover dit de Hanzebanken betreft, drie afzonder lijke zelfstandige centralen moeten worden onderscheiden, die van den Bosch, Utrecht en Delft (Bisdom Haarlem). Dc beide eerste vroegen surséance in af wachting eencr reorganisatie. Dc laatste, die haar kantoren uitsluitend heeft in de drie Westelijke provincies des lands, heeft niet de minste aanleiding om de ze stop te zetten en gaat derhalve rustig voort. Z:j kan en moet dit doen omdat hare in nerlijke positie dit volkomen toelaat en noch buitengewone verliezen, noch te kort aan vlottende middelen dit beletten, zooals trou wens uit de nadrukkelijke verklaring van de beheerders en dc deskundigen der bank ge bleken is. Er is thans geen centrale bij de Hanzeban ken. Wie maar vluchtig de Memorie van Toelichting op het nieuwe wetsontwerp ge lezen heeft, zal hebben begrepen, dat dc re geering zich voorstelt dat er een centrale Hanzebank moet komen. Spr. meent, dat waar het zelfstandig zijn der Hanze-banken uiteengezet door de directie der bank, door de pers, die hare verantwoordelijkheid toch ook kent, door onbevooroordeelde per sonen, voor ieder eerlijk denker het pleit reeds beslecht moet zijn. Utrecht en den Bosch waren verplicht, surséance van betaling aan te vragen, doch Was Haarlem dit ook? Spr. verwijst naar de rondgezonden circulaire en op wat de regec- ring medegedeeld heeft, dat de Haarlemsche „Hanze" geen steun noodig heeft, waaruit te concludeeren valt dat er geen vrees be hoeft te beslaan. De Haarlemsche Hanzebank bestrijkt dc beide Hollanden en de Zeeuwsche eilanden. Haar innerlijke positie is goed cn daarom was het haar plicht, Maandag 1.1. haar be drijf te blijven voortzetten, mede ook, om de zenuwen te bedaren. Het zou voor de di rectie heel wat makkelijker geweest zijn, de kassen een 14 dagen te sluiten en eerst den toestand uiteen te zetten, doch dit zou in strijd geweest zijn met de belangen van de crediteuren en de debiteuren. Spr. durft dit een kloeken maatregel te noemen, maar nu meende de bank als tegenprestatie te mogen vragen, dat crediteuren en debiteuren ook hun zenuwen in bedwang zouden houden en geen onnoodigc stoornissen zouden ver wekt worden. Niet tevergeefs is dit ge hoopt. Spr. hoopt, te hebben aangeloon^ dat het niet aangaat, tc zweren bij „Hankëbank is Hanzebank", waarmede oningewijden ten on rechte schermen. Ook hoopt spr. aangetoond te hebben dat dc innerlijke kracht van dc Haarlemsche Hanzebank goed is, anders zou niet de krachtproef gewaagd zijn de kassen open tc houden, waar een mogelijke run dreigde. Spr. spoort aan, de relaties met de Hanze bank aan te houden, niet ailecn passief, door geen gelden te halen, maar ook actief, door gelden te blijven brengen. Spr. brengt hulde aan de relaties van de Hanzebank, dat zoo weinig gereageerd is op de onrustbarende berichten in dc pers. Slechts 10 van het bedrag, dat deskundi gen zich voorgesteld hadden, dat Maandag bij de Haarlemsche Hanzebank zou terug ge haald worden, is er afgehaafd. Spr. wijst op het binnenkort te verschijnen jaarverslag en de vergadering van aandeel houders, welke begin Juli gehouden zal wor den en noemt eenige cijfers. De weekstaat van 9 Juni vermeldt aan debiteuren met voorschotten en belegging een bedrag van 15 millioen. Dan staat tegenover een be drag van 21 millioen aan belegging. De middelen, verminderd met de uitstaan de credieten, hebben een surplus van 6.094.339,27 Spr. eindigt zijn rede, met er op te wijzen, dat de kalmte is bewaard gebleven door de geruststellende berichten van de pers en door de houding van de vertrouwensmannen en directie en commissie's van advies. Spr. hoopt, dat in deze dagen, nu er ver warring zou kunnen ontstaan, de Hanzebank en de Hanzevrienden elkander zullen leeren kennen. Niemand maakte van de gelegenheid ge bruik, vragen te stellen, waaruit de heer Hooy terecht mocht concludeeren, dat het heldere woord van den heer Jansen wel de laatste mogelijk bestaande onrust heeft we ten weg te nemen en dat allen ten volle ver trouwen hebben in dc „Hanzebank." Spr. bracht hartelijke woorden van dank aan den heer Jansen voor zijne duidelijke uiteenzettingen en verzocht hem, den dank over te brengen aan de directie der Hanze bank, raad van commissarissen en Centraat Bestuur, omdat dezen door hun kloek optre den een gevaar bezworen hebben Spr. verzocht, dien dank vooral over te brengen aan den hoofddirecteur, den heer Perquin. Door luiden bijval betoonde de vergade ring hiermede hare instemming. Hierna sluiting met den Chr groet. DE STOOMTRAM HAARLEM-ALKMAAR. Ons bericht dat vermoedelijk met Septem ber de stoomtram Velsen-Alkmaar geheel zal worden opgeheven en de dienst op het tra ject HaarlemVelsen tot een minimum be perkt zal wondien, blijkt veel belangstelling te wekken in de betrokken streek. Dc Alkm. Courant"* zet de beteekenis van de stoom tram voor de streek tifssc.hen Velsen en Alk- iruiar uiteen en betoogt dat een slechte stoomitrsmverbinding te verkiezen is boven een autobusdjenst. Het blad vervolgt dan: Tot dusverre gaan uit Heiloo, Dimmen en Castricum groote hoeveelheden tuinbouwpro diuclien per stoomtram naar de groenten- en vruchtenveilingen in Beverwijk. Als de tramverhinddng tusschen die plaat sen en Beverwijk weldra verbroken w-ordt, zal men in Alkmaar zeker verstandig doen te trachten de tuinbouwproducten uit de streek tusschen -Jeze gemeente en Castricum naar de Alkmaarsche veilingen te doen aan voeren. Dut is niet alleen voor Alkmaar, maar ook voor de buitengemeenten van groote betee- keniis. De rails van de oude stoomtram, die an ders weggebroken moeten worden, kunnen door een onderneming als de nieuwe Alk maarsche tractor-tram wellicht op voordeeli- ge voorwaarden worden overgenomen'. De tram heeft haar remise aan de Vier Staten. Zij zou van daaruit een aparte, geregelde verbinding met personen- en goederenwagens tusschen Alkmaar, Heiloo, Limimen en Cas tricum kunnen onderhouden en zoodoende als moderner en beter geëxploiteerde onder neming de thans verdwijnende stoomtram groolendec's .kunnen vervangen. Bij de Groote kerk te Alkmaar zou rij, inplaals vam rechtstreeks naar het station te rijden, langs Paternosterstraat en Spoorstr. een rondrit langs het veilingsgebouw kunnen maken en zoodoende heel gemakkelijk de tuinbouwproducten van de streek ten zuiden van onze gemeente voor de Alkmaarsche vei lingen kunnen aanvoeren. Daarmede zou niet alleen de tram maar ook Alkmaar gebaat zijn. Het zou zijn exportveilingen van grooter beteekenis zien worden, het zou de zeker heid hebben het zakenleven in eigen gemeen te door een doeltreffend passagiersvervoer en daardoor gemakkelijker verkeer met de bui tengemeenten te bevoordeelen. Alkmaar, Heiloo, Limimen en Castricum zouden bij deze nieuwe tramverbinding ge baat zijn en wellicht bereid worden gevon- den het financieel succes der nieuwe onder neming door subsidie-Yerlecning fe verzeke ren. Wellicht willen hel bestuur der nieuwe tra meombmatiie, dat der Exportveiling, de Kamer van Koophandel en benevens de Mid den-land s vereenigingenLand- en Tuinbouw- corporaties en Vereenigingen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer uit de betrok ken gemeenten aam deze oplossing van het verkeersvraagstuk eens hun aandacht schen ken Morgen, Vrijdag 22 Juni, zal door de Haarlemsche Orkestvereeniging het eerste concert in dit seizoen gegeven worden voor de inwoners van Heemstede. Het vorig jaar hadden deze plaats in de galerij van het vervcrschingshuis te Groe- nendaai en niettegenstaande de overgroote belangstelling, mankeerde er iets aan deze concerten, waarin het bestuur der H. O. V. thans heeft voorzien door aanschaffing van een eigen muziektent, welke verplaatsbaar is, en te Eloemendaal reeds twee malen met succes werd bespeeld. Een ieder was volmaakt tevreden over de klankschoonheid, welke het Haarlem s Orkest van dezen muziekkoepel liet uit stralen, zoodat ook deze nieuwe vinding van het ijverig bestuur als geslaagd mag worden beschouwd en waarin ze nog lang niet is uitgeput. De heer Nico Gerharz is het grootsche, musicale ten voilé toever trouwd en evenals in Haarlem, waar hij met zijn orkest al zooveel genot en ontspanning heeft gebracht, evenals in Bloemendaal, waar men van de laatste concerten zoo heerlijk heeft geprofiteerd, wacht nu Heem stede een prachtige avond in Groenendaal s boschrijke omgeving, alwaar de muziektent is geplaatst tegenover villa „Bosbeek nabij het vervcrschingshuis. Het programma vermeld: Fantaisie „Car men" en ..Traviata", Ouverture „La Muette de Portici" en „Gazza Ladra", „Geschichten aus der Wienerwaldbenevens twee Hon gaarsche dansen van Brahms. Dat de bezoekers van dit concert het programma met aandacht zullen volgen, en dat er, evenals te Haarlem en Bloemendaal, ook te Heemstede de stilte in acht zal ge- 'nemen worden, behoeft niet te worden be twijfeld. HERKEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lierkeu- keuring van de voor de lichtingen 1923 en 1924 dezer gemeente ingeschreven personen, door of omtrent wie een nieuw geneeskun dig onderzoek is aangevraagd, zal plaats hebben op Donderdag 5 Juli 1923, des na middags le 2 uur, te Amsterdam, in het Mi litair Logement aan de Lauriergracht no. 116. Vorenbedoelde ingeschrevenen, die mochten wenschen het onderzoek elders te ondergaan, kunnen zich daartoe schriftelijk wenden tot den Voorzitter van den raad. Hét verzoekschrift kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Zij zijn niet verplicht tot het ondergaan van een nieuw onderzoek voor den herkeu ring-raad te verschijnen. Evenwel zullen zij, zoo zij zich aan dit nieuwe onderzoek niet onderwerpen, voor geschikt worden gehou den, tenzij zich een bijzonder geval voor doet, dat aanleiding geeft hen ie onderzoe ken op de plaats, waar zij rich ben-inden, of om uitspraak te doen op een overgelegde ge- nee skundage verkia ring. De uitspraken van den herkeuringsraad worden in het openbaar medegedeeld. RAAD VAN STATE. In de gisteren gehouden zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, te Den Haag, zijn 19 zaken behandeld, waaromtrent rapport werd uitgebracht dbor staatsraden mrs. Cort van der Linden, Oppenheim, De Vries en jhr. Sandbcrg. In enkele zaken werden belanghebben den gehoord. Behandeld werd een beroep van J. P. Senft, te Haarlem, tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij hem ver guning is geweigerd tot oprichting van een inrichting voor machinale houtbewerking op een perceel aan de Nassaulaan no. 70. De directeur-generaal van den arbeid was van meening, dat de gevraagde vergunning kon worden verleend onder de door den provincialen ingenieur geformuleerde voor waarden. Als gemachtigde van appèllant trad op mr. Monnik, die opmerkte, dat het per ceel, waarvoor vergunning wordt gevraagd, geheel vrij staat van woonhuizen, en alleen eenige aanraking heeft met een pakhuis. Voorts staat vast, dat meer en andere electromotoren, zelfs op korteren afstand van de klagers, zijn opgericht, en deze elec- tro-motoren meer hinder veroorzaken Jan de onderhavige. De klachten komen pleiter niet geheel gerechtvaardigd voor. Boven dien worden de electromotoren slechts dan gebruikt, waneer dit voor het bedrijf strikt noodzakelijk is, en appèllant is zelfs be reid, een dergelijke voorwaarde, waarbij hem de vergunning slechts voor twee da gen in de week wordt verleend, te aan vaarden naast de voorwaarden van den provincialen ingenieur. Voorts merkt pleiter op, dat de argu menten van Ged. Staten zich voornamelijk richten tegen de verordening van de ge meente Haarlem, en niet tegen den hinder. Dc ontwerper van deze verordening, welke de oprichting niet toelaat, heeft zich, naar pleiter's oordeel, niet geheel helder jagedacht, wat de Hinderwet eigenlijk be doelt, en met deze verordening is de ge meente Haarlem dan ook veel verder ge gaan dan zij mocht, zoodat de verordening in strijd is met de wet. Immers, de verordening moet zijn krach tens art. 4 sub 2 van de Hinderwet, maar zij moet niet dienen tot uitvoering van dat artikel. Naar pleiter's meening moet dan ook elk beroep op deze verordening falen. Het standpunt van B, en W. werd toege licht door den heer Van Kampen, die het beroep bestreed en concludeerde tot ver werping van het beroep met het oog op den hinder, ook al mocht de verordening in deze worden uitgeschakeld. Voorts lichtten eenige omwonenden hun bezwaren tegen oprichting toe. De beslissing zal later volgen. Tot genoegen der omwonenden is de urinoir, staande op den hoek van de Gr. Houtstraat en de Doelstraat, van gemeente wege buiten gebruik gesteld en met planken dicht getimmerd. Hoe lang zou het geleden zijn, dat de gemeenteraad het besluit tot «luiting van deze gelegenheid nam? Van den trein, welke Dinsdagavond te 8.14 uit Haarlem te Leiden moest aanko men, is onderweg de locomotief defect ge raakt, tengevolge waarvan de trein met een half uur vertraging het station Leiden, binnenkwam. Daar werd met een andere locomotief de reis voortgezet. De kunstschilder Joh. Josseand te Zand- voort, heeft opdracht gekregen, voor het de Koningin aan te bieden huldeblijk een aquarel tc maken van dc Roomsch-Katbo- licke kerk te Tilburg. 2/ Juni. Men zou Over den ikouden zomer eigenlijk zoo lang willen Wagen, tot men er warm van wordt. Het treurige weer zou iemand moede loos doen worden en allo hoop op verbete ring er van ontnemen. De badplaatsen zijn vertelen, in bosschen en velden dwaalt men niet vanwege dc koude. Zomercostuuims zijn niet le ontdekken. Een siroohoed draagt al leen hij, die hem per vergissing opgezet heeft. De tafels en stoeltjes voor de oafé's staan leeg en 1/iedcn een itroostèlooEen aainbflik. Aites is even triest Als een lichtpunt blonk echter de 21e Juni. Zou er wet ooit zoo reikhalzend zijn uit gezien naar dien datum, als dijt jaar het ge val! is? 2t Juni! Het moest worden de. wonderdag, de voor naamste dag van hot gansche jaar 1923; de dag, waarop god Pluvius aan banden gelegd zou worden, zooda t de hemelsluizen den eer sten tijd ges/loten zouden Wijven; de dag, waarop dc stormen zouden bedwongen wor den, om voor het late najaar niet moer te kunnen ontketenen; de dag eindelijk, waarop de zon in stralende pracht zich zou baan- breken door de wolkenmassa, deze zou ver drijven en vanaf de diepblauwe lucht ons zou tegenilaChen cn sinds dien dag iederen dag. 2t Juni zoo ons einde'ijk gaan schenken het echte zomersche weer! En ziedaar! Nu is dan hol zoozeer verbeide oogenbBk aangebroken. En, terwijl wc dit schrijven is het nog koud en guur builen, kan de zon het wolkenfloers 'nog niet van eenscheuren. Neen, de zomer is nog niet ge komen, al begint hij vandaag dan ook offi cieel. Het paradijs van zomerweelde en zomer- praebt schijnt gesloten te Wijven. Maar toch mogen we geen moed verliezen. De heer Van F.verdingen, directeur van het Meteorologisch Instituut te De BikJt, heeft 't dezer dagen nog plechtig vertelaard: „Den 21 sten kan het weer veranderen!" Welnu, wij zeggen het hem plechtiglifk na: „Den 22slen, dten 23sben. of weilken datum u maar win, kan het weer ver anderen!!" Het jaarverslag van den Nederlandschen Bond van Vrijwillige Burgerwachten 1922 vermeldt dat het ledenaantal leden zijn Burgerwachtersvereenigingen in 1922 we derom aanmerkelijk vooruit ging en wel van 503 op 1 Januari 1922 tot 626 op 1 Januari 1923. Door twee grafische voorstellingen is dit overzichtelijk gemaakt. Weliswaar ontvielen enkele leden, doordat de Burgerwacht in hun gemeente werd op geheven, dan wel „rustend" werd, doch ver blijdend wordt het genoemd, dat het aan tal leden, dat op deze wijze den bond ver liet, aanzienlijk geringer is dan het aantal Burgerwachten dat geen lid van den Bond was, en hetzelfde lot deelde Na dc bezuiniging, die in 1921 reeds was toegepast, was het in verband met de bezui nigingsplannen van de Regecring, wel te vreezen, dat in 1922 wederom een aderlating zon volgen. Het pleit evenwel voor het plichtsbesef en het juiste inzicht der leden, dat, niettegenstaande de oefeningsgelden van 2,75 lot 2 werden teruggebracht, de lust bleef bestaan om zich verder nog vrij willig te blijven wijden aan de eenmaal opge vatte taak. Het feit, dat voor 1923 wederom een rijkssubsidie werd toegekend, waaruit de conclusie wordt getrokken dat, naast den minister van Binnenlandsche Zaken, ook het grootste deel van het Nederlandsche Volk het tijdstip nog niet aangebroken acht om vrijwillig afstand te doen van het krachtige preventieve, en waar noodig ook actieve machtsmiddel dat het instituut der Burger wachten oplevert, heeft hiertoe zeker bij gedragen. De voorzitter meent dan ook dat, nu zoo- velen reeds blijk hebben gegeven van hun goeden wil en groote offervaardigheid om te blijven medewerken aan de indirecte handha ving van rust en orde in ons vaderland, een aansporing zijnerzijds daartoe gelukkig ach terwege kan blijven. Onze zoo door en door gezonde volksgeest verloochent zich ook hierin niet. Op verschillende wijzen werd propaganda gemaakt. Om zooveel mogelijk te bezuinigen op het verbruik van patronen werd de leden gratis beschikbaar gesteld een schietnaald, waar mede de schutter zonder patronen te ge bruiken, zich een groote vaardigheid in het juist en snel richten kan eigen maken. Verschillende belooningen in den vorm van kruisen werden beschikbaar gesteld voor hen, die aan bepaalde eischen van schiet vaardigheid voldoen terwijl deelname aan afstandsraarschen te voet en per rijwiel en schermwcdstrijden krachtig werd aange wakkerd. Het verslag eindigt met de volgende zin sneden: „Telken jare trekken alle roode elemen ten, broederlijk vereenigd op tegen de sub sidie-verleening aan dc Burgerwachten. Ook dit jaar bleek opnieuw hun haat en vrees voor dit instituut. Al gaan allen niet zoo ver als de communisten, die liever van daag dan morgen de geheele politie zouden zien verdwijnen, uit hun grooten afkeer voor dit preventieve machtsmiddel der Regee ring spreekt toch duidelijk hun kwaad ge weten. Zoolang dit het geval iS, zullen alle wel denkende en ordelievende staatsburgers ge heel de meening van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken onder schrijven, die in de zitting van de Tweede Kamer van 7 December 1922 zich als volgt uitliet: Zooals de toestand nu is en worden kan acht de regeering zich niet verantwoord, als ze niet beschikt over door het particulier initiatief gestichte Burgerwachten. Vooral in de groote gemeenten kunnen ze goede diensten bewijzen als het noodig is." Het boekje is met enkele goedgeslaagde photo's van de gebouwen der Burgerwacht in Amsterdam, Den Haag en Utrecht en van deelnemers aan wedstrijden verlucht. E. der Kinderen, Brouwersstraat 12, Da- mcsarmbandhorloge; C. de Groot, Frans Halsstraat 33, R. K. Kerkboek; Miedcma, Gr. Willemstraat 43, gummi-bal; C. Vlaar, K. Margarethastraat 1, kinderbaret; N. van Dijk, Allandstraal 76, gewichten; H. Schut, Amsterdamschevaart Haarlemraerliede, hon denpenning; H. Tromp, 2e Zuidpolderstraat 67, zwarte hcerenhandschoen; P. de Nijs, 2e Zuidpolderstraat 68, dameshorloge; J. Wester, Smcdestraat 25, gele dames hand schoen. v. d. Toorren, Heerenweg 105, Heemstede, hond (Dobermann); Politie bureau, Smcdestraat, insigne korps brand- blusschers; v. d. Putten, Leidschestraat 149, regenjas; H. Huneker, B. Ottostraat 8, kin derhalsketting; J. B. Kok, Barendsestraat 56, oorknopje; J. Trouselot, Zijlweg 65, zwarte damesportemonnaie; K. Tijssen, Frans Halsstraat 53, kinderportemonnaie; Brassen, Leidschestraat 125, zwarte dames- portemonntie; Politiebureau, Smedestraat, pet; J. Berkenkamp, Zuiderstraat 31rood, lap zijde; Janssens, Ripperdapark 16, cein tuur. B. J. Hendriks, Wouwermanstraat 9 zw., armband; Peper, Roosveldstraat 10, arm bandhorloge; W. J. Vastenhoven, Havenstr. 38, Heemstede, armbandhorloge; J. Hooge- veen. Graaf Willemstraat 35, spoorabonne- ment; K. Jansen, Voldersgracht 3, autokap; H. Lam, Haasstraat 19, broche; A. Prins, Schagchelstraat 5, beertje (speelgoed); J. J. Scheffer, v. Zeggelenstraat 15, bontje; J. Meijer, Meester Joostenlaan 34a, wagen- dop; M. van Santé, Stoofsteeg 6, hond; H. A. v. Iperen, Barbarossastraat 4, regenhoed je; Kennel Fauna, Parklaan, hond (J. Broer, Schermerstr. llzwart); Kennel Fauna, Park laan 4, hond (A. Hoffmann, Nadorststraat 4); Stammers, Kleine Houtstraat 35, dames handschoen; J. Koelraeijer, Brouwersvaart 16e, koffer; M. Helder, Olycanstraat 8, klemijzer en spaarbankzegelformulier; W. v. Brussel, Esschilderstraat 8 rood, halsket tinkje; Kennel Fauna, Parklaan, poes (T. Kotte, Vijverlaan 10); Kennel Fauna, Park- laan, poes (J. Franz, Spaarnoogstr. 39); H. Hessels, Zijlstraat 41, kettinkje; A. v. d. Berg, Voorzorgstraat 78, zakmes; C. Wijn gaard, KI. Houtstraat lllrood, portemon- naie; H. van Woerkora, Bceksteeg 4, portemonnaie; Van Houten, Spaarnwouder- straat 28 rood, portemonnaie; M. Ruigrok, Koninginneweg 107, portemonnaie; J. G, Lamers, Korte Lakenstraat 8, beticule; C. Riewijk, Talmastraat 6, 1 paar schoenen (gyrnn.). K. de Vos, St. Antoniesteeg 19, tram abonnement; B. Wassenaar, Baljuslaan 7, broche; mevr. Preide, Aelbertsbergstr. 18, broche; M. Calandt, Wagenweg 4, broche; A. Bijster, Lombardsteeg 3, broche; J. H. Rijmer, Graaf Willemstraat 4, bril: D. Mere- boer, Ged. Oudegracht 97, hond; Dirkmaat, Oranjestraat 104, hondje; J. Koelemeijer, Brouwersvaart 16e, koffer; M. Helder, Oly canstraat 8, klemijzer; W. van Brussel, Esschilderstraat 8rood, halskettinkje; H. Hessels, Zijlstraat 41, kettinkje; P. Langc- veld, Ged. Raamgracht 69, mantel; J, A. Vandaag is 'het 21 Juró.en begint „dus" de zomer! Ik was vanrooTgen wat blij met zoo'n gloed» nieuw onderworp voor 'n gesprek. Prettig. Anders praat je over de „ma-laa-se" en van „de lud, die over d'r lui kop gaan". Vanmorgen eens wat anders. Als afwisisc'.'jng hoorde je dat 1 vandaag 21 Jura is. Het schijnt dat die Utrechtsche professor een bijzondere vermaardheid en aantrekkelijk heid aan dezen 21 sten Juni heeft gegeven met z'n belofte dat 't nu zomer zat worden. Nu ja. niet zoo zomer volgens den kalender, maar 'n heusehe3ijike, echte zomer, waaraan de herinnering ons bijna ontgaan is. Toen ik vanmorgen opstond vernam ik de blijde mare reeds, als morgengroet, nit den mond van mijn wederhelft en mijn dierbare spruiten. Ze waren er rot van, dat het van daar zomer moet worden. Gisteren cn eergisteren wist mijn oudste zoon het ook al, dat het vandaag zomer zou zijn cn hij filosofeerde verder dat hij dan „dus" zijn witte matrozenpakje aankreeg, maar vanmorgen kroop hij nog gauw terug onder twee woTIen dekens en vroeg of dat nou zomer is. Op straat begon ik er zelf maar over tegen vrienden en bekendenw-ant anders begon nen zij toch. Vandaag zomer, hé, begon ik tegen één- Hij trok de kraag van zijn winterjas wat honger op (hij beril geen dcrm'tje), bromde wat en 'liét zijn zwarte vingers zien: kachel aangemaakt en de kit vol kolen geschept van morgen, zei hij, en draaide mij zijn rug toe. No. 2 verweet de Tweedie Kamer dal zij den zomer verworpen had. Dat was dc oor zaak van de hecle misère. No. 3 vond dat het weer al wat opknapto; no. 4 had vernomen van een anderen pro fessor, dat we geen zomer meer kregen dit jaar; no. 5 maaklte er de reserve bij, dat do wind vandaag uit een bepaalden hoek moest waaien, maar of ie nu uit den goeden hoek waaide, wist hij niet; no. 6 liet alle hoop varen, sis het over 8 dagen nog zulk slecht weer is; no. 7, een huismoeder, vond het dit jaar lollig, ze iaat de winterkleenen prachtig afdragen en geeft geen geld uit voor zomergoett; no. 8, een winkelier, kon wel hui- •leni; van zijn voorraad strooit reden verkocht hij er een paar honderd, alle op dien eenen broeierigen Zaterdag. Mijn ooien tuiten nog van het discours over 21 Junii vandaag, over dear komenden cm niet komenden zomer. En allemaal vonden wij het een zeer ge animeerd onderwerp voor 'n gesprek. Als we eens geen malaise, geen slechten zomer, geen valuta's hadden'! Waar moesten we dam over praten? Barometerstand 770. Neiging vooruit, OPGAVE VAN« J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 21 Juni. Hoogste Barometerstand 772.8 m.M. tc V»- lentia. Laagste Barometerstand 750.0 m.M. té Scijdisfjord. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Juni: Zwakke tot matigen westelijke tot noord westelijken wind, afwisselende bevolking, weinig of geen neerslag, iets warmer. Beigman, Anthoniestraat .85, portemonnaie; B. Looienga, Nieuwe Gracht 82a, idem; H. de Lucht, W. Gcldeloozepad 13, parapluie; Volbracht, Castcleynstraat 4, collier; Koop man, Delftstraat 29zw., ceintuur; F. Hoog, Koninginneweg 90, ceintuur; C. Oomen, Kr. Lakenstraat 14, lap zijde. Voor de Gymnastiek ui tv nering op Zondag a.s. door de R. K. Gymnastiekvereenogi-ng „Ursus", Haarlem, met modewerking van de Alhletiekclub „Exelcior" uit Haarlem, W. I. K. Heemstede, de paLronaatsclub uit Haar :em, Schoten en „de Lijnde" Haarl.-meer, be nevens leden der verschillende R. K. Voet balclubs uit Haarlem em omstreken, welke gehouden wordt op het R. K. Sportpark aan dén Mutcnwc.rf slann te Heemstede, aanvan gende 2 uur. Hel programma luidt als volgt: 1. Opmarsch van a He deelnemers. 2. Vrije oefentingen mannen en jongens. 3. Stok oefeningen dames en meisjes. 4. Toesleltunnen. 5. Knotsoefoninigen. 6. Estafette jongens. 7a. 100 M. hardloopen nceren. 7b. 80 M. hardloopen damos. 8a. Polsstok -hoogspringen. 8b. Hoogspringen dames. 9a Slingerbal dames. 9b. Kogelsloolen lieeren. 10. Aigemeene vrije oefening van alle deel. nemers 11Siingerbawedstrrijd. Er worden 500 deelnemers verwacht. Voor ieder vedstrijdnuinmer worden twea prijzen beschikbaar gesteld. Te Amsterdam is geslaagd voor het gedeelte van hel apothekers-examen de heer W. L. Davids, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1