TSTE NIEUWS Twesde Kamer. Eerste Kamer. BRAADLOOZE TELEFOON ï£-vj w - MARKTMEUWS. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. garantie van een nader te bepalen percenta ge van premier risque worden geregeld? Zal een percentage voor eiken debiteur op zich zelf worden bepaald of een percen tage van het ge/heele overgenomen bedrag? In het laatste geval bestaat weinig waarborg dat ieder debiteur op zichzelf zal worden be oordeeld. Men gaf de regeering in overweging even als bij het tuinders- en kweckerscrediet is geschied, den eisch te stellen, dat voor een klein percentage anderen, b.v. familie of bekenden van den debiteur, borg moet stel len, omdat daardoor zekere waarborgen wor den verkregen ten aanzien van de crcdiet- waardigheid. De Commissie van Rapporteurs, vertrou wende dat de regeering bereid zal zijn bo venstaande opmerking alsnog schriftelijk te beantwoorden is van oordeel dat de open bare behandeling van dit wetsoninwerp daarmede voldoende zal zijn voorbereid. Vergadering van Woensdag 20 Juni geopend 2'A uur. Goedgekeurd wordt het wetsontwerp lot naturalisatie van L. Bouwman c.s. ONTBI.NjDING RECHTBANKEN ZIER'IK-. ZEE EN HEERENVEEN. Aan de orde is het wetsontwerp tot ont- biHiding der rechtbanken te Zierikzee en He erenveen. De heer CROLES (A. R.) ontwikkelt een paar bezwaren tegen, liet voorstel. Intusschen begint spr. zijn dank te betuigen, dat de Minister het opgeheven arrondissement Hee- xenveen -wil voegen bij Leeuwarden. Maar spr. keurt het af, dat het huis van bewaring te Heerenveen zal worden opgeheven. Daar door zal gebrek aan gevangenisruimle ont staan. Die ruimte kan men in dit tijdsge wricht niet missen, terwijl Leeuwarden over luid zal geraken. In de tweede plaats heeft spr. er bezwaar tegen, dat waar tot opheffing wordt beslo ten enkel uit bezuiniging, men den betrokken rechterlijken ambtenaren de daardoor veroor zaakte schade niet vergoedt. Hoe denkt de Minister daarover? Ook komt spr. er tegen op, dat men uit 9*et feit, dat Zierikzee en Heerenveen het minst aantal uitspraken opleveren, de con clusie trekt, dat zij het minst te doen zou den hebben. Dat is de juiste maat niet, waarnaar de werkzaamheid der rechtbank is ie meten. Wat de opheffing der Heerenveensche rechtbank zelf betreft, de rechtsbedoeling zal er onder lijden. Het arrondissement be slaat een oppervlakte gelijk aan de provin cie Utrecht, en door bijvoeging bij Leeuwar den ontstaat er eien arrondissement grooter •dan Zuid-Holland en zoo groot als N.-Bra bant en Limburg samen. Hoe verkeerd dat is, heeft de heer Hepkema op voortreffelijke duidelijke wijze in zijn brochure uiteengezet. Men vergele niet, hoe slecht de verkeers wegen in dat deel des lands zijn, wat enorme moeite en veel kosten voor de justitie mede brengt. Spr. is rechter-commissaris te Leeuwarden geweest; hij kan er dus over oordee.'en en betoogt, hoe snel handelen der justitie ernstige nadoelen kan voorkomen. O.a. door te voorkomen, dat gestolen geld is verdwenen vóór de justitie ingrijpt. Zelfs de benoeming van een tweeden rech- tter-commissaris te Leeuwarden zal dat niet verhelpen. De Minister gevoelt dat ook wel, en daar om verschuilt hij zich achter den eisch der bezuiniging. Maar die bezuiniging is van geen boteekenis, zooals sor. den Minister voorrekent wat Heerenveen betreft, waar bij hij tot een besparing van ten hoogste f 12.000 komt. Intusschen gelooft spr. in dc goede bedoeling des Ministers. De heer DE VOS VAN STEEN WIJK (C. H.) wit een anderen klank laten hooren. De bedenkingen tegen het ontwerp zijn wel licht overdreven, doch niet geheel ongegrond. Zoo begrijpt hij de ontroering te Zierikzee en te Heerenveen over deze capitis diminulio van de gemeente; niet echter gaat hij mede met de bewering, dat een rechter tot beoor deling van een feit moet meeleven met het milieu, waarin het is voorgekomen. Maar voor spr. primeert de bezuiniging van 90.000, die het gevoig van het ontwerp zal zijn. Spr. had zelfs graag nog meer kanton gerechten. rechtbanken, gerechtshoven, ja zelfs den Hoogen Raad opgeheven willen zien. De heer MïENDELS (S. D.) zal tegenstem men op gronden van zij-n ervaring uit de advocatenpractijk. Zonder de meest klem mende noodzakelijkheid mag men dc burge rij in een rechtsstaat als Nederland niet af trekken van haar rechters. Het recht moet gemakkelijk zijn te verkrijgen. Hij wijst voor al op het nuttige instituut van het 'kort ge ding, waarvan de basis door dit ontwerp wordt weggenomen. De heer De Vos van Steenwijk kan spr. met zijn machtspreuk niet overbluffen Geen lid van de Kamer be hoeft iederen bezuinigingsmaatregel, die voor gesteld wordt, welke ook de consequenties zijn daarvan, goed te keuren. Spr. kent de afstanden en de vervoermiddelen in Fries land veel te weinig en betoogt, dat één rechtbank in Friesland veel te weinig is en groote brokken zonder directe hulp van hel Techt Iaat. Voor Zeeland, waar het verkeer nog voorwereldilijk is, gelden dezelfde be zwaren. daarom zou aan de rechtsbedoeling niet getornd mogen worden, waar men op zoo veel andere punten wel wil bezuinigen. Men dient er over heen te stappen, dat misschien eenige schade wordt toegebracht. Minister De Visser heeft er bij het uitnemende voor ste] tot verhooging der collegegelden zoo te recht op geweren, dat er telkens tegen elke bezuiniging bezwaren worden geopperd door bepaalde groepen, doch dat men zich daar aan niet kan storen om ten minste iets te bereiken. De heer SGHöNFELD {V. D.) is tegen het wetsontwerp, omdat het strekt tot benadee- ling van het plateland, doordat met name in Friesland, het arrondissement te groot wordt. Spr. vreest ook van andere bezuini gingen benadeel!rg van het platteland De heer d'AUMALE VAN HARDENBROEK (A. R.) sluit zich aan bij den heer Schön- feld en vraagt of de bezuiniging niet op een andere post kan worden gevonden. De heer ANEMA (A. R.) wijst er op, dat men met uitbreiding der rechtsbedoeling de cultuur ten piattelande niet bevordert. Wat de verkeersmoeilijkheden betreft, deze gelden eer voor Zierikzee dan voor Heerenveen, doch deze bezwaren zijn niet overwegend. Aldus beweerde ook mr. Wolfson, die advo caat te Zierikzee was, in het Weekblad van het Recht De heer VAN LANSCHOT (R. K.) gelooft, dat de tegenstanders van dit ontwerp zich niet voldoende rekening gaven van den de- plorabelen toestand van de schatkist. Minister HEEMSKERK zou het aangena mer vwtdtei 5 het aantal rechtbanken uit te breiden, doch het eenige, dat hij kan zeggen is: met bezuinigen op justitieel gebied moet men voorzichtig zijn. Deze voorzichtigheid is echter betracht bij deze wetsvoordracht. Het gezamenlijk aantal zaken, door de rechtbank te Heerenveen en Leeuwarden zijn in 1921 slechts 400 zaken behande'-d. Hij is er lang niet zeker van, dat te Leeu warden een tweede rechter van instructie zal moeten komen. In vergelijking met andere plaatsen blijkt, dit tot nu toe nog niet. In de communicatie iusschen Zierikzee en Mid delburg is den laatsten tijd veel verbetering gekomen. In het huis van bewaring te Leeuwarden is het gemiddelde aantal bezette plaatsen 28, in Heerenveen 9K. In Leeuwarden zijn 63 plaatsen, dus er is ruimte over. In Fries land is een rustige bevolking, men is er ook niet procesiustig. De bezwaren van den heer Schönfcld komen hierop neer, dot uit en kele kleine steden eenige personen verdwij nen. De afstanden o.p het platteland zijn nu eenmaal grooter dan in.de .stéden. Aan 'dezen toestand is niets te veranderen. Een stads- toéstand is daar niet te scheppen. De bezwaren tegen dit ontwerp zijn niet van dien aard, dat men op grond daarvan zou moeten afzien van een bezuinigingsmaat regel. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 22 tegen 10 stemmen. (Tegen de heeren Smits, v. Embden, W. Fran-sen, Smeenge, Jansen, Croles, Mondeis, Schönfeldl, L. de Vries en v. Wassenaar v. Katwijk). De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. Vergadering van Woensdag 20 Juni, nam. 1 uur. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt, voor verschillende ontwerpen op de agenda te plaatsen w.o. de miiiti'taire Pensioenwetten. Dc heer VAN ZADELIIOFF (S.D.) acht het onmogelijk deze Pensioenwetten te beoordee- ien. Hij vraagt die uit te stelten tot nader order. De heer K. TER LAAN (S.D.) zegt dat deze ontwerpen urgent zijn, maar wil ze uitstellen tot a.s. Dinsdag. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) zegt dat alle bezwaren die zijn ingebracht, nauwkeurig onderzocht zijn en dat de zaak nu met veel zorg iis voorbereid. Hij weet dat de Kamer Vrijdag naar huis wil en daarom acht hij behandeling wal mogelijk en ge- wenscht. Do heer DRESSELHUYS (V.B.) zegt dal er geen spoed bij deze zaak is en dat hij best kan worden uitgesteld tot September. Hij stelt daarom voor behandeling na het reces. Het voorstel-Dresselhuys (in September be handelen) wordt verworpen met 48 tegen 32 stemmen. Het voorstel-Ter Laan (Dinsdag aanvan gen) wordt verworpen met 48 tegen 32 si. Het voorstel van den Voorzitter is aan genomen. Motic-Duys. Aan de orde is de stemming over de motie- Dujrs, betreffende de invoering eener Ziekte verzekering. De hoer H. COLIJN (A.R.) zegt namens zijn fractie dat zij ten aanzien van de invoe ring der Ziektewet het program der A.R. partij handhaaft en dus haar vrijheid voorbehoudt tegenover voorstellen van de Regeering, waar bij van de invoering van de Ziektewet werd afgezien. Zij geeft haar stem niet aan de molie-Duys, omdat zij van oordeel is dat deze zich niet over de Ziektewet zelf uitspreekt en omdat de Regeermg er blijkbaar een ver dere strekking aan geeft De molie-Duys wordt verworpen met 60 tegen 20 Stemmen. Wijziging der Woningwet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de artikelen 34 en 38 der Woning wet. Na een enkele opmerking van de Commis sie van Rapporteurs wordt dit ontwerp goed gekeurd. Wijziging Indische Begrooting. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wij ziging der Begrooling voor Ned.-Indüë voor 1923. De heer SCHEURER (A.R.) bespreekt en kele punten. De heer FEBER (R.K.) verzoekt den Minis ter mede te werken dat verlofgangers en wachtgelders naar Indië kunnen vertrekken, als zij daar een geschikte betrekking kunnen krijgen. Dc Minister van Koloniën, de heer DE GRAAFF, zegt dat de positie van do wacht gelders zijn voliite aandacht heeft. Hij zegt toe dat hij alles in het werk zal stellen, om hun weer een betrekking te bezorgen. Bij art. 638 bespreekt de heer MARCHANT (V.D.) den post ter verlaging van het miet- versllrefkken van los zout aan de visscherij. Spr. vreest dat de belangen van de vróscherij in het gedrang zullen komen en vraagt den Minus Ier of de visscherij geen nadeel zal on dervinden. De MINISTER kan den heer Marehant ge ruststellen. Voor de zoui-regie zal deze veran dering een voordeel zijn. De belangen der visscherij zulten er niet door geschaad worden. De ontwerpen worden goedgekeurd. Voorschot aan de K. L. M. Aan de orde is het wetsontwerp toekenning van een renteloos voorschot aan de Kon. Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Ko.omiën ten behoeve van het onderhouden san lucht dien sten Iusschen Nederland en het buitenland- De heer VAN RAPPARD (Brh.-bond) fs dat voorstel dat alleen een premie is voor den rotionalen trots onzer technici. Spr. wil ech ter bezuinigen, en daarom is h- tegen dit voorstel. De heer VAN RAPPARD (r.h.-bond) iis vóór d0t voorstel omd'at hij deze maatschappij wil steunen en zonder dezen steun komt zij er niet. De heer v. d. WAERDEN (S. D.) wijst, op den grooten omvang van den luchtdienst en hij wil den groei gaarne steunen. De Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, verdedigt het ontwerp. Als de Staat niet helpt, verdwijnt d'e Hotlandsche Maat schappij en het gevolg daarvan zal zijn dat wij afhankelijk worden van andere maatschappij en. Aan hot nut van de luchtvaart twijfelt niemand meer en daarom acht de Regeering het gewenscht, dat wij een eigen vliegmaat schappij houden. Als wij dat niet doen, gaat de route van Engeland naar Rusland over Brussel-Keulen en een groot voordeel voor het postverkeer zou verdwijnen, ais wij dien post ecTst per trein naar Brussel of Keulen moesten vervoeren. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd met 61 tegen 9 stemmen. h'on-activiteilstractementen. Aan de orde is het Wetsontwerp Uitvoering van artikel 97 der Grondwet en wijziging van Hoogeronderwijswet, van do Lageronderwijs- wet 1920 en van de Bevarderingswet voor de landmacht 1902. De heer TROELSTRA (S.D.) betoogt dat de gewone wetgever het aantal met het Ka merlidmaatschap onvereenigba re ambten naiet mag vergrooten. Dit geschiedt in art. 1 van dit wetsontwerp, waar de Regeerimg zich be voegd wil zien om bepaalde functies onveT- cenlgbaaT te verklaren. De heer VAN SCHAIK (R.K.) acht argu mentatie van uitstel van behandeling niet klemmend. De punten, die door den heer Troelstra zijn aangevoerd, kunnen alle bij dit ontwerp worden uitgestreden.Waarom zal het anders zijn over drie of vier maanden? Het is mogelijk een amendement in te dienen, dat oen beroep instelt van de beslissing van de Regeering inzake onvereenigbaarheicf.Verband met het ontwcrp-rechtsftoestand bestaat er, want dit ontwerp is een partieete regeling en er is niets tegen om dit deel te behandelen. SpT. is d'us tegen de motie. De heer RUTGERS (A.R.) zegt, dat een uit stel van behandeling de principieele bezwaren van mr. Troeistra niet wegneemt. Hij keurt het af. dat deze. afgevaardigde eerst een lange principieele rede houdt en. dan voorstelf de zaak uit te stelten, waardoor hij andere leden den pas afsnijdt om zich tegen zijn rede te verzetten. De heer DRESSELHUYS (V.B.) is verbaasd over de geneigdheid van den Minister om een wijziging aan te brengen, die van veel belang is. Spr. acht het niet gewenscht dit punt overhaast te behandelen. Hij is dus voor uitstel van behandeling. De heer SCHOKKING (C.H.) ziet geen vol doende reden voor schorsing. t)e heer NOLENS (R.K.) zegt bezwaren te hebben tegen art. 1, gelijk de heer Troelstra. Het uitstel, dat de heer Troelstra vraagt, zou dienen tot nadere overweging. Maar wat dient nader overwogen te worden? Het gaat om de bevoegdheid van den Minister en daar over moet de Kamer zich uitspreken. Uitstel helpt daarvoor niets. De MINISTER acht de opvatting van mr. Troelstra niee houdbaar. Een uitstel brengt geen verandering en dient tot niets. De heer TROELSTRA (S.D.) wijzigt zijn motie, zoodat de Kamer uitspreekt, dat zij zich niet met het stelsel neergelegd in art. 1 kan vereenigen, en uitstel van behandeling om de Regeering gelegenheid te geven nader te overwegen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. DE VACANTIEREIS DER KONINGIN. Wij meldden reeds, dat de Koningin Dins dag 26 dezer, 's avonds 7 uur met de Bata vier V naar Engeland zal vertrekken voor haar vacantiereis. Het Rott. Nwsbl. verneemt, dat de boot voor deze reis niet extra gechar terd is, doch alleen geen eerste klasse passa giers medegenomen worden. De eerste klasse blijft voor de Koningin gereserveerd. DE VOORLICHTING AAN KOLONIëN. Bij de Pubüciteits-commissie van den Nederlandschen Journalisten-Kring is het antwoord ingekomen van den minister van Koloniën op haar verzoek omtrent inlichtin gen inzake een artikel in het „Algemeen Handelsblad", waarin werd medegedeeld, dat een hoofdambtenaar van 's ministers departement opzettelijk onjuiste inlichtingen aan een vertegenwoordiger van het blad zou hebben verstrekt. Die inlichtingen betroffen de Indische leening en bedoelde hoofdambtenaar ver klaarde op Dinsdag 12 Juni „U kunt ten stelligste tegenspreken, dat op het oogenblik een Indische leening te Londen wordt ge plaatst. Wat er binnenkort gebeuren kan, kan ik natuurlijk nog niet zeggen." De minister deelt aan de Publiciteits- commissie mede, dat deze woorden „in alle opzichten juist waren" en vervolgt„Eerst den volgenden dag, Woensdag, is van de betrokken Engelsche bankiers de door mij aanvaarde bieding voor de hooger bedoelde leening ontvangen." „Wij kunnen ons voorstellen, teekent het „Hbl." hierbij aan, dat men het om een of andere reden niet wenschelijk zou hebben geacht, nadere inlichtingen te verstrekken, ook als de aanvrager reeds volkomen op de hoogte bleek te zijn van den feitelijken stand der besprekingen. Men had in dat ge val inlichtingen kunnen weigeren. Men had kunnen bevestigen, dat besprekingen gaande waren, maar er aan kunnen toevoegen, dat hieromtrent op het oogenblik nog geen na dere mededeelingen konden worden gedaan. Het te doen voorkomen, alsof de berichten omtrent leeningsondcrhandelingen onjuist waren, terwijl in werkelijkheid de besprekin gen reeds in het meest vergevorderde sta dium verkeerden, is echter een politiek, die aan de kaak moét worden gesteld. De Mi nister van Koloniën heeft door zijn dubbel zinnig antwoord de zaak thans nog erger gemaakt. Wij hoeven nauwelijks te zeggen, dat ons dit leed doet. VAN 0M2E -> j ,1 l <~u9ry. DE ETNA, ROME, 20 Juni. De Popoio d'Italia ver neemt uit Catania, dat het gehucht Catena onder den lavastroom bedolven is, welke over een front van een K.M. breedte verder gaat. De bevolking heeft zich tijdig kun nen redden. DE KABINETSCRISIS IN BELGIË. BRUSSEL, 20 Juni, Theunis heeft vanmid dag ontvangen prof. Nolf, den gewezen (partijlooze) minister van kunsten en we tenschappen, den katholieken afgevaardigde Maenhout (plattelandersgroep), David (kath. Verviers), Janson (lib.) en oud-minister Helleputte en ten slotte vanavond om half zeven van Cauwelaert. Aan het eind van al deze bezoeken scheen Theunis „optimistisch" gestemd. Hij heeft zich vervolgens naar Jaspar begeven ter bespreking van de vraagstukken van buiten- landschen aard, en met name van het ant woord op de vragen van Engeland over de Roerbezetting enz. Men heeft den indruk dat het mogelijk zal zijn om tot overeenstemming te komen over het militaire vraagstuk, zoodat dan de hoogeschoolkwestie de eenige moei lijkheid blijft uitmaken. Zoowel van Katho lieken Vlaamschen, als van liberalen Vlaamschen kant hoort men, dat de grens van toegeefelijkheid bereikt is. De centrale commissie uit de katholieke rechterzijde heeft met de katholieke mi nisters den heelen middag beraadslaagd, waarbij men het er over eens bleek, dat de verlenging van den militairen diensttijd van 10 tot 14 maanden niet gekoppeld mag worden aan de bezetting van de Roer. Men kwam tot een tusschenweg van een verlen ging van 12 maanden, afgescheiden van den duur van de bezetting van de Roer. Dit zou strooken met de inzichten van Theunis. DE ALGEMEENE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 20 Juni. In den binnenland- schen politieken toestand is een groote ver betering te constateeren. De aandacht van het publiek werd in de eerste plaats be zig gehouden door de moeilijkheden ont staan door de hooge prijzen tot welke de inkomens niet meer in verhouding stonden. Dit wekte vrees voor onlusten, die echter gelukkig zijn uitgebleven. Het ingrijpen der regeering om de duurte en de loonen in overeenstemming te brengen, was onont beerlijk. Vandaar dan ook dat besprekin gen met de vakvereenigingen en werkgevers en werknemers hebben plaats gehad. Ten gevolge hiervan zal Zaterdag in de centrale Arbeidsgemeenschap, waArin zoowel pa troons als arbeiders samenkomen, worden gepoogd een basis te vinden, inzake het „goudloon". Dit bericht veroorzaakte reeds ontspan ning, doch bovendien had Cuno heden in den Rijksdag een belangrijk succes te boe ken door van alle partijen van Duitsch-na- tionaal tot sociaal-democraat instemming te verwerven op het voorstel inzake de brood- verzorging voor 1924 door middel der ge dwongen leening. Hierdoor is het hoofdvoed- sel voor de bevolking verzekerd zonder dat financieele ooeraties noodig zijn of een ver dere daling van de mark een nadeeligen in vloed kan uitoefenen. Minister Luther wees er in den Rijksdag op dat de nood waarin de bevolking aan de Roer verkeert inwerkt op het geheele volk en bijdraagt tot economi sche moeilijkheden en de markcrisis. Hoe wel de bevolking hare nooden met vastbera denheid draagt heeft de regeering gemeend te moeten ingrijpen om de markcrisis te be strijden waartoe de ontvangst der jongste no ta in het buitenland niet kan hebben bijge dragen. De regeering had reeds volmacht aan de beurs in te grijpen doch zal thans door wettelijke maatregelen een betere verhouding Iusschen prijzen en loonen scheppen. Over den modus wordt thans tusschen patroons en arbeiders onderhandeld. UIT DEN PRUISISCHEN LANDDAG. BERLIJN, 20 Juni. Minister-president Braun heeft bij de derde lezing van de be grooting verklaard, dat het vraagstuk van het herstel niet is op te lossen door een overmaat van temoerament, doch alleen door de grootst mogelijke zelfbeheersching en een haast bovenmenscbelijke zelfverlooche ning. Het inzicht, dat de zelfstandigheid van het Duitsche rijk en het Duitsche volk slechts gehandhaafd kunnen worden als het Duit sche volk offers brengt als nooit te voren, is nog niet op voldoende wijze doorgedron gen tot die volksklasse die nog niet in staat is, offers te brengen. De twee millioen, die in den oorlog hun leven lieten voor het vader land, mogen eischen, dat thans, nu het er om te doen is in het laatste stadium het vader land te redden, de levenden zich niet vast klampen aan hun bezit en zoodoende wel licht het land te gronde richten. Verder sprak minister Braun over de rede, welke minister Severing gisteren heeft ge houden en over de aanvallen, waaraan Seve ring daarop bloot heeft gestaan. De regee ring moet Severing dank wijten, dat hij zijn eigen belang ten achter stelt bij dat des lands en des volks, en dat hij niet alles heeft gezegd, wat hij had kunnen zeggen. Braun achtte het wenschelijk te verklaren, dat de naar rechts en links door den minister van binnenlandsche zaken getroffen maatregelen in de lijn zijn gebleven van de regeerings- politiek, welke door de meerderheid van den Landdag wordt goedgekeurd en op grond waarvan de huidige regeering is gevormd. De Pruisische regeering keurt derhalve deze maatregelen goed en schaart zich achter mi nister Severing. UIT HET BEZETTE GEBIED. AKEN, 20 Juni. De Belgische krijgsraad heeft den landraad van den kreitz Heinzberg veroordeeld tot 6 maanden gevangenis en 5 miljoen mark boete. De landraad is onmid dellijk gevangen gehouden. BERLIJN, 20 Juni. De rijkspresident heeft een verordening uitgevaardigd nopens het voorloopig onderdak brengen van de lie den, die uit het bezette gebied zijn gezet. Hun aantal bedraagt thans al over de 30.000 en neemt met honderden per dag toe. DUSSELDORF, 20 Juni. In strijd met wat de Duitsche bladen beweren, geschiedt de voedselvoorziening van de bevolking van Essen, Bochum en Dortmund normaal. Het rijk betaalt thans aan de stakende spoorwegambtenaren een voorschot, dat ge- nuddeld 3 millioen mark per man bedraagt. MUNSTER, 20 Juni. Van de tot en met 17 Juni bezette mijnen, zijn er 9 weer ont ruimd. KEULEN, 20 Juni. Door de bezettting van de stations te Dortmund, Hoerde, Langen- dreer en Bochum is de verbinding van de spoorwegen in het binnenste van het Roergebied met de overige Duitsche spoor wegen geheel verbroken. De doorgaande lijn Hamm, Schwerte, Elberfeld, Keulen is nog vrij. Nadat eenige dagen geleden de fabrieken van de Phoenix A. G. fur Bergbau und Huettenbetrieb te Lie- senteld wegens gebrek aan kolen moest worden stopgezet, is de Phoenix thans door de moeilijke omstandigheden gedwongen ook op het hoofdbedrijf te Hoerde voor het grootste deel het werk te staken. Van de vijf hoogovens worden er drie gedoofd, de twee overige als „noodbedriji" aangehouden, voorloopig voor vier weken waarschijnlijk. ESSEN, 20 Juni. Te Wetter hebben de Franschen alle spoorwegarbeiders in hech tenis genomen. Te Langendrehr bevinden zich 30 man reeds eenige dagen in de wachtkamer van het station in hechtenis. Men vermoedt, dat het er om te doen is druk op de menschen uit te oefenen, op dat zij in dienst treden van het Fransch- Belgisch spoorwegbeheer. ESSEN, 20 Juni. Bij een boer te Kelkum zijn 10.000 centenaar producten in beslag genomen. De boer zelf is in hechtenis geno men. Hij wordt beschuldigd van overtre ding van de verordening welke het ver voer verbiedt van de producten, welke de Franschen voor in beslag genomen ver klaard hebben. DUSSELDORF, 20 Juni. De betrekkingen tusschen de burgemeesters en de bezet tingsoverheid zijn aanmerkelijk verbeterd. De neringdoenden hebben in een vergadering den wensch uitgesproken dat het rijk zooveel mogelijk zal toegeven om een einde te maken aan het geschil aan de Roer, dat hun belangen ten zeerste schaadt. Gis teren zijn 378 wagons levensmiddelen het Roerbekken binnengekomen. Aanplakbiljet ten herinneren er aan, dat het Fransch-Bel- gisch spoorwegbeheer koopwaar van eiken aard aanjpemt, welke door de Duitschers ten vervoer wordt aangeboden. UIT HET SAARGEBIED. BERLIJN, 20 Juni. De avondbladen ver nemen uit Frankfort a. d. M„ dat de re- geeringscommissie van het Saargebied den fabrikant dr. Hermann Raechling heeft la ten weten, dat de Rijnlandcommissie hem, zoodra hij dat betreedt, uit het bezette ge bied zal laten zetten. Dit beteekent zijn interneering in het Saargebied, daar hij dit alleen door het bezette gebied kan ver laten. De partijen uit den Landdag hebben er in een adres aan den Volkenbond op gewezen, dat de Rijnlandcommissie door dezen maatregel Raechling wil beletten de belangen van zijn land voor den Volken bondsraad te bepleiten. Dat i» een wezen lijke vrijheidsberooving, welke een schen nis is van het Verdrag van Versailles. DE ENGELSCHE SCHULD AAN AMERIKA. LONDEN, 20 Juni. De overeenkomst be treffende de consolidatie der Engelsche schuld aan Amerika is heden officieel ge ratificeerd door het gezantschap te Was hington en het Amerikaansche departement van financiën. ENGELAND EN DE TROEBELEN IN CHINA. LONDEN, 20 Juni. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis, heeft MacNeill na mens buitenlandsche zaken verklaard, dat de regeering zich bewust was van den in vloed op den handel van Engeland welke de voortdurende ongeregeldheden in China uitoefenen en dat de Engelsche gezant te Peking met zijn collega's aan het overleg gen v/as hoe een betere bescherming van vreemdelingen zou kunnen worden ver kregen. POLEN EN DANTZIG. DANTZIG, 20 Juni. Het telegraafkantoor te Dantzig meldt, dat Polen sinds gister avond kwart over zeven het telefoonver keer met Dantzig heeft gestaakt. Waarom is niet bekend. Alleen staatsgesprekken worden toegelaten. Het telegraafverkeer is vrij. UIT TRANS-JORDANIë. JERUSALEM, 20 Juni. Het blad Palestina meldt, dat 9000 krijgslieden van den stam der Wahabi's Kariatilmilh hebben aange vallen en het garnizoen in de pan gehakt. De regeering van Trans-Jordanië heeft den stam van de Beni-Sacher verzocht de Wa habi's aan te vallen, doch deze verklaar den daartoe alleen bereid te zijn, als dc regeering met hen zou samenwerken. ELLISEILAND. NEW-YORK, 20 Juni. Dc ambtenaren van Elliseiland erkennen de juistheid van de klacht, die onlangs in het Engelsche Lager huis is geuit, dat 150 lieden van verschil lend ras en verschillende kleur op Ellis eiland in dezelfde slaapzaal zijn onderge bracht. Zij verklaren, dat zulks onvermijde lijk is. daar er een gebouw van reusachtige afmetingen noodig zou zijn om de verschil lende rassen afzonderlijk onder te brengen- DE VOLKENBONDSRAAD. BERLIJN, 20 Juni. D,e raad van den Vol kenbond zal niet reeds op 29 dezer, maar eerst op 2 Juli bijeenkomen voor de a.s- vergadering in welke naar men weet de Saarkwestie zal worden behandeld. DE DALING VAN DE MARK. BERLIJN, 20 Juni. De besprekingen van den rijkskanselier met financiers over maat regelen tegen de daling der mark worden voortgezet. In aansluiting daaraan hebben besprekingen met de partijleiders plaats. ENKHUIZEN, 19 Juni. (Marktvereem- ging Enkhuizen en Omstreken). Aardappelen Schotsche muizen f 3.904.50, middelpnjs f 4.25 kleine Schotsche f 1.602.15, middel- prijs f 1.85. Alles per baal (100 pond). Prij zen oploopend. HULST, 19 Juni. Granen. Ter markt werd genoteerd voor tarwe f 1414.50, rogge f 9—10, gerst f 9,5010, erwten f 1® 19, bruine boonen f 14314, witte bconeti f 16—17. "ROOSENDAAL, 19 Juni. Boter. (Coöp. Brabantsche Botermijn). Hoogste prijs f 1.50, laagste prijs f 1.44 middelprijs f 1.52. AMSTERDAM, 20 Juni. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 3.253.75, id. blauwe 3.253.75, idem bravo's 2.202.50, idem roode star 2.20 2.40 Noord-Hollandsche muizen 7.20 id. kl. muizen 4.90 Westlandsche ronde 6.506.80, ia. muizen ƒ6.507, id. kl- muizen 5, id. kl. ronde per H.L. Zomer Malta-aardappelen 1415 per 100 K.G. AMSTERDAM, 20 Juni. (Noteering vas het Nieuwe Veilingsgeb. expl. De Jong Koene). Kersen (vroege) ƒ0.320.43 pet Y? K.G., aardbeien 0.751.40 per Kg-, i4 ƒ0.240.32 per pot, druiven ƒ1.402.1(fc kruisbessen ƒ0.100.12, aalbessen 1,20—? 1.65 per Kg., meloenen 0.551.70, perzi ken I ƒ0.18—0.32, id. II ƒ0.06—0.14 per stuk, asperges dik wit 0.750.95, id. dik blauw 0.450.55, id. dun wit 0.30 0.40, id. dun blauw ƒ0.220.28 per bos, to maten ƒ0.480.70 per Kg., spinazie ƒ10-» 18, postelein 2234 per 100 Kg., raapste* len 6.50—8.40, rhabarber 2.303.90, peeft 1823.60, radijs 4.706.20 per 100 bos, sla ƒ2.406.90 per 100 krop, komkommers 1319, bloemkool I 1826, id. II 8 14 per 100 stuks, andijvie 68 per 100 krop prinsesseboonen 0.500.60, snijboonen ƒ1.401.80 per 100 stuks, peulen 0.34^- 0.56 per Kg., nieuwe aardappelen ƒ8.10— 12.60, id. id. drielingen 710 per 100 Kg. Bloemen. Rozen 4r—9, Violieren 7— 10, Am. Anjers 814, Lelies 1417, Cal- las 18—22, Dahlias ƒ9—14, Gladiolen 7 12, Pioenen ƒ49, Anemonen f 0.70— 1.30, Pyrethrum 0.301.20, Snijgroen 5 13 per 100 stuks. ASSEN, 20 Juni. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de V.P.N. waren aan gevoerd 85.000 stuks. Prijs 57. BOVENKARSPEL (Station) 20 Juni. Aardappelen Schotsche ƒ3.90—4.40, kleine 1.803.40 per baal, aangevoerd 2510 ba len bloemkool le soort 1628, 2e 10.25 —17, 3e 7.50—9.25 per 100 stuks, aan gevoerd 3500 stuks. ENKHUIZEN, 20 Juni. Zaden en peul vruchten. Groene erwten 1821, grauwe 26—31 bruine boonen 1826 per H.L. Bruin mosterdzaad 2832 per 70 K.G. Maanzaad 2023 per 50 K.G. GELDERMALSEN, 20 Juni. Kersen. He den besteedde men ter „Veilingsvereeniging Geldermalsen en Omstreken" voor Meiker sen (export) 53 ct. per K.G. HOORN, 20 Juni. Varkens. Aanvoer 36 vette varkens, prijs 0.720.78 per K.G. Handel matig. VOLENDAM, 20 Juni. Eieren. Aan de eierenveiling waren aangevoerd 390.000 een deneieren ƒ5.155.20 en 2500 kippeneieren ƒ5 per 100. „Mei". GeïU. Maandblad voof Katholiek Jong Nederland. Het Juni-nummer van dit goed verzorgde tijdschrift, ziet er weer keurig uit. De in houd is rijk van afwisseling en zeer interes sant. E. H. Uylings schrijft prettig over Oudste en Nieuwste Bouwkunst en toont daarbij aan hoe de laatste eigenlijk een terugkeer tot de eerste is. Chr. Kuvl geeL een met penteekeningen geïllustreerd artikel over het oud-stedenschoon vaa Brugge en Alb. Steenhoff—Smulders praat leerzaam over Lectuur. Er zijn mooie verhalen va" Mère Stanislas, Anton van Welsum en U; B. v, d. S., terwijl de rubriek „Ons eigen werk" niet alleen voor de medewerkers interessant is. Vier fraai in koperdiepdruk uitgevoerde kunstplaten verhoogen als ge woonlijk de aantrekkelijkheid van deze ai- levering, die wel niet alleen door onze jongelui, maar zeker ook door volwassenen met graagte genoten zal worden. Het was Vrijdagnamiddag voor de kermis. Wat 'n drukte in Bloem's bakkerij. De oude meid dient in den winkel. Geeraert, heel wit bestoven, de hemdsmouwen tot boven de ellebogen, kneedt het deeg, rolt, vormt, en plaatste hem behoorlijk in de platte pannen. De bakkerij is 'n ware taartenfabriek nu. Zoon en knecht bereiden er van alle kleur en van alle spijs terwijl de dienstmeiden der klanten gedurig elkander opvolgen met nieuw deeg, met nieuwe spijs, de handen beurtelings aan 't werk bijstekende. Bloem, in geen ander kleed dan het gol vende hemd en de breede witte broek, dc harige borst halfnaakt, de reuzenarmen bloot, staat er met de groote „ovenschup", gewa pend. Zijn bloot hoofd is omkranst door dikke zweetdroppelen. Op zijn open gelaat lag een goede, fiere lach. Voor eiken bezoeker had hij 'n vriendelijk, 'n lachend woord, en toch was zijn aandacht geen oogenblik van Zijp oven weg. Hij voelde 't juiste oogenblik dat taarten, vlaa's, krenten en kermisbrooden, die helde re goudgele schors hadden gekregen, die d tanden Tokkend bekoort. En hij sloeg den ijzeren mond van den oven open, en de oven- schuif plofte in dc schroeiende diepte,op haar breede schup telkens een zwarte pan met een lekkere taart tè voorschijn halende, en ze behendig met een onnavolgbaren draai op den steenen vloer neerschuivende. En 't lange Werktuig ging den oven in altoos dieper, tot hij leeg geraakte, 't Werk vorderde. De groote bakker tooverde 't af, terwijl de hitte in de bakkerij ongelooflijke graden teekende; en 't meel in de lucht stoof,alles met zijn vlekkeloos wit verwende, maar ook de keelen droogend, de longen prikkelend. Wat gaf dat Het was toch Zondag kermis Janneken was uit de voeten eens aan 't werk, kende Bloem niets anders dan het werk. Eensklaps dondert er 'n schot, 't Huis da vert. Het is of in de bakkerij zelve 'n bom ontploft. Bloem vergeet den oven en staat pal Allen bekijken elkaar met vragenden en angstvollen blik. De aangezichten schijnen nog bleaker in de meelwolk. men. 9 OcTi God och God och God kermt Trien, de oude dienstmeid van notaris Havermaat, slaat de handen bijeen en buigt er 't bollig gezicht over, terwijl haar ronde oogen, door 't meelstof heen, naar de doorge rookte zoldering kijken. Och God och God 1 Wat mag er nu weer gebeurd zijn De wereld wordt slecht. Men hoort niets goeds meerzucht Anne-Mie van den pettenmaker. Mijn man zegt 't alle dagen de menschen hebben geen hoofd meer, neen, neen, zij hebben geen hoofd meer Toe Toe Toe maar aan den deeg Trompet 't schetterend stemmeke van de kleine, zwarte Trui, de meid van den apothe ker, maar aan den deeg 'n Schot is 'n schot, 't Is Zondag kermis., dan is 't den j heelen dag rumoer. Toe meester Bloem, gij laat mijn fijne schilfertaart aanbranden, en en ik heb er een uur lang op gewacht. Haal maar uit. Bloem vaagt met den blooten arm de paarlenkrans der dikke zweetdroppelen op zijn voorhoofd weg en terwijl hij weer in den oven kijkt, mompelen zijne lippen stil: 't Is mij in de beenen geschoten. Dat schot kwam van bij gebuur Willekens. Die duivenziekte 1 Die duivenziekte Zij brengt tot schulden 1 Zij kan tot alles brengenDe Heer beware hem Daarop ging zijn schup zoo snel en zoo koortsachtig den oven in en uit, dat deze buitengewoon snel gevuld was. Hij moest zich dan toch verzekeren, dat hetgeen zijn verbeelding hem vreezen deed slechts hersen schim was, ook, de schup aan Geeraert over reikende Daar jongen, ga gij daar eens voort mee, ik moet 'n oogenblik den tuin in. Vader, trek eerst uw vest aan gij gloeitgij zult kou vatten. Maar Bloem was reeds buiten. Juist toen hij over den drempel is, komt eenige meters vóór hem uit de lucht, over Willekens' haag, een vormloos voorwerp geslingerd, dat op het pad van zijn tuin dof neerploft 't Is een gekleurd pak, van bloedrood, zwart, wit en geel dat zich op den grond rekt. Bloem, verbaasd, bekijkt 't, doet een stap naar 'n katArm dier 1 De wreedaards 'n On- noozel dier doodschieten 1 Dat was 't schot. God dank! mijn vrees was ijdel.... Maar en zijn open mond geeft geen verder ge luid. Zijn oogen staan hem wild in het hoofd. Hij zet de handen als 'n scherm aan zijn voorhoofd en kijkt halsstarrig naar 't bloedig lijk Dat duurt slechts 'n oogenblik, en hij ligt er reeds over heen, schuift zacht 't doode dier op zij, en richt zich eensklaps verwoed op: 't Is mijn Janneke Maar neen neen 't Kan niet zijn Waarom zou men mijn Janneken vermoorden Angstig loopt hij terug 't huis in, den win kel in, bekijkt als verdwaald de dienstmeid en vraagt haar naar zijn kat, welke de oude niet gezien heeft. Hij springt naar boven, roept zoo vriendelijk en aanlokkend mogelijk. Men hoert tranen in zijn stem mijn Janneke! mijn Janneke en door snikken heen slaat de tong tegen 't gehemelte van zijn mond 'n aanhoudend geroep. T ergeefs "anneke antwoordt hem niet meer met haar langgerekt miauw, springt niet meer op tafel en van daar op zijn schouders, om hem 't aangezicht te streelen, en haren ug om zijn hals te krommen. Er is geen Janneke me r in hui En.... 't was nooit buitenshuis 't Was immers een model van een poes. De oude meid weet niet wat er gaande is, en angstig kijkt zij hem na, bij de hitte van dien dag'nen zonne steek vreezende. Bloem begeeft zich terug naar zijn tuin, en, hoe meer hij 't bebloede overblijfsel na dert van wat eens, eilaas zijn janneken wa hoe moeilijker ook hij de beenen nasleept en hoe heviger zijn tanden op elkaar klap peren. Hij is er bij weer hij ligt er voor op de knieën. Geen eene kat in de stad was toch met zijn Janneken te vergelijken. O 't is wel „zijn" kat Had hij haar maar kunnen verdedigen Och Er kan hier slechts 'n bloot toeval zijn, 'n ongelukWat had ooit zijn mooie drie kleurige poes iets misdreven Daar slaat ineens de achterdeur van zijn buurman driftig toe, dat de lucht er door den hof van davert. Willekens, de gri-ksche muts in den nek, de rechterhand dreigend gebald, en in de linker twee getijgerde duiven, die hun be bloede koppen naar beneden laten hangen, loopt driftig naar de heg, naar Bloem toe Zie eens wat uw kat gedaan heeftDe hoop van mijn hok vermoord.verscheurd met haar vuile klauwendoodgeb ten met haar helsche tanden En zijn vuist slaat n.er op de kornoelje haag door bladeren en twijgen heen. Och buurman, zie eens, mijn arm Janneke 't is dood jammert Bloem, die bij zijn leed nauwelijks Willekens' gramme woorden hoort. Ja, zeker dood die duivelsche katZij verdiend: de hel. Wat Zij verscheurde mijn twee schoonste duiven. Zij kon nog geen vlieg kwaad doen. Neen zij moest haar bloeddnft op duiven koelenOp mijn duivenop da hoop, op de toekomst van mijn hok! Maat zij zal de duiven wel met rust laten, nu - Ik heb ze door den kop eschoten. Gij!!.... en die „gij" kwam uit dc sterke longen van Bloem, met zoo'n kracht- dat hij over al de tuinen van dien kant der stad weerklinken moest, dat men hen1 hoorde bij Willekens en in 't bakhuis en ieder zich afvroeg wat er buiten toch gaand* moest zijn. Tevens hief de ba :ker zijn dikke vuist zoo dreigend in de hoogte, alsof z een stier moest nedervellen. Willekens stond trippelend vóór hem, en tartte hem met de oogen en met den grijns lach, tartte hem met de kleine vuist, die nu ook dreigend toonde. Hebt „gij "mijn Janneken dood gescho ten 1 donderde 't weer. Moordenaar 1 Ja 1 Dat heb ik 1 En ik zou het nog doen Het heeft mij de waarde van duizend zulke katten doodgebeten. O 1 gij verwaandduivengek 1 O 1 gij gekke kattengek. En de bakker, zijn gramschap niet kun nende koelen, liep met lange schreden woe dend langs de haag op, t rwijl Willekens aan den anderen kant hetzelfde deed, schreeu wend, dreigend, zijn kleinere vlugge pasJ^ gelijk houdende met de groote lange van de» bakker. Nu stonden ze stil en dan klonk weer duidelijker Moordenaar 1 Waarom hieldt gij uw vuile kat niet uw mijn hok 1 vervolg*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 4