Vrijdag 22 Juni 1923 46ste Jaargang No. 14467 en PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 23 JUNI VAN ONZE RECHTBANK. GEMEENTEZAKEN. Vóorloopig Rust- OPGAYE VANi J. J. WEBER ZOON Opticiens - Fabrikanten] Koningstraat tO Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Dc abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. .Telefoonnummers: 1426, 2741 1748. Postrekening No. 5970, Bij contract belangrijke kortinj, Advertentiën 35 cents per regel* Advertentiën tusschcn den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac* tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 rejela 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling, Sociëteit „St. Bavo". Gewone zittingen. Spaarbank voor Katholiek Nederland zitting van 5half 8. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma tinee en Avondconcert. Den Hout Concert H.O.V. half 3. R.IC Leeszaal en nitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. K. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981 Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken. Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr. Hout straat. Demonstratie Wereldklok van 7—9 uur. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaton uit het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De uOtslag is ais voCgt: Eerste gedeelte, 2 candid aten, geslaagd E. Handgraaf en J, G. de Pater. Tweede gedeelte, 19 cnndidalen, afgewezen geslaagd: C. J. van deni Berg, H. G. E. lllommerl, J. M, Bos, G. H. Burger, A. H. van den Bijl, J. ('.lay, J. E. Ham, A. Klaver, G. de Kraav, J. KujwI.'W. J. Molenaar, T. Oos terhof, K. van Slooten, D. A, Tromp, G. E. san Vugt en J. West. Derde gedeelte. 8 cand'idaten, afgewezen 2, gestaagd: K. C. Geijzel, G. va,n Leeuwen, M. W. T. Mensinik, L. E?, Nowel, M. Punt en W. Schipper. De examens worden voortgezet. (Zitting van Donderdag). Diefstal met geweldpleging. Wij hebben melding gemaakt van, de be- Tooving, die op 11 Mei j.l. in een café in een der achterbuurten in de stad heeft plaats gehad. Deze zaak diende gisterenmiddag, onmid dellijk, na de pauze voor de rechtbank. Te verantwoorden hadden zich de 57-jarige vrouw J. M. v. O., caféhoudster, en de 38- - j»r%e J. v. B., los werkman. Hun wordt diefstal met geweldpleging,' tezamen en in xo.reeniging, ten laste gelegd. Het slachtoffer ■was de maar liefst 76-jarige P. R„ wonende Jan Gifzenvaarl, die in firn avond van den llen Mei iri beschonken toestand het café is binnengekomen, dit hij geregeld bezocht. Hij heeft den boel daar een beetje opge- schept, een paar rondjes gegeven, (die hij betaalde) en de café-houdster lastig gevallen. In de keuken brak de oude heer o.a. een koffiekan, die hij niet wildé betalen. Toen riep de vrouw de hulp in van van B., die bezig was den grond te schrobben, en deze pakte <l<gi bezoeker beet; de vtouw sloeg hem cn de werkman trok hem op den grond en hield hem vast. zoo-dat dé vrouw ongehin derd do portefeuille van den I>ezoeker kon nemen en daaruit 2 bankbiljetten van 100 en 1 van f 10 roovcn; uit z'n vestzak roofde ze nog zilvergeld lot een bedrag van f 5.75. Daarop is de bezoeker naar buiten geraakt, cn naar een ander café gegaan! Daar kwam hij tot de ontdekking, dat men hem van zijn geld had beroofd. De roovers hadden den buit liiilusschen verstopt. Een bankbiljet van f 100 o.a. word in bewaring gegeven bij de vrouw van van B„ diie in een kamer goed zat te verstellen cm het beel-e geval had ge zien. Het O. M. wees er wel op, dat de besto- irne de dupe is geworden van zijn eigen slecht levensgedrag en dat het hier heel iets anders betreft, dan wanneer een argelooze wordt bestolen, jnaar niettemin hebber, de beklaagden zich aan een ernstig misdrijf schuldig gemaakt. Zij hebben zich niet alleen- schadeloos willen stellen voor den- onwil van den gast, van de -schade van het gebroken gerei te betalen, docfh wel degelijk het oog merk gehad' om le rooven. Het O. M. achtte de vrouw de hoofdschul- digde. Hij eischte legen haar 1 jaar gev.straf en tegen den man 8 maanden. Mr. Moolenburgh, verdediger van bekipag- den, betoogde, dat de man niet als mede dader -kon worden beschouwd. Hem wordt bet oogmerk tot berooving van 215 z. i. geheel ten onrechte toegeschreven. Hoog stens kan hem aangewreven xvordien- mede werking tot bet eigenmachtig verkrijgen- van de -schadeloosstelling voor tien gebroken- boel, maar dit wordt in de dagvaarding niet gedaan, ook. niet subsidiair. Voor de vrouw pleitte spr. ren voorwaardelijke veroordee ling, subs, clementie, wijzend op haar fami lie-omstandigheden. Voor den- man vroeg pleiter vrijspraak en onmiddellijke invrijheid- sle'ling, welk verzoek de rechtbank, afwees. Tegen de 40-jarige E. de dé huisvrouw van v. B., die moeder van 6 kinderen, is, werd wegen-s de heling 2 maanden geëischt. Wegbrengen nan schepen. Daarna werden behandeld eero drietal za ken van wegbrengen van een schip, waardoor al zooveel ei-lende over IJmui-den is gebracht en die nog niet ten einde zijn; want het ver volg van déze zaken s-peelt nog later in de rechtszaal. Het betrof nu hel lot zinken brengen van de IJ. M. 486, op dc gewone wijze wegge bracht door bet openzetten van de buiten- hoordskraan en <le Muschkraan, terwijl de machinist cn de stoker, die zich allereerst ■achtereenvolgens te verantwoorden had-den, reeds in Amsterdam, toen het schip dn het dok lag, (in September 1919 is een- cn ander gebeurd) onregelmatigheden aan de installa tie hadden voorbereid. Ilun was daarvoor f 1000 beloofd, uit te betalen- als de assu- ra-ntiepenningen w-aren uitgekeerd, die echter nooit gekomen zijn. (Een proces daarvan is pas doorde reederij verloren). Het geld was .beloofd door v. D., zelf aandeeLhouder in dit re ed-erijtje en vroeger schipper. Het eerst stond terecht de 38-jarige stoker J. J. P. V., wjen o.a. ten laste wordt gelegd dat hij de buitenboordskraan heeft openge zet. Hij ontkent dji evenwel. Hij weet het niet meer, maar acht bat niet onmogelijk, dat hij het in zenuwachtigheid heeft gedaan.- Hij ontkent echter niet, in elk geval op an dere wijze aan het tot zinken brengen te heb ben geholpen. De maeinist getuigt evenwel dal deze bekl. ook de ikraan heeft opengezet, waarop ,het O. M. bekl. tevergeefs onder hel. oog brengt, dat hij dom doet, met te ont kennen. De eisch tegen T. luidt vervo'-gen-s 8 maanden gev.straf. Mr. Blankevoort wees er op, dat bekl. evenals zoovellen, voor dé groo- te verleiding van -het geld' is bezweken en in de vier jaren-, die sedert het plegen van de -daad verloopen zijn, door gewetenswroe ging is geplaagd, wat al veel straf voor hem is geweest. Daarom vroeg pl. de clementie der rechtbank. Tegen d-en machinist J. H. die volledig be kende, werd 7 maanden gev.straf geëischt. Ook hier vroeg Mr. Blankevoort de clemen tie -der rechtbank. De aandeelhouder, C. v. D., eertijds zoo'n beetje, bedrijfsleider van deze onderneming, die daarna terecht stond, is, volgens liet M., de eerste in de rij der intellectueele da ders. Hij heeft door bet geld te beloven, het misdrijf uitgelokt. De schuit was voor 65.000 verzekerd cn bekl. zat er zelf met zijn spaarduiten in. Toen de zaak niet meer kon rende eren, heeft hij in de „vergadering^ van aandeelhouders" (hij met drie heeren, die zich later zullen hebben le verantwoor den) voorgesteld, de boot te laten wegbren gen. Een dezer drie, de 58-jarige aannemer H. B. H. uit Amsterdam, zegt, dat hij er eerst niets van wéten wilde, dóch naderhand, toen, volgens hem, „ook de anderen maar ja knikten", heeft hij goedgevonden, -dat er 5000 werd bestemd als premie voor het volvoeren van de misdaad. De heer de Boer, vroeger directeur van de Visse.herij-Maat- schappij te IJ mui-den, getuigde zeer gunstig voor beklaagde, die elf jaar in zijn dienst is geweest en door ijver, eerlijkheid, en trouw van matroos tot schipper is opgeklommen. Het O. M. nam in aanmerking, dat dé licha melijke gesteldheid van bekl. door een ern stige ziekteten zeerste is geschokt; hij acht te een straf van een jaar en 4 maanden met aftrek dér preventieve hechtenis niet té zwaaT, -gezien de straffen, die el-diers voor dergelijke overtredingen zijn opgelegd. Mr. Blankevoort, ook thans verdedigend, betoog de, dat wat andere rechtbanken doen, geen norm mag zijn en achtte de straf zeer zwaar. Hij riep ten zeerste de clementie der recht bank in. Bekl. zei, dat hij zoo'n hooge straf niet zou doorkomen. De uitspraak in alle zaken is bepaald op 28 Juni a-s. DE TARIEVEN VOOR ELECTRICI- TEIT. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer U mede te deelen, dat het ons gewenscht voorkomt, om in de ver ordening regelende de voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door de ge meente Haarlem, een tarief voor de huis houding te doen opnemen. Met een dergelijk tarief hetwelk in vele andere gemeenten reeds met.succes werd in gevoerd wordt bereikt, dat naast de K. W. U. voor verlichtingsdi^leinden, K.W.U. voor huishoudelijke doeleinden beschikbaar kun nen worden gesteld, zonder dat daarvoor ge compliceerde meetapparaten, zooals b.v. dubbel-tariefmeters noodig zijn. De K.W.U, voor de huishouding kunnen o.m, worden gebruikt voor stofzuigers, strijkijzers, waschmachines, aardappelschil- machines, kleine toestellen zooals naaima chines, straalkachels voor kleine vertrekken, enz. Bij een tarief voor de huishouding dient het K.W.U.-verbruik in twee deelen te worden gesplitst, n.l. het deel voor licht en het deel voor huishoudelijke doeleinden. Het deel voor licht is evenredig te stellen aan de gezamenlijke oppervlakte van de ver diepingen (uitgezonderd kelders en vlierin gen) van h'et perceel, waarin de betrokken af nemer woont. Bij toepassing van een huishoudtarief dient de verbruiker, die dat tarief aanvaardt, jaar lijks een vast bedrag te garandeeren hetwelk is afgeleid uit de zooevengenoemde gezamen lijke oppervlakte. Boven het gegarandeerd bedrag in maandelijksche termijnen te betalen zal dc«r dien verbruiker een zeker bedrag per verbruikte K.W.U. zijn te voldoen. Dit be drag behoort naar onze meening te worden vastgesteld op 8 cent. Wij stellen U voor te besluiten tot intrek king van het huidige tarief, en tot vaststelling van een nieuw tarief, zooals is vermeld in het hierbijgevoegd ontwerp-besluit, hetwelk u ter bekrachtiging wordt aangeboden. Wij achten het gewenscht het in genoemd ontwerp-besluit onder C. opgenomen Huis houdtarief door een voorbeeld te verduide lijken. Iemand, die een perceel bewoont, waarvan de gezamenlijke oppervlakte van de verdie pingen 100 M2. bedraagt is aan vast recht verschuldigd 10 maal de in de verordening genoemde maandbedragen met een totaal van 2.80 derhalve 28.per jaar. (Voor verbruik over den löw. tmeter wordt dit be drag met 10 verhoogd). Aangenomen is dat per 10 M2. woonoppervlak eenlicht ver bruik is van 14 K.W.U. per jaar) In het on derhavige geval wordt dus een lichtverbruik aangenomen van 10 X 14 K.W.U. is 140 K.W.U. Voor deze licht-K.W.U. wordt dus als vast recht reeds betaald 28.t 140 0.20 per K.W.U. (voor verbruik over den mifntmeter 0.22 per K.W.U.). Daar boven en behalve het vast recht, alle verbruikte K.W.U. tegen 8 cent in rekening worden ge bracht, wordt toch per K.W.U. verbruikt voor verlichting, betaald 0.20 ƒ0.08 0.28 zijnde het gewone tarief, terwijl voor stroom, verbruikt ten dienste van genoemde kleine werktuigen slechts 8 cent per K.W.U. behoeft te worden betaald. B. en W. stellen voor art. 15 als volgt te doen luiden De prijs van de geleverde electriciteit door den meter aangewezen, wordt berekend per Kilowattuur (K.W.U.) en bedraagt A. Voor verlichting en andere doeleinden lo. volgens aanwijzing van den enkelta- riefmeter Voor de eerste 2500 K.W.U. per jaar 28cts. per K.W.U. voor de tweede 2500 K.W.U. per jaar 26 ets. per K.W.U. voor de daarop volgende K.W.U. per jaar 24 ets. per K.W.U. 2o. volgens aanwijzing van den muntme ter 30 ets. per K.W.U. B. Voor beweegkracht, verlichting, ver warming en andere doeleinden (volgens aan wijzing van den dubbeltariefmeter) Gedurende de maand Januari van 4 uur n.m. tot 11 v.m.gedurende de maand Fe bruari van 5 uur n.m. tot 11 uur n.m. ge durende de maand Maart van 6 uur n.m. tot 11 n.m. gedurende de maand April van 7 u. n.m.jtot 11 uur n.m. gedurende de maand Mei van 8 uur n.m. tot 11 uur n.m.geduren de de maand Juni van 8 uur n.m. tot 11 uur n.m.gedurende de maand Juli van 8 uur n.m. tot 11 uur n.m.gedurende de maand Augustus van 7 uur n.m. tot 11 uur n.m. gedurende de maand September van 6 uur n.m. tot 11 n.m. gedurende de maand Oc tober van 5 uur n.m. tot 11 uur n.m. ge durende de maand November van 4 uur tot 11 uur n.m. gedurende de maand Decem ber van 3.30 uur n.m. tot 11 uur n.m. 28 ets. per K.W.U. (zonder rabat). Gedurende alle overige uren Voor de eerste 2500 K.W.U. per jaar 14 ets. per K.W.U. voor de tweede 2500 K.W. U. per jaar 13 ets. per K.W.U. voor de daaropvolgende K.W.U. per jaar 12 ets. per K.W.U. Elke aanvrager is verplicht jaarlijks voor een minimum-bedrag aan stroom te betrek ken of dit bedrag te betalen, alsof hij den stroom betrokken had. Bedoeld minimum-bedrag wordt gesteld op 12.indien stroom wordt geleverd over een muntmeter en op 18.indien stroom wordt geleverd over eenen gewonen nieter. Tarief voor verlichting en huishoudelijke doeleinden. Huishoudtarief. Dit tarief kan ajleen wor den toegepast voor perceelen waarin installa ties, die, volgens het oordeel der directie, dienen voor gewoon huishoudelijk verbruik. Volgens dit tarief is de verbruiker jaarlijks een vast bedrag verschuldigd, hetwelk in maandelijksche termijnen wordt voldaan. Bovengenoemd vast bedrag wordt per ver bruikt K.W.U. 8 cent in rekening gebracht. Het jaarlij ksoh verschuldigde vaste bedrag wordt afgeleid uit de gezamenlijke opper vlakte der verdiepingen van het perceel met inbegrip van den zolder, doch met uitzonde ring van onbewoonbare kelders en vlieringen, waarbij de binnenwerksche maten tusschen de buitenste muren worden genomen. De totaal-oppervlakte wordt echter op niet minder dan 60 M2. berekend terwijl voer perceelen, waarbij de totaal-oppervlakte 200 M2. overschrijdt, het meerdere slechts voor de helft in rekening wordt gebracht. Het aantal M 2. oppervlakte wordt naar be neden afgerond op gêheele tientallen M2. De te betalen maandelijksche bedragen per 102, M oppervlakte zijn Voor Januari ƒ0.40 voor Februari 0.30 voor Maart 0.25 voor April 0.20 voor Mei en Juni te zamen 0.25 voor Juli en Augustus te zamen 0.25 voor September 0.20 voor October 0.25 voor November 0.30 voor December 0.40. Voor verbruikers over den muntmeter worden deze bedragen verhoogd met 10 Het abonnement volgens het tarief voor de huishouding wordt steeds aangegaan voor den duur van een jaar en wordt geacht telkens met een jaar te zijn verlengd, tenzij het een maand van te voren schriftelijk is opgezegd. Slechts in bijzondere gevallen zooals ver huizing en overlijden), kan een abonnement tusschentijds worden opgezegd. Wanneer in een installatie geen stroom wordt gebruikt is de verbruiker het vast be drag niettemin verschuldigd. De directie is te allen tijde bevoegd de le vering van electriciteit volgens andere tarie ven te doen geschieden, indien de toepassing van dit tarief tot misbruik aanleiding zou geven. In bijzondere gevallen kan de Directie, wanneer het hierboven, aangegeven tarief, tot abnormale uitkomsten leidt, (b.v. wan neer in een perceel een kantoor, een spreek kamer of een behandelings kamer of dergtlijke aanwezig is,) een vast jaarbedrag bepalen, waarbij met het stroomverleden of met andere gegevens rekening kan worden gehouden. Voor electriciteitsverbruik vanaf 8000 K. W.U. per jaar kunnen Burgemeester en Wet houders met verbruikers bijzondere overeen komsten aangaan. II. Te bepalen, dat het sub. I genoemde in werking zal treden met ingang van de eerste meteropneming na 14 September a.s., welke het verbruik over de afgeloopen maand con stateert. Het openstellen van brug gen op Zondag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken meent, dat speciaal in de zomermaanden, tal van be langhebbenden gebaat zullen zijn, indien de Raad er toe zoude kunnen besluiten, ge durende de maanden Juni, Juli en Augustus, ook tusschen 1 en 2 uur n.m. het waterver keer door Haarlem, door wijziging van art. 2 der Verordening op de doorvaart van sche pen door de beweegbare bruggen te Haarlem mogelijk te maken en de bruggen op die uren open te stellen. Naar aanleiding van dit voorstel van de Kamer van Koophandel, en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, deelen B. en W. het volgende mede. Bij ons besluit van 28 Dec. 1921 betref fende de regeling van den dienst der brug wachters vond beperking van den Zondags dienst plaats, waardoor uitbreiding van per soneel werd voorkomen. De Kamer van Koophandel verzoekt thans weder uitbrei ding van den Zondagsdienst in dier voege, dat in de maanden Juni, Juli en Augustus, behalve op de vastgestelde uren, de bruggen ook geopend zullen zijn des Zondags tus schen 1 en 2 uur n.m. onder motief, dat tal van belanghebbenden gebaat zullen zijn, in dien de Raad hiertoe mocht besluiten. Een door ons ingesteld onderzoek heeft ons de wenschelijkheid daarvan niet aange toond. Integendeel, de overgroote meerder heid der schippers vaart niet meer op Zon dag, terwijl de directeuren der veerdiensten den Zondagsdienst hebben afgeschaft, het geen indertijd mede aanleiding was om tot beperking van den bruggendienst op Zon dag over te gaan. Alhoewel in het verzoek van de Kamer van Koophandel niet gesproken wordt over pieizierbooten, welke des Zondags naar Haarlem komen, doch alleen over „het water verkeer", achten wij het gewenscht er op te wijzen, dat genoemde booten des Zondags onze gemeente kunnen bereiken zoowel uit Noordelijke als uit Zuidelijke richting om gezelschappen aan wal te zetten. Het komt ons College voor, dat het langer openstellen der bruggen op Zondag n°ch voor de scheepvaart, noch voor den winkel stand van overwegend belang is. In verband met het bovenstaande hebben wij de eer U te adviseeren op het verzoek van de Kamer van Koophandel afwijzend te beschikken. De H. O. V. B. en W. schrijven aan den Raad In de vergadering van Uwen Raad van 30 Mei j.l. werd bij de behandeling van ons voorstel tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de Haarlemsche Orkest vereniging aangenomen een amendement van de heeren Poppe, Koppen, Keerwolf en mevr. MaarschallKomin tot beperking van het aantal concerten, dat de H.O.V. door andere muziekcorpsen voor hare rekening zou kunnen doen geven. Gebleken is echter, dat het aldus geamen deerde art. 2 der ontwerp-overeenkomst thans niet juist weergeeft de bedoeling van deze voorstellers, welke die vrijheid der H. O. V. wenschen te beperken niet tot 25% van het aantal;Zondagmiddagconcerten maar tot 25% van het totaal aantal concerten te geven tus schen 1. Mei en 15 September. In overleg met den eersten onderteekenaar. van het amendement hebben wij derhalve de eer U voor tc stellen art. 2 van het raads besluit van 30 Mei in dien zin te wijzigen. De winkelsluiting. De afdeeling Haarlem van dc Nederland- sche Banketbakkers Vereenijjing,, de Haar lemsche Winkelicrsver. en de Bond van Fruit Vischhandelaren, hebben aan den Raad verzocht de winkelsluitings-verorde- ning in dier voege te wijzigen dat de uit zonderingsbepaling van voorheen op boven genoemde bedrijven weder in toepassing komen, zoodat zij onbelemmerd hun be drijf kunnen uitoefenen. Naar aanleiding van dit adres, deelen B. en W. mede, dat zij, gelét op de verschillende tot uiting gekomen meeningen in den Raad, geen aanleiding vinden om opnieuw uitzon deringsbepalingen voor te stellen. Zij stellen voor op het adres afwijzend te beschikken. De tarieven voor duinwater. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken'voor Haarlem en omstreken wordt wijziging verzocht van art. 8 van de Veror dening, regelende de voorwaarden voor de levering van duinwater door de gemeente Haarlem. Genoemd artikel luidt „De prijs van het water bedraagt 0.40 per M3., in welken prijs begrepen zijn huur en onderhoud van één dienstleiding en één watermeter. De Directeur is tot geen grootere levering verplicht; Voor een grootere levering dan 10 M3. per etmaal kunnen Burgemeester en Wethouders éiet gebruikers bijzondere overeenkomsten aangaan". Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken wordt thans voorgesteld eht laatste lid van art. 8 zoo te redigeeren, dat B. en W. geheel vrij wordt gelaten in de beslissing .van de vraag, met wie een bijzondere over eenkomst zal worden gesloten. De voorgestelde'verandering komt B. en W. niet juist voor, waar B. en W. aan den Raad mèdedeelen. De eenige reden voor het toestaan van een uitzonderingstarief kan en mag in dit geval zijn het 'verbruiken van een groote hoeveel heid water. Daarvoor een minimum in de verordening op te nemen is o.i. noodzakelijk, zeggen B. en W., omdat anders de mogelijk heid wordt geopend voor eene zij het dan ook niet gewilde willekeurige toe passing. Met betrekking tot de levering van gas en electrischen stroom is in de betreffende verordeningen dan ook eene bepaling van gelijke strekking opgenomen. Bezwaren daar tegen werden nimmer door B. en W. ver nomen. Of de gestelde hoeveelheid van 10 M3. per etmaal juist is gekozen, zal de ondervin ding,moeten leeren. Nu de verordening nog maar een half jaar in werking is, is o.i. de tijd nog niet gekomen om over die vraag met» zekerheid een oordeel te vellen. Mocht bet echter te eeniger tijd de noodzakelijk heid blijken om in genoemde hoeveelheid wijziging te brengen, dan zullen wij daartoe zeker een voorstel doen. Op vorenstaande gronden adviseeren B. en W. op het ingediend verzoek afwijzend te beschikken. Schoolgelden. B. en- W. stellen voor'liet kohier voor het Hocger- en Middelbaar Onderwijs dezer ge meente voor het cursusjaar 1922-33 vast te •stellen lot een bedrag van 149.142.66. Aankoop en aanvaarding van grond. B. en W. stellen voor: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Hol'and B. on W. te machtigen voor de gemeente om niet van de N. V. „De Hout'.verf" alhier, te aanvaar den een gedeelte grond aan den Spaarndam- scheweg kart. sectie G. no. 1710 ged.. groot ongeveer 241 c.A., op de bij dit -besluit be hoorende leekening aangegeven met gele kleur, welke grond volgens het uitbreidings plan, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Au gustus 1919 no. 30. is bestemd voor open baren weg; en ztrkr onder eenige voorwaar den; voor de uitvoering vak open-bare -werken op en in den over te dragen grond ter be- beschi'kking van B. en W. te stellen een be drag van f 4700. B. en W. te machtigen, om logen ont vangst van een bedrag van f 540. vermeer derd met eene rente van 5 pet. 'sjaars, ge rekend van 1 November 1922 tot en met den dag van betaling, medewerking te ver- lcen-en tot dé alge heel e doorhaling van d-e ten hypotheekkanfore te Haarlem op 2 Novem ber 1880 in deel 42 nommcr 75. genomen, in schrijving ten behoeve van de gemeente Haarlem en ten laste van Cornena Maria Wils, weduwe Francois Gerard Beeldsnijder te Amsterdam. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, aan M. D. van Dijk, alhier, in koop af te slaan te gen den prijs van 16 per M2., den met groene kleur op dé bij dit besluit behooren de tcekening a-.ngeduidon grond, -gelegen aan de Julian astraaf. kadastraal bekend ge meente Haarlem sectie I nrs. 1989 ged. en 1956 ged., groot pl.m. 307 M2. (de juiste op pervlakte zal door den landmeter bij het Ka daster moeten worden bepaald), met de be stemming om daarop een woonhuis te stich ten ter bewoning door niet meer dan één gezin, een en ander onder de voorwaarden, vastgesteld bij raadsbesluit van 12 Februari 1908 no. 8, en. voorts on-der dc daaraan toe le voegen voorwaarden. Behoudens goedkeuring van Gedop. Staten der provincie Noord-Holland B. en W. le machtigen voor de gemeente om niet in ei gendom le aanvaarden van J. Koomen al hier, -een gedeelte grond aan den Klopper- singel te Haarlem, kad. sectie G. no. 1729ged., groot ongeveer 38 c.A., op de bij dit be sluit behoorende leekening. aangetoond met gele kleur, welke grond ingevolge -het uit breidingsplan, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Augustus 1919, no. 30, is bestemd voor openbaren weg. Regeling met de buitengemeenten. De verordening op de heffing van school geld op het Gymnasium, de Hoogere Bur gerscholen met 5 j. c„ de Hoogere. Burger school met 3 j. c. en daaraan verbonden Hoo gere Handelsschool met 2 j. c. cn op de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 5 j. c-, vastgesteld hij raadsbesluit van 27 December 1922, is bij Koninklijk Besluit van 27 April 1923, goedgekeurd. Art. 17 -dier verordening bepaalt, dat voor elfcé(n) leerling(e), die de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 5 j. e. of d-e Hoogere Handelsschool met 2 j. c. bezoekt, en niet in dé gemeente Haarlem woont, in afwijking van de artt. 8 en 9 dier verorde ning een schoolgeld verschuldigd is van ƒ300, ten-zij de gemeente, waaruit de leerling af komstig is, zich bereid heeft verklaard aan de gemeente Haarlem een bijdrage te ver- Leenen, berekend vol-gens de bepalingen, vervat in de wet van 20 Mei 1922 (Stbl. uo. 367). De gemeenten Bennebroek, Beverwijk, BIcemendaal. Haarlemmerliede c.a., Haarlem mermeer, Hillegom, Spaayndam en Zand- voort hebben ons reeds medegedeeld, dat zij tot bijdragen bereid zijn voor één of voot beide scholen. Schoten, Heemstede en enkele andere ge meenten moeten nog bericht zenden of zij daartoe wenschen oxer te gaan. Nu de verordening is goedgekeurd, kun nen B. en W. met de huiten-gemeenten, wel ke zich daartoe bereid bebben verklaard, een regeling treffen, indien de Raad de vereisch- te machtiging verleent. Wijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in bet vervolg meer dere gemeenten zich aanmelden om zuik een regeling te treffen, stelten zij voor hen in het a'gemeen te machtigen om met buitenge meenten, welke zich daartoe bereid verkla ren, de in concept hierbij gevoegde regeling voor één of beide scholen, aan te gaan. Medaille. B. en W. stellen voor aan den bond van Sc hie tve reen igi ngsn in Haarlem en Omstre ken een medaille toe te kennen voor de door dien Bond in Juni en Juli te houden schietwedstrijd. Bouwverordening. B. en W. stelten: voor: Aan G-ebrs. D. en H. J. Zonneveld, alhier, en P. Jooslen, alhier, vergunning te vcrlee nen om in „afwijking van het bepaalde bij de 12e voorwaarde van het Raadsbesluit van 21 Januari 1914 no. 11, op het terrein aan de Judith Leijsterstraat, kadastraal bekend ge meente Haarlem sectie G no. 1591, twee woonhuizen en een autogaroge met ljovenwo- nirag te bouwen, onder voorwaarde, dat de bouw geheel worde uitgevoerd overeenkom stig de bij dit besluit behoorende teekening, en dat de garage alleen worde gebruikt cn tot wederopzeggen-s als zoodanig in ge bruik mag blijven tot het stallen van automobielen, met dien verstande echter, dat daarin onder geen voorwaarde een inrich ting mag worden gevestigd tot het herstellen van automobielen. Benoemingen. B. en W. stellen voor: Te benoemen toten met 14 Juli 1923: A. tol tijdelijk leeraar in de -staatswetenschappen aan de le en 2e Hoogere Burgerschool met 5 j. c.. den heer Mr. L. Ali Go-hen, alhier,- en B. tot tijdelijk leerares in de .staatsinrichting aan d-e Meis jes-school voor middelbaar onderwijs, mej. R. B. dé Jong, te Amsterdam. Te benoemen tot lid van het Burgerlijk Armbestuur den heer F. H. Smit, zulks voor den lijd van 7 jaren, ingaande 1 Juli 1923 en op een honorarium van 600 'sjaars. Aan den vervolgcursus no. 3 1e benoemen: a. definitief, tot hoofd en lol onderwijzer, den heer -E. P. SchUijt; b. definitief, tot on derwijzerfes). den heer J. A. van dén Berge en Mej. S. Houlikooper; c. voor den cursus 19231924, tot tijdelijk orodenvijaerfes)', de heeren A. H. Bloem, H. Paul en J. Admi raal, alsmede Mevr. wed. W. II. Versteeg- Schouw. De Sociëteit „V.rcenigmg." B. en W. vragen machtiging, «ene overeenkomst aan te gaan, w.aafbij als ver vallen worden beschouwd alle tot nu toe met betrekking tot het gebouwen-complex der Sociëteit „Vereeniging"aan de Lange Begijnestraat te Haarlem voor het Rijk en de gemeente Haarlem zoowel schriftelijk als mondeling aangegane x-erbintenissen omtrent verkoop- en waarbij, met inachtne ming van de voorwaarden en bepalingen opgenomen in de bij dit besluit behoorende voorloopige overeenkomst: door de gemeente aan het Rijk wordt verkocht, lo. een gedeelte van den tuin be hoorende bij genoemd gebouwen-complex, kadastraal bekend gemeente Haarlem sec tie D no. 7034, en 2o. de perceelen gelegen aan de Wijde Appelaarsteeg, kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie D nrs, 1282, 8416 en 8440 gedeeltelijk, een en an der voor eene koopsom van totaal 11;648. Voorts vragen zij machtiging voor de ge meente, om niet, in eigendom te aanvaar den dat gedeelte x'an het kadastrale per ceel gemeente Haarlem sectie D no. 8417. Gemeentelijke Steunverleening. B. en W, stellen voor, het besluit van 13 December 1922, te wijzigen als volgt: Te doen vervallen het bepaalde sub II, letters c en e, en in de plaats daarvan te lezen onder letter c: „De steun zal worden verstrekt x-olgcns de voorschriften vervat in de circulatie van den Minister van Bin- ncnlandsche Zaken en Landbouw, d.d. 19 December 1922, terwijl, behoudens nadere goedkeuring van genoemde Minister, het navolgendende tarief van ondersteuning wordt vastgesteld: A. Voor uitgetrokkenen: a, voor gehuwden cn ongehuwde kost winners 13.50 per week, benevens 1.50 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 22.50; b. voor kostgangers 8 per xveek. B. Voor dc reglementair nog niet recht hebbenden, dubbcl-uitgetrokkenen en on georganiseerden: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 12 per week, benevens 1.35 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 22.50; b. voor kostgangers 7 per week. Pensioenwet. B. en W. stellen voor. te bepalen: 1. dat de gemeente op dc gemeente-ambtena ren of gewezen gemeente-ambtenaren in den zin der Weduwenwet voor de gemeente ambtenaren 1913, voor wie krachtens art. 156 der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) door haar een bijdrage zal moeten worden gestort, behoudens het bepaalde sub III ten volle zal verhalen het bedrag, door haar verschuldigd over het tijdvak van 1 Octo ber 1913 tot 1 Juli 1919; II. dat de gemeente aan hen, die als leer aren bij het gemeentelijk middelbaar on derwijs werkzaam zijn of geweest zijn door wie ingevolge het bepaalde bij art. 156 der Pensioenwet 1922 (Stbl. no. 240) een bij drage in het algemeen burgerlijk pensioen fonds zal moeten worden gestort, zal ver goeden het bedrag, verschuldigd over het tijdvak van 1 Juli 1919 tot 1 Juli 1922 of (zoo de belanghebbenden na 1 Juli 1919 zijn in functie getreden of x-óór 1 Juli 1922 zijn ontslagen) over dat deel van bedoeld tijdvak, Waarin zij in dienst der gemeente zijn werkzaam geweest; III. dat het sub I bedoelde verhaal niet zal worden toegepast en de sub II bedoelde vergoeding ook zal xvorden uitgekeerd over het vóór 1 Juli 1919 verloopen tijdvak, xvaarin de gemeente, zoo de belanghebben den uitzicht hadden gehad op pensioen voor hunne eventueele weduwen en weezen de bijdragen voor hare rekening zou heb ben genomen; IV. dat bij de toepassing van het verhaal en de' uitkeering der goeding de regel wordt inachtgenomen, dat op de gemeente ambtenaren, bedoeld sub I, gedurende een tijdvak van zes jaren jaarlijks zoo mogelijk een zesde gedeelte van het door de ge meente te vorderen bedrag wordt herhaald en aan de leeraren bedoeld sub III, gedu rende een tijdvak van vier jaren jaarlijks- De gemeenteraad van Bloemendaal naïü gisterenavond een besluit dat velen gemoed- deren in deze gemeente voorloopig rust zal geven. De voorloopige koop van dc bouwgronden langs den Zeeweg xverd ongedaan gemaakt,, welk aanbod door de Erven v. d. Vliet wal gedaan, Die Zeeweg-geschiedenis heeft reeds velen Bloemendalers een booze bui bezorgd. Het is een mooie weg, een dorado voor wande laars maar geheel renteloos en zuix*er als een soort (xvelisxvaar zeer schoone) luxe te. beschouwen. Nu moet men voor een gemeen tekas, vooral in tijden van depressie, zeer* omzichtig zijn met uitgaven voor uitsluitepd luxe doeleinden. Zelfs in een rijke gemeente als Bloemendaal, krijgt men daar oppositie tegen. Naar aanleiding van de exploitatie van bouwgrond langs den Zeeweg is die op-; positie pas goed losgekomen, althans m detl* laatsten tijd. Totdat gisterenavond de Raad besloot dien. koop ongedaan te maken. Zoo ziet men, dat het nog ergens goed voor was dat Gedcp, Staten zoo lang talmden met goedkeuring van het raadsbesluit. Of de gemeente Bloemendaal er beter vatU zal worden? D, Naar verluidt, zullen dc gemeente Dloc^ij mendaal en de Erven v. d. Vliet' nu de ex-] ploitatie gezamenlijk ter band gaan nemen.] Het zal natuurlijk van de overeenkomst tusschen die twee afhangen of dc gemeente, daar wel bij vaart en er beter van wordt. Per slot van rekening is de iamilie v. d. Vliet geen filantropische instelling en zal zij wel weten xvat zij deed met haar aanbod, j Totdat wc de overeenkomst kennen, die-,- nen we ons oordeel op te schorten en alleen- te constateeren dat de gemeente Bloemen-, daal een mooien Zeexveg heeft, die veel uit-- gaven vergt, waar geen inkomsten tegenover; staan. jj Barometerstand 767. Stilstand. Medegedeeld door het Kom Ned. Meteoroti- Instituut te De Bildt, i Naar xvaarnemingen in den morgen vaat; 22 Juni. w xi- Hoogste barometerstand 773.7 m,M. Va-i Laagste barometerstand 745.0 Stenscle. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Juni: Meest matige westelijke tot noord-weste-*, lijke xvind, zwaarbewolkt of betrokken, iri; het zuiden weinig of geen regen, in hei noorden meer kans op regen. Zelfde tem peratuur. zoo mogelijk een vierde gedeelte van dé aan hen te vergoeden bijdrage wordt uitge- Bouverordening, B. en W. stellen voor ten behoeve vatt den bouw van eene school met concierge- xvoning ter plaatse x-an het te sloopen^ per ceel aan de Leidschestraat no. 59, vrijstel ling van het bepaalde bij art. 10, 2a der Bouxvverordening. W oningbouw vereeniging. B. en W. stellen voor de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1922, betreffende de 139 arbeiderswonin gen, voor den bouw waarvan bij zijn ge noemd besluit aan de Woningbouxvvereei*- ging „Rosehaghe" een voorschot ingevolgo de bepalingen der Woningwet is toege kend, goed te keuren, zooals die stukken den 26sten Mei 1923 bij B. en W. zijn inge komen. B. en W. stellen voor dc begrooting voor het jaar 1923, tot een bedrag in irt- komsten en uitgaven van 37.990, betref fende de 52 middenstandswoningen ten zui- den van de Kleverlaan, voor den bouxv waarvan bij zijn genoemd besluit aan de Coöperatieve Woningxereeniging „Onder Dak" een hypothecair voorschot en een] bijdrage is toegekend, goed te keuren. B. en W. stellen voor, goed te keurca de rekening van de vereeniging „Kinder- x-oeding" tot een bedrag, in ontx'angst eit uitgaaf van 3.873.29. P cr3onaha- B. en W. stellen voor de heer A. D. Dorsman eervol ontslag te x'erlcenen als onderwijzer aan school No, 26 met ingang van 16 Aug. a.s. Werktiedenreglemcnt. B. en W. deelen mede, dat voor het gevel een werkman wordt belast niet de x-erxan- gjng x'an -een ambtenaar, noch in het Ani-b-] t'enaren-, noch in hel WerkliedenregUuneni^ •cte wijze van Mooning is geregeld. Het is xx'enscheüjk gebleken, ook hierin té; voorzien-, waarom B. en W. in overweging gex-en, enkele bepalingen, (met xx-elke de com- xnissiën van overleg voor de ambtenaren)! en xverkHeden zich kunnen x-ereieniigenin lipt WeTikliedemreglemenit op te nemen. Aan artikel 16 van het Werkliedenrexz'elj ment wordt voorgesteld toe -te voegen de vol- gsnide alinea's: Indien een werkman, op grond van het bepaalde bij artikel 9, roet de x-ervanging vat» een am-lxlenaar wordt betast, zal aan he-n, gedurende den -tijd dat hij zoodanige diensten! verricht, worden uitbetaald eene belooning, berekend naar de minimum-jaarwedde ver bonden aan den rang, welke door den ver vangen ambtenaar wordt bekleed, tenzij <iez« belooning minder bedraagt dan -het voor zijns gewone betrekking vastgestelde normaal uurloon, eventueel vermeerderd met da

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1