BUIT EN LAND Tweede Blad 22 Juni 1923 PARLEMENTAIRE KRONIEK. LÜFDE OVERWINT Nadere bijzonderheden over de uitbarsting van de Etna. De toe stand op de Conferentie van Lausanne zeer ernstig. De steun van de mark. De laatste nota van Rusland aan Engeland ter beëindiging van het conflict. Polen en Dantzig. Conflict tusschen de soc. rad. partij en de radicale ministers in Frankrijk. Chamberlain terug naar het ministerie? Bedreiging met een pistool in den Spaanschen Senaat. Onder de Telegrammen: De strenge verordeningen in het Saargebied opgeheven. Tusschentijdsche verkiezing in het Lagerhuis. De Ame- rikaansche regeering gaat ook de drankvoorraden onder buitenlandsch zegel in beslag nemen. De Engelsche regeering overweegt den par lementairen zitingstijd te verlengen. Ï>E UITBARSTING VAN DE ETNA. Vreeselijke tooneelen. FEUILLETON. GEM. BOITENL. GERICHTER. DE LANGSTE DAG EN DE ZOMER. De motie-Marchant. Inter- pellatie-Duys. De Koninklijke Luchtvaart Mij. Vereenig- baarheid van Kamerlidmaat schap met andere staatsambten. De motie van Mr. Marchant. waarbij de regeering verzocht werd de wijziging van het Bezoldigingsbesluit van 25 Mei j.l. t. a. v. de leeraren bij het M. O. en voorberei dend H. 0. in nadere overweging te nemen, lS, gelijk te verwachten was, Dinsdag ver worpen. De 34 voorstemmers waren de ge- heele Linkerzijde, benevens van de Katho lieken mevr. Bronsveld en de heer Mi- chiclsen, tegenover wie 49 tegenstemmers, allen leden van de regeeringspartijen, stonden. De Christelijk-Historischen hadden ook nogal bezwaren tegen de nieuwe salaris regeling, doch hun leider, or. Schokking, meende met zijn volgelingen desondanks tegen de motie te moeten stemmen, op grond, dat deze motie een politiek karakter zou dragen» Toen kwam de'interpellatie van den heer Duys, de interpellant bij uitnemend heid. De heer Duys vond het opnieuw noodig, den minister van Arbeid aan den tand te voelen over diens sociale verzekerings plannen in verband met de invoering der Ziekteverzekering. Eerst op 2 Mei jl. heeft hierover in de andere Kamer van de Volksvertegenwoordiging een uitvoerig debat plaats gehad, waarbij minister Aal- berse zijn standpunt in den breede heeft uiteengezet. Eenigszins korzelig verweet Z.Exc. den interpellant dan ook en vol komen terecht! dat hij naar den be kenden weg vroeg. De heer Duys had slechts twee vragen gesteld en wel deze: 1. fs de minister bereid aan de Kamer mede te deelen op welk tijdstip ongeveer de wetsontwerpen tot herziening der ge- heele sociale verzekering de Kamer zullen hebben bereikt? 2. Is de minister niet van meening, dat het in het belang van een spoedige invoe ring eener Ziekteverzekering gewenscht is, deze los te maken van bovenstaande alge- heele herziening? 's Ministers antwoord kwam hierop neer: lees de pagina's 760 en 761 van de Hande lingen der Eerste Kamer (vergadering van 2 Mei 1923), daar vindt u alles wat u weten wilt. Maar daarmee werd natuurlijk niet vol staan. Behalve een motie van den heer Duys kwamen er in repliek nog de noodige verklaringen van verschillende kanten bij. De oorzaak van het uitblijven eener re geling van de Ziekteverzekering? Gebrek aan eensgezindheid! Op zeer openhartige wijze heeft minister Aalberse, eerst in de Eerste Kamer, Dinsdag in de Tweede Kamer, verteld, dat hij geen meerderheid ziet voor wat hij wil. Hij ziet slechts twee minderheden, die te zamen de meerder heid vormen. Gaf de minister reeds in de Eerste Ka mer te kennen, dat het niet aanging in deze tijden de industrie een last van 30 millioen op te leggen. Dinsdag legde hij uit, hoe hij dit in overeenstemming kon brengen met de toezegging om de Ziekteverzekering toch afzonderlijk te zullen indienen, indien zijn plan tot algeheele herziening der so ciale verzekering niet tijdig mocht slagen, dat n.m. invoering van een Ziektever zekering iets anders is dan aanneming. Gemakkelijk zal dat echter toch niet ge lukken, gezien het krampachtig vasthouden van de Christelijk-Historischen en de Anti- Revolutionairen aan de Talma-wetten. De minister heeft ten slotte verklaard in de richting te zullen gaan door den Katholie ken woordvoerder, den heer Kuiper aange geven: 12 Juli komt het advies van den Hoo- gen Raad van Arbeid bij den minister in. Daarna vaststelling door den minister van de grondslagen voor het geheele verzeke ringsgebouw en dan alvast de Ziektever zekering op die grondslagen optrekken. En zoo was voor de motie van den interpellant de Ziekteverzekering losmaken van de al geheele herziening en spoedige invoering „eener" Ziekteverzekering alle kans op aanneming verkeken. Den volgend dag kreeg de motie slechts de stemmen van sociaal- en vrijzinnig-demo craten en die van den heer Ter Hall; de communisten hebben het niet de moeite waard geacht de debatten over de sociale verzekering noch de stemming over de mo- tie-Duys bij te wonen. Niet zonder belang was de verklaring, door den heer H. Colijn namens de anti-revolu- tionnaire fractie vóór de stemming afgelegd. Zij zouden tegen de motie-Duys stemmen, wijl deze zich niet uitspreekt over hun ge telde wet-Talma en omdat de minister aan de motie een politieke strekking had gege ven. Maar dit nam niet weg, dat de minister van Arbeid nog eens officieel te hooren kreeg, dat de anti-revolutionnairen op hun volle pond staan. Zij blijven eischen „invoe ring der Ziektewet" d.i. de wet-Talma en zij behouden zich mitsdien volle vrijheid voor met betrekking tot voorstellen der re geering, die ten gevolge zouden' hebben, dat van invoering gedurende deze parlementaire periode zou moeten worden afgezien. De Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij is voorloopig gered. Met slechts 9 stemmen tegen heeft de Kamer -het wetsontwerp aan genomen, dat haar aan rentelooze voorschot ten voor de jaren 19231926 helpt, tot een maximum van 14 ton in die vier jaar. Mr. van Gijn was de eenige bestrijder en ook ditmaal liet hij blijken, dat hij ailes wil opofferen aan den eenen eisch: verkleining van het tekort op de Staatsbegrooting. Dat hij zóó ver ging het subsidie voor te stellen als niets dan stijving van een zekeren na- tionalen trots en in het behoud van de K. L. M. geen wezenlijk belang kon zien. tee- kende weer eens den bezuiniger door dik en dun! Woensdagnamiddag is de Kamer blijven steken in het wetsontwerp, dat uitvoering wil geven aan het voorschrift van art. 97 der Grondwet, waaraan tot dusver om de daar aan verbonden moeilijkheden nimmer uitvoe ring was gegeven. Genoemd artikel verbiedt de combinatie van het Kamerlidmaatschap met eenige be langrijke Staatsambten (lid van den Raad van State, of lid van het O. M. bij den Hoo- gen Raad, lid van de Rekenkamer en. Com missaris der Koningin in een provincie). Ver der bepaalt art. 97, dat krijgslieden in werke- lijken dienst. Kamerlid wordende, van rechts wege non-actief worden, om weer tot den werkelijken dienst terug te keeren bij beëin diging van het Kamerlidmaatschap. En ten slotte wordt gezegd, dat de Wet, voor zoo veel noodig, de gevolgen regelt van de ver- eeniging van het lidmaatschap van een der beide Kamers met andere, dan de hiervoor genoemde, uit 's Lands kas bezoldigde amb ten. Tot dusver is slechts een regeling ge troffen voor hoogleeraren en Departements ambtenaren. Overigens behielp men zich in voorkomende gevallen met een concrete voorziening, in den regel op non-activiteit stelling met behoud van de helft der bezoldi ging gericht. De regeering wil nu aan dezen onregelma» tigen toestand (die intuschen reeds 36 jaar heeft geduurd) een einde maken en de vrij belangrijke verhooging van de schadeloosstel ling der Kamerleden is hiertoe een gereede aanleiding. Voor de Eerste Kamerleden wil de regeering de bestaande regeling behou den, voor de leden der Tweede Kamer het non-activiteitstraktement slechts behouden voor zoover de ambtelijke jaarwedde de schadeloosstelling voor de Tweede Kamerle den 5000 overtreft. De vraag, waarom het debat draaide, was: hoe moet worden uitgemaakt, of een ambte naar, Kamerlid wordende, op non-activiteit moet worden gesteld. Artikel I van het wets ontwerp wil dit laten uitmaken door „het bevoegd gezag." En dat besluit moet het bevoegde gezag nemen uiterlijk 3 maanden, nfidat de betrokkene heeft zitting genomen; na die 3 maanden kan de betrokkene slechts op verzoek op non-activiteit worden gesteld. Maar die eerste 3 maanden staat het Kamer- lid-ambtenaar onder curateele van den mi nister. Hiertegen nu rezen ernstige bezwaren. Wellicht ware intusschen reeds Woensdag de beslissing gevallen, indien niet mr. Troel stra, die de bezwaren het eerst uiteenzette bezwaren, welke mrs. Dresselhuys en Nolens deelden den ongewonen weg had gevolgd, van terstond na zijn rede in eer sten termijn een motie in te dienen tot schorsing der beraadslagingen (op grond, dat nadere overweging van het ontwerp, mede in verband met het ontwerp tot rege ling van den rechtstoestand van ambtenaren gewenscht is), waardoor aan andere leden de gelegenheid werd benomen, om op de zaak zelf in te gaan. Na allerlei strubbeling en nadat de minister van Financiën had aangeboden in de wet de bepaling op te nemen, dat een bestuursmaatregel zal bei- palen, welke betrekkingen wèl en welke niet vereenigbaar zijn met het Kamerlid maatschap, wijzigde mr. Troelstra zijn motie in dien zin, dat de Kamer vierkant uit spreekt, dat zij zich niet kan vereenigen met het stelsel, in art. 1 neergelegd en op dien grond nadere overweging aan de regeering verzdekt. Een motie, die zeker reëeler was dan de eerste, doch die het slot, niet het begin der beraadslagingen over het artikel had behooren te zijn. Intusschen was, al kunnen we deze methode evenmin bewon deren. de baan voor discussie over de zaak zelf vrij geworden. Naar „Belga" uit Rome meldt, is de streek van Casazza en van Catana thans geheel bedolven onder den hoofdstroom van lava, die in den loop van den nacht nog toegeno men is in omvang en snelheid. Uit andere berichten blijkt, dat het lot van de ontruimde stad Linguaglossa nog on zeker is. De stad is geheel door de gloeiende lavastroomen omringd. De hoofdstroom heeft jiu een breedte van 7001000 M. en een dikte van 8 a 10 M. Af en toe schijnt de stroom tot stilstand te komen en de korst te stollen. Maar plotseling breekt de gloei ende massa dan weer door en de vernieling gaat voort. Geheele bosschen zijn verdwe nen. Een zwarte aschlaag van enkele cen timeters bedekt het geheele omliggende land met een rouwkleed. Tijdens de ramp zijn, volgens de Duit sche bladen de inwoners van Linguaglóssa en Castiglioni slaags geraakt. De bewoners van Linguaglossa hadden den herdersstaf van hun (schutspatroon onder psalmgezang den lavastroom tegemoet gedragen, in het geloof den stroom daardoor te kunnen tegenhouden. De bewoners van Castiglioni vreesden ech ter, dat de lava door het aangeroepen won der naar hun gebied zou worden afgeleid en trokken daarom naar Linguaglossa om den herdersstaf van den schutsheilige van deze stad te verwijderen. Hierbij geraakten de bewoners in hevig gevecht. De afloop van dezen Iuguberen strijd wordt niet gemeld. Uit Rome wordt nog gemeld: Berichten uit Sicilië wijzen op een ongunstigen afloop der gebeurtenissen. De stad Castiglione is geheel onder den lavastroom bedolven. De lavastroom begint ook reeds in Linguaglossa binnen te dringen, welks lot bezegeld schijnt te zijn! Ook uit den hoofdkrater van de Etna is een toenemende rookontwikkeling te be merken. De aschregen vliegt tot Taormina. De bevolking trekt in lange karavanen met de heiligenbeelden door de zandstreek. Een speciale correspondent van de „Daily Telegraph", die met een auto het terrein van de ramp heeft bezocht, vertelt o.m. de volgende bijzonderheden: Oo enkele mijlen van Castiglione ontmoetten wij enkele boe ren, die op hun bundels bagage uitrustten. Zij hadden twee verschrikkelijke nachten achter den rug. „Toen drij weggingen", zeide een van hen, „stortten onze huizen in ten ''evolge van herhaalde aardschokken. Wij za gen den ontzaglijken brandenden lavastroom naderbij komen, die als het ware vlammen uitzond, welke onze velden en boomgaarden vernielden. Alles wat wij bezaten, ging in die vlammen op." Eenige vrouwen, die er bij zaten, snikten zachtjes. „Maar waarom zouden wij hui len?" zei een'van haar. „Honderden anderen hebben alles verloren. Wij hebben ten minste nog ons leven gered.'* Door onzen kijker konden wij zien, hoe de lavastroom zijn vernielingswerk verrichtte. Groepjes boomen en zelfs heelc bosschen vlogen plotseling in brand en men kon het kraken en knetteren bijna een halve mijl in den omtrek hooren. Een vreemd gevoel be kruipt je, wanneer je de langzame, maar zekere verwoesting aanschouwt. Iemand, die te Linguaglossa was geweest, vertelde ons het volgende: Ik zag den lavastroom steeds dichter bij komen. Hij ging over het land van mijn buurman. .Zijn boomgaarden en wijnbergen werden vernield. Daarna kwam de lava op mijn land. Een gevoel van groote smart kwam bij mij op. Daar gingen mijn wijn gaard, mijn aanplantingen, het resultaat van hard werken gedurende de helft van mijn leven. Toen naderden de vlammen mijn huisje en langzaam vatte het vuur. „Dit is alles wat wij gered hebben", voegde hij er aan toe, toen fiuj op een bundeltje naast zijn vrouw ging zitten, die luid snikte. De correspondent begaf zich vervolgens naar Fiumefreddo en verhaalt: Hier zagen wij lange stoeten vluchtelingen langs den weg, allen met dezelfde verwilderde uitdruk king van schrik en ellende op het gelaat. Gedurende twee nachten hadden de bewo ners van Fiumefreddo het niet gewaagd in hun huizen te slapen. Allen kampeerden in de straten. Vlak boven Fiumefreddo ligt het schoone Taormina met zijn hotels, die nu alle geslo ten zijn. De gasten waren reeds weken ge leden vertrokken. Talrijke boomen waren omgevallen, alsof er een zware storm had gewoed. De wegen zijn overal versperd door auto's, wagens, karren, kortom voertuigen van allerlei soort. Op sommige ervan liggen matrassen en beddegoed, waarop de ramp zalige vluchtelingen enkele uurtjes slapen. Verderop hoort men het zieden van de lava, die uit de spleten te voorschijn komt, afge wisseld door periode van stilte. Dan voert de wind plotseling een wolk van stof en asch mee, die je keel verschroeit. Het tooneel der verwoesting strekt zich uit over een gebied van 20 K.M. lengte. Zoodra het gevaar dreigend werd, had men al het rollend materiaal van de spoorlijn, die om den Etna loopt, weggevoerd en bij Cas tiglione en Linguaglossa schroefden arbeiders zelfs de rails los en brachten alles weg, wat gered kon worden. Het verkeer op Je lijn zal gedurende eenigen tijd gestaakt moeten worden. De wolken waren zoo dicht, dat het on mogelijk was den top te zien, maar telkens werden zij doorboord door een lichtstraal, Welke bewees dat de vulkaan nog steeds werkte. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE, De Morning Post verneemt, dat goed in gelichte persoonlijkheden te Londen den toestand op de conferentie van Lausanne als zeer ernstig beschouwen. Het laatste woord der bondgenooten is nu gesproken en zij zullen eischen, dat de gemaakte afspraken worden nageleefd. Het besluit van Angora om beslag te leggen op verschillende in komsten, die feitelijk toebehooren aan den dienst der Turksche buitenlandsche schuld, terwijl er op de begrooting geenerlei gelden voor dien dienst worden uitgetrokken voor wat het bedoelde bedrag betreft, kan niet worden geduld. Alleen door een ultimatum der bondgenooten schijnt het mogelijk uit dit slop te geraken, tenzij men Turkije regelrecht in gebreke stelt. DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN. Het antwoord der Fransche regeering op het vragenlijstje betreffende de Duitsche schadeloosstelling en de kwesties van Rijn en Roer is nog steeds niet in handen der Engelsche regeering gekomen. DE STEUN VAN DE MARK. Dr. Becker, de rijksminister van economi sche zaken, heeft eenige financiers en P°'i- tici ontvangen ten einde met hen de door de bankiers in hun onderhoud met den rijks kanselier ontwikkelde voorstellen te bespre ken. Besluiten konden nog niet worden ge nomen. De aanstaande maatregelen der rijksregeering ten gunste van de mark zul len, zoo wordt verzekerd, van zeer krach- tigen aard zijn. Meer en meer verlangt men een verbod van den vrijen handel in buiten landsche betaalmiddelen met zware straffen voor alle overtreders. Het plan om tot een uitgifte van nieuwe dollarschatkistbons over te gaan heeft men, zooals gemeld, weer Uw duivendrift maakt u razend Ze Steekt u in schulden 1 Bemoei u met uw zaken 1 Zeker En ik zal de uwe buiten de mij- te weten te houden 1 Moordenaar 1 Oh 1 als ik me niet inhield, ik En driftig begon de loop langs de haag. Aan de deur van den kleermaker stonden weldra de knechten en Leentje aan die van den bakker al de dienstmeiden en Geeraert. Beide verliefden bemerkten elkaar over de haag heen, slaan tegelijk de handen droevig ineen, met een nog droeviger o wee en, als 't ware of zij elkaar's gedachten begrepen, liep Geeraert naar Bloem en Leentje naar Willekens. De dochter weerhield den arm van den kleermaker, de zoon dien van den bakker.'.Dat was slechts een mislukte poging. Weer tierden beiden dreigend langs de kornoeljenhaag, aan wier loof zoo menig tee- der en hef woord werd gewisseld, en Leentje en Geeraert volgden hen op de hielen, hen met hun kleed vasthoudende en deor zachte foorden tevergeefs trachtende te bedaren. Wat was er dan gebeurd? Toen Bols de kat van den bakker gulzig op de haag naar de duiven van Willekens J>«d zien springen, was zijn plan gemaakthij Zou de twee huurlieden scheiden door haat. Jef, die niet beter verlangde dan 'n deug nieterij begaan, was op: e vonden van vreug de, toen Vinus hem meedeelde wat hij te doen had, en toen hij daarenboven van den meesterknecht een zilverstuk ontving, smeet hij zijn pet krachtig op den grond en sprong van blijdschap 'n paar voeten hoog. De zaak was doodeenvoudig Sedert enkele dagen werd, op geregeld uur na den middag, in den tuin van den kleer maker 'n stukje vleesch gelegd 'n lekkernij welke Janneken al ras in den neus kreeg. Met zijn poezenverstand begreep het, dat die lek kernij voor hem be te nd was, en, zijn gulzig heid meedoende, li:t hem, wanneer 't drie ure, 't koffieuur bij Willekens, was, en 't lek ker brokje neg niet op de plaats lag, 'n kla gend miauw hooren. Heden lag het lekkerbekje er reeds vóór den tijd, maar Jef stond er neven. Jan neken mistrouwde ongelukkig den smaak niet, kroop als gewoonte de haag door, en., de kleermakersjongen greep 't in zijn rrmen, waarin hij 't alras paaide met de dagelij ksche brok. Hij droeg zorgvuldig de lievelingspoes van den bakker tot op het duivenhok. Daar wachtte hem Vinus, die de kat in 't hok sloot en Jef nu hooger op nog meenam tot onder 't dak, waar hij hem aan een der balken naar boven tilde. Daar schoof Jef zachtjes 'n paar pannen weg en kroop door de opening heen, t dak op. Wü geiden vroeger, dat Willekens' dak laten vallen. Ook hef sociaal-democratische voorstel dat een goudbasis voor het verlee- nen van crecjieten door de rijksbank ver langt schijnt reeds geheel buiten beschou wing te staan. De nieuwe maatregelen der regeering zullen vermoedelijk reeds in het begin der volgende week in Werking treden. In het Berl. Tagebl. bespreekt de indu strieel Brückmann de mogelijkheid om zich tegen de nadeelen der in beslagneming van bankpapier in het bezette gebied door de Franschën te vrijwaren. „Men zou kunnen overgaan tot de uitgifte van- noodgeld door steden en groote onder nemingen. Doch dit ware een zuiver plaat selijk geldig betaalmiddel, dat elders slechts met een duchtig disagio uit te geven zou zijn, zoodat de koers van het noodgeld nog beneden die van de mark zou dalen.Dat zulks de koopkracht der bevolking zou benadeelen spreekt vanzelf en dat het de deur wagen wijd zou openzetten voor het Fransche plan, om de frank als betaalmiddel in het B. G. in te voeren, eveneens. „Toch moet men verhinderen dat het door de Franschën geroofde geld in het buiten land als betaalmiddel kan worden gebruikt en vermoedelijk ook wordt gebruikt om de markkoers kunstmatig te drukken. Men moet dus een geldvorm zoeken, die de Rijn en Roerbevolking niet benadeelt,en toch de Fransche plannen dwarsboomt. Dat kan door het papiergeld, voor Rijn en Roer bestemd, van den overdruk „Rein-und Ruhrgeld" te voorzien. Dit geld wordt overal door de rijksbankfilialen in het onbezette gebied in gewisseld, mits de eigenaars zich als Duit- schers kunnen legitimeeren. Er zullen zich natuurlijk ook gevallen voordoen dat buiten landers, die uit het B. G. komen, zulk over gedrukt papier ter inwisseling aanbieden. Die zullen echter gemakkelijk te regelen zijn. De hoofdzaak is Frankrijk te verhin deren met reusachtige bedragen aan marken buitenlandsche beurzen te overstroomen en zoodoende den markkoers kunstmatig te drukken." UIT HET BEZETTE GEBIED. Voor het militair gerechtshof van het Fransche bezettingsleger is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak van den ter dood veroordeelden Duitschen ingenieur Paul Gorges van de Badensche Anilinefa- briek te Ludwigshafen. De' advocaat van den veroordeelde lichtte het hooger beroep toe met het betoog dat de verordening van de Rijnlandcommissie, waarop de veroordeeling berust rechtsgel digheid mist. Bovendien had de zaak niet voor den krijgsraad te Mainz, doch voor dien te Landau moeten komen. Vereder verklaarde pl. dat hij, evenals de meerderheid van het Duitsche volk, da den van sabotage afkeurt. Niettemin kan hij heel goed begrijpen dat een man als Gor ges, bewogen door de ellende waarin het Duitsche volk verkeert, uit vaderlandsliefde tot een dergelijke daad (een aanslag op een spoorwegbrug) komt. Nadat de vertegenwoordiger van het O.M. de rechtsgeldigheid van de gewraakte ver ordening der Rijnlandcommissie staande had gehouden en uiteengezet dat de daad van Gorges honderden Fransche soldaten het le ven had kunnen kosten, heeft het gerechts hof het hooger beroep verworpen, zoodat de ter dood veroordeeling van Gorges ge handhaafd blijft. In dezelfde zitting heeft het gerechtshof ook het beroep behandeld van Müller, den bedrijfsraad van Krupp, die in eerste instan tie tot 6, in tweede instantie tot 7 maanden gevangenis is veroordeeld. Naar men weet is M. op Zaterdag voor Paschen als woord voerder der arbeiders in het onderhoud met de Fransche afdeeling, die later op de ar beiders schoot, opgetreden. Zijn beroep is eveneens verworpen. Van hef centraal-station te Dortmund la ten dc Franschën in dc richting van Keulen dagelijks 3 personentreinen loopen, waarvan Duitschers echter geen gebruik maken. Het spoorwegverkeer in het Roergebied beperkt zich op het oogenblik tot een buurtverkeer op enkele lokaalsporen, bijv. tusschen Gel- senkirchen. Bismarck, Barop, Witten en Stoppenberg bij Essen, en van Stoppenberg naar Wanne. Het station Vorhalle, dat on langs ontruimd was is thans opnieuw bezet. De Franschën hebben het vak Essen Dortmund in bedrijf genomen. Bij de ver plaatsing van Fransche troepen van Kas- tropp naar Dortmund zijn ook de te Kas- tropp gevangen gehouden Duitschers naar Dortmund overgebracht. Te Wetter zijn alle spoorwegmannen in hechtenis genomen. ENGELAND EN SOWJET-RUSLAND, De Manchester Guardian meldt dat het laatste antwoord van Tsjitsjerin aan Curzon direct aan het adres van Curzon gezonden en ditmaal niet in code geseind is. Dit ge schiedde blijkbaar om duidelijk te laten uit komen, dat het conflict is geëindigd en de betrekkingen weder gewoon zijn. Het Russisch persbureau te Londen vat den inhoud der nota aldus samen, dat Tsjitsjerin zich verheugd verklaart, dat Engeland met de Russische toezeggingen genoegen neemt, zoomede met dc door de Sowjet-regeering verstrekte ophelderingen. Verder wijst hij op de noodzakelijkheid om de wederzijdsche verplichtingen ten aanzien van non-interven tie nauwkeurig te omschrijven, zoodat ook de mogelijkheid van Engelsche ondersteu ning van eenige aan Rusland vijandige^ actie, wordt uitgesloten, om het even of die uit gaat van Russische vluchtelingen, dan wel van anderen. Ten, opzichte van het diploma tieke personeel dat Rusland in andere landen vertegenwoordigers erkent noch verlangt de Sowjet-regeering eenzijdige verplichtingen. Zij is bereid, haar vertegenwoordigers in structies te geven op de basis der met En geland getroffen overeenkomst, in het bij zonder aan Sjoeraiatsky op voorwaarde, dat Engeland aan zijn eigen diplomatieke verte genwoordigers instructies van gelijke strek king geeft. De Sowjet-regeering neemt ver der met bevrediging nota van het feit, dat Engeland geen compensaties verlangt, be- hahte op de basis van wederkeerigheid en is het dan verder met Engeland eens, dat de gedachten wisseling gesloten kan worden ver- L'l n af/1 POLEN EN DANTZIG. Volgens te Berlijn ontvangen berichten zou de chet van 'den Poolsch'en 'generalen staf, generaal Halier, een geheime samen komst met verschillende andere hooge offi cieren gehad hebben, zonder dat bekend is, welke gebeurtenis daartoe aanleiding kan hebben gegeven. Men vreest echter, dat deze bijeenkomst betrekking heeft op Dantzig, daar het telefoonverkeer met die stad behal ve voor officiëele personen geheel verbroken UIT CHINA. In verband met het toenemend aantal aan slagen op leven en bezit van buitenlanders in China en de bezorgdheid en klachten der buitenlandsche kolonies in dat land, hebben de diplomatieke vertegenwoordigers der groote mogendheden, volgens de Daily Te legraph, besloten een gezamenlijkc»nota aan de regeering te Peking op te stellen, waarin zij bun eischen om betere bescherming van buitenlandsche onderdanen met kracht doen hooren. In het Lagerhuis zeide McNeill, dat in ver band met den ernstigen stand van zaken in deeletj van China buifen de tractaat-havens de Engelsche gezant te Peking werd gemach tigd er bij de regeering op aan te dringen, dat er in China een spoorwegpolitie wordt opgericht onder bevel van buitenlandsche of ficieren. UIT DE FRANSCHE POLITIEK. Het bestuur van de Fransche socialistisch radicale partij heeft, naar aanleiding van de houding, die de regeering bij het jongste po litieke debat in de Kamer tegenover de rechtsche partijen heeft aangenomen, een motie aangenomen, waarin de drie radicale ministers: Strauss, Serraut en Laffont uitge- noodigd worden niet langer met de regeering samen te werken. EEN PORTEFEUILLE VOOR CHAMBERLAIN? De Engelsche bladen melden dat de regee ring er aan denkt den hertog van Devonshire uit te noodigen, Lord Reading als onderko ning van Britsch-Indië op te volgen en dan aan Austen Chamberlain de portefeuille van koloniën aan te bieden. DE DURE VOLKENBOND. In den Franschën Senaat is geklaagd over het peperdure huishouden van den Volken bond waarin een bescheiden tikjuffrouw een inkomen van beteekenis verdient, de hoogere ambtenaren meer dan vorstelijk be zoldigd worden. De cijfers hebben Vautel van het Journal een overpeinzing in de pen ge geven, waaraan het volgende is ontleend: Ik geloof niet, schrijft hij, dat erken ik, in den Volkenbond, die eenmaal als een strootje door een orkaan zal worden weggevaagd, maar ik ben niet ontoegankelijk voor ern stige argumenten. Ik ben best te verande ren in een vurig voorstander van den Vol kenbond. Niets eenvoudiger dan dat, dat men mij tot secretaris-generaal benoeme. De secretaris-generaal van deze babbel club geniet een jaarlijksch tractement van 180,000 goud-franc, d.w.z. 486,000 Fransche franken. Tegen dat tarief kan men zich be- keeren, wat zegt u.... ....Maar mocht mijne bekeering tot het elegante, dansen „de, zijde-ruischende paci fisme. dat zich in een „palace" te Genève gevestigd heeft, wat kostbaar lijken, dan ben ik bereid water in mijn wijn te doen: dat men mij eenvoudig benoeme tot adjunct- secrelaris-generaal van den Volkenbond. Ik zal er dan wel komen met mijn 96,000 goud- franken per jaar. Zelfs ben ik bereid onder secretaris-generaal te worden voor 84,000 goud-franken, d.w.z. 226,000 Fransche fran ken. Voor den wereldvrede moet men wat over hebben. Het rapport dat Margaine uit naam van de Kamercommissie voor buitenlandsche aangelegenheden heeft uitgebracht Js door spekt met dergelijke cijfers. Het zijn daar, niet ver van het standbeeld van Jean- Jacques een bende vredewinstmakers, vee- weeërs, die evenveel verdienen als film sterren of bokskampioenen. En al die meneeren en al die juffrouwen ge- looven natuurlijk rotsvast in den Volken bond. Van den secretaris-generaal af tot den geringsten bureau-bediende (18000 fr. per jaar) zijn ze het er samen roerend over eens: Als de. Volkenbond niet bestond, moest hij uitgevonden worden! De diplomaten van elke kleur, die in die kaas wemelen zijn van dezelfde meening. En ik herhaal, bekent Vautel om mij in te schepen aan boord van dat zeldzame schip digd. Voor twee- of driehonderdduizend frank per jaar kan men waarlijk wel doen alsof men naar de klaagliederen van de Grie ken en het geschreeuw van de Turken luis tert. SEDDON t- De dood van den jongen Engelschen mar conist Walter Seddon roept de herinnering weder wakker aan de ramp van het s.s. Volturno, het landverhuizersschip, dat met 700 personen aan boord midden op den At- lantischen Oceaan in brand raakte. Ten ge volge van het voortwoekeren van het vuur moesten de marconisten door seinen op een noodtoestel, maar zij bleven op hun post tot door een ontploffing de antennes naar bene den kwamen en niets meer kon worden ge daan. Tien groote schepen hadden inmiddels het noodsignaal opgevangen en snelden te hulp, maar konden niets doen tot de storm bedaarde, waarna vijfhonderd menschen- levens konden worden gered. Seddon kwam de gevolgen van de geleden ontbering nooit te hoven en was gedurende de tien jaar voor hij nu op 31-jarigen leeftijd overleed, steeds invalide geweest. EEN NIEUW VLIEG-RECORD. Barnard de voornaamste vlieger van de Instone luchtlijn, heeft gisteren een nieuw record gevestigd door op een dag heen en weer van Londen naar Keulen te vliegen. Hij vertrok uit Croydon met vijf passagiers en bereikte drie uur later Keulen. In den na middag ging hij met zeven passagiers terug om via Brussel Croydon te bereiken. Morgen is het de langste dag schreef d« Evening Standard Woensdagavond en toch huiveren wij nog altijd bij het zien van roomijs en doen wij extra bonken steenkool op den haard thuis die al lang geleden voor den zomer buiten gebruik gesteld had moe ten zijn. De wêerkundigen en al de andere geleer den zijn hulpeloos. „Ik tast evenzeer in het duister als gij. De heele zaak is een raadsel", zeide een hunner vandaag. De voorspelling van de weerkundige aldee- ling van het luchtministerie was na drie uur 's middags een beetje vroolijker dan gewoon lijk in den laatsten tijd.Maar het verdere vooruitzicht is onbestendig. Griep, verkoudheden en bronchitis heer. schen veel meer in dezen onzomerschen zomer dan het geval moest zijn, maar op ge zag van den gezondheidsdienst van den Lon- denschen graafschapsraad kan medegedeeld worden dat er geen eigenlijke griep-epidemie HET PISTOOL IN DEN SPAANSCHEN SENAAT, Toen mark. Villa Viciosa Woensdag in dep Senaat bij de bespreking van het antwoord op de troonrede bezig was een gematigde redevoering uit te spreken, haalde hij plotse ling, naar Belga seint, uit een pakket, dat op zijn lessenaar lag, een reusachtig gevechts pistool voor den dag. Met zijn wapenf zwaaiend en zich richtend tot den voorzitter van den ministerraad, riep Senator Viciosca uit: „Zult u ja, of neen, artikel 11 van de Grondwet wijzigen? Niet? Welnu, dan kar dit pistool mij nog slechts dienen om aan de pistoleros te toonen, dat zij zich om den ministerpresident niet hebben te bekomme ren, want dan zal ik met hem afrekenen." De kalmte keerde eerst in de vergadering terug toen Viciosa zijn pistool aan de bodea had afgestaan. Ook de Evening Standard gelooft, da? Sir Herbert Samuel, de gouverneur-generaal van Palestina, na zijn aankomst in Engeland niet meer op zijn post terug zal keeren. De politiek, die hij zich verbonden heeft uit t'e voeren, zal, meent het blad, gewijzigd wor den „op dezelfde wijze als Engeland's poli tiek eenige maanden geleden in Mesopata- mië gewijzigd is." De Jewish World heeft de onderstelling geopperd, dat Samuel zich als gewoon burger in Palestina zou gaan vesti gen. Daar gelooft de Evening Standard niet aan. Samuel is een buitengewoon bekwaam man en zal misschien een politieke wederge boorte ondergaan, gelijk Me Kenna, Naar de „Vossische Ztg." uit Essen ver neemt, heeft de Duitsche regeering de groot handelaars in levensmiddelen opdracht ge geven de door de Franschën in de bezette stations in beslag genomen levensmiddelen tegen betaling van de vracht in ontvangst te nemen. De Franschën hebben nu de oor spronkelijk geëischte heffing van 10 pet. rechten laten vallen. De Rijksdag heeft besloten de gedwon gen leening tot het zesvoudige bedrag te verhoogen. Voor deze verhooging stemden alle partijen met uitzondering der communis ten. Aan deze stemming wordt dientgevolge een groote politieke beteekenis gehecht. Voorts krijgt de regeering thans de midde len om een millioen ton graan voor de broodvoorziening te koopen. De officieele brooddistributie zal echter 15 September op houden. De rijksregeering heeft gisteren bij monde van dr. Luther, den rijksminister van voedselvoorziening, in den Rijksdag doen mededeelen dat zij met deze regeling ac- coord gaat. De minister maakte van de ge legenheid gebruik om op het onnatuurlijke karakter van de jongste markdaling te wij zen. Hij voegde er aan toe, dat de buiten landsche politieke toestand sinds het ver zenden van het jongste Duitsche memoran dum geen aanleiding tot een dergelijke mark? catastrophe kan 'hebben gegeven. Tegen de veroordeeling van dr. Wink- haus, den directeur-generaal van de Köln- Essener Bergwerkverein (die geweigerd had kolen aan Frankrijk te leveren) heeft het personeel en de bedrijfsraad protest aange- teekend bij generaal Degoutte. Zij zeggen daarin dat dr. W. slechts de bevelen van de Duitsche regeering heeft opgevolgd en bo vendien niet bij machte zou zijn geweest aan Frankrijk kolen te leveren daar het personeel .elke opdracht in dien geest toch niet zou hebben uitgevoerd. Om het protest kracht bij te zetten is voor de Bergwerkverein eer staking van 24 uur afgekondigd. De vacantiereis van president Har ding het zou allicht beter zijn om van een spreekbeurtentoumee te spreken is begonnen. Het reisgezelschap is opmer kelijk talrijk en bestaat met inbegrip van den President en mevrouw Harding uit 65 personen. Daarbij komen dan nog twaalf man, van de geheime politie. Het gezel schap reist per extra trein van 10 wagens naar Tacoma, waar het scheepsgelegenheid vindt naar Alaska. Onderweg wordt een kijkje genomen in het Yellowstone Park. Minister Hoover en zijn vrouw zijn ook van dc partij; bovendien gaan er drie secre tarissen van Harding, 22 journalisten, vijf fotografen en een aantal film-opnemers mer De Majestic van de White Star-lijn is Dinsdag gearriveerd. Het schip was bij aankomst volslagen „droog", behoudens een voorraad van 36 gallons brandewijn, die door den scheepsdokter als tot de me dicamenten behoorend wes verzegeld. De hofmeester had bij" zijn berekening van den voor den overtocht benoodijgden sterken drankvoorraad dezen lichtelijk onderschat, zoodat er aan de buffetten al niets meer. te krijgen was lang vóór het schip de drie- mijls-grens naderde. Echter hadden talrijks passagiers zelf nog een fleschie voor den dorst bij zich en zoo wfst men zich te be? helpen. ook langs den kant van Bloem voorzien was van een traliewerk 'in ijzerdraad. Vinus wil de alle verdenking voorkomen en doen ge- looven dat de kat langs daar op 't dak en bin nen 't duivenhok van zijn patroon was ge raakt daarom moest Jef met de hand een opening door het ijzeren netje maken, groot genoeg om er 'n kat te laten doorkruiprn. Dit was gauw klaar. Jef was weer naar be neden, naar de werkkamer, en zat reeds met zijn gekruiste beenen heel Jkf lm aan knoops gaten te boorden, zijn speciaal werk. Toen Janneken zoo opeens in 't duiven hok werd neergezet, 't deurtje voelde toe slaan en die heele vlucht duiven met 'n helsch geraas hoorde op en neer vliegen, werd het hem nauw aan het kattenhart, en zorgvuldig kroop 't van onder in een ledig gevlucht hok- j:. De vliegers geraakten de eene na den an dere op den kijker, en sloegen in één zwerm met groote kringen door de lucht, 't Werd stil op het hok, en Janneken, gerust gesteld, kroop uit zijn hoekje. Niet ver van hem lag 'n koppel jonge dui ven in een nest, maar zij zagen er zoó vreemd uit, halfgepluimd als zij waren, en een der twee hief zich met lawaai zoo óp de lange pooten recht, en liet een zóó dreigend getek hooren, terwijl ze hevig met de half naakte vleugeltjes sloeg, dat de poes 't niet raad zaam achtte, haar klauwtjes op 't koppeltje te leggen. Verder in 'n hoekje, in een soort korfjè met latwerk gemaakt, zat, zorgvuldig opgesloten, de hoop van Willekens duivenhok, de twee jonge tijgertjes die hij gewonnen had uit de dure eiren van 't duivenhok van den vermaar den Vervierschen liefhebber, 't Kostelijk paar zag er zoo lief uit onder zijn glinsterende blauwe en zwarte vedertjes, dat zij de aan dacht van Janneken trokken, die toch zoo'n liefhebber was van schoone diertjes. Mis schien herkende hij de beiden nog wel van op de haag. Een kat heeft toch zoo'n bijzon der geheugen. Vraag maar eens aan de muis- jes. De noes schoof naar het latwerk op haar fluweel n sokjes en stak de klauwen er door-; heen, zeker om te streelen immers 't tegen overgestelde werd niet bewezen, want op dit oogenblik deed Vinus 't deurtje open en stak zijn valsche tronie naar binnen. De meest katachtige figuur was ook zeker die van Janneken niet. Toen Bols bemerkte dat nog niets was ver richt gl ed hij zoo zacht bij de kat dat hij de hand op haar legde, zonder haar te verschrik ken. Hij rukte een latje stuk, duwde een an der op zijde» en stiet de poes 't afzonderlijke hokje in. De twee veelbelovende vliegers raasden zoo geweldig over en weer, dat de driekleu rige spinner van Bloem, toch eigenlijk een vredelievende kat, zich in 'n hoek heel ang stig hield. Dit verveelde Vinus. De tijd drong. Hij besloot om kort te maken, zelf 't kattenwerk te verrichten Hij greep een der jonge duiven, trok haar eenige veeren uit, sneed met zijn mesje 'n snee door 't vleesch van een vleugeltje, om aan 'n kauw- slag te doen gelooven, en daarmee nog niet tevreden ('t is wel een beetje ruw om te zeggen, maar wij zijn onzen lezers de heele toedracht der zaak schuldig,) zette hij 't duivenkopje tusschen zijn tanden, beet den zachten schedel in, en smeet 't spartelend lichaampje op 't hok. Daarna ving hij de tweede, en stiet ze naar den muil van Janneke. Dit wilde van dat brokje niet weten, maar kroop naar de stuip trekkende, stervende duif, en likte 't bloed van 't vermorzeld kopje. Vinus had toen heel 't uitzicht van 'n moor denaar. Er liepen bloedaderen door 't wit zij ner oogen. Woest scheurde hij met de nagels door vleugelen en lijf-van 't tweede duifje, en, nogmaals de grinnikend-- bijters tot 'n soort van getande nijptang openend, zette hij er ook dót kopje tusschen. Weer kraakte die tang door 't schedeltje en weer spartelde 'n nieuw slachtoffer naast 't eerste. Daarna sloot hij behoedzaam den ingang van 't hok, en ging in 'n aangrenzend vertrek waar, tegen de sperwers, de geladen karabijn hing. Pastoor Wijckmans, Willekens, Gerardien en Leentje zaten aan tafel bij 't kopje koffie met krentenbrood. Men sprak over de ker- rtiis en maakte het menu op van 't middag maal, waar meester Bloem en Geeraert op ge- noodigd waren. Gerardien gewaagde zelfs van het .diner voor de bruiloft. Daar dreunt 'n schot door 't huis, dat da vert. God bescherme ons krijt de moeder. Leentje stopt zich de ooren, die tuiten. Dat is 'n schot op den zolder, sprak be zorgd heeroom ik zeideu reeds, Willekens, dat gij dat wapen niet geladen daar mocht la ten hangen. De voorzichtigheid.. Ja, maar ik zou den tijd niet meer heb ben om te laden, indien de sperwer.ik ga zien. De kleermaker stormde naar b:ven op drie, vier trappen tegelijk. Boven gekomen, kwam 'n reuk van ontvlamd buskruit hem tegen, 't Sloeg hem als in de beenen, en hij bleef 'n oogenblik beweegloos. Waren zijn Verviersche jonge duiven soms niet geraakt Dat een menschenleven in zijn huis gevaar kon hebben geloopen, dacht hij niet. Dan, zich vermannend, sloeg hij de deur der zoldering vóór 't duivenhok open, en daar zag hij Vinus Bols, t geweer in de hand en kijkend naar het open deurtje van 't hok. Willekens, verbaasd, staarde hem vragend in de oogen, zonder één woord te vinden., en Vinus, insgelijks sprakeloos, wees hem met den vinger in 't duivenhok naar 't afzon derlijk afsluitsel, voor het vermaarde paar be stemd. Achter de tralies lag de kat van den gebuur, den kop vermorzeld door de hagelkorrels, die 't mooie Janneken akelig verminkt had den. Willekens verbleekte, zijn lippen beefden i De kat van Bloem gedood 1.Vinus Waarom vroeg hij ontzet. De hand van Viaus wees hem naar de twe<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5