LAATSTE NIEUWS Tweede Kamer. BINMENLAHQS6H RIEUWS. Eerste Kamer. ató&ö? J' VAM QNZe &jr\~S ;;3 jPDRAAOLOOZE TELEFOON - ROEMENIË EN DE SCHADE VERGOEDING. ENGELAND EN HET ROERVRAAGSTUK. Ja, ïk De Majesfic heeft den overtocht van Cher bourg naar New York langs de verst zuide lijke route in den record-tijd van 5 dagen, 12 uur en 18 minuten volbracht. Zij be- heikte een gemiddelde uursnelheid van 54.15 knoop. Naar uit Washington wordt gemeld, wordt daar het vertrek van de Olympic uit Engeland met sterken drank voor de te rugreis onder Britsch douanezegel aan boord beschouwd als een middel, om zekerheid te krijgen over de verscheping van sterken drank, indien noodig door een toetsgeding voor een Amerikaansch gerechtshof. De Amerikaansche rechtsgeleerden bewe ren, dat de Amerikaansche ambtenaren rui me bevoegdheid hebben om de drankvoor raden van de Olympic in beslag te nemen, maar er heerscht onzekerheid, in "hoeverre dat beweerde wettelijke recht moet worden toegepast, in verband met de regelen der internationale beleefdheid. Zulk een toetsproces betreffende den drankvoorraad zou zeer interessant zijn, daar het geheele vraagstuk van de on schendbaarheid van goederen onder regee ringszegel erdoor zou worden opgerakeld. De gezagvoerder en de bemanning van een kotter van de kustwacht, de Ra- ritan, die te New-York thuishoort, zijn in hechtenis gesteld en zullen voor een krijgs raad worden gebracht. De Raritan had een dranksmokkelaar aangehouden en den in dat schip aanwezigen sterken drank in be slag genomen, te weten 50 kisten. Toen echter later aan boord van de Raritan een controle-onderzoek werd ingesteld, bleek dat er 35 kisten verdwenen waren. Tien van de kisten werden later aan boord ver stopt teruggevonden, maar de overige 25 bleven zoek; zij zijn vermoedelijk verkocht door de opvarenden van de Raritan, Het departement van marine te Was hington is voornemens aan het Congres machtiging te vragen voor den bouw van acht kruisers, vier kanonneerbooten en drie onderzee-kruisers. De kruisers zullen be neden de grens van tienduizend ton, door de Washingtonsche Conferentie ge steld, blijven, terwijl de kanonneerbooten bestemd zijn voor den Chineeschen rivier patrouilledienst. De Amerikanen houden van groote gcbouwei). Zij gaan nu pogen om in New- York de protestantsche episcopale kathe- draal van Johannes de Deo, waaraan al jarenlang wordt gebouwd zóódanig te vol tooien, dat zij de grootste kathedraal in de Engelsch-sprekende wereld wordt. Behalve de kosten voor het terrein is er reeds 5,000,000 dollars aan het werk besteed. Doch nog 17 18 jaar en zeker nog 15,000,000 dollars zullen daarvoor noodig wezen. Tot nu toe zijn de krypt, het koor en zeven kapellen voltooid benevens de lundeering voor de hoofdbeuk. Het kruis op den toren komt 500 Eng. voet boven den zeespiegel. Er zal ruimte zijn voor 10,000 kerk gangers. Het is dus de bedoeling de kathedraal nog grooter te maken dan de St. Paul te Londen, die naar men weet op drie na de grootste kerk is ter wereld. Enkel de ka thedraal te Milaan, de kathedraal te Sevilla en natuurlijk de St. Pieter te Rome zijn grooter. De vier nog onbekende parels van het snoer der rijke Amerikaansche mevr. Corey, die op haar kasteel bij Parijs was bestolen door haar chauffeur, zijn nog niet terecht. Mevr. Corey is er van overtuigd, dat de parels aan een medeplichtige waren gegeven en daarom niet konden worden teruggegeven door den dief, den chauffeur Boueilh. De bestolen Amerikaansche heeft ook niet verzuimd de vermoedelijke daderes aan te wijzen; nl. haar vertrouwde huishoud ster, die al vijftien jaar bij haar in dienst is. Aan den commissaris van politie, die het onderzoek leidt, verklaarde mevr. Corey, dat zij door haar dienstpersoneel systema- iisch werd bestolen. Als .door tooverij ver- dwenen de kostbaarheden uit het kasteel jVillegénes; bont, linnen, zilver, juweelen niets werd geëerbiedigd. Men zal zich herinneren, dat de detecti- ven bij hun eerste pogingen om het ver miste snoer op te sporen, eenige kant gordijnen, die op het kasteel thuishoorden, hadden aangetroffen in de woning van een voormaligen chauffeur. Hij had ze gekregen van de huishoudster, mej. E. Brendt, met wie de man eenigen tijd verloofd was ge weest. Mevr, Carey zegt nu het bewijs er voor te bezitten, dat mej. Brendt ook mede plichtig is geweest aan den diefstal van het halssnoer; en er is een bevel tot inhechte nisneming tegen de juffrouw uitgevaardigd. Omtrent den chauffeur Boueilh lezen wij nog, dat deze bij zijn arrestatie het vol gende had verklaard: „Ik werd door die kostbaarheden als be- tooverd; de verleiding was te groot. Ik dacht aan mijn arme vrouw, die zich moest uitputten om de tweelingen in het leven tc houden, en die van den ochtend tot den avond werkte om de beide andere kinde ren te voeden. Al die luxe op het kasteel werd mij te machtig. Ik verloor het hoofd," Toen de man werd weggeleid, zeide zijn vrouw: „Mijn echtgenoot is een goede man. Hij heeft In den oorlog flink gevoch ten. Wij hebben hard moeten werken om onze vier kleintjes op te voeden. Het is onze grootste ramp, dat hij op het kasteel .was gekomen." Volgens een bericht uit Boedapest is de politie bezig een pnderzoek in te stel len naar een beweerde poging tot omwen teling in het belang der Habsburgerg. Er zijn een aantal personen gearresteerd. Eenigen daarvan hebben halve bekentenis sen afgelegd en namen genoemd van per sonen, die in het complot een rol zouden spelen. Tot hen, die op deze wijze ver dacht raakten, behoort de leider der Hon- gaarsche Fascisten, Havady en verschillen de leden der Friedrich-partij, Tengevolge dezer onthullingen zijn nog veertien perso nen in hechtenis genomen, waarvan er ver schillenden reeds bij vroegere gelegenheden op den voorgrond waren getreden. Ret bureau van stafistieft te Kopenha gen maakt bekend, dat op grond der tot 15 dezer ontvangen berichten uit de verschil lende districten de verwachtingen vo'or den oogst als volgt zijn: Wintergraan goed in vergelijking van.het vorige jaar en wintertarwe zelfs beter. Voorjaarsgraan iets beter, Behalve voor kool, bieten en knollen zijn de overige ge wassen minder goed. Het hooi staat er be ter voor dan de gewone weiden en is iets beter dan het vorig jaar. Als het weder ver betert zullen de oogstvooruitzichten ver moedelijk ook beter worden. Op 24 Juni wordt te Kopenhagen de laatste groep verwacht van den Poolschen Bond voor Zeevaart. Deze groep telt 19 leden. Zij wenscht zich op de hoogte te stel len vat* den algemeenen toestand op econo misch, industrieel- en scheepsvaartgebied. Een commissie van ontvangst is gevormd, waarin o.a. de burgemeester van Kopenha gen dr. Kaper en prof. Ellinger, de president van de school voor landbouw en veeteelt zitting hebben. - Het bestuur der Duitsche sociaal de mocratische partij heeft in zijn vergadering van gisteren besloten het partijcongres in de eerste dagen van het nieuwe jaar te houden. Kardinaal Faulhaber is van zijn reis naar de Ver. Staten te Milnchen terugge keerd. In de gebouwen der Joodsche gemeen te te Berlijn is deze week andermaal inge broken. De synagoge-sieraden die gestolen werden hebben een waarde van een half milliard mark. Gestolen werd tevens de„ in 1871 geslagen beroemde medaille van Mozes Monte'fiore, den bekenden filantroop. VERGADERING VAN DONDERDAG 21 JUNI, GEOPEND 11.15 UUR. VoorzitterJ. G. Baron van Voorst tot Voorst. GRENSBEWAKING. Zonder discussie of stemming wordt aan genomen het wetsontwerp Wijziging van het IVe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1923 (kosten grensbewaking). LEVENSVERZEKERINGBEDRIJF. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan vulling en verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1923. (Kosten uitvoering wet Levensverzekeringbedrijf). De heer S. DE VRIES vindt de salarissen voor de leden der Verzekeringskamer veel te hoog. Het hoogste salaris, dat men in staatsdienst bereiken kan, is vrijwel f 9000. Alleen de president van den Hoogen Raad, de vice-president van den Raad van State en de commissarissen der Koningin in Zuid en in Noord-Holland gaan hooger. De leden van de Verzekeringskamer zouden nu op f 12.000 en f 10.000 komen te staan. De cen trale commissie heeft ook reeds gewezen op het gevaar van deze hooge salarieering. Er is dan geen reden om andere, evenzoo belang rijke functies minder goed te betalen. Hoeveel persoonlijke toelagen is de mi nister van plan nog boven die 10.000 gulden uit te keeren aan deze bijna niet te koop Zijnde menschen Is hiermee soms principieel gebroken met het Bezoldigingsbesluit De heer HAZEVOET (R.K.) vindt, dat de hoogere ambtenaren, die een leidende functie hebben, niet behooren te vallen on der het Bezoldigingsbesluit. De salarissen der hooge ambtenaren oordeelt spr. over 't alge meen te laag. Men wacht dan ook op een herziening. De Minister van Justitie, de heer HEEMS KERK, wijst er op, dat uit gezaghebbende zijde van het verzekeringsbedrijf de wensch te kennen werd gegeven dat deze zaak zui nig zou worden opgezet en het salaris van den president te bepalen op 22.000 gulden. De Minister is echter nog ver hier beneden gebleven. Het is bijna onmogelijk uit het be drijf de geschikte personen te vinden, die Zich voor de bedoelde functies beschikbaar willen stellen. Men moet personen hebben, die uit het bedrijf zijn voorgekomen en alge meen vertrouwen hebben verworven. Als president is aangewezen de heer v. 't Sant, directeur der Ned. Indische Levensverzeke ring Maatschappij. De leden van den verzekeringsraad moe ten een zeer speciale bevoegdheid hebben, o. a. om in het bedrijf in te grijpen. Zij heb ben dan ook wel het recht «m exceptioneele eischen te stellen. De Minister wijst dan ook iedere vergelijking met andere functies in staatsdienst af. Zonder deze salarissen kan hij de verzekeringskamer niet samenstellen. Het wetsontwerp wordt zonder stemming aangenomen. BURGERLIJKE ZAKEN. Aan de orde is het wetsontwerp tot uit breiding van de gelegenheid tot het leveren van bewijs door getuigen in burgerlijke za ken. De heer SLINGENBERG (V. D.) heett bezwaar tegen de schrapping van de middelen tot wraking uit art. 1950 B. W. Minister HEEMSKERK zegt, dat van bevoegde rechterlijke zijde juist is aangedron gen op deze schrapping, omdat dit artikel aan leiding gaf tot incidenteele beslissingen, die den gang van een proces tegenhouden. Het ontwerp wordt z.h. st. aangenomen, evenals een naturalisatie-ontwerp. KIESWET. Aan de orde is het ontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale Wet en de Gemeentewet. De heer DE VOS VAN STEENWIJK. (C. H.) herinnert aan zijn bereidverklaring om mede te werken aan de evenredige verte genwoordiging. Hieruit volgt echter niet, dat hij iedere uitwerking daarvan goedkeurt. Hij had niet veel van die uitwerking vér- wacht, doch hij erkent volmondig, dat de huidige voordracht niet beneden zijn verwach ting is. Hij ziet ook geen betere oplossing en zal zich dus niet er tegen verzetten. De verkeerde samenstelling van deze Ka mer is geenszins een gevolg van een verkeerd ItlPWtpliJPl De heer DE VLUGT (A. R.) wijst op het feit, dat de stemplicht niet te handhaven is. In 1918 waren in Amsterdam 16.980 per sonen, die niet aan hun stemplicht voldeden. Spr. somt alle formaliteiten op, die moeten geschieden. Wijl de politie in een groote stad reeds zulk druk werk heeft, kan haar geen taak in dezen worden opgedragen. De ervaring in Amsterdam opgedaan, is mede gedeeld aan den Minister van Justitie. Zijn antwoord was niet van dien aard, dat er eenig richtsnoer uit kon worden geput voor een verder te voeren beleid. Tengevolge van de onlangs gehouden raadsverkiezing te Am sterdam zouden opnieuw ruim 36.000 per sonen moeten worden vervolgd. Strenge handhaving van den stemplicht verhoogt aanmerkelijk het aantal blanco-stemmen. Het resultaat van den stemplicht is dus vrijwel nihil. Spr. geeft de regeering ernstig in over weging een voorstel tot afschaffing van de stemplicht voor te bereiden. Hierna wordt gepauzeerd. Na d.e pauze hield de Amsterdamsche burgemeester, de heer De Vlugt, een rede tegen den stemplicht en gaf met tal van cijfers uit de laatste verkiezingen aan, dat de stemplicht niet te handhaven is, en uit hetgeen de minister daarop antwoordde, viel wel te concludecren, dat de sympathie der Regeering voor den stemplicht reeds lang verdwenen is. Binnenkort zullen we een beslissing over dit beginsel van de Regeering krijgen, en hoe de beslissing zal zijn, valt wel niet meer te betwijfelen. De heer Verkouteren hield zooals ge woonlijk een zeer geestig speechje over het slechte Hollandsch, dat tegenwoordig wordt gebruikt bij het maken van onze wetten, waardoor dikwijls het omgekeerde wordt betoogd van hetgeen men wil. En de voorbeelden, welke deze afge vaardigde hiervoor aanhaalde, waren inder daad frappant. Minister Ruys verdedigde zijn voorstel zoo goed als hij kon, al gaf hij zelf toe, er geen groot bewonderaar van te zijn. Hij herinner de er aan, dat de Grondwet de evenredige vertegenwoordiging voorschrijft en de Ka mer het vorig jaar besloten had, dat zij het provinciaal verband wilde handhaven. Er was nu een compromis bereikt, maar elegant was het niet. De Kamer nam het daarop met algemeene stemmen aan, zoodat nu de Provinciale Sta ten dezer dagen volgens het niéuwe systeem een nieuwen Senaat kunnen kiezen. De Kamer werd hierop verdaagd tot a.s. Dinsdag, wanneer de Jachtwet aan de orde komt. Vergadering van Donderdag 21 Juni na middags 1 uur. Voorzitter Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor het wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk Vllb (Hanzebank) aan de agenda toe te voegen. De heer SCHAPER (S.-D.) protesteert tegen dit voorstel om dit ontwerp al op de agenda te plaatsen vóór het eindverslag is uitgebracht, althans bekend is. De Voorzitter zegt, dat het eindverslag gereed is. en dat hij dus het volste recht heeft zijn voor stel te doen. De heer SCHAPER (S.-D.) waarschuwt de Kamer. Aan dit ontwerp is een luchtje en hij waarschuwt het nog niet erger te maken. De Regeering moet het eindverslag nog be antwoorden. De heer VAN VUUREN (R.K.) zegt dat de Regeering op grooten spoed heeft aange drongen". De Kamer heeft daaraan gehoor gegeven door het ontwerp onmiddellijk in de afdeelingen te behandelen. Het liet zioh aanzien dat de Kamer morgen naar huis ging en daarom is een eindverslag uitgebracht. De heer BEUMER (A.-R.) meent dat de waarschuwing van den heer Schaper over bodig is. Hij is heusch niet bereid dit ont werp in vijf minuten af te doen. Hij heeft geen bezwaar tegen plaatsing op de agenda en zal afwachten wanneer het antwoord der Regeering is ingekomen. De heer MARCHANT (V.-D.) vindt dat de mondelinge behandeling van dit ont werp niet voldoende is voorbereid en hij kan dus niet meegaan met het voorstel tot plaat sing op de agenda. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) zegt thans niet te kunnen beslissen omdat hij het antwoord der Regeering nog niet kent. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 46 tegen 21 stemmen. De heer K. TER LAAN (S.-D.) zegt dat dat het nu wel zeker is dat de Kamer de vol gende week moet vergaderen. Hij vraagt nu ook de militaire pensioenwetten tot Dinsdag uit te stellen. De VOORZITTER weet niets van dit voorstel. De heer K. TER LAAN (S.-D.) stelt voor met de Militaire Pensioenwetten pas a.s. Dinsdag te beginnen. Dit voorstel wordt verworpen met 63 te gen 9 steromen. NON-ACTIVITEITSTRAKTE- MENTEN. Aan de orde is het Wetsontwerp uitvoe ring van artikel 97 der Grondwet en wijzi ging van de Hooger-onderwijswet, van de Lager-onderwijswet 1920 en van de Bevor- deringswet voor de landmacht 1902. De motie-TROELSTRA" gisteren inge diend wordt vervallen verklaard. Thans is aan de orde artikel I. De heer TROELSTRA (S.-D.) is ver heugd over de wijzigt ig der Regeering die enumeratie bij alg. maatregel van bestuur inhoudt. Daarmede zijn zijn bezwaren niet alle weggenomen. De heeren Ter Laan', Rutgers en Nolens maken verschillende opmerkingen. De MINISTER deelt mede, dat voor kan tonrechters e.d. evenals voor andere ambte naren de woonplaats meetelt bij de bepaling der al dan niet onvereenigbaarheid der amb ten. Het artikel wordt daarna aangenomen met 43 tegen 26 stemmen. Tegen stemden de linkerzijde (behalve de heer Bierema) en de heeren Krijger (C. H.) en Kooien (R. K.) Bij art. 8 vraagt de heer DUYS (S. D. A. P.) waarom de wet niet geldt voor ae minis ters. De MINISTER deelt mede, dat deze zaak reeds bij de grondwet is geregeld. De heer DUYS vraagt, of ministers, die thans in het kabinet zitting hebben, nog pen sioen genieten als oud-Kamerlid. Spr. klaagt er tevens over, dat het voorloopig verslag geen fotografie was van het verhandelde in de afdeelingen. De heer DRESSELHUYS oordeelt, dat de positie der leden van de rechterlijke macht niet voldoende is geregeld. De MINISTER zal het artikel uit de wet schrappen, omdat de grondwet de zaak toch regelt. Den heer Dresselhuys zal spreker na der antwoorden, als hij een bepaald punt noemt. Bij art. 9 vraagt de heer TROELSTRA (S. D. A. P.) de regeering, om voor de Kamerle den, die thans zitting hebben, gedurende den geheelén tijd, dat zij zitting zullen blijven hebben, het non-activiteitstractement te doen behouden. De MINISTER is er voor, om de gelijktij dige waarneming van twee ambten behoorlijk te vergoeden. Dat moet men niet een pri meur noemenl Het is heel wat anders of iemand op non-activiteit is gesteld! De rege ling voor de laatsten is geheel volgens de organisatiewet, en de heer Troelstra, die een speciaal voorbeeld noemde, heeft daarmee niets anders gedaan dan een geval genomen, precies gelijk aan alle andere onder dit on derdeel ressorteerende gevallen. Voor het Kamerlid, als door den heer Troelstra be doeld, is er allerminst reden, om een uitzon dering te maken, omdat de oude regeling al leen kan gelden gedurende deze zittings periode en voorts, omdat de nieuwe non- activiteitsregeling is gebaseerd op de ver hooging der salarissen. De heer TROELSTRA repliceert. Spr. dient een amendement in strekkende om voor de zittende Kamerleden het nonactivi- teitstractement te doen voortduren geduren de den geheelen duur van het Kamerlidmaat schap. De heer DE MONTé VER LOREN (A.-R.) verzet zich tegen het amendement. Spr. oor deelt ook de pensioenregeling te royaal. De pensioenen van Kamerlid en ambtenaar stij gen bij gelijktijdige waarneming der beide ambten, wat spr. onbillijk voorkomt. Van dat standpunt was de Regeering eerst be keerd maar thans stelt de Minister het weer voor, voor de jaren, aan de invoering dezer wet voorafgaande. De heer RUTGERS (A.-R.) is het met den heer Troelstra eens dat voor Kamerleden, als door hem bedoeld, geen uitzondering moet worden gemaakt t.a.v. andere Kamerleden, voor wie apart is bepaald, dat hun verlofs- tractement doorgaat gedurende hun geheele Kamerlidmaatschap, De MINISTER antwoordt den heer De Monté ver Loren, dat de jaren vóór 1918 moeten meetellen voor de pensioenen, zoo dat het logisch en billijk is, dat ook de ja ren tot het invoeren dezer wet meetellen. De heer DE MONTé VER LOREN repli ceert en dient een amendement in om de bedoelde pensioenregeling ook voor de jaren sedert 1918 te doen vervallen. De heer SCHAPER verdedigt het amende ment-Troelstra. Als men de Kanterleden voor hun geheele Kamerlidmaatschap het non-ac tiviteitstractement toezegt, moet men dat Ia- ter niet wegnemen. De MINISTER dupliceert. Spr. laat de be slissing aan de Kamer over. Het amendement-Troelstra wordt aangeno men met 4912 stemmen. Het amendement-De Monté ver Loren eveneens met 4912 stemmen. De heer VAN SCHAICK (R.K.) voorzitter der commissie van rapporteurs dient op art. 10 een amendement in, om voor hoogleera ren aan landbouw- en veeartsenijkundige hoogescholen hetzelfde te doen gelden^als voor andere hoogleeraren. De MINISTER neemt het amendement ovec. De heer VAN SCHAICK vraagt of de over gangsbepaling ook geldt voor den op nonac tiviteit gestelden onderwijzer. De MINISTER beantwoordt deze vraag bevestigend, maar wijzigt het artikel boven dien zoodanig, dat art. 9 sub b ook voor hen geldig is. De heer RUTGERS oppert bezwaren. De VOORZITTER zegt, dat de zaak niet voldoende 'kan worden overzien. De zaak kan bij de behandeling in tweede lezing wor den besproken. Spr. bepaalt de stemming op Dinsdag a.s. POP i in ti i it ii ttiri: w -*i .mi f jonge duifjes, die zoo wreed onder zijn tan den waren bezweken, en waarvan er nog één spartelde. Daarom 1 was 't antwoord, en dien „daarom" blies hij duivelachtig in 't oor van Willekens. Deze liet 'a smartelijken gil hooren, ge volgd door 'n wraakkreet. Hij smeet 't dui venhok open, trok de kat er uit, wierp ze in 't midden van den zolder, sprong er naar toe en trad 't lijk onder zijn hiel. Hij kwam terug naar 't hok en haalde de twee onnoozele slachtoffers van Vinus' boos heid er uit. Twee lijkjes. Hij bezag ze, en er kwam in zijn oog 'n traap, dien hij wegvaag de, terwijl er uit zijn keel als 't begin van een vloek opsteeg. Ja, dit heeft die vuile kat gedaan. Oh 1 dat beestdat leelijke beesten er sneed een snik door de keel van Willekens. Waarom houdt uw buurman zijn katten niet in huis Wacht. Vinus nam 't katten- lijk met één poot op, deed het zoldervenster open, en met 'n geweldigen zwaai wierp hij 't tot over de haag van Bloém. Nu zal hij ze wel voor goed thuis houden. Oh Had ik ze toch maar kunnen voor den kop schieten, eer ze uw schoone duifjes vermoordde.... O wat prijzen zij beloofden 1 Bij deze gedachten schoten de oogen van Willekens vlammen Gij deedt wel, Vinus Niet waar," meester? Ik heb niet eens geaarzeld, maar.... Ik ben maar 'n knecht, ziet geik zou liever hebben dat men niet wist.... dat „ik" geschoten heb...« Gij UIT DEN VOLKENBOND. GENèVE, 21 Juni. Op verzoek van den vertegenwoordiger van Italië is de zitting van den Volkenbond verdaagd tot 2 Juli. De financieele commissie uit den Volken bond heeft vanochtend vergaderd om de leening te bespreken, die de Grieksche re geering wil uitgeven om aan de millioenen vluchtelingen uit Thracië en Klein-Azië te hulp te komen. Nederland is vertegenwoor digd door ter Meulen. FRANKRIJK EN TURKIJE. PARIJS, 21 Juni. De gemachtigden van de Fransche maatschappijen, die concessies bezitten, zijn, naar de Temps verneemt, op twee na uit Angora vertrokken, na het slui ten van een accoord met de Kemalistische regeering. BOEKAREST, 21 Juni. De Roemeensche minister van financiën is gisteren op reis ge gaan naar Londen, Parijs en Rome, om daar de Roemeensche eischen ten aanzien van de schadevergoeding uiteen te zetten en veran dering van het te Spa vastgestelde aandeel ten gunste van Roemenië te vragen. DE VERBETERING VAN DEN MARKKOERS. BERLIJN, 21 Juni. De onderhandelingen, die de rijksregecring voert over de maatregelen tot verbetering van den markkoers zijn vandaag voortgezet. Gemeld wordt dat zij weldra zullen afloo- pen. Vermoedelijk zal,, naar reeds gemeld is, de niet officieele handel in buitenlandsche betaalmiddelen geheel worden verboden. Op deze wijze zal men het verkeer, dat zich na het officieele sluiten van de beurzen tus- schen Berlijn en de andere beurssteden heeft ontwikkeld, onmogelijk maken. Bij het bepalen van de straffen op overtreding van de deviezen-verordeningen, zal men in zekere mate de Tsjecho Slowaaksche bepa lingen tot voorbeeld némen. De rijkskanselier zou vandaag de leiders van de politieke partijen op de hoogte stel len van de aanstaande maatregelen. Deze zullen vermoedelijk Zaterdag of uiterlijk Maandag ter kennis van het publiek worden gebracht. UIT HET BEZETTE GEBIED. KEULEN, 21 Juni. De christelijke vakver- eenigingen, die 5ÖÖ.ÖÖC leaen tellen uit het bezette^ gebied, hebben zich in een met alge meene stemmen aangenomen motie ver klaard tegen het opgeven van het lijdelijk verzet. De vakvereenigingen richten tot allo beschaafde landen de vraag hoe lang zij nog werkeloos zullen toezien, dat de vreedzame bevolking van een zeer beschaafd land door witte en zwarte soldaten ten ernstigste in zijn menschA'aardigheid wordt mishandeld. MANNHEIM, 21 Juni. Eenige Fransche soldaten hebben vannacht in het onbezette deel van Mannheim de voorbijgangers op straat lastig gevallen en zelfs met revolvers bedreigd. De politie heeft de soldaten naar het bezette gebied teruggedreven, waarbij dezen schoten gelost hebben, waardoor een waart in uw recht, het beest dood te schieten, gijzult gij zeggen dat „gij" het schot ge lost hebt 1 Zult gij dat durven?" Wat durven?.... Maar dat is mijn plicht. Bloem lachte zoo heimelij'k, toen zij'n kat over eenige dagen naar uw schoone jonge duifjes sprong. Zijn poes is van 't ijzeren net op 't dak gedrongen, zie maar door die gla zen pan. Wie weet, heeft hij haar niet ge holpen Maar Bloem is niet tegen mij Neen, maar toch tegen uw duivenlief- hebberij hij spot er mee. Wat zou hij ge lachen hebben, indien zijn kat ongedeerd thuis ware gekomen, met 't bloed uwer Lin- senne's nog aan haar tijgermuil. Maar nu zal hij niet lachen. En Bols hitste venijnig den kleinen kleer maker op, die heviger en heviger in woede ontvlamde, en, sjechts op wraak zinnende, met zijn duiven in de hand de trappen af daalde en den tuin in stormde. Daar was 't gezicht van Bloem nieuwe olie op het vuur. Bij de achterdeur in den tuin van Wille kens stonden weldra én Vinus én Jef én Bar- thel. 't Oog van Vinus glom. Jef deed zich geweld om niet in een lach te schieten, pn zijn pet niet op den grond te smijten. Barthel trok onverschillig de schouders op. Ook de goede vrouw Willekens stond nu in de deur, en zij scheen radeloos. Zij durfde, zij kon niet vooruit. Achter haar keek de oude gees telijke naar dit tooneel, dat hem pijnigde, 't politieagent gewond is. Na het voorval heb ben nog geruimen tijd Fransche soldaten door het onbezette deel van de stad gepa- troeljeerd. AKEN, 21 Juni. Vanochtend is te Sicking- muchte bij Dorten een Belgische afdeeling wielrijders aangevallen door een troep Duit- schers, waarbij geschoten is. Bijzonderheden volgen. KOBLENTZ, 21 Juni. De geallieerde com missie heeft beslag gelegd op de voorraden suiker in de suikerfabrieken in de Fransche bezettingszone, aangezien de Duitsche re geering geen gevolg heeft gegeven aan den eisch van de commissie van herstel namens de Fransche regeering tot levering van 20.000 Ion suiker. Deze maatregel geldt niet voor de voorraden voor het Saargebied en voor die, welke noodig zijn voor de voedselvoor ziening in het bezette gebied. KEULEN, 21 Juni. Naar de Koelnische Zei- tung uit Trier verneemt', hebben de Fran- schen te Trier ongeveer 30 en in het naburi ge Konz-Karthaus 12 spoorwegmannen met hun gezia uit hun woning verdreven, waar bij hun verboden werd huisraad mee te ne men. Onder de verdrevenen was ook een pas bevallen vrouw met een kindje van 14 dagen. DE GEDOODE ZWITSER TE DORTMUND. BERN, 21 Juni. Het Zwitsersch telegraaf- agentschap méldt: Het politieke departement heeft thans het eerste rapport van den Zwit- serschen consul tc Dusseldorf ontvangen over het doodschieten van den Zwitserschen onderdaan Schlee tc Dortmund. Dit l*vat de geteekende verklaring van de dame, inet wie Schlee dien avond was gaan wandelen met het reeds bekende relaas van het gebeurde. Het politieke departement heeft zich door zijn gezantschap te Parijs tot de Fransche regeering gewend en eischt een streng on derzoek, terwijl het tevens eeneisen tot schadevergoeding instelt. DE NATIONALE HULP VOOR DE ROER. KEULEN, 21 Juni. Naar de Koelnische Zeitung uit Dortmund verneemt heeft de landbouw tot en met 9 dezer voor de hulp aan de Roer in nalura beschikbaar gesteld: 611.526 centenaar aardappelen, 200.157 cen tenaar graan, 49.983 centenaar meel, 5.256 centenaar peulvruchten, 6.730 centenaar vleesch en vet, 1.491 centenaar btfter, 23.897 centenaar verdere levensmiddelen, 1.637 stuks vee en 96.486 eieren. Daarbij komt npg een aanzienlijk bedrag in geld en het huisvesten van meer dan 20.000 kin deren op het land. LONDEN, 21 Juni. In hel' Lagerhuis Is vanmiddag het Roervraagstuk opnieuw ter sprake gekomen. Baldwin, de eerste minis ter, deelde op een desbetreffende vraag mede dat tot nu toe van Frankrijk geen ant woord is ontvangen op de Engelsche nota betreffende de schadevergoeding en dc kwestie vgn het Roergebied. Volgens de door hem ontvangen inlichtingen zijn de be richten, dat de Franschen dc levensmiddé- lentreinen naar het Roergebied tegen hou den, niet officieel bevestigd. Evenmin zijn de berichten van Fransche zijde juist ilsof er1 oogenblik afwachtende om zich gunstig, en zonder opzien te baren, tusschen de twee opgewondenen te plaatsen. Verwijtingen en bedreigingen kruisten el kaar. Uw gekke kuren zijn uw ondergang Weldra bezit gij geen roode duit meer. Wat vraagt gij dan mijn dochter voor uw zoon? Ik ze vragen Ik was te goed toe te ge ven. Ik trek mijn woord in. Ik 't mijne nietik heb er geen gegcv. n. Een dubbele ngstige gil antwoordde. Ik heb er voordeel bij, ging Bloem voort. Waarom belet mii die haag u mijne hand op de bolle kaken te slaan Wat gij Ah I ah ah Gemeene kerel Wat durft gij zeggen gij gij gij ,Ja, ik I 'n Gemeene kerel is hij, die geld op haalt op zijn huis om met duiven te spelen. Dat is 'n gemeene kerel Wat zegt ge Wat ik weet I Wat „mijn" geld weet 1 Want 't is 't mijne dat gij leendet bij den no taris. Wat het uwe Op dat oogenblik stonden zij nabij 't huis pastoor Wijckmans nam de gelegenheid waar om een pas naderbij te komen. Foei, Willekens Zijt ge niet beschaamd voor 't ophef, dat gij maakt? Twee goede buren twisten om den dooi van 'n paar dui ven, om den dood van 'n dier Was Willekens beschaamd over 't veiwijt, of, had de bekentenis van den bakker hem uit zijn lood geslagen Hij liep driftig terug 't huis in, d: werkkamer in, w^ar hij met de voeten stampte om de afwezigheid der gasten. Toen deze terug waren, gaf hij door verwijtingen lucht aan zijn woede. Onder komen durfde hij niet vóór den avond zijn vrouw en heerbroer moesten de verwijtingen van den buurman hebben ge hoord, en wat zou hij zeggen over 't geld, bij den notaris geleend De woorden van den geestelijke hadden Bloem niet bedaard Was zijn gramschap dan niet rechtvaardig Was zijn Janneke dan 'n dier gelijk 'n ander En hij trok zijn ka mer op, waar hij 't lijk voorzichtig neder- legde. Hij zette zich aan tafel, 't hoofd in de armen verborgen, en snikte. Na 't hevig tooneel langs de haag, stond eensklaps Leentje bij Geeraert. Zij zagen el kander in de oogen, zoo droevig en zoo ang stig, maar vonden geen woorden. De beken tenis van Bloem had 't hartje van Leentje toe- genepen. Zij schaamde zich nu, in fortuin, zoo ver beneden haar jongen buurman te zijn Geeraert werd dan door den knecht terug in 't bakhuis geroepen. Hij verliet haar met 'n oogopslag, 'n weisprekenden oogslag, die Zij begreep, 'n oogslag die van droefheid en trouw getuigde, en „tot wederziens" zegde. dagelijks besprekingen tusschen Fransche et Engelsche diplomaten over den toésl'am plaats vinden. De Fransche gezant te Londei is de laatste dagen niet op het ministerie van buitenlandsche zaken geweest en Engeland kan de aangelegenheid niet bespreken, zoo* lang er geen antwoord van Frankrijk is ont vangen, op het' Engelsche verzoek om in lichtingen wat Frankrijk precies in het Roergebied wenscht. DÉ STAKING IN BRANDENBURG. BERLIJN, 21 Juni. De toestand in de Branden'burgsche industrie is in zoover ver ergerd, dat de stakers aan den eisch van de fabrikanten om het werk te hervatten, geen gevolg hebben gegeven. Dientengevolge zijn er vandaag ongeveer 8 groote fabrieken met 11.000 arbeiders gesloten. De oudernemers weigeren, verder met de stakers te onder handelen. DE ENGELSCHE VLOOT. LONDEN, 21 Juni. Uit het eerste verslag van de speciale commissie voor dc vlootbe- grooting blijkt, dat de sterkte van de marine met 60.000 'man is verminderd, terwijl de kosten aan soldij 5 millioen Pd. St. hooger zijn dan in (iet laatste jaar voor den oorlog. De commissie is van meening dat er voor het, jaar 1924 stappen moeten wordên gedaan tot herziening van de soldijen van officieren en manschappen van de vloot en is verder van oordeel dat het administratieve gedeelte van den dienst reorganisatie en bezuiniging be hoeft. De commissie zegt, na de kosten fen de sterkte van thans te hebben vergeleken met die van voor den oorlog, dat dc stijging in soldijen van officieren en manschappen 120 pet. bedraagt boven die voor den oorlog. Hoewel op het oogenblik dc kosten voor het levensonderhoud circa 70 pet. hooger zijn dan toen, is het soldij 150 pet. hooger, terwijl zij bovendien gezinsbijslag genieten. UIT HET LAGERHUIS. LONDEN, 21 Juni. Sir Samuel Hoare heeft in het Lagerhuis namens het ministerie van luchtvaart meegedeeld, dat de regeering had besloten in verband met den wedstrijd voor den Schneider-bekcr'voor ten hoogste 3000 pond vliegtuigen aan te koopen waarbij dan de motoren niet zijn inbegrepen. Dit geld zal worden besteed voor het vliegtuig, dat naar Engelsch model in Engeland gebouwd is en den beker wint, mits het niet van te voren reeds een wedstrijd heeft gewonnen. Baldwin deelt medé, dat de regeering had besloten 'n koninklijke commissie bestaande uit leden der beide huizen van het parlement te benoemen om te onderzoeken of het wen- schelijk was de zittingsperiode van het La gerhuis te wijzigen. Onder de tegenwoordige regeling begint de zitting in Februari en duurt tot midden Augustus. In de laatste ja ren hebben de staatsaangelcgenheden bet echter noodzakelijk gemaakt ook herfstzit- tingen te houden zoodat het parlement, de zomervacantie uitgezonderd eigenlijk het ge heele jaar door zitting heeft. Dientengevolge hebben de ministers slechts weinig tijd over voor werk van wetgevenden en administra tieven aard. Het voorstel van Baldwin beteekent ver moedelijk dat de regeering den zittingstijd wenscht te bekorten. IERLAND. DUBLIN 21 Juni. De troepen hebben on geveer een ton ontplofbare stoffen, die als tafelzout naar den Vrijstaat waren gezonden, in beslag genomen. De zending, die in half- ponds pakjes was verpakt, was zoogenaamd door een koopman te Belfast naar een koop man in het graafschap Meath gezonden. De douane-autoriteiten hadden argwaan gekre gen, doordat in de kisten een zekere stof werd gevonden, die bij de vervaardiging van ontplofbare stoffen wordt gebruikt en den naam van „Iersche cheddar" draagt. EEN SAMENZWERING IN SPANJE. MADRID, 21 Juni. Volgens El Debate heeft de overheid er lucht van gekregen, dat er een samenzwering gesmeed werd te gen een hooggeplaatst persoon uit het par lement. UIT BULGARIJE. BERLIJN, 21 Juni. Minister-president San- kof heeft alle veroordeelde ministers van het kabinet-Radoslawof in vrijheid laten stellen. DE ARABIEREN IN PALESTINA. KAïRO, 21 Juni. Het Arabisch congres te Jaffa heeft als stelregel aangenomen: „geen belasting zonder vertegenwoordiging". Het Congres veroordeelde de regeering wegens het ontbreken van openbare veiligheid. Een der sprekers merkte op, dat de belasting van tien shilling onder de Turken tot zestig shil ling per hoofd was verhoogd. De voorzitter t van het congres raadde de congressisten aan, met wettige middelen voor hun rechten te strijden. DE AMERIKAANSCHE DRANKWET. WASHINGTON, 21 Juni. De minister vwa financiën meldt, dat er besloten is, aliens sterken drank, die in de AmerikaanschijJ wateren gebracht wordt, in beslag te nemen, zelfs als die aan boord is van buitenlandsche schepen en vergezeld door buitenlandsche regeeringen. WASHINGTON, 21 Juni. De ontvanger der douane-rechten te New York zal last krij gen, dc zegels der voorraden sterken drank aan boord van de Berengaria, als dit schip morgen binnenkomt, te verbreken. De sterke drank zal in beslag worden genomen en op geslagen. De bedoeling is, dit geval als toets steen te laten dienen, als de kapitein een formeel protest indient. VLIEGONGELUK. BARCELONA, 21 Juli. Een watervliegtuig is neergevallen. De twee inzittenden zijn dood. EEN TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING. Smillie gekozen. LONDEN, 22 Juni. In dc tusschtijdsche Lagerhuisverkiczing voor Morpeth, noodig geworden door den dood van het arbeiders- lid Cairns, werd de mijnwerkersleider Ro bert Smillie gekozen met een meerderheid van 6966 stemmen boven zijn liberalen tegenstander. In het bakhuis zette hij zich aan 't werk, met buitengemeenen ijver, om 't gebabbel der meiden niet te hooren en zijn angst te ver geten. Leentje in 't huis terug, legde haar hoofdje op den schouder harer moeder en daar barst te zij in 'n geweldig snikken los. De eerste kermisdagen zijn voorbij. Droe ve kermisdagen voor de twee huisgezinnen. Heerbroer heeft met meer smart dan ver wonde smart de zoo aanzienlijke verliezen van zijn zwager vernomen. Hij weet, de oude zielenleider, waar de driften den mensch brengen kunnen. Voorzichtig heeft hij ge zucht, diep gezucht, maar gezwegen 't gunstig oogenblik afwachtende om met meer gezag 't woord der gezonde rede te laten hoo ren. Hij ligt thans ziek te bed. Bij de processie van Zondag, gansch bekommerd om de zij nen, heeft hij zijn eigen gezondheid verwaar loosd. De zon, stralende op zijn bloot hoofd, heeft 'n lichte ontsteking teweeg gebracht, die den geneesheer bezorgd maakte. De echtgenootea Willekens hebben samen 'n ernstig onderhoud gehad. Gerardien heeft uitleggingen gevraagd, en Casimir's „Vrou wen mogen niet alles weten," heeft ditmaal niet gebaat. Hij heeft uitleggingen moeten geven, maar, als een duiven-aavocaat. Hij deed voor 't oog zijner ega al de beloften schitteren, die zijn gepluimde reizigers hem Zeiven hebben gegeven, haar zelfs eenigs- zins zijn verbolgenheid doea deelen tegen de moorddadige kat, die zulk een schat had doodgebeten. Maar als vrouw Willekens alle.en is, en bij zonder als ze haar Leentje ziet, wanneer de ze tneent ongezien te zijn, en een traan uit haar oogen veegt dan zucht ze diep, heel diep; zij ook brengt dan den voorschoot aan haar oog, en murmelt -in zijn plooien. Voor mij is het niets, voor mij ware 't verlies van heel ons huis niets, 't is toch het zijne maar ons arm schaap ke Och De goede God zal toch weer alles weten goed te maken. En haar lippen prevelden 'a vurig gebed. Leentje laat droevig haar bruin kopje hait- gen. Ze glimlacht nog wel tegen allen, maaf er is iets treurigs in dien lach. De tranen, die zij in de eenzaamheid stort, nemen de rozige kleur van heur donzige kaken weg. Sedert Vrijdag zag zij Geeraert slechts van verre. Hij keek niet eens naar haar venster op. Hij stond niet eens meer biijgemoed haar af tv wachten aan den anderen kant der korrioel- jen haag. 't Kermismiddagmaal, waarop Bloem en zijn. zoon waren verzocht, heeft niet plaats gehad. De buurman had door de meid laten zeggen dat hij niet komen kon, en haar vader had droogweg geantwoord „dat het goed was." Wanneer zij over de straat ging, scheen 't haar, dat iedereen haar met bijzondere aan-, dacht bezag ja, zelfs hier en daar meende zij 'n spottend lachje te hooren. iWordt vervolgd, Jj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6