HtT& r,concer| - «sslt süï 4 -L_ lOGSL Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. Zaterdag 23 Juni 1923 46st© Jaargang No. 14468 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. STADSNIEUWS. 10-jarig bestaan der Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Luxor Theater. Gymnastiek-]eest. AGENDA 24 JUNI V AGENDA 25 JUNI Nyarasameer, door het Congo-gebied en Gemengd koor „Polyhymnia". J. J. WEBER ZOON Fabrikanten Haarlem Wi het begin van het kleine, smalle straatje, dat uitkomt in het centrum van onze goede Een mooie prestatie. Verlof Drankwet. DE PLANNEN TOT KANALISATIE VAN WEST=FRIESLAND. De abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0,25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 1 Haarlem. ^Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag, en aanbod-advertentiën 14 regel* 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij voortfliVbefalinjJi No. 10. Amice, De malaise heeft natuurlijk aan de bou werij ten onzent niet veel goeds gedaan. Maar toch staat ze niet geheel stil. Dit ont waart ge, wanneer ge het zeldzaam gewor den buitenkansje hebt een droog uurtje te treffen om een rondrit door de gemeente te maken. En het valt dan erg mee. In het Zuiderhoutpark is het nog erg stil. Daar zag ik, behalve de reeds eenigen tijd afgebouwde imitatie-kasteelèn in imitatie zandsteen van de N.V. „Stabiel'', aan de Crayenesterlaan, de kapitale villa van den heer Struben, die onlangs gereed gekomen en dicht bij de villa „Plantlust" gelegen is. Tussshen deze beide villa's is men bezig aan de fundamenten voor een nieuwe wo- ning en wat oostelijker nadert een dubbele villa haar voltooiing. Voor het overige heerscht hier stilstand. Drukker is het in het kwartier beoosten de Heemsteedsche Dreef, waar ik meer dan 10 hoerenhuizen in aanbouw telde. Er begint hier wat meer teekening in dit stadsdeel o neen, dorpsdeel bedoel ik natuurlijk te komen, wat ook wel noodig is, want het algemeen aspect van dit zoo royaal ont worpen kwartier is nog tamelijk embryonaal. Ook in „Bosch en Hoven" heerscht be drijvigheid. Aan de Overboschlaan kwam een zestal heerenhuizen zoo goed als ge reed en o heerlijkheidl een juweel van een tennisbaan in gravel uitgevoerd en worden voor een zestal andere huizen reeds uitgravingen gedaan. Aan den vijver met zijn schilderachtig begroeid eilandje heeft de heer van Sarobeek zijn onlangs voltooide [Villa in gebruik genomen en wacht hier met den architect Nederkoorn, die terzijde van hem een fraai met riet afgedekte heerenhui- zinge heeft neergezet, de eerste tonen van den nachtegaal. Aan de Noordzijde van het oude landhuis, dat nu tot café-restaurant is ingericht waarom laat men die klók aan den voorgevel toch altijd op 4.55 staan? nadert een derde villa bare voltooiing. Als we nu den Heerenweg oversteken -oppassen, want het is hier bijna zoo druk als Op Piccadilly Circus zien we dat grondwerkers op den hoek van de Laan van Rozenburg aan de fundamenten voor een blok woningen bezig zijn en verderop, in de Laan van Bloemenhove, welke de Laan van Rozenburg met de Zandvoorfsche Laan verbindt, is onlangs een blok van 11 wonin gen gereed gekomen, terwijl er aan de OVêrzijde nog acht in aanbouw zijn. Men maakt hier, evenals in de „Kasteel"-wo- ningen aan de Crayenesterlaan, gebruik van gepetste sintelblokken in plaats van bak- steenen. Men bouwt er wel vlugger mee en 't materiaal is vermoedelijk ook goedkooper, maar of het dezelfde duurzaamheid heeft, zal nader blijken. Aan de Oostzijde van de Koediefslaan, die aan die zijde verbreed is, zijn een vier tal nieuwe huisjes gereed gekomen en wachten een viertal andere op den hoek van de Crayenesterkade, tegenover den Blee- kersvaartweg, op voltooiing. Verder zijn aan deze zijde van de gemeente nog eenige klei nere perceelen aan de Landzichtlaan en de Cloosterlaan in aanbouw of juist gereed ge komen. En hiermede is van het Noordelijk gedeelte van Heemstede zoowat alles gezegd, naar ik meen. Als ik nu de Koediefslaan terugrijd en den Heerenweg naar het Zuiden insla, heb ik weinig nieuws te zien. Aan de rechterhand alleen de in aanbouw zijnde villa van den heer van Empelen. Voor het overige staat de bouwbedrijvigheid hier stil. O ja, nu ik hier toch eenmaal ben, kan ik nog wel het pas verbouwde en vergroote R.-K. Patro naatsgebouw vermelden, dat in het oude „Posthuis" zetelt en de vraag stellen, waar om men toch dien baksteenen gevel, na hem te hebben afgebikt, weer overgepleisterd heeft. Toen de gevel bloot lag en die prachtige roode baksteen te voorschijn kwam met een kleur zooals alleen de ouder dom kan geven, vroeg ik een vakman, dien fk er aantrof, of die heerlijkheid nu weer achter de pleister verdwijnen moest. De man keek me aan, of hij wou «eggen: jij hebt 't lek gevonden en zei met overtuiging: ja, meneer, 't is zonde en jammer. Ik was het volkomen met hem eens en herhaal: 't is zpnde en jammer. Jammer is ook, nu ik toch eenmaal hier in de buurt ben, dat de breede berm van den straatweg tegenover de kerk in zulk een erbarmelijken staat verkeert, dat hij den fraafen aanblik van het voorplein geheel be derft. Jammer is verder, dat de timmer manswerkplaats bij het Patronaatsgebouw nog niet geamoveerd is en wij op den na tuurlijken dood van die verfomfaaide keet moeten wachten. Kan de heer van Harden broek, die hier_ dagelijks langs rijdt en het buitengewoon geluk heeft gehad twee maan den eerder raadslid te worden, hier geen goed woordje doen? 't Zou zoo'n prachtig begin zijn voor een communale carrière. Van de Kerklaan naar de van Merlenlaan kan het notitieboekje gesloten blijven. Aan de van Merlenlaan zelf is echter iets nieuws in wording. Daar worden n.l. de voorberei dingen getroffen voor de stichting van een nieuw villapark. Het terrein, dat zich uit strekt vanaf het Noorsche huis in die laan tot aan Groenendael aan de eene en den Heerenweg aan de andere zijde, is het eigen dom van de firma van Dam en Zonen te Amsterdam (dezelfde, die het land van Ho boken te Rotterdam heeft gekocht, waarover zooveel te doen is geweest). Deze is nu be zig wegen op dat uitgestrekt terrein aan te leggen en verder alles gereed te maken voor de exploitatie. Dit werk wordt ondernomen do«r Heemsteedsche werkloozen, zoodat de gemeente daarvan ook profiteert. Van schilderachtige terreinverheffingen wordt ge bruik gemaakt om een mooi geheel te ver krijgen. Naar ik hoor, zullen ruim 70 villa's gebouwd kunnen worden in dit van Merlen- park dat tot het mooiste gedeelte van Heemstede gerekend zal mogen worden, wanneer de bouwers althans hunne huizen met evenveel piëteit verzorgen als de na tuur. Ik rijd nu de mooie van Merlenlaan uit en zie in de breede Valkenburgstraat, die het verlengde van de Raadhuisstraat vormt, dat aan de rechterzijde een bouwblok van een tiental woningen in staat van gereed heid verkeert en dat daartegenover gewerkt wordt aan de fundamenten voor een nog grooter blok. Verderop, aan het Valkenbur gerplein (Westzijde), verrijst een groot hoekperceel, waar, naar ik vernam, een lunchroom gevestigd wordt, die in deze ver latenheid zeker niet te Iaat komt, maar wie ik niettemin het beste toewensch. En, wanneer ik de nog kale Molenlaan insla, die recht op het bekende Molentje van Groenendael gericht is, valt mijn oog op een kapitale, met riet afgedekte villa, die ter rechterzijde van de nieuwe brug over de van Merlen-vaart gebouwd is en door den eigenaar zelf, den heer Stuvé uit Amster dam, betrokken zal worden. Nu gaan we naar de Molenwerf. Ook hier is een geheel nieuw woningkwartier in wor ding, maar van meer bescheiden allure. Hier heeft de aannemer Turkenburg reeds een dertigtal arbeiders- en middenstandswonin gen gebouwd en het plan ia om op het IA H.A. groote aangrenzende terrein, dat de gemeente voor dit doel van den heer Aute- retsch gekocht heeft, nog meerdere wonin gen van dezelfde categorie te doen verrij zen. De aandacht verdient, dat van eerst- gemelde 30 huizen de gemeente een vijftien tal voor zich heeft doen reserveeren om deze ter beschikking te kunnen stellen voor hare beambten, die om een woning verlegen zitten en deze bezorgdheid van hunne werk geefster wel apprecieeren zullen. Het is hier de buurt van „Insulinde'*' en de hier ontwor pen wegen zullen namen ontvangen, ontleend aan de eilanden van onzen Oost-Indischen Archipel: Javalaan, Lombokstraat, enz. Het wordt dus: „de Indische buurt", in den volksmond. Hiermede is de ommegang voltooid. Ge ziet het, amice, al kan van bouwwoede niet gesproken worden, men kan toch niet van ons zeggen, dat wij bij de pakken neerzitten. En ge zult eens zien, hoe de bedrijvigheid nog zal toenemen, wanneer eenmaal de de pressie achter den rug is. Bouwterrein is er nog plenty en „benauwde" Haarlemmers worden met open armen ontvangen, met of zonder annexatie en sans rancune. Ik weet niet, amice, of gebruikt men ter bestrijding van Hcofd- en Zenuwpijnen, Griep, Lendenpijnen enz. Het tast de kwaal direct in haar oorsprong aan en stilt de pijnen onmiddellijk. wordt door talrijke doctoren warm aanbevolen en is bij alle Apoth. en Drog. a 0.80 en 2.00 verkrijg baar. Importeur: A. J. AMEYE, Amsterdam. stoppertje houdt. Het is een onschuldig spel voor ouden en jongen. De jongen doen het op de manier van Wilde Bob" in het boek van Kievit en de ouden doen, zooals ik, en nemen een schuilnaam, als ze schrijven. In beide zit bekoring. Tenminste als je zorgt, dat ze je niet vinden kunnen. Ben je ont dekt, dan is de aardigheid er af. Maar ge lukkig heb ik de reputatie van mijne jeugd kunnen handhaven en ben nog even onvind baar als de Roode Pimpernel. Tenminste tot nog toe, want de speurders zijn van een ge slepenheid, die aan het wonderbaarlijke grenst. Het eindigt nog met bloedhonden, dat zult ge zien. Gelukkig echter ben ik nog al anaemisch. Men heeft mij eerst versleten voor den Edelachtbaren Heer Zegwaart, die ervan ver dacht werd zich in stilte te oefenen om een onweerstaanbaar debater te worden in kies- vereenigingen. Na mijn philippica aan zijn adres moest men een ander zoeken en viel de suspicie op een onzer getoogde heerén, wat een groote eer voor me was en nog la ter verhief men mij zelfs tot wethouder de zer gemeente. Waar dat eindigen moet, weet ik niet. Over een maand ben ik vermoedelijk lid der Provinciale Staten, daarna lid der Gedeputeerde Staten Senator, om te ejndi- gen als Minister-President, maar dan niet van Boelgarije s.v.p.l Ach, als ze eens wisten, amice, wat een doodgewoon scribentje of het was, die zich j tooit met den naam van Uw steeds verknochten PEREGRINUS. Of dit de officieele naam zal worden, weet ik niet. Ik verzin maar wat. De Commissie voor de Gondelvaart, welke gehouden zal worden op Zaterdag 7 Juli, bij de Nationale Zwemwedstrijden in het Z. B. Spaarne, vernoemt van verschillende zij den, dat die hooge kosten, verbonden aan hel versieren der vaartuigen met bloemen en planten, velen weerhoudt deol te nemen, De Commissie wil gaarne, ter vergrooting van de deelname, bepalen, dat ieder volkomen vrijheid behoudt een versiering naar eigen ikeuize aan le brengen. Men kan dus bijv. ook volstaan met het pavoiseeren der vaar tuigen. Elk bezitter van een motorboot, schuit, wherry, giek, zeilvaarluig, roeiboot of kano, kan dus geheel naar eigen keu-ze versieren, met zijn vroolijk opgetuigd scheepje het feestterrein opfleuren en een mooie ligplaats op het wedstrijdterrein innemen. In herine- ring wordit gebracht, dat prachtvolle kunst voorwerpen en medailles voor de gondelvaarl zijn Uitgeloofd. De inschrijving geschiedt kosteloos ten kontore van den heer A. van Amsfel, Ged. Oude Gracht 47 tot uiterlijk Zaterdag 30 Ju ni. Afvaart der booten Zaterdag 3 Juli 's mid dags 1.15 vanaf de Friescthe Varkensmarkt (oregeseer bij de Roei- en Zeiilvereeniginig „Het Spaarne") waar booten gereed liggen om ihet geheel te sleepcn naar het wedstrijd terrein aan het Z. B. Spaarne. Van de week heeft de directie van Luxor- theater voor een pracht-progranima gezorgd. Het is een model van genoeglijkheid en smakelijkheid en bewijst hoe een aantrekke lijk programma door iedereen kan genoten worden. Op de vleugelen der muziek, die altijd goed is in Luxor, gaat de bezoeker eerst een tocht in Spanje m&hen. Dat is' een prachtige gekleurde natuuropname. Twee oer komische films, Sefff laat zich niet begraven en Ver zekering tegen ongelukken, doen alle bezoe kers dan schateren van het lachen. Dat zijn twee pracht-staaltjes er van hoe een humo- Verschil van meening bestaat er over doi rtsüsehe film weisprekend en smakelijk^ kan Hotel „Spoorzicht Stationsplein Ma- 1 zijn als een dolle klucht. Wat niet veed ge- t t-m w ,^n- V,°.1? ,cert' beurt in bioscopen, spraken alle toeschou- Tuin Melkinrichting v.h. van Bruggen Den wens er hun tevredenheid over uit. En sveer- Hout Strijkorkest. j klonk zelfs applaus. Dan nog een even aar- Voormahg Sociëteitsgebouw, - Gr. Hout- dig teekenfiimpje: de mechanieke danseres, straat, hoek Gr. Markt - Tentoonstelhng Het gedeelte wordt dan besloten met bewon en demonstrate deren,swaardige behendigheidsstaaltjes vap gelijks klokslag 11 en 12 uur 2, 3 en 4 uur, den jongleur Verra. Een aardige sport om „Rusthoek" - BlTemendaal - concert. -te doenI Na d* ')au^ d« m* Bloemendaal - Hotel „Vreeburg" - Ten- Zweden dwars door' den Congo. toonstelling Tuinbouw en Plantkunde. ne7^ ^.„r, Mri ai alt o. j zijn dragerskolonne, van het groote Vic- o Ct Sudan naar Egypte, met al zijn vermoeienis- oocieteit »jbt« Bayo Capella-koor sen en gevaTen. „Ons Genoegen" 8 uur Bevolkingsbureau Men weet niet wat meer te bewonderen de van 8—10 uur. prachtige natmirtaferwlcn en kijkjes op Voormalig Sociëteitsgebouw - Gr. Houtstr. Afrikaansche beschaving dan wel de inspan- hoek Gr. Markt Tentoonstelling en de- ning die vereischt wordt om zulke fraaie monstratie der wereldklok Dagelijks filmopnamen in dergelijke moeilijke omstan- klokslag 11 en 12 uur, 2, 3 en 4 uur, s digheden te krijgen. Leeuwien- en nijlpaarden- t!vUUf' sa' a t AO jachten, krijgsdansen en inlandsche feesten, Sint Elisabeth s Vereemg.ng - Jansstr. 49 - prachtige gezichten op landschappen, in oer- Van 2—1half 3 aanvragen om verster- wouden en op negergewoonten wisselen el- middelen voor arme zieken der kaar in aangename volgorde af Men krijgt u "x i n ir t er °en volledig beeld van Centraal Afrika „Hanzegebouw - R. K Jonge vrouwen- De der mu7.i{,k was hed goed en bond, Declamatie en Tooneel van half 8 0rls ,du.nk| dat een ®°^a eenig geroemde film: Met Prins Willem van I kinderen graag vermeden worden. De mooie Concert in hel Bronfiebcuw l'ark. De weerprofclen hadden zóóveel goede dingen voorspeld van den 21slen Juni, als tie zomer zijn intrede behoort te doen, dal hel bestuur van Polyhymnia besloot, op dien dag een openlucht-concert te geven. Als ik mij wèl herinner, dreigde Pluvius nog even den boel in '1 honderd le sturen, en ik ge- vraag of een of andere sport goed is voor loof zelfs dat er hier en daar nog wel nat- onze jongelieden. Maar de beoefening der gespetterde stoelen en tafeltjes wanen. Mocht gymnastiek heeft zeer weinig bestrijders. In- bet hensch nog erger geweest zijn. dan lie- tegendeel. Als om strijd wordt de beoefe- iken ik gaarne dat ik slecht uit mijn oogen ning der gymnastiek aanbevolen, hol) gekeken; maar ik had er een goede re Het is daarom zoo gelukkig, dat wij in den voor: heel mijn aandacht werd rn be- Haarlem zoo'n flinke gymnastiekvereniging slag genomen door wat er in den muziek- hebben en dat het in die vereeniging zoo koepel te hooren was. goed gaat. Daar waren allereerst de frissche jongens- Week aan week oefenen zich de leden en meisjesstemmen van het goedgeschoolde onzer Haarlemsche R. K. Gymnastiekver- kinderkoor dat denzelfden naam draagt als eeniging „Ursus" en van de Patronaten, •die van hel groote ensemble. Dat hot met Alle moeiten die zich de jongelieden bij geen slechle keuze voor den dag kwam, be- die oefeningen getroosten, willen zij beloond wees de altijd' frissche muziek van Worp, zien door de belangstelling op de uitvoe- lust in ooi-even wichtige stuik van H einze, de ringen; die tweemaal per jaar worden ge- liederen van Loots, Zweers, de beide knappe geven. stukjes van Wierts. Ik heb dit koor gehoord, A.s. Zondag heeft zoo'n uitvoering plaats, loe.n hel nog pas was opgericht. Er waren om 2 uur, in het R. K. Sportpark, aan de toen te weinig goedklinkende jongensstem- Molénwerfslaan te Heemstede, men, maar dit euvel is nu geheel weggeno- Wij vestigen op dit feit bijzonder de men. Thans had de heer 'Hespc materiaal ge- aandacht van Haarlem's Katholieken, noeg om alles met zijn bekenden zin voor Gaat daar heen! Bekroont door Uw be- even'wir.ht om le zetten in schoonen klank, langstelling het werk der gymnasten en he il oe prachtig week klonken de werkjes van zorgt daarmede u zelf een aangenamen Wierts, wat waren de sopraantjes mooi ge- middag. Het programma vermeldden wij registreard, en hoe stevig contrasteerden hier- reeds Donderdagavond. Daaraan voegen wi| legen de altstemmen. Al te stevig somwijlen, nog foe, dat de zoo gunstig bekend staand® want zij weiden ook wel gesteund, en dat muziekvereeniging „Euphonia" het feest zal is zeer begrijpelijk in de open lucht, door opluisteren en dat de toegangsprijzen voor de stem van den directeur die met een ver- niemand een hinderpaal kunnen zijn. D® bluffende lichtheid zich in dat hooge register organisatie van zoo'n feest kost 300 gulden, beweegt. De kas kan dat niet lijden. De entree- Er was ook veel zorg besleed aan de uit- gelden moeten deze kosten goed maken, spraak, in 't bijzonder der consonanten. Hel Laat daarom het bestuur van „Ursus" zien, sloot alles als een bus, het rythme was door- dat Haarlem's Katholieken zijn streven gaans strak gehouden en er werd prachtig waardeeren en gaat in drommen naar het op toon gezongen, ook in de nummers zon- Sportpark. I der begeleiding. Het is een kinderkoor ge- worden, dat op dit gebied de ledige plaats hier in Haarlem reeds schitterend aanvult niet alleen, maair dat ons ook in de toekomst nog menig genotvol uurtje bedooft. j Wil het genot ongerept zijn, dan dienen natuurlijk grove declamatiefouten als in jEens zeker breekt zijn paaschdag aan" of b.v, in „O de bruine de geurige zon nige hei" tot in den grond te wonden uitge roeid. 't Is waar, kinderen zingen graag naar heit metrum. Maar niet minder waar is het, •dat deze heel dikwijls hinderlijk optredende fouten in de declamatie, zoo er vanaf 't eer ste oogeniblik duidelijk op gewezen wordt, heel wel te vermijden zijn en dooir de tot 9 uur Zangvereen. „Zangkunst" 8 u. Ledraconcè'rt H O V is om T°OT de s<*°oIjeugd te vertoonen. Het is een leerzame les in aardrijkskunde. Brongebouw 8 uur. De Zondags- en nachtdienst der Apotheken nl'™Tf - wordt deze week waargenomen door en aan 1 n stukje: de directie zorg de fa. C. G. Loomeyer en Zn., Balterjoris- voor een Prachtprogramma, straat 11, en de Park Apotheek, Klever parkweg 13. - 1 Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout- straat 78 is des Zondags en 's nachts ge- LANGS DEN WEG. opend. i Bloemendaal Hotel „Vreeburg" Tentoon- stelling Tuinbouw en Plantkunde. k'lanik, de frischheid der voordracht stelde schadeloos voor veel. Natuurlijk zijn er op 't winteroomcert alléén lofprijzingen. Natuur lijk! Maar ook het groote koor, het steeds groeiende en stevig gefungeerde „Polyhym-1 nia" zelf, mag over dit tuimccmcert méér dan tevreden zijn. Naast twee werken van vroe- geren datum, zong het de beide koreni waar mee het onlangs op den wedstrijd te Am- sterdam in de afd. van Uitmuntendheid den OpticidlS tweeden prijs behaalde. Als wij werk werd' i/,.in toen uitgevoerd het in 't vorige jaar ge- ROniIlgStraat I" schreven „Ellen". Men mag, in aanmerking gienomen dat de componist Ohnaa den herinnering had, is bij serieuze, goed! tekst van Fred, van Eeden met ge- Barometerstand: 770. Vooruit. OPGAYE VAN« mooien heel in muziek heeft „verklankt", toch ge rust spreken van een geslaagd werk, dat den zangers geen onmogelijke, geen onmuzikale eisohen stelt. Daarbij is de opzet heel mooi gevoeld dooT den componist en Hespe gaf het met zijn koor stemmingsvol terug. Dal R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 39 uur. R. IC Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- Resumeerende kunnen wij eindigen met er uitnemend gezongen werd, bewijst alreeds het feit, .dat het werk, op toon ingezet, aller prachtigst op toon werd gesloten. Ja, ook muzikaal is Pbly.hym.nia stevig gefundeerd. Het verplichte werk van Deni Hertog, waarvan de muziek maar heel zelden iets heeft dat naar mijn gevoelen is ontbloeid aan den schoonen Idkist van Guddo Gezelle, bood heel wat meer moeite om den vereischten diapason te bewaren. Het sloot in Gis In- plaats van Fis, rees alzoo een heden toon. De muis. jzr konieu in dit werk wel plaatsen die oen eigenaardige bekoring oefenen door klank werking, alsook in „Tranen" van denzelfden oomponist le vinden zijn. Zoo is de koor- klamk op onlwekken zal 't" in 't bijzonder Spaamestad, heeft zidh in de stille vroegte bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. cen groepje inenschen saamgeschoold, waar-» (e vermelden en Polyhymnia zong hier prach- van 912 uur, n.ra. van 25 uur. Zater- door de nauwe ingang bijna geheel versper! I Hg stabiel. Anders blijft het in dit werk: dags alleen van 9—12 uur is. Allen staren naar den grond. Niet met die] „uncj kejn Ende". Alleen tegen 't slot komt R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine pen ernst, alsof het de onitdekikiing van een jets dat naar polyhonie zweemt. Als men Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. goudader of een anderen grooten schat gold. z<)0 ,je werken van eien MlulrigaaIvereeniging van half 11 tot half 12, des nam. van 3 Neen, lachend, als hebben zij het grootste 0f een Palestrinakoor beluistert en men ziet tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon p lei zier, kijken zij omlaag. Het voorwerp ]loc droevig weinig er van al die schoonheden 2981 hunner interesse is een klein, nietig wezentje: 1 der oude meesters wordt teruggevonden bij Marthavereeniging - Bloemhofstraat jonig muisje. Is heit 't oudierlijik huis onl-1 h»en <Iie de koorliitteratuur in onze duigen Betrekkingbureau voor vrouwen Alle vlucht, om eents wat van de wijde wereld te dienden te verzorgen, dan is men ras „des werkdagen van 10—12, van 2—4 en van aanschouwen, wlier klatergoud wol anderen j Horens miide". Het „Domine salvam fac Re u-u u-ur',.., r, dan «en piepend muisje verlokt? Of is het ginam" dat dit jaar nog wel veel zat gezon- Bisschoppehjk Museum Dagelijks, uitge- verdwaald geraakt en zoekt het nu vergeefsch gen worden, en vooral Olman's „Droom- nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe- naar dcn TCoh,en W€g? gan lijk. Angstig trippelt het diertje op en neer. Eeni- De St. Vincetltius-Bibliotheek is ge meters de steeg in, dan weer terug tot geopendi hen hocik, om weer, angstig voor die men- Groenmarkt 22, Woensdag van TA9 uur. schen, die het maar lachend blijven bespion- j neeren, de steeg terug in te schieten. Doch Jubileum. P0'^ 'n d'' straatje naderen menschen. Het (Kiertje is ingesloten. En dan plots ijlt het Dinsdag 24 Juli a.s. hoopt de heer A H. ondier amjstlg gepiep vooruit, den hoek om, Frensen dien dag te herdenken, waarop hij om te verdwijnen achter een openstaande vóór 40 jaar als letterzetter bij de firma huisdeur Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op Het geva'l is daarmee lei» einde. De men- ge van ver-de afd particuliere zetterij. schen kunnen uileen gaan vrouwe" waren fraai in klank gezet. De mooie, welluidende tenorstem van den heer Jan Mensen bracht in het pro gramma een afwisseling die velen blijkbaar op prijs stelden. Hot is zijn eerslc optreden; en totdat wij liem in de concertzaal hooren, heeft hij schoon de gelegenheid, de teksten die hij in een vreemde taal zal zingen, te be- studeeren; zich de moeilijkheden der uil- spraak eigen te maken; het rythme van een toonstuk van binnenuit aan te voelen. Van iets donkerder getimbreerd klonk dan i'k ze zijn sympathieke tenorstem, die mij thans R. Brugman om verlof, tot het verkoopen volgehouden studie iets heel bijzonders te maken. Mijn beste raad, die ik den zanger kan geven is, zich vootloopig te bepalen tot het zingen iin onze eigen taai, om zoodoende de voile aandacht te kunnen concentreerenl op de toonvorming. Taalstudie is een le ernstig vak om zoo maar „en passant" te» behandelen. De pianobegeleidingen klonken zwakjes ca erg schoolsch. G. J. K. In de show-room van den heer C. L. J. van Lent, aan de Raadhuisstraat te Heem stede, is tentoongesteld de Indian-motor, waarop de Jac. G. v. Vliet den vijflanden- tocht van Nederland over België, Luxem burg, Frankrijk naar Basel in Zwitserland reed, een afstand van 800 K.M. in 19 uur 54 min. Zooals de heer v. Vliet met ziin motor is thuisgekomen, is hij tentoongesteld, dik onder de modder, wat wel afstak bij den fraaien krans, waarmede de motor versierd, is, een geschenk aan den heer v. Vliet, aan geboden doot de firma Stokvis, hoofdagent der Indian. Mede is tentoongesteld de fraaie beker aangeboden door de motor-* club „Kennermerland". Een groote foto, den aftocht voorstel lende van den heer v. Vliet aan de Hout-i poort, benevens de officieele controletijden der politie-autoriteiten zijn er te bezichti gen. Een en ander trok den geheelen avond! veel kijkers. Bij een bezoek gisteravond troffen wij er den heer v. Vliet iuist even, die nog vol genoegen sprak over zijn heer lijken rit, vol emoties, maar vooral over .zijn motor, die trots de 40.000 K. M., die zij reeds had afgelegd, nu, zonder het min ste 4efect dezen afstand in zoo korten tijd aflegde. Ingekomen is een verzoekschrift van 4 MU8ESSS3SS (Vervolg). Dat er in 't vervolg meer schepen van en naar Alkmaar de spoorbrug zullen passee- ren, is mogelijk, of dat evenwel grootere schepen zullen zijn, is zeer de vraag, maar ook de Spoorwegmaatschappij zal wel een hoogere brug wenschen, le. omdat die een beperkter aantal uren open gesteld behoeft te worden; 2e. omdat de bestaande brug niet is ingericht voor dubbel spoor, waaraan om tal van redenen toch groote behoefte is, en eindelijk, wijl het rangeerterrein te beperkt is, doordien de brug te dicht bij de stad ligt. Moet evenwel een hoogere brug, ingericht voor dubbel spoor, gebouwd worden, dan zou het toch heel wat voordeeliger zijn, die te bouwen over 't bestaande Gr. Noord- Holl. kanaal, eenige honderden meters ten Noorden van de thans bestaande brug. De kosten van aanleg en onderhoud van een geheel nieuw, 40 meter breed en nage noeg 3000"meter lang kanaal met de noodige kaai- en havenwerken zouden toch zeker niet meevallen. De korte bocht in 't Gr. Noord-Holl. ka naal, even ten Oosten van de Vlotbrug, over welke bocht in 't Rapport wordt geklaagd, zou kunnen worden afgesneden, door het kanaal met een groote boog van de gewraak te bocht te laten samenvallen met de bocht in 't Kanaal bij den Omval. Het totaal der kosten daarvan zou niet zoo bijzonder groot behoeven te zijn. De verbinding van Schagen met het Gr. Noord-Holl. Kanaal schijnt mij geheel on- voldoende. In 't Rapport lezen wij betrekkelijk de verbinding van Kolhorn met het Gr. Noord- Holl. Kanaal bij Stolpén, waarvan het ka naal naar Schagen een zijtak is: „Te Schagen moet hef kanaal (Stolpen- Kolhorn) den spoorweg ongeveer loodrecht snijden. Daar als algemeen beginsel is aangenomen, dat de spoorbruggen -net den onderkant minstens 3.50 M. boven den ka naalstand moeten liggen (voor de groote schepen, die men zeg* daar te verwachten toch zeker nog te weinig!) is het onmogelijk hel' kanaal vlak langs de bebouwde kom van Schagen le voeren, daar het spoorweg-em placement vlak bij die kom ligt. Het kanaal moet zooveel Noordelijker liggen dan het spoorweg-emplacement, dat mogelijk is, een voldoend flauwen oprit van het emplacement naar de spoorbrug te maken." De spoorbrug moet dus op vrij grooten afstand van het dorp. gebouwd worden, om dat de spoorlijn geleidelijk aan van het sta tionsemplacement naar die brug omhoog moet loopen en 't gevolg hiervan is weer, dat het kanaal Stolpen-Kolhorn niet langs de kom der gemeente Schagen zal gaan, maar helaas dicht 1 ngs den Omringdijk. Schagen wordt dan met het kanaal Stolpcn- Kolhorn verbonden door een opvaart, een doodloopend einde, maar juist het deel van 't kanaal Stolpen-Kolhorn, dat o.m. een kost bare spoorbrug, verhooging van den spoor dijk en eene voor Schagen minder gewensch- te richting noodig maakt, zal beslist onnoo- dig blijken, daar het noch door groote, noch door kleinere schepen zal worden bevaren. Wel zegt het Rapport, dat het kanaal Stol pen-Kolhorn moet dienen voor grootere schepen van en naar den Wieringermeer- polder en vervolgt, zeer terecht, dat de kleinere schepen de voorkeur zullen geven aan den veel korteren weg Kolhorn-Lutje- winkel-Langedijken-Alkmaar (No. III der ontworpen kanalen), maar die grootere sche pen zullen daar wel blijken te zijn, zeldza mer nog dan 'witte raven. Met den langoren weg, in tegenstelling van den korteren, wordt blijkbaar bedoeld niet de weg naar Schagen, maar die naar Alkmaar en 't ware dan ook juister No. 2 van de ontworpen ka nalen eenvoudig te noemen het kanaal Stol pen-Kolhorn of Alkmaar-Stolpen-Kollhorn. De kleinere schepen zullen, zooals 't Rap port zegt, de voorkeur geven aan den veel korteren weg, maar is het dan niet jam mer, dat de begeerde grootere schepen ge dwongen zouden zijn f?en veel langeren weg te kiezen? Is het dan onmogelijk, de vaart Kolhorn-Grootebroek-Alkmaar zóó te ma ken, dat ze ook geschikt is voor grootere schepen? 't Is toch beter één goede vaart dan twee vaarten, waarvan de eene te lang en de andere te smal en te ondiep is. Maar ik houd mij overtuigd, dat de Wieringer- meerpolder geen behoefte aan grootere sche pen zal hebben, en, zoo daaraan al behoefte mocht ontstaan, dat dan die grootere sche pen zeker hun weg niet zouden nemen over Kolhorn-Stolpen-Alkmaar-Purmerend naar Amsterdam, maar, dat ze den korteren, veel minder lastigen weg zullen kiezen van Me- demblik over het IJselmeer. Het zal blijken, dat men door de verbin ding Stolpen-Kolhorn honderdduizenden guldens der gemeenschap zal hebben geof ferd aan een utopie en dat de belangen van Schagen en omgeving er noodeloos door zul len zijn geschaad. Een flink kanaal met sluizen, waar die niet gemist kunnen worden, van niet te kleine afmeting (wijdte 7 M., slagdrempel diepte 2.50 M., schutkolklengte 40 M. b.v.) van 't Gr. Noord-Holl. Kanaal, aanvangende iets ten Zuiden van Stolpen en loopende ten Zuiden van Schagerbrug naar de Menisbrug bij Schagen en vandaar over Oudkarspcl naar Alkmaar, zou» naast een flink kanaal Kolhorn-Oudkarspel-Alkmaar, een zegen zijn voor heel het' Westelijk deel van West- Friesland. De vaart van Schagen op Alkmaar gaat nu over Schagerwaardsluis, westelijk langs Slootgaard, Waarland, Bleekmeer en Nieu- wepolder en verder langs de Westelijke ringvaart van den Heerhugowaard, en nu is het wel opmerkelijk, dat van verbeteiing van de vaart Schagen-Schagerwaardsluis en verbreeding van die sluis geen sprake is. Dirkshorn wordt daardoor beter verbonden met het verderaf gelegen Alkmaar dan met het' naburige Schagen. Hoorn ligt nu aan de Zuiderzee, maar zijn eenmaal de Zuiderzeeplannen tot uitvoering gekomen, dan is de zee veranderd in een be trekkelijk kleine zoetwaterpias, het JJsel- meer. Hoorn, dat nu al niet in gunstige con ditie is, zal zeker eenig voordeel kunnen hebben van den nieuwen Zuid-westelijken ■older, maar Amsterdam is niet ver en voor de bewoners van den nieuwen polder gemak kelijk, zoowel le land als te water, te berei ken en daarom is 't, voor Hoorn van 't grootste belang, dat gedaan wordt, al wat mogelijk is, om de concurrentie 't hoofd te kunnen bieden en daartoe behoort ongetwij feld een korte verbinding van deze stad met- hel Gr. Noordholl. kanaal. Wel is een kanaal verbinding langs den tegenwoordigen Zui derzeedijk naar Edam en vandaar naar 't Gr. Noordholl. kanaal bij Ilpendam in de ont worpen Zuiderzeeplannen in uitzicht gesteld, maar die weg is niet kort genoeg; een ver binding van Hoorn langs de Trekvaart met het Gr. N.kanaal is veel meer gewenscht, maar die vaart', nu door den Omringdijk in tweeëfc gedeeld, is in den tegenwoordigen staat v%n heel geringe waarde. Bij Schardam zou een flinke schutsluis moeten komen en| de vaart zou moeten worden verbreed en( verdiept. In 't Rapport lezen wij omtrent deze vaart4( „Ten aanzien van de verbinding van Hoorn met Amsterdam is nog onderzocht of de aanJ leg der kanalen niet zoodanig zou zijn in t« richten, dat een korte binnenverbinding werd' verkregen. Het oog was daartoe gevallen op de even- tueele verbetering van de Trekvaart der, Zes Steden, die in oude tijden de waterver-1 binding \pn Hoorn met Amsterdam uit* maakte.'' „De uitvoering van dit plan stuitte opl groote geldelijke bezwaren. Ten eerstaj maakte het te Hoorn toch eene verbindind met de zee noodzakejijk en vervolgens bi| Schardam een (schut)sluis om uit de Wes-. terkogge op Schermerboezem te komen vervolgens moest een aanzienlijke verruiminj van de Trekvaart plaats vinden, die t( Oosthuizen, te. Hobrede en te Purmerend, alleen aan de Becmsterzijde kon plaats vin-, den, waar een weg op den dijk ligt zoodati over groote lengte een nieuwe Beemsterring- dijk zou zijn te maken." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1