/an Wet en Wetgeving. UITEN LAND Derde Blad. 23 Juni 1923 MEDISCHE PRAATJES. L EFDE OVERWINT 't Is 't lokaal der sociëteit van Willekens LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Een pleidooi van Harding voor toetreding van Amerika tot het Hof van Int. Justitie. Rebellenbeweging in Albanië. Minimum standaardloon voor de Engelsche mijnwerkers in het Lagerhuis verworpen. Hitte golf in Amerika. Onder de Telegrammen: Frankrijk adviseert den Volkenbond ten aan zien van de quaestie der wederkeerige waarborgverdragen om verdra gen van algemeenen en voorwaardelijken bijstand te verbinden met bij zondere conventies, voorziende in onmiddellijken militairen bijstand. De regeering te Angora verklaart, dat de brand van Smyrna geen oorlogs ramp, is en eischt derhalve uitbetaling der verzekeringssommen door de buitenlandsche assurantie-maatschappijen. De eerste drankvoorraden onder zegel aangehouden. Een inval bij de „Daüy Herald". Amerika treedt op tegen het inbeslagnemen der schoeners door Rusland. DE BESTRIJDING VAN DEN ROOK BOVEN LONDEN, GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON VLEKTYPHUS. j Daar de ervaring geleerd heeft, dat zeer 'vaak verwarring plaats vindt tusschen do twee aandoeningen n.l. den buiktyphus en de vleklyphus, welke bedde niet zelden in de wandeling met den naam van „typhus", be stempeld worden, lijkt het mij niet ondien stig ditmaal eens iets te vertellen over de ■laatstgenoemde, n.l. de vleklyphus te meer 'laar deze zich af en toe wel eens doet gc- jvoelen. Beide aandoeningen nu, verschillen dn menig opzicht zooveel van elkander, ter- wijf bovendien de vleklyphus, zooais wij zul len zien, lang geen ongevaarlijke ziekte is, jdat ieder ontwikkeld mentsch wel wat over ihaar optreden en haar 'hoedanigheden mag weten. Wij mogen van geluk spreken, dat de |V]eklyphus tot heden ten dage, hoewel af en [toe optredende, toch voor ons een vrijwel onbekende ziekte is. Allicht zult u zioh nog wel herinneren, dat enkele jaren geleden en nog onlangs zelfs de vleklyphus zich voor deed in Rotterdam. Woe 't ook zij, toch zijn er weinige medici in ons tand, die wel eens een vlektyphuslij- der(es) onder oogen hebben gehad. Helaas zijn er tal van landen evenwel, waar deze ziekte lang geen onbekende is. Hiertoe die nen wij onzen blik te richien naar het Oos ten. In Rusland, Polen, Oost-Duitschland (om 'l hier maar bij te laten) was en is de vlektyphus voor de bevolking nog een groo- le schrik. Ook builen Europa vinden wij haar, nl. in Azië en Afrika. De eerste vraag, die ons nu moet bezig houden is wel deze: „Hoe herkent men de vlektyphus?" Het is immers van het grootst gewicht, dat men zich overtuigt in een 'Spe ciaal geval of men al of niet te doen heeft met vlektyphus. Wanneer men n.l. een patiënt, lijdende aan deze ziekte voor zich heeft, is men verplicht donck op den hoek. Zijn eenige dochter was wel niet leelijk, maar zegde niets tot zijn hart. De Donderdag kwam. Hij vertrok, zonder 'n traan te storten. Hij omhelsde vader Bloem koud alsof hij 'n vreemdeling omhelsd had. Toen hij in den wagen zat en 't stoomtuig al toos sneller en sneller adem haalde, staarde zijn oog strak op één punt op 't kerkhof, dat langzaam voor zijn gezicht verdween, op 't kerkhof, kerkhof waar zijn moeder rustte. Het is Donderdag, 't Avont. De duiven moeten naar Orleans, waar er Zondag 'n groo- te wedstrijd is voor jonge en oude duiven. Overal langs de straten der stad trekken mannen van allen ouderdom en rang voorbij met in de hand één of twee korven duiven, die zij zóó voorzichtig dragen, alsof ze breek baar waren. De een haalt den andere in en dikwijls luidt de vraag „wel, zet gij iets De eene zet er twee, de andere vier, anderen tot tien. De eene profiteert dat hij om prijs zal loo- pen met zijn blauwe, een tweede met zijn rooie, een derde met zijn vale duivin, een vierde met drie tijgers, die dit jaar bij ied ere wedvlucht prijs thuis brachten. Als men hen allen gelooven wil, halen ook allen prijs. Helaas Hoeveel bedrogen verwachtingen Zondag aanstaande Acht uren heeft reeds van den toren gesla gen, en allen zijn met hun korven in de rui me herberg „De Valk" waar nog 'n paar groo- te, ledige reiskorven vóór de deur staan. die reeds 'n uur lang er met zijn duiven zit. 'n Heel geroezemoes komt u van uit de deur reeds tegen 't is gevormd door 't leven dig gesprek aan alle tafels, 't geschuif van ko. - ven, 't vallen hier en daar er door van 'n glas, 't slaan van 'n stempel op 't geolied doek, 't geroekoek der duiven in de korven, en 'n stem in de plaats er nevens, die gedurig alles overklinkt „Allo wie komt bij Hoeveel duiven Waarop zet gij 't Is of gij uw oor legdet aan 'n reusachtigen bijenkorf vóór 't zwermen. Uw oog kijkt verward in de zaal, waar alle ruimten zijn ingenomen door korven, kleine en groote, leege en andere met duiven gevuld, waar 't bier bijna over alle tafels vloeit, door 't geharrewar. De lucht is bezwngerd door 'n mengeling van uitwazemingen van bier, kelder, duiven hok, looierij en tabak 'n eigenaardig atmo sfeer, heel anders dan die der andere herber gen. Eenige liefhebbers staan vóór de breede deur, die naar dc tweede zaal leidt, hun beurt afwachtende, hun korven in de hand. Daar achter 'n lange tafel, sterk verlicht, zit 'n heel bestuur. Tegenover de tafel staan, op elkaar getast, 'n hoop groote reiskorven. Verschillende zijn reeds met duiven gevuld. De arme diertjes, verblind door 't licht, houden er zich meest stil, de bekjes angstig vooruitenkele nochtans, het reizen gewend, roeken alsof ze in hun hok thuis waren an dere pikken elkaar door booze slagen met den bek naar de pluimenweer andere de meest geoefende, houden zich strak bij de deurtjes geduldig het oogenblik afwachtende, dat men hun de vrijheid zal geven, om met zware vleugelslagen naar de hoogere sferen der lucht te fladderen, en daar, in breede kringen rond te draaien om de richting te vin den der groote reis, die zij in eenige uren zul len afleggen. De korven, die nog 't uitgerekend getal duiven niet hebben, gaan gedurig open, terwijl de voorzitter der sociëteit, na de ge bruikelijke vraag: „offer Duivin?" vol gens 't verkregen antwoord, de arme dier tjes per gesjacht inkorft, opdat er minder ruzie zou zijn op de lange reis. 'n Paar anderen ontvangen de duiven der lifehebbers. Met 'n behendigen draai van de hand slaan zij één der vlerken open, houden één der veeren voorzichtig boven 'n stuk „caoutchouc" waarop een ander der leden heel ernstig een stempel plaatst, waarnevens een, den liefhebbers onbekend nummer, dat verschilt voor elke duif. De secretaris, een jonge knaap, die in den dag geen pen in de hand zou nemen om thuis het werk te helpen vooruitzetten, ligt met 'n vurigen ijver over zijn register gebo gen. Zoo onverpoosd, als regelmatig, teekent hij de namen in der liefhebbers, de kleur der duiven, en de nummers op hare vlerken ge stempeld. 'n Beetje verder zit de kashouder, 'n dikke blonde, een beambte die gewend is geld te hanteeren. Papieren, gouden, zilveren en ko peren munt verdwijnt gedurig in de lade der Het aantal der werkloozen, die ondersteu ning ontvangen, bedroeg einde Fcb-u iri 167.417 en op 15 Mei nog 122.355. Einde Mei was het aantal afgenomen tot 109.011. Voor Weenen en omstreken bedragen deze getallen resp. 97.800, 75.841 en 69.813. Dc „Matin" maakt melding van een tele gram aan Londensche bladen uit Konstanti- nopel, waarin wordt meegedeeld, dat de re geering van Angora besloten heeft aan alle Russische bolsjewisten het verblijf te Kon- stantinopel te ontzeggen. De Brandenburgsche stakers hebben aan den eisch der fabrikanten tot hervatting van het werk niet voldaan. Dientengevolge wer den heden weder een achttal groote bedrijven met een personeel van totaal 11000 man ge sloten. De werkgevers weigeren thans nog verder met de atbeiders te onderhandelen. Clemenceau was Dinsdag in den Lutetia- bioscoop te Parijs aanwezig om de film te zien, die van zijn philosophische een-acter „La voile du bonheur" is gemaakt. Het stuk werd voor het eerst in 1901, in het Renais sance-theater door Gemier opgevoerd, met muziek van Gabriel Fauré. Het speelt in Chi na en wordt door Chineesche acteurs ge speeld. Clemenceau, die bij zijn binnenkomen met groot enthousiasme werd ontvangen, zei- de zeer tevreden te zijn over de opvoering. Voor den rechter te Londen is Donder dag een verzoek om echtscheiding behandeld van een Engelsch zeeofficier George Douglas Campbell tegen zijn vrouw Marie Aleide Campbell, de dochter van een Nederlandse!» generaal, met wie hij in 1909 in Den Haag getrouwd was. In 1913 liet de vrouw zich in Holland scheiden, omdat zij meende dat haar man niet om haar gaf, maar later liet zij die scheiding weer ongedaan maken. (Zoo slaat het ten minste in de Engelsche bladen; mo gelijk heeft zij het vonnis niet laten inschrij ven), In 1914 voor het uitbreken van den oorlog ging zij naar Duitschland en een Duitsch officier Hans Kurt baron Treusch von Buttlow-Brandenfels, die aan den drank v/as, raakte daar verliefd op haar. Zij wilde niets van hem weten, maar toen de oorlog uitgebroken was, dreigde hij haar, als zij niet rret hem trouwde, naar als spion te zullen laten doodschieten omdat zij de vrouw van een Engelsch officer was. Volgens haar ver klaringen, werd zij zoodoende gedwongen in Duitschland met dan baron te trouwenl, maar mevrouw Campbell zegt dat zij nooit als man en vrouw met elkaar geleefd hebben. De ba ron is later in den oorlog gesneuveld. Haar Engelsche man eischte nu echtschei ding voor den rechter te Londen, op grond dat zij zich met den Duitscher misdragen zou hebben. Vonnis wijzende, verklaarde de rechter dat hij overtuigd was dat mevrouw Campbell tot het huwelijk in Duitschland gedwongen was door een man, die een hopeloos dronkaard was. Zulk een huwelijk was nauwelijks denk baar en hij aanvaardde haar verklaring dat haar leven met den baron een voortdurende hel was geweest. Ook voor de rest achtte hij haar verklaringen geloofwaardig, zoodat hij het verzoek om echtscheiding afwees. In de leiding der bekende nationalisti sche vereeniging der „Ontwakende Honga ren" is een algeheele verandering gekomen. Het bestuur heeft bedankt; in zijn plaats is thans een uitvoerend comité gekomen waar van onder anderen Ivan Hejjas, Paual Pro- nay en de afgevaardigde George Hegedüs deel uitmaken. De Hongaarsche spoorwegen en scheepvaartondernemingen verhoogen hun tarieven voor goederenvervoer met vijftig, voor passagiersvervoer met honderd procent met ingang van 24 Juni. De minister van financiën heeft den spoorwegen, met het oog op het steeds toenemend deficit, een crediet van 1.6 milliard kronen verleend. De Boedapester politie is dezer dagen het slachtoffer geworden van een harer eigen spionnen, die haar hielp bij het op sporen van ongeoorloofde valuta-trans acties. Dank zij zijn tusschenkomst had dc politie beslag kunnen leggen op vreemde banknoten ter waarde van honderden mil- lioenen Hongaarsche kronen. De spion, een gewezen student, kreeg de hem toegezegde provisie van twintig procent niet snel ge noeg naar zijn zin uitbetaald, en besloot toen zichzelf te helpen. Hij deelde den hoofdin specteur, onder wiens ressort de valuta-af faires vielen, mede, dat hij een aantal per sonen wist, die 500,000 Tsjecho-kronen ondershands wilden verkoopen. De transac tie zou uitgevoerd worden door een procu ratiehouder der Hongaarsche Credietbank; de verkoopprijs zou 140 millioen Hongaar sche kronen bedragen. De student kreeg opdracht, de Tsjecho-kronen in schijn te koopen, de hoofdinspecteur gaf hem 140 mil lioen Hongaarsche kronen mee, en twee detectives, die den procuratiehouder na het sluiten van den koop moesten arresteeren. In het gebouw der Credietbank liet de spion de detectives wachten voor de deur van d« kamer van den procuratiehouder, waarin hij zelf verdween met het geld. Hij verliet ech ter langs een achteruitgang het gebouw ea wist per auto over de Roemeensche grens t« ontkomen. DE HARINGVISSCHERIJ. Het aantal haringschepen bedraagt dit jaar voor ons land 587, waarvan te Vlaar- dingen 144, Maassluis 51, Maasland 3, Sche- veningen 205, Katwijk aan Zee 116, Noord- wijk aan Zee 3 cn IJmuiden 65. Dat is weer 45 schepen minder dan ver leden jaar, toen er 632 waren ingeschre ven. Van deze 45 minder kwamen er 2 op rekening van Vlaardingen, 3 voor Maas sluis, 19 voor Schevcningen. 4 voor Kat wijk aan Zee, en 17 voor IJmuiden. Zoo gaat de haringvloot steeds achteruil, want in 1921 waren er in totaal 670 sche pen, dus 83 meer dan thans. En van dc 587 schepen is het grootste deel binnen en neemt niet aan de haringvisscherij deel. tafel, waarvan zijn peervormige buik hem 'I openen nochtans lastig maakt. Zijm altoos lachend vraagje klinkt „waarop staat ze Zet ge nog eene Neen Aan den ander Allo allo komt bij Er zijn er, die een heel maandgeld op één wedreis plaatsen werklieden, die, indien 't geluk hun Zondag niet meeslaat, vrouw en kinderen ontbering zullen moeten laten lij den. De kashouder scharrelt de gelden de la de in, en zijn lachje verdwijnt niet één oogen blik van zijn bolvormig gelaat. Eenige arme drommels tasten nochtans heel diep in hun beurs, welke zij slechts op 'n kiertje openen, om er de armoede niet van te verraden. Zuchtend kijken zij daarna om er nog iets voor 'n pintje bier in te vinden En de werkzaamheden gaan maar altoos voort, met 'n ernst, 'n bedrijvigheid, 'n regelmatig heid, alsof 't bankoperaties gold. Ondertusschen in de groote zaal, voor en achter de tafels, tusschen de korven, bij recht- staanden en bij zittenden roezemoest 't meest verscheiden gesprek. Waardin en meid tap pen onverpoosd 't schuimend bier in de gla zen, en dragen het rond door dien harre war heen, dan van dezen, dan van genen 'n onvrijwilligen stoot ontvangende, die de bier plassen op den vloer en op de tafels nog ver breedt, (Wordt vervolgdA De gewijzigde Huurwetten. De wijziging der Huurwetten heeft haar beslag gekregen. In de Tweede Kamer is zij met 51 tegen 19 stemmen (tegen de sociaal democraten, de vrijzinnig-democraten, de C-H. mej Katz en de A.-R. Smeenk), in de Eerste Kamer met 23 tegen 6 stemmen (te gen de twee S.D.A.P.-ers, de R.K. Haaze- voet, de A.R. Douwes, de Vrijheidsbonder Smeenge en de V.D. Westerdijk) aangeno men. De Koningin heeft de wet bekrachtigd en den 2 Juni j.l. is zij in het Staatsblad verschenen. Volgens het laatste artikel der betreffende wet zullen de gewijzigde Huur wetten op een nader door de Kroon te be palen dag in werking treden. De Minister van Arbeid heeft bereids publiciteit gege ven aan zijn voornemen om te bevorderen, dat de gewijzigde Huurwetten den 1 Augus tus a.s. van kracht zuilen worden. Hoewel het feitelijk een sociale misstand is, is het aantal huurders van woningen on eindig veel grooter dan dat van hen, die een eigen huis bewonen. En waar derhalve zoo- vclen ook onder de lezers van dit blad voor de thans gewijzigde Huurwetten uit per soonlijk belang zich zullen interesseeren, lijkt het ons niet ondienstig eens duidelijk uiteen te zetten, hoe de positie der huur ders met ingang van 1 Augustus a.s. zal worden. Het zal den verhuurder voortaan geoor loofd zijn dc huur op te voeren tot 50 pet. boven de huur geldende op of laatstelijk vóór 1 Januari 1916, zonder dat de tusschen komst der Huurcommissie vereischt wordt. Wenscht de verhuurder nog hooger te gaan dan deze 50 pet., dan is daartoe de bewilli ging der huurcommissie vereischt. De huur commissie staat echter een huurprijs, die hooger is dan de normale huurwaarde der woning op 1 Januari 1916 vermeerderd met 50 pet., slechts dan toe ais hoogere uitgaven ter zake van de woning te bestrijden, dan wel ingrijoende verbeteringen en verande ringen aan de woning aangebracht, de huur- verhooging wettigen. De verhooging, die de Huurcommissie in zulk geval kan toestaan, is aan geen limiet gebonden. Indien de om standigheden daartoe naar hare meening aan leiding geven kan de Huurcommissie dus tot eene verhooging van 100 pet. en meer boven de normale huurwaarde van 1 Januari 1916 gaan. Bij de behandeling dezer aangelegenheid in de Tweede Kamer stelde de heer van Gijn de Vrijheidsbonder in het kwadraat een amendement voor om successievelijk te komen tot een vrije huurverhooging van 160 pet. De Retfeering ging dus volgens hem lang niet ver genoeg. De sociaal-democraten daarentegen, alsook dc Christelijk-Histori- eche juffrouw Katz en de A.-R. Smeenk wa ren van oordeel dat dc arbeider met de sterk gedaalde loonen en de werkloosheid ook de 50 pet. verhooging niet zoude kunnen beta len en dc sprong te groot zoude zijn. Dezen laatsten hield de Regeering terecht voor dat de opzet der wet is huizenwoeker te weren, dat 50 pet. nog iels lager is dan de tegen woordige kostprijs van woningen en dat bij dergelijke verhooging dus van woeker geen sprake kan zijn, terwijl het in het algemeen belang noodzakelijk is om tot toestanden te kómen die het voor den particulieren onder nemer weder mogelijk maken met kans op eenige winst te bouwen, opdat met het stel sel van Rijks- en gemeentelijke bijdragen kan worden gebroken, zonder dat de woon voorziening gevaar lijdt. En dat er een einde moet komen aan het bijslagstelsel uit de pu blieke kas, zal in den tegenwoordigen tijd wei niemand betwisten. Wij vermeldden boven, dat eene vrije ver hooging van 50 pet. boven de op 1 Januari 1916 geldende huur als regel geoorloofd is, doch op dezen regel zijn toch een paar uit zonderingen. I Op de eerste plaats bevat de wet eene bepaling, waarbij aan den minister van Ar beid, Nijverheid en Handel de bevoegdheid wordt gegeven om ten aanzien van bepaalde gemeenten te verklaren, dat het tegenwoor dige huurpeil der woningen een afwijking van de Huurwetten, zooals die thans luiden, toe laat. In de gemeenten, ten aanzien van welke de minister deze verklaring geeft, is de vrije bu'irverhooging niet meer dan 40 pet. Derge lijke verklaring van den minister blijft ech ter in geen geval langer dan twee jaren van kracht. Op de tweede plaats is een speciale bepaling in de wet opgenomen om te voor komen, dat dc huurverhooging ook ten goe de komt aan die huiseigenaren, die huizen exploitceren, welke feitelijk onbewoonbaar zijn. Te dien aanzien zegt de wet nadrukke lijk, dat het verboden is om voor eene krach- jtens de woningwet onbewoonbaar verklaarde 'woning, als verhuurder eene hoogere huur te bedingen, of aan tc nemen, dan die, welke gold op 1 Januari 1923. Dit geldt niet alleen Ivoor dc woningen, die nu al onbewoonbaar zijn verklaard, doch ook voor de woningen, idie in de toekomst onbewoonbaar verklaard zullen worden. Het schijnt in de bedoeling van de Regeering te liggen, dat deze bepaling op ruime schaal wordt toegepast. Immers dezer dagen heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid eene circulaire tot de Gemeentebesturen gericht, waarin hij er op aandringt, dat deze besturen de noodige maatregelen zullen nemen om te geraken tot eene spoedige onbewoonverklaring van al die woningen, die daarvoor in aanmerking ko men. De eventueel in de Gemeente bestaan de woningnood b:hoeft daartoe geen belet sel te zijn zegt de Minister want al is de woning onbewoonbaar verklaard, dan kan men de tegenwoordige bewoners er toch in laten wonen, daar men kan wachten met de wettelijke ontruiming der woning totdat de omstandigheden met name de verminde ring van den woningnood dit mogelijk ma ken. Deze circulaire van Minister Aalberse lijkt ons uitermate sympathiek. Inderdaad zou het jammer zijn, indien de eigenaars van krotwoningen van de toegestane huurverhoo ging profiteerden. Het is te hopen, dat de ge meentebesturen de door den minister ge vraagde medewerking zullen verleenen en wij binnenkort op vele krotten op een groot wit bord met zwarte letter „Onbewoonbaar verklaarde woning" kunnen lezen. De plaat sen voor de borden zijn sinds lang beschik baar. Op de derde- en laatste plaats kan de vrije huurverhooging van 50 pet. praktisch niet tot haar recht komen, indien de eigenaar de woning niet behoorlijk onderhoudt. Zooals de lezer weet, kan iemand, wien de huishuur is opgezegd, binnen één week nietigverkla ring der huuropzegging vragen aan de Huur commissie. Dc Huurcommissie wijst het ver zoek af, of willigt het in, al naar gelang naar hare opinie de belangen hetzij van den ver huurder, hetzij van den huurder het zwaarst moeten wegen. Indien de huurcommissie het verzoek toewijst en dus de huuropzegging nietig verklaart kan zij volgens eene in de Huuropzeggingswet opgenomen nieuwe bepaling tegelijkertijd een voor de wo ning redelijken huurprijs vaststellen. Zij kan dan een huurprijs bepalen lager dan 50 pet. boven de op 1 Januari 1916 geldende huur, indien de staat ven onderhoud waarin de woning verkeert, dezen lageren huurprijs wettigt. Deze bepaling stond niet in het re- geerings-ontwerp, doch zij is door een amen dement van den heer Oud daarin opgeno men, Het is eene ietwat gevaarlijke bepaling, want ieder huurder kan het nu op een huur- opzegging op aan laten komen, om zoodoen de door de Huurcommissie te doen uilmaken of de huisbaas de woning al dan niet vol- ioende onderhoudt, om een verhooging van 50 pet. boven de huurwaarde van 1 Januari 1916 te rechtvaardigen. Mr, v. d. Berg, voorzitter van de Amsterdamsche Afdeeling der S.D.A.P. ad viseerde reeds in „Het Volk" om elke huur verhooging te weigeren op grond van onvol doende onderhoud, het op huuropzegging te laten aankomen en aldus de huurcommissie te laten uitmaken of de woning al dan niet ge noegzaam is onderhouden, zoodat een ver hoogde huurprijs gewettigd is. Dit advies gaf den Christelijk Historischen Senator van der Hoeven aanleiding om in de Eerste Kamer het volgende puntdicht te debiteeren: Het amendement Oud Was een fout; En het wordt wel heel erg Door het advies van mr. van den Bergh. Zonder gevaar is de oplossing van dit ad vies intusschen niet. Want dc huurder die het op een huuropzegging laat aankomen, beloopt in elk geval de kans al is die dan mischien niet groot dat hij om een huur verhooging van 50 pet. te ontgaan uit zijn woning wordt gezet. Mocht intusschen blij ken, dat in de praktijk het advies van Mr. v. d. Bergh veelvuldig met succes wordt op gevolgd, dan zal Minister Heemskerk vol gens zijn uitlating in de Eerste Kamer met een wetsvoorstel komen om het amendement Oud weder uit de wet te lichten. De bovenvermelde vrije huurverhooging van 50 pet. boven de op 1 Januari 1916 gel dende huur is uitsluitend van toepassing voor die woningen waarvan vóór 1 Januari 1916 de huur niet meer bedroeg dan een be drag berekend naar eene tabel, bchoorende bij de toenmaals van kracht zijnde kieswet. Dit bedrag is voor de diverse gemeenten verschillend. Het varieert van 3.20 per week voor heele kleine gemeenten tot 10 voor Amsterdam, Rotterdam en den Haag. Voor Haarlem is het 8, voor Gouda 7, voor Alkmaar en Zaandam ƒ6, voor de mees te plattelandsgemeenten 4 per week. Voor woningen waarvan voor 1 Jan. '16 de huurprijs hooger was dan de evenbedoel- dc bedragen, is eene vrije huurverhooging toegestaan van 37pet. boven de op 1 Januari 1918 geldende huurwaarde. Over enkele andere veranderingen, door de wijziging der Huurwetten tot stand ge bracht, spreken wij in een volgend arti kel. ten' spoedigste uitgebreide maatregelen te treffen in het belang der volksgezondheid. Wij zullen daarom beginnen in 't kort oven het verloop dezer merkwaardige ziekte tc schetsen, 't Staat onomstooteftijk vast, dat wij op één of andere wijze door een kleerenluis worden geïnfecteerd. Wij ondervinden hier van de eerstvolgende dagen geen nadeelige gevolgen, doch den l'2en dag wordt men ge woonlijk ziek. Een dergelijke periode korter of langer van duur, die er ligt tusschen het geinfecteerd worden en hel uitbreken der ziekte, komt praktisch gesproken bij atle ziekten voor en noemt men niet 'n vreemd woord het .incubatie stadium". Dit stadium duurt dus bij de vlektyphus twaalf dagen. Men voelt zich in die dagen, evenals bij elke andere zieklc, die op komst is, al niet erg prettig. Een zekere loomheid maakt zich van den mensch meester, men heeft last van hoofdpijn, terwijf de eetlust ook veel te weraschen overlaat en dc nachten verre van rustig zijn, kortom een a'gemeene malaise pleegt, op le treden. Doch ziel, de 12e dag is nauwelijks aangebroken, of plotseling doen zich koude rillingen voor. terwijl de patiënt flinke tempera tuursverhoogirgan krijgt, ja, op dienzelfden dag zien wij de thermometer niet zelden stijgen tot op 40.5 a 41 graden Onze zieke ijlt doorgaans in hevige male, terwijl hij in zijn heldere oogenblikken klaagt over duizeligheid en de zoo karakte ristieke kruis- en lendenpijnen. Deze toe stand duurt een paar dagen zoo voort en dan ziet men op den 3en en 4en dag een uilslag over den gcheelen huid optreden en alleen dezen uitstag beschouwende, zou men 't voor „mazelen" houden, hetgeen de mees te lezeressen en lezers wei eens onder oogen I gehad zullen hebben. Vandaar dus de naam ,.vlek"-typhus, lerwiji het woord „typhus" van het Grieksch is afgeleid en „wolk" of „nevel" beieekenl. De naam dezer ziekte is dus, volgens de verschijnselen, buitengemeen juist gekozen. Meestal treedt nu na een dag of 6 a 7 verbetering op, doch waar het zwa re gevallen geldt, zien we eveneens na een week de temperatuur wet dalen, doch hel duurt gewoonlijk niet lang of de verschijn selen zoo even beschreven, komen in nog heviger male terug. Meestal doen zich hier bij nog complicaties van harl. nieren, lucht wegen elc. voor, die dan tenslotte den le vensdraad afsnijden. Bij al deze misère is toch nog een licht zijde te ontdek ken, n.i., dat degene, die één maal vleklyphus gehad heeft, niet spoedig ten tweede male hierdoor wordt aangetast. Men is z.g. „onvatbaar" of „immuun". Wij kennen dit verschijnsel niet alleen bij den vlektyphus, doch ook bij verschillende ande re ziekten. Bij voorkeur last de vlektyphus personen aan in de kracht van bun leven, dus in dien leeftijd van 30 a 35 jaar, waar' mede natuurlijk geenszins gezegd is, dat veel jongere of oudere menschen geheel en al ko gelvrij zijn. Heb ik zoo juist gepocht op de fraaie benaming „vlektyphus", zoo wil ik toch niet eindigen, zonder de opmerking, dat men blijkbaar hiermede niet tevreden was en men in de jaren, die achter ons liggen, wel ge sproken heeft van „oorlogstyphus" en „hon- gerlyphus", welke benamingen geenszins min der correct zijn. leider Charlton, dat Australië in een gezon der toestand zou verkeeren, indien het bleef wat het was en geen aandeel in de buiten landsche politiek van het rijk zou nemen. Charlton verweet den eerste-minister tc hebben gezegd, in verband met zijn vertrek naar Londen, dat „he was going home." Waar is dit „home?" vroeg Charlton. Ons „home" is Australië. Wij dienden zulke Engelsche gevoelens niet in dit parlement ten toon te spreiden. Intusschen werd het Labour-amendement DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Een onderhoud tusschen Pellé en Ismet. Donderdag werd het contact tusschen de geallieerde delegaties en de Turksche her steld. Generaal Pellé had een onderhoud met Ismet. Het economische comité komt heden bij een voor de regeling van enkele geschilpun ten. AMERIKA'S TOETREDING TOT HET PERM. HOF VAN INTERN. JÜSTITIE. Een pleidooi van president Harding- President Harding heeft te St. Louis zijn spreekbeurtenreeks geopend met een rede over Amerika's aansluiting bij het Permanente Hof van Internationale Justitie, hetgeen hij beschreef als het eenige bestaande vredes- middel, waaraan Amerika veilig kan mede doen zonder de grondbeginselen van zijn na tionaal leven te schenden." Harding stelde een hervorming voor in de inrichting van dit Hof, ten einde elk gevaar, dat de Volkenbond of andere organisaties daarop invloed zouden kunnen uitoefenen uit den weg te ruimen. DE MINDERHEDEN IN HONGARIJE. De Hongaarsche regeering heeft ter nale ving van de in het verdrag van Trianon ter bescherming der minderheden aanvaarde ver plichtingen een verordening afgekondigd, waarbij o.a. bepaald wordt, dat ieder Hon gaarsche staatsburger zonder onderscheid van ras, taal of godsdienst voor de wet gelijk is en de Hongaarsche burgerschapsrechten ge niet. Het feit, dat men behoort tot een der nationale minderheden kan geen beletsel zijn voor het uitoefenen van een openbaar ambt. De verordening treedt in werking op den dag der afkondiging De premier zal morgen een wetsontwerp indienen betreffende de kennis van de taal der minderheden in openbare ambten. UIT HET BEZETTE GEBIED. Uitwijzingen. Te Trier hebben de Franschen ca. 30 en te Konz-Karthaus 12 gezinnen van spoorweg personeel uitgewezen. Zij mochten niet mee nemen. Aanvallen op Belgische soldaten. Gisterenmorgen vuurden twee Duitschers Marl op drie Be.lgische militairen, van wie twee werden gedood en een gewond. DE LEVENSMIDDELEN ZIJN ONBEPERKT TOEGELATEN. Sinds Donderdag is het vervoer van levens middelenverzendingen aan alle stations van het Ruhrgebied zonder eenige beperking toe gelaten. Wanneer de levensmiddelenzendin gen voor stopgezette of niet meer bereikbare stations van het district Essen bestemd zijn, zullen zij met andere transportmiddelen daar heen worden gevoerd. „LOS VAN ENGELAND." Nadat in het Australische Huis van Afge vaardigden een amendement der Labour- Party op de Troonrede was verworpen, waar in gemis aan vertrouwen in de regeering van het gemeenebest werd uitgesproken, diende de Labour-Party een nieuw amendement in, verklarend dat het Huis de door Australië te volgen buitenlandsche politiek dient vast te stclien, dat de zittingen van het parlement niet dienen te worden verdaagd tijdens de afwezigheid van den eerste-minister ter bij woning van de rijksconferentie te Londen, dat Australië in staat moet zijn zich zelf tc ver dedigen en dat het onnoodig is ten behoeve zijner verdediging een deel van 't rijksverde- digingsstelsel uit te maken. In het debat, dat op de indiening van dit amendement volgde, verklaarde dc Labour- verworpen. DE MIJNWERKERSLOONEN ENGELAND. IN In het Lagerhuis werd breedvoerig gede batteerd over de toestanden bij den mijn bouw naar aanleiding van het door de La- bourpartij ingediende wetsontwerp tot in stelling van een standaardminimumloon. Daarin wordt voorgesteld de loonen van vóór den oorlog weer in te voeren met een toeslag van 70 in verband met de hoogere kosten van het levensonderhoud. De Labour-sprekers wezen op de treurige toestanden onder een groot gedeelte der mijnwerkers en op het feit, dat het mini mumloon kon worden betaald, zonder dat de kolenprijzen behoefden te stijgen. Men stelde echter vast, dat het een verhooging der uitgaven van 14 millioen zou beteekenen en dat het minimumloon dc overeenkomst zou te niet doen, die sedert de groote sta king van 1921 in werking is. Lloyd Greame verklaarde namens de regeering, dat de wet de toestanden in het bedrijf niet zou verbeteren en een eind zou maken aan de overeenkomst juist op het oogenblik, waarop de mijnwerkers de voor deden der jongste prijsverhooging zouden gaan genieten. Het ontwerp werd met 230 tegen 154 stemmen verworpen. Men verwacht in politieke kringen niet, dat de rust, die sedert 1921 in de mijnwer kerswereld heerscht, zal worden verstoord. DE BOYCOT VAN HET IERSCHE PARLEMENT, De boycot van het nieuwe Vrijstaatsche parlement door de journalisten is geëindigd na juist een week te hebben geduurd. De paralementaire verslaggevers in het Dail en den Senaat hadden zich er over beklaagd, dat de regelen, welke voor de perstribune waren vastgesteld, van dien aard waren, dat zij het vervullen van hun taak belemmerden. De regeering heeft hierin thans verandering gebracht en dc journalisten zijn wederom in de vergadering verschenen. Dc meeste lersche bladen bevatten thans een samenvatting van hetgeen er gedurende de stakingsdagen in het parlement behan deld is. Naar wordt gezegd, heeft niemand er iets bij verloren, dat de uitvoerige versla gen achterwege gebleven zijn. HET REGIONALISME TE CATALONIË. De Spaansche Senaat heeft het verzoek tot opheffing der parlementaire onschend baarheid van generaal Berenguer behandeld. De algemeene indruk is, dat het niet inge willigd zal worden. De eerste minister heeft in den Senaat het regionalisme in Catalonië erkend, maar er aan toegevoegd, dat er geen sprake zou zijn van separatisme. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. Lingoaglossa buiten gevaar? Een V. D. bericht uit Berlijn meldt, dat volgens een telegram uit Rome aan het „Berl. Tag." de lavastroom thans veel trager vloeit en dat de stad Linguaglossa buiten gevaar is. Geen buitenlandsche steun aanvaard. De Italiaansche regeering heeft verklaard, dat zij de aangeboden buitenlandsche bij dragen voor de slachtoffers van de uitbar sting van dc Etna moet weigeren. Italië zal alleen de schade dragen. REVOLUTIE IN ALBANIË? De „Matin" heeft een telegram uit Bel grado ontvangen, dat in Albanië een revolu tie is uitgebroken. De opstandelingen, die de terugkeer van den prins von Wied op den troon beoogen, zouden de regeeringtroepen verslagen hebben en naar Skoetari zijn op gerukt. ITALIË EN DE OMWENTELING IN BULGARIJE. In een officieuse nota spreekt de Italiaan sche regeering tegen, dat zij de omwente ling in Bulgarije financieel zou hebben ge steund. Wij hadden van een hierop betrek king hebbende beschuldiging tegen de Ita liaansche regeering geen melding gemaakt. Niettemin vermelden we deze tegenspraak, omdat ze leert tot welke geruchten de ge beurtenissen in Bulgarije alzoo aanleiding hebben gegeven. Men herinnert zich, dat in 1921 in geheel Engeland de strijd werd aangebonden tegen den rook, welke de lucht boven Londen en in de industriegebieden dermate bederft dat deze schadelijk voor dc volksgezondheid wordt geacht. Er werd toen een commissie benoemd onder leiding van Lord Newton, die een rapport opstelde, hetwelk ontstel lende cijfers liet zien met betrekking tot de atmosferische gesteldheid in de groote En gelsche steden. Bezorgd vroegen de Britsche burgers zich af, hoe het feitelijk mogelijk was, dat ze nog konden ademen en leven in zulk een door rook, roet en schadelijke gas sen vertroebelde atmosfeer. De coalitie-regeering diende destijds een wetsontwerp in, hetwelk maatregelen tegen de rookverspreiding door fabrieken en groote instellingen bevatte. Het werd zelfs in tweede lezing aangenomen, doch raakte van de baan toen de coalitie-regeering ten val was gebracht. Thans zal Nevillo Chamberlain, de minis ter van openbare gezondheid in het huidige kabinet, een nieuw wetsontwerp indienen, naar Lord Newton aan de „Manchest. Guar dian" heeft medegedeeld. Hij vertelde dat de Londensche graafschapsraad reeds pogin gen heeft gedaan om de middelen tot 'iet on derdrukken van den rook in Londen te ver beteren, doch hij meende dat het onver standig is, het aan de gemeentebesturen der voorsteden over te laten maatregelen te treffen of niet. Volgens hem moet de be voegdheid daartoe in handen van een cen traal gezag worden gelegd. Alhoewel de schadelijke uitwerking van den rook op de volksgezondheid thans over al wordt beseft en het parlement zich niet tegen doeltreffende maatregelen zal verzet ten, verwacht Lord Newton oppositie van de groo-industrieën in het Noorden, die belem meringen in hun bedrijf vreezen. Een groot deel van den schadelijken invloed zou reeds kunnen worden teniet gedaan indien uit den tijd zijnde rook-afvoertoestellen werden af gekeurd. Hij was zeer onder den indruk ge komen toen hij onlangs het Ruhr-gebied be zocht en aanschouwde hoe gering de scha delijke invloed van den rook daar is, dank zij de daar door de overheid in overleg met de industrieën getroffen maatregelen. GROOTE HITTE OVER GEHEEL AMERIKA, Over geheel Amerika heerscht groote hit te. In Chicago zijn sedert Maandag 15 men schen aan de hitte bezweken. De parken zijn 's nachts geopend om er te slapen. Voor al de Oostelijke staten hebben zwaar van de hitte te lijden. Scholen, fabrieken en vele kantoren zijn gesloten. Te New-York was het in den afgeloopen nacht eveneens geoorloofd in parken en plantsoenen te slapen. ROOKLOOZE EN LICHTLOOZE MUNITIE. Draadloos wordt uit Annapolis gemeld, dat het departement van oorlog heeft me degedeeld, dat er geslaagde proeven zijn ge nomen met een nieuw soort kruit te gebrui ken in kleine wapenen en geschut, hetwelk dezelfde kracht als het thans in gebruik zijn de type bezit en tegelijkertijd rookloos is, niet flikkert en voor vocht niet ontvanke lijk is. Het feit, dat het kruit tegen vocht bestand is en dat het hij het ontvlammen niet flikkert, wordt door de deskundigen van de grootste beteekenis beschouwd, daar het eerste het mogelijk maakt de voorzorgs maatregelen achterwege te laten om de mu nitie droog te houden, en het tweede in staat zal stellen 's nachts te vuren zonder de positie van het geschut te onthullen. DE AMERIKAANSCHE DRANKBE STRIJDING. De ontvanger der invoerrechten te New York heeft instructie om de zegels te verbre ken van den drankvoorraad aan boord van de „Berengaria," wanneer het schip morgen de haven binnenloopt. De drank zal worden in beslag genomen en in entrepot worden op geslagen. Het plan is een precedent te schep pen voor het geval dat de kapitein een for meel protest indient. Sir Auckland Geddes, de Britsche ge- zent, die gedurende een maand in een don kere kamer heeft moeten doorbrengen we gens een oogbehandeling, is in zoover her steld dat hij a.s. Dinsdag naar Engeland zal vertrekken, waar hij drie maanden denkt te blijven. De werkloosheid in Oostenrijk begint af te nemen. J0 Zoet was haar droom. Bitter het ontwaken. Maar zij zou haar bedwingen niemand mocht aan haar wezen kunnen bespeuren dat zij leed zieleleed. Soms ging zij vóór haren spiegel staan, en beproefde den glim lach, waarmee zij de anderen bedriegen wilde; haar kon hij, helaas niet bedriegen. Bloem was dezelfde man niet meer. Tot 's anderendaags bleef hij op zijn kamer, bij 't lijk van zijn poes. Toen bracht hij het naar zijn tuin, groef er 'n graf, en legde er de be treurde poes in. Zijn verbolgen oog keek op naar de val van Willekens duivenhok, en hij kon zich niet weerhouden er dreigend zijn vuist naar toet te ballen. Kermiszondag ging hij niet uit 't huis, bij na niet van zijn kamer. Kermismaandag ver trok hij naar de hoofdstad, zonder te zeggen waarom, 's Anderendaags, toen hij alleen met Geeraert aan tafel voor 't middagmaal zat, waaraan geen van beiden eer deed, begon hij 'a ernstig gesprek, bijzonder ernstig, dat zijn zoon niet zonder te verbleeken aan hoorde. Zoo kalm en beraden had hij zijn vader E»oit gekend. Ook sprak hij niet één woord tegen. Er werd besloten, dat Geeraert Don derdag reeds naar de hoofdstad zou vertrek ken, om er het pasteibak kersvak te leeren. Hij zou hem door 'n bekwamen knecht ver vangen, en eens terug zouden zij 'n pasteiwinkel openen 'n idee, reeds vroeger door Geeraert vooruit gezet, maar waar Bloem tot hier nooit van had willen weten. Zijn handen waren toen te groot om zulke kleine prullen te hanteeren, en hij wilde wel zorgen voor de gezondheid der menschen, niet voor de bederving hunner magen. Geeraert had Vrijdag en Zaterdag onver poosd gezwoegd in de bakkerij. Kermisdag was hij in de processie geweest. Daarna had den kameraden hém in 'n herberg meegelokt, en, daar vernam hij terloops, dat de notaris klerk ook 'n goed oogje op „zijn" Leentje gehad had. Dc dochter van den baas wist van Vinus Bols, dat hij zeker door haar zou worden aan genomen zijn, maar dat de klerk, die, als notarisklerk, de zaken van Willekens ken de, voorzichtig thuisgebleven was. Geeraert voelde zich verbleeken, en zijn beenen beefden onder de tafelIn zijn verbeelding herleefde hij 't tooneel van zijn vader met haar vaderhij voelde dat er iets in zijn leven gebroken was, en daarmee ook zijn zielskrachtkoortsig ledigde hij 't eene glas na 't andere, en in den namiddag van dien kermiszondag legde hij zijn loodzwaar hoofd urenlang op tafel. De oude meid wilde den dokter halen. Hij weigerde. De dokter die hem kon genezen, was niet M. Echel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9