Brisveis uit Rome. Maandag 25 Juni 1923 46ste Jaargang No. 14489 EHT NU»B BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD r STADSNIEUWS. AGENDA 26 JUNI Provinciale Staten van Noord- Holland. Het wegenbeheer in de Prov- Noord-Hollande „Door Eendracht Saamgebracht". LANGS DEN WEG. Wat wel noodig is. .T. J. WEBER ZOON Opticieus - Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. De Int. Phytopathologische f Conferentie. DE PLANNEN TOT KANALISATIE VAN WEST=FRIESLAND. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Bij contract belangrijke korting, Adverientiën 35 cents per regeL Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op da le Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per 'plaatsing; elke regei meer 15 cent, bij voo.uitbetaling, Met de eerste zomerwarmte gelukkig Nederland waar het nog koud en guur is zijn reeds aan de verschillende Romein- sche Hoogescholen en Colleges of interna tionale instellingen der kloosterorden de examens aangevangen. Men rekent gewoon lijk dat de zomervaeantie hier begint even na het feest der H.H. Apostelen Petrus en Paulus en eindigt begin November, ja, er zijn zelfs Hoogescholen die niet voor half November de colleges hervatten. De andere maanden van het jaar studeert men des te ijveriger en zijn er maar slechts zeer wei nige vrije dagen. Onder de studenten, bijzonder die van vreemde landen te Rome studeerende, be gint reeds met de zenuwachtigheid voor de examens ook de reiskoorts. Op de half vrije middagen en in de wandelinguren worden de reisbureaux bestormd om inlich tingen in te winnen over vertrekkende treinen en scheepsgelegenheden en heb ben de verschillende consuls het druk met het afgeven van passen en visa voor ver schillende landen. Onder vreemdelingen te |Rome en niet 't minst onder de Neder landers wordt behalve de nachtmerrie van het examen die dikwijls de overhand behaalt over niet veel anders gesproken dan over de reis naar het vaderland, den te volgen weg en de vele oorden die gedu rende de reis zullen aangedaan worden. Diegenen die na voltooide studiën hun laat ste examen hebben af te leggen en dus een 'einde zien komen aan hun verblijf te Rome, hebben nog vele andere zorgen in 't hoofd. De meeste heiligdommen moeten nog eens bezocht worden, de boeken moeten inge pakt en alles op tijd naar den verzender ge stuurd worden daar in den tegenwoordigen gelukkigen tijd er een maand benoodigd is .voor dat men zijn zaken in het vaderland ziet aankomen. Gewoonlijk wordt dan nog maals een audiëntie bij den H. Vader aan gevraagd om Zijn zegen te bekomen voor de reis en voor het groote leven dat als dan gaat beginnen. Dit alles en bizonder de voorbereidende gesprekken en bereidselen laten niet na in druk te maken op de anderen die willens of niet willens veroordeeld zijn de zomer maanden in de Eeuwige Stad door te bren gen, de overhitte te doorstaan en zich van s morgens acht uur op te sluiten om niet te voorschijn te komen dan tegen zes of zeven uur 's avonds om een beetje frissche lucht te scheppen na een brandend-heeten dag .frissche lucht die in Juli en Augustus ook nog dikwijls wanneer sciricco-wind waait, achterwege blijft. Die in dezen onge lukkig n toestand verkeeren hopen maar dat de examperiode spoedig voorbij gaat, om niet geheel en al door de reiskoorts dïr jongeren aangestoken te worden. Op 't oogenblik halen we midden op den dag nauwelijks 80 graden Fahrenheit, maar binnen eenige weken klimmen we wel tot honderd en dan verdwijnt met elk koel windje ook alle wilskracht en werklust, j De groote Basiliek van Sint Pieter is in den zomer wel 't minst druk bezocht van hei geheele jaar. Niet dat het in Sint Pieter warm is, integendeel, daar heerscht het ge heele jaar door dezelfde temperatuur, zoo dat het in den winter warm en in den zo mer koel, ja zelfs koud is. Maar om in Sint Pieter te komen moet men het groote Sint Fielc>splein over waar des morgens om ze ven uur reeds de volle zon aan 't branden is. Die tegen tien uur 's morgens uit de Ba siliek komt wordt bevangen door de heete luchc die hem tegemoet, komt en men ziet dan reokwoikjes opstijgen van de onder de zon wit geblakerde straatoteenen. Wee die het groote Sint Pietersplein oversteekt zon- ler z nnescherm! De straatstccnen zijn zoo heet da. de warmte door de schoenzolen doordringt. Van de Basiliek loopi men zoo spo.edig mogelijk naar de kolonnaden Jic zich .Ir. twee v/ijdgeopende armer uit de verte naar d? Basiliek uitsteken. N'.' voer niets lieten de iVjsi.n onder de kolonnaden liet opschrift pia.itssn: Schuil plaats voor de hitte, het oaw-der en den regen! komt men vanaf het groote plein in de Bas.nek dan gaat er eei huivering over het lichaam, en de spoedige overgang van het brandende plein in de koele Basiliek is al menigeen noodlottig geweest. Die icnigz jaren te Rome vertoetd hebben weten dat ze ;en;ge m.nuten mo.wan verwijlen onder het groote portiek vój- de kerk, waar h.-t minder warm is dan ,on straat en minder koel can in de kerk. V'ijt de groot.- deu ren der Basiliek die in den zomer alle ge heel openstaan om de kceÜe in de kerk wat te matigen, ontstaat door het verschil van temperatuur van binnen en builen een onuitstaanbare tocht. In de kerk zelve moet men in den warmen zomertijd de menschcn zoeken. De Romeinen gaan dan naar het groote aantal kleinere kerkjes en kapellen waar de temperatuur zooveel niet verschilt van die van buiten. In de Basiliek vindt men de kanunnikken en de geestelijken die er van dienst zijn en c^e Sampietrini, de werklieden die in het groote gebouw altijd iets te maken of te breken hebben. i Een laatste opfleuring heeft de Basiliek van Sint Pieter op het feest der H.H. Apos telen. In het portiek hangt dan het vis- schersnet van Sint Petrus gevlochten van groen en bloemen. Het groote bronzen beeld van Sint Pieter met den door het kussen der geloovigen afgesleten voet is gekleed met de Pauselijke gewaden, het heeft de tiaar op het hoofd, de groote Paus- kap om de schouders, het kruis op de borst, en twee met edelgesteenten versierde sleu tels in de hand. De Co-'-.-üq en het graf van den Apos- telvorst is versierd met bloemen en guir landes, terwijl talrijke heerlijke bouquetten prijken in zilveren vazen. Het Pauselijk al taar heeft z'n besten tooi met de pracht- kandclaars van Cellini, terwijl het aantal lampen en kaarsen vertienvoudigd is. De Rrwv-'--- en de vreemdelingen die niet geschrokken zijn van de eerste zomer hitte begeven zich allen naar de Sint Pie ter, waar het feest begint met de eerste Vespers van den dag en de Kerkelijke plechtigheden op haar schoonst zijn. Van 's-morgens vroeg tot des avonds wordt ge heel den dag door de kerk bezocht en geen geloovirf Romein zal dien dag een bezoek aan Sint Pieter nalaten. Wie met Sint Pie ter niet in de Basiliek is geweest zeggen de Romeinen, krijgt een tik met de sleutels van den H. Petrus. Dicnzelfden avond echter kan men een buitengewone drukte waarnemen aan het station tegen het uur dat de treinen' naar het noorden vertrekken. Deze drukte houdt gedurende eenige dagen aan en alles wat gevoegelijk weg kan heeft Rome ver laten om koeler streken op te zoeken. Rome is dan een oven geworden de be- wormers beginnen hun zomerslaap. CIVIS ROMANUS. Gebouw „Sint Bavo". Rechtskundig Bu reau van helf 9 tot half 10. Pluimvee- vereeniging, 8 uur. S. d S„ 8 uur. Werkplaatspersoneel, 8 uur. Gecombi neerde besturen Bloemisten, 8 uur. Groote Kerk, Groote Markt Orgelbe speling door den heer George Robert des namiddags van 23uur. Café Brinkman, Houtplein, 8/4 uur Haar- lemsche Reddingsbrigade. Voormalig Sociëteitsgebouw, Gr, Hout straat, hoek Gr, Markt Tentoonstelling en demonstratie der wereldklok Da gelijks klokslag 11 cn 12 uur 2, 3 en 4 uur, 's avonds 7, 8 en 9 uur. Hanzegcbouw. 8K uur, Collectanten-col lege „St. Jozef". 814 uur, Reddingsbri gade. 8 uur, zangvereeniging „Kunst na Arbeid. jBisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R.K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- I straat 49 Eiken dag geopend van 25 en van 79 uur, behalve des Maandags- ochtends en op Zon- en Feestdagen. Uit leen van boeken van half 3—9 uur. [R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijncstraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm, van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal Hotel Duin en Daal Ten toonstelling van kunstwerken. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor Ier goedkeuring oen ontwc.ip-beiuit tot hei aanikoopen en om niet in eigendom aanvaar den en overdragen van nabij het A mal el Drechlikanaal gelegen gronden, benevens het verknopen van een strookje Amstelwater. Een perceel grond onder Mijdrecht zal dienen voor den bouw van een dienstwoning; een perceel onder Uithoorn zal dienen ter verbetering van den noordelijken toegangsweg naar de brug over den Amstel te Vrouwenaikiker; een perceel Amstelwater te Ouder-Amslel zal wor den verkocht aan de wed. A-.SlamHogen- hout te Ouder-Amslel. Verder stellen Ged. Stalen voer aan te koo- pen verschillende perceelen grond ten behoeve van hel clectriciteJiskiedrijf cn waterleiding- bedrijf en hen te machtigen tot het voeren van. rechtsgedingen. Tet goedkeuring wordt aangeboden de eer ste su pipletoire begrjotiug der inkomsten en uitgaven van het Provinciaal Elcc- tricileitsbedrijf tot een bedrag van f 131000. Zij stollen voor len behoeve van het herstel van den weg vanSpaarndam naar Santpoort langs den Slaperdijk van Rijnland en tot het treffen eener regeling ten behoeve van den tolgaarder op dien weg eenbedrag van T 10000 ter beschikking van Ged. Slaton le stellen. Zij stellen voor goed to keuren de rekening van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, dienstjaar 1922, tot een bedrag van f 2,521,729,51/4.. Dc Zaanlanrlsche Communicatieweg. Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland doen den Stalen het voorstel den Zaanlamd- schen Communicatie weg, loopende van den Rijksweg HaarlemAlkmaar, even ton noor den van Beverwijk, over Assendelft naar Westzaan en Zaandijk, bij de Provincie in be heer en onderhoud te brengen, met zijn beide zijtakken van het Assumertolhek naar Assum en door de kom van Westzaan. Gedep. Staten stelten verder voor het reglement van bestuur van het Hoogheemraadschap Noord-HoMandis Noorder-kwarlier aan te vullen met een artikel 5 bis, waarin het Hoogheemraadschap wordt opgelegd een jaarlijksclie bijdrage aan de pro vincie Noord-Holland te verkenen in de kos ten van beheer en onderhoud van de' wegen en daartoe fcehoorende kunstwerken, welke daartoe door de Staten dier provincie worden aangewezen door vermelding op een bij diit reglement behoorenden slaat C. Het aandeel dat voor den Zaanlar.dschen commumicatieweg moet worden betaald wordt door Ged. Staten vastgesteld op 179 voor de Wijkerbroek, op f 134 voor de Noorder Buitendijken, f 10G4 voor den Uitgeeter en HeemSkerkerbrook; 130 voor de Zien; f 1570 voor den polder Assendelft; f 124 voor den Drooggemaakten Veenpo'lder te Asendelf't; f 1092 voor den po'der Weslzaan. lo. de ongebouwde eigendommen gelegen in liet gedeelte van de gemeente Uitgeest dat ten westen, ten zuiden en ten oosten begrensd wordt door de polder de Zien en de Uilgee,ster- en Heemskerkerbroeik en ten' noorden door het Uitgeestermeer en de scheiding tusschen de kadastrale sectiën A en B van genoemde gemeente. 2o. de ongebouwde eigendommen gelegen in de gedeelten der gemeenten Heemskerk, Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk, ten. oosten' en ten noorden begrensd door de polders de Wijkerbroek en de Uilgeestor- en Heem.sker- kerbroeik, ten westen door de oostzijde van den Rijksweg Haarlem-Allkmaar, de oostzijde van dien ouden Alkmaarschen weg tot aan de grens tusschen de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en- Duin en verder door de genoemde grensscheiding tot aan de spoorbaan Velsen-Uitgeest en ten zuiden door de noord zijde van die spoorbaan tot aan den polder te Wijkerbroek 1 der geheele belastbare opbrengst. De gebouwde eigendommen gelegen binnen de suil a genoemde schu'Miplichtige polders en de sub b omschreven gebieden. Met afwijking in zooverre van het hierboven bepaalde bedraagt het percentage, van de gebouwde eigendommen i<n de gemeente Westzaan, voor zoover het gebied van het Waterschap behoonende, in evenredigheid der halve belastbare opbrengst volgens de uitkomsten van het kadaster, te heffen 9,2 meer dan dat, hetwelk van de overige a,m het waterschap schuldplichtige gebouwde eigendommen wordt geheven. Deae bepaling vervalt met ingang van het jaar volgende op dat waarin de gemeente Weslzaan den zijtak door de kom van West zaan naar den Westzanerzeedijik in beheer en onderhoud heeft overgenomen, waartna van de gebouwde eigendommen, in de gemeente Westzaan hetzelfde percentage zal worden ge heven als van de overige aan het waterschap schuldplichtige gebouwde eigendommen, 1 der halve belastbare opbrengst. Een Provinciale Wcgenwet. Wegenbelasting. Gedep. Staten van Noord-Holland geven in een nota de lichting aan, waarin de Pro vincie zich naar hun opvatting met betrek king tot het wegenbeheer in den eerstvol- genden tijd zal hebben te bewegen. Na uiteengezet te hebben, dat het beheer en onderhoud der landwegen de laatste ja ren steeds meer de aandacht en de zorg der openbare besturen vraagt en er op gewezen te hebben, dat, in tegenstelling met vroeger, de wegen meer en meen^beteeikenis krijgen voor het intcrlocale verkeer, zeggen Gedep. Staten dat ook zij, gelijk elders, de opvat ting huldigen, dat de provinciale besturen zich diienien te bemoeien met de oplossing van „het wegenvraagstuk". De Provincie is daartoe als aangewezen door haar kennis dier gewestelijke belangen, haar goede outil lage, enz. Gedep. Staten hebben een over zicht doen' samenstellen van de bestaande wegen en daaraan oen glohaal plan toege voegd van een net dat naar het inzicht van den Hoofdingenieur Directeur van dien Prov. Waterstaat in de toekomst voor het door- ga'and verkeer beschikbaar zat moeten zijn. Dit „pion" kan als grondslag dienen voor verdere bespreking, terwijl de zoogenaamde secundaire en tertiaire wogen bij de tegen woordige beheerders in beheer en onderhoud zouden moeten blijven, zou de Provincie jaarlijks een zekere som beschikbaar moeten stellen om hét primaire net tot stand te brengen, hetzij door bestaande wegen, die daartoe zullen beboeren, na overneming van de tegenwoordige onderhoudsplichtigen, daar voor geschikt te maken en te verbeteren, hetzij door, waar noodiig, nieuwe wegen aan te leggen. Op bijdragen uit de betangheeb- bende streek, die door de wegenverbetering of aanleg wordt gebaat, wordt gerekend daarbij. Ook het onderhoud van het aldus verkregen primaire wegennet, zal voor re kening der Provincie zijn. Zoodra een pro vinciaal wegennet van eenige. beteokenis ver kregen is, zal ook de invoering van een we genbelasting in overweging kunnen genomen werden. Voorshands beslaat daartoe, bij de beperkte lengte der bij de Provincie in be heer zijnde wegen, nog geen aanleiding. Dat alles, zeggen Gedep. Staten, zal belang rijke financieele offerS vragen, doch deze zijn om liet beoogde .doei wel gerechtvaar digd.. Dé lasten der tegenwoordige wegbe Reenters zullen door 'de beoogde maatrege len weder nicer in evenredigheid worden ge bracht met de male, waarin hunne belangen bij de verschillende wegen betrokken zijn, zoodat te hunnen opzichte de billijkheid in het oog zal zijn gehouden. De voorstellen om den Zaanlandsohen communicatieweg over te nemen, vormen een eerste toepassing van de aangegeven algemeene beginselen. Deze weg zal een primaire weg worden in het Provinciaal wegennet. Dientengevolge behoort hij in beheer en onderhoud te ko men bij de Provincie, die te zijner tijd zal kunnen overwegen, in hoevérre de verikeers- belangen tot het aanbrengen van wijzigingen in aanleg of breedte aanleiding geven. De bijdragen der naasttoelanghebbenden in de onderhoudskosten, op hel vrijwillig vcirlee- nen waarvan in verband met de voorge schiedenis van dezen weg niet mag worden gerekend, worden in dit geval in het ont werpbesluit, gemerkt B, geregeld, welk be sluit aldus is ingericht, dat het op eenvou dige wijze, zoo noodiig, ook voor andere in het gedeelte onzer Provincie ten noorden van het Noordzeekanaat gelegen weigen van toe passing kan worden verklaard. Nu deze voorstellen door ons aldus na yijpe overwegingin aansluiting aan de alge meene beginselen, welke o.i. voor de wegen- politiek der Provincie moeten worden aan genomen, zijn ontworpen, vinden wij noch in het daartegen ingediende bezwaarschrift van ■de gezamenlijke gemeente- en waterschapsbe sturen uit de belangrijke streek, met uit zondering van het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin noch in dat van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier Aanleiding, onze voorstellen te wij zigen of terug te nemen. Uitvoerig bestrijden Gedep. Staten dan de ingebrachte bezwaren en verwerpen met na me het denkbeeld van het Hoogheemraad schap N.-H. Noorderkwartier, om dat Hoog heemraadschap met het .beheer der wegen, althans voor zoover ten Noorden van liet Noordzeekanaal gelegen, te belasten. Uitvoe rig bestrijden Gedep. Staten de door het Hoogheemraadschap naar vonen gebrachte argumenten om ten slotte vast te houden aan het voorstel van Gedep. Staten. DE SLAPERDIJK. Gedep. Staten van Noord-Holland schrij ven het volgende De weg van Spaarndam naar Santpoort langs den Slaperdijk van Rijnland verkeert sinds geruimen tijd in een verwaarloosden toestand. Een en ander is Uwe Vergadering bekend door het antwoord van ons College d.d. 20 October 1920 op vragen, gesteld door het lid der Staten A. B. Michielsen en door de inlichtingen vanwege ons College ver strekt bij de behandeling van de Provinciale begrooting voor het jaar 1923. De verwaar- Ioozing van het onderhoud is het gevolg van de omstandigheid, dat het college van com missarissen van dezen weg, voor welks be- harding bij Koninklijk besluit van 6 Februari 1825, concessie is verleend, uit gebrek aan voldoende geldmiddelen, zijn functie heeft neergelegd en den weg heeft geabandonneerd. Aangezien ons geen middel ten dienste stond om, commissarissen tegen hun wil tot het blijven waarnemen hunner betrekking te noodzaken en geen andere personen bereid bevonden werden, die functie op zich te nemen, hebben wij in dat abandonnement moeten berusten en vervolgens uitgezien naar middelen, om in de toekomst in het beheer te voorzien en den weg weer in behoorlijken toestand te brengen. Hoewel ons College zich reeds in het voor jaar van 1921 bereid verklaard had, te bevor deren, dat voor het herstel van den weg een subsidie van 10.000.- uit de provinciale kas zou worden verleend, heeft een en ander, in verband met de afwijzende houding der ge meentebesturen, die naar ons oordeel voor het onderhoud in de eerste plaats in aanmer king kwamen, tot dusverre niet tot een resul taat geleid. Thans hebben echter eenige personen zich bereid verklaard, de functie van commissa rissen op zich te nemen, terwijl het zich laat aanzien, dat waarborgen gegeven zullen kun nen worden, dat voortaan in het onderhoud van den weg weer op behoorlijke wijze zal worden voorzien. Daarbij is uitgegaan van de veronderstel ling, dat voor het weder in orde brengen van den weg nog op het destijds in uitzicht gestel de subsidie der Provincie mocht worden ge rekend. Hoewel het belangivan het doorgaand^ ver keer bij dezen weg niet in die mate betrokken is, dat er aanleiding zou bestaan hem bij de Provincie in beheer en onderhoud te brengen, aan den aandrang waartoe wij dan ook steeds weerstand hebben geboden, is hij o.i. van voldoende provinciaal belang om voor zijne herstelling eene bijdrage uit de provinciale fondsen beschikbaar te stellen, indien ook het onderhoud duurzaam verzekerd wordt. Wij meenen dan ook, dat er termen be staan aan de thans in het werk gestelde po gingen de nóodige medewerking te verleenen en stellen U voor, daartoe het bovengenoem de crediet te onzer beschikking te stellen. Indien Uwe Vergadering zich daarmede zal kunnen vereënigen, zijn wij voornemens aan het uitbetalen van het subsidie in elk geval de voorwaarden te verbinden, dat het herstel van den weg naar genoegen van ons College Zal geschieden en dat voorts het behoorlijk onderhoud met opheffing van den tol te onzer beoordeeling afdoende zal geregeld zijn. Aangezien de raming der herstellingskosten die tot het genoemde bedrag van 10.000. heeft geleid, reeds van eenige jaren geleden dagteekent, is het vermoeden gewettigd, dat de werkelijke kosten beneden dat bedrag zul len blijven. Het overschietende gedeelte zou den wij dan voor zooveel noodig wenschen te besteden om ten behóeve van de bejaarde tolgaarster, diê na de opheffing van dén tol in behoeftige omstandigheden zal achter blijven, eene regeling te treffen, tengevolge waarvan zij niet aan de armverzorging zal behoeven te vervallen. HISTORISCHE TENTOONSTELLING VAN DE STAD HAARLEM. De Commissie uit de Verceaiging Konin ginnedag voor de historische Tentoonstel ling van de stad Haarlem bericht dat deze zal worden ingericht in het Frans Halsmu seum, bij gelegenheid van het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Deze tentoonstelling zal omvatten voor werpen, handschriften, documenten, boe ken, schilderijen, gravures, prenten, por tretten, kortom alles wat een geschiedkundig beeld kan geven van de stad, haar regeering, de bedrijven, de kunsten en wetenschappen, de godsdiensten, het maatschappelijk en hui selijk leven, door de eeuwen heen. De bouwstoffen voor zulk een tentoonstel ling hoopt zij uit Musea, Bibliotheken en Archieven bijeen te brengen maar onge twijfeld berusten nog bij verschillende fa milies, corporaties en vereenigingen voorwer pen, vallende onder een van bovenstaande rubrieken, die voor een zooveel mogelijk volledige uitbeelding van Haarlems verleden van veel belang kunnen zijn. Daarom verzoekt de commissie opgave te willen doen van voorwerpen, die ter beschik king staan en ter opluistering van deze ten toonstelling kunnen strekken, om die voor den duur er van te willen afstaan. Alles zal terstond in het Frans Halsmuseum geplaatst worden, en met de uiterste zorg worden be handeld. Assurantie kan de .Commissie niet op zich nemen, omdat elke eigenaar onder eenige onkosten op zijn polis kan laten aan- teekenen,' dat de ingezonden voorwerpen tijdelijk in het Frans Halsmuseum zijn onder gebracht. De Commissie behoudt zich voor, te be- oordeelen of zij de inzendingen geschikt acht. De Commissie verwacht schriftelijk antwoord bij den heer H. E. Knappert, Gemeentearchivaris, Gemeentearchief Raadhuis te Haarlem, vóór den 1 Julj a.s. H. O. V. Het concert te Heemstede in Groenendaal onderscheidde zich ditmaal van de ten vo rige jare gegevene, door een uitvoering in de tent van de Haarlemsche Concertvereeniging, waarvoor een geschikte plaats was gevonden tegenover villa „Bosbeek", nabij het Verver- schingshuis, waar de muziek tot de, in groo- ten getale opgekomen bezoekers, ze°r goed tot haar recht kwam, dank zij de ma t igehn welke door de autoriteten van Heemstede waren genomen en onder stilte te handhaven. Een woord van lof aan het bestuur van Heemstede voor hun goed inzicht, en een di to voor de beambten, die zich op zulk een uitnemende wijze hebben gekweten, van de hen opgegeven taak, is hier zeker op zijn plaats. Begrijpelijkerwijze heeft zulks ruimschoots bijgedragen tot welslagen van dit in G-roe- nendaal's heerlijke natuurschoon, gegeven concert. De firma Schellekens had zorg gedragen voor de gratis verspreiding van een keurig gedrukt programma, waarmede de toehoor ders ten zeerste waren gebaat. In het vergaderlokaal Heorenisingel 97, had de vergadering plaats van bovengenoeim.de Coöperatieve Bonwvereeirigingr onder leiding! van haar voorzitter, den heer Kliingers. Namens de commissie voor het nazien der boeken werd verslag uitgebracht door den lieer Voor den Dag, waarin aan dien penning meester een woord van dainlk werd gebracht voor zijn accuraat beheer. Benoemd werden in de liqiüdLsl'ie-commis'S;© de hoeren Dievenbach, Vallk en Voerman. Na nog eenige besprekingen van huishoii- delijken aard werd deze laatste zeer druk liezochte vergadering otn 10 uur geleien. Op het perron. In het late middaguur beweegt zich een tamelijk groot aantal menschen over het per ron. Min of meer schuifelend drentelen zij op en neer, wachtend op hun trein. Enkelen sta ren zenuwachtig in de richting, vanwaaruit de trein komen moet, om te weten, of nog geen rookwolkje de komst verraadt, weer anderen loopen ongeduldig-wachtend op „dien trein, die er nogal niet is". Dat zijn over het algemeen zij, die niet veel reizen. De meesten echter zijn kalm en loopen rond met een gezicht van „kom ik er vandaag niet, dan kom ik er wel morgen...." Daar dondert de trein het station binnen en terwijl de remblokken knarsend en piepend tegen de wielen klemmen, blijft het monster hijgend en puffend staan. De gewone drukte van uit- en instappende reizigers ontstaat, doch na enkele minuten is alles weer rustig. De trein staat op het punt te vertrekken, als nog twee reizigers de trap opkomen naar het perron een oude man, reiskoffertje in de hand en zijn vrouw, even eens met een valiesje. Het zijn eenvoudige liên, hetgeen uit hun geheele persoonlijkheid blijkt. Kalm komen zij aanstappen. Haastige spoed is immers zelden goed? De portieren van den trein zijn reeds gesloten, de stations chef'staat op het punt, het vertreksein te ge ven, als de mannelijke reiziger heel bedaard de hand aan de kruk van 'n portier slaat, om het te openen.„Niet meer openen, mag niet meer instappen," waarschuwt plotseling een conducteur en de man, even beduusd door die onverwachte vermaning, kijkt den conducteur aan, den mond wijd-open van verbazing. En op hetzelfde oogenblik zet de trein zich in be weging en is weldra 't station uitgestoomd. De beide achtergebleven oudjes kijken hem na, tot hij uit het gezicht verdwenen is, staren elkaar dan een oogenblik aan en dan valt de man, niet-begrijpend het gevaar van het in stappen in een in beweging zijnden trein, tegen zijn vrouw heftig uit tegen „die con- necteurs, die alles denke te magge doen en zegge." De gemoedsrust keert echter spoedig weer en beiden sjokken naar een bank, om te wachten op den volgenden trein.... fcp Gedeputeerde Staten van Noordholland doen mededeeling van hun voornemen het „wegen-vraagstuk" in Noordholland eens goed onder handen te nemen. Zij zijn van plan een wegennet te doen aanleggen met primaire, secundaire en terti aire wegen. Dat beteekent niet dat zij vóór historisch zullen worden, uit het primaire, secundaire of tertiaire tijdperk, maar die drie vreemde woorden (waar even goede Hollandsche voor bestaan) duiden de be langrijkheid van de aan te leggen wegen aan. De primaire wegen zijn de hoofdwegen, de wegen, die een hoofdverbinding in de provincie Noordholland zullen vormen. De provincie zal die wegen doen aanleggen en onderhouden. Er zullen nieuwe wegen aan gelegd moeten worden; ook zullen bestaande wegen, zooals de Zaanlandsche communi- catieweg, tot primaire (hoofd)wcgen gespro- moveerd worden. Secundare en tertiaire wegen zijn wegen van minder groot belang en zullen niet ten laste der Provincie ge bracht v/orden. Wanneer wij een mooi wegennet hebben, zullen Gedep. Staten ook met plannen voor een wegbqjasting komen. Nu durven zij nog niet volgens hun eigen ootmoedige be kentenis, omdat het huidige Provinciale wegennet van te weinig belang is. Inderdaad is het zoo. Niet alleen dat het provinciale wegennet van weinig belang is, maar de wegen in Noordholland zijn over 't algemeen slecht en beantwoorden aller- mist aan ook maar hoogst bescheiden ei- schen, die het moderne verkeer aan een weg stellen mag. Het is daarom toe te juichen dat Gedep. Staten van Noordholland zullen gaan trach ten dezen achterstand van Noordholland bij vele andere provincies van ons land, in te doen halen. Vooral onze plattelandsbevol king, maar ook de stedelingen zullen daar van het gerief en de baten ondervinden. En wij hopen ook dat Gedep. Staten een eventueele regeling van bijdragen in de kos ten zoo eenvoudig mogelijk zullen opzetten. Als we bemerken dat nu al reeds wordt vooropgezet dat belanghebbenden bij een of anderen weg zullen moeten bijdragen en dat reeds al met procenten wordt gerekend om ieders aandeel maar goed vast te stellen, dan vreezen wij dat Gedep. Staten een zeer omslachtig raderwerk opzetten cn bovendien peuterig. Wij hopen dat het „wegen-vraagstuk" royaal en goed door Gedep. Staten onder de oogen zal worden gezien en dat er in Noordholland een oplossing aan worde gegeven die getuigt van durf en frisschen, breeden en als het moet origineelen opzet. Barometerstand: 7GG. Vooruit, OPGAYE VAN» Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol, Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen vat 25 Juni. Hoogste barometerstand 770,8 m.M, té Valentia. Laagste barometerstand 739,4 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Juni: Zwakke tot matigen noordelijke tot noord westelijken wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk een weinig regen, later iets warmer. De helft der deelnemers aan de Int. Phyto pathologische Conferentie, welke deze week te Wageningen gehoudten zal worden, brengt op Donderdag 28 Juni a.s. een bezoek aan Haarlem en de Bloembollen streek, zoo lezen wij in het „Weelkblad voor Bloembollencul tuur". Gedurende de morgenuren zal het ge zelschap, waaronder zich planten ziekte nik uind i- gen van schier adlie landen Ik:vinden, van Haarlem nirt een autotocht maken naar Lisse, waar eenige cultures zulten worden bezocht en een bezoek, worden gebracht aan bet Proefsta tion aldaaT. Bij deze gelegenheid zal dr. E. van Slögteren, phytopatholoog voor de bloem bollenstreek, een inleiding houden over de moderne bestrijdfegs-methoden dier bloembol- lcnzlrlkten. Na afloop hiervan begeeft bet ge zelschap zich weder naar Haarlem en biedt het Hoofdbestuur der Atg. Vereeniging voor Bloembollencultuur een lunch aan in "t Park- betel aan de Parlklaan. Slot. Waar uit het Rapport blijkt, dat slechts geldelijke bezwaren bestaan tegen de voor een zeer groot deel van West-FrieSland, maar vooral voor Hoorn en Purmerend zoo ge- wenschte verbinding van Hoorn met het Gr. Noordholl. kanaal bij Purmerend, daar zou het toch zijn te betreuren, "alt dit schoone plan nog eens niet nader werd overwogen. Door krachtige samenwerking van alle be langhebbenden zijn wel grootere bezwaren uit den weg geruimd, maar.... er moet met overtuiging worden gestreden om het doel te bereiken; want zonder strijd komt zelfs het goede niet tot stand. Dc kwijnende stad Medemblik kan, bij een energiek optreden der burgerij, de markt plaats worden voor een groot deel van den Wicrmgermcerpolder, maar al lijdt de haven niet door de inpoldering van het Wieringer- meer, dan schijnt mij de plaats, ondanks de spoorlijn, te geïsoleerd gelegen om een flin ke ontwikkeling van den handel te kunnen verwachten, als niet tevens voor een ka- naalvcrbir.cling met de omliggende plaatsen en in 't bijzonder met Hoorn wordt gezorgd. Enkhuizen heeft door zijn gunstiger lig ging minder dan andere plaatsen in West- Friesland geleden onder de gevolgen van ge brek aan binnenvaart, maar er zijn groote veranderingen op til: de Zuiderzee wordt af gesloten, Friesland werdt met Holland ver bonden door den Dam van 't IJselmeer. Wat zullen daarvan dc gevolgen zijn? 't Is te hopen, dat ook de Enkhuizers niet futloos zullen gaan zitten wachten op hoop van zegen, maar dat ze flink en tijdig zullen inrichten naar de veranderingen, die staan te wachten. Als een flinke sluis daar toegang geeft tot het IJselmeer en van de omliggen de plaatsen de stad te water goed is te be reiken, dan zal'Enkhuizen met Hoorn en Me demblik uitstekend kunnen concurreeren en een bloeiende stapelplaats voor de omgeving blijven, maar worden de handelswegen elders verbeterd en bij Enkhuizen niet/ dan zal de handel niet heel lang door de traditie blij ven leven. Resumeerende meen ik te moeten besluiten, lo dat het Centraalkanaal voor West- Friesland niet moet doorloopen langs de grens, maar zooveel mogelijk door 't cen trum. 2o dat het kanaal Kolhorn-Lutjewinkel- Langendijk-Alkmaar (No. 3 der plannen van de Commissie) het gedeelte van De Keins tot Kolnorn wel gemist kan worden en daar mee het motief, dat ertoe heeft geleid om 't kanaal van Schagen naar 't Gr.-Noordholl. Kanaal te laten loopen ver ten Noorden van de kom der gemeente, als vervallen kan wor den beschouwd. 3o dat eene verbinding van het Gr. Noord holl. Kanaal nabij Stolpen, loopend langs Schagerbrug naar de Menisbrug bij Schagen, korter, goedkooper en met het ook op eene verbinding met het Zuiden, meer is in 't belang van Schagen en omgeving, dan de verbinding, loopend van Stolpen over De Keins naar Schagen, zooals dat door de Com missie wordt voorgesteld. 4o dat het kanaal van Medemblik naar Hoorn als begin eener korte verbinding van 't Oosten van West-Friesland met het Gr. Noordholl.-kanaal en zoö met Amsterdam, ook voor den Wieringermeerpolder van zeer groot belang kan zijn. 5o dat het kanaalvak Alkmaar-Langendijk, onderdeel van 't kanaal Alkmaar-Langen- dijk-Luijewinkel-Kolhorn (Nr. 3 der kanaal plannen) met een zijtak naar Dirkshom, moet doorloopen tot Schagen en verder langs Schagerbrug naar het Gr. Noordholl. Kanaal, terwijl van dit verlengde deel de afmetingen dezelfde moeten zijn als die van het kanaal Alkmaar-Langendijk; ook moeten de sluizen behooren tot het grootste der aangenomen typen. 6o dat het kanaal Rustenburg-Obdam moet worden verlengd tot Opmeer en later, bij gebleken behoefte, tot het kanaal Medem blikHoorn bij Oosfwoud. 7o dat Grootebroek en Andijk zeker aan spraak hebben op verbinding met het Cen traalkanaal. 8o dat een kanaalverbinding van Hoorn over Edam met het Gr. Noordholl. kanaal bij Ilpendam voor Hoorn en daarmee voor een groot deel van West-Friesland en den Wieringermeerpolder geheel onvoldoende is en voor Purmerend een ramp beteekent. 9o dat in 't belang van een groot deel van West-Friesland de Trekvaart Hoorn-Pur- merend afdoende moet worden verbeterd (dieper, breeder enz.) met een schutsluis in den Oudendijk, in afmeting gelijk aan het grootste der aangenomen typen. Ten slotte schijnen mij de aanleg van het W estkanaal (Stolp,en-Schagen-Langendijk- Alkmaar) en die van het Oostkanaal (Me- demhlik-Hoorn-Purmerend) het meest urgent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1