ironsiée's Milmk DE 10 ets SISAAR ingezonden Medsdeeliiigen Ingezonden Mededeelingon MEEKOMEN BERiSmM. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. j&e sigaar die if zoekikmi W vinden onder he f merk Verkrijgbaar bij de voornaamste sigarenwinkeliers. „De Eendracht". Handhaving van een servituut. AanrHding. Op hol. Een nachtelijk avontuur. Zomertentoonstelling bil J. H. de Bols. Concert in den Hout. GEMEENTEZAKEN. Een tamme kip. De bloempjesverkoop voor de K. S. A. Directrice Meisjesschool M. O. Personalia. Gouden echtpaar. Rectificatie. VOOR DEN POLITIERECHTER. 60 CENT PER REGEL. Programma. BURGERLIJKE STAND. VAN ONZE RECHTBANK. UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. SPAARNDAM. HEEMSTEDE. VELSEN. NOORDWIJK. ZANDVOORT, HEEMSKERK. NOORDWIJK. AMSTERDAMSSHE BEURS, I 5 60 els. per regel. <e De Coöp. Bouwvereenjging „De Eendracht" hield een ledenvergadering in het Wijklolkaal Baikenessergracht. Verslag werd uitgebracht door de commissie, die beiast is geweest met liet nazien der boeken en rekeningen over hel afgeloopen jaar. Aan den penningmeester werd décharge verleend. De voorzitter, de heer J. C. Hage, werd her benoemd, evenals de commissaris, de heer W. L. de Piooy, Na rondvraag sluiting. B. en W. schrijven den Raad: „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat ons is gebleken, dat het perceel aan de Wilhelminastraat no. 33, in strijd met het bepaalde in de onderhandsch'e akte van verkoop dd. 23 September 1881 (over geschreven ten hypotheekkantor* te Haar lem den 26sten September d.o.v. in deel 453 no. 86), als veilingslokaal wordt ge bruikt. Onder artikel 7 van gemelde akte is be paald, dat de uitwendige vorm, noch de bestemming van het te bouwen woonhuis later verandering mag ondergaan, zonder vergunning van ons college. Deze bepaling is als erfdienstbaarheid op den bij bedoelde akte verkochten grond gelegd. Aangezien het ons niet gewenscht voor kwam, dat het perceel werd gebruikt en bestemd tot verkooplokaal, hebben wij den betrokken eigenaar aangeschreven, aan het perceel binnen een bepaalden termijn de oorspronkelijke bestemming van een woon huis terug te geven. Deze aanschrijving heeft echter niet tot het gewenschte resultaat geleid. In verband daarmede komt het ons ge wenscht voor, om, zoo mogelijk op ver korten termijn, tegen den eigenaar van het onderwerpelijke perceel eene rechtsvorde ring in te stellen." B. en W. stellen dan voor, tegen den eigenaar van het perceel aan de Wilhel minastraat no. 33, een rechtsvordering in te stellen (zoo mogelijk op verkorten ter mijn) tot handhaving van het servituut ten laste van gemeld perceel, waarbij verboden is dat perceel van bestemming als woon huis te veranderen, en zulks op grond van het feit, dat in dat perceel openbare vei lingen worden gehouden en dat het als op slagplaats van meubelen wordt gebruikt.' 9 Zondagmorgen 10 uur werd de wiel rijder J. M. op de Zomervaart aangereden door den motorrijder W., uit Blocmendaal. Het rijwiel geraakte defect Gistermiddag geraakte om een uur of 2 op het Plein een paard, bespannen voor een huurrijtuig, op hol, doordat het schrok voor een auto of motorrijwiel. Het holde de Julianastraal in, waar het rijtuig tegen een boom sloeg en brak. Het paard holde door en na verschillende straten door gerend te zijn, waarbij het o. m. nog over een hek sprong, is het in de Wiihelmina- laan te Heemstede door den eigenaar tot staan gebracht. Het had eenige ontvellin gen aan den neus bekomen. Vannacht om half 3 zagen twee agenten in de Lange Hofstraat een paar mannen, die op het gezicht der agenten den schrik om het hart voelden slaan en „de bcenen namen". Een der manen wierp een groot pak weg. dat later een colbert-costuum bleek te zijn. Toen de mannen hard weg liepen, begrepen de agenten wel, dat het geen zuivere koffie was, en ook zij zetten zich in draf. De mannen gingen in een ver schillende richting, waarop ook de agenten zich splitsten. De man, die het pak weg geworpen had, rende den Kleinen Houtweg op. De agent hem na en deze loste een schot. De vluchteling was bang, dat het „meenens" zou worden en sij bleef netjes staan, om zich te laten inrekenen. Het bleek te zijn zekere H. W. A„ 21 jaar, die be kende, het colbert-costuum ontvreemd te hebben uit den winkel van M. L., Kleine Houtstraat 97. Door het bovenraam van den winkel had hij het weggenomen. Dc andere agent was niet zoo gelukkig. Zijn vluchteling liep dc Kleine Houtstraat in en verdween in de Groendaalstecg. Ook deze agent loste hier een schot, maar de vluchteling verhaastte zijn loop en ver dween uit het gezicht van den agent. Van 15 Juni af exposeert J. H. de Bons, aan den Kruisweg een gemengde collectie, waarbij een. aantal belangrijke werken: Schilderijen door Vincent van Gogii, Odi- lon Ret Ion, Paul Gauguin, G. H. Breitner, Jan Toorop, Gabriel, Louis Artam, Walter Vacs, Armah<f Rassen losse, Degouve dc Nuncqucs, Herman Kniyder en anderen. Hierbij veel nog niet geëxposeerd werk. En eene kerncollectie moderne prentkunst met uitsluitend zeldzaamheden van Dela croix, Fantin La tour, Bresdin, Redon, Tou louse Lautrec, Louis Legrand, Rops, Do Groux, Mallh. Maris Bauer, Dupont e.a. Het feit, dat de firma dezen zomer lien jaar in Haarlem gevestigd ds zal zij zake lijk herdenken met hel uitgeven van een nieuw blad door „Amiand Rassenfossc ,,La mère hen reu se" (Pholotypïe rehaussée ;i ia main et colordéo par Tartrate).. Van dit blad komen slechts 25 exemplaren in den handel, welke uit d.en aard der zaak niet geheel aan elkaar gelijk kunnen zijn en feitelijk 25"unicac vormen en waarvan dc fa. een aantal eveneens zal exposeeren. Door het geven van een concert in Artis te Amsterdam op Woensdag 27 Juni, zal hel gewone Woensdogavonclconcert in plaats van op genoemden datum gegeven worden op Donderdag 28 Juni a.s„ door de Haa'r- kmsclie Orkest vereent ging in de stads t>ent in den Hout „LIEFDEWERK OUD PAPIER." Van de Vereeniging „Liefdewerk Oud Papier" is het verslag over 1922'verschenen. Het verslag begint met een herdenking aan het drietal Hoofdbestuursleden, die door den dood in 1922 het Liefdewerk ontvallen. Van enkele noodlijdende centralen wordt een overzitht gegeven, waarna het verslag voortgaat zijn. Uit de overige bij het Hoofdbestuur inge komen verslagen of afzonderlijke gegevens blijkt, dat in de plaatsen der centralen meer papier verzameld is dan in 1921. En hoewel hat niet in het plan ligt cijfers te noemen, is s-Gravenhage te belangrijk geweest om niet extra te vermelden, dat men het aldaar wist te brengen van 107.172 K. G. in 1921 op 240.392 K. G. in 3.922, een vermeerdering dus van 133,220 K. G. of ver over het dubbele. Alkmaar, Leiden, Venlo en Tilburg kon den het meest getrouw geblevene opgeven, terwijl van circa 50 plaatsen in het geheel geen en de overige zeer weinig papier gezonden werd. Behalve de hooge vrachten, die belem merend werken, is de verloren goede voor- oorlogsgcest, het werken ter eere Gods, de grootste oorzaak dat in kleine gemeenten het papier verzamelen afgeloopen is en zeer moeilijk te herstellen zal zijn. Invalieden of ouden van dagen, die eertijds blij waren als er een kwartje te verdienen was, zitten nu in het zalige genot van ouder- doms- enz. rente genoeglijk dag aan dag niets te doen. Geen der afdeelingen kan zoo veel papier verzamelen, dat er een weekloon mee te verdienen is, alleen te Hilversum is zulks mogelijk, waar circa 70.000 K. G. verzameld,' gesorteerd geperst en direct naar de fabriek verzonden wordt. Nergens wordt ook hoogstens meer dan een of twee dagen per week arbeid gevraagd, zoodat ook geen weekloon te verlangen is. Al die moei lijkheden met de onderafdeelingen hebben de besturen der centralen afkeerig van hen doen worden en dat is dan ook de oorzaak dat de onderlinge band wat losser is geworden. Onderafdeelingen en correspondenten kos ten de centralen, behalve veel moeite en zor gen, doorgaans ook tijd en geld, en toch mo gen al deze redenen niet geldend zijn om het bestendigen en oprichten van afdeelingen tegen te houden, vooral nu toch de papier- prijzen een uitgave van f 1.25 aan vracht en verzamelen te zamen wel weer toelaten. Djar de loonen overal dalende zijn, en werkeloosheid op elke plaats heerscht, moet het gemakkelijker zijn menscheri te vinden, die iets er bij willen verdienen waardoor par tijen gebaat zullen zijn. Het meer en meer invoeren van loon per 100 K. G. heeft bij de meeste Centralen belang rijk succes gehad en heeft mogelijk gemaakt dit jaar in totaal te verzamelen 2.903.245 K.G. Dat is 279.965 K. G. meer dan het vorig jaar, ondanks de zooveel verminderde op brengst der onderafdeelingen. Het afgeloopen jaar heeft zich zoo gehou den dat het geheel goed genoemd kan worden, matige prijzen met tamelijk geregelden pa- pierafzet. Wel waren dc laatste drie maanden minder gunstig, zoodat plaatsing moeilijk was zonder prijsverlaging. De valuta-con currentie maakt het de nieuwpapierfabricage •lastig, zoodat alleen speciale papiersoorten en nog wel meest de goedkoope soorten hier gemaakt kunnen worden. Reden waarom wij dikwijls gebruik moesten maken van aanvra ge voor plaatsing buitenslands. Opgericht is door Alkmaar een onderafdee- ling te Castricum, terwijl Nijmegen O' jubileerenden toon vertelt den Bosch al onderafdeeling te kunnen boeken. Het Hoofdbestuur onderging eene wijzi ging in zijne samenstelling door het over lijden van de heeren H. B. J. ter Meulen en H. A. De Bruyn, in hunne plaats werden gekozen de Heeren J. J. v. 't Hoff te Schiedam en F. Daamen te Tilburg. De periodiek aftredende heeren v. d. Strooni, Schellens en Stols werdenmet groote meerderheid herkozen. Aan arbeidsloonen is uitbetaald een som van f 65.736, 56&. De tereeniging telde aan het einde van dit jaar 20 Centrale Afdeelingen, 97 Afdeelingen en 65 Correspondentschappen. Ook in 't afgeloopen jaar werd maandelij ks een H. Mis voor de levende en overleden be gunstigers van het Liefdewerk opgedragen, opdat Gods zegen in milde mate op nen mocht nederdalen. Ook dit jaar otftving het Dagelij ksch Be stuur een uitnoodiging van de Centrale Af- deeling Utrecht, om op hare jaarlijksche vergadering tegenwoordig te zijn en mocht het zich overtuigen van den waren broeder lijken geest en de eendrachtige samenwerking waardoor deze afdeeling zich kenmerkt. Op 18 December werd het Hoofdbestuur in buitengewone vergadering opgeroepen ter bespreking van een schrijven van de Firma Lierens, gericht aan het Hoofdbestuur, waarin verzocht wordt de algeheele productie oud papier gedurende het jaar 1923 tegen vaste prijzen en conditiën af te sluiten en dat voor de afdeelingen Amsterdam en eenige afdeelingen, nader te bepalen, zood3t niet alle afdeelingen aan genoemde firma ver bonden zijn. Met 't oog op den slechten afzet en den wankelbaren gezondheidstoestand van den Magazijnmeester was dit zeker een wijze maatregel. Het is, mij, aldus het verslag, eene be hoefte de vergadering van den 4den Decem ber 1922 als een zeer belangrijken datum te vermelden. Op deze vergadering geschiedde de benoeming van een nieuwen voorzitter voor Nederland van ons Liefdewerk, nood zakelijk geworden door het overlijden van onzen onvergetelijken vriend Dr. Rademaker, 't Was niet te verwonderen dat de heer Barnard Planken, tot dusverre onze tweede secretaris en volijverige Magazijnmeester, den bestuurshamer bij acclamatie werd aan geboden en deze keuze, 't was ons vooruit bekend, zoude een gelukkige wezen. Immers zijn ijver en wrklust was voor ons niet onbe kend. Zijn zaakrijke en degelijke adviezen v/aren voor ons een waarborg, dat hij een waardige opvolger van onzen te vroeg ont slapen voorzitter zoude zijn. Reeds jaren heeft hij het zoo schitterend bewezen, dat de leiding der zaken aan zijne kundige handen ter dege waren toevertrouwd, dat zijn voor uitstrevende geest ons zoude voeren op paden, die 'n duurzamen vooruitgang van ons Lief- dewrk ten doel zouden hebben en voort durend zouden peinzen op middelen die den hoogeren bloei van ons Liefdewerk gouden bevorderen. Wij, Leden van het Hoofd bestuur en alle sub-comité's kunnen ons gelukwenschen de algemeene leiding der zaken aan hem toevertrouwd te hebben. Geve de Goede God hem daartoe de kracht en gezondheid. Een woord van dank wordt gebracht aan de Bestuurders der afdeelingen, die door on- verflauwden ijver dezen gunstigen uitslag mogelijk maakten, aan de begunstigers van het Liefdewerk, die door trouwen steun in staat hebt gesteld, door werkverschaffing zoovele nooden te lenigen en liefdadige in stellingen te steunen. Aan het einde van het verslag wordt er aan herinnerd, dat men aan de vooravond staat van het heerlijke jubileum, het heuglijke feit van het 50-jarig bestaan van het Liefdewerk. En nu rijzen opnieuw de tonen van dank baarheid op in ons hart en zien wij vol er kentelijkheid terug op den af gelegden weg, maar richten tevens hoopvol het oog op de toekomst. Moge dan, door Gods goedheid gezegend, ons liefdewerk zich meer en meer uitbreiden, nog meer weldaden om zich verspreiden, nog ruimer onzen H. Vader steunen, dan kan het Katholieke Nederland met fierheid wij zen op het liefdewerk „Oud Papier" als^ene der schoonste en doelmatigste liefdadige instellingen in ons dierbaar Vaderland. Uit het batige saldo zullen aan de volgende instellingen in Haarlem tegemoetkomingen worden verstrekt Haarlems Ver. R. K. Vacantiekolonie f 100.00 St Elisabeth's Vereeniging f 200.00; Alg. Comm. voor Kinderverpleging en Kin derbescherming f 100.00 R. K. Intern. Ver. tot besch. v. Meisjes f 100.00 St. Jozefsgesticht Spaarne f 500. In het verslag is een „Memoriam" gewijd door mr. J. N. J. E. Heerkeiis Thijssen aan den het vorig jaar verscheiden algemeenen voorzitter, dr. C. A. L. Rademaker, te {Am sterdam. B. en W. stellen voor, goed te keuren de rekening en verantwoording over 1922 vhn het 2e en het 3c douche-badhuis, ingediend door de afdeeling „Haarlem" der Noord- Hollandschc Vereeniging „Het Witte Kruis". B. en W. stelien voor, de begrootingen voor het jaar 1923 en balansen met winst en verliesrekening per 31 December 1922 en die per 1 September 1922, betreffende de 4 woningcomplexen van de Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering goed tc keuren, onder bepaling dat deze goedkeu ring zich niet uitstrekt over het' in de be grootingen onder den post „Salarissen en alg. onk." opgenomen bedrag voor vergoeding aan den Secretaris-Penningmeester in totaal groot 500. Men deelt ons als bijzonderheid het vol gende mede: De schipper S„ die geregeld met zijn schuit in den Kampersinigei ligt, trok gisteravond nu en dan nog al eens belangstelling, doordat hij een1 kip, op de 'knieën had en het beestje rustig «toiud te kijken naar- het verkeer op den Kampersingel. De kippen zijn dus ook al gedresseerd, merkte een van de belangstellen den op. Aan den ingang der kerken zijn gisteren bloempjes verkocht ten bate van de K. S. A. Deze verkoop heeft ongeveer 485 op gebracht. i B. en W. stellen voor, voor den cursus 19231924 mej. J. Berdenis van Berlekom, lecrares in de Fransche taal en letterkunde en plaatsvervangend directrice aan de Meis jesschool voor M. O., met het directoraat te belasten. B. en W. schrijven in verband met dit voorstel nog: Het is duidelijk, dat het doen van een vaste benoeming ter voorziening in deze vacature slechts dan geraden is, zoo uw Raad omtrent het karakter der school een definitieve meening heeft. Immers, zou het uw voornemen zijn om de school om te zetten in een zes-jarige met het leerplan eener z.g. jongens H. B. School, dan lag de benoeming van een bevoegde in de natuurwetenschappelijke vakken voor de hand. Is het daarentegen uwe bedoeling, om de school in haar tegenwoordige positie te handhaven, dan wel er indien dat in de toekomst mogelijk mocht blijken een Lyceum B, mede te verbinden, zoo zou be noeming van een bevoegde leerkracht in de letteren ('t zij nieuwe of oude) het meest geraden zijn. Met het oog op de groote onzekerheid ten aanzien van de mogelijkheden, welke de op handen zijnde nieuwe M. O.-wet schept, kovnt het ons voor, dat thans nog geen be slissing omtrent het karakter der school ge nomen kan worden. Een voortzetten op den ouden voet, dunkt ons voorhands het beste. Met ingang van 1 September a.s. is aan het Christelijk Lyceum te Haarlem benoemd tot leerares in de Fransche taal en letter kunde mej. J. R. Morard te 's-Gravcnhagc. Te Delft zijn geslaagd voor het pro- paedeutisch examen voor civiel ingenieur de heeren C. J. Tuijn, alhier, en B. W. Colen brander, te Heemstede. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Juni 1923, aan den majoor M. Moll, van het 10c regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en is hij benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve majoor hij het 10e regiment. In de te Dordrecht gehouden algemee ne ledenvergadering van de Onderlinge Risicovereeniging van Nederlandsche ge meenten is mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs sen als bestuurslid herkozen. Maandag 16 Juli a.s) hoopt het echtpaar Van der Poll, woflende in de Camphuys- straat no. 9, den dag te herdenken waarop het voor 50 jaar in den onderdom werd op genomen. Het zal den oudjes wel niet aan belangstelling ontbreken.. Onder het muziekverslag van onzen recen sent den heer G. J. Kalt, zijn per abuis de letters G. J. K. weggevallen. Eveneens viel in de recensie over Poly hymnia het woord „Akkoorden" uit, bij de bespreking van het werk van den Hertog. Men leze daar: „Overigens blijft het in dit werk: Akkoorden und kein Ende." Zitting van héden. Door den, politierechter werden vanmor gen verscheidene kleinere zaken, uit de Zaan streek berecht, waarbij voorwaardelijke straf fen of kleinere geldboeten gewezen werden. Zoo werd o..a. de 39-jarige metselaar D. M. te Wormerveer met een proeftijd van 2 jaar voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf wegens beleodiging in dronkenschap van een polilie-agenlt, onder bijzondere voorwaarde, dat hij» geheelonthou der wordt. B. B„ te Purmerend, werd bij verstek we gens we der sp a n n iglieid dn dronkenschap te gen de politie, veroordeeld tot 10 dagen ge vangenis. C. B„ die om een eend te zoeken, over het land liep van C. J., en van een opmer king van dit goedlachscho boertje er meteen duchtig op los begon te slaan, kreeg ('t leek wel of de mishandelde z'n advocaat wast) op voorspraak van J. 5 of 5 dagen bij versteken C. R., te Westzaan, die een keiï- ner, die z'n vriend uit een café gezet had, met 'n bierglas gegooid en verwond had f20 of 10 dagen. De reiziger J. G., die voor A, K. te Zaan dam gramofoons en andere artikelen ver kocht en daarvan 10 pst. genoot, had vol gens de aanklacht verschillende geinde gel den niet aan zijn patroon afgedragen, maar door de primitieve administratie kon het ten iasle gelegde niet bewezen worden, zoodat bekl. werd vrijgesproken. In een laten trein van Amsterdam naar Uitgeest zijn op den avond van 6 Mei tus- schen Krommenie en Uitgeest (de stukken werden langs den weg gevonden) de gordij nen en gordijnstokken van 3 ineenloopende coupé's vernield. Schrijft uw dokter U het ge ruik van melk voor, bestelt dan eens I N.V. Modelboerderij „BRONSTÉE" I Heemstede. Telef. 2305. De bekl. W. H., evenals de getuigen J. V., A. J. R. en G. B„ allen uit Heemskerk, die met hem gereisd hadden, (alleen W. H. was door den conducteur herkend, zoodat hij al leen beschuldigd was) ontkenden iets van de vernieling te weten. Wegens gebrek aan bewijs volgde ook hier vrijspraak. Dan stond terecht de 23-jarige schoenmaker A. D. te Purmerend, die van de N. V. Le der- en Fournituren-Onderneming te Am sterdam een huis gehuurd had en goederen in consignatie ontvangen om in P. een zaak te drijven, maar bij wien na eenigen tijd een tekort werd ontdekt van 822,—, die bekl. voor delging oude schulden gebruikt heeft. Bekl. toont veel berouw en de directeur van voornoemde vennootschap is wel gene gen hem te helpen, en daar hij met een ver goeding van ruim 400.genoegen kan ne men, wordt bekl. veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder bepaling, dat hij gedurende maandelijks 20 afbetaald aan de N.V. voor de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 26 Juni, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Wer nur den lieben Gott laszt walten. Sigfrid Karg-Elert. 2. Zevende Sonate. J. Rheinberger. 3. Pastorale. L. Vierne. 4. Trois Méditations. J. Guy Ropartz. 5: Rhapsodie III sur des Cantiques bre- tons. C. Saint-Saëns. Ondertrouwd: H. J. B. van Santé en K. Luttik. Geboren: d. v. S. M. M; M. MakkelleKie kens d. v. B. E. RosenhartGlas d. v. A. van der VeldeBoetje z, van A, S. Roestvan Baekel d. van E. M. Marten Balm - z. van S. L. RhodiusBunge d. v. R. van GelderWever. Overleden: J. H. Wille, 36 j„ M. van Heemskerkstraat E. ten BoomLennerts, 44 j, Tyboutstraat J. F. Harren, 17 j. L. Boogaardstraat F. J. Lamp, 45 j. M. van Heemskerkstraat W, C, IJsebrandvan Wageninge, 81 j„ Tctterodestr. M. Ander sonKoomen, 52 j. Molenaerstraat -P. H. 10 mnd. z. v. H. Kroon, Kamperl. H. J. C. J., 2 j., d. v. H. R. J. A. van Thienen, Franke- straat J. 11 mnd,, z. v. J. ter Haak, Karo- lingenstraat. Uitspraken van 21 Juni 1923. J. W. v. E. te Beverwijk, thans ged. H. van Bew. Haarlem, heling, 5 weken gevan genisstraf met aftrek preventieve hechtenis. P. H. J. te Haarlem, thans ged. H. van Bew, Haarlem, verduistering, 2 maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hech tenis. P. K„ te Amsterdam, thans ged, H. van Bew. Haarlem, oplichting, 2 maanden ge vangenisstraf met aftrek preventieve hechte nis. G. A. B. Y. zonder bekende woon- of ver blijfplaats hier te lande, thans ged, H. van Bew. Haarlem, diefstal, 4 maanden gevange nisstraf met aftrek preventieve hechtenis. H. C. K. te Haarlem, ged. H. van Bew. Haarlem, overtreding art. 247 en 56 W. v. S„ 6 maanden gevangenisstraf met aftrek pre ventieve hechtenis. I. G. 0„ te Alkemade, gedetineerd. 2. P. C. T. te AJkemade, diefstal door 2 vereenig- de personen. No. 1. 5 weken gevangenis straf met aftrek preventieve hechtenis. No. 2. 4 weken gevangenisstraf. K. D. te Haarlemmermeer, gedetineerd, diefstal door 2 vereenigde personen, 2 maan den gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. H. Y. te Haarlemmermeer, diefstal door 2 vereenigde personen, 10 dagen gevangenis straf, J. R. te Scheveningen, gedetineerd, dief stal, 4 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. A. Sch. te Aalsmeer, gedetineerd, valsche verklaring onder eede afleggen, 7 weken gevangenisstraf met aftrek preventieve hech tenis. D. C. te Nieuwer Amstel, appèl overtre ding art, 453 W, T. Str. 3 weken hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor den tijd van 6 maanden. C, K. te Zaandam, vrijgesproken. DE BANDIETEN IN PALESTINA, BERLIJN, 24 Juni. Volgens de laatste berichten hebben in Palestina weer nieuwe overvallen door Arabische bandieiten plaats gehad. Bij een van die aanslagen werd ka pitein Sivan van de Britsche gendarmerie tusschen Jaffa en Ramli, gedood. Ook werd onlangs een voertuig, waarop zich Joodsche landbouwers bevonden, overvallen, waarbij 1 passagier om 't leven kwam. EEN REDE VAN DR. CUNO. KONINGSBERGEN, 24 Juni. Voor ver tegenwoordigers van economische en .poli tieke vereenigingen, heeft Cuno een rede gehouden, waarin hij sprak over Oost- Pruisen, het Roergebied en Rijnland, Hij verklaarde, dat het Duitsche gebied Duitsch moet blijven. Het vrijwillig door de bevol king begonnen lijdelijk verzet blijft onver anderd. Duitschland verlangt echter ernstig de schadevergoeding te betalen. Het is evenwel een noodzakelijke voorwaarde, dat een rechtvaardige oplossing tot stand komt. De regeering, verklaarde Cuno ten slotte, zal zonder mededoogen optreden tegen hen, die zich trachten te onttrekken aan de verplichtingen van den huidigen toestand. DE TOESTAND IN BULGARIJE. SOFIA, 2Ï Jan. De regeetring heeft een reeks wétten' uit den tijd van Stamboefeslki opgeheven. De wet betreffend© demi verplichten arbeid, die terechtstellingen en reuteiti.es wer den geannuleerd. De koning heefe een de creet omderteakemd, waarbij een groot dedl der rechters, die tot die tarbomparÜJ behooren, af gezet wordén. De club der democraten en li beralen hield een vergadering, waarin die mi nisters, tot dleze partij behoorendl, verklarin gen gaven omtrent dien buitenland sclven toe stand. Een militaire interventie der naburige sialen is volgens hen in verband met die hou- dipg vani enkele erao't-mogendheden niet te- vróezen. 25 JUNI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN. 0.0025 0.0024% PARIJS 15.75 15 76 BRUSSEL 13.45 13.46 WEENEN 0.0036 0.0035Vs LONDEN 11-76% 11.25 STOCKHOLM 67.65 67.76 KOPENHAOEN, 45.70 45.70 CHRISTIANJA 42.30 42.50 BAZEL 45.67% 45.70 NEW-YORK 2.55 2.54 Va RATHENAU HERDACHT. BERLIJN, 25 Juni. In tegenwoordigheid van den Rijtepresddent en dén Rijksminister van Buitenfaimlische Zaken had gisteren in het ministerie van buitenlanctsche zaken een herdenkingsfeest voor Waiter Rathenau plaats. De herdenkingsrede werd Uitgesproken door den gezant von Muttusg. De door dien Duitschen Republlkleintschcn Rijksbond geor ganiseerde herdenking had eveneens plaats in tegenwoordigheid van den. Rijksminister van Buitenland sche Zaken. DE DEBACLE OER HANZE-BANKEN. Een adres der U.K. Werkgeversvereenigingen aan de Tweede Kamer. De Algemeene R.K. Werkgieversvereeniging heeft aan ide Tweede Kamer een adres ge zonden, waarin aangedrongen wordt op aan neming van 't Hanze-ontwerp.Adressante her innert aan het advies, dat eenige jaren ge leden aan de regeering werd uitgebracht door een sub-commissie, welke na diepgaan de studie tot de conclusie kwam, dat in bij zondere gevallen aan in een crisistoestand verkeerende, levenskrachtige ondernemingen door bet Rijk steun zou kunnen worden ver leend, door een gedeelte van de bemoodigde credieten te verstrekken of daarvoor garan tie te geven. Bovendien vestigt zij de aan dacht erop, dat vooral in den laalsten tijd door onze Regeering meermalen groote cre- diet'en zijn verstrekt in het belang van het internationaal herstel, met name aan Duitsch land, Frankrijk en Oostenrijk. Adressante verzoekt die Tweede Kamer dit ontwerp, dat geheel en al gedokt wordt door het genoemd advies der Staatscommissie voor de Econo mische Politiek, goed te keuren. Uit het politierapport. Tegen' D. werd proceos-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de Arbeidswet. M. v. R. werd aangehouden wegens het niet betalen van een boete van 3enadat R. betaald had, werd hij vrijgelaten, doch kreeg opnieuw proces-verbaal wegens opge ven van een valschen naam. Het paard van den stalhouder V. Schrikte voor het dichtslaan van een hek en ging op hol. Eerst op het Stationsplein kon het dier lot staan worden gebracht. Gelukkig was er alleen maar eenige lichte schade. De waterleiding. Tengevolge van den verhoogden druk ontstond op 3 plaatsen lekkage. De ergste was in den Polder bij de vuurlijn, waar het water in de sloot stroomde, die dientengevolge spoedig wel 30 c.M. was gerezen. Vereen, tot bevordering der gezondheid in de Grafische vakken in Nederland. Air hier is opgericht de afdeeling Kennemer- fend van bovengenoemde vereeniging. Het secretariaat en penningmeesterschap wordt waargenomen door den heer P. Broekhuizen. Heemskerker weg 309, Wijk aan Zee en Duin. „Crescendo'". Zaterdagavond gaf „Crescen do" esn concert op de Kolk. Het was er recht gezellig bij praehlweder. Diefstallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij verschil',lende boeren in den polder kippen, een fiets en andere dingen ge stolen, De dader is geknipt. Personalia. Te Delft is gestaagd voor het propaedeutisch examen voor scheepsbouwkun dig ingenieur de hecT H. E. Jaeger, alhier. Muziekuitvoering. Ter gelegenheid van een bezoek der vereeniging aan hulpbe hoevende blinden uit Amsterdam, Dinsdag a.s., geeft de Harmonie „Eensgezindheid", alhier, een concert in Groenendaal, des avonds van 78.30. Gevonden voorwerpen. Een bankbiljet, een portemonnaie met inhoud, een zakmes en een blouse. Lijk aangespoeld. Vrijdagnacht }s op het strand, ongeveer 3 KMi ten noordten van Noordwijk aan Zee, aangespoeld heit lijk van een tot nog toe onbekend gebleven persoon. Op zak hod hij uitsluitend Engelsche munten, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de drenkeling een Engefechmam is. Personalia. Tot agent van politic zijn met ingang van 1 Juli a.s. benoemd: J. Wagenaar, te OudikenkJ. Smits, te Assen en A. Plomp, te Kockengen, v: -v.iit/.. Eindelijk dan toch. Waren voor onze za- kenmenschen., zooals de hotel-pensionhou ders, café-restaurants, lunchroom's enz., en niet minder voor hen, die een gedeelte strand exploiteeren, de dagen ais Hemel vaartsdag en Pinksteren ontzettend groote dagen van teleurstelling, niet minder ging het met alle Zondagen daarop volgend. Men kon het dagelijks uit den mond van hen, wier bestaan in hoofdzaak te vinden is dn en uit het bezoek van dagjesmensohen, ver nemen. Verhuurd wordt er weinig, hotels herbergen als het ware geen vreemdelingen en dagjesmenschen komen niet. Doch gister klaarde hel weer op en deze Zondag, de eerste in dit seizoen, is goed geweest Reeds vroeg in den ochtend heerschte reed» in ons dorp die bekende bedrijvigheid om de ko mende vreemdelingen te kunnen ontvangen en waarifjk, zij kwamen. Spoor en tram brachten de Amsterdammers met 100-tallen aan, fietsen en auto's legio, zoodat van het strand omstreeks twaalf uur gezegd kon wor den, het is vol, niettegenstaande er toch nog ■wel een frisch N. W. briesje blies. Men ver spreidde zich dan ten slotte ook over „ons dorp, zoodat zoowel op het strand als in het dorp alles naar wensch ging. Jamim* dat omstreeks een uur of vijf de zon weer achter de regenwolkjes wegschool en mien dus reeds vroeg aanstalten maakte, cte terug reis weder te aanvaarden. Doch laten wij hopen, dat nog zeer vele mooie dagen zulten volgen. Bij mooi wcct is en blijft de trek naar onze badplaats zeer groot. Een kloppartij. Het was omstreeks kwart over een Zaterdagnacht, toen de politie on der leiding van den Commissaris, handelend inoest optreden in de gelegenheid van amu- sementien van den heer E„ Stationsplein, al hier. De Zandvoortsehe Accordeonclub gaf bij haar twee-jarig bestaan eene uitvoering in bedoelde gelegenheid. Als van zelf sprekend waren natuurlijk ook onder de toehoorders en belangstellenden vele dorpsgenootien. On der dezen nu bevond er zich een, waarin een der kellners een persoon herkende, waarme de deze nog een rekeningetje te vereffenen had van vroeger gebruikte consumptie. Over deze aanmaning was de aangespoikene niet erg te spreken en het ging ten slofte tot handgemeen over, waarbij de kellner achter het' tooneel vluchtte. Tol zoover was d« aangemaande hem gevolgd, die toen, om aan zijn woede lucht te geven, een poosje begon te huilen, om daarna een ruit stuk te slaan. Eenige maten werd door personen alsnog een uitdagende houding aangenomen, door o.m. sarrende stoelen omver te gooien enz. Tenslotte greep de politie in, ontruimde de zaal en rekende twee der belhamels in. Dit is reeds de tweede maal, dat in deze gele genheid -onaangenaamheden voorkomen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort op Dins dag 26 Juni 1923, des namiddags Tfi uur ten Raadihuize. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling eener regeling betreffende de bijdrage aan bijzondere hoogere burger scholen, gymnasia, lycea en middelbare meis jesscholen te Haarlem of Bloemendaal. 3. Verzoek van de afdeeling Zandvoort van het Centraal Genootschap voor Kinder- 'herstcllings- en vacantiekolonie om een sub sidie. 4. Verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om subsidie voor ondersteuning der werk- loozén. 5. Voorstel tot wijziging der verordening regelend© de levering van gas. 6. Voorstel tot geboete aflossing de* 7 pet. geldleening, oorspronkelijk groot 645.000 en het aangaan eener 6 pet. leening groot f 611.000. 7. Vaststelling van het 3e suppletoire ko hier, dienstjaar 1922 der belasting op de aansluiting van perceelen aan de gemeente lijke rioieering. 8. Vaststelling van het kohier van de be lasting voor het tijdelijk gebruikmaken, van openharen gemeentegrond dienstjaar 1923. 9. Vaststelling van het heffinigspercentage van de plaatselijke i n k o men ste nbel asrn g voor het dienstjaar i923. 10. Vaststelling van een suppletoire be-' glooiing van een besluit tot het doen van af- en overschrijvingen van den dienst 1922. 11. Vaststelling van den Slaat Van onin bare posten dienstjaar 1922. 12. Verzoek der bouwvereeniging „Een dracht maa/kt Macht" om bouwterrein van' de gemeente te koopen, voor stichting van,' 34 woningen en 1 winkelhuis met het ver zoek dat de gemeente zich garant stelt voor een op te nemen bouwerediet en de latex te sluiten hypotheek. 18, Verhuring politiewoningen, Vergadering comité Burgemeester. i Vrij dag kwam het bovengenoemd comité In ver gadering bijeen in dc K. S. A. Bijna alle leden waren present. De voorloopige voorzitter opende de bijeen komst en heette allen hartelijk welkom, ook het Dag. Bestuur der gemeente en den ge meente-secretaris, die als gasten deze vergatte. ring bijwoonden en verzocht aller medewer king en welwillendheid om de zaOeen een vlug verloop te geven. Daarna volgde voorlezing van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Ondier de ingekomen mededeelingen kwam voor toezegging van Jhr. F. Gavers en den Z.- Eerw. heer Pastoor, om deet te willen uit molken van een eere-comité. Van de andere daartoe aangezochte heeren kon, wegens afwezigheid, nog geen bericht ontvangen zijn. In de vorige vergadering was besloten den burgemeester als huwelijksgeschenk namens de gemeente een paar zilveren hoen ten 'met inscriptie aan te bieden. Een deputatie had deze op den trouwdag in Bergen aangeboden. Op deze vergadering kwam nu een telegram van Z.Ëd.Achtb. luidende: „Zijn alleraange naamst verrast door uwe schitterende bocalcn. Ontvang onzen hnrlelSjkeii dank. Lang leve de Burgerij," onderteekend: Burgemeester en ge richt tot de BuTgeirij. Voorlezing van dit telegram lokte een luid applaus uit. Overgegaan werd nu tot verkiezing van een definitief betmir. Bij eerste stemming werden gekozen: dr. v. d. Berg en do heexen Gellee, Harlog, v. Tuymen, Mok, Klaasjen, en v. d. Ploeg, die allen hun benoeming aannamen en onderling efe function verdeelden. Voorioopig 'hield de w.n. voorzitter de lei ding en diende een concept program in voor de festiviteiten, dat tot een prettig© en leven dige gedaehtenwisseling aanleiding gaf. In grove trekken werd dit programma vast gesteld. Daarna werdén de 4 sub-commissies gevormd, voor den optocht, de versiering, de kinderen en de financiën. Nadat bij de rondvraag nog menige nuttige wenlk werd gegeven sloot de wn. voorzitter deze hoogst gezellige bijeenkomst. De slechte zomer. In d© Heemskerker- duinen is tijdens de jongste nachtvorsten op veie pielklken het aardappelgewas afgevro ren en elders, vooral in de bosschen van Marquette is di't gewas door de veelvuldige regens onder water gezet en verdronken.. Burgerlijke Stand. Van 15 tot 22 Juni. Geboren 15 Juni Maarten, z. van G. Plug, en A. Ammeraal. Martinus Franciscus, z van H. L. v. d. Horst en M. Hoogervorst. 16 Juni Jacob, z. van P. Bedijn en C. de Bruin. Ondertrouwd Cornelis Geert Aafjes, 30 j. te Delft en Neltje Medemblik 24 j. te Noord- wijk. Albertus Johannes van der Zalm, 32 j. te Noordwijk, weduwnaar van A. Diemei, en Maria Elisabeth Angevaren, 22 j. te Voor hout. Bertram Dunn, 37 j. te Noordwijk en Doreen Clare Edwards, 21 j. te Den Haag. Getrouwd H. J. Ohms, 30 j. te Zeist en J. P. C. Dirkzwager, 22 j. te Noordwijk. De beurs opende Weden prijshoudend. Staatsfondsen: 5 pCt. Nederi. 96, 6 pCL Indië 99X. Culturen: Kol. Bank 171, Indische Bank 122JL Vorsten], 175, H. V. A. 462. Industrieel© waarden: Jurgens 58. O bewaarden: Kon. 363, Consols 118, OrioS 32. Tabakken: Senembah 270, Dell Mij. 2fiS Deli Batavia 300. Rubbers: Sdlan 129, Wav Sumatra 10? A'daim Rubber 141K, Deli Batavia 71, Neder? Rubber 70. Scheepvaartwaaircten:' Holl. Am. Lijn 91; Holl. Boot. 20;* Rollerd. Lloyd. 121K; Mij Nederland 1.8814; Kon. Holl. Lloyd 7; Paiket vaart 110, Scheepvaart Unie 112, Marine 8. Amerikaansche waarden: Steel 97; Smel ting 63; Anaconda 88; Ciglar 87; Atchison To péka 105 7/8; Bo ling Rails 37; Pacific 93 Yi Union Pacific 142.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2