f f km em mm' SEMESGD KJIÖWS. IN HET HOOFD GETROFFEN EN GEDOOD. HANDEL EU NIJVERHEID. ORDE El ARiEID. BIMREMLAHDSCH NIEUWS. SPO^T EU SPEL. KUNST EN KENNIS. ¥RA@ENBUS. UIT DEN OMTREK. HAARLEM, Den 13en Maart werd een der timmer manswerkplaatsen in het Oude Gedeelte ingeruimd voor een verpleger met een aantar Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. SCHOTEN. Gemeentezaken. DOODGEREDEN. Vrijdagmorgen omstreeks 5 our heeft een machinist langs de stoomtranirails ter hoogte van den overweg VaillantlaanWeidorp straat in den Haag' 't verminkte lijk gevonden van den 30-jariger. rangeerder D. Slootweg uit de Twentstraat. De man had Donderdagavond dienst gedaan in het seinhuis Vaillantlaan. I-Iij was daar om 9 uur afgelost. Vermoed wordt, dat hij bij het oversteken van de rails door een tram gegrepen en gedood is. Nader vernemen wij dat Slootweg na af gelost te zijn nog even met gijn kameraads heeft staan praten. Toen is hij weggegaan, r.aar de Doedijnstraat, zooals hij verteld had, waar zijn ouders wonen. Men heeft nog niet kunnen uitvisschen welke tram hem aange reden heeft. Geen enkele machinist heeft vvef gemerkt en aan geen enkele locomotief of wagen zaten sporen. Hij werd 's morgens gevonden met een afgereden linkerbeen, en een wond in den hals. Slootweg is wel ge trouwd maar had geen kinderen. DIER EN-VERGODING. Men zal zich herinneren, dat eenige jaren geleden een Amerikaansche dame, wier hondje gestorven was, in haar huis een bik hamer liet inrichten, waar het „stoffelijk overschot" van haar „dolly" op 'n praalbed lag te midden van een schat bloemen en rouwfloers, waarmee de „lady" haar „lieve ling onder deze betiteling maakte de Amerikaansche 't overlijden van haar hond je in de bladen bekend de laatste eer be wees. Ook zal men zich herinneren, dat 't 'rondje met een pracht en praal ter aarde is besteld, als slechts grooten dezer aarde te beurt valt. Men heeft toen over dit dolzinnige gedoe met minachting zijn schouders opgehaald. 't Was ook al te belachelijk. En een beetje Amerikaansch. Wij, nuchter-denkende Hollanders, zou den zoo iets nimmer uithalen. En toch, wat in Amsterdam te gebeuren etaat, is een niet minder ergerlijk staaltje Van dieren-vergoding. Daar ter stede is kort geleden een bekende politie-hond (Albert" gestorven. Deze hond schijnt verbazingwekkende prestaties in het algemeen belang en in dienst van politie en justitie verricht te hebben. Alle respect. j Van de dooden niets dan goed Maar wat een aantal Amsterdammers wil, begint toch heusch veel te gelijken op de handelwijze van bovenbedoelde Amerikaan sche dame. In de hoofdstedelijke pers kon men deze week een ingezonden stuk aantreffen, vol gens hetwelk men voor „Albert" een ge denksteen wil oprichten. In dat ingezonden stuk heet het o.a. „Er is een commissie benoemd door ver schillende dresseurs en hondenliefhebbers, welke zich ten doel stelt voor dezen zoo roemrijken hond een blijvend graf met ge denksteen op te richten,. Daar genoemde hond zijn eerste speur- /oefeningen in 't Oosterpark te Amsterdam izijn bijgebracht geworden, meende de com- {missie bovengenoemd park de meest geschikte (plaats voor dit doel te zijn. Door B. en W. van Amsterdam is op het verzoek goedgunstig beschikt geworden en voor dit doel een stukje grond in opgemeld park beschikbaar gesteld. Reeds hebben verschillende liefhebbers zich bereid verklaard geldelijk te willen steunen, reden waarom de commissie de vrijheid neemt ieder, die met bovenstaand doel sympathiseert, te verzoeken zijn bij drage te willen zenden." Dit geschiedde in het jaar Onzes Heeren I'»23. Wij hebben er maar één kwalificatie voor jïisselijk VLUGGE VERZENDING PER POST. f Dat men behalve per vliegtuig zijn goe deren ook wel vlug per spoor en boot ver voerd krijgt, moge blijken uit het volgende: j Zaterdagmiddag 4 uur ontving een firma 'to Oss (N.-Br.) een order uit Londen met jverzoek om spoedige toezending. Reeds om vijf uur vertrok de zending bestaande uit 120 colli 1750 K.G. per spoor uit Oss, werd overgeladen te Lage Zwahiwe en Rotter dam, om nog denzelfdcn %vond tc Hoek- van-Holland over te gaan op de Harwich- boot Bij aankomst te Harwich werd de zending weder overgegeven aan den spoor wegdienst; aankomst te Londen ruim 9 uur, terwijl aflevering aan geadresseerde om 10 uur voormiddags plaats vond. Tusschen ontvangst van de order aan fabriek te Oss en aflevering der goederen aan besteller te Londen, verliepen slechts uren. I ONGELUK IN DE NASSAUKADE TE AMSTERDAM. Zondagavond omstreeks 9 uur, voer een roeibootje met 3 jongens van ongeveer 13 jaar in de Nassaukade te Amsterdam. Onder de Rotterdammcrbrug begonnen de jongens zich aan de peilers op te trekken. Het bootje is toen vermoedelijk verder gedre ven en de jongens k(jnden zich niet meer bouden. Plotseling klonk een gegil, en lagen de drie jongens in het water. Eén hunner wist zich zwemmende te redden, de twee anderen niet. Dadelijk werden reddings pogingen in het werk gesteld, en toen de twee jongens na eenigen tijd met behulp van dreggen op het droge waren gebaald, bleek, dat zij bewusteloos waren. De Ge neeskundige Dienst, die met een der auto's, waarin de zuurstofkoffer aanwezig was, wel dra ter plaatse was, is geruimen tijd bezig geweest, om de drenkelingen bij tc bren gen. Eén hunner kwam spoedig bij, bij den ander werd dc dood geconstateerd. Het Jijk is naar het Wilbelminagasthuis vervoerd. Het ongeluk had een groote massa nieuwsgierigen doen toestroomen. Het bootje is niet omgeslagen; de riemen lagen in het water. Zondagavond, toen de ouders afwezig waren, speelde dc 16-jarige knaap Ré Hem mes met een repeteerrevolvcr. Na_ eerst op zijn zusje geschoten te hebben, richtte hij het wapen op zichzelf, dat hem in het hoofd trof. Hij wered naar het ziekenhuis vervoerd; de knaap werd daar terstond geopereerd, doch is daarop overleden. INBRAAK IN EEN KIOSK TE ROTTER DAM. Vrijdagmiddag tusschen 12 etl 2 uur is in gebroken in een kiosk in den ingang Van het Poolsch Koffiehuis op het Beursplein te Rotterdam. Dc inbreker heeft kans gezien zich op klaarlichten dag door een valschen sleutel toegang tot de kiosk tc verschaffen door den ingang van een der groote restau rants en heeft op zijn gemak den geheelcn inventaris doorzocht. Aangezien echter de daarin werkzame juffrouw haar geld des middags medenecmt, is de financieele scha de gering. Ontvreemd zijn eenige eigendom men van de juffrouw en eenige verantwoor dingsstukken. FELLE BRAND TE LOOSDUIHEN. t' Uit Loosduinen wordt gemeld, dat daar Vrijdagnacht onder Harigweg een geweldige brand gewoed heeft. Zonder dat men de oorzaak kan nagaan, zijn drie werkschuren met inhoud verbrand. De Haagschc brand- Steer wa» spoedig ter plaatse, waardoor de woonhuizen zijn gered. In de werkplaats van den melkboer Zeelenberg ging al het melk gerei, eenige vaatjes boter, en vele honder den eieren verloren. In die van den schilder van Gugten, verbrandde dc heele inventaris, ladders, verf, olie, en^, In die van den groen tehandelaar Boonstoppel, behalve de groen tewagens, kruiwagens, gereedschap enz., ook zijn paard, zoodat de man alles heeft' verlo ren, want de beide anderen waren behoorlijk verzekerd, maar hij niet. OP VRIJE VOETEN. De postbeambte Westerik te Hengelo, aan gehouden in verbantl met de verdwijning van een aangeteekenden brief met postche ques, is op vrije voeten gesteld. BOTSING TUSSCHEN TRAM, AUTO EN VEEWAGEN. Op den Driebergschen weg bij Zeist kwa men gistermiddag uit de richting Driebergen achtereenvolgens een veewagen, een vracht auto en dc tram. Terwijl de vrachtauto den veewagen wilde passecren, werd de auto aangereden door de eveneens nabij gekomen tram. De auto vloog door den schok tegen den veewagen op, waar van het paard zoodanig werd verwond, dat ,het door een ander moest worden vervangen. Vooral de auto liep groote materieeie schade op. Door de politie wordt onderzocht in hoe verre de botsing had kunnen worden Voor komen. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Onder Nieuw en Sint Joostland is 'n doove grijsaard, De Klerk genaamd, door een motor rijder uit Biezelinge aangereden en aan de ge volgen in het gasthuis te Middelburg over leden. KORT VERSLAG. Zondagmiddag vierde „Geel-Zwart" feest op haar terrein aan den Zomervaart. De vriendschappelijke wedstrijd „S. J. C. I" van Noordwijk contra „Geel-Zwart I" werd gewonnen door de feestvierende ver- eeniging met 3—1. Geel-Zwart III (de kampioenen) won van Westen-combinatie met 60. Volledig verslag van wedstrijden en fees telijkheden verschijnt morgen. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVER HEID EN HANDEL. Aan het jaarverslag over 1923 van 't hoofd bestuur van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel ontleenen we het volgen de „Sedert 1918 toen de algemeene vergade ring onzer maatschappij de economische de pressie voelde aankomen en den stormbal heesch, is er nog geen ontspanning ingetre den. Wel ziet het er in Nederland niet meer zóó ongunstig uit als een jaar geleden, toen de algemeene vergadering naast den perma nenten stormbal er nog een tweede bij liet hijschen en in alle toonaarden het „Weest op uw hoede" deed hooren. De meeste zorg baart nog steeds de onbe vredigende toestand van de overheidsfinan ciën, de groote schulden van rijk en gemeen ten en de daarmee verband houdende zware lasten voor nijverheid en handel. „Vermindering van lasten, beperking der overheidsbemoeiing, bezuiniging op allerlei gebied langs deze lijnen, welke in de alge meene vergaderingen van 1918 en 1919 reeds werden aangegeven, bewoog zich ook in het afgeloopen jaar de belangstelling der maat schappij. „Zij uitte zich door het hoofdbestuur, door de departementen en door de centrale com missie voor bezuiniging. En voorzoover de vier andere landelijke vereenigingen op het gïbied van de nijverheid dezelfde lijnen vol gen, werd met dezen in den Nijverheidsraad op doeltreffende wijze samengewerkt." R. K. STANDS- EN VAKORGANISATIE. Dc Maandagmorgen schrijft: „Het zal zeker voor alle R. K. georgani seerde arbeiders een welkome tijding zijn te vernemen, dat het -Doorluchtig Episco paat zijne hooge goedkeuring heeft ver leend aan den grondslag, ontwórpen door de besturen van Federatie en Vakbureau tot reorganisatie van de hoofdleiding der R. K. Arbeidersbeweging, welke nu in haar geheel zal komen te staan onder een cen trale leiding, wier taak het is zorg te dra gen voor het noodige contact en voor de eendrachtige samenwerking tusschen. Stands- en Vakorganisatie der werklieden, zoodat ten slotte in het werken en streven van beide organisaties tot uiting komt de geheele R. K. Arbeidersbeweging in dit land en wel bijzonder de algemeene leiding. „Beide organisaties zullen nu op deze goedgekeurde grondslagen statuten moeten ontwerpen." ARBEIDERS IN NOORD-FRANKRIJK. De door het Drentsch Emigratie-comité in Noord-Frankrijk geplaatste arbeiders zijn, naar het Hbld. meldt, zeer tevreden over de ontvangst en verzorging en over het werk hetwelk zij aldaar moeten verrichten. Dc volgende week gaat weer een groep van 12 arbeiders naar Frankrijk. HET JUBILEUM VAN DE KONINGIN. Dr. Joh. Wagenaar zal bij de overdracht van het nationale huldeblijk het orgel in de Nieuwe Kerk te Delft bespelen. VACANTIEKAARTEN. Op de vraag van den heer Schaper be treffende spoedige verlaging van de prijzen der vacantiekaarten antwoordde de Minis ter van Waterstaat: De prijzen van de vacantiekaarten blij ven ver beneden de nieuwe verlaagde prij zen voor lange afstanden,, zoodat reeds bij dc thans voor die kaarten bepaalde prijzen de reizigers over lange afstanden niet slechts eenigermatc, doch belangrijk gebaat worden. De verlaging bedraagt op 225 K.M. reeds ongeveer 30 pet., op 250 K.M. 35 pet., op 275 K.M. 40 pet. op 300 K.M. 44 pet., op 400 K.M. 53 pet. en kan dus niet als tamelijk gering worden voorgesteld. Al mocht het mogelijk zijn, door nog sterkere verlaging het gebruik van de spoorwegen verder te bevorderen, dan zou toch nog moeten worden betwijfeld, of de financieele uitkomst gunstiger zou worden dan bij de vastgestelde prijzen. Verlaging toch is in beginsel slechts gerechtvaardigd, voor zoover met eenige zekerheid mag worden aangenomen, dat het verwachte drukker vervoer niet alleen het door ver laging prijsgegeven bedrag, doch ook de hoogere kosten van dat vervoer zelf ten minste zal goedmaken. Dc tegenwoordige toestand veroorlooft niet daaromtrent gun stige verwachtingen te koesteren, zoodat het niet verantwoord ware tot verdere be langrijke tariefverlaging over te gaan. Ook de aanvankelijk ongunstige uitkomsten van dc met het buurtverkeer genomen proef kunnen daartoe niet aanmoedigen. R. K. SPORTVEREENIGING „GEEL-ZWART." Secretariaat: H. W. van Turnhout, Em- maplein 38, Haarlem, NAAR PARAY-LE MONIAL. Pater Joachim s.s.c.c. schrijft ons Dit jaar is het gouden jubeljaar (1873-1923) der groote Bedevaarten naar het Heiligdom der verschijningen van het H. Hart aan de H. Margaretha Maria Alacoque. Verschillende landen ais België, Italië, En geland, Canada maken zich op om er het H. Hart en de groote Visitandine hun hulde te gaan brengen. Onder leiding van de Paters der H.H. Harten uit Ginniken en Lissone te Amsterdam gaat ook een Nederlandsche Bedevaart naar dit Genade-oord van 1317 Aug. (vijf dagen uit en thuis). Nadere inlichtingen te bekomen bij de Pa ters der H.H. Harten te Ginneken. PASSIESPELEN IN HET STADION. De opvoeringen der Passiespelen, welke de vorige week tengevolge van het koude weer, geen doorgang konden vinden, zullen nu deze week gehouden worden op Dinsdag, Woensdag en Donderdag des avonds 8 uur. Bovendien zal voor de kinderen eene op voering plaats vinden op Woensdag 2 uur. Vr. Op welken datum begint de zomer, den 21 sten of den 22en Juni? Amtw. 21 Juni. Vr. Kunt u mij ook zeggen waar ik inlich tingen ikan bekomen over de werkverschaf fing in en de emigratie naar Amerika, b.v. CalifoTnië? Antw, Wencft n om inlichtingen tot het Informatiebureau van de Nederl. Vereenl- ging „Landverhuizing", Bezuiderthout 30, •den Haag. Misschien kan ook de Arbeids beurs aan de Nieuwe Giracht 3 alhier u in lichten, wanneer uw vragen niet al te inge wikkeld zijn. Vt. Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar Hamnelen en hoeveel K.M.? Antw. Heemstede, Hoofddorp, Venneper- doirp, Leimuiden, Oudshoorn, Bodegraven', Woerden, Harmelen. Afst, 68.8 K.M. NOORDWIJK. GENEESKRUIDENTEELT. Het zal menigeen bekend zijn, dat Noord- wijk een goede reputatie geniet als cultuur plaats van geneeskrachtige kruiden, maar dat de teelt langzaam maar zeker achteruitgaat door de valuta-concurrentie is van minder algemeene bekendheid zoo lezen wij in „De Courant". Er bestaat thans nog een drietal kweekers, die te zamen hoogstens 4 H.A. voor kruidenteelt gebruiken. In hoofdzaak worden nu nog geteeld Altheae (Heemst- kruid) voor den wortel en de bladen, Bar- daneae (Klitwortel) voor den wortel en het zaad, Absynthi (Alsem) voor den bloemknop en het blad, Hyoscyami (Bilzenkruid) voor het blad en het zaad, Papaveralbi (Slaapbol len) voor den zaadbol, Valeriani (Baldriaan) voor den wortel, Thymi (Thijmkruid) voor het kruid, Majoranae (Marjolein) voor het kruid, Belladonnae (Doodskruid) voor het blad, Foem'culi (Venkel) voor het zaad, Menthae piperitae (Pepermunt) en Menthae crispae (Kruizemunt) voor het kruid. Een der oudste firma's, die zich vroeger uit sluitend op het kruidencultuur toelegde, begon als bijzaak het drogen van groenten en nog later een handel in bloembollen. De groentendrogerij is van weinig betee- kenis meer. Zij houdt verband met meer of minder strenge winters. Valt de vorst vroeg in, dan wordt er meer wintergroenten gebruikt, waaronder ook de gedroogde, waartoe dan in hoofdzaak behooren selderij, prei, spersieboo- nen en snijboonen. Natuurlijk heeft het toe nemend gebruik van busgroenten ook tot den achteruitgang van de groentendrogerij me degewerkt. Een merkwaardigheid, die wel vermelding verdient, is de drogerij in het groot van tuin- boonen, in hoofdzaak voor Israëlitisch gebruik ofschoon de kleinste soorten ook wel door anderen worden gegeten. De grootste der drie tuinboonendrogers droogde verle den jaar 90.000 K.G. versche boonen, die na droging niet meer wogen dan 3000 K.G. In den zomer houden zeer velen uit den arbei denden stand zich bezig met het boonendop- pen. Noordwijk is ook een der oudste plaatsen, waar de bloembollencultuur met goeden uit slag werd ter hand genomen en in den loop der jaren is deze met reuzenschreden vooruit gegaan. Daar de Haarlemsche bloembollen in het buitenland een zeer goeden naam heb ben, wordt op catalogi wel eens vermeld „Noordwijk bij Haarlem". In den lpop der tijden hebben meerdere kweekers zich toe gelegd op het winnen van nieuwe variëteiten, die door hybridiseering worden verkregen. Voor een nieuwen bloembol, waarin een kweeker iets goeds ziet, wordt een zeer hooge prijs betaald, zelfs wel van 8001000. Er bestaan thans nog vele soorten hyacinthen, tulpen en narcissen, waarvan de bakermat in Noordwijk stond. Aanvankelijk kweekte men in Noordwijk hyacinthen, later zijn er tulpen en narcissen bij gekomen en daarna irissen en gladiolussen een niet onbelang rijke bijcultuur vormen. Toen er tijdens den oorlog bijna geen ex port van bloembollen was, heeft men er op allerlei wijzen profijt van getrokken. Zoo maakte men van tulpenbollen meel, dat in hoofdzaak naar de banketbakkers ging, van narcissen maakte men stijfsel, van hyacinthen wagensmeer. Ofschoon ér nog geen toestanden zijn in getreden als voor den oorlog, vooral met be trekking tot den uitvoer, zijn de vooruit zichten weer goed te noemen. De prijzen zijn bijna tweemaal zoo hoog als voor 1914, hoewel ook de exploitatiekos ten in dezelfde mate zijn gestegen. De cen trale rijken nenftn geen hyacinthen meer, Rusland evenmin. Deze rijken waren vroe ger het groote afzetgebied. De jonge witte hyacinth is de plaatsvervangster geworden van de Romeinsche hyacinth, die iri het Zui den van Frankrijk werd geteeld en waarvan de cultuur tijdens den oorlog sterk moest worden ingekrompen, doordat het land voor den verplichten graanbouw moest worden beschikbaar gesteld. Voor deze jonge witte hyacinth wordt een goede markt gevonden overal, waarheen vroeger de Romeinsche hya cinth ging. Zweden, Noorwegen en Denemarken ne men thans weer meer bollen dan voorheen. Engeland, vroeger onze grootste afnemer, begint weer te herleven. Een der beste landen is Amerika, al is ook daar de invoer van iris- schen en gladiolussen verboden, terwijl die van narcissen een kwestie van tijd is. Dit verbod zal zich vooral doen gevoelen in Sas- senheim, het land der narcissen. Stellig 60 tot 70 pet. der uitgevoerde bloembollen wordt gebruikt voor den broei, de rest wordt aangewend voor perkbeplan- ting. in den laatsten tijd worden op de bloemen veilingen veel bloemen in afgesneden toe stand aangevoerd, waar ze door bloemisten enz. uit de steden worden aangekocht. Is er een surplus, dan worden ze vooral naar Londen verzonden, waar ze in consignatie worden verkocht. De bekende Darwintqlpen werden 30 a 40 jaar geleden door de firma E. H. Krelage en Zn. uit België in ons land ge ïmporteerd. De cultuur van bloembollen is vrij kost baar. Er zijn groote kapitalen voor benoo- digd. In de eerste plaats is goed bollenland vrij hoog in prijs, ƒ6000ƒ7000 per H. A. is zoo ongeveer regel, ofschoon prijzen van 10.000 geen zeldzaamheid zijn. Daarbij ko men nog de exploitatie-kosten, welke door de intensieve bewerking van den grond per H.A. voor Hyacinthenteelt op 5600 worden gesteld. Voor tulpen is de helft wel voldoen de terwijl men voor narcissen en irissen een weinig minder rekent. Onder deze exploita tiekosten rekent men de benoodigde gelden voor bemesting, arbeidsloon en bedekking voor de vorst. In den regel worden de verschillende soor ten bloembollen als wisselbouw gebezigd, evenab zulks bij den graanbouw geschiedt. Nadat het land behoorlijk diep is omgespit, wordt het bemest en beplant met een voor vrucht, in den regel aardappelen, maar ook wel met gladiolussen, vooral nu de prijzen der aardappelen zich zoo gaan bewegen in een dalende lijn. Zoo weten de kweekèrs zich steeds weer te voegen naar de omstandighe den. In het najaar wordt de grond wederom omgespit en beplant met hyacinthen, het tweede jaar met tulpen en het derde jaar met narcissen of irissen. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE SANTPOORT. Verschenen is het verslag betreffende het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, over 1922. Wij ontleenen er eenige bijzonderhe den aan In de dienstregeling van het verplegend personeel werd geen verandering gebracht, wel echter kon het aantal verplegenden, werkzaam op de patientenafdeeüngen, van 404 op 378 worden teruggebracht. Echter werden door vereenvoudiging van het trans porten van het wasscherijbedrijf, negen uit deze diensten vrijkomende personen als huisknechten op de afdeelingen te werk ge steld, zoodat eind 1922 aldaar werkzaam waren 7 hoofdverpleegsters, 378 verplegen den, 12 dienstboden en 10 huisknechten. De transportdienst en de huisdienst wer- den [[dermate veranderd, dat met 66 in plaats van 85 personen volstaan kon worden. Door de reeds in het vorig jaarverslag ge noemde maatregelen is het gelukt eene aan merkelijke vermindering te verkrijgen van het aantal stuks waschgoed (1723260 stuks n 1922 tegen 2549050 in 1921). Als gevolg hiervan kon, mede door eene andere werk- verdeeling, de personeelssterkte in deze be drijven van 47 op 32 teruggebracht worden. Een dergelijk resultaat werd slechts be reikt door de volle medewerking van de al daar met de leiding belaste personen en ook door een meer intensieve bemoeienis der hoofdverpleegsters, waardoor het b.v. ge lukte op één afdeeling het aantal onzinde- lijken van pl. m. 50 op pl. m. 20 terug te brengen. Dat hiervoor aan de verpleging hoogere eischen gesteld moesten worden is zeker, doch met voldoening mag melding worden gemaakt van hetgeen uit een inge steld onderzoek bleek, dat het personeel er gaarne de meerdere moeite en inspanning voor óver had, f\u duidelijk werd, dat, naast de bezuiniging van de wasch, de patiënten een aanmerkelijk betere verpleging deel achtig werden. Dat enkele malen wel eens in foutieve richting bezuiniging werd gezocht, moet worden toegegeven. Deze fouten werden spoedig ontdekt en hersteld. Door aan de werkverschaffing der ver pleegden uitbreiding te geven, werden 8 personen, die bij de technische bedrijven in lossen dienst waren, ontslagen, eveneens werd in 2 vacatures, die door vertrek en pensionneering ontsotonden, niet voor zien. 5 arbeiders, die zeer dikwijls als inval lers werkten in de keuken en in de huis houding, werden aan den technischen dienst onttrokken, zoodat de personeelssterkte, welke eind 1921 67 bedroeg, den 31sten December 1922 uit 53 personen bestond. Verdere wijzigingen in dezen dienst zijn nog in voorbereiding. Ook aan het verbruik van kolen, van elec- triciteit en van warm en koud water werd groote aandacht gewijd en werd ernstig naar bezuiniging gestreefd. Geconstateerd mag worden, dat er in dit opzicht reeds veel isgbereikt, hoewel, [de ou- derwetsche en in slechten staat verkeerende verwarmingsinstallatie van het Oude Ge deelte, nog verdere bezuinigingsmaatregelen in den weg staat. Dc voedingstarieven der lagere klassen werden herzien. Aan het overblijvende eten werd nauw keuriger dan vroeger aandacht gewijd, zoo dat de hoeveelheid spoeling voor de var kens van pl.m. 2200 K.G. per week tot pl.m. 500 K.G. verminderde. De tafeltijden voor de hoogere klassepa- tienten werden van 5 uur des namiddags op 1 uur gesteld waardoor het werk in de keuken eenvoudiger werd. Door de vrij aanzienlijke sterktevermin dering van het verplegend personeel kon „Meerzicht", dat als hulpzusterhuis was in gericht, tijdelijk buiten gebruik gesteld worden, terwijl in het zusterpaviljoen een kamer, bestemd voor 3 personen, vrij. ge maakt kon worden voor het plaatsen van een hoogtezön. Wij meenen er op te moeten wijzen, dat de storting van het hooge percentage in 's Rijks kas (en dan nog grootendeels voor personen zooals de leerling-verplegenden, doch ook voor de meeste gediplomeerde ver pleegsters, die toch niet in dienst van het Ziekenhuis blijven) de Ziekenhuisexploi tatie in een zoodanige mate bezwaart, dat de door de getroffen maatregelen met groote moeite verkregen bezuiniging er bijna ge heel door wordt te niet gedaan. Voor 1922 bedroeg de storting n.l. reeds ƒ96100. De cursus voor het eerste gedeelte van het examen werd zeer slecht bezocht. Aange zien het hier steeds geldt leerling-verplegen den, die nog in hun proeftijd zijn, werd be sloten, dat driemaal verzuimen van den cur sus zonder geldige reden, beëindiging van den proeftijd tengevolge zou hebben. Het bleek gelukkig niet noodig dit besluit toe te passen. Het bezoek is nadien steeds goed geweest. Aan de werkverschaffing voor patiënten werd met goed gevolg belangrijke uitbrei ding gegeven. Niet alleen werd het aantal patiënten op de bestaande werkplaatsen uit gebreid, doch nieuwe werkafdeelingen wer den gevormd. Zoo werd begin April een nieuwe mattenmakerij ingericht in het Oude Gedeelte op de vroegere verblijfplaats van Ijet mannelijk dienstpersoneel. Aan bovenbedoelde mattenmakerij werd in November tevens een borstelmakerij ver bonden. De verpleger met de leiding dezer afdeeling belast, bezocht hiervoor gedurende een week de afdeeling borstelmakerij van de bijzonder school voor zwakzinnigen te Haarlem. patiënten. Tevens werd hieraan een schïll derswerkplaats, eveneens onder dezen ve- pleger, verbonden. Den 21sten Mei werd een schilderswerk plaats in het Nieuwe gedeelte in orde ge maakt voor een aantal patiënten, die onder leiding van een verpleger-schilder zeer veel nuttigen arbeid verrichten, Door een der tuinploegen werd gedurende een groot gedeelte van het jaar steenen ge bikt en werd puin geklopt, noodig voor ver nieuwing van den weg naar het hoofdge bouw, welk werk voor een groot gedeelte met behulp van verpleegden werd verricht De steenen werden verkregen door afbraak van den ouden Liernurkelder en van het niet meer in gebruik zijnde ontijzeringsgebouw achter het Nieuwe gedeelte. Afbreken en vervoer der materialen geschiedde eveneens door patiënten, Een betonschutting in den tuin van 175 Meter lengte werd onder leiding van een vakman geheel door verpleegden gemaakt. Het lossen van steenkolen, waarvoor vroe ger steeds personeel van buiten werd aan gesteld, geschiedt thans door de patiënten onder leiding van een buitenwerker. Van raffia werden op de vroüwena.fdeelin gen zeer mooie artikelen (hoeden, tafelmatjes, mandjes, tasschen) vervaardigd. Jammer is het, dat het zoo moeilijk is, voor deze arti kelen een goed afzetgebied te vinden. Ook met de vervaardiging van speelgoed uit hout van leege kistjes, werd in het eind van 1922 een aanvang gemaakt, aanvankelijk met succes. Op de reeds het vorig jaar bestelde weef getouwen moest helaas zeer lang worden ge wacht, zoodat deze werkverschaffing nog niet op gang is. Verwacht wordt echter, dat het dit jaar gelukken zal om aan vele patiënten het weven te leeren. Ter verkrijging van een goede samenwer king bij de werkverschaffing was er iederen Zaterdagmorgen een samenspreking tusschen den Eersten Geneesheer-Directeur, de ge- neesheeren en de hoofden der desbetreffen de takken van Dienst. De geldelijke belooning der patiënten voor verrichten arbeid werd iets verhoogd., doch de wekelijksche versnaperingen bestaande uit tabak, sigaren en suiker werden afge schaft. Het in het vorig jaarverslag reeds genoemde houten gebouw werd als winkel in gebruik genomen. Het is een lust om te zien, welk een aantrekkingskracht dit winkeltje voor onze verpleegden heeft, die daar allerlei voor hunne penningen kunnen koopen. De omzet bedroeg ruim f 12000. Het douchebadhuis werd den 2en Januari geopend. Door het inwonend personeel werd er slechts een matig gebruik van gemaakt; niettegenstaande het nemen van kuipbaden alleen wordt toegestaan aan hen, die van dit douchebadhuis gebruik maken. Daarentegen wordt het badhuis door tal van opwonenden en hunne huisgenooten zeet gewaardeerd. Niettegenstaande de verlaging Van den ver- pleegprijs ten opzichte van de laatste jaren, bleef de opname van klassenpatiënten zoo gering, dat nog steeds een groot aantal plaat sen onbezet is. Nieuwe voorstellen tot wijziging zijn reeds bij Gedeputeerde Staten ingediend, doch ver zocht is, nog geen beslissing te dezen op zichte te nemen, aangezien de aanvragen voor opneming ook van armlastige pa tiënten uit de provincie Noord-Holland aen laatsten tijd verminderd zijn. Waar de bovengenoemde wijziging geheel was gebaseerd op het meer plaats maken voor armlastigen, door n.l. de zelfbetalende 3e klas se patiënten in een deel der lokaliteiten der hoogere klassen onder te brengen, moest eerst worden afgewacht of een zoo groot aantal alsdan openkomende plaatsen thans wel zoo snel zal worden ingenomen, als voor een goe de exploitatie van het geheel noodzakelijk is. Vele gemeenten, voor welke de verpleeg- prijs in onze Ziekenhuizen bezwaren ople vert, zoeken elders plaats en andere wegen. Wij verkeeren, wat deexploitatievan ons Ziekenhuis betreft, zeker in een moeilijk sta dium en vreezen in nog grooter moeilijkheden te zullen geraken, indien geen weg wordt ge vonden om den verpleegprijs der armlastigen aanmerkelijk 1 ger te maken. De overneming van het gesticht te Medem- blik door de Provincie bracht in ons Zieken huis groote beroering. Het ligt in het voornemen een 100-tal mannenpatienten naar bovengenoemde in richting over te plaatsen en de voormalige mannen-afdeeling van het Oude Gedeelte, welke reeds gedeeltelijk voor vrouwelijke patiënten was ingericht, geheel in een vrou- wenafdeeling om te zetten. Deze overname Zou tengevolge hebben dat 27 verplegers buiten functie geraken, die echter in Medem- blik weder geplaatst zouden kunnen worden. Over deze aangelegenheid hadden met de organisaties uit het personeel besprekingen plaats, waarna door onze Commissie van Gedeputeerde Staten werd voorgesteld, die verplegers naar Medemblik over te plaatsen, die het minst aantal jaren in onafgebroken dienst van het Ziekenhuis zijn geweest. Hier omtrent was op het einde van het verslag jaar nog geen beslissing genomen. De arbeidstijd der administratieve ambte naren werd door Gedeputeerde Staten met 2 y2 uur per week verlengd. Met het oog op de vele tegenstrijdigheden tusschen oude en nieuwe instructies en ver schillende reglementen, werden in afwach ting van het nieuwe ambtenarenreglement alle door de Commissie van Bestuur vastge stelde instructies ingetrokken. In verband met het vertrek van Ds. Roos, die door het bereiken van den 70-jarigen leef tijd ontslag moest nemen, werd samen uit de Commissie van Bestuur van „Duinenbosch" aan Gedeputeerde Staten een voorstel tot reorganisatie der geestelijke verzorging ge daan, waarover nog geen beslissing is geno men. Het aantal verpleegden bedroeg in ge sticht en sanatorium op 31 Dec. 1922 446 mannen 766 vrouwen, totaal 1212 personen het aantal verplegenden 243 mannen, 396 vrouwen, totaal 639 personen. Totaal had Meerenberg dus een bevolking van 1851 personen. Er kwamen in den loop van het jaar 76 mannelijke verpleegden bij en 168 vrouwen er vertrokken 56 mannelijke verpleegden en 113 vrouwelijke verpleegden er overleden 26 mannen en 78 vrouwen. Het verslag behelst tal van wetenswaardig heden over de behandeling der patiënten. 25 JUNI. NIET OFFICIEEL EERSTE KOERS BERLIJN 0.0025 ys 15.75 BRUSSEL 13.45 WEENEN 0.0036 LONDEN 11.7654 STOCKHOLM 67.65 KOPENHAGEN. 45.70 CHR1STIANJA 42.30 BAZEL 45.67J4 NEW-YORK 2.55 LATERE KOERS Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten, op Donderdag 28 Juni 1923, n.m. twee uur. Onderwerpen ter behandeling zijn 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw inkomende leden van den Raad. 2. Voorstel, inzake verkoop van gemeente bouwterrein. 3. Idem, betreffende verzoek schriften om ontheffing van de Bouwveror dening. 4. Idem, tot vaststelling eener suppletoire begrooting voor 1922, het doen van af- en overschrijvingen en betaling uit onvoorziene uitgaven over 1922. 5. Idem, tot wijziging van de verordening op de hef fing van rechten voor het gebruik van ge meentegrond, enz. 6. Idem, tot wijziging van de algemeene politieverordening. 7. Idem, tot wijziging van de verordening op de Winkelsluiting. 8. Idem, tot vaststelling van het voorschot, te verleenen ingevolge de lager-onderwijswet, aan de bijzondere scholen. 9. Idem, tot vaststelling eener rege ling met Haarlem, betreffende de toelating van leerlingen op de aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus verbonden Hoogere Handels school met 2-jarigen cursus. 10. Idem, om mede te werken tot het verzekeren van een blijvend onderhoud van den Slaperdijkweg. 11. Behandeling van het voorstel, om sub sidie te verleenen voor schoolreisjes. 12. In gekomen stukken en mededeelingen. 13. Belastingstukken. DE SLAPERDIJK. B. en W. schrijve® den raad: Onidier weder aanbieding van het in uw vergadering van 14 Juni jj.l., in onze handen om praeadvies gesteld verzoek van Commis sarissen van idien Straatweg tusschen Spaarn- dam en Santpoort, brengen wij het volgende onder uwe aandachl: Het is u bekend, dat bedoelde weg, 4.1, de Slaperdijkweg, reeds geruimen tijd in een erbatrmelijken toestand verkeert en dat het noodzakelijk is dat deze, die nu zoo goed a s onbruikbaar is, zoodra mogelijk wordt ver beterd en doorlooperad in goeden staat wordt gehouden. Waar onze gemeente bij het verkoer op dien weg evenwel niet in de eerste plaats belang heeft, dient, alvorens besloten wordt dat de gemeente zich. dezen weg en zijn toe stand aantrekt, vast le staan welke gevoW gen daaraan vebbonden zijn. Uit de bij hejt adres geveegde stukken blijkt, dat verschillend© lichamen en perso nen zijn aangezocht en zich ook reeds be reid verklaard hebben om korter of langer lijd Mj te dragen in de onderhoudskosten. Ze kerheid tot welke bedragen en voor hoelang de verschillende belang hebbendien zich wtffiicn verbinden schijnt eerst te krijgen te zijn als vaststaat dat Schoten zich het onderhoud van den weg wil aantrekken. Alvorens de gemeente financieel te ver binden, dienen verschillende zaken vast te staan, waaromtrent thans nog geen zeker heid is le verkrijgen en welke ook een'«Tut lijd zuilen verderen voor zij tot klaarheid ziju- gebracht.. Om intusschen de -mogelijkheid te openen, dat terzake een oplossing wordt verkregen, steffien wij u voor te besluiten, om mede le werken tot bet verzekeren van een blijvend! onderhoud' van den weg en om ons te mach tigen om terzake t.z.t. bij u met voorsteller» te komen. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van J. P. Kok, om ontheffing der Bouwverordening voor den bouw van een dubbele winkelwoning aan den Rijksstraatweg hoek Raadhuisplein. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 4e wijziging der algemeene politie-verorde- ning, waardoor het volgendegartikel aan de verordening toegevoegd wordt „De hoofdbewoner van een perceel, waar bij zich stallen, pakhuizen, bergplaatsen en dergelijke opstallingen bevinden, welke een verblijfplaats opleveren voor muggen, of de gebruikers dier opstallingen zijn verplicht te zorgen voor het geregeld dooden dezer insec ten." Naar aanleiding van het voorstel Janren c.s., bieden B. en W. ter vaststelling aan een 5e wijziging der algemeene politie-verordc- ning, waardoor de volgende nieuwe bepalin gen worden ingelascht „Het is verboden in eene voor het publick toegankelijke lokaliteit waarvoor eene ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend, op Zondag vóór des middags 12 uur sterken drank te verstrek ken, toe te dienen of in eenig voorwerp, da minder dan drie deciliter inhoud heeft, aan wezig te hebben. Dit verbod geldt niet voor localiteiten, waarvoor eene vergunning voor den verkoop in een logement alleen aan logeergasten is ver leend. Het is verboden in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit waarvoor een verlof is verleend voor den verkoop van alcoholhou dende dranken anderen dan sterken drank, toe te laten 1. personen beneden 16 jaren, anders dan in gezelschap van een meerderjarige 2. personen in kennelijken staat van dron- ke nsc hap Het is aan een verkooper van alcohoinouden den drank, anderen dan sterken drank, of zijn vervanger verboden,om in de uitoefening van het beroep aan een persoon beneden 16 jaren, alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, te verkoopen, toe te dienen of te verstrekken." B. en W. bieden ter vaststelling aan een tweed - w jziging der verordening op de winkelsluiting, waardoor aan die verorde ning de volgende artikelen worden toegevoegd „Het is verboden een winkel, waar melk en melkproducten worden verkocht, des Zon dags voor het publiek geopend te hebben vóór de s morgens 8 uur, tusschen 12 en 6 uur 's middags en na des avonds 8 uur. Dit verbod is niet van toepassing, voor zoo ver aldaar verkocht wordt uitsluitend voer gebruik ter plaatse van verkoop. Het is verboden des Zondags melk of melk producten op of aan straten en wegsn te venten of aan de woningen der verbruikers af te leveren. Deze bepaling is niet van toepassing,Jyoor zoover het betreft levering aan ziekenhuizen gestichten, bakkerijen, hotels, café's, restau rants en lunchrooms. In geval van onvoldoenden melkaanvoer cp Zaterdag, ontstaan door het geheel of gedeel telijk stilliggen van het melkvervoer tengevol ge van grooten sneeuwval, strenge vorst, zwa- ren storm of andere buitengewone niet tevoor- ziene omstandigheden, zijn burgemeester en wethouders bevoegd bij openbare kennisge ving ontheffing te verleenen van de bepalingen der artikelen 6a en 6b. Ingevolge de aanvragen om voorschot op de gemeente lijke vergoeding in de kosten van instandhouding bedoeld in art 101 der lager onderwijswet 1920 over het dienstjaar 1923, van de besturen der volgende bijzondere scho len a. de R.K. school voor gewoon lager onder wijs aan de Kerklaan b. de R. K. school voor gewoon lager onder wijs aan de G. de la Reystr., c de R. K. school voor gewoon lager onder wijs aan de Tugelastraat d. de R. K. school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Gen. de la Reystraat. Stellen B. en W. voor het gevraagde o ir- schot vast te stellen voor de school ge noemd sub a op op f 3716. 18 sub b. op f 5735.42., sub c op f 4130,29 en sub d op f 2329,16. B. en W. stellen voor, met het gemeentel- -- stuur van Haarlem 'n regeling te treff' n ia zake de toelating van kinderen uit de gemeen^ te Schoten op de aan de H. B. S. met 3-jari gen cursus verbonden Hoogere Handels-j school met 2-jarigen cursus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3