Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND BINNENLAND LIEFDE OVERWINT. Tweede Blad 25 Juni 1923 Een gezamenlijke stap der Geallieerden bij Ismet pasja. Het beslag- nemen der drankvoorraden onder Engelsch regeeringszegel door Ame rikaansche beambten. Een rede van Harding over het Int. Hof van Justitie. Een deviezenverordening in Duitscliland. Mc. Neill over het Roervraagstuk. De Koninsj van België gekwetst. De berichten over de uitbarsting van den Etna zijn schromelijk overdreven. Vlieg ongelukken. Onder de Telegrammen: De Britscbe gezant te Parijs heeft een be langrijk onderhoud met Poincaré gehad. Groote brand te Chicago. Nadere bizonderheden over de uitbarsting van den Etna. De hitte in Amerika houdt aan. HARDING EN HET HOF IN DEN HAAG. 8EÜ. BUITEML. BERlGMTEM. =r 8S8BEKUMÖSGH HIEUWS. FEUILLETON a DE ROYALISTISCHE BEWEGING IN FRANKRIJK. Weinig koninklijk zijn de gebaren, waar mede de Royalistische partij en hare leiders in Frankrijk sympathie willen wekken voor een beweging, die feitelijk heel weinig heeft te bcteekenen. Veel geschreeuw en weinig wol. Maar toch, juist dat geschreeuw, die da gelijks terugkeerende lastertaal in het partij orgaan,, 1'Action Fra -9aise", d; lafhartige a n- vallen vooral in de allerlaatste tijden op po litieke tegenstanders, drukken een stempel op de binnenlandsche politiek en de parle mentaire zeden, dat zoowel in Frankrijk zelf als daarbuiten, de reputatie en het prestige van dat land ongunstig beinvloedt. Wat erger is, de Royalistische partij splitst meer en meer de eigen bevolking in twee kampen, stuurt Aan op een burgeroorlog. Geen middelen blijven ongebruikt om po- .itieke vijanden verdacht te maken zelfs de H. Stoel blijft niet gespaard voor aanvallen, indien deze er toe kunnen bijdragen verwar ring te stichten. Het is in de „voix nationale" dat deze hoofdzakelijk tot uiting komen. Ingewijden weten maar al te goed dat dit orgaan ten nauwste verwant is aan de Roya listische beweging in Frankrijk, waarvan Leon Daudet en Charles Maurras de invloed rijke leiders zijn. Het meest perfide is wel, dal, terwijl „l'action fran?aise" steeds tracht het katholicisme tegen de aanranders te ver dedigen, zich op de bres stelt om de rampen 'door de befaamde scheidingswetten aange richt, ongedaan te maken en bij de kerkelijke overheden in een runstig daglicht te komen, ,,la voix nationale" juist haar kracht zoekt in de geestelijkheid aan te vallen en verdeeldheid te zaaien op godsdienstig terrein. Dit toont wel duidelijk aan, hoe de leiders alles in het werk Btellen om wanorde te scheppen, daardoor de Onhoudbaarheid van het Republikeinsche regiem aan te toonen en zoodoende partij gangers voor hun koningsgezinde politiek te winnen. Zij kennen de waarheid van het ge zegde, dat het in troebel water goed visschen 's en trachten dit tot geestelijke en lichamelijke schade van de eigen burgers in praktijk te brengen. Onze sympathie voor de tegenwoor dige regeering is niet bijster groot, waar wij haar buitenlandsche politiek een beletsel ichten voor het herstel van Europa en slechts m een geheel katholieke Regeering voor Frankrijk het middel zien in het rechte spoor ce worden teruggebracht, maar een omkeer in den Regeeringsvorm van dit land te willen bewerkstelligen op dit oogenblik en op de tvijze gelijk de „action franfaise" het wenscht, kan niet anders dan uitloopcn op betreurens waardige broedertwisten onder het Fransche volk. Afgezien van het feit zelf of het Itali- aansche fascisme navolging verdient in andere landen, vergeten de Royalistische leiders,die fascistisch aangelegd, veel verder wenschen te gaan, dat Paus Leo XIII, om de eenheid in Frankrijk te bevorderen, den Republi- keinschen staatsvorm juist heeft goedgekeurd. Zij gaan door het zaaien van tweedracht, dooi de keuze hunner oneerlijke middelen, en door hun daden van geweld regelrecht in tegen het verlangen van dien kerkvorst. Bovendien is de leider, Leon Daudet wiens begaafdheden niet vallen te ontkennen, aller minst aangewezen zich als katholieken voor man op te werpen, gelijk hij het soms maar al te graag wenscht te doen. Zijn letterkundige arbeid, zijn vele romans, over enkele waarvan de kardinaal-Bisschop van Parijs, Mgr. Dubois, in de „Semaine religieuse" onlangs openlijk zijn afkeuring heeft uitgesproken, ademen voor het meeren- deel een vcrderfelijken en zedeloozen geest. En naast dezen pornographischen schrijver Daudet, treedt als medeieider op de atheïsti sche Charles Maurras. Wel trotsch mag de ko ninklijke partij van het katholieke Frankrijk zijn op dergelijke baanbrekers en het is niet te verwonderen dat in breeden kring de verontwaardiging ever hun aanmatigende houding ten top is gestegen. Helaas houdt een groot deel der rechterzijde deze mannen de hand boven het hoofd, daarin voorgegaan door minister Poincaré, die niet gaarne deze steunpilaren van zijn Roerpolit'.ek tegen zich in het harnas jaagt en is het de linkerzijde die dicht aaneengesloten ter bescherming van de Republiek en de werkelijke vrijheid in het krijt is getreden. Maar toch klinken er geluk kig ook in het werkelijk katholieke kamp stemmen, om een einde te maken aan de ty- rannie van een weliswaar kleine, maar al te handtastelijke groep van medeburgers. Abbé Trochu heeft in de „OnestEclair" den strijd aangebonden en reeds aanstonds bij een be zoek aan Parijs ondervonden, hoe de „Came- lots du Roi" het op hem en zijn vrijheid heb ben gemunt. Van andere katholieke zijde is een vrij beknopt maar uitnemend tijdschrift in liet leven geroepen, om in het licht te stel len, welke schadelijke gevolgen voor Kerk en Staat, deze huidige Royalistische beweging kan hebben. Een drietal nummers van „le Mouvement" zijn thans verschenen en de hoofdredacteur Guy de Ferron, verzekerde mij van vele zijden, niet het minst uit kef- kelijke kringen, talrijke sympathiebetuigin gen te ontvangen. Wij willen z:ide hij mij de ware democratie dienen, de evolutie be vorderen om de revolutie te keeren. Het komt als geroepen op een oogenblik dat zich sterker dan ooit, bij de Royalisten fascistische neigingen openbaren en gelijk minister Mannoury jheeft verklaard, de Regeering van een door hen tegen den Staatgericht complot op de hoogte is ge bracht. Intusschen gaat Daudet voort in zijn Orgaan met lasteren en schimpen, zich sterk voelend door zijnpolitieken invloed op den minister-president en het zwakke ver zet der autoriteiten, maar toch de gebeurte nissen^ der laatste weken hebben velen de oogen geopend en hem krzchtige troeven uit de hand geslagen. De re'geering zal, zonder zelf in te boeten aan prestige, niet langer de Royalistische partij in bescherming kunnen nemen. Zij zal moeten optreden tegen de daden van geweld ter uiterste rechterzijde, evengoed als tegen die van de communistische partij ter linker zijde. Möcht de regeering dat vergeten, er zijn mannen genoeg om dit telkens weer door interpellaties in herinnering te brengen. Werkelijk, het zijn niet alleen de nieuwe Duitsche voorstellen, de geprikkeldheid over Engeiand's houding, de buitenlandsche poli tiek in het algemeen die op dit oogenblik de gemoederen verhit en steeds scherper de twee kampen tegenover elkaar doen staan het is ook de binnenlandsche politiek, waar over Vrijdag in de Kamer wordt gesproken, die de verdeeldheid sterker onderstreept. Wil Poincaré zijn haan inderdaad nog eeni- gen tijd laten koning kraaien, dan moet hij de koningsgezinde partij een tot hiertoe en niet verder toeroepen. Voor zijn Roer-politiek beschikt hij nog over een meerderheid in de kamer, al geeft deze een onjuist beeld van wat er leeft onder het vclk, voor zijn al te gunstige gezindheid jegens de aanranders der Republiek, zou hij geen meerderheid in de Kamer vinden, die dan bij uitzondering volkomen de meening zou weergeven van het overgroote deel van het Fransche volk. Mr. P. v. S. Parijs, 13 Juni, 1923. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Ismet pasja heeft achter eenvolgens bij de gedelegeerden der groote mogendheden een ;tap gedaan om de aandacht van elk hun ner tc vestigen op het feit, dat twee of drie belangrijke problemen, welker oplossing be slissend is voor de onderteekening van den vrede, sedert 3 weken hangende gebleven zijn, de kwestie van de coupons, het lot van de buitenlandsche concessionarissen, de ont ruiming van Konstantinopel. Hij voegde er aan toe, dat hij in die omstandigheden niet de noodzakelijkheid inzag van het bijeen roepen der groote commissies om detail kwesties af te handelen. De stap van Ismet heeft den indruk gewekt, dat Turkije niet met ten gunstig oog de mogelijkheid van de overhandiging van een collectieve nota der geallieerden ziet. De Engelsche gedelegeerde heeft zijn Franschcn en Italiaanschen collega tot een bijeenkomst opgeroeoen met de deskundi gen. Het schijnt, dat men meer en meer na dert tot het denkbeeld van de opstelling van een collectieve nota, waarin alle geschilpun ten, die het sluiten van den vrede vertra gen, zullen worden opgesomd en waarin op elk dier punten een antwoord van Turkije gevraagd wordt. Deze nota zou niet het ka rakter van een ultimatum aannemen en ook geen termijn stellen voor het antwoord. Het persbureau Belga, meldt verder, dat de geallieerden de Turken Zaterdagmiddag te vier uur opgeroepen hebben voor een belangrijke bijeenkomst ter bespreking van de hangende kwesties. Het doel van de bij eenkomst is de Turken er toe te brengen hun standpunt te doen kennen ten opzichte van de huidige moeilijkheden. Van hun hou ding zal de houding der geallieerden af hangen, met name de kwestie van het over handigen van een nota. DE ENGELSCHE SCHEPEN EN DE AME- RIKAANSCHE DRANKWET. De Amerikaansche douaneambtenaren heb ben den verzegelden drankvoorraad van den Baltic in beslag genomen. Het lossen van den drank is echter gestaakt op de ontvangst van orders, die vermoedelijk uit Washing ton afkomstig waren. De douane heeft ook de zegels van de drankvoorraad van de Berengaria verbro ken en formeel beslag gelegd op den heelen voorraad, met uitzondering van de behoef ten voor medisch gebruik. DE INTERNATIONALE REGELING VAN BOMBARDEMENTEN UIT DE LUCHT. Het ontwerp-internationaal recht, opge steld door de rechtskundige commissie, ter voorkoming van bombardementen van staten uit de lucht in tijd van oorlog, is verzonden aan de mogendheden, die aan de conferentie van Washington hebben deelgenomen. Luchtbombardementen zullen alleen geoor loofd zijn als zij gericht zijn op troepen, mi litaire opslagplaatsen, wapen- bf munitiefa brieken of spoorwegen in gebruik voor mi litair vervoer. In zijn redevoering over het Hof van In ternationaal Recht te St. Louis, heeft Har ding npg verklaard: „Uit liefde voor de vrij heid en gehoorzamend aan een onweerstaan- baren drang heeft het Amerikaansche volk steeds met vreugde elke overwinning be groet van dc democratie op de autocratie en elke vervanging van een monarchistische heerschappij door een volksregeering. Van daar onze levendige wensch, dat er een rechtvaardige regeling, waarvoor wij niet de voorwaarden wenschen vast te stellen, in Europa getroffen zal worden, welke voldoen zal aan de wettige rechten van het heldhaf tige en democratische Frankrijk op dusdani ge wijze, dat Duitschland zijn beloften van herstel kan nakomen en dat de Duitsche de mocratie de nationale eer kan vestigen, welA ke de Duitsche monarchie niet heeft gekend. In dat geval zal Duitschland plaats kunnen nemen in de rij van de staten, welke aange sloten zijn bij het Permanente Hof van In ternationale Justitie." t DE DEVIEZEN-VERORDENING IN DUITSCHLAND. Zaterdag is een verordening van den rijks president verschenen, waardoor voor den deviezenhandèl beperkende bepalingen wor den vastgesteld. Dientengevolge mogen geen tuscheniijdscbe noteeringen worden open baar gemaakt, doch uitsluitend de officieele koersen. Ook voor den aan- en verkoop van deviezen worden verschillende beperkende bepalingen in deze verordening gegeven. De rijkskanselier heeft de landsregeeringen telegrafisch gewezen op de betcekenis van de nieuwe wisselverordening en hun ver zocht den onwettigen handel zooveel moge lijk tegen te gaan. MCNEILL OVER HET ROERVRAAGSTUK. McNeill, de Engelsche onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken, heeft in een toespraak te Canterbury met betrekking tot het Roervraagstuk gezegd, dat er ernstige vrees voor bestaat, dat Duitschland in so ciaal en oeconomisch opzicht ineen zou stor ten als de huidige toestand bleef voortduren, Hij voor zich zag niet in hoe het mogelijk kon zijn van Duitschland een behoorlijke vergoeding in geld te krijgen, louter door de bezetting van een deel van het nijverheids- gebied. Doch al mogen Engeland en Frank rijk van mcening verschillen over de wijze van optreden, er bestaat geen verschil van mcening, en dat kan ook niet bestaan, over de hoofdzaak, het behoud van de entente. UIT HET BEZETTE GEBIED. De crisis in de nijverheid in het bezette gebied neemt toe. Er zijn verschillende Ver nielingen gepleegd of pogingen daartoe ge schied aan de spoorwegen. Als sanctie daarvoor heeft men een huiszoeking gehou den op het inlichtingenkantoor voor spoor wegpersoneel te Wiesbaden, waar 22 miljoen mark in beslag is genomen en 7 lieden in hechtenis genomen zijn. Fransche soldaten hebben de fabriekster reinen van de Phoenix te Hoerde bezet. Waarom is tot dusver nog niet bekend. Naar tot dusver uit het onderzoek van Duitsche zijde gebleken is, heeft de moord op de Belgische schildwachten bij Buer niets met de politiek uit te staan. De beide Duit- schers zijn ongetwijfeld zonder visa in het bezette gebied teruggekeerd, wellicht om te smokkelen. Zij werden door een Belgische patroelje aangehouden, die hun, naar de verklaring van een ooggetuige, die het voor val voor zijn venster heeft gadegeslagen, wilde visiteeren. Toen hebben de mannen, die niet slechts wegens het ongeoorloofd be treden van 't bezet gebied, doch ook wegens dragen van wapenen zwaar gestraftt zouden zijn geworden, op de Belgen geschoten. Men vermoedt, dat de man, die aangeschoten is terwijl hij het kanaal trachtte over te zwem men, verdronken is, doch heeft nog geen spoor van hem gevonden. Op last van de regeering te Munster heeft het hoofd van de staatspolitie te Buer het onderzoek op zich genomen. In overleg met den Belgischen commandant zijn twee Duitschers en een Belgisch rechercheur belast met het verder onderzoek in het onbezette gebied. De strenge sancties die te Buer getroffen zijn, hoewel de daad op Marl's gebied is gepleegd, blijven echter van kracht. Het raadslid Schossier is door de Belgen in hechtenis genomen toen hij den Belgischen comman dant het leedwezen van het gemeentebestuur met het gebeurde kwam betuigen, doch tevens tegen de zware bestraffing van Buer opkwam. Te Marl, dat wegens het gebeurde geheel is afgezet, zouden vannacht nieuwe hotsin gen zijn voorgevallen, waarbij een Belgisch luitenant ernstig gewond moet zijn. Op het station Frintrop heeft een Bel gisch schildwacht een Duitschen werkman neergeschoten. DUITSCHE AANKOOPEN IN RUSLAND? De Echo de Paris verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche regeering een overeenkomst met die van de Oekraïne heeft aangegaan ter levering van 35Ö.000 ton koren voor 40 millioen goudmark. Deze som zal worden verstrekt door de Rijksbank, de industrie en de banken. Bovendien heeft Stinnes in Rus land 150.000 ton ijzererts en mangaan ge kocht. Hij is met de regeering te Moskou in bespreking over een algemecne conces sie voor de ijzermijnen in Zuid-Rusland, welke behooren aan Franschen en Belgen, die door de sowjels uit hun eigendom zijn ontzet. PARIJSCHE COMMUNISTEN. Bij een betooging, die op de Boulevards te Parijs gehouden is door de communisten tegen het fascisme, heeft een botsing met de politie plaats gehad. Aan beide zijden moe ten gewonden zijn. DE KONING VAN BELGIË GEKWETST. Op een wandelrit in de buurt van het kasteel Laeken is het paard van den Belgi schen koning met den poot in een door slag regens veroorzaakte scheur geraakt en ge vallen, zijn berijder meeslepend. Bij den val heeft de koning een, der beentjes van het handgewricht gebroken. Dr. Lepage is ont boden om de fractuur te behandelen. Naar het agentschap Belga uit Brussel meldt, heeft het ongeluk, dat den koning van België overkomen is, in het geheel geen ernstig karakter. Dr. Depage heeft een kleine operatie verricht er. het gebroken gewricht in. een gipsverband gelegd. Men verwacht, ctaf dc koning spoedig hersteld zal zijn. DE MINISTERIEELE CRISIS IN BELGIË. Theunis heeft Zaterdagmiddag weder een lang onderhoud gehad met zijn oud-collcga's Ruzetti, Franck en Nolf. Toen hij 's avonds tegen acht uur zijn bu reau verliet, vrocgeri journalisten hem, hoe het met de zaken stond. „Maar enfin!", antwoordde hij, „Gij wilt toch niet, dat ik in acht dagen vind, wat het parlement in vier jaar niet heeft kunnen vin- DE UITBARSTING VAN DE ETNA. Jean Carrère, de correspondent van de Temps te Rome, bevestigt de eergisteren ook door het agentschap Stefani gedane mededecling, dat de huidige uitbarsting van de Etna niet van ernstigen aard gerekend moet worden, al heeft de lava wel wat ver nieling aangericht en al leenen de gebeur tenissen zich tot boeiende en dramatische beschijving, zooals in verschillende bladen zijn voorgekomen. In alle richtingen is de kracht van den lava-stroom zeer vermin derd. Het gevaar dat Linguaglossa bedreig de, néémt steeds meer af. UIT ALBANIË. Uil Skoetari wordt gemeld, dat de toe stand in Albanië niet zoo erg is, als be weerd is. De huidige regcering schijnt den wensch to hebben een buitenlandschen christelijken prins tot vorst van Albanië aan te stellen. Men spreekt niet meer van den prins von Wied, maar van een anderen prins, ENGELSCH-AMERIKAANSCH ARBITRAGEVERDRAG, Geddcs en Hughes hebben een overeen komst geteekend, waarbij het Engelsch- Amcrikaansche arbitrageverdrag van 1908 voor vijf jaar wordt verlengd. GEEN GELD VOOR DE AMERIKAAN SCHE MAIL. Men deelt officieel mede, dat wegens het gebrek aan fondsen, totdat 1 Juli de nieuwe begrootingscredietcn beschikbaar komen, er deze heele week geen pakket- post naar Europa zal worden verzonden. Het is nog de vraag of de voorname mail stukken tusschen 28 Juni en 1 Juli v/el ver zonden zullen worden, doch dit zal vermoe delijk wel het geval zijn als daarvoor ten schip wordt aangewezen. DE NIEUWE LOONREGELING IN DUITSCHLAND. Dc besprekingen tusschen de patroons organisaties en de vakvereenigingen over de aanstaande index-loonen zijn begonnen. De algemeene economische toestand werd eerst te 'berde gebracht. Vervolgens werden de voorstellen van het Duitsche Verbond van Vakvereenigingen nagegaan. Men be sloot een commissie te benoemen, die een definitief voorstel zal moeten ontwerpen. VLIEGONGELUKKEN. Marcanti, Italiaansch miinster van lucht vaart, die per vliegtuig vertrokken was naar Parijs met de bedoeling zich vandaar naar Londen te begeven om een congres bij te wonen, is wegsen een motordefect moeten landen in de buurt van het meer van Bour- get. Hij heeft verscheidene ribben gekneusd en een arm gebroken. Zijn leven is niet in gevaar. De vlieger Casali heeft een doodelijken val gedaan in de omstreken van Damcrau- court. De mecanicien is licht gewond. Bij den 400 mijlwedstrijd voor vliegtuigen is de eendekker van majoor Foote in brand gevlogen en nabij Chertsey te pletter ge vallen. Foote is verbrand. HET LATIJN IN HET FRANSCHE ONDERWIJS. PARIJS, 23 Juni. Leon Bérard, de mi nister van onderwijs, heeft in de Kamer zijn wetsontwerp tot hervorming van het middelbaar onderwijs, waarbij de studie van het Latijn wordt uitgebreid, verdedigd. Minister Bérard herinnerde eraan, dat het Latijn de waakhond voor het Franse!) is en legde nadruk op de noodzakelijkheid om het gevaar af te wenden, dat rijkdom zonder cultuur op de geesten een leclijken druk zou uitoefenen. In een politieke redevoering te Ox ford heeft Lloyd George nog eens ver klaard voor hereeniging van de liberalen te zijn, mits dat kon gaan zonder d at een van beide groepen er zijn zelfrespect bij zou inschieten. „Ik ben voor de liberale eenheid, omdat ik die onmisbaar acht om het land te redden van de uitersten van reactie en ik wil niet zeggen revolutie, maar plotselinge schokken. Ik geloof, dat de liberale partij daartoe in staat is. Ik heb geloofd in de nationale eenheid zoolang het land in gevaar was. Men heeft nu besloten, dat het oude partijstelsel hersteld zal wor den. Indien dat geschiedt, dan is c* maar cén partij, waarvan ik ooit lid ben ge weest en daar hoor ik nog toe. Vrijdag is een gedenkplaat voor veld maarschalk sir Henry Wilson onthuld naast 1 het gedenkteeken voor het personeel van de Great Eastern, dat sir Henry verleden j jaar onthuld heeft, enkele uren ^voordat dc Iersche nationalisten hem om het leven brachten, De Engelsche mariniers die geruimen tijd verdeeld zijn geweest in een artillerie ën een infanteriekorps, zijn thans, uit re denen van bezuiniging, hereenigd tot een enkel korps. Woensdagavond belde een jongedame aan op Je „flat" van den heer H. G. Wells, de bekende romanschrijver op Whitehall Court te Westminster, tegenover dc ach terzijde van het departement van oorlog gelegen. Wells opende de deur en vond het meisje in opgewonden toestand, hij bood haar hulp en toen bleek, dat zij vrijwel bezwijmd was en bloedde uit wonden, met ccn scheermes toegebracht, in dc keelstreek. Het meisje, dat naar een ziekenhuis is over gebracht, schijnt pas onlangs uit Wccr.cn naar Londen tc zijn gekomen, waar zij aan tijdschriften meewerkt. Haar toestand is niet van ernstigen aard. Wells, de politic en de ziekenhuisbeheerders weigeren in lichtingen over het geval te verschaffen. Lloyd George en het liberale parle mentslid Pringle hebben Donderdagavond te Oxford met elkaar gedebatteerd over liet tractaat van Versailles. Pringle hield slaan de, dat het tractaat een stuk was, waarin wijsheid en rechtvaardigheid ver te zoeken waren, hetwelk in een ingediende motie uit gesproken word. Pringle voegde hieraan toe, dat het tractaat weliswaar dé Pruisische he gemonie vernietigd, maar er een Fransche voor in de plaats gesteld had. Lloyd George antwoordde, dat het trac taat in het Lagerhuis nooit was bestreden en dat hij zich niet schaamde voor wc-lk aandeel ook, dat hij eraan gehad had. De motie tot afkeuring van het tractaat als onverstandig en onrechtvaardig werd ten slotte door de vergadering van de Oxford Union met 556 tegen 450 stemmen verwor pen. Herbert Smith, de voorzitter van den En- gelschen mijnwerkersbond, heeft na de ver werping van het wetsvoorstel van de arbei derspartij nopens een minimumloon vóór ko- lendelvers door het Lagerhuis, verklaard, dat tenzij het parlement alsnog leniging van hun nood verschafte, dc overeenkomst met de mijnen zou opgezegd worden. Daarna zou den onderhandelingen moeten beginnen óver een nieuwe gewijzigde overeenkomst, die den mijnwerkers een loon zou verzekeren, dat in overeenstemming was met de kosten van het leven. Het jaarrapport van de Engelsche ar beiderspartij geeft op, dat het aantal leden 3.310.236 bedraagt, tegen verleden jaar 4.010.361. Het bestuur heelt beslist, dat epn nieuwe aanvraag van de communistische partij voor aansluiting niet overwogë'n kon worden. Ambtenaren van de Londcnsche politie hebben een inva.l gedaan in dc bureau s van dc Daily Herald, het orgaan van de arbei derspartij, om het origineel en dc reproduc ties in handen te krijgen van een foto van de nieuwe reusachtige Britsche duikboot, die iq het blad opgenomen was. Het origineel werd den ambtenaren ter hand gesteld en de onverkochte exemplaren van de krant met de gereproducéerde foto in beslag genomen. In een tunnel van den spoorweg van Manchester naar Leeds heeft een stier een aantal treinen opgehouden, die op de lijn queue moesten maken. Ten slotte slaagde een locomotief, met alle lichten op en zooveel lawaai makende als maar mogelijk was, erin, het dier voetje voor voetje uit de tunnel te loodsen. Te Augsburg is de Duitsche koopman Messerschmidt in hechtenis genomen. Hij maakte verslagen van vergaderingen van po litieke partijen en van bijeenkomsten van uit het Roergebied uitgewezen Duitschers en verkocht deze verslagen aan Fransche agen ten. Te Munchen is Donderdagavond Kom- merzienrat Fraenkel de voorzitter van dc Kamer van Koophandel, door nationaal-so- cialisten op straat aangevallen en bewuste loos geslagen. De zoon van den heer Fraen kel werd eveneens mishandeld. Een der da dels is bekend. Gearresteerd is hij echter nog niet. De prijs van een tramrit, die op het oogenblik 600 mark bedraagt, zal vermoede lijk. Maandag tot 1Ó00 cn 2 Juli tot 1500 mark worden verhoogd. Ook voor de tunnclspoor, de stadsspoor cn de omnibussen worden ver hoogingen aangekondigd. De Zwitsersche bondsraad heeft kolo nel Poust Heinrich, de bevelhebber van dé infanterie, benoemd tot hoofd van den ge- neralen staf. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Rome meldt, dat 'zich op het Vatikaan een buitengewoon groote diploma tieke activiteit ontwikkelt. Verschillende pauselijke gezanten in het buitenland o.a. mgr. Micara, pauselijk gezant te Brussel en mgr. Marmaggi uit Praag zijn door den Paus en door den kardinaal-staatssecretaris Gasparri ontvangen. Gemeld wordt, dat ccn aantal nieuwe concordaten zullen worden gesloten' o.a. een met Beieren dat door den nuntius Mgr. Pacelli is ontworpen. Zaterdagochtend hebben president Ebert, de rijkskanselier en de rijksministers von Rosenberg en Ocser een bezoek ge bracht aan de villa van Walter Rathenau in de Koeningsallee, alwaar zij door de moe der, de zuster en den zwager van den over leden minister werden ontvangen. Mevrouw Rathenau deelde mee, dat zij dit huis, dat als een deel van een Rathenaustichting dient te worden beschouwd, aan het rijk wenscht over te dragen. Indien, voegde zij eraan toe, dc geest, van naastenliefde, waarvoor Walter Rathenau heeft gestreden, over het vader land en de heele wereld vaardig zal worden, zal zijn levenstaak toch vervuld zijn. President Ebert zeide in zijn antwoord o.a., dat de geest van dit. huis nog eeuwen lang zal getuigen van de ongeëvenaarde per soonlijkheid van Rathenau en van zijn streven voor zijn vaderland. Naastenliefde zal steeds uit zijn persoonlijkheid stralen. Naar de Lokal Anzeiger uit Brcmer- vörde meldt, heeft een vilder, die door de politie verrast werd bij een geheime slach ting, een wachtmeester en een veldwachter doodgeschoten. Dc man is voortvluchtig. De strijd legen de wilde beurzen in Polen wordt met kracht voortgezet. Gisteren zijn invallen gedaan in verscheidene koffie huizen, waarbij dc aangetroffen beursschar» rclaars in hechtenis werden genomen. Huy aantal beliep 64. Naar Reuter uit Nome meldt, zoii Amundsen, die thans te Wainwright ver toeft, voornemens zijn alsnog te beproeven over de Noordpool te vliegen, wanneer zijo vliegtuig hersteld zal zijn, NEDERLAND EN BELGÏë. De katholieke senator Pastoor had enkele weken geleden aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken een vraag gesteld omtrent de beteekenis, die- gehecht moest worden aan de kwestie van het Algemeen Ncdcrlandsch verbond, het congres van dat Verbond te Dordrecht en de activisten. Men herinnert zich, dat minister Jaspai tc dezer zake reeds inlichtingen had doen in winnen in den Haag, door den Belgischen gezant, prins de Ligne. De minister heeft thans naar de „N. R. Crt." weet te melden, op de gestelde vraag het volgende geant woord „Op 24, 25 en 26 Mei heeft het Alg. Ned. Verbond te Dordrecht zijn 25-jarig bestaan gevierd in den vorm van een philologische bijeenkomst en van een tentoonstelling ge volgd door een congres en een feestmaaltijd. In den namiddag van 25 Mei, tijdens een zitting van het congres in de lokali teiten van den Bond heeft mr. v. d. Broeck gewezen algemeen secretaris van den Rnad van Vlaanderen, die ter dood veroordeeld is in België en sedert den wapenstilstand een toevlucht in Nederland gezocht heeft aan den voorzitter van het A. N. V. een portret ter hand gesteld van zekeren Hyppoliet Meert een der stichters van het Verbond, die later bij verstek door de Belgische justitie ter dood veroordeeld is. Bij deze overhandiging heeft 'nr. van den Broeck een rede gehouden over het werk van Meert op taalkundig gebied. Hij besloot zijn redevoering met een toespeling op de politieke antecedenten van Meert in verband met diens veroordeeling, en heeft getracht Meerts houding gedurende de be zetting te rechtvaardigen. Meert die op het.oogenblik in Duitschland vertoeft was niet aanwezig. Het congres en de feestmaaltijd van 26 Mei zijn de eenige plechtigheden, waaraan vijf Nederlandsche ministers deelgenomen hebben. Er is niet vastgesteld, dat terdood veroor deelde Belgen er aan deelgenomen hebben. Zij hebben er in ieder geval niet het woord gevoerd. De eenige activist, over wien in twee redevoeringen gesproken is gedurende deze plechtigheden, is bovengenoemde Meert. Zijn naam is aangehaald met dien van den anderen stichter van het A.N.V. Zij zijn in deze hoedanigheid gehuldigd." MEVROUW KRUPP IN ONS LAND. Mevrouw Krupp von Bohlen und Halbach is de vorige week met haar zes kinderen in ons land aangekomen. j BETER LAAT DAN NOOIT. Het departement van Buitenlandsche Za ken deelt mede, dat tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeeringen overeen stemming is verkregen over de wijze van terugbetaling van de kosten gemaakt we/ gens interneering van Belgische militair»- tijdens den oorlog. WAARSCHUWING TEGEN LANDVER HUIZING NAAR BRAZILIË. Naar de directeur van het Informatiebu reau van de Nederlandsche Verecniging „Landverhuizing" uit goede bron verneemt, heeft de regeering van den staat Pernam- buco in Brazilië besloten om krachtige maat regelen te nemen ter bevordering der land verhuizing van Europeanen uit Noord- en Midden-Europa naar dat gewest. De directeur vestigt er de aandacht op, dat de landstreek, waarheen men kolonisten verlangt te brengen, een zeer warm klimaat heeft, zoodat het voor Nederlanders niet mogelijk is, daar landarbeid te verrichten. Nadrukkelijk wordt gewaarschuwd tegen landverhuizing naar Brazilië, voordat men in lichtingen en raad heeft gevraagd aan ge noemd Informatiebureau, Bezuidenhoutsche- weg 97, waar ieder belangeloos en kosteloos wordt geholpen. DE ZOMERTIJD. De Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon, Ned. Landbouwcomité en de Ncd. Boerenbond hebben in een adres tol den ministerraad het verzoek gericht, cene bespreking te doen plaats hebben van vertegenwoordigers uit de verschillende groepen der bevolking, ten einde met juist heid te doen vaststellen, welke economische, technische en andere bezwaren aan het be houd van den z.g. zomertijd en het invoe ren van den z.g. zomertijd voor de onder scheidene volksgroepen eii voor de gemeen schap verbonden zijn. JOURNALISTIEK. Zaterdag 30 Juni a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn! dat de heer H. Vesters werd ver bonden aan het Noord-Brabantsch Dagblad „Het Huisgezin." DE BURGEMEESTERSBENOEMING VAN ROTTERDAM. Het Rotterdamsche raadslid Dr. W. van Ravesteijn heeft tot den voorzitter van den gemeenteraad van Rotterdam een schrijven gericht, houdende verzoek in de eerstvol gende vergadering de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten: Is het juist, zooals door een dagblad is medegedeeld, dat de regeering zich tot het In den hoek, aan den kant der vensters, fitten de filosofen der liefhebberij. In hun tnidden hoort men Pie Caris, die gedurig met de armen slaat, alsof hij er mee vliegen ging „O tegen mijn dikbek kan geen duif aan Ik verwed dat zij bij de drie eersten is 1 Wel, daar wed ik tegen, deed Jan Cre- mcr, een lange, met kort grijs haar en geel achtig gelaat, (terwijl hij uit zijn wit aarden pijp een wolk rook zoog voor hoeveel Voor vijf frank Vijf frank, ja, dat zij vóór uw felle rooie thuis zal zijn. Ik houd de weddenschap tegen uwen dikbek. Tegen uw rooie, dadelijk. Ik heb mijn dikbek vóór zijn vertrek een jong in 't nest gelegd, dan vliegt hij om zich dood te vliegen bnhij slaat met de armen 'n zwenk om den balk als om dit te bewijzen. Willekens kijkt de sprekers in de oogen, maar, tegen zijn gewoonte, zwijgt hij. De tafel verder is er 'n heele redetwist over 't vliegen der duiven naar het noorden, en of de duiven beter terugkomen uit Holland dan uit Frankrijk, of men het wagen zou, wijl Frankrijk 't den liefhebbers soms zoo lastig maakt, de reizen op Duitschland in te rich ten. Een, met bolronde oogen, waarboven zwar te wenkbrauwen in 'n halven kring glinste ren, alsof hij 'n helder gedachte, ijlings in 't hoofd kreeg, riep eensklaps zegevierend uit De duiven komen zeker veel sneller uit Frankrijk dan uit Holland ze vliegen dan imtners bergaf Iedereen beziet hem verwonderd over de ze nieuwe opvatting der duivenvlucht, en weldra volgt een algemeene schaterlach, waaraan de ronde bolle oogen zich niet sto ren. De man ledigt zijn glas in één teug en kwaad voegt hij bij zijn wijsgeerige opmer king België ligt immers veel lager dan Frankrijk. De duiven vliegen van uit Hol land naar hier berg op, en daarom ook ko men ze lastiger terug. Dat is duidelijk 'n Nieuwe algemeene schaterlach verdooft alle rumoer. Hans Kas, met zijn dikke oogen, lacht zelf mee, slaat duchtig met den dikken bodem van Zijn glas op tafel, en schreeuwt om 't lachen te overheerschen „Bet, tap nog eens vol 1" Kas, schertst Caris, met 'n groot ge baar, 1'; geloof dat uw duiven altoos berg op vliegen. Waarom dat vraagt Hans, terwijl zijn bolle oogen naar buiten puilen. Wel, omdat ze altoos te laat komen. Ah 1 ah ah schettert Miel Vanderwe- gen zoo snijdend, zoo scherp, en dan ook zoo komiek, dat hij 'n nieuwen schaterlach teweeg bracht in de zaql en Hans Kas, niet meer wetende wat te zeggen, om bestwil ook nog maar heel luid meelacht. Miel Vanderwegen, met zijn kort kieltje, zijn ringen in de ooren, zijn scherpen neus, die 'n grijs kneveltje en 'n puntig bok- kenbaardje overlommert, en zijn muts met kleine glanzende klep, welke hij gedurig op zijde van zijn peper- en zoutkleurige haren stoot, terwijl zijn oogen in hun honderden rimpeltjes altoos glimlachen, gaat schertsend voort 't Is toch de schuld van Kas niet dat zijn duiven te laat komen hij geeft hun eten genoeg, en..nog meer dan eten. Wat dan Miel is de algemeene vraag. Ah ah ah ah 1 gaat scherp de lach van Miel voort, terwijl hij zijn lichaam ach terover houdt en zijn hand met 'nen boog naar. zijn voorhoofd 'n soldatengroet teekent ah ah ah Hij geeft hun nog wel van den stok 1 Van den stok roepen allen schertsend kijkend naar Hans, wiens boloogen lonken. Ja, van den stok Ah ah'! ah 1 Zondag toen zijn vliegers weer te laat kwamen, stond hij met den stok op zijn hok, en sloeg naar zijn achterblijvers alsof ze heksen waren. Ah 1 ah 1 ah 1 ah 1 En Trien, zijn zuster, stond in de deur te weenen die arme diertjes die arme diertjes Ah ah 1 ah en Miel sloeg zich van vreugde de twee handen op de knieën, dat 't kletste, terwijl borst en hoofd hevig op en neer gingen met 'n schetterend en aanhoudend ah 1 ah 1 ah eh 1 eh 1 Het bureau staakte zijn werk en stond op, vreugdevol naar de zaal kijkend. Lach maar op, zei Hans, 'i aangebrachte glas bier aan den mond, Zondag leer ik hun nog wat anders als ze weer te lui zijn. Zet uw hok in den kelder, spotte Caris, dan vliegen uw duiven zeker bergaf. Lach maar, Caris, mijn stokslagen kos ten in alle geval minder dan al de pillen, die gij aan de uwe geeft. Op 't woord „pillen" keerden allen zich naar den linkerhoek, waar apotheker Piels Zat, met 'n ronden lach, die zijn gedunde tandenrij tee kende. Alsof 't woord van Hans Kas vele plich- tigen had getroffen, bedaarde spoedig die algemeene lach, en 't klonk aan het bureau „Toe maar wie nog Nog 'n half uur cn wij looden de korven! Hoeveel duiven Waarop zet gij? Op alle poulen en de stempelslagen sloegen dof op 't oliedoek. Och Zei de apotheker tot zijn tafelbu ren, 'n duif is nog al taai, ze kan nog aljwat verdragen. Voor eenige dagen bracht er mij de lange Kraan een, die in den nek 'nen slag van den sperwer had gekregen. Ze liet de vleugelen hangen. Ze was als dood. Ik maakte met phenikol-zuur de wonde zuiver, naaide ze goed toe, gaf haar een 'paar pillen van quinquina, om ze te versterken 's anderen daags was ze weer aan 't pikken en toekomen de week laat Kraan ze weer meereizen. En ze is heel genezen vroeg Hans Kas, met veel bewondering in de ronde oo gen. Heel bevestigde de apotheker, de lip pen veelbeteekenend vooruit geplooid. Gij ziet 't Kas, en zijn mond opende zich weer in 'n breeden lach, 'n pil kan toch meer dan 'n stokslag. Het lachen had nu plaats gemaakt voor 'n overtuigde bewondering. Mijmheer Piels, 'n doosje uit zijn vestzak halende, duwde 't on gemerkt zijn buurman, die hem iets in 't oor had gefluisterd, in de vuist, er zacht bijvoe gende „Geef haar dat maar elk twee pillen vóór 't vertrek dat zijn globulen arseniaat van strichnien, dat kalmt de zenuwen en geeft spierkracht. Juist wat ze noodig heb ben bij dis hitte. Hoeveel is 't Maar één frankske Ge zult er mij weten van te vertellen Dank u. De liefhebber trok met zijn korfje den gang in, waar hij zijn drie reizigers den bek opende en alle drie 'n paar pillen deed slikken. Een ander kwam bij Mijnheer Piels, ik héb drie jongen met het geel in de keel zitten. Kom morgen thuis, Jannes. Ik kreeg daar juist 'n recept tegen, van dokter Martens, die uit Duitschland komt. 't Is een geheim tusschen ons beiden. Na drie dagen is uw duivenhok ontsmet. Ja, maar zijn dan mijn zieke ook wel heel genezen Ik heb van al beproefd. Ci troen, azijn, peperbollen Beteekent allemaal niets. Tot morgen. Allo 1 wie komt bij klonk weer heider in de zaal daarneven, de roepende stem. Wie komt hii Wie zet nog Hoeveel duiven Waarop zet gij Jongens Jongens schatert Caris, ter wijl zijn armen zwaaien, 't zal Zondag kwes tie zijn van te loopen, 't is Zuidewind, de duiven zullen opeens vallen. Zondag halen 't de jongen door, ze» Cremer. Willekens, hebt ge uw duiven al ingezet? Ja 1 deed kortaf de anders erg praatzieke meester-kleermaker. Hoeveel t Vier. Ze zijn al ingekorfd. En gij hebt op alle poulen gezet —Ja Dan is 't ook niet waar, wat ze verteld hebben Wat dan Dat Bloem's kat op uw hok heeft ge zeten. Wel waar was 't'knorrig antwoord. Maar, onnoozele, dan komt immer» Zondag geen ééne duif uw hok in. En *1 steekt Zondag op één seconde. Willekens bezag hem vragend en zwij gend. O la la Willekens, tergde Caris. Gij gooit uw geld weg. 'n Liefhebber gelijk gij 1 Waren de duiven, die ge nu inzet, toen misschien niet op uw hok Ja welmaar 't is nu al acht dagen ge leden. En ze gaan weer goed in. Ze moesten eerst nog 'n reisje op proef hebben gedaan. Gij werpt uw geld weg. 't Kan zijn, antwoordde Willekens, en stiet zijn hoed naarden nek. - i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5